pTTr Concessie-kruit reeds verschoten w IVzreldpolitiek van de eerste rang Indonesische paragraaf weer conferentie met Weigeren Arabieren Compromis in Finland Eerste pantsersmokkelaars staan terecht Weest voorzichtig voor Judassen 5TB0DE ette isthode Conferentie te Bandoeng nieuwe phase in Indonesisch treurspel IN 'T KORT Ieder 3 eieren Hulp in de nood REN OEM AN tie bouw Nieuwbouw jpmans Jr, CSE &zn. GOE3 VIERDEJAARGANG No. 1084 DON DERDAG 27 MEI 1948 Zó is Djokja... 40 personen te water DE prijs voor koffiesurrogaat is met ingang van heden vrij gelaten. Reorganisatie Radboudstichting Amerikaanse druk Wapenstilstand Grondwetsherziening er door DE grondwetsherziening is gisteren door de Eerste Kamer met 29 'egen 10 stemmen goedgekeurd. Het wetsontwerp tot instelling van het in stituut van staatssecretarissen ging er z.h.st. door. op Londen Echtgenote van ontsla gen minister in het kabinet Onder Moergestel reden zij op politiewagen Spijkerbak bleek nutteloos Z/ware straffen voor hoofdverdachten Communisten nodigen Tsjecho-Slowaakse kath. geestelijkheid uit r'd te worden van de partij Scherpe reactie van Mgr. Beran Koning Abdoellah en de Arabische Liga Iets kouder Een nieuw verbindingskanaal van Middellandse naar Rode Zee Graauw vierde feest )or- en nd- zor- van de zijn ARDEN, *en tussen Heijns luw aan te leggen burg en Hulster lijn auwe regen jas mij een kaartje straat 165, 862-0 S E K E 747-0 >9, GOES 1 Hr. Hendriks- 10-12 Telef. 2209. «Ml 51-55 - TElfF Ut6 lock NBROEKEN ;not in de zomer, maten voorrad.g 772-0 VRAAGD en n. zo spoedig wegens huwel'.jk Dordige. 791-00 G. Jongenelen, liaan 14, Breda, GEVRAAGD EDEN 18 JAAR 844-0 KOOPHANDEL", Uitgave N. E Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J- M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter.» Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau Voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 1 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. WEER gaan Nederlandse delegatieleden met republi keinse dito's praten. Ditmaal in Bandoeng. En wel zoals minister-president Beel gister in de Eerste Kamer n. a. v. door de K. V. P,-er Kropman gedane opmerkingen zei om de grondvormen van het fede ratief verband te bespreken, aangezien de republiek Djokja in die federatie moet worden ingepast. tigen van consulaire betrekkingen Kringen, die nauw contact houden met de regering achten het niet on waarschijnlijk, dat de onderhandelin gen in de komende weken op een dood punt zullen raken en hier en daar kan men zelfs feiten constateren waaruit men zou moeten concluderen, dat Djokja opzettelijk op dit dode punt aanstuurt om opnieuw de Vei ligheidsraad in de zaak te mengen. Wat doet Commissie van Drie ZOALS wij in een gedeelte van onze oplage van gisteren nog hebben kunnen melden, is er tus sen de republiek Djokja en Mos kou een overeenkomst gesloten ten aanzien van het vestigen van onderlinge diplomatieke betrek kingen. In den Haag was men nog niet in de gelegenheid commentaar op dit uiterst opvallende en tot ern stige eritiek aanleiding gevende feit te geven. In ieder geval is het zo, dat het haken naar de gunst van Stalin wel zeer tekenend is voor -de in slag van bepaalde groeperingen in de republiek Djokja. Voor de lezers van ons blad is dit niets nieuws. Nog eergisteren hebben wij aan de hand van een artikel van een onzer in Indië gemobiliseerde redacteuren gewe zen op de rode invloed in Djokja. De republikeinen gaan met het sluiten van een overeenkomst met Moskou bovendien helemaal bui ten hun boekje, omdat het vesti gen van eigen buitenlandse ver tegenwoordigers door de repu bliek totaal onverenigbaar is met de gemaakte afspraken. Nederland mag en kan derhalve niet accoord gaan met het eigen gereide handelen van Djokja. Als het ooit bewezen is, dat Nederland in Indonesië een taak heeft, dan is het juist nu. Djokja laat duidelijk zien welke kant het op wil. Iets goeds kan dit toch wel hebben. Namelijk, dat het Engeland en Amerika en andere goedwillende leden van de Veiligheidsraad eindelijk eens dui- lijk wordt wat en hoe Djokja is!' pOLITIEKE KRINGEN in Den Haag menen, dat het belangrijkste punt dat op de conferentie te Bandoeng besproken zal worden, is de vorming var een federale politiemacht en een federaal leger, zo schrijft onze Haagse correspondent. Reeds enige tijd gele den zijn over dit onderwerp te Kalioe- rang besprekingen gevoerd met Djok ja zonder evenwel tot overeenstem ming te kunnen geraken. Het stand punt van Djokja is, dat de opperoffi- cieren voor meer dan 60 pet. uit re publikeinen moeten bestaan, een eis, waarmee Nederland vanzelfsprekend nimmer accoord kan gaan. Het ziet er thans naar uit, aldus vernemen wij van zeer welingelichte zijde, dat zo wel Nederland als Djokja hun con- cessiekruit verschoten hebben en geen van beiden nog bereid zijn wa ter in de wijn te doen. Daarom verheelt men zich niet, dat de conferentie te Bandoeng het begin kan worden van een nieuwe phase in het Indonesische treurspel, waarin beide partijen nog scherper tegenover elkaar zullen staan. Bedenkelijke verschijn selen. pEN BUS uit Hoogezand reed nabij Groningen langs het Winschoterdiep tegen een paal, die als een lucifershoutje om- knapte. De chauffeur raakte de macht over het stuur kwijt, waar door de wagen in het Winschoter diep terecht kwam. In de bus zaten ongeveer 30 a 40 personen. De meest inzittenden konden door omstanders worden gered. Drie kwamen echter onder de bus in het water te liggen en kwamen om het leven. De neerstortende paal, waarte gen de bus reed, raakte een 80- jarige man, die juist passeerde zodanig, dat h(j op slag werd ge dood. ■yAN 17 Juni t.m. 16 Aug. zullen bij zondere postzegels voor sociale en culturele doeleinden worden uitgege ven in de frankeerwaarden van resp. 2, 6, 10 en 20 cent, met een toeslag boven de frankeerwaarde van resp. 2, 4, 5 en 5 cent. /"TP 1 Juli zullen alle door het bu reau oorlogsmisdadigers samenge stelde dossiers van de hier te lande gedetineerde oorlogsmisdadigers in handen zijn gesteld van de betreffen de procureurs-fiscaal. gLFHONDERD gedemobiliseerden afgekeurden en verlofgangers van de Kon. Landmacht, Kon. Marine en het K.N.I.L. hebben gistermorgen weer voet gezet op vaderlandsen bo dem, toen het troepenschip de Groote Beer in Amsterdam aan de kade was gemeerd. De troepen werden o.m. ver welkomd door de minister van Oor log. JN de nieuwe prijzenverordening zijn thans algemeen geldende prijzen opgenomen voor kruiden- en dragon azijn. Voor de consument zijn deze prijzen 7 cent per fles hoger dan die voor gewone azijn, welke ongewijzigd J'jn gebleven (35 cent per fles van 750 cm3). TTE stroom van incidenten houdt aan In wezen is de situatie aan de fronten wel verbeterd, doch er zijn nog steeds slachtoffers te betreuren en indien men het aantal boven- of ondergrondse bestandschendingen zou tellen, zou dit wederom een indruk wekkend aantal zijn. Daarnaast wordt het ook Den Haag duidelijk, dat de onderhandelingen met de republiek in feite zeer weinig gevorderd zijn en men houdt zelfs rekening met de mo gelijkheid, dat zij ook in de toekomst weinig zullen opschieten. Een ander bedenkelijk verschijn sel is de hardnekkige flirtpartij welke Djokja blijft onderhouden met de andere deelstaten, vooral met Oost- Indonesië hetwelk daar 'n stemming schept, die niet bevredigend is. En nog bedenkelijker is de over eenkomst die Djokja met Moskou heeft gesloten, betreffende het vee- TAE „Commissie van Drie", die mid- dels haar rapporten de wereld heeft ingelicht acht het ook waar schijnlijk, dat de besprekingen ofwel zullen doodlopen ofwel slechts aar zelend zullen worden voortgezet zon der redelijke kans op succes. Op grond daarvan zou „de Commissie van Drie" overwegen om de Veiligheidsraad te verzoeken haar arbitrale macht te ver lenen. Het is ons niet duidelijk ge worden hoe Den Haag hierop zou re ageren. Enerzijds kan men beluisteren dat de regering meent, dat de wereld thans voldoende juist over de ware bedoelingen van Djokja is ingelicht om arbitrale bevoegdheden van de Commissie van Drie te kunnen accep teren, anderzijds wijzen sommige uit latingen erop. dat onze vertegenwoor diger in de Veiligheidsraad zich op nieuw scherp tegen arbitrale bevoegd heden zou verzetten, aangezien hier door de Nederlandse souvereiniteit in het geding zou komen. TN HET BESTUUR der Sint Rad- boudstichting, die de R. K. Univer siteit te Nijmegen beheert, is tot een ingrijpende interne bestuursorganisa tie besloten. Gelijk bekend bestaat dit bestuur uit de Bisschoppen van Nederland en ten minste nog vijf an dere perspnen. Er is nu uit hun mid den een bestuursraad gevormd, be staande uit die leden van het be stuur, die geen Bisschop zijn, bene vens een hoogleraar van Nijmegen. Deze raad zal alle"-bevoegdheden van het voltallig bestuur bezitten met uit zondering van de benoeming en het ontslag van docenten, welke als voor heen het Episcopaat blijven voorbe houden. De bestuursraad is thans samenge steld als volgt: Prof. dr. R. R. Post, Nijmegen, voor zitter; mr. A. Baron van Oldeneel tot Oldenzeel, Oosterhout, mr. F. C. A. M. Tilman, 's-Hertogenbosch, A. C. de Bruyn, Utrecht, mr. dr. J. R. M. van Angeren, Wassenaar, mr. H. W. J. M. de Jong, Scheveningen, secre taris; mgr. D. Huuraernan. Utrecht, mr. P. W. H. Truyen, Roermond. Het voorstel betreffende de overhe veling van grondwettelijke bevoegd heden van organen van burgerlijk ge zag op andere organen van burgerlijk gezag (een voorstel van prof. Rommel werd na een korte bespreking aange nomen met 33 tegen 3 stemmen (C.P N. tegen). WE. IS nog steeds niet duidelijk, hoe de beslissing van de Arabie ren ten aanzien van een wapenstil stand in Palestina nu feitelijk is. Werd in het begin van gisteren avond door Reuter gemeld, dat de Syrische minister-president het be roep van de Veiligheidsraad om het vuren te staken zonder meer had ver worpen, naderhand lieten berichten van hetzelfde persbureau uit Washing ton een enigszins ander geluid horen. Namelijk, dat de Arabieren wel bereid zouden zijn tot een wapenstilstand, echter dan alleen op bepaalde voor waarden. Hetgeen dus op hetzelfde neerkomt als we een paar dagen gele den reeds schreven. Het Arabische antwoord is inmid dels naar1 de Veiligheidsraad verzon den, zodat elk moment opklaring in de situatie kan verwacht worden. Engelands houding gewijzigd? \TA R S HA L Lde Amerikaanse minis ter-president, heeft meegedeeld, dat een Arabische verwerping van het staakt het vuren nog niet direct be tekent, dat dat het wapenembargo naar Palestina zal worden opgeheven De Ver, Staten zullen daarmee wach ten tot de Veiligheidsraad tot een con clusie is gekomen. Volgens geruchten uit Londen zou Bevin de Arabische landen een nota hebben gezonden de wapenstilstand te aanvaarden. Dat zou dus neerkomen op een ra dicale wijziging van Bevins houding. Een resultaat van de Amerikaanse druk? In Londen wordt in verband daarmee de vrees uitgesproken, dat, indien het juist is dat er van Engelse zijde een bepaalde druk op de Arabie ren is uitgeoefend, zulks wel eens een zeer sterke anti-Britse beweging in de Arabische wereld tot gevolg zou kun nen hebben. Moskou haast zich. jy/JOSKOU heeft intussen al een goe de beurt gemaakt bij de joden in „Israël". Stalin e.s. hebben namelijk besloten diplomatieke betrekkingen met de joden te gaan onderhouden. Moskou is verder dan de Vijf landen der Westerse Unie, die hun standpunt nog niet hebben bepaald, alhoewel zij reeds van gedachte hebben gewisseld over de erkenning van Israël. JJET vooroorlogse Java-bankpapier en de vooroorlogse muntbiljetten van de Javase Bank zijn wederom tot vol wettig betaalmiddel verklaard. Nieuwe Bonnen yOOR HET TIJDVAK van 30 Mei t.m.-12 Juni geeft elk der volgende bonnen recht op het ko pen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806: 409 algemeen: 1600 gr. brood (gel dig t.m. 5 Juni). 4X0 algemeen: 3 eieren. 411 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. 41S algemeen: 250 gr. zachte zeep en 250 gr. soda. 415 algemeen: 750 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop, enz., of 750 gram versnaperingen. 405 reserve: 800 gr. brood (geldig t.m. 5 Juni). 408 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 5 Juni). BONKAARTEN KD, KE 806: 909 algemeen: 400 gr. brood (gel dig t.m. 5 Juni). 910 algemeen: 3 eieren. 911 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. 913 algemeen: 500 gr. zachte zeep en 500 gr. soda. 915 algemeen: 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop, enz., of 750 gr. versnaperingen. 905 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 5 Juni). 908 reserve: 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. TABAKS- EN VERSNAPERIN- GENKAARTEN QA, QB, QC 802: 55, 59 tabak: 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. 57 versnaperingen: 200 gr. versna peringen of 200 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 60 versnaperingen: 100 gr. versna peringen of 100 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 Mei worden gebruikt. Zachte zeep en soda zul len niet overal direct verkrijg baar zijn. Niet aangewezen en vernietigd kunnen worden de bonnen; 364, 365, 864, 865 melk, 370, 371, 372, 377, 874, 876, 877 reserve. "yOLGENS de laatste berichten uit Finland is het vrijwel zeker, dat de crisis daar ten einde loopt. Dit door twee redenen. President Paa- sikivi heeft namelijk maatregelen afgekondigd ter bescherming der werkwillige arbeiders en heeft bo vendien een wijziging in zijn kabi net gebracht, die men kan beschou wen als een compromis-oplossing. De president handhaafde zijn ont slag aan de communistische minister van Binnenlandse Zaken, ondanks de zeer sterke aandrang der communisten, en hij gaf de portefeuille van binnen landse zaken aan Kilpi, die eerst ge zegd had deze functie niet te zullen aannemen. Kilpi was eerst minister van onder wijs. Hij is lid van de volksdemocra- tische partij, doch is niet aangesloten bij de communisten, in tegenstelling met hetgeen eerst geseind werd. Mi nister van Sociale Zaken wordt Pel- tonen, een der grote sociaal-democra tische leiedrs. Het opmerkelijkst echter is de be noeming van Herta Kuusinen tot mi nister zonder portefeuille. En wel hier om wijl zij de echtgenote is van de ontslagen minister van Binnenlandse Zaken. Zij is de dochter van de pre sident der Sovjet-Republiek van Ka relië en een fanatieke communiste. TN DE AVONDUREN van 24 Febr. 31. hoorde de Rijkspolitie dat zij een smokkelauto kon verwachten op de weg, die van Oirschot via Moer gestel naar de Belgische grens voert. Zij stelde een eigen pantserwagen op achter de Bailey-brug bij de Moer- gestelse Dijk, terwijl daarnaast enkele politiemannen zich aan de kant van de weg posteerden. De pantserauto kwam inderdaad. Zij naderde met een behoorlijke snel heid en toen zij tot op een 75 meter genaderd was, werden de inzittenden met een rood sein tot stoppen gesom meerd. Aanvankelijk leek het, dat de ehauf feur aan het bevel gevolg zou ge_ ven, maar op 5 meter afstand van dé politieman drukte hij opnieuw op het gaspedaal, en joeg zijn wgen rakelings langs de rode lamp in de richting van de noodbrug. Verder kwam hij niet. Want toen de smokkelauto vlakbij was, schoof men de stalen politiewagen voorzich tig de weg op en met een daverende klap vlogen de voertuigen op elkaar. Het eerste kreeg een zodanig knauw, dat de hele bepantsering verbogen raakte en de inzittenden er slechts met grote moeite uit konden werden bevrijd. In de laadbak bevonden zich zeven runderen. Heen en terug. PN dat was dan het voorspel van de eerste pantsersmokkel-rechtszaak die gisteren door de bijzondere pdli- tie-rechter te Breda werd behandeld en waarin J. C. uit het Belgische plaats je Maldeghem en M. K. en J. K. uit Tilburg de centrale figuren waren. De eerste twee zaten in den auto toen zij werd geramd. Om te beginnen bleken zij 4500 knotten katoen van Turnhout naar Oirschct te hebben gebracht. Daarna hadden zij bij een boer in laatstge noemde gemeente de koeien geladen, die daar stonden gestald, na uit Rot terdam te zijn aangevoerd. Om van eventuele achtervolgende auto's af te kunnen komen, voerden zij een bak met venijnige stekels meer. die met 'n enkele handbeweging op de weg kon den worden uitgestrooid en bovendien vond men onder hei kussen van de chaufi'eurszitplaats een geiaden pis ton: Het enige paspoort, dat J. C. bij zich droeg, aldus de Officier, was een briefje van het gerechtshof te Mid delburg met de mededeling, dat hij daar wegens smokkelpractijken tot 5 maanden gevangenisstraf was veroor deeld. Omdat de grond in Zeeland hem te warm onder de voeten werd, had hij zijn operatie-terrein naar het Oosten verlegd. Langs een omweg "lyr. K. had met J. 'K. uit Tilburg stalling voor de beesten gezocht en de laatste had bovendien bij de smokkeltocht van Turnhout naar Oir schot van tapijten en katoen als loods gefungeerd. Dan waren er nog A. K„ uit Nieuw en St. Joosland en C. C. uit Schoon- dijke, die hun medewerking gegeven zouden hebben bij het vervoer der beesten van Rotterdam naar Oirschot De eerste moest meerijden naar Den Bosch, terwijl de tweede het verdere traject voor zijn rekening nam. Bei den beweerden niet geweten te heb ben, dat de koeien voor België waren bestelnd en toen de hoofdverdachten naar hun mening hieromtrent werd gevraagd, beaamden zij de onschuld van hun assistenten. Zowel de politie-rechter als de 011 ficier stonden echter sceptisch tegen over hun verklaring, omdat het niet normaal genoemd kan worden, dat koeien die voor Zeeland bestemd he ten te zijn J. C. had daar zijn do_ micilie eerste via den Bosch naar Moergestel werden gebracht. De zaak tegen een zesde verdachte, van D ui't Oisterwijk, werd op ver zoek \an ziin raadsman aangehouden. Requisitoir en vonnis TTE Officier sprak met lof van het prachtige werk, door de rijkspo litie in samenwerking met de C.C.D. en dc Inspectie van Invoerrechten en Accijnzen verricht bij de bestrijding der „gangsters". Het kan nog wel 'ns een keer gebeuren, zei hi), dat er een pantserwagen opduikt, maar wanneer hij voor de tweede keer verschijnt, dan garandeer ik hem een warme ont vangst. Zware straffen eiste hij tegen de hoofdverdachten: 6 maanden gevange nisstraf en 3 jaar rijkswerkinrichting tegen J. C., 4 maanden gevangenis straf en VA jaar rijkswerkinrichting met attrek tegen M. K. en dezelfde straf tegen J. K. De eisen tegen C. C. en A. K. luidden resp. 6 maanden ge vangenisstraf en 2 maanden hechtenis De verdedigers legden er vooral de nadruk op, dat het hier ging om de pantserauto en dat de verdachten, die mee die auto als zodanig niets te ma ken hadden gehad, daarom niet zul ke zware straffen verdienden. Dat C. C. en A. K. van de voorge nomen smokkel iets afwisten, achtten zij niet bewegen. laatstgenoemden werden van het hun ten laste gelegde vrijgesproken Her vonnis tegen de drie anderen luidde: 4 mnd. gevangenisstraf en 2 jaar en 6 mnd. rijkswerkinrichting voor J. C„ 3 mnd. gevangenis en 6 mnd. rijkswerkinrichting voor M. K. en 3 mnd. gevangens met 6 mnd. rijks werkinrichting voor J. K. DEN samenzwering die tot doel had openbare gebouwen op te blazen e». aanslagen op het leven van poli tieke leiders voor te bereiden, is te Atbene ontdekt door de aanhouding van een communist, die wapens ver voerde. 16 personen zijn aangehouden. communistische partij-secreta- riaten in Tsjecho-Slowakge heb ben aan de katholieke geestelijken een uitnodigingsschryven gezonden, om hen te bewegen tot intrede in de communistische party. In de brief wordt met geestdrift gesproken over de „overwinning op de reactionnaire politieke partijen", naar aanleiding van de staatsgreep in Februari jl. „Meer dan 70 pet. van de leden der Communistische Partij zijn katho liek. Is het niet de plicht van de geestelijken, steeds en overal achter het volk te staan? Zou het juist zijn om het lot van de Kerk te verbinden aan dat van het imperialisme der kapitalistische monopolies, die de vijanden van de mensheid zyn? Als leden van de Communistische Par tij kunnen de priesters ook op gun stige wijze medewerken aan de ver betering van hun eigen sociale po sitie. Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond: Meest matige wind tussen N.- West en West. Wisselend bewolkt en overwegend droog weer. Iets kouder dan gisteren. Heden zon onder 20.44 uur en maan op 1.12 uur. Vrijdag zon op 4.30 uur en maan onder uur. (UI) (Van onze Parjjse correspondent). TTOK SYRIË DENKT ER ANDERS OVER dan Koning Ab. De zeer machtige stammen van Drebel Drush spelen hem in de kaart, om dat zij Transjordanië en Syrië ook tot een groot rijk willen maken. De republikeinse regering is echter een grote tegenstander van een Groot- Syrië. En gemakkelijk zal het onze vriend dan ook niet vallen. Toch meent hij recht te hebben op de zetel Damaskus, niet alleen op aan spraken, die ver verborgen liggen in de historie, doch ook omdat zijn bloedeigen broer Feisal er tot 1920 de baas i« geweest. Inmiddels hebben de Syriërs aan de regeringsperiode van Feisal, die trouwens maar twee jaar duurde, geen ai te prettige herinneringen. Het ongeluk wil echter dat Syrië juist tussen Transjordanië enIrak ligt, waar men Ab doellah wel goed gezind is. Zodoende blijft er nog 'n kansje bestaan. Bo vendien beschikt Abdoellah over het beste leger van de Arabische lan den en dat is een lief ding waard. A/TET een weergaloze begaafdheid heeft Abdoellah z'n draden in 't Oosten uitgespannen. De joden in Pa lestina zijn voor hem geen doel. doch middel. Of hij zijn doel: een groot- Syrisch rijk zal bereiken moeten we inmiddels afwachten. De omstandig heden zijn echter gunstig. De door de olie noodzakelijk geworden diploma tieke houding van Amerika en En geland speelt hem in de kaart en ge boren diplomaat als hij is, mogen we aannemen dat hij zijn troeven een voor een handig zal uitspelen. Ook in eigen land is Abdoellah po pulair, althans voor Arabische begrip pen. Zijn bijnaam: King Ab duidt ook in deze richting. Zijn ingezetenen zijn arm, heel arm zelfs, tengevolge waar van de staatsinkomsten slechts een miliioen gulden per jaar bedragen. En hiermede houdt Abdoellah rekening Al beschikt hij over een aantal uit stekende, moderne auto's, een fraai paleis en een Oosterse harem, hij laat het goud niet al te hard blinken en dat stemt tot voldoening. Handig profiteert hij van de onder linge verdeeldheid der Arabische lan den. Zo is daar bijvoorbeeld de stad Akaba. gelegen aan het Noorden van de Rode Zee, juist waar Egypte. Trans jordanië en Saoudi-Arabië elkaar ra ken. Egypte maakt historische aan spraken op Akaba, Saoudi-Arabië eveneens, maar Abdoellah houdt haar stevig in de hand. Dat is een van zijn pijlen, die op het juiste ogenblik zal worden afgeschoten. TTIER, in het nabije Oosten, dat de wereld van olie voorziet, wordt wereldpolitiek bedreven van de eer ste rang. Immers, wie zegt. dat Egyp te redelijk zal blijven, nu het de con trole heeft over het Suez-kanaal? Zo erg Brits gezind is Farouk niet. Lon den houdt ook met deze mogelijkheid rekening. Amerika eveneens en.Abdoel lah heeft zijn plan al klaar: een nieuw verbindingsknaal, waardoor nieuw verbindingskanaal, waardoor van Ghasa laan de Palestijnse kust) naar de golf van Akaba bij de ge lijknamige stad en via deze zee engte ook uitmondend in de Rode Zee. Van dat kanaal zou het Zuidelijk deel over Transjordanisch gebied lo pen en het Noordelijk deel door Joods territoir. Ook dat is een reden waar om Abdoellah zo'n haast maakt met zijn opmars door Palestina en zelf aan het hoofd van zijn troepen oprukt naar Jeruzalem en Tel Aviv.' De Egyptenaren mogen zijnentwe ge het kale Negeb binnen vallen, de dorre Zuidelijke punt van Palestina, de Syriërs mogen hun best doen in het Noorden en zelfs Irak en Trans jordanië kunnen helpen, doch als tac ticus begrijpt Ab wonderwel het pres- tige-effect uitgaande van een verove ring van Jeruzalem en Tel Aviv. Van daar dat hij met zijn troepen dwars TN EEN slotbeschouwing komt onze correspondent tot de conclusie, dat Koning Abdullah, begaafd man als hij is, hoe de zaken in Palestina ook zullen aflopen, nog een rol zal spelen De feiten van de dag schijnen deze mening te bevestigen. Vraag is ech ter hoe Engeland thans zal reageren op de démarches van de Veiligheids raad. door het smalle Palestina trok, recht op zijn doel af. Bovendien wil Ab en passant zijn bondgenoten bewijzen hoe gevechtswaardig zijn legertje is. En, dat moet een ieder toegeven, daar in is hij tot op heden al aardig ge slaagd. TZONING Ab is een gevoelsmens en laat zich vaak leiden door een fijne intuitie. Hoe snel zijn gemoed reageert op bepaalde invloeden moge blijken uit zijn bezoek aan Londen, waar hij korte tijd voor zijn kroning door het Britse koningspaar ontvan gen werd. Na de lunch serveerden Prinses Elisabeth en Prinses Margaret de koffie en dat ziende barste Abdoel lah in tranen uit omdat het zo leek op thuis. Zo is Koning Abdullah op zijn zeven en zestig jarige leeftijd de belangrijk ste vorst geworden in de Arabische wereld. Hij heeft een prettig voorko men, is uiterst charmant in zijn op treden en hanteert de Arabische hoffe lijkheid met ongekend élan. Hij maakt snel vrienden en is welhaast overge voelig voor goede vriendschap. Trouw heeft hij bewezen. Staatsmanswijsheid, diplomatie, door zettingsvermogen en strategische ta lenten eveneens. Vandaar dat er alle reden is om aan te nemen, dat de 67- jarige koning Ab nog een rol zal spe len, niet alleen tijdens de oorlog te gen het Zionisme doch ook nog iater. 'M'AAR aanleiding van dit schrijven heeft de Aartsbisschop van Praag Mgr. Dr. Beran, een brief aan de ka tholieke geestelijkheid in Tsjecho- Slowakije gericht, waarin hij om. zegt: I ben mij er van bewust, dat nie mand van U, Tsjechische priesters, een verrader zal zijn en dat gij in dienst van ons goede Tsjechische volk op uw post zult blijven. Doch juist de ze trouw en deze houding tegenover het volk mogen niet misbruikt wor den tot politieke doeleinden en tot het scheppen van verwarring in de geesten en de harten. Het communisme en het christendom met elkander op een lijn stellen is: ofwel onwetendheid ofwel bedrog. De sociale beginselen van het chris tendom komen zeker in vele geval len met de beginselen van het socia lisme overeen; de Pauselijke Ency clieken getuigen hiervan. Doch daar. waar hetzij principiëel, hetzij voor wat betreft de toegepaste methoden de natuurwet en daarmede ook de positive wet van God is geschonden, kan niet van een coördinatie gespro ken worden. De christelijke beginse len en methoden moeten immers steeds en onder alle omstandigheden in over eenstemming zijn met de goddelijke wet. Zo sluit dus elke ideologie, wel ke de principiële basis voor een poli tiek program vormt en in tegenspraak is met de goddelijke wet, elke mede werking van de gelovige mens uit. Vervolgens eist de Aartsbisschop, dat de hem onderhorige geestelijken zich verre houden van de politiek. In middels is deze zelfde eis ook reeds door de Tsjecho-Slowaakse Bisschop penconferentie gesteld. Hierover heb ben de Tsjechische bladen echter niet gewaagd en de geestelijken, wie dit schrijven aangaat, fungeren nog steeds op de candidatenlijsten voor de ver kiezingen van 30 Mei a.s. Mgr. Beran vervolgt: Weest voorzichtig. Er zullen pogin gen worden ondernomen, om U van uw Bisschop te scheiden. Wellicht zullen er ook nieuwe Judassen komen of misschien zijn zij er reeds doch ook een storm reinigt de lucht. Ik ver trouw mijn geestelijkheid, ik geloof dat zij zich niet omwille van mate riële voordelen laat omkopen, doch. trouw aan God en uit liefde tot het goede katholieke volk, dit priesterlijk arrlbt trouw zal blijven en deze trouw ook behouden zal in tijden van be proevingen en bekoringen. Pastoor J. Siebelink in het zilver T^ADAT Woensdagmorgen in de Mis van half 8 door de parochianen een alg. H. Communie tot intentie van de jubilaris was opgedragen, vond om 10.30 uur een plechtige Hoogmis plaats. De jubilaris werd vergezeld van zijn familie met een stoet van bruidjes aan de pastorie tezamen met kerkbestuur en armbestuur afgehaald. De feestpredicatie werd gehouden rje tweede paragraaf in het urgen tieprogramma van de KVP be handelt de meest omstreden kwestie bij deze verkiezingen, het Indonesi sche vraagstuk. Eigenlijk zijn deze verkiezingen al leen maar daarom opgezet. Als de regering het niet noodzakelijk had gevonden, om een grondwettige ba sis te leggen onder de verdere ver bouwing van het Rijk der Nederlan den, als ze had willen voortgaan met het hanteren der Londense Noodbe- sluiten, dan was er geen sprake ge weest van -Kamer-ontbinding, dan had dit Kabinet zijn vier jaren wel uitgediend. Maar nu voelde de regering be hoefte aan een vaste constitutionele grondslag. Nu wilde ze het volk wel eens de vragen voorleggen: Wat denkt ge van ons beleid? Wat denkt ge van onze verdere plannen? TTierbij treedt de KVP naar voren met de volgende stellingen: Het liquideren van alle koloniale verhoudingen; het leggen van hechte staatkundi ge, economische en culturele grond slagen voor een duurzame Nederlands —Indonesische Unie, onder reëel ko ninklijk gezag, vrij en welvarend in al haar delen, uitoefenend het hoog ste gezag op het haar toekomende werkterrein. Twee dingen worden dus beklem toond: ieder spoor van koloniale verhou ding moet verdwijnen, maar er moet ook een hecht verband blijven be staan in de vorm van een Unie met wezenlijke inhoud. Het eerste is iets, dat ieder met de mond belijdt. Maar als men de in zichten van zekere luidruchtige zijde op de keper beschouwt, zal men daar toch nog menige koloniale draad zien glinsteren. De KVP moet daarvan echter niets hebben. Evenmin moet ze echter iets hebben van het stand punt, dat het er niet toe doet, in welke vorm het toekomstig samen gaan zal worden gegoten. Dit samen gaan is in het waarachtig belang van de Indonesische volkeren en van het Nederlandse volk. Van deze onwrik bare overtuiging moeten we uitgaan. Aan de andere kant is er het recht op zelfstandigheid, dat we blijkens de politiek van de na-oorlogse jaren ook volledig eerbiedigen. De synhtese tussen het een en het ander is waarachtig niet gemakke lijk te vinden. Onder onze politieke bondgenoten van het ogenblik zijn er, die zeggen: Och, wat praat men toch over de vorm van de Unie, haar juridische inhoud en wat al niet meer. Er komen twee staten en de tijd zal wel leren, hoe een bondge nootschappelijk samengaan het best geregeld kan worden. Dit is echter een al te zeer laten drijven op de stroom der gebeurtenissen, een ge latenheid waaruit wei eens groot on geluk voor Indonesië en Nederland geboren zou kunnen worden. Het is ons standpunt niet. Een duurzame Unie onder reëel koninklijk gezag. uitoefenend het hoogste gezagde adjectieven zeggen het duidelijk, dat we van geen fagade-politi'ek willen weten. JJierin ligt zeker uitgedrukt wat 't grootste deel van het katholieke volk voorstaat. Met het steunen van zulk een pro gram en het bevorderen van de ver kiezing van candidaten, die de uit voering ervan met kracht willen be vorderen, zijn we zeker niet op de verkeerde weg. Dus ook daarom! steunt de KVP! door een neef van de jubilaris, rector F. Noyens van St. Marie te Huybergen. Om half twee vond in net patronaat de huldiging door parochianen en ver tegenwoordigers van verschillende ver enigingen plaats. Tal van sprekers voerden het woord en vertolkten ge voelens van dankbaarheid en hoogach ting, terwijl bloemenmanden werden aangeboden. De secretaris van het kerk bestuur overhandigde een enveloppe met inhoud, bedoeld als bijdrage voor de aankoop van 10 nieuwe kerkramen. Het heren- en dameskoor wisselde de sprekers met zangnummers af. Als speciale vriend van de pastoor sprak nog 'de zeereerw. heer F. van Beekhoven,pastoor te Dongen. Ontroerd dankte pastoor Siebelink voor de hem betoonde bewijzen van erkentelijkheid, waarna gelegenheid gegeven werd tot feliciteren. 275.000uitgekeerd ^EDERLANDS VOLKSHERSTEL gaat thans over tot de tweede uit kering uit het Fonds Noodgebieden. waarvan het totaal-bedrag nog wordt vermeerderd met een bedrag uit het z.g. „cigarettenfonds", zodat in totaal ruim 275.000.ter beschikking komt, waardoor wederom op medisch-hygie- nisch, sociaal- en cultureel gebied in de getroffen delen van onze gehele provincie de nodige hulp en steun kan worden gegeven. Om enkele cijfers te noemen diene, dat o.a. aan de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk 10.000.ter beschikking is gesteld, aan de Vereniging Kinderzorg 9000, aan de Commissie Hygiëne voor het Kind 5000, aan de Stichting Tehuis voor Ouden van Dagen in Tholen f 13.650. Gezinszorg Schouwen en Duive land 15.000, aan de Tehuizen v. Ouden van Dagen Rozenoord en St. Antho- nius in Zeeuwsch Vlaanderen ieder 13.500, voor het stichten van jeugd centra, tevens jeugdherberg op Wal cheren 13.500 en nog een groot aan tal kleinere bedragen voor plaatselijke en regionale doeleinden. Ongetwijfeld zullen deze bedragen medewerken om de achterstand, die nog steeds in zo grote mate aanwezig is, wat te helpen inhalen.

de Stem | 1948 | | pagina 1