Spoedig meer vlees op „Bloed en tranen over Israël Verrassende nederlaag van B.V.V. MOTOREN raaden door ETTEN Boter-export staat volkomen stop u C l rjnumeilgingsrekenin" --""n per 1 Juni a.s. en zo vervolgens ieder iaar IN 'T KORT Spanning en sensatie volop VIERDE JAARGANG Na 1076 D I N S D AG 18 MEI 1948 MINISTER MANSHOLT VERWACHT Moeilijkheden voor textiel-uitvoer Het „Reichswald" brandt weer Tegoeden bij spaar banken Minder warm Spaak blijft Belgisch premier Weissmann voorzitter Nationale Raad DIEFSTAL Ex-burgemeester Siemons op het matje Twee Haarlemse overwinningen Haarlem-B.V.V. 2-0 P.S.V.-E.D.O. 0-4 Mooie overwinning van N.A.C. ATHLET1EK Knijnenburg de man van de dag Uitstekend werk van Ad Maessen :fe >t? Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. JM. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage)0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. Onze Landbouw-minister is tot nu toe in zijn officiële uitla- LCULv-l tingen een bij uitstek bescheiden man gebleken. Daarom is het hoopgevend, dat hij op een vergadering van de P. v. d. A. in Markelo dingen gezegd heeft, die er inzake de distributie nogal inhangen. Zo mogen we aan de hand van wat deze bewindsman beweerde, aannemen, dat binnen niet al te lang;? tijd het vlees van de bon gaat, dat we geen overschot van groen ten meer zullen behoeven door te draaien en dat de boetën weldra van hun verplichte veelevering af zullen komen. CKèr onze boter heeft hij minder prettige dingen gezegd, maar dat nemen we dan bij de goede berichten maar op de koop toe. Zijn suggesties komen in het kort hierop neer Mansholt. TVE Regering is doende de ver plichte veeleverin gen voor de land bouwers op te heffen. Volgens de Minister za! deze maatregel een besparing ge ven van 1000 a 1200 ambtenaren, aangezien de ver plichte veeleve ring een enorme administratieve romslomp vergt. Voorts verwacht de regering door middel van het Mar shall-plan zoveel veevoer te kunnen invoeren, dat de vlees-distributie zc spoedig mogelijk kan worden opge heven. Ook heeft de Minister goede verwachtingen, dat het groenten-ex portprobleem binnen korte tijd zal zijn opgelost. Duitschland zal onze groente afne men en in dollars betalen. Weinig hoopgevend liet minister Mansholt zich uit over de export van boter. Hiermede is het volkomen afgelopen Denemarken en Nieuw-Zeeland heb- bens ons van de markten verdrongen en geven ons geen kans deze te her overen. Thans ligt ongeveer 10.000 ton bo ter opgeslagen, die we niet kwijt kun nen. Nederland kan tegen deze lan den, die boter exporteren tegen f 1.80 terwijl onze boter f 4.70 zonder over heidssubsidie kost, niet meer concur reren. In verband hiei-mede wees de minister op de noodzakelijkheid ons op andere producten toe te leggen. De zuivel-industrie moet zich omscha kelen. Er moet meer kaas, geconden seerde melk en dergelijke melkpro ducten worden gefabriceerd, waarnaar in het buitenland op het ogenblik grote vraag is en waarmee ook goede prijzen zijn te maken. Voor deze om schakeling van de zuivelindustrie die de minister absoluut noodzakelijk acht Opzet in het spel waarschijnlijk JJET IS OPMERKELIJK, dat even- als vorig jaar in het Reichs wald brand uitbreekt, wanneer de Nederlandse arbeiders afwezig zijn. Reeds op de eerste Pinksterdag kon men rookzuilen waarnemen, gisteren waren er over grote afstanden felle vlammen, die aangewakkerd door de sterke wind snel om zich heen grepen Honderden hectaren lage dennen en ftfn sparrehout zijn door het vuur aangetast. Ook 200 H.A. gekapt top- hout heeft vlam gevat. In het gebied rondom Kleef en Pfalzdorf werken momenteel 150 Ne derlandse arbeiders, Zowel mijnhout als geriefhout voor onze wederop bouw kwam daar in betrekkelijk aan zienlijke hoeveelheden vandaan. Er wordt veel eiken- en beukenhout ge kapt en de firma's, wijs geworden door de ervaring, zetten alles op al les om de gekapte voorraad zo snel mogelijk de grens over te krijgen. Door de krachtige wind bestaat er momenteel zelfs enig gevaar voor over slaan van de brand naar Nederlands gebied in de omgeving van Ottersum, JJEGENEN, die een spaarbankboekje bezitten met een geblokkeerd te goed van f 500 of meer, worden voor zover zij tot nu toe nog geen stap pen hebben ondernomen tot het 'over schrijven van dit tegoed naar een optierekening, geadviseerd zich zo spoedig mogelijk tot de betreffende spaarbank te wenden. Na goedkeu ring van het verzoek tot overschrij ving van het geblokkeerde tegoed eeiI oPderekening door de Ont- vanger der Directe Belastingen, kun- f ^nn n bedrag van maximaal vin Vfljf7nnglleelte met een minimum van f 300 naar vrije rekening mag worden overgeschreven. J^EN PARIJS LIKEURSTOKER ge bruikte ter opluistering op een tentoonstelling een schilderij waarop de wijngod Bacchus was afgebeeld Het bleek een door de Duitsers ge stolen Rubens te zijn van enorme waarde. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Tijdelijk wat overdrijvende be wolking, maar droog en over het algemeen toch zonnig weer, ech- ter minder hoge temperaturen dan gisteren. Matige, nu en dan vrn tUSSen Noord <>n Vandaag zon onder 20.31 uur 1n,,°P 4,52 uur- Morgen zon op 4.41 uur. Maan onder 3.26 uur zal de overheid zo nodig voor cre- dieten zorgen. Voorts merkte de minister op, dat de export van landbouwartikelen steeds meer gaat betekenen. In korte tijd zijn de bedragen voor de export van landbouwproducten gestegen van 900 millioen tot 1100 millioen gulden. Ten aanzien van leveranties in het kader van het E.R.P. antwoordde de minister op een desbetreffende vraag dat het niet onmogelijk is dat over enige tijd meer sinaasappelen, bana nen en zuidvruchten in Nederland te verkrijgen zullen zijn. Minister Mansholt merkte verder nog op, dat de Regering er ernstig rekening mee houdt, dat ook de tex tielindustrie spoedig grote moeilijk heden bjj de export zal ondervinden. rtE REGERINGSCRISIS in België is ten einde: Spaak is op het ver zoek van de Prins-Regent ingegaan om als eerste Minister aan te blijven. En dat terwijl nog niet eens een de finitieve oplossing in het onderwijs probleem is gevonden. Voorlopig staan echter de zaken zo, dat de ka tholieken voor hun voornaamste tech nïsehe scholen een salarisverhoging van 15 pet. verwierven, terwijl de so cialisten wisten af te dwingen, dat tussen de leervakken „zedeleer en godsdienst" een vrije keuze zal be staan. Met dat al is Spaak weer als over winnaar uit het strijdperk getreden. Dit klemt temeer, daar hij zich nu opnieuw met de Koningskwestie zal gaan bezig houden. Het Kabinet in zijn „oude-nieuwe" samenstelling is reeds bijeen geweest. TN HONGARIJE zijn de confessio- nelle scholen afgeschaft. De Aarts bisschop van dat land heeft ver klaard. dat ex-communicatie kan wor den uitgesproken over allen, die hier aan meewerkten. fTRUMAN IS WELBEWUST Moskou voor geweest bij de erkenning „de facto" van de nieuwe Joodse Staat Israël. Darmee heeft hij aan de Sov jets de morele steun van het wereld-Jodendom voorlopig goeddeels ontno men. De volgende vraag is nu: zal Amerika nu ook het wapen-embargo naar Palestina opheffen en wanneer zal Israël „de jure" worden erkend? Hoe het antwoord ook zal zijn, vast staat, dat de nieuwe Joodse Staat er is, in pro fessor Chaim Weissmann een bekwaam leider heeft gevonden, als gekozen voorzitter van de Nationale Raad en volop in oorlog is met alle Arabische staten. BEROEP OP DE V. N. TT ET eerste Staatsblad van de voor lopige Regering van Israël is ver schenen. Het bevatte een oproep tol de burgers van de Staat om zich „in het uur van de hoogste beproeving rond de Regering te scharen". Als directe drievoudige taak van de Regering werd genoemd: het win nen van de militaire veldtocht, im migratie en het opbouwen van de Staat. Er wordt gewaarschuwd, dat dit alles „bloed en tranen" zal kos ten en op de gehele Joodse gemeen schap wordt een beroep gedaan de gelijke rechten van de Arabieren, die binnen de grenzen van Israël wonen, te eerbiedigen. Wat de.strijd betreft kan men zeg gen, dat zij zich voornamelijk rond Tel Aviv, Gaza en Jaffa ontwikkelt en wel met wisselend succes voor Joden en Arabieren. Men zou uit de tamelijk verwarde berichten de indruk krijgen, dat de Joden nog niet alle reserves in de strijd heb ben geworpen. Zo dreigen zij, indien dit nodig mocht blijken, met bom bardementen op Arabische legers en steden. Inmiddels heeft Israël een beroep gedaan op de V. N. en tevens een aanvrage ingediend lid te mogen wor den. Wordt dit laatste toegestaan, het geen nauwelijks in dit stadium valt aan te nemen, dat zou het pleit wel eens sneller beslecht kunnen zijn aan men oorspronkelijk vermoedde. Dat ook de Arabieren, vooral de Egypte- naren^ evenwel niet stil zitten, is be grijpelijk. Steeds meer troepen trek ken het H. Land binnen en wanneer niet spoedig ingegrepen wordt, dan staat er een bloedbad voor de deur, zoals de wereld in haar bloedige his torie nog niet veel heeft gezien. Laat ons hopen en ervoor bidden dat dit onheil wordt voorkomen. Gisteren hebben de V. S. in de bij eenkomst van de Veiligheidsraad de toestand in Palestina „een bedreiging voor de vrede" genoemd en een be roep gedaan op de regeringen, on middellijk een eind te maken aan het vechten. Deze verklaring is vervat in een resolutie, die Warren Austin aan de Veiligheidsraad heeft aangeboden. Waarnemers te Lake Success wij zen er op, dat in de Amerikaanse re solutie geen gewag wordt gemaakt van „een daad van agressie". Indien de Raad deze resolutie aan neemt. kan Palestina en de omlig gende Arabische staten een economi sche blokkade worden opgelegd. Mis lukt dit, dan kan de Raad alle mili taire maatregelen nemen, die hij goed acht. De Hoge Arabische Commissie maak te de overgave bekend van de Joden uit de oude wijk te Jeruzalem. De Jo den hadden de volgende voorwaarden te vervullen: 1 Inlevering van alle wapens. 2 Alle mannen worden krijgsgevan genen. 3 Het internationale Rode Kruis „itaasf. Wandelaars uit het gehele land marcheerden met wapperende vlaggen in de mooie omgeving van Breda. Chaim Weissmann. zal zorgen voor de vrouwen en kin deren. Laat in de avond van de tweede Pinksterdag kwam het bericht, dat de Sovjet-Unie officieel Israël heeft erkend. JPEN BEWOONSTER van een flat in A'dam betaalde een leverancier aan de deur. Zij nam haar portemonnaie uit haar tas, die zij zolang op een fiets in de gang achterliet. Later bleek de tas verdwenen: dë inhoud was o.a. een juwelen-voorraad ter waarde van f 25.000. We voelen ons ge drongen hierbij San te tekenen, dat het ons overkomt, dat we met een dergelijke waarde „iets" min der nonchalant omspringen. J>IJ SALONIKI spoelde het lijk aan van de Amerikaanse journalist Polk, die reeds maanden trachtte ge neraal Markos te interviewen. Op het vinden van de dader(s) heeft de Griekse regering 23 millioen drach men gesteld. JTAAS is met ingang van 16 Mei 10 cent per k.g. duurder geworden Gesteriliseerde melk is met ingang van Pinkstermaandag 2 cent per liter omhoog gegaan. JJE KON. LANDMACHT verloor in de le week van Mei in Indonesië 4 militairen tengevolge van de oorlogs handelingen. DOLFILMS voor amateur-fotogra fen zullen voorlopig, naar men uit vakkringen meldt, nog bijzonder schaars zijn. JC'EDERLAND bezit 72.338 motorrij wielen, 68.304 personenauto's, 3939 autobussen en 62.072 vrachtauto's. r\E ATOOMCOMMISSIE» der V. N. heeft na een vergeefse arbeid van twee jaar (zij wilde internationale controle over atoomwapens) een ein de aan haar bestaan gemaakt. JJJOKJA zal volgende week weer de plaats van de onderhandelingen zijn. De trein, die Maandag a.s. moet vertrekken zal, naar we hopen, een i beter onthaal vinden dan de eerste yEERTIG ARRESTATIES van zwarthandelaren verrichtte de po litie van Nijmegen. Zij handelden vooral in goud en munten. ijyjGR. PETERCULLE, de Bisschop van Mostar in Joego-Slavië is door de communisten gearresteerd. i' T)E SCHEEPSWERF Nr. 2 te Capel- le a.d. IJssel is gedeeltelijk door brand verwoest. De enorme schade is nog niet bij benadering te schatten. TvE „POLGLEN", een Engels stoom- schip, liep bij Borkum op een mijn en zonk. De bemanning is door de Nederlandse coaster „Glory" ge red. T\E BLOEMENHANDEL wil, dat de kwekers via de veilingen de om zetbelasting op de bloemen betalen. Daar deze tot dan toe weigerden is voor de bloemenhandel „een staking voor onbepaalde tijd" geproclameerd. VAN ST. MAARTENSDIJK NAAR MAARTENSDIJK De heer P. H. H. Schuller, burge meester van St. Maartensdijk op Tho len, is benoemd tot burgemeester van Maartensdijk in de provincie Utrecht. De heer Schuller is Ned. Hervormd en behoort politiek tot de anti-revolutionaire partij. Hij is reeds sedert 1936 burgemeester van St. Maartensdijk. TRIBUNAAL MIDDELBURG Tiet Middelburgse tribunaal behan delde de zaak tegen de Goese- naar Jan Siemons, die destijds te 's-H. Abtskerke en 's-Heerenhoek als burgemeester zetelde en zich zeer uitsloofde voor de nieuwe orde. Besch., die lid is geweest van de NSB, WA, en meer van dergelijke organisaties gaf reeds bij de aan vang van de zitting volmondig toe hierin fout te hebben gehandeld. Anders stond het met het vervolg der tenlaste-legging. Dat hij de veld wachter van 's-Heer Abtskerke had bedreigd, kwam voort uit persoonlij ke moeilijkheden, zei hij. Steeds beriep Siemons er zich op, uitsluitend die inlichtingen te hebben verstrekt die hij als burgemeester moest verstrekken. Dit was zo het geval geweest bij het aangeven van bewoners, die clan destien postduiven hielden, en bij 't vorderen van paarden en wagens voor de Duitsers. Ook beweerde besch. er nooit moei te voor te hebben gedaan een burge- meesterbaan te verkrijgen. Met een vloed van woorden trachtte besch. zich te verdedigen en hij beriep zich er op, dat hij zijn fouten reeds be kend had door vrijwillig in de mij nen te gaan werken. Mr P. C. Adriaanse. die hem verde digde verzocht de tijd van internering te bepalen op de reeds als zodanig doorgebrachte en het overige af te doen met een voorwaardelijke straf. Om de nationale voetbaltitel DVV heeft het er lelijk bij laten zitten in Haarlem. Zonder een tegenpuntje te kunnen maken ver loren de Bosschenaren namelijk in Haarlem. Dat is een lelijke streep door hun kampioensaspiraties. Zeker zij kunnen het misschien nog wel op halen, maar het wordt nu toch wel uiterst moeilijk, Heerenveen, dat nu twee punten meer heeft, van de troon te stoten. Willen de Bosschena ren inderdaad in de running blijven, dan moeten zij a.s. Zondag thuis van Heerenveen winnen. Haarlem kwam overigens goed voor de dag, want ook EDO won en nog wel in het Eindhovense home. Ook PSV slaagde er niet in de eer te redden, zodat het wel een zeer zware Pinkste ren voor de Brabantse kampioenen is geworden. De stand in de kampioenscompetitie is nu: Heerenveen B.V.V. E.D.O. Go Ahead P.S.V. Haarlem 20—13 11—6 11—11 14—16 12—17 13—18 rjAT Haarlem gewonnen heeft van BW, dat een goede kans maakte om kampioen te worden, doch door twee nederlagen achter elkaar op de achtergrond raakt, is niet te verwon deren. De Bosschenaren speelden met veel geestdrift, zij beschikten over een uitstekend achtertrio, maar schut ters ontbraken. Zoals meestal begon Haarlem met een offensief, waarbij Roozen, die aan vankelijk vrij spel kreeg, voortdurend op het doel van BW afstormde. Suc ces boekte hij echter niet. Goed ge steund door de middenlinie zetten de Haarlemmers behoorlijke aanvallen op maar de achterspelers keerden het ge vaar. Dezen konden echter niet voor komen, dat Smit Haarlem de leiding bezorgde. Groeneveld plaatste de bal even voor de achterlijn nog juist voor doel. Smit kwam aangesneld en met een hard laag schot opende hij de score. Langzamerhand werd BW ster ker, maar het spel was te kort. Steeds kon de Haarlemse achterhoede ingrij pen. De gasten kregen verscheidens hoekschoppen te nemen, evenwel zon der resultaat. Het spel der roodbroe- ken was gevaarlijker. Groeneveld als binnenspeler bracht er meer van te recht dan anders op de vleugel. De achterspelers waren niet te passeren en bovendien vestigde Saris in doel een betrouwbare indruk. Na de hervatting hadden wij ver wacht, dat er een overwicht voor Haar lem zou ontstaan. In het begin was dat zo en in die periode schoot ae Win ter een vrije trap even buiten het straf schopgebled, over. BW gaf echter over het algemeen de toon aan. De spelers bleven echter in het korte spel volhar den, waarmee de Haarlemmers niet veel moeite hadden. Weliswaar kreeg BW enkele kansen, van Beek schoot een keer naast en de binnenspelers zochten het doel te hoog. Ondanks het overwicht verdiende BW geen doelpunt en het Is niet te begrijpen, dat de voorwaartsen in voor gaande wedstrijden zo veel succes heb ben geboekt. Nadat Haarlem nog vele pogingen bij v. d. Sluys en Saris hadden ingesteld, gelukte het Laan acht min. voor het I einde op fraaie wijze uit een kopbal de stand op 2—0 te brengen. Hij kreeg de bal goed aangegeven van v. Gooi, alvorens hij doelpuntte. rjE slot-thuiswedstrijd van PSV in deze landskampioens-competitie is er een geworden met weinig goed voetbal en die men maar het best zo spoedig mogelijk kan vergeten. PSV noch EDO konden boven het middel matige eerste klassespel uitkomen en van kampioensvoetbal was in het geheel geen sprake. Er werd ontzet tend slordig gespeeld, het plaatsen liet alles te wensen over en slechts zelden kwam de bal op de juiste plaats. EDO kwam er de eerste 20 minuten eigenlijk niet aan te pas, doch lang zaam maar zeker werkten de Haar lemmers zich los en toen Steiger bij een algemene EDO-aanval net leder onderschepte en er mee buiten het be wuste gebied liep, kende scheidsrech ter van Laar een handsbal tegen de PSV-doelman toe. Schijvenaar kwam naar voren en doelpuntte 01 en toen kort daarop Steiger een voorzet van Smorenkamp verkeerd beoordeelde en vobr de voeten van Spek deponeerde was het 0—2, waarmee de rust inging. Toen Rootselaar na 32 min. in de tweede helft op een verre pass door liep kwam hij alleen voor Steiger te staan. De PSV-doelman reageerde te laat en het was 0—3. In de 41e minuut werd het pleit definitief voltrokken. Trinus had zijn stopperplaats overge dragen aan aanvoerder Scholtens, die met Rootselaar een duel aanging. Rootselaar won, gaf een tikje naar Ver dam, die van dichtbij Steiger voor de vierde maal het nakijken kon geven. (0—4). In een nehoorlijk gespeelde compe titiewedstrijd, welke echter enigszins be invloed werd door het warme weer en de slechte positie van het veld, heeft NAC een 62:-overwinning op VW weten te bethalen. Het was ver heugend in deze wedstrijd een goed samenspelende NAC-voorhoede te zien Het W-elftal was geheel compleet, terwijl NAC het zonder Beenakkers moest stellen. VW nam in deze wed strijd de leiding. Kort daarop echter maakte Rijvers met een mooi sohot de gelijkmaker. Nog voor rust wist Beren schot de stand op 21 te brengen. Na de rust is NAC voortdurend in de meerderheid geweest, De vier goals, die in de tweede helft gemaakt zijn, staan resp. op naam van Gerrit Jongs- ma, Chr. Noorland, Berenschot en Lussenburg. Na het 5e doelpunt van NAC wist VW voor de tweede en laatste maal het Bredase doel te door boren. Ned. athletiekploeg slaat goed figuur De Nederlandse athletiekploeg heeft di interlanden wedstrijd op White City met 17 punetn voor de Ierse Vrijstaat (16), Zweden (14), Schotland (7) en Noord-Ierland (3) gewonnen. De te genstand was echter niet formidabel. De 15 0 meter werd in zeer lang zaam tempo ingezet en de Ruyter nam in de laatste ronde de leiding om met 14 meter voorsprong op de Zweed Nyberg de finis te passeren in 3 min. 58.4 sec. (van onze redacteur) Tutten had Maandag de zaakjes puik in orde. Iedereen zag, keek iedereen eens aan en knikte goedkeurend. En zij die gezegd had den „wat halen die lui in Etten toch in hun hoofd door op stel en sprong nog motorraces voor de nationale titels te gaan organise ren", waren compleet beduusd. Want het klopte in Etten, zoals het niet beter kloppen kon. De or ganisatie was in een woord per fect, zowel op als om het terrein. Voor de organisatoren en de rijks politie ons petje af. Maar toch klopte er ook iets niet. En dat waren de plaatsen waarmee de pers zich tevreden moest stellen. Nu behoort een persman bescheiden te zijn, maar als zijn gedwongen ver blijfplaats in een greppel moet zijn, kijk dat is toch wel wat teveel ge vraagd van de journalistieke be scheidenheid. Hoera voor Maessen yn toch was het niet zo bar onge- zellig in die greppel. Het was er weliswaar wat vochtig en potlood en papier kon je er niet hanteren, doch er was het voordeeltje tenminste als ge het een voordeeltje wilt noe men dat ge er de racemannen op een paar decimeter van je neus voor bij zag gieren. Wij, in die greppel, stootten el kaar eens aan toen de juniores des morgens en gedurende een stukje van de middag voorbijraasden. Wij vonden het bar interressant, dat er zo gejakkerd werd door de hope van motorlievend Nederland. En wij juichten als die hope soms op zelf in elkaar geprutste motors akelig schuin in de bochten lig gend nog net een botsing met een wand van stro aan de overkant van de weg kunstig wist te vermijden. die die Wij vonden, dat die juniores hun „beestjes" handig opdreven tot maxi mum prestaties. En toen onze chro nometers ronden aanwezen van 3% tot 4 min. vonden wij, daar in greppel, dat braaf hard voor jeugdige motorduivels. Het deed ons tenslotte deugd, dat de West-Brabantse motorhope, Ad Maessen uit Etten, tot een van de meest roekeloze behoorde. Hij presteerde het namelijk uit zijn ergens geleende oude BWM een stuk of wat schandalig hoge ron den te peuteren, waardoor hij vic- toriewaarts rende. Van de vijfde plaats rukte hij op naar de tweede en het scheelde maar een haar of hij had de Norton rijder Hoek jr, bonjour kunnen zeg gen. Gegoochel met motoren TTet meeste deugd hebben wij en de duizenden met ons oye rigens beleefd aan de felle strijd in de seniores-klassen. Wij in de grep pel vergaten warempel verschillen den keren heel deskundig te knik ken. Zo had ons somwijlen de span ning te pakken. Dat gegoochel met motors fascineerde ons zo, dat wij het beestachtig spijtig vonden toen wij in de 125 cc de breedruggige H. Veer aan zijn racemachine zagen knoeien. „Dank je wel Henk" zei Dick Renooy en smeet zijn Eysink nog eens zo hard door de bochten. Zodat hij dan ook met een straat lengte won. En wat deed het ons spijt dat de stoe. re Zeeuw Huybrechts bij de 250 cc notabene in de laatste ronde met 'n weigerachtige kar bleef staan. Want Ook Renooij uit Soest, de winnaar der 125 cc. seniores, wist hoe hij met zijn Eysink om moest springen. Maessen uit Etten werd 2de in de 500 cc. juniores en hy verdiende het. deze Huybregts had gedurende 11 ronden een verwoede strijd op le ven en dood geleverd met de Lim burger Janssen. Trouwens in de 250 cc-klasse was heel wat te beleven. Simons. Zwaai. Sekuur, Vink en Breedijk leverden een pracht-strijd, die uiteindelijk in het voordeel van de Velocette-rijder Lo Simons be slist werd. Tn de 350 cc-klasse was het weer een Velocette-man die ons stom verwonderd deed zitten. Dat was v Ryswyk uit den Haag, die de hele zonnebadende menigte akelig harde ronden voor de ogen toverde. Zo van rond de 3 min. over 5.8 km.! Het neusje van de zalm yjaar het neusje van de zalm was toch het festijn, dat de bijna uit gekeken menigte opgediend kreeg bij de 500 cc. Het was alsof er wil de storm over de baan losbrak toen de zware machines hun brullende gang aanvingen. Voor het eerst se dert enige tijd startte weer de mo tor crack par excellence, Piet Knij nenburg uit Wassenaar. Tussen hem en de rest ontspon zich het duel van het jaar en dat de bezitter van de gloednieuwe BMW-rensport ten lange leste de lauwerkrans om zijn nek kreeg geduwd van de volijve rige Ettense burgervader mr dr van Rooy, wel dat was compleet ver diend. Want Knijnenburg met zijn lachende kop had aanvankelijk zwaar pech toen hij bij de start meteen al een stuk achter zat. De Hagenaar L. van Ryswyk lei de zween over zijn Norton en zette zich op de eer ste plaats. Dat hield hij echter maar 4 ronden vol en toen kromde zich Knijnenburg dieper over zijn stuur en draaide rondjes van binnen de drie min, 2 min. 59 sec., de snelste van de dag). Hij joeg van Ryswyk voorbij in een bliksem-snelheid. (Gemiddelde 116 km.) Het was ra cen zoals alleen een motor-artist dat kan. Juniores 125 c.c. (6 ronden, van 5.8 KM. 1 H. J. Oude Avenhuis, Albergen (DKW>, tijd 25-40; 2 H. W. M. Dries- sens, Valkenswaard (GZ) 0-26-14; 3 B. Hollander, Noord Laren (DKW) 0-26-15 Snelste ronde; H. J. Oude Avenhuis, (DKW) 4 min. 6.8 sec. 250 c.c. (8 ronden: 1 J. van Dongen, Rotterdam (DKW) tijd 0-29-16-4; 2 M. P. Slager. Den Haag (Velocette) 30-26-.4; 3 C. Wilke Heerde, (New Imperial) 30-55. Snelste ronde; J. van Dongen, tijd 3 min. 35.4 sec. 350 c.c. 8 ronden: 1 A. van Nederpelt, Dordrecht (Velo cette) tijd 28-06.3; 2 L. v. d. Noll, Overschie, 29-53.6; 3 P. van Oorschot, Valkenswaard (Norton, 30-10. Snelste ronde: van Nederpelt, tijd 3 min. 21.6 sec. 500 c.c. (8 ronden: 1 D Hoek Jr., Sassenheim (Norton) tijd 27-12; 2 Ad. Maessen, Etten (N.B.) (BMW) 27-23; 3 H. J. Uittenhout, Hil versum (BMW), 27-24. Snelste ronde; Kits te Groningen, (Norton), tijd 3 min. 12.4 sec. Seniores 125 c.c. (10 ronden): 1 D. Renooy, Soest (Eysink) tijd 39- 21.8; 2 H. Veer, Borculo (Eysink) 40- 53; 3 A. Heineman, Terschuur (Eysink 41-25.6. Snelste ronde: D. Renooij, 3 min. 54.8 sec. Seniores 250 c.c. (12 ronden) 1 Lo. Simons, Rijswijk (Excelsior), tijd 42-10.4; J. Zwaai, Den Haag (Ex celsior), 42-41: 3 J. Sekuur, Groningen (Velocette) 42.45. Snelste ronde: H. Vink te Maasland (Velocette), tijd 3 min. 18.7 sec. Seniores 350 c.c. (12 ronden) 1 Lous van Rijswijk, Den Haag (Ve locette) tijd 37-55; 2 L. W. J. Maltha, Rotterdam (Triumph) 38-53.9; 3 Lo Si mons, Rijswijk, (Excelsior) 40-17.2. Snelste ronde: L. van Rijswijk, tijd 3 min. 6.6 sec. Seniores (500 c.c. (12 ronden): 1. P. Knijnenburg, Wassenaar (BMW tijd 36-09; 2 L. van Rijswijk, Den Haag (Norton) 36-33.5; 3 Jac. Schot, Amster dam (Ariel) 38-20.6. Snelste ronde: (tevens de snelste ronde van de dag) Knijnenburg, 2 min. 59 sec.

de Stem | 1948 | | pagina 1