Arabieren rukken Jeruzalem binnen Wijziging Onderwijswet in Tweede Kamer De waarde van het platteland ontdekt Naasten liefde Koffie Joden bezetten toegangswegen rond Tel Aviv Voorlopig geen devaluatie IN 'T KORT De wijziging Dienstplichtwet de OEFENINGSTIJD van 24 maan denvoor sommige groepen van dienstplichtigen zelfs nog langer zal een verlengde oefeningstijd zijn voor diegenen, die bestemd worden voor tijdelijke dienst in de tropen. Het geldt hier een regeling voor vre destijd. Hoe groot de sterkte aan uit te zenden dienstplichtigen zal zijn, als meer normale toestanden zullen zijn ingetreden, valt thans nog niet te zeggen. De industriële wederopbouw van Indonesië VIERDEJAARGANG No. 1078 DONDERDAG 20 MEI 1948 DE OORLOG IN PALESTINA DE ARABISCHE LIGA IN OORLOG MET ISRAEL BEROEPSZIEKTE Grootste textielcontract in de historie Droog weer Het tussentijds ontslag voor wethouders en gedeputeerden Nieuwe bonnen BIJ DE Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot oprichting van de Nederlands-Indonesische Maat schappij tot financiering van het eco nomische herstel van Indonesië N.V. Deze Mij. zal kunnen voorzien in ka pitaal-behoefte van ondernemingen, welke deze niet bij de bestaande in stellingen onder kunnen brengen. Hier mee wordt echter niet alleen het her stel van getroffen industriën bedoeld, doch ook uitbreiding van bestaande of oprichting van geheel nieuwe on dernemingen. Ziekenfonds verzekering voor grensarbeiders „Melk moet binnen 14 dagen van de bon" zeggen de slijters Herziening van de schoolgeldregeling spoedig verwacht Classificatie is een beletsel voor de instandhouding van onze volkskracht DE onderwijzersbonden ijveren al sinds jaar en dag voor afschaffing, totale afschaffing der classificatie. En terecht De argumenten, die uw schrij ver (het artikel van een arbeider Red. de St.) aanhaalt voor het twee- klassenstelsei met nog een superxiasse 0!) houden geen steek. Want het leven op het platteland is niet goedkoper, eerder duurder dan in de stad, wat ik U zou kunnen bewijzen. De trammetjes in de stad? Kunnen de stedelingen niet evengoed naar hun werk fietsen als ónze mensen, die vaak ook grote af standen moeten afleggen om op hun werk te komen. En dan die tuintjes en lapjes grond! Die na het werk nog ver zorgd moeten worden. (En de volks tuintjes in de steden?) En wat missen wij, plattelanders, niet! Ais we eens van iets goeds willen genieten, moeten we.... naar de stad! En de opvoeding der kinderen? Naar de stad! Smokkelaar door kogel gewond Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35 Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland TVE POGINGEN het oude Jeruzalem met zijn prachtige historische kerken en moskeeën te redden zijn waarschijnlijk volkomen mislukt: gisteren tegen het middaguur is het Arabische Legioen onder het bevel van de Emir met de aanval op de stad begonnen. Om twee uur waren het Joodse zieken huis Hadassan en de Joodse universiteit ingenomen. Voorts zou een tweede groep langs het Noorden de stad binnenrukken, de Joden uit de binnenstad zouden zich hebben overgegeven en de Arabieren zouden op vele pu :ten aanhoudend bombarderen. T\E AMERIKAANSE minister van Financiën, Snyder, heeft ver klaard, dat het niet in de naaste toe komst te verwachten is, dat de V. S. van bepaalde aan het plan-Marshall deelnemende landen devaluatie hun ner valuta zullen verlangen. Hij deel de tijdens een persconferentie mede, dat de devaluatie-kwestie in de loop van het programma voor valuta-sta bilisatie aan de orde zal komen. ^/ORDT een tuberculeuze aan doening als een ongeval of letsel in de zin van de Ongevallen wet beschouwd? Dit is voor vele arbeiders een dringende vraag, waarvan de definitieve beantwoor ding weldra door de wet zal wor den geregeld in positieve zin voor nader in die wet te noemen beroe pen. De ziekte moet dan in het bedrijf zijn ontstaan, hetgeen als vaststaand wordt aangenomen, als de arbeider bij het in dienst tre den met goed gevolg een medi sche keuring heeft doorstaan. Wanneer deze wet wordt aange nomen, zal weer een goede stap zijn gezet op het gebied der so ciale voorzieningen voor de werk nemers. Dank en hulde aan de initiatiefnemers. "p*EN NOTARIS was op een gegeven ogenblik f 3500 en zijn dienstbo de kwijt. Deze laatste bleek met haar verloofde van de centen in Amster dam goede sier te maken. Ze dineer den voor f 60 per keer. Nu zijn ze gepakt en doen het iets goedkoper. J^EN CYCLOON eiste in Zuid-Bra- zilië negentien mensenlevens. Honderd personen werden gewond. TJE 15 O.V.W. BATALJONS, die nog in Indonesië zijn, zullen nog voor het einde van dit jaar naar Nederland gaan. Dit zei generaal Spoor en hij kan het weten. JJE EERSTE MEI-WEKEN waren in Indonesië voor de soldaten on gunstig. Er vielen meer slachtoffers dan in de gehele maand April. yERKENNERS: de K.R.O. zal Za- terdagmiddag 22 Mei om twee uur precies een radio-boodschap uitzen den, van groot belang voor alle ver kenners van de Katholieke Jeugdbe weging. yUURWERK is aardig, maar niet overdag en door brand veroor zaakt. Toch heeft het Amsterdamse publiek gisterenmiddag gelachen, toen de brandweer bij het blussen van 'n vuurwerkfabriek telkens opschrikte, van de zevenklappers en vuurpijltjes om de confetti, waarmee ze af en toe werd overdekt dan nog maar over te slaan. TJRONKEN CHAUFFEURS, zo zei het O.M. te Maastricht, zullen bij aanrijding strenger dan voorheen ge straft worden. Hun voertuig zal wor den verbeurd verklaard. J^ARDINAAL SPELLMANe Aarts bisschop van New-York, is momen teel in Batavia voor een bezoek aan de in Indonesië werkende missionaris sen. Vandaag om twaalf uur heeft de kardinaal een ontmoeting met dr. v. Mook. MINISTER BEEL heeft 2100 repa triërende militairen die gister van de Johan van Oldebarnevelt aan wal stapten, verwelkomd. JAE SOVJETS in Berlijn overwegen nieuwe maatregelen, welke het sluiten van de Engelse en Amerikaan se vliegvelden met zich mee zouden brengen. SLECHTE BERICHTGEVING. TAIT ZIJN zo ongeveer de „concrete" gegevens, die we uit de schaarse en onoverzichtelijke berichten uit Palestina momenteel kunnen aflei den. De Joden hebben door een gelukte aanval op Sarafand, dat ze van de Britten voor 600.000 pond sterling heb ben willen kopen (maar de Engelsen wilden het aan het Arabische Legioen geven) de beschikking gekregen over een basis gelegen tussen Ramleh en Lydda (het vliegveld van Tel Aviv) die het mogelijk maakt de strategisch belangrijke punten op de weg van Tel Aviv naar Jeruzalem en naar Egypte onder controle te houden. Dit succes werd uitteraard in de Joodse hoofd stad met geestdrift begroet. i In Judea evacuëerden de Joden het afgelegen dorp Har Toev en bezetten het versterkte Arabische dorp El Koe beiba. tussen Rehoboth en Yavneh in het Zuiden. Reeds gisteren schreven we: en de tie, volgens welke in Palestina een breuk van de vrede plaats vindt en die om een order tot staken van het vuren verzoekt. Maar met die sym pathie en met een niet effectief te maken resolutie schiet de zaak daar verder bijster weinig op. Toch is het goed om een juist beeld te vormen ons even voor ogen te stellen, hoe nu eigenlijk de toestand zich in het H. Land historisch heeft ontwikkeld. EEN STUKJE GESCHIEDENIS. TN 1917 was Palestina een totaal verarmd land, iets kleiner dan Ne derland en bevolkt met niet meer dan 600.000 ontredderde lieden, deels Jo den en deels Arabieren. Door de En gelsman Allenby werden deze mensen van een 400-jarige Turkse overheer sing bevrijd. Engeland deed een be roep op Arabieren en Joden om te immigreren teneinde de door ziekte en armoe gedegenereerde bevolking uit de staat van ellende op te heffen. Dit nu is volkomen mislukt, omdat En geland er toen geen rekening mee hield en ook niet kon houden dat zowel de Joden als de Arabieren het plaatselijke belang door een zeer fel nationalisme verwaarloosden. Daar door ontstond langzaam maar zeker de chaos, die vandaag tot een ver schrikkelijke uitbarsting is gekomen. Het gaat dan ook niet aan om zonder meer Engeland van dit alles de schuld in de schoenen te schuiven. Momen teel wonen in Palestina: in de Joodse Staat 600.000 Joden en 395.000 Ara bieren, in de Arabische staat 10.000 Joden en 804.000 Arabieren en in Je ruzalem 105.000 Arabieren en 100.000 Joden. Hoe de stand van zaken in de oorlog tussen Arabische Liga en Is raël is ziet u op bijstaande kaart. Japan levert aan Indonesië IAE NED.-IND. REGERING en de Japanse regering hebben een tex tielcontract gesloten, dat door het hoofdkwartier van generaal Mac Ar thur wordt beschreven als „het groot ste in de geschiedenis van de textiel nijverheid". Het contract heeft be trekking op de levering door Japan van katoenen textielgoederen voor 'n totale waarde van 37.900.000 dollar. Men verwacht! dat de levering, waar mede onmiddellijk zal worden begon nen, voor het najaar zal zijn vol tooid. De door Japan te leveren stof- en Veiligheidsraad beraadslaagt Zoi *en en afgewerkte textielgoederen verklaarde de Engelsman Cadogan, ziïn bestemd voor de bevolking van dat Groot-Brittanië sympathie ge- Nederlandsch-Indië. voelde voor de Amerikaanse resolu- David Ben Goeri- on (links), onder tekent in Tel Aviv het document waar bij de Staat Israël werd geprocla meerd. Rechts op de foto zit Mosje Sjertok. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Minder hoge temperaturen dan gisteren. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind uit Noordelijke richtingen. Vandaag zon onder 20.34 uur. Maan op 17.39 uur. Morgen zon op 4.38 uur. Maan onder 3.53 uur. Het broederdienststelsel, waarbij uit elk gezin niet meer dan één zoon behoefde te dienen, heeft slechts tot de lichting 1937 gegolden. Het is af geschaft, omdat anders het verhoogde contingent bij lange na niet bereikt zou kunnen worden. Herleving van dat stelsel zou het onmogelijk maken de krijgsmacht op de nodige sterkte te brengen, tenzij dan door de leef tijdsgrens op te voeren tot een hoogte, die niemand zou kunnen aanvaarden. Aldus de Minister van Oorlog in het Eindverslag aan de Eerste Kamer in zake de wijziging van de Dienstplicht wet. DIJ HET GEVEN van tussentijds ontslag aan wethouders en gede puteerden wil de Minister, aldus staat te lezen in de M. v. A. op het betref fende wetsontwerp, een aanvulling op nemen teneinde overrompeling of overijling tegen .te gaan. Hij denkt b.v. aan een aankondigingstermijn van 10 dagen voor de zitting, waarin het ont slagbesluit zal worden genomen, ter wijl ieder besluit met formele rede nen moet zijn omkleed. De Minister heeft er bezwaar te gen het ontwerp voor een bepaalde tijd te doen gelden, omdat het niet slechts gaat om een bepaalde politie ke geste van „het vertrouwen opzeg gen": in a 1 1 e gevallen moet deze wettelijke regeling van kracht kun nen zijn. In gemeenten met een com munistische meerderheid zal de Com missaris van de Koningin zorgvuldig toezien of het algemene belang niet wordt geschaad. Zo nodig zal de Mi nister strenge maatregelen nemen. BRASPENNINCX IN VRIJHEID Op medisch advies is Johnny Bras- pennincx, die in het Huis van Bewa ring te Breda was opgesloten in ver band met eeD smokkelzaak, in vrijheid gesteld. boter of yOOR HET TIJDVAK van Mei t.m. 5 Juni 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806: 362 melk: liter melk (reeds aangewezen, geldig t.m. Mei). 391 melk: 6 liter melk. 393 melk: 7 liter melk. 396 vlees: 100 gr. vlees. 397 vlees: 300 gr. vlees. 398, 399 boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. 412 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 414 algemeen: 200 gr. brood (gel dig t.m. 29 Mei). 416 algemeen: 1600 gr. brood (gel dig t.m. 29 Mei). 417 algemeen: 50 gr. thee. 418 algemeen: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 419 algemeen: 125 gr. koffie. 403 reserve: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 404 reserve: 800 gr. brood (geldig t.m. 29 Mei). 406 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 29 Mei). BONKAARTEN KD, KE 806: 893 melk: 12 liter melk. 896, 897 vlees: 100 gr. vlees. 898 boter: 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet. 899 boter: 125 gr. boter of mar>- garine of 100 gr. vet. 912 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 914 algemeen: 200 gr. brood (gél- dig t.m. 29 Mei). 916 algemeen: 400 gr. brood (gel dig t.m. 29 Mei). 918 algemeen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. 903 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 29 Mei). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 806 (bijz. ar beid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen van strook F. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 Mei worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 24 Mei a.s. mag wor den gekocht. Een rantsoen vermicelli e.d. be draagt: 300 gram vermicelli, ma- caronie, spaghetti, noedels, mie, tarwegriesmeel en met tarwe- griesmeel samengestelde pudding poeder of 400 gr. vermicellisoep (d.i. droge soep. waarvan ten minste 75 pet. uit vermicelli be staat of de vermicellivorm heeft). WWW^WWWWiVVA Overheid stelt zich met kapitaal garant Het kapitaal is gesteld op f 300 mil- lioen gulden Indisch Courant, waar van 50 millioen bij het bedrijfsleven zal worden geplaatst, terwijl de beide betrokken regeringen de overige 250 millioen voor hun rekening nemen. De bedoeling is eventuele remmen voor de ontwikkeling van de indus trie weg te nemen door het geven van een finantiële garantie van overheids wege. I?EN ZWARTE OOIEVAAR kwam hier in 300 jaar niet voor. Maar met Pinksteren was er zo'n beest in het nationale park „De hoge Velu- we" te zien. Een werkeloze ooievaar uit Afrika waarschijnlijk. MOMENTOPNAME van de blussingswerkzaamheden aan de voorgevel van het Koninklijke Paleis te Den Haag. "PEN ARBEIDER, die in Nederland woont, in België werkt en vol gens de Belgische wet verplichtver- zekerd is, heeft voor zich en zijn in- direct-verzekerde gezinsleden recht op geneeskundige verzorging vanwege een Algemeen Ziekenfonds in Neder land. Deze geneeskundige verzorging is dezelfde als die, welke zulk een fonds verleent aan arbeiders, in ons eigen land werkende en volgens de Nederlandse wet verplicht-verzekerde. Om zijn recht te kunnen uitoefenen, moet zo'n arbeider zich in België, in de plaats, waar hij werkt, aanmelden bij een mutualiteit zoals men in België een ziekenfonds noemt. Hij moet zelf bepalen, bij welke mutuali teit hij zich zal aanmelden, en kan zich in de plaats van zijn werkzaam heid wegwijs laten maken. Bij die mutualiteit vult hij een for mulier in drievoud in. waarvan hij vervolgens één exemplaar moet af geven bij het Algemeen Ziekenfonds in Nederland, waarbij hij zich wenst aan te sluiten. Er schijnen nog arbeiders te zijn, die onbekend zijn met deze regeling, zodat zij er niet van profiteren, of schoon de Belgische premie wel van hun loon wordt afgehouden. Ten aanzien van arbeiders, die in België wonen en in Nederland arbei den, werkt de regeling precies aan- dersom. piSTEREN is te Utrecht een druk bezochte vergadering gehouden van melkdistribuanten uit de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland, Overijssel, Noordbrabant en Zee land. Na afloop van deze vergade ring werd besloten het volgende telegram naar de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening te zenden: „De Federatie van melkhande laren-organisaties in Nederland te Utrecht op 19 Mei in massale ver gadering bijeen, gehoord de stem ming die in bovengenoemde ver gadering heerst onder de melk handelaren uit geheel Nederland, van mening, dat zij geen verant woording meer kan dragen voor daden van individuele melkhande laren of groepen van melkhande laren, neemt op aandrang der vergadering het besluit om Uwe Excellentie te verzoeken binnen veertien dagen de melkdistributie op te heffen. Besluiten, dat, indien de melk distributie niet wordt opgeheven, de eerstvolgende bon, welke over veertien dagen ingaat, niet meer zal worden ingenomen". TJE HEER PETERS (K.V.P.) meent, dat de leesbaarheid van de Lager On derwijswet 1920 groter had kunnen zijn en hoopt dat de algehele her ziening van deze wet geen tientallen jaren meer op zich zal laten wachten. Op royale wijze moet er bij de schoolgeldregeling rekening met de gezins grootte worden gehouden, terwijl de schoolartsendienst nu eens en voorgoed moet worden geregeld. Dit geschiedde bij de debatten over genoemde wet in de Tweede Kamer zitting van gisteren. TV/TINISTER GIELEN kreeg overigens veel lof te horen over zijn goede zorgen en zegt. dat het voortgezet L. O. een schooltype is, dat in de toe komst zijn bestaansrecht zal moeten bewijzen. Hij wil zijn gedachte over een algehele gelijkstelling van het Buitengewoon L.O, laten gaan en zegt toe met de schoolgeldregeling spoed te zullen betrachten. Het ontnemen van onderwijsbevoegdheid aan leer krachten kent spr. alleen toe aan de onafhankelijke rechter. Na wat heen en weer gepraat over Esperanto als leervak op de Lagere Scholen, her haalt de Minister zijn belofte dit toe te staan voor ieder geval, waarin hem duidelijk wordt gemaakt, dat er waar borgen voor de deugdelijkheid aan wezig zijn. De heer v. d. Sleen wil bij amen dement het artikel schrappen, waar bij bepaald wordt, dat het onderwijs aan een of meer bepaalde scholen ze ven of meer achtereenvolgende leer jaren omvat. Vandaag zal hierover gij DE INGGEZONDEN STUKKEN over het onderwerp classificatie was er ook een van een hoofdonderwijzer. Het was sobere en ge zonde taal, welke hij sprak. Daar doet de Stem goed aan, zo verklaarde hjj. eens te schrijven over de classificatie en dat ik zulks niet slechts persoonlijk meen, moge blijken uit bijgevoegd Kath. Onderwijzersblad. Over dit onderwerp wordt U daarin een paar maal geciteerd. Wat is het geval. En dan schrijft hij letterlijk; Nee, geen classificatie! iy[et deze woorden heeft inzender ons in het hart gegrepen. Niet, om dat wij de economische zijde van het vraagstuk zouden wensen te miskennen maar omdat hier klare voorbeelden worden opgesomd, die niet 'te ontzenu wen vallen. In dit verband wensen wij trouwens een brochure te releveren, welke prof. dr. P. J. Bouman aan het onderwerp wijdde. Ook hij kwam daar in tot de conclusie, dat het leven ten plattelande duurder is dan in de stad, zeker in onze tijd, nu alle prijzen zo reglementeerd zijn, dat te dien aanzien nauwelijks verschil valt te constateren. Mogelijk blijft slechts, dat bij herwin ning van de vrije handel het concur- rentievraagstuk weer een rol van bete kenis gaat spelen, zoals onze leeraar schreef, maar zover zijn wij nog lang niet, en zelfs dan nog resteert de viaag of de economie hier zich zelf niet bedriegt. Economie is immers veel zijdig, Zij richt haar belangstelling niet alleen op het leven ten platte lande, maar ook op dat van de steden en het zijn waarlijk niet de slechtste economen, die becijferd hebben, dat er geen on-economischer grootheden dreigen te ontstaan dan juist de groot steden, waar vele jaren achtereen de plattelandsbevolking heengezogen werd. Door meer werk- en gerieflijker woon gelegenheid. door de schittering van het licht en de schemer van de feest lokalen, door loon- en prijsverhoudin gen. Zo somber1 zien zij deze toestand in, dat zij het wachtwoord hebben uit gegeven; spreid de bevolking, terug naar het platteland. De economie toonde plotseling het platteland ontdekt te hebben, zoals reeds vele jaren lang godsdlenstige- zedelijke belangenbehartigers om zijn erkenning geroepen hadden. Uier komen wij dan aan het slot van ons betoog. Er is een tijd geweest, dat het platteland tevergeefs zijn nood klaagde. Het zag zijn bevolking niet alleen wegtrekken, maar bovendien na korter of langer tijd in de groote cen tra verongelukken. Materieel en mo reel, want niet opgewassen tegen de gevolgen van de grote overgang van land naar stad, verkommerde er een goed deel er van. Reeds toen waarschuwde het plat teland en ons zuiden niet het zwakst: geef het land de kans zijn bevolking te binden. Zorg voor werkgelegen heid èn studie- èn ontspanningsmo gelijkheden. Zo niet, dan gaat het beste deel van ons volk, de bron van volkskracht en welvaart verloren. Die noodkreten waren toen tever geefs.. Ideële overwegingen spreken nu eenmaal het verstand niet zo gemak kelijk aan als materiële. Maar geluk kig: economen hebben de waarde van het platteland ontdekt en prof. Bou man vulde middels zijn brochure de lampen met olie. Er is geen redelijke verklaring voor om de arbeid in de stad hoger te waarderen dan op het land, er is geen steekhoudend motief te bedenken waar om de stad millioenen mag besteden aan culturele doeleinden en het land minder dan mondjesmaat bedeeld wordt. Daarom behoort er gelijkstelling te komen door gelijke waardering van stads- en landarbeiders en door ver ruiming van de bestedingsmogelijk heden op het land. Het is begrijpelijke taal, welke wij ondersteunen. Terwille van ons plat teland en zijn centra, terwille van onze volkskracht. worden gestemd; de Minister is tegen. De Minister is van oordeel, dat een dienstweigeraar voor de opvoeding van het Nederlandse kind niet ge schikt is. Art: 10 zegt, dat G. S. kun nen verklaren, dat een onderwijzer, die leringen verspreidt strijdig met de goede zeden of aansporende tot onge hoorzaamheid aan de wet, zijn be voegdheid tot het geven van onder wijs heeft verloren. Het ambulantisme voor hoofden van scholen wordt weer ingevoerd. Soho- len voor G.L.O. worden met scholen voor Voortgezet L.O. gelijkgesteld, als daarvóór afzonderlijke klassen in die school voor G.L.O. zijn toegevoegd (Amendement van Sleen). Tenslotte werd de vergadering tot vanmiddag één uur verdaagd. Belgen smokkelden koeien rpWEE BERUCHTE BELGEN, die tus sen Gilze en Chaam des middags om 4 uur trachtten drie koeien over de grens te smokkelen, zijn daarbij gesnapt door de politiemannen Broe- ren en Coppieters uit Gilze. Deze po litiemensen loerden al een hele tijd op het duo en eindelijk zijn zij er nu in geslaagd de Belgen, die blijkbaar al heel wat op hun geweten hebben, bij de kraag te grijpen. Dat is echter niet zo makkelijk gegaan, want toen de politiemannen de Belgen sommeer den halt te houden, namen zij de be nen. Ook van waarschuwingsschoten trokken zij zich niets aan, met het gevolg dat de politie de wapens op de vluchtenden richtte. Een der Bel gen werd door een kogel in het bo venbeen getroffen. Hij werd naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda over gebracht. Zijn maat bevindt zich ook in Breda, maar in een ander gebouw, namelijk in het Huis van Bewaring. JTN TOCH is „Winterhulp" ergens goed voor geweest naar enze be scheiden mening. We zijn er immeis achtergekomen, dat dit soort van acti viteit vrijwel niets meer te maken heeft (en naar de uiterlijke vormen helemaal niets!) met christelijke naastenliefde, met werken van barmhartigheid of met offerbereidheid overeenkomstig het tweede gebod, dat aan het eerste ge lijk is. Na die aanvankehjk aarzelend door velen aanvaarde, spoedig door bijna allen misprezen en tenslotte algemeen gehate en verachte actie, is een begin van begrijpen in ons gaan groeien van wat „christelijke barmhartigheid", het daadwerkelijk beleven van de charitas, nu eigenlijk zeggen wil. Dat is mis schien een negatief winstpunt op reke ning van „Winterhulp." Dit begrip is echter vooralsnog niet meer dan een teer sprietje groen, dat schuchter door de aan de harde greep van de winter ontsnapte voorjaars- grond komt heengluren. Daarom is het zaak omzichtig in onze handelwijze te zijn, wantrouwend tegenover onze eigen aan deze broosheid niet gewende ge baren, opdat hieruit mettertijd een sterke, ieder seizoen trotserende plant moge wassen. Maar het eerste sprietje is dan toch boven de grond. Op het Congres van de katholieke Standsorganisaties, dat onlangs in Am sterdam werd gehouden, konden we ir. dr. Tellegen met niet mis te begrijpen woorden horen verklaren, dat voor hem en hij sprak daar in eijn kwaliteit van landelijk voorzitter van de Katho lieke Actie wel vaststond: met de in vele verkeerde vormen verstarde beoe fening van de naastenliefde zijn de katholieken van Nederland niet op de goede weg. We zullen trachten aan zijn mening een voorzichtige uitleg te geven. Liet is nu de tijd de z.g. bedéling der armen op te heffen. Het „uw lin kerhand wete niet wat uw rechter doet" moet in volle ere worden her steld. Ons denken moet zozeer zijn doordrenkt van het recht der min der bedeelden op een aandeel in de overvloed van hen, die in Christus broeders en zusters zijn, dat we als vanzelfsprekend de juiste methode we ten te vinden om zonder iemand te stoten de materiële noden te lenigen. Van nu af aan behoren er ook geen „arme en rijke parochies" meer te be staan. Is het niet natuurlijk, wanneer in de gemeenschap der christenen een bepaalde groep toevalligerwijze het be heer over een grotere stoffelijke wel vaart heeft gekregen, dat die groep er op uit is de in dat opzicht'minder ge lukkigen te „adopteren". Dat lijkt ons een plicht, waarover niet eens meer met spitvondigheden geredeneerd mag worden. Binnen de grenzen van deze twee door ons aangegeven vormen zijn na tuurlijk een niet te schatten aantal varianten mogelijk, die uit de in de verschillende delen des lands anders liggende verhoudingen voortkomen. Maar voor allen staat toch het prin cipe onomstotelijk vast. Terwijl, vergis sen we ons niet, ook wel vast staat, dat het in alle liefde uitgesproken ver wijt van dr. Teilegen practisch voor geheel Nederland van kracht is te noemen. Memen toch we dit eenmaal aan, dan Is zeker de eerstvolgende stap erin toe te stemmen, dat we in ons eigen leven een onmiddellijke verbete ring aanbrengen en aldus met ons voorbeeld de kleine kring van onze dagelijkse omgeving ten goede beïn vloeden. En nu reeds is het goed te bedenken, dat ook deze wijze van het beoefenen der charitas in zich de kiem van een verfoeilijke vormelijkheid met zich dyaagt, waaruit verstarring of zelfs wanbegrip maar al te gemakkelijk kunnen voortkomen. Waarschijnlijk heeft de historie nim mer een tijd gekend, die méér behoefte had aan daadwerkelijke naastenliefde. Immers, het lijkt ons geenszins toeval, dat de voorzitter van de K.A. op een Congres tegen het godloze communisme dit moeilijke onderwerp aansneed. Het is zijn innige overtuiging, dat hij daar mee een der meest rampzalige oor zaken voor de tijdelijke bloei dezer materialistische dwaling aangaf, daar bij tevens het enige geneesmiddel noe mend. Maar"het zal eerst effectief kun nen zijn, als we in daden en omstan digheden van alle dag de juiste chris telijke houding durven aan te nemen. Ehi aan die moed behoort kennis (d.i. inzicht) vooraf te gaan. Deze kennis nu verwerven we ons uitsluitend door middel van de wezenlijke beleving van ons H. Geloof. DE TOTAAL VERWOESTE crore balzaal in het paleis Noordeinde, zoals zij in volle luister was.

de Stem | 1948 | | pagina 1