jNAAL 5 J BREKER, Arabieren vóór Wapenstilstand, Is het verkennen uit de tijd? Koning Abdoellah en de Arabische Liga Verkiezings program IN ZIGHT EYRE ENGD ED" aal/ RTING CSTRAAT 35 Directoir, MIMA'S illatie VIERDE JAARGANG No. 1082 DINSDAG 25 MEI 1948 maar voorwaarden zijn zodanig, dat de Joden deze denkelijk niet zullen accepteren Jeruzalem zwaar gehavend IN 'T KORT Koningin zal volledige rust houden Candidatenlijst K.V.P. Postduiven vervangen pantserwagens Wisselend bewolkt Morgen Noorwegen-Nederland Finse „democraten" beginnen zich te roeren Z.H. de Paus antwoordt de K.A.B. Het Vloeiweide-drama De „Raad der Ouden" te Lunteren bijeen Melk-ultimatum ingetrokken Intrigues in de onmetelijke Woestijnen yy/"at was het jammer, dat op me disch advies Z. Em. Kardinaal de Jong verstek moest laten gaan. Groente-export naar Duitsland xx>ooooooooo MET RUBBER- 641-0 kxxx>oooooooo I55E &iN. GOE3 5T&WT 51-53 - TELEF 2466 ISTERKE EN TOCH ELE )te maat voor f 2.30 punten. 582-0 film waarin de t" de held is. 11-12 uur. eftijden 584-0 n Joan Fontaine en in de emotio- uur. Bespr. 10— 585-0 jaar. en James Ethe- of Donegal) imance met dra- iunten. ond voorstellingen 14 jaar. 587-0 tste tijd onrust- elijks staan de rse inbraken, tijgen. middel van een iak wordt hier- n zorgen meer. 261-oo matische bevel en geheel vrij- dat U 't beste ed te krijgen is. Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per war taal, per post t 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 2788 ijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden; Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur; J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Vopr de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. ALHOEWEL oorspronkelijk in Bagdad officieel bekend is o-emaakt, dat geen aandacht zou worden geschonken aan het verzoek van de Veiligheidsraad het vuren te staken en dat de Arabische legers de strijd zouden voortzetten tot de onvoorwaardelijke overgave der joodse legers, zijn na derhand berichten van andere aard bij ons binnengekomen. Reuter heeft n.l. van gezaghebbende zijde in Washington vernomen, dat de Arabische staten het toch eens zijn ge worden over een wapenstilstand. TN DE eerstkomende maanden is de Koningin voornemens van de Haar thans geboden gelegen heid om. ontheven van het rege ringsbeleid. algehele rust te vin den, volledig gebruik te maken. Later hoopt zij nog vaak blijk te kunnen geven van Haar grote belangstelling voor hetgeen op tal van gebieden door het Nederland se volk wordt verricht. T\E NEDERLANDSE bloemenkwe- kers willen ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van de Koningin Haar zomerresidentie om toveren in een sprookjesachtige bloe mentuin met millioenen en millioenen planten. Het natuurreservaat in Berg en Bos krijgt deze grandioze bloe- menexpositie te herbergen. U EN DETACHEMENT van 200 Ne- derlandse militairen is gisteren de Nederlands-Belgische grens te Wuestwezel gepasseerd om deel te ne men aan de Belgische legermanoeu- vres in de Ardennen. AP HET LOT no. 11284 van de Staats loterij is f 20.000 gevallen. TN APRIL liep de werkloosheid in Brabant terug van 5296 tot 5235, in Zeeland steeg ze echter van 1563 tot 1608 man. TI/ANNEER blijkt, dat in een ge- meente enig bouwwerk zon der goedkeuring tot stand wordt gebracht, terwijl het gemeentebe stuur hiertegen geen maatregelen heeft genomen en deze „zwarte" bouw niet heeft gemeld, zal het aan deze gemeente toegewezen bouwvolume met het dubbele van het bedrag, dat besteed is aan het betrokken „zwarte" bouwwerk worden verminderd. TAE ARABISCHE STATEN schijnen echter verzocht te hebben om een uitstel van 36 uur. Zij zouden als voor waarde gesteld hebben de terugkeer tot de status quo van 15 Mei, zowel in militair als in politiek opzicht. Dat houdt dus o.m. in stopzetting van de joodse immigratie en niet-erkenning van de staat Israël. Palestina moet een Arabische staat zijn, waarin de joden dezelfde rechten zullen hebben als de Arabieren blijft hun standpunt. Het zijn zodanige voorwaarden, die ons niet erg optimistisch doen zijn over de „wapenstilstand". Trouwens ook gisterenavond is er door Transjordaanse troepen flink ge schoten. In de Arabische landen heerst er wantrouwen over het verzoek om het vuren te staken. Enerzijds wijst men er op, dat het vanzelfsprekend is dat de joden terstond bereid waren tot het sluiten van een wapenstilstand, omdat zij het gebied dat hen bij het verdelingsplan beloofd was vrijwel in handen hebben. Anderzijds meent men in Arabische kringen, dat de wapen stilstand bedoeld is als een poging om de Arabische legers op te houden en de joden in de gelegenheid te stellen zich te hergroeperen en militaire hulp van het buitenland te ontvangen. Jeruzalem ingesloten jVJaandagmiddag was er in de toe stand aan de Palestijnse fronten nog geen verandering van essentiële betekenis ingetreden. Voor Jeruzalem hadden de Egyptische en Transjor daanse legers contact met elkaar ge kregen, waaruit de conclusie wordt getrokken dat er spoedig naar Tel Aviv opgerukt zou worden. Jeruzalem staat aan drie kanten aan Arabische aanvallen bloot. En hoe de situatie in de Heilige Stad is, wordt wel scherp getekend door de volgende impressie van een Reuter- correspoudent: Wanneer de Arabische sappeurs te werk blijven gaan in hun tempo van thanr, zal er over een week geen ge bouw nreer overeind staan ln de jood se wijk van Jeruzalem. De soldaten van het Arabische Legioen en andere Araoische troepen vorderen langzaam huis na huis, de wijk in, terwijl het ene joodse gebouw na het andere door explosies in een ruine wordt herscha pen Honderden manschappen van de Haganah en de Irgoen die in de oude stad zijn opgesloten, vechten voor hun leven in de ruines en de ondergrond se tunnels. Arabieren en joden be vechten elkaar kamer na kamer van het grote O. L. Vrouwe-Gasthuis, vlak buiten de muren van de oude stad. Boven op het gebouw staat een groot beeld van de Heilige Maagd en het gebouw zelf is ondermijnd. Op 'n drie honderd meter afstand van het Gast huis ligt het Heilig Graf. Brits-Amerikaans conflict r\PMERKELIJK is en blijft in het Palestijnse probleem het princi piële meningsverschil tussen Engeland en Amerika. Engeland steunt zoals men weet het Transjordaanse leger met materiaal en met Britse officieren Amerika heeft daar bezwaar tegen ge maakt en heeft zelfs de vinger waar schuwend opgeheven, dat het eraan denkt de joden met wapens te steu nen. Er, is echter nog meer. Engeland is een voorstander van een wapenstil stand, terwijl Amerika sancties tegen de oorlogvoerende partijen wil. In de Veiligheidsraad is dit diep gaande meningsverschil duidelijk ge bleken. Het hoeft daarom dan ook geen verwondering te verwekken, dat er pogingen aangewend worden dit verschil van inzicht uit de weg te rui men In welk verband opvallend is de twee bezoeken die de Amerikaan se ambassadeur te Londen gisteren aan Bevin heeft gebracht. Het schijnt, dat Engeland thans be reid is tot een soort compromis. Het blijft voorstander van wapenstilstand maar zou de Britse officieren bij- het Transjordaanse leger willen terugroe pen voor onbepaalde tijd. Denkelijk zal Bevin hierover Woensdag in het Laberhuis meer vertellen. En misschien zal hij ook critiek la ten horen op de erkenning van de staat „Israël" door Zuid-Afrika. Want deze Zuid-Afrikaanse stap is een ern stige slag voor de Britse politiek. Partijraad stelde officiële lijst samen /~VP grond van de groslijststemming van 9 Mei heeft het partijbestuur der K.V.P. thans de officiële candida tenlijst samengesteld. Voor de kringen den Bosch en Utrecht: 1. F. van Vliet, 2 A. Fievez, 3 H. van der Zanden, 4 mr. E. Sassen, 5 drs. M. Janssen, 6 mr. dr. N. van den Heuvel, 7 mr. F. van Thiel, 8 H. van Lieshout, 9 J. Fens, 10 mej. dr. M. Klompe, 11 mr. F. van Kemenade, 12 H. Cleerdin, 13 mej. mr. J. de Vink, 14 J. Rayma- kers, 15 A. Nollen, 16 H. Kok, 17 J. van Daal, 18 dr. H. var. Velthoven, 19 W. Derks, 20 mej. dr. W. van Lanschot. Voor de kring Tilburg: 1 dr. C. Mol, 2 dr. J. Gielen, 3 P. Serrarens, 4 dr. W. de Kort, 5 C. van den Broek, 6 H. Verhoeven, 7 F. Hoo- gers, 8 mr. K. Bastiaansen 9 R. W. Janssen 10 J. van den Berg. Voor de kringen Middelburg, Dor drecht, Leiden, Haarlem en den Heider 1. J. Groen Azn., 2 W. Steinmetz, 3 T. Hooy, 4 mr. J. van Maarsseveen, 5 dr. L. kortenhorst, 6 mej. A. Nolte, 7 M. van der Weyden, 8 mr. P. Aalberse, 9 mej. mr. W. van Lanschot, 10 C. van der Ploeg, 11 P. van Leeuwen, 12 A. Angenant. 13 E. Clynck, 14 N. Hooy- schuur, 15 dr. W. Dysselbloem, 16 M. Meissen, 17 W. Groffen, 18 J. van Dongen. TAE Rooms-katholieke geestelijkheid van Polen heeft een langdurig stilzwijgen over de betrekkingen tus sen kerk en staat verbroken door op de jeugd een beroep te doen de cultus, van het materialisme te verwerpen en te werken voor de kerk, het land en de katholieke geest van het verleden. PRINSES JULIANA zal zich heden- avond om 20.05 uur als ere-voor- zitster van de Nederlandse afdeling van de „United Nations Appeal for Children" (UNAC) in een radiorede richten tot het Nederlandse volk. DU WERKZAAMHEDEN onder een spoorwegviaduct in Arnhem, ont dekten arbeiders in de grond 5 Duit se mijnen, een Engelse bom van 1000 kg., 3 Duitse bommen van 50 kg. en 4 pantservuisten. De hele nacht heeft men gewerkt om de projectielen be hoedzaam uit te graven. Veiligheids halve is de hele omgeving van de on heilsplaats gedurende die tijd ergens anders ondergebracht. TTET troepenschip „Grote Beer wordt 26 Mei te Amsterdam ver wacht. Aan boord bevinden zich ruim 1100 demobiliserenden. afgekeurden en verlofgangers van de Kon. Land macht, Kon. Marine en K.N.I.L. On der hen is het le bataljon van het Reg. Jagers, dat na een afwezigheid van ruim 2 Vt jaar. in Nederland zal terugkeren. Het batajon Jagers, is voornamelijk afkomstig uit de Zuid. provincies. JIET CONFLICT in de bloemenhan del is ten einde. TAE HONGAARSE Primaat, Kardinaal Mindszenty, heeft te Boedapst 'n preek gehouden, welke gericht was tegen de door de Hongaarse Staat en de regering ontworpen schoolwet. Nieuw smokkelmiddel POLITIE heeft een sterk vermoe den, dat er de laatste tijd gesmok keld wordt door middel van... postdui ven. En de smokkelwaar? Geen baal- zak-artikelen. maar diamanten. De kostbare steentjes zijn altijd het voor werp geweest van een uiterst lucratief smokkelbedrijf en met de nieuwe met- thode, zo vermoedt men, hopen de smokkelaars een redelijke kans te lo pen door de kleine mazen van de con- trolezeef heen te komen. Arrestaties zijn nog niet verricht, maar men koestert verdenkingen. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien Zwakke, tijde lijk matige wind tussen Noord en West. Iets kouder. Heden zon onder 20.41 uur. Maan op 23.56 uur. Woensdag zon op 4.32 uur. Maan onder 6.37 uur. yy?OENSDAGAVOND om 6 uur zal in het Oslo-stadion het Oranje-elftal de strijd aanbinden tegen het Noorse nationale voetbal-elftal. Het wordt een zeer zware wedstrijd. Want de Noren zijn technisch heel wat mans. In het Nederlandse elftal gaat de meeste belangstelling uit naar de prestaties van midvoor Roozenburg. Op zijn schouders rust een moeilijke taak. Hier zijn de elftallen: KRAAK VAN BUN. TERLOUW. SCHIJVENAAR. STOFFELEN. DE VROET. VAN DER TUYN. RIJVERS. ROOZENBURG. WILKES. LENSTRA. (O) THORESEN. KVAMMEN. SOERESEN. KARLSEN. DAHT.w SUNDBLAD. SPYDEVOLD. SAKSVIK. SVENDSEN. HOLMBERG. TORGENSEN. Hilversum I geeft een reportage van de voetbalwedstrijd, van 18.25 uur tot 20.30 uur. De reporter is ir. A. van Emmenes. A LS GEVOLG van het ontslag van de cbmmunistische Finse minister van Binnenlandse Zaken hebben „de mocratische" arbeiders verschillende stakingen op touw gezet. De Finse Volksdemocratische partij bestaande uit communisten en linkse socialisten, heeft een „actie-comité gevormd. Het actie-comité zal de acti viteit in het gehele land leiden en coördineren om te voorkomen, dat er wijzigingen in het Finse kabinet wor den aangebracht vóór de algemene verkiezingen. Een niet-communistisch lid van de regering, die ongenoemd wenste te blij ven, verklaarde tegenover Reuter: „We kennen de communistische plan nen en zullen niet gedogen, dat zq uitgevoerd worden. De politie en het leger zijn te hulp geroepen". Kringen, die nauw contact met pre sident Paasikivi onderhouden, bewe ren, dat de president waarschijnlijk niet aan de eisen van de Volksdemo cratische partij zal voldoen. Radio Moskou heeft het ontslag van de minister van Binnenlandse Za ken als grondwetsschending geken schetst en een capituleren voor de „Amerikaanse reactie". TAE VOORZITTER van de Ned. Kath. Arbeidersbeweging ontving een brief van het staatssecretariaat van Z. H. de Paus, als antwoord op de brie ven, die duizenden leden der K.A.B. aan Z. H. hebben geschreven naar aan leiding van de herdenking van de uit vaardiging der sociale encyclieken. Het vervult het hart van de H. Va der met grote vreugde zo staat in de brief dat daardoor een dank baar getuigenis wordt afgelegd van trouw „aan de Apostolische Stoel, die met documenten geput uit het Evan gelie de koninklijke weg heeft aan gewezen. langs welke het arbeiders vraagstuk met afwijzing van haat, op gewondenheid en verwarring volgens de voorschriften van rechtvaardigheid en liefde op passende wijze, doeltref fend en waardig tot oplossing moet worden gebracht. De H. Vader noemt het een eigen schap der Nederlanders, gezond te denken en de gevormde ideeën met gezamenlijke inspanning door te voe ren. Brandstichter houdt 17 jaar r\E Bijzondere Raad van Cassatie te Den Haag verwierp het cassatie beroep van C. M. van der Jagt tegen het vonnis van het bijzonder gerechts hof te Den Bosch, dat hem veroor deelde tot 17 jaar gevangenisstraf. Van der J. was een der zes hoofdda ders van het verzetsdrama op de Vloeiweide te Rijsbergen. Hij was de man. van wie tenslotte bewezen kon worden, dat hij brand had gesticht in de boswachterswoning De procureur-fiscaal had bij de be handeling van het beroep op 3 Mei jl. tot verwerping geconcludeerd. De verdediger had betoogd, dat van der J. niet wiste dat zich nog mensen in het huis bevonden. Doch het is ge bleken. dat het gejammer der slacht offers door ieder der aanwezigen is gehoord en dat van der J. geen hand heeft uitgestoken om hulp te verle den. GOESE TRIBUNAAL Jan Siemons, ex-burgemeester van 's Heerenhoek, 5 jaar internering met aftrek; wijlen F. J. v. D., aannemer te Krabbendijke, verbeurdverklaring 1000.G. P. G., chauffeur te Kapelle, 1 maand voorwaardelijk en C. V., landarbeider te Kapelle, id. Na deze uitspraken te hebben gedaan zei de voorzitter, mr. Vlaming, dat het Goese Tribunaal zijn laatste zitting heeft gehouden en zijn werkzaamheden staakt. De Nederlandse Spoorwegen heb ben een aantal van deze electrische lo eomotieven ii Frankrijk besteld. Deze machines zijn bestemd voor ge mengd bedrijf en kunnen dus zowel de kolentreinen van Limburg uit, als de sneltreinen voor personenver voer trekken. Frankrijk is het enige land in West Europa, dat even als Nederland over 'n uitgebreid spoor wegnet met gelijk stroomspanning van 1500 volt beschikt. Tiet staat als een paal boven water, dat de Lunterense Hagespraken van de „Leider" volmaakt uit de tijd zijn. Daar, waar eens de „Leider" stond, staat nu een geweldig altaar, er wapperen vlaggen met het kruis en de lelie der verkenners, de „Goudsberg" in Lun teren ondergaat gelaten de metamorfose. Tijden komen en gaan. Be wegingen komen.... en gaan? Hoe staat het met de actualiteit van de Verkennersbeweging? De leiders en leidsters uit alle delen des lands zijn het afgelopen weekeind bijeen geweest, om zich voorna melijk óp deze vraag te bezinnen in een „Koempoelan", d. i. een „Raad der Ouden". Dr A. J. M. Cornelissen, Hoofdaal moezenier A. Verhoeven en Pater S. Duynstee O.F.M. hielden toespraken, welke reageerden op de belangrijke vragen, welke velen in de Verken nersbeweging bezig houden, zo al niet verontrusten: komt het verkennen in feite tegemoet aan de behoeften van de moderne jongen? Beschikt 't over de daarvoor vereiste middelen en kan het met zijn ideaal en me thodiek aan die behoeften voldoen? Dr Cornelissen, die Zaterdagmid dag reeds aan het woord kwam, zag twee gevaren die de juiste evenwich tige houding van de leid(ster)er be dreigen: een te sterk materialistische instelling enerzijds en een valse vroomheid anderzijds. Aangezien wij op aarde zijn om God te dienen en daardoor in de hemel te komen, die nen we rekening te houden met de aarde als arbeidsterrein en mogen wij haar niet ontvluchten, waarbij echter steeds de hemel als einddoel moet worden gezien. Zo komen we tot de apostolaats-opvatting van on ze taak in de wereld. „De moderne jeugd lijkt, in de ogen der vermoeide ouderen, de zin voor avontuur te missen", zei Dr Cor nelissen (een feit waarover vele jeugd leiders van vandaag klagen), maar, voegde de inleider er aan toe in werkelijkheid zoekt hij het avontuur en heeft een diepe afkeer van be krompenheid, berekening, de weg van de minste weerstand en burger- JJE RESOLUTIE der federatie van melkhandelarenorganisaties is voor de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aanleiding ge weest het bestuur der federatie tot een onderhoud uit te nodigen. Minister Mansholt heeft in deze be spreking duidelijk gemaakt, dat de oplossing van het vraagstuk „melk van de bon" niet bevorderd wordt door het stellen van een ultimatum, waarvoor de regering niet kan zwich ten. De minister staat niet afwijzend tegenover het opheffen der meikdis- tributie maar om hiertoe te komen moeten de regeringsinstanties worden ingeschakeld, teneinde te voorkomen, dat overijlde beslissingen worden ge nomen. In de vergadering, een dezer dagen te houden, zal het bedrijfschap Zuivel zich over dit vraagstuk uit spreken. Het bestuur der federatie heeft thans besloten de leden te adviseren de voorgeschreven distributie-maatre gelen te handhaven. I. (Van onze Parijse correspondent) ^mman is een stoffig Arabisch dorp, ten naasten bij vijftig kilome ter ten noord-oosten van de Dode Zee met ter nauwernood veer tig duizend inwoners. Het is de jongste residentie ter wereld, want op een kale, witte rots staat een paleis, een mooi paleis zelfs. En in dat paleis woont koning Abdoellah met zijn 24 vrouwen. Van hieruit regeert King Ab, zoals hij genoemd wordt over het jongste konink rijk: Transjordanië, dat hij ten geschenke kreeg van Londen, als „be wijs van waardering voor betoonde diensten". Hij regeert met Oos terse wijsheid, exotische pracht en begaafde diplomatie. Koning Ab is maar klein van ge stalte, nauwelijks 160 cm. lang, doch eigen wijsheid en loyaliteit aan Londen, verleenden hem grote macht. Ook koning Ab heeft zijn droom. Amman is natuurlijk geen geschikte woonplaats voor hem. Zelfs de fraaie limousines kunnen hem niet met zijn lot verzoenen. En evenals koning Fa- rouk, evenals Abd el Krim, evenals zijn grootste vijand Koning Ibn-Saud van Saoudie-Arabië droomt hij van een wereldrijk, een nieuw groot Sy rië, met als hoofdstad Bagdad, Bei roet, Jeruzalem of Damascus. Trouw aan Brittannië Engeland heeft in Margaret Rose een charmante prinses. In Augustus wordt 18 jaar. fijn diplomatieke opleiding kreeg Ab in Turkije,, waar men hem onder controle had genomen omdat zijn vader, de toenmalige koning van het toenmalige koninkrijkje Hedjpeaz dat thans broederlijk is opgenomen door Saoudie Arabië. een vrij lastig heerschap was, die het de Turken om een haverklap lastig maakte. Hij leer de hier vloeiend Turks. Frans en Engels. Diplomatie had evenwel zijn grootste aandacht en ook daarin was hij een begaafde en veelbelovende leerling. Bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog begon eerst iijn grote carriëre. Hij was toen 33 jaren oud. Hij zocht verbinding met de Britten, sprak lang en vaak met Lard Kit chener, de Britse gezant in Cairo en kreeg de garantie, dat Engeland hem zou steunen indien hij de Arabische wereld in opstand kon brengen tegen de Turken, de trouwe bondgenoten dor Duitsers. Weliswaar bleek Londen niet in staat de garantie helemaal gestand te TAe oorlog in Palestina heeft de raadselachtige figuur van Ko ning Abdoellah op de voorgrond geplaatst, die thans aan het hoofd van zijn troepen naar Jeruzalem is gemarcheerd. Over deze fel omstreden figuur, ongetwijfeld de sterkste persoonlijkheid, de beste diplomaat en strateeg van de Arabische Liga vertelt onze Parijse correspondent in enkele artikelen nadere bijzonderheden, feiten nog nimmer gepubliceerd. doen, doch niettemin slaagde Abdoel lah, tengevolge waarvan de Arabie ren onder leiding van Feisal en de Britse ongekroonde Arabische koning Lawrence een geslaagde flankaanval deden op Jeruzalem en Damaskus. T onden beloonde hem. In 1918 werd Abdoellah koning vanIrak. Dat was in November. Nu is het ko ningschap in deze heksenketel even wispelturig als bij ons het klimaat. Irak was slechts matig ingfenomen met Ab. En ook tegen zijn broer, Koning Feisal, die. eveneens als dank voor de aan Londen bewezen diens ten tot Koning van Syrië werd ge kroond, ontstond sterke agitatie. De broers genoten dan ook slechts matig van hun hoge macht want in beide landen ontstond de ene opstand na de andere. Het culminatiepunt was een vreselijk bloedbad zowel in Irak als in Syrië. De Fransen maakten korte metten en joegen Feisal zijn paleis uit. Abdoellah, meer staats man dan zijn broer, oordeelde het verstandiger zelf af te treden ten be hoeve van.... Feisal. Zo werd Feisal koning van Irak en Abdoellah moest opnieuw omzien naar een betrekking. Inmiddels had Churchill, die des tijds koloniaal commissaris was, de begaafdheden van Ab ontdekt. Hij gat hem opdracht te verhuizen naar Amman om de orde te handhaven in een rumoerig deel van het nabije Oosten, dat thans Transjordanië heet Weer had Amman een paleis. Hij kreep een dik salaris, dat op de duur sle^° tot een fantas'isehe .subsidie" van f 80.000 000 - per jaar. Maar.,., hij was koning af. lijkheid. In deze opvatting ziet Dr Cornelissen de actualiteit van het Verkennen. De leider, die geen twee slachtigheid van geweten dient te hebben, kan de jongen door middel van het Spel van Verkennen met vrucht trainen. Als de Beweging zich bewust is van de middelen waarover zij beschikt en zelf die avontuurlijke geest weet op te brengen die ze van haar leden vraagt, zal zij er in sla gen. jongemannen aan de maatschap pij te schenken, die, terwijl anderen alles willen vernietigen, alles willen redden, opbouwen en heiligen. lyien denke nu niet, dat deze ern- stige toon twee dagen lang op de Goudsberg bleef heersen. Het was 'n blij weerzien van de meerdere dui zenden die elkaar op het verkenners pad al eens eerder hadden ontmoet, spontaan werd er in de grote arena een rondedans gedaan op de muziek van een Breda'se trekharmonica en aan een laaiend kampvuur volgde 't ene fantastische nummer op het an dere. In de frisse morgen van Zondag stond de arena omkranst van klei ne altaartenten, waar de vele aalmoe zeniers een stille H. Mis opdroegen. Aalmoezenier Verhoeven celebreer de met assistentie de plechtige Hoog mis en er waren niet minder dan 20 geestelijken nodig om aan de khaki menigte de H. Communie uit te rei ken. VOORBEREIDING OP HET LEVEN TAe preek zou men zeer goed als me- ditatie kunnen opvatten. \7ant hier werd den leiders een aantal ern stige vragen voorgelegd, die ieder voor zich te beantwoorden had. Uit het verdere program van deze dag lichten we een toespraak, die Pa ter S. Duynstee O.F.M. hield over 't Avontuur van de Beweging. Het stond voor hem vast, dat het ver kennen, mits volledig en onvervalst, de jongen voorbereidt op het leven der volle werkelijkheid. Het avontuur van het Spel van Verkennen bestaat volgens aalmoezenier Duynstee hier in, dat men de jongen zijn eigen le ven laat ontdekken, d.w.z. zichzelf en het leven buiten hem. Tegen de mach ten, welke pogen in" de jongenswe reld binnen te dringen om er het na tuurlijke te vervangen door het kunst matige, beschermt de beweging deze beslotenheid. Vandaar de eis, dat de leiders het Spel van Verkennen niet klaargemaakt aan de jongens mogen voorzetten. De zelfwerkzaam heid van de jongen sluit leiding-ge ven niet uit. Wel vereist het Ver kennen, dat de leider zelf werkelijk en volledig verkenner is en het le vensavontuur dus ook zelf in ver kennersstijl beleeft. Hij verwerft 't vertrouwen alleen, wanneer hij mede in het spel onderduikt en „gewoon" meedoet. De verdere indrukken van deze Koempoelan? We zagen demonstra ties, die het hart van de leiders met rechtmatige trots moeten hebben ver vuld: feilloos vendelzwaaien, volks dansen. tuimelnummers, demonstra ties met een crinoline van touw (ja- kar), zang en voordracht, dit alles even fris, origineel en kleurig. „Een top-prestatie om te tonen, wat schoons er met jongens bereikt kan worden", zoals een eenvoudige huis vader, naast ons, zeide. OORDEEL VAN DE KARDINAAL Maar Mgr. I. H. v. d. Berg. deken van Oldenzaal kwam een persoon lijk schrijven van de Kardinaal voor lezen en het Lof in zijn plaats cele breren. „In het rijk geschakeerde katholie ke leven van ons land kan de Ver kennersbeweging, welke zo schitte rend is aangepast aan de behoeften van de jeugd en van deze tijd de roeping vervullen het hoogste ide aal van de mens: „God, Kerk en Land te dienen" te verwezenlijken", aldus de Kardinaal, die echter als voor waarde van welslagen stelde?; dat de leiders hun werk met apostolisch in- zicht zouden verrichten. Deze voorbeeldig georganiseerde Koempoelan, waarvoor een oprecht woord van hulde aan het Nationaal Hoofdkwartier en zijn medewerkers, leverde het bewijs dat men ervan overtuigd dient te zijn. dat het Ver kennen allerminst ..uit de tijd" is en dat men het hoogste kerkelijk ge zag van Nederland achter deze over tuiging vindt. De bezieling die van deze overtuiging uitgaat zal onge twijfeld alle deelnemers hebben ge sterkt in het voortzetten van hun prachtig werk en zo betekent deze Koempoelan een grote winst voor de Katholieke Jeugdbeweging van ons vaderland. TAE VERKIEZINGSCAMPAGNE gaat zich nu langzamerhand in bewe ging zetten. Het zal daarbij nodig zijn zo nu en dan in afweer tegenover an deren te staan. Maar hoofdzaak is te weten wat wij als voorstanders van de K.V.P. positief willea Vandaar dat wij in een korte reeks beschouwingen zullen nagaan, welke punten het Verkiezingsmanifest als bizonder actueel voor deze tijd op de voorgrond plaatst. Het Manifest gaat uit van het ver kiezingsprogram 1946. Dat was immers zo boordevol geladen, dat er geen sprake van was het in één parlemen taire periode, laat staan in twee jaren tijds te verwezenlijken. Zeker, ais men nagaat wat er in die twee jaar reeds tot stand kwam, dan vormt dat een indrukwekkende reeks; verdere uitgroei van de Benelux, de Westelijke Unie, subsidiering van het Bizonder Hoger Onderwijs, ruime subsidieverlening aan de jeugdorganisaties, voorlopige voor ziening voor ouden van dagen, verbe tering kinderbijslag, consumentencre- diet, salarisherziening voor onderwij zers, oplossing van het vraagstuk der politieke deliquenten, enz. Er staat echter nog zo veel te doen! Er zijn ook alweer talrijke nieuwe vraagstukken verrezen. Het gevaar van het communisme is sinds twee j*ar veel duidelijker aan het licht getreden. We weten, dat het voor zijn propa ganda en agitatie ook aangrijpings punten vindt in de gebreken onzer maatschappelijke inrichting. De plicht tot het bouwen aan een nieuwe ge meenschap moet ons helderder dan ooit voor de geest staan. Op het poli tieke erf kan en ir.jet dit voor ons katholieken geschieden ln een onge deelde K.V.P. De Bisschoppen hebben dienaangaande een geluid laten horen, dat'niet misverstaan kan worden. Er is heel wat belangrijkers aan de orde dan een louter-politiek vraagstuk. Het behoud van de Christelijke grondslagen van ons beschavingsleven is in het geding. Hl verkiezingsmanifest begint met de punten, welke Nederlands plaats ln het internationale leven raken. In vol werkelijkheidsbesef staat daar als eerste punt: Het verdedigen van West-Europa tegen iedere aanval van buitenaf of van binnenuit. Niet als na de eerste wereldoorlog gaan we ons verliezen in dromen van algehele ontwapening en eeuwige vrede. We gaan ook niet knabbelen aan het noodzakelijkste voor onze defensieve kracht. Neen, ondanks onze diepe armoede willen we deze aller eerste plicht niet verwaarlozen. Er staat echter niet: het verdedigen van Nederland. Er staat: het verdedigen van West-Europa. Hierin ligt klaar uit gedrukt, dat de zelfstandlgheidspolitiek voorbij ls, dat we ons welbewust heb ben ingeschakeld in het West-Europese verdedigingssysteem. Doch niet alleen op militair gebied, ook op andere terreinen zijn we zo zegt het manifest bereid samen te werken in vriendschap met landen van wie geen aanval te vrezen is. Het grote doel is: een internationale rechts orde van vrijheid, vrede en weivaart. Drie concentrische cirkels zien we hier: het uitbouwen van de Benelux op korte termijn tot een Unie; het versterken van de Westelijke Unie als federale verbinding met ge meenschappelijke organen het met alle kracht medewerken aan een doeltreffende organisatie der Ver enigde Naties. punten van buitenlandse politiek hebben in ons land de grote massa nooit sterk aangesproken. De oorlog heeft daarin wel wat verandering ge bracht, maar overmatig is de interesse toch nog niet. Wie echter eens even wil doorpeinzen op hetgeen de drie bovengenoemde punten inhouden, ziet daarin als het ware een revolutie in onze verhouding tot de buitenwereld, een omwenteling, welke ons „bij" brengt met de noodzaak van een nieuw hoofdstuk in onze historie. We moeten losbreken uit de enge grenzen van een souvereiniteit, die toch al voor een deel een fictie geworden was, om uit eigen souvereine wil een deel van onze ge zagsuitoefening over te dragen aan internationale organen. Het eerst in het kleinere verband van de Benelux, doch later ook in breder West-Europees kader, om tenslotte ook mee te bouwen aan een wereldorganisatie. Men ziet van hoe vérstrekkende be tekenis dit eerste deel van ons verkie zingsprogram is. Het verdient dan ook de volle aan dacht. Geen invloed op binnen landse prijs (Van onze Haagse correspondent). jp?R IS GEEN REDEN om te veron derstellen dat door de (voorlopig gratis) export van Nederlandse groen te naar Duitsland het binnenlands prijspeil wordt beinvloed, aldus deel de men ons van officiële zijde mede. Tot op heden zijn ongeveer 7 millioen kg. groente naar Duitsland vervoerd (spinazie, sla en bieten). Bloemkool en andere dure groente gaan niet naar Duitsland. De binnenlandse prijs voor sla, spinazie en bieten is zo laag. dat zij niet lager zou kunnen worden door het restant ook op de Nederlandse markt te brengen. Indien de regering, die binnen enkele weken een aanzien lijke prijsverlaging verwacht van de duurdere groente, de indruk krijgt, dat deze verlaging gesaboteerd wordt, dan zal zij overwegen een maximumprijs vast te stellen.

de Stem | 1948 | | pagina 1