Te Jeruzalem is het vuren gestaakt. Massale bijeenkomst op de Amsterdamse Dam* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 10 MEI 1940 Uittocht uit het Heilige Land* De Koningin moet opnieuw rust nemen. Zeeuwseh-Vlaanderen heeft een oorlogsmuseum* Gewijzigde punten waardering textiel artikelen. Wandeltochten op Walcheren. Eerste coloradokevers op Walcheren gevonden* Vereniging Ziekenhuisverpleging Zuid- en Noord- Beveland vierde zilveren jubileum. Atblas won de ronde van Kapelle. Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini- 2009; Telefoon redactie 2347} t neuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 942 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.ra. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 10 MEI 1948 Hoofdredacteur: R. ZTJIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEL^Z, Middelburg, Dr K. HÜIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan, Dinsdag: Zon op 4.53 u., onder 20.20 u. Maan op 5.56 u., onder 23.52 u. Hoogwater Dinsdag 11 Mei: Vlissingen: 3.12 u. 2.05 m., 15.36 u. 2.04 m. Wemeldinge: 5.08 u. 1.73 m., 17.35 u. 1.63 m. De vorige week hebben wij met eerbied herdacht de duizenden mannen en vrouwen blijkens een mededeling van het Neder lands Instituut voor Oorlogsdocu mentatie in totaal 253000 perso nen die gedurende de oorlogs jaren 19401945 zijn gevallen. En de dag daarop hebben we met blijdschap en dankbaarheid in herinnering gebracht, hoe op 5 Mei 1945 het Duitse leger capi tuleerde en hoe na lange en bange oorlogsdagen eindelijk de vrede en de vrijheid werden herkregen. Vandaag herdenken we hoe op 10 Mei 1940 in de vroege morgen ons volk werd wakker geschrikt door het dof gebrom van Duitsift bommenwerpers, het donderen" van de kanonnen en van het af weergeschut en het knetteren van de machinegeweren. Het was een onverhoedse inva sie in strijd met alle wetten van internationaal fatsoen. Terwijl Hitler officieel verklaarde, dat hij er niet aan dacht onze neutraliteit te schenden en terwijl de Duitse radio met grote stelligheid de ge ruchten over een op handen zijn de aanval weersprak, rukten de Duitse troepen reeds op naar de Nederlandse grens. En vroeg in de morgen werd op 10 Met de aanval Ingezet. Nederland was in oorlog. Aanvankelijk hadden wij moeite ons de werkelijkheid te realiseren. Wij kenden niet bij ondervinding de verschrikkingen van de oorlog, al gevoelden we intuïtief, dat een tijdperk van bloed en tranen was Ingeluid. Bloed en tranen. Geweld en onderdrukking. Het Nederlandse leger stond voor een hopeloze taak. Geweldig was de overmacht waartegen on ze soldaten zich te verdedigen hadden. In zijn herdenkingsrede op de Grebbeberg (10 Juni '46) van het achtste regiment infanterie, zeide generaal Winkelman o.m.: „Wanneer wij in één divisie 264 mitrailleurs hadden, dan stelden de Duitsers daar 432 tegenover. Voor onze 18 mortieren hadden zij er 135. Een lichte divisie van het Nederlandse leger bezat 12 pantserwagens, terwijl een lichte divisie Duitsers er 500 bezat. Wij hadden slechts de beschikking over 128""vliegtuigen, die voor alle opdrachten moesten vliegen; de Duitsers hadden alleen voor de Luftlanddivisie, die hier opereer de 1038 vliegtuigen ter beschik king." Onze soldaten hebben over het geheel dapper gevochten. In de Peel, aan de Grebbeberg, in Rot terdam, bij de-Afsluitdijk en later in Zeeland. Maar de overmacht was te groot. Geen wonder dat het Neder- leStOse leger reeds na enkele da gen genoodzaakt was te capitu leren, temeer, zoals het mee dogenloos en onmenselijk bombar dement van Rotterdam leerde daar bij 'n langer voortzetten van de strijd, de burgerbevolking het gelag zou hebben te betalen. Het zag er donker uit in de Meidagen van 1940. Zaterdagmiddag is in Jeruzalem het vuren geheel gestaakt. De Palestijnse regering heeft gisteren aan Joden en Arabieren ont- werp-voorstellen doen toekomen voor een wapenstilstand in Jeru zalem. Een woordvoerder van het Joodse bureau heeft te hennen ge geven, dat het bureau niet zou toestaan, dat de bevoorrading der Jeruzalemse Joden afhankelijk zou zjja van de welgezindheid der Arabieren. Sir Alan Cunningham, de Hoge raties van de Haganah zou zijn Commissaris voor Palestina, heeft de veiligheid van de Joodse inwo- de vertegenwoordiger van hetners te verzekeren. Rode Kruis in Palestina, Jacques de Renler, medegedeeld, dat de Palestijnse regering zou kunnen instemmen met een voorstel om Jeruzalem onder de bescherming van de Rode Kruisvlag te stellen indien zowel Arabieren als Joden hiertoe officieel een verzoek tot het Rode Kruis richtten. In Jeruzalem zou typhus zijn uitgebroken. Het aantal gevallen is uit veiligheidsoverwegingen niet bekend gemaakt. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van buitenlandse za ken heeft verklaard, dat Enge land het zoeken naar een „neu trale" bestuurder van Jeruzalem te Londen zal voortzetten. In Londen achten Arabieren en Joden Richard Graves, een vroe gere burgemeester van Jeruza lem, de enig mogelijke candidaat voor deze moeilijke positie. Gra ves is Brits ambtenaar en ver blijft thans te Londen. Volgens berichten zou de post hem reeds zijn aangeboden en zou hirj gewei gerd hebben. De Haganah meldt de verove ring op de Arabieren van 2 ver sterkingen in de veldslag om Sa- fad, waaruit de* Britse troepen zich 14 dagen geleden terugtrok ken. Safad heeft een bevolking van 1800 Joden en bijna 10.000 Arabieren. Het doel van de ope- Een Britse sergeant werd ge dood en twee soldaten gewond toen zij in een jeep van Haifa naar Acre reden met serum voor Britse legerartsen, die de st rijd aangebonden hebben tegen de ty- phusepidemie onder de Arabieren in Acre. Een Britse geneeskundige ploeg, die in de stad Akko een poeder verspreidde, dat met ty- phusbaeillen besmet was, is door de Arabieren aangevallen. Een Brits sergeant ls gedood. Tus dusver zijn te Akko 64 ge vallen van typhus onder de sol daten en het politiepersoneel voorgekomen en 70 onder de bur gerbevolking. In tegenspraak met een verkla ring van de Egyptische minister voor nationale verdediging be richt het blad „Al Assas", dat Egyptische vrijwi"'igerstroepen de grens van Zuid-Palestina hebben overschreden. Het ontslag van Ismail Safoeat Pasja, opperbevelhebber van het Arabische bevrijdingsleger van Palestina, wordt door de Egypti sche pers gemeld. Safoeat Pasja had dit ambt in December 1947 aanvaard ingevol ge een besluit van de Raad der Arabische Liga. Nu het eind van het Britse Cyprus reeds voor maandenlang volgeboekt. Elite-troepen van de Haganah hebben een offensief Ingezet te- I gen de door de Arabieren bezette hoogten, die de weg van Jeruza lem naar Tel Avlv beheersen ln de buurt van Rab el Wad, 22 km. van Jeruzalem. De Joden zouden een aantal strategisch belangrijke heuvels rond Aboe Gosj genomen hebben. Het voornaamste doel van de aan val is het uit de weg ruimen van de reusachtige wegversperring te Rab el Wad, een stenen versper ring van 200 meter lengte en 1 meter hoogte, die de Joodse ver bindingen tussen Tel Avlv en Je ruzalem verspert. H. M. de Koningin ziet zich met het oog op haar gezondheid genoodzaakt opnieuw de uitoefe ning van het koninklpk gezag tjj- delijk neer te leggen. II. K. H. Prinses Juliana zal met ingang van 14 Mei a.s. als regentes optreden en op diezelfde dag worden beëdigd. De heer W. Thomassen, lid van de Tweede Kamerfractie van de „Opdat men zich herinnere!" In de duinen van Cadzand Rede Jhr de Gasembroot. staan nog vele bunkers, trieste De Commissaris der Koningin overblijfselen van de oorlog. Eén was volkomen met het be- dezer bunkers is thans door de stuur eens, dat hier op één der 'grootste slagvelden van Europa een oorlogsmuseum diende te worden gesticht. Dat de Duit sers in hun laatste dagen hier één der beste divisies stationeer den werd voor West-Zeeuwsch- van het partijbestuur van de P. v. d. A„ is benoemd tot burge meester van Zaandam. Churchill sprak de menigte toe. Tienduizenden waren gisterenmiddag op de Dam te Amsterdam om te luisteren naar enige leiders van volkeren, die in Den Haag het Congres van Europa bijwonen. Een breed, wit podium, versierd met bloemen, planten en vlaggen, was voor het Paleis opgericht. Even over vieren arriveerde ners en wel nog vóór het einde Churchill op de Dam. Hij had de van dit jaar. uren daarvoor doorgebracht op het Loo als gast van H. M. de Koningin, o.m. in gezelschap van Anthony Eden. Churchill droeg een rode roos in zijn knoopsgat en onmiddellijk, nadat hij op het podium had plaats genomen, werd zijn sigaar aangestoken. Een koor van 500 zangers zong een welkomstlied, waarna burge meester d'Ailly de gasten welkom heette. Na de toespraak van de burge meester voerde de congresvoorzit ter, de heer P. Kerstens, het woord, gevolgd door Paul Rama- dier. De volgende spreker was Prof. Dr S. F. H. J. Berkelbach van den Samenwerking tussen Finse communisten en socialisten verbroken. De Finse sociaal democratische partij heeft gisteren officieel de samenwerkingsovereenkomst op gezegd, die haar met de commu nisten en de leden van de S.E.D.L. met communistische strekking alsmede met de agrariërs verbond. Deze overeenkomst vormde de officiële basis van het „rood-groe- ne" regeringsblok. Het schijnt evenwel niet. dat dit besluit een regeringscrisis ten gevolge kan hebben. Deze maat regel schijnt vooral in verband met de aan de gang zijnde verkie zingscampagne getroffen te zijn. Reuters correspondent, die jüist uit Finland naar Stockholm ls te ruggekeerd, meldt, dat president Paasiklvi strenge maatregelen te gen de communisten heeft getrof fen. De communistische minister van binnenlandse zaken Vrjo Lei- no ls gedesavoueerd doordat twee andere ministers verantwoordelijk zijn gesteld voor de handhaving van de orde en voor het opper- mandaat in zicht komt, neemt de Sprenkelna deze sprak de Bel- uittocht uit het Heilige Land gische oud-minister Hoste. Niet zonder huivering denkentoezicht op de politiestrijdkrach- wij aan die periode terug. ten. Maar des te groter is nu ook onze blijdschap en dankbaarheid, dat wat toen onmogelijk scheen, werkelijkheid is geworden, dat we van het dwangjuk zijn bevrijd en dat God ons het onwaardeerbare voorrecht heeft geschonken, dat we weer ln vrijheid mogen leven. steeds meer het karakter van een paniekachtige aftocht op grote schaal aan. Het Transjordaanse consulaat ontvangt meer dan 200 verzoeken per dag van personen, die naar Amman willen vluchten. De consulaten van Syrië, Liba non en Egypte worden eveneens overstelpt met aanvragen. De Na een korte pauze sprak Dr H. Brugmans en daarna was het woord aan Churchill. „Ik zelf ben niet de vijand van enig ras of volk ter wereld," al dus Churchill, „van Russen, Duit sers en Japanners begrijpen wij over de fronten van strijd en oor log heen hun moeilijkheden en lij den. Wij hebben ons zelf niet ver- Britse overzeese luchtvaartmaat- enigd tegen enig ras of volk, schappij heeft de vluchten naar maar tegen tyrannie ln al zijn verschijningsvormen". „Wij hopen tot een verenigd Europa te geraken, dat gezuiverd zal zijn van de slavernij van vroe gere en klassieke tijden, een Europa, waarvan de mens met i trots zal willen zeggen „Ik ben I een Europeaan"! (applaus). Wij Het ministerie van Economi- hopen een Europa te zien verrij- sche Zaken deelt mede, dat aan zen waarin de mens uit ieder land de hand van de practijk enkele evenveel waarde zal hechten aan De Economische Sectie heeft na urenlange besprekingen een ont- werp-resolutie goedgekeurd, vereniging Zeeuws Oorlogsmu seum Ingericht, om als dependan ce van dit museum dienst te doen. Naast Middelburg en Westkapel- le heeft thans dus ook West- Zeeuwsch-Vlaanderen een oor logsmuseum. Vlaanderen noodlottig. Dit ge- Zaterdagmiddag vond in Hotel dëelte ls als een fort verdedigd. dit museum plaats in tegenwoor- ™1 die de heer Koene heeftge- digheid van de Commissaris der, speel d bij de capitulatie van Wal- - nVi AvAn nn VivonVit Viorvi nAirrvienln Partij van de Arbeid en secretaris Faas te Cadzand de opening van sPr- memoreerde daarna nog de cheren en bracht hem nogmaals dank daarvoor. Ten slotte wenste hij zowel de vereniging als West- Zeeuwsch-Vlaanderen veel succes met het museum. De burgerfeester van Cadzand de heer J. A. Leenhouts bracht dank aan het bestuur voor het Koningin ln Zeeland Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, het bestuur van het Zeeuws Oorlogsmuseum en tal van burgemeesters van W.- Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer J. Ph. Koene heette als voorzitter der vereniging allen welkom en herinnerde er aan, dat dit mu- seum later klaar is gekomen, dan Initiatief om in zijn gemeente het eigenlijk in de bedoeling lag. Op museum te stichten. Ook hij riep 3 Aug. 1946 kon het Oorlogsmu- 1 vooral zijn collega's p in de ar- seum in Middelburg worden ge- J chieven te zoeken naar waarde- opend en het volgende jaar een volle documenten, dependance te Westkapelle. DankDe heer M. de Bruyne sprak bracht spr aan allen, die hebben namens de kring West-Zeeuwsch- medegewerkt aan de totstandko-1 Vlaanderen van de Z.L.M., waar- ming van dit museum, vooral aan bij hij het schema der oorlogs- de heer J. Bouwense als bestuurs- schade, dat indertijd vos: de ten- lid en directeur der voorm. Stich- toonstelling bij het 100-jarig be ting Herstel Zeeland 1945 en mej. I staan der Z.L.M. is vervaardigd, waarin wordt uitgesproken, datj; van de Broecke als adviseuze.overdroeg aan het Oorlogsmu- een economische unie van Euro-Qok dankte de heer Koene al- seum. pa dient te worden gevormd ondej ]eI1) (jje jets afstonden voor dit Daarna werd een bezoek aan handhaving van de banden met de mu'seum. Hij verzocht ieder, die het museum gebracht, overzeese gebiedsdelen. Deze sec- nog jn jlet bezit is van enig do-1 In een bunker met een drietal tie stond onder leiding van Paul CUment of voorwerp uit de bezet-afdelingen kan men ln dit mu- van Zeeland, de politieke sectietingstijd, ter completering van deseum een aantal documenten zien onder die van Ramadier en de culturele sectie onder leiding van Salvadore de Madarigal. Zaterdagavond heeft de Neder landse pers de buitenlandse jour nalisten een cocktail en een maal tijd aangeboden, waarbij o.m. Churchill's zoon Randolph aanwe zig was. De eregast van deze avond was minister Lleftinck. „Achilles" winnaar 35 km.-route. De Dam te Middelburg was deze dag, In het bijzonder de Zaterdagmiddag het vertrekpunt Hoofdinspecteur van Politie, de van de wandelaars, die deelnamen heer M. de Valk en de heer J. A. De president heeft de civiele politie gelast waakzaam te zijn tegen alle eventualiteiten. Voorts zijn troepen ter bewaking aange steld bij de voorraden wapens en amunitie, welke Finland volgens het vredesverdrag' naar de Sow- jet-Unie zal zenden. De Rittheinse schooljeugd heeft uit Frankrijk sprake ls, doch men de eerste coloradokevers van dit is geneigd te veronderstellen, dat jaar gevangen! De laatste drie aan de zeedijk enkele haarden zijn blijven zitten van het vorige jaar en dat de larven zich in de afge lopen winter hebben ontwikkeld. Dit vermoeden wordt nog ver sterkt door het feit, dat op de zelfde plaats het vorige jaar even eens een groot aantal kevers is gevonden. De kevers zaten nu in planten, die waarschijnlijk tot de „aardappelfamilie" moeten wor den gerekend. dagen van de vorige week is ze druk in de weer geweest bij de zeedijk van de Zuidwatering ach ter het dorp en het succes is ver bluffend geweest. Op Hemelvaartsdag leverde zij niet minder dan 80 coloradokevers in, op Vrijdag 30 en Zaterdag brachten de kinderen een „oogst" van 80 kevers binnen. Onmiddel lijk zijn de gevaarlijke en voor de aardappelen zo schadelijke beest jes vernietigd. Deze „zuiveringsactie" (die nog wordt voortgezet) stond onder leiding van de postcommandant der Rijkspolitie te Ritthem, de heer Vink, die zijn uiterste best doet om de actieve schooljeugd voor het werk een kleine belo ning te geven. Vanzelfsprekend is de Planten- zlektekundige Dienst te Goes van één en ander ln kennis gesteld. Deskundigen zijn er ten zeerste over verwonderd, dat reeds zo vroeg ln het jaar ln een dergelijk grote hoeveelheid de kevers zijn gevonden. Dit is nog niet dikwijls voorgekomen. Men gelooft niet, dat hier reeds van een „invasie" Botwinnik wereld kampioen. wijzigingen zijn aangebracht in de puntenwaardering van textielgoe- deren. Was een demi-saison of regen jas voor personen van 15 jaar en ouder volgens de oude regeling steeds gewaardeerd op 45 punten, thans geldt voor deze artikelen de volgende waardering: Gevoerd 45 punten, half-ge- voerd 35 punten en ongevoerd 25 punten. Een slipover voor personen van 15 jaar en ouder was vroeger op 15 en is thans op 9 punten ge waardeerd. De puntenwaardering van ongemlnderde, z.g. standaard kousen is gebracht van 2 op 1 zijn eigen land als aan zijn bur gerschap van Europa, eu zulks zonder verlies van de liefde en loyaliteit ten aanzien van eigen huis en geboorteplaats." Als laatste spreker voerde pa ter Henri de Greve het woord. Het werk der secties. Het Congres heeft een resolutie van de Culturele Sectie aangeno men, waarin de noodzakelijkheid wordt uitgesproken van de stich ting van een Europees Cultuur centrum naast de Unesco, dat vol komen onafhankelijk ls van elke regeringscontrole. Ook heeft het Congres een re- punt per paar. Voor luiers dientsolutie van de Politieke Sectie men voortaan 3 inplaats van 4 aanvaard. Het duurde lang, voor- punten te geven. i dat men tot overeenstemming Er zijn ook enkele categorieën kwam. Er was n.l. een ontwerp- artikelen, waarvoor de punten-1 resolutie ingediend, waarin werd waardering enigszins hoger is verklaard, dat de tijd gekomen is, vastgesteld. Als voorbeeld wordendat de Europese naties een deel nument dat op de Zeedijk is op genoemd nachthemden en pya- van hun souvereiniteit moeten af- gericht tér herinnering aan de aan de wandeltochten, die waren georganiseerd door de Middel burgse Politie Sportvereniging. Allereerst werd des morgens in het Politiebureau, in aanwezig heid van burgemeester, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg' en verschillende andere autoriteiten door Hoofdcommissaris Reneman aan de vereniging een vlag aan geboden. De heer Reneman sprak de wens uit, dat de Middelburgse Politie Sportvereniging mede zou werken aan de opbouw en de bloei van Middelburgs Politie corps. De voorzitter van de M.P.S.V. de heer J. Suurland, sprak een hartelijk dankwoord. Omstreeks 12 uur vertrokken de eerste groepen wandelaars. De burgemeester loste het startschot en omstreeks drie uur des mid dags waren alle eelnemers ruim 500 in getal vertrokken. .Voor deze Öag waren twee rou tes uitgestippeld, één van 20 km. en één van 35 km. De tocht van 20 km. Hep van Middelburg vla Koudekerke naar Vlissingen en vandaar over O.-Souburg terug naar Middelburg. De 35 km.-route ging van Middelburg vla Koude kerke, Biggekerke en Zoutelande naar Westkapelle en vandaar via Aagtekerke binnendoor terug naar Middelburg. Alle groepen, die door Westka pelle gingen, passeerden het mo ma's, voor welke artikelen voor-staan en dat de meest practische taan 1 resp. 2 punten meer moe-weg daartoe is het bijeenroepen ten worden gegeven. |van een Europese Raad, gekozen Tenslotte is voor een aantal door de parlementen der landen, artikelen, zoals heren- en jon-De Franse oud-premier Rey- genscostuums, overhemden, ja- naud diende een verstrekkend ponnen en mantels voor wat be- amendement in, Inhoudende, dat treft de puntenwaardering de in- j een Europese Assemblée moet deling naar leeftijdsgroepen ver- worden ingesteld, door algemene, vangen door een indeling naar verkiezingen op basis van één ge- maten. landing der geallieerden. Door de afdeling van de Mid delburgse Politie, die wandelde onder leiding van Hoofdinspec teur M. de Valk, werd bij dit mo nument een krans gelegd. 's Avonds vond in het Schut tershof de prijsuitreiking plaats. De voorzitter van de M.P.S.V. bracht dank aan allen, die mede- I delegeerde per één mlllioen imyo- werkten tot het welslagen van Zaterdag vierde de Vereniging tijd, 1304 personen zijn aangeslo- voor Ziekenhuisverpleging op Z. ten, wat zeker veel te weinig is, j i en dat kjj de aanvullende verzeke ring, die per 1 Jan. 1948 is In gevoerd voor hen, die bij het zie kenfonds verplicht of vrijwillig verzekerd zijn, ruim 2400 perso nen zijn toegetreden. Besloten werd van de winst f 7783,87 in het reservefonds te storten en f 20.000 over te bren gen naar het boekjaar 1948. De aftredende bestuursleden de heren Mr Dr Mes, J. H. Klooster en M. van Zweeden werden her en N.-Beveland haar twintigja rig bestaan. Om één uur werd in het Slot Ostende te Goes onder leiding van de voorzitter, Mr Dr A. J. J. M. Mes, een algemene ledenvergade ring gehouden. Hierin bracht de secretaris, de heer A. de Lange, het jaarverslag uit. Hij deelde mede, dat het ledental per 31 Dec. 1947 28099 bedroeg, terwijl het Alg. Ziekenfonds Z.- en N.- Beveland zijn 26673 verplicht en Botwinnik heeft de titel van 1039 verplicht en 434 vrijwillig wereldkampioen behaald, nadat bij het ziekenfonds verzekerden hij in zyn party tegen Dr Euwe bi een ziekenhuis opgenomen. De na vijftien zetten met remise ge-verlies- en winstrekening geeft noegen had genomen. Hij heeft een batig saldo aan van f 27783.87 12(2 punt, een aantal, dat <loor| tegen een verlies van f 22887.69 ln 11531. vrijwillig verzekerden bij de kozen, terwijl in de plaats van de vereniging herverzekerde, voorheer Z. C. Salomé, die had be- wat ziekenhuisverpleging aan- dankt, werd gekozen de heer J. In 1947 werden 808 leden, j A. Wolse. In de plaats van de geen der tegenstanders meer kan worden bereikt. - Naar wij vernemen zal de open bare behandeling van de aan klacht tegen de voormalige „Ge neral der Flieger" Christiansen door het bijzonder gerechtshof te Arnhem op zijn vroegst in Juli geschieden. Aanvankelijk was ge meld, dat deze zaak reeds in Mei aan de orde zou komen. 1946. Spr. deelde verder mede, dat op verzoek van het Staatstoezicht de herverzekering van de bij het zie kenfonds verzekerden op kost prijsbasis geschiedt, dat alle leden behalve op de reglementaire zie kenhuisuitkering recht hebben op een uitkering van f 1.50 per dag voor onbepaalde tyd bij Sanato rium-opname, dat bij het Sanato riumfonds, dat recht geeft op f 3 per dag eveneens voor onbepaalde Juni zal worden gehouden. heer D. W. Lindenbergh werd tot lid van de controle-commissie ge kozen de heer J. v. d. Weele Cz. Op voorstel van het bestuur werd de uitkering per ligdag met ingang van 1 April 1948 met een vereniging, dle f0.50 verhoogd, terwijl aan byko- tlcu!ler mende kosten voor de A-verzeke ring f 10 en voor de B-verzeke- ring f 15 meer zal worden ver goed. Ten slotte werd besloten om de leeftijdsgrens bij de toelating van nieuwe leden te brengen van 55 op 65 jaar. Enkele voorstellen werden aan gehouden tot een buitenge'wone algemene vergadering, die op 19 HERDENKINGS SAMENKOMST. Nadat deze vergadering was gesloten werd in het Grand Thea ter een herdenkingssamenkomst gehouden, die door verschillende genodigden was bezocht. De voorzitter verwelkomde al len en gal daarna een kort over zicht over de achterliggende 20 jaar. Hij bracht hulde aan de op richters, Dr Planteijdt, Dr Snoek en Dr Griep en herinnerde er aan, dat het dag. bestuur nog steeds "uit dezelfde personen bestaat. De vereniging ls sterk gegroeid in ledental en kon ook haar uitke ringen regelmatig verhogen. In deze 20 jaar werden 14.687 leden in een ziekenhuis opgeno men, aan wie ruim f 1 mlllioen Werd uitgekeerd, terwijl een be hoorlijke reserve we'rd gevormd. Hierdoor ls gedemon ;reerd, wat uit het par ticulier initiatief is voortgekomen en op een gezonde wijze is ge groeid, en nimmer een beroep op de publieke kassen deed, tot stand kan brengen. Met een be roep op aller medewerking be sloot spr. zijn toespraak. Hierna voerde de heer J. Weg- gemans, directeur van de Ned. Sanatoriumverzekering te 's-Gra collectie van dit oorlogsmuseum, I benevens tal van kleine wapenen, deze af te staan. J Ook een geheime zendinstallatie Ten slotte stelde de heer Koene ontbreekt niet. de vraag: „Waarom een oorlogs- j Uit het schade-schema blijkt, museum?" „We dreigen spoedig dat voor f64 mlllioen schade is alles weer te vergeten", aldus spr.aangericht, waarvan f 37 mlllioen „doch hier mag niet vergeten aan de landbouw. 581 personen worden." De stichting van het i werden gedood of worden vermist Oorlogsmuseum beoogt niet een hetgeen 2 van de bevolking is. attractie te zijn, doch herinnering i 0 aan de oorlog.Compromis tussen Belgische katholieken en socialisten? Na afloop van de vergadering der commissie, die belast is met het vinden van een vergelijk tus sen socialisten en katholieken met betrekking tot de schoolkwestie, verklaarde de voorzitter, de heer Rolin, dat men tot een voorlopige regeling is gekomen en dat met name de tekst voor een modus vivendi voor het technisch onder wijs is opgesteld. Hoewel de getroffen regeling nog niet als een accoord mag Bal, directeur van „Achilles". De prijzen werden als volgt toegekend Voor de 35 km. route: le pr. een beker voor Achilles (voor de beste indruk); 2e pr. een lauwer tak voor de Rijkspolitie te Mid delburg; 3e pr. een lauwertak voor de wandelver. „Astrov" teWOrden beschouwd meent men ln Souburg; 4e pr. medaille voor de Gemeente-Polltie te Goes. Voor de 20 km.-route: le pr. Achilles; 2e pr. Wilhelmina. Prijs voor de verstkomende groep: medaille voor 10-10 R.I. Haarlem. Prijs voor de grootste groep uitgereikt aan „Achilles". Na afloop van de prijsuitrei king volgde een gezellig samen zijn. politieke kringen, dat het hier een basis betreft waarop opnieuw een socialistisch-katholiek kabinet kan worden samengesteld. „Soember" meldt, dat volgens een, Arabisch persbericht uit Cairo de Yemen-delegatle in de Arabische Liga een erkenning van de Republiek Indonesia heeft overgelegd. Jaarvergadering A.R.- Kamerkieskringcentrale. gevreesde ziekte brengt. De t.b.c.- bestrijding is daarom dringend geboden. Het is daarom vooral nodig, dat de patiënten in een Sa natorium kunnen worden opgeno men en daar herstel vinden. Als men weet, dat een Sanatorlum- verpleging gemiddeld 1jaar duurt en de verpleegprijs f5 a f 5.50 bedraagt, kan men bereke nen wat de verpleging van één patient gemiddeld kost. Het lever de dan ook vroeger veel moeite op, om de gelden bij elkaar ge-^^.ne^. bedeld te krijgen. Door de Sana torium-verzekering ls dit nu veel gemakkelijker geworden. De N. S. V. omvat ruim 6 millloen ver zekerden, maar dit aantal moet Zaterdagmiddag werd de 4e ronde van Kapelle verreden. 82 renners verschenen aan de start en nadat Burgemeester van Suy- lekom het startschot had gelost, I ]1 (ie jaarvergadering van de vertrok de bonte troep. Van Kamerkleskringcentrale Middel- meetafaan werd er direct een burg, die onder leiding stond van hoog tempo Ingezet. Dr K. Huizenga, sprak Zaterdag- Al spoedig werden er enkele middag ln de Bogardzaal het lid uitlooppogingen gedaan, welke der Eerste Kamer, de heer J. ook weer onmiddellijk door het Hommes te Nleuwdorp over „On- hoofdpeleton werden ingelopen. ze strijd vroeger en nu". Halverwege de koers probeer-jn het eerste deel van zijn be den enkele renners het nog op- toog besprak de heer Hommes nieuw. Er werd een groep van 6 diverse op Zeeland betrekking renners gevormd, die bijna een hebbende zaken zoals de herver- minuut op het peleton uitliepen, kaveling van Walcheren, waarvan Hierop werd hevig gejaagd door min. Mansholt heeft toegegeven, het peleton, waarin zich Wacht- dat het een „experiment" is, tiet mans en Van Est bevonden. Van tot 70 pet. verhoogde, maar nog ronde tot ronde werd de afstand te geringe bouwvolume voor dit kleiner en na enkele ronden was jaar, de ernstige stagnerende het weer Wachtmans die de uitlo- boerderijenbouw als gevolg van pers terug riep. Ondertussen was de ongunstige financiële regeling, Duyf uit Zaandagi, die de hele de grote behoefte aan sclioolge- wedstrijd zeer moedig gereden bouwen, waarvan er dit jaar heeft een heel eind teruggevallen, slechts 6 (en een lyceum) ge- Zijn frame was gebroken en hij bouwd mogen worden, het grote moest van fiets verwisselen; dit tekort aan middenstandswonin- kostte hem zeer kostbare minu- gen, vooral te Vlissingen, de bij ten, die niet meer waren op te ha- zonder lange tijd, die verliep voor- len. Na enkele ronden wisten dat tot aanbesteding van de weg weer 4 renners uit het peleton te aan de Liter in W.-Z.-Vlaanderen ontvluchten, hierbij was weer Al- mocht worden overgegaan („bin- blas, die deze middag bijzonder op nenkort" zei de minister maanden dreef was. daarvoor!) en andere zaken. Deze renners wonnen iedere j „Wij zullen op al deze bezwaren ronde terrein. Het peleton jaagde blijven wijzen in de Kamer, al hen achterna en Vermijmeren uit vindt de minister ons dan meer Teterlngen en Wachtmans rukten „roerig" dan de Limburgers!" al- zich hieruit los en ronde na ronde dus de heer Hommes, zij terrein. Drie ronden Spr. gaf enige typerende staal- voor het einde voegden zij zich tjes van de onkunde van vele ka- bij de uitlopers. merleden t.a.v. Zeeland. Dank Een ronde voor het einde ruk- bracht hij aan de A.R.-leden van te Alblas zich weer uit de groep Prov. Staten en speciaal aan de met Vermijmeren aan zijn wiel. heer Schout, lid van Ged. Staten. In deze laatste ronde wisten zij Hij sprak er zijn teleurstelling daarom "'en teroep° opaden, 'ook 1 nog een paar honderd meter ult over "it. dat de A.R. partij geen te lopen. In de eindsprint wist Zeeuwse vertegenwoordigers in de Alblas glansrijk te winnen. Tweede Kamer heeft, terwijl de Van de zeer vele premies, die mogelijkheid niet is uitgesloten, er bijna iedere ronde beschikbaar dat de Zeeuwse Eerste Kamerze- werden gesteld, won F. Bindels tel straks verloren gaat. te Breda het leeuwendeel. j In het tweede deel /an zijn rede Hieronder volgt de uitslag: ging de heer Hommes breedvoe- 1. Th. Alblas, Overschle; 2. P. rig in op de principiële vragen en Vermijmeren, Teterlngen; 3. W. de strijd van deze dagen. Ernstig Wachtmans, Breda; 4. W. v. d. waarschuwde hij tegen alle defai- Plaat, Amsterdam; 5. Th kenauw, Nijmegen. op de burgemeeesters om hieraan medewerking te verlenen. Na deze toespraak werd de film „Wit wint" gedraaid, die een boeiend en duidelijk beeld gaf van de gevolgen van de t.b.c. in het gezins- en familieleven, maar die ook deed uitkomen hoe door de Sanatorlumverpleging herstel kan worden verkregen. Na afloop werd het bestuur door het Gemeentebestuur van Goes bij monde van de burge meester en door afgevaardigden van verschillende colleges en in stellingen en van onder-afdelin gen gecomplimenteerd. o Zaterdag is te Amsterdam het venhage het woord. Hij wees op eerste „Marshall-schip" met 9500 het t.b.c.-gevaar, dat nog altijd ton graan binnen gelopen. Het groot ls en op het leed, dat deze was de „Prins Willem II". D E T: BILT ZEG Onweerachtig. aanvankelijk nog uit oostelijke, later uit uiteenlopende richtingen en meest zwak. Gelei delijk meer bewolking met hier en Wind Blan- tlsme en riep hij op tot geestelijke weerbaarheid, die slechts mogelijk is bij onderwerping aan Gods Woord. In de morgenvergadering bracht de secretaris de heer A. I. Cats- man, zijn jaarverslag uit. Daaruit bleek o.m. dat thans 62 kiesver enigingen zijn aangesloten, met in totaal 4357 leden. Medegedeeld werd, dat in Zee- daar een regenbuitje of onweer. Ongeveer dezelfde temperatuur land tot nu toe voor het Millioen- I 1„ OOaOA 11 als gisteren. plan ls afgedragen f 23684.21.

de Stem | 1948 | | pagina 1