hak o p de i de Groot-, en Ze Ernstige moeilijkheden bij „De Schelde te Vlissingen Het priesterfeest in Ovezande Waf een Wonderlijke Wereld Vitrite-fabriek te Middelburg Vvbnde JdoKtöör RADIO Lenshoek DE STEM VAN DONDERDAG 27 MEI 1948 2 WORDT ER SLA DOORGEDRAAID? Het zilveren Priester feest te Hengstdijk Gulden vogel-vrijheid Over herziening der pensioenregeling Licht en donker ij zijn tégen WATERSTANDEN Overzicht over 1947 rjMmém- Over Eerstgenoe FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheidene films die deze week lopen. In de ad vertentiekolommen worden de rijks- filmkeuringseisen genoemd. Electro Bioscoop Middelburg: De Zeebijen (onbekend). Schouwburg Bioscoop Middelburg: De vrouw met het geschonden gelaat. (Enig voorbehoud). Grand Theater Goes: De betovering om La Boheme (18 jaar). Aihambra Theater Vlissingen: Mis leide jeugd (14 jaar.) Luxor Theater Vlissingen: Sahara: (18 jaar). PENSIONAAT ST. JOZEF GESLOTEN. Het meisjespensionaat St. Jozef te Hulst moest op dokters advies gesloten worden, daar er een bemettelijke ziekte t.w. buiktyphus was uitgebroken. De pensionnaires zijn allen naar huis gestuurd met uitzondering van een 12- tal meisjes welke in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Het is te hopen, dat de ziekte spoedig zal bestreden worden en het instituut, hetwelk gedeeltelijk ontsmet werd, her opend zal kunnen worden. DE VLASMARKT TE KOEWACHT Zoals wij reeds meldden komt er te Koewacht een vlasmarkt. Het ligt in de bedoeling van het bestuur (voor zitter Al. Suij; secretaris Edm. Ver- mandel) deze vlasmarkt op Donder dag 17 Juni a.s. officieel te openen. Daarna zal elke Donderdagnamiddag de vlasmarkt plaats vinden. Ter ge legenheid van de officiële opening op 17 Juni, zullen de voorzitter, de bur gemeester en diverse heren uit de vlas serswereld, vanaf het balcon van het gemeentehuis spreken. Van de secretaris vernamen we verder dat 't bestuur zich in verbin ding heeft gesteld met vele vooraan staande Nederlandse en buitenlandse vlastelers, commissionnairs, fabrikan ten en handelaars, waarvan er velen zeer zeker te Koewacht regelmatig zullen komen „markten". Voortaan zullen de verschillende banken te Koewacht hun zitdag op marktdagen, dus op Donderdagen, houden. In 't belang van de plaatselijke mid denstandszaken zullen geen kramers van buiten de gemeente Koewacht op de markt worden toegelaten. presbyter-assistents. De Zeer Eerw. Heer S. A. J. Willemsen hield de feest-predikatie, waarin hij de na druk legde op de verheven waardig heid van de priester. Het versterkte zangkoor voerde de Mis „Quarta; van Jasperse uit, wat aller waarde ring vond. Na de Hoogmis werd de neomist door de bruidjes naar het feestlokaal in de R. K. School ge leid. Om half twee begon de receptie. Anderhalf uur een onafgebroken stroom van parochianen, vrienden en belangstellenden, die de neomist en de zijnen kwamen gelukwensen. Het feestcomité bood bij monde van de Heer J. Oostdijk een bureau met stoel aan namens de gehele paro chie. In een kort woord dankte de neomist voor alles wat hem in de laatste dagen ten deel was gevallen: Het indrukwekkende onthaal in de parochie waarvoor kosten noch moei te waren gespaard, het practische ca deau van de parochianen, en niet het minst voor het gebed. Als tegenprestatie beloofde hij steeds aan Ovezande te zullen den ken in zijn gebeden en Dinsdag een H. Mis aan God te zullen opdragen tot geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochie. Ook het zangkoor, dat hem een cadeau onder couvert aan bood, dankte hij zowel voor de prachtige uitvoering van de zang als voor het cadeau. De naaikrans bood een zelf vervaardigde stool aan, ter wijl van vele zijden door bloemen uiting werd gegeven aan zijn gevoe lens. De parochie in feesttooi QP FEESTELIJKE WIJZE heeft de Ovezandse parochie de jonge priester, de WelÊerw. Heer W. J. de Jonge, die Zaterdag J.l. tot priester werd gewijd in de Haarlemse Ba siliek door Mgr. Huibers, geëerd. Om ongeveer half acht arriveerde de neomist met zijn familie aan de grens der parochie, waar een jon gen en meisje in Zeeuwse kleder dracht hem namens de jeugd wel kom heetten. Burgemeester Eikhui zen sprak namens de burgerij 'n har telijk welkomstwoord. Daarna ver trok de stoet, voorafgegaan door een heraut te paard met de gemeentelijke vlag, welke stoet gevormd werd door Kajotters, meisjes van Zang en To neelclubs, Verkenners en Welpen, al len geüniformeerd, met het muziek gezelschap Euterpe uit Heinkenszand door het vlaggende dorp naar de kerk. Rijpaarden flankeerden de auto's en een feestelijke mars weer galmde door het anders zo stille dorp. De ouderlijke woning van de neomist was door de buurtschap fees telijk versierd. Op de Kerkdreef, die evenals de kerk zelve een feestelijk aanzien hadden, stonden ruim dertig bruidjes, die de neomist naar de pas torie geleidden. Onder het Lof door de neomist met assistentie van de ZeerEerw. Heren Willemsen en Ulle- man, oud-pastoorts van Ovezande, ge celebreerd heette pastoor van der Ven de neomist als eerste priester uit de parochie voor het Bisdom van harte welkom. Het met enige Kajot ters versterkte zangkoor bracht een 2-stemmige Sacris-Solemniis en Tan tum Ergo ten gehore. Zondagmorgen om tien uur droeg de jonge priester zijn eerste H. Mis aan God op, geassisteerd door de ZeerEerw. Heer H. Ulleman als dia ken, de WelEerw. Heer J. J. Loer akker als sub-diaken en de Z.Eerw. Heer H. J. A. M. van der Ven der Dat zal zeker niet gebeuren als de Hollandse huisvrouw méér sla bij de maaltijden zou geven. Niet alleen bij de warme maal tijd, maar óók bij het brood smaakt sla uitstekend. Sla is zeer gezond en verveelt nooit als ze goed wordt aangemaakt. De lekkere ingrediënten heeft De Gruyter: deze week een voortreffelijke, zachte azijn en een kruidige mosterd, die verse sla eer aandoen. Van 28 Mei t/m 3 Juni bij elke fles azijn een potje* mosterd voor slechts 10 cent! 809 (Adv. 929-00) Pastoor G. Bongenaar gehuldigd YY*OENSDAG herdacht de parochie Hengstdijk het zilveren priester feest van zijn herder, pastoor G. Bon genaar. Des morgens werd de jubi laris door een stoet van bruidjes af gehaald en met zijn familie naar de kerk geleid, alwaar hij met assistentie van zijn broer, pastoor J. Bongenaar I uit Roosendaal en kapelaan Ver- i schueren een plechtige H. Mis van dankbaarheid opdroeg. Zijn heerbroer hield de feestpredikatie en had ais onderwerp gekozen: Tu es sacerdos in aeternum: Gij zijt priester in eeuwig heid. Een jongenskoor onder leiding van de heer Mangnus zong de H. Mis. Na de H. Mis vond voor de pa rochie onder leiding van Zuster Coska een huldiging door de leerlingen van de bewaarschool plaats. De heer F. v. Esbroeck bood namens de uarochie 12 prachtige kerkbanken aan. Vervol gens vond de receptie plaats, die zeer druk bezocht werd ca waarop ooit de burgemeester van Vogelwaarde aan wezig was. Des middags werd de pastoor door de schoolkinderen gehuldigd. Het hoofd der school, de heer Fassaert, hield een keurige toespraak en onder leiding van de heer Mangnus werd 'n zang- en declamatiehulde gebracht, waarin de waardigheid van het pries terschap verheerlijkt werd. Er werden volksspelen gehouden, tussen twee plaatselijke elftallen, werd een voet balwedstrijd gespeeld en des avonds bracht St. Caecilia een serenade, waar na in het dorp een concert werd ge geven. Aardenburg Kermis. Naar het zich laat aan zien zal de kermis dit jaar weer zijn oude, gezellige drukte krijgen ais voor de oorlog. Aan attracties is er geen ge brek, want er is geen plaatsje op de markt meer onbezet. Naast de bekende autoscooter zijn er thans voor het eerst een cake-walk, een lindy-loop, rupsbaan en verder zweefcaroussel, luchtschom- mel, enz., alsmede de nodige tenten en kramen. Ze wordt gehouden van 27 tot en met 29 Mei, terwijl de voetbalver eniging op Zondag tot slot een Zuid- Hollandse KNVB-club „Strijen" heeft uitgenodigd voor een revanchewedstrijd Aardenburg verloor n.l. de eerste ont moeting in Strijen. Onze oudjes. Dezer dagen over leed de op een na oudste inwoonster van Aardenburg, de wed. Suzanna Pat-, tist—Ia Gasse. Zij bereikte de 93-jarige leeftijd. De oudste inwoner der ge meente is Petrus Minne, die 99 jaren telt en te Eede woont. Oudste inwoon ster is mej. Rachel Mazure uit de Mark straat, die 94 jaren telt. Goes EEN LIEFHEBBER VOOR EEN NIEUWE WONING. B. en W. stellen de raad voor aan de heer M. Vlaander, op diens verzoek te verkopen een van de 9 kleine mid denstandswoningen aan de Leliestraat, met inbegrip van grond voor ongeveer 19.000. De juiste koopprijs zal worden vastgesteld na voltooiing van het com plex. De rechten, welke door de ge meente zullen worden ontleend aan de Financieringsregeling 1947 zullen op de koper overgaan. Heikant Het m.s. „Beatrix" van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" is bij de Kon. Mij. De Schelde geheel gerestaureerd. Het gepavoiseerde schip wordt van de werf naar de sluis versleept. kant heel wat vrolijkheid en vertier met zich brengen. Mogen allen zich be ijveren om Heikant allereerste muziek feest ten volle te doen slagen. Hoofdplaat Gouden huwelijksfeest. Dinsdag her dacht het echtpaar August van Acker en Mathilde Breemes de dag waarop zij voor 50 jaar in het huwelijksbootje stapten. Des morgens om half tien werd een plechtige H. Mis opgedragen uit dankbaarheid, waarbij het nog kras se echtpaar en een talrijke familie- schaar aanwezig waren. De bewoners van de Havenstraat hadden ter ere van het bruidspaar de vlag uitgestoken en boden het gelukkig echtpaar een fraai bloemstuk aan. Kwadendamme WAT NIET IEDERE DAG VOORKOMT. Op 1 Juni a.s. wordt Cornelia van 't Westeinde 84 jaar. Dat is niet zeld zaam, doch wel, dat in hetzelfde gezin dat bestaat uit drie personen, (1 broer en 2 zusters) alle drie leden boven de 80 zijn, n.l. 86, 84 en 86 jaar. Alle drie zijn nog kras, gezond en zonder ge breken. '«'2 el. Iburg Festival op 15 Augustus. In de zin van de a.s. Jubileumfeesten ter herdenking van het Gouden Regerings jubileum van H. M. de Koningin, mede ter wille van de gastvrijheid die de R.K. muz. ver. „Heikant" elders ge noot bij deelname aan gezelschapsfees ten en tevens ter huldiging van haar gouden jubilaris, de heer Constant d'Hooghe, heeft de vereniging beslo ten tot het organiseren van een Fes tival op Zondag 15 Augustus a.s. Het plan is om een 8-tal zusterverenigingen uit te nodigen tot deelname. Wind en weder dienende zal die dag voor Hei- ÏHNDERWET Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter irzage ligt een verzoek met bijlagen van firma A. J. Stoppels en Zn. om vergunning tot het oprichten en ex ploiteren van een electrische timmer werkplaats in perceel Kerkstraat 36, kadastraal bekend in sectie I nr. 943 Op Maandag 7 Juni a.s. des voor middags 11.30 uur zal ter gemeente secretarie gelegenheid bestaan om be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende 3 dagen, vóór het bovengemelde tijd stip, ter secretarie der gemeente ken nis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. 848-0 De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn, de aanvrager van de vergunning of de concessionaris en de in persoon of bij gemachtigde op de in artikel 7 der Hinderwet bedoel de zitting verschenen belanghebben de. 848-0 HINDERWET Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van M. J. J. van Beveren c.q. Zeeuwse slachtproductiehandel om vergunning tot het exploiteren van een darmen- slijmerij op het abattoir aan de Seis- weg, kadastraal bekend in sectie E nr. 2238. 849-0 Op Maandag 7 Juni a.s. des voor middags 10.15 uur zal ter gemeente secretarie gelegenheid bestaan om be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende 3 dagen, vóór het bovengemelde tijd stip, ter secretarie der gemeente ken nis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. 848-0 De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep de in persoon of bij gemachtigde op de in artikel 7 der Hinderwet bedoel de zitting verschenen belanghebben de. 852-0 Middelburg, 24 Mei 1948. De burgemeester en wethouders vnd. De burgemeester, Jhr. mr W. C. Sandberg tot Essen- burg De secretaris, J. Ph. Koene Oostburg De St. Eligiuskerk. De licht- en gedeeltelijk krachtinstallatie in de nieuwe R. K. St. Eligiuskerk zal wor den aangelegd door J. van Helden te Aardenburg. De aanleg van een cen trale verwarming is thans definitief Deze zal binnenkort worden gegund. Oost-Kapelle Geslaagd. Te Hilversum slaagde voor het Imova-examen Coupeuse Mej. P. Roelse. Ovezande Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor het Rijksdiploma Hoefsmid de heer A. C. de Jonge, alhier, die in 's- Hertogenbosch het diploma Land bouwwerktuigenkennis behaal-'-.* Sas van Gent gerechtigd zijn, de aanvrager van de vergunning of de concessionaris en de in persoon of bij gemachtigde op de in artikel 7 der Hinderwet bedoel de zitting verschenen belanghebben de. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Shell Nederland N.V. om vergun ning tot het oprichten van een ben- zine-installatie bij perceel Molenberg 17, kadastraal bekend in sectie D nr. 3080. Op Maandag 7 Juni a.s. des voor middags 11 uur, zal ter gemeente secretarie gelegenheid bestaan om be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die* be zwaren hebben, kunnen gedurende 3 dagen, vóór het bovengemelde tijd stip, ter secretarie der gemeente ken nis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. 848-o De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn, de aanvrager van de vergunning of de concessionaris en de in persoon of bij gemachtigde op de in artikel 7 der Hinderwet bedoel de zitting verschenen belanghebben de. 850-O HINDERWET Burgemeester en wethouders van M.ddelburg brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van A. Polderman en Zonen, N.V. om vergunning tot het uitbreiden en wij zigen van een graanschoonderij in perceel Kinderdijk 30, kadastraal be kend in sectie C nr. 1534. Op Maandag 7 Juni a.s. des voor middags 10.30 uur zal ter gemeente secretarie gelegenheid bestaan om be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende 3 dagen, vóór het bovengemelde tijd stip, ter secretarie der gemeente ken nis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. 848-o De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn, de aanvrager van de vergunning of de concessionaris en de in nersoon of bij gemachtigde on de in artikel 7 der Hinderwet bedoel de zitting verschenen belanghebbcn- Diamanten bruiloft. - Het echtpaar 85l-o j j KolijnC. Goosen vierde zijn dia- HINDERWET manten huwelijksfeest. Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. de Pagter, om vergunning tot het uitbreiden van de werkplaats en oprichten van een rokerij in perceel Koudekerkseweg 26, kadastraal be kend in sectie I nr. 1437. Op Maandag 7 Juni a.s. des voor middags 10 uur zal ter gemeente secretarie gelegenheid bestaan om be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende 3 dagen, vóór het bovengemelde tijd stip, ter secretarie der gemeente ken nis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. 848-0 De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn, de aanvrager van de vergunning of de concessionaris en K. A. Vr. Jeugd. Op 30 Mei wordt een bedevaart gehouden naar Oost- acker (B) de tocht zal per fiets wor den gemaakt, 's Morgens een speciale H. Mis voor deelneemsters in de kapel van cL Zusters. Om 1 uur vertrek van de Markt. Daags nadien, op 3)1 Mei wordt een Moederavond gehouden des avonds na het lol in het R.K. Verenigingsgebouw- Op 13 Juni weer een fietstocht, en wel naar Eeclo ter gelegenheid van het 5de eeuwfeest van OJj Vrouw Ten Doorn. Te dier gelegenheid zal aldaar des namiddags een massale op tocht worden gehouden om 3 uur. En dan staat nog een reis naar de Ardennen op het programma. Op 4 Ju li zou deze zomen-eis naar de Vlaamse Ardennen doorgang vinden en aan deze reis is nog een speciale attractie verbonden. Op de terugreis zal 's a- vonds het Mariaspel worden bijge woond te Eeclo dat eveneens ter gele genheid van het bovengenoemde 5e Eeuwfeest wordt opgevoerd en waar aan 600 personen hun medewerking verlenen. Dit za! iets zeer bijzonders zijn en het lijdt dan ook geen twijfel pf biervoor za! van de zijde van de meisjes dar ook zeer grote belangstel bng bestaan. Mnziekconcert. Naar we verne men zal de Harmonie De Verenigde Vrienden a.s. Zondagavond een con cert geven op de Kiosk in het Park. Gezien dit concert zal worden gege ven met dezelfde bezetting als bij het concours te Groede. kunnen de muziek liefhebbers dus eens profiteren van iets speciaals. Het programma is met uiterste zorg samengesteld en de heer Mannaert staat er wet borg voor dat dit op z'n best zal worden uitgevoerd. Temeuzen D E bewoners van het Engelse plaatsje Whip snade en omstreken ko men de laatste dagen zo nu en dan een vogel te gen, die enig is in die streek. Een pelikaan na melijk heeft zijn kooi in de dierentuin weten te ontvluchten-en zwerft nu rond in Gods vrije na tuur. Wanneer men hem wil vangen, weet hij tel kens juist op tijd weg te vliegen en wanneer het opgejaagd worden hem verveelt, dan gaat hij op een zandbank in de ri vier zijn belagers eenvou dig uit zitten lachen. De zandbank is voor plompe mensenvoeten onbetreed- baar en een dierentuin- bewaker die zo onver standig was, om vanuit zijn bootje regelrecht op het miniatuureiland te stappen, zakte tot zijn hals in de modder. Toen zijn collega's hem met veel moeite op het droge brachten, meenden ze de pelikaan te horen grinni ken. Zo langzamerhand be gint de vogel naam te maken als de clown van Whipsnade. Nu eens ont moet men hem onder de appelboom van een boom gaard, dan weer zit hij op het hek van een wei land de voorbijgangers aan te staren. En op hard handige manier vangen wil men hem niet. Of schoon men er tenslotte moeilijk buiten zal kun nen, wanneer hij zich blijft gedragen als op het ogenblik. Want op slot van rekening is de direc teur van de dierentuin óók een zakenman, en zijn de bewakers mensen als ieder ander, die het niet goed kunnen verkrop pen, dat van hun goed heid misbruik wordt ge maakt en dat ze aan één stuk door worden ge tergd en gebrutaliseerd door een stomme pelikaan Autorijden. /"\ok in Oklahoma rijden de meisjes auto, net als hier Ze houdeh er echter zeer rare gewoon ten op na. Zo zat er te Tulsa een schone in haar zeer langzaam rijdende j'vOOGGOGOCGOQGOOOQGftG'OQGGOGGL'vDOOGGOGOOGOGGGOOOOi RAEN schrijft ons: *'I rfoniimc Reeds geruime tijd heerst ei- ontstemming onder het beambten-per soneel der Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen over het feit, dat de direc tie een weigerachtige houding aan neemt tegenover het verzoek van de hoofdbesturen der beambten-organisa ties om overleg te plegen over herzie ning van de pensioenregeling. In een vergadering van genoemd personeel, gehouden op 9 Jan. 1.1. welke zich op het standpunt stelde, dat ook de pensioenregeling een onderdeel uit maakt van de arbeidvoorwaarden, die in overleg tussen werkgeefster en werk nemers behoren te worden vastgesteld, was aan de hoofdbesturen van deze organisaties opgedragen zich ter zake met de directie in verbinding te stellen. De hoofdbesturen hadden aan deze op dacht gevolg gegeven, waarop de direc tie geweigerd had het gevraagde onder houd toe te staan. Pogingen van meergenoemde hoofd besturen om de Metaalbond de werk geversorganisatie waarbij de Kon. Mij. De Schelde is aangesloten te doen bemiddelen, mochten evenmin tot her gewenste resultaat leiden. Een resolutie. Vlissingen DE VLÏSSINGSE REDDINGS BRIGADE. Tn een j.l. Vrijdag in gebouw Concor dia te Vlissingen gehouden vergade ring is aan de hand van het rapport, uitgebracht door meergenoemde Hoofd besturen de situatie uitvoerig bespro ken. Aan het slot van deze bespreking werd met op drie na algemene stem men een resolutie aanvaard, waarin deze gang van zaken ernstig werd be- Dinsdag j.l. organiseerde de Vlissmg- treu„d, de verlangens van het beamb- se.Reddings Brigade in het Concertge bouw een geslaagde propaganda-avond. Voor een volle zaal hield de heer P. J. Gillissen een zeer interessante cau serie over het streven van de Neder landse Bond tot Redding van Drenke lingen in het algemeen en van de Vlissingse Reddings Brigade in het bij zonder. Spreker memoreerde, dat na jaren van bloei voor de oorlog, toen de brigade 130 leden telde, de oorlogs jaren dermate deprimerend werkten dat dit keer figuurlijk alles moest worden gedaan om het hoofd boven water te houden. Momenteel zijn er echter weer 70 leden, terwijl tijdens de pauze 10 nieu- tenpersoneel ten aanzien van tie pc - sioenregeling, alsmede de wensen met betrekking tot de regeling van de "ce- hTER DEKKING van de landbouwtoeslagen ad f 85 millioen zullen enige nieuwe belastin gen geheven worden, w.o. tijdelijk een ondernemings belasting. Gedurende twee jaar zal hieruit een deel van het geld geput moeten worden om de bovenge noemde lasten te dekken. Het is natuurlijk allerminst een aangename boodschap, die de ondernemers hier mee thuiskrijgen, want lasten hebben zij reeds zóveel te dragen, dat elke verzwaring daarvan gevoelens van overbelasting opwekt. Zeker nu aan de ondernemings lust van kapitaalbezitters en gevestigde ondernemin gen hoge eisen gesteld worden. Nieuwe bedrijven zullen immers moeten verrijzen om ons land aan ar- beidsbronnen èn ruimere inkomsten te helpen! Het is overigens niet él sombere kleur, dat het ont werp te zien geeft. Een vleugje licht schuilt in de mo tivering, dat Z.E. de verhoging gerechtvaardigd acht omdat de belasting geheven wordt van onder nemingen ten bate van andere (landbouw), die in minder gunstige omstandigheden ver keren. Gemeenschapszin en verdeling van lusten en lasten over verschillende bedrijfsgroepen is de achter grond van 's ministers betoog. Als er geen betere bronnen aangeboord dan wel andere oplossingen ge vonden kunnen worden, is deze motivering waarlijk niet de slechtste, want vast staat uitteraard, dat de landbouw de steun moet krijgen, welke hij nodig heeft. /ANTWERPEN van wet bezitten soms de onhebbelijkheid te verwijzen naar beslui ten, waarvan de inhoud niet volledig wordt bijge voegd. Aan dit euvel gaat ook het ontwerp mank, waarin de tijdelijke verhoging van de ondernemings belasting en de blijvende verhoging resp. uitbreiding van de tabaksaccijns en de weeldebelasting wordt af gekondigd. Dat is jammer voor iemand die wil protesteren, want wie voelt zich zeker van z'n zaak als zo'n ontwerp al leen maar vetelt, dat „de tabel behorend bij het Besluit omzetbelasting 1940" moet gewijzigd en aan gevuld worden meten dan volgen voorgeschre ven bijvoegingen en doorschrappingen. Wij wagen het er niettemin op, want dat de mi nister naar het schijnt portemonnaies als weelde-arti- kel wil belasten is tot daar aan toe. Z. E. weet 't best dat ons bezit best in ons vestzakje geborgen kan worden, maar dat hij krultangen ook al als weelde ziet, achten wij een professorale misgreep, waarover niet ernstig genoeg het hoofd geschud kan worden. Het ziet er uit als een fundamentele aantasting van 's lands vrouwelijk schoon. Wij zijn tégen. we leden dit aantal nog kwamen ver hogen. Zoals men weet heeft men de be schikking over een goed geoutilleerd zwemschip, dat tijdens de woelige da gen van de bevrijding, toen het schip in Middelburg voor anker lag, ternau wernood kon worden gered. H'erop wordt thans iedere avond getraind. Het filmische gedeelte, dat na de pauze volgde, en dat door de heer C. Dert in een vlot tempo werd afgewerkt toonde ons eerst de Rotterdamse Red dingsbrigade in actie, waarna we juist op tijd op het Scheveningse strand terecht kwamen om nog een „vlotteur" in actie te zien bij het redden van een onfortuinlijke zwemmer. Na een amu sant filmpje over de VRB, waarin we talrijke oude bekenden zagen, volgde een recente film van een zwemfestival in Californië. De fantastische duikpres- taties, die we hier te zien kregen, wa ren wel geschikt om iedere recht-ge- aarde zwemliefhebber enthousiast te doen worden. Daar de voorzitter, dr. Staverman, om gezondheidsredenen verstek had moeten laten gaan, sprak tot slot de heer P. J. Gillissen nog een kort op wekkend woord. Zuiddorpe Schicting. Bij P. de Smet werd een schieting gehouden. Deelname 36 schutters. Uitslag was als volgt: Hoogvogel: P. Moerdijk; le zij vogel: P. Samijn; 2e zijvogel: R. Roels (Axel) Hoogste aantal kleine vogels P. Coone 4 stuks. Keulen 1.58 —0.01; Ruhrort —0.51 0. Lobith 9.44 —0.05; Nijmegen 7,12 —0.02; Arnhem 7.29 —0.02; Eefde 2.47 +0.03; Deventer 1,61 +0.02; Borgharen 40.30 —0.05; Belfeld 11.02 0: Grave (beneden) 4.62 +0.10; Vreeswijk 0.25 —0.10, Llth 0.09 +0.06. taling van het overwerk en het weder- instellen van een beambtenkern, nader zijn geformuleerd. Deze resolutie is inmiddels ter ken nis gebracht van de directie van De Schelde, de Metaalbond, de drie be kende Vakcentralen (NVV, KAB en CNV) en de Stichting van de Arbeid. Aan het einde van deze resolutie wordt uitgesproken, dat de vergadering er op rekent, dat de directie vóór 15 Juni a.s. blijk(zal geven, bereid te zijn over de geformuleerde verlangens van het beambtenpersoneel met de hoofd besturen der betrokken organisaties overleg te plegen. Mocht zulks onverhoopt niet het ge val blijken te zijn, dan zal nacer wor- den overwogen of tot het neerleggen van de arbeid zal moeten worden over gegaan. Jn 1947 heerste een grote bedrijvig heid en men bereikte een oma die met uitzondering van 1929 i. grootste is geweest, die zich ooit heeft voorgedaan. De conjunctuur is uiter mate gunstig daar er door het tij delijk wegvallen van de Duitse con currentie een vrijwel onverzadigbare vraag naar gloeilamphulzen in de wereld bestaat. Aan het eind van het j-aar bereikte men een productiecij fer van rond drie en een half mil lioen stuks per week tegen 1.7-mil lioen in 1939. De hoge productie werd niet al leen bereikt door betere fabricage methode maar ook door zeer goede prestaties van het personeel. Deze grote steun van het personeel waar deert de dirgetie des te meer omdat nooit uit het oog mag worden ver loren, dat te eniger tijd de Dui'se concurrentie zich op de wereldmarkt weer voelbaar zal maken en zij be schouwt het als haar voornaams'e taak om in de eerstvolgende iar. n de fabricage zodanig te perfectione ren, dat zij elke concurrentie met succes het hoofd zal kunnen bieden. In 1947 werden vele maatregelen genomen om tot modernisering van de productie te geraken. Vooral op technisch gebied onder vond men grote steun van de N.V. Philips gloeilampenfabrieken. De grondstoffenvoorziening verbeterde in belangrijke mate en ook het aan bod voor arbeidskrachten werd in 1947 gunstiger. Alleen aan geschool de vaklieden bestaat nog een tekort. De productie werd voor het be langrijkste gedeelte in Nederland ge plaatst, doch daarnaast vond exoort plaats naar de navolgende landen io volgorde van belangrijkheid: Zweden, Zwitserland, België. Ar gentinië. Griekenland, Finland, Australië, Ierland en Denemarken. In de balans per 31 December 1947 zijn belangrijke reserves gemaakt ter dekking van mogelijke risico's voor eventuele prijsdaling der grondstof fen, terwijl ook verder in ruime ma te werd afgeschreven. Voor preferente aandeelhouders wordt het dividend op 6 procent en voor gewone aandeelhouders op 7 procent vastgesteld. De afdeling pletterij kwam in 1917 geleidelijk op vooroorlogse productie en de dochterfabriek in Frankrjk had ondanks de economische onze kerheden in dit land door de gunsti ge verkoopsprijzen een redelijk re sultaat. Daar de vennootschap nog steeds profiteert van een „sellersmarket" zijn de verwachtingen voor 1948 gun stig. ^^^YJOS JANÓSE1 Ge blijft hier; ge houdt u koes. En ikik zorg voor de reste" Jamaar, als kozijn Manten denkt van dat kwakzalverij komedietje lan ger dan het geval met die Lotte vol te houden, dan heeft ie het mis. denkt Steven. Dat wil de jonge doktoor z'n ko zijn eens en voor goed duidelijk ma ken. Maar.... daar kijkt ie ineens in het blijde, hoopvolle gezicht van de ge lukkige Thea, die zacht haar arm op z'n arm legt en hem bijna smeekt: „Ja, kozijn Steven, blijf hier. Vadere heeft gelijk". Met wijde stappen van z'n lange spillebeenen draaft de strooikoopman de dreef door, naar huis om z'n Lot te. Verbaasd over zooveel haast kijkt iedereen in 't dorp hem na. „Wat is 't Sander? Zoo haas tig? „Is 't zoo verre met Lotte mis schien?" gekt Dolf Bucke, de kleer maker, hem na. Maar Sander heeft geen oore van- dage. Hij holt z'n huis binnen, roept om er z'n stembanden bij te verrekken: „Lotte!.... Lotte!Waar zit ge? Maar Lotte geeft tale, noch taeken. In den tuin misschien? „Lotte!.... Lotte!...." Ha, daar komt ze uit den verkens- stal. „Hebt ge geroepen?" ,,'k Heb me bijkans heesch ge schreeuwd. Zeere, wijf. 'n ander schorte aan; ge moet mee." „Mee? Naar waar?" „Naar Manten Boone's. D'r is daar 'n wonderdoktoor gearriveerd, en die gaat de worme uit uw oore ha len". gilt Sander. Met open mond staat Lotte hem aan te gapen. „'n Ander schorte, zeg ik u. Zeere! Hij heeft mijn mage ook al genezen. En hij heeft er nog niks voor gevraagd. Allei, vooruit, wijf." ,,'n Wonderdoktoor?Te Man ten Boone's?" Ja, maar ge meugt er niemand 'n woord van kikken, zulle. Of de vent laat u staan met uw oore." Lotte heeft Sander eindelijk zoo verre begrepen, dat ze nu 'n verschen voorschoot aangedaan, haar sajetten mutse rechte gezet, haar pantoffels aangetrokken heeft en Sander ge volgd is, de bane op. De vlucht door het dorp van het echtpaar Sander en Lotte is er niet naar om de nieuwgierigheid van den kleermaker, den smid en den schoen maker benevens hun respectievelijke vrouwen te verminderen. Integendeel. Als ze durfden ze liepen Sander en Lotte achterna, hoe rap die twee ook aan 't beenen zijn, om bij den won derdoktoor te komen Manten, die vol spanning het ver der verloop van dit geval afwacht, staat op den uitkijk. „Kijk, daar is Sander al met z'n Lotte. Als ge die kunt genezen, jongen, toens is 't spel gewonnen". „We zullen ons best doen, ko zijn". Zulk 'n futloos antwoord. denkt Manten. Hij zou dien jongen kerel wel kunnen dooreenschudden, om er 'n beetje jacht in te krijgen. „Ge moét ze genezen, hoor ge 't. Al moest ge den helft van heur kop afkappen." „Maar vadere?" lacht Thea. „En doe maar zo zot mogelijk; dat kan geen kwaad. Zou 't niet helpen met echels op heur oore te leggen? Of leg er 'n jonge duif op, levende doorgesneden. Geen beter remedie voor alle kwazeeren". De jonge doktoor wil protesteren. Manten let er niet eens op. Hij denk maar aan één zaak: als dit gelukt, dan is Steven's name met een slag gemaakt. Dan blijft ie daar en dan zorgt Manten er wel voor, dat het zaakje rendeert ook voor hem zelf. Hoe dat doktoortje het verder met z'n zieken klaarspeelt, dat gaat Man ten niet aan. „Thea, haal de gewijde keerje. En 't kruis. En 'n paar kandelaars. We moeten er 'n beetje spektakel bij maken. Dat doen ze hier allemaal". Ditmaal haalt Steven kordaat een streep door Manten's zotte plannen. „Nee. kozijn, dat niet. Ik zal die vrouw helpen, zooals ik het geleerd heb. 't Is al erg genoeg, dat ik moet doorgaan voor 'n kwakzalver, zonder dat ik er de gemeene manieren van napoets". Manten zou Steven 'n rammeling kunnen geven. „Jongen, jongen bromt ie. 'k peisde dat ge meer gezond ver stand had. Die universiteit heeft u bedorven, 't Is jammer! 't Is jammer! Enfin!" Aarzelend steekt Sander nu z'n kop binnen. „Mogen we wel?" „Kom binnen, Sandere. Kom b!n tien, Lotte" (Wordt vervolgd) VRIJDAG 28 MEI HILVERSUM II, 415 meter 7 nws; 7.15 Scala ork; 7.30 Domkoor van Milnchen; 7.45 morgengeb; 8 nws; 8.15 pluk de dag; 9 quintet in Es; 9.30 w st; 9.35 schoolradio: Maria van Rei- ghersbergh; 10.35 grote meesters; 11 zonnebloem; 11.35 als de ziele luis tert; 11.45 gr; 12.03 piano; 12.30 weer overz; 12.33 ork z naam; 13 nws; 13.20 ork z naam; 13.50 van man tot man; 14 omr ork; 14.45 gr; 15.15 ontw v 't pianokwartet; 15.50 harp; 16 zang en piano; 16.30 gr; 17 na school; 17.15 Elck wat wils; 17.45 Wat het buiten land leest; 18 KI v Beeck; 18.50 ac tualiteiten; 19 nws; 19.15 Nederland op zee; 19.30 Italiaanse liederen; 19.45 Terugblik Euch. Congres Boedapest; 1938; 20 nws; 20.05 gewone man; 20.12 Een ster verschijnt: gez progr van Intern muz en zangconcours: 21.45 Uit de schatkamer v 't oude tes's- ment; 22 30 dansmelodieën: 22 15 avdgeb; 23 nws; 23.15 Boston Pops ork HILVERSUM I, 301 meter 7 nws; 7.15 ochtendgymn; 7.30 Monia Liter; 8 nws; 8.18 Joh Jong; 8.35 musette; 8.50 huisvr; 9 Missa Solemnis; 10 morgenw; 10.20 selectie Gilbert and Sullivan; 10.30 vrouw; 10.45 piano; 11.15 Bakboordsvuur voordr; 11 30 licht ork conc; 12 Pierre Palla; 1210 weerpr; 12.33 sport; 12.38 Dick Willc- brandts piano; 13 nws; 13.15 Vaude ville ork; 13.45 Uit het wonderrijk der tekenfilm; 14 kookkunst; 14 20 Sonate v Schubert en Histoires Na turelles v Ravel; 15 A. Roland Holst; 60 jaar; 15.20 ballet; 16 omr kamer- ork; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17 orgel; 17.20 Wij en de muz; 18 nws; 18.15 Jan Vogel; 18.30 Ned str kr; 19 Denk om de bocht; 19.15 Silvestri kwartet; 19.30 VPRO; 20 nws; 20.05 piano; 20.30 Vrijz Prot; 21 Men vr en wij draaien; 21.30 Schuldig of onschul dig? 21.50 op vl der muz; 22 buitenl overz; 22.15 swing and sweet; 22.40 VPRO: 22.45 avondw; 23 nws; 23.15 symph. conc. BRUSSEL, Vlaams, 321 meter 12.32 lichte gr; 13 nws: 13.15 orgel; 19 nws; 14.30 filmmuz: 20 om'- svmph o 21.30 liederen: 22 nws; 22 10 Oud s'.nj ders; 22.15 chans.; 22.50 nws; 22.55 gr- auto. Ze stak haar hand uit, alsof ze. een zijstraat in wilde slaan. Zonder echter van de rechte weg af te wijken, stremde ze zodoende ettelijke minu ten het verkeer. Een ver keersagent, die haar om opheldering vroeg, kreeg tot antwoord: „Sorry, ik droog mijn nagellak!" En dan die geschiedenis van Barbara Brod uit Lon An geles Zij stak eveneens haar hand uit, echter wel met de bedoeling, rechts af te slaan. Een .handige" voorbijganger profiteerde van de unieke gelegenheid en trok Barbara een ring van 3000 dollar van haar vinger. Safety first. .En vliegen /^|m met een vliegma- chine een tochtje te maken is niet bepaald 'n kunst. Het bewijs lever de de 11-jarige Jimmy Bo dard- uit Oklahoma en zijn 12-jarig vriendje Peterson, die samen een vliegtuig stalen, er 200 km mee vlo gen en toen de kist weer zonder ongelukken op de begane grond zetten. Het eerste wat Jimmy aan de toesnellende mensen vfoeg was: Hoe laat is 't? Ik moet op tijd thuis zijn. JGu 1 Juni ven met regelen nog Zeeuwsch-Vli -poen in de 19e eeuw deren bij het Br voegd werd kreeg „achterland" toegew meeste Nederlander bestaan wisten. D Vlaanderen was dan van een Nederlands retisch gesproken koi gebied had het zich o teerd. De bar slechte gen en de toen nog ze binding met Walchei land werkten een ori ten zeerste in de h£ bleven dan ook niet Belgisch wat de klok trie was in handen buren, het grondbez. neuzen en Sas van bloeiden bij de grat tige Gent en Antwei en Universitaire opl België genoten worde de Zeeuwsch-Vlaamr Antwerpen en St. I zen. Het wonderscho: Sluis (thans helaas zijn toeristen van Kt berge en Oostende, disch gebied operat ingergrepen was mer :nspannende reis naar Vlissingen te Antwerpen of Gent toren waren allen E vond men er zo goed een aangelegenheid werd afgewerkt. De Zeeuwsch-Vlamingen in wezen Nederlande: .de verkiezingen. Dan plotseling uit beduimi dat er nog zo iets als deren bestond om h, Vlaamingen hun Ne gedaan hadden, weer geten. Op Kerkelijk toestand niet andc s. wen waren schepping architecten, hun prie in Leuven hun pries kortom, Zeeuwsch-t economisch, sociaal, lijk en cultureel vo. georiënteerd, ja zelfs w e pat hierin verander gekomen, is wel danken aan het groo ven. Toen Zeeuwse bij het Bredase Dioce kwamen er ook prie dit land. En op het groeide een Diocesaan gevoel onder de thee uiteindelijk aan het ditie heeft geschonken zien heeft gegeven. H speelde n.l. tot aan geen rol van betekenis derland. Doch buitel saamhorigheidsgevoel. Seminarie aan de Z theaologanten een een besef, dat zij op aan de bevolking aids gegeven. Zeeuwsch-V waakte uit zijn Belgi; priesters gingen hun in hun trouw aan h, de Nederlandse zaak. vloed werd langzaam drongen. De veerpon Westerschelde hebbei dering veel bijgedragi ken gaven de opdracl TIET WAREN twee ken die Woensda den voor het Bijz. Middelburg, n.l. die hoek. ex-burgemeest, Ko Dekker, ex-leidei se W.A. en Lands uit Goes. Eerst was Lenshoe Hem werd ten laste twee jongemannen, en Reinder Doele SI geland wilden, aang de S.D. had overgele derduikers had aang, Goesenaars in het burg had doen plaa De Middelburgse politie Reneman, de van politie te Goes, persoonlijk moeilijkh hebben gehad; wel nat. soc., stond op der Duitse verordeni de mensen die zich spitten of uitzendii naren, die door L„ 1 eenkomsten niet bijl niet gestraft door L. Dr. Post dir. Keu Waren vertelde hoe i'-ree! lastig viel ri bonrlen, hoe vo! hi voegd was; wegblijf g '-'1 moeilijkhed -n. Ook was het pers, dwongen tot spitten regelen tegen de ke Zee, die was onderi G pui ge v cl. Zee toelichting. Na te z stalen de Duit5e,-; gaf L„ hem ontslag Getuige K. de R dat hij als onderwij bare school te Goe, omdat hij de kindei Oranjehuis had lat uit een leerboekje. Verdachte gaf toe gelopen te zijn voor 1941 burgemeester tegen zijn zin - meeste feiten gaf hi De Officier-fiscaal bekentenis van verd met verschool achte ker kon het niet b< man van zijn aanleg sjtie zich thuis als de Dekkers en der dat hij slaafs uitvoerde. Zwaar verd., worden aangc een ontwikkeld man Spreker eiste 7 i straf met aftrek en il?ar hechtenis bij Mr. van Deurse ingen van zijn c idealisme. Uit een hij bij de Be| stiptheid -bracht hen f "evelen voer, s verd zeker niet lende verklaringen VO K al] n s clic

de Stem | 1948 | | pagina 2