en Land! doKtöbr; Pastoor J. Siebelink jubileerde teqen pijnen Zeven varkensmanipulanten Wat een Wonderlijke Wereld RADIO DE STEM VAN V R IJ D A G 28 MEI 1948 y/Dex\ Vvbndi Bijz. Politierechter Middelburg Grootse huldiging door de parochie Graauu) „Nederlands nieuwe kerken" ;,Of ge dat al lange hebt?" komt Manten tusschen. Restauratie gemeente huis. - Vergeefse aan val op de kermis FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheidene films die deze week lopen. In de advertentiekolommen worden de rijks filmkeuringseisen genoemd. Hofzichttheater IJzend'jke: Avon tuur op Martinique 14 Gebroken illusie 18 j. Centrum Bioscoop. Axel De onbe wezen misdaad 18 j. Walvis in zicht Alle leeftijden. Bioscoop en Concertgebouw, Huist: Het masker van D.von. Met voorbe houd. Terroristen. 14 jar.r Olympia-Bioscoop te van Gent: ..Zwevende gratie" 11 ,i. ..Gemengd bloed". 14 jaar. MILITAIREN IN MIDDEL BURG. Een 370-tal diensiplichtigen heb ben de kazernes te Middelburg thans weel' bevolkt. Deze dienstplichtigen zullen gedurende 5 maanden bij de COAK een opleiding volgen voor de' mil. administratie. VAN TRIBUNAAL NAAR KANONGERECHT Het ligt in de bedoeling naar men weet om de nog hangende tribunaal zaken af te laten doen door het kan tongerecht. Het schijnt echter, dat dit op een andere wijze zal gebeuren dan men dacht en wel zo. dat de presi denten van de vroegere Zeeuwse Ka mer ingeschakeld kunnen -worden. Wij vernemen althans dat mr. M. Vlaming, die zich inmiddels associ eerde met mr. F. A, Adriaanse te Mid delburg, zal benoemd worden tot .waar nemend kantonrechter; mr. C. Kegge te Goes tot waarn. ambtenaar O M. en mr. Nieuwenhuyzen uit Zierikzee tot waarn. griffier. Waarschijnlijk, maar hieromtrent konden wij geen zekerheid bekomen, zal door dit tijdelijk kantongerecht- college het_pand gebruikt worden, dat tot nu toe het tribunaal te Goes huis- vëstte. Goes DRUK BEZOCHTE BIJEEN KOMST K.V.P. Onder leiding van de heer M. Bakker werd een zeer druk bezochte bijeen komst gehouden in de stations-restau ratie voor de jongeren en propagandis ten. Besloten werd de actie voor de komende Tweede Kamerverkiezingen flink ter hand te nemen. De uitvoering van deze actie werd in handen gesteld van de heren J. de Kok en Ant. Brus- ket. Zij, die in de komende weken een handje wensen mee te helpen kunnen zich tot een van deze heren wenden. Er is aan propagandisten nog een groot tekort. De voorzitter deelde nog mede, dat er een vergadering zal worden belegd voor leden en niet-leden in de grote zaal van het Slot Ostende, waarop als spreker zal optreden de heer W. Stein- metz uit Amsterdam, lid van de Twee de Kamer. Het afdelingsbestuur ver trouwt. dat er op die bijeenkomst, die gehouden wordt op Woensdag 9 Juni a.s., een massale opkomst zal zijn. DE NIJTENGO HERLEEFT. Woensdagavond is door enige Goese heren definitief besloten tot wederop richting van een Nijtengo-commissie. die zich ten doel stelt, evenals voor de oorlog, op gezette tijden te Goes ten toonstellingen op nijverheids- en in dustrieel gebied te organiseren. Meteen is besloten om de zesde Nij- tengo-expositie voor beide Bevelanden te houden van 31 Juli tot 7 Augustus a.s. in het Schuttershof. De commissie werd als volgt samen gesteld: A. de Roo, voorzitter; L. Ver- wer, vice-voorzitter; drs. Kreugel, secre taris en E. van Riessen, adj.-Secretaris. Aan de tentoonstelling zullen vele attracties verbonden wórden. Hansweert Gouden bruiloft. Onder enorme belangstelling vierde Woensdag het echtpaar Polderman—Krombeen zijn 50-jarlge echtvereniging. Door vele be langstellenden werden de vlaggen uit gestoken en de Harmonie Scheldegalm waarvan de heer Polderman reeds 27 jaar directeur is, bracht 's avonds het echtpaar een serenade hetgeen de be volking op de been bracht. Meer dan goud. Het echtpaar Grootjans, Achterweg alhier, vierde on der grote belangstelling zijn 55-jarige echtvereniging. De buurt had de vlag gen uitgestoken en velen gingen de oud jes, die beiden nog in een goede gezond heid verkeren, feliciteren. Hoek Gouden echtpaar. Het echtpaar J. de FouwN. Kervink vierde Woensdag op feestelijke wijze zijn gouden echt verbintenis. Hoofdplaat Hagelschade. Woensdag-namiddag is er tijdens een onweer dat zich, boven de gemeente ontlastte zeer veel hagel gevallen. Daar er vrij veel wind bij was is er aan de land- en tuinbouwproduc ten zeer veel schade aangericht. Voor al het vlas heeft het kwaad te verdu ren gehad. Ruim een uur na de bui kon mei) nog grote massa's hagel zien liggen. Kruiningen UITBREIDING GEMEENTEHUIS Deze week zijn de twee nieuw in gerichte kamers op de bovenverdie ping van het gemeentehuis in ge bruik genomen. De gemeente-secre taris heeft daar na een aparte ka- JOS JANS5-E1 Manten troont het koppel de kamer binnen. Verwonderd staat Lotte den jongen doktoor aan te gapen. Zou hij dat zjjn? „Hoe is 't er mee, mensch?" schreeuwt Manten haar toe. ,Hoe zou 't zijn. Manten lijst Lotte. Sandere heeft het zeker wel verteld, hè? Ruizeldoof op dit oore, Ruizeldoof!" Meewarig klopt Manten het wijf op den schouder. „Lotte, jonk, loof en dank God, dat doktoor Steven hier gekomen is om u van uw kwalen te genezen. An ders waart ge er de reste van uw le ven ongelukkig mee." Met 'n dankbaren blik vol hoop en betrouwen kijkt Lotte nu naar Steven mer aan de voorzijde; daarnaast is een kamer ingericht voor een ge deelte van de gemeentesecretarie. Een en ander ziet er keurig uit. Verder zijn op de bovenverdieping ondergebracht het kantoor van de districtsopzichter en de gemeentear chiefkamer, waarin het archief zeer ordelijk en overzichtelijk is onder gebracht. De gemeente-ontvanger heeft thans zijn kantoor beneden, waar tévens de afdeling bevolking en burgerlijke stand gehuisvest is. Het overgrote deel van het publiek kan zijn aange legenheden door deze indeling nu be neden afhandelen, hetgeen zeker een verbetering betekent. Het is zeker niet voor zijn tijd, dat de uitbreiding van het gemeentehuis haar beslag heeft gekregen. Coloradokever. De burgemeester maakt bekend, dat de met aardappe len beteelde percelen welke in de gemeente Kruiningen zijn gelegen, in de periode van 26 Mei t.m. 5 Juni '48 tenminste éénmaal moeten worden bespoten of bestoven tegen de colo radokever. Men raadplege verder de aanplakbiljetten. Middelburg Nationaal huldeblijk. Er is thans een comité van aanbeveling samen gesteld om daaruit een werkcomité te vormen ter voorbereiding van de nationale inzameling voor het nat. huldeblijk ter gelegenheid van het regeringsjubileum van H.M. de Ko ningin. Bazar. In de ambachtsschool werd Donderdag een bazar geopend ten bate van Simavi (Steun in medische aangelegenheden voor inheemsen) door de Unie van Vr. Vrijwilligers. De „Zeto" erkend. Zoals men weet is het tegenwoordig ook al nodig, dat exposities, voor zij gehouden worden, door een landelijke tentoonstellings commissie. worden erkend. Voor de tweede Zeto, die van 17 tot 26 Juni wordt gehouden, is deze offi ciële erkenning thans afgekomen. Sas van Gent NOG GEEN NIEUW ZWEMBAD De vereniging tot exploitatie van een Bacl- en Zweminrichting hield haar jaarvergadering onder voorzit terschap van de heer Remery. Er was weinig belangstelling. Uit het jaarverslag van de secr.- pennigm., de heer H. Vermoet, bleek dat het afgelopen jaar gunstig was geweest, zelfs zo dat men 1948 met *n blanke lei kon beginnen. Hij legde er vooral de nadruk op te moeten constateren dat verschil lende leden hun lidmaatschap heb ben opgezegd voor wie de geringe contributie :i f 2.- geheel geen be zwaar kan uitmaken. Z. i. vergaten vele van die uittredende leden dat hun kinderen hebben leren zwemmen in de inrichting en nu deze kinde ren dit niet meer nodig hebben, ver geten zij dat er nog steeds andere kinderen zijn die willen leren zwem men waartoe de luttele bijdrage van twee gulden die kinderen in staat stelt. Nadat enkele leden werden geroy eerd wegens wanbetaling en-of ver trek uit de gemeente, werden de he ren M. Remery, M. D. v. Binsbergen en H. M. Vermoet herkozen als be stuursleden. In de commissie voor 't nazien van de boeken en bescheiden over het lopende boekjaar werden de heren W. Slock en R. Klein be noemd, terwijl de heren A. v. d. Graaf en A. Kindt als plaatsvervan gers werden aangesteld. Bij de rondvraag werden nog vra gen gesteld over de plannen voor 'n nieuw zwembad. Blijkbaar bestaan er plannen, doch over de uitvoering was nog niets naders te vernemen. Contact dat het bestuur hiertoe met B. en W. had gelegd had de toestand nog niets duidelijker gemaakt. Wel was men van oordeel dat een goede kans bestond dat het er van zou ko men, maar dat zal misschien nog wel een paar jaren duren. Op een desbe treffende vraag werd verder mee gedeeld dat de bestaande inrichting weer zo goed mogelijk was hersteld en voor het publiek was opengesteld. Terneuzen Benoemingen. De Minister ran Verkeer en Waterstaat heeft op het bevrachtingscommissariaat alhier in vaste dienst benoemd de heren C. L. de Smidt, M. C. Goossen en J. P. Neve. V listing en Kinderuitwisseling. Door de Kath. Arbeidersbeweging In het bisdom Haar lem wordt een kinderuitwisseling in de maand Augustus a.s. georganiseerd. Het betreft hier alleen kindererf uit K.A.B.-gezinnen. Ook de afdeling Vlis- singen zal hieraan deelnemen. De be doeling is. de kinderen een prettige va- cantie te bezorgen. Een sympathiek idee! CONCERT HARMONIE ONS GENOEGEN. Zaterdagmiddag 29 Mei om 8 uur concert in het Bellamypark o.l.v. dhr. P. de Rooij wordt o.m. uitgevoerd: Fragmenten uit de opera Le Trou- vère, G. Verdi; een selectie uit de operette De Vogelkoopman, Zeiler arr. S. P. van Leeuwen; Lotus Blumen, wals E. OhLsen; Colonel Bogey on Parade, Marsfantasie, K. Alford. jyEVEN OOSTBURGERS marcheer cheerden en bloc ter vierschaar, omdat zij volgens de dagvaarding gemanipuleerd hadden met varkens. De controleurs kwamen er achter dat 7 varkens op onregelmatige wij ze moesten zijn verhandeld. Een on derzoek leidde naar deze 7 verdach ten, die allen in strijd met de be palingen zo'n Varken hadden ge kocht. Bij J. J. L. een 54-jarige vrachtrijder werd dit varken nog le vend aangetroffen, en hij kwam er daardoor wat gunstiger af dan zijn overige 6 lotgenoten. Conform de eis werd hij» veroor deeld tot f 40.boete subs. 20 dagen hechtenis. De andere 6 verdachten hadden 't door hen gekochte varken reeds ge slacht. Het waren de 49-jarige J. S., klein-landbouwer, de 39-jarige land arbeider P. de M„ de 34-jarige land arbeider P. J. v. H., de 41-jarige land arbeider M. T. de 23-jarige mole naarsknecht I. B. en de 50-jarige ambtenaar P.T.T. J. V. Allen werden conform de eis verordeeld tot f 100 bs. 30 dagen hechtenis. Een 40-jarige scharrelaar uit Water land (B.), E. de K„ had in Aug. '47 niet minder dan 200 hanen van IJzen dijke uit over de grens gebracht. Dit kwam hem te staan op 1 week gevangenisstraf. Een sterk staaltje. p. de _H. een 42-jarige handelaar in bouwmaterialen uit Axel 'stond terecht voor het feit dat hij aan een 200-tal in Zeeuw3ch-Vlaanderen wo nende aannemers en timmerlieden een circulaire over de post had toe gezonden, in welke circulaire beledi gende woorden stonden aan het adres van de fa. Th. J. L. v. d. B. O.a. stond hierin vermeld: „Het zal on ze cliënten nu wel duidelijk zijn, dat deze doortrapt immorele firma van den B„ de goede Sint speelde onder onze afnemers met het ons toekomen de Hardhoard". Ter zitting verklaarde verd. het in ronde Zeeuwsche taal te hebben wil len zeggen. De Officier vond dat v. d. B., openlijk beledigd is door ver dachte. Hij eiste f 40.bs. 20 dagen hechtenis. Mr. K. Homan. raadsman van ver dachte, releveerde de feiten en trachtte aan te tonen de laakbare han delingen van v. d. B., waardoor ver dachte H. woedend is gewordden en de beVuste circulaire heeft verzon den. Uitspraak f 20.boete subs. 10-da gen hechtenis. Een goed verliezer. /Ap 28 Februari 1943 constateerden ambtenaren der Inv. en Ace. dat j er op de hofstede van zekere' J., te op. De jonge doktoor kent die zielige bfikken. En hij hoopt maar, dat ie het mensch zal kunnen helpen. „M'n schamel wijveke. jam mert Sander. 't Mensch heeft al wat afgezien in dat oore, meneer meneere...." Ja. hoe moet ie dien man nu noemen? „Zeg gij maar, meneere den dok toor. knikt Manten. Ja ja! Want al heeft ie niet gestudeerd, is is vele rapper dan al de doktoora van al de universiteiten van t land. Al die geleerde mannen?! „We zijn daar niks mee. Man ten. beaamt Sandere. Ze zijn goed om u 'n beetje rapper naar den weerlicht te helpen en u daarvoor nog rijke en dure te doen betalen. We kennen dat!" Lotte knikt met zooveel overtui ging, dat haar hoofd dreigt er af te vallen. „Voor geen geld van de wereld en zou er 'nen doktoor aan mijn lijf mogen komen." roept ze uit. „Maar vrouwtje...." sust Ste ven. ..G'hebt gelijk. Lotte. valt Mantèn bij. We hebben het gezeni Koewacht frauduleuze handelingen werden verricht. Ook een Belg, die op een erf woont, dat slechts enkele meters op Belgisch grondgebied is gelegen, begaf zich op het erf van J. Op zeker moment ging die Belg op de uitkijk staan en toen hij de zaak veilig achtte, waarschuwde hij de lieden, die op het erf van J. ston den, in galop reed men in de rich ting van de Ned.-Belg. grens. Op dat moment kwamen de ambtenaren uit hun schuilplaatsen te voorschijn en zetten de achtervolging in. Na het lossen van enkele waarschuwings schoten en het uitroepen van de woorden: Halt Rijksambtenaren, vi sitatie, werden vlak bij de rijksgrens de vervoerder, alsmede paard en kar staande gehouden. De inhoud van de kar bleek te bestaan uit '8 zakken lijnzaad. De vervoerder vatte het sportief op en zei: „Ik heb 8 zakken lijnzaad geladen en die wou ik naar België brengen, doch jullie hebben gewonnen en ik ben de klos". Thans stond wegens deze poging tot uit voer van 560 k.g. lijnzaad terecht de 48-jarige landbouwer-vlasser J. J. uit Koewacht en de 47-jarige vlasser A. J. uit Koewacht, die dit lijnzaad had afgeleverd voor f 95.de 100 k.g. Conform de eis werd J. J. ver oordeeld tot een geldboete van f 200 subs. 2 maanden hechtenis met ver beurdverklaring lijnzaad doch terug gave paard en kar. A. J. kostte dit f 300.boete subs. 2 maanden hech tenis. Pelsjagers. Pen 31-jarige poelier-huidenhande- laar uit Sint Jansteen J. de L., thans wonende te Goes en de 29- jarige A. de N„ uit St. Jansteen, zijn ten laste gelegd het smokkelen van een 232 bunzingvellen e'n een aantal kattenvellen naar Nederland op 12 Maart 1948. Hun schuld aan dit feit staat voldoende vast, ook al door de getuigenis van getuige G„ en tevens door die van de onder-brigadier van de Belg. douanen. Het blijkt dat ver dachten er hun beroep van maken, vellen op de zwarte markt te bren gen verkregen door smokkel dus be nadeling van het Rijk uit financieel oogpunt en van onze deviezen-posi tie en aantasting van de rechtsorde. Ieder werd veroordeeld tot 1 mnd. gevangenisstraf met verb, verklaring De expediteur G. W. uit Hulst had in Februari j.l. uit Duitsland, behal ve wat zeep, suiker, sigaretten ook enige machine-onderdelen meegeno men; een paar dagen later maakte hij ook België iets lichter. De rechter keek streng en gaf hem een maand. Tenslotte werd de slager E. v. V. uit Philippine een boete van f 50. opgelegd omdat hij op frauduleuze wijze een stiertje het hoekje om ge stuurd had. met Toria Mintjes been, waar dat ze den doktoor van Ballegem bij ge haald hebben. Geheel mismeesterd, mensch! Dokus heeft er nog op gewerkt met 't merg van 'n oud hespebeen. Maar 't heeft niet veel meer geholpen. Tre- ze Kalle is 't komen aflezen. Maar 't was te verre gezet. Nu is Toria's been aan 't wegrot ten. De stukken vallen er zoo af, zie!" „Wel. wel, zijn dat dingen!" jammert Lotte. „En hebben ze'r geen doktoor meer bij?" vraagt Steven. ,,'n Doktoor? smaalt Manten. Nog liever rot ik geheel op, zegt Toria, dan dat er nog 'n dok toor aan komt". „Ze heeft gelijk, Manten" be aamt Sander. Bezorgd murmelt Steven voor zich heen: „Ik ga die vrouw bezoeken. Dat mensch moet geholpen worden". „Dat is precies 'n werkske voor u, kozijn. Als ge dat doet, jongen, dan Maar Steven heeft nu genoeg van kozijn Manten's al te drukke tusschen komst in zijn zaken. Vlissingen herstelt zich. Tot de grote verwoestingen, die het oorlogsgeweld op Walcheren aangericht heeft, behoort ook de vernieling van de aanlegplaats van de Prov. Stoombootdienst Vlissingen—Breskens. Thans wordt met spoed aan het herstel van de aanlegplaats geweckt, teneinde het verwachte drukke verkeer van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Walcheren te kunnen verwerken. TAE PAROCHIE Graauw heeft weer eens, zoals reeds in het kort werd gemeld, op ondubbelzinnige wijze blijk gegeven van de gevoelens die men koes tert ten opzichte van zijn priesters. Op verzoek van de Feestcommissie vertrok Maandagmiddag de jubilaris uit de parochie naar Brabant, vanwaar hij pas op de dag der feestviering zou terugkomen. Met vereende krachten werd de grote schoonmaak der kerk aangeyangen. Pas Zaterdag tevoren was men klaar gekomen met de plaatsing der nieuwe gebrandschilderde kerkamen. Het hoeft niet gezegd te worden, dat een grondige schoonmaak meer dan ooit nodig was. Niet minder dan een veer tigtal schoonmaaksters kwamen op en wisten zowaar nog dezelfde dag klaar te komen. De versiering -der kerk kon dus pas Dinsdag beginnen. Wat men in die ene dag nog heeft weten te bereiken is waarlijk verbluffend te noemen. Toen men Dinsdagavond laat naar huis ging was de kerk keurig versierd met groen en bloemen. Bloe men, bloemen en nog eens bloemen. Het Priesterkoor kon er niet meer be vatten. Een beschrijving der versie ring geven is ondoenlijk, we volstaan met te zeggen, dat ze meer dan ge slaagd mag worden genoemd. Onder een fikse regenbui werd Woensdagmorgen om 6 uur de laattse hand gelegd aan de buitenversiering van pastorie en straat en kerk. Het zag er nou niet direct bemoedigend uit, maar de optimisten troostten zich met het aloude spreekwoord: Een droeve morgen is een blijde dag. En ze hadden gelijk, ook deze keer. Door de geestelijkheid was gevraagd de dag te willen beginnen met een H. Commu nie, opgedragen tot intentie van de jubilaris. Het mag verlijdend -worden ge noemd, dat door een macht van pa rochianen aan déze oproep gehoor was gegeven. Toen om kwart over tien ae jubila- In Aug. te Middelburg TP VEN ALS THANS in Rotterdam zal deze reizende tentoonstelling ook in Middelburg worden, gehouden en wel van 17 t/m 26 Augustus a.s. in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat. Het doel van deze ten toonstelling is, belanghebbenden en belangstellenden een inzicht te geven in de vraagstukken van de heden daagse kerkbouw en oplossingen hiervoor naar voren te brengen in de vorm van een aantal met zorg geko zen ontwerpen en afbeeldingen van uitgevoerde werken. Hieronder be vinden zich ook ontwerpen voor ker ken in Zeeland. Het Plaatselijk Comité, waarvan de Burgemeester van Middelburg het ere-voorzitterschap op zich heeft ge nomen, bestaat uit de heren mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, Bakkenes, kapitein van het Leger des Heis, ir. Rothuizen, ds. Rijksen. dr. Oussoren, Pastoor Snel, Ds. van Voorst Vader, en is uitgebreid met de heer F. de Graaf te Middelburg. Dit comité beeft zich tot doel ge steld deze tentoonstelling in de ge hele provincie onder de aandacht te brengen, daar verwacht mag wor den, dat. vooral in de getroffen ge bieden, hiervoor grote belangstelling zal bestaan. Wanneer in elk der ver schillende delen van onze provincie enkele personen het initiatief zou den nemen om gezelschappen te vor men die gecombineerd op een be paalde dag naar Middelburg komen, kan op zo'n dag gezorgd worden voor bijzondere voorlichting en rond leiding, waartoe reeds verschillende architecten zich bereid hebben ver klaard. De vertegenwoordigers der kerke lijke richtingen hebben hun mede werking aan deze tentoonstelling reeds toegezegd, terwijl deze mede werking ook aan de culturele orga nisaties zal worden gevraagd. „We zullen ons best doen. antwoordt ie kort. Maar eerst uw beurt, vrouwtje. Kom eens hier. Laat eens kijken. Zet u. hier!" Aarzelend en met 'n angstig gezicht gaat Lotte zich zetten, bij den jongen doktoor. Deze neemt haar oor vast. „Gaat ge mij geen zeer doen. me neere?" zucht de verschrikte Lot te. Steven glimlacht: „Weest ge rust. 't Is dit oor, hè?" „Ja 't, meneere." knikt Lotte. Als de kippen is Manten er bij San der toe te fluisteren: „Ziet ge wel! Hij heeft 't al vast". Sander gaapt er bij. 'n Rappe kerel.' „Steek eens uw vinger in uw goed oor." vraagt Steven. In haar alteratie steekt Lotte haar vinger in het doove oor. Manten springt bij: „In uw an der oore. Lotte dondert ie. Nu heeft ze begrepen. „Hoort ge me spreken?" vraagt Steven. ris metSijn familie en overige gees telijkheid door een stoet van bruidjes en het Kerk- en Armbestuur werd af gehaald, was het droog. De oude dorpsklok galmde haar jubelende klanken over het dorp uit, een kinder koor, onder leiding van meester Ver palen zong het Wees welkom, o Her der, en onder veel belangstelling trok de stoet de kerk binnen, waar het or gel opgeruimde feestklanken liet horen Plechtige H. Mis rve H. Mis werd opgedragen door de jubilaris met assistentie van de zeer eerwaarde heer F. van Beekhoven pastoor te Dongen, kapelaan van Gin- neken uit Ütvenhout, vroeger kape laan alhier en kapelaan Jos de Kerf. De feestpredicatie werd gehouden door de weleerwaarde heer P. Noyens, conrector van St. Marie te Huybergen en neef van de jubilaris. Als titel had de gewijde spreker genomen: Men be- schouwe-ons slechts als dienaren van Christus en beheerders van Gods ge heimenissen. In welgekozen woorden schetste spreker de verhevenheid van het priesterschap, tenslotte besluitend jnet de woorden: Laten wij het hoofd buigen en God dank zeggen voor al de genade, die de jubilaris tot nu toe heeft ontvangen en heeft meegedeeld. Door het koor werd op verdienste lijke wijze uitgevoerd de driestemmige mis Santae Mathilde van Kuypers, terwijl na de H. Mis een driestemmige cantate „Priestcrhulde" van Adr. P. Hamer werd gezongen. In optocht werd de jubilaris weer naar de pastorie gebracht. Be huldiging Qm half twee had in het versierde patronaatsgebouw de huldiging plaats. Als de jubilaris met zijn fami lie de zaal betreedt, staat het dames- zangkoor klaar om hem een welkomst lied toe te zingen. Dan spreekt kape laan De Kerf het openingswoord. Hij feliciteerd de jubilaris namens de hele parochie. Hij vertelt, hoe hij bij zijn rondgang door de parochie heeft kun nen vaststellen, dat de stemming te genover de pastoor niet goed, maar „opperbest" mag worden genoemd. Overal en telkens weer dezelfde me ning: „Wat hebben we toch een goede pastoor". Spreker kan zich best inden ken, dat de pastoor bij zijn komst op Graauw ais opvolger van pastoor Van Gastel, die meer dan een kwarteeuw hier had gewerkt, niet zónder vrees zich zelf zal hebben afgevraagd: Alle zielen der parochie hebt gij voor u ingenomen vooral door uw g:oed hart. Bi.i de installatie, nu twee jaar gele den, had deken De Meulemeester ge zegd, dat Graauw een pastoor kreeg met een „gouden hart". Dat is inder daad waar gebleken. Steeds voor ieder dezelfde daarmee hebt u de harten van alle mensen gewonnen. Spreker eindigt met de wens. dat de pastoor hier temidden van zijn parochianen ook zijn veertig-jarig jubileum zal mo gen vieren. Daarna werd het woord gevoerd door de heer Buysrogge als oudste lid van het Kerkbestuur. Hij memoreerde o. m. de doortastende manier waarop de pastoor de herstelling van de zwaar geteisterde kerk had aangevangen. Iets, waarvoor al de parochianen hem zeer dankbaar zijn, hopende dat hij daarmee door zal gaan. Het feestgeschenk /Avertuigd, dat zo'n werk zware gel- delljke offers vergt, acht hij zich gelukkig het geschenk der parochie te mogen aanbieden in de vorm van een enveloppe met inhoud. Burgemees ter Scheüter, het woord nemend, be toogde, dat alhoewel Kerk en Staat, parochie en gemeente verschillende gemeenschappen zijn, er toch ook veel contactpunten tussen genoemde instel lingen bestaan. Hij prees vooral de gro te mate van begrip, die de pastoor toonde voor de vele moeilijkheden. De verhouding was steeds prettig en aan genaam en hij gaf hier de verzekering dat door hem alles zal worden gedaan Lotte schijnt de vraag biet gehoord te hebben. M'n Serieus geval murmelt de jonge doktoor, terwijl Ie haar hand wegneemt. „Is 't al lang dat ge zoo zijt? Lotte kijkt hem vragend in 't ge zicht: „Heu?" Weet het niet, meneere.... 'n Paar jaar?! „Zoo! En voelt ge soms pijn in uw oor!" De vraag schijnt Lotte's ooren of hersens weer niet te bereiken. Zoodat Manten er opnieuw tusschen moet ko men: „of 't ondertusschen zeer doet?!" Lotte steekt aarzelend de schou ders op: „Zeer?!" „Heb ge'r soms ruischingen in? En draaiingen in u\v hoofd?'" Ja, die heeft Lotte. „Precies, mëneere. Vooral tegen slecht weere!" Kozijn Steven heeft den nagel op den kop geslagen. (Wordt vervolgd) ï~\e hele Londense fami- lie Glenn heeft dezer dagen voor detective ge speeld. En met succes. Het begon met de der tienjarige' dochter Dona tella, die verdachte gelui den hoorden in het aan grenzende huis. Toen zij het gordijn wegschoof en naar buiten gluurde, zag zij twee kerels wegslui pen met zware bundels onder hun arm. Inplaats van zich zo snel mogelijk weer terug te trekken, besloot ze de mannen te volgen. Haar vader belde intussen de politie op, die in een Jeep arriveerde en met hem het ogenblik af wachtte, waarop zij een seintje van Donatella zou den krijgen. Na een minuut of vijf ging de telefoon over. „Ze zijn in dat en dat q^fé", meldde Donatella en toen de politieman nen op de bewuste plaats arriveerden. bleek hun tocht niet vergeefs ge weest te zijn. Zonder meer konden zij de dieven inrekenen. Mevrouw Glenn, die al leen thuis was gebleven, had echter ook niet stil gezeten. Even na het ver trek van haar echtgenoot met de dienaren der wet, zag zij een derde kerel het huis van de buren verlaten, eveneens zwaai* bepakt en sluipend als zijn vooTgangers. Zij deed hetzelfde als haar doch ter, namelijk de man op een afstandje volgen 'en de politie waarschuwen, toen hij «en bepaald per ceel was binnengegaan. ..Zou het niet mogelijk zijn", zei mijnheer Glenn, toen hij met vrouw en dochter weer rond de haard zat, „dat we ons ge luk eens gaan beproeven met een particulier de tective-bureau?" Duikje "1%/Tejuffrouw Mary Annie Masters uit Preston ging eergisteren zwem men in het bassin van Torquay en vandaag gaat zij opnieuw een duikje wagen. Niets bijzonders zullen vele dames zeg gen. Maar wanneer we erbij vertellen, dat juf frouw Masters 89 jaar is en dat zij desondanks nog steeds zwemmen gaat - twee keer "in de week om precies te zijn - dan zullen zij - anders oorde len..,. Drop TTit Londen zijn dezer dagen twee ton drop jes per vliegtuig naar Johannesburg verzonden. In verband met een ver kiezingscampagne, die op het ogenblik ln Zuid- Afrika wordt gehouden ■XDOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQ0OOOOOOOOOO00 om die verhouding in de toekomst zo te laten blijven. Wij bidden God, aldus besloot hij zijn rede, dat de parochia nen onder uwe leiding steeds öe rech te paden zullen blijven bewandelen dan zijn het ook goed gemeentenaren. Namens het onderwijzend personeel sprak dan het hoofd der school, de heer Van Campen. Hoogtepunten van vreugde moeten noodzakelijkerwijze ook vonken van vreugde bij anderen losslaan. Hij was er van overtuigd, dat een van die verlangens van de Ju bilaris zeker was, dat één van de kin deren van zijn parochie, later ook eens Priester zou worden. Door een leerling der hoogste klasse werd daar na een bloemenmand aangeboden en een enveloppe met inhoud, zijnde het cadeau der schoolkinderen. Noemen wij verder de hulde, gebracht door de kleuters der bewaarschool onder leiding de bewaarschoolonderwijzeres mej. Martha Daalman. Vervolgens wel-d nog gesproken door de verschil lende voorzitters der diverse katholie ke verenigingen en organisaties der pa rochie, die allen om beurt hun ge lukwensen kwamen aanbieden verge zeld met een bloemenmand of een ge schenk. Het zou onbegonnen werk zijn alles te memoreren, wat door al die sprekers werd naar voren gebracht. Een en ander werd afgewisseld door gezangen, gezongen door het parochi aal zangkoor en het dameskoor. Als laatste spreker kwam op het podium pastoor F. van Beekhoven, de boezejn vriend van de jubilaris, die op de hem eigen aangename en prettige wijze, van af deze plaats ook zijn gelukwen sen wilde aanbieden. Hij was getroffen door de grote aanhankelijkheid aan hun pastoor, die hier zo ondubbelzinnig tot uiting was gekomen. En, zo ver volgde hij, nou ken jullie hem nog maar half, twee jaar is nog te weinig om hem te leren kennen en waarde ren, zoals hij verdient. Blijf naav hem luisteren en volg zijn goede raadge vingen trouw op. Dankwoord TAan was het ogenblik aangebroken waarop door de jubilaris 't dank woord zou worden gesproken. Zicht baar ontroerd, diep getroffen was hij door zoveel spontane huidebetogin gen. Moeilijk was het voor hem, zijn dankbaarheid voor dat alles on der woorden te brengen. Rij prees vooral de prachtige versiering van kerk en pastorie, niet begrijpend, hoe men dat op één dag allemaal had kunnen klaar krijgen. Om nie mand uit te sluiten bedankte hij elk der sprekers afzonderlijk voor de gesproken woorden, goede wensen en de zeer vele blijken van belangstel ling en meeleven in welke vorm dan ook. Was zijn priesterwijding de ge lukkigste dag van zijn leven, u allen, aldus de jubilaris, hebt ook deze dag voor mij tot een onvergetelijke ge maakt. Ten slotte dankte hij allen, die op welke wijze dan ook, hadden meegewerkt, om deze dag zo schit terend te doen slagen. Onder storm achtige toejuichingen verliet de pas toor het podium. Hierna werd aan alle aanwezigen de gelegenheid ge boden de jubilaris persoonlijk te fe liciteren. Als aandenken aan deze dag ontving ieder der aanwezigen een herinneringsplaatje. Om acht uur werd een gezellige avond aangeboden in het patronaats gebouw. Hier trad op het Amusa Ca baret Breda met Guus Keddy humo rist Kim Kuppen accordeonist, An nie Raats cabarettiere en Davola goo chelaar. Beter en waardiger slot had men nooit kunnen vinden. Het gezel schap heeft het talrijke publiek uren achtereen volop laten genieten. Zei den heeft men hier een zo succesvol optreden van een cabaretgezelschap kunnen meemaken. Ernst en luim, voor elk wat wils, keurig afgewis seld, heeft de zaal doen genieten als nooit te voren. Geen wonder, dat het Graauwse publiek het gezelschap een tot weerziens heeft toegeroepen. Hoogtepunten waren stellig de ern stige liedjes van Annie Raats die met enorm succes werden voorgedra gen. Ongeveer elf uur ging ieder zeer voldaan naar huis. Niet alleen voor de jubilaris, maar ook voor de Graau wenaars zal deze dag er één zijn, waaraan 'met genoegen zal worden terug gedacht. Zondag a.s. zal het feest worc.en besloten. Een baankoers staat op het ZATERDAG 29 MEI. HILVERSUM II, 415 M. 7.0° nws; 7,15 Maria ter ere;; 7.45 morgengebed, 8.00 nws; 8.15 pluk de dag; 9.00 vrouw, 9.05 ochtendconc.; 9.30 w.st ,9.35 Ma dame Butterfly; 10.00 kleutertje, 10.15 Britse componisten; <maé 11.45 schoolradio; 12.15 liederen, 12.30 weeroverz.; 12.33 KI. van Beeck 13.00 nws; 13.20 KI. van Beeck; 13.^0 film en toneel; 14.10 Franse componisten; 14.40 omr. kamerork.; 15.15 conc. der jongeren; 15.45 KRO-kiosk; 16.00 thee plaatjes; 16.20 Het grote maatschappe lijke kwaad; 16.30 gregoriaans; 17.00 wigwam 18,00 Cantus Populorum 18.15 journ. weekoverz.; 18.30 actualiteiten; 18 40 Spineuza; 19.00 nws; 19.15 arm chair melodies: 19.50 Nederl. reisver. voor kath.; 20.00 nws; 20.05 gewon# man; 20.12 Edw. Grieg; 20.20 lichtba ken; 20.50 Zweeds mannenkoor; 21.00 Klok helt negen; 22.15 Engeland en Amerika; 22.45 avondgeb.; 23.00 nws; 23.15 Slavische componisten. HILVERSUM I 301 M. 7.00 nws; 7.15 ochtendgymn.; 7.30 Geraldo en z. programifia voor Graauwenaars op gewone fietsen, sportwedstrij den voor dames en heren van elke leeftijd, waarna met een bal-cham- pêtre zal worden besloten. Raad Hoedekenskerk WEN VERZOEK van de voetbalver. „Kwadendamme" om subsidie, ging in handen van B. en W. om advies. Besloten werd gedurende tien jaar. 10 procent der aanleg kosten waterleiding in het bouwplan Hoede kenskerke te betalen. Aan de mu ziekvereniging „Con Amore" werd 'n stukje grond in bruikleen gegeven voor het plaatsen van een muziek tent. Vastgesteld werd een nieuwe kinderbijslag-verordening. ,De heer Menheere maakte bezwaar tegen het besluit van G. S. om de jaarwedde van de kantonnier vast te stellen op f 1344 f 1463; spreker vond die veel te laag. De voorzitter deelde hierop echter mede, dat deze jaarwedde-regeling getoetst moet worden aan de rijks schalen voor rijkswerklieden. Hier aan hebben ook Ged. Staten zich te houden. De raad -acht hpt wenselijk, dat de aandacht van de vereniging van burgemeesters en secretarissen op deze onbillijke regeling wordt ge vestigd om te trachten op dit gebied verbeteringen tot stand te brengen. Zonder hoofdelijke stemming werd voorts vastgesteld een verordening regelende de jaarwedden van de amb tenaren ter secretarie dezer gemeen te. De rekening der gemeente over '46 werd vastgesteld;- nadelig slot f 20712. Besloten werd voor f 600 de toren klok van de Hervormde kerk te Terneuzen te kopen. B. en W. werden gemachtigd elee triciteit aan te leggen in de huizen op het bouwterrein te Hoedekens- kerke en straatlantaarns te plaat sen. De raad machigde B. en W. het raadhuis te doen restaureren. Langer uitstel vond het dag. bestuur niet verantwoord. De voorzitter deelde mee dat men de politie-woning bestemmen wil voor postkantoor, wat algemeen een belangrijke verbetering werd ge acht. Rondvraag. Dij de rondvraag zei de heer Lous dat het politie-toezicht op de na leving der Winkelsluiting onvoldoen de was, terwijl de heer Boone een aanval op de kermis te Kwadendam me ondernam. Spreker wees op het hoge bedrag dat voor consumenten- crediet was uitgetrokken, zodat men mag aannemen dat er behoefte aan steun bestaat. Wanneer hij daarnaast let op de ge dragen, die door de inwoners ter ge legenheid van de kermis te Kwaden damme worden uitgegeven, komt hij tot de slotsom, dat er naast princi piële motieven in deze ook etische motieven aanwezig zijn om de be doelde kermis af te schaffen. Spre ker maakte hiervan een voorstel, hetgeen echter door geen der andere leden wordt ondersteund. De heer Franse verzoekt de straat verlichting te Kwadendamme des avonds langer te doen branden, al thans even lang als te Hoedekens- kerke, hetgeen de voorzitter zal be spreken met de districtsopzichter. •Tenslotte' informeert de heer Fran se naar de aanleg van waterleiding in het bouwplan te Kwadendamme. Hoewel de waterleidingmij. reeds vel schillende keren tot spoed is aange zet, zal nogmaals getracht worden één en ander te bespoedigen. ORGANON OSS (Adv. 964-oq) ork.; 8.00 nws; 8.18 lichte morgenkl.: 9.15 kamermuz.; 10.00 morgenw.; 10.20 feuilleton; 10.35 tenor en piano; 10.50 arb. in continubedr. 12,00 gr.; 12,30 weerpr.; 12.33 Van hem en haar; 13.-00 Ned. str.kr.; 13.30 Ramblers; 14.00 Het Nederl. lied: 14.15 Filmland; 14.45 R3V Kinney and his Coral Islanders; 15.00 Geld sparen; 15.15 gr.; 16.00 Het com munistisch manifest; 16.15 amateurs zetten hun beste beentje voor: 16.15 Om en nabij de twintig; 17.15 volks- conc.; 18.00 nws; 18.815 sport; 18.30 Ned. str.kr.; 19.00 artistieke staalkaart 19.30 VPRO; 19.45 Nederlanders in Duitsland: 20.00 nws; 20.05 dingen v.d. dag; 20.15 Metropole ork.; 21.10 soc. commentaar Voskuil; 21,30 Vindobona's Schrammel; 22.00 Het grote verlies, hoorspel; 22.35 Malando; 23.00 nws; 23.15 Ramblers; 23.45 Rustige avondkl. BRUSSEL VLAAMS 321 M. 13.00 nws; 13.15 oude en nieuwe muz.; 14.00 Kernenergie; 14.10 operette; 14.50 gr.; 15.00 ork. Kon. VI. Muz. Conservato rium; 16.30 over vader Hoste; 16.40 clave cimbel; 16.45 ballet; 17.05 nws; 17.15 accordeon; 18.15 Russ. volksliede ren; 18.30 soldaten: 19.00 nw;s 19.30 gr.: 19.50 vrije pol. tribune; 20.00 gev. progr.; 21.0Ó actualiteiten; 21.15 gr.; 22.00 nws; 22.15 verz. progr. 23.00 nws; 23.05 gr.; 23.30 stemmige muziek.

de Stem | 1948 | | pagina 2