Kabinetscrisis in België pensioen voor slachtoffers mobilisatie 1Ï'I8 Neutrale commissaris voor Jeruzalem Gebed voor het vaderland Nachtelijke roofoverval te Belgisch Putte Acht Zeeuwse en Brabantse koren lieten zich horen B.V.V. staat er prima voor VIERDE JAARGANG No. 1068 V R IJ D A G MEI 948 Eyskens formateur - Internationaal prestige van Spaak versterkt De eigenlijke kwestie IN 'T KORT goed huwelijk DE PEEL zal bij wijze van proef over een oppervlakte van 74 h.a. mechanisch worden ontgonnen. Als 't goed uitpakt, volgt de rest. De bevrijdingsdag Rede van dr Beel Palestina in de V. N. Onderhandelingen over verlenging Brits mandaat vastgelopen Droog weer Schoenen van de bon Waarschijnlijk iets goedkoper Burgerlijke staat beleg van Het Europese congres begint Gelijke behandeling als oorlogsinvaliden Massale executies in Griekenland Man touw om de hals gebonden Zijn vrouw kreeg prop in de mond Geld en sieraden verdwenen Het bezoek der Franse oud-strijders Benzine aangeboord te lJzendijke ZANGERSDAG TE BREDA Mannenzang moet weer op peil komen Kringbestuursvergadering Kath. Volkspartij De motorraces te Etten Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J- M. Mes: Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal. per post 1 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. T\E Belgische socialisten gebruiken gaarne de woorden „clericalisme" en „anti-clericalisme" en vallen daarmee feitelijk in twee grote groepen uiteen. Blijkens de stemming over het comprpmis-voorstel van Spaak in zake de onderwijskwestie (hij bereikte daarmee in het Kabinet overeen stemming) zijn die groepen als volgt te verdelen: 46 pet. anti-clericalen, 24 pet. clericalen en 30 pet. ..neutralenDeze laatste groep onthield zich van stemming, zodat Spaak terecht kon zeggen, dat hij door zijn eigen fractie was verslagen". Zijn prestige binnen de partij is blijkbaar met zo groot als in de wereldpolitiek. En dat is de eigenlijke reden, waarom Spaak ont slag heeft aangeboden en gekregen. De minister van Financiën, Eyskens, heeft de opdracht een nieuw kabinet te vormen, aanvaard. reeds lang in voorbereiding had af gespeeld. Men verwacht dan ook, dat aan de socialisten enkele concessies zullen worden gedaan, terwijl de ka tholieken dan inzake het technisch onderwijs ook wel hun zin zullen krijgen. Zo gezien is het dus niet meer (maar ook niet minder) dan een poli tiek duel geweest, waarbij een kabi netscrisis onvermijdelijk slotstuk bleek te zijn. Er mag zeker ook nog eens op wor den gewezen, dat een figuur als Spaak in de internationale politiek een zo belangrijke rol speelt, dat men hem als minister van Buitehlandse Zaken in België moeilijk zal kunnen.missen. Het is dan ook de algemene verwach ting, dat hij als zodanig in 't nieuwe kabinet zal terugkeren. Maar met dat al: een daad heeft hij gesteld en wel een daad, die getuigt van practisch idealisme op het stuk van democra tische vrijheid. Zijn internationale prestige is er door versterkt. Het is wellicht voor een goed be grip niet overbodig onze le zers te herinneren aan de kern van het conflict, dat aanleiding tot deze regeringscrisis in België is geworden. Het ging voorname lijk om maatregelen inzake het technisch onderwijs. Men dient dan te weten, dat de katholieke scholen aan hun leraren slechts 'n salaris kunnen uitbetalen, dat 60 pet. bedraagt van de salarissen aan de openbare technische scho len. Nu staan de katholieken er op. dat het aandeel van de Staat zal worden gebracht van 60 op 75 pet. De regering ging hiermee voor een groot aantal scholen ac- coord. Wat voor Nederlandse verhoudingen normaal lijkt, is het blijkbaar in het land van onze Zuiderburen nog lang niet. Zelfs een gematigde eis der ka tholieken op dit gebied, blijkt een regeringscrisis tengevolge te kunnen hebben! Nu moet men echter deze crisis niet te zeer met een somber oog en zeker niet door een vergrootglas bezien. Het is immers vrijwel zeker, dat in het huidige België de nieuwe regering er met een kleine wijziging vrijwel pre cies hetzelfde zal uitzien als de vo rige. Bovendien is deze crisis slechts het slot van wat zich binnenskamers üEN JONGEMAN uit Steen- wijkerwold, A. O., liet vrouw en kind in Nijeveen in de steek en keerde terug naar 't ouder lijke huis. Dit nu namen de mannen uit zijn woonplaats niet en zij trokken er vijftien in getal op uit om O. met geweld terug te brengen naar kind en gade. Zij zouden dat huwelijk wel eens even „goed" maken. Zij laadden O. tegen zijn wil op een vrachtwagen en leverden hem 15 km verder af. Maar O., die wel jong maar niet van gis teren was, ging het aangeven. Het gevolg was, dat de ontvoerders dezer dagen in Zwolle terecht stonden. O. trad op als getuige. Hij verklaarde met een verheugd gezicht.... dat zijn huwelijk nu inderdaad „goed" was. Hetgeen de rechter en officier deed glim lachen. Maar iedere ontvoerder kreeg f 3 boete te betalen we gens vrijheidsberoving. We ver moeden dat O. nu de schade wel voor zijn rekening zal nemen! QNS LAND krijgt (tegen betaling' dan altijd) in de maanden Mei. Juni en Juli telkens 63.000 ton kolen uit Amerika. T)E STAKING in Duitsland heeftj zich uitgebreid tot 100.000 man. 't Gaat tegen het te lage voedselrant soen. PEN BANKDIRECTEUR in Sas- senheim had ten eigen bate en ten bate van cliënten, bollen- bandelaren met deviezen ge knoeid. Hij is nu tot 9 maanden veroordeeld en f 20.000 boete. Drie van zijn cliënten tot 2 maan den. Een van hen viel bij de ver oordeling flauw.,.. £EN APOTHEKERES (en haar leer linge) uit Leeuwarden had een recept verkeerd gereed gemaakt, waar door een kind het leven verloor. De apothekeres werd veroordeeld tot een maand voorwaardelijk en f 750, boete, de leerlinge idem en f 100 boete. QP CYPRUS zitten 24.574 Joden, ge strand op weg naar het H. Land. De meesten komen uit Oost-Europa en hebben geen papieren. JN APELDOORN zal bij gelegenheid van het regeringsjubileum een bloemententoonstelling worden gehou den van 5 Juli t.m. 21 Aug. 111 UITVOER uit Indonesië bedroeg in Febr. 1948 f 61.893.000 tegen over een invoer van f 64.080.000. J.A.P.I, bracht in de maanden No vember en December 1947 en Jan. 1948 753.540 kg papier bijeen. 4797 scholen namen deel aan de inzame ling met totaal 738.990 leerlingen. Aan de scholen werd een bedrag van f 125.978.60 uitgekeerd. J^JARSHALL is ronduit tegen een wijziging van 't Handvest van de V.N.. Hij wil de Sovjet-Unie niet uitsluiten. ..Dit zou ons ver zwakken en zelfs nog blootstellen aan ernstiger gevaren", zo zei hij. |£OLONEL TASSOJEF. een voor aanstaand man in Rusland, heeft asyl gevraagd in Engeland. Hij is daar aangekomen en zal als politiek krijgs gevangene worden beschouwd. Ook Stalin en Lenin genoten eens de gastvrijheid van Engeland. jyïINISTER-president dr. Beel. sprak voor de radio ter gelegenheid van de nationale bevrijdingsdag een rede uit, waarin hij een gedeelte verwerk te van een „Gebed voor het vader land". dat hij uit Middelburg had ontvangen: Wat donkre wolk er moge dreigen, wat felle storm er moge woen, o. blijf, afmachtig God en Vader, ons land voor ramp en leed behoen. De nationale feestdag heeft gans het land weer enkele uren één gemaakt van gedachtenleven en in bijna alle steden en dorpen zijn gemeenschap pelijke uitingen daarvan de tolk ge weest. Moge de herinnering aan deze dag aanleiding worden tot daden in de nabije en verre toekomst, die onze nationale eenheid bevorderen en in- stand houden. DIJ een treinramp op dc lijn Mi- laan-Varese (Italië) zijn zeven personen om het leven gekomen, ter wijl 15 andere zijn gewond. Een pas- sagierstrein is op deze lijn in botsing gekomen met drie op drift geraakte goederenwagons. Weersverwachting geldig tot van avond: Droog weer, hoofdzakelijk in het ZO. van het land nog vrij veel bewolking. Zwakke tot matige wind, overwegend uit N. richtin gen. Iets hogere temperatuur dan gisteren. Vandaag zon onder 20.14 u. maan onder 18.27 u; morgen rolt op 4-58 u.. maan op 4.46 u. J)E Algemene Vergadering van de V.N. is in plenaire zitting bijeen gekomen om het rapport van de trustschapsraad over zijn pogingen tot het verzekeren van de veiligheid van Jeruzalem te bespreken. De Raad had het Britse voorstel aanvaard tot benoeming van een neu traal leider voor de gemeentecommis sie van de stad, wanneer het mandaat, 15 Mei a.s.. ten einde loopt. De Nieuw-Zeelandse afgevaardigde, Berendsen. critiseerde het rapport van de Raad om zijn „algehele ontoerei kendheid". Polen noemde de aanbe velingen van de Raad „onvoldoende en zinloos". Parodi (Frankrijk) ver klaarde, dat hij tegen de aanbevelin gen van de Raad in haar huidige vorm zou stemmen, omdat zij „een zeer onbeduidende maatregel voor 'n zeer ernstige situatie" betekenden. Hij drong aan op onmiddellijke vorming van een internationale politiemacht voor Jeruzalem en op het zenden van een speciale afgezant van de V. N. naar Jeruzalem voor het houden van toezicht op de order „staakt het vuren" en om samen te werken met de wapenstilstandscommissie. Tsarapkin (S.R.) zeide, dat de trustschapsraad getoond had, niet in staat te zijn het hem door de alge mene vergadering voorgelegde pro bleem tot een oplossing te brengen" Hood (Australië) noemde de aanbe velingen van de raad „teleurstel lend." De Algemene Vergadering heeft haar goedkeuring gehecht aan de on middellijke benoeming van een neu trale commissaris voor Jeruzalem. Men besloot de Britse Hoge Com missaris voor Palestina, Sir Allan Cunningham, le verzoeken een per - soon voor deze functie aan te wijzen, die zowel voor de Joden als dc Ara bieren acceptabel is. Van bevoegde zijde is medegedeeld, dat de Brits-Amerikaanse onderhan delingen over een verlenging van het Britse mandaat over Palestina met tien dagen zijn vastgelopen. De K.M.A. te Breda heeft haar nieuwe gouverneur. Het is luite nant-kolonel Puffius, van wie we hierboven een foto afdrukken. DER 7 Mei 1948 is de distributie van schoenen opgeheven. Alhoewel reeds gedurende enige tijd de vraag naar schoenen ver achter bleef bij de productie, kon niet eerder tot ophef fing worden besloten, omdat, indien het plan-Marshall niet tot stand zou zijn gekomen, ook de productie van schoenen zeer drastisch verlaagd had moeten worden. Thans acht de regering de grond- stoffenvoorziening in deze sector vol doende beveiligd, om tot deze ophef fing over te gaan. In aansluiting hierop kunnen we mededelen, dat we uit bijzonder be trouwbare bron vernamen, dat de prijs van binnenlandse huiden geheel vrij is geworden. Hierdoor zal, naar men in fabrikantenkringen meent, enerzijds de prijs van binnenlandse huiden iets hoger komen te liggen, terwijl anderzijds de concurrentie groter zal worden. Dit zal voor de schoenen waarschijnlijk een kleine prijsdaling tot gevolg hebben, omdat de concurrentie der fabrieken mach tiger invloed op de prijs van schoeisel zal blijken te hebben dan de stijging van de huidenprijzen. Fractieleiders willen mogelijk heid openen jTJE leiders van de grote fracties in de Tweede Kamer, Romme, van der Goes van Naters, Schouten, Tila nus en Bierema, willen aan de be perkte grondwetsherziening nog een onderwerp toevoegen, nl. de moge lijkheid van overgang van grondwet telijke bevoegdheden van organen van burgerlijk gezag op andere organen van burgerlijk gezag. De voorgestelde bepaling zegt, dat naar door de wetgever te stellen re gelen ter handhaving van de uit- of inwendige veiligheid in buitengewone omstandigheden door of vanwege de Koning voor elk gedeelte van het grondgebied des rijks kan worden be paald, dat de grondwettelijke be voegdheden van organen van burger- lijl' gezag ten opzichte van de open bare orde en de politie geheel of ten dele overgaan op andere organen van burgerlijk gezag. De Kamer zal haast moeten maken met dit voorstel ,als het tegelijk met de twee andere, welke reeds werden aangenomen, nog tijdig alle stadia wil doorlopen. Churchill geestdriftig ontvangen VTANDAAG tot en met Maandae zal Den Haag in het teken staan van het Europese Congres. Winston Churchill en Ramadier zijn al in ons land aangekomen en het is vanzelf sprekend, dat de eerstgenoemde in Den Haag gisteren een hartelijke ont vangst ten deel viel. De politie te paard slaagde er nauwelijks in om de geestdriftige massa in bedwang te houden. Natuurlijk was er ook een hartelijk applaus voor de traditionele sigaar van de Engelse staatsman. De hele wereld leeft^net dit ge beuren mee. Zo zün er al boodschap pen van maarschalk Smuts en van de Australische premier Menzies. Zij spreken de hoop uit. dat het pogen Europa een werkelijk ratische eenheid te bezorgen, niet tevergeefs zal zijn. JgIJ de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot invoering van een buitengewoon militair pen sioen voor militaire slachtoffers van de mobilisatie 1914-1918, alsmede voor hun weduwen en wezen. De regering heeft gemeend in dit ontwerp de zelfde aanspraken in het leven te moeten roepen als die der militaire oorlogsslachtoffers, dus met inachtne ming van de bepalingen der militaire pensioenwetten van 4 Aug. 1947. Er zal dus congruentie ontstaan tussen de gemobiliseerde slachtoffers van 1914- 1918 en de militairen die slachtoffer werden van de militaire plicht ten gevolge van 'de oproeping van 11 April 1939. De uitkeringen zijn geheel uit de sfeer, van steun losgemaakt: de behoef te is als aanleiding tot het doen van een uitkering los gelaten, als basis wordt de mate van invaliditeit geno men. Als het ontwerp wet wordt zullen dc jaarlijkse kosten ongeveer f 1.200.000 meer zijn dan die van de bestaande regeling. De datum van ingang van dit pensioen is bepaald op 1 Jan. 1947. Weduwen en wezen hebben recht op pensioen, als de militair is overleden tengevolge van de gebreken, die aan leiding hebben gegeven tot zijn ont slag uit de militaire dienst. Kabinetscrisis afgewend ■yAN de 2961 wegens opstand in De- cember 1944 ter dood veroordeelde Grieken werden er op 1 Mei jl. 157 terechtgesteld. Na de moord op de mi nister van Justitie, Ladas, zijn er 24 te Athene cn gisteren 19 op 't eiland Aegina ter dood gebracht. De nieuwe minister van Justitie, Rendis, heeft verklaard, dat het in de bedoeling ligt nog vóór 10 Mei a.s. uitspraak te doen in alle verzoeken om gratie. Het aantal ter dood veroordeelden be draagt momenteel 830. In Griekenland bezetten de op standelingen nog ongeveer een derde van het totale grondgebied en generaal Markos beschikt over 20.000 man aan geoefende troe pen. Ondanks de tot nu toe mis lukte pogingen de opstand te on derdrukken, geniet de regering van Soefoelis bij de bevolking 'n zeer groot vertrouwen. De kabi netscrisis, die enige dagen lang dreigde, is gisteren volkomen af gewend. hebben ver- tvE Belgische grensstreek bij Putte werd opgeschrikt door een bru tale roofoverval, welke werd ge pleeg'd op het echtpaar A. Palings de Nijs, wonende in de Lepelstraat te Belgisch Putte-Stabroek. Het echt paar Palings is ongeveer 50 jaar oud Het was te omstreeks 2 uur 's nachts toen de echtelieden bezoek kregen van drie ongenode gasten, die onher kenbaar waren, doordat zij hun ge zicht zwart hadden gemaakt. Het echt paar werd door dit bezoek niet alleen wreed in zijn nachtrust gestoord, maar bovendien raakte het een groot bedrag aan geld kwijt. Zonder veel omhaal bonden de nachtelijke indringers de man een touw om de hals. terwijl zij de vrouw een prop in de mond duw den. In de tijd. dat twee van hen bij het echtpaar de wacht hielden, zocht de derde de hele woning af. Achteraf is komen vast te staan, dat de buit. behalve uit geld. ook uit enkele sie raden bestond. Daders onbekend. 'M'adat de bandieten de prop uit de mond van de vrouw hadden ge haald. deden zij de deur op slot en verdwenen weer in het nachterlijk duister. Het wordt zeer waarschijnlijk geacht, dat zij zich met valse sleutels O.m. kranslegging te Goes te «/OENSDAGAVOND arriveerden Goes de ongeveer 70 Franse oud strijders, die Dinsdag in den Haag ir de Ridderzaal werden ontvangen er vervolgens naar Kapelle togen voor een bezoek aan de graven hunner ge vallenen. Donderdagmorgen woonden de Fran sen in de Goese parochiekerk de H Mis, bij, die door hun aalmoezenier werd opgedragen, waarna zij naar de Grote Markt gingen, om daar aan de voet van het stadhuis, onder de pas onthulde plaquette, een bloemkrans neer te leggen. Burgemeester ten Kate, die met zijn wethouders aanwezig was, dankte hen voor deze attentie. In gezelschap van het comité, dat hun. ontvangst ver zorgde, is verder een bezoek gebracht aan de algemene begraafplaats, terwijl verder op de dag de over Zuid-Beveland en Walcheren verspreid liggende gra ven van Franse soldaten bezocht wer den. Dij graafwerk voor de nieuwe riolering te IJzendijke stoot ten de arbeiders in de Nassau- straat oo een oude gemetselde riool Toen men hier een gat in sloeg kwam er in plaats van water ben zine uitgelopen en wel in zo'n hoe veelheid, dat de gevaarlijke vloei stof zich in de nieuw aangelegde huizen verspreidde. Het duurde dan ook niet lang of een groot deel van IJzendijke rook naar benzine, daar de damp zich door de riool buizen verspreidde. Zelfs tot aan Tivoli werd dit geconstateerd. Bij nader onderzoek bleek dat deze olieaanboring te wijten was aan een lek in een benzinepomp. Mooie verkeersverbetering Eind vorige week is de nieuwe weg ClingeNieuw Namen voor het ver keer opengesteld. Ongetwijfeld is dit voor het verkeer in die hoek van Zeeuwsch-Vlaanderen, dat nu niet langer van de erbarmelijk slechte weg over het Zeegat gebruik behoeft te maken, een grote verbetering. r»E oorlogsjaren hadden aan de be- staande mannenkoren een gewel dige klap toegebracht. Nadien wer den ernstige pogingen ged&an de achterstand in te lopen. Zo werden in West-Brabant de zangersdagen, die op initiatief van Bergen op Zoom al vóór de oorlog werden gehouden, weer hervat. Doch nog sterker impuls zou uitgaan van het Kon. Ned. Zangers verbond. Dit verdeelde het land in gewesten, die in eigen boezem het contact der koren moesten bevorde ren en tot samenwerking aansporen. Het vond veel instemming, en zo wer den West-Brabant en Zeeland als 7e gewest samengevoegd en was hieraan de eer gegund van de eerste Zangers dag onder auspiciën van het Kon. Ne- derl. Zangersverbond, in Breda te houden in het gebouw Concordia. Het bestuur van de Bond was aan wezig en H. Heydendaal zou als ver tegenwoordiger van de Muziekcom- missie, die de verplichte werken had uitgezocht, een critisch rapport uit brengen. ■pr waren vier opgelegde koorwerken waaruit elk koor een keus kon doen naar moeilijkheidsgraad, als in vier groepen A, B, C, D. Het waren werken van 16e eeuwse componisten, plus een modern. De bedoeling hier mede was de oude liedertafelsleur te vermijden. Er waren 8 koren uit W. Brabant en Zeeland, één had zich teruggetrokken. Ginnekens Mannenkoor was als gast heer aangewezen, zodat de heer J. Sassen, als voorzitter van dit koor, 't welkomstwoord uitsprak. Tn groep D, welke het eerst aan de beurt kwam, zongen 4 koren; het verplichte werk was hier Adoramus van Jacob Clemens non Papa, een der Nederlandse contrapunctisten uit de 16e eeuw een vrij eenvoudig lied, enigszins polyphoon gezet, doch wij ding en stijl eisend Het mannenkoor H.K.I. Breda, zong dit onder leiding van Piet Maassen iets te mat; het vrije werk Schone Nacht van wijlen Jac. Maassen, maakt een veel betere indruk. Souburgs Mannenkoor, dir. H. v. Duijvenvoorde, zong Adoramus met beschaafde klank en voordracht; het eigen gekozen Le Rossignol van Gré- try verraadde echter gemis aan voile- dig tekstbegrip in uitspraak en dictie. Zevenbergens Mannenkoor, dir. J. v. d. Berghe, gaf een zeer verzorgd klinkende en expressieve weergave van Adoramus, doch De Gravers van Olman klonk wat vlak. terwijl het tempo enigszins gejaagd was. Weer een Zeeuws koor. nl. Vlis- sings Mannenkoor D.O.U., dir. A. Hol- laers, Adoramus klonk hier met fijne nuances, zeer gesoigneerd en expres sief. „De Bruid" van den Hertog ge noot een frisse, levendige vertolking met goed geschakeerde klank. Ginnekens Mannenkoor kwam in groep B. uit, waar De Vagebond, van Aug. Vörding (lid van de muziek- commissie) verplicht was. Dit, enigs zins modern aandoende werk lag de zangers nog niet geheel: het spreekt niet dadelijk aan ofschoon er enkele goede momenten in te beluisteren vielen. „Le Chant des Matelots" eist verfijnder klank en een rustiger tem po; het was niet geheel af. Made's Mannenkoor, dir. B. Ligt- hart, zingt met zijn uitstekend stem- materiaal in groep A met het ver plichte Credo uit Missa Regina Coeli van Jac. de Kerk, mede een 16e eguws Nederlands contrapunctist. Dit nog al lastige polyphonisch ge schreven werk werd correct en goed geschakeerd uitgevoerd, alleen was de inzet wat te fors. Met „Jerusalem" van Olman had het zijn kracht wel wat overschat: de expressiviteit van het geheel was iets minder. De Verenigde Zangers, Breda, dir. P. Maassen, hadden groep C gekozen met ais verplicht werk In dew of roses, van Th. Morlay, Engels madri- galist uit de 16e eeuw. Het is niet di rect Nederlands gedacht van het Kon. Ned. Zangersverbond om dit werk voor te leggen. Van uitspraak en dic tie mogen we dus niet veel zeggen. De bassen maakten er een goede beurt in. Hymne aan de Vrede, van H. van Nieuwenhoven maakte meer indruk; jammer dat het tempo iets te vlug werd genomen en de tonaliteit geste gen was. Bergen op Zooms Mannenkoor, dir L. Suykerbuyk, had in groep A met zijn 115 zangers geen moeite om de polyphone 'stemverwikkelingen in het Credo van De Kerk tot een goed eind te brengen. Het klonk overtuigend muzikaal. Het vrije werk Milencka van de Boheemse componist Dvorak, was .ondanks de uitheemse taal, een fijn gevoelig stuk muziek, dat hier en daar met zijn felle accenten de Sla vische herkomst deed uitkomen. Het werd keurig uitgevoerd. AJa afloop sprak de heer Kurvers, secretaris van het Kon. Ned. Zan gersverbond een woord van waarde ring en spoorde aan de mannenzang op hoog peil te brengen. We hadden deze middag uit de zan gerskringen een drukker bezoek ver wacht; de aanwezigen waren bijna al len deelnemers. Burgemeester Prinsen gaf acte de présence. B. toegang tot de woning schaft. De woning van het echtpaar Palings is gelegen in een aaneengesloten be bouwing. Niemand van de buurtbe woners schijnt echter iets van de overval tc hebben gemerkt, hetgeen er op wijst, dat de indringers zeer voorzichtig te werk zijn gegaan. Gebleken is nog, dat de heer Pa lings een verwonding aan 't hoofd heeft opgelopen, welke door 'n slag met een hard voorwerp moet zijn toegebracht. De verwonding is niet van ernstige aard. De vrouw kwam er met de schrik van af. Een agent van politie, die in de buurt de ronde deed en het eerst van de overval hoorde, nam aanstonds de nodige maatregelen, waarop de Bel gische marechaussée en de gemeente politie een uitgebreid onderzoek in stelden. Later is het onderzoek over gedragen aan de gerechtelijke politie van Antwerpen. Toen wij Donderdagavond telefo nisch bij de politie van Belgisch Putte omtrent deze zaak nadere inlichtingen inwonnen, was van de daders nog niets bekend. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. De verontwaardiging over deze bru tale overval is vanzelfsprekend in de grensstreek zeer groot. öroslijststemming en politiek advies [VIET HET OOG op de a.s. groslijst stemming ((Zondag 9 Meil kwam het bestuur van de Kring Middelburg der Kath. Volkspartij in Oostburg bij een. Vanzelfsprekend werd daarbij het door de verkiezingsraad uitgebracht politiek advies aan de orde gesteld. Cri- tiek op dat advies bleef niet achter wege, omdat de plaats van de eerste Zeeuwse candidaat vooral in ver band met enige actie, die in de met de Kring Middelburg verbonden krin gen wordt gevoerd niet voldoende veilig wordt, geacht, waardoor de Zeeuwse zetel in gevaar verkeert. Daarom werd vanuit de vergadering een dringend beroep gedaan op de leden om dc lauwheid cn laksheid, die hier en daar te constateren zijn, af te leggen en als cén man aan de groslijststemming deel te nemen. Als dit inderdaad geschiedt (en het Bestuur sprak het vertrouwen uit, dat dit het geval zal zijn) dan kan naar het oordeel van het bestuur de plaats van de Zeeuwse candidaat en van zijn plaatsvervanger nog veilig worden ge steld. Het gaat hier om grote Zeeuwse belangen. Ook met het oog hierop besloot het bestuur, gebruik makend van art. 28 van het Kiesreglement, het politieke advies, zoals dat door de verkiezings raad is uitgebracht, te steunen, mede en vooral omdat versnippering van stemmen pet hierboven geschetste ge vaar, dat n.l. de Zeeuwse zetel verloren zou gaan, zeer in de hand zou werker,. Om de nationale voetbaltitel D.V.V. is de enige club, die nog geen wedstrijd heeft verloren. De Bosschenaren staan er werkelijk prima voor. Met één wedstrijd min der gespeeld, hebben zij toch 2 p. meer als Heerenveen, de zwaarste concurrent van B.V.V.. De stand is nu nl. zo: B.V.V. 5 4 1 0 3 11 3 HEERENVEEN 6 4 1 1 9 19-13 GO AHEAD 6 3 1 2 7 13-12 E.D.O. 5 1 2 2 4 5.10 P.S.V. 6 1 1 4 3 3-12 HAARLEM 6 1 0 5 2 10-16 TWEE DOELPUNTEN IN TWEE MINUTEN Z1 ISTER speelde B.V.V.- thuis tegen Go Ahead. Het werd een zeer fraaie zege voor de rood-zwarten (5-2). Go Ahead, met zijn sterke verdedi ging. scheen tot 3 min, voor de rust op fluweel te zitten. De Deventenaren hadden toen met 1-2 de leiding. Doch in 2 min. werden zij door BW twee maal overrompeld en met de stand 3-2 kwam er definitief een keerpunt in de fraaie strijd. Wel had van Over- beek na vliegensvlug samenspel tus sen van Beek en Donhuyzen BW met een prachtig doelpunt de leiding kunnen geven, doch tegenover het snelle open spel van de Go Ahead- aanval namen de BW-verdedigers een te afwachtende houding aan. Bloemendaal zette 4 min. later de bal uit een vrije schop afgemeten voor en de ongedekt gelaten Kolkman kon met een felle kopstoot de par tijen op gelijke voet brengen 1-1. Van de hem gelaten bewegingsvrij heid maakte Bloemendaal 7 min. later gebruik om de bal langs Saris te koppen (1-2). Intussen had de BVV-aanval de massa vergast op fraaie combinaties, Stal van Konijnenburg start ook IJOEWEL de inschrijvingsbiljetten voor de snelheidsraces op tweede Pinksterdag te Etten pas enkele dagen geleden verzonden zijn, hebben zich reeds diverse renners opgegeven .Hier onder bevinden zich ook de houders van internationale startbewijzen: Piet Konijnenburg, Leen Zuiderwuyk en Pellikaan. Het zal dus op het Ettens circuit niet aan spanning en snelheid ontbreken Zoals velen nog wel zullen weten was het vorige jaar de start en de finish op het oude gedeelte van de Hoevense- weg tussen Haansberg en betonweg. In verband met de start van de senioren is men hierop terug gekomen en de start verlegd naar de Hoevenseweg, waar de oude weg uitkomt op de beton weg. De finish is nu op het oude ge deelte van de Hoevenseweg, waar hij uitmondt op de betonweg. Tussen start en finish komt de jurytent. Op het gedeeite van de berm van start tot watertoren komen 3 ribunes. De af te leggen weg is weer dezelfde als het vorige jaar n.l. 5802 meter met 6 bochten waarvan 1 hairpin. Over het gehele traject zullen 40 luidspre kers komen en 2 radiowagens. Ad. Maessen vol moed. die de Go Ahead-verdediging wel on der hoge druk zetten, doch niet ver rassend genoeg waren. Enkele minu ten voor de rust kwam er echter vaart in de BVV-aanval. Razend snel ging de bal van voet tot voet, tenslotte zette van Beek scherp voor en knalde van Overbeek de bal in de volley langs Brand (2-2). Go Ahead was even van de kook. Uit een hoekschop ontstond een langdurige schermutse ling. v. d. Langenberg zette de bal over de gehele breedte van het veld voor, van Beek zag een gaatje en gaf BW met een kogel de leiding (3-2) Na de rust kreeg de strijd een vrij eenzijdig karakter. BW voortdurend in de aanval. Go Ahead loerend op een kans tot doorbraak. Maar de ver dediging der Oosterlingen kreeg geen gelegenheid deze opportuniteitstaktiek weloverwogen tot uitvoering te bren gen. Daarvoor was de druk op hun doel te groot. Langenberg verhoogde met twee puike doelpunten de score tot 5-2. E.D.O.-P.S.V. 0-0. Fraai is deze ontmoeting niet ge weest. Het enige, dat enigszins vol doening schonk, was de spanning in de tweede helft toen de Haarlemmers zich extra inspanden om een doelpunt te maken. Schutters ontbraken aan beide zij den. De spelers spanden zich goed in, doch zij slaagden er niet in een be hoorlijk schot te lossen. De Haarlem mers gaven voor rust de toon aan. 't Meeste gevaar dreigde aan de rechter zijde, waar Spek goed op dreef was. De Eindhovense voorhoede moest haai- meerderheid in Schijvenaar en Lasschuit erkennen. Aanvankelijk ging het meest van Bloemsma uit, later ook van d'Hooghe en Dumou- lin. Nog minder dan bij EDO losten de spelers harde schoten en doelman Wille had niet veel te doen. HEERENVEEN-HAARLEM 4-3 Haarlem heeft al weer slaag ge kregen. Nu bij Heerenveen (4-3). En weer heeft de voetbalvirtuoos Len stra zijn club aan de overwinning ge holpen. Hij scoorde al de 4 doelpun ten. Toch heeft Haarlem ditmaal geen slecht voetbal laten zien, want 20 min voor het einde slaagden de raven er in via Kick Smit gelijk te maken. Eerst 6 min. voor het einde scoorde Lenstra op onnavolgbare wijze zijn vierde doelpunt. VV/ij hadden nog een kort onderhoud met de Ettense favoriet Ad Maes sen. De man, die vorig jaar bij de ter reinwedstrijden door zijn schitterende prestaties zonder meer werd overge schreven naar de senioren-klasse. Bij de snelheidsraces komt hij echter nog uit bij de junioren. Ad, die nog steeds in militairen dienst is, heeft verlof ge kregen om zich speciaal op deze rit voor te bereiden. Door gelukkige om standigheden is hij er in geslaagd de hand te leggen op een 500 có motor, zodat we hem dit jaar niet in de 350, doch in de 500 cc klasse strijd zullen zien leveren. Het merk van zijn motor houdt hij nog angstvallig geheim. Zaterdagmiddag zal het traject afge sloten worden om de deelnemers gele genheid gegeven om te trainen. Belasting i.p.v. entrée. 2°als wij reeds meedeelden mag er geen entree geheven worden. Er zal nu een vermakelijkheidsbelasting van fl. 2,per persoon worden geheven waarvan alleen zij zijn uitgesloten, die langs de koerswegen wonen en die be zoeken moeten afleggen bij personen langs het circuit. Voor de laatste is een verklaring te krijgen op het gemeente huis te Etten. z Promotie-degradatie MOC MAAKTE TERNEUZEN IN In een matige wedstrijd heeft MOC met klinkende cijfers over Terneuzen gezegevierd. In het veld combineer den de Bergenaren behoorlijk, maar in de voorhoede rammelde het nogal eens. Men kan zeggen, dat MOC ge durende geheel de wedstrijd in de aanval is geweest, af en toe afgewis seld door een uitval van de Zeeuwen Toch duurde het nog 15 min. aleer 't eerste doelpunt voor de Bergenaren kon worden genoteerd. Voor de rust werd de stand nog tot 3-0 opgevoerd. Het spelbeeld van de tweede helft was een getrouwe copie van de eerste; alleen was de Bergse voorhoede nu iets beter op dreef. Niettegenstaande liet goede werk van de Zeeuwse doel man konden de gasten niet voorkomen dat hun doel zesmaal werd door boord, zonder dat de eer werd gered. VERRASSEND GROTE NEDERLAAG VAN S.E.T. Dank zij het enthousiasme, waarmee Axe, heeft gespeeld, waarmee het te- kort aan techniek werd aangevuld, eii de fouten van de Set-keeper, heeft zij met recht de overwinning ver diend. De wedstrijd was amper 9 mi nuten oud, toen de Set-keeper een ver schot uit zijn handen liet glip pen. V. d. Heijden profiteerde hiervan (1-0). Vijf minuten later kreeg Dob- beleir uit een prachtig opgezette aan val van links de bal voor de voeten gelegd en onhoudbaar verdween deze in het doel (2-0). Voor de rust wist Sys, nadat de Axelse keeper te vroeg was uitgelopen, op de doellijn de bal weg te koppen. Even later verhoogde Jor.kman de score tot 3-0. Na de thee was de eerste kans voor Set. De bal gmg over de doellat. Direct hierna kregen de gasten door een fout van de Axelse keeper een penalty toegewe zen (3-D. Set kwam nu sterker opzet ten en de achterhoede van Axel kreeg de handen vol. De voorhoede zat ech- ter ook niet stil en nadat uit een cor- ner de 4e goal werd gescoord, kwam direct daarna uit een prachtig opge zette aanval no. 5.

de Stem | 1948 | | pagina 1