an In Italië is het nog niet rustig Krijg: srumoer om Israël' Naar de „broeinesten van de georganiseerde smokkelhandel' na Prinses Julia als Regentes beëdigd PINKSTEREN ym IN 'T KORT Sociale verzekering VIEF DE {AARGANG No. 1075 ZATERDAG 15 MEI 1948 jn Remedy ind dingen: Ontploffingen en nachtelijke schietpartijen I Joodse staat geproclameerd DistributienieuWs Meer melk voor volwassenen Warm Pinksterweer Oproep tot gebed van het Episcopaat Ontnuchterende ervaringen De controle op de uitvoer van garnalen is uiterst scherp Verkiezingen 7 Juli Gromyko verlaat Ver. St. Dr. de Kort Gouverneur van Curasao? Spaak trekt ontslag aanvrage in p.AUL SPAAK, Belgie's minister-pre sident, heeft Woensdag j.L bij de Prins-regent ingediende ontslag-aan vrage van zijn regering ingetrokken. De socialistische en de christelijke Het financierings vraagstuk Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A. J. J- M. Mes: Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal, per post f 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bjjbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend' voor de Zeeuwse oplage): 1 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. heest snerpende br infectie. los.... Binnen li, zooals U een I, zoodat hij niet be er vanavond J op. Doosje unend.Voetbad l'V- it, hoe het Jansen :rd wordt, ingewezen nkelier in jn, helaas i' T. voor- geldt niet meronder- ook voor ondergoed nus. Houd ning mee :dicihaie petmunt ivot. aJU Cjfmó (Van onze Romeinse correspondent) HOEWEL DE POLITIEKE HEMEL na de verkiezingen in Italië veel blijkt opgklaard te zijn, toch is de sfeer nog steeds niet even helder als de at mosfeer van dit land. Er gaat wel geen week voorbij of er worden aanslagen gemeld, ja soms verscheidene per week, op de wapenarsenalen van het leger. En al deze aanslagen zijn tot nu toe GEREGELD GEVECHT. in mysterieuse omstandigheden gehuld het publiek dat kort bij de bewuste Qp enige afstand van Rome in het plaatsen woont, hoort ontploffingen en gebied van de Monte Soracte zag nachtelijke schietpartijen, het ziet rode de schildwacht van een munitieopslag- liehtsignalen tegen de nachtelijke pjaats 's nachts een schaduw voorbij- hemel en het publiek, dat verder af sluipen, loste een schot om dengene woont,' hoort alleen van het gebeuren te waarschuwen, die deze schaduw I in de' geheimzinnige verhalen in de veroorzaakte, maar werd hierop prompt ■kranten. In de omgeving van Milaan beantwoord door de roffels van mltrail- en Bologna zijn er de laatste maand leurvuur. Na deze wederzijdse nachte- 15 van deze nachtelijke aanvallen lijke begroeting ontspon zich een ge regeld onderhoud, dat van beide zijden op voet van oorlog werd verder ge voerd en dat van middernacht tot tegen de morgen duurde. Deze aanval len aldaar herhaalden zich verschei dene malen en bereikten hun hoogte punt enkele dagen geleden, toen er door een groep van naar schatting dertig man een formele aanval op het munitiedepot werd ondernomen. De autoriteiten laten over deze aanvallen van de laatste tijd zeer weinig los. Bij Soracte werden drie wachten geduren de het nachtelijk treffen gewond, van de tegenpartij ontbrak 's morgens toen de strijd was beëindigd ieder spoor, zelfs geen patroonhuls was te vinden op het terrein. Sommige wachtposten beweren, dat ze bevelen hebben horen geven in een vreemde taal en de spion- nagedienst van het leger zou er mis schien meer over kunnen vertellen, daar deze er op een andere plaats in I geweest. geslaagd is, drie buitenlandse agenten te arresteren, maar ze laat over deze zaak niets los. De nachtelijke aanvallen op munitie dumps zijn niet van de laatste tijd, ze dateren al van vorig jaar en sommige hebben verschillende slachtoffers ge- eist. Zo verloren er acht het leven en werden er een groot aantal gewond, toen op 4 Maart j.L het arsenaal in Arcisate de lucht iirging. DUISTERE ACHTERGROND. Vlfat er achter zit, wie de aanslagen leiden en wat hun bedoelingen zijn, over dit alles is het Italiaanse volk tot nu toe niet ingelicht. En de meesten besteden er niet eens veel aandacht aan, want het land is groot en er zijn bijna voortdurend van der gelijke geheimzinnigheden, waarover zich niemand erg druk maakt. Hetgeen Andertussen niet wil zeggen, dat ze zo onschuldig zijn. Ze wijzen minstens op een organisatie, die voortdurend de aanvallen op de munitiedepots leidt en regelt en wier bedoeling het is, ofwel ze in de lucht te laten vliegen of lie ver nog, zich van deze wapens meester te maken. En dit laatste zou men heel gemakkelijk in verband kunnen bren gen met de voortdurende wapenzendin- gen, die het „bevriende" Yougo-Slavië aan haar vrienden hier doet toekomen, en die op geheimzinnige manier wor den binnengesmokkeld. Alles bij elkaar onderstrepen ze de juistheid van de politiek van de Minister van Binnen landse Zaken, Mario Soelba, die een sterk politieleger de beste waarborg acht voor de Italiaanse republiek. Want deze zal vooreerst haar geschie denis wel niet in onverdeelde rust kunnen schrijven en de bedreiging met revolutie is na 18 April wel ver terug gedreven maar nog niet helemaal het land uit. „Wanneer Hij komt, de Geest der waarheid, dan zal Hij U tot de volle waarheid gelei den" (Joan 16-13) Velden zal er in de wereld zoveel verwarring zijn geweest als in on ze dagen. Op het grote toneel van de politiek volgen de spanningen el kaar op in angstwekkende snelheid; ideeën en systemen bestrijden elkaar; wereldbeschouwingen komen in bot sing; en in alle delen van de wereld worden meningsverschillen zelfs met wapens uitgevochten. Er worden con ferenties cn congressen gehouden, gro te internationale plannen worden ge maakt cn verdragen gesloten, maar zij wekken veelal de indruk van weg in de chaos van ideeën en menin gen, die men ons van alle kanten wil opdringen? Wie kan in de verdwa zing van deze tijd nog met zekerheid zeggen waar het goede eindigt en het kwaad begint? Het is zo moeilijk voor ieder mens om de waarheid van leu gen te onderscheiden, om het gevaar van de dwaling te zien in de veelheid van systemen en opvattingen waar we mee te maken hebben. Heeft niet iedere dwaling iets goeds en iedere leugen een schijn van waarheid in zich? TN de verenigde vergadering van de beide Kamers der Staten Generaal is gistermiddag H. K. H. Prinses Ju liana als tijdelijke Regentes beeedigd. De plechtigheid duurde slechts enkele minuten. Prinses Juliana was alleen vergezeld van Prins Bernhard. In zijn toespraak die prof. mr. Kra nenburg hield wëfe deze o.m. op de JSRAEL" de joodse staat in Pa- lestina is gisteren door de joodse nationale raad in Tel Aviv geproclameerd. David Ben Goerion is premier van deze staat geworden. De staat zal openstaan voor alle joodse emigranten, zo heet het in een verklaring, en zal gebaseerd zijn op vrijheid, rechtvaardigheid en vrede, zoals door de profeten is geleerd. Uit Washington is gemeld, dat de Ver. Staten de joodse staat hebben erkent. Er is een verzoek tot de V. N. ge richt het joodse volk bij te staan bij de opbouw van zijn staat. De voor zitter van de Amerikaanse sectie van het joodse bureau voor Palestina, noemde het afkondigen van de nieu- goll van ontroering die door ons volk 1 we staat: de droom van de sinds 20 is gegaan toen de zo vertrouwde stem van onze Koningin via de aether de tijding bracht, dat H.M. na de Jubi leumfeesten afstand zal doen van de Troon ten behoeve van Prinses Juliana, Hij sprak de vurige hoop uit, dat H.M. een schone en rustige levensavond te midden van een weer tot voorspoed komend volk moge worden geschonken. rvE GUNSTIGE ontwikkeling van de meiproductie, welke in de komende weken het hoogtpunt zal bereiken, maakt het mogelijk het melkrantsoen voor volwassenen tijdelijk d.w.z. zo mogelijk gedurende 6 of 8 weken te verhogen tot 6 liter per twee weken. Reeds voor de volgende week kan een extra-bon voor een halve liter melk voor personen boven de 21 jaar wor den aangewezen. Met ingang van 15 Mei 1948 geeft bon 362 melk recht op het kopen van een halve liter ge standaardiseerde melk. eeuwen dakloos wandelende jood, is thans werkelijkheid geworden' Onaangename droom. /GEDURENDE de laatste dagen is de luchtdruk in West-Euro pa langzaam doch regelmatig blijven stijgen onder invloed van een verplaatsing in Noordooste lijke richting van het Azoren- bogedrukgebied. De verschillende tamelijk actieve Oceaandepressies worden daardoor nu gedwongen een Noordoostelijke koers te vol gen van het midden van de Oce aan over IJsland naar de IJszee. Het gevolg van deze ontwikkeling in de luchtdrukverdeling is, dat de aanvoer van koelere lucht over het Noordzeegebied is afgesneden en de temperaturen geleidelijk weer hoger zullen worden. Gedu rende de eerste paar dagen zijn bovendien de kansen op vorming van verspreide onweersbuien door de verwarming in de namiddag uiterst gering, pas in de loop van Tweede Pinksterdag wordt de Kans hierop groter, daar verwacht kan worden, dat tegen die tijd de invloed van de Oceaandepressies zich weer meer over het vaste- breider?11 ^est"^ur°Pa #aat uit- tv ?lls naar uit» dat het IKïïJ?6* Posteren over het al- liu? Wr \aai zal zi'n met tame- temperaturen, lange pe- 5yen.nvaJ zonneschijn, niet veel r»?«is 4ln Jde loop van de minff van -kans °P vor- onweders. verspreidp warmte- BUt->°r vandaa£ voorspelt De Drpog cn over het zonnig weer. algemeen en Oost W tussen Noord Heden zon onder 20.27 uur en OT 4 45°nuQnrr 2107 li Zondag zon Maan on h ni ondcr 2028 uur- uur Maa'nH— uur en °nder 2.40 onder 20 in1?* zoÏVop 4 43 uur en en onder» sa Maa-fiop 13-38 op 4 42 unruur' Dinsdag zon p uur en maan op 14.52 uur. JJET wordt echter een droom met onaangename storingen, want al les wijst erop. dat kort na de geboor te van de baby „Israël" een hevig krijgstumult zal losbarsten. De Arabieren blijven uitermate ac tief en hebben volgens de jongste be richten weer enige nederzettingen in het Noorden overrompeld, terwijl Sy rische pantsereenheden een zelfde ac tiviteit in het Noord-Oosten hebben ten toon gespreid. Twee Egyptische bataljons heb ben de Falestijnse grens reeds over schreden. Het Arabische legioen onder opper commando van Koning Abdoellah zal ondersteund blijven worden door En geland ingevolge 't Brits-Transjor- daans verdrag, zo heeft 'n woordvoer der van 't Britse min. van Buitenland se Zaken verklaard, welke verkla ring wel de nodige critiek zal krijgen in sommige landen. De Britse steun is begrijpelijk, omdat zowel Engeland als de Ver. Staten niet ten onrechte vrezen, dat het Palestijnse conflict koren op de molen van Moskou is, dat via een oorlog steun hoopte te krijgen in het Oosten. Daarom heeft Amerika ook het voornemen geuit de Palestijnse kust hermetisch af te sluiten met schepen, zodat er geen „buitenlandse" infiltratie kan plaats vinden. Zak vol verrassingen? TEMEN en c#e- Libanon hebben in middels het Egyptische voorbeeld gevolgd in het kader van de „heilige oorlog" en de staat van beleg afge kondigd. Men gelooft, dat 50.000 man Egyptische troepen Palestina zullen binnentrekken, om deel te nemen aan de „heilige oorlog", waarbij zich dan 50.000 Irakiezen, 12.000 Arabieren uit Transjordanië en 10.000 uit de Li banon zouden aansluiten. Volgens de Amerikaanse deskundi gen hebben de joodse troepen „een zal vol militaire verrassingen" in petto. De Veiligheidsraad besloot een be middelaar naar Palestina te zenden. QNDER dagtekening van 1 Mei 1948 heeft de H. Vader in de encycliek „Auspicia quaedam" zijn ernstige be zorgdheid uitgedrukt over de huidige wereldtoestand. Want hoewel er troostvolle aanwij zingen zijn, die hoop geven op betere tijden, zijn er toch vele gebeurtenis sen, die het hart van den H. Vader verontrusten. En in het bewustzijn, dat uitslui tend menselijke middelen niet bij machte zijn om de donkere dreigin gen af te weren, zoekt Hij vóór alles bij God zijn steun, en spoort al zijn kinderen, over de hele wereld ver spreid, aan, om zich in gebed met Hem te verenigen, en vooral in deze maand Mei de machtige voorspraak in te roepen van de H. Maagd Maria. De Hoogwaardige Bisschoppen van Nederland willen niets liever, dan aan deze wens van de H. Vader tege moet te komen, en wenden zich langs deze weg tot al hun onderhorige ge lovigen, met het dringend verzoek om in vereniging met de Vader der Chris tenheid hun smeekbeden te richten tot de H. Maagd, teneinde door haar tussenkomst van God te verkrijgen eendracht onder de volkeren, de aan de godsdienst verschuldigde vrijheid en de vreedzame arbeid voor alle mensen. Als bijzondere intentie beveelt de H. Vader aan de H.H. Plaatsen in Palestina, waar zulk een wan orde heerst en ^elk land iedere dag meer verwoest wordt en overdekt met ruines. Moge het gezamenlijk gebed van alle gelovigen tot Maria verkrijgen, dat de toestand in Pa lestina op dusdanige rechtvaardige wijze worde opgelost, dat eendracht en vrede er een gelukkige triomf mogen beleven. Grote verwachtingen koestert de H. Vader van het gebed der kleinen. En de Hoogwaardige Bisschoppen geven gaarne gehoor aan Zijn wens vooral de kinderen te willen aansporen om vertrouwvol en vurig te bidden tot Maria voor de intenties van de H. Vader. Maar tevens wekken zij de ouders op in deze hun kinderen voor te gaan, en in gezamenlijk gebed neer te knielen voor het beeld van de Moedermaagd, opdat de goedertieren- ste Moeder van God, die in alle moei lijke tijden steeds een krachtige hulp is geweest, ook nu door haar tussen komst bewerke de terugkeer van rust en orde, van vrede en vrijheid voor Kerk en volkerengemeenschap. laatste noodsprongen te zijn om er ger te voorkomen. Er is weinig ho°P memidden van al die verwarring in en veel angst, weinig vertrouwen en X w „n in hpt klpinp ffaan wp veel zorg in de grote gebeurtenissen van deze tijd. TUTaar niet alleen in het grote we- reldgebeuren is het zo. Ook het leven van de gewone mens kent zijn verwarring. Wie kan er wijs uit al de problemen, die hij dagelijks ont moet? Wie weet een oplossing voor de talloze raadsels waar hij dag aan dag mee te maken heeft? Wie vindt de het grote en in het kleine gaan we het Pinksterfeest vieren. Voor velen zal het voorbijgaan zoals iedere dag voorbijgaat: in de sleur van werk en ontspanning, van oppervlakkige zorg en oppervlakkig vermaak. En toch zal de oplossing voor alle moeilijkheden gelegen zijn bij Hem, Die ons „tot de volle waarheid zal geleiden". De Geest Gods is altijd ondcr de mensen, ook als zij dwalen, ook als zij in blinde verwarring de waarheid niet meer zien. Hij alleen zal in de cha os de weg kunnen wijzen en de uit komst kunnen vinden in alle moei lijkheden; Hij alleen zal ons en de wereld kunnen geleiden tot de oplos sing van alle problemen, tot de ze kere waarheid naast iedere dwaling. Maar dan zal nodig zijn dat wij en de wereld ons laten leiden! Dan zal leder mens en de hele mensengemeen schap zich onder de leiding moeten stellen van Hem. Die „de Geest der waarheid" is en niet in eigen bekrom pen kortzichtigheid het beter willen weten en zelf een oplossing willen vinden. ■yoor wie dit een ogenblik bedenkt heeft 't Hoogfeest van Pinksteren grote betekenis. Het zal voor hem een aanleiding zijn om zijn eigen houding te herzien, om bereidwilliger en ge makkelijker de leiding van Gods Geest te aanvaarden in het diepe be sef dat hij alleen zo de waarheid zal vinden in de verwarring die hem om geeft. En hij zal bidden, vurig en welgemeend: „Kom Heilige Geest, ver vul de harten van uw gelovigen en van alle mensen. Verlicht de regeer ders en geef, dat uit de chaos van deze tijd de waarheid helder lichtend naar voren komt". J. K. pr. 0O00000000CO0XXKX3O00000C ooo<x><>o<>c<><><><>oc<>o<><x><><><x><x><><><>ooo<>tx>c<><>c«>o<><><x><>o<>o DE ALARMERENDE berichten welke de Vlaamse „Nieuwe Gids" publiceerde over de geweldige smokkelhandel in Zeeuwse garnalen, klonken ons als een donderslag in de oren. Opgeschrikt togen we naar de „broeinesten van de georga niseerde smokkelhandel", met welke titel Bouchaute, Zand vliet, Philippine en Breskens werden mooi gemaakt. Aanvankelijk werden we niet veel wijzer, want we moesten constateren dat te Philippine met zijn dichtgeslibde haven de visvangst op z'n oor ligt en dat men daar nooit aan garnalenvangst deedTe Zandvliet bestaat geen visserij meer en te Bouchaute vaart al in geen weken een. visser man uit, vanwege de staking onder de Belgische visver- schalkers poging om in liet zwart'te werken zeer onaantrekkelijk maken voor de vis- exportmir, die bovendien geen omwegen kan bewandelen, omdat zijn waar zo aan bederf onderhevig is, dat hij die bliksemsnel langs de officiële weg aan de man moet brengen. Frankrijk neemt meer af dan België In verband met het hoog feest van Pinksteren zal ons blad Maandag a.s. NIET verschijnen. Candidaatsstelling 4 Juni r)E minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de regering ernaar streeft de eventuele verkiezing van de leden der Tweede Kamer, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, te doen plaats hebben op Woensdag 7 Juli. In dat geval zal de candidaatstellng op 4 Juni kunnen plaats hebben. ANDREI GROMYKO, de Sovjet' Russische afgevaardigde bij de Veiligheidsraad van de V. N., zal deze zomer zijn functie neerleggen. Hij zal vervangen worden door Jacob Malik, Sovjet-Russische plaatsvervangend mi nister van Buitenlandse Zaken, die thans op weg is naar de Verenigde Staten. Bevoegde waarnemers menen, dat de terugroeping van Gromyko bete kent, dat de spanning tussen de Ver. Staten en de USSR zal afnemen. De naam Gromyko is het symbool van de automatische en absolute „Sovjet-communistische" orthodoxie, zo zegt men in Wasrington. DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND. f)8 BERAADSLAGING over Indone sië, in de Veiligheidsraad, welke gistermiddag zou plaats hebben is voor onbepaalde tijd uitgesteld. £TEN HANDELSREIZIGER te Deven ter moest vanuit den Helder een aangetekende brief met ƒ500,— ver zenden aan zijn werkgever te Leeu warden, die echter hij opening van de brief slechts krantenknipsels aantrof. De man is gearresteerd. JJUIZENDEN FARIJZENAARS heb ben gisteren in hun met vlaggen versierde stad prinses Elisabeth van Engeland en haar gemaal bij hun aan komst voor een bezoek van vijf dagen aan de Franse hoofdstad verwelkomd. Het M.s. „Johan van Oldenbarne- velt" dat met militairen aan boord uit Indonesië naar het vader land onderweg is, wordt Dinsdagavond 18 Mei in Amsterdam verwacht. Met de debarkatie zal Woensdagmorgen om 9 uur worden begonnen. 12 leef dus Breskens over.. Ook in dit „smokkelnest" viel het nogal mee. We maakten aan het haventje een ge moedelijk praatje met een paar zee robben, die wijdbeens en handen in de zakken over de Schelde-wateren tuur den en hun tabaksrantsoen met grote naarstigheid in rook omzetten. Een misdadige aard vermochten we in deze mannen niet te ontdekken. Met een openhartigheid, die verre is van de beoefenaars van de sluikhandel, ver telden ze van hun leven en streven en ze legden htm bedrijf open als een boek. Zo vernamen we, dat de visvangst in Zeeuwsch-Vlaanderen zich, zij het op bescheiden voet, geconcentreerd heeft te Breskens, waar momenteel een 24 vaartuigen gestationneerd zijn, nadat het bedrijf in de Duitse tijd tot bijna nul was gereduceerd. In Terneuzen zijn nog maar een paar vissers. „En de smokkelhandel?" De mannen lachten ons hartelijk uit. ,,'n Knappe kerel, die daar kans toe ziet; van het ogenblik al dat de vis in je net zit behoort ze aan het Aan- en Verkoopkantoor, dat zijn agenten heeft in alle vissershavens, aan wier aan dacht niets ontgaat, gezwegen nog van de andere controle-instanties." N DE HOUTRUSTHALLEN te Den Mr. dr. Buiskool genoemd voor Suriname ALS opvolger van dr. P. Kasteel komt naar „Parool verneemt", als Gouverneur van Curacao ernstig in aanmerking dr. W. L. P. M. De Kort, lid van de K.V.P.-fractie van de Twee de Kamer. Als ernstig candidaat voor de functie van Gouverneur op Suri name, als opvolger van de heer Brons, wordt genoemd mr. dr. J. A. E. Buis kool, president van het Hof van Jus titie in Suriname. De handel aan het woord ^a deze nuchtere inleiding togen we naar een der voornaamste expor teurs van vis en garnalen te Breskens, de heer Cambier, om diens visie ook eens te vernemen over de smokkel. „Van A tot Z gelogen," was het veelzeggend bescheid. Dit, was kort maar krachtig, cocn niet direct overtuigend. Dat begreep de heer Cambier ook en hij was daarom direct bereid zijn stel ing te bewijzen. Een exporteur is het vierkant onmo gelijk aan smokkelhandel te doen. Hij betrekt de vis van het Aan- en Ver koopkantoor en moet iedere kilo ver antwoorden. Koopt hij tienduizend kilo, terwijl hij slechts uitvoervergun ning voor negenduizend heeft, dan moet hij opgeven waar de rest blijft. Aan knoeierij in het binnenland be hoeft niet gedacht te worden, daar de controle te scherp is en de risico's te groot zijn voor een bloeiend exportbe drijf. dat alleen in zijn transportmid delen al voor tienduizenden guldens moet steken. Geschipper bij oe uitvoer is evenmin mogelijk. Zo is er bijvoorbeeld om gar nalen uit te voeren en ditzelfde geldt voor alle vis een uitvoermachtiging nodig, die afgegeven wordt door de agent van het Aan- en Verkoopkan toor, dezelfde persoon dus, die de vis verkoopt aan de exporteurs. De grenscontrole /"gescharrel met de garnalen is trou wens te minder nodig, wijl Frank rijk thans nog meer afneemt dan België. Van begin Mei tot half Juni bedraagt namelijk het voorlopig contingent voor Frankrijk 310.000 kilo, terwijl Bel gië over geheel 1947 slechts 400.000 kilo afnam. Verder vernamen wij nog, dat de Belgische regering licenties afgeeft naar gelang er behoefte is aan gar nalen. Zou men dus werkelijk erin kunnen slagen om veel meer in te voeren, dan neemt de behoefte af en worden de licenties beperkt, waardoor de eerlijke handel zichzelf de hals zou afsnijden, indien ze in het zwart ging doen. Hoewel reeds overtuigd van het bela chelijke der Nieuwe Gids-verhalen, togen we nog naar de grens, om daar de ambtenaren te polsen. Hierover een volgende keer. |"ian ls de controle aan de grens drie- voudig. Bij de Nederlandse grens staan, behalve de douanen, ook de ambtenaren van de C.C.D., die nagaan of het vervoerde dodr papieren jp ge dekt; diezelfde controle heeft even verder bij Schapenbrugge door de Belgische douane weer plaats. „Maar vanwaar dan dat idiote ge schrijf?" vroegen wij. De heer Cambier vermoedde, dat de neringnijd de oorzaak is. De Belgische vissers zijn zeer ont stemd, dat hun regering licenties af geeft voor invoer van garnalen en vis aan Nederland en Denemarken, omdat dit het prijspeil drukt. Vandaar dat zij ZOMERVERGADERING Z. L. M. De Z.L.M. zal dit jaar haar algemene zomervergadering houden te Kortgene op Noord-Beveland en wel op 30 Juni a.s. Zoals gewoonlijk wordt na de ver gadering een rijtoer gemaakt. Tijdens deze tocht zal ook het bos „Sorgwijck" worden bezocht, waar een openlucht spel wordt opgevoerd voor de Z.L.M.- ers. 14 MILLIOEN OESTERS VERZONDEN De Zeeuwse oesterverzending in April was gering in vergelijking metvo- rige maanden. In Nederland werden 127.739 stuks afgezet; naar Belgic wer den 460.069 stuks vervoerd, naar Enge land 220.50 en naar Denemarken, Zwitserland enz. 10760 stuks. Over de gehele maand bedroeg dit dus in totaal 818.618 stuks, waar door Zeeland reeds meer dan 14 millioen oesters heeft geleverd in dit seizoen. organen gaat. Waarom spreekt de Commissie zich niet duidelijk uit? Als het om publiekrechtelijke or ganen gaat, dan is een wet nodig op de openbare organen der sociale ver zekering, maar misschien durfde de Commissie deze consequentie niet aan, omdat misschien ook in haar mid den het sociologisch onderscheid tus sen staat en overheid niet duidelijk werd gezien. Wij achten het niet uitgesloten, dat hierover ernstig getwist zal worden. Dat is in het verleden meer gebeurd; 15 jaar heeft men getwist over de uitvoering der Ziektewet me het ge volg da al die tijd de arbeiders ver stoken bleven van deze zo gewenste voorziening. Dit laatste zij de les der historie f - zij ue les uer nisione t. dnLdeifefe™g laat. me" eerst de sociale verzekering Haag heeft minister Witteman de volkspartij zijn namelijk tot volledige Nationale Brandweertentoonstelling ge opend. "pNGELAND gaat binnenkort zijn troepen uit de Ethiopische provin cie Ogaden terugtrekken. overeenstemming gekomen over de kwestie van de subsidiëring van ka tholieke scholen, waardoor de rege ringscrisis was ontstaan. De oude regering zal nu onder lei ding van Spaak haar werkzaamheden hervatten. te dwingen, buitenlandse vis te weren. Deze denkt daar niet aan en geeft thans, om de binnenlandse behoeften te dekken, wat meer licenties uit. Dat prikkelt de gemoederen en doet kwaadaardige fantasieën ontstaan. De heer Cambier legde ons verder i uit hoe de deviezenbepalingen en de Belgische belastingwetgeving iedere doelmatig verbeteren en uitbreiden laat men tevens het huidige uivoe ringsapparaat coördineren en decen traliseren en als inmiddels dan de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie tot stand is gekomen, eerst daarna naar een nieuwe uitvn-riogsvüze zoeken. Dat is in het belang van werke"d Nederland! v. (Van een sociale medewerker) T^adat wij gezien hebben, welke ver anderingen de gemengde Commis sie van Rhijn in de sociale verzeke ring wil aanbrengen, rijst als derde vraagpunt de kwestie, hoe dit alles gefinancierd moet worden. Wanneer wij opmerken, dat de Commissie aan dit uiterst gecompliceerde vraagstuk drie pagina's in haar rapport gewijd heeft, dan zal het duidelijk zijn, dat op dit punt het werk der Commis sie in ieder opzicht tekort schiet. Het rapport volstaat met enkele algeme ne en bovendien nog vage aandui dingen. De commissie is uitgegaan van het beginsel, dat de lasten der verzekering van de loonarbeiders door werkge vers en werknemers gezamenlijk en als regel in gelijke verhouding dienen te worden gedragen. Indien de totale lasten der sociale verzekering gelijk zouden blijven aan de huidige en wij betwijfelen, of op basis van het rapport der Commissie de lasten niet nog zullen stijgen zou dit yoor de werknemers betekenen, dat zij plus minus 13 procent aan sociale lasten op hun loon gekort zien. Afgezien nog van de omstandigheden of dit wel sociaal-economisch verantwoord en juridisch juist is - welke laatste overwegingen wij binnen het raam van een krantenartikel buiten be schouwing moeten laten geloven wij, dat dit tot ernstig verzet in werk nemerskrinsen aanleiding zal geven, getuige althans het verzet hetwelk reeds thans in werknemerskringen aangetekend wordt tegen het aa"~ deel dat door de werknemers bij de op til ziinde werkloosheids- en wacht geldverzekering verschuldig zal zim. Weliswaar zegt de Commissie dat uitzonderingen gemaakt zullen moe ten worden in het biizonder voor de lasten der kinderbijslagveAeke- ring doch dit laatste zal het door ons aangegeven cijfer niet in ernstige mate beinvloeden. Ten aanzien van de kosten der on gevallenverzekering, blijft de Com missie weer steunen op het verouder de beginsel van het risque profession- nel, waarover we in ons vorig artikel reeds het nodig gezegd hebben. De oplossing voor de kostendekking van de verzekering yoor zelfstan. digen kunnen wij ook niet in alle op- zichten toejuichen. De Commissie staat op het standount. dat de premie hier volledig door de zelfstandigen moet worden opgebracht; een begin sel dat misschien theoretisch wel juist, maar o.i. practisch met voor verwezenlijking vatbaar, is. Een be stemmingsheffing in de vorm van op centen op de omzet en omzetwëelöe- belasting zou zeker als aanvullende financiering naar onze zienswijze bo ter aan het doel kunnen beantwoor den. althans indien deze heffing in de prijzen doorberekend mag wor den. Dit alles zijn echter nog problemen waarover de Commissie feitenmateri aal had behoren aan te dragen. Men kan over deze problemen ad infinitum blijven, discussiëren, indien het con crete materiaal, dat de mogelijkheid van verwezenlijking en de doelmatig heid der gekozen methode moet aan tonen, ontbreekt. Het is ons uit het hart gegrepen als de Commissie opmerkt, dat naar een nauwe aansluiting tussen loonbe lasting en sociale verzekering gezocht zal moeten worden „hetgeen kan ge schieden door enerzijds de administra tieve handelingen zoveel mogelijk 1e doen samenvatten c.q. gebruik te ma ken van eenzelfde grondformuller. anderzijds door de begrippen werk gever, werknemer, loon e.d. zoals deze gebezigd worden bij de loonbe lasting en de sociale verzekering, zo veel mogelijk op elkander af te stem men". Hiermede is echter de kous niet af, alhoewel de Commissie hier over verder geen woord zegt. Hoe de Commissie zich de kwestie van in vordering, verrekening e.d. in de practijk voorstelt, blijkt uit het rao- port niet, hetgeen ongetwijfeld te wij ten is aan het feit, dat in de Com missie noch belastingdeskundigen, noch practici uit de sociale verzeke ring zitting hadden. Op al deze punten schiet het rap port tekort en daarmede verb est het o.i. iedere practische betekenis! Vlijden wij tot slot nog enkele op- merkingen aan de uitvoering der verzekering. Met de Commissie zijn wij van oor deel dat een grote unificatie en te vens decentralisatie in de uitvoering van de sociale verzekering gewenst is. Wij staan echter op het standpunt dat de sociale verzekering, welke een publiekrechtelijke verzekering is in beginsel slechts door publiekrech telijke organen mag worden uitge voerd en wel hetzij publiekrechtelijke organen, die de overheid instelt, zo als de Raden van Arbeid. Rijksverze keringsbank, de Sociale Raden uit het eerste rapport van Rhijn en de Cen trale Sociale Verzekeringsraad uit dit rapport, hetzij publiekrechtelijke or ganen van het bedrijfsleven. Een op- possing waarbij de uitvoering in han- den wordt gelegd van privaatrechte lijke lichamen, zoals de huidige be drijfsverenigingen achten wij onjuist. Op dit punt nu. is het rapport niet duidelijk. Het wil de uitvoering op dragen aan vakbedrijfsverenigingen, waarvan er slechts een per bedrijfstak zal bestaan en voor het gehele land een aanvullende algemene bedrijfs vereniging. Denkt de Commissie hier aan pri vaatrechtelijke of aan publiekrechte lijke organen? Als men moet afgaan op de structuur der vakbedrijfsver enigingen bij het ontwerp werkloos heidswet, dan denkt de Commissie aan privaatrechtelijke organen en dit achten wij in ieder opzicht onjuist en in strijd met het publiekrechtelijk ka rakter der sociale verzekering. Als men afgaat op de uitlating van de Commissie, dat het beroepsrecht der sociale verzekering een admini stratiefrechtelijk vraagstuk is, dat de bedrijfsverenigingen verordenende he. voegdheid hebben en dat zij een be sturende en beslissende taak hebben, dan zou men geneigd zijn te menen dat het hier om publiekrechte!**»* (Vervolg kolom 6 onderaan)

de Stem | 1948 | | pagina 1