Schoolmuseum vergaderde Het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw Tïööfdpijn ^^^dOKtoor Wa. een Wonderlijke Wereld DE STEM VAN ZATERDAG 15 MEI 1948 Een zeldzame gebeurtenis op Zuid-Beveland 30.000 aanmeldingen in Zeeland verwacht Of iets dergelijks 'AKKCfiWS F Ook hier woningverbe tering en -splitsing Lezingen en tentoonstelling te Goes Vervroegde surprise avond De grote suikerzaak Groslijststemming Platteland en stad MARKTEN Wie staat, zie toe dat hij niet valle 1 WIJDINGEN Z. H. Exc. Mgr. Jos Baeten zal op Vrijdag, 21 Mei, in het Groot Semina rie te Hoeven toedienen De Tonsuur aan de Eerw. Heren Joes van den Bosch, Jos. van den Hout, Corn. Co- mens; Joes Resink, Rich. Verdunnen, Henr. van den Wildenberg. Het Exorcistaat en het Acolythaat aan de Eerw. Heren Omer Gielliet, Alois Goossen, Joes Huysmans, Corn. Riemslag. Op Zaerdag, 22 Mei, zal H. H. Exc. Mgr. Hopmans toedienen: Het Subdiaconaat aan de Eerw.-He ren Nic. van Balen, Henr. van Beek, Georg Claessens, Com. Donkers, Ludov Kuypers, Joes van der Meulen, Nic. Nooren, August de Nijs, P. van Osta, Jos. Videier, P. Vuister, Jos Ysebaert. Het Priesterschap aan de Eerw. He ren Com. van Bavel, Joes Brouwers, Am. Claerhoudt, P. Haneveer, Joes van Hooydonk, Ger. Matthijssen, Adr. Schoenmakers. BENOEMINGEN Z.H. Exc. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot kerkmeester te Boschkapelle de heer P. Verbraeken, te IJzendijke de heren Em. Haverbeke en G. Hendrikx, heeft bekrachtigd de benoeming van armmeester te IJzen dijke van de heren A. Doens en Aug. de Milliano; heef t benoemd tot regenten van het Katholiek Gasthuis te Breda de hoogeerw. heer J. Antonissen en de zeereerw. heer J. van Osta. PONTIFICAAL JAARGETIJDE Maandag, 24 Mei, hoopt Mgr. Hop mans in de Kathedraal het Pontifi caal Jaargetijde te celebreren voor zfjn Hoogw. voorganger Mgr. P. Leijten z. g„ die de 17e Mei 1914 overleed. DOKTERSDIENST De doktersdienst wordt met Pink steren te Heinkenszand, 's-H. Arends kerke en Wolfaartsdijk waargenomen door dr. Vos en te 's-Heerenhoek, Driewegen en Nieuwdorp door dr. Gelderblom. Te Goes geschiedt de eerste Pink sterdag door dr. Doeleman en tweede Pinksterdag door dr. Griep. NIEUW RAADHUIS VOOR KAPELLE De gemeente Kapelle-Biezelinge op Zuid-Beveland krijgt een nieuw raad- huls. Dit gebouw zal een hoogte krij gen van circa 10 M. Het torentje wordt de totale hoogte van 22! 2 M. Voor het gemeentehuis komt een bordes, waarop aan beide kanten een beeld zal worden geplaatst. De globalekosten van het gebouwtje worden geschat op circa 10.000 gulden. Drie neomisten tegelijk. J-JET aan priesterroepingen niet"^o rijk bedeelde Zuid-Beveland staat Zondag 23 Mei a.s. een ongewone ge beurtenis te wachten. Die dag zullen nJ. niet minder dan drie neomisten, respectievelijk te Yer- seke, Ovezande en Kwadendamme hun plechtige eerste H. Mis opdragen. De jonge zonen van Zeeland, die Za terdag 22 Mei te Haarlem de H. Pries terwijding zullen ontvangen zijn, Cor nells Rijk uit Yerseke, Willem de Jonge uit Ovezande en Laurentius Ver beek uit Kwadendamme. Het eigen aardige is, dat de drie neomisten der tien jaar geleden gelijk naar Hageveld gingen, altijd tezamen overgingen en nu ook gelijk het priesterschap ont vangen. Zowel te Kwadendamme ais te Ovezande is het vrij lang geleden, dat de parochie de eer heeft een priester aan de Kerk te schenken, terwijl dit te Yerseke sinds de reformatie niet voorkwam. In alle drie parochies zijn comité's opgericht om een waardig feest te ar rangeren. De plechtige H. H. Missen zullen ook bijgewoond worden door verschillende geestelijken, die weleer in de drie ge noemde parochies stonden. re maand van 912 en van 13.30 tot 16.30 uur. 3e. dat de maten en gewichten, wel ke worden gestempeld met het J- keuringsmerk D) niet in winkels enz. mogen worden teruggebracht. 4e. dat ten bate van 's rijks schat kist betaald moet worden voor bet onderzoek van maten en gewichten (keurloon) en voor het justeren van gewichten (justeerloon) 5e. dat de milligram-gewichten niet op de herkeuringszitting maar alleen aan het Ijkkantoor herkeurd kunnen worden. (De gezegelde envelop, afge geven bij de vorige verificatie, moet met de gewichten franco per post worden opgezonden, daar de gewich ten anders aan de eisen, gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen, terwijl een postbewijs tot een bedrag, over- I eenkomende met de som van 20 cent voor elk gewicht, moet zijn ingeslo ten. Dit bedrag kan ook op postreke ning nr. 425038 van ijkkantoor Mid delburg worden gestort). Sint Jansteen, 11 Mei 1948, Burgem. en weth. voornoemd, De burgemeester, P. H. Geirnaerdt; De secretaris, E. H. F. Francken. 475-0 Nieuw-Namen bracht des middags het gemeentebe stuur een bezoek en de Kon. Muziek- sociëteit „Aardenburgse Fanfare" des avonds een serenade. De heer Holle- brand was lange jaren raadslid voor de S.D.A.P. en nam verder actief deel aan het verenigingsleven zowel te Aar denburg als te Draaibrug. Eede Kind te water. Het 5-jarlg zoontje van de familie L. de VreezeMartens was nabij de ouderlijke woning aan het spelen, waar voor de riolering diepe putten zijn gegraven, die vol water stonden. Doordat de randen inzakten geraakte het kind te water. Gelukkig kon een der familieleden de kleine tij dig op het droge brengen. Goes IN EEN der Zeeuwse bladen troffen wij de volgende schone advertentie aan: „Voor het beheer van een winkel in de levensmiddelenbranche te Goes wordt gevraagd een klein ge zin of iets dergelijks." Misschien dat een vrijgezel met een herdershond of een oude dame met drie katten en een kanariepiet ook kans heeft! Ongelukkige val. Een der leer lingen der katholieke jongensschool kwam Vrijdagmorgen tijdens de gym nastiekles, door een verkeerde sprong zo noodlottig te vallen, dat hij een arm brak. Dr. Griep was spoedig aan wezig om de eerste hulp te verlenen. Hulst ZWARE GEVALLEN AAN DE ORDE Behalve C. Lenshoek, de voormalige burgemeester van Goes, zal op 26 Mei a.s. ook Ko Dekker, het ex-hoofd van j de WA. en de Landmacht in Zeeland, voor het Bijz. Gerechtshof terecht staan. In Juni komen enkele Duitsers, die zich in Zeeland misdroegen, voor. HET MUZIEKCONCOURS TE GROEDE In ons verslag van het muziekcon cours te Groede is verzuimd mede te delen, dat de plaatselijke fanfare „Een dracht maakt macht" (dir. W. Hol- laers te Vlissingen) in de afdeling uit muntendheid het hoogste aantal pun ten (n.I. 58) niet een extra-prijs be haalde. GEEN NIEUW VISTERREIN Naar ons van bevoegde zijde wordt meegedeeld, is er te Philippine geen vis door de waterkraan meegespoeld Het bericht behoort tot de „sterke verhalen", welke men graag in een kapsalon debiteert, maar niet altijd geloofd behoeven te worden. Aardenburg Gouden bruiloft. Dezer dagen vierde het echtpaar P. Hollebrand Kools van de Olieweg zijn gouden hu welijksfeest. Zoals gebruikelijk is, l« een ellendige pijn en kan Uw heelen dag vergallen. Een "AKKERTJE verdrijft ze binnen een kwartier geheel. GEMEENTE HELST. Bekendmaking. De Burgemeester van Hulst maakt bekend, dat in verband met de 2e Pinksterdag de wekelijkse markt niet zal worden gehouden op Maandag 17 Mei as. doch op Dinsdag 13 Mei a.s. Hulst, 14 Mei 1948. 919-0 De Burgemeester van Hulst B. A. T. M. TRUFFINO. Katholiek Thuisfront. Op le en 2e Pinksterdag zal de moderne auto scooter van J. Kunkels, welke op de kermis te Hulst gestaan heeft, dank zij de welwillende medewerking van Bur gemeester en Wethouders dezer ge meente blijven staan en gedurende die dagen opengesteld worden. Een bepaald percentage van de opbrengst zal aan ons Thuisfront ten goede komen, waar door de jongens in Indië geholpen wor den. Janvier stelde tijdens de kermis de opbrengst van een uur entrée van 't Lunapark eveneens welwillend ter be schikking. Een beau-geste die gewaar deerd dient te worden. St. Jansteen KEEKING EN HERKEERING VAN MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en wethouders van Sint Jansteen maken bekend: A. dat het goedkeuringsmerk, ge durende het jaar 1948 te bezigen, zal zijn: bij de keuring en herkeuring van maten en gewichtenzitting zal in de kleine staande drukvorm. B. dat dit jaar voor de herkeuring vmn maten en gewichten zitting zal worden gehouden: Hulst in het Ge meentehuis op 26 Mei 1948, van 9.30 tot 12 uur en van 1315 uur. Herijk- plichtigen, die op 26 Mei verhinderd zijn, hebben ook de gelegenheid tot aanbieding van de maten en gewich ten op 19, 20, 21, 24 en 25 Mei 1948. Aan belanghebbenden wordt in her innering gebracht: le. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd moeten zijn, koperen gewichten af gewassen en ook de gaten gereinigd IJzeren gewichten mogen niet gepot lood zijn, doch moeten roestvrij zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie; 2t. dat de maten en gewichten, vóór 1 October 1948 gestempeld moeten zijn met de letter r en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog gele genheid bestaat maten en gewichten te Middelburg op de 2e Donderdag en de daaropvolgende Vrijdag van iede- Aangesteld. Tot ambtenaar bij Invoerrechten en Accijnzen alhier is aangesteld de heer W. Boerman uit Vlissingen. Rode Kruls-actie. Vanweg het Rode Kruis, wordt eenleder in de ge legenheid gesteld om doorgelicht te worden. Het doel is krachtdadiger be strijding der T.B.C. Velen maken van deze gratis aangeboden gelegenheid gebruik. Er zijn er chter die niet ver schijnen. Die weten het weer beter en halen tal van flauwe en ongemo tiveerde redenen aan. Tombola. Bij gelegenheid van 't festival, te geven door de fanfare „De Scheldezonen" in Juni a.s. wordt ter bestrijding der onkosten een groots opgezette tombola gehouden. Aan fa brikanten en neringdoenden is ge vraagd goederen en producten voor prijzen beschikbaar te stellen. Bezoek aan de havens. Burge meesters en secretarissen van verschil lende gemeenten alsmede de directie der Suikerfabriek te Sas van Gent, brachten een bezoek aan de Konin gin Emma- en Hertogin Hedwigha- ven. De toestand der haventjes, zoals die momenteel is, werd grondig be keken. Te betreuren is, dat de heren niet bij laag water aanwezig waren, daar zij dan het resultaat van de tot- nutoe gedane werkzaamheden hadden gezien. Zijdelings vernamen wij dat de mogelijkheid misschien bestaat in de aanstaande bietencampagne weer suikerbieten in de Koningin Emma- haven te verschepen. Overslag ^A GERUIME TIJD van intensieve voorbereiding heeft men thans in het gehele land een begin gemaakt met de eerste phase van uitvoering van het Bedrijfspensioenfonds voor de Land bouw, n.1. de registratie van alle land arbeiders. In de Provincie Groningen is deze registratie reeds beëindigd. De registratie omvat alle landarbeiders In de leeftijd van 17—64 jaar, alsmede zij, die sedert 1 Mei 1947 één of meer da gen als loon-arbeider in het landbouw bedrijf zijn werkzaam geweest. Hoewel de pensioenregeling is voorbereid en op 1 Mei 1947 door de Regering aan vaard voor de land- »n tuinbouw in engere zin. is opname van tndere tot de landbouw In ruime zin behorende bedrijfstakken reeds zeker, terwijl met bedrijfstakken voor een aantal van deze andere het overleg nog gaande ls. De in Zeeland ingestelde sociale ver- zekeringscommissies werden op een pro vincial vergadering, belegd door de sociale commissie van de Stichting voor Sas van Gent Burg. stand. Geboorten: Dina, d.v. P. Du er InkHoebéAlfred, «.v., G. RotthierLammens; ©Jennie, d.v.' J. van HulleHamelink. Sarlo, *,v. J. FruscfaColpaert. Huwelijksvoltrekkingen. Alphons Snoeck 25 Jaar te Terneuzen en Jeanne van den Steen 18 Jaar. Johannes de Kort 26 Jaar te Aardenburg en Annii de Vos, 21 Jaar. Remy Warrens 29 Jaar en Yvonne de Caluwé 27 Jaar. Overleden: Maurice Steppe, 53 jaar echtgenoot van Odilla Colpaert. Theo- dorus van Aerde, 69 jaar echtgenoot van Celina Ducarmon. Te Palembang: Johan Hamerlinck, 27 Jaar, z. v. Alfred HamerllnckGoethals. de Landbouw door de directeur van het bedrijfspensioenfonds nader geïn strueerd. Inmiddels is reeds een groot aantal van deze commissies in hun verzekeringskringen, die ieder enkele gemeenten omvatten, begonnen met het houden van zittingen. Het aantal aanmeldingen wordt voor Zeeland ge schat op ongeveer 30000. Zodra alle aanmeldingen zijn verwerkt, zullen de betrokkenen in het bezit gesteld wor den van een premiekaart. die een be langrijke rol zal spelen bij de opbouw van de verzekering van iedere arbei der. Zij. die op of na 1 Mei 1947 65 jaar of invalide zijn geworden zullen afzon derlijk worden geregistreerd Dit geldt ook voor de nagelaten betrekkingen van hen, die na 1 Mei 1947 zijn overleden. Beperkt de registratie zich voorlopig nog tot de loon-arbeiders, de bedoeling is t.z.t. ook de niet-loon-arbeiders en met name de kleine zelfstandigen, on der het Bedrijfspensioenfonds te laten vallen. De gehele pensioenregeling wordt door de Stichting voor de Landbouw in eigen beheer genomen door de instel ling van een afzonderlijk Bedrijfs pensioenfonds, dat voorlopig nog de eerste in Nederland te en wat de om vang betreft, waarschijnlijk wel niet geëvenaard zal worden. "C^en paar dagen geleden hebben we het ge had over de reuze-olifant die ln de buurt van de Himalaya zou rondknor - ren en waarvan de Inlan ders zelden, dat hij hun olifantjes opzij stompte, alsof het schoothondjes waren. Vandaag willen we het hebben over een ander beest; een vliegen de hagedis, die door een Russische geleerde in de streek van Tsjekalow. ten Noorden van Kazkhstan werd aangetroffen. HIJ leefde niet meer zo als de reuze-olifant, maar 100 mlllioen Jaar geleden zou hij dan toch geleefd hebben. Niet zoals onze 'moderne hagedissen, want die verschuilen zich als het ware achter een bloem stengel, terwijl de Rus sische vlieghagedis dat moeilijk doen kon; om de eenvoudige reden, dat hij een lengte had van X meter en een vleugelspan ning als die van een vlie gend fort. Wanneer een vlieghage dis zich achter een bloem stengel zou hebben ver scholen, dan had hij pre cies hetzelfde gedaan als de heel erg gezette tante, die zich achter een Jong berkenboompje posteerde en tegen haar kleine neefjes zei: „zoek tante tje nou eens". En trou wens: de hagedis behoef de zich niet te verschuilen Want zijn bek. zijn lan dingsgestel en zijn vleu gels garanderen hem vol doende veiligheid. Hij mepte er eenvoudig alles mee opzij, wat hem in de weg stond. Daarbij was hij niet al leen. Men gelooft zelfs, dat in da «treek, waar het geraamte gevonden wtrtt de vliegende hagedlaeen in grote groepen WJ •lkear leven. Net ate op het ogenblik <te kraanvo gels en de tamme kippen. Maar hoe het ook zij: d© beste Jaren van hun lo ven hebben ze wel ge had Warm hart de Graco-pas, tussen Genua en La Spezla werd de auto van pater Visendaz. de stichter van het dorp voor verwaar loosde Italiaanse kinde ren, door bandieten over vallen. De pater echter toonde zich niet bang. Hij vertelde de struikro vers precies wat hij van hen dacht. En zodanig lm poneerde hij hen met zijn woorden, dat ze hun pistolen in hun zak sta ken. hem beterschap be loofden en onder elkaar een collecte hielden voor de jeugd, die de pater on- dpr zijn hoede hield. 3OOOGGGOOOOOOOOOOOOOOOOOO0OOOOGOOOOGOOOGXDOCX30OOO6 Sluiskil Nieuwbouw. Ben dezer dagen zal een aanvang worden gemaakt met het leggen der fundamenten voor een nieuwe woning naast de openbare la gere school. Dit zal de eerste nieuwe woning in ons dorp zijn na de oorlog De bouw gaat uit van particulier initia tief. Voor de gemeente-woningen is reeds geruime tijd geleden een kleine partij stenen gekomen, doch de werk zaamheden laten nog op zich wachten. Terneuzen JUBILERENDE LEDEN. Alhier werd het 25-jarig jubileum ge vierd van 7 leden der wielrijdersvere niging „Vrij en Vlug." Des morgens kwamen de Jubilaris sen met hun echtgenoten naar het clublokaal waarna zij zich vergezeld door het bestuur, de leden der club en de plaatselijke fanfare naar de Kerk begaven, waar om 10 uur een H. Mis werd opgedragen. Daarna ging het in stoet naar het clublokaal, waar de ju bilarissen namens de club door de heer Edm. Apers werden toegesproken. Ook de voorzitter, de heer Cyriel de Bruijnq, sprak de Jubilarissen toe waarna hen allen een grote ingelijste foto ten ge schenke werd gegeven. Terwijl de fan fare „Concordia" naar hartelust speelde werd een stevig glas wijn ge schonken en tractaties gepresenteerd. Ook daarna werden nog verschillende uurtjes gezellig onder elkaar doorge bracht. Dijkwerken. De fa. van Oord van Werkendam is begonnen met de uit voering van een groot dijkwerk aan de Oesterputten, waar een lage kade moet worden vervangen door 'n com plete zeedijk van 6 M. NAP. Men denkt het werk klaar te hebben te gen September *.s. Vlissingen Philippine WONINGEN LN AANBOUW De door de firma Muijs en de Win ter uitgevoerde 261 prefabricated wo ningen zijn Donderdagmorgen onder de kap gekomen. B. en W. en enige we- deropbouwautoriteiten waren daarom naar het werk gekomen om bij het hijsen van de vlag te dezer gelegen heid tegenwoordig te zijn. Het betreft hier een proefneming, die heel wat hoofdbrekens heeft gekost. Wanneer zij echter slaagt hetgeen zeer waar schijnlijk het geval zal zijn ls een zeer snelle woningbouw op deze wijze mogelijk. Burgemeester mr. B. Kolff sprak in een korte toespraak de hoop uit, dat deze poging succes zal hebben. Hierna bezichtigden autoriteiten dp wvnsrer». Raad van Hontenisse r\E op 10 Dec. 1947 vastgestelde ver- ordening tot wijzing van de ver ordening op de heffing en invorde ring ener belasting op de vermakelijk heden, werd ingetrokken. Door de raad zal medewerking wor den verleend tot het in 't leven roe pen en oprichten van de „Stichting voor de Zeeuwse Visserijbelangen", gevestigd te Middelburg. Het ashokje te Lamswaarde zal af gebroken worden en het puin ver kocht voor f 10. Aan de vereniging voor Chr. Mid delbaar en Voorbereidend Hoger On derwijs voor Zeeland werd per leer ling uit de gemeente een bijdrage van 75 gulden verleend. Het voorstel van B. en W. tot vast stelling van een verordening Vast stelling vermenigvuldigingscijfer voor het schoolgeld voor het lager onder wijs, schoolgeldjaar 1948-1949 werd aangenomen. Aan de bijzondere lagere scholen werd ingevolge art. 103 der L. O. wet 1920 f 12 per leerling toegekend. Het voorstel van B. en W. tot toe passing van de circulaire van de mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting inzake beschikbaarstelling premie woningverbetering en split sing werd aangenomen. Aan B. en W. werd hiervoor een bedrag van f 5000 ter beschikking gesteld. Hierdoor zal in niet minder dan 14 gevallen ge holpen kunnen worden. Opnieuw werd vastgesteld een kin derbijslagverordening. Nabij Kuitaart werd een standplaats voor woonwa gens aangewezen, terwijl tegelijker tijd bepaald werd, dat het verboden is elders een standplaats in te nemen. Aan het feestcomité dat zieh zal belasten met de organisatie van de té houden jubileumfeesten werd een be drag van f 1000 ter beschikking ge steld, terwijl tegelijkertijd nog een garantie voor hetzelfde bedrag ver leend werd. Op het verzoek van de Katholieke Z.-Vlaamse Woningbouwvereniging tot het aangaan van een geldlening voor de bouw van 2 middenstandswoningen werd welwillend beschikt. Een bedrag van 35 tot 40.000 gulden werd ter be schikking gesteld. Eveneens werd aan deze vereniging een geldlening ver strekt voor de bouw van woningwet woningen. Twee uitersten. Dezer dagen was hier een kip die alle distributiebepalin gen in de wind sloeg. Om de consu ment ten dienste te zijn legde zij een ei van eventjes 122 gram. Wij gelo ven vast dat de distributiedienst een heftig protest heeft Ingediend en de kip er op attent heeft gemaakt dat men met kleine eitjes ook genoegen moet nemen. De uitwerking kwam de volgende morgen, de kip legde toen een heel klein eitje, met huid en al gewogen.... 2 gram. Wij hopen alleen maar dat de andere kippen deze daad niet zullen navolgen. LINGA. Maandag 17 Mei. Schieling staande wip. Begin 2.30 u. Jubileumschietingen op de staande en liggende wip bij Pol. Weemaes. Begin om 2 uur stipt. KAPELLEBRUG. Zondag 16 en Maandag 17 Mei. Sehietingen bij Fl. de Kindt, begin 3 uur. TERNEUZEN. Zondag 16 Mei. Schieting op 2 .wippen bij J. Dhert begin 3 uur. HULST. Zondag 16 Mei. Schie ting bij Aug. de Gucht. begin 3 uur. rjE Zeeuwse Vereniging het School- museum hield haar jaarvergade ring Vrijdag te Goes. Zij werd door een paar honderd onderwijzers en on derwijzeressen uit geheel Zeeland bij gewoond en ln de middagbijeenkomst ook bezocht door de leden van G.S., de heren Lockefeer en Schout. Voorzitter Leenhöuts leidde de ver gadering en sprak in de morgen zijn welkomstwoord. Uit het jaarverslag van de secretaris penningmeester, de heer Roelands, bleek, dat het ledental was geklommen tot 334. terwijl 15 gemeenten en 25 schoolbesturen subsidies verstrekken. Het bezoek aan het Schoolmuseum is bevredigend en het werk der vereni ging loopt weer, hoewel de toestand riog niet ideaal is. De oorlogsschade-regeling is nu voor elkaar en de vergoeding bepaald op 2827.— Het nadelig saldo over 1947 bedraagt 136, hoofdzakelijk een gevolg van de kosten, die verbonden waren aan de Zeeuwse onderwijsdag. De begroting werd vastgesteld neet een eindbedrag van 541.— I Nadat de£e aftredende leden waren herkozen hield de heer P. Eggermon-, inspecteur L. O. te Roosendaal, een lezing over „Mondeling taalonderwijs" die met veel aandacht werd beluisterd. Bijz. Politierechter Middelburg gIJ huiszoeking werd op 27 October 1947 in de woning van de 39-jarige polderwerker W. de K„ te Heer Arendskerk in een kinderwagen aan getroffen een 80-tal pakjes Engelse Player sigaretten en op de zolder ach ter een ledikant ongeveer 10 k.g. Bel gische tabak. Verdachte verklaarde deze goederen van een woonwagenbe woner te hebben gekocht. Vonnis f 200 sub». 2 maanden hechtenis met ver beurdverklaring van de in beslaggeno men goederen. JTnig# tijd geleden werden door de At- rondissements-Reehtbank alhier een aantal personen veroordeeld ter- cake van diefstal en heling van grote hoeveelheden suiker, welke suiker af komstig was van de firma Maljers. Thans stonden een aantal lieden te recht, die de suiker hadden opgekocht „zonder bon" en tegen zwarte prijzen. C. S. een 47-jarige kellner uit Vlissin gen kocht op verschillende tijdstippen in het tijdvak van Januari 1947 tot en met 1948 voor de prijs van f 3,per k.g. een flinke hoeveelheid suiker van J. W. en K. S. en verkocht deze suiker, ongeveer 20 k.g. door aan de 34-Jarige banketbakker P. J. van G„ uit Middel burg voor de prijs van f 5.35 per k.g. Deze banketbakker wist er wel raad mee, want zo deze verklaarde ontving hij een geringe toewijzing voor suiker van de Distributie en op deze wijze kon hij zijn klanten beter helpen! Ook de 26-jarige MeJ. E. G. S. uit Middel- 1.burS kocht ongeveer 20 k.g, suiker voor n de middagvergadering heeft de j,_ per k.g. eveneens de 41-jarige C. 1T KaaM anew D T 1*1 17 ei e. Zwakzinnigenzorg. heer Leerkamp, hoofd ener B.L.O. school te Hilversum een zeer interes sante lezing gehouden over „Zwakzin nigenzorg." Sprekers eigen ervaring gaf diepte aan zijn betoog. H„ echtg. van S. G. uit Middelburg, die 30 k.g. van deze zoetghed kocht. M. C. S. een 42-jarige kellner uit Mid delburg kocht behalve 20 k.g. suiker, •ook nog hoeveelheden thee en koffie. Spr. deelde nog mede, dat er momen- s welke goederen eveneens ontvreemd teel in Nederland 160 scholen voor waren uit het pakhuis van de firma B.L.O. zijn, die 19.000 leerlingen tellen, i Maljers. Er zijn echter nog 13.000 kinderen, die i voor buitengewoon lager onderwijs in aanmerking komen, waar nog geen speciale scholen voor aanwezig zijn en die nu merendeels op gewone scholen zijn ondergebracht. Op dit gebied is dus nog heel wat te doen. Het filmpje „Een dagje op de BLO- school" zorgde voor illustratieve aan vulling. De expositie. J^e vergadering had plaats in de grote zaal van „Juliana", in een der nevenzalen hadden vijf van de bekendste firma's hun schooluitgaven geëxposeerd. Vooral op het gebied van I leerboeken was er schitterend mate- 1 riaal. Ook was er een kleine tentoon stelling van leermiddelen en werkstuk ken der Middelburgse B.L.O.schooI te bezichtigen. Blikgroenten, Jams, Soepen gr is wel eens getwijfeld aan de kracht der democratische stern-methode binnen de KVP. Als het advies klaar is, is de kous af, hebben we onlangs nog ergens horen beweren. In het licht van dat wat er Zondag j.l. gebeurde kan deze stel ling toch onmogelijk gehandhaafd blijven. Er bestaat geen kieskring of kleskringengroep, waar het adviek niet is doorbroken. Men kan moeilijk voor alle ge vallen zeggen: op gelukkige wijze doorbroken. Het evenwicht, dat het samenstel van adviezen had trach ten te bereiken, is verstoord. We hebben de steen der wijzen voor de kiesmethode nog niet gevonden. Het pijnlijkst is wel dat wat in de Westelijke kies kringen is voorgevallen. We laten onbesproken het feit, dat Mr van Maarseveen duikelde als lijsttrek ker. Doch het feit, dat een lijst, welke ook voor Zee land geldt, geen enkele Zeeuwse vertegenwoordiger bevat, moet de mensen in dat gewest wel ontstem men. Natuurlijk blijft vóór alles staan de beginsel plicht: stemt de KVP. Doch deze plicht moet ook een vreugde kunnen zijn. Aarzelenden moeten kun nen worden getrokken. Hiervan nu vrezen we, zal slechts weinig sprake zijn in het Zeeuwse gewest. Jammer, erg jammer. Een volgende keer een kwali teitszetel voor een Zeeuwse candidaat! ■yanwaar deze verrassingen? Er zijn ver schillende factoren aan te wijzen. Een belangrijke is deze: Op het platteland is het medele ven met de partij over het algemeen veel intenser dan in de steden. O ja, men vindt in de steden genoeg mopperaars op de partij. De contributie is al gauw te hoog. Van de besturen deugt niks. Men beweert geen zier te vertellen te hebben in de partij. Als men zulke mensen echter vraagt: Kom je wel eens op de vergadering? Doe je daar je mond wel eens open? Doe je mee aan de groslijststemming? dan luidt het antwoord: Mij niet gezien, ik kan mijn tijd wel beter gebruiken! En nu de stemming niet uitvalt, zoals ver wacht en gedacht werd, hebben deze achterblijvers zeker geen reden tot klagen. We moeten de dingen nu nemen zoals ze zijn. De les is echter duidelijk: In de grote bevolkings centra moet de partij beter gaan leven door een daadwerkelijke belangstelling van allen, die tot het lidmaatschap geroepen zijn. GOES, 14 Mei. Groenten: Bloem kool IA 7488, idem I 4671, idem II 2736, idem III 1222, Komkommers I 51—58. idem II 44—46, idem 111 20— 29, Kropsla 47, alles per 100 stuks; Spinazie 9—28, Rabarber 814, Poste lein 37—40, Uien (afw.) 30, Sjalotten 1415, Nieuwe aardappelen 130, idem Drielingen 104, alles per 100 kg.; Wor telen 3958, Radijs 37, Rammenas 0.502, Selderij 5.50—8.50, alles per 100 bos LEEUWARDEN. 14 Mei Aanvoer: 94 stieren, 28 vette koeien, 1081 melk koeien van f 265f 975; 73 pinken van f 150f315; 616 nuchtere kalveren, 321 schapen van f 50f 90; 1354 lamme ren van f 20f 28, 111 varkens, 439 biggen en lopers, biggen van f 50—f 75. en lopers van f 75f 95, 103 bokken. 132 paarden van f 140—f 790. aan voer totaal: 4352 stuks. Overzicht: Stieren, melkkoeien en pinken, aanvoer minder, handel kalm, prijzen hoger, biggen, aanvoer ruim, handel kalm, prijzen gelijk. Schapen, aanvoer minder, handel kalm, prijzen niet hoger. Lammeren, aanvoer ruim, handel kalm, goede soort hoger, afwij kende minder. Paarden, aanvoer ruim, handel fleurig. De Veehouderijcentrale nam heden een klein aantal runderen, enkele schapen en de aangevoerde i nuchtere kalveren over. I Ter zitting zei de Officier van Jus titie mr. Andrea, dat het bewijs geleverd is. Hij wilde alleen de zwarte handel in aanmerking nemen, en niet de schuldheling. C. S. is al tweemaal wegens zwarte handel veroordeeld. De eis tegen deze verdachte is 4 maanden gevangenisstraf. De zaak tegen E. S. werd aangehouden, omdat verdachte niet is verschenen. Eis tegen P. van G. 2 maanden gevangenisstraf en tegen M. C. S. f 300,subs 2 maanden hech tenis De uitspraken in deze zaken zijn: C. S. 14 dagen gevangenisstraf; P. van G. f 250,subs. 2 maanden hechtenis; M. C. S. f 150,subs. 1 maand hech tenis. De thans gedetineerde 39-Jarige mo lenaar uit A, de V. is ten laste ge legd het aankopen buiten de voor schriften om van gerst, tarwe en haver Verdachte had dit ook bekend. Ver schillende partijen haalde hij zelf, an dere liet hij door zijn knecht halen. Als molenaar kon hij deze granen best gebruiken. Van verschillende landbou wers kocht hij vooral veel gerst, in totaal wel zo'n 17.000 k.g. Ook de aan koop van tarwe mocht er echter zijn namelijk zo'n kleine 6000 k.g. Ter zitting bekende verdachte de V. de hem ten laste gelegde feiten. De Officier van Justitie zei het een ern stige zaak te vinden. Verd. heeft tonnen graan aan de voedselvoorziening ont trokken. Een gevangenisstraf is hier zeker op zijn plaats. Eis: 3 maanden gevangenisstraf met aftrek en ver beurdverklaring. Mr. Kurtz, raadsman van verdachte, zei dat er over deze man niet ongun stig kan worden gesproken. Het is de meest vooraanstaande Ingezetene van Oostburg. Eigener beweging werden gunstige verklaringen omtrent deze verdachte aan het Parket gezonden. Pleiter legt de nadruk op de motleven, die de verdachte tot een en ander heb ben bewogen efi voert verzachtende omstandigheden aan. Hij vroeg de vrij heidsstraf niet langer dan de preven tieve te doen zijn, eventueel met een voorwaardelijke straf. Uitspraak 2 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest en verbeurdver klaring van het inbeslaggenomene. 10) In z'n hart moet Manten den jon gen doktoor 'n beetje gelijk geven. Maar dit bekennen? Om den duivel niet. „Bah! zegt ie grimlachend, door Dokus in 't putje geholpen te worden, of door 'n doktoor, dat blijft hezelfde. Kozijn Steven, als al de menschen, die gij in uw leven naar 't piereland zult zenden bij u moesten komen spoken, 't zou alle nachten 'n schoon concert zijn in uw huls". Hartelijk lacht Steven met Manten en Thea mee. „Daar ben ik nie bang van, ko zijn Manten. Ik zou mee-spoken. Ik heb nog den grosse-caisse gebla zen in ons studentenmuziék". Manten en ook Thea schieten bei den in 'n schaterlach uit. Het bevalt Manten, dat die jonge doktoor niet te veel pretentie ver koopt. Gewoonlijk willen die geleerde menschen al het verstand ln pacht hebben en is 'n diskusie met 'n sim pel boertje gelijk hij hen te min. Dat heeft hem altijd in die kerels geër gerd. Want Manten weet tooh wel, dat ie van achter geen koe komt. En ko zijn Steven schijnt dat ook te besef fen. „Zie, lachte Manten gul, ge bevalt me". Maar half kregelig, half ironisch voegt ie er aan toe: „Maar't is toch jammer, dat ge doktoor zijt". „Wat moest ik dan geworden zijn, kozijn Manten?" vraagt Ste ven. Het boertje krabt even achter z'n oor, bekijkt den jongen man met 'n paar glundere oogen: „Notaris! Al zoo eenen met 'n dikken buik, roode bollekaken. 'n purperen wijnneuze en 'n lange pijp in z'n mond. Dan liet ik u seffens m'n testament maken. Daar!" „Dat kan ik ook, lacht Ste ven hartelijk. En... er mezelf met e voor 't beste paart Inzetten". Bij dit geestig antwoord schiet Manten in 'n lulden hartelijken lach uit. Die Steven bevalt hem al meer en meer. Maar Thea, die al dien tijd aandachtig heeft zitten luisteren, komt er nu tusschen: „En wat zou er van mij toens geworden, kozijn?" Steven knikt z'n nichtje lachend aan. Van haar? „Wel, 'k zou er u bij pakken, Thea. Om kozijn Manten's erfe- nisse niet te schenden". 'n Vlammeke van voldoening gen- stert uit Thea's oogen om Steven's streelend antwoord. Manten slaat van plezier op z'n knie. Die jongen bevalt hem. „Dat ware den zin, lacht ie. Ge zijt 'n slimme vogel". Maar ineens vertrekt z'n gezicht. En half lachend, half ernstig zegt ie daarop: „Gedorie jammer, dat ge doktoor zijt". Thea voelt, dat vader stilaan met kozijn Steven ingenomen geraakt, en dat hetmoment geschikt is om over het andere te spreken „Maar, nu heeft kozijn Steven nog niet verteld, waarom dat ie naar hier gekomen is". „Inderdaad".' besluit Manten nieuwsgierig. Steven aarzelt 'n oogen'olik. Na het gesprek van daarstraks voelt ie nu wel, dat z'n voorstellen onvermijde lijk op tegenstand zullen stuiten van kozijn Manten's wege. Als de mentaliteit in Veerdegem is, zooals ie er daar straks 'n staal tje van kreeg, dan zal het van geen leien dakje loopen met z'n plannetje. ,,'k Weet waarachtig niet, of ik niet beter zou doen vaner niet aari te berinnen?" Verwonderd kijkt Manten op. Waarom niet?" „Ge komt ons, doktoors daar zoo onbermhertig toe te takelen „Och, geeft Manten gul toe, da was maar bij maniere van spreken. D'r moeten er ook bestaan gelijk gij. De wereld wil bedrogen zijn, hé? Allee, begin maar. Schenk nog 'nen keer vol, Thea. M'n kele is er droge van geworden." Thea schenkt de glazen nog eens vol, terwijl ze Steven met 'n blik aan moedigt. „Gezondheid!" zegt Manten terwijl ie met z'n glas tegen Steven's glas aantikt. Nadat de jonge doktoor 'n goeien slok genomen heeft, vat le den stier bij de horens. „De kwestie is déze. Omdat ik in de Universiteit zulke goede studie gedaan had, raadde de Professor me aan, me in de stad te gaan vestigen. Trouwens, te lande zijn alle plaat- kes bezet; "''at er me niets, anders ove: bleef, dan m'n geluk in de stad te beproeven". Aandachtig zit Manten te luisteren onderwijl ie dikke rookwolken uit z'n pijp trekt. - „Geen slecht gedacht beaamt ie. In de stad zijn de menschen nog 'n beetje dommer dan te lande". Ietwat verrast kijkt Steven op. Dan geeft ie met 'n glimlachje toe: „Ze zijn 'top 'n andere manier, ko zijn. Wil 'n doktoor daAr gegeerd wor den, hij moet in 'n huis wonen, zoo groot als de kerke, ergens op 'n groo- ten avenue; hij' moet knechten en meiden hebben, 'n groote plaat aan z'n deur, 'n automobiel om z'n zieken te bezoeken „Ja. vult Manten ironisch aan gelijk doktoor Tiessens met zijn char- a-banc En Sequah Indertijd met zijn muziek Onwillekeurig moet Steven lachen om kozijn Manten's rake vergelijking: ,,'t Gelijkt er op". „En kozijn Steven, vervolgt Manten met denzelfden a-em, zoo- ne van brave ouders, die diepe in hun beurzeke hebben moeten schartelen om hun zoontje te laten studeeren aan de universiteit, en ko6t met al die chieke confraters niet konkuree- ren en kreeg geen andere kalanten dar. een paar schamele dutsen die hem vriendelijk bedankten voor zijn moeite, maardie hun reke- ningske vergaten te betalen". Verduiveld, kozijn Manten sloeg in eens den nagel op den kop. Steven zit er 'n momentje van te gapen. .Kozijn Manten, ge zijt 'n men- schenkenner?!" „Daar en moet ge geen profeet voor zijn om d&t te voorspellen", glimlacht Manten. .Ene... de rest weet ge mis schien ook al? vraagt Steven. ..Dat ls simpel genoeg. Nu zou kozijn Steven z'n geluk hier in Veer degem willen beproeven". Steven staat verp&ft van zooveel doorzicht. Dat had ie waarachtig bij dat simpel iteaBWche boertje «kt verwacht (Wordt vervolgd.)

de Stem | 1948 | | pagina 2