RIBBENS FIRMA M. D. DE GROOT van >ser aank. Bediende. Bouwen zonder vergunning Benelux titel voor Lakeman Concours-hippique St. Jansteen KOFFIEofTHEE Hoe Z.H. de Paus zijn toespraken voorbereidt Sportnieuws 2 ere!d ?rikzee l'Ptie. g Kapelse ng Rundveekeuring te Goes Welke richting nemen de vlassers Rechtbank Middelburg I1/? jaar geëist tegen fietsendief Laatste zitting Bredase tribunaal MARKTEN Mathijssen, de vondstvan de 7e „Baol Draaiom Sportwedstrijden te Graauw Landelijke rijverenigingen uit Z. Vlaanderen leverden goede prestaties L. Anderson damkam- pioen van Zeeland Sport in 't Kort We krijgen electrische seinen Ut da Hodet-kam Heikoop tegen Sterk Verlaagde Prijzen deze aanbieding geldt tot 6 Juni Levering door geheel Nederland ROTTERDAM ter overname aangeboden TRANSPORTBEDRIJF maken van een niraliteit ontving 1941 een ijlbood- J/aarin stond, dat Ihepen Queen Eli- rn Barham zonder |unitie zaten. Het had echter moe Jlen, dat de sche- [op munitie had- l;nty (volop) was overgekomen als De twee sche lden door deze ver ■opdracht terug te |naar Alexandrëi. twee torpedo es een prooi wer- de Deutschland. Ig kind verbannen livenjarige Japanse Jigen is voor tien J zijn dorp verban- |dat hij spelender- vuurtje stook- arult een grote ■ontstond. Hierbij 1 41 huizen In de ld. celebreerd werd assistentie van I kapelaan Tulen. |d gehouden door ngen, die op wel- fhoge wijding en |iesterschap schll- werd in het pa- ontbijt gehouden, I kerkbestuur, hét I aanzat. de Bewaarschool receptie plaats; wethouders van l.un goede wensen liomité sprak daar llie tevens het ge le een geldsom Inbood. Ook de or- lh niet onbetuigd, lerd het woord ge- IvorwerK; namens |;r Krakeel, terwijl "zen zich tot tolk fiorganisaties. De vergezeld van I half vijf heeft de per de indruk was, gedankt voor de gebracht en door de parochie hoopte, gesterkt fiog veel voor zijn en. |s was de kerk tot gevuld. ■st buiten-kerke- Irden de bewaar- icteerd en aange- ;n; op de middag ndere schooljeugd hgen en een leuke llotfeest voor de parochianen werd pwe Graanbeurs", optrad en de pk op andere wfj- tgehouden. er goed voor. Dekker, voorzitter eniging Kapelle- ving heeft Zater- gswoord op een ;ze vereniging, in de vooruitzich- -t belicht, zo vertelde n, frambozen en uitgezonderd kersenoogst be- wijl ook verschll- n en het harde ltaten beloven. zal waarschijnlijk an vorig jaar. De ■ij. Twee honderd en naar Engeland, ee. ieelde verder ae- nstig heeft bc- >ek om op werk- Kapelle te laten ooplieden die de ezoeken tegemoet verzocht om gne de fruittrein dit werkte vroe- de plaatsen Kot- Den Haag en Am- een goede ver- rerwachtingen, al- dat het nieuww ebruik genomen weer een bijdra- an het Laborato- Proeftuin te Wil- voor het a.s. wijzigingen ko- ee ook gebonden ïe krant 16.45 vra- gram. 17.35 orgel 18.30 regerings- 19.30 jeugd. 19.45 15 dingen van de ■orkest 21.12 gram. ag 22.10 Ramblers t 23 nws 23.15 gr. •MS. 321.9 M. to 13.15 klass. gr. radiofeulleton 20 gevar. gram. 22.15 TANDEN 04), Ruhrort 0.44 10 0.01), Nijme- Arnhem 732 253 0.02), De- I). Borgharen 4077 Beneden) 1092 C len) 459 0.08). reeswijk 021 (0), De stuw te Borg- vegens werkzaam- Sas van Gent Collecte. De alhier gehouden Inza meling ten bate van de Stichting Ten toonstelling De Nederlandse Vrouw 1898—1948 bracht in totaal 363.05 op. Sluiskil AMBTSJUBILé BRIGADIER VERPOORTEN. Brigadier Verpoorten herdacht Zater dag het feit, dat hij voor 25 jaar in dienst trad. Reeds vroeg ln de nappen stroomden gelukwensen van alle zijden binnen. Dra was zijn woning herscha pen in een lusthof van bloemen, ter wijl aardige schenken de jubilaris wer- de aangeboden. In de loop tan de dag gaven talrijke politie-, gemeente- en burgerlijke autoriteiten blijk van hun medeleven. In de namiddag bracht ook de secretaris van Temeuzen met een staf van personeel de jubilaris een be zoek. Dit alles bewijst, dat de heer Verpoorten, niet enkel bij de lnwonera van Sluiskil, maar ook elders bij velen een warm hart wordt toegedragen. Zijn dorpsgenoten koesteren dan ook de wens dat hij nog vele jaren de „sterke arm" mag vertegenwoordigen met de zelfde plichtsbetrachting waarvan hij zich in zijn armbtsperiode op eervolle wijze heeft gekweten. Deze jubileum dag zal voor hem en zijn gezin voor zeker onvergetelijk zijn. Processie. Gewoontegetrouw heeft Zondag a.s. de H. Sacramentsprocessie plaats. Ter voorbereiding op dit groot se gebeuren zal Donderdag, Vrijdag en Zaterdagavond een triduum worden gehouden. Mooi resultaat van de brandweer. Hetgeen we enkele maanden geleden In ons blad schreven is bewaarheid geworden. Inderdaad heeft men met de „Sluiskilse brandweer" op de brand weerwedstrijden te Terneuzen reke- ning moeten houden. Twee achtereen volgende jaren kwam zij als tweede, na Sas van Gent uit de wedstrijd. Za terdag J.l. echter kwam zij als eerste uit de strijd, voor Terneuzen A, Ter- neuzen B. en Sas van Gent. Dit resul taat is zeker een pluim waard, niet alleen voor het gehele corps, maar ze ker in het bijzonder voor hun onver moeide brandmeester en commandant, resp, de heren Vermeulen Sr. en Smies. Sluiskil zal ook uitkomen te Bergen op Zoom, waar de beste corp sen van Brabant en Zeeland elkaar zul len bekampen. We wensen dit actieve corps bij hun verdere pogingen succes. Mishoren met goede manieren. Het doet ons leed er op te moeten wijzen, dat het mishoren bij enkele jongelui diep en diep treurig is, zelfs zo dat met het wijwater gemorst wordt. Vele ouderen en jongeren hebben zich aan die lui geërgerd en vragen zich of of ze "niet beter buiten kunnen blijven. En dit voor jongens van 22 jaar!! K.A.J. Daar de heer v. Aver- maete wegens militaire dienstplicht het voorzitterschap der K.A.J. moest neer leggen is met algemene stemmen voor deze vacature benoemd de heer F. Bracke. Collecte. Op 3 Juni a.s. zal weer de jaarlijkse collecte van de Nationale reclassering voor alle gezindten plaats vinden. Collecteleidster is me], M. C. Moerdijk. Vaccinatie. Vrijdag J.L werd in het gemeentehuis gelegenheid gegeven tot kosteloos Inenten tegen pokken. Er was weinig liefhebberij. Slechts twee moeders kwamen haar baby pre senteren. Jongere krachten gevraagd. Wie zich meten wil met de lenigheid van bejaarde mensen, moet de oefenwed strijden van de brandweer maar eens bijwonen. Daar kan men zien hoe er met noeste vlijt geoefend wordt, ter wijl men tegen alles is opgewassen. Bij de laatste oefening brak de stuurstang van de wagen, maar zonder ongeluk ken werd het vehikel aan de kant gezet In korte tijd was de reparatie geschied waarna naar de plaats des „onheils" werd gereden. Onze brandweerlieden maakten zich verdienstelijk en deden alles wat des brandweersman Is. Ook de tijd werd opgenomen, maar ln ver band met de concurrentie op de brano- weerdag te Terneuzen moet die verzwe gen worden. De jeugd heeft veel plezier in de acrobatische toeren der brand weer en gaf luide van haar medeleven blijk. Wij echter geloven, dat het tijd wordt zonder de ijver en de pres taties van het huidige corps te na te komen dat een verjongingskuur drin gend gewenst is. Stoppeldijk Feest van de Arbeid De KAB, de Kajotsters en Kajotters vierden met een plechtig Lof en een feesvergade ring het feest van de arbeid. Het hoofdbestuurslid, dhr. Broeders, richt te zich in het verenigingsgebouw tot de niet talrijke aanwezigen. De plaat selijke voorzitter, de Bakker, vroeg zijn collega's steeds mee te leven met de organisatie en de thuisblijvers aan te sporen om van de geboden gele genheid tot ontwikkeling een dank baar gebruik te maken. De geestelijke adviseur wees op het mooie voorbeeld dat het H. Huisge zin te Nazereth gaf ;n de dagelijkse, heiligende arbeid. Thuisfront Op 6 Juni komen een viertal oorlogsvrijwilligers uit Stop peldijk met de Waterman uit de Oost terug. De jongens thuis zijn druk doende om hun makkers harte lijk welkom te heten. Door een fees telijke ontvangst in het verenigings gebouw en mooie cadeaux, zal men de vrienden van overzee laen mer ken, dat men hier steeds met hen meegeleefd heeft. Vlissingen RHBS Naar we vernemen ligt het in de bedoeling om met ingang van het nieuwe schooljaar op de Rijks HBS alhier zangles te doen geven. Als leraar hiervoor zal optreden de heer C. Hol- laers—Verberkt. sluisdeur gereed. Een van de nieuwe sluisdeuren voor de noordelijke vloeddeur van de buitenkeersluizen is dezer dagen gereed gekomen. Zij kan echter nog niet gemonteerd worden, omdat de schipdeur. welke voor de vervangingswerkzaamheden nodig is, nog niet gereed is. Zuiddorpe kwaliteit nimmer door deze particu liere roferijen zal worden geleverd. Hiervoor zijn beduidende kapitalen nodig. Wanneer we op de wereld markt willen stand houden, dan zullen we de beste kwaliteiten moeten le- De voornaamste uitslagen der jong ste rundveekeuring te Goes luiden als volgt: Stieren: Frans 315 van Groenhoven, 80.5 p. eig. Stierenver. „Goes en omg"; Adema 9 van den Beukenhof 82.7 p. eig. Gebr. Wagenaar, Kloetinge; An na's Adema ie pr. klasse, eig. J. Ver mue, 's-Gravenpolder; Doortjes Ade ma, le pr. klasse, eig. J. Vermue, 's-Gravenpolder. Eerste kalfskoeien: Hendrika 9 80 p., A. H. Suurland, Goes; Dora 80 p. P. Wagenaar; Dora 79 p. J. Meeuwse; Margriet 78 p. P. Wagenaar; Elly 78.5 p. J. Meeuwse allen te Kloetinge. Tweede kalfskoeien: Blondina IV, 82 p. P. Buisrogge, Kloetinge; Mie 82 p. J. Wisse, Kapelle; Plona 20, 80 p. Gebr. Rouw, Goes; Ina 80 p. P. Wa- genaar, Kloetinge; Nora 10, 79 p. Ge br. Rouw, Goes; Derde kalfskoeien: Margretha 82 p. J. Meeuwse. Kloetinge; Mina 15, 82 p. Gebr. Rouw, Goes; Blondina III, 82 p. P. Buisrogge, Kloetinge; Mina, 81 p. G. Heinsdijk, Goes; Fransiets 81 p. J. Wisse, Kapelle; Louisse 80 p. Q. Trimpe, Goes; Gretha 80 p. P. Wa genaar, Kloetinge. Vierde kalfskoeien: Rika 83 p. P. Buisrogge, Kloetinge; Emma 82 p. P. Wagenaar, Kloetinge; Gretha 80 p. J, Wisse, Kapelle; Julia, 80 p. Q. Trimp Goes; Hilda 80 p. Gebr. Rouw, Goes. Kalfvaarzen: J. Meeuwse, Kloetinge le en 2e prijs; P. Buisrogge 3e prijs. Fokgroepen: P. Buisrogge, Kloetin ge le prijs; P. Wagenaar. Kloetinge, 2e prijs; Gebr. Rouw, Goes, 3e prijs. Een gesprek met de burge meester van Standdaarbuiten TAe uitbreiding van de rootgelegen- heïd maaktthans een onderdeel van de gesprekken der vlassers uit', zo vertelde ons de burgemeester' van Standdaarbuiten. Reeds op de laat ste vergadering van de Katholieke Vlassersbond in West Brabant, on langs te Noordhoek gehouden, kwam dit tot uiting. Er heersen momenteel twee meningen. De ene is voorstan der van de uitbreiding der bestaande roterijen van de stichtingen Stand daarbuiten en Noordhoek terwijl de andere voorstander is van de stich ting van particuliere roterijen. Het hoeft geen betoog, aldus de burgemeester, dat aan het vergroten van de bestaande roterijen der bei de stichtingen de grootste voordelen zÜn verbonden. De meeste vlassers zijn bij deze stichtingen aangesloten en hoe sterker de coöperatieve gedach te wortel schiet in de vlasserswereld, des te hechter wordt het blok en des te minder trefbaar is men voor de economische schommelingen. De ge volgen van het loslaten van de coö peratieve gedachte zijn in West Bra bant op een ander terrein nog he den ten dage te aanschouwen. Als voorbeeld noemde de burge meester de talrijke lege suikerfabrie ken. In de glorietijd verrezen ze als paddestoelen uit de grond, doch al leen de coöperatieve beetwortelfa- brieken hebben de tijden kunnen trot seren. We lopen de kans, dat, wan neer we het roten van vlas in par ticuliere richting gaan sturen, we over een aantal jaren dezelfde erva ringen opdoen als de bouwers van de suikerfabrieken van toen. Nog af gezien van het feit, dat de beste J O., een 45-jarige aannemer uit Mid- delburg stond terecht omdat hij in de maand Juli 1947 te Middelburg, zonder schriftelijke vergunning van B. en W. een woning, staande aan de Nieuwe Vlissingseweg 114, voor een ge deelte had gebouwd of vernieuwd. O. had reeds een houten wand recht ge zet en gedeeltelijk vernieuwd en een houten muurplaat en een houten balk aangebracht. De zaak had reeds ge diend voor het Kantongerecht, doch ajwel verd. als de amb. van het O. M., kwamen in hoger beroep. De Officier eiste thans bevestiging van de straf, hetgeen neerkwam op een geldboete van f 3o,— subs. 15 dagen hechtenis. TaThtm riontroierjng der nateving der Jachtwet werd door de Rijkspolitie op Vrnf?CCe fJ 1947 onder de gemeente Vrouwenpolder een persoon aangehou den die met een gedeeltelijk gevulde zak over zijn schouder in het veld liep. Bij onderzoek bleek, dat de jute zak vier dode wilde konijnen bevatte, waar- van één zonder kop. Aan de konijnen zien' dat ze in wildstrikken i1 gezeten en bij fouillering van de 23-, arige sjouwerman D. J. te Dom burg, kwamen twee wildstrikken uit de Imkerbuitenzak van zijn jas te voor schijn. Aangezien dit een overtreding aer Jachtwet betekent, stond J. thans voor dit feit terecht. De Officier etste een geldboete van f 50 subs. 25 dagen neentenis met verbeurdverklaring van de m beslag genomen wildstrikken. I-K., een 23-jarige monteur uit Veere Werd met zijn tweewielig motorrijwiel op de Veerseweg aangehouden ter con- trolertrig op de naleving van de bepa- t„l^c.n.van llet Motor- en Rijwielregle- bleek toen- dat de voetrem niet u /11 de handrem hoegenaamd Voor de Kantonrechter was hij op 31 Maart 1948 hiervoor veroordeeld tot f 40.subs. 29 dagen hechtenis, doch verd. tekende appèl aan. De Officier eiste bevestiging van de straf. Uitspraken. A. van E., een 29-jarige controleur van de Algemene Keuringsdienst voor Landbouwzaden en Aardappelpootgoed te Sint Jansteen, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, werd wegens verduistering in dienstbe trekking van plombes-keuringsmerken voor pootaardappelen, welke merken hij voor andere doeleinden aanwendde, veroordeeld tot 8 maanden gevangenis straf met aftrek voorarrest. RECHTBANK BREDA TWEE rijwielzaken werden Maandag 1 J.l. behandeld De een tegen C. G. uit Breda, een keurige knul, van 21 jaar, die eerst naar de kerk ging en daarna op een andersmans fiets stapte om die te verkopen. De tweede gold P. R. uit Roosendaal, die verstek had laten gaan. De officier wilde, door zware straf fen te vragen paal en perk stellen aan een euvel, dat weer de kop begint op te steken, Den Bosch, aldus zeide hij, kende vorig jaar 464 onopgeloste rij wieldiefstallen, Breda 456 en Maas tricht 476. Hard aanpakken leek hem do enige remedie en dus vroeg hij in het eerste geval Ij2 jaar, in de tweede zaak f 60,— of 60 dagen en 7 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. STAD EN LAND. Uitspraak in de zaak tegen de Gebrs. G. uit Wassenaar Het tribunaal deed Maandagmiddag in zijn laatste zitting uitspraak in de zaak van de Gebrs. G. uit Wassenaar die tijdens de bezetting zich hadden schuldig gemaakt aan het aannemen en uitvoeren van werken ten behoeve van de Duitsers. Het ging hier om 'n bedrag van f 8.500.000, en het betrof hier o.m. werken te Woensdrecht, Gilze en Breskens, terwijl ook buiten de provincies Noordbrabant en Zee land Duitse opdrachten waren aan vaard. De ernst der feiten in overweging nemend, meende het tribunaal tot strenge maatregelen te moeten over gaan. Beiden, II. J. G. en A. II. G. werd het recht ontnomen als aannemer op te treden, terwijl van beider vermo gen 3/4 verbeurd verklaard werd. IT UNSTENAARS, juristen, chirurgen en arbeiders zijn in de afgelopen weken in verschillende audiënties dor de H. Vader ontvangen. En tot iedere groep richtte de Paus zich in een kortere of langere toespraak met bewoordingen, die geheel en al aan het milieu en het beroep van de toe hoorders waren aangepast. Het aantal toespraken, dat Z. H. de Paus in Zijn pontificaat heeft gehou den, zou heel wat boekdelen kunnen vullen. En toch munt iedere toespraak uit door verzorgdheid van stijl en door de zorgvuldigheid, waarmede de H. Vader al zijn woorden afweegt. De Paus bereidt dan ook al zijn toe spraken kort of lang, van belang voor heel de wereld of voor een be paalde groep schriftelijk voor en draagt ze op het vastgestelde uur voor zonder de tekst voor zich te hebben. De tijd, waarop de Paus gewoonlijk zijn toespraken van buiten leert, is gedurende de middagwandeling in de Vaticaanse tuinen. Op deze eenzame middagwandeling, kan men de Paus in de Vaticaanse tuin met vlugge pas sen heen en weer zien lopen. In de ene hand een blad papier met de tekst van de toespraak, in de andere hand een potlood. Niet zelden houdt Hij zijn gang in om hier en daar de tekst te corrigeren. Deze middagwandeling duurt altijd precies een uur. Want heel de dagorde van het drukbezette leven van de Paus is nauwkeurig in gedeeld en dit verklaart ook, waar om de Paus behalve zijn gewone da gelijkse plichten nog zoveel ander werk weet te verzetten. BOSSCHE VEEMARKT OP 17 JUNI Op Woensdag 16 Juni zou in Den Bosch de veemarkt worden gehouden. Deze wordt echter verschoven naar Donderdag 17 Juni, zulks in verband met de nationale tentoonstelling van „Het Nederlandse Trekpaard", welke op 15 en 16 Juni in de Bossche vee markthallen zal worden gehouden. GOES, 31 Mei 1948. Aardbeien f 75-170 per 100 kg. Groenten: Bloem kool I A f 3743 per 100 stuks, idem I 31-39. idem II 13-25 Kropsla 3-5.50 Nieuwe aardappelen f 32-40 per 100 kg. idem drielingen 26-30. idem kriel 17-21. Doperwten 69-73. Sjalotten 15. Stoofsla 5. Rabarber 21. Radijs f 10 per 100 bos. WAALWIJK, 31 Mei 1948. Opvallend weinig inlandse huiden en vellen zijn er in de afgelopen pe riode gevallen, zodat de lederfabri kanten met een zeer geringe toewij zing voor Juni a.s. rekening moeten houden. Bepaalde bedrijven zullen die maand zelfs alleen op buitenland se huiden aangewezen zijn wat wel een tegenvaller is. Op de internationale huidenmark ten blijft de toon vast. Zowel de Pac ker alsmede Zuid Amerikaanse huiden blijven prijshoudend. In Java buffelhuiden van het pri ma sortiment blijft de aanvoer ge ring met iets williger prijzen. De vraag naar prima leersoorten blijft zeer groot doch de voorraden zijn zeer beperkt. Ook in de schoenenaf deling valt de laatste weken niet te klagen, wat betreft de verkoop in de winkels terwijl de fabrikanten weer tamelijk wat orders boekten. De tentoonstelling Waalwijk 194: welke de laatste weken het plaatse lijk bedrijfsleven ter appèl riep be hoort intussen tot het verleden. Als we daarop een terugblik werpen, kunnen we constateren dat deze plaat selijke show in alle opzichten uitste kend geslaagd is. De opzet was voor een plaats als Waalwijk werkelijk groots, de organisatie perfect in or de terwijl de belangstelling onge kend groot was en de verwachtingen ver heeft overtroffen. De deelnemers hadden dermate zorg aan hun stands besteed dat het geheel buitengewoon smaakvol was. Natuurlijk domineerde schoenen, Ie der en aanverwante artikelen op deze tentoonstelling en Waalwijk heeft Nederland getoond wat het op_ dit ge bied kan presteren. Waalwijk is in deze tentoonstellingsdagen het tref punt van nagenoeg alle branchegeno ten geweest. Hier kon men zijn col lega's vinden in de huiden, leder, schoen en aanverwante branches. Men heeft gezamenlijk gekeken en vol te wondering gestaan voor de produc ten uit het centrum van de schen en lederindustrie. Opmerkelijk was hoe de nieuwe groep: handwerkcon- fectie zich uitleefde. Het oude am bacht was hier in grote vorm aan wezig. Hier zagen we weer het am bacht in alle verscheidenheid. Zoals het originele gekeerde schoentje, met de hand doorgenaaide, het type zwiegennacht met kurk uiterst licht en zeer prachtig, volgens een eigen vinding. Het publiek toonde zeer grote belangstelling voor deze artikelen. Het handwerk zoals het hier werd tentoongesteld kan en mag niet verloren gaan. Er zijn op deze tentoonsteling veel zaken gedaan al werden deze geremd door gebrek aan bepaalde grondstof fen; nieuwe relaties aangeknoopt of verstevigd, odat niet alleen organi satoren d~ch ook de deelnemers over het succes buitengewoon tevreden zijn. Waalwijk heeft met deze ten toonstelling opnieuw naam gemaakt en getoond wat met een goede orga nisatie en onderlinge samenwerking tot stand gebracht kan worden. (Van onze redacteur) De Benelux-titel, door de Belgi schc Wielerbond verleend aan de zevende ronde van Baarle Nas- sau-Hertog („Baol Draaiom", 150 km. in 12 ronden) is gister terecht gekomen bij de stoer rijdende Am sterdammer Henk Lakeman. De trui in de Nederlandse, Belgische, Luxemburgse en Baarlesc kleuren was er nog wel niet, maar daar om was de triomf van Nederland se zijde niet kleiner. Want het succes van de zevende Baol Draaiom" is juist geweest, dat de Nederlandse rennersschare de buitenlandse concurrentie en wat voor een! finaal in stukken heeft gereden. Vroeger waren het vrijwel steeds de Belgen, die in Baol Draai om de toon aangaven, maar nu zaten ze vrijwel nergens en ook de Luxem burgers hebben een lesje gekregen, dat hen heugen zal. Neen, „Baol Draaiom" is een complete Neder landse zaak geworden. En daarom mogen we ons verheugen, want er is weer eens bewezen, dat de Ne derlandse rennerswereld voor de bui tenlandse concurrentie niet behoeft onder te doen. Vlug beslist A ls ge ons vraagt: is deze koers bij- zonder interessant geweest, dan moeten wij daarop ontkennend ant woorden. En wel omdat men kilo meters van te voren reeds wist wie de strijd om de titel ging uitvech ten. Immers al in de derde ronde wip ten Lakeman. Vooren, Evers, en Bak ker en de Bredanaar Mathyssen er tussenuit, nadat eerst Hopstaken, Stuyts en de Korver het hadden ge probeerd en dit quintet trapte zo flink, dat het geleidelijk aan een voor sprong van 2(4 minuut op de rest kreeg. Het ging er toen alleen maar om, of de leden van dit quintet het stevige tempo het koersgemiddelde was 41.364 km. zou kunnen volhouden. Lakeman, Vooren, Evers en Bakker zaten zó lekker dat het duidelijk was dat zij geen moeilijkheden zou- ken krijgen. Maar van de Bredanaar Mathyssen (hij woont in de buurtschap Effen) waren we nog lang niet ze ker. Maar deze knaap heeft zo flink op zijn kiezen gebeten, dat hij de bewondering van Jan en alleman Zondag hadden grote sportwedstrij den plaats als slotstuk der feesten, ge organiseerd ter gelegenheid van het zilveren priesterfeest van de parochie herder. Een wegwedstrijd werd ge houden voor Graauwenaars op gewo ne fietsen. De eerste, die 5 andere renners in de sprint klopte, reed het traject van 14,750 km. in 25 min. De uitslag was als volgt: 1 G. Serie, 2 Peersman, 3 Van Troost, 4 Rob. Stey- aert. 5 Ch. de Klerck, 6 W. Volleman 7 R. Kindt, 8 Adr. den Boer, 9 Arth. Leenknecht, 10 Joh. Vlasveld, 11 R, d'Hooghe, 12 P. Bruggeman en 13 Th. Kindt. Er werd een tijdrit gereden over hetzelfde traject, waaraan door dames en heren werd deelgenomen. Hier werden de prijzen gewonnen door: 1 Erna Poppe, 2 Roza Verstraeten 3 A. Gordijn, 4 W. Bruggeman en 5 R. Dal mijn. Bij de estafetteloop voor dames werd de eerste prijs gewonnen door ploeg Dorp, terwijl'de tweede en derde res pectievelijk waren Zandberg en Kaai. Compasloop voor dames: 1 Trees Buys, 2 A. Mercy, 3 Ang. de Koster, 4 Dora Thuy. Kruiwagen rijden met dame aan 't roer. 1 Joh. Vlasveld, 2 Picavet, 3 Claassen 4 Jo Willems. Hardlopen met hindernissen. 1 Eug. de Block, 2 W. Bruggeman, 3 Jos. Boone, 4 Claas- sens. Voetballen zonder tegenpartij voor dames. De beste trappers bleken te zijn: 1 Cec. Buys, 2 M. van den Bran den. 3 Jet Buyl en 4 G. Steyaert. Trein halen voor heren boven de 30, Het snelst waren 1 Mattheyssen, 2 De Klerck. 3 Rob. Steyaert, 4 Jos van Laere. Het nummer hoogsprin gen voor heren werd gewonnen door Claassen vóór Fr. Steyaert, Eug. de Block en Jos. van Laere. De winnaar sprong 1.55(4. Serieus wandelen: 1 De Klerck, 2 L. Steyaert, 3 Em. Verstraeten en 4. Em. Staal. Besloten werd met een bal-champêtre op het schoolplein. Om elf uur ging ieder zeer voldaan naar huis. heeft afgedwongen. Hij had het nu eenmaal in zijn hoofd gezet bij de „grote vier" te blijven en hij vol bracht dit kunststukje ook op voor treffelijke manier. Hij werd tenslot te vijfde, denkelijk wel zijn beste prestatie, totnutoe. Een prestatie die des temeer spreekt als men weet, dat vrijwel de helft van de 70 gestartte renners er het bijltje bij neer heeft moeten leggen. Onder deze stakers waren niet de eerste de beste. Neem bijv. Bijl, die het na 2 ronden opgaf, neem Schulte, Smits, van Amsterdam, die na een tuimeling in de vierde ronde moes ten opgeven, neem Pellenaars, van Beek, de Vries en weer enige ande ren die in de 7e ronde eveneens na een tuimeling huistoe gingen, neem ook Rik van Steenbergen de gro te Belgische favoriet die in de 5e ronde adieu zei en neem ook de win naar van de ronde van Nederland, de Luxemburger Goldschmit, die in de 10e ronde salut mompelde, toen hij met grote achterstand een lek bandje kreeg. Met een paar neuslengten TT et ging er tenslotte maar om, wie van de vijf „vluchters" het eerst over de „meet" zou gaan. En de sprint capaciteiten der onderscheidene ren ners kennende, moest het pleit wel beslecht worden tussen Lakeman en Vooren. En ziedaar, de eerste won ook, zei het met een paar neusleng ten. Hij was blij als een kind toen hem de bloemen in de arm werden gestopt door een Baarlese schone. 2. A. Vooren, Beverwijk, zelfde tijd; 3. P. Evers, Wormerveer, zelfde tijd; 4. C. Bakker, Zaandam, zelfde tijd; De zege is behaald. Hier zien we de winnaars met de verdiende bloemen. Van links naar rechts: 1 Henk Lakeman, 2 H. Vooren en uiterst rechts ten dele nummer 3 Cor Bakker. 5. J. Mathyssen, Breda, zelfde tijd. Op 2(4 minuut volgde het peleton, waarin de Belg v. d. Verre het han digste was. 7. G. Loos, Amsterdam; 8. C. Joosen, Made; 9. A, v. d. Dun- gen, Den Bosch, 10. Fr. van derZan- den, Halsteren, 11. P. Verschuren, Rotterdam, 12. B. Schellingerhoudt, Zaandam, 13. A. Steenbakkers, Den Bosch, 14. C. van der Starr, den Haag, 15. Vilters (B.), 16. van Mirlo (B.); 17. A. de Korver, Rotterdam, 18. J. Storm, den Haag, 19. Reuter, Am sterdam, 20. Savelsberg, Geleen, 21. Stuyts, Hoogerheide, 22. Hopstaken, Roosendaal, 26. Buron, Bergen op Zoom. DE RONDE VAN ITALIË. Het algemeen klassement na de 14e étappe luidt: 1 Magni (It.) 99-53-06. 2 Cecchi (It.) 99-54-02. 3 Volpi (It.) 99-56-27. 4 Brog nolle (It.) 99-56-37. 5 Cottur (It.) 99 57-28. T\E RUITERSPORT mag zich nog steeds in een gezonde belang stelling verheugen en speciaal voor de jonge boeren biedt de be oefening hiervan volop de gelegen heid om bij tijd en wijle hun kun nen te tonen. Het was een goede gedachte van de rijverenigingen, aangesloten hij de N.C.B. in Z. Vlaanderen, om te St. Janstcen een concours-hippique te organiseren. Zowel de organisatoren als de deel nemers kunnen tevreden zijn over de bereikte resultaten. Begunstigde door een mooi voor jaarsweertje werd op het oude voet balterrein te Steen, waarop zich on geveer een 400 toeschouwers bevon den, het programma afgewerkt. Tal van ruiterverenigingen waren opge komen om aan de demonstraties ca chet te verlenen. De Jury had geen gemakkelijke taak, maar oordeelde op deskundige en faire wijze. Bij de individuele dressuur kon men aardige staaltjes bewonderen. Prijswinnaars werden hier: l E. de Smit met Amor, 2 R. Maerman met Tibby, 3 A. van Daele met Tonny en 4 Th. Cornelissen met Johnny. Ook de dressuur met achttallen was een lust voor het oog. De deel nemende verenigingen zetten hun beste beentje voor om een behoor lijke plaats in de algemene rangschik king te verwerven. De uitslag was hier als volgt: 1 St. Joris, St. Jansteen. 2 St. Michaël I Lamswaarde, 3 de Schel deruiters, Graauw, 4 St. Martinus, Kloosterzande. 5 St. Michaël II Lams waarde, 6 de Vlakteruiters, Westdorpe. Het springconcours. XTOOR het springconcours bestond de meeste belangstelling. Er werd uitmuntend gereden. Niet minder dan 6 ruiters slaagden erin zonder fouten uit te rijden, 2 ruiters maakten slechts 3 fouten. De uitslag was als volgt: 1 E. Thijs met Frits 68 1/5 sec. 2 C. Boënne met Verina 70 sec. 3 F. Ver- helst met Amor 73 sec. 4 C. Kips met Kitty 74 sec. 5 Th. Buysrogge met Ca- py 76 1/5 sec. 6 A. Mangnus met Rab by 77 3/5 sec. (allen foutloos). 7 J. Govaert met Johnny 83 3/5 sec. (3 f.) en 8 R. Maerman met Tibby 87 2/5 sec. eveneens 3 f. De laatste viel ech ter niet in de prijzen. ,Bij het patrouillespringen, aan welk nummer niet minder dan 7 verenigin gen deelnamen werden de volgende resultaten bereikt: 1 St. Martinus, Kloosterzande 26 p., 2 St. Joris, St. Jansteen 25 3/4 p., 3 De Vlakterui ters Westdorpe 25(4 p., 4 St. Michaël II Lamswaarde 24(4 p. 5 de Schelde- ruiters, Graaw 24(4 P„ 6 St. Michaël I Lamswaarde 24 p. en 7 St. Joris n Steen 23 p. Het stoelrijden, dat voor de komi sche noot op dit concours zorgde was het laatste nummer en oogstte veel belangstelling. VOETBAL Zomeravondcompetitie Ook deze week gingen in groep A Veere en Middelburg voort met hun overwinningen. Veere nam ditmaal de strijd op tegen een elftal van de P.Z.E. M. uit Middelburg, dat nog is ingedeeld in deze groep. Toch zag de P.Z.E.M. kans de doelpuntenregen der Veere- naren tot stilstand te brengen. Na een spannende wedstrijd waarin Veere lang met 2—1 de leiding had werd de stand eerst in het laatste kwartier op gevoerd tot 41, waardoor de overwin ning veilig werd gesteld Het P.Z.E.M.- elftal maakte een goede lndrus en zaï ongetwijfeld nog een struikelblok zijn voor diverse kopploegen. De wedstrijd MiddelburgProvinciale Griffie van Zeeland leverde, zoals verwacht wero, een felle kamp op, waarin de produc tiviteit van de Middelburg-voorhoede uiteindelijk de doorslag gaf, zodat het einde kwam met een 7—4-overwinning voor de groenwitten. Nieuwland trad deze week in het krijt tegen V.S.V. en kreeg wederom een zware nederlaag te slikken met 8—0. Het ziet er nu reeds naar uit, cfat de Nieuwlandse ploeg de rode lantaarn niet meer zal kunnen afgeven. De stand is thans: Veere Middelburg P.G.Z. P.Z.EM. Nieuwland 3 0 0 0 21—4 17—5 4—7 1—4 1—226 ST. GILLIS WAAS 1-CLINGE 1 1-2. Na een paar min. liet de Clinge- rechtsbinnen Weemaes met een prach tige trekbal de Belgische keeper vis sen. St. Gillis moest alle zeilen bij zetten om de grensratten van hun doel af te houden. De ene aanval na de andere volgde totdat hij een aan val Hageman met een magnifieke kop stoot nummer 2 in de touden bracht. Clinge toonde zich op alle linies de meerdere. Na de rust kreeg St. Gillis 'n doel punt cadeau, doordat een bal door Willaert uit zijn doel geslagen, naar zijr. mening was binnen geweest. Toen Weemaes voor de derde maal de bal in het Belgische doel wist te deponeren, werd dit doelpunt afge keurd. Er werd niet meer gescoord. DAMMEN Na felle strijd met Blom ANDERSON is er in geslaagd ook de derde partij van de beslissing* match met Blom om het persoonlijk damkampioenschap van Zeeland 1948 tot winst te brengen en legde hier mee beslag op de titel van damkam- pioen 1948. Nadat Blom de eerste en Anderson de tweede partij van deze match ge wonnen had, werd de derde partij begrijpelijkerwijze onder hoogspan ning gespeeld. Het werd een uitste kende partij, waarbij de spelers lan ge tijd volkomen tegen elkaar opwo gen. Toch leek de stelling van An derson gunstiger en in het eindspel wist de nieuwe kampioen door enige zeer verrassende zetten zijn tegen stander voor grote moeilijkheden te plaatsen. Blom probeerde nog van al les, doch Anderson wist op fraaie wijze de winst vast te leggen. Beide spelers kunnen op een goed gespeeld tournooi terug zien. Toen Blom de eerste partij van de herkamp won, leken de kansen voor Anderson niet groot meer, doch in de volgende partijen wist laatstgenoem de zich fraai te herstellen en een te genstander als Blom tweemaal achter een tot capitulatie te dwingen is on getwijfeld een prestatie, die er zijn mag. Anderson, die 29 jaar oud is, behoort reeds jaren tot de meest vooraanstaan de Zeeuwse spelers. Ook in 1943 wist hij het kampioen schap van Zeeland op zijn naam te brengen. In hetzelfde jaar nam hij deel aan het kampioenschap van Ne derland, waarin hij een goed figuur sloeg. In volgende jaren speelde hij steeds een eerste rol in het kampi- oenstournooi, hoewel de eerste plaats hem telkens ontging. In zijn club, de Goese Damclub, bezet hij het eerste bord, vóór Sinke, die het vorig jaar kampioen van Zeeland was. De Zeeuwse dammers hebben in de nieuwe kampioen ongetwijfeld een vertegenwoordiger, die qua spel en sportiviteit de Zeeuwse kleuren hoog zal houden in de komende wedstrij den om het kampioenschap van Ne derland. Ongeveer 200 amateurs en 100 profs, hebben ingeschreven voor de natio - nale kampioenschappen op de weg te Valkenburg op 13 Juni. Vrijwel alle prominente renners zijn van de partij. En treinen van 120 k.m. per uur QP EEN BIJEENKOMST van afge- studeerde MTS-ers te Eindhoven heeft de heer J. v. d. Lip, tijdens een lezing meegedeeld, dat de N. S. plan nen hebben om in de nabije toekomst een radicale wijziging in het Neder landse seinwezen aan te brengen. Door deze plannen zal Nederland naast Amerika, de eerste plaats op dit gebied innemen. Er komt een vol ledige electrifieatie van het seinwezen De mechanische armseinen zullen wor den vervangen door lichtseinen, het automatisch blokstelsel zal op alle baanvakken worden ingevoerd. Eén j man zal dan in staat zijn om een heel emplacement met wissels en seinen te bedienen. Voorts deelde de heer v. d. Lip me de, dat de N. S. van plan zijn de ma ximale snelheid der treinen tot 120 km. op te voeren dus tot het voor- oorlogspeil. In de toekomst hoopt men de snelheid nog tot 140 km. per uur te verhogen. Nw. Binne nweg 30 HET BESTE MIDDEL VAN VERWEER IS ONZE PRIMA TEER AFD. TEERPRODUCTEN TELEF. 2272 TERNEUZEN. GOOOG0OOOOOOOOGQOOOOGs5OOOOOOOGOOGOOOOO Bureau voor Administratie en Belastingzaken, Directie: A. DE ROO, Kreukelmarikit 2, GOES, vraagt: Mulo-diploma- vereist. Diploma Boekhouden strekt tot aanbeveling. Sollicitaties mondeling of schriftelijk aan bovenstaand adres. 446o gggqggggggggggggggggqggggggqgggggggggg GEVRAAGD: n leerling kapster of n reeds gevorderde. AANMELDEN: DAMESKAPSALON „MODERN", F. Ha- merlinck-Mannaert, Gentsestraat 36, Hulst. 457-0 DONDERDAG EN VRIJDAG A.S. schenken wij onze bezoekers in onze winkel een kopje Beleefd nodigen wij u tot een bezoek uit. Aanbevelend, LANGE VORSTSTRAAT 458-0 GOES Door verandering van bedrijf met materiaal en eventueel woonhuis met bergplaats cn terrein. In welvarende plaats in Zeeuwsch-Vlaanderen. Werk voor vaste relaties. Bruto opbrengst per jaar 30 mille Br. onder no. 26452-0 bur. v. d. blad.

de Stem | 1948 | | pagina 3