„De stem van Europa" Stedelijke hoogmoed stelt platteland ten achter Nieuwe puntenwaardering textielgoederen Democratie binnen de partij Van der Waals ter dood veroordeeld Wapenstilstand in Jeruzalem De Belgische kabinetscrisis IN 'T KORT II VIERDE JAARGANG No. 1069. Het congres in Den Haag Broederlijke groet aan alle Volken Droog weer Beel wint de eerste étappe Distributienieuws Classificatie aanvechtbaar, onjuist en onrechtvaardig Aangepast aan stof verbruik ZATERDAG 8 MEI 19 4-8 W1 willen wij enige opmerkingen maken over de opvatting van Prof. Duynstee, die verklaart dat de „scheur" (als er n.l. een lijst-Welter komt) de fout is v&n de K.V.P. Hij meent, dat de eenheid slechts is terug te vinden, als men aan de groep- Welter en eventueel andere stromin gen recht van vertegenwoordiging binnen de K.V.P. (bedoeld is blijk baar: binnen de K.V.P.-fractie) geeft. Nederlandse patrouille aangevallen NOODLOTTIG SPEL DE „VOLENDAM" is aangeko men; gisteren om negen uur begon de ontscheping der 676 passagiers. Minister Jonkman con doleerde persoonlijk de ouders van de tien der aan boord gestor ven babies. Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlaiidia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst: Mr. Dr. A. J. J. M Mes. Mr. H. B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per,post t 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. "Losse exemplaren 6 cent Postrekening 2/8841 Prijzen voor buitenlandsé abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland /"VP Schiphol „verwerkten" de douaniers, kwiek en attent als immer, honder- den deelnemers voor het Europese Congres. In Den Haag verwerkten hon derden taxi's, nog kwieker dan kwiek, een stroom van gedelegeerden van en naar alle mogelijke plaatsen, die rechtstreeks of zijdelings iets met het Con gres te maken hadden. Hoe zal de taxi-chauffeur, die mannen als van Zeeland, Ramadier, Dala- dier of Herriot tot klant kreeg, zich wel hebben gevoeld? Zou hij er ook maar één ogenblik bij hebben stil gestaan, dat hij in een van, hen de meest belang rijke staatsman van tijdens en na de oorlog vervoerde naar een Congres, dat sinds de internationale Vredesconferenties van 1898 en 1907, tot een dei- meest unieke gebeurtenissen in de Europese historie valt te rekenen? De vlag van de vrijheid yo althans formuleerde iïet mr P. A. Kerstens in zijn voorwoord, waar bij hij dan tevens naging, hoe na de eerste wereldoorlog in tegenstelling tot vandaag de staatslieden en de landen hun ideaal hadden gericht op ..gelijkschakeling en zelfbeschikking" der volkeren. Juist daarin lag in de jaren 1933 tot 1940 de grote kans van Hitier, ge lijk in het Congres van heden de grote kans ligt voor de vrije democra tische volken, wanneer ze zich tot één geheel weten te verenigen, daarmee vrede en welvaart brengend over ge heel Europa. Is het ook niet een der meest voor de hand liggende conclusies om met dr. Brugmans te zeggen, dat de O. Europese staten zich verraden heb ben gevqeld door ons gebrek aan een heid en aldus in de handen van Mos kou zijn gedreven? In de gehele we reld. zo zei hij, is de vlag van Europa de vlag van de vrijheid: laat deze uit stekende congressisten ervoor zorgen, dat het vertrouwen in de waarde van die vlag ongeschokt blijft. Hij brak dan ook een lans voor het instellen van een Europese regering en een Europees parlement. Winston Churchill is erevoorzitter van liet Congres, waaraan naar schat ting 1000 grote mannen uit 20 Euro pese landen deelnemeti. Onder hen zijn vele oud-premiers en nog meer oud-ministers van Buitenlandse Zaken Churchill wees erop, dat zestien Euro pese landen zich economisch nauw hebben aaneengesloten, terwijl vijf stalen een pact van economische en militaire bijstand sloten. Hij hoopte, dat spoedig Spanje en Portugal. Ita lië en Denemarken, Zweden en Noor wegen zich bij deze vijf zullen aan sluiten. Deze verwachting, uitgespro ken door Churchill, heeft uiteraard bijna de waarde van een „vertrouwe lijke mededeling."' ..Dit Congres mag er zich terecht on beroepen de stem van Europa le zijn zo oordeelde de eerste staatsman van ons werelddeel, „en het is treffend, dat dit eerste Con gres in Nederland plaats vindt, dat met zijn Benelux-confraters zo'n prachtig voorbeeld geeft." Daarna komend tot het probleem Duitsland, zeide Churchill, dat Euro pa dit land de grote familie weer moet binnenvoeren. „Wij verwelko men elk land, waar de regering be hoort aan het volk en niet het volk aan de regering", zo ging hij over tot het bespreken van Oost-Europa, dat hij geenszins wilde buitensluiten. „Ik ben van mening, dat na de tweede dertig-jarige oorlog (1915-1945) die we zojuist achter de rug hebben, de mensheid behoefte heeft aan een periode van rust en deze dan ook zoekt. We hebben het meest nodig: de vrijheid van vrees. Europa behoeft zich slechts in stand te houden in z'n oude glorie, betrouwen en deugd, om het hoofd te kunnen bieden aan alle vormen van tyrannie en zulks met 'n onoverwinnelijke kracht. Ik heb een hoge dunk van dit Congres." Over de practische doelstelling van het Congres zei Churchill o.m.: „In- dien wij ons verdeeldheid permitte- ren, als we tekort schieten in helder heid van blik of in moed tot daden, dan zal een onschatbare gelegenheid voorbijgaan. Terwille van onze kinderen moeten wy nu en in de toekomst eenheid in vriendschap nastreven; zij zullen dan de erfgenamen zijn van alle schat ten van het verleden, beheersers van alle wetenschap, alle overvloed en alle glorie van de toekomst." Geen halve maatregelen. Qnder de toehoorders van Churchill bevonden zich o.a. het Prinselijk paar en de Pauselijke Internuntius, mgr. Giobbe, onze ministèr-president en tal van ministers van ons land als eregasten. Zij ook keken geboeid naai de indrukwekkende figuur van de En gelse staatsman, die kalm en waardig PAUri VAN ZEELAND zijn woorden met een sober gebaar onderstrepend, zijn rede uitsprak. Niet minder belangstelling genoot Paul van Zeeland. De Belgische oud-premier zeide, dat de volke ren van Europa instinctmatig be grepen hebben, dat het tijd is om te handelen. De tijd van halve maatregelen is voorbij. Europa be schikt over de nodige moed, het heeft slechts leiders nodig. Europa beseft, dat door middel van de Unie de huiselijke haard, de vrije levensbeschouwing en het ge luk beschermd zal kunnen blijven; iedere Europeaan wil meebouwen aan een „betere wereld", waar voor velen reeds bewust of onbe wust het offer van hun leven brachten. Paul Ramadier, niet minder be langrijk dan de vorige sprekers, hield een uitvoerige rede, die culmineerde in de uitspraak: „Onze wil moet vast besloten zijn, temeer omdat ons lot onverbiddelijk is. Laten wij onstuimig uitroepen: „Europa ef de dood". Hoe zeer kwam hiermee overeen de uit spraak van de Italiaan Carandini. dat de Europese naties staan voor de kéuze van "een ondergang of een weder geboorte. De Roemeense balling, graaf G-afencu, betoogde, dat Europa een genee! is, waarvan de delen niet bui- AAN het einde vaq deze zitting las voorzitter Paul Ramadier een resolutie voor. die met een stemmigheid werd aanvaard. De tekst dezer resolutie luidt: „Aan het begin van zijn werk zaamheden wenst het Congres van Europa te verklaren, dat de door hem nagestreefde doeleinden eerst volledig bereikt zullen zijn op de dag, dat geheel Europa ver enigd en georganiseerd zal zijn. Overwegende, dat zestien landen van dit ogenblik af van hun be sluit tot samenwerking hebben doen blijken, legt het Congres er de nadruk op. dat deze groepering geen gesloten geheel vormt." Het Congres zendt alle volkeren een broederlijke groet. Met deze resolutie was de eerste algemeene vergadering van het Congres van Europa ten einde. ten elkaar kunnen bestaan. Deze wijs heid is het begin en het einde van 't Congres, waarvan de eerste dag er een v/as van gezonde geestdrift, diepe wijs heid en hoopgevend realisme. QISTERENMIDDAG veroordeelde de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof de 35- jarige Anton van der Waals, voorma lig S.D.-spion en verrader van tien tallen illegalen tot de doodstraf. Even onbewogen als hij vijf dagen lang, gedurende de behandeling van zijn zaak de advocaat-fiscaal, zijn rechters en de getuigen a charge heeft aangehoord en zijn eigen verklaringen aflegde, even emotieloos heeft Anton van der Waals terwijl hij schijnbaar volkomen op zijn gemak, voor liet be- klaagdenhekje stond zijn doodvonnis aangehoord. Met een kleine hoofdbe weging groette hij het Hof na het uit spreken van de doodstraf, waarna hij tussen twee parketwachters, tegen wie hij een opmerking maakte, de rechts zaal verliet. De chef van de „Dienst Wim", ka pitein G. van der Meersche uit Gent, heeft verklaard, dat hij in tegenstelling tot de bewering van mr v. d. Starp. de verdediger van v. d. Waals, nimmer een onder houd met deze heeft gehad. Ook zeide hij: „Als diensthoofd kart ik verklaren, dat zijn naam (die van mr v. d. Starp) niet op de lijsten van mijn agenten of zelfs onder agenten vermeld staat." RAMADIER W( ersverw. chting geldig: tot van avond: Droog weer met weinig bewol king. Meest matige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren. Vandaag zon onder 20.16 uur. maan onder 19.47 uur, morgen aon op 4.56 uur, maan op 5.02 uur, »on onder 20.17 uur, maan onder 21.11 uur. Maandag zon op 4.55 uur, maan op 5.24 uur. Geen aparte bon voor krentenbrood TTRENTENBROOD kan betrokken en afgeleverd worden op welke willekeurige geldige broodbon, resp. keuzebon, waarop men brood wenst te kopen. Het publiek kan geheel vrij bepalen welke bon het voor het ko pen van krentenbrood wil besteden. Bakkers mogen dus niet speciaal een keuzebon voor brood-gebak of brood puddingpoeder, vermicelli, e.d. voor de aflevering van een krentenbrood verlangen. Een speciale „krentenbrood"-bon wordt niet aangewezen, aangezien de verstrekking van krentenbrood ge schiedt in het raam van de normale broodrantsoenering. „Ik ben blij weer in Nederland te zijn", verklaarde Winston Churchill. Bü aankomst op „Valkenburg" poseerde hy met zyn echtgenote en ad miraal Helfrich voor de pers. Maar nog neutrale commissaris ■yOLGENS een officieel communiqué hebben de Arabieren erin toege stemd het vuren te Jerusalem met in gang van heden 12 uur nm. te staken op voorwaarde, dat de Joden hetzelf de zullen doei,. Inmiddels werd ver nomen, dat de Haganah reeds gister avond al haar manschappen in Jeru salem bevel gaf het vuren te staken. Dit is te danken aan de Britse be middeling. Het schijnt, dat de zaken er in Palestina er een weinig beter voor gaan staan. De Joden verklaar den nl. bovendien, dat zij voor geheel Palestina eenzelfde houding zullen aan nemen als thans voor Jerusalem. Met dat al is Engeland er niet in geslaagd een voor Joden en Arabieren aan vaardbare figuur als neutrale commis saris voor Jerusalem te vinden, wes halve de Britten aan de V.N. ver zocht hebben er zelf qen te zoeken. Dit nu hee.ft weer ontstemming bij Amerika gewekt. Overigens kan men denken; voor zulke kwesties is de groene tafel goed! XXARRIMAN, de reizende ambassa deur voor het Marshallplan, gaat ■Zondag in Parijs met afgevaardigden van de 16 landen confereren. TAE Kath. Slagershond herdenkt op 10 en 11 Mei in het Kurhaus te Scheveningen het 30-jarig bestaan. JJJJT SYSTEEM van loonklassen en standplaatsen-aftrek is totaal ver ouderd en wat nog erger is, het sor teert thans, speciaal voor het platte land, over het algemeen precies het omgekeerde effcet van wat er mede werd beoogd. De poging om middels dit stelsel de loon- en salarispolitiek aan te passen aan de bestaande ver schillen tussen stad en platteland heeft gefaald en heeft bovendien bewerkt, dat het platteland nu al geruime tijd verscheidene ontwikkelingskansen zijn ontnomen. Daarenboven gaat het stel sel uit van meerdere normen, die niet alleen aanvechtbaar maar zelfs onjuist en soms onrechtvaardig zijn. Mr. dr. v. Rooy aan het woord. Tl/ie zou denken dat hiermede het vonnis is geveld en dat men nu ten spoedigste denkt over te gaan tot afschaffing van een systeem, waaraan zovele bezwaren kleven en dat een zo nadelige werking voor het platteland heeft gehad en nog heeft, heeft het deerlijk mis. aldus burgemeester van Rooij uit Etten, die wij naar zijn me ning vroegen over een onderwerp, dat thans in het mddelpunt van de belang- stellng wordt geplaatst de afschaf fing van de z.g. classificatie. De stedeling heeft steeds verschei dene argumenten gehanteerd om aan te tonen, dat er wel degelijk reden is voor een hogere salariëring van de arbeidende mens in de stad boven die van het platteland. De kosten van le vensonderhoud zo zegt hij zijn in de slad hogei dan op h platte land, de stedeling moet meer huishuur betalen, heeft grotere uitgaven, J^JET ARKA-Congres, dat begin deze week in Scheveningen werd gehouden, was een interes sant congres. Niet het minst om dat daarop weer eens het classsifi- catievraagstuk werd behandeld. Waarom deze gemeente-aftrek? Is het platteland dan werkelijk zoveel goedkoper dan de stad? En waarom dat verschil in classificatie tussen gemeenten van gelijk inwonertal boven en beneden de rivieren! De redelijkheid van die aftrek wordt hoe langer hoe meer betwist. Vandaar, dat wij eens een aantal persoonlijkheden hebben gevraagd hun argumenten te etaleren, opdat daaruit blijke, hoe men in Brabant en Zeeland over het onderwerp denkt. Wij zullen die meningen ln een viertal artikelen weergeven. voor de culturele ontwikkeling en de ontspanning van zichzelf en zijn gezin. Voor vervoer maakt hij gebruik van tram of bus en als sociaal mens heeft hij meer verplichtingen. Met dit alles dient bij de vaststelling van het loon- en salarispeil rekening te worden gehouden, zo redeneert men. Bij de leraren en onderwijzers en bij de amb tenaren liggen dan de verhoudingen evenzo, zij het nog iets concreter ge formuleerd. Tegen deze argumenten is het ver weer van de plattelander steeds te pletter gelopen en misschien is hem een zacht verwijt te maken, c!at hij zijn kracht niet heeft gezocht in een gezamenlijke actie. Want zeker is, dat het evenwicht reeds lang is verbroken en dat in dit opzicht een ernstige wan verhouding is ontstaan tussen stad en platteland, welke verhouding ern stiger vormen zal aannemen naarmate men ze langer laat bestaan. In feite immers zijn de argumenten van de ste deling niet allemaal juist en stuit het verweer van de plattelander ln laatste instantie af op het superioriteitsbesef van de stedeling. De stedelijke hoog moed stelt het platteland ten achter. De kosten van levensonderhoud op het platteland zijn thans niet veel minder dan in de stad. Beide groepen, stedelingen en platte landers, maken thans gebruik van de modeme voedingsmiddelen, en lang niet elke buitenmens beschikt over eigen verzorging. Op het platteland heeft zich in dit opzicht immers een grote verandering voltrokken, waarbij als een der kenmerken toch niet te loochenen valt, dat de voortbrengselen van akkers, tuinen, weiden, boomgaar den en stallen eerst centraal worden saamgebracht, vaak in een stad, voor dat de distributie over stad en platte land plaats vindt. Een foute vergelijking. ren nauwkeurige analyse van de budgetstatistiek zou hieromtrent verrassende dingen aan het licht bren gen. De huishuren in de stad zijn over het algemeen hoger, doch bij de laatst gebouwde woningen is het verschil uiterst miniem. En bij deze vergelij king worden meermalen ongelijke groot heden vergeleken. Want voor de hogere huur heeft de stedeling ook een ruimer en comfortabeler woning. Het is on juist om de minste vormen van behui zing op het platteland te stellen tegen over de betere behuizing ln de stad. Ook de steden hebben immers hun krotwoningen, waarvoor een uiterst lage huur berekend wordt. Een onrechtvaardigheid is het om de aanwezigheid van grotere mogelijk heden tot culturele ontwikkeling en ontspanning als argument te gebruiken om de hogere loonschaal van de stede ling te rechtvaardigen. Hierbij wordt inbreuk gemaakt op het vrije bestedingsrecht van het inko men. De stedeling heeft een hoger loon, ook al zou hij dit niet willen besteden aan ontwikkeling en ontspanning. De TAE lang verwachte herziening van de puntenwaardering der textielgoe deren is thans eindelijk bekend ge worden en ze wordt Maandag van kracht. De veranderingen beperken zich tot zeer kleine verschillen. Hoofdzaak daarbij was, dat de bere kening van het aantal verschuldigde textielpunten meer moest worj'en aangepast aan het stofverbruik. Dit motief komt wel zeer sterk tot uitdrukking in de beperking, dat voor confectie, overhemden, pyama's, japonnen, jurken en mantels het aan tal punten niet meer wordt bepaald door de leeftijd van de koper doch door de maat van het kledingstuk. Bii mantels is bovendien een nieuwe rubriek ingevoerd, namelijk voor de half gevoerde, terwijl voor kinder mantels bovendien een splitsing is ge maakt in de maten 60 t.m. 80 en 8.1 t.m. 95. Voor halfgevoerde mantels ziin verschuldigd: maat 60 t.m. 80 15 pnt; 85 t.m. 95 20 pnt; 100 t.m. 110 (resp. 7, 8 en 9) 25 pnt. en grotere ma ten 35 pnt. Ongevoerde damesmantels -worden 10 nnt. ..goedkoper", nl. 25 i.p.v. 35 pnt. Van bovenkleding noemen we van de wijzigingen voor de, 3 leeftijds groepen (4 t.m. 9 jaar, 10 t.m. 14, 15 jaar en ouder): battledress ongevoerd: '16 24 30 nnt.. (was 15. 20 35). bolero- jasje 5. 6. 10 pnt. 16, 10, 15)-; korte broeken 5. 7. 9 pnt. (5, 6, 6); deux pièces 13, 20 pnt. 15. 25); huis- houdschorten met mouwen worden voor de grootste maten verlaagd van 20 op 18 pnt.; idem zonder mouwen worden 10, 14 pnt. (5, 7. 12); demi- saisons, regenjassen en tweedjassen kregen een nieuwe rubriek, nl. de half-aevoerde: 12, 18, en 25 pnt. Bij overhemden wordt nu verschil ge maakt tussen hemden met losse of vaste boord. Met vaste boord en en kele manchetten worden ze voor de grootste maten van 15 op 13 pnt. ver laagd; pullovers en jumpers worden 6. 8 en 12 pnt. (was 6. 10 en 15). slip overs worden 3, 6 en 9 pnt. (6, 10, 15) en vesten met mouwen 6. 8 en 12 pnt. (6, 10 en 15). Sokken van 100 pet. rayon komen van 4 op 2. standaard dameskousen en 100 pet. rayon kin derkousen van 2 op 1 pnt. Nachtkle ding bleef practisch onveranderd, al leen werden damesnachtponnen 1 pnt. dames- en herenpyama's 2 pnt. duur der; van sport--en strandkleding noe men we nog trainingspakken 12, 20 en 26 410, 15 en 30), tricot- zwem-, voet plattelander wordt dit hogere loon ont houden, doch daarmede wordt tevens bereikt, dat hem de mogelijkheden om zich te ontwikkelen en te ontspannen worden onthouden. In dit licht moet ook gezien worden de verandering, welke zich in de voor bije jaren op het platteland heeft vol trokken. De kinderen van de arbeiden de mens profiteren thans ook van de uitbreiding van het onderwijs in tegen stelling tot vroeger jaren. Is dit aan de ene kant een zegen, aan de andere kant staat hiertegenover, dat deze kinderen geen inkomsten aanbrengen, wel geld kosten, maar dat de gezins hoofden lager worden beloond. Het ont- spannings- en amusementsleven heeft zich totaal gewijzigd en is grotendeels in de steden geconcentreerd, waardoor de plattelander in dit opzicht op de stad is aangewezen, waarmede hij, door de vooruitgang van het vervoer, nauwer is verbonden. Averechtse werking. pen frappant voorbeeld van de ave rechtse werking van het stelsel, vertelde burgemeester van Rooy uit zijn Zeeuwse jaren. Een hoofdonder wijzer aldaar moet voor zijn verdere ontwikkeling wel lange reizen maken en de opvoeding van de kinderen kost veel meer geld dan in de stad. Inplaats van standplaatsenaftrek moest hiervoor een standplaatsenpre- mie in de plaats worden gesteld. Is niet het tekort aan goede onderwijs krachten en ambtenaren op het plat teland juist te wijten aan de stand plaatsaftrek? Nog een ander voorbeeld haalde mr. dr. v. Rooy aan om te wijzen op de grote gevaren van de trek van het platteland naar de stad. Hoewel in Nederland de intensiteit van het ver schijnsel niet zo frappant aan de dag is getreden als in Frankrijk, heeft men daar de gevolgen ervaren. De steden oefenen nog steeds hun aantrekkingskracht uit, groeien ten koste van het platteland, terwijl het bewezen is, dat juist de mens in zijn eigen besloten gemeenschap het best lot ontwikkeling komt en niet ver valt tot de categorie van de massa mens der grote steden. bal- en athletiekbroek werden 4, 4 en 4 ont. (5, 6 en 6). En wat de huisvrouwen het meest zal interesseren: huishoud- en bedde- goed bleven geheel ongewijzigd. Al dus publiceert „De Maasbode". Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort 7, tele- ioon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. TN een onlangs gehouden vergadering van het Genootschap voor de Rechtsstaat heeft Prof. F. Duvnstee de stelling verkondigd, dat binnen onze bepaalde beginselpartijen de can- didaatstelling te centraal beheerst wordt., dat in die partijen een teveel is aan ..oligarchie". Hij voegde hier o.m. aan toe, dat daardoor belang rijke minderheidsstrevingen (op basis van het zelfde beginsel) in de ver drukking werden gebracht. Pater Stokman bracht toen de groep-Welter ter sprake. Als de Wel- terianen in de Kath. fractie vertegen woordigd zouden zijn, dan zou de fractie verdeeld zijn over één der ge wichtigste punten van de hedendaag se politiek en een op deze fractie steunende regering zou al even ver deeld dreigen te worden. In de Gelderlander heeft Prof. D. een dezer dagen nog eens zijn licht over deze zaak doen schijnen. Hij wil, daf zij die op gelijk beginsel een anders gekleurd politiek beleid wen sen een faire kans hebben om hun inzicht binnen de partij tot gelding te brengen, ook bij de candidaatstelling. Wij vallen Prof. D. bij in zijn op vatting, dat binnen de partij vrijheid van mening en uiting aanwezig moet zijn. En erkennen tevens, dat zulks bij de K.V.P. het geval is. Helaas zijn velen, die afwijkende meningen hebben, geen lid der partij en zijn daardoor zelf oorzaak, dat met hun stem door de partij geen rekening wordt gehouden. En nu de candidaatstelling. Hoe is deze in de K.V.P.? Wordt zij werke lijk te centraal beheerst? De voorlopige aanwijzing der can- didaten geschiedt in de afdelingen, dus van onder af. Dan volgen de ad viezen der Kringen evenmin oli garchisch die eerst door een twee derde meerderheid van de verkiezings raad kunnen worden gewijzigd. De verkiezingsraad stelt het definitief advies vast. (Wij laten hier de z.g. qualiteitszetels buiten beschouwing». En dan volgt de Groslijststemming, waardoor tenslotte wederom van on der af de volgorde der candidaten wordt bepaald. Een ieder kan bekend zijn. dat deze Groslijststemming geen formaliteit is; herhaaldelijk is van het advies afgeweken, ook b.v. in 1946. "Miet een ieder kan voorkomen op de candidatenlijst der K.V.P.: alleen zij, die het program der partij onder schrijven. Wat nu de Groep-Welter betreft, zij heeft blijkbaar voldoende invloed binnen de K.V.P. om haar voorman in ten minste vijf afdelin gen te hebben zien gesteld. Toch staat de heer Weiter niet op de Groslijst. Wat kan hiervan de reden zijn? Wij menen te weten, dat de heer Weiter weliswaar het program en het Verkiezingsmanifest wilde onderschrij ven, maar tevens te kennen had ge geven het standpunt van „Rijkseen heid" (waarvan hij onder-voorzitter is) aan te hangen. Het is duidelijk, dat het Partijbestuur met dit „ja" en „nee" geen raad wist en hem der halve, toen hij dit standpunt hand haafde, niet op de lijst heeft ge plaatst. Dat de groep-Welter nu althans volgens de pèrsberichten met een eigen lijst uitkomt, wordt door Prof. Duynstee evenals door ons betreurd. Wij zullen hier niet ingaan op het feit, dat een dergelijke groep geen in vloed zou verkrijgen in de Kamer en slechts kan bewerken, dat de P.v.d.A. de grootste fractie gaat vormen. En dat daardoor het tegenoverge stelde wordt bereikt van wat de groep nastreeft. De Maasbode van Za terdag j.l. en ook Prof. Romme in de vergadering in Enschedé hebben hier op reeds terecht gewezen. Hij wil daarmee te kennen geven, dat een „homogene en evenwichtige fractie" niet gewenst is. Hij wil een fractie, waarin zich verschillende op vattingen op verschillende terreinen weerspiegelden, waardoor een consequentie, die hij aanvaardt de practijk der parlementaire Kabinet ten, steunend op bepaalde fracties, onmogelijk wordt. Als gevolg daarvan is hij van oordeel, dat „het moet gaan in de richting van z.g. extra-parle mentaire Kabinetten: regering en Ka mer zouden losser tegenover elkaar staan. Afgezien van het feit, dat Prof. D. hier onder extra-parlementaire Ka binetten toch wel iets anders ver staat, dan gemeenlijk bedoeld wordt, vragen wij ons af: „Hoe kan er bij dergelijke fracties (zij verdienen die naam dan eigenlijk niet meer) ooit van een werkelijk beleid der rege ring sprake zijn?" Dan kan men de K.V.P. met recht verwijten, dat- men niet precies weet wat men aan haar heeft. De partijvorming is tóch geen doel op zich. De partij is een instru ment „om het fllrlementalr-democra- tische stelsel goed te laten functio neren. De practijk leert ons dat een partij, in casu de K.V.P. dient te zijn èn beginselpartij én programpartij. Zij leert ons ook, dat dit program eerst na behandeling in de lagere organen der partij moet worden vastgesteld door de Partijraad, welk lichaam ten slotte wederom is opgebouw uit ver tegenwoordigers der partij in al haar geledingen. En tot slot: ten behoeve van een vast beleid eist de K.V.P. met recht, dat een candidaat op haar lijst dit program onderschrijft. Dat deze eic geen „kadaver-discipline" in de frat» Zie vervolg onderaan kolom 6 TN de omgeving van Koeningan bij Cheribon is een Nederlandse vei^ ligheidspatrouille aangevallen door 'n bende van circa 1000 man, aldus ver nam Aneta. De bendeleden waren ge wapend met. slag- en steekwapens. De aanval werd afgeslagen, waarbij de bende zeer aanzienlijke verliezen ge leden kou hebben, terwijl aan Ne derlandse zijde geen verliezen zou* den hebben plaats gehad-. De corres pondent van Aneta te Tasikmajaja meldt, dat in de omgeving van de stad 7 Indonesiërs door rampokkers wer den vermoord. Komt Spaak terug JJE voorzitter van de senaat, Rol- lin. heeft opdracht van de prins regent gekregen de tegenstellingen, die tusr»<n de katholieken, en de socia listen ten aanzien van de onderwijs kwestie bestaan, te trachten weg te nemen of te verzachten. Hieruit me nen waarnemers de conclusie te mo gen trekken, dat, indien deze hierin slaagt, het geenszins uitgesloten moet worden geacht, dat Spaak als eerste minister terugkeert. Men neemt aan. dat het opheffen van genoemde ge schillen door S"--k als voorwaarde voor een mogei' I terugkeer is ge steld. Het is nu lleen nog maar de vraag of er geen „andere kwesties" zitten. TPNKELE VERKENNERS en een paar kinderen waren aan het spelen in de zandbergen te Mook bij Nijmegen. Bij het graven stort te op een gegeven ogenblik een massa zand aan de bosrand in. Drie jongens werden bedolven. Toen helpende handen de slacht offers hadden bevrijd, kwam er plotseling een nieuwe verschui ving, welke opnieuw slachtoffers eiste. Nu liep het echter niet zo gun stig af: twee jongens, een uit Nij megen en een uit Mook, werden onder het zand bedolven en zijn aan de gevolgen overleden. /Ti\VEE kinderen in Fanningen speel den met vuur. Beide kinderen werden totaal verkoold uit het in brand geraakte kippenhok, waarin zij „speelden", te voorschijn gehaald. Ze waren vier jaar oud. QNS LAND krijgt in het kader van het Marshallplan 4.5 millioen ton lijnolie ter waarde van 1.291.000 dol lars. JJORLOGEVERGUNNINGEN met zwarte opdruk verliezen per 1 Juni a.s. hun geldigheid, die met rode opdruk blijven voorlopig geldig. TAE KINDERPOSTZEGEL-ACTIE bracht ruim 362 duizend gulden op. Er werden meer dan 11 millioen kinderzegels verkocht. Maar over die periode gingen 100 millioen poststuk ken bij de PTT de deur uit... TJE A.N.W.B. wegwijzers worden voortaan verlicht, zodat men in het donker niet behoeft te verdwalen. In ons land staan er maar 4500. tie met zich mee behoeft te voeren, heeft eveneens de practijk aange toond. En ook wordt de positie van de ,.volksM-vertegenwoordi«ei er niet door verzwakt of aangetast.

de Stem | 1948 | | pagina 1