Spoedig dementi van Djokja verlangd Trekpaard-f okkerij Een leemte in een uitstekend rapport Orde op zedelijk gebied Arabieren bereid tot praten :n bate Republikein Salim zegt van niets te weten en Sjahnr is verrast óSept inhuldiging Troonopvolgster Gezinsbijslag naast kinderbijslag ien" met nden rn :ring ieme eugd VIERDE JAARGANG B No. 1085 V R IJ D A G 28 MEI 948 Wat is ervan mar Binnen 48 uur een oplossing Geen achterstelling van het platteland Distributienieuws Nieuwe bonnen voor werkkleding Extra textieltoewijzing bij demobilisatie Salarispositie rijkspersoneel Bijzonderheden uit de jongste stamboek-aflevering Minister is er voor Industrialisatie moet er komen Een gebied als Midden Brabant verdient bizondere aandacht Toenemende bewolking Nederland-Indonesië Waar komt tweede Techn. Hogeschool? D? Vakverbonden der Australische transport- en havenarbeiders heb ben gisterën besloten tot opheffing Het Vrije van lemen t. op het Ben door het tt van 19 Mei Eistrict vanaf I inzage wordt Postburg: Groede: IJzendijke; I Aardenburg: (st schriftelijk Bestuur, zo aoht werk- |n. [voornoemd, |>lv, Voorzitter Griffier [tiddelburg Inheemsen) ■1948 des mid- Imbachtsschool len en textiel ZAR-COMITé. |Hayward m geschiedenis pten overal chten de Ingen 7 en Jatinée. 914-0 Douglas, Ster dit ge it fling 8 uur. Toegang 915-0 vn Kiepura, fingen in de „BETO- TEME' I Maandag 8 lur. Zondag: 11—12 uur, 916-0 Field en de ier in il, de kleine tweedracht GD moet U en zien in Neder- 7 en 9 uur. Bespreking 917-0 rer de be- inturen van ieerde strij- Zondagmid- 10—11 uur. 918-0 Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. - Redactieraad: r. A. M. E. Gommers, arts; Dr. R M. Houben, arts; Jam Mertens, A. J. A. van Putte; Mr. Dr. C.,J. M. van Rooy; Ir. H. J. M. Steenbergen; Kapelaan M. Vos; Mr. Dr. W. van Wiimen. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij v0°r- l uitbetaling t 3.38 per kwartaal, per post f 4.25, per week (uit- gluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren een Postrek. 278841. Prijzen v. buitenl. abonnementen op aanvraag. Voor God. Koningin en Vaderland Bureaux. Breda, Reigerstraat 16, Telefoon: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Roosendaal, Molenstraat 45. Telefoon 691. Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, Telefoon 521. Waalwijk, Grootestraat 189, Telefoon 229. Goes, Westsingel 75, Telefoon 2236. Hulst, Dubbele Poort 8, Telefoon 102. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs: t 0.25 per m/m; voor Reclames (Ingezonden Mededelingen) 0.60 per m/m. Voor prijzen van de rubriek M't Kleintje" zie desbetr. rubriek. DE NEDERLANDSE delegatie te Kalioerang zal vandaag van de republikeinse delegatie tijdens een bijeen komst met de Commissie vxan Goede Diensten uit de Vei ligheidsraad en de republikeinse delegatie ver angen, dat de republikeinse delegatie haar regering opheldering vraagt over het uitwisselen van consuls tussen de Sovjet Unie en Djokja. Br zal een officieel dementi van de repu blikeinse regering' gevraagd worden. Hetgeen dus betekent, dat van Nederlandse zijde de stap van Djokja niet erkend wordt. mEGENOVER een correspondent van A het persbureau Aneta heeft de republikeinse minister van Buiten landse Zaken Hadji Agoes Salim ver klaard. dat hij niets afwist van het vestigen van diplomatieke betrekkin gen tussen de republiek en de Sovjet- Unie. Er ls geen republikeins vertegen woordiger gemachtigd een dergelijke overeenkomst tot stand te brengen, zei hij. Salim meende, dat het bericht van radio Moskou mogelijk betekent, dat de Sovjet-Unie misschien de re publiek als zelfstandig erkende, het geen door Salim werd toegejuicht. Hij verklaarde, dat de positie van Soerip- no. de republikein die met Moskou is gaan praten, hem niet geheel duidelijk was. Soeripno was destijds naar Praag gegaan voor de jeugdconferentie al daar. Daarna was hij door Salim ge machtigd een voorlichtingskantoor in Praag op te zetten. Hij heeft echter in geen geval machtiging om een over eenkomst te tekenen, aldus Salim, die toevoegde de handelingen van Soe ripno niet te erkennen. Volgens Salim is de republiek niet voornemens het aantal harer diploma tieke betrekkingen met het buiten land verder uit te breiden. Het is goed deze verklaringen van Salim met de nodige reserve te be zien, want de republikeinen hebben in het verleden wel meer dingen uitge haald die niet door de beugel kon den, terwijl zij zich heel onschuldig voordeden. De N. R. Ct. kan zelfs berichten op grond van in den Haag ontvangen inlichtingen dat Soeripno wel de gelijk een opdracht van Djokja heeft ontvangen om met Rusland te onder handelen en dat er inderdaad een overeenkomst is tot stand gekomen, zij het dan ook alleen inzake uitwis seling van consuls. Sjahrir heeft nog medegedeeld, dat het bericht inzake de vestiging van consulaire betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de republiek „volko. men een verrassing" voor hem was. Hoop op oorlog fkPVALLEND is ook hetgeen het Amerikaanse blad „Syndicated Co lumn" schrijft: „De republikeinse leiders schijnen bereid mot de Nederlanders samen te werken. Achter hen verschijnen ech ter duistere figuren, die de leiding willen hebben. Er zijn aanwijzingen, dat de communistische minderheden onder de Indonesiërs een aantal ver antwoordelijke leiders hebben tegen gewerkt. Onomwonden gezegd, hopen enigen, dat er oorlog zal uitbreken tussen Oost en West en wachten zij op een rood Azië en een Sovjet-repu bliek Indonesië". Het blad besluit, dat de Verenigde Naties een vaster stand punt moeten innemen om de Indone sische bevolking van 75 millioen zie len uit de huidige impasse te redden. Door de Commissie voor Goede Dien sten of een andere instantie zou een beroep gedaan kunnen worden om kort en bondig te zeggen wat men wil en de blaam van het uitstel los te laten. Conferentie te Bandoeng piSTEREN is de federale conferen- tie te Bandoeng begonnen. Djokja heeft tegen deze conferentie geprotes teerd, daar zij tegen de letter en geest van de Renville-overeenkomst zou zijn. Uitteraard doet dit protest wat lachwekkend aan, na al de overtre dingen der Renville-overeenkomst van de zijde der republikeinen. Dr. van Mook heeft de Bandocngse conferentie geopend met klare taal. Hij wees er op, dat het duidelijk moetzijn, dat punten, waarop over eenstemming wordt bereik" voor de constituerende vergadering mede rich tinggevend zullen kunnen zijn. „Wij moeten er naar streven in deze con ferentie tevens door duidelijke uit spraken een poging te doen de here niging van geheel Indonesië te bevor deren en de geschillen, die het nog verdeeld houden, te verminderen of uit de weg te ruimen. Ten onrechte heeft men aan repu blikeinse kant de zaak wel eens zó voorgesteld, dat een eigenlijke over eenstemming tussen de Nederlandse en republikeinse regeringen alléén nodig was voor de oplossing van de staatkundige vraagstukken. Dit is na tuurlijk onjuist, daar een overeenstem ming met de gebieden, die zijn verte genwoordigd, van minstens even gro te betekenis moet jvorden geacht. Maai- even onjuist zou het zijn om het overleg met de republiek nu maar verder terzijde te schuiven en met de wenselijkheid en de noodzakelijkheid van een hereniging van geheel Indo nesië verder geen rekening te hou den.". „Nog altijd ziet men", aldus spr. „de toetreding tot het federale gezel schap in Djokja als een soort neder laag". Koningin-moeder Mary van Engeland is Woensdag 81 jaar geworden. "M"AAR de „Volkskrant" verneemt, maakt de datum van de inhuldi ging en de eedsaflegging van prinses regentes Juliana als Koningin der Ne derlanden thans onderwerp uit van bespreking in de Ministerraad. Over wogen wordt deze plechtigheid te doen plaats hebben op de dag dat vyf tig jaar geleden Koningin Wilhelmina in de Nieuwe Kerk te Amsterdam als Koningin werd ingehuldigd, dat is op 6 September 1948. A angaande het wetsontwerp „nood- voorziening gemeente financiën" heeft de commissie van Kamerleden rapport uitgebracht aan de ministers en daarbij verschillende verlangens uitgesproken. Deze commissie heeft ook de achterstelling van het plat teland bij de steden aangeroerd. In antwoord zeggen de ministers nu in hun memorie van antwoord: Van een achterstelling in het ont werp van het platteland bij de steden kan naar de mening van de minis ters niet gesproken worden. Overigens is, naar de mening van de ministers weliswaar de concentra tie der bevolking oorzaak van grote re uitgaven der steden, doch is de oorzaak mede, dat het verzorgings- peil op sociaal en cultureel gebied van het platteland, ook los van die concentratie gezien, bij die der ste den is achtergebleven. Het streven verschillen zoveel mogelijk op te heffen heeft de instemming van •de munsters. Het inhalen van deze achterstand zal echter niet in een slag kunnen geschieden en ook niet geheel door de gemeenten behoeven te worden gefinancierd. Rekening houdende met dit laatste vertrouwen de ministers, dat de noodregeling, de moeilijke financiële omstandigheden in het oog houdende, voldoende mogelijkheden biedt om de financiële gevolgen van het geleidelijk opvoeren van het verzorgingspeil ten platte- lande, dat thans gaande is, op te vangen. r\E ARABISCHE LIGA heeft aan de Veiligheidsraad doen weten, dat zjj bereid is in de komende 48 uur elk voorstel voor 'n oplossing van het Palestijnse probleem te be spreken. Zij verwerpt een gevechts pauze niet onvoorwaardelijk. Er is echter tevens op gewezen, dat het staken van het vuren ten voor dele der joden is, omdat deze daar door hulp van buiten af kunnen krij gen en hun posities versterken. Gromyko (Sovjet-Unie) heeft in de Veiligheidsraad een resolutie inge diend, waarbij gevraagd wordt de toestand in Palestina als een gevaar voor de internationale vrede aan te merken en van de strijdende partijen te eisen, dat binnen 24 uur de wa pens worden neergelegd. TAE vooruitzichten voor Palestina hangen grotendeels af van de mogelijkheid van een overeenkomst tussen Groot-Brittannië en Amerika wat betreft een gezamenlijke poli tiek ten aanzien van het Heilige Land Dit is de mening in kringen van de Veiligheidsraad. Het antwoord van de Arabische Li ga heeft de indruk gewekt, dat de Arabische staten de deur open wen sen te houden, en dat anderzijds mo gelijk een verschil van mening bestaat tussen de leden van de Liga over de kwestie van erkenning de facto van de Joodse staat. President Truman heeft thans ont kend zich op enigerlei wijze verbon den te hebben ten aanzien van het verstrekken van een lening aan de staat Israël. Hij deed verstaan, dat 'n dergelijke lening niet verstrekt zou worden voordat de nieuwe staat „vol ledig bestond". Hetgeen dus betekent, dat Truman zich zal houden aan de beslising van de Veiligheidsraad ten aanzien van de staat, die geboren is uit een revolu- tionnaire daad. Volgens de laatste berichten wordt er op verschillende punten in Pales tina zonder pauze fel doorgevochten. Op het hierbij geplaatste kaartje is de ontwikkeling duidelijk aangegeven. SPHANS zijn ook de bonnen voor werkkleding H4 en L4 tot nader order geldig voor het kopen van werk kleding. Op de bonnen H4 kan men kopen: een overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lange- stof jas, een lange witte jas, een laborato- riumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 4 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, Manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stof jas. De bonnen H5 t.m. 12 en L5 t.m. 12 zijn nog niet geldig. Ook bij groot verlof JLJILITAIREN behorende tot het dienstplichtig of reserve-personeel der Kon. Landmacht, voor zover zij tenminste 6 maanden werkelijke dienst hebben verricht, komen bij groot ver lof in aanmerking voor extra textiel toewijzing. Deze toewijzing zal door de distri- butiedienst, onder welke de woon plaats van betrokkene ressorteert, aan belanghebbenden worden verstrekt op vertoon van de groot verlofpas, aan de voet waarvan de volgende clau sule is gesteld: „Bovengenoemde mi litair komt ingevolge de instructies van het Centraal Distributiekantoor in aanmerking voor een extra toewij zing voor aankoop van textiel-goede- ren". Militairen, die met klein verlof in afwachting van ontslag of in afwach ting van groot verlof huiswaarts wor den gezonden, mogen de extra tex tieltoewijzing reeds ontvangen op de dag, waarop zij met klein verlof in af wachtirig van ontslag, c.q. groot verlof huiswaarts gaan. Het troepenschip „De Grote Beer" is te Amsterdam aangekomen. Aan boord bevonden zich gedemobiliseerden, afgekeurden en verlofgangers van de Koninklijke Landmacht, de Koninklijke Marine en het K.N.I.L. Onder hen was het le bataljon van het Reg. Jagers, dat na een afwezig heid van ruim l'A jaar, in Nederland terugkeerde. De Minister van Oorlog en Marine sprak de repatrierenden bij aankomst in de Amsterdam se haven toe. TAE REGERING is voornemens ver dergaande verbeteringen in de sa larispositie van het rijkspersoneel aan te brengen, waartoe, zoals blijkt uit de memorie van antwoord aan de 2de Kamer over de pensioenregeling on der meer behoort een verlaging van de op de ambtenaren te verhalen bij drage in de premie voor eigen pen sioen van 4'z prt. tot 2 pet. De minis ter wenst eveneens inwilliging van de wensen tot verlaging van de leeftijds grens voor pensionnering, tot verho ging van het percentage van 1 3/4 op 214 voor ieder dienstjaar, met een maximum van 80 pet. van de grond slag, en tot inviv-ing van een zgn. diensttijdpensioen. TAE THANS „Koninklijke" Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" heeft heel wat te stellen gehad met de uit gave, van haar stamboek-afleveringen over de laatste jaren. Sinds 1941 is er geen meer verschenen. Dezer dagen echter is uitgekomen de aflevering 1942 en al is deze nu niet meer zo actueel als sommigen wel zouden willen, ze biedt niettemin een rijke bron van stu die voor de paardenfokkers en andere veeteeltdeskundigen. Daartoe is stof te over, in dit stamboek wordt vermeld de afstamming en verdere gegevens van 7556 ingeschreven veulens, van 27 in het keur-stamboek opgenomen heng sten en van 1960 in K opgenomen mer- riën. Uitteraard te veel om het alle maal te behandelen, doch het geheel is te interessant om er niet wat van te vertellen. Het belangrijkste en Interessantste deel wordt gevormd, als steeds, door de kleinste afdeling, die der keur-stam- boekhengsten. Bij deze K-hengsten valt het wel heel sterk op dat twee beroemde vaderpaar- den zo grote invloed op de Nederlandse Trekpaard-hengstenstapel hebben. Im mers stammen de 27 nieuwe K-heng sten van 16 verschillende vaderdieren. Twee van dezen, Certain van Lams- waarde K 1429 (d. Frans K 714) en Clairon de la Lys K 1488 (d. Marquis du Buquet BS 30-1340) tellen ieder 9 zoons en kleinzoons, tezamen dus 18 van de 27 of tweederde deel. Ieder een derde! Als directe vader spant Cer tain de kroon met 6 K-zonen, terwijl Claron de la Lys en Dragon d'Hon- dzocht K 1637 (d. Avenir de Salmon- sart BS 29-2062) ieder 3 zonen tellen. De Certain-zoon Solon van Certain K JOIJ DE komende algemene herzie ning der sociale verzekering zal een principiële beslissing worden genomen omtrent de invoering van een gezinsbijslag naast die van een kinderbijslag. In de memorie van antwoord-op het voorlopig verslag van de Tweede Ka mer betreffende enkele wetsontwer pen ter zake, herinnert de minister van Sociale Zaken aan het onlangs uitgebrachte rapport, waarin ten aan zien van de ouderdomsuitkering on derscheid wordt gemaakt tussen ge huwde mannen en ongehuwde perso nen. Vele leden betwijfelen of de voorgestelde verbeteringen wel ver genoeg gaan, doch de minister acht het niet mogelijk verder te gaan dan is voorgesteld. De minister acht het voorts onge wenst de thans voorgestelde verho gingen der invaliditeitsrenten ook uit te breiden tot diegenen, die de leef tijd van 65 jaar hebben bereikt. Een voorziening ter verbetering van de positie van die ongevallen-rentetrek kers, die met de voorgestelde rege lingen niet zullen zijn gebaat, zal worden voorbereid. De minister acht geen termen aan wezig om aan de weduwen zonder kinderen beneden de 16 jaar een ge zinsbijslag te verlenen. In beginsel staat de minister niet afwijzend tegenover de suggestie om bij het toekennen van gezinstoeslag, ook rekening te houden met kinderen van 16 jaar en ouder, die door licha melijke of geestelijke gebreken niet in staat zijn eigen inkomsten te ver werven. Deze aangelegenheid houdt echter nauw verband met de vraag, of voor volwassen onvolwaardige kin deren, die nimmer in eigen onderhoud zullen kunnen voorzien, recht op kin derbijslag zal dienen te bestaan. Op dit punt zou een wijziging van de Kinderbijslagwet voor dienen te gaan Of het mogelijk is in de Kinderbijslag wet een regeling in deze geest op te nemen wordt op het ogenblik met de uitvoeringsorganen bezien. Nu een algemene herziening van de sociale verzekering in het verschiet ligt, acht de minister het niet direct noodzakelijk opnieuw tot een verho ging van de voor verschillende socia le verzekeringswetten gestelde loon grens over te gaan. Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Koude ochtend met plaatselijk mist en weinig wind. Overdag toe nemede bewolking, doch, behalve in het uiterste Zuiden van ons land, droog weer en zwakke tot jnatige wind uit Oostelijke rich tingen. Iets hogere temperaturen. Heden zon onder 20.45 uur. Maan °P 1.12 uur. Zaterdag zon op 4.29 UUr en maan onder 10.05 uur. II. IN OPDRACHT van het Provinciale Bestuur zijn de verschillende as pecten van het probleem der industria lisatie door allerlei deskundige perso nen bestudeerd en op schrift gesteld. Deze studies zijn onder de naam van „Welvaartsplan voor de Provincie N. Brabant" gebundeld uitgegeven en in enge kring besproken. Hiermede is zonder twijfel 'n zeer nut tig werk verricht, dat een basis ver schaft voor de methode van industrie bevordering. Hoewel het rapport na tuurlijk geen dwingend en zelfs geen officieel karakter bezit, is het toch zeker ook van practisch belang voor de industrialisatie, daar het provinciale bestuur er een richtlijn in vindt voor zijn handelen, zoals reeds thans merk baar is. BIJ VOORKEUR OP HET PLATTELAND. IJ et meest typerende in deze verzame- ling opstellen is, dat vrijwel alle inleiders tot de conclusie komen, dat nieuwe industrievestigingen bij voor keur niet in de stad, doch op "het plat teland dienen plaats te hebben, en wel zodanig verspreid over de gehele pro vincie, dat alle werkwilligen emplooi kunnen vinden op een afstand van ten hoogste 6 K.M. van hun woon plaats. Op elke 12 k.m. zou men dus 'n industriecentrum willen zien. De rapporteurs menen dat dit sociale en morele voordelen biedt, doch dat dit ook op economische gronden aan bevelenswaardig is, gezien de neiging van en de wenselijkheid voor de meeste mensen om te blijven wonen waar ze wonen. Ongetwijfeld zit er veel waars in deze redenering. Bovendien constateert het rapport zelf, dat het geenszins de bedoeling is één en ander dwingend te regelen, en dat aan 't particulier initiatief vrijheid van vestiging behoort te worden ge laten. Toch is duidelijk merkbaar, dat de hier getrokken richtlijnen sterk in acht worden genomen bij de adviezen aan de gemeenten, de vestiging van ambachtsscholen, de aanleg van we gen, enz. Dit alles is zeer toe te juichen en de attentie en de voortvarendheid van ons provinciaal bestuur behoren ten sterkste geroemd en geprezen te wor den, juist omdat het hier om zulk een kardinaal belang voor onze toekomst gaat. De nadelen van deze activiteit lig gen daar, waar het rapport zelf In ge breke blijft. Dit nu, is het geval met name waar het betreft de aandacht voor, en de behartiging van de belangen der be staande plattelandsindustriecentra in onze provincie, te weten het gebied rond Eindhoven, en het gebied Midden- Brabant. TWEE UITZONDERLIJKE GEBIEDEN. Deide gebieden nemen een bizondere plaats in in onze provincie, naast de steden, en geïndustrialiseerde dor pen als Dinteloord, Veghel, Cuyk, Best, Boxtel, Oss. Zij vormen een zekere eenheid, die in vele opzichten juist ideaal voldoet aan de eisen die het Welvaartsplan aan de tndustrialsatie stelt. Het is dan ook waarlijk wonder lijk, dat het rapport aan hun bizonder karakter in het geheel geen aandacht schenkt. In de genoemde gebieden zijn In hoofdzaak geconcentreerd resp. de si garen en de ledernijverheid. Zij zijn in dit opzicht uitermate belangrijk, bezitten een sterk onderling saamho righeidsgevoel en een bewezen indus- triëele levensvatbaarheid. Sociaal gezien is het van belang, dat zij wellicht niet onverdeeld maar :och in zeer grote mate combineren de eco nomische voordelen van de industrie stad. met de sociale voordelen van het platteland. Wanneer men nu ziet dat men met een zekere neiging tot romantiseren, en sprekend op vrij lange termijn en in een onzekere toekomst sterk de nadruk legt op allerlei in industrieel opzicht geheel onontgonnen gebieden, met verontachtzaming van ce ge- noemde streken die een enorme indus- triëele vitaliteit en een aanmerkelijk aanpassingsvermogen hebben getoond te bezitten, dan wrijft men zich de ogen wel eens even uit. Belangrijk is wellicht dc verspreide vestiging. Belangrijker is de afzondering van de centra der sigaren- en der leder nijverheid. Geef hun allereerst goede onderlinge verbindingen. Geef hun havens en tramlijnen. Geef hun scholen. Coör dineer hun industriepolitiek onderling. Breng hen samen onder speciale Ka- JNDUSTRIALISATIE moet er ko men. schreef dr. Verster in ons blad van Woensdag als een bevesti ging van de gangbare opinie. De bevolkingsaanwas noopt ons nu een maal daartoe, want 'n bestaan zal im mers een ieder moeten vinden. In dit bedoelde artikel vraagt hij zich echter af of bij de plannen ter bevordering van de industrievestiging -•hoezeer verklaarbaar - niet al te eenzijdig is gedacht aan de vorming van nieuwe centra. Dienen de be staande centra niet minstens tot gro tere dan de.bereikte bloei gebracht te worden? mers van Koophandel. Kortom: Breng deze centra als streek tot hoger bloei. Maak er uitgestrekt en aangename in dustriecentra van verspreid zoals thans over meerdere dorpen. Het zal de vraag zijn, of er dan nog zoveel behoefte zal bestaan aan al de nieuwe centra die men wil gaan stichten als thans het geval lijkt te zijn. Het is toch moeilijk aan te nemen dat de arbeiders niet zullen willen ver huizen naar streken die ten hoogste 50 k.m. van hun geboorteplaats verwij derd liggen en waar ze hun eigen be volking en gebruiken terug vinden zo dra tenminste de woningtoestanden eenmaal weer normaal zullen zijn. pjet is overigens niet de bedoeling om hier te beweren, dat de in het Wel vaartsplan opgezette verspreide indus- I ievestiging onjuist zou zijn Zeer stellig zou ze minder urgent zijn indien men erin slaagde een gebied gelijk Midden- Brabant als industriegebied tot nog hogeren bloei te brengen. Over de betekenis van deze bevorde ring voor het gebied onder de lijn BredaT ilburg spreken wij in het vol gende artikel. Drs. J. B. L. VERSTER 1567 en dp Clalron-zoon Guido van Melo K 1793 tellen ieder 2 nieuwe K- zonen, terwijl de overige nieuwbakken K-hengsten alle een andere vader hebben. De moeders. Dij de moeders dezer 27 hengsten is meer verscheidenheid, deze stam men van 24 verschillende vaders. Slechts Frans K 714 (de vader van Certain van Lamswaarde vnd.i, AVe- nir K 1468 en Victorieux K 1442 treffen we ieder tweemaal aan in de pedigree als de vader van een der hengsten- moeaers. Van de 27 nieuwe K-hengsten zijn er 18 in Zeeland geboren, 2 in ieder der provinciën Noord-Brabant. Zuid-Hol land, Limburg en Groningen en 1 in Overijssel. Opgenomen in het keur- stamboek werden 16 in Zeeland, 4 in Noord-Brabant en Gelderland, en 1 in Groningen, Noord-Holland en Limburg. De in Noord-Brabant opgenomen heng sten zijn Donald van Kruispolder K 1968 (Dragon d'Hondz.i van J. M. Lan- gens te Nuland CS, fokker R. A. Ver- eecken te Kruispolder-Honteiiisse; Al- bert van 't Westland K 1969 (Clairon de la Lys) van Gebr. Bens te Escha- ren en Beers, fokk. H. A. Koopmans te Steenbergen; Colosse van Brande- hoeve K 1971 (Cl. de la Lys) van Gebr de Lint te Pelikaan-Klundert. fokk. Gebr. Broos te Kruisland en Fleuren K 1972 (Dragon d'Hondz.) van Gebr. van Lier te Gors-Hoeven, fokk. P. B. van Hoeve te Axel. Brabant-Zeeland. J^an volgen twee van gemengde Bra bants-Zeeuwse eigendom: Peter K 1966 (Guido v. Melo), en Herman K 1986 (Guido van Melo), beide van Hon. Kerckhaert te Breda en H. de Maat te Stoppeldijk, beiden gefokt door Gebr. Smits te Strijen (Z.H.) De overige 14 in Zeeland opgenomen hengsten zijn: Succeseur v. Buitenzorg K 1973, Audeux v. Eikelenbosch f.e. Wed. J. J. v. d. Zande te Nieuwerkerk; Amandus K 1974 (Certain vil.) f.e. P. Buysrogge te Kloetinge; Artist van Westkerke K 1975 (Bienfait d'Antheit) van Corn. Geus te 's Heerenhoek, fokk. W. A. Kloet te WolphaartsdijkArius van Clairon K 1916 (Cl. v. Annie) f.e. Wed. Jac. de Feijter Cz. te Boschka- pelle; Clairon v. Pauluspolder K 1977 (Cl.'s zoon) van Gebr. Serrarens te Os- senisse. fokk. Gebr. Sponselee te Stop peldijk: Henk v. Kruispolder K 1978 (Dragon d'Hondz) van P J Boënne te Graauw, fokk. Gebr. Staal te Kruispol- der-Hontenisse; Gustaaf v. Monniken- hof K 1979 ((Certain v. L.) van Jac. de Putter Pz. te Axel, fokk. D. A. Tim merman te Kattendijke; Frans K 1980 (Byou v. Fredericapolder) van Wed. H. Bohte te Koewacht, fokk. Dan. v. Cad- zand te Sassing-Axel; Janus v. Frede- rica K 1.981 (Certain v. L.) van Tli en P. David te Sluiskil-Terneuzen, fokk Mij. Fredericapolder te Rilland; Solon v. Zandberg K 1982 (Solon v. Cert.) van Gebr. Serrarens te Ossenisse en J. Koster te Boschkapelle, fokk. P. Mater te Graauw; Nico v. Groede K 1983 (Nico v., Melo) van G. L. Lannoye te Aardenburg, fokk. Iz. Becu—v. Dijke te Groede; Lion v. Noordewijk K 1984 (Clairon v. Hooghuis) van Alph. Mang- nus te Boschkapelle, gefokt in Gron.; Certain K 1985 (Certain v. L.) van Cor Jac. de Kam Jz. (de fokker) en Gebr. Leendertse Hz. te Wissekerke en Kam perland en Jan v. Schenge K 1987 (Cer tain v. L.) van René A. C. Hendriks te Stoppeldijk, gefokt op de Hofstede Schenge te Goes. Van deze 20 hengsten zijn 9 voskleu- rig, 6 bruin en 5 bruinschimmel; van een overheersen der voskleur is dus niet veel sprake meer. Na de K-hengsten is de afdeling der 1960 K-merriën toch ook zeer belang rijk. De meeste hiervan zijn opgenomen in Zeeland, n.l. 620, terwijl in Noord- Brabant 535 werden opgenomen. De grootste fokkers. J)e provincie, die de meeste K-dieren leverde telt ook de grootste fok kers. Negen Zeeuwse fokkers hadden 10 of meer nieuwe stamboekdieren, twee kwamen zelfs boven de 30: J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge staat boven aan met 33 (9 K-merriën); de Wilhel- minapolder heeft 31 (9 K merriën), terwijl als derde volgt Stallen de Dob- nën)re te Ijzendi;ike met 15 <4 K roer- In Noord-Brabant was L. Vrolijk te Fijnaart het hoogste met 12 dieren, de emeg die boven de 10 kwam (geen K- "ivi ricii I Van de Zeeuwse fokkers noemen we nog Richard Lannoye te Aardenburg, met 13 (4 K-merriën) en A. J. C. Tem merman te IJzendijke met 12 dieren (3 K-merriën.) Van de hengsten-eigenaren staat de combinatie Hon. Kerckhaert te Breda en H. de Maat te Stoppeldijk bovenaan met 3 K-hengsten, gevolgd door Gebr. Serrarens te Ossenisse, met 2 K-heng- sten, waarvan één „mandelig" met J. Koster te Boschkapelle. DEN BOERDERIJ te Raalte (Ov.) brandde geheel uit. omdat men vergat de brandweer te waarschu wen. De schade is f 30.000. TI/ANNEER we nu komen aan de punten van binnenlandse poli tiek, welke de K.V.P. van groot be lang acht voor de naastkomende tijd, dan zien we niet minder dan 18 ur gente vraagstukken aangestipt. Voorop gaan diegene, welke het be vorderen van de goede orde op zede lijk gebied rechtstreeks raken. Dat is: vasthouden aan de grondslagen van het gezinsleven; tegengaan van lichtvaardige echt scheidingen; bestrijden van de euvelen bij uit leenbibliotheken; in acht nemen van de christelijke zeden bij toerisme, zwem- en kam- peergelegenheden bevorderen onder geheel het volk van de Nederlandse cultuur, geba seerd op de Christelijke beginselen. UR wordt in andere kringen wel eens graag gespot over de bizondere zedelijkheidseisen, welke wij steeds op de voorgrond stellen. Men noemt dat muf, benepen, ouderwets. „De moderne tijd kijkt zo nauw niet. Degenen, die.zo vallen over openba re onwelvoegelijkheid. willen anderen hun opvattingen opdringen. De Over heid moet daaraf blijven"Afijn, men kent dat hele arsenaal van drog- rekenen, waarmee men de strijd te gen het afglijden van de volkszeden wil belemmeren. Te dezen aanzien valt echter een kentering te bespeu ren. Men heeft in steeds breder kring ontdekt, dat datgene wat men spot tend noemde het „gristelijk verzet" heel reëel en heel nuchter uitgaat van de erfzondigheid van de mens en daardoor steeds een punt van actuele politiek uitmaakt. Zeker, we kennen de beperkte taak en de beperkte mo gelijkheden van devOverheid op dit gebied. Gewetensvorming, het predi ken van de goede moraal, het aan kweken van verantwoordelijkheidsbe sef, ze behoren tot de competentie van andere levenskringen. De Overheid heeft echter te waken, dat omstan digheden in het openbare leven de goedgezinden niet kwetsen, het kwaad niet rechtstreeks in de hand werken. Toerisme, zwemmen en kamperen mogen niet verpest worden door naakt cultuur en erger. Uitleenbibliotheken dienen onder controle te worden gezet en we maken ons sterk, dat er wel 'n regeling valt te bedenken zonder dat aan de letter van de Grondwet ge weld wordt aangedaan. Aan de echt scheiding, die nergens in de beschaaf de wereld zo gemakkelijk en zo vlot kan worden voltrokken als in Neder land, moeten veel sterker wettelijke remmen worden opgezet. (In een ge mengde staat als de onze kan men niet denken aan een algeheel wette lijk verbod). Cultuurbevordering mag niet uitgaan van de kunst-om-de-kunst gedachte, doch zal de gebondenheid aan Christelijke beginselen moeten erkennen. Aanslagen op het goede ge zinsverband dienen afgeweerd te wor den: DE alles zeggen- ons de desbetref fende artikelen van 't verkiezings program. Het is waard om ervoor te vechten. En voor de candidaten, die beloofd hebben ervoor te zullen vech- tep. Verbazing in Moskou In diplomatieke kringen te Praag heeft men met grote verbazing ver nomen. dat de Sovjet-ambassade te Praag met de Indonesische vertegen woordiger aldaar, dr. Soerinno, on derhandeld heeft omtrent de uitwisse ling van consulaire functionarissen tussen de republiek Indonesië en de Socjet-Unie.' Studiecommissie ingesteld QM ZICH te laten voorlichten over de decentralisatie van de Techni sche hogere opleiding en over de plaats waar een nieuw technisch-we- tenschappelijk opleidingscentrum het best kan worden opgericht, heeft mi nister Gielen een commissie ingesteld In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter: prof. dr. G. Holst, voorzitter van het college van cura toren der Technische Hogeschool te Delft, en tot .leden: jhr. mr. C. de Ranitz, chef van de afdeling hoger on. derwijs en wetenschappen van 't mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. ir. M. Goote, chef van de afdeling Nijverheidsonderwijs van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, S. Korte- weg, directeur van de industriële ont wikkeling bij 't min. v. Ec. Zaken, ir. L. Lhoest, directeur van de Konink lijke Nederlandse Papierfabriek, N.V. te Maastricht; ir. F. Philips, directeur van de N.V. Philips Gloeilampenfa brieken te Eindhoven, jhr. ir. J. de Ra nitz, architect te Rotterdam, ir. St. v. Schaik, directeur der algemene Kunst zijde Unie te Arnhem, M. van Veen, burgemeester van Enschede en tot se cretaris, ir. H. Alting, hoofd van het planbureau van de Technische Hoge school te Delft. j\AN H. M. de Koningin en aan het Prinselijk Gezin -zijn gisteren eni ge vaatjes nieuwe haring aangeboden. van de boycot op het laden en lossen van Ned. schepen naar Indonesië, wel ke zij sedert September 1945 hadden gehandhaafd.

de Stem | 1948 | | pagina 1