Washington laat de deur open VIES! EE Dordiger 'ERS Twingtig jaar „Sint Olof De huidige klassificatie een onding pleegsters pleegsters Besprekingen ter oplossing der onder linge geschillen? IN 'T KORT Sociale Verzekering Jeruzalem wordt open stad VIERDE JAARGANG No. 1072 ie ooooooooooooo ORDIGER apparaten !7 jaar) WOENSDAG 12 MEI 1948 Botsing tussen Oost en West te vermijden Moskou is bereid, maar.... Radiorede van H.M. Rustig weer Belgische cabinets- crisis nog niet ten einde Italië heeft zijn president Lustrumviering van het Tilburgse Studentencorps 11 Gemeentelijk toezicht op bibliotheken in strijd met grondwet? Twee klassen en een superklasse is meer dan voldoende, meent een arbeider Bestrijding van Asperge-vlieg Wederom op de helling Nieuwe vervalserstruc euwste modellen tevreden bent II e grootste keus ide prijzen, hoed gaarne ter 115-0 TERNEUZEN g ooi met 4 j. c. G or de cursus 1948/'48 inlichtingen en voor ur spreekuur in het dagsavonds van 7—8 ir. E JONGE, Directeur. HDUIN EL. 324 EN JUNI 143-00 5'telijken, Kloos- atellectuelen. Alta's Reclame i, Amsterdam-C. 142-00 iOOOOOOOOOOOGO gd op vast salaris, ns tellingen, e.d., in eden). 'ige levensloop aan O.Z. Voorburgwal 55. 129-oo isen in het lamd n haar afdeling iectr. fornuizen, atief. 'iriftel. soli, met r letters H.T.W. van Ditroar, 140-OO OOOOOOOOOOOOO. i" haar filiaal te ot filiaalchef kan 'erlangd. Diploma ;ling. Persoonlijke ;e Brugstraat 47 141-00 OOOOOOOOOOOOO Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. te Dordrecht 139-00 tegemoetkoming ïtgenologisch on- Dor het twee leer- undig onderzoek, administratie van ordrecht. VERPLEGEN!!!!!! teesheer-Directeur Dat deze toast tussen Marshall en Molotov welgemeend is, hoopt de gehele wereld. EEN zucht van opluchting is door de wereld gegaan bij het bekend worden van een notawisseling tussen Washington en Moskou, waarin van beide zijden de be reidheid te kennen wordt gegeven openhartig te praten over de hele serie geschillen, die geleidelijk aan een bijna ondragelijke spanning teweeg hebben gebracht, omdat vrijwel iedereen er een onafwendbare oorlog in zag. De Verenigde Staten hebben het initiatief genomen en Moskou uitgenodigd om te trachten weer tot een vreed zame sfeer te komen. Naast vreugde voelt men grote dankbaarheid over het ini tiatief van Washington „om de deur open te laten voor regeling der geschillen". Moskou heeft zich bereid ver klaard tot praten, maar meteen de ongentlemanlike geste uitgehaald de nota's door de radio wereldkundig te maken voordat Washington het officiële Russische antwoord in bezit had. Dit antwoord is bovendien in zodanige termen gesteld, dat Washington thans van een zekere terughou dendheid blijk geeft. uitkomen, dat de V. S. geen vijandige of agressieve bedoelingen hebben in haar betrekkingen tot de Sovjet Unie. De politiek der V. S.. is, zo zegt de nota, zo uitgewerkt, dat zij in het geheel geen ongunstige invloed kan hebben op de belangen van de Sov jet-Unie, indien de Sovjet-Unie er naar streeft in vrede met haar nabu ren te leven en zich onthoudt van pogingen om directe of indirecte in vloed uit te oefenen op de zaken van anderen. Voor de V. S. bestond de noodzaak andere landen hulp te brengen met het doel hun politieke onschendbaar heid te heschermen tegen pogingen van de zijde van communistische min derheden om de macht te grijpen en regeringen te vormen, die onderge schikt zijn aan buitenlandse belangen. TYE AMERIKAANSE NOTA aan Moskou, die door generaal Bedell Smith aan Molotov is overhandigd, is gevat in de voor gen. Marshall zo kenmerkende openhartige toon. Er worden geen doekjes om gedraaid, dat er grote bezorgdheid is gerezen om de vijandige houding die door de Sov- iet-Unie aan de dag is gelegd met betrekking tot het program voor het Europese herstel. Volgens de verklaring is de huidi ge toestand ontstaan door het optre den door de Sovjet-regering o£ van politieke groepen, die onder haar con trole staan. De regering der S. laat duidelijk U M DE KONINGIN zal Woens n.lrl. jjag om X7.3Q uur een ra_ diorede houden voor Nederland en overzeese gebiedsdelen. Voor Nederland zal de rede worden uit gezonden over beide Hilversumse zenders. TN LEUVEN dreigt er op het post kantoor een staking uit te bre ken, omdat er teveel.ratten in het postkantoor rondwandelen. niet kan worden beschouwd als een verdrag van zelfverdediging", criti- seert Moskou. Waar en wanneer? pvE nota-wisseling heeft de diploma- ten in verschillende hoofdsteden druk in de weer gebracht. In Londen waar men zei compleet verrast te zijn door het plotselinge Amerikaans-Rus sische contact, heeft Bevin direct be zoek gekregen van de Amerikaanse en Franse ambassadeurs, waarbij het Amerikaanse initiatief besproken is geworden. In Washington toonde men zich ernstig verstoord over de praat grage radio Moskou. Smith antwoordt "^"AAR aanleiding van Molotov's op- merking over „de ontwikkeling van de Amerikanse bases, de omsin- gelingspolitiek en oorlogsbedreigin gen" heeft Smith nader verklaard, dat de gehele geschiedenis der V. S. een weerlegging vormt van enige verden king, dat een politiek gevoerd wordt, die een agressieve oorlog in zich sluit. Het aaneensluiten van de West- Europese landen", aldus Smith in zijn rapport aan het ministerie van bui tenlandse zaken, dat een parafrase be vat van zijn aan Molotov gegeven com mentaar, „de steun, die zij van de V. S. ontvangen, is een directe weerspie geling van de vrees, die gerezen is tengevolge van de expansionistische politiek van de U.S.S.R." Verder heeft Smith er de nadruk op gelegd, dat de V. S. het communisme niet om zijn marxistische ideologie bestrijden, doch „louter en alleen, om dat wij bij herhaling gevallen hebben meegemaakt, dat communistische min derheden op onwettige wijze en te gen de wil van dè meerderheid der bevolking aan de macht kwamen". Met de mededeling dat hij niet het spelletje van „de pot verwijt de ketel, dat hij zwart ziet" wilde gaan spelen, heeft Smith aan Molotov ge zegd, dat hij onlangs enkele Ameri kaanse overeenkomsten met d S.U. uit het verleden nog eens nagegaan was, in het bijzonder de Roosevelt- Litwinof-overeenkomst, en dat hij hem er aan wilde herinneren, dat de eni ge bepaling in deze overeenkomst, die de S.U. niet geschonden had, die was aangaande de toestemming tot de aanwezigheid van een Amerikaanse geestelijke te Moskou. „Het zou ech ter geen nut hebben, hier op door te gaan en de belangrijkere geschilpun ten ter zijde te laten", zo heeft Smith er aan toegevoegd. Goede wil gevraagd Het antwoord van Moskou „O ME KEESJE" noemden de Neder hungslager te Zoeschen tD.) Wilhelm Gerbsch. Deze „Ome" gedroeg zich evenwel dermate beestachtig tegenover de gevangenen, dat de procureur-fis caal bij het Bijz. Gerechtshof te Am sterdam de doodstraf tegen hem eiste. /^HURCHILL is gisteren per vlieg- tuig in Oslo aangekomen. Een grote menigte bereidde hem een har telijke ontvangst. r\P INITIATIEF van divisie-aalmoe- zenier Weemaes uit Semarang, wordt op Midden-Java, te Giri Sonta, een retraitehuis voor militairen inge richt. lyrEN VERWACHT, dat Z. H. de Paus een Consistorie bijeen zal roepen tegen 7 of 14 Juni. Er zullen, naar men aanneemt, geen nieuwe kar dinalen benoemd worden om de open gevallen plaatsen te bezetten. Hier toe wordt wellicht nogmaals een Con sistorie bijeengeroepen. r\E MINISTERS Lieftinck en Götzen zullen zich onmiddellijk na Pink steren naar Ned. Oost Indië begeven teneinde met de autoriteiten aldaar financiële besprekingen te voeren. JJINNENKORT kan een winkelslui tingswet tegemoet gezien worden. Daarmee gaat men naar een verplich te middagsluiting eenmaal per werk week. Ook de slagers zullen dan een verplichte middagsluiting krijgen. TAE BLIKSEM is ingeslagen in een boerderij te Lochem, in een schuur te Arnemuiden en een schuur te Put ten. Boerderij en schuren brandden af. In de laatste schuur kwamen ook 3 koeien in de vlammen om. TN DE Eerste Kamer is gisterenavond het- wetsontwerp tot opheffing van de Bijzondere Gerechtshoven, de Bij zondere Raad van Cassatie en de Tri bunalen aangenomen met 24 tegen 4 stemmen (tegen C. H.). Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: Aanvankelijk op vele plaatsen nevel of mist. Overdag nog en kele verspreide buien. Meest zwakke wind. Ongeveer normale temperatuur voor de tyd van het jaar. Heden zon onder 20.22 uur. Don derdag zon op 4.50 uur en maan op 7.47 uur. £)E Sovjet-regering heeft o.m. mee gedeeld, dat zij het niet eens kan zijn met de Amerikaanse regering, dat de oorzaak voor de huidige onbe vredigende toestand der Sovjet-Rus- sisch-Amerikaanse betrekkingen en van de spanning in de internationale toestand, de schuld is van de Sovjet- Unie. Wat de betrekkingen van de Sovjet-Unie met naburige en andere landen in Europa betreft merkt de Sovjet-regering met voldoening op, dat deze betrekkingen in werkelijk heid sedert dg oorlog aanzienlijk zijn verbeterd. Het is bekend, zo zegt Moskou voorts, dat de V. S. eveneens een po litiek voeren, welke is gericht op ver sterking van hun betrekkingen met naburige landen bijvoorbeeld met Canada, Mexico en ook andere landen van Amerika. Het is begrijpelijk, dat de Sovjet-Unie eveneens een po litiek van versterking van haar be trekking met naburige en andere lan den van Europa volgt. „De Sovjet- Unie zal in de toekomst voortgaan met een politiek van versterking der vriendschappelijke betrekkingen met deze landen van Europa" zo wordt verklaard. In de Sovjet-verklaring wordt ver der gezegd, dat indien de kwestie van het economisch herstel van de Euro pese landen werd opgelost op de ba sis van de normale toestand der in ternationale economische samenwer king binnen het kader der V. N., op basis van eerbied voor de nationale rechten en souvereiniteit der staten, er geen redenen zouden zijn voor een negatieve houding van de Sovjet- Unie ten opzichte van het herstelpro gram van Europa, te minder daar de Sovjet-Unie, een der landen, die eco nomisch het meest door de oorlog hebben geleden, uitermate belang stelt in de ontwikkeling van de na-oorlog- se internationale economische samen werking. Het scheppen van een gespannen toestand, wordt volgens Moskou aan gemoedigd door de stappen, die de regering der V. S. heeft genomen in de richting van de steeds grotere ont wikkeling van het netwerk van mili taire, marine- en vliegtuigbases in al le delen van de wereld. De stichting van deze bases is ge richt op een omsingeling van de Sov jet-Unie". Dergelijke maatregelen kun nen niet worden verklaard uit het belang van zelfverdediging". Critiek op Westelijke Unie T^EN ware doorn in het Moskouse oog is de militaire alliantie tussen Engeland, Frankrijk, Nederland, Bel gië en Luxemburg. Gezegd wordt namelijk, dat alle verdragen van wederzijdse bijstand tussen de Sovjet-Unie en de Oost- Europese landen en ook met Enge land en Frankrijk ten doel hebben een nieuwe agressie van Duitsland te voorkomen en niet gericht zijn tegen enige geallieerde staat. „De militaire alliantie, die door de vijf Westelijke mogendheden is ge vormd, heeft zoals uit het verdrag is te zien, niet alleen Duitsland op het oog maar kan in gelijke mate worden gericht tegen alle landen die in de tweede wereldoorlog geallieerden wa ren. Het kan bovendien niet worden voorbijgezien, dat de vorming van de militaire alliantie mogelijk werd al leen dank zij de steun van de V. S. Het is duidelijk, dat de militaire al liantie van de vijf Westelijke staten "T)E eerste stap in de goede richting is nu gezet. Alle hoop is geves tigd op de komende dingen. Indien het inderdaad tot besprekingen komt is het nog lang niet zeker, dat er gun stige resultaten geboekt zullen wor den. Want in Moskou zijn het ware meesters in het omdraaien der feiten; de enkele zinnen die wij hiervoor dis tilleerden uit het antwoord aan Was hington, geven daarvan weer eens 'n zuiver bewijs. Het hangt er bij de komende besprekingen voor een zeer groot deel van af, welke diplomaten tegenover elkaar zullen zitten. Zij zullen van beide kanten bezield moe ten zijn met de wil om iets goeds tot stand te brengen. Want niet zo heel veel jaren geleden hebben wij nog eens besprekngen gehad in een cri sisvolle tijd en deze hebben juist niet gebracht hetgeen een partij er zich van voorstelde. Zoiets als Godesberg mag niet meer terugkeren! Conferentie nog niet zeker AF het werkelijk tot besprekingen komt is bovendien nog een an dere vraag, want inofficiële Ameri- DESTOND er oorspronkelijk goede hoop, dat de Belgische kabinets crisis zeer spoedig ten einde zou zijn, er hebben zich evenwel nieuwe ver wikkelingen voorgedaan, die doen verwachten dat de crisis de eerste da gen niet beëindigd zal zijn. Katholieken en socialisten hadden wel een principiëel accoord bereikt, over het onderwijsprobleem, echter gisteren heeft men de tekst van het accoord weer geheel moeten wijzigen, zodat nieuwe besprekingen der par tijfracties noodzakelijk zijn. Deze zul len heden plaats vinden. Over het al gemeen is men niet erg optimistisch over de afloop, want de socialisten blijven het been op ouderwetse ma nier stijf houden. Voor de Walen zijn daarin zeer sterk. Men schijnt het er wel over eens te zijn, dat Spaak eerste minister zal moeten blijven. Indien Spaak om per soonlijke redenen het premierschap niet zo willen aanvaarden dan moet de gehele toestand opnieuw bezien worden. ■^A VEEL wederwaardigheden heeft Italië thans zijn president gekre gen. Het is de candidaat van de Chr. democratische partij Luigi Einaudi, die vice-minister-president en minister van de begroting was. Hij werd geko zen met 508 stemmen tegen 320 voor Orlando. Er waren 28 blanco stem men. Einaudi is voorstander van de particuliere ondernemingen en tegen stander van staatseigendom. kaanse kringen verklaart men, dat het door Molotov naar voren gebrachte als antwoord aan Bedell Smith niet voldoende blijk geeft van bereidheid tot onderhandelen om te rechtvaardi gen, dat Amerika thans toestemt in een vergadering om de geschillen op te lossen. In deze kringen geeft men te kennen, dat meer initiatief van de zijde der Sovjet-Unie noodzakelijk is om de hcop op zulk een vergadering in vervulling te doen gaan. „Wij zijn niet bereid met de Rus sen te vergaderen op basis van schit terende algemeenheden. Als de Rus sen iets speciaals hebben voor te stel len, constructieve suggesties hebben te doen, zullen de besprekingen, waar op wij vurig hopen, worden gehou- aen". aldus Washingtonse kringen. Men legt de onverwachte Sovjei- Russische publicatie der verklaring van de Amerikaanse ambassadeur uit als een pcging om door een schen ding van het diplomatiek vertrouwen de V. S. in de ogen van de wereld de schijn te geven, dat zij een poging van de S.U. de geschillen tussen de beide landen bij te leggen, af w'Ilen wijzen. Alles wijst er echter op, dat Molo tov's 1101a zorgvuldig door het minis terie van Buitenlandse Zaken en Marshall met Truman en het kabinet bestudeerd zal worden, voordat bin dende commentaar wordt gegeven of enige bijzondere verplichting op zich wordt genomen. Verklaring van Truman ^TRUMAN heeft verklaard, dat het Amerikaanse verzoek aan Molo tov om „behoorlijke en redelijke be trekkingen" tussen de beide landen „geen- nieuwe richting in de Ameri kaanse politiek betekent". Het doel van het verzoek is", aldus Truman, „het onsmiskenbaar duidelijk te ma ken, dat de Ver. Staten geen vijan dige of agressieve bedoelingen met betrekking tot de Sovjet-Unie heb ben". De ambassadeur Smith is opgedra gen contact met Molotov te zoeken, teneinde de politiek en de bedoelin gen van de V. S. jegens de Sovjet unie, met het oog op de aard van de jongste propa'gónda-verklaringen, zo duidelijk mogelijk uiteen te zetten," verklaarde de Amerikaanse president. ?n tegenwoordigheid van Prins Bernhard is in Hotel Kasteel Oud-Was- senaaar het Nederlands-Belgisch militaire pact ondertekend. Na de on dertekening hield Minister Fievez (rechts) een rede waarin hij de 10e Mei 1940 herdacht en memoreerde dat 8 jaar na deze historische datum een militair pact tussen de beide landen ondertekend werd. Links de Belgische Minister van Landsverdediging Kolonel R. de Fraiteur en Prins Bernhard. \X/E ZIJN in ons leven al heel wat malen op de „kroeg" van het Til burgse studentencorps „St. Olof" te gast geweest: een oude, wat verveloze kast van een huis, met gordijnen, geel van de rook, daar op het eind van de Heuvelstraat. Maar zo piechtiglijk ont vangen als ditmaal zijn we nog nooit: de praeses en talloze andere corpsgroot heden heetten ons welkom, de pers commissie het was bij gelegenheid van een persconferentie sloofde zich uit, als waren ze groenen, die een stel ouderejaars op hun wenken moesten bedienen; en ons voedende met appel flap aanhoorden we vele wetenswaar digheden betreffende het corps, die wij maar daar zijn we dan ook al tien jaar iang lid voor aliang wisten, maar die toch belangrijk genoeg zijn, om cok in verdere kring bekend te worden. Want Sint Olof gaat met verve en zwier zijn vierde lustrum vieren, en dan is er reden te over om op de grote trom te slaan en de betekenis van St. Olof voor gewest en land scherp te laten zien. We vingen er uit de mond van de praeses F. Savenije de klank op, die in Tilburg zo'n vertrouwde is: hogeschoolgemeenschap, een veel-ge- koesterd ideaal, maar wel nergens met zo'n consequentie en zo'n vasthou dendheid en zo'n succes tot verwerke lijking gebracht als aan de Economi sche Hogeschool, vooral laten we er dat direct bijzeggen dank zij de stuwing van de pater familias, prof. M. J. H. Cobbenhagen. In die gemeen schap vervult het Corps een essentiële "T\e bond van bibliotheekhouders heeft bij de minister van binnen landse zaken geklaagd over het ge meentelijk toezicht, dat bestaat op de uitleenbibliotheken, met name over de bepaling, dat de bibliotheekhouder verplicht is op aanwijzing van B. e& W. bepaalde boeken uit de bibliotheek te verwijderen. De minister die deze gemeentelijke be palingen in strijd acht met de grond wet, heeft Ged. Staten der onder scheidene provincies van deze ziens wijze, in kennis gesteld en een dier verordeningen ter vernietiging aan de Kroon voorgedragen. Hierop is dezer dagen een beslissing te verwachten. U begrijpt", aldus de heer Jacobs van de KAB, „dat het vraagstuk der classificatie in Breda niet zó in de interesse van onze leden staat als bijv. op het platteland. Ofschoon men toch wel eigenaardige dingen op dit gebied meemaakt. In Breda bijv. hebben we een luci fersfabriek en een fabriek van dezelfde onderneming staat in Eind hoven. Het merkwaardige feit doet zich nu voor, dat men in Eind hoven meer loon krijgt voor dezelfde arbeidsprestatie dan in Breda. Eindhoven staat namelijk hoger geklasseerd. Gevaren TT bent misschien voorstander van afschaffing van dit systeem?" „Nee, maar er zijn volgens mij slechts twee klassen nodig: de stads en plattelandsklasse. Het leven in Am sterdam of in Breda lijkt mij even duur, er is zo weinig verschil. Mis schien dat de huren in de grootste steden iets verschillen met die in klei nere gemeenten. Er wordt in Amsterdam ontegen zeggelijk veel getramd bijv., dat zouden twee punten kunnen zijn, waardoor er misschien overwogen zou kunnen worden, boven de twee klassen-indeling nog een soort su perklasse te creëren, die geldt voor de allergrootste plaatsen in het Westen". „Lijkt U het leven op het platte land tegenwoordig inderdaad goed koper dan in de stad?" „Het zal niet veel verschil maken. De huren zijn er lager, inderdaad. Maar de meeste arbeiders moeten na hun officiële werktijd een stukje land bewerkèn om de onderhoudskos ten van hun huisgezin te drukken. Le vensmiddelen en kleren zijn even duur. En wat dit laatste betreft: de aankoop van kleding wordt op het platteland extra belast door de vele busreizen die men moet maken alvo rens een costuum te kunnen kopen. Een groot gevaar van de classifica tie is, dat men arbeidskrachten aan het platteland onttrekt, omdat men in de grote steden meer verdienen kan, Velen van hen verhuizen naar de steden omdat zij vooruit willen en denken dat te bereiken door in de stad te gaan werken. Maar niet wei nigen van deze mensen derailleren in een grote plaats. Van ouder op ouder opgegroeid op het platteland, voelt men zich in de stad niet thuis. Het bekrompen wonen op een etage staat hen al spoedig tegen; de stad. die er vanuit hun dorp zo aantrekkelijk uit zag. geeft niet, wat zij ervan ver wachtten. 't Contact met de geestelijk heid, zo intens op hun dorp, is veel minder. En dit laatste betekent een zeer groot gevaar. Want deze mensen die gedesillusionneerd worden, gaan ontevreden leven en een van de eer ste zaken, die het dan moet ontgel den is de godsdienst. Er is niemand die hun gangen nagaat (op een dorp zorgen daar de buren wel voor) en het valt niemand op, als zij de mis verzuimen. Gevolg: geloofsverzwak- king en dikwijls afval. Deze dingen kunnen voortkomen uit een classifi catie, die een té grote scheidslijn trekt tussen stad en platteland. Toch onderscheid Een onding noemt een arbeider de classificatie n haar huidige vorm al was het maar omdat er de kans voor gemist wordt het platteland dat zoveel .gemakken' mist, enige voordelen te geven die er het leven kunnen veraan genamen. Als er dan een classifi catie moet zijn, laat het dan bij twee, met hoogstens een super- klasse. Toch moet er, volgens U 'n scheids lijn blijven tussen het loon in de stad en het dorp". „Omdat het leven in een dorp nu eenmaal goedkoper kan zijn. Maar men moet tegenover het stadsleven het wonen op het platteland aan trekkelijker maken om te voorko men dat de besten uit een dorp naar de stad trekken om daar dik wijls hun ondergang tegemoet te gaan. Ook in Breda leven van deze ont spoorden, mensen, die zich op de fa briek niet thuis voelen. Dit fabrieks leven geeft de mensen de grootste knauw. Bovendien haalt men deze mensen uit hun levenskern. Er zijn voorbeelden, dat men dit gaat be grijpen. Grote concerns zuigen de men sen niet meer naar de stad. maar zet ten bepaalde afdelingen van hun fa brieken op het platteland weg. Hier door voorkomt men, dat het dorp leeg loopt, de mensen blijven in hun ver trouwde omgeving en zijn gelukki ger. Er ontstaat zodoende in de gro te steden geen overbevolking en men vermijdt het ontstaan van groepen, die, doordat zij ontevreden zijn, een dankbare voedingsbodem zijn voor 't communisme. Ofschoon deze wijze van werken natuurlijk ook haar bezwa ren meebrengt. Men heeft het vestigen van industrie op het platteland al ge noemd: de duivel uitdrijven met Be ëlzebub. Het gevaar bestaat, dat deze industrie-nederzettingen metterjaren industrie-centra worden met alle ge volgen van dien. Evenmin is het denk beeldig dat hierdoor te veel arbeiders uit de agrarische bedrijven naar de industrie worden gezogen. Maar nu raken _wij een ander vraagstuk, dat misschien wel zijdelings met de clas sificatie te maken, heeft, doch waar om het hier niet gaat. De classificatie in haar huidige vorm is een onding en moet de wereld uit. De tegenstelling stadplatteland moet minder scherp worden. Bovendien moet niet alleen het leven in de stad aantrekkelijk worden voorgesteld en gemaakt, ook het platteland moet voordelen bieden, waardoor men a priori niet ogenblikkelijk de stad bo ven „buiten" stelt, omdat in de stad meer geld te verdienen is. taak: zo wordt het niet alleen door het Corps gezien, maar zo ziet het ook de Senaat van de Hogeschool. Hogeschool en corps samen vormen ieder op eigen terrein en met eigen middelen de stu dent, die eenmaal afgestudeerd de binding met zijn Alma Mater niet verliest, maar deel blijft uitmaken van de Universitas: professoren, studenten en afgestudeerden. Dat dit niet alleen maar theorie is, maar dat ook practisch het Corps als een noodzakelijke aanvulling op de strikt wetenschappelijke vorming, die de Hogeschool biedt, wordt beschouwd, valt op te maken uit het feit, dat bijna alles wat in Tilburg gaat studeren, zich tot corpslid iaat inaugureren. Een nihilistenpercentage van 11 pet. en dat zijn dan grotendeels studenten, die al een betrekking bekleden spreekt wat dat betreft duidelijke taal. Een klein beetje geschiedenis. Ap 8 October 1927 stichtten 15 stu- denten de vereniging, tot welker patroon zij zich kozen St. Olof; Noors koning, vooral door de Middeleeuwse handelsvaart vereerd. Het tweede lus trum bracht het aantal leden op 230, en thans omvat St. Olof 625 studenten; dit laatste getal is meteen oorzaak van een tweetal grote problemen van het ogenblik: een veel te kleine „so ciëteit" en voor een gezonde ont- plooing van het studentenleven is de kroeg essentieel èn de moeilijkheid, die altijd aan het grote getal vastzit: hoe de geest en de stijl zuiver te hou den en allen te activeren. En nu gaat St. Olof feesten! Er is een lijvig ere-comité gevormd, waarop niet minder dan 28 namen prijken, met bovenaan die van kard. de Jong, mgr. Mutsaerts, Pres. Beel, min. Gielen en prof. de Quay. Er is een uitstekend- verzorgd programmaboek verschenen, waaruit blijkt, dat ook „de schoonste stad van het land" gaat delen in de feestvreugde. Want met het Corps feest ook Tilburg. Vanaf 15 Mei tot 21 Mei wordt daartoe een speciaal voor programma afgewerkt met sportwed strijden en ruiterdag, met een schil derijententoonstelling van „Jeroen Bosch", met muzikale evenementen, als daar zijn harmonieconcerten, reci tal van Yehudi Menuhin, concert door het T.S.O. onder leiding van Louis Toebosch en door de studentenmuzieK- club, met een tentoonstelling, gewijd aan de overzeese gebiedsdelen en met een feestelijke middag voor de Tilburg se arbeiderskinderen, waarmee Olof eens te meer wil bewijzen zijn sociale taak te verstaan. Het eigenlijke Corpsfeest wordt ge vierd van 22 tot 25 Mei. Er is een plechtige feestvergadering met een rede van prof. dr. van Breda over cul tuur en beschaving, een pontificale hoogmis, opgedragen door mgr. A. Hanssen, studententoneel, en natuur lijk kroeg- en rijjolen en soirees en al wat verder nog meer tot de feest vreugde kan bijdragen. Wetsontwerp aangenomen door Tweede Kamer TN DE Tweede Kamer is een wets- ontwerp tot bestrijding van het gevaar van de aspergevlieg zonder stemming aangenomen. Tengevolge van de oorlogstoestand is een aantal aspergevelden, in een staat van Meer of mindere verwaar lozing geraakt. Daardoor heeft de zeer schadelijke aspergevlieg gelegen heid gekregen zich op zodanige wijze te vermenigvuldigen dat deze thans een werkelijke bedreiging vormt voor de aspergeteelt. Het hierdoor ontstane gevaar maakt het noodzakelijk in Nederland maat regelen te treffen, opdat verdere ver breiding over dndere aspergebieden wordt voorkomen en, mocht dit on verhoopt toch geschieden, aldaar ter stond kan worden ingegrepen. De aan genomen wet opent daartoe nu de mo gelijkheid. Ook het wetsontwerp, betreffende de toepassing der wederzijdse wet geving op het punt der sociale verze kering is z.h.st. aangenomen, evenals dat inzake het dekken van het tekort ad f 350.000.000 (in de vorm van een 50-jarige annuiteit van f 22.483.174), ging dezelfde weg. (Van een sociale medewerker) TIET is ongeveer twee jaar geleden, dat wij in deze kolommen de aan dacht hebben gevraagd voor het zo be langrijke vraagstuk van de organisatie der sociale verzekering. Op dat ogen blik werd er een belangrijke discussie in Nederland ontwikkeld rondom het rapport van de Staatscommissie-van. Rhijn, waarin richtlijnen betreffende de toekomstige organisatie der sociale verzekering in Nederland waren neer gelegd. De discussie werd gevoerd tus sen partijen, die hun emoties over dit sociaal-politieke vraagstuk niet onder stoelen of banken staken, waardoor 't debat scherp van toon en intens van spanning werd. Lang heeft deze discussie evenwel niet voortgeduurd. Spoedig viel er 'n windstilte te bespeuren in de strijd over de reorganisatie der sociale ver zekering, een windstilte nochtans, waarachter de insider op dit gebied duidelijk heeft kunnen constateren, hoe de openbare discussie verander de in een touwtrekken binnenskamers Menigeen heeft met spanning deze sport gadegeslagen, zich afvragend of wellicht het touw zou breken, dan wel de ene of de andere zijde van het so- ciaal-prÜtieke touwtrekken over de streep zou gaan. Het rapport, hetwelk thans voor ons ligt, laat geen twijfel over, noch voor de insider noch voor de outsider welke partij het sterkste was bij het touwtrekken. In September 1947 ontstond een commissie, welke werd samengevoegd uit een regeringscom missie en een Commissie uit de Stichting van de Arbeid (de touwtrekkende partijen), onder voorzitterschap van mr dr A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het Mi nisterie van Sociale Zaken. Deze commissie heeft zich opnieuw bezonnen over een aantal grondsla gen, waarvan de toekomstige reorga nisatie der sociale verzekering zou moeten uitgaan. In een drietal arti kelen zullen wij ons met dit zo uiter mate belangwekkend rapport bezig houden. Yyanneer wij ons voor vandaag bepa len na onze inleidende opmer kingen tot de algemene opzet van het werk der commissie, dan zouden wij als eerste opmerking willen ge ven. dat de gemengde commissie-van Rhijn, in haar samenstelling niet van eenzijdigheid is vrij te pleiten. Met eenzijdigheid, bedoelen wij, dat wij in deze commissie node gemist heb ben de technische deskundigen uit de uitvoeringsorganen der sociale verzekering, zoals Federatie van Be drijfsverenigingen. Vereniging van Raden van Arbeid en Rijksverzeke ringsbank, alsmede financieel-econo- mische deskundigen, om de sociaal gewenste maatregelen te toetsen aan de normen der economische mogelijk heid en economische doelmatigheid. Stellen wij dit voorop, dan is het onmiddellijk duidelijk, waarom dit rapport, ondanks de vele schone ge dachten welke er in zijn neergelegd, zo onbevredigend aandoet. Het rap port maakt de indruk van „spoed- werk" en nu valt het niet te ontken nen. dat met menig vraagstuk der so ciale verzekering, haast uitermate ge wenst is, (wij denken bv. aan de kin- der-bijslag voor zelfstandigen), doch een algehele reorganisatie der sociale verzekering eist bezonken arbeid. Te veel heeft men zich in het on derhavige rapport bezig gehouden met de grote lijn. Technische, admi nistratieve en economische overwe gingen zoekt men er veelal tever geefs in, beginselkwesties hebben in menig opzicht moeten wijken voor op- portuniteitsoplossingen. Kortom, in het rapport van de ge mengde commissie van Rhijn is niet een uitgewerkt, gedegen overwogen grondslag gelegd, voor een reorgani satie der sociale verzekering, maar 't is niet meer dan een „plan", waarin een aantal suggesties zijn gedaan over een aantal problemen uit de sociale verzekering. In onze beide volgende beschouwin gen zullen wij deze suggesties nader onderzoeken. v. Wu de handel in valse distributie coupures minder florissant dreigt te worden, ook al omdat de winke liers op hun qui vive zijn, gaan de vervalsers zich op geldtrucjes toeleg gen. Nu is ontdekt, dat een handige jongen erin geslaagd is van acht pa pieren rijksdaalders er negen te ma ken. Hij knipte van ieder der acht biljetjes een opvolgend strookje ter grootte van een achtste deel uit, plakte de acht stukjes tot een nieuwe rijks daalder bijeen en bevestigde ook weer de nu kleiner geworden helften aan elkaar. Door de biljetjes opgevouwen uit te geven gelukte het meermalen de mensen te bedotten. JERUZALEM zal tot open stad verklaard worden, heeft het Internationale Rode Kruis te Ge neve meegedeeld. Van geheel Jeru zalem zal een veiligheidszone ge maakt worden ter bescherming van burgers in het bizonder van kinde ren en invaliden. Dat het in het Arabische kamp niet alles koek en ei is, bewijst ds scherpe critiek van Koning Abdoellah van Transjordanië op het Arabische Hoge Comité voor Palestina. Dit comité bevredigt „niet langer het gehele volk en brengt, ellende over Palestina" zegt koning Abdoel lah. Hij beschuldigt voorts de Syri sche premier, Mardam Bey, en „zijn medewerkers van de Arabische Liga" van het dwingen van de Palestijnse Arabieren om met de Liga samen te werken. Hij verklaard echter, dat de Liga in alles wat zij deed te goeder trouw handelde. Zij moest zich echter niet met de Palestijnse aangelegen heden bemoeien. Haar vertegenwoor digers bij de V.N. moesten zichzelf niet langer beschouwen als woord voerders van de Palestijnse Aarabie- ren aldus Koning Abdoellah. Het Arabische „bevrijdingsleger", dat in de afgelopen maanden zijn pkcht ver vuld had, moest thans zijn taak over dragen op de geregelde Arabische le gers, zo zei Abdoellah. „De Arabi sche bevrijdingstroepen worden thans als ontbonden beschouwd".

de Stem | 1948 | | pagina 1