Rode machtsontwikkeling in Indonesië 't IJsje wordt weelde Het midden-oosten een heksenketel Moskou'svertrouweling Alimin trok aan de touwtjes Jeruzalem 'n tweede Stalingrad? Sacraments dag Djokja moet niet overschat worden IN 'T KORT VIERDEJAARGANG No. 1083 WOENSDAG 26 MEI 1948 „Israël" vraagt Amerikaanse millioenen. Arabieren namen nog geen beslissing 14 000 ®*EREN zijn in Amster- Regenachtig Tegen verrader Breed doodstraf geëist Min. Lieftinck komt 85 millioen te kort Ook sigaren en sigaretten duurder Ondernemingsbelas ting wordt hoger Heiligdomsvaart Maastricht Militair vertoon in Zeeland Koning Abdoellah en de Arabische Liga Koning Abdoellah droomt van een groot oosters rijk Alle grond is cultuur grond Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad A. F. JAernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J- M- Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal. per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. t 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. (Van onze gemobiliseerd redacteur). MALANG, Mei 1948. DIJ DE 1 MEI BETOGINGEN werden te Djokja de levensgrote por- tretten van Marx, Lenin en Stalin in de stoet meegedragen. Dit, op zich misschien onbetekenend feit, werpt een plotseling licht op het in terne leven in de Republiek, dat voor een belangrijk deel beheerst wordt door een mysterieuze figuur van onbetwistbaar communistische inslag. De wereld voor Moskou VITANNEER men de lange weg van besprekingen en overeenkomsten tussen onze regering en de republiek in vogelvlucht overziet, kan men zich moeilijk los maken van een gevoel van onbehagen en twijfel of wel ooit het einddoel bereikt zal kunnen wor den. Telkens rijzen nieuwe moeilijk heden en bezwaren, waardoor het einddoel steeds verder terug wijkt, zodat men zich afvraagt of dit trai neren niet het gevolg is van een voor opgezet plan, dat in zo vele facetten herinnert aan de politiek die Rus land volgt in de vergaderingen van de V. N. De portretten van Marx. Lenin en Stalin en de vraag die hierboven ge steld wordt, kregen voor mij een dui delijker betekenis en een bevredigend antwoord, toen ik dezer dagen in het te Batavia verschijnend weekblad „De Ronde Tafel" een artikel aantrof over Alimin, de man die zich met al zijn ijver, al zijn kunde, ervaring en ge slepenheid opwerpt als voorvechter in Indonesië van het grote plan: de wereldverovering voor Moskou. Wie is deze Alimin? TAEZE geheimzinnige figuur, die aan de Lenin universiteit te Moskou zijn opleiding kreeg, knoopte daar hechte politieke banden aan met Har ry Pollit (leider der communistische partij in Engeland). L. Stakey (idem in Australië). Earl Browder (gedu rende wederoorlog II leider der Ame rikaanse communisten), Chou Eng Lai (leider in China), Okano (com munistisch agitator in Japan), alsook met Thorez. die daar zijn laatste in structies voor de beweging in Frank rijk ontving. Na zijn opleiding ver richtte hij practisch werk als propa gandist van de Komintern te Parijs, Brussel, Londen, Berlijn, Smyrna, Midden-Oosten, Mongolië en China. Ze ventien jaren van voorbereiding! In 1945, na de capitulatie van Japan, keert hij naar Java terug om zich te gan wijden aan de uitvoering der van Moskou meegekregen opdrachten: het bestendigen van de economische chaos ontstaan door de Japanse overheer sing, tot bij tijd en wijle het volk rijp zou zijn voor de communistische idee hetgeen in wezen natuurlijk niets an ders betekent dan de stichting van de Sovjetstaat Indonesië, met alle wet tige en onwettige middelen. Alimin kreeg daarbij de be schikking over een groot aan tal behoorlijk geinstrueerde ver trouwensmannen. Hun wijze van wer ken is een nauwkeurig cliché van het communistische optreden in de Wes terse landen. Celvorming, infiltratie, openlijke en geheime propaganda. Alimin's mannen wisten zich in de be langrijkste organisaties, de vakvere nigingen, te dringen en daarin voor aanstaande plaatsen in te nemen. In 1946 zien wij Alinin optreden als voor zitter van het door hem geschapen ..Politburo-" der „Partai Kommoenis Indonesia". Dit Politburo is inmiddels het voornaamste machtsinstrument in de Republiek geworden. De resultaten richtingen kon uitdragen. Volksfront no. 2 werd de „Sajap Kiri", die een eerste succes oogstte in het ten val brengen van het kabinet Sjahrir en de vervanging daarvan door de sterk links georiënteerde regering Sjarif- oeddin. waarin ook communisten zit ting namen. En nummer drie was het leger, waarover wij slechts behoeven te ver wijzen op de tijdens de politiële actie bijna overal aangetroffen communis tische emblemen, tekeningen en leu zen. Het communisme had vasten voet gekregen in de Republiek en Alimin kan nu open kaart gaan spelen. Wij horen het in zijn laatste spreekbeurten: „De Indonesische communistische beweging mag men vooral niet zien als nationaal verschijnsel, maar als onderdeel en vertakking van het internationale communisme, dat zich thans op de derde wereldoorlog voorbereid tegen het Amerikaanse kapitalisme". In de greep van Moskou? WIST geen republikeinse regering, wist geen president en geen ka binet af van deze ontwikkeling en de staag zich uitbreidende machtspositie van het communisme binnen de re publiek? Het antwoord kan niet an ders dan bevestigend luiden. „De Ron de Tafel" zegt zelfs dat deze machts ontwikkeling de stilzwijgende goed keuring gehad heeft en het blad stelt als gevolg daarvan vast, dat de re publiek inderdaad communistisch is! Het is in dit verband interessant de figuur van Soekarno te belichten. Het •is bekend, dat deze in den beginne beducht was voor een uitbreiding van het Sovjetfront in Zuid-Oost-Azië en zelfs overhelde naar het denkbeeld dat een Amerikaans trusteeship a la de Philippijnen voor Indonesië niet zo gek zou zijn. Hij kwam tot andere T"|E LAATSTE WEKEN kwamen uit Batavia meerdere berichten door die op toenemende onrust wezen. Niet alleen stropen hier en daar ben den rampokkers het land af, maar ook begon twijfel te heersen over de vraag of het de republiek ernst is om tot overeenstemming te geraken. Zullen niet opnieuw weer zoveel be zwaren gemaakt worden, dat van een spoedige overeenstemming geen spra ke kan zijn De vraag rijst natuurlijk waarom van republikeinse zijde een dergelijk spel gespeeld zou worden, Onze ge mobiliseerde redacteur in Indonesië stipt in nevenstaand artikel enige mogelijkheden aan, die te denken ge ven. Het is Moskou, dat aan de touw tjes trekt, zo signaleert hij. Moskou en diens vertrouweling Alimin. Met zorg ziet men toe hoe hun spel zich ontwikkelt. gedachte door twee factoren; de eer ste was de snel wassende macht van Alimin, die in hem de vrees deed op komen dat Indonesië met dat Amerika wel eens naast en buiten het Oost- Aziatische „welvaartsblok" zou komen te staan; en de tweede was, dat hij bepaald geschrokken moet zijn op het vernemen van de tijding, dat het Sta te Department in de verwezenlijking van de Truman beginselen ook Indo nesië wenst te betrekken. Hierom en misschien ook nog om enkele andere oorzaken, zagen wy half vorig jaar een ommezwaai van zijn kant naar Moskou. Niet op Amerika, doch op Rusland zette hij z'n hoop voor de toekomst, hetgeen o.m. blijken moge uit het ver zoek aan Alimin om zich gereed te houden voor een reis naar Moskou, teneinde daar economische en finan ciële steun te krijgen; het opnemen van contact met de communistische centrale te Singapore en Shanghai en de opdracht aan Setiadjit en Gani om zich tot de nieuwe consul-gene raal der V. S. te Batavia te wenden om deze door omzichtige besprekin gen duidelijk te maken dat de repu blikeinse regering van mening is, dat de V. S. slechts het doel voor ogen stond om Indonesië te maken tot een springplank tegen de Sovjet's. Dit alles wijst voorlopig op een duidelijke zegepraal van Alimin. Wat de gevolgen zullen zijn, kunnen wij slechts gissen. Maar wat Moskou vast heeft, laat het zonder meer niet los; zeker niet wanneer er een man als Alimin is om over de Sovjet plannen te waken? DVENALS dat bij de behandeling van het ontwerp tot grondwets herziening in de Tweede Kamer het geval is geweest, bleek gisteren ook in de Eerste Kamer de A.R. tegen de herziening te zijn. De heer Anema noemde het zelfs een ontwerp met een tweeslachtig karakter. De Unie constructie vooral bleek een steen des aanstoots. Namens de C. H. deelde de heer P o 1 1 e m a mee de voorstellen te steunen. Beharlenswaardige woorden liet de heer Kropman van de K. V.P. horen. Hij waarschuwde na melijk voor overschatting van de republiek Djokja en wees er op, dat het geduld met de republiek niet eindeloos moet zijn. Hij vroeg ook naar de waarheid van de geruch ten, ais zou er in de komende da gen in Djokja onderhandeld worden over de inrichting der verenigde staten van Indonesië. Hij hoopte, dat de regering deze geruchten zou tegenspreken. De VVD-spreker Molenaar zei dat de Unie conceptie van prof. Rom- me steeds meer veld wint en ook zijn volle instemming heeft. Vandaag om elf uur gaan de be sprekingen verder. De Kamer keurde enige kleinere wetsontwerpen goed. O.a. dat betref fende de bestrijding van de asperge- vlieg. De heer vanSanten (CPN) diende een motie in strekkende tot spoedige erkenning door Nederland van de nieuwe staat Israël. Deze mo tie zal op een later te bepalen tijdstip in behandeling worden genomen. JAE resultaten van Alimin's werk manifesteerden zich uiteindelijk in het vormen van drie belangrijke fronten. Volksfront no. 1 werd de com munistische arbeiderspartij, dat de communistische ideologie naar alle 14.000 EIEREN AAN DE ROL aan de rol gegaan. Dat wil zeggen 12.600, verpakt in 35 kisten op een 2-tons Chevrolet- vrachtwagen, zijn met auto en al gestolen. Later vond een politie agent de duto terug, echter zonder eieren. Vrijwel op hetzelfde mo ment vielen in een andere Amster damse straat 4 kisten met in to taal 1440 eieren van een auto. Ge volg een reusachtige eierstruif. TAEZE week zullen voor alle leeftijds groepen drie eieren beschikbaar ge steld worden. E™ OMVANGRIJKE bonnenzwen- del is in het hoge noorden van ons land ontdekt. O.m. zijn duizenden vleesbonnen in de zwarte handel ver dwenen. Tien personen zijn reeds ge arresteerd. 50 andere wacht eenzelfde lot. JN EEN radio-rede heeft Prinses Ju liana het Nederlandse volk opge wekt in het kader van het „interna tionale kinder-nood-fonds" mee te helpen aan de leniging van de nood van millioenen kinderen in de we reld. 'JMJDENS een bijeenkomst van de plaatsvervangers der geallieerde militaire bevelhebbers te Berlijn heeft kolonel Jelizarof (Sovjet-Unie) zijn goedkeuring onthouden aan een auto risatie tot stichting van een afdeling der Europese Unie te Berlijn. I) eersverwachting, geldig tot «oensdagavond: Meest zwaar bewolkt met tijde- !)k regen en op enkele plaatsen een onweersbui. Wind draaiend "aar Zuidelijke richtingen en iets aanwakkerend. Heden zon onder 20.4B uur. Don derdag zon op 4.31 uur en maan onder 7.42 uur. „WIJ zullen Jeruzalem tot een tweede Stalingrad maken", heeft een woordvoerder van het joodse bureau in Jeruzalem ver klaard. Deze uitlating toont dus wei aan hoe fel de joden zich verzetten en zullen blijven verzetten tegen de Arabische strijders. Dit is dan ook de reden waarom in de Heilige Stad steeds meer huizen in puinhopen ver anderen. De joden zetten intussen alles op alles hulp van buiten te krijgen. Weiz- man. de president van de joodste staat Israël, heeft gister nog dringend aan gedrongen op Amerikaanse hulp tij dens een conferentie met Truman. Hij heeft een lening van enige millioenen gevraagd om wapens etc. te kunnen aankopen. Hij deelde mee, dat de joden Jeruzalem willen behouden, ofschoon het hen niet is toegewezen bij het ver delingsplan van de Veiligheidsraad. Opmerkelijk is, dat de joden in Ame rika verschillende anti-Britse demon straties op touw hebben gezet. In aile kampen van „ontheemden- in de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland is een mobilisatiebevel opge hangen voor alle joodse mannen en vrouwen van 17 tot 35 jaar, om mili taire dienst te doen in „Israël." Nog geen beslissing ry Arabieren schijnen intusseh nog geen officiële beslissing genomen te hebben over het verzoek om het vuren te staken, ofschoon de Arabische leiders gister weer in Amman bijeen zijn geweest. Bevin heeft in het Lagerhuis oor geen opzienbarende mededelingen ge daan. Hij wilde met het afleggen van een verklaring wachten tot hem het Arabische standpunt bekend was. ■yEERTIEN dagen geleden is voor het Bijzonder Gerechtshof te 's- Gravenhage behandeld de zaak tegen de 38-jarige Haagse boekhouder Breed die van 1944 tot het einde van de oor log als werktuig en handlanger van de beruchte Schreieder is werkzaam geweest als „Polizei-angesteller" bij de Sicherheitspolizei en als V-man van de Sicherheitsdienst, in welke functie hij eenzelfde soort arbeid ver richtte als van der Waals, met wie hij ook samenwerkte. Bij. de voortgezette behandeling van deze zaak is Schreieder gisteren als getuige gehoord. Uitvoerig vertelde hij over de ge beurtenissen bij het afwerpen van wapens nabij Helvoirt, waarbij een il legale werker is gedood en een zwaar gewond. Bij deze actie in Noordbra bant was verdachte ook ingezet. Breed deelde nog mee, dat hij van verschillende stunts waaraan hij deel nam na zich in de illegaliteit te heb ben ingedrongen juwelen heeft achtergehouden om deze aan de Nederlandse regering en de fiscale re cherche terug te geven. De verdachte. zich vriiwillig heeft gewijd aan verraderswerk van het ergste soort,' waardoor tientallen Nederlanders hun leven hebben verlo- waaronder ook een werker van tegenover Trans-Jordanië en Irak. Deze landen en Syrië hebben concessies verleend aan Engeland, de Ver. Sta-straf tegen zich eisen, ten, Frankrijk en Nederland. de illegale „Stem" hoorde de dood- Oliebelangen jTNERZIJDS valt het natuurlijk niet te ontkennen, dat gewapende tus senkomst van de grote mogendheden consequenties kan meebrengen, ander zijds vraagt men zich af, of ook geen andere factoren een rol spelen bij het uitblijven van deze daadwerkelijke tus senkomst. Indien men op de kaart, ziet, welke belangen de Ver. Staten, Gr. Brittan- nië en de Sovjet-Unie in de Arabische landen hebben, dan blijkt wel, dat deze olieconcessies een optreden m net ge schil niet vereenvoudigen. De waarde van de concessies is zeer groot. De Amerikaanse conces sie in Saoedi-Arabië vertegenwoor digt alleen al een waarde die het vijfvoud van de totale kosten van het Marshall-plan te boxen gaat. Voeg hierbij nog de enorme investe ring (175 millioen dollar) die de aan leg van de Trans-Arabische pijpleiding vraagt, en het grote probleem ligt voor U: of ingrijpen in de ruzie tussen Is raël en de Arabische landen en de waardevolle gebieden verliezen, of niet ingrijpen en de belangen van de olie maatschappijen sparen en toezien hoe de vrede wordt verstoord. Voorlopig heeft, men zich nog geplaatst achter de Veiligheidsraad, die echter aan haar uitspraken wegens het ontbreken van sancties geen kracht kan verlenen. Op dezelfde wijze waarop het dus voor de Ver. Staten zaak is goede vrienden te blijven met Saoedi-Arabië is dit eveneens het geval met Engeland BUITENLANDSE OLIEBELANGEN IN DE ARABISCHE LIGA IRAN OUELEIDINGEN i OLIEVELDEN ftftl OUE RA FINADERIJEN SPOORLIJNEN riET VERLENEN VAN TOESLAGEN ten behoeve van de Iandbouwbe- drijven op lichte gronden, waartoe de regering voor de jaren 1947 en 1948 heeft besloten, vereist in totaal f 85.000.000. De dekking kan ten dele worden gevonden in een verhoging van de opbrengst van de tabaksaccijns, waartoe reeds uit anderen hoofde bij de minister het voornemen bestond. De jaarlijkse bate hiervan kan op f 20.000.000 worden gesteld. Voorts bestaat er naar de mening van de minister aanleiding tot enige uitbreiding van de weeldebelasting, waarbij met de in België ten aanzien van de weeldetaxe bestaande toestand zoveel mogelük zal kunnen worden rekening gehouden. Deze maatregel zal een bate van omstreeks f 10.000.000 per jaar opleveren. De vorenbedoelde verhogingen dragen in verband met het boven staande, een blijvend karakter. Zij zijn iif een thans ingediend wetsont werp vastgelegd. Ter dekking van het overige gedeelte van de uitgaven wordt een verhoging van de ondernemingsbelasting voorgesteld, welke evenwel beperkt zal blijven tot de jaren 1948 en 1949. De bate van de verhoging van de ondernemingsbelasting wordt over 1948 geraamd na aftrek van de daling in de opbrengsten van andere belastingen, welke tengevolge van deze heffing zal optreden op t 13.000.000. De totale op vorengeschetste wijze te verkrijgen baten belopen der halve f 43.000.000. \fOORGESTELD wordt het percen tage voor sigaren iets te verho gen (resp. van 26 pet. op 27 pet. en van 32 pet. op 33 pet.). Voor de sigaretten zal het percenta ge stijgen van 58.3 tot 62 en voor de rooktabak, snuif en droge pruimtabak van 37.5 tot 40. De accijns voor de sigaretten zal dan in iets sterkere mate stijgen dan die voor de sigaren. Slechts voor de natte pruimtabak wordt, in navolging van de te dien aanzien in de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie geldende regeling een lagere accijns voorgesteld t.w. van 6 cent per kg. De voorgestelde accijnsverhoging zal voor de goedkopere sigaren niet tot een verhoging van de kleinhan delsprijs behoeven te leiden. Voor de sigaret zal de accijnsverhoging een stijging van de kleinhandels prijs ten gevolge hebben. De prijs van een pakje van 20 sigaretten, dat thans 42 cent kost, zal ten gevolge van de accijnsverhoging ten minste 45 cent gaan bedragen. De kerfta bak zal eveneens iets in prijs stij gen. De thans bestaande goedkoop ste prijsklasse van 39'j cent per half onspakje zal b.v. stijgen tot ten min ste 42 cent. Wat is weelde YS/AT de weeldebelasting aangaat, is de minister van oordeel, dat de meeropbrengst van f 10.000.000. dient te worden verkregen door de uitbreiding van het aantal aan weel debelasting onderworpen goederen en niet door een verhoging van het be staande weeldetarief van vijftien pro cent. O.a. zal ook consumptie-ijs als weelde gaan beschouwd worden. De tijdelijke verzwaring van de druk van de ondernemingsbelasting is technisch slechts te verwezenlijken door het heffen van opcenten. Dit betekent dat ook het bedrijfs kapitaal in de verhoging wordt be trokken. De dientengevolge optre dende belastingverhoging zal ech ter, nu een heffing van 40 ten hon derd van het samengestelde grond- bedrag wordt voorgesteld, niet meer bedragen dan 0.08 pet. van het be drijfskapitaal. Voor wat de bedrijfsopbrengst be treft, betekent de heffing van deze opcenten een extra-belasting ter groot te van 2 pet. van de bedrijfsopbrengst Bij kleine ondernemingen van na tuurlijke personen zal de verzwaring van de druk evenwel in de regel aan merkelijk mnder zijn, doordat de eer ste f 3000 bedrijfsopbrengst van onder, nemingen van natuurlijke personen is vrijgesteld en de volgende f 1000 voor een lager percentage in de grond slag wordt betrokken. Voorts zij op gemerkt, dat deze verhoging van de ondernemingsbelasting, evenals de on dernemingsbelasting zelf, bij het be rekenen van de grondslagen voor de inkomstenbelasting, vennootschapsbe lasting en ondernemingsbelasting over een volgend jaar in mindering mag worden gebracht. Dientengevolge is de druk van deze belastingverhoging over 1949 geringer dan over 1948. Bij het vaststellen van de aanslagen over 1950 zal als het ware een gedeeltelijke res titutie van de voordien betaalde be lastingverhoging optreden, doordat de verhoging niet meer verschuldigd is. doch de over 1949 (en eventueel over 1948) betaalde extra-belasting in mihdering van het bedrijfsresultaat komt. QP DE ZONDAGEN 11 en 25 Juli zal door de straten van Maastricht een grote reliekenstoet trekken, die een lengte van 2 tot 3 km. zal heb ben. Het aantal deelnemers, die in deze stoet zullen meetrekken, wordt op ongeveer 3000 geschat. Bij de vaststelling van de route is er rekening mee gehouden, dat de oudste stadsgedeelten van de stad, dus zowel Maastricht als Wijk, ieder hun eigen Zondag moesten hebben. Leden van de Arka en de Werken de Middenstand zullen de eerste Zon dag van de heiligdomsvaart ter bede vaart naar Maastricht komen terwijl pogingen in het werk gesteld worden om ook bedevaarten van militairen op grote schaal te organiseren. Verjarings paraden TER gelegenheid van de a.s. verjaar dag van prins Bernhard, op 29 Juni, zal een 800-tal militairen van III R.I. in verschillende plaatsen van Zeeland defileren voor Zeeuwse auto riteiten. Het is namelijk de wens van de Koninklijke Landmacht om, ter ge legenheid van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin, in onze pro vincie diverse parades te houden. Daar III R.I. in September a.s. naar Indië zal vertrekken is de 29ste Juni gekozen. Het staat reeds vast, dat te Axel zal worden gedefileerd. Over de andere plaasen word nog overlegd gepleegd. EE5 !N HEVIGE STRIJD is opgelaaid in Noord-Kiangsoe, waar machtige Chinese regeringstroepen een aanval hebben ingezet tegen de communisti sche basis Yen Tsjang, 175 km. ten noord-oosten van Nanking. li. (Van omze Rarijse correspondent) £Jhurchill had het goed bedoeld: hij gaf Abdoellah een aanstelling voor zes maanden. Maar Ab was heel wat anders van plan. Het rumoerige gebied, waarmee Londen geen raad wist, moest dienen als zijn springplank. Inderdaad bewaarde hij de orde en rust, noodzake lijk voor de Britse olie-beiangen, doch hjj zorgde er angstvallig voor dat het niet zo rustig werd, dat de Britten hem konden laten schie ten. Doelbewust werkte hij zijn plannen verder uit. Van regent werd hij Emir. (Prins). Toen kwam de tweede wereldoor- log. Hij was de eerste der Arabi sche heersers, die zonder enige tegen- voorwaarde zijn volledige medewer king aanbood aan de Britse rege ring, Niettegenstaande vele teleur stellingen, niettegenstaande het ge kraak in het Britse bolwerk bleef hij trouw aan zijn gegeven woord. Deze trouw werd beloond in 1947. Zonder dat de wereld werd opgeschrikt, zon der veel grote woorden vond er in Amman een kleine plechtigheid plaats, waarbij vele hooggeplaatste Britten aanwezig waren, Assam Pas- ha, de secretaris der Arabische Liga en o.a. Prins Abdulilla, een neef van Ab, die hij na de dood van zijn broer als regent op de Irakse troon wist te werken, zodoende zijn macht uit breidende tot het machtige land van de Olie. Abdoellah, gekleed in het uniform van Brits veldmaarschalk werd ge kroond totkoning van Transjor- danië. De troepenparade was een in drukwekkend schouwspel van ooster se strijders, gestoken in Britse uni formen en bewapend met Engels ma teriaal. De Engelse vertrouweling Abdoel lah, de dromer over het groot-ooster se" rijk. de vriend van Abdullila, maar de tegenstander van de joden en Moskou wer<j geplaatst op een gloednieuwe troon in het nabije oos ten als bewaker van de Engelse olie belangen en communisme. als bestrijder van het Engeland streefde overigens nog 'n ander doel na: beperking van de macht der Arabische Liga. Immers, het op Engelse instigatie gestichte verbond tussen de Arabi- se landen, deed het eigen bewustzijn van het nabije Oosten sterk opleven. Egypte sloeg een ongepaste toon aan. Abd el Krim de ontvluchte geïnter neerde van de Fransen werd met open armen ontvangen door koning Farouk en terzelfder tijd namen de moeilijkheden in geheel Noord-Afrika toe. De Amerikanen, die het zwaar tepunt van hun financiële kracht lie ten vallen op de olie in Saoudie-Ara- bië waren weliswaar nog goede vrienden met Ibn Saud, die dank zij Amerikaanse dollars een leven leidt, zoals het zelfs in sprookjes niet voor komt. doch niettemin begon ook hij tekenen te tonen, die t.z.t. gevaarlijk zouden kunnen worden. VERDEEL EN HEERS! Abdoellah en Ibn Saüd zijn gezwo ren vijanden. Koning Farouk van Egypte is uitgesproken anti-Engels, Koning Abdop.lah inspectceert zijn troepen voor de Palestijnse prens, verge zeld van enige Britse officieren, die gedetacheerd zijn bij het Transjordaanse leger. QNZE Parijse correspondent ver haalt van de intriges welke het Midden-Oosten, belangengebied van menig wereldrijk, in beroering hou den. Het kustgebied van Palestina is het doel van Koning Abdoellah. De macht van de Arabische Liga staat echter bovendien op het spel. Bereikt Koning Ab zijn doel dan betekent zulks het voorspel van de ondergang der Liga? Abd el Krim moet niets van de Fran sen hebben. Abdullia van Irak is goede vrienden met zijn neef Abdoel lah en dus slechte maatjes met Ibn Saud. En al deze onderlinge vriend schap en vijandschap wordt met een handige Britse zet plotseling nog ge compliceerder gemaakt door de kro ning van Abdoellah, die aanspraken maakt op een Groot Syrisch Rijk. Jnderdahd, het is een heksenketel. Vaardig en welbewust spant Ab doellah zijn draden. Zijn nauwelijks 20.000 manschappen tellend legertje is het beste van de Liga. Geheel op geleid engeleid door Britse of ficieren kostte het Londen jaarlijks vijf en dertig millioen. Glubb Pasha, die Arabië beter kent dan zijn voor ganger, de ongekroonde Britse Ko ning Lawrence, hadhet opper bevel. Het eerste doel van Abdoel lah is de uitbreiding van zijn rijk met de Palesteinse kustvlakte. Van daar dat hij tijdelijk de strijdbijl met de andere Arabische leiders begraven heeft om( gezamenlijk Palestina te veroveren. Vandaar ook het geringe enthousiasme voor deze oorlog bij Ibn Saud enkoning Farouk. Wantde verovering van Jeru zalem en Tel Aviy betekent het be gin van een nieuw Oosters rijk, het groot-Syrische rijk van Koning Ab doellah waarvan het vroegere ko ninkrijk van zijn vader Hedjaez on derdeel moet uitmaken. Dit druist in tegen de belangen van Saoudi Arabië en Egypte. De gezamenlijke strijd der Liga wordt dan ook gezien als de ondergang van de toch al geringe Russische invloe den en als de ondergang van de.... Liga zelf. Raar, maar waar. Weer zal morgen op Sacramentsdag en vooral ook aanstaande Zon dag onze aandacht gevraagd worden voor het hoogheilig Sacrament on zer altaren. Op deze dagen zal de schijnwerper van onze geestelijke be zieling zich richten op de Verbor gene van onze tabernakels en zal de onvergelijkelijke weelde, die wij daar bezitten klaarder voor onze ogen staan. Ja, wat een weelde, wat een rijkdom betekent de H. Eucharistie voor ons katholieken. Na die eerste maaltijd van onvergankelijke liefde, die Christus op de avond voor Zijn dood met Zijn Apostelen heeft ge houden in de serene sfeer van de Avondmaalzaal is de aarde in zekere zin veranderd en verrijkt, omdat ze van die dag af nimmer meer zon der haar Heer is geweest, maar De ze werkelijk in de nietige gedaante onder de mensen is blijven leven. Verrukkelijke gaven die, hoe vaak ook vermenigvuldigd, toch steeds voor iedere mens even groot blijft en even onbegrijpelijk in haar ein deloze diepte en rijkdom. /"Vveral waar mensen bij elkaar wo- nen in onze Christelijke lafiden, daar groeperen zij zich rond de kerk als haar middelpunt en in de kerk woont God met hen. Als een mis sionaris zijn geestelijke veroverings tocht houdt over de wereld, steeds brengt hij daar Christus met zich mee. En of zijn altaar staat in de oerwouden van tropische zones of de kale bergstreken van China of in de troosteloze eenzaamheid van de ijs- streken, hij zal er nimmer zijn zon der die Gast der zielen, die leven geeft aan allen, die in Hem geloven. En zo gaat ondanks de koudheid en onverschilligheid of het ongeloof van velen toch het ideaal van Christus in vervulling, dat Hij bij ons zijn zou tot aan het einde der tijden. Zoudt ge nu de aarde kunnen bezien zoals de Engelen haar vanuit hun hoge woning aanschouwen, ja zoals de Va der zelf ze ziet vanaf Zijn hemel troon, ge zoudt overal als lichtpun ten in de duistere nacht de taber nakels onzer kerken zien met haar kostbare schat en wellicht zouden de ze plaatsen u voorkomen als diaman ten op het donkere relief dezer we reld. En zoals de H. Eucharistie de glorie uitmaakt van iedere kerk en zoals ge u een katholieke kerk niet kunt denken zonder Christus zelf. daar verblijvend in Zijn witte kluis, zo is ook de ziel van de gedoopte onvolmaakt als niet Christus daar Zijn woonplaats heeft gevonden. Want ook de zielen ztjn als ker ken, zijn als woonplaatsen voor de Heer. Hij vindt daar Zijn rustplaats, zoals we dat lezen van Hem in het H. Boek, dat Hij vermoeid van het trekken neerzat bij Jacobs bron en wachtend op de komst der Samari- taanse, haar de ware bronnen open baarde van levend water; of zoals Hij eenzaam zwerver door het land zich liet dwingen door de Em maüsgangers om met hen te maal tijden en hun toen de ogen opende en het hart deed branden. ■yyanneer in deze dagen rond Sa cramentsdag de bloemen geuren rond het altaar en de feestliederen weerklinken door de heilige hallen van de kerken om de onvergelijkelij ke weelde der Eucharistie, dan vin den beide ook een weerklank in de harten, die van vreugde trillen en van herdenken van zoveel ondervon den goedheid. Voor de gelovige toch is het H. Sacrament onafscheidelijk verbonden met de hoogtijdagen van zijn leven en in de kracht van deze Spijze vond hij de nodige kracht toen hij in de diepte zijner ellende zijn ogen omhoog richtte. En zoals de liefde tussen twee mensen als ver nieuwd wordt op de herdenkingsda gen van wederzijds doorleefde vreug de of tezamen gedragen leed, zo leeft op Sacramentsdag bij de den kende katholiek de liefde op voor Christus, die in zoveel ogenblikken van het wisselende leven deed on dervinden, dat Hij altijd bij ons is. Gelukkig degene, die niet zonder geestelijke ontroering de dag der in stelling van het H. Sacrament laat voorbijgaan; in wiens hart de feest klanken der Kerk meetrillen en de vreugde wordt beantwoord. Want het is een teken, dat het contact met de bron van het leven niet werd ver broken en dat hij staat in de licht glans van deze genadezon; het is een bewijs dat hij leeft uit de liefde. En op hem past hetgeen St. Jan zegt. dat wie uit liefde leeft, leeft uit God. Stichting voor de Landbouw wenst Nationaal Plan TN DE Stichting voor de Landbouw houdt mén zich diepgaand bezig met de vraag, op welke wijze de be stemming van de grond wettelijk kan worden vastgelegd. Men wenst een Nationaal Plan voor het gebruik van de bodem, waarbij wordt uitgegaan van de gedachte, dat in ons land alle grond cultuurgrond is. Dit betekent, dat het gehele bodem oppervlak moet dienen voor produc tieve doeleinden, in de eerste plaats voor- landbouw, veeteelt en tuin bouw. Centraal dient, aldus de Stichting voor de Landbouw, te worden uitge maakt welke in grote lijnen de be stemming van onze gronden is; stede- bouwkundigen, plaatselijke en regio nale besturen zullen beslissen, waar bepaalde bedrijven mogen worden ge vestigd de landbouw moet daarbij oppassen niet in een hoek te worden gedrukt. 9

de Stem | 1948 | | pagina 1