t Lv; TOPPUNT van ONPARTIJDIGHEID Italië verwacht uitkomst van Amerika Erkenning Israël wordt overwogen Werk voor gerepatrieerde oorlogsslachtoffers Laatste afwikkeling van de geldzuivering Technische hogeschool IN 'T KORT Geen nieuwe rechtsorde voor 1949 n. oudster VIERDEJAARGANG Now 1080 ZATERDAG 22 MEI 1948 DE OORLOG IN PALESTINA Graaf Bernadotte aanvaardt zijn functie Noordenwind We krijgen weer diamanten terug Misverstand in Markeloo Als de communisten in Italië overwonnen hadden.... H. M. de Koningin krijgt jaargeld Mede in het belang van de schatkist Mogelijkheden voor ,Jzleine spaarders" Enorme werken moeten er worden uitgevoerd maar het geld ontbreekt De vraag rijst natuurlijk of bij een dergelijke opzet niet de kans be staat, dat zelfs het zuiden zijn keuze voor de vestiging ener tweede techni sche hogeschool laat vallen op een ander deel van het land dan het eigene. Als objectieve normen uitgangs punt vormen zou het Immers zeer wel mogelijk zijn, dat de randstad Holland dan wel Twente de voorkeur krijgt boven „Zuidstad", zoals Brabant en Limburg in de kringen van demografen en economen karakteristiek aangeduid wordt! D it onderdeel zal, dunkt ons, niet het gemakkelijkste van het rap port zijn. Ieder heeft zichzelf immers lief en waarom zouden dus bijv. de Heen bij Steenbergen of Beek in Lim burg dat niet doen! Er zal allicht een schoorsteen staan, herinnerend aan een industriële sfeer en de Heense polders zijn beslist riant. Dit erken nend, ligt het echter voor de hand, dat ook dit onderdeel van het vraag stuk hoe moeilijk het ook is binnen objectieve nol-men gehouden zal worden. Waarbij het er tenslotte om gaat, niet waar, maar dat de hoge school er komt. Ergens in het zuiden. Daar waar voor haar de beste kansen liggen, voor haar en voor de toekomst van Brabant, van Limburg en voor deze beide gewesten als delen van Nederland. K K-3 n degelijke edig mogelijk te ij A. NIJSKENS. 345-0 it een onge- (14 jaar) IED HITCH- erelds meest grootste rol ang 18 jaar. DOLORA it de gouden le leeftijden. FILMWERK een film die le leeftijden. liat lials over I dige filmster l.le leeftijden. 48 Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J, v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes: Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele P8ort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. IK HEB GEEN persoonlijke relaties in Palestina. Ik ben er nooit geweest en ik heb geen idee van de situatie aldaar", zeide Graaf Bernadotte, nadat hij voor de duur van zes maan den de functie van bemiddelaar voor de V. N. in Palestina had aanvaard. Dit nu lijkt ons het toppunt van onpartijdigheid. Immers, we kunnen van Graaf Bernadotte niet veronderstel len, dat'hij een uiterst geraffineerd diplomatiek grapje met de wereld wenst uit te halen en we kunnen hem ook moeilijk verdenken van de kinderlijkheid, die uit deze woorden naar buiten s c h ij n t te treden. GevolgtrekkingDit is dus wel het toppunt van onpartijdigheid. Strenge maatregelen gevraagd lAERNADOTTE ziet zijn taak als een zeer moeilijke met een kans van slagen van misschien 1 op honderd. Maar, idealist die hij is, hij wil ook de laatste kansen ten volle benutten in het belang van de wereldvrede. „Want het gaat daar niet meer alleen om Joden en Arabieren", zo zei hij, daar mee een blijk gevende van het feit, dat hij er toch wel „iets van afweet"... Hij zal Donderdag vertrekken naar het land, dat aan de Veiligheidsraad zoveel zorgen baart. Zo heeft de wapenstilstandscommis- sie aan de Raad meegedeeld, dat het staken van het vuren in Jeruzalem slechts met wapengeweld zal kunnen worden afgedwongen! De Commissie doet dan ook een be roep op de Raad strenge maatregelen te willen nemen binnen de kortst mo gelijke tijd. Er wordt zelfs gesproken KAAS TT AASHANDELAREN klagen over te grote voorraden, waar loor indrogingsverlies, dat niet ge- compenscerd wordt, ontstaat. In die kringen wordt dan ook sterk aangedrongen op spoedige ophef fing van de kaasdistributie. Laat ons hopen, dat ze hun zin krlj- gen! TN CANADA bedroeg het begrotings overschot voor het belastingjaarSITUATIE in Palestina is vol- 19471948 maar 670 millioen dollar.gens de laatste berichten onge- van een demonstratief optreden van de lucht-, land- en zeestrüdkrachten van de lidstaten van de V. N. Gromyko wilde natuurlijk het ver delingsplan maar doorvoeren en En geland verdedigde zijn hulp aan de Arabieren, zeggend dat men toch voor al de Arabieren niet alle schuld op de schouders moet leggen, aldus Gro myko. „Iedereen begrijpt, dat koning Ab- doellah van Transjordanië poseert als een caesar van het Midden-Oosten en niets kan uitrichten zonder Britse hulp". Tijdens deze debatten werd bekend, dat de Joden een wapenstilstand aan de Arabieren voorstelden, welke deze verwierpen. Daar staat tegenover, dat de Arabieren op hun beurt eerder 'n voorstel deden, dat door de Joden weer werd verworpen. Er gaan ook geruchten, dat de Joden in de oude stad Jeruzalem zich aan de Arabieren hebben overgegeven na vertwijfelde gevechten van man tegen man op le ven en dood tegen een enorme over macht. De klaagmuur is Vrijdagavond door ongeregelde Arabische troepen vero verd. De Arabieren dringen dieper door in de Joodse wijk van de om muurde oude stad waar zij dynamiet- ladingen aanbrengen en de toegangen afsluiten van de ondergrondse gangen die door troepen van de Haganah en de Irgoén gebruikt worden om tot 't einde toe weerstand te bieden. Jood se stellingen in en rondom de grote centrale synagoge Tifret in het hart van de verwoeste joodse wijk worden door de Arabieren ondermijnd en op geblazen. Door het verbitterde karakter van de strijd wordt de Joodse wijk in een ruine veranderd. ALGEMENE SITUATIE. Voor dit jaar wordt er „slechts" 500 millioen geraamd. TPX-KONING MICHAEL van Roe menië gaat op of omstreeks 2 Ju ni a.s. te Athene in het huwelijk tre den met Prinses Anne de Bourbon- Parma. ^"EDERLAND heeft op korte leve ringstermijn een aantal moderne Franse locomotieven gekocht. CINDS l5E BRANDWEER een ten- toonstelling houdt in Den Haag, werden 214 branden gemeld, die een totale schade van 1.100.000 gulden op. leverden. TAE WADDENZEE bracht vorige week 100.000 kg. ansjovis een één (verdwaalde) haai op. Goed, dat het maar niet omgekeerd was! TAE JEUGD van Nijmegen vertoont merkwaardige neigingen: in het jaar 1947 werd voor f 10.000 aan straatlantaarns vernield. T?IND MEI of begin Juni zal het stof felijk overschot van ongeveer 200 gevallen verzeetsstrijders uit Duits land naar ons land worden overge bracht. yUURBALLEN, nougat, kaneelstok- ken en pepermuntstaven zijn nu officieel op de kermis zonder bon te kopen. A PPELMOES in blik is voor het publiek vrijgegeven en kost per liter (geschild) 88 cent. JPEN BEURSBENGEL is geen kwa- jongen maar een luidklok op de koopmansbeurs, die 1672 kg. weegt Amsterdam krijgt van de beursbezoe kers een nieuwe cadeau. DEN GLAS WATER kostte in Assen bij de T.T. vorig jaar een halve gulden. Dit jaar zal er voor minder geld volop bier te krijgen zijn. geldig tot Weersverwachting, vanavond: Vrij veel bewolking met op* en kele plaatsen een buitje. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tus sen Noord-West en Noord. Onge veer dezelfde temperatuur ais gis teren. Vandaag: zon onder 20.37 uur. Maan op 20.26 uur. Morgen: zon op 4.35 uur. Maan onder 4.32 uur. Zon onder 20.38 uur. Maan op 21.46 uur. Maandag: zon op 4.34 u. maan onder 5.02 uur. veer als volgt: bij Gaza bombarderen de Joden regelmatig de Egyptische troepen (Gaza is een ravitaillerings- basis). Men verwacht, dat de Egyp- tenaren naar het Noord-Oosten zul len optrekken om zich met Abdoel- lah te verenigen. In het Jordaandal schijnen de Joden vooral dank zij een intensief gebruik van artillerie de druk op hun nederzettingen te hebben verlicht. De plaats Samacb zouden zij zelfs hebben veroverd. Ten Z. O. van Tel Aviv wordt nog hevig gevochten. Overigens Is 't nog aan niemand duidelijk, hoe de strijd zich ontwikkelt. Wel is duidelijk, dat aan beide zij den met grote verbittering wordt ge vochten en dat geen van de partijen HEKSENKETEL VAN PALESTINA' [rnfbmat - Ufo't. Gebied Aanvallen -.an inden der Arab, üga j ;rrrn> 'Joodse aanvallen - Hoofd verkeerswegen Voor 50 millioen dollar ■yOLGENS een me dedeling van de controledienst der bezittingen bij het Amerikaanse militai re bestuur in Beie ren, zullen door de Duitsers in Neder land gestolen diaman ten, waarvan de waarde op 50 mil lioen dollar wordt geschat, thans aan Nederland worden teruggegeven. in Februari 1945 werd de diefstal ge pleegd door de dien sten van Hermann Goering, die, daar hij tot de vaststel ling was gekomen, dat de oorlog voor Duitsland verloren was, zich door mid del van persoonlijke beleggingen 'n com fortabel bestaan wil de verzekeren. De 9000 karaat dia manten werden ver borgen door de me de-eigenaar van de grote textielfirma Neckermann te Mies bach, in Beieren, ver volgens nabij Te- gernsee en te Muen- chen. Later werden de diamanten in 'n Beierse bank gede poneerd waar amb tenaren van de con troledienst der be zittingen ze ontdek ten. vooralsnog van plan schijnt de zaak op te geven. Het zal voor Graaf Ber nadotte dan ook inderdaad geen ge makkelijke taak zijn Joden en Ara bieren tot elkaar te brengen. Dan is het nog beter maar te zwijgen van de onderlinge verschillen tussen de Arabische vorsten en bevelhebbers. Deze hadden gisteren wel 'n vriend schappelijke bijeenkomst, waarvan ge zegd werd, dat er veel verschillen uit de weg werden geruimd en dat het geheel met „een overvloedige maal tijd werd bekrachtigd'", maar wij voor ons zijn daar nog niet zo heel erg i gerust op. Kracht, geduld en wijs inzicht mogen we althans de bemid delaar wel van harte toewensen: hjj zal ha» oodig hebben. Het vlees komt vrij verstond de luisteraar Hard werken en sober leven, vertelde minister Mansholt (zegt het departement TJIT EEN Italiaans antwoord op een brief, die in het kader van de ac tie der Nederlandse katholieken voor 18 April naar Italië werd gestuurd, blijkt, dat in een dorpje in de omge ving van Turijn 700 van de 2500 in woners op een lijst waren gezet om gefusilleerd te worden in geval van een communistische overwinning. Aan het hoofd van de lijst stond de pas toor! TAE TWEEDE KAMER heeft het wets ;viezen, die hij in zijn antwoord be- ontwerp tot wijziging van de L.O. j doelde. TN DE KRING van degenen, die na de bevrijding uit Ned.-Indië zijn gerepatrieerd en thans als oorlogs slachtoffer een geldelijke tegemoetko ming ontvangen, blijkt ongerustheid te bestaan, dat zij zullen worden op geroepen voor het verrichten van ar beid, welke niet. strookt met het ka rakter van de zorg, waarop zij als oorlogsslachtoffer aanspraak hebben. De Minister van Binnenlandse Za ken heeft daarom de aandacht van de gemeentebesturen gevraagd voor het volgende: Het is uitteraard in het belang van de betrokkenen zelf, alsmede uit het oogpunt van de toestand van 's lands schatkist zeer gewenst, dat de Indi sche gerepatriëerden zo spoedig mo< gelijk passende arbeid aanvaarden. Wat onder „passende" arbeid kan worden verstaan, zal slechts in elk afzonderlijk geval kunnen worden be oordeeld. Hierbij ware het advies in te win. nen van de directeur van het betref fende gewestelijk Arbeidsbureau. Voorts stelt de minister het op prijs dat, indien een belanghebbende tegen de arbeid, welke voor hem in overleg met evengenoemde directeur passenc wordt geacht, bezwaren heeft, hij in de gelegenheid wordt gesteld deze bezwaren ter kennis te brengen van de commissie van advies voor de di recteur van het gewestelijk arbeids bureau. Het oordeel van deze commissie kan als doorslaggevend worden beschouwd bij de beantwoording van de vraag of de bezwaren van de betrokkene voldoende gegrond zijn om de gelde lijke tegemoetkoming als oorlogs slachtoffer wel of niet te blijven uit keren. LAGERE WIJDINGEN Op Zondag 11 Juli zal Mgr. Baeten in. het Missiehuis te Teteringen de wijding van het Diaconaat en de vier Kleine Orden toedienen en op Zondag 18 Juli de Tonsuur bij de Priesters van het H. Hart te Liesbosch. wet 1920 goedgekeurd (z.h.st.). Een voorstel tot verandering in de Grondwet, luidend: „Aan een Koning of een Koningin die afstand van de Kroon heeft ge daan. kan bij de wet een jaarlijks in komen uit 's Rijks kas worden toege kend". wordt zonJti- bespreking of stemming aangenomen. TAE HEER van der Goes van Naters (Arb.) heeft de volgende vraag gesteld aan de Minister van Buiten landse Zaken: Is de minister bereid, aan de Ka mer mede te delen, of mede ter versterking van de internationale po sitie van het Joodse volk niet reeds thans tot de facto-erkenning kan wor den overgegaan van de op 14 Mei '48 gevormde regering van de toen tot stand gekomen staat Israël? De Minister zegt in zijn antwoord, dat'het voor de hand ligt, dat de be slissing over de al of niet erkenning een punt van overleg met het Minis terie van Overzeese Gebiedsdelen moet uitmaken. Dit overleg wordt ge pleegd. De Regering wisselt reeds van ge dachten met de Benelux-partners en de andere mogendheden van het Vijf- landen-pact. De heer van der Goes van Naters vraagt: Zijn er dan politieke moei lijkheden? Vanzelf zal er overleg ge pleegd worden met de voorlopige Fe derale Regering. Spr. meent, dat er geen moeilijkheden te duchten zijn van de zijde van Indonesië en hij is van oordeel, dat de politieke voorde len zeer sterk zijn. Tenslotte zegt spr. 't van groot belang te achten dat bui ten twijfel wordt gesteld, dat er een staat Israël is. De Minister zegt nog, dat het hem juister lijkt hierop niet in te gaan Aan het slot der vergadering heeft de voorzitter medegedeeld, dat het zijn voornemen is de Kamer bij zondere omstandigheden voorbehou den volgende week niet te doen bij eenkomen. TAE BELGISCHE KANT trok in Den Bosch 30.000 bezoekers. De expo sitie is gesloten. TAE CULTURELE SECTIE van de N. R. K. Middenstandsbond beleeft op 30 en 31 Mei a.e. haar eerste cul turele weekeinde op Drakenburgh. „Ernstige twijfel door uit blijven van accoord met Republiek" AL ZAL DE Regering harerzijds alles doen wat in haar vermogen ligt, om de vestiging der nieuwe rechts orde zo spoedig mogelijk te verwezen lijken, zij moet niettemin erkennen, dat het ten gevolge van het uitblijven van het volledig accoord met de re publiek aan ernstige twijfel onderhe vig is, of de nieuwe rechtsorde 1 Ja nuari 3949 inderdaad zai kunnen zijn voltooid. Aldus de regering in haar memorie van antwoord op het voorlopig ver slag van de Eerste Kamer nopens de wetsontwerpen tot grondwetsherzie ning. DIJ de Tweede Kamer is ingediend nadat de belastingplichtige zich van v. ,v j_ e oiiri fic/Aolzs PomlinViLmrrnri hnnft (ra. een wetsontwerp, houdende af wikkeling van de geldzuivering. Het ontwerp bevat bepalingen, te zamen vormende een afgerond com plex van regelingen terzake van de afwikkeling der geldzuivering. De in November 1947 gepubliceerde afwikkelingsregeling die naar haar materiële inhoud in het onderhavige wetsontwerp werd overgenomen, is ge baseerd op de volgende beginselen. Een ieder, die geblokkeerde middelen heeft, dient allereerst zoveel mogelijk uit die middelen de hem opgelegde aanslagen in de daarvoor in aanmerking komende belastingen en heffingen te betalen. De eigenlijke afwikkelingsregeling heeft derhalve betrekking op wat omdat hij dan vooruitloopt op de ad- aan geblokkeerde middelen overblijft. ROME, 15 Mei 1948. J^EEDS DIRECT NA DE UITSLAG der verkiezingen werden de plan nen bekend, die de democrazia zich na de behaalde overwinning had gesteld en als een der voornaamste kwam daarbij de agrarische hervor ming in het Zuiden van het land naar voren. Het groot-grondbezit zal in deze streken zeker een veer moeten laten, maar dit is vermoedelijk de gemakkelijkste zijde van het geval. A GRARISCHE hervormingen bete kent daar allereerst een bewoon baar maken van deze streken volgens de normen, die men daaraan tegen woordig stelt en vervolgens vooral verbetering van het landbouwgebied. De akkers brengen te weinig op om dat ze geen voldoende meststoffen ontvangen, het gewas verdroogt om dat er niet voldoende regen valt en er geen irrigatie-systeem bestaat, dat erin voorziet. Er zullen reservoirs en stuwdammen moeten worden gebouwd waardoor de grond voldoende wordt bewaterd, er zullen grote hoeveelhe den chemicaliën moeten worden inge voerd om de vruchtbaarheid op te voeren. Er zullen verder talrijke kilo meters nieuwe wegen moeten worden aangelegd, want er zijn hele streken, waar geen enkele harde weg bestaat en de andere zo ellendig zijn, dat de boer zijn producten niet naar de mark ten kan vervoerem Grootse plannen om deze grootse taak, die de regering wacht, uit te voeren zijn gemakkelijk gemaakt, maar ze zullen ongekende sommen vragen van het berooide Italiaanse volk. En weer kijkt het de Oceaan over en verwacht vandaar de uit komst. Laten we erkennen, dat ze daar reden voor hebben. De rjjke oom. AMERIKA is voor Italië meer dan de rijke oom van overzee. Er gaat haast geen dag voorbij, of er staat 'n nieuwe hulp van de Ver. Staten in de krant. Nog dezer dagen las ik, dat ze een gehele fabriek voor kleding cadeau krijgen, waaarop 500 mensen werk zullen vinden en wanneer deze fabriek werkt, dat er dan nog drie of vier zullen worden gebouwd in an dere steden. Als Nederlander kijkt men dan even naar zijn eigen costuum dat al zo bedenkelijk wordt en her innert zich. dat wij de oorlog hebben mee gewonnen. Maar dat is maar een persoonlijke digressie. Op de zaak terugkerend, vragen we ons af: waar vandaan moet de Italiaanse regering het benodigde geld halen? De Ver. Staten helpen in het kader der Europese hulpverle ning bijna uitsluitend in goederen.Zo meren in de Italiaanse havens de schepen met koren en steenkool en staal en veel andere schone dingen. De regering neemt deze kostbaarhe den met een dankbare buiging in ont vangst en verkoopt ze aan de indus trie van het Noorden, ze gaan naar de autofabrieken in Turijn cn Milaan en naar de textielfabrieken van Comp en Toscane en vele andere plaatsen en streken, ze gaan naar de gasfabrieken in de grote ste den. Het geld, dat de regering daar door binnenkrijgt, wordt gestort in 'n fonds, „11 Fondo - Lire", en daaruit zal het gehele herstelprogram van Noord tot Zuid voornamelijk moeten worden gefinancierd. Daarmee zullen de reservoirs en waterkanalen moeten worden bekos tigd. Theorie en practijk. TN theorie lijkt het dus zeer eenvou dig, oppervlakkig beschouwd zou men kunnen zeggen, dat moet klop pen. Doch zo eenvoudig staan de za ken niet. En dan denken we niet al lereerst eraan, dat de te vervullen taak zo uitgebreid is, dat er tientallen jaren overheen zullen gaan en dat dan nog de vraag zal openblijven, of Ita lië uit eigen middelen zijn groeiende bevolking zal kunnen voeden, maar er zijn andere duistere punten in de kringloop van ontvangsten en uitga ven en weer ontvangsten enz. Zullen de industriëlen b.v. in staat zijn, de producten van de regering te betalen en zo ze dat niet tenvolle kunnen, zal dan de regering een verder voort- schreiden op de weg der inflatie kun nen tegenhouden? En hoegroot is het kapitaal van de industrie feitelijk? Want zij heeft steeds sterk gesteund op financiering door de staat en er zijn er, die beweren, dat ze zelf bun kapitaal al lang belegd hebben in Amerikaanse dollars en Zwitserse francs en andere waarden met veili ge ondergrond. En zo tjijven er vele vragen onbeantwoord in het herstel program van dit land en als men de toekomst toch optimistisch tegemoet wil zien, is dat niet zozeer vanwege de Italiaanse zon, dan* wel van de warme sympathie, die van over de Oceaan tot hier haar straling doet voelen. Want na de laatste verkie zingen is die nog met een ruk in de hoogte gegaan en iedere Amerikaan beschouwt Italië eenvoudig weg als de pin up girl van de democratie. zijn fisoale verplichtingen heeft ge kweten. Er is een regeling, waarbij' de over onvoldoende geblokkeerd tegoed be schikkende contribualen de beschikking kunnen krijgen over excedenten aan geblokkeerd tegoed van derden, om daaruit het nog openstaande deel hun ner aanslagen te voldoen. Een derge lijk vermogenschangement kan tot stand gebracht worden door de con tribualen in de gelegenheid te stellen bedoelde excedenten aan geblokkeerd tegoed van derden te verwerven in ruil te liquideren vermogensbestand delen. Houders van geblokkeerde tegoeden, die hun zekerheidsstellingen en aan slagen in achterstallige belastingen en heffingen hebben voldaan, kunnen daarom van de ontvanger der directe belastingen een machtiging ontvangen, op grond waarvan hun excedenten ge blokkeerd tegoed worden overgeboekt naar een optierekening. Aan de hou der van een excedent aan geblokkeerd tegoed, hetwelk is omgezet in een te goed op optierekening staat daarna de gelegenheid open binnen het kader van de verschillende keuzemogelijkhe den of opties een bestemming voor dit excedent te zoeken. Een soepele afwikkeling van de blok kering wordt bevorderd, doordat ae belanghebbenden zoveel mogelijk „elck wat wils" wordt geboden. Hoewel de niet aan het vermogens- changement deelnemende tegoeden op optierekening in principe geheel in verhandelbare staats-obligaties zou den moeten worden omgezet, heeft de Minister van Financiën gemeend, dat het uit sociaal oogpunt geboden was ook een tweetal opties te creëren, welke met deze sociale belangen zoveel mogelijk rekening houden. Met name heeft hij hier de belangen van de kleinere spaarders op het oog. Voor hen is de optie der beleggings rekening geopend. Deze optie is beperkt tot een bedrag van ten hoogste f 3500,- per optiereke ning Eveneens om sociale redenen is aan de houder van een excedent aan ge blokkeerd tegoed de mogelijkheid ge boden de optie der verwerving van een lijfrente, levens- of spaarverzekering te kiezen. Voor zover houders van optierekenin gen geen der vorenbedoelde opties heb ben gekozen, dan wel daarvan niet tot 't volle bedrag van 't tegoed op optie rekening gebruik hebben gemaakt, be staat voor hen de mogelijkheid om ten laste van hun optiedekking 3 pet. inves teringscertificaten dan wel 3 1/4 pet. beleggingscertificaten te verwerven. Artikel 6 schept de mogelijkheid om teil laste van een optierekening effec- te kopen. Deze effecten moeten 'tot 1 Januari 1951 in een depot blijven liggen, waar bij de koper de vrijheid heert geduren de de termijn van verplichte bewaar geving de aldus gekochte effecten te verwisselen tegen andere effecten. TAE STICHTING van een tweede Technische Hogeschool blijkt met sneltreinvaart naar een beslissend sta dium te glijden. Spoedig is n.l. de instelling van een ministeriële com missie te wachten, welke tot taak zal krijgen de plaats van vestiging dier school te behandelen. Onder deze om standigheden is het uitteraard belang wekkend om eens na te gaan hoe de zaken er voorstaan. Waaiden niet reeds bsrichten over omtrent voorkeur zij 't van niet-ambtelijke zijde voor Amsterdam? Gaven de Twentenaren niet reeds blijk van grote interesse voor het onderwerp? Hoe staat het dan met de belangstelling in ons Zuiden? IJet is nog maar kort geleden, dat uit een persbericht kon worden afgeleid, dat de Stichting Technisch hoger onderwijs in het zuiden met haar werkzaamheden ter bevor dering van de stichting ener tweede hogeschool in deze streken aanmerke lijke voortgang heeft gemaakt. Een commissie (Cobbenhage) was Ingesteld en deze heeft inmiddels rapport uit gebracht over de objectieve normen welke voor vestiging der school in het zuiden peilen. Aan Jhr. de Ranitz, lid van het architectenbureau, Verhagen, Kuiper, Gouwetor en de Ranitz te Rot terdam werd opdracht verstrekt om advies uit te brengen over het hoe en waar in het zuiden de school tot stand zou behoren te worden gebracht als de definitieve keuze op het zuiden zou vallen. /""ommissie en bureau blijken hun taak niet eng te hebben opgevat. Doorbordurend op het uitgangspunt van de stichting begon het zich te realiseren niet waar in Brabant of Limburg de school een plaats behoorde te krijgen niet uitgaande dus van de stelling, dat het zuiden „natuurlijk" de aangewezen plaats is voor de ves tiging der school maar waar in Nederland zij dient te verrijzen. Een tweede technische hogeschool is n.l. niet allereerst een regionaal, maar een nationaal belang. Het is duidelijk, dat als men van dit standpunt uitgaat, het te verwachten rapport er niet een kan worden van baby-afmetingen. Want achter deze vraag gaan nationale en internationale aspecten schuil en niet slechts deze, zij impliceert tezelfdertijd de noodzake lijkheid het bestaande onderwijs onder de loupe te nemen, de staat waarin dit verkeert en de behoefte welke het ver toont. Zij impliceert de noodzaak het industrieel Nederland van de dag en van de toekomst, gezien in het licht der na-oorlogse omstandigheden en van de bevolkingsloop te overschou- wen. Zij impliceert vervolgens dit in dustriële Nederland te zien in zijn politieke en economische aspecten. Te verwachten valt daarom, dat het ko mende rapport de vorm van een boek werk zal krijgen, van een veel grotere dan regionale waarde en derhalve een werkstuk, dat om zijn veelzijdige in houd een kostbaar bezit belooft te worden voor allen, die in het onder werp belang stellen. Voor wie enigszins met de situatie op de hoogte is, is het duidelijk, dat de keuze slechts op het zuiden vallen kan. Reeds twee jaar geleden werd Im mers berekend, dat het zuiden het gebied is waar nog een gezonde leef kracht bestaat. Hier wonen de arbeids krachten en 'niet slechts dit. Hier ook leeft men op gebied, dat in de toe- koms weer de rol zal vervullen welke het in het verleden speelde, n.l. die van verbinding tussen Noord en Zuid. De Benelux-gedachte spreekt te dien aanzien Klare taal De menigvuldige vestiging van nieuwe industrieën steeds intenser -wordende industriële sfeer, eveneens. Hel kan Qc.tu.,j niet missen of het rapport zal mede behandelen de plaats in het zuiden •waar de tweede technische hogeschool dient te verrijzen. F.r Is alles bijeen niet stil ge zeten. De Stichting ging met voort varendheid te werk, de commissie- Cobbenhage bracht belangrijk mate riaal naar voren en het architecten bureau paste zijn tempo er bij aan. Lang kan het niet duren of het eind resultaat van aller arbeid zal publiek gemaakt kunnen worden. Op dit ogen- blik richt Zloh dg stelling.

de Stem | 1948 | | pagina 1