Koningin doet afstand van de Troon Géén bilaterale conferentie Op verzoek van Prinses Juliana stelt H.M. de Troonswisseling uit tot na de Jubileum feesten in het begin van September A f scheid Palestina voor de beslissing Verhoging van pensioenen Europees Congres Spijsolie en 2 eieren Het platteland profiteert van vrije concurrentie IN 'T KORT VIERDE JAARGANG No. 1073 DONDERDAG 13 MEI 1948 „GOD ZEGENE U EN MIJN GELIEFD KIND" N°° vier maanden en Konin gin Wilhelmina wordt defini tief opgevolgd door Koningin Ju liana. W" MOETEN te zamen den geest overwinnen, die spreekt uit de handelingen en nalatigheden, welke in de jaren van oorlog en be zetting den weerstand hebben belemmerd en zelfs vele goede Neder landers het leven hebben gekost, en die ook thans nog in ons volk rond waart. Doch op dit oogenblik roep ik U met den meesten ernst toe: In dezen tijd van geweld en gevaar, sluit U nauw aaneen, eendracht en nog eens eendracht. Gewijzigde distributie van vrachtauto's In Oost-Europese havens staan joodse hulptroepen gereed Straks verhoging van broodrantsoen Marshall over de nota-wisseling Elke conferentie kan mislukken en de Wereld kwaad doen" Sovjets moeten initiatief nemen Wetsontwerp stelt toeslag voor van 25 procent tot f 500.- Twee gemeenteklassen zijn daarom verant woord, zegt een leraar 21 branden ER„ DE internationale politiek i s al gedemocratiseerd, al zijn de di plomatieke diensten dat nog niet overal. Meer dan ooit is het daar om zaak, ook op het terrein der in ternationale staatkunde onze begin selen door machtsvorming tot gel ding te bregen. Want zonder macht faalt men in de politiek nu een maal. En het federalisme is zeker óók een politiek streven ge urden. Niet het minst door het Europa congres in den Haag. N°G, een ander punt was opmerke lijk. Thans aan de regering zijnde staatslieden zag men in den Haag niet. Wel wemelde het op dit congres van oud-premiers en oud-ministers. Zij, die de hoop nog niet hadden op gegeven. ooit nog weer eens op het kussen te komen, lieten zich wel zó omzichtig uit, dat zij later hun woor den hier niet zouden behoeven te be treuren. Toch deed dit congres, alsof het Europa was, zogenaamd, omdat het de volken van dit werelddeel ver tegenwoordigde. Men kreeg sterk de indruk, dat de grote meerderheid nog onder de ban leefde van de dwaling der volkssouvereiniteit, van het ook al niet meer gloednieuwe beginsel der Franse revolutie: „alle macht komt van het volk". Deze lieden schenen niet te erkennen, dat ook in een de mocratisch bestel er nog een eigen recht en plicht der overheid is; dat de zorg voor het algemene wel zijn allereerst berust bij de regering, ook al is dat een aan de volksverte genwoordiging verantwoordelijke re gering. Strijdvragen over de oor sprong en de grondslag van het over heidsgezag, die te onzent allang uit gevochten en begraven zijn, werden daar aan de orde gesteld. Doch niet als strijdvragen, maar als stelregels, Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3 38 Per ^war" taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0 26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. S 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. HARE MAJESTEIT KONINGIN WILHELMINA heeft gister avond om 17,30 uur over beide Hilversumse zenders een radiorede gehouden, uitgesproken voor Nederland en de Over zeese Gebiedsdelen. In deze rede heeft H. M. afgekondigd, dat Zij na de Jubileumfeesten afstand zal doen van de Troon en het regeringsbeleid dan zal toevertrouwen aan Prinses Juliana, die zoals men weet a.s. Vrijdag het tijdelijke Regentschap plechtig zal aanvaarden. De radiorede, die H. M. uitsprak laten wij hieronder op verzoek van H. M. in de oude spelling volgen; Dit was de boodschap, welke gis teravond over de aether uitgolfde en overal ontroering bracht. De hernieuwde mededeling, dat Hare Majesteit wederom tijdelijk de teu gels uit handen moest geven, had dit al doen vermoeden. Nu we het echter voor zeker hebben horen uitspreken, beseffen we eigenlijk pas goed, wat dit gebeuren bete kent voor Hare Majesteit zelf en voor heel het volk. Straks bij de voltooiing der vijftig jaren van be windvoering, zal de tijd gekomen zijn voor het schouwen over deze veelbewogen halve eeuw, voor het opmaken van een balans, waarvan men nu reeds kan zeggen, dat ze meer dan schitterend klopt. Doch we staan nu toch ook al even stil, geraakt door de toon van weemoed in dit koninklijk woord, geraakt nog meer door het ernstig ver maan tot eendracht en nog eens eendracht in een pijnlijk ver scheurde wereld. We kunnen iets bevroeden van de storm van herinneringen, de vloedgolf van gevoelens, welke door het koninklijk hart moest slaan bij het uitspreken van deze korte his torische rede. Wie zo in plichtsbesef en trouw de vele zware jaren doorleefde, zal slechts met zeer veel pijn zichzelf durven bekennen, dat de tijd van heengaan gekomen is. Plichtsbesef en trouw schreven deze bekentenis echter voor. En Koningin Wilhel mina deed onbeschroomd de ern stige stap, geheel in de stijl van haar vorstelijke loopbaan. Nog even zal Ze eind Augustus in het volle licht der openbaar heid treden en dan zal ze worden de Koningin-Moeder, de grootmoe der des volks, die op de achter grond haar glimlach en haar be langstelling zal blijven schenken. God overstrale Haar ook in deze staat met Zijn milde zegen. Voor Prinses Juliana wenkt nu op 39-jarige leeftijd de koninklijke taak. Ze is ertoe voorbereid in een uistekende scholing, door de harde beproeving der ballingschap ook. Ook voor Haar bidden wij nu reeds Gods krachtbrengende bijstand af, eerst in dit nieuwe Regentschap, straks in de volle verantwoorde lijkheid der koninklijke waardig heid. LAND- EN RIJKSGENOTEN. ALS DE DAG VAN GISTEREN herinner ik mij nog den 12den Juni 1889, toen het veertig jaar geleden was, dat mijn onvergetelijke vader in Am sterdam werd beëedigd en ingehuldigd. Waar ik U over het wederom instellen van het regentschap van mijn doch ter en daarmede verband houdende plannen voor de toekomst wil spreken, meen ik daarvoor geen beteren dag te kunnen uitkiezen dan dezen op één jaar na honderdjarigen herinneringsdag. Overgroote vermoeienis, die noch mijn werk, noch mijn gezondheid ten goede komt en die onder den druk van de uitoefening van mijn zware taak, geen kans krijgt over te gaan, noopt mij ten tweeden male mijn toevlucht te nemen tot een regentschap. jlTAAR ER IS MEER. Er is de last van het klimmen der jaren, een achter- uitgaan van veerkracht, weerstands- en arbeidsvermogen, van de krach ten welke den geest onontbeerlijk zijn voor het nemen van verantwoorde beslissingen in de diepgaande en ingewikkelde vraagstukken, die er in den tegenwoordigen tijd maar al te vele zijn. Voor deze nuchtere werkelijkheid ben ik gesteld en ofschoon ik mij steeds ten volle bewust ben, dat de mensch slechts wikt en God beschikt, meen ik toch in het welbegrepen belang van U allen en van het Rijk te handelen door het regeeringsbeleid toe te vertrouwen aan Juliana, die naast wijs in zicht ook haar leeftijd voor heeft en over jonge, frissche krachten beschikt. Het is op haar dringend verzoek, dat ik de troons wisseling uitstel tot het begin van September. Zij overwoog hierbij geen teleurstelling te willen wek ken bij hen, die mijn jubileum willen herdenken. Ik hoop, dat het mij gegeven zal zijn, den 30sten Augustus de teugels van het bewind in handen te nemen tot na de feesten om hierna afstand te haren behoeve te doen. Gij kunt ervan verzekerd zijn, dat ik eerst na rijpe overweging tot dit besluit gekomen ben en dat alleen uw belang en mijn plichtsbesef den door slag hebben gegeven. yOORAF heb ik het ingewikkelde samenstel van hangende vraagstukken aan mijn geest doen voorbij trekken en zoowel deze als de zeer moeilijke tijdsomstandigheden trachten te peilen, ja, ik heb alle gezichtspunten in beschouwing genomen, die daaruit kunnen voortvloeien. Al deze problemen hebben dit eene gemeen, dat zij nog langen tijd onze aandacht zullen vragen. Dus ben ik tot de slotsom gekomen, dat niet ik, doch een jonge kracht op mijn plaats moet medewerken om het zeldzame samenstel van problemen, die ons en de gehele menschheid in hun greep houden, tot een goede oplossing te brengen. Hoeveel zoude ik tot U kunnen zeggen op een dag als deze, na al wat in den laatsten tijd door hoofd en hart is gegaan, maar dan zoude ik veel te veel geduld van u moeten vragen. Slechts wil ik u zeggen, dat mijn gedachten steeds zullen blijven uitgaan naar hen, die hun leven gaven in den strijd tegen den overweldiger en naar al degenen, die nog lijden, door wat zij verloren hebben. De goede eigenschappen, die wij in en na den oorlog konden ontplooien, hebben buiten onze grenzen bij allen, die van goeden wille zijn, waar ook ter wereld, vertrouwen en waardeering gewekt. Dit vertrouwen en deze waardeering zijn een kostbaar bezit, dat wij niet verloren mogen laten gaan door verdeeldheid of het vooropstellen van ons persoonlijk belang. Toont opgewassen te zijn tegen den grooten tijd, waarin wij leven, met een wijden blik voor het wereldgebeuren en met begrip voor het wezenlijke waar het voor ons allen om gaat. En vervult zoodoende uw plicht tegenover Uzelf en tegenover het vader land, tegenover onze bondgenooten en de groote gemeenschap der volkeren, aat de toekomst tegemoet, schouder aan schouder met Juliana. God zegene U en mijn geliefd kind. JJET MINISTERIE van Verkeer en Waterstaat heeft besloten, de y™cht; <m bestelauto's op dezelfde F uerer> a's thans bij per- koonv e r S *et geval is' °P de aan" woXn gUnnmfJzal het laadvermogen kooen ,'erld; hetweIk de aan te s^ mag hebben. auto ten hoog- ORIELING TE GOES Wü'lïgen^Tn r rie Kloosterman—van vviingen. in de Lange Vorst ra at t#» Goes werd verblijd met de gehorte verkeren met^ d™ e vergeren met de moeder in eoede tre- zondheid. Naar een bejaarde Goese- naar ons vertelde, is een devgeiifk^ gebeurtenis sinds mensenheueèms in de Ganzestad niet voorgekomen. RET troepenschipTzuiderkruis" aflo^sfroepen naar N^g X Weer rustig weer geldig Weersverwachting, Donderdagavond: Aanvankelijk tot met piaatselijk mist, later op ver schillende plaatsen brekende be wolktng. vrijwel overal droog weer met zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Ongeveer Heden temperatu.ur a'a gisteren. Heden zon onder 20-24 uur opa4n48°Xrr °'5G "Ur V,iida* op 4.48 uur en maan op 9.06 uur. yRIJDAG te middernacht eindigt het Britse mandaat over Pa lestina. Dat wordt een zeer belang rijk moment. Omdat dit de beslis sing gaat brengen over de naaste toekomst van het Heilige Land, in die zin dat vanaf dat ogenblik het wapengeweld daar in alle hevigheid kan lostbarsten. Het Britse mandaat zal Vrijdag ochtend door een enkele pijper van de „Highland light infantery" op de galerij van het regeringsgebouw te Jeruzalem „uitgeluid" worden. Als de Britse Hoge Commissaris voor Pa lestina, Sir Alan Cunningham, de Heilige Stad verlaat, zal een officier van het regiment de Union Jack van het „Witte Huis" neerhalen. Een slot- plechtigheid ter gelegenheid van het einde van het 30-jarig Brits bestuur zal later op de dag te Haifa plaats vinden. Intussen staan in Oost-Europese havens in groten getale joden ge reed om naar Palestina te vertrek ken zodra het Britse mandaat ge ëindigd is. Zij zouden het laatste half jaar in speciale kampen zijn geoefend en zijn uitgerust met mo derne lichte wapens. Joodse politieke leiders hebben over eenstemming bereikt over het uitroe pen van een joodse staat. De twee ondergrondse organisaties zullen dan het officiële joodse leger gaan vor men. Koning Abdoellah de bevelheb ber van het Arabische legioen zit ook n'et stil en heeft met zijn troepen 'n aanval op enige joodse nederzettin gen ondernomen en naar het schijnt met succes. Egypte heeft de staat van beleg afgekondigd. Dit om „zijn hou- mog te bepalen en zijn strijdkrach ten aan de Palestijnse grens te ver zamelen om een militaire actie te kunnen ondernemen, die de Zionis tische aanvallen op het Arabische Palestina moeten afslaan". Arabisch-joodse besp/ekingen die 'n, Tel Aviv gehouden zijn, zouden tot resultaat hebben geleid, dat de Arabieren de havenstad Jaffa aan de joden hebben overgelaten. (Van onze Haagse correspondent). ■JJIT GOEDE BRON vernemen wij, dat een verhoging van het brood rantsoen medio September waarschijn lijk is. Graanproducten zoals mais, pudding enz. zouden eveneens vrijko men. De oogstvooruitzichten in Neder land zijn zeer bevredigend en over treffen de verwachtingen. Ook in vrij wel alle andere Europese landen en in de Transatlantische graanlanden rekent men op zeer goede oogsten. In Frankrijk heeft men het graanareaal uitgebreid tot meer dan 4 millioen hectare tegen nog geen 214 millioen in 1947. Ook Frankrijk zal door deze uitbreiding zich zelf kunnen voeden op een hogere basis dan de huidige. In meerdere landen is de situatie on geveer gelijk. Het staat thans dan ook al vast, dat het wereldgraantekort dit jaar beduidend geringer zal zijn. De geruchten, welke de laatste we ken vooral in bakkerskringen de ron de doen en volgens welke in het na jaar de r. elr 'intributie van alle graanproducten zou worden opgeheven zijn niet geloofwardig. Nieuwe bonnen yOOR HET TIJDVAK van 16 t.m. 29 Mei geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806: 380 algemeen: 200 gr. brood (gel dig t.m. 22 Mei). 381 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak). 382 algemeen: 1600 gr. brood (gel dig t.m. 22 Mei). 383 algemeen: 750 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop, enz. of 750 gr. versnaperingen. 385 algemeen: 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel. 387 algemeen: 120 gr. spijsolie. 389 algemeen: 2 eieren. 379 algemeen: 250 gr. waspoeder. 375 reserve: 800 gr. brood (gel dig t.m. 22 Mei). 378 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 22 Mei). BONKAARTEN KD, KE 806: 879 algemeen: 500 gr. waspoeder. 880 algemeen: 200 gr. brood (gel dig t.m. 22 Mei). 881 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. 882 algemeen: 400 gr. brood (gel dig t.m. 22 Mei). 883 algemeen: 500 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop, enz. of 500 gr. versnaperingen. 885 algemen: 100 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits. 887 algemeen: 120 gr. spijsolie. 889 algemeen: 2 eieren. 875 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 22 Mei). 878 reserve: 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits. TABAKS- EN VERSNAPERIN- GENKAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802: 49, 50, 53 tabak: 2 rantsoenen si garetten of kerftabak. 51 versnaperingen: 200 gr. ver snaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 54 versnaperingen: 100 gr. ver snaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag worden ge bruikt. Niet-aangewezen en vernietigd kunnen worden: de bonnen: 332, 334, 335, 834, 835 melk. 340, 341, 342, 344. 347. 844. 846 en 847 re serve, 300, 330, 800, 830 algemeen. Generaal Smith verzocht niet om een algemene bespreking of onderhande lingen, zoals door Moskou is beweerd, zei Marshall. Hij legde er de nadruk op, dat specifieke voorstellen nodig zijn, niet algemene besprekingen. Volgens Marshall moet de Sovjetregering thans het initiatief nemen. „Ik verlang naar vrede". r\£ JUICHTONEN en de hoopvolle geluiden, die gister in de pers van de gehele wereld hebben geklonken, zijn verstomd, omdat de mogelijkheid van een spoedige bespreking tussen de Ver. Staten en de Sovjet ter rege ling der onderlinge geschillen uitgeslo ten geacht moet worden. Wij wezen er reeds op, dat de Ver. Staten na het eigengereide en het van zelf-ingenomenheid druipende Russi sche antwoord van een zekere terug houdendheid lieten blijken, die niet veel hoop gaf op een spoedig bijeen komen aan de conferentietafel „ter regeling der onderlinge geschillen." En thans heeft George Marshall, de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, de mogelijkheid van een bilaterale conferentie tussen de V.S. en de S.U„ die ook andere landen aangaat, officieel van de hand gewezen. De enige manier om dichter tot een oplossing te komen van de lopende ge schillen zag Marshall alleen in de reeds bestaande organisaties, zoals de Veilig heidsraad en de geallieerde bestuurs raad te Berlijn. Volgens Marshall loopt elke nieuwe conferentie groot gevaar te misluk ken, hetgeen de wereld veel kwaad zou doen. Wat wij nodig hebben is handelen, zegt hij. De oorspronkelijke bedoeling van ambassadeur Smith's onderhoud met Molotov, zei Marshall, was de politiek van de V.S. voor de Sovjetregering te - verduidelijken, daar er de laatste tijd de indruk gewekt zal in de V.S. veel officieuse redevoeringen Amerika het vredesaanbod wan Ru ove'- dit onderwerp zijn gehouden, land van de hand gewezen heeft. „ïk verlang naar vrede, naar een regeling met de S.U. Ik wil mis verstand uit de weg ruimen. Maar ik kan niet meehelpen aan het brengen van vrede in de wereld, indien ik de Westelijke mogendheden en mogend heden in andere delen van de wereld moet vragen hun beginselen en hun overtuiging te laten varen om zich aan te passen bij iets. waar zij het niet mee eens zijn", aldus verklaarde Bevin in het Lagerhuis. Communistische campagne. TAfficiele Franse kringen juichen het toe, dat Marshall geweigerd heeft bilaterale besprekingen met de Sovjet- Unie te beginnen over aangelegenhe den, die andere regeringen aangaan. De openbare mening is teleurgesteld, dat de hoop op een overeenkomst mei de Sovjet-Unie voorbarig is gebleken, doch put moed uit de verzekering, dat de Amerikaanse regering blijk gegeven heeft van haar bedoeling een verenigd diplomatiek front met de kleinere mo gendheden te handhaven. Politieke waarnemers verwachten een hevige communistische perscampagne, waarbij worden, dat dij het bepalen van haar standpunt inzake de verhoging der pensioenen heeft de regering als uitgangspunt genomen de extra uit kering van 25% met een maximum van i 500, zoals deze bij de wet van 28 Februari 1947 over de jaren 1945 en 1946 op de pensioenen is verleend. Zo wordt in het thans ingediende wetsontwerp over de verhoging van pensioenen gezegd. Voor verdergaande maatregelen ko men in aanmerking de pensioenen, welke berusten op grondslagen nog da terende van voor het einde van de eerste wereldoorlog. Deze grondslagen zijn in vergelijking met het thans gel dende salarispeil zodanig achterop ge raakt, dat ten aanzien van de daarop berustende pensioenen een verhoging met maximaal 100% te verdedigen is Vervolgens valt te onderscheiden een zeer grote groep van pensioenen, be rustende op grondslagen daterende van na de aanpassing aan de levensstan daard na de eerste wereldoorlog tot voor de aanpassing aan de levensstan daard na de tweede wereldoorlog. De regering acht voor deze groep een gelijk toeslagpercentage van 25 redelijk. Als laatste groep blijven over de pensioenen, die na de tweede wereld oorlog zijn of worden toegekend en in steeds meerdere mate komen te „TIET VALT NIET MEE zich een onbevooroordeeld oordeel te vormen over de classificatie," aldus Drs. L. Egeraat, directeur van de Bredase Leergangen en leraar aan de M.T.S. te Den Bosch. „Er zijn vele (en grote) bezwaren aan ver bonden voor de leraar, maar om nu zo maar pardoes te zeggen: wég met de classificatie, lijkt me on juist. „T aten we eens kijken. De kosten van levensonderhoud zijn mo menteel in stad en dorp ongeveer ge lijk, doch dit blijft niet zo. De tegen woordige gebondenheid, die de prij zen stopt, blijft niet bestaan. Concur rentie en het behoefteelement zullen in de toekomst weer zeker hun plaats in het economische leven gaan inne men. Weliswaar blijft de staat enkele sleutelposities (ik denk hierbij b.v. aan de geldcirculatie) stevig in handen houden, maar binnen dit raam kan zich het economische leven vrij ontwikke len en aanpassen aan de kwestie van vraag en aanbod. Zodoende zal dus in de toekomst het verschil tussen stad en platteland (dat nu zo ongeveer is genivelleerd) weer ontstaan. Zo be zien is standplaatsaftrek gemotiveerd. De tegenstelling dorp-stad zal dus groter worden naarmate de gebonden heid mettertijd meer wordt opgehe ven. kinderen uit het leraarsgezin zul len echter over het algemeen zelf óók gaan studeren en hier ligt de stad gunstiger. Goede onderwijsinstellin gen zijn er bij de vleet, zodat met een minimum aan kosten het beste onder wijs genoten kan worden. Leraars kinderen uit het dorp moeten van ver voermiddelen gebruik maken om ho ger onderwijs te volgen, zodat de daaraan verbonden kosten aanmerke lijk hoger zullen komen. Ook als een Ieraar-zelf verder wil studeren, komt hij voor hetzelfde ge val te staan. Ook dan worden zijn lesgelden hoger in verband met de isolatie van het platteland. Vandaar dat men een algemene TN EEN slotartikeltje vertelt een leraar hoe hij over het onder werp classificatie denkt. Geheel zonder zuilen wij niet kunnen, zo meent hij. maar wel zal een gedegen herziening van het stel sel moeten plaats vinden om aan gerechtvaardigde eisen tegemoet te komen. Twee klassen zijn vol doende, dan zal de toekomst le ren of dit verschil inderdaad ia blijven bestaan. berusten op pensioensgrondslagen, welke afgeleid zijn van de thans gel dende salarisregelingen. Voorzoover zij daarop reeds geheel berusten, is het duidelijk, dat voor het verlenen van I een toeslag geen grond meer bestaat, terwijl voor de overige pensioenen uit de aard der zaak de toeslag verhou dingsgewijs dient af te nemen van 25% tot 0%. Voorgesteld wordt de toeslag t« ver lenen te rekenen van 1 Januari 1947 zulks in aansluiting aan de uitkering ineens, welke over de jaren 1945 en 1946 is toegekend. ■^TET MINDER dan 21 branden zijn er uitgebroken, gedeelte lijk doordat kinderen met lucifers speelden. In verschillende plaat sen is er aanmerkelijke schade ont staan. Enige woonhuizen zijn ge heel een prooi der vlammen ge worden o.a. in Halsteren, waar door het omstoten van een petro- leumvergasser een hele woning uitbrandde. yAN HET door de geallieerden in Duitsland aangetroffen monetaire goud kreeg Nederland totnutoe 35.891 kg. 2ES EN ZEVENTIG Duitse officie- ren, van wie de meesten generaal zijn, zijn uit Britse krijgsgevangen schap ontslagen. TVTINISTER LIEFTINCK heeft giste ren de Nationale Spaarraad in gesteld, wiens taak het is het volk tot sparen op te wekken. A RNOLD MEYER, thans gedetineerd in de rijkswerkinrichting te Veen huizen, is door de commissie voor de perszuivering ontzet uit het recht een journalistieke of leidende niet- journalistieke functie te bekleden, voor een termijn eindigende op de dag der uitspraak. A LCIDE DE GASPERI, Italië's Chr.- democratische premier, heeft for meel het ontslag van zijn regering aan geboden aan president Giaudi. Deze heeft het ontslag geweigerd. trek van het dorp naar de grotere steden kan waarnemen, zeker op het ogenblik, dat de leraarskinderen op een leeftijd komen, dat zij aan hogere studies gaan beginnen. Gevolg hier van is, dat men op het platteland steeds te kampen heeft met een lera rencorps, dat gemakkelijk wisselt. Zo iets kan het onderwijs nooit ten goe de komen, stabiliteit is een allereerste vereiste. Er komt bovendien nog 'n voordeel bij, dat de leraar gemakkelijk be weegt zijn standplaats op het platte land te ruilen met de stad. Leraars salarissen zijn over het algemeen niet zo schitterend en de meesten moeten met bijlessen in de avonduren het hiaat op hun huishoudelijke begroting aanvullen. Feit is nu eenmaal, dat daartoe de stad meer gelegenheid biedt, op een dorp is het aantal bij lessen gauw uitgeput. Jk zou echter niet gaarne vóór of tegen classificatie willen beslissen, want daar komen meer factoren bij n aanmerking, dan die wij hier in kort bestek bespreken. Een econo misch onderzoek zou daartoe moeten worden gedaan en dit is een studie apart. Het is waar, dat het tegenwoordige classificatie-systeem moet worden her zien, maar dat het geheel opgeheven zou moeten worden, waag ik te be twijfelen. Er is ruimte voor minstens twee klassen: stad en platteland. De toekomst zal leren, dat dit verschil inderdaad is blijven bestaan, namelijk als men economisch niet meer zo ge bonden is als op het ogenblik." yiER (Van een speciale medewerker). II (Slot). VRAGEN hebben wij onszelf en het Europa-congres gesteld: naar Engeland» positie; naar een fe deraal samengaan ook met niet-Euro- pese staten; naar het al of niet waar schijnlijke verdwijnen van het IJze ren Gordijn door een Europese fede ratie na te streven; en naar de geeste lijke grondslagen dezer federalisti- sche actie. In ons eerste artikel kwamen wij tot de slotsom, dat tenminste op de eerste drie vragen geen bevredigend antwoord was gegeven. Evenmin heeft het congres dit gedaan op de vierde, die luidde: Op welke geeste lijk» grondslagen wenst men in Euro pa een staatkundigen nieuwbouw op te trekken* DArTKR heeft beroep hl aangetekend. cassatie TN DIPLOMATIEKE kringen te Lon den is men van mening, dat de Londense conferentie der zes mogend heden over Duitsland zeker nog na Pinksteren zal worden voortgezet. J)E VEILIGHEIDSRAAD zal Vrijdag ter behandeling van de rappor ten over de politieke situatie, in West Java en op Madoera bijeenkomen, in verband met de beschuldiging van de republiek, dat de Nederlanders daar „marionettenstaten" hebben opge richt. JJIT TSJECHO-SLOWAKIJE zijn in totaal 2000 vluchtelingen binnen gekomen, van wie 900 doorgezonden zijn naar Hessen en Wuerttemberg- Baden. meen welzijn dienen te bevorderen, zo zal dat ook in een federaal, demo cratisch bestel moeten gebeuren. zijn natuurlijk vele even fraaie als vage volzinnen gesproken en geschreven over geestelijke waarden; de menselijke waardigheid; ons ge meenschappelijk erfdeel; geestelijke vrijheid; democratie; onze verant woordelijkheid voor de Westerse be schaving; onze zending ten aanzien van Europa's toekomst en wat dies meer zij. Wie echter maar het Chris tendom vernoemde, scheen de grote meerderheid der natuurlijk zeer „verdraagzame" aanwezigen te prik kelen. Er hing een soort vrijdenkers sfeer nu en dan. Doordat enige cori- feeën van het Katholieke denken en van de christelijke kunst zich fel hier tegen geweerd hebben, is tenminste vermelding niet achterwege gebleven van dien godsdienst, die niet alleen Europa gekerstend heeft, maar ook door Gods Voorzienigheid van hier uit elders in de wereld met en door het Evangelie van Christus tevens de „goede boodschap" ener hoge be schaving heeft gebracht. TAAT dit congres er echter op uit was een voor ons aanvaardbare geestelijke grondslag te leggen voor internationalen nieuwbouw kan men evenwel moeilijk beweren. Natuurlijk zijn wij niet tegen zijn wij nadruk kelijk vóór vrijheid, democratie, eer bied voor de medemens en zijn na tuurlijke rechten. Maar daarmede is de kous niet af al leek dat in den Haag wel zo. Er Is niet enkel een vrijheidsvraag, maar ook een vraag naar de verhouding tussen gezag en vrijheid. De grondslagen van het recht van de Staat, van het staatsgezag, de omvang en beperkingen der staats taak het zijn evenzovele vragen, die op dit congres niet of nauwelijks zijn aangeraakt. En als ze al werden aangeroerd dan gebeurde het veelal in de onderstelling, dat het antwoord luidde, zoals in de dagen der Franse revolutie, of van het liberalisme of het socialisme. De meeste dezer Euro pa-pioniers, die zó vooruitstrevend waren, dat zij zelfs de tijd schenen te missen om realistisch te zijn, ver keerden geestelijk niet zelden nog in de 19e eeuw, of in het prille begin der 20e, toen het laïcisme welig tierde die geheel vanzelf spraken, alleen in averechtsen zin onder woorden ge bracht. Maar zelfs voor de aanhangers der toch nogal verouderde leer der volkssouvereiniteit had het duide lijk kunnen zijn, dat aan dit con gres wel iets ontbrak. Twee grote stromen immers beroeren vandaag de volken van Europa die der katholieken en die der socialisten. Men kan zeker niet zeggen, dat hun invloed op de gang van zaken op dit congres evenredig was aan hun werkelijke kracht rj*OCH zou het een verkeerde en nood lottig conclusie zijn te zeggen: dit congres kan moeilijk geslaagd worden genoemd dus wèg met het federalisme! De huidige staatkundige vormen de volstrekt souvereine, nationale staten zijn niet meer bij machte, en dus niet meer geëigend, om belangrijke gebieden van het al gemeen welzijn elk voor zich te ver zorgen. Bij voorbeeld: de handhaving van de vrede en de verzekering der volkswelvaart. Het federalistisch stre ven opent zeker grote mogelijkheden om op deze vitale punten het doel der staatkundige gemeenschap beter te verwezenlijken. Dan zal het echter een federalisme moeten zijn in Katho lieke' geest. Er is dus niet één fe deralisme, er niet HET federalisme, evenmin als er maar één politieke overtuiging zou zijn. Xoals wij te 6o- ze politieke partij, op ónze grondsla, gen en near óme Inzichten het alge- (Vervolg kolom 6 onderaan)

de Stem | 1948 | | pagina 1