Stad en Land Smokkelarij van garnalen Gasthuis-plannen becritiseerd doKtöör radio Baanvak Terneuzen-Sas van Gent weer opengesteld Wa. een Wonderlijke Wereld Vvbndéi DE STEM VAN WOENSDAG 12 MEI 1948 Welkom thuis Prachtige toeristentrein stoomde binnen Aan de oever van de Schelde.... Een kijkje aan de Z. VI. grens Je kunt het toch niet meenemen.,.. Raad van Goes Een debat over het bijzonder onderwijs Onze groenten Het Dagblad' //De het troepentransportschip „Joh van Oldebarnevelt", dat vermoe delijk op 18 Mei te Amsterdam zal arriveren, repatriëren o.a. de volgende personen Axel: B. v. d. Bos, V. Goossen, M. Meesen. Kloosterzande: R. Colpaert. Koewacht: G. Wouters. Middelburg: E. de Paauw, J. de Valk H. Geldof-Scholtz. Oost Soeren: J. van Baaien. Poortvliet: K. Franse, L. Ista. Schoondijke: P. J. Mornhout, A. Scheele. St. Jansteen: A. Weemaes. IJzcndijke: W. Guneberge. Vlissingen: F. v. d. Pluym, A, Braam. WEDEROPBOUWKAMP SLUIS OPGEHEVEN Het Wederopbouwkamp Sluis is op geheven, waardoor het Hesdohuis waaraan zo grote behoefte bestond, is vrijgekomen. DUIZENDEN DUIVEN NAAR NOYON De mannen van de Ettense postdui venvereniging „De Eendracht" heb ben niet gedacht, dat er voor de door de 60-jarige vereniging georganiseer de prijsvlucht vanuit Noyon (Frank rijk) zo'n grote belangstelling zou be staan in de kringen der West-Bra bantse en Zeeuwse duivenmelkers. Deze jubileumvlucht is namelijk uit gegroeid tot een gebeurtenis die uniek is in ons land. Duizenden dui ven worden namelijk naar Noyon ge bracht, vanwaar zij op Eerste Pink sterdag des morgens 7 uur naar hun hokken zullen terugvliegen. Vrijdag komen alle korven te Roo sendaal samen, vanwaar het des mid dags om 2 uur naar Frankrijk gaat. V.V.V.-HAAMSTEDE TEGEN BUTLIN-KAMP Te Haamstede werd in een vergade ring van de vereniging voor vreemde lingenverkeer medegedeeld, dat het be stuur van deze vereniging zich tegen de oprichting van een Butllnkamp in deze gemeente heeft vérklaard. DE PAARDENSPORT Te Axel bleek in een vergadering van de Zeeuwse paardenfokkers grote ontevredenheid te bestaan over de gang van zaken bij de paardenexport. Er werd een motie aangenomen, die ter kennis zal worden gebracht van het stamboek. In deze motie protesteert de vereniging van Zeeuwse paardenfok kers krachtig tegen de gang van zaken bij de paardenexport. Zij verzoekt het stamboek een commissie uit het bestuur der vereniging te ontvangen om haar grie ven toe te lichten. MERRIEKEURINGEN Te Goes, Middelburg en 's-Heeren- hoek zijn merriekeuringen gehouden voor opname in het keurstamboek. Voor de keuring te Goes waren 35 merries opgegeven, waarvan 8 afwe zig waren en 13 werden afgekeurd. Voor Middelburg waren 30 opgege ven, waarvan 4 afwezig waren 26 wer den afgekeurd. In 's-Hecrenhoek waren van de 16 opgegeven merries 5 afwezig, terwijl 11 afgekeurd werden. Axel GOUDEN ECHTPAAR. Hierboven geven wij de foto's van het echtpaar A. AerensKindt, dat dezer dagen zijn gouden huwelijksfeest vierde. Biervliet Blikseminslag. Zondagavond, toen er een hevig onweer boven Biervliet woedde, sloeg de bliksem in in de wo ning van de landbouwer B. A. de Groote, Elisabethpolder. Er ontstond brand in de slaapkamer. Door tijdig ingrijpen kon men voorkomen dat het gehele huis in vlammen opging. H. Vormsel. Maandagmorgen te 11 u. diende Mgr. Baeten in de kerk O.L Vrouw Onbevl. Ontvangen aan 50 kin deren en 3 volwassenen 'het H. Vorm sel toe. De kerk was geheel gevuld. Emmablocm-collecte. De alhier ge houden Emmabloemcollecte bracht f 147.80 op. s-Heerenhoek Burgerlijke stand. Geboren: Ma ria Angelina, dochter van L. van 't Westeinde en M. I. Oosthoek. Jan Laurentius zv H. de Jonge en J. Raas Cornelis zv van A. G. Lodiers en J. Smits. Leonardus Gerardus Maria zv G. P. Verbart en J. M. Uitterhoeve. Petronella Maria Cornelia, dv N. Grim en C. de Vos. Huwelijken: Cornelis Raas 24 j. en Elizabeth C. van Bremen. 40 j'. Adria- nus M. van den Broek 24 jaar en Eli zabeth P. Franse 22 jaar. Ovei leden: Willem Westerweele 72. j. Joanna Faes, 76 j. '-H. Hendrikskinderen Bliksem ingeslagen. Bij het on weer sloeg de bliksem in in de woning van v. d. K. alhier. De schoorsteen werd vernield en een gedeelte van het dak moest het zwaar ontgelden. De bewoners kwamen met de schrik vrij. Heille Brand. Tijdens een hevig onweer sloeg de bliksem in de grote schuur van de hofstede van Leopold de Bruyc kere, waardoor het strooien dak be gon te branden. De brandweer van Aardenburg die gewaarschuwd werd, was spoedig ter plaatse en in de stro mende regen werd met blussen be gonnen. Later arriveerde ook de ge waarschuwde brandweer van Sluis. Doordat er niet veel wind stond en gauw met blussen werd begonnen, slaagde men er in de schuur en het vee te behouden. De brandweer van Sluis verrichtte het nablussingswerk. In het dak waren gaten gebrand en verder was er wat brand- en water schade doch betrekkelijk viel het nog mee. WA DOOR de N.S. grondig te zijn ver nieuwd, is Zondag 9 Mei het baan vak Terneuzen—Sas van Gent weer voor normaal spoorwegverkeer open gesteld en de eerste trein, die dit tra ject, dat enkele jaren ongebruikt heeft gelegen, weer bereed, mocht er zijn. Een prachtige trein, bestaande uit 4 moderne ineenlopendc toeristen-rijtui gen, waaruit dank zij de vele en grote ramen een volledig uitzicht mogelijk is, en bezet door ruim 300 Belgische passagiers uit Brussel en Gent stoomde als eersteling Zondagochtend Sas van Gent binnen, wat vanzelfprekend op dit anders zo stille stationnetje de nodige bedrijvigheid meebracht. Ter verwelkoming van dit gezelschap waren hier namens de N.S. de heren C. J. V. d. Dussen en L. F. Dubois aanwezig. Na een zeer kort oponthoud werd de reis voortgezet naar Terneuzen, waar men om ongeveer half 10 arriveerde en waar een gepavoiseerde Telegraafboot klaar lag om de reizigers naar Vlissin gen te brengen. Vandaar Uit ging het met bussen naar Middelburg, Westka- pelle. Domburg, Vere, Goes en Hans- weert, en zo weer met dezelfde boot naar Terneuzen en weer per trein naar België. Ten zeerste voldaan. gij terugkomst van het gezelschap in Terneuzen hoorden we van de Bel gische organisatoren van deze reis, dat zij ten zeerste voldaan waren over het verloop van deze eerste aldus georga niseerde trip. Het -weer was schitterend geweest, men had de Schelde bevaren, de zee gezien, het dorre Walcheren en groene Zuid-Beveland bekeken en over al de grootst mogelijke medewerking ondervonden. Vooral roemden zij de houding van de Nederlandse douane die onder leiding van haar inspecteur Zuur uit Terneuzen, zo welwillend was geweest de passen- en deviezencontrole in de trein te doen plaatsvinden, ter wijl deze van Sas van Gent naar Ter neuzen reed. Ook de correcte wljz" waarop deze controle was gehouck"». werd ten zeerste op prijs gesteld, zo dat onze douane wel een zeer gunstige Indruk op onze Zuiderburen heeft ge maakt. De winkels dicht! Ook de deelnemers zelf, waarvan wij er eveneens enkele spraken, waren ten zeerste voldaan. Wel hadden zij het erg vervelend gevonden dat overal de winkels gesloten waren, maar afge zien van dit in hun ogen grote onge- mak mogen we gerust aannemen, da», alle volgende nog op deze wijze te organiseren trips volgeboekt zullen zijn. Het staat trouwens nu reeds vast, dat op Zondag 23 Mei weer een dergelijke trein vanuit Brussel zal rijden en dat in de maanden Juni-Juli zelfs een drie tal treinen met enkel schoolgaande Jeugd van maximum 18 jaar deze reis zullen maken. Al deze reisjes worden georganiseerd door de N.M.B.S., N.S. en de Telegraafboten. Ook zijn we even in de gelegenheid geweest de trein der Belgische gasten te bewonderen en deze overtrof werke lijk onze verwachtingen. Vooral het vele glas maakt het reizen hierin zo prettig, terwijl de ruimte door een middengang in gelijke delen wordt ver deeld, zodat iedere passagier een goed uitzicht heeft. We kunnen ons dan ook best indenken, dat de verzuchting, die we een belangstellende toeschouwer bi' het bewonderen van deze rijtuigen hoorden slaken echt gemeend was! Wij vermoeden zo, dat de man met wee moed terugdacht aan de voor-oorlogse jaren, toen de rollen omgekeerd waren en wij met mooie treinen België in: gingen! Maar, wie weet? Tenslotte brengen deze Belgische treinen toch deviezen in het laadje en misschien zijn de heren in Den Haag wel bereid om als tegenprestatie deze zomer het meest geïsoleerde en het allermeest op België aangewezen stukje Nederland eens één dergelijk uitstapje te gunnen Mis schien is dit zelfs maar een kwestie van organisatie en initiatief en daar om: wie bindt de kat de bel aan? Hoofdplaat Collecte. Deze week werd een Emmabloem-collecte gehouden, welke 44.65 opbracht. Koewacht Schieting. Aan de schieting op de liggende wip bij de heer Th. Da vid namen 30 schutters deel. De uit slag is als volgt: Hogevogel L. Ver schuren, zijvogel Aug. Ysebaert en Fr. Onghende. 't Zandt-kermis. Zondag en Maan dag opende de buurt 't Zandt de reeks der plaatselijke kermissen. Vooral 's Maandags was 't er 'n drukte van be lang. De traditionele voetbalwed strijd 't Zandt-Nieuwe Molen werd dit maal door de gastheren met 9-6 ge wonnen. Verloting. De hoofdprijs, een fiets van de Nieuwemolense fietsfeestverlo ting viel ten deel aan de heer R. Janssens. Oostburg Schoolvoorstellingen. In het Ledel theater werd door het Nederlands Jeugdtoneel een 3-tal voorstellingen van Roosmarijntje en de sneeuwko ningin en tonele gebracht. Ongeveer de gehele schooljeugd van West-Z.- Vlaanderen heeft deze vborstellingen bijgewoond en zich kostelijk geamu seerd. In het vuur van het spel. Zodra de zomer zijn intrede doet wordt koorts achtig gewerkt aan het in orde bren gen der bolbanen. Dit spel schijnt al te dateren uit de tijd der Romei nen. Zo oud kunnen de beoefenaars van dit spel niet zijn of ze spreken over de uitzonderlijke prestaties van hun bet-overgrootvader. Zo begaven zich Zondag zes be woners van het St. Antoniusgesticht met een gezamenlijke leeftijd van 460 jaren, naar de Arena om onderling de krachten te meten. De spannende strijd verhitte de gemoederen, zodat op een gegeven moment een JJl-jarige zijn slapie van 79 uitdaagde het zaakje in het reine te brengen op zijn Joe Louis. De 79-jarige had hiervan niet terug omdat zijn tegenstander 2 jaar ouder was. De partij werd tenslotte vriend schappelijk uigespeeld. Voetbal Sluis Amerikaans geschenk. Sluis heeft een schenking in natura uit Amerika ontvangen. Door bemiddeling van het Nederlandse Roode Kruis heeft Mrs. Samuël A. Peck (Old Westburg, Long Island, New York) zowel de muziekver eniging als de voetbalclub bedacht. Apollo" ontving zes Instrumenten, die voor deze vereniging een welkome aan winst betekenen, daar de instrumenten verloren zijn gegaan. De voetbalclub „F.C. Sluis" werd in de kleren gestoken (22 shirts en 22 paar schoenen en kou sen) en ontving bovendien 10 voetbal len en een stel doelnetten. Sluiskil S.S.V. De Sluiskllse Sport Vrien den zijn er in geslaagd een sportavond te organiseren. Ze hebben bereids toe zegging gekregen, dat de bekende Bel gische Sportmensen, niet minder dan Jeróme Stevens en Thomas Pips het woord zullen voeren. Terneuzen Naturalisatie. Ingediend is een wetsontwerp tot naturalisatie van o.a. M. J. K. Lenêer, kloosterzuster alhier. Gouden bruiloften. Heden viert het echtpaar F. de Bokx—J. de Bokx— de Smit de dag waarop zij 50 jaar ge leden in het huwelijk traden. Eveneens viert het echtpaar J. Meer- tensA. Verhelst te Hoek zijn 50-jarig huwelijksfeest. Tegen de lamp gelopen. De Ter- neuzenaar P. O., die vorige week kans had gezien met een te Hulst gestolen fiets veilig en wel in Terneuzen te komen, liep na enkele dagen toch nog tegen de lamp, omdat een toevallig in Terneuzen op post staande politieagent hem op de betreffende fiets had zien rijden en dit zich ook herinnerde toen hij van de Hulsterse politie een signa lement van de gestolen flets doorkreeg. In no time was O., die reeds meerdere malen met de politie in aanraking is geweest dan ook ingerekend. Verdere moeilijkheden waren er nu niet meer, want O. bekende de diefstal en wees ook de plaats aan, waar hij, bang voor ontdekking, enkele dagen later de fiets was wezen deponeren, n.leen sloot ergens bij Zaamslag. Badinrichting. Het bezoek aan de UIEN MEDEWERKER van het Vlaam se dagblad „De Nieuwe Gids" schrijft aan zijn blad: Langs de brede westerarm van de Schelde, waar men zich voortdurend afvraagt of men nu eigenlijk in Ne derland of België is, liggen de talrij ke kleine vissershaventjes als kleine reservaten van wat eens de visserij op gans onze Vlaamse kust moet ge weest zijn: een handvol plompe zeilschulten in een speelgoedhaven tje, omzoomd door diepgroene pol derweiden en lage werkmanshuisjes. Het is moeilijk te geloven dat die lieve en onschuldige haventjes als Brcskens, Bouchoute, Philippine en Zandvliet in feite broeinesten zijn van een georganiseerde smokkel handel die op gebied van garnaal- handel, zelfs zulke afmetingen heeft aangenomen dat hij voor het ogen blik écn der voornaamste bedrei gingen vormt voor de Belgische gar naalvisserij. Terwijl immers eens zekere garnaal invoer uit Nederland officieel is toe gelaten en nuttig kan zijn in perioden van binnenlandse schaarste, is bekend dat daarbij nog tweemaal zoveel ge smokkelde garnaal de BelgischNe derlandse grens overkomt. Wonderbare visvangst TVTen kan natuurlijk zeer gemakke- lijk al de schuld op de rug van de vishandelaars-verzenders schuiven, maar. zo zegt ons een baliekluiver uit de buurt van Terneuzen: „men moet eerlijk zijn en bekennen dat de visser al evenmin zijn boekje zuiver heeft". En in geuren en kleuren krijgen we een verhaaltje te horen van Belgische Scheldevissers uit Bouchoute en Kiel drecht die op de vangst grote kwan titeiten garnaal van Hollandse vissers tegen zwarte guldens overnemen en deze op de Belgische markt brengen als Belgische waar. Het is dan ook geen buitengewoon iets die vissers na enkele uurtjes reeds met overvol ruim terug te zien binnenkomen. Dit is reeds een eerste soort smokkel die niet zo heel vlug opvalt maar in wer kelijkheid een bedekte invoer op gro te schaal is. De zwarte gulden is troef Tn veel grotere mate komt echter da gelijks enorm veel Hollandse gar naal op de grote vrachtwagens van de invoerders terecht die onder de vlag van een beperkte vergunning 'n bijna onbeperkte lading over de grens brengen. De wortel van het kwaad ligt in het systeem waarbij in feite slechts enkele personen de uitsluitende garnaalinvoerders zijn en daardoor ip sofacto met dezelfde personen in aan raking komen, Het is dan immers heel gemakkelijk, mits wat „wederzijdse diensten" te zorgen dat het anders zo waakzame douaneoog voor de gele genheid eens lang genoeg gaat dicht knijpen. Zo werden gevallen vastgesteld waar bij een zekere monopoolfirma in over treding werd genomen toen zij met een volle lading Diet-aangegeVen gar naai het tolkantoor te Schapenbrug overschreed met de welwillende goed- gemeentelljke badinrichting was over de afgelopen maand April zeer verheu gend te noemen. Niet minder dan 4038 personen bezochten in die maand de inrichting, tegen 3566 in de daaraan voorafgaande maand. W aterlandskerk je Mooi resultaat. Het resultaat van de gehouden Emmabloemcollecte was hier 32.35, IJzendijke Emmabloem-collecte. De Emma bloemcollecte bracht 258.30 op. Zandstraat Boilersjubileum. Onder grote be langstelling vierde dhr. Ed. Lammens zijn 60-Jarig bollersjubileum. Het was dan ook in de Zandstraat een Waar bolfestijn. Menig bolletje werd ter ere van de Jubilaris dan ook Zondag gelegd. keuring van de toldienstbeambten. „Er bestaan middeltjes genoeg om ze braafjes te houdenverzekert ons in een klein cafétje iemand die het weten kon. De door deze smokkelaars gemaak te winsten zijn dubbel: vooreerst heb ben ze al de verkoopwinst van de on wettig overgebrachte hoeveelheden ter wijl de zwarte gulden hen nog toe laat een tweede behoorlijke winst te maken bij het opmaken van de fac turen. Deze facturen worden immers afge leverd aan de tolgrens, met aandui ding van de hoeveelheid en de prijs. De prijs die vermeld wordt op de ze rekeningen bedraagt doorgaans nooit meer dan de minimumprijs van 13 frank aan de grens te leveren. Deze prijs komt niet overeen met de prijzen van verkoop op de Holland se markten en het is uitgemaakt dat garnaal er prijzen haalt tussen 1.50 en 2 gulden, wat tegen officiële koers een prijs van 24 tot 32 fr. zou geven. Tegen zwarte guldens betekent dit echter slechs een prijs rond de 13 fr. Dit laat de invoerders toe met deze Hollandse garnaal de binnenlandse garnaalmarkt ie onderkruipen en gro te winsten te verwezenlijken dank zij deviezensmokkel op grote schaal. Een ongehoorde warboel TAe warboel wordt nog groter door het feit dat de tolkantoren geen onderscheid schijnen te maken tussen gepelde en ongepelde garnaal. Voor hen is garnaal eenvoudig garnaal, waarbij zij Vergeten dat de garnaal invoerders er groot profijt mee doen in plaats van ongepelde garnaal, ge pelde garnaal over de grens te krij gen. Duizend kg. ongepelde garnaal geven immers slechts driehonderd kg gepelde die aan veel duurdere prijs dan de ongepelde afzet vindt. Duizend kg gepelde in plaats van ongepelde betekent dus wel degelijk een groot verschil. Nochtans worden de twee soorten garnaal wel degelijk afzon derlijk in het toltarief opgenomen en wel onder art. 21/B2 voor de onge pelde. Hieruit blijkt wel overduide lijk dat er aan de tolkantoren din gen gebeuren die verre van regle mentair zijn. Concurrentie niet langer mogelijk A/Ten kan er heimelijk genoegen In scheppen dat de tolbeambten zo achter het muurtje gezet worden. De gevolgen voor onze Belgische gar naalvisserij zijn echter erger. De con currentie wordt stilaan onmogelijk zodat uiteindelijk bijna alle gepelde garnaal die in België gegeten wordt, gesmokkelde waar is. De in Neder land gekochte gepelde garnaal tegen 3.20 gulden wordt, weer dank zij de zwarte gulden aan de Belgische win kels verkocht tegen 60 tot 65 fr. het k.g., terwijl ze de smokkelaar slechts 3.20 x 9 =r 28.80 fr. gekost heeft. Dit geeft de smokkelaar een ongehoorde winst van meer dan de helft op één kgt- Van haar kant kan de binnenland se garnaaihandcl haar pioduct dat aan de afslag prijzen haalt van rond de 10 f'-„ gepeld niet lager afzetten dan aar. de 80 a 90 fr.. pelvev'ies, ar beid en verzending inbegrepen. Daarbij komt nog dat de Neder landse gepelde met boorzuur is toe bereid wat de smaak veel aangena mer maakt. De Belgische wet ver biedt evenwel het gebruik van an tiseptische middelen zodat onze eigen garnaal met zout alleen is toe bereid wat haar tegenover de voor keur van het publiek, minderwaar dig maakt. Zolang de wet niet langs beide zijden wordt toegepast, zodat ook met boorzuur toebereide Neder landsc gepelde in ons land verboden wordt, zal de huidige toestand de crisis in de garnaalvisserij bestendi gen. Toen wij met onze wagen de boot naar Vlissingen opgingen en later van de boot naar Terneuzen kwamen werden wij door de Nederlandse douane voortdurend opgehouden voor controle van papieren. Na al wat men ons vertelde vroegen we ons wel eens af of die controle niet wat al te een zijdig was. 1%/Tijnheer Robert Brown een onderwijzer in Hammersmith (Eng.), die totnutoe alleen die bene denverdieping van zijn huls bewoonde, kreeg de zer dagen toestemming de hele woning te betrekken, omdat de mensen die bo ven hem huisden, niet voldeden aan de eisen welke, aan goede buren mogen worden gesteld. Zij repeteerden met le den van een jazz-orkest vlak boven de studeer kamer van de beneden- bewoner. gleden langs trapleuningen naar bene den, sloegen de deuren met zo'n kracht dicht dat zij aan de andere kant naar buiten vlogen zongen en floten zo vals als een locomotief en bliezen tot overmaatl van smart op een enorme jachthoorn. Dit laatste gewoonlijk op het uur, dat de heer Brown en zijn gezin in hun eerste slaap waren. De bovenburen, die zich tegenover de rechter te verdedigen hadden, be weerden, dat zij in een v*".' 'I democratisch land leefden en daarom de mening waren toegedaan dat zij binnen de ruimte, die hun als verblijfplaats was toe gewezen, mochten doen wat zij wilden. Maar dat bleek een vergissing te zijn. Zij kregen het ad vies een andere woning te zoeken, ergens op de hel desnoods, en de on derwijzer hun kamers af te staan. Aan het laatste punt van het verzoek hebben zij inmiddels ge volg gegeven. Testproef "Dodney Fox-Kirk uit Nottingham reed met zijn auto tegen een lan taarnpaal en de politie dacht, dat dronkenschap de oorzaak was. Maar Rodney ontkende dat. Hij zei. dat hij was geslipt en als gevolg daarvan de lantaarnpaal had getor pedeerd. Toen de politie volhield, dat hij in elk geval een glaasje teveel op had, werd Dodney boos. Ik heb wel een glaasje op, zei hij, maar geen glaasje teveel. En om dit te bewijzen, ging hij op zijn hoofd staan, met zijn voeten kaarsrecht in de lucht. „Ziet U, dat lk niet dronken ben?" zei hij. schuins omhoog blikkend naar de ernstig toeziende wetsvertegenwoordigers. - „Ziet U, dat ik geen glaasje teveel op heb En om zijn woorden nog meer kracht bij te zetten nam hij eerst zijn ene hand van de grond en toen de andere, zodat hij alleen op zijn schedel ba lanceerde. De politiemannen maak ten nochtans proces ver baal op en Rodney moest voor de rechtbank verschijnen. Hij werd vrij gesproken op grond van de overweging, dat ieder een. die boven zijn thee water is, omkiepert, wan neer hij op zijn hoofd gaat staan met de handen van de grond. Dit wil natuurlijk nog niet zeggen, dat iedereen die géén glaasje teveel op heeft, noodzakelijk in evenwicht blijft wanneer hij Rodney's krachttoer probeert na te doen Men kan het eens proberen, maar buiten verantwoor delijkheid van de redac tie. 7-O00O000O000OOOOOOO0O0OOOOOOOOO0O TTet is toch maar een vervelend geval met onze groenten. Er is 200.000 ton over schot, welke we graag aan Duitsland willen leveren. Het natuurlijke afzetgebied van voor de oorlog. De Amerikaanse autoriteiten In Frankfurt hadden er ook oren naar. Maar Washington heeft zijn bekrachtiging onthouden aan de voorlopige afspraken. Er zitten allerlei kwesties van betalingstechniek tussen, welke niet te begrijpen zijn voor een gewoon mens. Maar een gewoon mens begrijpt ook niet, dat omwille vari zo iets, kostelijk voedsel beter kan verrotten. De Ne. derlandse regering en dat eert haar begrijpt het trouwens ook niet. Ze heeft nu besloten de groenten toch maar af te zenden, ook al Is de betaling niet gegarandeerd. Onze diplomatieke vertegenwoordigers in Washington doen nu hun best, om het geval toch nog In arde te brengen. Laten we hopen, dat ze het bu reaucratische front kunnen doorbreken met de argu menten van het gezond verstand. Jn Den Haag verscheen sinds enige maan den een nieuw ochtendblad „Het Dagblad" dat er naar streefde het ochtendblad voor Nederland te worden. Het had zich een omvangrijke redactionele apparatuur aangeschaft en kwam met ruime gratis verspreiding ook naar onze Zuidelijke gewesten af zakken. Het verkondigde een zeer geprononceerd po litiek standpunt, dat van „Rijkseenheid". Dag in dag uit werd erin verklaard, hoe de regering het konink rijk naar de knoppen hielp, welk een nul die Lief- tlnck toch eigenlijk was en wat Romme allemaal op zijn geweten had. Aan gepeperdheid van politieke kost, heeft het in dit blad niet ontbroken. Toch kreeg het niet de gedroomde massa-oplaag. Ook een bui tenstaander zag: daar moeten handenvol geld bij. De geldschieters hebben er dan ook genoeg van gekre gen. Het blad is ter ziele. Een symptoom van de trek kracht der politieke idee, welke het verkondigde.... r\E AGENDA hield niet minder dan 28 punten in, waaronder verschil lende rrij belangrijke Het eerste punt dat discussie uit lokte was het nader voorstel betreffen de het verlenen van gratificatie bij jubilea. Mr. Bouwman vond het niet Juist, dat een onderscheid wordt gemaakt tussen de hogere en lagere ambtenaren en beambten. Spr. gaf liever ieder een zelfde bedrag. Hiertegen opponeerden de heren Zul- dema en Vingerling. De heer Roose zei het liefst een systeem te hebben, waar in een zekere mate van vrijheid steekt om naar verdienste en plichtsgetrouw heid te belonen. Nog vele woorden werden hierover ge wisseld, waarop besloten werd het ori ginele voorstel, dat door G.S. was ver worpen, nog eens met een nieuwe toe lichting bij G.S. in te dienen. Goedgekurd werden de nieuwe ver ordeningen op de heffing van leges en besmettelijke ziektengelden. Een stukje bouwterrein werd verkocht aan mr. Vlaming voor woningbouw. Drie woningen werden overgenomen van het bureau Wederopbouw boerde rijen. Vastgesteld werden de nieuwe prijzen voor bouwgrond. De heren mr. Bouwman. Oomens, Goeman, lr. Stoel en Vingerling werden gekozen tot leden der commissie ad hoe, Inzake onder zoek parkaanleg. De jaarwedde van de gemeente-ge neesheer werd verlaagd en die van de Gasthuis-administrateur verhoogd. Discussie over het gasthuis. J)e discussie ontbrandde weer naar aanleiding van het voorstel om een woning te doen onteigenen ten behoe ve van het Gasthuis, dat plannen heeft om drie huizen, welke het nu huurt aan te kopen en o.m. te gebrui ken voor laboratorium en tweede ope ratiekamer. De financiële commissie had reeds bedenkingen geopperd en de heer Zui- dema vroeg of het wel verstandig was zo te handelen, gezien het feit dat een speciale commissie bezig is met plan nen voor een streekziekenhuis te on derzoeken. Het strikt noodzakelijke van zulke aankopen zag hij niet In. Men weet bil het Gasthuis nooit waar men aan toe ls, zei snr. Het komt alle maal bij stukjés en brokjes. Liever zag hij eens een afgerond plan. Nog vroeg spr. zich af wat zo'n tweede operatie zaal de gemeente weer gaat kosten. De heer Roose zei het volledig eens te zijn met de heer Zuldema. Sinds de oorlog heeft men het aantal bedden bijna verdubbeld, hoewel de gemeent» Goes als zodanig er niet de minste be hoefte aan had. De nieuwe uitgaven doen te vreemder aan, omdat ieder weet, dat een eventueel streekzieken huis op een geheel andere plaats komt. Een totale verliespost is dus in zicht. Spr. vroeg waarom inzake het labora torium al geen samenwerking wordt gezocht met „St, Joanna." De voorzitter zei, dat er aan een tweede operatiekamer groot gebrek ls. Samenwerking met St. Joanna leek hem nu nog niet mogelijk. Weth. de Roo wees er op, dat Indien men het voorstel van B. en W. aan neemt, met het voorbehoud der finan ciële commissie, nog niet besloten behoeft te worden tot aankoop van de hulzen. Wat geopperd was door de heren Zuldema en Roose vond spr. In de lijn liggen die ook het college van B. en W. trok. Nadat de heer Vlsscher gezegd had, dat het Gasthuisbestuur niets liever ziet dan dat het Gasthuis verdwijnt voor een streekziekenhuis, werd het voorstel van B. en W. aanvaard. Besloten werd een apparaat aan te schaffen voor de vertoning van schooi- film. T/rlj langdurig werden de degens ge- kruist over het voorstel van B. en W. om het Chr. Lyceum te Goes ƒ2500 subsidie te geven voor de 25 kinderen, die uit de gemeente die school bezoe ken. Zo goed als de gehele Partij v.d. Arbeid trok te velde tegen dit voorstel. Mr. Bouwman zei, dat de gemeente niet verplicht was tot deze subsidie, de gemeentekas is berooid en boven dien is er te Goes geen plaats voor twee lycea; het een zal het ander op-' eten. In gelijke zin spraken de heren Haverhoek, Visscher en de Muynck. De heer Stoel vond die theorieën wei aardig, maar z.i. moest men rekening houden met de praktijk. Zelf zei spr. voor openbaar onderwijs te zijn, doch de toeloop van leerlingen bewijst, dat het Chr. Lyceum nodig is. De heer Roose zei op principiële gronden vóór bijzonder onderwijs te zijn en daarom het voorstel graag te zullen steunen. Met eigen wapens bestreden. In een pittig betoog ontzenuwde de heer Zuldema de gemaakte beden kingen van de leden der P. v.d. A. en kapittelde hen met citaten uit hun eigen program. Weth. de Roo gaf toe, dat dc ge meente niet verplicht is tot aubsiite. Zij zou echter voor een nog groteie uitgave hebben gestaan, indien die 25 leerlingen naar de R.H.B.S. óf naar Middelburg waren gegaan. Spr. vond het niet fair om een voordeeltje te plukken ten koste van het Chr. lyceum. Na lang en breed gepraat bracht ae voorzitter het voorstel in stemming, dat daarop met 105 stemmen weri aanvaard. Met A.R., C.H. en R.K. stem de ook de heer Stoel en de Roo voor. Credlet voor gashouder. Tbnder veel debat werd 350.000 toe gestaan voor een nieuwe gashouder en besloten tot een geldlening groot 140.000 voor rioleringswerken. De salarisregeling voor het gemeente personeel lokte ook nog enig debat uit. Bij de aanvang der zitting werd de heer A. Oomens (K.v.p.i ais raadsliu geïnstalleerd: later werd hij in de va- cature-Somers benoemd tot gedele geerde der gemeente in 't bestuur der Ambachtsschool. JUBILEUM RECTOR P. HACK Sobere viering te Halsteren QP 21 DECEMBER van het vorig jaar was het 40 jaar geleden, dat Rector P. M. Hack van het St. Elisa- bethsgesticht te Halsteren tot pries ter werd gewijd. Wegens ziekte van de Rector kon de viering van het ju bileum toen niet plaats vinden, reden waarom ze werd uitgesteld tot in df gezondheidstoestand verbetering ze zijn ingetreden. Hoewel do Rector r- steeds niet goed ter been is, is to thans echter weer heel wat opgeknat'- en deze gelegenheid hebben de Z.E« waarde Zusters Dinsdag aangegrepen om aan haar dankbaarheid voor het werk van de Rector uiting te geven. De dag werd ingezet met een plechti ge H. Mis van dankbaarheid in de ka pel van het gesticht door kapelaan A. Hack. Heerneef van de jubilaris. As sistentie hierbij verleenden kapelaan Rijslo uit Terheijden, in welke plaats Rector Hack lange tijd Pastoor was, en Pater Richardus. De Eerw. Zusiers voerden de kerkelijke gezangen uit. Na de H. Mis had een korte huldiiging plaats door de Eerw. Zusters en het personeel van het gesticht. Op na drukkelijk verlangen van de Rector is hét jubileum verder zonder uiter lijk feestvertoon in intieme familie kring gevierd. De dag werd besloten met een plechtig Lof. TOS JANSSET Och, ln Vlaanderen zijn de men. schen allemaal kozijns van mekaar, v*n Adam's kant. Wie geraakt daar nog wijs uit. „Kozijn Steven?" „Welja, de zoone van tante Wantjc's broere". Tante Wantje's broere? „Van Sissen Martens van Keer- kerke?" „Ja". knikt Steven. Nu herinnert, Mantcn zich kozijn Sissen. En dat die nu al groote jon gens moet hebben. Dit is dus een van die kerels. Wat gaat de tijd toch voorbij. „Wel wel wel.'t is toch geen waar zekere? glimlacht Manten, Dat moet dan toch 'n geheelen tijd geleden zijn, dat we mekaar gezien hebben?" „Tien Jaar. kozijn. Op de ker mis te nonkel Isldoor's" Zoo heel precies weet Manten het niet meer. „Toens waart gij zeker nog 'n gast van uw eerste broekske?" Steven lacht: „Student in 't kollege". „Ge zijn 'n geheele vent gewor den". Steven's zwart kostuum herinnert Manten vaag aan iets. „Hebt ge niet gestudeerd voor vooradvocaat of doktoor, of ent wat ln dien aard?" „Voor doktoor". Manten's wenkbrauwen trekken even thoope. „Ah zoo. Ennehoeverre staat het daar mee?" De jonge doktoor recht zich: „Ik heb m'n diploma. Met groote on. derschetding". Dat laat Manten tamelijk koud. Maar om niet onbeleefd te zijn: „Ja?... Te betere!... Proficiat!-"— „Dank u, kozijn". En wat zou dat kereltje hier ver loren hebben, denkt Manten, 'n beetje wantrouwig, tegenover dien vreemden kozijn, die er In zijn oogen nog maar uitziet gelijk 'n opgeschoten school jongen. „En ge zljt ons alzoo 'nen keer komen bezoeken?" Steven knikt. „Dat is wel, dat". vervolgt Manten, al meent ie het in den grond geheel anders. „En hoe stellen het vadere en moedere?" „Heel goed, kozijn. Ge hebt veel komplementen van hen". Hoewel Manten bitter weinig om die komplementen geeft, antwoordt ie toch maar: „Zoo. Danke". Er dreigt 'n gaping te komen ln de conversatie, Steven valt vlug in: „En met u gaat het ook goed, zie ik?" Manten recht zich onwillekeurig, klopt voldaan op z'n gezonde borst kas: „God zij gedankt'n Beet je last van 't rheumatiek van tijd tot tijd. Maar andei's gézorld gelijk 'nen bliek". Rheumatiek? De doktoor komt boven in Steven, die glimlachend voorstelt: „We zul len u van uw rheumatiek eens afhel pen, kozijn". Manten's oogskes pinkelen wan trouwig onder z'n samengetrokken wenkbrauwen. „Gij? Ja, 't is waar ook. Ge zljt nu doktoor" Thea vindt de gelegenheid gepast o,m voor Steven vader's gunst te win nen. „Ja, kozijn Steven. Help vadere 'non keer van z'n rheumatiek af. Hij klaagt daar ieder winter over". Thea's voorstel valt evenwel in geen te beste aarde bij vader Manteii. „Nee nee nee, bromt ie, geen doktoors aan mijn lijf. Kozijn Steven kan 'n beste, brave jongen zijn, die vele geleerd heeft in de uni versiteit, Maar mijn rheumatiek ga 'k zelve wel genezen". Steven weet bij onclr iding, dat de menschen van te lande geerne eerst eene of andere keukenremedie probeeren. voor dat ze'r toe bslulten om 'n doktoor te consulteeren. Lachend volgt ie Manten in huis. „Kozijn Man ten Nu men op dit kapiteel beland is meent Thea er te moeten van profi- teeren om 'n steentje te gooien. Ter wijl Manten aan de deur z'n hoed af gooit en z'n kloefen verwisselt voor 'n paar pantoffels, zegt ze langzaam: „Als ge 't 'nen keer wist, vadere, waarom dat kozijn Steven naar hier gekomen is Wantrouwig kijkt Manten weer op, „Ja?... Waarom?" „Dat is 'n geheele vertelling, kozijn Manten". lacht Steven. „Zoo?valt Manten Ietwat wrevelig in. Dan ga 'k er maar 'n pijp bij opsteken". Thea heeft al den tabakspot, de pijp en de lucifers gebracht. Met een zucht laat Manten zich in z'n zetel neervallen. „Ook 'n glas bier, vadere?" „Ja, schenk maar in". En daar ie Steven in z'n zakken naar rookgerief ziet zoeken: I (Wordt vervolgd.) DONDERDAG 13 MEI HILVERSUM II 415 m: 7 nws., 7.15 gr., 7.45 morgengeb., 8 nws. en welk boek, 8.15 pluk de dag. 9 vrouw, 9.05 conc., 9.30 w.st., 9.35 Don Kozakken, 9.45 schoolradio, 10 NCRV. 10.15 mor- fend., 10.45 koraalbewerkingen, 11 onnebl., 11.45 ouvertures van Carl Maria von Weber, 12.03 KI. v. Beeck, 13 nws., 13.20 lichte pianomuz., 13.45 hors d'oeuvre, 14 Metr. ork., 14.30 the desert song, 14.40 vrouw. 15 piano. 15.30 Busch str.ork., 16 bijbel, 16.45 W. Landowska, clavecimbel, 17 jeugd- jeurnaal, 17.30 Dubbelvier, 17.50 Wij slaan op de tong tong, 18 ens. Lach man. 18.15 Land- en tuinbouw, 18.30 ens. Lachman. 18.15 jonge mensen be kwamen zich voor een beroep, 19 nws.. 19.15 L. des Heils. 19.30 act. ge luld, 19 45 gr., 20 nws., 20.15 Onder het Zuiderkruis. 21.30 familiccompetitie, 22 Berl. philh. ork., 22.15 vaart der volken. 22.35 conc. grosso, v. Heen- del, 22.45 avondoverd., 23 nws., 23.15 cello, sopraan en piano, 23.45 rustige avondmuz. HILVERSUM I 301 m: 7 nws.. 7.15 ochtendgymn.. 7.30 gr., 7.50 dagope ning. 8 nws., 8.15 ork.pl., 8.45 klarinet conc.. 9.15 morgenw,. 9.30 suite voor str.ork., 9.45 arb. vit., 10.30 vr. tot vrouw, 10.35 Hawaiian muz., 10.™ kleutertje, 11 operette. 11.45 Uit d wereldpers. 12 Lombardo's ork., 12 weerpr., 12.33 In 't spionnetje, 12?; De Raaff en Schutte, 13 nws., 13 )5 Avroleans, 14 vrouw binnen en bui ten haar huis, 14.20 solistenconc.. 1J zieken, 16 Tussen vier en vijf, 17 ka- leldoscoop. 17.20 welk dier deze weck. dr. Portielje, 17.30 Skyrrasters, 18 nwf. 18.15 sport door Aad v. Leeuwen. 18.30 Ned. str.kr.. 19 N. Guinea en koloni- satiemogelljkheid. 19.15 volksmuz.- sehool, 19.45 RVD antwoordt. 20 nws. 20.05 echo v. d. dag, 20.15 philh. ork 21.15 hoorspel. 22.25 Palla's romance for melody, 22.45 Onder vier ogen. 23 nws.. 23.15 film en operette fragm. BRUSSEL VLAAMS 321 m: 12.40 sa- lonork., 13 nws.. 13.15 gr., 19 nws. 19.30 gr.. 19.50 De vierkante tafel, van oe radio, 20 verz. prógr21 vrije radjo tribune. 21.30 ome. ork.. 22 nu "2'5 variaties op een Corsikaans thema. 22.50 nws., 22.55 gr.

de Stem | 1948 | | pagina 2