Mensen en C.C.D. ën het middelpunt van de belangstelling portnieuws Zuid- Nederlandse muziek te Breda »reld IN 'T KORT Z. H, de Paus over de ware kunst A. Roland Holst bekroond DE STEM VAN WOENSDAG 2 JUNI 1948 INGEZONDEN Er is goed werk door deze dienst verricht, doch thans is de afkeer groot Voorheen en thans INCIDENT West-Duitsland krijgt meer te eten De resultatender Zes Mogendheden Conferentie Wil Koning Leopold afstand doen ten gunste van Boudewijn? MARKTEN WATERSTANDEN Belangrijk concert door het Tilburgs Stedelijk Orkest op 12 Juni De H. Maagd als bezielster bij uitstek D VOETBAL PAARDENSPORT WIELRENNEN pd. De andere waren op In eer naar de pgaan.... lukking Igelse gevange- lartmoor begon |1 gevangenen geleden een lieidscampagne |.ij meer facili- de zomeimaan hn te bereiken, like veroordeel- ners correct In zouden hun ook wel wat ■gemoetkomend- Tje dag leggen. weken ging fen heel wat ge schaarden zich Initiatiefnemers ■uwelingen" die |idere gevange- n, gooiden roet |ten de zoete elachelljk en voor, dat de freer werd zo- was geweest: bleefdheid en hheld van be- aarbij geassis- verkster, mej. titiatief ls un ieer gering en 1 per week. |rkrijging van niersbekwaam- genote mej. liTé. I ring. waaraan 1 talrijke vereni- ïomen, is een li, dat de voor- li AC-inzameling lDit bestaat uit |:hot, wethouder Izitter; ds. j. s. ed. mevr. Ch. '.v.d.A.)J. C, Kempe (Vlis. uijman (Centr. len vac. kolo- fdir. R.H.B.S.); I Vrouwenbond) fpsgez. Zuster- Chr. Vrouwen- (Ned. Herv. |tens (Vrouwen- (Ned. Onderw. Jeref. Kerk) J, lieg) en H. J. I Bureau v. Soc. JUBILEUM prtvereni gingen hield Maan- lurige vergade- buw ter voorbe- I van het Rege- het altreden feegt en G. Lam vice-voorzitter, Kolft de ver- I de aanvulling la de feesten te lazar heeft een 1)04. opgeleverd, |ng bestemd is. ling, die viering Ivonds te doen lelijke plechtig- lerk, terwijl de 1 Augustus een vuurwerk zul len worden niet In het program- tsies zullen een et het hoofdbe- 'EEST VAN ,3. i van de K.A.B. ;ebouw het En- openingswoord Schets in korte van deze dag ireker het heen- trouwste leden e heer W. ten iviteit allen veel reniging „Vrien- i op met eer naar een Paria" jongen uit het in zijn carrière zich niet slecht te taak. Enkele s niet de moei- zelfs zeer goed l. in de rol van ;en" deed ech- nwezenlijk aan. e bedrijven, dit goede aan het m (W. de Vries) Barend" (J. de or "boer. waren ntrasten, terwijl hte jongste be- ge" geldschieter e bijrollen aan- tus bewees ring". het 'dóen?- [g 3 Juni Collec- het klooster om al; 20 nws; 20.15 kzinnigenverzor- .45 Busch strijk r volken"; 22.35 i; 23 nws; 23.15 neter 7 nws; .30 gr; 7.50 Dag gr; 9.45 Boston 5 Morgenwijding vitaminen; 10.30 15 gr; 10.50 kleu. 1.45 Benny Vre- reis door Indië; k; 12.30 weerpr; 12.38 Vaudeville 15 The Skymas- :nd Allen en Mi- 14 de vrouw; eken en gezon- ïc: 17 kaleidosc; ws; 18.15 Sport- 1 kr; 19 gr; 19-13 4 5 reg uitz; 20 Stedelijk ork; ■odlot"; 21.50 Mu nder vier ogen; Hugo dc Groot; T\e heer R. van Acker uit St. Jansteen schrijft ons: Toen in de jaren na 1930 de economische crisis in steeds he viger mate woedde en alle verhoudingen op economisch gebied omver wierp, richtte de georganiseerde boerenstand zich tot de regering om in deze de helpende hand te willen bieden, daar anders op het platte land een chaos zou zijn ontstaan. In 1931 kwam de Regering te hulp met de tarwewet die bepaalde dat een bepaald percentage inlands graan tegen lonende prijs in het broodgraan gemengd moest worden. Al heel spoedig bleek echter, dat ook andere producten, o.a. gerst, aardappelen, suikerbieten enz. behoorden gesteund te worden. Ook op het gebied van de veeteelt en de varkensfokkerij werden beperkende bepalingen in het leven geroepen. De Regering kwam niet alleen met vele millioenen guldens via het landbouwcrisisfonds de Nederlandse landbouw ter hulp, maar ook heffingen op producten van onze landbouw moesten dit fonds helpen versterken. Voor de uitvoering dezer maatrege len werden verschillende mensen in dienst genomen, meestal boeren zoons of jonge boeren, die tengevol ge van de malaise hun bedrijf had den moeten opgeven. Ook wtrd een orgran in het leven geroepen, cat meest controleren of de verschillende maatregelen goed uitgevoerd wer den (Centrale crisis-controledienst). De CCD was hiermee geboren en het moet gezegd worden, dat de men sen die in het begin deze diensten waarnamen (meestal mensen die goed op de hoogte waren van de toestand in de landbouw en uit landbouwkrin- gen voortgesproten) veel baanbre kend werk hebben verricht, om de maatregelen waaronder er veel wa ren die in landbouwkringen zeer im populair waren en veel tegenstand uitlokten, ingang te doen vinden. Ook van de zijde der stedelingen werd vaak critiek uitgeoefend op de verleende steun aan onze landbouw, doch ondanks alle critiek ging de Regering hiermede door, tot in 1940 de oorlog uitbrak. De jaren 19401945 Tjet is in deze jaren, dat het Ne- derlandse volk zich gelukkig mocht prijzen, dat wij het crisisappa raat bezaten. De crisismaatregelen gingen nu over in voedselvoorzie ningsmaatregelen en het is aan dit apparaat te danken, dat in deze voor ons land zo droeve jaren, ons volk op zo goedkoop mogelijke wijze is. gevoed. Het bleek toen maar al te goed, dat de in slechte tijd aan de landbouw geboden steun, goed be steed was en dat in deze moeilijke tijden onze boerenstand zijn plicht begreep. Ook op het gedrag van de CCD, die nu de taak had de inleve- MEJ. N. SLIS uit Den Haag woonde in gezelschap van de Poolse legatie-secretaris als cor respondente van Ass. Press de plechtigheden te Margraten bij. Na afloop ging zij haar verslag in een café aan de Meersenerweg doorgeven per telefoon. Zij be diende zich van de Engelse taal. Het ligt nog in het duister, of enkele café-bezoekers dat vloei ende maar voor hen onverstaan bare Engels of de Poolse auto voor het café het meest verdacht vonden. Zeker is, dat zij Mej. Slis wantrouwden en haar met geweld dwongen in de cel te blijven tot dat de politie zou zijn gearriveerd om haar ..in hechtenis" te nemen. De politie kwam inderdaad, maar niet dan nadat de ijverige speurders naar onraad kans had den gezien om de correspondente zo te „bewaken", dat zij tengevol ge daarvan in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De po litie stelt nu een onderzoek in en heeft de waakzame café-bezoekers voorlopig gratis logies aangebo den. JOLOEMENDAG ten bate van de R. K. Federatie van Matigheid op 27 Juni a.s. onder het motto „Nuch ter Verkeer": een aantekening in ons kladboekje om het niet te vergeten. DEN AMERIKAANSE SLOEP van het vliegt uigdekschip „Kear- sage", bemand met 90 koppen, sloeg om. Er zjju 22 manschappen verdron ken. Eén wist zwemmend de kust te bereiken, 67 zijn er opgepikt. TAE VER. STATEN, Frankrijk en Engeland hebben aan Moskou of ficieel verzocht spoedig een stand punt over de teruggave van Triëst aan Italië te willen bekend maken. JN ZUID-TURKIJE woedde geduren de vier uur een orkaan. Dit kostte dertig personen het leven. Men vreest dat in Anatolië 100 mensen om het leven kwamen. JJE KROON heeft een besluit van B. cn W. van Brunssum vernietigd, waarbij bepaald was, dat men zonder vergunning van B. en W. geen lees- of uitleenbibliothcek mag exploiteren Deze uitspraak van de Kroon is ge baseerd op artikel 7 van dc Grond wet (Persvrijheid). J.JOE MAAK IK mijn fabriek pas- klaar voor oorlogsproductie? Dit is de korte inhoud van een door het Amerikaanse Departement van De- ??sl juaari ,?e fab"kanten geschonken „Handboek Opwekkend bericht. GENERAAL SMUTS wil Partijleider blijven. Hij neemt ook een zetel :il,n J" het Parlement. „Als iemand de schuld voor het falen moet dragen, laat mij het dan zijn", verklaarde hij. Dat is de taal van een groot man. J)E KATH. ENCYCLOPEDIE krijgt een tweede druk in 25 banden, te verschijnen in vier delen per jaar. Het eerste deel komt einde 1948. Tal van uitstekende geleerden werken er aan mee. J)E TRANSITO-HAVENS Rotterdam en Antwerpen zullen opnieuw on derwerp van bespreking gaan uitma ken. Dit op uitnodiging van de Brits- Amerikaanse bezettingsautoriteiten. ijpE OUDE-PEKELA stak een zekere Mellema zijn buurman en mede arbeider P. na het werk onverwachts ®.ej mes. P. overleed vrijwel on middellijk. De dader is gearresteerd. ring te controleren, valt, op een en kele uitzondering na, weinig aan te merken. Wanneer iemand redelijk in leverde en het achtergehoudene voor zichzelf behield en voor matige prij zen een gedeelte daarvan aan de bevolking afstond, werden geen aan merkingen gemaakt. Bij geconstateer de overtredingen legde dé tuchtrech ter in het algemeen matige boeten op. Wat bracht de bevrijding Ma de bevrijding leefde, vooral ten gevolge van de geallieerde pro paganda de overtuiging, dat er in de overzeese landen een overvloed van levensmiddelen klaar lag om ver scheept te worden, waardoor dan voorgoed aan iedere schaarste een einde zou worden gemaakt. De wer kelijkheid was, dat het hoognodige tegen zeer hoge prijzen op crediet geleverd werd, terwijl wij verder op ons zelf aangewezen bleven. De Ne derlandse boer teelde nu de tarwe voor 20 cent, terwijl de buitenlandse er 46 kostte en zo ging het op de zelfde wijze met al onze andere pro ducten. De prijs voor de Nederland se boer was echter zo krap, dat de minder-economische bedrijven met meer dan honderd-millioen gulden per jaar moesten gesteund worden, wijl zij anders voor de betrokkenen geen minimum bestaan opleverden. En toch deed de Nederlandse boer zijn plicht. Hij produceerde zoveel hij met de hem ten dienste staande mid delen maar kon. Wanneer men zou denken, dat hij daarvoor waardering zou ondervinden, dan vergist men zich. Tijdens de bezetting had de bezet tende macht bepaald, dat de boer voor zichzelf, zijn arbeiders en zijn vee van de door hem geteelde pro ducten iets behouden mocht, natuur lijk om daarmede de productie te stimuleren. Men durfde het natuur lijk niet aan, dit de betrokkenen te ontnemen, maar dat het een minimum was, moge blijken uit het volgende: Potentaten Tn de bestuursvergadering van het Koninklijk Nederlandse Land- bouwcomité verklaarde een lid van dit bestuur dat een eigen landbouw bedrijf exploiteert, dat hij bij dorsing op zijn bedrijf, om wille van een goe de bedrijfsvoering, het dorsbrietje anders moest laten invullen dan het resultaat der dorsing was zodat hij dan de maatregelen ontdook, die hij als voedselcommissaris moest nemen. Hieruit blijkt dat aan de boer maat regelen zijn opgelegd, die niet uit te voeren waren. Niettemin gat de lei ding van de CCD in den Haag aan haar ambtenaren opdracht, op de na leving vari de bepalingen streng toe te zien en bij de minste afwijking (er moest nog niet eens fraude in 't spel zijn) volgde direct een bekeuring met als gevolg de nodige boeten en nog geen kleine ook. Ook werd nauw lettend toegezien, dat de nodige be keuringen gemaakt werden; in het tegenovergestelde geval kreeg de be trokken ambtenaar een berisping. Als gevolg daarvan zijn in deze dienst eiementen gekomen, die zich als ware potentaten in hun soort ge dragen hebben. Een mooi voorbeeld daarvan is zeker wel het volgende. Omdat van oudsher de boer zelf slacht voor zich en zijn gezin, werd hem dat ook tijdens de bezetting toe gestaan, natuurlijk pnder inhouding der vleesbonnen. Ook hierbij werd de uiterste beperking toegepast, dit met een groot verschil in andere bran ches, bijv. de textielindustrie. Daar had en heeft men meer vrijheid van handelen, terwijl nog grote winsten mogen worden gemaakt ook. Een boer voorzag, dat hij in de loop van het jaar gebrek aan vlees zou krijgen en slachtte daarom stiekum een varken tje. Hij trachtte er eerst een ander zwijntje voor in de plaats te stellen, maar daar dit niet direct gelukte, gaf hij kennis aan het gemeentebestuur van zijn woonplaats dat het beestje gestorven was en vroeg en verkreeg vergunning om het te begraven. Kort daarop kreeg hij controle van de CC D en wees de heren op hun verzoek de plaats aan, waar het varken moest begraven zijn. Zij namen daar even wel geen genoegen mee, zegden niet te willen graven en gaven de zaak door aan de tuchtrechter. De Officier van Justitie gaf toen opdracht, dat de betrokken boer zelf het bewijs moest leveren, dat genoemd varken niet frauduleus geslacht was door 't cadaver te tonen of dat hij anders opgesloten moest worden. Afwijkende rechtsregel TAeze boer deed hierbij de ervaring op, dat bij de tuchtrechtspraak, die van recente datum is, de rechts regel gekeerd is en dat, niet zoals bij het gewone strafrecht, justitie en po litie het bewijs moeten leveren dat iemand in strijd met de wet heeft gehandeld. Maar niet alleen dat, hij werd als producent die slachtte voor eigen gebruik, gelijk gesteld met iedere frauduleuse slachter, die een beestje slacht en dat ongekeurd vlees voor veel geld in de consumptie brengt. Hij is daardoor achtergesteld bij de grootste misdadiger, die met het strafrecht in aanraking komt. Als er bijv. een moord gepleegd is en er zijn aanwijzingen dat een be paald persoon dit op zijn geweten heeft, wordt hij voor de veiligheid van de gemeenschap opgeborgen en is het de taak van de justitie en po litie om aan te tonen dat die per soon ook werkelijk dat misdrijf heeft gepleegd. Politie en justitie zoeken dan totdat zij het wettig en overtui gend bewijs hebben geleverd. De mis dadiger wordt dan voor de rechtbank gedaagd om veroordeeld te worden en wanneer hij geen advocaat kan betalen om zich te laten verdedigen wordt hem er een kosteloos toege wezen. Dat is de belichaming van de Nederlandse rechtstaat, gegrondvest op het oude Romeinse recht, dat over eenstemt met het natuurlijk rechts gevoel, dat leeft in het onderbewust zijn Van ieder mens. Dat wat die boer overkwam bij zijn slachting, de monstreert niet de rechtstaat maar de politiestaat en het systeem van deze staat kan tot elke reehtsverdraaiing leiden. Veesmokkel Jn het eerst na de bevrijding wilde men verschillende maatregelen afschaffen, o.a. de veeboekjes. Ten slotte meende men dat het toch nood zakelijk was, langs de grens een strook van 5 k.m. te behouden waar deze boekjes gehandhaafd bleven en waarbinnen het vee van een regis- tratiemerk werd voorzien. Onze veel zwakkere economische positie en de koloniale oorlog, waarin wij betrok ken werden, brachten mee, dat onze munt veel minder waard werd dan ze officieel genoteerd stond. Dit werd oorzaak, dat er door de 5 k.m. strook dan ook een grote smokkelhandel in vee naar België ontstond. Duizenden koeien zijn in die tijd uit alle stre ken van het land aangevoerd en over de grens gebracht en de con troledienst bleek niet in staat dit je verhinderen. Het is ook bijna niet voorgekomen, dat haar ambtenaren in de grensstrook smokkelaars of hun vee te pakken kregen. Conflicten TJet heeft heel lang geduurd voor- dat de 5 k.m. strook tot aan de grote rivieren verlegd werd en on der die rivieren alle vee geschetst werd, waardoor de smokkelhandel vrijwel de kop ingedrukt was. Nu waren er tijdens de grote smokkelpe- riode boeren geweest, die buiten de 5 k.m. strook woonden, die vee ge stald hadden, dat dan des nachts bij hen werd weggehaald. Als dat vee dan van daaruit over de grens ge bracht was, hielpen deze mensen in direct mee aan de benadeling van ons land, maar geen enkele maatregel voorzag erin om dat te beletten. Na derhand zijn enkele gevallen door de CCD ter hand genomen. De desbe treffende boeren werden aan lang durige verhoren onderworpen en zelfs in de gevangenis opgesloten om van hen bekentenissen af te dwingen, dat zij wisten dat dit vee over de grens gebracht werd. Zij zijn daar voor tot hoge boeten en gevangenis straffen veroordeeld en de pers heeft daarover veel bombarie gemaakt, waarbij men vermeldde, dat men hierbij de hand had gelegd op de koning der smokkelaars, die wel 'n paar honderd beesten over de grens gebracht had. Hier heeft men een vergrijp uitgelokt, immers, de veestal lende boeren woonden buiten de 5 k.m. strook, waren aan geen enkele beperkende bepaling onderworpen en de eigenaars zijn niet gewaar schuwd, dat het stallen van vee, waarvan kon worden aangenomen dat het over de grens zou worden ge bracht, strafbaar was. Niettemin zijn zij er aansprakelijk voor gesteld. Strijdorganen Tn zijn strafrecht belichaamt Neder land de rechtstaat. In zijn economische wetgeving de politiestaat en met zijn eigen recht spraak (tuchtrechtspraak) en zijn eigen politieapparaat (CCD) vormt zij als het ware een staat in de staat met als instrument de terreur van het platteland. Wil men Nederland nog onder de democratische staten rekenen, dan zou dit zijn: De democratie met de hinkende standaard. Het vorenstaande toont overdui delijk aan dat de landbouworganisa ties moeten ophouden alleen organen te zijn voor behartiging van de be langen hunner leden, want zij moeten daarnaast strijdorganen worden, cie desnoods de rechten van de boer van de overheid afdwingen. Zij zullen daarvoor strijdkassen moeten vormen en he* financiële offer daarvoor die nen zij met vreugde te brengen. De arbeider die van zijn armoede dit offer voor zijn organisatie jarenlang gebracht heeft, toont door zijn be haalde successen de noodzakelijkheid hiervan duidelijk aan. NASCHRIFT REDACTIE. Het plaatsen van dit ingezonden stuk betekent niet, dat we het er in allen dele mee eens zijn. Het geeft echter in overwogen vorm en scherp geargumenteerd weer wat onze boe renstand momenteel bezwaart. Ontegenzeggelijk heeft de C. C. D. in het verleden goed werk ver richt en speciaal tijdens de be zetting heeft zij een belangrijk aandeel gehad in de voedselvoor ziening van ons volk. Het is een feit en we weten dit uit erva ring dat bij dit oorspronkelijk goed willende corps elementen zijn opge nomen, die totaal ondeskundig wa ren en er een eer in stelden in een zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk verbalen te fokken. Dit werd wel eens van hogerhand uit gestimuleerd. Het gevolg van al te grote dienst ijver was zoeken en vitten en dat dit bij de boeren in geen goede aar de gevallen is, laat zich begrijpen. Het is hier al precies hetzelfde als bij andere branches met de daarvoor in het leven geroepen rijksbureaux. Ook deze bureaux hebben de zaken, die erbij betrokken zijn tegen zich ingenomen en ook hier vraagt men steeds opheffing van deze bureaux, die door hun maatregelen belemme rend werken op de handel. Het is intussen bij alle critiek op overheidsinstellingen en dienaren zaak zich steeds te vrijwaren van ge neraliseren en hierin is de inzender o.i. niet overal geslaagd. Men moet het hele geval natuurlijk ook uit an dere gezichtshoeken trachten te be kijken: onze collectieve armoede, on ze slechte deviezenpositie enz. Inmiddels verontschuldigt dit geen inbreuken op goede rechtsregelen. Wat inzender naar voren brengt omtrent het feit, dat de overtreder het bewijs moet leveren, dat hij het niet gedaan, heeft terwijl in ons strafrecht de overheid dient te bewij zen dat men het wel gedaan heeft, zodat de bewijsvoering juist wordt omgekeerd, is tyaar en niet in oyer- eenstemming met de rechten, die men als burger wordt verondersteld te bezitten. Ten aanzien van het stallen van smokkelvee buiten de 5 km. grens be stond er wel een bepaling die dit tot een vergrijp uitriep. Immers, artikel 25 van het Deviezenbesluit zegt, dat strafbaar is hij, die medewerking ver leent aan een handeling waarvan hij redelijkerwijze kan vermoeden, dat zij in strijd is met het deviezenbe sluit. Als men nu critiek wil uitoefenen doe men dit niet op de ambtenaar, die de bepalingen toepast, doch op de Overheid, die ze maakte en doet toe passen. Een feit is overigens, dat de land bouworganisaties allang strijden te gen een te grote invloed van de CCD of aanverwante organen. Dat hier voor nu speciale strijdkassen zouden moeten gevormd worden, wagen wij te betwijfelen. Ons dukt, dat met het oordeel daarover aan de beproef de leiding der organisaties kan over laten. Een eendrachtig en eensgezind optreden der organ isaties moet net hierheen kunnen leiden, dat voor be staande onbillijkheden in overleg met de bestaande departementen een op lossing gevonden wordt. Enkele provincies gestraft GENERAAL Clay heeft medegedeeld dat de Duitsers in de door de Amerikanen bezette provincies Hes sen, Wuerttemberg, Baden en Bremen en in het door de Britten bezette Ham burg, groter voedselrantsoenen zullen toegewezen krijgen. Het aantal te verstrekken calorieën zal verhoogd worden van 1593 tot 1655 per dag. De nieuwe regeling zal bin nenkort ingaan. De rantsoenen in Beieren en Noord- rijn-Westfalen, Sleeswijk-Holstein en Nedersaksen zullen gehandhaafd wor den op 1459 calorieën per dag als straf voor de verzuimen bij inlevering van voedingsmiddelen. Het broodrantsoen in deze gestrafte provincies zal ver minderd worden tc t 8500 gram, tegen de 10.000 gram ir. de andere provin cies. Het vetrantsoen zal verder verhoogd worden tot 500 gram per maand voor personen boven de 10 jaar en tot 400 gram voor de jongeren. Ook de rant soenen van andere voedingsmiddelen zullen verhoogd worden. TTIT gezaghebbende bron wordt ver- nomen, dat de voornaamste re sultaten van de besprekingen der zes Westelijke mogendheden over Duits land, die gisterenavond te Londen eindigden zijn: 1. Overeenstemming óm een Duitse wetgevende vergadering in te stellen voor de drie Westelijke zones op of omstreeks één September van dit jaar 2. De vorming van een internatio nale controleorganisatie voor de Ruhr industrieën, samengesteld uit de zes mogendheden Engeland, Frankrijk de V. S„ België, Nederland en Lu xemburg en vertegenwoordigers van 'West-Duitsland, met bevoegdheden ten aanzien van de distributie van de voornaamste producten van het Kuhr- gebied in het bijzonder steenkool, co kes en staal. 3. Overeenstemming om in de Wes telijke zones van Duitsland een valu tahervorming in te voeren waar schijnlijk in het begin van Juni maar niet, zo wordt voorspeld, in de Westelijke sectoren van Berlijn. (Van onze Antwerpse correspondent) pOLITIEKE kringen te Brussel me nen te weten, dat met de come back van Spaak de koningskwestie in een nieuw, acuut stadium is gekomen. Men neemt thans voor zeker aan. dat kroonprins Boudewijn, die op 8 Sept. 18 jaar wordt kort na zijn verjaardag naar Brussel zal komen om een ver klaring af te leggen in de senaat. De opzet van de katholieken en een deel der socialisten zou zijn, om te pogen de koning nog voor de 18e verjaar dag van zijn zoon in eer te herstel len. Koning Leopold zou in dat geval afstand willen doen ten gunste van Boudewijn. De linkse socialisten, die zich met de liberalen tot voor kort heftig tegen deze gang van zaken verzetten, schij nen hun les te hebben getrokken uit het aftreden van Spaak. Er zijn vele punten, waaruit blijkt dat hun hou ding in de naaste toekomst minder re calcitrant zal zijn, niet alleen ten aan zien van de koningskwestie, doch even eens inzake andere vraagstukken. KAPELLE, 31 Mei 1948. Aardbeien 46—206, Kersen (Early Rivers) 169—300 Vroege aardappelen 1444, Sjalotten 7'/2—8l/2, alles per kg.; Kropsla 4'i- 9>/2, per stuk; Preiplanten 57 per 100 stuks; Selderijplanten 50 per 100 stuks ROTTERDAM, 1 Juni 1948. 3078 stuks vee aangevoerd, waarvan 301 paarden, 41 veulens. 75 magere run deren, 835 vette runderen, 81 vette kal veren, 575 nuchtere kalveren, 621 scha pen en lammeren, 14 varkens, 460 big gen, 75 bokken en geiten. Slachtpaar- den le kwaliteit 1.65 2e kwal. 1,35, 3e kw. 1.05 per kg.; werkpaarden 850, 700, 450; hitten 600, 500, 300; veulens 800, 700, 530, melkkoeien 800, 700 530; vare koeien 550, 450, 370; vaarzen 580, 430, 300; pinken 400, 300, 225; graskalveren 230, 140, 100; biggen per week 55, 45, 35; biggen aanvoer iets korter. Handel kalm. Prijzen als vorige week. Paarden korter. Handel lui. Prijzen van werk paarden en hitten onveranderd voor siachtpaarden iets stijver. Kalf- en melkkoeien gewoon. Handel redelijk Prijshoudend. Varekoeien kleine aan voer. Handel kalm. Prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken aanvoer ma tig. Handel lui. Prijzen stabiel. Gras kalveren aanvoer iets groter, handel traag en prijzen iets lager. Keulen 164 (—0.01). Ruhrort —0.44, onveranderd, Lobith 953 0.03), Nij megen 724 0.01), Arnhem 738 0.06), Eefde (IJssel) 253, onveran derd; Deventer 169 0+0.03), Borgharen 4079 (Vc0.09), Belfeld beneden 1103, (+0.11), Grave beneden 470 0.11), Lith 0.05 0.05) De stuw te Borgharen wegens werkzaamheden geopend. (AP ZATERDAG 12 Juni as. heeft er een gebeurtenis plaats die voor Brabant, en over het algemeen voor Zuid-Nederland van grote betekenis ge acht mag worden. De Koninklijke Ne derlandse Toonkunstenaars Vereniging n.l. zal op 13 Juni haar 68e jaarverga dering houden te Breda, waarbij de afd. West-Brabant en Zeeland van deze vereniging als gastvrouwe zal optre den. Deze afdeling nu heeft ter gele genheid van de vergadering, waar verschillende musici uit geheel Neder land bijeen zullen komen, een concert georganiseerd met een programma dat bestaat uit Zuid-Nederlandse muziek. Ook de executanten zijn afkomstig uit Brabant en Limburg: het Tilb. Sted. Orkest o.l.v. Louis Toebosch, mjn.v. de cellist Michael Busch uit Breda en de pianist Jean Franssen uit Maas tricht. En dit is de gebeurtenis van grote betekenis, waarop ik hierboven doelde, want dit concert kan be schouwd worden als een demonstratie van hetgeen Zuid-Nederland op muziek gebied te betekenen heeft. Behalve een aantal vooraanstaande figuren uit het Nederlandse muziekleven, is ook de be langrijkste Nederlandse pers uitgeno digd om zich een oordeel te vormen over hetgeen hier wordt gepresteerd. In een tweetal artikelèn hoop ik U een indruk te geven van het belang van een dergelijk concert voor de heden daagse Zuid-Nederlandse componiste», en daarmee voor het muziekleven in deze provincies. pr is een romantische tijd geweest, waarin kunstenaars rondliepen met fluwelen jasjes en haardossen a la Beethoven; kortom bohémiens, die een zeer afzonderlijke plaats in de maatschappij innamen. In de laatste decennia is een schilder, dichter of componist uiterlijk niet meer te on derscheiden van een ambtenaar of een handelsreiziger. Op zich zelf is dit niet zo belangrijk, maar door deze nivellerende werking is er een scheve verhouding ontstaan. Enerzijds heeft de kunstenaar een evo lutie doorgemaakt van betrekkelijk a- sociaal individu tot iemand, die geheel, als ieder ander, in het maatschappe lijke leven is opgenomen, terwijl an derzijds de geestelijke kloof tussen hem en de gemeenschap steeds groter wordt. Hoe deze toestand ontstaan is valt natuurlijk buiten het bestek van dit artikeltje, maar als een van de redenen moge hier vermeld worden, de weinige gelegenheid, die de schep pende kunstenaar geboden wordt, het publiek met zijn arbeid vertrouwd te maken. Voor de hedendaagse compo nist is het iets bijzonders als er een werk van hem wordt uitgevoerd. Men zal echter begrijpen van hoe veel belang het is dat zijn muziek wordt gespeeld, en welke stimulerende kracht daarvan kan uitgaan. Een com ponist die gedoemd is zijn werken in de kast op te sluiten bloedt dood. Hij schrijft niet voor zichzelf, en het is daarom noodzakelijk dat zijn muziek desnoods op de lange duur weer klank vindt bij zijn medemensen. Gelukkig is er de laatste jaren enige verbetering te bespeuren, en m onze streken is het vooral het Tilb. Stedel. Orkest, dat hierin een actief aandeel heeft. Reeds vorig jaar gaf dit orkest een uitvoering van Zuid-Nederlandse muziek, en door een gelukkige samen loop van omstandigheden viel het voor dit seizoen geprojecteerde Zuid-Nederl. programma samen met de jaarverga dering van de K.N.T.V. op 12 en 13 Juni. Hoewel er op deze twee dagen nog meer concerten worden gegeven (o.a. speelt het Trio Knibbeler en de orga nist Kees Stolwijk) zullen wij ons hier beperken tot het hierboven reeds vermelde avondconcert door het T.S.O. daar dit ook voor het publiek toegan kelijk is, zodat iedereen zich met het hierboven uiteengezette voor ogen een oordeel kan vormen over mu ziek van eigen bodem. In dit verband hoop ik in een volgend artikel een korte bespreking te geven van de op dit concert uit te voeren muziekwerken. de L. Maria Los Angeles Morales, eerste prijs winnares in de afdeling zang van het Internationaal Muziekconcours te Scheveningen. Zij is pas 18 jaar oud. Haar succes bij haar optreden in het Kurhaus was overweldigend en zij moest achtmaal terugkomen. TAE H. VADER ontving in de troon- zaal van het Vaticaan een groep kunstenaars van de Franse Academie te Rome onder leiding van hun direc teur prof. Jacques Ibert. De schilders, beeldhouwers, musici, architecten en graveurs werden door de Franse am bassadeur bij de H. Stoel, Jacques Ma intain, aan Z.H. voorgesteld, waarop Deze de volgende korte toespraak tot hen richtte: „De kunst, uitgedrukt in vormen, kleuren of klanken, ontkiemt en leeft in alle landen en het klimaat van Frankrijk is haar wel het gunstigst. Naar men zegt komt de Franse kunst zich ln Rome ontwikkelen en zich daar uitzingen, met behoud evenwel van de heldere en welluidende tonen, die zij aan haar land van oorsprong ontleent. Maar hier, door het contact met kun stenaars uit alle andere landen, wint zij aan harmonie en rijkdom. Geen plaats is zoals Rome voor de kunste naars een gemeenschappelijk vader land. Dit is een feit, een aan de Voor zienigheid te danken feit: moet men zich daarover verwonderen? Verre van daar, het is een zeer normaal feit. En dit zonder twijfel omdat het Oude Rome het middelpunt van de mense lijke beschaving was en omdat het christelijk Rome er de geestelijke hoofdstad van is. Evenwel is voor dit feit 'n diepere oorzaak te zoeken, welke meer bij de kunst past. Dante heeft het met de majesteit van zijn genie gezegd; „vostr' arte a Dio quasinipote" (Inf. 11, 105) Uw kunst is als de kleindochter van God dit komt om dat zij de dochter van de natuur is. Zij buigt zich heen naar de natuur, be schouwt en beluistert haar in stilte, niet om haar van haar geheim te be roven doch om haar vertrouwelijke mededelingen te beluisteren, zoals men naar een moeder luistert. De kunst maakt zich de natuur niet tot een prooi, om voor onbescheiden blikken de niet te evenaren schoonheid van haar uiterlijk kleed uit te stallen; evenmin maakt zij de natuur tot een slavin, cm haar, vervormd, te buigen naar de willekeur van een duistere geest. Even ver verwijderd van een overdreven rea lisme, dat geheel stoffelijk en van slecht allooi is, als van een vals idea lisme, dat de natuur opoffert aan de egoïstische en hovaardige fantasie, doch met een kinderlijk eerbiedige liefde, vermoedt de kunstenaar dat de sluier der natuur doorzichtig is en hoort hij de echo van haar innerlijke stem; en in deze doorzichtigheid, in deze echo, ontdekt de erdoor betoverde kunstenaar al hetgeen de natuur zelfs in de meest stoffelijke wezens aan geest en goddelijke afspiegeling ver bergt, Y/reugde van de kunstenaars, die in elk schepsel het licht van de Schepper weerspiegeld ziet! Edele zen ding van de kunstenaar, die de onge- voeligsten en meest verdwaasden helpt om de natuurlijke schoonheid te ge nieten in de nederigste dingen en zich door deze schoonheid heen in de schoonheid van God te vermeien, en die met de voeten de aarde rakend het hoofd en de blik heffen naar de hemel, naar God. Wijdt u naar beste vermogen en met al uw liefde aan deze zending! En opdat zij u bijsta, roepen Wij voor u de Moedermaagd aan, die zeer heilige en uiterst schone bezielster van de ware kunstenaars. En Wijzelf schenken als Stedehouder van het Woord, dat, terwijl het de spiegel van de luister des Vader is. Vlees werd en onder ons heeft ge woond, aan u van ganser harte Onze Apostolische Zegen." Hij verwierf de Constantijn Huygensprijs :e DICHTER A. Roland Holst is ter gelegenheid van zijn 60ste verjaar dag op een zéér druk bezochte re ceptie in de sociëteit „De Koepel" te Amsterdam gehuldigd. Bij ontstentenis van de voorzittter van de Vereniging van Letterkundigen, Victor van Vries land. sprak de dichter J. Engelman de huldigingsrede uit. Als geschenk van zijn vele vrienden en bewonderaars overhandigde hij de jubilaris een bedrag, dat hem in staat zal stellen een buitenlandse reis te maken. Vervolgens sprak mr. Reinink, secre taris-generaal van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, die de waardering van de regering overbracht en mededeelde, dat de le gering opdracht heeft gegeven aan de schilder Willink om een portret van Roland Holst te maken, ter plaatsing in een openbaar gebouw. Het woord werd hierna nog gevoera door dr. Ph. Idenburg, als voorzitter van de Maatschappij voor Letterkunde en door de schrijfster Jo de Wit, die de zojuist uitgekomen bundel opstel len over de dichter Roland Holst over handigde. Br. J. Hulsker, hoofd van de afde ling kunstzaken van de gemeente Den Haag bracht vervolgens de gelukwen sen van het Haagse gemeentebestuur over en deelde mHe, dat het bestuur van de Jan Campertstichting eenstem mig heeft besloten de Constantijn Huijgensprijs (de Haagse prijs voor meesterschap, groot 2000.aan Ro land Holst toe te kennen. OPSTELLING Z. VL. ELFTAL. Hieronder laten we de opstelling vol gen van het Z. Vlaams elftal, dat Za terdag te Axel uit zal komen tegen het Walcherse. d.: Kramer (Huist); a.: Van Hijfte (IJzendijke), Fenijn (Breskens); m.: Meertens (Aardenburg), Fenijn, (Bres kens), Jansen (Corn. Boys): v.:' Jonk man (Axel), de Baere (Breskens), Esseling (IJzendijke), De Nijs (Hon- tenisse), v. d. Velde (Axel). Reserves: Louwens (Oostburg), Wul- lems (Sluiskil), Ekkebus (Breskens), Cardon (Corn. Boys) Paucke, IJzen dijke.) Corn BoysBreskens 30 Een vlotte wedstrijd waarin de thuisploeg de wedstrijd van het sei zoen maakte. Reeds voor de rust ont stonden vele gevaarlijke momenten voor Breskens doel, doch daar was de verdediging paraat. Op zeker moment kreeg midvoor de Buck zijn kans en benutte deze (1-0). Ook na de thee waren, ondanks het goede spel van de Bressianers, de Boys de meerderen. Alles paste nu eens precies in elkaar en ook iedere speler individueel was op zijn best. Nadat Janssens, die ditmaal ook in de voorlijn was opgesteld, met een prachtkopstoot de stand op 2-0 h'ad kunnen brengen, was enige minuten later Wulffaert op zijn plaats om een hem toegespeelde bal in het net te doen belanden. 3-0. Ook Breskens probeerde nog, doch strandde op de eveneens goed werk verrichtende achterhoede van de te genpartij. Bestond eerst de vrees, dat door de nieuwe opstelling Corn Bftys achter hoede zou verzwakken, het gedemon streerde spel weerlegde deze vrees en bewees dat. als men maar van aanpakken weet, heel wat te berei- ]cen is. CORN. BOYS 2—BRESKENS 2 3-4 Ditmaal moesten de reserves van Corn. Boys met een nederlaag tevre den zijn, al hebben zij er voor ge streden en met ere verloren. Doordat een paar spelers niet in hun spel konden komen en ook en kele in reserve werden gehouden ooi- het le elftal, was de ploeg wel wat verzwakt. Het optreden en steeds maar weer opnieuw aanvallen van deze 11, zorgde ervoor dat Breskens grote moeite had om het winnende punt binnen te halen. CORN. BOYS JUN—BRESKENS JUN Hier waren de Sasse junioren weer de sterkste. Na een goed gespeelde wedstrijd konden zij tenslotte de gaster, huiswaarts zenden met een 5-2 nederlaag. AARDENBURG VERSLOEG STRIJEN Met de kermisdagen ontving Aar denburg bezoek van een van de kop clubs der 4e klasse KNVB rond Dordrecht de vereniging „Be Quick' uit Strijen. De Aardenburgse reser ves begonnen goed en wisten hun Z. Hollandse tegenstanders een 4-3 ne derlaag toe te brengen. Aardenburg I bleek niet opgewassen tegen de goed op dreef zijnde Strijense ploeg. Door mooi en snel combineren werd voor de rust de verdediging der thuis club verscheidene malen uit elkaar gerukt en reeds spoedig was het 4-0 voor de bezoekers. Uit een der Aar denburgse aanvallen ontstond voor de thee nog een tegenpunt. Na rust was Aardenburg wat in de meerderheid doch haar voorhoede was machteloos. Strijen voerde de stand geleidelijk op en het einde kwam met een verdiende 7-2 overwin ning voor de mannen van boven de Moerdijk. Des avonds was er een bal avond in de sociëteit „Spoor tot Vriendschap" en een gezéllig samen zijn in hotel De Roode Leeuw. De voorzitters van beide vereni gingen voerden het woord en de ver eniging Be Quick ontving een beker voor de behaalde overwinning. Namens de Aardenburgse suppor tersvereniging werden aan de spe lers van het overwinnende le elftal van Strijen medailles uitgereikt. NEDERLAAGWEDESTRIJD PSK-PATRIJZEN. De nederlaag-wedstrijd tussen PSKen Patrijzen had als uitslag: PSK 1—Pa trijzen 1 2—4; PSK 2—Patrijzen 2 4-1. Het eerste elftal had dus van de 's Heerenhoekmannen een flinke ne derlaag te incasseren. PRINS BERNHARD WON DERDE PRIJS. Prins Bernhard nam deel aan het concours-hippiue te Bennekom en won de derde prijs. In de dressuur-proef op zijn schimmel Rex met 268 punten. De eerste prijs was voor D, Gelderman. Beekbergen op Robin Hood voor Rit meester W. Bisschof v. Heemskerck te Den Haag op Marquita met 271 punten V. v. d. Heuvel, Tilburg won de 2e prijs in de cross country op Hoki Poki. Zondag wordt beslist over het kampioenschap van Nederland TTet programma voor de wed" strijden om het kampioen schap van Nederland is, volgens de Sportkroniek gewijzigd. Op 6 Juni worden gespeeld Go-Aliead Heerenveen en EDOBW. HaarlemPSV is uitgesteld, Hierdoor zal a.s. Zondag over het kampioenschap worden be slist. Ronde van Italië Magni door Cecchi verdrongen. De 15e etappe (UdineAunonzo 125 k.m.) werd gisteren verreden. Bij de bestijging van de Seppada werd gevochten om de eerste plaats in het bergklassement. Rossello bezette hierin de eerste plaats, gevolgd door Ronconi, Cecchi, Martini en Menon. Het volgende gedeelte van de etappe bracht niet veel spanning meer, Ros sello behield zijn voorsprong, kwam 2 min. 25 sec. voor Ronconi en Cecchi, in Aunonzo aan. Het peleton waarin zich Bartali, Coppi, Martini, Ortelli, Volpi en Ma- non bevonden had een achterstand van 3 min. 10 sec. op Rossello. Magni had een achterstand van 5 min. 15 sec. en moest zijn eerste plaats in het alge meen klassement aan Cecchi afstaan. Het klassement van de 15e etappe luidt: 1 Rosselo 3 uur. 29 min. 50 sec. 2 Ron coni op 2 min. 15 sec. 3 Cecchi, zelfde tijd. 4 Bartali op 3 min. 10 sec. 5 Coppi 6 Martini, 7 Ortelli, 8 Volpi, 9 Menon, allen zelfde tijd. Algemeen klassement: 1 Cecchi 103 uur 26 min. 9 sec. 2 Magni 103.28.27, 3 Volpi 10.29.22 4 Brignole, 5 Ortelli, 0 Logli, 7 Cottur, 8 Ronconi. VAN GELDEREN EN FRANCKEN ONDERSCHEIDEN ZICH TE STEKENE Te Stekene (B.) werd de jaarlijkse kermisprijs betwist over een afstand van 135 k.m. Reeds gedurende de tweede ronde gingen Jan van Gelderen en Bern. Francken aan de haal. Voor de sterke wind en het jagende peleton moesten onze beide landgenoten echter zwich- ten. Gedurende de gehele verdere wed strijd vochten beiden en ook Frans Pauwels in de eerste gelederen. Win naar werd De Simpelaire in 3 uur 43 Van Gelderen werd 5e, Francken 14c en Pauwels 15e.

de Stem | 1948 | | pagina 3