iRl „Staakt het vuren" werd afgekondigd Moeder hoort in het gezm 400 Km. op de fiets door Brabant nen N DES Voorlopig alleen door Joden Ex-koning Michaël verliest nationaliteit Melk Broodrantsoen verhoogd IN 'T KORT Smuts over de W. Europese Unie Van Est bezorgt zijn provincie de ronde-zege VIERDE JAARGANG onen INES M A A N D A G 24 MEI 1948 De oorlog in Palestina KINDERWENSEN DE Honderden Nederlanders SOC. DEMOCRAAT OPVOLGER VAN LEINO Finse president een moedig man Wetsontwerp Bedrijfs organisatie gereed Nog kouder Zijn bezittingen staatseigendom" vrij of niet vrij Een driehoek van machten Voorlopige regering voor West Duitsland Italiaans Kabinet samengesteld Distributienieuws Meer vet voor de jeugd Jeugdleiders bijeen in Lunteren Wiel Moskou of Rome maar tegen Moskou Gezinscongres A LS vader graag naar Abe Lenstra's goocheltoeren gaat kijken, moet hij niet verlangen, dat zoonlief steeds het zelfde verlangt als hij. Kinderen betrekken in de liefhebberijen der ouders kan zeker wanneer dat duidelijk tegen de per soonlijkheid van het opgroeiende kind indruist wel eens meer tegen dan overeenkomstig de liefde zijn. Liefhebberij is niet altijd liefde ETAPPE-WINNAARS Harmans Faanhof Van Est Premie-jagers K.N.V.B. zomeravond competitie in Zeeland begonnen Now 1081 ïf. 14. r&nen 430-O 405-0 on a 520-0 ;rbaar ooooo- m? an 30-40 97-0 NAMEN QOOQP >1 ALLE 321 s Uw 778-0 Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 1 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. DE voorlopige regering van de staat Israël heeft Zondag middag een algemene order „staakt het vuren" doen uit gaan, overeenkomstig de door de Veiligheidsraad aanvaarde resolutie. Deze order geldt alle gewapende machten van de staat Israël op alle fronten, onder voorwaarde dat de tegen partij op dezelfde wijze handelt. Het Joodse Bureau heeft het Amerikaanse lid van de wapen stilstandscommissie der V. N. te Jeruzalem medegedeeld, dat het bereid is de order „staakt het vuren" in Palestina te geven met ingang van Maandag 20.00 uur plaatselijke tijd. taE ITALIAANSE P.T.T. had een kinderwedstrijd uitgeschreven De winnaars mochten een wens doen. Een Italiaans meisje van ze ven jaar wilde een rood huisje hebben, een 13-jarig Engels meis je wilde de Sixtijnse kapel zien „voordat deze door een nieuwe oorlog werd verwoest", een Duitse jongen van negen jaar wilde graag bidden op het graf van zijn oom. die te Monte Cassino begraven ligt. Tenslotte was er nog een jeug dige Fransman (8 jaar) die een... ezeltje wenste te bezitten. De kin deren zijn per vliegtuig in Rome aangekomen, waar hun wens in vervulling zal gaan. AOK JOURNALISTEN blijken een hoge leeftijd in goede gezondheid te kunnen bereiken. H. J. Vesters, van 1898 tot 1945 hoofdredacteur van „Het Huisgezin" zal 1 Juni zijn gou den journalisten-jubileum vieren. TAE BRANDWEER-expositie kreeg haar 20.000 bezoeker, een dame uit den Haag. Zij ontving als verrassing een brandblus-apparaat. We zullen voor haar hopen, dat het geen „prac tisch" geschenk zal blijken. BOOMKWEKERS congresseren 1 en 2 Juli te Tegelen. ttET TROEPENSCHIP, de „Kota Ba roe" zal tengevolge van machine schade eerst op 31 Mei a.s. uit Tand jong Priok vertrekken. T»RO MARIA" uit het Westland, organiseert voor 7, 8 en 9 Aug. de honderdste bedevaart naar O. L. Vrouw van Beauraing. Er gaat dit keer een speciaal-ingerichte touring car voor zieken mee. t ANDMIJNEN is gevaarlijk speel- goed. Dat beseften de kinderen, die er bij Bakkum 17 uit de duinen hebben meegenomen, blijkbaar niet. Ze lagen daar om door de MOD ge demonteerd te worden. DEN HUWELIJKSSCHOOL is een unicum, te vinden in Turijn. Een jonge arts beweert in 40 lessen „ja loersheid. slecht humeur, karakter- tegenstellingen en zelfs economische moeilijkheden" in ieder gezin te kun nen wegnemen. Wie weet Inkt het.... /-JOK DE BLOEMENWINKELS ver tonen. vooral in Amsterdam, nei ging om alle verkoop stil te leggen terwille van de 2 pet. omzetbelasting TfR IS EEN REGELING in voorbe- reiding het vertrek naar en terug keer uit het buitenland per auto op Zondag mogelijk te maken. EEN HEKSENKETEL. UTERUIT BLIJKT dus, dat de Raad de resolutie heeft aangenomen. Dit bericht heeft dus wel een snelle reactie teweeg gebracht bij de Joden en laat ons hopen ook bij de Arabieren. De Raad heeft niet vast gesteld, dat er in Palestina een in breuk op de vrede heeft plaats ge had. Hetgeen blijkens de verslagen van de bijeenkomst minstens betwij feld wordt door Amerika ten gunste van de Joden en door Engeland ten gunste van de Arabieren. De lezer moge daaruit dan begrij pen, dat het tussen de V. S. en de Britten momenteel een „gespannen toestand" is te noemen naar aanlei ding van de Palestijnse kwestie. Voor lopig is er de kwestie van wapenle vering en militaire hulp. En al kan men van mening zijn, dat hier de pot de ketel verwijt, dat hij zwart ziet, de feiten worden er niet minder ern stig om. Maar er is nog veel meer. Volgens de berichten van onze Parijse corres pondent, .die deze oncontroleerbaar noemt, zijn Russische „vrijwilligers" in Palestina aangekomen. Het zijn al lemaal vliegofficieren. Als vaststaand mag worden aangenomen, dat Rus land faciliteiten verleent aan Russen, die als vrijwilliger naar Palestina wil len vertrekken. Volgens Joodse bron nen vechten in het Syrische legej Duitse krijgsgevangenen, althans Duits sprekende onder-officieren. Het Arabische Legioen strijdt ook gedeel telijk onder bevel van Britse officie ren. Alles bij elkaar is het er een hek senketel. Wij zullen nu maar hopen, dat de (Van onze Haagse correspondent). TN DE JAREN, voorafgaande aan de tweede wereldoorlog heb ben ook vele Nederlandse Joden zich ingescheept voor Palestina Zij wonen thans in Tel Aviv, Hai fa, Akka, Gazha en in diverse ne derzettingen in de landstreek Ne- geb. Ook na de bevrijding is een aantal Nederlandse Joden naar Palestina geëmigreerd. Thans zjjn er in totaal meer dan 2200 joden in Nederland, die pa pieren hebben aangevraagd voor het Heilige Land, aangezien de Joodse instanties echter voorrang verlenen aan de ontheemden, re kenen de Nederlandse joden er op, dat het nog enige tijd kan duren, voordat zij naar Israël kunnen ver trekken. Het aantal joden te Amsterdam, dat in 1933 nog bijna 80.000 jo- droeg is thans teruggelopen tot 7600. Gezien het feit, dat de hier boven genoemde 2200 joden me rendeels jongeren zijn-neemt men aan, dat het restant van goed 5000 Amsterdamse joden onvoldoende jongeren bezit om langzame uit sterving te voorkomen. TAE Communistische Minister van Binnenlandse Zaken in Filand, heeft vorige week het vertrouwen van het Parlement verloren: hij werd ervan beschuldigd de Staatspolitie tot een werktuig van het communisme te hebben gemaakt. Nadat de motie van wantrouwen was aangenomen, behoor de Leino zijn ontslag aan te biéden als Minister (hetgeen hij beloofde). Dit heeft hij niet gedaan, zodat president Paasikivi hem nu ambtshal ve heeft ontslagen. In zijn plaats werd nu de sociaal-democraat Kilp be noemd. Door alle Finnen, uitgezon derd de communisten, wordt deze be noeming toegejuicht als een waarborg, dat de komende algemene verkiezin gen in Juli a.s. werkelijk vrij zullen zijn, overeenkomstig de beloften van Paasikivi. En weer blijkt Paasiviki een moe dig man, die onder de waakzame ogen van Moskou strijdt voor vrij heid en recht van zijn volk. (Van onze Haagse correspondent). HET. wetsontwerp Bedrijfsorganisa- tie is, aldus- vernemen wij van welingelichte zijde, thans gereed ge komen en kan in de eerste helft van Juni in de Kamer-griffie worden ver wacht. Gezien het feit, dat de nieuwe verkiezingen reeds begin Juli worden gehouden, acht men het niet waar schijnlijk dat het wetsontwerp in de ze Kamer nog behandeld zal kunnen worden. Niettemin is de regering van oordeel dat zulks toch moet worden nagestreefd. geldig tot Weersverwachting, vanavond: Aanvankelijk overwegend droog weer, met zwakke of matige wind uit Westelijke richtingen. Later zwaar bewolkt met enige regen en naar meer Noordelijke richtin gen draaiende wind. Iets kouder dan vandaag. Vandaag zon onder 20.40 uur. Maan op 22.58 uur. Morgen zon op 4.33 uur. Maan onder 5.43 uur Arabieren eveneens het „Staak het vuren" afkondigen, dan is er tenmin ste een redelijke kans voor Graaf Ber nadotte, als hij Donderdag in Palesti na aankomt. Een opvallend bericht was Zondag nog, dat bij een onverhoedse aanval van Egyptische vliegtuigen op het Britse vliegveld Ramat Dawied twee Engelse en vijf Egyptische vliegtui gen zijn. neergeschoten. Niet minder opvallend was de mededeling, dat de Joden hun grootste fabriek, nl. de be roemde potasfabrieken ten Zuiden van de Dode Zee hebben prijsgegeven. Zij hebben zelf de gebouwen in brand ge stoken, na enkele dagen door de Ara bieren te zijn belegerd. De Joden ont kwamen in schepen. Misschien zijn deze oorlogsfeiten de laatste daden van geweld die te mel den zijn. Het „Staakt het vuren" üjkt een begin van een vredelievender pe riode voor het zwaar geteisterde land Maar Jeruzalem zal veel van de oude glorie hebben verloren en dat is nimmer te herstellen. T TIT BOEKAREST wordt gemeld, dat aan de ex-koning van Roemenië het Roemeense staatsburgerschap is ontnomen. Voorts heeft de ministerraad beslo ten de Roemeense nationaliteit in te trekken van de moeder van de ex- koning Michael, ex-koningin Helena, van zijn tantë prinses Elizabeth van Hohenzollern, ex-koningin van Grie kenland en Ileana van Habsburg, als mede van zijn oom prins Nicolaas van Hohenzollern, omdat „ex-koning Mi chaël en de leden van zijn familie, met daden die in strijd zijn met hun plicht van trouw jegens het land, de belangen van het Roemeense volk en de Roemeense volksrepubliek scha den". De landgoederen en bezittingen van ex-koning Michaël en andere leden der koninklijk familie zijn door de Roe meense regering tot staatseigendom verklaard. .Behalve een grote hoeveelheid juwe len, kostbare schilderijen, jachten en andere voer- of vaartuigen, heeft de Roemeense koninklijke familie meer dan honderdtwee-en-vijftig duizend hectaren bouwland en bos bezeten, ne gen-en-twintig kastelen, honderdveer tien andere gebouwen, zestien jacht huizen en ongeveer vier millioen aan delen in de belangrijkste industriële ondernemingen en banken. (Van onze Haagse correspondent). SR"AAR wij vernemen onderzoeken deskundigen van het departement van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening momenteel de mogelijk heid of de melk al of niet vrij gege ven kan worden. Dit onderzoek is geen gevolg van de voorgenomen ac tie der neutrale melkhandelaren om geen bonnen meer te accepteren, doch was reeds eerder begonnen en wel op het ogenblik toen werd aangekon digd dat het rantsoen werd verhoogd Men is onaangenaam getroffen door de actie der bedoelde meikhandela- ren en het departement zal zich daar door niet laten beinvloeden. Het is niet te verwachten dat reeds de komende weken een beslissing zal worden genomen. Merendeels goed in gelichte kringen menen, dat het de partement eerst wil afwachten hoe 't publiek reageert op de rantsoenver hoging. Komt de melk inderdaad vrij, dan zal dat vermoedelijk eerst zijn na vijf of zes weken. JND1EN er een West-Europese Unie tot stand wordt gebracht, zou er 'n één derde of middengroep ontstaan, die minstens gelijk zou zijn aan een van de twee andere machten, de Sov- jpt-Unie en Amerika. De veiligheid van de wereld zou dan rusten op een driehoek van machten en niet, in een benarde positie, gebalanceerd zijn tus sen twee grote mogendheden, die, ge scheiden door een gebroken Europa, tegenover elkaar zouden staSn. Dat is de koers van de volgende grote voor uitgang. Dit zeide generaal Smits, de president van Z.-Afrika, in een radio rede. TVEZE WEEK nog kan een officiëel communiqué van de Zes Mogend- hedenconferentie worden verwacht met technische détails over de vesti ging van een voorlopige West-Duitse Regering, hetgeen nog in de loop van dit jaar zal geschieden. TJET NIEUWE Italiaanse kabinet, is als volgt samengesteld: 12 christe- lijk-democraten, 2 minderheids-socia listen, twee republikeinen, twee libe ralen en een onafhankelijke met libe rale strekking. Bij de bekendmaking van de vor ming der regering heeft de Gasperi verklaard, dat al het mogelijke ge daan was om een Kabinet samen te stellen, dat op de breedst mogelijke deelneming van alle politieke stro mingen steunt. TAE VERBETERDE vooruitzichten, welke de broodgraan- en vet- grondstoffen-posities, mede in ver band met de werking van het Mar- shail-plan bieden, maken het moge lijk voorshands enige verbetering te brengen in de voorziening van twee belangrijke voedingsmiddelen. Blijkens mededeling van het Ministerie van Landbouw, zal met ingang van 6 Juni a.s. het broodrantsoen voor de leef tijdsgroepen A, B. C en D met 100 gram per week worden verhoogd, ter wiji voor de B-groep daarenboven nog 400 gram per week extra wordt ver strekt. De broodrantsoenen zullen dan per week bedragen: voor personen van 21 jaar en opde (A groep) 2200 gram, voor personen van 15 t.m. 20 jaar (B-groep 3400 gram, voor perso nen van 5 t.m. 14 jaar (C-groepi 2600 gram, en voor personen van 2 t.m. 4 jaar (D-groep) 1400 gram. Bij deze hoeveelheden zijn inbegrepen de op de keuzebonnen verkrijgbare hoeveel heden brood, of cie up deze keuzebon nen verkrijgbare artikelen. Het brood rantsoen voor zui 'elingen (E-kaarten) zal per 6'Juni a.: met 100 gram wor den verminderd tot 800 gram per week. Het rar.t oen voedingsvetten wordt voor houders van B en C-kaar ten, dus de leeftijdsgroepen van 5 t. m. 20 jaar, met inging van diezelfde datum gebracht van 250 op 375 gram per week. .^ATERDAG en Zondag hebben vele duizenden leidsters en leiders van de Verkenners een geweldig kamp op gezet op de Goudsberg in Lunteren (waar eertijds Mussert zijn „hage- spraken" hield). Het hoofdthema van het hier besprokene kan worden sa mengevat in de beantwoording der vragen: Is het verkennen uit de tijd en waar ligt 't juiste midden in onze houding als mensen, die op aarde le vend, de hemel moeten verdienen. Kardinaal de Jong, die op medisch advies van zijn bezoek had afgezien, zond een schrijven, waarin zijn me ning over het Verkennen kórt en bon dig tot uiting kwam. Wij zullen nader op deze interessante bijeenkomst te rugkomen. TAE POSTTREIN van Madras naar Bombay werd Zaterdagavond in de buurt van Ghargapoer overvallen. Twee en twintig reizigers worden ver mist. Alle treinverbindingen zijn stil gelegd. JLTET was de laatste tijd geen zeldzaamheid, dat uit protes tantse voorgangerskringen de leus werd aangeheven Jliever Moskou dan Rome". Zozeer waren harten en geesten van dezulken verblind dat zij de onmogelijkheid dier stel ling niet meer vermochten in te zien. Deze leus was, noch is een pro testantse leuze. Wie daaraan ook maar een ogenblik mocht heb ben getwijfeld, heeft Zondag een duidelijke verklaring gekregen. Van de kansel der Ned. Herv. Kerken is nl. vanwege de Gen. Synode een schrijven voorgelezen waarin eerstens het communisme zoals het door Moskou aan de vol keren wordt opgedrongen als strij dig met de leer van het Evange lie werd verworpen en vervolgens eveneens de leuze „Moskou of Rome", zo goed als ieder vorm van samenleving, waarin de ar beid koopwaar wordt en de mens aan winstbejag wordt prijs gege ven. Niet Moskou of Rome, is dus de stelling der Ned. Herv. Kerk, maar Moskou of het Evangelie. De keu ze is voor haar niet meoilijk. Ho pen wij, dat de weinige dwaal lichten die anders propageerden door dit woord tot betere inzich ten komen. TAIT WAS. hoewel enigszins anders geformuleerd, de mening van dr. Jos. de Boer op het Gezinscongres van Zaterdag jl. te Utrecht. Deze eminente spreker zeide nog veel meer behartenswaardige dingen over gezin, opvoeding en onderwijs: Er is een onrustbarende gelatenheid waar te nemen inzake het huisves tingsprobleem in ons land. Banken en bioscopen slokken met enorme bouwwerken een volume op, waarmee tal van gezinnen uit de zeer grote na-oorlogse nood zouden te hel pen zijn. Christelijk Nederland ziet toe en zwijgt! En dan de school is het geen tijd zo vroeg spr. zich af, dat ouders me dezeggenschap krijgen bij inspectie en een adviesrecht inzake benoemin gen. Ouders hebben recht op bemoei ing en critiek. Dan zal het verschijn sel „bijzondere scholen met vrijwilli ge neutraliteit" misschien een kente ring ten goede ondergaan. Het gevecht vóór het gezin, hoek steen van onze maatschappij, wordt in ons land reeds dertig jaar georgani seerd geleverd. Dat de voorzitter, de heer J. W. F. van Meegeren, op het Congres uit handen van Mgr. Huurde- man het ere-kruis „Pro ecclesia et Pontifice" ontving, moge verblijdend zijn: tot groter vreugde stemt het hem en vele uitstekende Nederlanders met hem in nimmer aflatende geestdrift het ideaal „Gezinsherstel is volksher stel" te zien nastreven. Daarop kwamen ook de redevoerin gen van rar dr. C. Ch. A. van Haren van prof. dr. J. A. Veraart en van pa ter J. Colson M.C. tenslotte op neer. Het gezin heeft recht op bescher ming tegen immorele toestanden in de gemeenschap, het gezin heeft recht op handhaving van een evenredig le venspeil der kinderen binnen het ge zinsverband en het reine huwelijk het goede gezin heeft recht op ho ge waardering. De moeder hoort in het gezin, de huisvesting moet een normaal gezins leven mogelijk maken, het inkomen behoort minstens een bescheiden eco nomische onafhankelijkheid te waar borgen. En hiermee geven we de kor te inhoud van het Gezinscongres, dat door ministers. Kamerleden en tal van autoriteiten werd bijgewoond, in enkele kernachtige zinnen weer. Maar tenslotte is het aldus: Leef goed in en buiten het gezin, dan komt met het gezin èn met onze maatschappij alles in orde. yATERDAG EN ZONDAG heeft dan de zo lang tegemoetgeziene ronde doof Noord-Brabant voor amateurs plaats gehad. 105 ren ners zijn in Breda gestart en alhoewel Zondagavond slechts onge veer de helft in Nuenen is aangekomen, na in totaal 405 K.M. te hebben afgepeddeld, mag men van een geslaagd wielerfestijn spre ken. Want de amateurs hebben strijd geleverd tot het uiterste, waar door sommige delen van de wedstrijdd bizonder spannend zijn ge worden. Dat „strijden" deed men wel eens onhandig en ondoor dacht een gebrek aan koersinzicht maar toch moesten wij tel kens weer respect hebben voor de moed waarmee de jongelui te keer gingen. Zij lieten daarbij snelheden zien, die tegen het beroepspeil aanliggen. Wie de besten waren? We geloven het niet mis te hebben wanneer wij noemen: van Est, St. Willebrord; Voorting, Haarlem; Duyf, Leiden: Faanhof, Amsterdam; Harmans, Amsterdam. We geloven, dat deze jongelui een uitstekende kans maken gekozen te worden voor de Olym pische ploeg, die ons land straks in Londen op de weg zal vertegen woordigen. Van Est uit St. Willebrord won de ronde en daarmee kwam de zege in handen van een der meest moedige en rap-gaande coureurs. rjoor de buien gewoon voortreffelijke regeling van de verkeersgroep van de rijkspolitie te Breda, liep alles als gesmeerd. Naar onze smaak behandelde de wedstrijdleiding de pers echter wel wat stiefmoederlijk ten aanzien van het passeren der renners. Wij moch ten over het geluk spreken, dat wij in Aad van Amsterdam en Kees Pelle- naars, 2 ras-chauffeurs hadden anders hadden wij verschillende aardige st,ukjes van de ronde zeker niet kun nen beleven. In alle plaatsen en plaaatsjes was de belangstelling buitengewoon groot. Breda en Eindhoven sloegen echter het record. Kilometers lang stond men hier rijen dik. Wij hebben geaarzeld over de vorm waarin wij onze sportieve lezers ver slag zouden uitbrengen. Wij besloten om verschillende redenen tot het chronologisch resumé. Hier komt het. Harmans, de winnaar van de le étappe Zware eerste etappe py Zaterdag was de zwaarste dag. in totaal hadden de renners te ver orberen 245 k.m., dat wil zeggen een etappe van Breda - Bergen op Zoom (120 k.m.) en een etappe Bergen op Zoom Oss (125 k.m.) Niet alleen wat de afstand, doch ook wat de terreinmoeilijkheden, aangaat waren deze twee etappes heus niet voor de poes. Kees Pellenaars had ons tevoren gezegd: „let eens op de buurt bij Mo lenschot, daar zullen klappen vallen". Dat gebeurde ook. Want o.a. zagen wij hier met stukken langs de weg zitten Korthout, Marijnissen, Wouts, Ver- meeren, van Loon, Schoop, Lieshout, en Suykerbuyk. Opvallend was het zeer hoge tempo (tegen de 45 k.m.!), zodat het niet te verwonderen was, dat reeds zeer spoedig het veld finaal uit. elkaar kwam te liggen. Dat gebeurde na Alphen (25 k.m). met het gevolg, dat bij Baarle-Nassau de in Breda gestartte 105 renners in verschillende groepen en groepjes langs de met vele belangstellende omrande wegen en straten vloog. Na Chaam (40 k.m.) werd het duidelijk wie in deze etappe de eerste viool zou gaan spelen. Hier repten zich 6 bonte truien er tussen uit en namen 1 min. voordat de rest er erg jn had. Het waren Duyf, Zaandam, van Est, St. Willebrord, Harmans, Amsterdam, de Groot, Leiden, Faanhof Amsterdam en Wouts, Bergen op Zoom. Op de terugweg in Breda, had dit groepje reeds 2 min. voorsprong te pakken op het peleton. waarin de huilende renner Jantje Gieseler trachtte de rest tot stunts aan te moe digen. Voorbij Breda zakte het tempo van het peleton aanmerkelijk, door dat de bonte sliert nu de wind dp kop kreeg. De 6 vluchtenden echter kon den hun voorsprong lichtelijk ver- Uier zijn de renners die in West en Midden-Brabant de pre mies inpalmden Baarle-Nassau: Verstappen, Bre da en Alblas, Overschie. Chaam: Verstappen en Bindels, Breda. St. Willebrord: van Est, St. Wille brord en Peters, Haarlem. RucphenFaanhof. Amsterdam en van Est, St. Willebrord. Huijbergen: Faanhof, Amsterdam Ossendrecht: Harmans, idem. Hoogerheide: Faanhof en Duyl Leiden. 'Kruisland: Henneman, Beverwijk Oud-Gastel: Alblas, Overschie en Voorting, Haarlem, loeven, van Est.. Itten: v. d. Berg (België) en van 1st, St. Willebrord. f»rheijden van den Berg en 'ernink. Alkmaar. Made: Bindels. Breda en Hennink groten en kwamen door Sint Wille brord en Roosendaal met 3 min. winst, aangevoerd door van Est met zijn lachende snuit. Daarachter had zich een groepje van 6 weten los te maken, waarin o.a. Neeft en Remkes de toon aangaven, terwijl het grote peleton onder aanvoering der Breda- naars Wagtmans (die een veel te klein verzet reed) en Verstraten, op een paar honderd meter volgde. Voor Roosendaal had zich ongelukkig ge noeg een ongeval voorgedaan, waar van enige renners het slachtofler zijn geworden. Zij botsten bij Maple Farm tegen een ijsCowagen op De Rooy, St. Willebrord, Testroote, Tegelen, Ver mijs, Oosterhout, Verwijmeren Terhei] den en Koeman Krommenie liepen behoorlijke kneuzingen op. Verwijmeren deed gedurende de ge hele wedstrijd nog dappere dingen, maar kwam in Oss toch aan met een grote achterstand op de leiders. Zon dag gooide hij het bijltje er bij neer. De intensiteit van de belangstelling te Roosendaal mag blijken uit het feit dat we iemand opmerkten, die bij de barbier onder het mes was weggelo pen om toch vooral de karavaan niet missen. Mij stond heel enthousiast, tussen het publiek met de vlokken scheerzeep nog rond de wangen. Om tot de kopgroep terug te keren, Wouts had het tempo niet kunnen volhouden en verdween bij Hooger heide (90 k.m. uit de kopgroep, zodat onder het quintet van Est, de Groot, Harmans, Faanhof, Duyf de winnaar van de eerste etappe moest zitten. Insiders gokten op de fel sprinten de Faanhof, maar deze kreeg een 600 meter voor de finish een lekke band. Andere insiders duimden op de Groot, doch ook deze had ongeluk, want de Leiaenaar zakte in Woensdrecht door zijn wiel en moest de rest van de etappe afmaken met een geleende „ge wone" fiets. Zodat het uiteindelijk ging tus sen Harmans, Amsterdam, van Est, St. Willebrord en Duyf, Leiden, die in deze volgorde in de krabbenstad over de streep renden. De winnaar van de ronde van mid den-Nederland, die Zaterdag in de ronde van Brabant zwaar is tegenge vallen wist de vierde plaats in te pik ken. 4 Hennink, Alkmaar, 5 Blanke- nauw, Nijmegen, 6 Neeft,, Haarlem, 7 Alblas, Overschie, 8 Bindels, Breda, 9 Peters, Haarlem, 10 v. d. Berg, België, 11 Geerts, Teteringen, De tijd van nummer 1 was 3 uur 10 min, 8 sec. Weer van Est en Faanhof Tn Bergen op Zoom startte men veel later dan oorspronkelijk gepland was Bij 18 renners bleek de moed in de schoenen gezonken te zijn, zodat met 87 jongelui de reis naar Oss werd begonnen. Oorspronkelijk bleef men netjes bij elkaar. Het tempo was zeer hoog. mede als gevolg van de helpen de windkracht. In Kruisland echter (21 k.m.) waagden Verstappen, Breda en Henneman Beverwijk zich aan een uitlooppoging. Zij namen 35 sec. Van den Berg (Belg), van Est, St .Wille brord, Kroon Rotterdam, voegden zich bij Oudenbosch bij hen. En de voorsprong werd 45 seconden. Maar na Etten zat alles weer zo goed als broederlijk bij elkaar. Bij Breda ont snapten evenwel van Est en van den Berg weer. Voorting en Wagtmans voerden het daarna volgende peleton aan en Verwijmeren vocht als een wanhopige in een andere groep. Deze groep Verwijmeren had in de Baronie stad zwaar pech, doordat zij plots voor een gesloten overweg kwam te staan. Daardoor raakten Verwijmeren c.s. ca. 10 min. achter op de anderen. Zij slaagden er niet meer in de ach terstand in te halen. Want intussen had zich ook in de kopgroep een felle strijd ontwikkeld, die tussen Terheij- den en Waalwijk in feite de beslissing van de tweede etappe bracht. Van Est en van den Berg waren n.l. ingelopen door Peters, Harmans, Vos, Koot, Bindels, Geluk, Alblas, Geerts. Faanhof, en Hennink. En dit twaalftal had een aanmerkelijke voor sprong weten te nemen op de groep, waarin o.m. zaten Wagtmans en Voorting. Faanhof, de winnaar van de 2e étappe Voor den Bosch viel de Bosschenaar Vos terug. Zodat er voor de eindsprint in Oss elf man overbleven. Het werd een uitermate felle en lange sprint, waarbij de Amsterdammer Faanhof met een neuslengte won van de slanke Belg v. d. Berg (overigens de enige Belg van de 20 die wat liet zien) en Peters, Haarlem. 4 Harmans, Am sterdam, 5 Koot' Eindhoven, 6 Bin dels. Breda, 7 van Est. Sint Wille brord, 8 Geluk, Rotterdam, 9 Alblas, overschie, 10 Geerts, Teteringen, 11 Hennink, Alkmaar. In het algemeen klassement van de eerste dag kwam Harmans op de eerste plaats te staan met 6 uur 16 min 13 sec. 2 van Est met dezelfde tijd, 3 Hennink, 4 Alblas, 5 Bindels 6 Peters, 7 v. d. Berg, 8 Geerts, 9 Geluk, 1» Koot, Eindhoven. («Vervolg op pag. 2.) J3EEDS enkele jaren is men in Zee- land bezig geweest met de z.g. be drijfsvoetbal of wilde voetbal. Di verse bedrijven en instellingen gingen over tot oprichting van elftallen, waar mede Zaterdagmiddags of in de zomer avonden wedstrijden werden gespeeld voor ontspanning. Vaak betrof het hier veteranen en andere voetballers, die niet meer wilden deelnemen in de ge regelde bondscompetities of de voor keur gaven aan een rustige Zondag in familiekring. Om toch eens een bal letje te kunnen trappen ging men over tot het spelen van vriendschappelijke wedstrijden enz. Het spreekt vanzelf dat een en ander in de organisatie wel wat te wensen overliet. Bovendien nam het aantal van deze wedstrijden zo danig toe, dat de bestaande verénigin' gen moeilijkheden ondervonden bij het verkrijgen van sportvelden, daar avond aan avond de wilde voetbal beslag leg de op de toch al weinig beschikbare sportvelden. Aanvankelijk trachtte men dit euvel te bestrijden door de bonds- en verenigingsvoetballers te verbieden aan deze wedstrijden deel te nemen, tot grote schade van de spelers, die werden geschorst. Aangezien het aan tal vrije voetballiefhebbers nog zeer groot bleef en deze niet konden worden belet aan de wedstrijden deel te nemen ging de KNVB zich uiteindelijk zelf bemoeien met deze wedstrijden. Thans heeft men een groot deel van deze elftallen bijeengebracht In een zomeravond-competitie, welke competi tie is verdeeld In drie groepen n.l. Mid delburg groepen A en B en Vlissingen groep C. Groep A bestaat uit: VSV I, Middelburg I, Veere, Prov. Griffie van Zeeland en Nieuwland, Groep B be staat uit: VSV II, Middelburg II, Zee- landia, Broederband en Alberts; Groep C bestaat uit: Walcheren, Vlissingen, EMM, Zeeuwen, Prins en Zn., en de Schelde. Door inschakeling van het secreta riaat van de afd. Zeeland heeft men een goed geordende administratie ver kregen. terwijl bovendien nee scnelds- rechtersvraagstuk naar behoren is op gelost. Voor deze wedstrijden bestaat reeds grote belangstelling. Opvallend is het resultaat van de nieuwe elftal uit Veere, dat na jaren non-activiteit rustig de ene ploeg na de andere aan de zegexar weer re binden. Na eerst Nieuwland op eigen terrein met 70 te hebben verslagen, wisten de Verenaren thans VSV, het bedrijfselftal van de Vitrite Works te Middelburg met een 10—3 nederlaag naar huis te sturen. Aangzïen ook de Prov. Griffie van Zeeland in deze afd. over een behoorlijk elftal beschikt mag een spannende race om de titel wor den verwacht. Het programma. Dinsdag 25 Mei: Alberts—VSV IT Woensdag 26 Mei: VSV I—Nieuwland; Donderdag 27 Mei: Middelburg II— Zeelandia; Vrijdag 28 Mei: PGZ—Mid delburg I; Maandag 31 Mei: Broeder band—Alberts; Woensdag 2 Juni: VSV II—Middelburg II; Donderdag 3 Juni: Middelburg I—Veere; Vrijdag 4 Juni: NieuwlandPGZ; Dinsdag 8 Juni: Zeelandia^—Alberts; Donderdag 10 Juni VSV IMiddelburg I; Vrijdag 11 Juni PGZVeere; Maandag 14 Juni; Broe derband—VSV II. De kopgroep uil de eerste etappe, voorop van Est. daarachter v. d. Berg, Faanhof en De Groot. de Belg

de Stem | 1948 | | pagina 1