Stad en Land Om de terugkeer van „De Zeeland" Gouden bruiloft te Koewacht L?ndbouwherstel in Zeeland en het schadeprobleem Uitbreiding van de nachtpostdiensten Wat een W onderlijke Wereld RADlOj DE STEM VAN DONDERDAG 13 MEI 1948 Speciale autoüerbinding Den Bosch-Vlissingen Ook Goes krijgt een school voor B.L.O. Een ongeluksschuur Zeeuwse Kamerzetel een verloren illusie Het pro en contra breedvoerig- besproken Een economische afdeling bij de N.R.K.M. DE Centrale Raad van de diocesane R.K. Middenstandsbond in het bis dom Haarlem vergaderde in hotel Po mona in Den Haag. In zijn openings woord merkte de voorzitter, de heer H. E. v. d. Brule, op, dat in de laatste tijd het zwaartepunt moest liggen op economisch terrein, maar dat het cul turele gebied niet mag worden verge ten. Onder de middenstand heerst een ontevreden sfeer; men moet echter niet het vele goede voorbijzien, dat in Nederland tot stand is gekomen. De middenstand moet zich realiseren, dat met de vrijheid ook de concurrentie strijd weer naar voren komt. De weg van het overleg moet worden bewan deld en in het oog moet worden ge houden, dat het niet alleen gaat om het belang van de middenstand, maar om het algemeen Nederlands belang. Iedere reële critiek op het regerings beleid moet men niet verzwijgen, maat men hoede zich voor een ongerecht vaardigde critiek. De middenstand moet oog hebben voor de moeilijkhe den; samen moeten wij trachten de moeilijkheden te overwinnen in het be lang van alle groepen en standen. Praten Grof markten Noord- en Zuid-Beveland afgewerkt 'm&Wk //De Woiidé doKtöör FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheidene films die deze week lopen. In de advertentie kolommen worden de rijksfilmkeurings eisen genoemd. Electro: Middelburg: Het smeulende vuur (volwassenen). Schouwburg, Middelburg: Carnegie Hall (14 jaar). Grand Theater, Goes: Merijntje Gij- sens Jeugd (18 jaar). Alhambra Theater, Vlisslngen: Secret Service (14 jaar). Luxor Theater, Vlissingen: Boefje (14 Jaar.) DIAMANTEN BRUILOFT Te Krabbendljke vierde het echtpaar K. v. d. Vrede-de Boe zijn 60-jarige echtvereniging. Beide oudjes heeft 't niet aan belangstelling ontbroken. KATH. ECON. HOGESCHOOL Aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg is als afzonder lijke stichting sinds vele jaren ver bonden het Economisch Technologisch Instituut. De ontwikkeling der studiemogelijk heden aan de Hogeschool, waar sinds twee jaren een geheel zelfstandige af deling voor sociale wetenschappen in het programma is opgenomen, terwijl de technologie beter aan andere in stellingen kan worden overgelaten, heeft het Curatorium der Hogeschool doen besluiten dit in de naam van het Instituut tot uiting te brengen en deze te wijzigen in: Economisch Sociolo gisch Insituut (afgekort ESI). Aan de Ordinarius in Sociologie, prof. Heere wordt naast prof Kaag en prof van Berkum. als directeur van het Insti tuut de leiding van de sociologische onderzoekingen opgedragen. TOERISTENOORD. Schouwen is zo goed als gereed, om de gasten voor het aanstaande toeristenseizoen te ontvangen. Reeds met Pinksteren zullen de duinen voor wandeltochten zijn opengesteld. Evenals vorig jaar zullen auto tochten georganiseerd worden naar Walcheren en van Walcheren naar Schouwen. Uit Burghsluis zullen rond vaarten over de Ooster Schelde kun nen worden gehouden per motorboot. Verschillende Zondagen zullen tel kens 500 Belgen het eiland komen be zoeken. VISSERIJ, Nu het mossel- en oesterseizoen ge eindigd is, wordt op de Zeeuwse stro men nog gevist op bot en kreeft. De vangsten zijn niet groot. Wel worden tamelijk veel roggen gevangen. AANVOER MOSSELZAAD. De aanvoer van mosselzaad van het Friese en het Groninger Wad was ook deze week bevredigend. Al leen te Bruinisse bedroeg de aanvoer pl.m. 4000 tonnen, meest bestemd voor eigen bedrijf. BIJZONDER GERECHTSHOF MIDDELBURG Tegen Abr. Verlinde uit Temeuzen werd 8 jaar met aftrek geëist en levenslange ontzettng uit de bekende rechten, uitspraak 6 jaar. Gerrit Postmus had bij de Waffen SS gediénd en was later overgegaan naar de Landwacht. Als zodanig trad hij in Zeeuwsch-Vlaanderen op. Eis: negen jaar met aftrek. Uitspraak: 7 jaar met aftrek. Eveneens stond Charles Bruinooge uit Goes terecht, grootman bij de NSB en afdelingscommandant van de Land wacht. De proc-fiscaal vroeg 10 jaar. de uitspraak luidde: 8 jaar met aftrek. In October opening QNDER de naam „Wilhelmina- school zal begin October te Goes in villa „Welgelegen" een Ohristelij- ke school voor B.L.0. werden geopend de tweede op de eilanden. De heer G. Vleugel, die thans aan een derge lijke school te Arnhem is verbonden, werd tot hoofd benoemd. Alle gemeenten op de Bevelanden ver klaarden zich in beginsel bereid de zaak te steunen en alle stichtings-en exploitatiekosten te dragen. Het aantal leerlingen dat opgegeven is steeg reeds tot zo'n getal, dat met drie leerkrachten begonnen kan wor den. Voor de vierde maal verwoest "TIJDENS het vrij felle onweer dat boven Walcheren woedde werd de grote landbouwschuur van _dhr. Steendijk aan ae rijksweg onder' Ar- nemuiden nabij 'le Slpedam door de bliksem getroffen en brand de geheel af; alleen de inventaris kon worden gered. Het zeer bijzondere van dit geval is, dat deze schuur in amper tien jaar voor de vierde maal verwoest werd. Enkele jaren voor de oorlog sloeg de bliksem eveneens in het gebouw, met dezelfde gevolgen als thans. De schuur werd weer opgebouwd, maar tijdens de gevechten om de Sloedam in Mei 1940 werd ze weder, om 't kind van de rekening en werd grotendeels vernield. Sauwelijks hersteld kwam ze in 1944 nogmaals in deze vuurlinie te liggen, wat voor de derde maal ruïneuze ge volgen had. Sogmaals volgde wederopbouw en nu verraadt alleen 'n rokende puinhoop de plaats van deze forse opslagplaats ^POALS men weet, lopen er verschil lende nachttreinen van West naar Zuid, Oost, enz. Thans heeft met in gang van de nieuwe dienstregeling het^ gedeelte van West-Brabant en Zee land, dat alleen nog maar was aange sloten op de nachtpostdienst met he: Westen, een belangrijke uitbreiding on dergaan. Nu loopt er ook een nacht postdienst tussen Breda en Roosen daal. Voofts is er een belangrijke nieuwe schakel gekomen tussen de nachtpostdiensten Oost, Zuid en Noord. Om 2.35 uur 's nachts is vanaf den Bosch een autodienst ingelegd, welke aansluiting geeft op bovengenoemde drie diensten. Deze autodienst loopt via Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom naar Vlissingen. Te Roosendaal wordt overgeladen voor Schouwen en Duiveland, te Kruiningen voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, te Goes voor Zuid-Beveland en te Vlissingen voor Wesc-Zeeuwsch-Vlaanderen. Van Vlis singen uit gaat een apart postbootje over de Schelde naar Zeeuwsch-Vlaan deren. Hierdoor wordt bereikt, dat zelfs in Zeeuwsch-Vlaanderen de post van de nachttreinen in de eerste be stelling wordt opgenomen. Het behoeft geen betoog, dat deze verbeteringen voor West-Brabant en vooral ook voor Zeeland van enorm belang zijn. De eerste nachten heeft de directeur van het postkantoor te Roosendaal zelf zich van de gang van zaken op de hoogte gesteld teneinde de dienst zo goed en vlot mogelijk te doen functioneren. v. d. Weijden veroverde het Kamerzeteltje De .uitslagen van de Groslijststem- mtng van Zondag j.l. in de verbonden rijkskieskringen den Helder, Haarlem, Leiden, Dordrecht en Middelburg blijkt een debacle te zijn voor de Zeeuwse aspiraties op een Kamerzetel. Die uit slag luidde: Geadviseerde leden: Mr. J. H. van Maarseveen, 31397; Jac. Groen Azn.. 48131; W. Steinmetz, 45683; Th. S. J. Hooy, 34041. Geadv. plaatsverv. leden: J. v. Don gen, 34413; M. v. d. Weyden, 50051; Dr. W. Deijsselbloem, 40406; C. v. d. Ploeg, 46924; N. Hooyschuur, 40434; P. v. Leeuwen, 46438; W. Groffen. 39787; M. Meissen, 39872; A. Angenent 45592; E. Clynck, 41715. De candidatenlijst zal er dus, met inschakeling van de candidaten des kundigen, als volgt uitzien: 1 Jac. Groen, 2 W. Steinmetz, 3 Th. Hooy, 4 Mr. van Maarseveen, 5 mr. Korten- horstt (desk.); 6 Mej. Nolten, (desk.); 7 M. v. d. Weyden, 8 Mr. P. Aalberse (desk.); 9 Mej. mr. W. v. Lanschot (desk); 10 C v. d. Ploeg; 11 P. van Leeuwen, 12 A. Angenent, 13 E. Clynck 14 N. Hooyschuur, 15 dr. Deysselbloer.i, 16 M. Meissen, 17 W. Groffen en 18 J. v. Dongen. Eede Stagnatie rioleringswerken. De aanleg van de .riolering vordert niet erg. Reeds een paar weken geleden begon men met het graven van sleu ven voor het leggen der buizen. Daar toe werd een gedeelte van de Brie versweg tussen de Rijksweg en de Dorpsstraat opgebroken en voor het verkeer gesloten, hetwijl het verkeer naar het dorp werd omgelegd langs de Hazewegeling. Thans echter moest het werk worden stopgezet, daar de wel van het water te sterk is om de buizen te kunnen leggen. Eede zal dus nog een ogenblik met een verkeers obstakel blijven zitten. Onteigeningsplan goedgekeurd. Door het College van Algemene Com missarissen voor de Wederopbouw te 's-Gravenhage is het voorgestelde ont eigeningsplan ter uitvoering van het wederopbouwplan van Eede zonder wijzigingen als gevolg van de inge brachte bezwaren goedgekeurd. Heinkenszand ook het meer geestelijk spel gewaar deerd zou worden. Het geheel werd uitgevoerd Mn originele Oosterse cos- tuums, terwijl de schitterend door Jan Bitter uitgevoerde décors de verplaat sing in een Bijbelse sfeer vergemakke lijken. De muzikale leiding van deze avond was in handen van A. v. d. Swaluw. Gehoopt mag worden dat het voor beeld der Heinkenszandse congregatie navolging zal vinden. 5as van Gent FEEST VAN DE ARBEID Nadat diezelfde morgen tientallen brieven verzonden werden aan Z. H. de Paus als blijk van trouw aan de beginselen van Rerum Novarum en Quadragessimo Anno. waarin tevens de belofte werd afgelegd te zullen bidden voor een nieuwe wereld- en voor de kameraden die lijden in ge vangenissert en concentratiekampen, waren Zondagavond de leden van de KAB met hunne huisgenoten same™ in zaal Resida, ter verdere viering van hun feest van de arbeid. In zijn openingswoord zegde de voorzitter van Assche, dat men daar te samen was om de herdenking te vieren van de uitvaardiging van de beide encyclieken die voor de arbei ders van zoveel belang waren ge weest. Hij heette speciaal welkom voor een zo massale opkomst en wens te allen een echt gezellige prettige avond waarvoor het gezelschap van Martin Vinjee de verzorging op zich had willen nemen. Nadat dit gezelschap zich op bij zondere wijze van haar taak had ge kweten door zang, muziek, de mo derne goochelkunst en de bijzonder in de smaak vallende Mr Max, snelteke naar, dat een wijle werd onderbroken door een korte toespraak door bur gemeester Den Boer, waarin deze er zijn vreugde over uitsprak tegenwoor dig te kunnen zijn bij dit festijn van de arbeid. Verwijzende naar het on langs uitgegeven Paasmanifest van de NKAB hoopte hij dat ook in Sas van Gent iedere arbeider van de bewe ging zijn invloed zou doen gelden op fabriek en werkplaats tot uitbreiding van de kern tot heil van de bewe ging, tot heil van de Christelijke sa menleving, van volk en vaderland en vooral ook tot heil van de gemeente Sas van Gent. Sluiskil Nationale Feestdag, Teneinde de nationale feestdag niet onopgemerkt aan ons dorp te laten voorbijgaan, hebben besturen der diverse organisa ties bereids van de burgemeester van Terneuzen een uitnodiging ontvangen, om de feestelijkheden te komen be spreken. Toneel. De R. K. Toneelvereniging ..Sempre Avanti" die het 1.1. toneel seizoen in een wedstrijd als eerste uit VVOENSDAG had te Middelburg een belangrijke vergadering plaats, die door de directeur-generaal van ds Scheepvaart op instigatie van de mi nister van Verkeer en Waterstaat was uitgeschreven. Behalve vertegenwoordigers van ver schillende ministers, was met de Com missaris der Koningin, het Prov. be stuur aanwezig, alsmede de dagelijkse besturen van Vlissingen en Middelburg de directie der Zeeland en heel wat afgevaardigden uit kringen van han.- dle, nijverheid, land- en tuinbouw, vreemdelingenverkeer, vervoer, enz. De heer Ooyevaar, dir.-generaal Scheepvaart, die de bijeenkomst open de, memoreerde de toezegging van de minister, dat in het voorjaar van 1949 de Zeeland naar Vlissingen zal terug keren. Met het oog op de verschillende kan ten, verbonden aan het vraagstuk van deze terugkeer, kwam het de minister wenselijk voor, de ondervonden moei lijkheden, alsook de verdere aspecten van deze zaak in een gemeenschappe lijke bijeenkomst van alle daarbij be trokkenen te bespreken en nader onder het oog te zien, in de verwachting, dat zodoende een bevredigende oplossing, welke aan de uiteenlopende hierbij be trokken belangen recht doet, kan wor den bevorderd. Het Zeeuwse standpunt. dige terugkeer. De mogelijkheden orn een stroom van vreemdelingen door Zeeland met Vlissingen als begin- en Hoek van Holland als eindpunt werden groot geacht. Met de uitvoer van producten ligt de zaak moeilijker, omdat hier alles af hangt van hetgeen Engeland beslist. Een domper. \7an de geboden gelegenheid om het Zeeuwse standpunt toe te lichten is in ruime mate gebruik gemaakt, zowel door de Commissaris der Koningin als door vele andere genodigden, waarvan wij in het bijzonder de burgemeester van Vlissingen noemen. Naar voren werd gebracht, dat het hier een oud Zeeuws bezit betreft, dat Zeeland bij het behoud van Vlissingen als afvaarthaven groot belang heeft en dat, bij het behoud der mij. voor Zee land verschillende mogelijkheden zich openen voor vreemdelingenverkeer en uitvoer van land- en tuinbouwproduc ten en vis. Vooral de bij het vreemdelingenver keer betrokken belangen zijn zeer groot volgens de voorstanders van een spoe- de bus kwam, heeft reeds voor het volgende seizoen een toneelspel in studie genomen en wel onder de titel: „Onder de klapper" Het sbuk bevat episoden uit het leven van onze sol daten in Indië. /")p het enthousiasme van Zeeuwse zijde werd overigens een domper gezet door de directeur der Zeeland, de heer Bentink, die met uitvoerig cijfermateriaal bewees, dat de uitkom sten, welke de Zeeland had met haar dagdienst op Vlissingen zeer mager waren. Ook de heer Ooyevaar liet zich pes simistisch uit.. Zo werd verteld, dat de proef, die vorig jaar genomfen is met de z.g. coaster, speciaal voor vrachtver voer, de Zeeland 115.000 kostte. Ook werd de toeristische aantrekke lijkheid van Zeeland voor de buiten landers gering geacht. Daar de terugkomst der Zeeland echter vaststaat, werd een dringend beroep op alle Zeeuwse kringen gedaan om de perspectieven voor de Zeeland zo gunstig mogelijk te maken: ook de spoorwegen zullen daarbij een handje moeten helpen. Toezeggingen tot medewerking wer den ruimschoots gedaan en o.m. werd door het gemeentebestuur van Vlissin gen gezegd, dat woongelegenheid voor de employé's der Zeeland verzekerd is. DEEDS WEKENLANG had le wijk Nieuwe Molen eensgezind ge werkt om het echtpaar Dom. Coone- van Regenmortel op de dag dat 't voor 50 jaar in de echt verbonden werd, een onvergetelijk feest aan te bieden. Een feest met de oudjes in het midden en de gehele buurt er Des morgens, na een opwekkende speech van dhr. Buijs, begeleidde de gehele buurt de gouden echtelingen in auto's, op praalwagens en gekroon de fietsen, naar de kerk, waarin een H. Mis uit dankbaarheid aan God werd opgedragen. En toen, na het middagmaal voor- omheen. En dat dit feest voor hon- j zitter Buijs z'n feestrede besloot met derd procent geslaagd mag heten, zal j 't driewerf hoera voor Mien en Mans ieder die er ook maar 'n glimpje van gezien heeft, wel volmondig met de Nieuwemolenaars eens zijn. Voor het slagen van dit feest stonden immers de namen van mevr. Breyaert en van de comité-voorzitter Alph. Buijs borg. ke. namen de feestelijkheden een vole aanvang. En niet vooraleer elk naar hartelust dit gouden bruiloftsfeest gevierd had, verstomde het feestru moer in en nabij café Triphon de Pau. Centrale Raad van de Haarlemse bond vergaderde De directeur van het bondsbureau, de heer J. Bakker, deelde mede, dat een economische afdeling bij de N.R. K.M. is ingesteld, welke de'econ. do cumentatie zal verzorgen. Een eerste cultureel instructie-weekend zal op 30 en 31 Mei op Drakenburgh worden ge houden. Plannen zijn in voorbereiding om het Santosfonds een breder werk terrein te geven, zodat niet alleen ge zorgd zal worden voor sanatoriumver- pleging maar ook bij moeilijkheden in het gezin geholpen zal worden. De onderlinge middenstandslevens verzekering is weer gekomen binnen het kader van de diocesane R.K. Mid denstandsbond. Op 14 Juli zal de jaar- lijkse bedevaart naar Heilo worden ge houden en op 1, 2 en 3 Augustus orga niseert de N.R.K.M. studiedagen in het seminarie te Apeldoorn. Na een opwekkend woord van pater Alexander O.F.M. Cap. voor het kern- werk, dat nog door de heer Hooij werd onderstreept, werd besloten de aanvul ling van het bestuur tot de volgende centrale raadsvergadering uit te stel len. De voorzitter deelde mede, dat in voorbereiding is een uniforme contri butieregeling met centrale inning, vaar bij elk lid een contributie betaalt van 32 tot 38 per jaar voor de stand en vakorganisaties tezamen. TT kent allen zeker min- stens één sprookje, dat de naam van een dier of plant tot motief heeft. Daar hebt u b.v. het ver- geet-mlj-nletje. Hoeveel verhalen doen er niet de ronde over de wijze waarop het zijn naam kreeg We willen het nu ech ter niet over liefelijke bloempjes hebben, maar over de kangoeroe. En wat we u erover gaan vertellén is een ware ge schiedenis en geen sprook je. De kangoeroe dan werd enkele honderden jaren geleden het eerst gezien door een aantal Britse matrozen, bij hun lan ding op één der eilanden van Oceanië. Zij verwon derden zich over de bui del, waarmee de natuur het dier bleef te hebben begiftigd en over de enor me sprongen, die het maakte. ,,Hoe heet dat beest vroegen zij aan een in- OOOOOOOOOOr -- boorling. Maar de bruine man verstond geen En gels en hij bracht dit in zijn eigen taal tot uit drukking. ,.Kan-goe-roe?" zei hij, of vrij in het Neder lands vertaald „Watte?" „Kangoeroeher haalden de matrozen, .,'n mooie naam". En zij vroe gen niet verder. Toen ze in Engeland terugkwamen brachten ze een kangoeroe mee. Ieder een vroeg hun natuurlijk hoe het dier heette. En ze antwoordden op de zelfde wijze als de in boorling. En zo om het ver haal als een sprookje te doen eindigen is de kangoeroe aan haar naam gekomen. Ezel TAe Egyptische regering had een muilezel in dienst, die een lijn trekker in de dierenwe reld, mag worden ge noemd. Nadat hij één keer om een verstuikte poot met ziekteverlof was geweest deed hij niets anders meer dan trach ten zijn poot te verstui ken. Na 10 ziekteverloven be sloot men het beest te verkopen. Maar de ver koop moest wegenes be drog ongeldig worden verklaard. En weer werd de ezel voor het rege ringskarretje gespannen. Tot hij yoor enkele da gen op de rand van een ravijn zijn poot trachtte te verstuiken.... Uitstapje O rOGOOGOGOOGOOOGGGCXDOOOOOt Gelukkig is Marshall een sterker figuur dan Chamberlain. Mariaspcl. Een grote stilte in de zaal was merkbaar toen de Maria-con- greganisten een Mariaspel opvoerden. Dit stuk van Wilhelm Pailler, hetwelk de laatste dagen van onze hemelse Moeder beschrijft is van een zeer schone gedachte. Maria, die in de laat ste dagen van haar aardse leven, de dochter van Caiphas, Cleona, liefdvol opneemt, is het hoofdthema van dit verhaal. Een daad van offerende liefde, die vooral ook in deze tijden hier ten voorbeeld mag worden gesteld. Pastoor Wittkamp als directeur van de Maria-congregatie, gaf aan het be gin van de avond een uiteenzetting over de inhoud van het spel. Het is wel heel iets anders dan gewoonlijk op onze dorpen wordt gespeeld, aldus de pastoor, maar hij hoopte toch dat ^MERIKA cn Rusland gaan praten over hun onderlinge geschillen. De eerste ge wisselde nota's laten duidelijk blijken, hoe ver men eigenlijk van elkaa» staat. Wat Washington zwart noemt, vindt Moskou het blankste wit. En omge keerd. Zo spreekt Molotof over „zekere democrati sche veranderingen" in „zékere landen", waar het Kreml natuurlijk niets geen bemoeienis mee heeft gehad. Zo ziet dezelfde vredelievende diplomaat het oorlogszuchtige Washington alsmaar steunpunten aan leggen, om de Russische vredestuin te belagen, zo heeft hij ook in het Pact van Brussel een aanvals- instrument tegen Moskou ontdekt. Tegen praten met iemand, die aldus de dingen op zijn kop zet, behoeft op zichzelf geen be zwaar te bestaan, als het maar geen voeren van de krokodil met kleine hapjes wordt, om hem gunstig te stemmen. Zo zullen de vijf Brussel-landen nimmer afstand mogen doen van het recht en de plicht, om hun militaire machten te coördineren, teneinde voor bereid te zijn op alles. Eén Godesberg en één München zijn genoeg geweest. WETEN niet, of „De Waarheid*' al instructies van Moskou had, toen het een onbeschaamd grof artikel wijdde aan de opzien barende stap van Washington. Eén typerend citaat: „Wij weten wel, dat met de knieval van Wallstreet vqor Moskou de eeuwige vrede niet is verzekerd. Een ten dode opgeschreven roofdier blijft gevaarlijk en zelfs indien er ontspanning teweeg wordt gebracht, dan nóg zullen de roofdieren slechts denken over een tijdelijke terugtocht voor de ster kere macht v,an het socialisme". Zo wordt de inspanning tot het uiterste om de vrede te verzekeren een ^knieval genoemd, zo worden de mensen, met wie Molotof dan bereid is te praten, toch nog als „roofdieren" beschouwd. On derhandelingen met zulke gedachten tot achtergrond moeten mislukken. Maar misschien is „De Waarheid" wel te voorbarig geweest en heeft ze al andere richt lijnen op de schrijftafel liggen. TAAAGS voor zijn vertrek naar Cana da spraken wij nog met ir Toxo- peus, de pas afgetreden inspecteur van landbouwherstel in Zeeland over de langzame afwikkeling der schade regelingen, wat de heer Toxopeus toe schreef aan de ingewikkeldheid van dit probleem. Omvangrijke maatrege len, ook van financiële aard moesten er genomen worden om de aangerich te schade doeltreffend te herstellen en straks bij de definitieve afrekening ieder het zijne te geven. In grote lijnen, zei ir. Toxopeus, ligt het werk van Landbouwherstel op tweëerlei gebied. Ten eerste het verrichten van herstel in natura en ten tweede de financiëële vergoeding voor de geleden schade. He herstel in natura bestaat in te ruggave van vee en het herstel voor namelijk van de gronden, in cultuur technische zin, die ten doel hebben de voorwaarden voor het structuur herstel van de bodem te scheppen. Deze maatregelen zijn zqveel moge lijk samengegaan met verbeteringen, zoals die tot uiting komen bij het gro te verbeteringsplan van het Water schap Schouwen en vooral cok fp Walcheren, waar de herstelwerkzaam heden overvloeien in de projecten der herverkaveling. Wat de overige gebieden betreft zijn Noord- en Zuid-Beveland afge werkt. terwijl Duiveland, Tholen en St. Philipsland en Oost Zeeuwsch- Vlaanderen vóór de a s. herfst geheel gereed zullen zijn. In West Zeeuwsch- Vlaanderen is de aard van de scha de geheel anders en ligt voornamelijk op het terrein van bom- en granaat gaten en het opruimen van verdedi gingswerken. Hieraan zijn consequen ties wat betreft het herstel der drai nage verbonden, zodat het werk hier nog enige tijd in beslag zal nemen. Nadat door cultuurtechnische maat regelen, gepaard gaande met gips en kalkgiften, de primaire voorwaarden voor het herstel van de beschadigde gronden zijn geschapen, zijn we, ge zien het bijzondere karakter van de „grond" verder aangewezen op een langdurige goede verpleging van de bodem door doeltreffende bewerking en gewassenkeuze. Ook de natuur zelf speelt bierbij uiteraard een grote rol. zoals we in de afgelopen jaren wel zeer duidelijk hebben gezien en ook in de komende tijden nog zullen onder vinden. Het begin van dit jaar stemt ons gelukkig vrij hoopvol. Zoals thans algemeen bekend mag worden verondersteld, zullen naast de beschikbaar gestelde gras en klaver zaden de bewerkingskosten worden vergoed voorzover zij niet door de op brengsten worden gedekt. Men is over het algemeen geneigd de hulp van landbouwherstel in de eerste plaats af te meten naar de om vang van de uitkeringen in geld, wat overigens ook begrijpelijk is. daar de bedrijfsvoering op de getroffen bedrij ven voortdurend hoge kosten met zich meebrengt. Toch mag hiernaast niet uit het oog worden verloren, wat door het Rijk aan het juist beschreven her stel in natura is gedaan. Registratie. Yyat betreft de rechtstreekse finan ciële afdoening der schade zal het iedereen duidelijk zijn dat hier aan een uitgebreide registratie ten grondslag moet liggen. Uit de aard der zaak heeft deze registratie veel tijd in beslag genomen, doch zij is ab soluut noodzakelijk geweest om vast te stellen, wat verloren en beschadigd was, teneinde hiervoor in het kader van de huidige financiële mogelijkhe den van 's Lands kas zo billijk en practische mogelijke vergoedingsre gelingen te ontwerpen. Uit de gege vens der schaderegistratie is tevens gebieken, waar nog aanvullende ver goeding, voor zover mogelijk, dienden te worden vastgesteld, waarmede de gedupeerden uiteindelijk ten zeerste gebaat zullen zijn in weerwil van de lange tijd, die zij hebben moeten wach ten. Bovendien zijn de gevormde te goeden rentedragend. SLUISKIL. Vrijdag 14 IVJei. - Sport avond in zaal Faas om 19.30 uur. WAALWIJK 10 Mei 1948. Einde lijk na vele tevergeefse pogingen van liet bedrijfsleven zelf, zijn dan toch nog vrij onverwachts de schoenen van de bon gekomen. Het doorgaan van het plan Marshall zal aan de opheffing van de schoenendistributie niet vreemd zijn, terwijl daardoor de voorziening van grondstoffen vrijwel zeker gesteld is. Ongetwijfeld zal deze opheffing door betrokkenen met vreugde zijn be groet, daar men nu weer een stap dich ter tot een algehele vrijhandel geko men is. Toch zal het de vraag zijn of de verkoop van schoenen hierdoor ge stimuleerd zal worden. De voorraden in de schoenfabrieken hopen zich reeds od en de vrees bestaat daarom dat de concurrentie wel een grote rol zal gaan spelen. Van overheidswege koestert men plannen om de prijzen van de binnen landse huiden geheel vrij te geven. In dien dit plan, hetwelk zowel voor al/ tegenstanders zal ontmoeten, doorgas zullen de prijzen der binnenlands; huiden zich spoedig, zoniet geheel dat toch vrij dicht aan het internationals prijspeil aanpassen. De conse quentie daarvan za! dan zijn, dat de Nderlandse lederfabrikanten hun leder- prijzen hoger zullen moeten stellen, met alle gevolgen van dien. Zowel de schoenen als de reparatie- prijzen zullen dan noodzakelijkerwijze eveneens hoger in prijs komen, doel) het is te betwijfelen of deze verhoging doorgevoerd zal kunnen worden. De factor in- en uitvoer zal hierbij ook een grote rol spelen en het is begrij pelijk. dat men in vakkringen met be langstelling afwacht hoe gehandeld zal worden. iom Nico Vilde een paar dagen geleden een oude bekende op gaan zoeken. Maar toen het dienstmeisje hem open deed hoorde hij. dat mijnheer niet thuis was. En hij kon nóg wel een paar dagen wegblij ven ook. „Voor zijn plelzier uit?" informeerde oom Nico. „Weet ik niet", zei het meisje-, „maar in elk ge val is hij met twee po litiemannen op stap." Reeds spoedig bleek echter, dat er bij de getroffenen dringend behoefte aan liquide middelen voor noodza kelijk bedrijfskapitaal bestond. Als overbrugging naar de definitieve scha de-uitkering is daarom overgegaan tot voorschotregelingen, welke voor Zee land reeds de uitbetaling van een be drag van ruim 20 millioen gulden mo gelijk hebben gemaakt. De uitkering van gelden voor levens onderhoud gedurende de periode dat geen inkomsten uit het bedrijf of an derszins worden genoten (tot 15 Mei 1945), heeft, met uitzondering van een klein gedeelte van Schouwen tot een bedrag van ca. drie en half mil lioen gulden plaats gehad. Deze ver goedingsmogelijkheid is voor de geval len na 15 Mei 1945 overgenomen door het PBVO. Nu momenteel is overgegaan tot 't bepalen van de definitieve vergoeding zal het begrijpelijk zijn, dat met het oog op een juiste en snelle afwikke ling dit werk niet doorkruist mag worden door verdere voorschotmaat regelen. Teneinde echter toch in nood zakelijke gevallen bedrijfskapitaal be schikbaar te kunnen stellen, is de mo gelijkheid tot het verkrijgen van een bijzonder bedrijfscrediet bij de boe renleenbanken geopend Bij de definitieve schade-afwikke ling zullen de zwaarst getroffen stre ken voorrang genieten en hiernaast weer de meest gedupeerde gevallen. Momenteel is de gemeente Ritthem zo goed als berekend. De uitkeringen geschieden echter vanuit Den Xaag, waar de dossiers nog enkele verrekt- ningskosten o.a. vobr- rente, moetOv passeren alvorens uitbetaald kan wor den. In hoeverre de vaststelling van de Wet op de Materiële Oorlogsschade nog verbetering in de thans bestaan de regelingen zouden kunnen brengen is ren kwestie waar ook Landbouw bestel met belangstelling uitziet. JOS JAN SS F 8 „Stop 'nen keer van den mij nen", zegt ie, terwijl ie hem den tabakspot voorhoudt, in de stille hoop dat die jonge kerel zich aan dien zwaren boerenstank 'n halve beroerte zal smoren. Maar Steven kent de kracht van den vlaamsehen boerentabak. „Dank u. Ik zal 'n sigaret op steken". 'n Sigaret, denkt Manten, precies iets voor zoo'n kereltje. ,.'n Doktoor zou toch moeten we ten, dat die smerige papierstempels niet gezond en zijn?!" Steven haalt de schouders op: „Een op 'n weg kan geen kwaad, ko zijn". Thea, die voelt dat vader den jon gen doktoor geerne 'n voetje zou lich- nen, ze weet dat dit vader's groot ste plezier is, komt Steven gauw ter hulpe. „Vraag vader 'nen keer hoeveel pijpen dat ie alle dagen smoort? Z'n pijpe is nooit koud. En toens klaagt ie van z'n mage. Maar ik zeg, dat het daarvan is. Ge moet z'n mage 'nen keer onderzoeke, kozijn". „Met plezier. valt Steven in. We zullen z'eens in 't nieuw zetten. In 't nieuw zetten? Zoo 'n dok- toortje van z'n eerste broekske, denkt Manten, terwijl ie Steven met 'n wantrouwig oog aankijkt. „Nee, nee, nee, bromt ie, 'k Heb al m'n remedie". „Ja? ,,'n Remedie van Dokus Gee- raert". Dokus Geeraert? Dat kan toch nooit geen doktoor zijn. „Wie is dat?" informeert Steven. Thea geeft het antwoord: ,,'n Oud boertje uit Barevelde". - Daar hebt ge't. „Ha 'n kwakzalvertje?" Manten wordt wrevelig c*m het min achtend toontje, date uit Steven's stemme klinkt. ,,'n Slim manneke. Waaraan dat de doktoors nog vele zouden kunnen leeren". Onwillekeurig moet de jonge dok toor lachen. Hij weet wel, dat te lan de hier cn daar nog van die kereltjes bestaan, die voor alles 'n remedie kennen: voor de menschen evengoed als voor de beesten en voor de vruch ten Maar dat kozijn Manten, die ie kent als geen van de domste, integen deel, zich zou gelegen laten aan den raad van zoo'n alweter, dat kan le maar moeilijk gelooven. „En gaat ge daar werkelijk bij, kozijn?" Manten's oogkes kijken Steven scherp aan. „En waarom niet? 'k En zou ze den kost niet geerne geven, al de zie ken, die Dokus genezen heeft. Voor de ziekten in 't binnenwerk en is er geen beteren te vinden in geheel 't land. Ja, ja! Maar ineens denkt ie er weer aan, dat kozijn Steven dok toor is en dat de doktoors 'n gloelen- den hekel hebben aan mannen gelijk Dokus. „Maar 't is waar ook, mom pelt ie, dat en zou ik aan u niet mogen vertellen". „Ge moet niet benauwd zijn, lacht Steven grootmoedig, 'k ga hem niet aanklagen". Die minachting voor 'n man gelijk Dokus, waar Manten het meeste res pect schijnt voor te hebben, raakt bij hem de gevoelige snaar. „Ja, ja, die doktoors en kunnen niet verdragen, dat 'n simpel mars ook entwat kent van de nature van den mensch. Maar ik zeg voor mijn paart: de ondervindinge. dat is de beste dotkoor. En zonder ondervin dinge „Jamaar kozijn, valt Steven hem in de rede, alles wat we in de Universiteit geleerd hebben is de vrucht van de ondervinding van de honderden en duizenden doktoors van over honderd en duizen jaar". Thea knikt instemmend. Wat kan kozijn Steven het goed zeggen, het 't lis te hooren, dat ie Universiteit ge. liaan heeft. Maar Manten laat zich door geen klein gerucht uit z'n lood slaan. „Ja, dat kan zijngeeft ie toe. Maar, ge moet dat allemaal eerst zelve ondervonden hebben" Ironisch zucht Steven: „Ja, als ge dat denkt „Enge moet daarenboven de gaven hebben Dat is wat nieuws. „De gave?" vraagt Steven. „Welja, de gave, bevestigt Manten met klem. Dat is aan ei kendeen niet gegeven, kozijn Steven. En dat leert ge in 't dikste boek niet Steven staat perplex; ,,'k Be grijp u niet?" 'li Hoekske van Manten's mona krult omhoog. „Nee g'? Hewel. Do kus bijvoorbeeld en heeft u maar te bezien en ie zal zeggen waar dat het u hapert. Ons lichaam staat daar uit- geteekend voor zijn oogen". Nu moec Steven hartelijk lachen. (Wordt vervolgd.) VRIJDAG 14 MEI 1948 HILVERSUM II. 415 meter 7 nws; 7.15 gr; 7.45 morgengeb; 8 nws; 8.15 pluk de dag; 9 ochtendconc; 9.30 w st; 9.35 schoolradio: Hei 't was in de Mei; 10.35 pusztaklanken; 11 zonnebloem; 11.35 als de ziele luistert; 11.45 gr; 12.03 werken van Annie van Velthuy- sen; 12.30 weeroverz; 12.33 ork z n; 13 nws; 13.20 ork z naam; 13.50 van man tot man; 14 La Damnation de Faust van Hector Berlioz; 16.20 ka- mermuz; 17 na school; 17.15 lichte Russ ork werken', 17.45 Wat het bui tenland leest; 18 muz van eigen bo dem; 18.20 Vaudeville ork: 18.50 actu aliteiten; 19 nws; 19.15 Nederland op zee; 19.22 appèl ex pol gev; 19.30 Tino Rossi en Edith Piaff; 19.45 Grave ed espressivo in D gr van Tartini d Pa- blo Casals; 19.50 Betrek uw doden wacht o Nederland; 20 nws: 20.05 ge wone man; 20.12 Zilverv'ool; 20 40 Ronde tafeiconf; 21 omr kamerork; 21.40 Schatkamer van 't Oude Test; 22.20 Chopin en Liszt; 22.45 avondgeb; 23 nws; 23.15 een dansje tot besluit- HILVERSUM I, 301 meter 7 nws; 7.15 ochtendgymn; 7.30 lichte morgen kl; 8 nws; 8.18 operette; 8.50 huisvr; 9 kwartet in Bes; 9.30 symph van Si belius: 10 morgenw; 10.20 Conchita Pi- quer; 10.30 vrouw; 10.45 hobo en pia no; 11.05 De vlieg, voordr; 11.20 licht cone: 12 Virtuoso sextet; 12.30 weer- pr; 12.33 sport; 12.38 Pierre Palla: 13 nws; 13.15 Les Gars de Paris: 13 45 Meme Bianchi en Nini Amerovoli; 14 kookkunst; 14.20 gr; 15 ons volk cn zijn dichters; 15.20 Fred Hartley en zijn orkest; 16 gr; 16.30 Tussen twaalt en zestien; 17 Joh Jong; 17.20 Wii en de muz: 18 nws; 18.15 Jan Vogel; 1830 Ned str kr; 19 Denk om de bocht. 19.15 Jan Vogel; 19.30 VPRO; 20 nws; 20.05 Pinksterprogr; 20.30 Het gezin in de wereld; 21 men vr en wij dj. 21.30 schuldig of onschuldig; 21.50 op vl der muz; 22 buitenl week overt: 22.15 swing and sweet; 22.40 VPRO' 23 nws; 23.15 symph conc. BRUSSEL, Vlaams, 321 meter omr ork; 13 nws; 13.15 operette; nws: 19.30 filmmuz' 20 symnb conc. 21 30 zang en piano: 22 nws; 22.10 kro niek; 22.15 gr; 22.50 nws.

de Stem | 1948 | | pagina 2