In Palestina viei wapenstilstand weken f De „verkiezingen in Tsjecho-Slowakije B.V.V. weer aan de top Toenadering tussen Rusland en Amerika Soenpno teruggeroepen naar Djokja In Italië is er werk aan de winkel Geen invoer van wapens IN 'T KORT VIERDE JAARGANG No. 1087 MAANDAG 31 MEI 1 948 DE VEILIGHEIDSRAAD BESLISTE Bij niet-nakoming rechtstreekse actie door Raad overwogen ALCOHOLISME DE OVERSTROMINGEN in Amerika aan de Noordkust van de StSille Oceaan maakten naar schatting bijna 30.000 mensen dakloos. De schade be- toe 30 mi"ioen dollars. De Steden Vancouver en Portland wor- den beareigd. Zelf de temperatuur Nog al meer Extra-kinderbijslag- in de schoenindustrie Hóe Nationaal Front de zege behaalde Benesj stemde niet Nog geen bevredigend antwoord „Huize Doorn" Nederlands bezit 0m de nationale voetbaltitel Bossche achterhoede hield Lenstra c.s. volledig in bedwang B.V.V.-Heerenveen 3-1 Wordt de Bestuursraad weer ingesteld De verheffing van land en volk zal jaren van gestagen arbeid vorderen De „fakir" Marin Dajo overleden E.D.O.-GoAhead 2-2 Stoffelijk overschot van Nederlanders uit Duitsland aangekomen Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post f 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. De Veiligheidsraad heeft Zaterdagavond met enige verscher pende amendementen, de Britse resolutie over Palestina aanvaard, welke oproept tot een wapenstilstand van vier weken tijdens welke de V. N. de kwestie nader willen behandelen. rpiEN van de elf raadsleden Co- lumbia onthield zich van stem ming ondersteunden de oproep tot een wapenstilstand van vier weken, nadat een door Amerika gesteund Sovjet-Russische voorstel tot het in stellen van sancties door de V. N.. wanneer beide partijen de strijd niet binnen 36 uur zouden staken, niet de noodzakelijke tweederde meerderheid had kunnen verkrijgen. In het belangrijkste amendement op het Britse voorstel wordt ten be roep gedaan op Joden en Arabieren van hun aanvaarding van de beslis sing van de Raad uiterlijk 1 Juni 22.00 gmt. kennis te geven en ver klaard, dat wanneer een der partijen aan de beslissing geen gehoor mocht geven, de Raad rechtstreekse act ie vol gens hoofdstuk zeven van het Hand vest zal overwegen. De Joodse en Arabische vertegen woordigers te Lake Success hebben het besluit met reserve aanvaard, maar er zijn aanwijzingen, dat de oproep der V. N. gunstig zal worden beant woord. De andere bepalingen van de gea mendeerde resolutie zyn. 1. Het stop zetten van het toelaten van militairen in Palestina en de sta ten van de Arabische Liga. Alle weerbare Joden, die gedurende de 4 weken in Palestina worden toegela ten, zullen geen militaire opleiding krijgen. 2. Er zullen gedurende vier weken geen wapens In Palestina en de Ara bische staten worden ingevoerd. TN POLEN wordt een verwoede strijd het alcoholisme uitge vochten. Wat daar „de ernstigste plaag" wordt genoemd blijkt voor al te slaan op de jeugd. Niet min der dan 75 pet. van de Poolse kin deren, meest meisjes, drinkt wod ka ol het vervangingsmiddel daar van, de clandestien gebrouwen drank „bimber". Het gebruik van wodka is in Polen, dat een bevol king heeft van 10 millioen min der dan voor de oorlog, is de laatste jaren met 400 procent toe genomen. Opgemerkt moet worden, dat in de door de overheid officieel ge voerde acties er geen melding van wordt gemaakt, dat in Polen de alcoholproductie een staatsmono polie is en op twee na de grootste inkomstenbron voor de staat. Arm Polen, arme kinderen! REN POOL in Utrecht stak een an dere Pool zes maal met een dolk mes, waarna deze overleed. Dader en slachtoffer waren beide dronken. JJRIE ZWEEDSE SCHEPEN liggen momenteel ter bezichtiging in de Amsterdamse haven. Prins Bernhard gebruikte de lunch aan boord van de kruiser „Fylgia". J)E „ROSSUM", een schip van 2118 ton, is gisterenmorgen In de Am sterdamse haven uitgebrand. Aan boord werd met lasapparaten gewerkt, waar door vermoedelijk de brand is ont staan. De iadtng, ropra en katoen, ging verloren. TE MUIDERBERG is gisteren een monument onthuld ter nagedach tenis van de bijna 60.000 Amsterdamse Joden, die tijdens de oorlog werden gedeporteerd en niet meer uit de kampen terugkeerden. •yOLGENS DE LAATSTE officiële schattingen zijn er in Palestina 150.000 christenen. De ongeveer 60.000 katholieken zijn meerendeels Ara bieren. £)E RECHTSMACHT der Tribunalen is met ingang van 1 Juni aan de Kantongerechten overgedragen. ^EVEN BELGEN zijn Zaterdagmor gen te Gent gefusilleerd. Zij had den zich tijdens de oorlog schuldig ge maakt aan verraad en oorlogsmis daden. yWEE TRAMS van de HTM reden bij Wassenaar op elkaar. Wonder bo ven wonder kwamen er slechts enkele gevallen van lichte verwondingen zo als beenbreuk- voor. De materiële schade is aanzienlijk. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Plaatselyk ochtendmist. Over dag weer toenemende bewolking, doch het grootste gedeelte van de dag droog weer met aanvankelijk zwakke, later matige wind tussen nest en Zuid. Weinig verandering m de temperatuur. andaag zon onder 20.49 uur. 4n«anoi)ndpr 1229 uur- Morgen *°n op 4.26 uur. Maan op 2.17 uur. Uit Amman wordt bericht dat alle Britse officieren die genoteerd staan voor dienst bij het Arabische Legioen heden uit Palestina zullen zijn terug getrokken. Het verloop van de strijd yAN de verschillende fronten kwa men de volgende berichten: Zuidelijk front. Egypte maakt mel ding van de verovering van Isdoed. 44 kilometer ten Zuiden van Tel Aviv de hoofdstad van Israël. Middenfront: de Arabieren .zetten 't bombardement van de belegerde Jo den in Nieuw-Jeruzalem voort. Felle strijd te Latroen aan de weg Tel Aviv Jeruzalem, waar de Joden blijkbaar getracht hebben een hulpverlenings colonne door de linies heen te bren gen. Noordelijk front: de Joden deden tegenaanvallen op Libanese grens. Een Libanees legerkamp te Malakieh zou veroverd zijn. Irak verklaart Kilkekya, 12 km. van de kust en 24 km. ten Noorden van Tel Aviv, veroverd te hebben. Jordaanfront: Joodse strijdkrachten verklaren Tel'el Kasssr in het'Jor- daandal te hebber bestookt. Joods- Arabische schermutselingen. Wisse lend strijd. De Vijf Mogendheden pact van Vijf te bewijzen door op te merken, dat Frankrijk, Nederland en België zich thans laten binden een politiek te voeren, die niet in over eenstemming is met de visie van de eigen regeringen, doch die zo gevoerd moet worden, omdat zulks past in de kraam der Engelse en Arabische ka pitalisten. Men realiseert zich in Parijs volko men dat de verwijdering tussen Ame rika en Engeland een verwijdering zou kunnen gaan betekenen tussen Washington en het pact van Vyf met alle gevolgen van dien. Vandaar dat Bidault in deze nog geen beslissing heeft genomen. Men acht het in goed ingelichte kringen niet uitgesloten, dat Bidault in het gunstigste geval de erkenning nog enige dagen zal uitstellen zonder zich nochtans te willen verbinden om inzake de Palestijnse kwestie een strakke lijn te trekken met Londen. Nader vernemen wij nog. dat de Kleine Drie op voorstel van Neder land een bespreking hebben gehou den over hun standpunt met betrek king tot een eventuele erkenning van de nieuwe staat Israël en over een eventuele bereidheid om in het ka der van het pact van Vijf een zelfde lijn te voeren als Engeland. WIE HET standpunt van „Rijks- eenheid" deelt, heeft bij de aanstaande verki zingen wel een overvloed van keuze. Hij kan de anti-revolutionairen stemmen, om Gerbrandy in de Kamer te hijsen Hij kan "zijn voorkeur laten uit gaan naar de lijst-Welter. En hij kan ook terecht bij .,'n onafhan- kelijk-nationale groep", die Dr. Féhilletaeau de Bru.vn als lijstaan voerder heeft, ..Eenheid maakt macht" schijnt voor die heren een vergeten spreuk te zijn. TAE FEDERATIE van Nederlandse schoenfabrikanten, waarbij het overgrote deel van de schoenindustrie is aangesloten, heeft in een dezer da gen gehouden vergadering met alge mene stemmen besloten een fonds in het leven te roepen ter verstrekking van extra-kindertoeslagen ten behoe ve van de gezinnen der werknemers met drie of meer' niet-verdienende kinderen. Aan dit besluit is1 overleg met de in de Bedrijfsunie voor fabriekmatige bedrijven samenwerkende arbeiders organisaties voorafgegaan. Het ligt in het voornemen de rege ling te laten ingaan met de eerste werkweek van Juli. (Van onze Parijse correspondent) ■pOLITIEKE kringen te Parijs zijn van mening, dat de tragedie in Palestina het pact van Vijf voor een vuurproef zal plaatsen. Men beschikt hier over inlichtingen, die duidelijk bewijzen, dat de regeringen van Frank rijk, Nederland, België en Luxemburg in principe bereid zijn om de staat Israël te erkennen. Ónder de huidi ge omstandigheden kan Londen hier toe echter niet overgaan. Bevin heeft derhalve via de diplomatieke kana len Bidault verzocht om een erken ning van Israël uit te stellen. Inmiddels pogen de communisten munt uit deze situatie te slaan. De Amerikaanse sympathie staat onom stotelijk aan de kant van de Joden. Hetzelfde kan men zeggen van de W. Europese landen met uitzondering van Engeland. De continentale com munisten pogen de voosheid van het yOOR ZOVER DE BERICHTEN over Tsjecho-Slowakije tot ons komen, kunnen we de gisteren gehouden „verkiezingen"' inderdaad beter tussen aanhalingstekens zetten. De eenheidslijst der communisten liet voor de kie zers practisch geen „keuze" over. Er was dan ook alleen maar de officiële mogelijkheid om blanco te stemmen maar wee degene, die het waagde te doen. De op zo verrassende wyze in Zuid- Afrika aan het bewind gekomen Dr. Malan, die vermoedelijk aan Engeland nog heel wat hoofdbrekens zal be zorgen. HET BLANCO BRIEFJE. IJET gemiddelde percentage van de ze waaghalzen is tot dusver on geveer tien en dat is nog aanzienlijk als we zien, welke middelen zijn ge bruikt om dit getal zo laag mogelijk te doen zijn. Zo weet „Het Vrije Volk" te mel den, dat er door plaatselijke actie- comité's kiesvergaderingen bijeenge roepen zijn, waarop aan de aanwezi gen een resolutie werd voorgesteld van de volgende inhoud: j De kiezers verklaren doordrongen j te zyn van de geest van de „volksde- mocratische orde" en vastbesloten hun stem uit te brengen op de eenheids- lijst van het herboren Nationaal Front Zij keuren het principe van de blan co-briefjes af en e i s e n, dat hiin door het Ministerie van Binnenlandse Zaken helemaal geen blanco briefjes meer zullen worden toegestuurd. yOLGENS voorlopige uitslagen uit Slowakije is ongeveer 25 procent der stemmen tegen de re gering uitgebracht in plattelands- districten. Dezelfde tendens viel waar te nemen bij de uitsla gen van landbouw- en lichte in dustriedistricten ten Noorden en Oosten van Praag. Volgens radio Praag toonden de te middernacht getelde stem men een overwinning van 89 pet. voor der regering aan. Het Tsjecho-Slowaakse persbu reau meldt, dat president Benesj niet heeft gesteled, daaraan toe voegend, dat hij zulks in 1946 ook niet heeft gedaan. Deze resolutie wordt vergadering vanzelfsprekend aange nomen en bovendien door iedere aan wezige ondertekend. Het behoeft geen nader betoog, dat de angst hier een dictatoriale rol speelt (of kan men beter zeggen, dat de dictatuur de angst verwekt?) en dat de politiek- ongeschoolde meent, dat het aanne men van de resolutie en het plaatsen van de handtekening bindend is. Het is te begrijpen, dat in deze om standigheden de buitenlandse corres pondenten. die volgens ministeriële beloften tijdens de verkiezingen vrije toegang tot de stembureaux zouden hebben, tenslotte toch niet naar bin nen mochten! Hen werd een rijtoer onder deskundige begeleiding aange boden langs enkele stemlokalen in Praag, waarvoor de meesten waar schijnlijk maar hebben bedankt. Weinig zin heeft het om cijfers over i leze verkiezingen te geven. Natuur- ijk behaalt Nationaal Front een klin kende overwinning (naar schatting uim 90 procent van de uitgebrachte stemmen) en het lijdt geen twijfel, of velen in Tsjecho-Slowakije zullen in een zorgvuldig verborgen gehouden woede hierover hun tanden knarsen, tesamen met de ongeveer 12.000 land genoten die aan de greep van Gott- wald naar het buitenland wisten te ontkomen. j De Assemblee telt 300 zetels, waar aan in zo n van dg meeste door communisten en enkele anderen door „betrouwbare" leden van andere partijen zullen wor den ingenomen. Wie zou het wagen een oppositie-zetel te aanvaarden wie steekt graag wetens en willens zijn ";id!s in de hennepstreng? 17EN NEDERLANDS woordvoerder te Batavia heeft verklaard, dat er nog geen ..bevredigend antwoord" van de Republiek is ontvangen betreffen de de gemelde uitwisseling van con suls tussen de Sovjet-Unie en de Re publiek. De woordvoerder legde' er echter de nadruk op, dat Nederland de onder handelingen, die thans worden ge voerd, niet zal afbreken. Het Republikeinse persbureau „An tara" meldt, dat in een verklaring van de Republikeinse regering betreffen de de Russisch-Republikeinsc betrek kingen wordt gezegd, dat dr. Soerip- no naar Djokja is teruggeroepen om rapport uit te brengen over de fei telijke stand van zaken. Raden Adil Poeradiredja. premier van Pasoendan. is heden bij acclama tie gekozen tot voorzitter van de Fe derale Conferentie te Bandoeng, in een vergadering, die door dr. van Mook werd geleid. De Nederlandse minderheidsgroep wenste bij monde van prof. mr. Re- sink, aantekening, dat zij de voorkeur gaf aan mr. Oerip Kartodirdjo, lid van het Gerechtshof te Batavia, als voorzitter. De openbare vergadering duurde slechts 10 minuten, nadat in besloten vergadering overeengekomen was, dat alleen Poeradiredja candi- daat zou worden gesteld. TJET BEHEERSINSTITUUT heeft het verzoek van de Duitse ex- kroonprins om niet langer als vijan delijk onderdaan te worden be schouwd, afgewezen. Krachten het Besluit Vijandelijk Vermogen zijn de Duitse vermogens in Nederland aan de Staat vervallen. Het is echter mogelijk, een verzoek in te dienen betreffende niet-toepas- selijkheid van dit besluit, van welke mogelijkheid de ex-kroonprins ge bruik maakte. Zijn bezittingen in Ne derland waren in hoofdzaak beperkt tot Huize Doorn. Nu het verzoek van de ex-kroonprins is afgewezen, is Huize Doorn definitief Nederlands be zit gebleven. A/rAARSCHALK SMUTS, de afgetre- den president van Z.-Afrika, zal op 18 Juni a.s. persoonlijk in de Leid- se Universiteit een ere-doctoraat in ontvangst nemen. Onze fotograaf vond de vier bisschoppen, die Zondagmorgen in de Baronie- stad bijeen waren, bereid, een ogenblik voor hem te poseren. V.l.n.r.: Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, Mgr. Jos. v. d. Biesen, Mgr. Jos. Baetcn en Mgr. Hansen, bisschop-coadjutor van Roermond. {"Ander, üe duizenden bezoekers in Den Bosch, er waren meer dan 12(10 Heerenveners, ging de naam van Abe Lenstra van mond tot mond. Toen 0111 half drie de blauw- wït-gestreepten het BVV-veld betra den, wees men hem aan: de zwart- gekuifde jonge man, de man. wiens voetbalreputatie tot een obcessie is verworden. Goed dan: Abe was er en toen Karei van der Meer de aan vang blies, stond hij op de linksbin nenplaats en hij is er blijven staan. 90 minuten lang, zonder iets bijzon ders uit te richten, behalve dan één keurige corner, een fraaie kopbal er* enkele goede centers. Er waren nog geen 10 min. gespeeld o£ BW had al drie hoekschoppen ge nomen, hetgeen op een duidelijk over wicht der Bosschenaren wees. Na 10 min. sneed v. d. Langenberg door de Heerenveense defensie en passeerde Veerstra onberispelijk. (101. Na 30 min. viel de Bossche prominente ach terspeler v. d. Sluys uit om te worden vervangen door Fons v. Liempt. Deze invaller voldeed wel, al kon hij niet vergeleken worden met Huybrechts en Krijgh, die de sterren van het veld waren. Na 30 min. zond Lenstra een schui ver in, die Saris stopte. Met 10 kwam de rust. VERBREDING SARDIJNGEUL De Rijkswaterstaat is begonnen met het verbreden van de vaargeul langs de zuid-westelijke oever van 1 Walcheren, de z.g. Sardijngeul. De verbreding geschiedt door uitbagge ring aan de zeezijde. Men hoopt hier mede als nevendoel te bereiken, dat de stroom zich enigermaee zal ver leggen, zodat de „verkleining" van, het strand zal eindigen. In dit ver-' band zij opgemerkt, dat die verklei ning slechts bestaat uit een vermin dering van de zandlaag, het z.g.n. natte strand. De oeververdediging daaronder wordt niet aangetast. Dit neemt evenwel niet weg, dat die ver mindering der zandbovenlaag het strand minder aantrekkelijk maakt, en tedere poging om daaraan een einde te maken zal door de bevolking wor den toegejuicht. TTIT BERLIJN wordt vernomen, dat maarschalk Sokolofsky, de Sov jet-Russische militaire bevelhebber, bereid is valuta-hervorming voor ge heel Duitsland op basis van viermo- gendhedenbesluiten te bespreken. „De Sovjet-Russische militaire be velhebber zou ongetwijfeld een zit ting van de geallieerde Bestuursraad hijwonen, indien dit onderwerp in dé agenda werd opgenomen", zo luid de de verklaring. De Bestuursraad is sinds 20 Maart niet bijeengeweest, toen Sokolofsky de vergadering verliet met de woor den: „De raad heeft opgehouden te bestaan". Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dezer da gen een lijst gepubliceerd van 37 ge specificeerde gevallen, waarin naar de mening der V. S. de Sovjet-Unie zich niet gehouden heeft aan verdra gen betreffende Duitsland, Oostenrijk Oost- en Zuid-Europa, Korea en Mandsjoerije. Deze lijst werd opge steld als antwoord op een resolutie van 31 senatoren, die inlichtingen (Van onze Romeinse correspondent) ^/anneer ge per auto Rome verlaat in zuidelijke richting, dan be hoeft ge niet zo ver de eenwige stad achter u gelaten te hebben of ge zult u enigszins verplaatst gevoelen in vroeger eeuwen. En hoe- meer ge verder naar het zuiden afzakt, hoe dieper die indruk zal worden. Ge ziet de oude verweerde stadjes en dorpen op de bergen liggen, als kraaiennesten op de rotsen, omdat de bewoners zich daar alleen veilig gevoelden als ze bij elkaar woonden en niet verspreid In de vlakte leefden. Ook nu nog treft ge vele gebieden aan in het zniden, waar de boer daardoor ver verwijderd van zijn akkers woont. TTij bewerkt er zijn land nog op de •n oude primitieve wijze, zoals zijn voorvaderen dat deden en landbouw machines zijn hem ten enenmale on bekend. Veel dorpen hebben er nog geen verharde wegen en als de regen van de bergen stroomt in de winter, dan worden de bergpaadjes tot klei ne beken, waarlangs men het dorp kan trachten te bereiken. Dit is niet bevorderlijk voor de vooruitgang noch voor de handel in landbouw producten en zo gebeurt het vaak. dat de boeren voor een gering be drag verkopen aan hun dorpsgenoten om ervan af te zijn, wat op de markt een flinke som voor hen zou opbren gen. In vele dorpen is een zeer groot deel van de bevolking analfabeet, ze kunnen lezen noch schrijven en heb ben nooit de school bezocht. Op godsdienstig gebied is de toestand niet veel beter. Er zijn daar te wei nig priesters en van degenen, die er zijn is vaak de opleiding onvoldoen de, om het volk uit zijn eeuwen oude achterstand op te heffen. Een priester, die vanuit Rome enkele we ken op assistentie naar het zuiden gegaan was, vertelde me. dat het enige middel van vervoer voor hem de ezel was geweest en dat hij zich als St. Franciscus had gevoeld, toen hij de dorpen inging om te proberen de zieken en thuiszitters hun Pasen te doen houden. Toen de eerste schroom geweken was bij de men sen, die hij in hun bergdorpen be zocht, wisten ze niet, hoe hun dank baarheid te betuigen. Het was hun nog nooit overkomen, dat iemand van buiten hun dorp kwam om hen te helpen en hun oude pastoor kon niet meer tegen de vermoeienis van een bergtocht om hun de Paascom munie te brengen. In de tijd van de verkiezingen trok ken er van de Kath. Actie drie vlie gende kolonnes het zuiden in, voor zien van een auto. waarin een vol ledige film installatie met luidspre kers en ze bezochten ieder in enkele maanden ruim honderd dorpen. Ze vertoonden de films Pastor Angeli- cus en Jongensstad enz. en de be woners liepen soms vele kilometers om dit te zien en vooral om de stem van de Paus te horen vanuit de luid sprekers. In sommige dorpen had men nog nimmer een film gezien en ont brak ook het electrisch licht en deed men het nog met de ouderwetse olijf olie lamp. Ongekend groot was de voldoening dezer eenvoudige en ar me bergbewoners toen zij voor het eerst door middel van de film de Paus konden zien. TJet kan niet anders, of in deze streken heerst naast grote enwe- tendheid ook een diepe armoede. De grond levert onvoldoende op om de mensen te onderhouden, steeds dieper is de waarde van de lire gezonken. In 1945 waren de prijzen voor de da gelijkse behoeften 7 maal die van voor de oorlog, in 1946 waren ze 18 maal, in 1947 36 maal, in 1948 zijn ze nog gestegen. Ook op hygiënisch gebied is een onbeschrijflijke toe stand, er heerst van tijd tot tijd ma laria in de dorpen, kortom hier ligt de ellende en de armoe opgestapeld. Tot nu toe heeft de Staaat deze ge bieden alleen kunnen vinden om de jongens onder de wapenen te roepen en om belasting te vorderen, maar verder heeft ze ze verschrikkelijk verwaarloosd. Maar de tijd gaat ver der en de ellende, die daar heerst eist de aandacht op onverbiddelijke wijze op. Opheffing van deze streken agrarische hervormingen, verbetering van onderwijs, ziedaar enkele punten die de democrazia eristiana op haar programma gesteld heeft en waar voor de tegenwoordige regering zich wil inzetten. Het is een titanen ar beid. die jaren vragen zal en ge weldige sommen zal verslinden. Want niet alleen, dat op sociaal terrein de misbruiken van het groot grondbezit om herziening eisen, maar veel meer nog is het de landstreek zelf, die hervormingen vraagt. De woeste bergrivieren moeten worden genormaliseerd, er zullen grote re servoirs moeten worden gebouwd, waarin het water wordt opgevangen en aansluitend hierop zal een heel irrigatie systeem moeten worden ontworpen om de landerijen te be vloeien in de droge tijd van het jaar. Er zullen voldoende kunstmeststoffen moeten worden aangevoerd om de uitgeputte bodem enigszins op peil i te brengen: kale streken moeten wor I den bebost: er moeten electrische I krachtstations worden gebouwd en de boeren zullen op het bestaan van machines worden gewezen en in het gebruik ervan moeten worden onder wezen. Tnderdaad een geheel program, dat jaren zal vorderen voor het vol tooid zal zijn. Maar de tegenwoor dige regering schijnt er ernst mee te willen maken, want reeds zijn er Amerikaanse ingenieurs naar deze streken getrokken om de toestand te bestuderen, en ze hebben hun rap port aan het Ministerie' in Rome aangeboden. En dat de Verenigde Staten ook wel een handje zullen helpen bij de uitvoering, daaraan twijfelt hier niemand, want Italië staat op het moment op de bovenste plank bij de Yankees omdat het zo'n toon beeld van een democratische natie is.... Trouwens deze hulp zal ook wel de enige mogelijkheid zijn voor het land om de vele hervormingen, die om uitvoering roepen, te kunnen doorvoeren. vroegen over verdragsschendingen door de Russen, waar president Tru man in zijn toespraak tot het Congres op 17 Maart toespeling op had ge maakt. Zeer goede vooruitgang. TN welingelichte kringen te Washing- ton gelooft men steeds meer, dat de Ver. Staten het niet willen laten zitten bij de huidige spanning in de verhouding met de Sovjet-Unie, doch spoedig zullen pogen tot onderhande lingen te komen over enkele aangele genheden van minder belang tenein de de mogelijkheid van „grotere din gen" te peilen. Dit vertrouwen is gegrond op de verklaring van Marshall, dat „zeer goede vooruitgang is gemaakt", wat betreft het stabiliseren van de wereld naar Amerikaanse opvattin gen, met andere woorden, dat de V. S. de „koude oorlog" tegen de S.-U. aan het winnen zijn. Een eerste aanwijzing van een poli tiek, gericht op het vestigen van be tere betrekkingen tussen Moskou en Washington* op een fundament, van overeenstemming over kleinere aan gelegenheden. ziet men in het vorige week door Marshall gedane voorstel tot het houden van een Driemogend- heden-conferentie over de Donau- scheepvaart. Zijn dood nog niet te verklaren TAE NEDERLANDSE „fakir" Marin Dajo, die ook in Nederland be kendheid verwierf door experimenten en lezingen, is in Zwitserland, naar men vermoedt tengevolge van een hartverlamming, overleden. Personen uit de omgeving van Marin Dajo heb ben verklaard, dat zijn dood volgens een eerste medisch onderzoek niet te verklaren is uit een maag-operatie, die de overledene onlangs heeft onder gaan. De gerechtelijke autoriteiten te Winterthur hebben een lijkschouwing gelast. Een opname tijdens de plechtige bisschopswijding van Mgr. Jos. van den Biesen in de kerk van O. L. Vrouw ten Hemelopneming te Breda. TAOORDAT BW de club van Lenstra klopte (notabene met 3—1', hebben de Bosschenaren de Heerenveeners van de top verdron gen en hebben zij nu weer de beste kansen op de nationale titel. De beslissing moet nu vallen in de laatste wedstrijd die beide clubs te spelen hebben. Go Ahead liet zich uitschakelen door in Haarlem gelijk te spelen (2—2), De stand is nu: BW 9 6 1 2 13 17—9 Heerenveen 9 6 1 2 13 26—18 Go Ahead 9 4 2 3 10 19—20 EDO 9 3 3 3 9 15-18 PSV 9 2 1 6 5 14—20 Haarlem 9 2 0 7 4 15—21 Reeds na een kwartier in de tweede helft benutte van Overbeek een voor zet van v. Beek en onder een dolzin nige stemming werd het 20. Na 35 min. viel Hofma uit en Jonk man scoorde met een magnifieke kop bal langs Saris. (2—1). BW bleef intussen zichzelf en kon haar bekende spel blijven spelen, dat wil zeggen aanvallen, omdat haar achterhoede en middenlinie de wel hardwerkende, maar onproductieve aan valslinie van Heerenveen in bedwang kon houden. Het was vooral Krijgh, die déze linie volkomen de baas was. In het laatste kwartier waande BW zich zeker van de victorie en verslapte daarom enigszins, tengevolge waarvan Heerenveen enkele aanvallen kon on- aernemen. Vlak voor het einde kreeg van Overbeek bij een snelle uitval een juweel van een kans. maar de Jong hield de kleine BW-er vast. Dat grapje kostte Heerenveen een straf schop en van Cfterbeek deed nu goed wat hem even te voren onrechtmatig was verhinderd. (3-1.) Tijd om af te trappen was er niet meer en onder groot enthousiasme zochten de moede spelers hun kleed kamers op na een wedstrijd te hebben gespeeld, die in alle opzichten correct en sportief was, zonder tegenspraak door het beste elftal was gewonnen en de Bossche club opnieuw aan de kop plaatste van de competitie om het landskampioenschap, een prestatie, die een compliment en een felicitatie ont lokt aan het Zuidelijk voetbal in het algemeen en BW in het bijzonder. JTERST kort voor het einde slaagde Go Ahead er in de partijen op ge lijke voet te brengen, waardoor een stand verkregen werd, welke de ver houding vrij goed weergaf. Weliswaar hebben de Haarlemmers betere kansen gekregen dan de gasten, maar de ploeg uit Deventer pakte de zaken beter aan, mogelijk om nog een kans te hebben voor de bovenste plaats. Er ontbrak echter toch wat aan hun spel en had den zij zich met meer geestdrift in de strijd geworpen, dan zou een overwin ning niet denkbeeldig zijn geweest. Af en toe gaven de Deventenaren goed spel te zien, waarbij de bal snel van man tot man ging. Ook weifelde de Haarlemse voorhoede wel eens, maar met schieten was het mis bij Go Ahead. De rust ging in met 1—1. Mogelijk zullen er nog 12.000 volgen ^A DONDERDAGOCHTEND in de Franse sector van Berlijn gestart te zijn arriveerde het transport met de stoffelijke overschotten van in Duits land tijdens de oorlog omgekomen Ne derlanders Zaterdagmiddag om 2 uur in Amersfoort. Van Maandag 31 Mei af zal er voor de nabestaanden gelegenheid zijn da gelijks van 2 tot 4 uur de dodenhal in het kamp aan de Laan 1914 te Amersfoort te bezoeken om aan de do den eer te bewijzen. 38 kisten met stoffelijke overschot ten van in Duitsland omgekomen Ne derlanders worden bijgezet op de ere begraafplaats te Bilthoven. De ove rige worden op verzoek van de fa milieleden in een eigen graf op de plaats van vroegere inwoning ter aar de besteld. Mogelijk zullen in de loop van de tijd nog 12000 stoffelijke overschotten uit Duitse bodem worden opgegra ven en naar Nederland worden ge bracht. Hiervan zullen vermoedelijk 4000 op het eregraf te Bilthoven wor den bijgezet. De hoffelijke overschotten van Ne- derlaviers worden opgegraven door het gehele Duitse rijk van Bohemcn tot de Oostzee toe. maar geen enkel stoffelijk overschot wordt overge bracht aan na ernstige identificatie.

de Stem | 1948 | | pagina 1