Parochie H. Catharina te Hengstdijk Mensen en c5 Inschrijving; van leerlingen NIEUWE HARING Concours-Hippique iid De restauratie van de O. L. Vrouwekerk te Vlissmgen Nieuwe Zwitserse film Paasikivi kapitalistenknecht Sportnieuws prima BINDERTOUW KRIMLIN i en Beknopt historisch overzicht H. H. LANDBOUWERS!! Fa, L. E. Weemaes-Kindt DE STEM VAN WOENSDAG 26 MEI 1948 I iteraad üeeuwse ïrs Tal van verbeteringen Achter de Wolken...." De grijze Finse president houdt kranig voet bij stuk Crisis-toestand Prijsvraag voor een een-acter De nood der jongeren Nieuw werk van Bert Voeten verscherpt VOETBAL Lenstra niet naar Oslo WIELRENNEN Sport in 't Kort MARKTEN WATERSTANDEN Vanaf heden SCHROEVERS VISHANDEL dienstbode maar de I boezem ste J babies zich. |ouden kun- dan zou den: Kijkt zelf WIJ maar op naar jullie longen met Isrook egtuig. ■ft eeni goed |én-persoons de markt ■gemakkelijk literst wend ■gebouwd is. ferbruikt op slechts 5 cent aan fat men er een heel kje mee kan 1 is het nog Igtirlg, want Innen we pn. wanreer eigen ma in goede riks Icrdagmiddag Irk kunnen. Jiet nog niet. |t. IjOOOOOOC |or een han- „De morele |)or de over- |heel." Voorts j dat het ook J Machtig zal |ibattoir ach- de overeen- ■emeente en [ts, dat „her abattoir no- |tierstel, want 45 wordt er (lien nog her- nog op de Rtenhaven en J:wegen.' Iwerp-gemeen- li worden op- ling van Ged. (toch in dat Ingingen moe- om de ge niet te groot J ook voor ge- Ijke regeling 1 en W. hun [ielwijze hand linderd ziekte brd Beveland |ordering der in rte Prins r jaarverga de heer A. dat de aan ■er L. Pee- pinderd was v. d. Plas- door te ver- longontste- zelfs bediend kuur hoopt teek nog dat (270 is opge- jigmeester de lerklaren, dat lerlies had op (het kassaldo pleven. preking werd ze van proef, agmiddag te Sm voor de fven is geroe id te brengen I afdelingen, 'n I stellen. neer- Ier lid en per ven en I. v. d. psiamatie her- jedachten ge- ie-1948. voor om dit een, o m. naar nraerdtsbeigen. •oberen, onder daarvoor 200 te krijgen, de van onze ;n bekeken te ize toch op s door het be- later Peters te i toegerust [en heeft h nuttig bezig der bijen voor alge-neen be ak h.' meer in Zwerverhinde- druk bezocht. luggen iegert ooien izen... (Adv 778oo> M. 7.00 nws! .30 amus. ork.; iws; 8.15 amus. Bach; 9.15 mor- ot (piano)9.45 )t vrouw; 10.35 11.00 Chansons: lodieèn 11,45 Uit kgel; 12.30 Sky- .15 Les Gars de vester; 14.00 De iten haar huis; zieken en gezon- vijf17.00 kalei lier deze week? Metropole ork.; 18.30 Ned. str. 19.10 Het kind iek; 19.45 RVD- 20.05 echo v. d. heveningen 22.15 Onder vier ogen Frieschütz. 321 M. 12.40 its: 13.15 gr. 19.00 De vierk. tafel Vrije radio tri- gr.; 22.15 kwar- 's; 22.55 ragtime. Rii gelegenheid van het zilveren priesterfeest, dat pastoor r Rongenaar vandaag viert, laten we hier de geschiedenis van rij if parochie volgen, door de zeereerw. jubilaris zelf geschreven: testanten en in de toren der oude kerk stond vermeld; turrim restaura- vit N.L. anno 1647, toren heeft her- iJENGSTDIJk is zeer oud; nien D ,,ir,ut daarvan op oude kaarten gewag gemaakt, als in de 12de eeuw bestaan hebbende onder de naam Heynsdyck, gelegen aan de Noorde lijke oever der kreek de Voghele. Het is een klein dorp, dat volgens s°mn"' gen zijn naam ontleent aan de legen darische naam Hengist. De Norbertijner abdij van Drongen iTrunchinium), 4 km ten Wes \an Gent had hier eertijds vei schei den hofsteden en gedurende vier eeu wen hadden de Paters trouw de paio- chie verzorgd, toen de droeve tijden van oproer en omwending kwamen en veel ellende brachten, Het sein was een woeste, plotseling tot wtbai- sting gekomen beweging m de Neder landen. waarbij op ruwe wijze de beelden der heiligen, schilderijen en altaren in de# Katholieke kerken en kloosters weiden vernield. Die verniei- wocdc begon op 10 Augustus 1566 te St Omer en sloeg weldra over naar hel Noorden en duurde de gehele maand Augustus. De tachtigjarige oorlog, de tijd van opstand der Neder landen tegen Spanje, te beginnen met de slag bij Heiligerlee (1568) tot de vrede van Munster (1648) bracht een verschrikkelijke en afgrijzelijke nood. De watergeuzen kwamen in 1568 in Hulsterambacht in onze streek. Er werd geplunderd,- geroofd en uitge brand. En de Spaanse troepen, de verdedigers, gingen niet minder ruw dan de geuzen te werk. Het werd nog erger bij den dood van hun aanvoei- der Don Louis de Requesens y Zune- ga, en ten einde raad sloot men zich aan bij de Calvinisten van Gent, die verdraagzaamheid, orde en vrijheid van geweten garandeerden. Maar nau welijks het bestuur in handen begonen zij de katholieken te vervolgen. In 1578 werd opnieuw gebeeldstormd, en voor de pastoor van Heynsdyck, de toenmalige Norbertijner-pater Fran- ciscus van den Bossche was he niet meer veilig, daar de predikant Her- manus strange op 3 Februari 1579 bezit nam van de Heynsdyckse kerk en pastorie. De pastoor van Heyns dyck begaf zich naar Brugge, waar dc godsdienstvrede was afgekondigd, Vier dagen later werd hij uit de stad gezet, hij werd beschimpt en bespot, zijn mantel met ruw geweld ontrukt, en alles wat hij bij zich had ont nomen. Gaande van de ene stad naar de andere viel hij in 1582 op zijn reis naar Aalst in handen der geuzen. Kort daarna werd hij vrijgelaten. In het begin van 1583 reizend naar Door nik werd hij gevankelijk naar Aalst vervoerd en later tegen een zwaar losgeld vrijgelaten. Verbond met Parma steld N.L. (de initialen van Nicolaus Lust) in het jaar 1647. Na de vrede van Munster in 1648 was het verblijf van de pastoor te Heynsdyck niet meer mogelijk. De katholieke inwoners hebben hun godsdienstplichten in stilte moeten uitoefenen. Ongemerkt en tersluik werd wel eens de H. Mis gelezen in een huis of schuur; en toen er een schuurkerk in 1692 op cyns grond van de Prins van Oranje te Groenendijk mocht gebouwd en ge bruikt worden, mits 's jaarlijks 60 gulden recognatie-penningen aan de protestanten te betalen, hebben de katholieke inwoners van Heynsdyck aldaar hun godsdienstplichten vei- vuld. In 1751 is deze schuurkerk afge brand en in het volgende jaar weer herbouwd. Zelfstandige parochie Op 24 October 1583 sloot Hulster ambacht een verbond met de Spaan se veldheer Parma en de Katholieke godsdienst werd hersteld en de kerx teruggegeven. In Heynsdyck had vier jaren de predikant vertoefd, die met een boot je over de kreek de Voghele ook Ser Pauluspolder trachtte te hervormen. Pater Fr. van den Bossche was weer te Heynsdyck pastoor. In September 1591 viel Hulst in handen van Prins Maurits en werden de kerken, ook die van Heynsdyck,. aan de Protestan ten gegeven. De Pastoor kon slechts in t geheim zijne parochianen bij staan. Ook hielp hij de katholieken van Ser Pauluspolder, maar werd nog in dezelfde maand 24 September door de geuzen nabij Sas-van-Gent gevan gen genomen en overgebracht naar de kerker te Dordrecht, andermaal voor een zwaar losgeld vrijgelaten, alwaar hij is overleden en op het openbare kerkhof begraven. In 1596 werden de Katholieken door de landvoogd Alber- tus weer in hun rechten hersteld en konden hun godsdienst tot 1645 be lijden. Men vindt in het archief vermeld Als pastoors van Heynsdyck Wilhel mus Buck, die overleed 11 Augustus 1610, Joannes Rynkelroye, een secu lier geeselijke, omstreeks 1620. ..En uit den register van deghene die ghedoopt syn binnen de parochie van Heynsdyck van den jaare 1622" blijkt dat Pieten Billot S.T.B. als pas toor doopte d en25 July 1622. In 1636 werd hij do* een bende protestantse baantjesjagers en gelukzoekers uit Holland gevangen genomen en keer de op het feest van Maria-Lichtmis 1638 uit de ballingschap terug. Tijdens zijn tweejarige afwezigheid zijn 45 personen gestorven. In 1642 overleed de pastoor en werd op het kerkhof be graven den 14 July. Zijn onmiddellijke opvolger, 18 Augustus 1642, was de laatste Norbertijner-pater Nicolaus Lust. „In den register van deghene die getraut zyn" binnen de parochie van Heynsdyck werd een huwelijk de 3de Angus'vis 1645 door hem nog on dertekend. De kerk kwam op het ein. de van 1646 in handen van de Pro- Sedert het begin van 1797 maakte Heynsdyck weer een zelfstandige pa rochie uit. Het hber memorialis vermeldt dat de katholieken bezit namen van de kerk en pastorie en tevens van hare aanzienlijke inkomsten. Tijdens de Franse overheersching werd de kerk van hare bezittingen beroofd en door een tweevoudig besluit van 26 Germi nal (1) en 29 Prairial (2) 1810 wer den al die bezittingen toegewezen aan de consistoriale kerk te Axel. De eerste pastoor na de Reformatie was Nicolaus Brouwers. Een zijner eerste vermeldingen is een begrafenis op 30 Maart 1797. Hij was de eerste, die in de boeken Hengstdijk schreef, in plaats van Heynsdyck. Een over groot getal dopelingen vindt men in de jaren 1798 tot 1802 vermeld. Hij overleed op het feest van Driekonin gen 1805 en ligt begraven rechts vóór de kerk. Op zijn grafzerk staat te lezen: „Eersten Pastoor en Rector dezer Kerk sedert den Jaere 1645 Dei, Tijd Van 8 Jaeren Overleed den 6 Januari 1805 in den Ouderdom Van 53 Jaeren, Den Welken Naer Veel Pieuse Giften Aen Kerk en Aermcn. Van Heynsdyck en Philippine Vast Gestelt Heeft, Veele Jaargetijden Tot Lavenisse Zijner Ziele" met het schoon epitaphium: „In deze Kerk Gaf ik U menig Zalig Leer Opdat G'Uyt Heel Uw Hert Zoud Minne Uwe Heer Nu Lig Ik Sprakeloos Geslagen In De Boed Bid God Dat Hij Mijne Ziel Ver- gunne 'T Eeuwig Goed". Pastoor Joannes Bonareus was de laatste pastoor uit het Bisdom Gent, In 1832 werd, vanwege de staatkun dige gebeurtenissen, de geestelijke ju risdictie van de Bisschop van Gent overgedragen aan Mgr. Antonucci, zaakgelastigde van de H. Stoel te 's Hage. De parochiën van net district Hulst kwamen in 1841 onder het be stuur van het Apostolisch Vicariaat van Breda en in 1853 aan het Bisdom Breda. De toren der oude kerk had een hoge spits, waarop in de plaats van een haan een hengst stond, als zinne beeld der gemeente. Nadat in het jaar 1891 de toren door het Gemeen tebestuur aan het R.K. Kerkbestuur was teruggegeven werd besloten tot het bouwen van een nieuwe kerk en toren (3). Voorlopig zou nog gebruist worden als noodkerk de schuur van graaf de Robiano, die gebruikt werd door de Weduwe Isabella Verschueren- Krieckaert. inval der Fransen in Staats-Vlaande ren, ten jare 1794, is deze klok, welke zij voornemens waren te stelen, uit de toren genomen, en gedurende eni ge jaren door Pieter de Smit, land bouwer en lid van de Kerkeraad, in een schuur (5) bewaard geworden. En geheel onverwachts werd de klok door de Duitsers op 15 5Maart 1943 uit de toren verwijderd en vervoerd naar Terneuzen. Vandaar vervoerd naar het Noorden en eindelijk door de Inspectie Kunstbescherming opge slagen in een depót in 't dorp Spijk onder de gemeente Bierum aan de Eems, in de provincie Groningen. Hier zouden de klokken onderzocht worden door een Duitser-deskundige, waarna zou beslist worden welke klokken gespaard zouder. blijven en welke moesten gesmolten worden. In strijd met deze afspraak zijn de klok ken, ook de klok van Hengstdijk, naar Duitsland gebracht, vooraleer 't onderzoek had plaats gehad. Na een protest van de Inspectie Kunstbe scherming zijn de klokken terugge bracht naar Nederland en beland op de opslagplaast der gemeentewerken te Groningen. En vanaf 8 Januari 1946 hangt de bronzen kfok weer in de Hengstdijkse toren. Bezienswaardig in deze kerk is het beroemde schilderstuk van een onbe kend meester, de Aanbidding der Wij zen. Een beeld van de H. Antonius van Pudua uit linden gebeeldhouwd en bekroond met gouden medaille op de tentoonstelling te Amsterdam in 1895. Een kruisweg geschilderd op ko per me vergulde achtergrond in ei kenhouten lijsten. Voorts het orgel, een volledig instrument, dat als kerk orgel volkomen geslaagd mag heten, dat als echt kunststuk zijn maker al- De uit de 13e eeuw daterende kerk van Hengstdijk, welke in 1891 helaas werd afgebroken, waardoor een his torisch monument verloren ging. Ie eer aandoet en veel moge bijdra gen tot verheerlijking van God en tot luister van Zijn heilige eredienst. 1) 7de maand van het jaar in de tijd rekening der eerste Franse Republiek, (germi: kiem), kiemmaend. 2' 9de maand in de kalender der F:anse revolutie, (prairie: weide', weidemaand. 3) Pastoor Joannes Sybertz, links vóór de ingang der kerk begraven, heeft een aanzienuijke som gegeven voor de bouw der kerk. 4) Order pastoor W Leppers in 1875 op de oude fundamenten gebouwd. 5) Ter plaatse van de tegenwooi dige Bij zondere St. Josephschool. Eerste H. Mis in de noodkerk 30 Maart 1892 werd in deze nood kerk de eerste H. Mis opgedragen. Op 1 April werd de hengst van de toren gehaald en geplaatst op het dak der pastorie(4). In de staart van de hengst prijk het jaartal 1665. De eerste steen der nieuw ekerk is gelegd op het fees van de H. Anto nius van>Padua 13 Juni 1892, zoals op de steen links bij het ingaan der kerk staat: S Antonii festo lapidum hunc fixit Antonius van Genk paro- chus. Op 22 December van datzelfde jaar 1892 werd de nieuwe kerk door de pastoor ingezegend en op 17 Maart 1896 door Zijne Hoogwaardige Excel lentie Mgr.P. Leyten, Bisschop van Breda, geconsacreerd. Vermeldingswaardig is dat in de to ren, welke van een slagwerk is voor zien, een luidklok hangt de grootste ven geheel Hulsterambacht. Zoals blijkt uit een daarop geplaatst rand schrift is de klok door Baljuw, Schout, Schepenen, Griffier en Kerk meester geschonken. Ze voert het wapen van Nederland en Hulsteram bacht. A 1669. De diameter is 1.05 M. en het gewicht 729 kilogram. Bij de r\EZER DAGEN werd een begin ge- maakt met de restauratie van de O. L. Vrouwekerk te Vlissingei. Zoals men weet had de aanbesteding plaats op 25 Februari j.l. en inmiddels werd dit monsterwerk gegund aan de Fa. Vermeulen, Bouwonderneming te Gorkum. Momenteel beginnen de eerste stei gers zich aan de westelijke muur vast te klampen en heeft men cm aan vang gemaakt met het uitbeitelen van de beschadigde stenen. Practised komt dit neer op een hele nieuwe muur bou wen daar er meer stenen wel, dar, niet beschadigd zijn. Men heeft er dan ook aan gedacht, om naar het voorbeeld van de werkelijk magnifiek gerestau reerde Gereformeerde Kerk aan de Paul Krugerstraat, een nieuwe muui over de oude op te trekken. D't schijnt echter niet goed mogelijk te zijn, door dat deze nieuwe muur dan buiten de fundamenten zou komen re liggen, waardoor gevaar voor verzakking zou kunnen ontstaan. Men rekent er op, dat het gehele werk in drie maanden kan woiden be ëindigd. Wanneer men dit inderdaad wil bereiken zal er toch hard aange pakt moeten worden. Niet alleen moet tevens de asphalt- dakbedekking weer worden vervangen door de oorspronkelijke leibedekking, maar ook, moet met behulp van z.g. rijdende steigers 't oude plafond wor den weggebroken, en door een i ieuw, eveneens houten plafond, worden vervangen. Het werken met ujdende steigers heeft dit grote voordeel dat niet heel de kerk vol met steigers komt te staan, zodat de kerkdiensten normaal door gang zullen kunnen vinden. De kerk ramen worden weer voorzien van het vertrouwde glas in lood. \/anzelfspiekend had men gehoopt in het kader van de herstelwerkzaam heden ook enige architectonisch ver beteringen te kunnen aanbrengen. Zo maakt b.v. de voorgevel wel een uiterst sobere indruk. Verschillende stemmen .zijn dan ook opgegaan om het grote "''-"j whaaldehik vnvbt tp rtnpn vprvanwri rlnnr ririp 7 1 gl Jiernaaiaeiijk rozet te doen vervangen door drie kleinere ramen. Of dit aesthetisch meer verantwoord moet worden geacht, is minstens voor discussie vatbaar. Een groot rozet zal. ons inziens, de gevel beter accentueren, dan de eventuele drie kleinere ramen, wanneer het ge heel eenmaal wordt geflankeerd, door de twee torens, die in het bouwplan staan 'geprojecteerd. Overigens zullen bij de huidige wederopbouwvoorschrif- ten, de torens nog wel even op zich laten wachten en kan er van enige verbouwing nog geen sprake zijn. De orgelkwestie. Y WITSERLAND heeft na de oorlog i een verrassend entrée gemaakt op de internationale filmmarkt met „De laatste kans" en ..Marie-Louise". Te recht hebben beide films overal veel waardering gevonden, zelfs in het moeilijk toegankelijke Amerika, waar de grote massa maar het liefst films van eigen bodem ziet. En nu komt de jonge Zwitserse industrie met 'n derde film bewijzen, dat de vorige malen geen toevalligheid in het spel was toen ze zo goed voor de dag kwamen maar dat hier wel degelijk sprake is van veel vakmanschap, talent en on dernemingsgeest. En bovendien van 'n grote dosis durf, want ook deze derde maal probeerde men niet met een po pulair onderwerp een makkelijk suc ces in de wacht te slepen. Het pro bleem van de tienduizenden zwerven de kinderen in Midden-Europa na de val van Duitsland is het thema van de film en niemand zal kunnen be weren. dat dit bij voorbaat de aan trekkelijke stof is voor een industrie, die er in het algemeen op uit is het amusement te dienen. Maar de Prae- sensfilm te Zuerich die de film maak te, heeft er wèl mee bewezen, dat zij verantwoordelijkheidsgevoel bezit door niet de problemen van deze tijd te ontlopen. En zij heeft door haar wijze van behandeling alle zwaar wichtigheid vermeden en een film ge maakt. boeiend, ontroerend en diep menselijk, die niemand mag missen. TTit de duizenden verwaarloosde zwervertjes die aan 't begin van de film in een stukgeschoten stadion in Zuid-Duitsland arriveren en daar ont vangen worden door een hulpploeg van de UNRRA wordt een Tsjechisch jongetje. Karei Malik, in het bijzon der in onze aandacht geplaatst en wij vo.gen door de film zijn zielige, maar geeö eindigende avonturen. Deze be levenissen geven ons enig idéé r an de geestelijke verwarringen en angsten bij kinderen, die hun jeugd doorbrach ten in concentratiekampen en daar dingen meemaakten, die hen voor hun leven zullen bijblijven. En tegelijk krijgen wij enig inzicht in het prach tigc. humane werk dat de UNRRA in die eerste jaren van uiterste ver warring verrichtte door het registre ren van de jeugdige zwervers cn het opsporen van de ouders, voor zover deze nog in leven waren. De film voor een tegenwicht \Xjrat betreft de „orgel-kwestie", valt alleen te zeggen dat men alles in het werk stelt om aan het orgel- en klokkenloze tijdperk zo spoedig moge lijk een einde te maken, wat wil zeg gen. dat men hoopt, spoedig een nieu we Angelusklok en een nieuw orgel aan de kerkinventaris te kunnen toevoegen Materiaalschaarste en eindeloze for maliteiten schijnen ook hier weer de grote obstakels te zijn. Tot slot nog een enkel woordje over de finantiële zijde. Vanzelfsprekend wordt een aanzienlijk gedeelte van de wederopbouwkosten o.a. gedekt, door subsidie van 't Rijk en 'n molestverzeke ring. Zonder de finantiële hulp van de parochie gaat 't echter ook hier niet. Eén ding is zeker, wil men in de „na bije" toekomst de O. L. Vrouwekerk afgebouwd zien, dan moet men begin nen met te zorgen, dat zij door het herstel niet te zwaar wordt belast, want alleen dan zal men aan nieuw bouw kunnen gaan denken. De kerk van de H. Catharina te Hengstdijk, daterend van 1892. voor de getoonde ellende de episode van Karel's vriendschap met een Ame rikaanse genie-officier is er een voor becln van maar toch zullen de toe schouwers niet licht het beeld van geestelijke en materiële vernieling ver' geten, dat in ..Achter de wolken. va?? het na-oorlogse Europa wordt ge geven Dat de belangrijkheid van deze film algemeen wel wordt ingezien, moge blijken uit de gala-voorstelling, die er in Amerika van werd gegeven in het Indisch Instituut. Laten we hopen, dat ook het Zuiden gauw mag kennis maken met dit opmerkelijk product van de vooruitstrevende Zwitserse film industrie. C. BOOST Tien einde de Nederlandse toneel- schrijfkunst te stimuleren en een band te scheppen tussen auteurs en to- neelonderwijs heeft de academie voor dramatische kunst ..De Toneelschool" opnieuw 'n prijsvraag uitgeschreven voor een oorspronkelijke eenacter. De bekroonde een-acter, waarvan de speel tijd niet meer dan een half uur mag bedragen, is bestemd voor studiema teriaal in de hoogste klasse en zal op het openbaar eindexamen in 1919 wor den opgevoerd. Het iS de bedoeling dat de auteurs 'n dialoogfragment van plm. 1000 woor den. benevens de inhoud, opzet en ont wikkeling van de een-acter inzenden. De schrijvers van de vier beste in zendingen zullen in de gelegenheid worden gesteld een aantal spellessen bij te wonen en daarna hun definitieve proeve af te leveren. Het beste resul taat zal met een prijs van f 200 wor den bekroond. Inzendingen, desgewenst onder mot to. moeten in machineschrift uiterlijk 1 Sept. bij de directeur van de toneel school, Marnixstraat 150, Amsterdam, worden ingeleverd. Een vrijmoedige opmerking A CHTER DE NAMEN van de jongste katholieke dichters behoort een. vraagteken te staan. Talenten werden ze in De Nieuwe Eeuw door Michel van der Plas genoemd en hij geeft de namen M. Deak, M. Verdaasdonk, H. Berghuis. J. Leyten, N. Verhoeven, J. Engels, L. Vleugelhof en F. Baby- Ion. Men mag niet ontkennen, dat er talent aanwezig is. maar of het twee of vijf talenten zijn weet vrijwel nie mand. Want wat hebben wij op slot van zaken van deze jonge dichters gezien? In een of ander tijdschrift, week of dagblad treft men een gedicht aan, misschien een voortreffelijk vers, maar dat is toch onvoldoende om 'n oordeel te vellen over de jongste ge neratie. onvoldoende voor de dichter en even onvoldoende voor de belang stellende lezer. TjiN toch twijfelt niemand, tenzij de heer van Gent, aan het élan en het feu sacré van deze knapen. De jongste talenten zijn, actief genoeg, ook al weten wij niet precies, welke activiteiten zi.i er op nahouden. Zeker, een voordrachtavond geven in ver schillende steden is een dappere ac tiviteit. maar de jongeren zullen het toch wel met me eens zijn, dat der gelijke avonden voorbijgaan als een wolkje aan de lucht. De moeilijk ver staanbare verzen (zoals b.v. van Nico Verhoeven) hoort men wel uitspreken voor de rest kan niemand er iets van navertellen. yO gaat het met de jonge dichters al enkele jaren. Leo Boekraad zegt dat er geen generatie bestaat. Jan Leyten meent van wel. L. Vleugelhof publiceert in De Linie en Het Volks weekblad. Frans Babylon geeft Frag menten uit en de rest moet men met een bibliotheek-lantaarn gaan zoeken in dure tijdschriften. Enkele ingewij den weten na moeizame arbeid iets van hun literatuur af en het publiek zit met smart te wachten op de veel besproken generatie, die alleen be sproken wordt en zelf een zeldzame spreekbuis heeft. De jongeren zouden graag een tijdschrift bezitten. Oude literato ren lopen mee en wilden ook deel nemen. althans meedoen. De heer van Gent weer een uitgever en de jongpren zelf kennen er geen. En zo harrewart de dichterswereld ver der zonder tastbare resultaten. Het is daarom meer dan hoogtijd, dat de jongeren een tijdschrift krij gen of dat zij al hun werk samenbun delen en uitgeven, als er tenminste een uitgever te vinden is. Men voelt de cirkel, waarin de degens kruisen. Deze katholieke talenten echter moe ten hun kans krijgen, weinigen be grijpen waarom die hen nog niet in ruime mate geboden is. PIET HACK. /AVER enige maanden zal bij De Be- zige Bij van de hand van Bert Voeten een roman verschijnen onder de titel ..De Komediant Het werk houdt zich voornamelijk bezig met de geestesgesteldheid van de naoorlogse jeugd. Eveneens bij De Bezige' Bij zal van Bert Voeten een kleine dichtbundel verschijnen: Suite in December. Een grotere dichtbundel De Am monshoorn is in voorbereiding. Deze bundel is geschreven in Egmond aan Zee. Bovendien legt Bert Voeten de laat ste hand aan de vertaling van 'n boek van Arthur Koestier: Dialoog met de dood. waarin de Spaanse burgeroor- log wordt behandeld, die Koestier zelf heeft meegemaakt. v v pAASIKIVI, de grijze maar niet temin bewonderenswaardig vita le Finse minister-president, houdt totnutoe uiterst kranig voet bij stuk en wijkt niet voor de eisen der communistische oproerkraaiers. Het is echter de vraag of de oude president nog lang 't been stijf kan houden, want nu de politieke crisis in Finland is uitgegroeid tot een openlijke strijd met de communisti sche partij, ligt het voor de hand, dat Moskou straks op een of andere manier de „helpende hand" zal gaan bieden om de „democratie" te red den. In de loop van Dinsdag kwamen steeds meer berichten binnen over ongere geldheden in verschillende streken van Finland. Een poging van de volksdemocraten coalitie van com munisten en linkse socialisten om een algemene staking te forceren, ten einde de president te dwingen een communistische minister van Binnen landse Zaken en onderminister van Buitenlandse Zaken aan te stellen, hebben tot nog toe gefaald. Kilpi. die de communist Leino is opgevolgd als minister van Binnen landse Zaken, heeft gisterenavond ver klaard, dat hij deze post zal blij ven bekleden. Tegelijkertijd heeft zijn partij de sociaal-democratische medegedeeld dat hij zijn lidmaatschap heeft ver loren. daar hij zich candidaat heeft gesteld voor de ..volksdemocratische' partij (comm.) bij de algemene ver kiezingen in Juli aanstaande. Communistische relletjes QM de arbeiders te verhinderen naar hun werk te gaan, hebben com munisten de brug, welke het centrum van Helsinki (de Finse hoofdstad) ver bindt met de industriewijk, gebarri cadeerd. De politie heeft de commu nisten echter op de vlucht gedreven. Zij bewaakt ook de regeringsgebou wen. Elders in de stad reden auto's rond met communisten, die riepen: ..Paasi- kivi is een kapitalistenknecht", „de regering is een troep fascistische sa menzweerders", „Paasikivi manipu leert met de grondwet, wij kunnen het met machinegeweren". Toen een arbeider, behorend tot de sociaal-democratische partij, op een scheepswerf aan het woord poogde te komen tijdens een stakingsbijeenkomst werd er door de volksdemocraten ge roepen: ..z'n kop er af" waarop de communistische voorzitter van de ver gadering de arbeider toevoegde: .je kunt beter gaan zitten, want anders kan ik voor je leven niet' instaan". In heel het land heerst nog steeds een staking onder de havenarbeiders De procureur-generaal heeft me degedeeld, dat h(j voor de beledi- ginscampagne tegen Paasikivi ver antwoordelijke personen zal vervol gen. Londen ongerust JJIPLOMATIEKE kringen te Londen geloven, dat de Britse regering 'n speciale verantwoordelijkheid voelt om er zorg voor te dragen, dat de bur gerlijke vrijheden in Finland onaan getast blijven. Engeland was een der twee mogend heden de andere was de Sovjet- Unie die het ratificatie-document tekenden, waardoor het vredesver drag met Finland het vorig jaar van kracht werd. ^BE LENSTRA, die als linksbuiten in het Nederlands elftal was ge kozen voor de wedstrijd tegen Noor wegen welke op hedenavond te Oslo plaats vindt, zal de reis niet meema ken op doktersadvies. Lenstra heeft in de kampioenswedstrijd van Zondag 'n blessure opgelopen. Bij de reserves is Temming van D.O.S. gekozen. De Utrechtenaar trof het wel heel ongelukkig toen hij eer gisteravond uit de bus in Rotterdam stapte op weg naar de laatste training en daarbij door zijn enkel zakte.. Ook Temming si de reis naar Oslo dus niet meemaken. De keuzecommissie van de K.N.V.B. heeft nu besloten alsnog naar Oslo mee te nemen de A.D.O.-speler Clavan. Het definitieve elftal zal, in verband met het uitvallen van Lenstra en Tem ming in Oslo worden samengesteld. KRAAK HEEFT EEN LEERtlNG! Wij lezen in „De Sportkroniek": De doelman van het Ned. Elftal zou Zondag J.l. in Bergen op Zoom met Stormvogels tegen Dosko spelen. Hij kwam echter zeeziek uit Engeland te rug en kon niet spelen. Teleurstelling in Bergen op Zoom, waar nu Kraaks leerling. Hamers, speelde. En goed speelde! Deze knaap ls in Engeland, waar hij in het Ned. Jeugdclftal speel de, aan de manager van Tottenham- Hotspur al opgevallen. Of hij niet blij ven wildeI! CORN. BOYS I-IJZENDIJKE 3—3. De laatste te spelen wedstrijd in de competite 1947-'48 was wel een van de minst aantrekkelijke wed strijden welke we bijwoonden. In verband met de wedstrijd Oost West Zeeuwsch Vlaanderen, waren de beide ploegen verzwakt. Voor de rust wist Corn. Boys de stand op 2-1 te brengen, waarbij IJzendijke- verdediging te zwak leek en de be zoekers tevreden mochten zijn met die stand. Na de rust was het meer gelijk opgaand spel en konden de gasten uit goede doorbraken nog tweemaal succes boeken. Door aarze len op het juiste momenten gingen goede kansen voor de Boys verloren J en zo konden zij het niet verder bren gen dan een gelijk spel van 3—3. CORN, BOYS II-IJZENDIJKE II 4—1. De Corn. Boys reserves hadden het heel wat gemakkelijker en het is ze ker aan IJzendijke's achterhoede te danken dat de nederlaag voor hen nog niet groter werd. Met een goal voorsprong gingen de thuisspelers de rust in welk na de thee nog wisten op te voeren tot een verdiende zege van 41. Over de gehele wedstrijd was Corn. Boys zichtbaar de meer dere. KOEWACHT I—BEERSCHOT RES. 6—4. Zondag waren de reserves van de Antwerpse ereklasse Beerschot te gast bij de V. V. Koewacht. Met de stevige wind in haar voordeei slaag de Koewacht erin met de rust een 3—1 voorsprong te boeken. Na de thee schenen de bordjes verhangen, want in 'n kwartier tijd brachten de Sinjoren de stand op 34. Koewacht gaf de moed echter niet op en s'aag de er niet alleen in gelijk te maken, maar wist de score nog op te voeren tot 6—4. (Koewacht 2—Beerschot Jun. 3—2) RONDF. VAN OUD-GASTEL In verband met de 2e Ronde van Oud-Gastel waarvoor entree ver schuldigd is, zal dezer dagen een aan vang worden gemaakt met de voor verkoop van de z.g. donateurskaar- ten. De donateurskaarten hebben dit voor op de komende belastingkaarten dat de bezitter ervan geen belas- tingkaart behoeft te kopen en boven dien een gratis programmaboekje zal ontvangen. Men doet derhalve ver standig reeds thans een kaart van Gastel Vooruit te kopen. Volgens mededelingen in de En gelse bladen hebben tot nu toe vijf landen voor het Olympisch voetbal- tournooi ingeschreven, n.l. Nederland, Frankrijk, Denemarken, Groot-Brittan- nië en Luxemburg. In het kader van de Zeeuwse Dis trictswedstrijden vindt op 5 Juni in Axel een ontmoeting plaats tussen 't Zeeuws Vlaams elftal cn een Wat chers. GOES, 25 Mei 1948. Kruisbessen voor export 105149 per 100 kg.; Aard beien. 130—310 per kg.; Groenten Bloemkool I 22—40, idem II 0—20, id. Ill 3.50—8.50, Komkommers I 30—33. idem II 26—30, idem 111 15—23, Kron- sla 5.50—8, alles per 100 stuks; Feultjes 150, Tuinbonen 108, Sjalotten 22—25, Rabarber 17, alles per 100 kg.; Worte len 43—52, Selderij 8, alles per 100 bos; Ganzeneieren 55 per 100 stuks. KAPELLE (Z.B.) 24 Mei. Grote vei ling.' kruisbessen 0.94-1.31, kleine vei ling: aardbeien 1.80-2.32 beide per kg, sjalotten 0.15 per bos. rabarber 0.06- C11 per kg. kropsla 4.5-5.5 p. st. J. Ph. Koene ROTTERDAM. 25 Mei. Op de markt van heden werd in totaal 3254 stuks vee aangevoerd, waarvan 390 paarden. 27 veulens. 80 -magere run deren, 785 vette runderen, 53 graskal veren, 582 nuchtere kalveren, 726 schapen en lammeren, 10 varkens, 493 biggen. 108 bokken en geiten. De prij zen bedroegen voor: slachtpaarden 1.60 1.30 1 per kg, werkpaarden 850 700 450, hitten 600 500 300. kalfkoeien 800 700 530, melkkoeien 800 700 530, varekoeien 550 450 370. vaarzen 530 430 300, pinken 400 300 225, graskalveren 250 150 100, biggen per week 55 45 35, Voor biggen was de aanvoer iets gro ter, handel zeer kalm, prijzen niet ge heel prijshoudend. Paarden aanmerke lijk groter, handel traag, prijzen werk paarden en hitten: stabiel, slachtpaar den teruglopende prijzen; kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week; handel lui; prijzen onveranderd; vare koeien aanvoer matig, handel stroef, prijzen iets lager; vaarzen en pinken aanvoer klein, handel kalm, prijzen prijshoudend en voor bokken en gei ten aanvoer iets ruimer, handel rede lijk. en prijzen constant. Keulen 159 0.01), Ruhrort 0.51 0.03), Lobith 9.39 0.01), Nijmegen 7.10 0.05), Arnhem 7.27 (+0.04), Eefde (IJssel) 2.44 (+0.04), Deventer 1.59 0.04), Borgharen 40.35 0.10), Belfeld 11.02 0.09), Grave (beneden) 4.52 (—0.10). ZAAMSLAG Mevr. Mutsaerts-Loven, Bre- daseweg 442a, Tilburg, vraagt FLINKE HULP IN DE HUISHOUDING Boven 18 jaar. Meerdere hulp aanwezig. Loon nader over een te komen. 892-oo NETTE GEVRAAGD voor dag en nacht, goed kunnende wer ken. Goed loon Schout Back- straat 2, Tilburg. 891-oo Bezoekt het grote landelijke TE SINT JANSTEEN op het oude voetbalveld op ZONDAG 30 MEI, 1948, aanvang twee uur. 569-0 Aan dit concours wordt deelgenomen door alle rij- verenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen, aangesloten bij de N.C.B. voor het cursusjaar 1948-1949 iedere werkdag van 10-12 en 2-4 uur in het schoolgebouw aan de Westwal tot uiter lijk Zaterdag 12 Juni e.k. Bezitters van een diploma 2 j. cursus van een Ambachts school kunnen zich eveneens opgeven voor het volgen van een extra cursusjaar hetzij voor hetzelfde vak alswel voor een nevenvak. Bijv. metaalbewerkers voor auto monteur, enz. Bij de inschrijving moet een geldig bewjjs van het inkomen van het gezinshoofd over het afgelopen jaar 1947 worden overgelegd. Zonder dit bewijs is in schrijving niet mogelijk. Inlichtingen op dezelfde tijden. De directeur der school: J. H. B. Buthfcr. Op Uw vergunning" kunnen wij U uit voorraad leveren ons van ouds bekende op ruitwinding. En bezorgen U deze franco thuis. Beleefd aanbevelend, 858-0 TELEFOON 4 KLOOSTERZANDE Alléén de echte Brillantine Russe draagt het merk: Let vooral op de naam KREMLIN" Agent: J. Meyerink, Bergselaan 103, Rotterdam

de Stem | 1948 | | pagina 3