de ill Priesterfeest te Zierikzee Middelburgs notaris in overtreding Sluis strijdt voor zijn toerisme Kraamverzorging in Z. Vlaanderen Wat een Wonderlijke Wereld Wonde doKtöor W' DE STEM VAN Z A T E R D A G 22 MEI 1948 Pastoor L. J. Bressen in 't zilver Middelburg WATERSTANDEN Gentleman-bedelaar Meer begrip voor zijn moeilijkheden is wenselijk Tuchtrechter prijzen Pachten zonder schriftelijk contract en betaling zonder kwitantie Eenheid Afwezig Kiespijn Nse"AKKCÜtM DOKTERSDIEN ST Zondag wordt te Heinkenszand, Arendskerke en Wolfaartsdijk de dok- tersdienst waargenomen door dokter Staverman en te 's-Heerenhoek, Drie wegen cn NIeuwdorp door dokter Foimer. Te Goes geschiedt dit door dokter Snoek. H. PROFESSIE Mgr. Hopmans hoopt de plechtigheid van de H. Professie te verrichten Dins dag 25 Mei in het St. Catharinage- sticht te Bergen op Zoom en op H. Sacramentsdag 27 Mei bij de Catechis ten van de Eucharistische Kruistocht te Breda. ALTAARKRUIS YPELAAR Het hoofdaltaarkruis, bestemd voor het nieuwe Kleiri-Seminarie Ypelaar van het Bisdom Breda is klaargeko men en afgeleverd. Het werd ontwor pen en in rood koper uitgevoerd dooi de Bossche edelsmid H. v. d. Tillaert. Het kruis is door de professoren van het Klein Seminarie aan de Hoogeerw. Heer Regent ten geschenke aangebo den bij gelegenheid van diens zilveren Regentenfeest. SEMINARIEKALENDER 1949 Verschenen is de Seminariekalender 1949, ten bate van de Actie Wederop bouw Seminarie Ypelaar, met een voorwoord ter inleiding van Mgr. Jos. Baeten. De kalender is geïllustreerd met een twaaltal prachtige foto's. Voor de jeugd is er nog een attractie in de vorm van een prijsrebus. Een duidelijke aanwijzing van feestdagen, vasten- en onthou- dingsdagen verhogen de waaraen van deze smaakvolle uitgave. BEDEVAART NAAR WITTEM West-Brabant gaat op Zondag 11 Juli pelgrimeren naar het bedevaartsoord van St. Gerardus te Wittem in Lim burg. Zuid-Bevelandse pelgrims zullen zich bij de Brabanders aansluiten, doch dit zal pas te Wittem geschieden daar de Brabanders van Bergen op Zoom uit per trein gaan, terwijl de Zeeuwen de reis per autobus maken. BESTRIJDING VAN COLORADOKEVERS Er worden met het zonnige weer overal kevers gevonden, alsook veel eieren daarvan. Deze kevers en ook de eieren moeten direct worden ver nietigd! Wanneer dit niet doet, overtreedt de wet en bent U zonder meer strafbaar. Er zijn mensen, die de kevers en eieren willen laten zitten totdat de eerste bspuiting plaats zal vmden. Dit mag niet gebeuren. U be rokkent U zelf en een ander daarmee veel schade. Wanneer U de kevers vernietigt kunnen deze ook geen eieren meer leggen en hebt U de kans Uw perceel vrij van larven te houden. Wacht daarom niet op de eerste be spuiting. Zijn er al veel eieren gelegd, ga dan onmiddellijk Uw gewas met gif bespuiten. BOORMANNEN HERDACHT In de wachtkamer van het station Goes had gistermiddag in tegenwoor digheid der nabestaanden en het spoor wegpersoneel een bijeenkomst plaats, ter herinnering aan de in de oorlog om gekomen Goese spoormannen H. Kan- ning, S. Buys en G. van Noord. Behalve door ir. Hoving werd ge sproken door de heer Jansen, die ge voelvolle woorden wijdde aan de nage dachtenis van hen. die bij de uitoefe ning van hun plicht vielen, Namens het personeel voerde de heer Vreeke het woord. De burgemeester van Goes achtte het van groot belang, dat op deze wijze de nagedachtenis aan de geval lenen levendig blijft. In de vestibule van het station ont hulde ir. Hoving vervolgens de bronzen gedenkplaat, waarna namens de N.S. het Goese gemeentebestuur, de familie en het personeel kransen werden ge legd. Familieleden van de gevallenen, dankten voor de eer die men deze had bewezen. DE EERSTE TANKER Even over twaalf arriveerde Donder dagmiddag de „Minerve" van de Mij. „Jupiter". Parijs in de haven van Vlls- singen. Het ruim 10.000 ton metende schip kwam van Le Havre met een lading van 14,900 ton stookolie, die hier moet worden opgeslagen. De „Minerve" is de eerste grote tan ker, die de Vlissingse haven te ver werken kreeg. Toen het bijna 30 voet diep liggende „gevaarte" eenmaal in de haven lag, kon men rustig spreken van een geslaagd experiment, want niet alleen vreesde men, dat de haven nog niet voldoende uitgebaggerd was, maar bovendien waren er nog de res ten van wrakken, die een ernstige be lemmering hadden kunnen vormen voor een vlot binnenkomen. Het succes met de „Minerve" wettigt echter de verwachting, dat nu gebleken is, dat de haven van Vlissingen weer geschikt is voor zeeschepen, spoedig meerdere schepen deze haven weer zullen aan doen. MATROOSJES OP BEZOEK Dondefdag onderging V-lissingen een invasie van merendeels zeer jeugdige matroosjes. Het waren 72 leerlingen van het Ibis-instituut te Oostende voor wezen van omgekomen zeelieden. De bezoekers maakten in hun keurige uni formen een frisse indruk. Het reisje was hun aangeboden door het bestuurs lid van het instituut, de heer P. van Maldeghem, oud-Vlissinger, terwijl na mens het gemeentebestuur wethouder L. B. van Oorschot de jeugdige gasten in het Militair Tehuis ontving en een lunch aanbood. De heer Louwerse van de plaatselijke vereniging voor vreem delingenverkeer leidde hen daarna dooi de stad. Aardenburg Gerepatrieerd. Dezer dagen repa trieerde weer een der Aardenburgse vrijwilligers Stephen Sam met het motorschip „Johan van Oldenbarne- veldt". Aan de ouderlijke woning wa ren versieringen aangebracht en des avonds bij zijn thuiskomst bracht Kath. Thuiskomst een bezoek en bood een bloemenmand aan. Ook het ge meentebestuur bracht de volgende dag een bezoek ter verwelkoming. Eede Terug uit Indië. Met het m.s. „Jo han van Oldenbarneveldt" repatrieer de onze dorpsgenoot Robert Beuzeijn. Een groot aantal inwoners gaf blijk van belangstelling bij zijn thuiskomst. Van vele huizen in.de buurt wapperde de vlaggen en er was een erepoort op gericht. Het bestuur van Kath. Thuis front was ter begroeting aanwezig. Ook het gemeentebestuur bracht hem een bezoek. Terugkeer militair. Eindelijk is dan na veel pech onze dorpsgenoot Robert Buzeyn uit Indonesië gearri veerd. Hij werd hartelijk verwelkomd door de voorzitter van Kath. Thuis front. de heer J. Rooze. Deze heette hem hartelijk welkom op Eede en bood hem een bloemenmand aan. De militair dankte allen voor hun mede leven en hoopte dat hij spoedig weer in het burgerleven terug zal zijn. Van alle huizen wapperde de Nederlandse driekleur. Er was ook nog enige ver siering voor de deur aangebracht, Goes Het heldenkerkhof. Het gehele Duitse „heldenkerkhof" is thans ge ruimd. Ruim 170 Duitse soldaten ble ken er begraven te liggen. Ook de stoffelijke resten van Duitse militairen die niet waardig geacht waren om bij hun kameraden te liggen, daar zij de hand aan zichzelf hadden geslagen, zijn van de algemene begraafplaats weggehaald. De eigenaardige Duitse mentaliteit bleek nog, daar zelfs op de graven die na de capitulatie door Duitse krijgs gevangenen verzorgd waren, opschrif ten stonden met heidense runentekens Handelsavondschool. Het diplo ma der 4-jarige Middelbare Handels avondschool werd uitgereikt aan: Henk de Coninck, Jan Hoek van Dyke, Johannes Leenderttse en Johan v. d. Peyl. Van de 1ste naar de 2de klas kon den niet worden bevorderd 5 leerlin gen; van de 2e naar de 3e klas kon den alle leerlingen worden bevorderd; van de 3e naar de 4e klas konden 2 leerlingen niet worden bevorderd. Het einddiploma der Handelsavond school geeft vanaf 1948 vrijstelling voor het examen Algemene Handels kennis v. d. Middenstand en het is aangewezen als diploma uit het bezit waarvan het voldoen aan de minimum eisen voor handelskennis, bedoeld in artikel 3 van de Vestigingswet Klein bedrijf 1937, blijkt. DANK UIT FRANKRIJK. De Burgemeester van Goes heeft van de heer Bernard Robineau te Pa rijs een schrijven ontvangen, waarin deze de burgerij van Goes dank zegt voor alles wat ze heeft gedaan voor de Franse oudstrijders om de dagen, in Goes doorgebracht, onvergetelijk te maken. Hontenisse t Qp 26 Mei zal het 25 jaar geleden zijn, dat de herder van Zierikzee, de enige katholieke parochie op SchouwenDuiveland, in de Haarlemse kathedraal tot priester werd gewijd. Om dit jubilé op waardige wijze te vieren, is te Zierikzee een feescommissie gevormd, die, dank zij de medewerking der parochianen, erin slaagde, een pas send program in elkaar te zetten. DE FEESTELIJKHEDEN. r\e viering begint op Zaterdagavond 29 Mei. Om 6 uur vertrekt het kerkbestuur naar Zijpe om de jubilaris aldaar van de boot af te halen. Om 7 uur is de intocht in de versierde pa rochiekerk, waar een plechtig lof zal worden gecelebreerd. Des Zondags vindt de kerkelijke vie ring plaats, en in de middag wordt in het patronaatsgebouw een receptie ge houden, waarop het parochlegeschenk wordt aangeboden, 's Maandags is het feest voor de gehele parochie. In de morgen worden eerst in de bewaar school de bloemetjes buiten gezet cn 's middags is dit het geval met de lagere school. De kinderen worden niet alleen in de Nieuwe Graanbeurs getracteerd, maar ook vergast op pop penkast, goocheltoeren, enz. Voor de volwassen parochianen treedt 's avonds hetzelfde gezelschap op met een op dat gehoor berekend programma. Natuurlijk woont de Jubi laris al deze feestelijkheden ook bij. Pastoor Bresser is Rotterdammer van geboorte. Hij weid daar 10 Jan. 1898 geboren en ontving op 26 Mei 1923 de H. Priesterwijding. Zijn eerste standplaats was Honse- lersdijk, waar hij tot Aug. 1926 bleef. Twee jaar stond hij vervolgens te Lutjebroek om toen aan de grote ste den te beginnen. Achtereenvolgens werkte kapelaan Bresser te Amsterdam (parochie H.H. Martelaren van Gor- cum); te Rotterdam (H. Lambertusl en tenslotte van 1937 tot 1945 in de parochie van de H. Jeroen te 's-Gra- venhage. Een te weinig bekend instituut IEDERE dag opnieuw komt men te staan tegenover personen, die nog nooit gehoord hebben van het Kraam- centrum te Hulst. Zelfs moeders die hulp nodig hebben, weten dikwijls niet waar ze goede krachten kunnen krij gen, die niet alleen haar en de nieuwe wereldburger, maar het gehele gezin zullen verzorgen. Daarvoor is in 1946 te Hullst het Kraamcentrum opgericht dat alle moeders van O. en W. Z. Vlaanderen wil en kan helpen. Ja, alle moeders, rijk en arm. Zij die een klein, maar zeker zij, die een groot gezin hebben. Opgaven kunnen schriftelijk en telefonisch worden gedaan aan het Kraamcentrum, E.K.-huis, Stationsweg 14, Hulst. tel. 157. Iedere Woensdag houdt de leidster spreekuur van 24 uur in het E.K.-Huis. Voor dit mooie en noodzakelijke werk zijn veel meisjes nodig. Meisjes, die met hart en ziel voor de -moeders en haar gezinnen willen werken. Moderne meisjes, die niet op een beetje werk zien. Daarom is in 1946 op datzelfde adres een in ternaat opgericht, waar kraamverzorg sters worden opgeleid. De meisjes wor den technisch en sociaal gevormd. De tweede curus is thans bezig en op 1 November begint bij voldoende deel name de derde. Wij verwachten, dat veel flinke meisjes van geheel Zeeland zich komen melden voor dit mooie wrk. Inlichtingen worden gaarne ver strekt door de leidster-docente van het Kraamcentrum, E.K.-huis, Stationsweg 14, Hulst. EEN ZWARE TAAK. Qp 28 Juni 1945 benoemde mgr. Hui- bers hem tot pastoor van het toen pas bevrijde Zierikzee waar de pas toor een toestand aantrof, die alles behalve aanmoedigend was. Kerk, pastorie, patronaat en zieken huis waren zwaar beschadigd en de parochianen links en rechts verspreid. Gelukkig keerden die langzamerhand terug en alles werd thans in het werk gesteld, om het gehavende te herstel len en het parochieverband te ver nieuwen. Met voldoening kan de jubi laris thans terugzien op hetgeen in minder dan drie jaar werd bereikt. De parochie telt weer ruim 200 ge zinnen met 940 gezinsleden en het ka tholieke leven herstelde zich gaande weg. 'n Grote voldoening is het voor pastoor Bresser geweest, dat, na hef tige tegenkanting het moderne kath. ziekenhuis, dat in Zierikzee irl zo'n be hoefte voorziet, twee jaar geleden of ficieel erkend werd. Wij wensen pas- stoor Bresser, de volijverige zielenher der, nog vele gezegende priesterjaren toe! BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Hontenisse maken bekend, dat in de ze gemeente alleen gezwommen mag worden op de navolgende plaatsen: 1. Aan de Perkpolder: voor dames tussen dé hectometerpalen 31 tot 34 en voor heren tussen de hectometer palen 35 tot 38, met die verstande dat niet buiten de uiteinden van de strandhoofden mag worden gezwom men. 2. Aan het Wilhelmus- en Emirpol der: voor dames vanf de z.g. „Veek hoek" tussen de hectometerpalen 88 tot 3 en voor heren vanaf de hoek gele gen tegenover de „Kleine Dijk" tus sen de hectometerpalen 70 tot 73. met die verstande, dat niet buiten de lijn van 300 meter uit de teen van de dijk mag worden gezwommen. Voor heren in de Kruispolderhaven in de Spuikom, voor zover liggende in de gemeente Hontenisse. 3. Aan de z.g. „Dam Oude Hoofd" voor dames tussen de hectometerpa len 47 tot 51 en voor heren tussen de hectometerpalen 53 tot 55, met die ver stande dat niet buiten de lijn van 200 meter uit de teen van de dijk mag worden gezwommen. Er mag alleen gezwommen worden tussen zonsopgang en zonsondergang. Verder is het verboden: 1. Zich op te houden of te bevin den op plaatsen, met aangrenzend ter rein, welke zijn aangewezen als zwem gelegenheid voor de personen van de kunne waartoe men niet behoort; 2. het nemen van zonnebaden in het openbaar; 3. het gemengd zwemmen. Aan bovenstaande zal streng de hand worden gehouden. Kloosterzande, 18 Mei 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd. 565-0 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een 'verzoek van J. J. Bostelaar te Middel burg, om een verlof A ingevolge de Drankwet voor de cantine op het ge meentelijk sportterrein aan de Na- dorstweg te Middelburg. Binnen twee weken na heden kan ieder tegen het verlenen van het ver lof schriftelijk bezwaren bij hen in dienen. Middelburg, 19 Mei 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd. 543-0 Sas van Gent markt vanaf autoscooter tot Vlooien theater maakten een goede beurt. De hoofdschotel was echter danstent en café's. De warmte was er schuld aan dat een geweldige hoeveelheid bier werd geconsumeerd, waarbij menigeen ver gat dat het 5 pet. was. Ook de schut ters hebben traditiegetrouw hun hartje opgehaald aan hun sport. Eén schaduw was er en dat was de wielerwedstrijd, die door de slechte op komst der renners bar tegenviel. Ai met al was het een echte vóór-oorlogse kermis. GEVAAR VOOR VERKEER. De nieuwe dienstregeling voor de Z.V.T.M. brengt heel wat mogelijkhe den en zal zeker voor eenieder weer een verbetering zijn. Met deze nieuwe regeling werd echter ook een nieuwe standplaats voor de autobussen inge steld te Sas van Gent. Vroeger kwa men alle bussen tesamen bij het Tram station, waar een mooi parkeerterrein ligt en waar slechts weinig verkeer van andere voertuigen bestaat. Hier was ook een goede gelegenheid voor de passagiers om voor het wachten bij slecht of koud weer dekking te zoeken in het tramstation. Door het veranderen van de stand plaats n.l. nabij de Dam over de eerste kanaalarm, zijn echter ook al deze voordelen verkeken. Parkeerterrein is daarbij niet, tenzij men de bussen op het rijwielpad plaatst of op de rijweg, hetgeen een groot gevaar oplevert voor het aldaar toch al drukke verkeer. Verder kunnen de mensen die met de bus meewillen bij regen of ander slecht weer in de open lucht blijven staan, daar geen gelegenheid bestaat ergens te schuilen. Wij hoorden dan ook reeds verschil lende bemerkingen hierover, welke we door dit bericht gaarne onder de aan dacht van betrokken instanties zouden willen brengen. Collecte. Ten bate van de t.b.c.- bestrijding Herwonnen Levenskracht werd een collecte gehouden, welke de mooie som van 291.50 opbracht. Om tot dit bedrag te komen gaf ook de Zandstraat een goede stoot. Ovezande EEN NEOMIST. De Eerw. Heer W. J. de Jonge, die Zondag zijn eerste plechtige H. Mis opdraagt. HULST. Zondag 23 Mei. Schie ting bij Jos. van Helsland-d'Hooghe begin 3 uur. KAPELLEBRUG. Zondag 23 Mei. Schieting bij B. de Smet, begin 3 u. ST. JANSTEEN. Zondag 23 Mei. Sch'ieting op de staande wip, begin 2.30 uur. Keulen 148 (—0), Ruhrort —0.61 1), Lobith 935 —1), Nijmegen 706 03), Arnhem 721 (—2), Eefde (IJs- sel) 246 1), Deventer 159 2), Borgharen 4057 10), Belfeld (Ben. Maas) 1098 22), Grave (Beneden) 467 12). TJeinrich Czerwinski uit Berlijn kan er zich op beroemen, dat hij. meer dan welke andere Duitser ook heeft geprofi teerd van de Amerikaanse hulp aan Europa. Binnen drie maanden schreef hij namelijk 800 brieven naar personen in de Ver. Staten, waarin hij om levensmiddelen ver zocht en vrijwel iedere brief had tot resultaat, dat hij een pakket kreeg toegezonden. Czerwinski had de be schikking over kaartjes met namen van duizen den mogelijke schenkers, Aan de achterkant ston den in percentages de kansen op een gift aange geven. De brieven schreef hij niet zelf. maar hij liet ze typen door een secreta resse, die hij speciaal voor dit werk had aangeno men. Het meisje, dat te vens het kaartsysteem bij hield en voor haar pres taties met goederen in natura werd beloond, werkte gemiddeld 10 uur per dag. Toen de kruik drie maanden te water was gegaan, brak ze in stuk ken. Met andere woor den: er kwamen 'n drie tal rechercheurs, die huis zoeking hielden en de gentleman-bedelaar daar na verzochten even met hen mee te gaan. Tien pakjes Lucky- Strike bood Czerwinski de politiemannen aan, wan neer ze hun pliqht voor een keertje wilden verza ken. M<a ar hij had geen succes. Onder zeil "C^en man die in Colombo aan boord van een schip stapte, louter en alleen om het te bezich tigen, viel in één van de le klas-hutten in slaap. De boot vertrok en eerst in Aden kon de versteke ling tegen wil en dank de reis naar huis weer aan vaarden. Vredespijp bleef thuis Tlfie menen mocht, dat er op het ogenblik in Canada alleen maar im migranten- wonen, zou zonder de minste twijfel deze mening gecorrigeerd hebben, wanneer hij Woensdag in de stad Ot tawa was geweest. Toen arriveerden daar namelijk roodhuiden uit alle delen van het land. in volledig krijgstenue en beschilderd met de oor logskleuren van hun stam om in een massale beto ging voor de 179.000 Ca nadese Indianen gelijk stelling met het blanke bevolkingsdeel te vragen. OOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOöOOOOOOQOOOOOOt PENS was Sluis een trotse zee haven aan de boezem van het Zwin. Na de verzanding van deze zeearm werd het een rustig stil stad je, temidden zijner wallen en omringd van rijke poldergronden en groene weiden. Reeds in de 19e eeuw kwamen er toe risten en kunstschilders om het mooie oude Vlaamse stadje te bewonderen en het toerisme nam steeds grotere om vang totdat vóór de oorlog van 1940 er Jaarlijks tienduizenden bezoekers heen kwamen. Wat toen aan toerisme hier omging was vrijwel onbekend in den lande. Vijf zesduizend toeristen per dag be hoorde al niet meer tot de uitzonde ringen. Stoomboten, electrische trams, autocars, auto's en fietsen brachten een ongekend vertier in Sluis. Aan de rustige kade, onder de oude linden, werden alle zitplaatsen binnen IJzendijke Kermis. Veel leut, zon en stof, dat was de IJzendijkse kennis. Vanaf de opening der kermis was er de echte stemming en deze bleef er tot de laat ste dag. De vermakelijkheden op de I-IET wekte onlangs in Middelburg nogal beroering, dat de notaris P. L., bekend figuur in die stad en voorzitter van het Tribunaal in over treding was bevonden. Aan negen Waleherse Boeren had hij grond ver pacht zonder schriftelijk contract, terwijl zijn personeel geen kwitantie wilde afgeven, wanneer de boeren hun pachten kwamen betalen. Verd. die Vrijdag terecht stond, gaf de tenlaste gelegde feiten toe en moti veerde zijn houding aldus; de ver pachte gronden behoorden allemaal bij één hofstede, waarvan de gebouwen waren verwoest. Bij eventueel herstel daarvan, verpachtten de eigenaars de de hofstede liever weer in haar geheel, zodat de notaris er toe was overge gaan om de landerijen voorlopig vcor drie jaar te verhuren. Omdat hij wist, dat de Grondkamer daar geen toe stemming voor zou geven, had hij het op eigen gezag gedaan. Verd. ontkende dat pachten van 60 tot 50 gld. per gemet te hoog waren, waartegen de tuchtrechter aanvoerde, dat een taxatie, door de Grondkamer \\7ELTER c.s. hebben besloten met een ejgen candidatenlijst te komen voor de Kamerverkiezingen. Een programma met een dozijn punten vormt de sprinkplank van waar zij een duik willen nemen in de politieke arena. Als motto geldt, dat de K.V.P. zich niet bereid getoond heeft voorstanders van de WelteriaSnse doel stellingen gelegenheid te geven aan hun zienswijze langs democratische weg in colleges uiting te geven. Over dit onderwerp heeft zich thans in verschil lende kranten enige discussie ontwikkeld. Waarom ook niet. Het is immers altijd belangwekkend te wachten op het hoogst bereikbare, in dit geval op de grootste volmaaktheid in de beoefening der de mocratie in partijverband. Dat neemt echter de te leurstelling niet weg, welke de heer Welter in brede kring opgewekt heeft. Tot eenheid dwingt de tijd waarin wij leven. Tot hechte eenheid maande de bisschoppelijke brief van twee weken geleden. Dit blijft dan ook het parool voor de komende verkie zingsstrijd. En zo bezien, kan men slechts wensen, dat de heer Weiter zich nog te rechtertijd bezint en op andere wijze tracht begrip te vinden voor het geen hjj voorstaat. T\E TWEEDE KAMER behandelde de laat ste dagen de lager onderwijswet, het geen minister Gielen gelegenheid bood zijn kwalitei ten te ontwikkelen. Dat was niet erg gemakkelijk, want buiten scheen de zon en coquetteerde de lente. Wie zou zich niet in verleiding gebracht gevoelen als hij voor de keuze geplaatst werd in de schoolbanken plaats te nemen dan wel een wandeling te maken in de natuur. De minister bleek er ongevoelig voor, maar heel wat Kamerleden waren zwakker van constitutie, want toen het op een gegeven ogenblik op stemmen aan kwam, telden de stemopnemers er maar 54. Het was niet héél erg belangrijk wat er beslist werd maar het was toch wel opmerkelijk dat de voorstan ders van het openbare onderwijs uit deze situatie een succesje wisten te puren. Luchtigjes gezegd verdie nen de afwezigen oude coalitiegenoten, óók Kath. afgevaardigden deswege een voorhoofd fronsen. De zon en de lente ten spijt. Met afwezige legers wint geen generaal een veldslag. verricht, anders uitwees, Verd. zei dat die taxatie dan 'nergens naar lijkt en verklaarde terloops dat hij met de Grondkamer niet erg wegloopt, waar aan hij voornamelijk de moeilijkheden toeschreef. De tuchtrechter merkte op, dat ieder een, die hij vroeg pachten van f 60 te hoog achtte. Het verhoor der negen pachters le verde weinig markante bijzonderheden op. De woorden moesten de mensen bijna uit de mond worden getrokken. Uit een mond, loofden zij de kwaliteit j en buiten de café's ingenomen. Ganse drommen mensen, wiegelden door stra ten met ouderwetse geveltjes en „Jan tje van Sluis", de wachter op de toren van het fraaie Middeleeuws stadhuis aan de Markt, wekte de aandacht van duizenden, wanneer hij met zijn ha mertje op de klokken sloeg en de men sen aan de tijd herinnerde. Sinds October 1944 is ditzelfde Sluis een puinhoop geworden en men vecht er om huizen te bouwen om het stads beeld een nieuw aangezicht te geven, om Sluis opnieuw aantrekkelijk ta maken. En wonder boven wonder: Sluis is en blijft een aantrekkingsoord. Nog steeds komen er vele toeristen. Men overnacht hier, men dineert hier, men vraagt om alle mogelijke consumpties, doch de enkele café'-restaurants die er zijn, moeten de mensen zeer dikwijls teleurstellen, omdat hun toewijzingen te klein zijn, men geen drank en geen eten meer kan aanbieden. Dagen van 50 a 100 diners putten de voorraden uit van een ganse week en toch zou Sluis zijn toerisme spoedig kunnen hernemen, wanneer men op de distributie- en toewijzingskantoren eens v.ir.n aandacht hieraan wilde schen ken, vertelde men ons van officiële zijde. Bols, Fokking, Hulskamp, enz. enz. zijn welkome versnaperingen voor de drukke clientèle uit de Belgische bad plaatsen. Alles „trekt" in Sluis. Voor oud- en nieuwbouw en de mooie huisjes heeft men veel belangstelling. De actie „Knokke helpt Sluis" stimuleert de wederopbouw van aantrekkelijkheden voor het toerisme. Sluis, het toeristenoord van Neder land, moet spoedig herrijzen, en bin nen zeer korten tijd zijn vele bezoekers behoorlijk kunnen ontvangen. Dit is de industrie van Sluis, van Zeeuwsch-Vlaanderen Vlissingen DEELNEMING AAN DE STEMMING IN EEN ANDERE GEMEENTE. 1UU.UCI1 De Burgemeester der gemeente Vlis landerijen dan niet onder water ge- staan?" Alleen de getuige Koppejan bekende de pacht prijzig te hebben gevonden en met getuige Reinderse een actie had willen beginnen daar tegen; laatstgenoemde zei echter van niets te weten. Allen bevestigden dat men hun geen kwitantie had willen geven. De verbalisant had geschreven de in druk te hebben gekregen, dat de pach ters bang waren verklaringen af te leg gen, uit vrees voor de gevolgen. Getuigen ontkenden dit en eveneens zeiden zij er niets van te weten, dat een hunner gezegd had tegen verbali sant: „kwitanties geven toch niets bij L. omdat je het andere toch onder ta fel door moet geven." Het pleidooi. ILJR- F. Adriaanse, die verdachte ver dedigde, zei in de goede trouw van zijn cliënt te geloven. Hij vocht de waarde der taxatie door de Grondka mer aan evenals de tendentieuze zin van het verbaal. De roerende eensge zindheid tussen getuigen en notaris, had hem getroffen. Pleiter gaf toe, dat zijn cliënt de Grondkamer had moeten erkennen, maar vond dit verzuim een overtreding van niets. Tenslotte zei hij dat notaris L. geen bezwaar had alsnog de pach ters schriftelijk vast te leggen en vroeg geen oplegging van maatregelen. Verdachte gaf de formele overtreding toe, maar ontkende een econ. delict te hebben begaan. De verbalisant be schuldigde hij van animositeit, erken nend, dat hij ook onhebbelijk tegen hem was geweest De tuchtrechter zei, dat de indruk, welke hij uit het pro cesverbaal kreeg gewijzigd is. Omtrent de juistheid der bedongen pachtprijzen zal hij een onpartijdig onderzoek laten instellen. De uitspraak zal op een nader te be palen datum vallen. j kiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en der Provinciale Staten, inplaats van in de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stemming kan deelnemen. Bij de verkiezing van de leden der Provinciale Staten moet die andere gemeente gelegen zijn in dezelfde pro vincie. De kiezer kan in die andere ge meente niet bij volmacht stemmen. De kiezer, die bij de aanstaande ver kiezingen gebruik-wil maken van de ze bevoegdheid, deelt, uiterlijk veer tien dagen vóór de voor de stemming bepaalde dag, in persoon ter secreta rie van een gemeente aan de burge meester of aan de daartoe door dez? aangewezen ambtenaar mede, in wel ke gemeente hij aan de stemming wil deelnemen. Hij geeft daarbij zijn naam op en voorletters of voornamen en 't jaar zijner geboorte, de gemeente, in welke hij op de voor deze verkiezin gen geldende kiezerslijst voorkomt, ea een adres in de gemeente in wel ke hij aan de stemming wil deelne men, zo mogelijk met aanduiding van straat en nummer; aan dit opgegeven adres ontvangt de kiezer, zo deze be voegd is aan de stemming deel te ne men, de in artikel 53 der kieswet ver melde oproepingskaart voor de stem ming. Van de mededeling wordt een schrif telijke verklaring opgemaakt; zij wordt door de kiezer en door de bur gemeester of de door deze aangewe zen ambtenaar ondertekend. Een af schrift van die verklaring wordt de kiezer uitgereikt. Vlijsingen, 21 Mei 1948. De burgemeester voornoemd, 544-0 B. KOLFF. Adv. 401-00 15» „Ge moogt. Ge moogt. We zijn 't weerd!" Dat gaat voor Sander over z'n hout. „Manten Boone. vloekt ie bij na. ge zijt de grootste vrek, die ik kenne. En ware het niet. dat we al zoveel jaar affairen doen te gare, 'k en zette geen voet meer m uw kot.' - „Dat ware spijtig, Sander." lacht Thea hem toe. „Daar zou ik verdriet van heb ben." echoot Manten met ïi spot lach. Sander voelt, dat ie tegen het slu we boertje en zijn oolijke dochter niet op kan. ..Daar! zegt ie ineens. 'k Do; dr 'nen dobbelen frank bij. M'n laatste woord!" „Hij komt!" denkt Manten. „Sander, doe de vijve vol en m'n strooi is 't uwe." „Leelijke jakhals, die ge zijt." bromt Sander. Maar meteen gaat ie tot bij 't boertje en fluisert hem iets in 't oor. Manten denkt even na. Fluistert op zijn beurt den strooi- koopman iets in 't oor. Sander kreunt erbij. Ineens steekt ie z'n vlakke hand uit „Daar, sla toe?" Manten Boone kletst z'n hand in San der's vuist. „Daar. Ge gaat er nog 'n fortuin tje achter winnen." „Ja ja, zucht Sander, alsof ie z'n doodvonnis geteekend heeft, 'n fortuintje achter winnen?..." Voldaan lacht Manten nu en klopt Sander op den schouder: „Kom binnen. Sander. En drinkt 'n glas bier met ons." Maar tegen Manten's verwachting in, schudt Sander 't hoofd: „Dank u, Manten." Manten kijkt op of ie 't in Keulen hoort donderen. „Wadde? Hew.il, dat is nu den eer sten keer van m'n leven, dat ik u 4 pinte hoor weigeren. Hebt ge... 'n belofte gedaan, misschien?" „Neen ik, boer. Maar... m'n ma ge reklameert." Met 'n pijnlijk vertrokken gezicht drukt de man z'n hand op 't putte ken van z'n maag. Dat kan Manten niet aanveerden. Al die flauwe kul. „Uw mage? spot ie. Horkt| daarachter. Allei, Thea, schenkt hem 'n pint in." .Serieus, Manten, weervaart de strooikoopman, 'k hebbe 't lie ver niet. 't Is al zoo vele, of dat ik 't zou gehad hebben." Gemaakt verwonderd valt Manten hem in de rede: „Meent ge dat?... Gij, Sander Bekaert? de grootste zo- pe van geheel de streke? Hewel, als 't alzoo is, ge hebt het verre liggen, man." Sander grijnslacht. „Jamaar, kwaad goed en bederft zoo zeere niet. Zijt ge me moe, ge zijt me nog niet kwijt." Onwillekeurig vraagt Steven; „Wat mankeert er aen uw maag, man?" Haar hebt ge den doktoor weer." denkt Manten. Sander kijkt op naar den vreemden heer en aarzelend antwoord ie: ,,'t Is precies of dat ze !n den brand staat." Manten kent dat. Daar heeft ie ook al eens last van, vooral op Maan dagochtend, als ie den avond te vo ren 'n beetje te late „In 't Zwart Lam" In den Bonten Os" gezeten heeft. „Is 't maar dat Sander? 'n Stuk krijt eten, man, en ge zijt er van af." Jamaar Sander is evengoed op de hoogte. ,,'k Heb er al een binnen, zoo lang zie. En hij steekt z'n lang- sten vinger op. Maar 't en helpt nie" Dat verwondert Manten. Zulk 'n deugdelijke remedie! Maar „Wacht 'n moment! Hoe was die remedie ook weere. Thea, die Dokus aan Intcn gegeven heeft tegen het zuur in de mage? Fijn gekloete eier- schelpen met met „Met patattebloeme op een der de melk en twee derde water." vult l'nea aan. Sander barst in een luiden lach uit, terwijl ie op z'n billen kletst: „Ei- erschelpen, Manten? Maar 'k moetik toch geen eiers leggen, man." De lange vent krult inpen van de danige leute. Dal Is verre van te bevailen aan het boertje.. Zulk 'n goeie remedie!Daar valt niet om te lachen Natuurlijk dat Steven het ook uit proest om 't geval. Da maakt kozijn Manten nóg nij diger. „Ja, als ge 't beter weet ,,'k Zal u eens helpen, man. komt Steven tusschen. Kom eens mee!" En meteen gaat ie het huis binnen doet z'n valies open en zoekt er iets. Sander, die heifi naar binnen ge volgd is, keert zich naar Manten onk met 'n wantrouwige blik: „Is me- neere misschien Manten, die Sander's bedoeling raadt, valt hem in de rede: „dok toor, wilt ge zeggen? Nee, nea 't. San dere. Zij gerust, man." Maar als ie den jongen doktor een doosje riet te voorschijn halen, te- trouwt ie 't spelletje toch niet meer: „Opgepast, hé kozijn, da ge m'n ouden vriend Sander. geen vergift in cn sccft." Onwillekeurig moet Steven lachen: „Wees gerust, kozijn. Geef eens 'n glas, Thea." Vlug neemt Thea 'n glas uit de kast, en ziet Steven er uit het doosje 'n wit poeder in schudden. ,,'n Beetje water, nichtje?" Nieuwsgierig hebben de beiden mannen den jongen dokter zien be gaan. En wantrouwig loert Sander nu naar Manten, die z'n twee oogen schijnt uit te kijken. Van den eenen kant betrouwt ie de doeninge van kozijn Steven maar half. Van den anderen kant,wie- weet? Thea komt met 'n kannetje water aangehold. „Hier, kozijn." „Dank u, nichtje." Meteen giet de Jonge dokter het glas met het witte poeiertje br" vol. Dat begint me daar inc. -s te mierelen en te bruischen, dat het schuim tot over den boord van het glas stijgt. Zes verbaasde oogen tijken dat aan. „Verdimme, verdimme, zucht Manten in spanning, dhar zit jacht achter." En als je het beteuterd gezicht van den strooikoopman ziet, kan ie zich niet houden van grijnslachend op te merken „Als ge dat binnen hebt, Sande- re, toens zwelt uw buik op gelijk 'n luchtballon." Verschrikt aarzelt Sander 'n stap achteruit naar de deur toe: Ja maar, ik en betrouwe dat goedje niet." Maar nu zet de Jonge dokter door. Met 'n autoriteit in de stem, die Manten wel 'n beetje verrast bij dien bleekbek, zegt ie aan Sander, terwijl ie hem 't glas voorhoudt: „Drink uit, zeg ik." „Jamaar jamaar,.." stribbelt, de vent tegen. „Drink uit!" gebiedt Steven weer. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1948 | | pagina 2