Voor iedere Nederlander een medaille Morgen begint de Ronde van Brabant We zijn er nog lang niet Enorme bonnen-knoeierij bij Wagon-lits 1700 leerkrachten naar Indië Haagse brieven Wens van Hare Majesteit Het Regerings jubileum IN 'T KORT Het puikje van de amateurs verschijnt aan de start V .VIERDE JAARGANG No, 1079 V R IJ D A G 2 1 MEI 1948 „Kankerfonds" als nationaal geschenk bij het Regeringsjubilé Onderwijs in de Kamer Ziekteverlof onderwijzers als van burgerlijke Rijksambtenaren PALESTINA Paul van Zeeland bemiddelaar Jeruzalem in Arabische handen Nog koeler mm Vijftigduizend eieren zijn zoek Wijziging W. Indische Staatsregelingen f B /Q V***""» PONDE VAN NOORD-BRABANT Het is moeilijk nu reeds de kansen op een eventuele overwinning van een der deelnemers aan te geven.. We staan hier voor een sportgebeurtenis, waarop nog geen enkele der renners zich reeds heeft gespecialiseerd, zodat men de vermoedelijke overwinnaar op geen stukken na kan aanwijzen. Wel weten we dat van de deelnemers, die niet aan deze afstanden gewend zijn en op htm parcours dikwijls slechte we gen zullen treffen, het uiterste ge vergd zal worden, zodat alleen de sterksten het eindpunt zullen bereiken. Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. a B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. (Van onze redacteur). TN STAD EN DORP is men al ge- A geruime tijd bezig plannen op touw te zetten ter mede-viering van het gouden regeringsjubilé van de Koningin, om daardoor te manifes teren een blijmoedige hulde aan de Landvorstinne en een innige trouw aan het Oranjehuis. Ondanks alle nobelheid van stre ven en het massale huldebetoon, staan echter alle feestplannen los van el kaar. Deze „decentralisatie" is goed en noodzakelijk. Het uiten van vreug de en hulde kan immers best een ge differentieerd karakter hebben, zon der dat zulks iets afdoet aan de op rechtheid der uitingen. En bovendien: vele steden en gebieden spreken zich nu eenmaal anders uit dan andere, omdat de geaardheid en mate van spontaniteit in 'n millioenengemeen- schap nu eenmaal rijk aan verschei denheid zijn. Een nationaal geschenk gUITEN de „gedecentraliseerde" hul debetuigingen zijn er nu plannen geopperd om ook in „gecentrali seerd" verband een en ander te doen. Wij vinden zulks een voortreffelijke gedachte, wijl het toch indrukwek kend en tevens roerend voor H. M. moet zijn te ervaren, dat het hele Nederlandse volk de handen ineen heeft geslagen de Landsvorstin een nationaal geschenk aan te bieden. Over dit „nationale geschenk" ver- lelde ons een en ander de Amster damse burgemeester, mr. A. J. d'Ail- Iy, die voorzitter is van een gesticht comité, waarin o.m. alle ministers, Commissarissen der Koningin en bur gemeesters van alle provinciale hoofd steden zitting hebben. Er waren verschillende gedachten over de vorm van dit „nationale ge schenk". H. M. heeft tenslotte zelf de aard van het geschenk bepaald. Zij verkoos de vorming van een fonds, om de mogelijkheid te schep pen hier te lande met grote kracht het onderzoek en de bestrijding van de kanker te steunen. Een fonds derhalve, dat beoogt de volksge zondheid te bevorderen. Dat een dergelijk fonds noodzake lijk is, bleek ons overduidelijk uit de uiteenzettingen van dr. C. v. d. Berg directeur-generaal van de Volksge zondheid, en van dr. J. J. Brutel de la Rivière, voorzitter van de Gezond heidsraad. Zij noemden de kanker 'n gesel voor ons volk. Uit hun toelich tingen bleek, dat deze vreselijke ziek te in ons land veel meer voorkomt dan men over het algemeen denkt. De be strijding is echter ontzettend moeilijk omdat de medische wetenschap ten aanzien van de kankerbestrijding over bitter weinig hulpmiddelen beschikt. De opzet is het nu door middel van het te vormen fonds het onderzoek naar de oorzaken van het ontstaan van kanker en de bestrijdingsmethoden in allerlei opzichten aan te moedigen. Zo komt het speldje eruit te zien waar mee we allemaal binnenkort lopen te pronken. De plannen hoe dit moet gebeuren, staan op papier en de minister van Sociale Zaken gaf er reeds zijn sanc tie aan. Een draagmedaille WAARSCHIJNLIJK gaat dit alles millioenen kosten, doch het zijn goedbestede millioenen. Hoe men dit geld bij elkaar denkt te krijgen? Op de allereerste plaats door een beroep op de vrijgevigheid van velen te doen om ten name van het Nationale Comité bij de Nederl. Handel Mij. te Amsterdam een bedrag te deponeren. En op de tweede plaats gaat men een draagmedaille in roulatie bren gen, dat de beeltenis draagt van H. M. de Koningin en dat versierd is met een lintje in de nationale kleu ren. Wij hebben zo'n medailletje (2 bij VA cm) in handen gehad en wij moe ten zeggen, onaantrekkelijk ziet het er niet uit. Voor de verkoop (50 ct.) ervan zal men een beroep doen op diverse bestaande organisaties, zodat het dus geen straatverkoop wordt. Men verwacht, dat iedere Neder lander en iedere Nederlandse zich zal tooien met het bewuste medailletje en wel vanaf Juni (dan begint de ver koop) tot na de jubileumfeesten, op dat iedereen ook op die manier kan tonen van harte het gouden jubilé van de Koningin mee te vieren. I^AAR we vernamen zou in de Mi nisterraad besloten zijn de vie ring van het gouden regeringsjubi leum van H. M. Koningin Wilhelmina vast te stellen op Dinsdag 31 Augus tus a.s., gelijktijdig met de viering van het driehonderdjarig bestaan van de Nederlandse Onafhankelijkheid. Beide herdenkingen vallen dan sa men met de viering van de verjaar dag van H. M. de Koningin. TT\E TWEEDE KAMER heeft giste renmiddag het wetsontwerp tot wijziging van de L. O.-wet 1920 ver der afgehandeld. De eindstemming zal vandaag geschieden. Begonnen werd rfiet een paar stem mingen. Aanvaard werd het amende ment-van Sleen, dat ertoe strekt in het nieuw voorgestelde art. 11 een nieuw lid in te lassen, waardoor het mogelijk wordt bij Kon. Besluit een regeling vast te stellen betreffende de datum, waarop overschrijving van leerlingen van ene school voor gewoon L. O. naar ene andere kan plaats heb ben. Vervolgens diende de heer Peters (KVP) een motie in, waarin gevraagd wordt de ziekteverlofregeling voor de onderwijzers zo spoedig mogelijk in overeenstemming te brengen met die voor de burgerlijke Rijksambtenaren een motie waartegen de Minister geen bezwaar bleek te hebben. (Z.h.st. aangenomen). Het Woensdag door de heer Peters ingediende amendement, is na de aan gebrachte wijzigingen aldus komen te luiden: QP TEL AVIV, de Joodse hoofdstad, worden regelmatig luchtaanvallen ge daan. In Jeruzalem houden de Joden met de moed der vertwijfeling op enkele zwaar bedreigde punten, zoals het Hadassan-hospitaal en de Scopus- berg, stand tegen de verwoede Arabische aanvallen. Deze afzonderlijke groe pen zijn door de Arabieren van de hoofdmacht afgesneden. JN DE Jordaan-vallei veroverden Sy rische troepen twee nederzettingen aan het Z. deel van het meer van Ga- Iilea. In het Oosten strijden het Iraakse leger en het Arabische Legioen, in het Zuiden rukken twee groepen van het Egyptische leger snel op. Aan alle kanten worden de Joden bedreigd en het is dan ook geen won der de Wapenstilstandscommissie van de V. N. aan de Veiligheidsraad in een telegram te horen zeggen, dat het als een onmogelijkheid moet worden be schouwd te voorkomen, dat de Arabi- Weersverwachting, vanavond: geldig tot Enkele overdrijvende wolken velden met slechts hier en daar een buitje. Meest matige wind tussen Noord en Noord-Oost. Enige verdere daling van tempe ratuur. Vandaag zon onder 20.36 uur. Maan op 19.02 uur. Morgen zon op 4.37 uur. Maan onder 4.10 uur. sche strijdkrachten het gehele Arabi sche gebied van Palestina bezetten en dat slechts met de meest krachtige di plomatieke of militaire actie voorko men zou kunnen worden, dat zij ook gedeelten van de Joodse zone in bezit zoude nemen. De Franse Nationale Vergadering is voor de Staat Israël, gelijk vele andere landen in de wereld. Maar voorlopig ziet het er weinig naar uit, dat al die betuigingen van sympathie de Joden in Palestina ook maar één stap in de goe de richting zullen kunnen brengen, Misschien, heel misschien weet de Vei ligheidsraad uiteindelijk toch nog een oplossing te forceren. Hardnekkige geruchten zeggen, dat Paul van Zeeland zal worden aange zocht voor de moeilijke post van be middelaar voor de V. N. in Palestina. Nu hebben we in de bekwaamheden van Paul van Zeeland een zeer groot ver trouwen, minder vertrouwen echter in de bereidwilligheid van de beide vech tende partijen om tot elkaar te willen komen middels een minnelijke schik king, We zijn er nog lang niet in Pa lestina TAE BOND van Gepensioneerden van Tram- en Spoorwegen is van me ning, dat 25 pet. toeslag tot een ma ximum van f 500 te laag is. Dit moet worden: 37% pet. tot een bedrag van f 750.— Geen wachtgeld wordt verleend aan onderwijzers, die op de dag, vooraf gaande aan de ingang van hun ont slag, niet behoren tot het personeel, waarvan de jaarwedden door het Rijk worden vergoed, behalve: le. als zij reeds op 30 November 1935 in vaste dienst aan de school wa ren verbonden; 2e. als zij bij hun benoeming in vaste dienst in het genot waren van wachtgeld. De minister nam het over. De Kaaner verenigde zich voorts met een amendement van de heer Peters (KVP) beogende het ontslag van de huwende onderwijzeres te doen ingaan daags na haar huwelijk in ver band waarmede de pensioenregeling gewijzigd moet worden. Teneinde het misbruik te voorko men, dat volledig bevoegde leerkrach ten als kwekeling met acte beneden de geldende normen worden tewerkge steld, diende de heer van Sleen (Arb.) een amendement in, dat na wijziging op advies van de Minister thans be paalt, dat tot een nader bij de wet te bepalen tijdstip kwekelingen tot de school kunnen worden toegelaten, mits zij hun 15e jaar zijn ingetreden en hun 19e niet volbracht hebben, of indien zij de acte, bedoeld in art. 77 onder A der Wet van 1878 bezitten en hun 22e jaar niet hebben over schreden. In verband met een door de heer Peters gemaakte opmerking zeide de Minister o.a. dat er de eerste drie jaren 1700 onderwijzers naar Indone sië zullen moeten gaan. Jaarwedde burgemeesters Tenslotte heeft de Kamer nog z.h.s. goedgekeurd het wetsontwerp tot wij ziging van de Gemeentewet, verband houdende met de regeling van de jaarwedde van de burgemeesters. De regeling der jaarwedde wordt getrof fen bij Algemene Maatregel van Be stuur, waarbij de colleges van G. S. zullen worden gehoord. De nieuwe bezoldigingsregeling voor burgemeesters zal op 1 October 1947- ingaan. TK KAN geen wijziging brengen in het communisme en ik zal ook niet trachten dat te doen", zei Bevin in het Lagerhuis. Hij ver volgde: „Welke provocaties er ook mogen komen, we zullen in Berlijn blijven. Wanneer wij het Plan-Mar shall hadden afgeslagen, zouden we een grote misdaad tegenover het eigen volk hebben begaan". Hij wenste afschaffing van pas poorten voor de vijf Landen van het Brussel-pact en de moeilijkheden van de V. N. noemde hij voorbij gaande kinderziekten. Al deze belangrijke dingen zeide hij op een Congres van de Labour- partij. Er spreekt vastberadenheid en veel goede wil uit. Dat geeft de burger weer moed! TJET CONCERTGEBOUW - ORKEST wordt in den Bosch met zijn dia manten feest gehuldigd op 31 Mei a.s. Opbrengst is voor de Stichting 1940 1945. TTATHOLIEKE MIDDENSTANDERS vergaderen op 1 Juni in Arnhem. Spreker Th. Hooy over „De noden en wensen van de Middenstand in deze tijd". gij HET PALEIS NOORDEINDE pro beerde een andere dakgoot de brand „na te doen". Oorzaak: schilders met een brander. Maar de brandweer was de vlammen te slim af. T^OORWEGEN en Denemarken heb- ben aan de V. S. om wapens te koop gevraagd. TN KASSEL staakten gisteren 70.000 arbeiders. Wtei ging het om de te lage lanipoenen. TV ALL ACE wil Stalin wel gaan be zoeken zegt hij, als dat in het belang \lt de wereldvrede is. TAR. VAN MOOK zal op 27 Mei a.s. de federale Conferentie te Bandoeng openen. rpSJ \>\TG KAI SJEK, de eerste geko zen president van China, heeft l ij zijn beëdiging gezegd, dat hij Japan en Duitsland „menswaardig" wil behan delen. TAE GENIETROEPEN, die twee eeu wen bestaan, kregen van Z. K. H. Prins Bernhard een nieuw vaandel. Het oude ging in 1940 verloren. Bij liet Nederlandse kantoor van de „Wagon-lits'" is een knoeierij ontdekt met levensmiddelen-rantsoenen, welke- in de duizenden rantsoenen loopt. Men is achter deze knoeierij geko men doordat een ambtenaar enige tijd geleden tijdens een treinreis een broodje met vlees kocht, dat te duur was. Het onderzoek naar aanleiding hiervan ingesteld, bracht aan het licht dat men voor korte tijd niet minder dan 170 kaarten voor levensmidde len voor tienduizenden rantsoenen in zijn bezit had. Een hoeveelheid, zo groot, dat het niet waarschijnlijk was dat deze langs rechtmatige weg was verkregen. Zo beschikte men in zes weken over rantsoenen voor honderdachtduizend eieren. De administratie bleek geen kans te zien een behoorlijke bonnen- administratie te voeren en op een ge geven ogenblik waren zelfs vijftigdui zend rantsoenen eieren verdwenen, terwijl driekwart van een hoeveel heid coupons voor levensmiddelen bleek te zijn verkocht of weggege ven. „Ik vergat mijn tas" ■^AAR aanleiding van deze feiten. werd ook een onderzoek ingesteld ten huize van de adjunctinspecteur van het bedrijf, de heer K„ in wiens woning een bedrag van f 60.000 werd aangetroffen, waarvoor hij geen rede lijke verklaring kon geven. Hij tracht te zich uit de moeilijkheden te red den, door een verhaal op te dissen, dat hij op zekere dag bij een bezoek aan het distributiekantoor zijn tas had laten staan en deze naderhand had teruggekregen, maar er toen een gro te hoeveelheid rantsoenen uit miste. Werkster als tussenpersoon fEBLEKEN is, dat aan verschillen- de kopers coupures werden ver handeld. Als tussenpersoon trad bij deze transacties een der werksters van de maatschappij op, die gehuwd was met een arbeider, werkzaam aan de Hembrug. Toewijzingen en kaar ten werden verkocht aan diverse win keliers, slagers, melkhandelaren enz. Tien kopers werden opgespoord, voorts arresteerde men een andere werkster van het bedrijf, die even eens als tussenpersoon optrad, juist op het moment dat zij zich naar een bruiloft in Holwerd begaf. Van het bruilofsfeest verhuisde zü naar het Huis van Bewaring. Gearresteerd en voorgeleid zijn: ge noemde directeur en adjunct-inspec teur, drie kruideniers, een aantal sla gers en de twee werksters. Eerste Kamer TyADAT de Eerste Kamer in de af- delingen het initiatiefvoorstel van Romme c.s. tot het in overweging ne men van een voorstel strekkend tot wijziging van de Grondwet met be trekking tot de burgerlijke Staat van Beleg, had onderzocht, kwamen de wetsontwerpen tot wijziging van de W.-Indische staatsregelingen aan de orde. De heer Kropman (KVP) zag deze wijzigingen als een recht van de be volking van W.-Indië en in overeen stemming met de rede van H. M. de Koningin van December 1942. Hij vroeg zich af, of de vrijheid van onderwijs en opvoeding wel vol doende was gewaarborgd. Deze vrij heid is waardeloos, als zij niet met gelijkstelling van openbaar en bijzon der onderwijs gepaard gaat. Overigens geven spr. en zijn fractie met .grote voldoening hun stem aan het ontwerp. De A. R. en de C. H. sluiten zich hierbij aan, waarna Mi nister Jonkman de sprekers voor hun waarderende woorden dankte. De ont werpen werden z.h.st. goedgekeurd. Het is niet prettig wandelen in de straten van Jeruzalem, gelijk IJ op deze foto ziet. Ais we de berichten nagaan is het nog erger dan alleen maar rollen prikkeldraad: mortier en en mitrailleurs maken van de oude stad een ware hel. J-JET zal een keur van renners zijn, die Zaterdagmorgen op het Sta tionsplein te Breda na het start schot van Breda's eerste burger Prinsen de 410 k.m. lange tocht door Brabants dreven zal aanvangen. Het was voor de organisatoren geen gemakkelijke taak om uit de 350 in schrijvingen de 150 geschikte candida- ten te selecteren. Immers, tot nu toe reden de amateurs steeds afstanden van 5060 k.m. zodat men moeilijk kon beoordelen, hoe deze renners zich zul- Twede eTAPPt /Z5KM CAltUt runt»tm J I Off— 'v DE EERSTE DAG zaiL HIDE len houden op de etappes, waarvan de minste 119 k.m. is en er op een dag 242 k.m. afgelegd moet worden. Door deze course uit te schrijven heeft de Bra bantse Rondebond de eerste schrede gezet om ook de amateurs op te leiden tot renners die wat in hun mars heb ben. Het is dan ook niet onmogelijk, dat men voor vele verrassingen zal ko men te staan. De organisatie Jn een onderhoud, dat wij met de al gemeen leider van de tour door Brabant, de heer S. Dresens uit Etten hadden, verklaarde deze dat het aan vankelijk de bedoeling was geweest een ronde te organiseren voor-profs. Doch door de grote geldbedragen die hiermede gepaard gaan, heeft men hiervan afgezien. Misschien dat zo'n krachtproef het volgend jaar gepro beerd kan worden als dit jaar de ronde voor amateurs een succes wordt. Het geld voor de toer moet in hoofdzaak komen van de voorwedstrijden welke op het sportpark te Nuenen gehouden worden en van de giften van de di verse industrieën. De laatste dagen kwamen nog van alle zijden premies binnen. Er moest heel wat werk verzet wor den. In alle plaatsen waar de karavaan doorkomt, moet met de burgemeester en politieautoriteiten overleg ge pleegd worden. Met de Belgische Bond moest overleg gepleegd worden over de Belgische deelnemers. Kortom, duizend en een dingen moeien geregeld worden. Zonder de medewerking van diverse plaatselijke ronde comité's was men dan ook niet zo ver gekomen. Vooral Bergen op Zoom, Oss en Nue nen hebben zich kranig gehouden. In de eerste plaats zal de finish zijn van de le etappe terwijl in Oss de renners zullen overnachten. In Nuenen orga niseert op haar nieuw sportpark voor wedstrijden voor amateurs, nieuwelin gen en veteranen waarbij ook de oud wereldkampioen Valentijn van de partij zal zijn. Wie heeft de beste papieren Tot de deelnemers behoren: Gerrit Voorting, Haarlem, Piet Peters, Haar lem, Woutje Wagtmans, Breda, Jac. Geerts, Terheyden, H. v. d. Elshout, Made, Wim van Est, St. Willebrord, J. Gieseler, Rotterdam, H. Vinken, Ge leen, J. Krever, Duivendrecht, J. Ket- tenis, Den Haag, J. J. Harmans, Roer mond. Th. Blankenauw, Nijmegen, H. Faanhof, Amsterdam, J. Festroote. Te- gelen; Frans Vos. den Bosch; Ant. Ver- straeten .Breda, Ad. Meesters, Vlij men, C. Bloemers, Oss, W. v. d. Stap pen, Tilburg. L. Copier, Ouderkerk. Jan Hennink, Alkmaar, Th. Alblas, Over- schie, J. de Turck, Eindhoven, C. Pay- mans, Tilburg, A. Suykerbuyk, Breda, P. Verwijmeren, Terheijden, L. Mitter- treiner Den Haag, K. Vet, Rotterdam. Het parcours 22 Mei: Eerste etappe: Start Breda, Oranje Hotel om 10.30 0 k.m. Dorst 10.39 6 km.; Gilze 10.54, 16 k.m. Alphen 11.08 25 k.m. Baarle- Nassau 11.18 32 km. Chaam 11,32 41 km; Ulvenhout 11.41 47 k.m.; Ginne- ken 11.46 50 k.m. Princenhage 11.51 53 k.m Etten 12.03 61 k.m St. Willebrord 12.08 64 k.m. Sprundel Kruispunt 12,11 64 k.m. Rucphén 12,16 69 k.m. Maple farm 12,19 71 k.m.: Roosendaal rond weg (kr. Nispen) 12,30 78 k.m. Wouw 12.41 885 k.m. Pindorp 12,47 89 k.my Huybergen 12,56 95 k.m. Hoogerheide 13.02 99 k.m. Ossendrecht 13.08 103 k.m. Putsch Molentje 13,13 106 k.m. Hoogerheide 13,19 110 k.m. Woens- drecht 13,22 112 k.m. Bergen op Zoom 13,33 119 k.m. 22 Mei: Tweede etappe. Bergeiï op Zoom start Markt om 14.45 0 k.m. Halsteren 14.51 4 k.m.; Steenbergen 15.03 12 k.m.; Kruisland 15.17 21 k.m.; Oud-Gastel 15,23 25 k.m. Oudenbosch 15,32 21 k.m. Hoeven 15,38 35 k.m. Etten 15.43 38 k.m.; Princen hage 15.55 46 k.m. Breda 16.00 49 k.m. Terheyden 16.09 55 k.m. Wagenberg 16.14 58 k.m, Made 16.20 62 k.m. Geer- truidenberg 16.28 67 k.m. Raamsdonks veer 16.30 68 k.m. Waspik 16.39 74 k.m. Capelle 16,44 77 km. Waalwijk 16.52 82 k.m.; Baardwijk 17.01 88 k.m. Vlijmen 17,10 94 k.m. Den Bosch 17,21 101 k.m. Hintham 17,26 104 km. Heesch 17.46 117 k.m. Oss 17,55 123 k.m. 23 Mei derde etappe: Start Oss om 12,30 0 k.m. Berghem 12,35 3 k.m. Hei-pen 12,44 9 k.m. Huis- seling 12,49 12 k.m. Driepunt rechtsaf Ravenstein 12.51 13 k.m.; Reek rijks weg rechtsaf 13,00 19 k.m. Grave 13.09 25 k.m.; Gassel 13,14 28 k.m.; Beers 13,20 32 k.m. Cuyk 13,26 36 k.m. Oef- feit 13,34 41 k.m. Beugen 13,39 44 k.m Boxmeer 13.44 47 k.m. Sambeek .13.47 49 k.m. Groeningen 13.53 53 k.m. Vier lingsbeek 13.55 54 k.m. Overloon 14,04 60 km. Opioo de Rips 14.25 74 k.m. Deurne 14.42 85 k.m. Vlierden 14.50 90 k.m. Ommel 14,53 92 k.m; Asten 14.58 95 k.m. Someren 15,01 97 k.m.; Heeze 15.18 108 km.; Leende 15,24 112 k.m.; Valkenswaard 15,35 119 k.m.; Aalst 15.43 124 k.m.; Eindhoven 15.49 128 k.m. Geldrop 16.01 136 k.m. Mierlo Hout 16.06 139 k.m. Helmond 16.14 144 k.m. Aarle-Rixtel 16,22 149 k.m. Lieshout 16,28 153 k.m. Nuenen 16.36 158 k.m. het de Eerste Kamerkiesvereniging zal gelukken een advies samen te stellen, dat de ernstige, deskundige beoor delaar tot tevredenheid kan stemmen. Het landsbelang is er in belangrijke mate mee gediend. Maar de taak is niet eenvoudig. De Katholieke Fractie in de Eerste Kamer yo is politiek den Haag weer zich zelve geworden na de emoties van het grootse gebeuren, dat „Congress of Europe" heette. Een congres, dat verre horizonten opende, welke heel Europa omspannen, doch tenslote als ongeëvenaarde demonstratie de groot ste betekenis verkreeg. Nu is er weer gelegenheid om „onder ons" van gedachten te wisselen over de eigen dus beperktere proble men. Een dezer dagen ontmoette ik een Katholiek Senator en na een babbeltje over de komende Tweede Kamer-ver kiezingen kwam en voor mijn poli tieke kennis vanzelfsprekend ae Eerste Kamer aan de orde. Spoedig na de verkiezingen voor de leden van de Tweede Kamer zullen de elf Provin ciale Staten een nieuwe Eerste Kamer gaan vormen. Deze verkiezing is vrij wel ontbloot van spanning, immers de samenstelling van de Provinciale Staten is nog dezelf de ais in 1946. De verschillende politieke partijen zullen dus ook menselijker wijs gesproken in dezelfde sterkte in de Eerste Kamer terugkeren. Waar de quantiteit der fracties dus niet in het geding is bij deze verkie zing, zal hopelijk een bijzondere aandacht geschonken worden aan de qualiteit. r\e Katholieke Eerste Kamer-fractie telt thans 17 leden. Er zullen straks 17 nieuwe leden zijn, die dan de fractie gaan formeren. Deze „nieu we" zullen grotendeels „vernieuwde" zijn; d.w.z. het is waarschijnlijk, dat het grootste deel der huidige fractie leden opnieuw gekozen zal worden. De Katholieke leden der Provinciale Staten hebben voor de verkiezingen de beschikking over een orgaan „Eer ste Kamer-Kiesvereniging", die is samengesteld uit vertegenwoordigers van de elf Katholieke Statenclubs. Deze Kiesvereniging heeft tot taak een „advies" op te stellen voor de vier groepen van provincies, waarin ons land ten behoeve der Eerste Kamer verkiezingen is verdeeld. Zij heeft dus landelijk, centraal te beoordelen hoe de Katholieke Eerste Kamerfractie qualitatief het best zal zijn samengesteld; zij zal daarbij re gionale en sociale overwegingen niet uit het oog verliezen, maar toch voor al letten op een weloverwogen verde ling van deskundigheid op de vele ter reinen van het staatkundig leven. Uiteraard is haar advies voor de Katholieke leden der tot groepen ver bonden Provinciale Staten niet bin dend, maar de ervaring heeft geleerd, dat er zeer ernstig rekening mee wordt gehouden. V^ijn hoogedelgestrenge kennis, waar over ik U schreef, was zeer con tent met het advies, dat de Eerste Kamer-kiesvereniging in 1946 heeft uitgebracht. De huidige z.i. zeer geluk, kige samenstelling onzer Eerste Ka merfractie blijkt voor het leeuwendeel aan dit advies ontsproten. Hij wees mij met nadruk op de gunstige regionale vei-tegenwoordiging maar vooral op de velerlei deskundig heid, in de fractie aanwezig. Mijner zijds meen ik goed te doen U hier eveneens op te wijzen: Indische zaken (Keretens), West-Indische problemen (Kropman), Militaire zaken (v. Voorst tot Voorst), Wederopbouw (Kraayvan- ger), Onderwijs (Barge en Velthoven), Mijn-vraagstukken (Wijffels), Juridi sche problemen (v. d. Wijers), Econo mische zaken (Steinkühler) en Bin nen! Bestuur (Berger, Kolfschoten). Mijn zegsman vestigde er ook de aandacht op dat in tegenstelling met de Tweede Kamer de arbeiders afgevaardigden wel in zeer ruime mate tegenwoordig zijn (de Bruyn, v. Lierhout en Nijkamp), terwijl de eer ste „boeren"-afgevaardigde pas on langs via een vacature de Kamer binnentrad, in de persoon van Ir. Ver- hey. Het was voor hem vanzelfspre kend, dat de boerenbevolking zijn recht op deze zetel dient te behouden, waarmee ik volkomen instemde. Toch heeft de fractie enkele ernstige hiaten. Een pijnlijk gemis is bij voorbeeld het ontbreken van een financiële deskundige. Het zou mij niet verwonderen, als de Eerste Kamer kiesvereniging Mr. F. Teulings, ae scheidende specialist van de Tweede Kamer, voor een verkiesbare plaats zou adviseren. Hij is een zo ervaren en deskundige parlementaire kracht, dat ons volksdeel hem niet kan missen. Ook de vrouwen zullen voor het eerst in de nieuwe fractie vertegen woordigd dienen te zijn. En een des kundige op het gebied der midden standsproblemen mag deze keer niet ontbreken. Een nog steeds niet al te sterk punt in onze Katholieke politieke organisa tie is de deskundigheid op het terrein der Buitenlandse Zaken. Toch zal ook de Eerste Kamerfractie meer dan vroe ger een dergelijke deskundige onder haar leden behoeven. Het is wel zaak voor de K.V.P. „buitenlandse deskun digen" te kweken. De bovengenoemde hiaten in de Eerste Kamerfractie zullen gevuld die nen te worden. Maar dan komt de moeilijkheid Wie zullen hun plaats moeten ruimen? En de volgende: Er mogen geen nieuwe hiaten ontstaan. De verkiezingsraad der K.V.P. heeft veel oritiek overigens slechts ten dele gerechtvaardigd moeten onder vinden over zijn advies voor de gros- lijststemming. Van harte hoop ik, dat (Vervolg kolom 6 onderaan)

de Stem | 1948 | | pagina 1