948 Etten in het teken van de motor Onnatuurlijke rust in Tsjecho-Slowakije B.V.V. behoort te winnen Een schilderend echtpaar Chaplin groeide uit zijn pak.... Snelheidsduivels strijden Maandag om de nationale titels 8 VIERDE JAARGANG No. \1075 3e BLAD ZATERDAG 15 MEI 1948 IENBOSCH n Mensen Muzen Expositie door de heer en mevrouw van Meurs te Bergen op Zoom Dal neer en schenk vandaag Monsieur Verdoux klaagt de wereld aan Piet de Bodt exposeert in Tilburg Een nieuwe film van Jean Louis Barrault Breughel deed illegaal werk In angst levende mensen verkeren in een dwangpositie „Kiezen" met 1 lijst Het„ is niet makkelijk met de Tsje cho-Slowaken te praten. Ge moet al erg bevriend met hen zijn, willen zij U een beeld schetsen van de toe stand. Dan nog bepalen zij zich echter tot algemeenheden. Waarom? Deze mensen zijn bang. Zij leven in een voortdurende angst voor verraad. Mos kou heeft zijn spionnen overal zitten. Bij wijze van spreken in elk straat. En die wetenschap drukt de mensen. Zij kijken wel smalend naar de Stalin- portretten, die practisch in elke éta lage staan, maar zij durven niet te opzichtig grijnen naar de man-met-de- snor-in-het-vierkante-hoofd. Zij durven ook niet te hard mopperen over de avondklok, (na elf uur des avonds mag niemand zich meer op straat be vinden). Zij durven ook geen critiek uit te oefenen op de zeer magere bo terham en het harde werken. Jazeker, in Tsjecho-Slowakije wordt hard ge werkt, maar onder dwang. De macht hebbers willen zoveel mogelijk expor teren ten koste van de geestelijke en lichamelijke kracht der arbeiders. De mensen in Tsjecho-Slowakije weten ook heel goed, dat Masaryk geen onge luk heeft gekregen, maar snood is vermoord, doch ze durven dat niet hardop te zeggen. Zij zijn gelukkig als iemand uit het Westen hen de hand komt drukken, maar het is ingetogen blijheid, omdat zij bang zijn dat deze blijheid hen als verraad wordt aan gemerkt. Kermissnoepgoed Stierenkeuring 's-Hertogenbosch Spanning in de Krabbenstad Ronde van Oud-Gastel op 31 Juli fth Avenue, ir vrouwe- voert, is 'omnklijk de beste tte onzer Reeds ekend. 8217 &park 62 a, BUK DA. mis. Vrijdags van 10-5 e Markt 6. Willem II straat 38, ïn Vrijdag thuis van r aanwezig in Hotel iedere Woensdag •insdag van 9-4 uur. meer bewondering opbrengen voor zijn in practijk gebrachte teken-vaar digheid, bij mevrouw van Meurs wordt men dadelijk getroffen door haar spontaan reageren op de even gewone als gevoelige kleur- en stijl volle dingen van het dagelijks leven, waarin wij volgens haar inzichten de vrouw, de moeder en de talentvolle kunstenares onmiddellijk en dank baar herkennen. r\e schilder van Meurs is minder spontaan, maar hij is om zo te zeggen in staat ons de luistervolle uitwendigheid van vele zaken nadruk keiijker mee te delen dan zijn vrouw, die op haar beurt in staat lijkt om als zij nog meer in jaren en levens ervaring zal zijn uitgegroeid de kern van het wezenlijke van alles wat de mens betreft nauwkeurig maar nimmer pijnlijk te openbaren. Ditzelf de vinden we enigermate terug in het beeldhouwwerk van A. A. van Meurs waarvan enkele stukken op deze ex- Detail uit bloemtekening door mevr. van Meurs-de Jong Men neme een dosis Rembrandt, menge dit niet te zwaar aan met een grein van de combinatie El Gre co—Piscaso en overgiete het geheel met een sausje Haagse school en men heeft een aanvaardbaar (en verkoop baar) „modern" schilderstuk. Zie daar het recept van de gemakzuchti- gen onder de jeugdige kunstenaars van onze tijd, die palet en penseel hanteren, een recept dat maar al te geredelijke ingang heeft gevonden bij hen, die de moderne levensopvatting in hun werk wensen te vertalen met: filmische romantiek, gebracht op die typisch nonchalant-artistieke wijze, welke de afwezigheid van zelfbeheer sing en tucht evenzeer schijnt te ver raden als (jammer genoeg) de aan wezigheid van talent. Tl/Ten kan veelal als wijlen Diogenes rondgaan met een lantaarn op klaarlichte dag om te demonstreren hoe uiterst moeilijk 't valt heden ten dage hardwerkende en ernstig stu- deende jonge kunstenaars zonder allure! en met in eerste aanleg gaaf en eerlijk werk aan te treffen. Daarom deed het goed in Bergen op Zoom een expositie te zien, waar werkstukken bijeen hangen van het echtpaar A. van Meurs en M. K. v. Meurs-de Jonge, waaraan onmiddel lijk te zien is, dat het hier niet al leen meer gaat om de goedkope en pleizierige poging alleen, terwijl toch voor het grootste deel geen sprake is van geforceerde zwaarwichtigheid. f\t men nu de klassieke inslag van A. van Meurs of de impressio- "—tw». m«m»i nistische opvatting van zijn echtgeno- "Tjaal neer en schenk vandaag te beziet, bij beiden overheerst een ons de genade gezonde sfeer van levens-echtheid te worden als die simpelen van toen: met een eigen persoonlijkheid als ba- onwillig U nog eenmaal te verraden sis. en steeds bereid om Uwe wil te doen. Kan men bij van Meurs wellicht £|e zijt twee duizend jaar vergeefs gekomen in Londen, Moskou en Jeruzalem: hoe eerloos woedt nog in het oude Rome de echo van het wilde „Kruisigt Hem" T eer ons het woord, dat Uwe Geest kan torsen in dit onzalig en verbitterd uur, nu wij Uw Liefde blindelings vermorsen: wij houden Palestina onder vuur! T eer ons de macht van Uwe Stilte vragen terzijde van het luide peleton, dat schroot en moord rumoerig aan komt dragen, alsof Uwe Vrede tevergeefs begon. ons de genade te worden als die simpelen van toen: onwillig U nog eenmaal te verraden en steeds bereid om Uwe Wil te doen. LEO BOEKRAAD ■"Ten behoeve van zijn laatste creatie heeft Chaplin zijn befaamde garibaldi afgezet, zijn krappe slipjas uitgetrokken, zijn afgetrapte schoenen opgeruimd en zijn rottinkje geruild voor een deftige wandelstok. In „Monsieur Verdoux" draagt hij een passend colbert met plastron en hij nam de allures van een gentleman aan. Want zó moest Chaplin optreden om een tweede Landru, een moderne Blauwbaard te kunnen spelen. £harlie is dus op en top een heer in de film, die hij zelf maakte, regis seerde, speelde, en waar hij zelf de muziek voor schreef. Niet langer is hij de verschoppeling met het dwaze snor retje en andere excentriciteiten. In zijn nieuwe gestalte wil hij het publiek niet alleen aan het lachen brengen, maar het tevens iets vertellen. In „Monsieur Verdoux" heeft hij inder daad een en ander te vertellen.: over de zieke maatschappij, waarin ma laise en bank-krachs honderden nette burgers in de strijd om het bestaan doen derailleren. Chaplin laat zien, hoe hij als bankbediende werkloos op straat wordt gesmeten en hoe hij, om zijn zieke vrouw en zijn kind het hoognodige te verschaffen, er toe komt om rijke, alleenwonende dames op enigerlei wijze te liquideren. Terwijl iwt -r zig houdt met dit sinister bedrijf, brengt Verdoux van tijd tot tijd n bezoek aan z'n werkelijke vrouw die, vauit haar invalidenwagentje op fleurt als ze weer door de liefderijke zorgen van haar correcte man wordt omgeven. Maar de volgende dag brengt de eerste trein monsieur Verdoux weer naar zijn „bezigheid buitenshuis". „Wat een afschuwelijke vent" zal men zeggen. En dat is ook zo Het grootste monster op aarde staat "hier voor U", zegt ook de officier van Justitie in zijn requisitoir tegen de twaalfvoudige vrouwenmoordenaar. W^aarom moest Chaplin zulk een ver haal met valse conclusie kiezen om zijn humor en zijn kijk op de maatschappij te spuien? Dat is jam mer, want ongetwijfeld zullen er velen zijn met ons, die dit scenario, naar een nf Orson Welles, niet waarderen. p Jn' die vroesor iedereen ont roerde door zijn vertrouwen in de goede wil, verbijstert nu slechts nog Tegen het einde van de historie als geenesMore 'amP gelopen' toopt hij geen spooi van berouw. Hij lert er imï a nadr!,!c °P' hat wat anderen (met nadruk vertoont de film hier Studie van een hand door de heer van Meurs flitsen uit oude reportages van Hitier en Mussolini) in het groot deden, hij heeft gedaan voor zijn partculier leven Dat is natuurlijk filosofie van de kou de grond, hard en cynisch en naar het moreel gevoel allerminst bevredigend laat staan hoopgevend. ^ochtans houdt deze afwijzing van de strekking der nieuwste Chaplin- film niet in, dat er geen fraaie scènes zijn te waarderen en dat ook nu niet zekere artisticiteit is betracht. Ook nu bewijst Chaplin als filmclown zijn meesterschap. Om ons te bepalen tot een enkele trouvaille. Als monsieur Verdoux zijn slachtoffers heeft ver moord en hij delen van het nagelaten vermogen te incasseren krijgt, telt hij de bankbiljetten in zulk een razend tempo, dat men dezelfde humor on dergaat als in Modern times of Gold Rush. In deze nieuwe Chaplinfilm zijn de geestigheden weer talloos. Zonder twijfel is Charlie ook nu de grote kun stenaar; en wanneer wij dan al bezwa ren hebben van ethische aard, zeker geen bezwaren tegen de verbeelding van de hoofdfiguur. Geestelijk gerijp- ten kunnen daarom van „Monsieur Verdoux" genieten, wanneer deze film ook hier in het Zuiden zal worden vertoond. A. v. OORSCHOT. Kindertekening van A. van Meurs positie bjj Becht te zien zijn. Het is merkwaardig, dat een ongetwijfeld wat stugge natuur als die van deze kunstenaar bij het aanwenden van de stugge materie „steen" plotseling kan beschikken over een zekere losheid van uiting, die een enkele maal zelfs tot dartelheid in de goede betekenis van het woord uitgroeit, zoals bij zijn „Jonge bokjes". Het is moeilijk daar in de man van het paneeltje „Dode vogel" te herkennen, gemakkelijker is het aan de hand van de feitelijke gegevens vast te stellen, dat A. A. van Meurs als schilder nog beschikt over een uitge breide mogelijkheid zichzelf eenmaal in een gaaf werkstuk volkomen even wichtig uit te drukken. Deze expositie is een rijke belofte. L.B. KUNSTHANDEL „De Bron" te Til- burg exposeert tot en met Dinsdag 25 Mei a.s. werken van de Oosterhout- se schilder Piet de Bodt. Een 21-tal schilderstukken van zijn hand is te bezichtigen. De expositie is op werk dagen geopend van 918 uur. IN BOULOGNE vorderen de opnamen van een nieuwe grote film met Jean-Louis Barrault in de hoofdrol, ge titeld „d'Hommes a Hommes". Bernard Blier. bekend uit „Quai des Orfévres", Hélènë Perdrière en Louis Seigner zijn zijn tegenspelers. De regie is in handen van de jonge regisseur Christian Ja- ques, (deze maakte ook „Carmen" en „Un revenant"), terwijl het scenario geschreven is door Charles Spaak, de schrijver van „Heldenkermis" en „De grote Illusie". VOOR de tentoonstelling ter herden king van de vrede van Munster, die volgende maand te Delft wordt ge houden, heeft de Hongaarse regering een schilderij van Pieter Brueghel de Oude afgestaan. Officieel stelt dit voor de prediking van Johannes de Doper, maar illegaal was het een uit beelding van een hagepreek, welke de toeschouwer steun in het geloof en vol harding moest geven. Volgens de nieuwste theorieën heeft Brueghel op dit schilderij de portretten van Zwingli Melanchton en Erasmus geschilderd. (Speciale correspondentie) rpSJECHO-SLOWAKIJE gaat 30 Mei stemmen en tekenend voor de „vrijheid" die in dit land heerst, is dat men slechts kan stemmen op één lijst, de „eenheidsiijst van de volksdemocratie", zodat de parlementszetels verdeeld worden onder de communisten en de zwaar bevriende sociaal-democraten. Het staat de Tsjecho-SIowaak vrij ook blanco te stemmen; het aantal blanco stembiljetten kan dus straks een maatstaf zijn voor de populairiteit der „volksdemocratie" Doch of het zo zal zijn, is een andere vraag. Want de thans gevoerde propaganda richt zich ten felste tegen de blanco-stemmerij. En over de vrijheid van stemmen kan men bovendien niet erg optimistisch zijn jLflet dat al heerst er rust 'n l'sjecho- Slowakije. Het is evenwel een rust die onnatuurlijk is. Men zou ze kun nen vergelijken met de broeiende gela denheid voor de onweerstorm des zo mers, men zou ze ook kunnen verge lijken met de zogenaamde stilte die er in ons land heerste tijdens de Duitse bezetting. De toestand in Tsjecho- Slowakije brengt dan ook bij hen,die dit land kunnen bezoeken, weer fel in herinnering de jaren, waarin ons land gedrukt ging onder de laars van een onchristelijke politieke macht. Er is echter één groot verschil: in Tsjecho- Slowakije zijn er geen vijancjplijke mi litairen die het politieke apparaat steunen. De macht zit hier in handen van naar Moskou kijkende en luiste rende collaborateurs. En zij kijken en luisteren zó goed, dat de meerderheid van het volk gedwongen is in het ga reel van de politieke minderheid te lopen. De communistische machtheb bers hebben het gezagsapparaat omge bouwd naar Moskovitische adviezen. De politie is in hun handen en deze zorgt er dus wel voor, dat het zoveel mogelijk rustig blijft. Ook de hoge posten in het leger en in het indus triële leven zijn bezet door Moskou- vrienden, zodat zij die de lagere pos ten bezetten, in een richting gedwon gen worden die zij verafschuwen. De meesten kumien zich doodeenvoudig de luxe niet permiteren van deze afschuw te laten blijken, omdat zij ander op straat komen te staan, of wat even erg is geprest worden tot een soort dwangarbeid elders. Gedwongen betoging He 1 Mei-betoging is het zuiverste be wijs ervan geweest, in welke ge dwongen positie de Tsjecho-Slowaken op het ogenblik leven. De stoeten ach ter de vanen met hamer en sikkel wa ren groot en de communistische heren aan het hoofd van de stoeten keken heel triomfantelijk. Maar voor een cri- tisch toeschouwer was het zeer goed merkbaar, dat grote groepen arbeiders die meetrokken, het deden zonder enthousiasme, om de doodeenvoudige reden, dat zij op straffe van ontslag gedwongen waren achter te rode vlag te demonstreren. Tijdens de Duitse bezetting hebben wij onszelf dikwijls hard beklaagd om de slagen die wij op onze vermagerde ruggen voelden, maar het Tsjecho-Slo- waakse volk moeten wij nog harder beklagen, omdat de communistische knoet nog meedogenlozer en nog ge- raffmeerder is. Grote massa's van dit volk leven in een permanente angst psychose. die misschien wel eens in een gevaarlijke apathie dreigt uit te lopen. Het Tsjecho-Slowaakse karakter is nu eenmaal anders dan het Nederlandse. De Tsjecho-SIowaak is spontaner, hij is direct in de wolken, maar hij zit ook direct in de put. Echte karakter vastheid en stugheid van vasthouden aan een bepaalde idee, zoals de Neder lander dat doorgaans heeft, is in zijn algemeenheid voor de Tsjecho-SIowaak' niet kenmerkend. Daarom zou een toestand van apa thie voor het Tsjecho-Slowaakse volk een ontzettende ramp kunnen beteke nen. Op het ogenblik is het gelukkig nog lang niet zover. Men heeft de moed beslist niet verloren, daarvan ge tuigen de diverse ondergrondse organi saties, die het de communisten danig lastig maken. Angst voor verraad Gevaarlijke verwachting MMaarom die vriendelijkheid voor de Westerling? Och, het is zo goed te begrijpen. De mensen hier veraf schuwen het Oostelijke gevaar en zij venvachten alleen van het Westen het geneesmiddel, dat hen daarvan kan genezen. In welke vorm? Daarover zijn de mensen het hier allang eens: alleen door de oorlog verwachten zij redding. Het is een gedachtengang, die in zijn simpelheid tegelijkertijd zeer gevaar lijk is. Niet alleen omdat het verkeerd is alle heil van een oorlog te ver- wabhten, maar ook omdat deze oorlog betekent een massale botsing tussen West en Oost. De verwachting dat het Westen het nog wel eens zal opnemen tegen het Oosten en wel binnen niet al te lange tijd, is des te gevaarlijker, omdat voor het Westen hieraan conse quenties vast zitten. Het is toch im mers niet ondenkbaar, dat de Tsjecho- SIowaak de tijdslimiet „binnen niet al te lange tijd" veel te eng neemt en dat hij, merkende dat het Westen in het kader van deze limiet niet de maatregelen neemt waarop hij hoopt, zich gedesillusioneerd van het Westen afkeert. Dat is wellicht mede een dei- grootste gevaren van het huidige Tsje cho-Slowakije. 7°ALS wij reeds meldden, zal bin nenkort het kermissnoepgoed zon der bon verkocht mogen worden. De ondervakgroep banket en chocolaterie deelt mede, dat dit alleen op kermis sen mag geschieden. Deze zelfde arti kelen moeten echter in de winkels op de bonnen worden verkocht. QNDER zeer grote belangstelling er waren fokkers uit alle delen van het land en ook uit het buitenland heeft Donderdag in de Bossche vee markthallen de centrale keuring plaats gehad van de Noordbrabantse Rood bonte M-RY-stieren. De algemene in druk was goed te noemen. Kampioen werd de tweejarige stier Mina 9's prins van Stevensbeek en reservekampioen Pieta's Hendrik van de fokvereniging Erp. Piet Knjjnenburg die bar hoge snelheden uit zjjn motor pleegt te persen UET is dan bijna zover. Na heel wat wederwaardigheden zullen dan a.s. Maandag in Etten de moto ren gaan draaien. Nederlands meest roemruchte snelheidsduivels zullen el kaar opjagen tot het uiterste, want de Ettense rennen tellen mee voor de strijd om de nationale titels. Om kampioen te worden moeten de renners elkaar namelijk bekampen in drie wedstrijden. Hij die het meeste aantal punten behaalt uit deze wed strijden, mag zich met de lauwerkrans sieren. Dit jaar zijn de wedstrijden te Etten, Tubborgen, en Zandvoort aan gewezen om uit te maken wie zich een volwaardig kampioen zal kunnen noe men. En dat het snelle en gezellige parcours in Etten het eerst aan de beurt is, maakt de zaak juist zo inte ressant. Men moet namelijk weten dat het vorige jaar een stuk of wat ren ners kampioen zijn geworden omdat de „keien" verstek lieten gaan. Deze keien zijn nu hevig gebrand om re vanche te nemen en het ligt derhalve voor de hand, dat zij snelheden zullen demonstreren, die voor de begrippen van een normaal mens onfatsoenlijk hoog zijn. Etten durfde het aan IJet heeft overigens maar een haar gescheeld of er hadden dit jaar geen snelheidsritten plaats gevonden. De minister stond oorspronkelijk op het standpunt, dat er vanwege de ben zinebesparing niet aan motorrennen gedaan behoefde te worden. Zijne Excellentie is evenwel teruggekomen op zijn beslissing. Dat deed hij echter toen voor het theoretici onmogelijk leek nog een koers vlug in elkaar t» draaien. In Etten zei men echter man moedig: wij doen het! De heren in het Westen keken elkaar eens heel ver baasd aan en als ze gedurfd hadden, zoudën zij met hun vinger naar hun voorhoofd hebben gewezen. Doch Etten lachte maar eens zowat. Met slechts een paar organisatieweken voor de boeg, zette men in het West-Brabantse plaatsje alles in rep en roer. Dag en nacht stond bij wijze van spreken de telefoon gloeiend en tiktikte de tele graaf. naar alle oorden van het lieve vaderland. Men speelde het klaar da zaak puik in orde te krijgen, zo puik, dat heel motorlievend Nederland zich straks de ogen uit het hoofd zal kijken. Hoe men het zover kreeg? Och Etten heeft nu eenmaal een familie Maessen, die letterlijk alles voor het motorren nen over heeft. De heer Maessen en zijn zoons zwoegden boordevol enthou siasme en zij zijn er volkomen van overtuigd, dat de zaak voor de volle honderd procent zal slagen. „Maar" zo zei de heer Maessen ons, ,w,e had den het niet zover kunnen krijgen als Burgemeester mr. dr. van Rooy zich niet met zijn heel persoon achter de organisatie zou hebben gezet. Petje of voor onze burgemeester". Maar ook de politieautoriteiten heb ber, zich uitgesloofd om alles in Ette van een leien dakje te laten lopen. Z» hebben weer iets gepresteerd, dat u zijn mag en waarvoor een pluim meer dan verdiend is. En laten we dan vooral niet vergeten te vertellen, dat de hele Ettense bevolking zich spon taan achter de rennen heeft geschaard. De organisatoren hebben werkelijk de medewerking gehad van klein tot groot, niet het minst van de boeren, die heel spontaan hun gronden voor kijkplaatsen en hun kamers voor lo- geerplaatsen hebben afgestaan. Want om in een plaatsje als Etten honder den en honderden mensen, die betrok ken zijn bij de rennen een paar dagen onder te brengen, valt nog heus niet mee. Het puikje van het puikje Tekenend voor Etten is het zeer groot aantal inschrijvingen. Niet minder dan 130! En daarbij is het puikje, dat in internationale wedstrijden een stel Fransen en 3elgen met stukken sloeg. Zo onder anderen van Rijswijk, die met zijn 350 c.c. Velocette de internatio nale concurentie in Mettet (België), kort geleden in stukken bombardeerde. In de 350 cc. is hij in Etten dan ook de grote kanshebber, ndast Pool, uit Rotterdam. Bij de 125 cc. zal men o.a. Dick Renooy door de bochten zien gie ren en bij de 250 cc. Simons uit Rijs wijk, die enige dagen geleden in België een heel internationaal gezelschap zijn hakken liet zien. De grootste trekpleis ter zal wel zijn de 500 cc.-matador. Piet Knijnenburg, die akelig hard met zijn machine er tussenuit kan gaan. En zijn nieuwe BMW-Rennsport be looft heel iets aparts. Zijn grote rivaal is Henk Veer. Het is nog een vraag teken met welke machine deze voor de dag zal komen. Juniores bij de vleet A Is we nu de juniores bij de kop ne- men en beginnen bij de 125 cc, dan moeten wij op de eerste plaats de aan dacht vestigen op van Es uit Hille- gersberg en op Bestebreurtje uit Ba- rendrecht, die beiden zeer hard kun nen draven. Het aantal inschrijvingen op dit nummer heeft alle verwachtin gen overtroffen. Bij de 500 cc zal de Helmondenaar van de Kimenade weer zijn kunsten laten zien tot verwonde ring van de vele kijklustigen. Op dit nummer start ook de Ettenaar Ad. Maessen. Hij doet het steeds beter en daarom zijn wij danig benieuwd naar hetgeen hij Maandag zal presteren. Etten staat dus Zondag in het teken van de motor. Het West-Brabantse plaatsje heeft zich reeds een faam ver worven voor de uitstekende organi satie en de prima verzorging der ren ners. De racers komen graag naar Et ten en zij zullen dat naar onze-smaak Maandag bewijzen door hyper-stunts uit te halen. Werkelijk wij verwachten op Tweede Pinksterdag in Etten iets bijzonders! KSSK Zullen wjj ook dit beleven? TMU BW J.l. Zondag heeft verloren van Heerenveen haiigt voor de Bosschenaren zeer veel af van het resultaat van hun wedstrijd Maandag tegen Haarlem. Verliest BW, dan lijkt het ons vrijwel uitgesloten, dat het Heerenveen nog kan benaderen. Win nen de lui van v. Beek echter, dan brengt de wedstrijd BW—Heerenveen volgende week Zondag de beslissing. Gezien de prestaties van Haarlem tot- nutoe, geloven wij in een nederlaag der kraaien. Hun stadgenoten zullen het in Eindhoven zeer hard te verantwoor den krijgen, want PSV is op toeren ge komen en is op eigen terrein uiterst moeilijk te kloppen. De belangrijkste promotiewedstrijd is DoskoDesk. De kansen van beide clubs staan vrijwel gelijk. Nu Dosko zo'n daverende nederlaag bij Helmond heeft te slikken gekregen zullen de Bergenaren zich ongetwijfeld met alle geweld willen rehabiliteren. - Met het gevolg, dat Desk in de krabbenstad op de meest zware tegenstand zal stuiten. Te zwaar? We moeten afwachten. In Z.-Vlaanderen krijgen wij Axel Temeuzen, een strijd die van weinig belang meer is en die naar onze smaak zal uitlopen in een overwinning voor de thuisclub. Wat KruiningenBiervliet zal opleveren is onzeker. Vermoedelijk zal Biervliet zich de sterkste tonen. Gastel Vooruit organiseert de 2e Ronde van Oud-Gastel op Kenniszater dag 31 Juli. Deelnemen kunnen ama teurs, nieuwelingen en veteranen, die respectievelijk 80. 60 en 20 K.M. moe ten rijden. Het parcours is hetzelfde als dat van het vorige jaar. Ter be strijding van de te maken onkosten zullen een aantal jonge dames dezer dagen aan de huizen der ingezetenen loten verkopen. TAe Rijkspolitie heeft uitgebreide maatregelen getroffen, teneinde de wedstrijden een zo vlot en veilig moge lijk verloop te doen hebben. Teneinde de veiligheid van de toeschouwers zo veel mogelijk te verzekeren zijn de bochten met gaaswerk afgesloten, ter wijl het publiek niet op rijweg of berm wordt togelaten, behalve op het rij wielpad langs de Haansbergseweg Over het nieuwe weggetje, dat tijdelijk langs het riviertje de Laak loopt, kan men via de brug, welke de Hoeyenseweg weg kruist, vrijwel elk punt van het parcours bereiken. Een prachtig ge zicht op de verrichtingen der renners heeft men aan de Nieuwe weg en de Goorstraat. Verleden jaar werd dit ge deelte van het parcours door het pu bliek vrijwel verwaarloosd, terwijl juist hier te genieten valt van het prachtige bochtenwerk der renners. Op bijgaande kaart is aangegeven hoe het wedstrijd terrein precies te bereiken valt en waar zich de parkeerplaatsen bevinden De bezoekers moeten zich stipt hou den aan de door politie of wedstrijd leiding mondeling, door middel van de langs het gehele parcours aangebrach te luidsprekers of door middel van aan wijsborden gegeven anwijzingen. Door de politie gegeven bevelen moe ten onverwijld en stipt worden opge volgd. Voor alle verkeer met rij- en voer tuigen en rijwielen zijn afgesloten: Tijdens de training vandaag van 12.00 tot 20.00 uur en op Maandag van 9.30 tot ongeveer 19.00 uur; de Provin ciale weg van Etten naar Hoeven, van af de Heul tot de Haansberg alle op deze weg uitlopend zijwegen, de Nieuwe weg, de Goorstraat, de Haansbergse weg, de Haansberg. b. Op Maandag van 9.30 tot circa 20.00 uur Wipeind en Markt (alle we gen gelegen onder de gemeente Etten) Gedurende de tijd der afsluiting wordt het verkeer van Hoeven naar Etten v.v. omgeleid over de Heul Rijksweg Roosendaal-Etten. Motorrijtuigen (ook bussen) uit de richting Roosendaal parkeren bij voorkeur op de aan de Hooge Donk in gerichte parkeerterreinen. De Markt is alleen bestemd gcor het parkeren van motoren. Gezien vanaf de~Markt, wordt op het voorste gedeelte van het Moleneind geparkeerd door motorrijtuigen, welke na afloop van de wedstrijd in de rich ting Roosendaal moeten vertrekken. Meer naar achteren op het Moleneind (plaats duidelijk aangegeven) wordt geparkeerd door motorrijtuigen, welke in de richting Breda moeten ver trekken. Laatstbedoelde motorrijtuigen vertrekken na afloop van de wedstrijd over Rijsbergseweg - Nierstraat naar Rijksweg Breda - Etten. Er wordt streng opgetreden tegen weggebruikers, die zich aan verkeers overtredingen schuldig maken en die daardoor een goede verkeersregeling dreigen te belemmeren. In het bijzon der wordt hierbij gedacht aan wiel rijders, die niet op het rijwielpad blijven en aan automobolisten, die hun wagens in de kom van Etten op de Bredaseweg of de Roosendaalseweg (alwaar dit op 17 Mei verboden is) parkeren Men lette op de aanwijzingen welke per radio na afloop van de wedstrijd ter regeling van het verkeer, aan de weggebruikers zullen worden gegeven.

de Stem | 1948 | | pagina 9