Sociale Zaken hield aandeelhoudersvergadering Arabieren en Joden aanvaarden Bestand De overstromingen Amerika m Israël Regering erkent nog niet 1 50 jaar Groot Seminarie Bisdom Breda END Rondom Weller ju werken. Verklaring van de Gasperi Uitwijzing Rijksduitsers VIERDE JAARGANG No. 1089 WOENSDAG 2 JUNI 1 948 Concreet nieuws was er niet erg veel, wel zijn er nieuwe plannen in overweging O Buien Onder voorwaarde vrij goederenvervoer DE, VOORLOPIGE REGERING van Israël heeft het voorstel van de Veiligheidsraad der V. N., om bet vuren te staken onvoorwaardelijk aanvaard, maar de aanvaarding zal vergezeld gaan van een „interpella tie", betrekking hebbende op hetgeen de Joodse autoriteiten de bete kenis van de resolutie van de Veiligheidsraad achten. Amman gebombardeerd Bespreking- over onze oorlogsschuld aan Australië afgebroken Distributienieuiüs In de vacantie één bonnenlijst per veertien dagen 50.000 huizen weggespoeld En nog altijd wast het water Geen dispensatie voor huwelijk van Michael Soldatenmoeder voor Bijz. Gerechtshof Eigendom voor land arbeiders EERSTE KAMER Interacademiaal overleg wordt bevorderd Plechtige herdenking te Hoeven - Mgr. Baeten bracht de dank over van Mgr. Hopmans -- Republiek vormt „Nationaal Front" mee P- PEN, 3as van Gent. bruik daags x met cin- ;n ga r naar :s. Zó udt U zonde E-T DE MOTOKSTlL l WEKT ZUfi KA- ADEN. ANN KAN |ezit bent van een SL. Juni van 10-8.30 urg en op Vrijdag brs te Hulst, I verkrijgbaar w.o. 393—00 ARNHEM Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. ALS EEN JAAR TEN EINDE IS, komen in elke rechtgeaarde zaak, directie en aandeelhouders tezamen om de zakelijke belevenissen in vogelvlucht de revue laten passeren. Verlies en winst worden dan met een traan en een lach geaccepteerd, waarna tenslotte de uitzichten voor een nieuw jaar onder de loupe worden genomen. Honderd vragen. yO N soort vergadering hield Dins- dag het departement van Sociale Zaken. Minister Drees voerde op de hem eigen, beminnelijke wijze de directiestaf en de aandeelhouders luis terden aandachtig. Deze laatsten wer den gevormd door de pers, zijnde de vertegenwoordigers van het publiek en dat zij met grote ernst bezield was viel af te leiden uit het getal vra gen, dat zij al veertien dagen voor datum naar het departement had in gestuurd. Het waren er niet minder dan 100 tezamen mèt de antwoorden een boekje in beslagnemend van 40 pagina's. Zonder misverstand geen nieuws, UET is een aardige conferentie ge- worden. Minister Drees is nu een maal een beminnelijk man en zijn departement verstaat de kunst om gasten te ontvangen. De vriendelijke sfeer en zo smaakten uitstekend en nademaal er geen onvertogen woord viel, zijn wij tenslotte na enige uren in vrede huiswaarts geijld om de ech te aandeelhouders, het publiek, onze lezers, verslag uit te brengen. schrik na een voldane dag. Wat valt er in een krant van 4 pagi na's te vertellen over 100 vragen en antwoorden, tezamen tellende 40 pa ginas druk ook al zijn de laatsten heel wat kleiner dan de eersten. Dat er aan het departement van Sociale Za ken veel en hard gewerkt wordt? Wij beseffen het, zulks voldoet U niet en bovendien zitten wij voor het be zwaar, dat binnenlandse of economi sche zaken even hard werken. Wij willen daarmee geen ruzie krijgen. Dat er gepraat is over sociale verzeke ringen, arbeidersbescherming, arbeids verhoudingen, volksgezondheid, socia le bijstand, repatriëring en „diver sen"? Wij beginnen te blozen nu wij wéér moeten toegeven, dat in zo'n op somming geen concreet nieuws zit en dit zo weten wij, is het wat men eigen lijk wil vernemen. Welnu, het hoge woord moet er tóch uit: een perscon ferentie is soms een raar ding. Men krijgt er veel papier en er wordt veel verteld, maar het is niet allemaal zo samen te vatten dat men in een paar woorden 'n concreet beeld krijgt van ogenblikkelijk te verwachten gebeur tenissen. Reeds in het gedrukte voorwoordje op de gestelde vragen, waarschuwde het hoofd van de sociale voorliehtings dienst, mr. Lammers, dan ook dat de vooraf gestelde vragen „een zo groot terrein cn bovendien zo vaak plan nen betreffen, die nog in overweging zijn, dat bij de beantwoording beper king moest worden betracht". Van plannen in overweging gesproken: on der ons gezegd hebben wij persoon lijk het plan in overweging genomen dit jaar tenminste eens een vorstelij ke vacantie te nemen. De vacantie is safe, geloof maar gerust en wat de vorstelijkheid betreft, hm, wij zijn moedig zolang het bij overwegen blijft Overigens hony soit qui mal y pense. Om concreet te zijn, bijvoorbeeld QM concreet te zijn dan het vol- gende: Het is de bedoeling dat degenen, die na 1 October 1950 de 65-jarige leeftijd bereiken, onder de herziene ouderdomsregeling te brengen. Deze regeling, die ook de zelfstandigen zal dienen te omvatten, zal daarom zo enigszins mogelijk uiterlijk per 1 Oc tober 1950 in werking treden, precies zoals er, om iets anders te noemen, naar gestreefd zal worden de „alsdan ter zake wenselijk gebleken" wetsont werpen herziening sociale verzeke ring in 1949 de Kamer te doen berei ken. In verband met de Ziektewet werd medegedeeld, dat ten gerieve van TBC-patiënten een maatregel aan hangig is gemaakt om de bijdrage in sanatoriumverpleging ook na het eerste jaar nog te verlenen. Dat de regering nog voor de verkiezingen met de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie en het wetsontwerp onder nemingsraden wil komen, is reeds be kend. T.a.v. opvoering der kinderbijslagen voor grote gezinnen betoonde de mi nister zich erg voorzichtig. Het „sys teem van Spaendonck' en de daar mede samenhangende kwesties zijn n«-g in overweging, vei1de Z.E. Over leg met de Stichting van de Arbeid zal worden gepleegd. Voor het overige sprekende over kinderbijslag en verhoging van mini mum loon verwees Z.E. naar de be raadslagingen over de wijziging der kinderbijslagwet. Plannen bestaan er bij de regering tot het organiseren van een systema tisch periodiek volksonderzoek op tuberculose. Het ligt in de bedoeling het gehele alccnolvraagstuk een onderwerp van bespreking te doen uitmaken in de binnenkort daarvoor in te stellen com missie. Wat de volkshuisvesting betreft, b eek, dat verbetering van woningen Melke nog bewoonbaar zijn, nog niet kan worden gestimuleerd. Voor het opleggen van arbeidsplicht aan meisjes voelde de minister nog Steeds mets, terwijl het binnenhalen van buitenlandse hulp steeds weinig betekenis heeft. Om de gezinsverzorging te stimu- eren, zal binnenkort aan de gemeen ten worden verzocht evenals het rijk zulks doet 25 pet. in de salariskosten Weersverwachtin g, vanavond: geldig tot Wisselend bewolkt met enkele plaatselijke buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen Zuid en West. Weinig verandering in tem peratuur. Vandaag zon onder 20.51 uur. Maan onder 14.51 uur. Morgen zon °P 4.24 uur. Maan op 2.39 uur. der verzorgsters by te dragen. De een trale raad voor de gezinsverzorging overweegt verhoging der distributie rantsoenen voor deze verzorgsters. Stalen boeien en teleurstelling. JJET is maar 'n snufje, dat wij hier weggeven van hetgeen er ter „aan deelhoudersvergadering" werd ver teld. Discutabele stof was er veel meer. Er wordt gewerkt aan een kin derbijslagregeling voor (kleine) zelf standigen, idem aan de voorbereiding van een ziekenfondswet, maar er zijn meningsverschillen ontstaan, welke vertraging veroorzaken, een centrale commissie voor de volksgezondheid is reeds gekomen aan de samenstel ling van een wetsontwerp, dat de nieu we organisatie regelt, maar er is nog geen overeenstemming. De opbouw van de schooltandverzorging is in gang. Overleg is gaande, diensten die gereed zijn, beginnen 1 September te werken. Even kwam het gevaar van toene mende werkloosheid ter sprake. Minister Drees toonde zich echter nog al optimistisch. Zelfs al zou de werkvoorraad verminderen dan nog liggen er zoveel arbeidsobjecten in portefeuille, dat er voorlopig geen krimp is. Daarenboven neemt de emi gratie toe. Dit jaar gaan er 20.000 per sonen, boeren, land- en vakarbeiders Er is tenslotte uitbreiding door in dustrialisatie. /CONCREET gezien Aa Vinit Aran nipilV was, alles bijeen de buit van nieuws niet erg groot. In menig geval bleek sociale zaken te moeten zwichten voor de stalen boeien van de tijdsomstandigheden. Zo t.a.v. de sociale voorzieningen van jeugdige arbeiders als t.a.v. de lonen voor geschoold personeel en van de emigratie welke laatste min of meer aan deviezen voorraden gebonden is. Het mocht tenslotte echter teleur stellend heten, dat Z.E. voor wat de gezinszorg betreft» blyk gaf geen ander licht te zien dan hetwelk technische voorzieningen, zoals Amerika die kent, kunnen opleve ren. Evenals de kinderbijslagrege ling voor grote gezinnen voorlopig naar het domein der vraagtekens vedwezen bijft, Juist dit zijn twee zaken, ten opzichte waarvan het Zuiden terecht zeer gevoelig is. NATHURAM VINAYAK GODSE, de man die Mahatma Gandhi neerschoot, wordt geconfronteerd met medeplichtigen. Hy zal op 14 Juni a.s. voor zijn rechters staan Ook de Arabische Liga heeft het bevel van de Veiligheidsraad om het vuren in Palestina te staken aanvaard. TT1T HAIFA wordt gemeld, dat de voorlopige Regering van Israël alle Joodse strijdkrachten bevolen heeft met ingang van Woensdag drie uur v.m. plaatselijke tijd het vuren te staken, mits de Arabieren hetzelfde doen. Het officiële te Tel Aviv uitgegeven communiqué voegt er aan toe, dat het bevel om het vuren te staken is ge geven, uitgaande van het volgende: 1. Dat het verbod van wapeninvoer in de Arabische landen zal gelden voor de levering van wapenen uit voorraden in het bezit of onder con trole van vreemde mogendheden op Arabisch grondgebied. 2. Dat gedurende de periode van 't bestand de gewapende machten van geen der partijen zullen pogen vor deringen te maken en dat beide par tijen hun posities mogen behouden. 3. Dat voedsel en andere noodzake lijke zaken vrijelijk Jeruzalem bin nen kunnen komen en dat ook het normale civiele verkeer naar en van Jeruzalem kan plaats hebben. 4. Dat elke poging om het normale vervoer van goederen, bestemd voor Israël, te verhinderen of te belemme ren. beschouwd wordt als een daad van gewapend optreden. AMMAN, de hoofdstad van Trans jordanië, is door de luchtmacht van Israël gebombardeerd, aldus een communiqué van de Haganah. Reuter meldt nader, dat het bom bardement op Amman werd uitge voerd door een enkele tweemotorige Joodse machine en dat zes personen door de afgeworpen bommen zijn ge T^AAR Reuter in Canberra verneemt zijn de besprekingen tussen de Austraiische en de Nederlandse rege ring over de Nederlandse oorlogs schulden aan Australië afgebroken. Men ziet thans de enige oplossing in rechtstreekse besprekingen tussen de Australische eerste minister Chifley en de Nederlandse minister-president dr Boel. Het betreft hier ecu oorlogs schuld van ongeveer 40 millioen Austr. ponden. dood. Een van de drie vluchten over de stad werd gemaakt in de buurt van het paleis van Koning Abdoellah, waar 3 bommen vielen, waarbij ech ter alleen maar een koe getroffen werd. De bevolking van Amman eist re presailles door bombardering van Tel Aviv. Men meent, dat het bombarde ment bedoeld was ter beïnvloeding van de vertegenwoordigers der Ara bische Staten in verband met de op roep van de Veiligheidsraad. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende de vacantietijd van 4 Juli tm. 11 September eenmaal per veertien dagen een bonnenlijst ge publiceerd zal worden. Dit wil dus zeg gen. dat om. de suikerbonnen een week vroeger gepubliceerd worden. Aan het einde van de vacantieperiode zal door het weer overgaan op wekelijkse bon- nenlijsten een periode van drie weken verlopen tussen twee aanwijzingen van suikerbonnen. In de aanwijzing der brood- en ta baksbonnen zal geen wijziging komen. De broodbonnen worden dus eenmaal per week bekend gemaakt, terwijl de bonnen voor tabak en gebak op de normale tijd zullen worden aangewezen koning gustaaf van zweden die 26 Juni a,s. negentig jaar hoopt te worden, lacht vriendelijk tegen.... zijn beeldenaar, afgedrukt op een bil jet van vijf kronen. Deze speciale bil jetten zullen verkocht worden voor „dubbele prijs" ten bate van de jeugd. Ook Tage Erlander, de minister-pre sident is blijkbaar ingenomen met het plan. \/OLGENS inlichtingen, door de hoofdzetel van het Amerikaanse Rode Kruis ontvangen, zouden 45.000 personen zonder onderdak zijn tenge volge van de overstromingen in Ore gon. Bijna 9000 woningen zouden ver nield of beschadigd zijn. De overstromingen breiden zich nog steeds uit. Het water nadert de dich ter bevolkte lage gebieden, dood en verderf achter zich latend. Gisteren zijn opnieuw dijken van de Columbia doorgebroken. Duizenden mensen in het Zuid-Westen van de staat Washington, vluchten naar ho gere gronden. Verbindingen en trans port geraken in het ongerede en de electrische stroomvoorziening begint terug te lopen. Het water van de Columbla-rivler zet thans de buitenwijken van Port land Oregoni onder water. De genie troepen hebben de massa-ontruiming van een gebied van 190 k.m. lengte langs de Columbia bevolen. Er zijn drie nieuwe dijken doorge broken. Naar schatting zijn in Brits-Colum- bia meer dan 50.000 huizen onder 'TOEN enkele weken geleden ten be hoeve van de katholieke prinses Anne bij Z. H. de Paus een verzoek om dispensatie werd ingediend voor een huwelijk met ex-koning Michaël, is aan Michaël gevraagd de gebruike lijke verklaring te ondertekenen, dat de niet-katholieke partij zich niet zal mengen in de katholieke opvoeding van eventuele kinderen. Michaël heeft echter geweigerd deze verklaring te ondertekenen, overwegende dat hij misschien weer op de Roemeense troon zou komen en dat zijn eventuele kin deren dan opgevoed zouden moeten worden in de in Roemenië als offi cieel geldende godsdienst, de Grieks- orthodoxe. Z. H. de Paus heeft ten gevolge hiervan geen dispensatie kun nen verlenen. (Van onze Haagse correspondent) jyjEVR. C. Hiddink, die zich zeer verdienstelijk maakte voor onze soldaten en als zodanig de schone bij naam kreeg van „soldatenmoeder" zal aldus vernemen wij op 1 Juli terecht staan voor het Haagse Bijzon der Gerechtshof. Haar wordt ten laste gelegd: verraad van Nederlanders ge durende de bezettingstijd. Mr. R. Oos terhof zal haar verdedigen. water gezet, waarvan er vele werden weggespoeld. In de gehele provincie is de noodtoestand afgekondigd. In het overstroomde dal van de rivier de Fraser zijn duizenden gezinnen dak loos en de schade wordt op 25 millioen dollar geschat. Het water van de rivier blijft wassen door de smeltende sneeuw van de Rocky Mountains. Alle spoor wegverbindingen met de rest van Ca nada zijn verbroken en er heerst in het gebied reeds een voedseltekort. Het hoofdkwartier van het Canadese leger te Ottawa verklaart in zijn eerste ver slag over de toestand in Brits-Colum- bia, dat het water reeds het peil van de ramspoedige overstromingen van vijftig jaar geleden heeft bereikt. Het leger heeft, met bijzondere bevoegd heden uitgerust, de zorg voor de gehele provincie op zich genomen. "psR HEERSTE een opgewonden stem ming in de Kamer, die gisteren bijeenkwam om de regeringsverkla ring van de Gasperi te horen. De rede van de Minister-president werd ver scheidene malen onderbroken. Toen hij sprak over de financiële toestand drong een twintigtal communistische afgevaardigden op naar de banken der christelijk-democratisehe Kamer leden. Na een hefitge woordenwisse ling moesten de boden tussenbeide komen om een handgmeen te vermij- den. De christelijk-democratisehe partij, aldus de Gasperi vertegenwoordigt een groot deel der arbeiders en kan daarom als de partij van het volk worden beschouwd. Een overeenkomst tussen het kapi taal en de arbeid zal het voornaam ste middel zijn om het hoofd te bie den aan de huidige moeilijkheden. De Regering zal de landarbeiders in het bezit stellen van kleine en mid delgrote eigendommen, terwijl de grote landgoederen zullen worden verkaveld. Over de binnenlandse toestand zei de Gasperi, dat de politie van Jan. 1945 tot April 1948 beslag had ge legd op 189 kanonnen, ongeveer 2000 mitrailleurs, ruim 14000 geweren, 30.000 granaten en 30 millioen patro nen. Drie kwart van dit materiaal was dit jaar in beslag genomen. Wat de buitenlandse politiek be treft. zal de regering steeds het hare bijdragen tot de internationale samen werking. Een gemengde commissie vor een Tolunie met Frankrijk is ge vormd. Aan het einde van zijn rede zei de Gasperi, dat de rantsoenering eerlang zou worden afgeschaft, behalve voor brood en meelproducten. "pRANKRIJK krijgt een Britse le- ning op korte termijn van tien millioen pond. Het tekort in het „Sterlinggebied" van Frankrijk be loopt over dit kalenderjaar reeds 70 millioen pond. Dus erg veel helpen doet het niet. TN DE VERGADERING der Eerste Kamer is gisteren an de orde ge komen de motie van de heer van Santen (CPN) betreffende erkenning van de staat Israël. De minister van Buitenlandse Za ken, de heer van Boetzelaer van Oos terhout legt een verklaring af. waar in hij zegt, dat de Nederlandse Re gering met de andere leden der V.N. gepoogd hebben een oplossing inza ke Palestina te bereiken. Zij zal haar steun verlenen aan elke poging om aan het wapengeweld een einde te maken. Met stijgende bezorgdheid, volgt de Regering de ontwikkeling der gebeurtenissen. Voor de pogingen tot verwezenlij king van het streven naar een eigen volksbestaan in Palestina te vestigen heeft de Regering waardering en zij heeft begrip voor de motieven. De ernstige bezwaren tegen optre den in het huidige stadium ontvouwd in de adviezen van de Overzeese Ge biedsdelen nopen de regering de er kenning van de staat Israël nader in beraad te houden. Bovendien is er overleg gaan met de Beneluxlanden. De heer van de Kieft (Arb.) dient een motie in. waarin gevraagd wordt het onderzoek der Regering met kracht te doen voortzetten en het re- sultat spoedig aan de Kamer mee te delen. De heer Schneider (KVP) acht het aannemen der motie-van Santen een ontijdig gebaar. Voor de motie-van der Kieft zal zijn fractie wel stemmen, maar bespoedi- JJET FEIT, dat het op 1 Juni 150 jaar was geleden, dat het groot seminarie voor het Bataafse gedeelte van het bisdom Antwerpen werd begonnen door pastoor Oomen in een huis aan de westzijde van de Karrcstraat te Breda, is Dinsdag op het Groot Seminarie ,.Bo_ vendonek" te Hoeven kerkelijk herdacht met een pontificale H. Mis uit dankbaarheid, gecelebreerd door Mgr Jos. Baeten, waarna bet Te Deum werd aangeheven. In de morgen werd daarna een plechtige feestvergadering gehouden in de refter, terwijl 's middags een land juweel plaats vond. In de stemmig versierde kapel droeg de Coadjutor van het Bisdom Breda, Mgr Jos. Baeten om 9 uur 'n pontificale H. Mis uit dankbaarheid fessoren Smit en v. d. Riet, resp. als op daarbij geassisteerd door de pro diaconus en subdiaconus ad missam. De Vicaris van het Bisdom, Mgr. W. Koenraadt, fungeerde als presby ter assistens, terwijl de lagere be dieningen werden waargenomen door priesters en theologanten. Mgr. L. v. Gils, president van het Groot Semi narie en Mgr. P. Sweere. regent van het Klein Seminarie „Ypelaar", thans te Dongen, assisteerden als diaconi ad thronam. Het voltallige Hoogwaardi ge Kapittel van het Bisdom woonde de plechtigheid bij. Het studenten koor voerde de vaste en wisselende gezangen in het Gregoriaans uit. Na de pontificale H. Mis werd het Te Deum aangeheven, waarin de ju bel werd uitgezongen voor Gods goedheid en gaven, door en in deze 150 jaar priesteropleiding, aan de priesters zelf en aan het volk gege ven. De feestvergadering Jn de refter werd daarna een plech- tige feestvergadering gehouden, waarbij de bisschop na met het „Ecce Sacerdos Magnus" te zijn be groet en de genodigden werden verwelkomd door Mgr van Gils. Met hart en ziel, aldus de president leeft Mgr Hopmans met dit feest mee al was het de bisschop niet rr>'liik aanwezig te zijn. De president bracht vervolgens dank aan Mgr Baeten voor zijn aanwezigheid, aan het H^og waardig Kapittel, aan de oud pro fessoren, aan de Overste van de Zus ters en bovenal dank aan God. Mgr Baeten deelde mede de op dracht te v hn om de d=ok van Mgr Hopmans over te brengen aan de president, ■*- professoren en de zusters. Hij schetste de geweldige be tekenis, welke een seminarie heeft en haalde als kerngedachte aan. de spreuk, welke in de gevel van het Groot Seminarie staat: In corde reg- „rw orr "vMoogt. Gij heersen in de hert wn alle mensen Voorna mer werk dan de priesteropleiding, is er niet, aldus Mgr. Adrianus Oomen JJe feestrede werd uitgesproken door de bekende historicus pastoor Aug. Commissarise, die vanuit de per soon en het werk van pastoor Oomen een overzicht gaf van de periode in de geschiedenis, waarin de stichting van het seminarie een feit gev. ..den is. Aan het ende van zijn rede kwam pastoor Commissaris tot de tekening van een geestelijk portret van Adria nus Oomen en huldigde in hem de stichter van het seminarie van Bre- d t, de grondlegger van de nieuwe zusterscongregaties van Dongen en de persoon. een hManvriike. zo niet de belangrijkste rol heeft, gespeeld in de oprichting van het Bisdom Breda „Hij mag wellicht met recht ge noemd worden de stichter van het 3isdom Breda". In de namiddag werd het landju weel gehouden, bestaande uit „Die Spieghel der Salichheyt van Elcker- lyc" en „Die genoeghelycke Clute van Meester ""atelyn". De harmonie St. Cecilia uit Hoe ven bracht een serenade, waarna een bonte avond voor de studenten de dag sloot. Mgr L. van Gils, de President van het Bredase Groot Seminarie. ging mag geen overijling betekenen. De heer van Santen trekt zijn mo tie in. De motie-van de Kieft wordt daar na z.h.st. aangenomen. De Hoger Onderwijswet. JN DE avondvergadering werd de wijziging van de Hoger Onderwijs wet behandeld, waarbij veel lof aan de Minister werd toegezwaaid. Deze beloofde het interacademiale contact, dat hij zeer belangrijk acht, te zullen bevorderen. Er wordt gewerkt aan de vorming van een Raad voor acade misch overleg. De tijd voor samen werking is thans rijp, daarvan zal en moet de Regering gebruik maken. Daarna wordt het ontwerp z.h.st. goedgekeurd. Rij ksvreenidelingendienst verweert zich TjiR is in 'n aantal bladen veel te doen geweest over de uitwijzing van on gewenste Rijksduitsers. Daarbij zou hard, ja zelfs onmenselijk opgetreden zijn. Scherpe critiek is ook uitgeoe fend op toestanden in het Doorgangs kamp Mariënboscb bij Nijmegen. De Rijksvreemdelingendienst heeft nu met machtiging van de Minister van Justitie een lange uiteenzetting over deze kwestie gegeven. Daarin wordt verteld, dat het hier alleen gaat om ongewenste vreemdelingen. Het is nog geen 10 procent van alle Duitsers, die zich tijdens de bevrijding in ons land bevonden. De betrokke nen hebben gelegenheid gehad zich te verdedigen. Alle stukken bevinden zich in de dossiers. In overleg met de Caritas-missie en andere instanties, heeft Minister van Maarseveen het vorig jaar zeven commissies ingesteld die hem zouden adviseren over ver dere uitwijzingen, die voorlopig tot 1 April 1948 werden stopgezet. Er is nog eeq verzachting in de instructie aan gebracht, waardoor bizondere conside ratie werd betracht ten aanzien van Duitsers, die gehuwd waren met een van oorsprong Nederlandse vrouw. Slechts in sporadische gevallen achtte de Rijksvreemdelingendienst het ad vies der commissies onjuist, waarna de Minister persoonlijk een beslissing nam. De Rijksvreemdelingendienst ver zekert ook, dat het kamp Mariënbosch zeer behoorlijk is geoutilleerd, dat het eten er goed is en de legering vol doende. Het Internationale Rode Kruis heeft het nog in Augustus 1947 geïn specteerd en bevond alles in orde. QP EEN VERGADERING, welke werd bijgewoond door Soekarno en Moh. Hatta, werd besloten tot de vorming van een Nationaal Front met een nationaal programma. Een wijzi ging in het huidige presidentiële Ka binet zal worden uitgesteld, totdat het nationaal program zal zijn opgesteld. De meerderheid der elf op de ver gadering aanwezige republikeinse par tijen stemde erin toe, dat het presi dentiële Kabinet gehandhaafd zal blijven. JJ. M. DE KONINGIN is voornemens om op 31 Augustus a.s te Amster dam de viering van Haar gouden Re geringsjubileum mee te maken. \X7E HEBBEN nog geen enkel katho- liek blad hetzij week-, of dag blad onder ogen gehad, dat het afzonderlijk optreden van de groep- Welter bij de stembus niet betreurt. Zelfs „De Nieuwe Eeuw" doet dat niet. Nadruk op het woord „zelfs". Want dit weekblad, eens spreekbuis voor al wat vooruitstrevend is in Nederland, heeft alles gedaan om bij zijn lezers sympathie te wekken voor de groep-Welter en haar ideeën, heeft ook alles gedaan om de leiding van de K.V.F. in zo onvoordelig mogelijk licht te zetten. In de twintiger jaren vocht de Nieuwe Eeuw tegen de waangedach- te, dat verwerkelijking der Christelijke normen in de staatkunde alleen moge lijk was bij een samengaan met de conservatieve Protestants-Christelijke partijen. Nu Weiter c.s. deze waange- dachte weer propageren, staat de Nieu we Eeuw daar achter. Quae nutatio rerum! Het schimpt even hard als Rijkseenheidmensen op de mannen, die in goede trouw en onder onvoor stelbare moeilijkheden het Koninkrijk door de stormen van deze tijd trachten te loodsen. Als Gerretson zelf niet om de gelegenheid vraagt, doet de redactie het wel in Gerretson-stijl, zodanig, dat de christelijk-historische senator Polle- ma er onlangs nog zijn afkeuring over moest uitspreken. Uet nummer, waarin de heer Weiter een zacht woord van afkeuring over zijn optreden te horen krijgt, is verder op eerste en tweede pagina ook weer uitermate geschikt om de lezers afkeer van de K.V.P. en haar botterikken- leiders in te boezemen. Terwijl" het er nu om gaat, terwille van hoge geestelijke en nationale be langen de vertegenwoordiging van het katholieke volksdeel in het parlement zo sterk mogelijk te maken, zet méK een groot gekibbel en kabaal op ten pleziere van P. v. d. A. en Communis ten, gelijk uit hun organen reeds ge noegzaam is gebleken. Welter's woorden over een „hooghar tige en pedante houding" der K.V.P.- leiding worden extra aangedikt. Doch de insinuaties, het geroddel en het de nigrerend gepraat over mannen als Beel en Romme in Rijkseenheid-ver- gaderingen (vice-voorzitter Weiter) heeft nog nooit een woord van afkeu ring gevonden. De kwestie is niet. of men het met de politiek van deze man nen al dan niet eens is. De kwestie is wel of men het recht heeft hen voor halve landverraders of op zijn zachtst gezegd voor onnozele botteriken uit te ma ken. „Dat onbeduidende ambtenaartje" smaalde onlangs nog de heer Fabius, sprekend over de heer Beel. En op de zelfde vergadering sprak de heer Wel ter.- Het was ook de heer Welter, die meedeed aan het befaamde adres, waar in gevraagd werd Beel, Schermerhorn e.a. voor de rechter te dagen. Welk een onverkwikkelijke en on-Nederlandse politieke stunt! Alsof er niet tientallen geschillen over grondwetsuitleg zijn, zonder dat iemand er aan denkt de verantwoordelijke ministers voor de cadi te slepen. Er zijn argumenten voor de stelling, dat de hele bizondere rechtspleging tegen de Grondwet in druist. De heer Pollema heeft er een scherpzinnig betoog over opgezet. Hij dacht er echter niet aan daaraan toe te voegen: Vooruit, die Mr. van Maar seveen moet voor de vierschaar! De perszuivering is ook als ongrondwette lijk aangeklaagd. Ze ontneemt immers aan bepaalde mensen het recht om hun gedachten op papier openbaar te maken. Er verscheen echter nog geen adres om dr. Gielen nu maar eens in de beklaagdenbank te zetten. Rijkseenheid echter sleep in de In donesische kwestie deze spits zo scherp mogelijk aan. En dan hoort men een voorman klagen over de hooghartige en pedante wijze, waarop hij zou zijn bejegend! En dan haalt de Nieuwe Eeuw dit oordeel met volle instem ming aan! Jn hetzelfde nummer worden veel bit tere tranen geschreid over de gros- lijststemming, waarbij de katholieke kiezers tot nullen zouden zijn gedegra deerd. Die „nullen" hebben het welis waar bestaan zowat overal het advies omver te wei-pen, maar toch nullen! Aan de ene kant wordt beweerd: De opzet was „laat zitten wat zit". Aan de andere kant droef geween, omdat een zittend Kamerlid door de groslijst- stemmers zeiven in tegenspraak met het advies van een verkiesbare plaats is weggeschoven. Er wordt alsmaar ge sproken over 1/3 der zetels, die vooraf zouden zijn vastgesteld, terwijl er maar sprake is van 1/4. Geen enkele herin nering aan het feit, dat twee jaar ge leden juist in de partij zelve, van onderop de stemmen luid wei-den, om de bezetting van bepaalde zetels door deskundigen te waarborgen, wijl de fractie in dit opzicht zo slecht ge outilleerd was. Men proeve ook een tussenzinnetje als dit: „Ik neem aan, dat hier geen opzet in het spel is, anders is het nog erger..." Nee, meneer heeft geen kwaad gesproken, maar toch.... Js het nu de tijd, om dergelijke kwesties en dan nog wel op zo'n de nigrerende en ondeskundige wijze uit te spinnen? In geen enkele volksgroep maakt men zo iets mee. Overal sluit men nu de gelederen. Interne geschil len komen later wel weer aan de orde. Bij ons echter ruziën we onderling verder. Tot groot genoegen van de tegenstanders.... P. S. Om de Nieuwe Eeuw een eventueel antwoord te vergemakkelij ken: Schrijver dezer is een oud-onder- wijzer. JJE ..KOTA BAROE" is naar Neder land vertrokken mei 1200 man nen van de Kon Landmacht cn 300 mariniers-schepelingen.

de Stem | 1948 | | pagina 1