1 eeland „Ik neem ontslag" Het. Everaard nut te Kapellebrug Ik zal handh Sinds drie jaar bevrijd 8 O'S AL? AMMA' IN 'T KORT Rauter ter dood veroordeeld Zevenbergen wilde één uur proteststaking r „Wij blijven in De gouden stad orte Delft 2 99 Doden herdenking van Ridderzaal tot Grebbeberg is dag IZIBAR ÏTTE- LIEFDÉ tOORNIGE »AD IN ZICHT VIERDE JAARGANG No. 1067 W O ENSDAG 5 MEI 1948 PREMIER SPAAK VERKLAART: Schoolstrijd veroorzaakt Belgische regerings crisis - Socialistische fractie verloochent haar leider In de politieke arena Het Arha-Congres Ook stelde zij terugtreding van R.K. centrale voor Nieuwe bonnen 200 gram krenten brood per hoofd Drie Duitse katholieke leiders op congres van Europa Zwaar bewolkt Het vliegtuigongeluk bij St. Niklaas-Waes Plechtige onthulling Het Zuiden bleef ook hier niet achter Indrukwekkende plechtigheid in Moerdijk De chauffeur en Z.V. 18 19 20 20 19.20 20.20 22.00 0 19.50 20.50 22.30 >0 20.20 21.20 22.30 50 20.50 21.50 23.00 ijwielen i 18 F19 i20 k0 19.55 20.45 21.50 5 20.20 21.10 22.15 5 20.30 21.20 22.25 .0 20.55 21.45 22.50 reinreizigers, dus geen 87 M 23.05 23.25 23.35 - 23.55 kaart i klein t R G. 359—0 :n Donderdag: 6 Mei n JAMES GRAIG in snsatic op wildernis- Nederland vertoond nsdag 8 uur; Donder artsdag) om 37 en bespreking: dagelijks Dinsdagavond geen .4 jaar) 355O n Donderdag 6 Mei 'LIS en ERLING OEDER in ;even, goede muziek me. re avond 7 en 9 uur g dagelijks van Dinsdagavond geen ille leeftijden) 356-o Donderdag 6 Mei tES DEL Rio en ARMANDARIZ re avond 7 en 9 uur voorstelling. ,ar) 357—0 ite NEDERLANDSE rijding! mannende avonturen >olzee alle leeftijden voorstellingen: 7 en .dag 5, Donderdag 6 lorstellingen 3.30 u. 358O Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst: Mr. Dr. A. J. J. M Mes. Mr. H. B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs" bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per post 1 4 25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, telg- foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu- reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsmgel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. T|e onderwijsstrijd in België was volgens de berichten van de vorige week bijgelegd. Althans was er een soort van wapenstilstand bereikt in het algemeen belang en nu blijkt plotseling, dat de toen ingetreden stilte een vliegende storm is voorafgegaan: Spaak heeft aangekondigd, dat hij aftreedt als Minister-president. Daarvan vallen voorlopig de gevolgen nauwelijks te overzien. België kent al sinds 75 jaar de onderwijskwestie. Er is in dat democratische land nog altijd geen gelijkstelling van onderwijs. Erger nog: het confessionele of bijzon dere onderwijs wordt daar finantiëel en cultureel bij het openbare onderwijs ten achter gesteld. Toen Spaak in 1947 zijn coalitie-rege ring vormde kwamen de katholieken en de socialisten overeen, dat zij de be staande toestand in onderwijszaken, zouden eerbiedigen of dat zij er, in het gunstigste geval, naai; zouden streven aan de groene tafel overeenstemming te bereiken. Die groene tafel is nu plots een arena geworden met fel-uitgestre- VLOEITJES D® HEER FAKKERS bezit een plezierjacht, waarmee hij ple zierig zaken doet. Hij belegde sa men met een Fin, in de smokkel handel niet onervaren, een bedrag in negen en een half millioen vloeitjes en zij stapten aan boord Voor de Deense kust werd het anker uitgeworpen, omdat een de fect aan de machine de opvarenden dwong de hulp van een visser in te roepen. Diens boot. bracht ech ter geen redding', warit de ..Alba tros'' (zo heet het plezierjacht) kwam op het strand te staan, on wrikbaar. De Deense douane vond de gelegenheid te mooi om niet eens nauwkeurig de inhoud van het fiere schip te onderzoeken en vond de zwarte sigaretten-papier tjes, die een waarde van 400.000* kronen aan invoerrechten vertegen woordigden. Het jacht is in beslag genomen, de bemanning is naar huis gestuurd en de heer Fakkers met zijn Fin bewonen een Deense cel. Men zegt, dat zij aan hun be wakers zo af en toe een vloeitje vragen TN GRIEKENLAND vielen eergisteren niet minder dan 77 communistische guerillastrijders. Het Regeringscommu- niqué zegt De vernietigingsslag wordt voortgezet. JAELI-TABAK, palmolie en grote par tijen rubber van Sumatra's Oost kust worden half Juni in Nederland verwacht. DIENSTPLICHTIGEN, die in het par- ticuliere bedrijfsleven of in over heidsdienst nauwelijks kunnen worden gemist, krijgen geen vrijstelling, om dat de Minister van Oorlog de opbouw van het leger dan niet meer voor zijn verantw oording kan nemen. XJET grensverkeer met Duitsland zal in verband met de mogelijkheid tot wederzijds familiebezoek waar schijnlijk belangrijk worden uitgebreid Onderhandelingen zijn gaande. TTIT CANADA werd dezer dagen 3000 ton gerst en 6000 ton haver naar ons land verscheept. Binnenkort dus weer volop havermout TA IPPENVOER zal vooralsnog niet van distributie worden vrijgesteld, heeft de Minister van Landbouw na drukkelijk verklaard. XJET REGIMENT Genietroepen zal 15 Mei a.s. haar tweehonderdja rig bestaan herdenken. Op 15 Mei 1748 formeerde Nicolas Torey, baron van Breda, 4 compagniën Mineurs en Sap peurs. TJET WEST-FRIES MUSEÜM in Hoorn kreeg bezoekers die niet betaalden. In tegendeel: ze namen 'n paar museumstukken als aandenken mee, vooral gouden voorwerpen. Nu is de politie nieuwsgierig, wie die be zoekers waren. WORTELGROENTEN, (vrij van loof), asperges, verse erwten en bonen, uien en tomaten mogen met een z.g. „colorado-kever-cer- tificaat" naar Engeland worden uitgevoerd. Komkommers en me loenen mogen er zo naar toe. Na 1 Mei is voor andere groenten die grens gesloten. J£EN HANDSCHRIFT van Rousseau bracht op een veiling dezer dagen het luttele bedrag van 4 millioen francs op, nl. het boek „Rousseau ju- ge Jean Jacques". REN SUPERFORT van Amerika stortte in Beieren neer en vloog in brand. Een lid van de bemanning werd gedood, 11 anderen ernstig ge wond. TN EEN door het nieuwsbureau An sa bekendgemaakte mededeling aan de vice-minister-president Pac- ciardi. heeft De Nicola gezegd dat hij zijn beslissing geen candidaat 'meer te zijn voor het presidentschap van Italië handhaaft. gTAKINGEN horen er zo'n beetje bij tegenwoordig: in Amerika drei gen 190 duizend man spoorwegperso- tnn/iA gaan staken. In Duitsland zijn 50.000 man aan het staken. In ons land den politieke gevechten en dat alleen maar, wi.jl de Onderwijs-minister van België Huysmans, zich niet aan de afspraak heeft gehouden. Men kan het ook zo zeggen: de Regering wil met name het vrije on derwijs belangrijke subsidies verle nen, omdat zij meent zulks in gewe ten verplicht te zijn. Spaak heeft dit tot dan toe te vuur en te zwaard verdedigd en is zelfs zo ver gegaan, dat hij de uitspraak van de socialis tische fractie „daarin niet te zullen bewilligen" heeft beantwoordt met „Dan neem jk ontslag". Een ernstige waarschuwing. Ts een Regeringscrisis in een tand als België dan van zo wereldschok kende betekenis, vraagt men zich af. Er. dan terwijl bovendien nog verwacht wordt, dat de Prins-regent het. ontslag van Spaak niet zal aanvaarden. Is dat laatste al tekenend, 't is toch ook van grote waarde te bedenken, dat een man als Spaak voorvechter van de Benelux en van het Vijf-landen-pact de eenheid in zijn eigen land en zijn eigen fractie aan zijn in groter ver band anders zo vaste hand ziet ontglip pen. Is dit niet een symptoom van in wendige verdeeldheid, die tot diep en ernstig nadenken behoort te stemmen? Ligt hierin niet een waarschuwing ver borgen aan het adres van allen, die het kostbare woord eenheid in naam van vrijheid en democratie op de lip pen duiven nemen? Het is ons inzicht, dat eventueel bij de morgen te verwachten officiële be slissing van Spaak, deze grote staats man met opzet en weloverwogen een stap gaat zetten, die inhoudt: de door ons bevochten eenheid zal en moet in houden een waarlijk democratische vrijheid ook inzake onderwijs en desnoods tegen kleingeestige partij politiek in. Paul Spaak. /GISTERENMIDDAG veroordeelde het Bijzondere Gerechtshof te Den Haag Hans Alwin Rauter ter dood. Hem werd het recht van cassatie ver leend. Het Hof achtte alle tenlasteleggin gen, uitgenomen de invoering van de tweede distributie-stamkaart bewezen Van de verschrikkingen, die de Jo den na deportatie in Duitsland wacht ten moet Rauter als hoge functiona ris op de hoogte zijn geweest. Het weg (doen) voeren van Nederlandse arbeiders naar Duitsland had geen militaire reden. flDe bezettende macht had slechts een feitelijk en geen wet telijk gezag: wij waren de Duitsers geen gehoorzaamheid verschuldigd. Ondergronds verzet tegen een bezet ter is dan ook een geoorloofd strijd middel, aldus de President. Het neer schieten van z.g. ..Todeskandidaten" het roven van huisraad, het inter neren van familieleden van verdach te personen en het opleggen van col lectieve geldboeten waren onrecht matige daden. Het beroep van Rauter op noodweer of op gegeven bevelen werd door het Hof verworpen. Rauter hoorde uiterlijk onbewogen zijn vonnis aan en verliet met e^fi buiging naar het publiek de zaal. •yOOR HET TIJDVAK van 9 t.m. 22 Mei 1948 geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806: 361 melk: 5 liter melk. 363 melk: 7 liter melk. 366 vlees: 100 gr. vlees. 367 vlees: 300 gr. vlees. 368, 369 boter: 250 gr. boter of margarine of 200 gr, vet. 388 algemeen: 250 gr. kaas of 312'j gr. korstloze kaas. 386 algemeen: 400 gr. brood of 1 rants, puddingpoeder, vermi celli e.d. 384 algemeen: 1600 gr. brood (gel dig t.m 15 Mei). 373 reserve: 800 gr. brood (geldig t.m. 15 Mei). 374 reserve: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 376 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 15 Mei). BONKAARTEN KD, KE 806: 863 melk: 12 liter melk. 866, 867 vlees: 100 gr. vlees. 868 boter: 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet. 869 boter: 125 gr. boter of mar garine of 100 gr. vet. 888 algemeen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. 886 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen puddingpoeder, ver micelli e.d. 884 algemeen: 400 gr. brood (gel dig t.m. 15 Mei). 873 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 15 Mei). BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 806 (bfjz. arbeid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen van de strook E. Deze bonnen zijn 14 da gen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 Mei worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor meik, waarop eerst op Maandag 10 Mei mag worden gekocht. DE HOEVEELHEID krenten en rozijnen, welke voor het bak ken van krentenbrood aan de bak kers beschikbaar wordt gesteld, komt overeen met 75 gram per hoofd. Dit betekent, dat de be volking ongeveer 200 gram kren tenbrood per hoofd kan betrek ken, indien de bakker krenten brood levert, waarin dc helft van de grondstof bloem door kren ten en rozijnen is vervangen. Zelfverzorgers van brood kftn- nen geen recht doen gelden op 't betrekken van krentenbrood. D® A.R.K.A.-congressisten, die gis terenavond op het einde van de eerste congresdag een feestavond had den bijgewoond, welke was aangebo den door de 30 jaar bestaande Haag se afdeling, kwamen hedenmorgen op nieuw in het Kurhaus in vergadering bijeen. Naar aanleiding van het verzoek van de afd. Roosendaal om te komen tot een. ambtenaren-consumentencre- diet van f 300 per gezinslid, aflosbaar in een tijd van tenminste 10 jaren, merkte de voorzitter op, dat door hem reeds in 1946 stappen werden gedaan bij de toenmalige minister van Bin nenlandse Zaken, Beel. Zij hadden evenwel geen resultaat en achteraf lijkt hem dit verzoek niet attractief. De afd. district Zevenbergen stel de voor over te gaan tot terugtre ding van de R. K. Centrale uit de salariscommissie* Zij wilde voorts maatregelen treffen, die zouden lei den tot een algemene proteststa king van een uur. In verband hier mee wees de voorzitter erop, dat de Arka-leden een deel vormen van de overheid. „Wij hebben ook die overheid in moeilijke omstandighe den te dienen. Wij zijn in het af wijzen van een staking priiifipiëel en niet opportunistisch". De voorzitter moest ook het voor stel fot terugtreding uit de salaris- commissie afwijzen. Daarmee zou naar zijn mening niets bereikt worden. Ten aanzien van de wijze waarop Arka bij het K.A.B. is aangesloten, deelde de voorzitter mee, dat het ef fectueren der maatregelen, zoals werd gevraagd, een bijdrage van f 43.000 zou vergen. Over een en ander zijn nog besprekingen aan "de gang. Een opmerking beantwoordende met betrekking tot een kwaliteitszetel bij de K.V.P., merkte de voorzitter op. dat aan het partijbestuur gevraagd werd om een kwaliteitszetel voor de ambtenaren, maar dat daarop afwij zend beschikt werd. UET IS een verheugend feit, dat op het a.s. Congres van Europa ook verscheidene politici uit het vroeger vijandige Duitsland 'aanwezig zullen zijn. Tot diegenen, die hiertoe uitge nodigd zijn en deze uitnodiging ook hebben aanvaard, behoren drie lei dende Katholieke staatslieden nl. de minister-president van Beieren Dr. flans Ehard, de voorzitter der Chris telijk Democratische Unie in de Brit se zone, Dr. Konrad Adenauer, en de min.-president van het /gebied Noord- Rijnland-Westfalen, Karl Arnold. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Vrij veel bewolking met hier en daar een enkel buitje. Meest ma tige wind tussen Zuid- en Zuid- West. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren. Vandaag zon onder 20.09 uur. Maan op 3.59 uur. Morgen zon op 5.94 uur. Maan onder 15.58 uur. Piónierstersstudiedag van de V.K.A.J. WAN alle kanten van het Zeeuwse gewest samengestroomd, hebben de pioniersters van de V.K.A.J. uit Z. Vlaanderen te Sluiskil een studiedag gehouden. Nadat de diocesane direc teur Aarts om 10 uur een H.-Mis had opgedragen vond voor het ziekenhuis de officiële opening plaats, waarbij de diocesane voorzitster Mientje Mertens de Zeeuwse pioniersters de bedoeling, van de dag uiteen zette. In de ver gaderzaal gaf de gewestelijke directeur rector Kimmel, de eerste les: Het apostolaat van de pioniersters. In on derling groepsverband werd deze les besproken. Op de middagvergadering was de nationale voorzitster van Bel gië, Rosa van Salen, aanwezig. In een spreekbeurt over het onderwerp: „Ont spanning" belichtte zij de problemen van de hedendaagse jeugd. De vergade ring werd afgewisseld met het instu deren van reidansen en liedjes. Des avonds werd nog de film van het con gres en het zomerfeest vertoond. 1VJINISTER GIELEN zal heden over Radio Paris tussen 17.50 en 18 u. een op platen opgenomen toe spraak houden in de Franse taal. De begrafenis der slachtoffers De stoffelijke resten van de beman- ning van het de Havilland Tiger Moth-toestel, dat bij St. Niklaas Waes is neergestort, zijn naar Nederland overgebracht. Het onderzoek naar de oorzaak van het vliegtuigongeluk is nog niet beëindigd. Wel staat vast. dat het vliegtuig op een gegeven mo ment is „afgegleden" en toen geval len. Waaraan dit afglijden geweten moet worden, is nog niet vastgesteld. De begrafenis van de sergeant-vlie ger A. A. Snoeyers zal heden, Woens dag 5 Mei te Roosendaal met mili taire eer geschieden. De omgekomen Lt.-vlieger C. van Eimeren zal Vrijdag te Amsterdam met militaire eer ter a&rde worden I besteld. <XH>C>00<X><><><><X><X><><X><><X><X><X><><><><><X><X><><>C<><><><X><>0<><X><><><>- OINDS DRIE JAAR BEVRIJD van lÉÉIÉÉlllllllfe» vrees, vernieling en oorlogsellen- TgkJ^lsIjlgL)' zyn we geneig(} het uitsteken van onze vaderlandse driekleur te ver- binden met een verre echo van die W&Srmk f? eerste uitbundige jubelkreten van 5 Mei 1945. Toen had aanvankelijk de ontroering onze keel gesnoerd, daar na heeft de vreugde ons overmand en we begonnen de roes, die ons ook dit jaar op de dag van de Bevrijding weer overmeestert. Maar de jubel klanken zijn verklonken: slechts de echo bleef. Zijn we in staat daarin onze oor spronkelijke uitgelatenheid weer te vinden, is ons gemoed ook vandaag nog bekwaam die diepe gevoelens van dankbaarheid om de in eenheid bevochten zege met een alles over stromend geweld op te roepen? Zijn we niet diep in ons Nederlandse hart ervan overtuigd geraakt, dat de vre de nog niet in alle opzichten een „bevrijding" is geworden, dat er tus sen „ons en anderen" nog diepe klo ven gapen op politiek en godsdienstig gebied, dat er ov"r die kloven nog sterke bruggen geslagen moeten worden, waarvan in enkele gevallen zelfs het nodige materiaal niet is aangebracht en hoe kunnen we dan verwach ten, dat zij een zware last van gemeenschappelijk samengaan blijvend torsen kunnen? We zijn drie jaar bevrijd maar nog zijn we niet bevrijd van ons kleine heerszuchtige „IK", nog hebben we het offer van hen, die wij gisteren op recht herdachten als onze nationale helden, niet ten volle in het eigen leven verwezenlijkt. Maar juist vandaag is het leven zelf waarderen we wel met terdaad het voorrecht, dat de oorlog het niet van ons opeiste? ons weer genadig: we ontvangen de open kans het van nu af aan go°d te doen. men- selijk-volmaakt. Benutten we de mogelijkheden het tot dan toe bereikte aan te vullen tot wat bij goede wil bereikbaar is. Dan heeft de Dag van de Be vrijding wezenlijk nationale betekenis. (><><>0<X>0<>0000<><><><>0<X><><X><><>00<X><><X>00<>0000<>0<><X>0<><>0<X> Rede van pastoor Preyers IJET WAS voor de inwoners van St Jansteen, maar in het bijzonder voor diegenen, die wijlen Everaarü gekend hebben, een plechtige dag. Immers in de namiddag zou bij het kapelletje van O. L. Vrouw ter Eeeken te Kapellebrug het Mariabeeld onthuld worden, dat daar door de leden van de toneelvereniging St. Jan uit Steen wiens bezielende leider 'en regisseur Everaard tijdens zijn leven geweest was, onthuld worden. Dit beeld zou een blijvend aanden ken zijn aan deze man, die zijn Vlaam se volk zozeer heeft liefgehad en ge heel zijn talent aan dit volk geschon ken heeft, zonder daarbij ook maar ooit aan zich zelf te denken. Hij was een vurig Mariavereerder en dank zij zijn belangstelling voor de historie kon uit de geschiedenis wor den nagegaan, dat op de plaats waar nu het kapelletje staat, voor wiens op richting hij steeds geijverd heeft, ook vroeger aan Maria de nodige devotie bewezen werd. Velen waren naar dit vredig plekje, vlak bij de grens gelegen getrokken en behalve zijn familie, zagen wij er de geestelijkheid uit de omtrek, leden van de gemeenteraad en andere nota belen uit Steen en omtrek, en zeer vele inwoners uit Steen en de omliggende dorpen. De onthulling, die verftcht werd tij dens de door pastoor Preyers herden kingsrede, werd voorafgegaan door het bidden van een rozenhoedje en een kort lof. Het gemengd koor van Steen zont het Ave Maria van Arcadelt en het Ave Verum van Mozart. De heer Polspoel, voorzitter van St. Jan, sprak een kort welkomstwoord tot de aanwezigen en richtte zich in het bijzonder tot de beeldhouvttr de heer Krevkamp en de vroegere geestelijke adviseur, kapelaan Theeuwes uit Roo sendaal, die ook aanwezig was. yAN GREBBEBERG TOT RIDDERZAAL kunnen we schrijven in de aanhef van dit artikel, dat is gewijd aan de nationale her denking v£i de gevallenen in de oorlog. „Geestelijk heeft ons Neder landse volk zich in overgrote meerderheid niet door de overweldi gers laten knechten. Het weerstandsvermogen der vrouwen was hier bij een stimulerende kracht". Dit zijn de woorden van kolonel Fiévez, minister van Oorlog, uitgesproken op de Grebbeberg. Kenmerkende woorden voor ons land, juist op die plaats, waar niet alleen de ge vallen soldaat, doch ook de geestelijke achtergrond van hun dapper heid, belichaamd in hun echtgenoten, in eerbiedige herdenking werd" gewerd. In de Ridderzaal sprak minister-president Beel: Hij plaatste zijn hoorders temidden van de hedendaagse werkelijkheid en toetste het offer der gevallenen aan het bereikte van de eenmaal nagestreefde idealen: Hij stelde de vrijheid en het verantwoordelijkheidsbesef van de levenden tegenover het offer van de dierbare doden en gaf een waardige plaats aan de saamhorigheid, waarmee Nederland verzet heeft gepleegd. Moge deze saamhorigheid samengebonden door dat boven alles uitstijgende begrip „Het Vaderland" nimmer verloren gaan zo zeide hij. Ook het Zuiden bleef niet ten achter, gelijk het nimmer ten achter blijft. Het moge uit onderstaand verslag van onze redacteur blijken: Tn „de vergeten hoek" van West- Brabant heeft de nationale her denking voor het Zuiden in het door de oorlog zo deerlijk ge wonde Moerdijk plaats gehad. Ti mide kinderen hebben hier met een schuchter gebaar fleurige bloejnen gelegd op de grqven van de dapperen, die bij de verwoede strijd om het strategisch zo be langrijke punt Moerdijk voor het vaderland het leven hebben gela ten. Hun eenvoudige graven, som mige voorzien van een houten kruis met zwarte letters en an dere met door latere bombarde menten gehavende grafstenen, la gen er tussen de graven van de Moerdijkse burgers die tijdens de bombardementen het leven ver loren. D^ze plechtigheid is van zinrijke aard geweest omdat het uren van diepe bezinning zijn geworden, die weer eens fel in herinnering hebben geroepen de bange jaren en de da den van hen, die in deze jaren het beste hebben gegeven. Uren van be zinning echter ook, omdat uit het onderbewuste opdoken de vele schone beloften, die allen hebben bezield toen het oorlogsgeweld geluwd was, be loften gegeven met in elkaar gesla- gen handen, doch beloften ook waar- i van zeer velen tot hun beschaming moeten erkennen, dat zij deze niet gehouden hebben. Een herdenking allereerste plaats voor om onze do den te herdenken, maar toch ook om ons te herinneren aan de gegeven be loften. En staande voor de graven van hen die vielen voor de vrijheid komt men er als vanzelf toe te zeg gen: Wij zullen ons woord houden, wij zullen handhaven. Dat is plicht jegens de doden! Eenvoudig en oprecht Uel zijn deze gedachten, die in het gemoed van de zeer vele belang stellenden te Moerdijk gebeiteld wer den bij het aanhoren van de herden kingstoespraken van gen. maj. J. A. A. Sitzen. bevelhebber van het 3e mil. gewest, en van burgemeester J. P. Godwaldt van Hooge en Lage Zwalu- we. Hun woordt^ waren wars van al le valse rhetoriek, integendeel zij wa ren eenvoudig en oprecht, maar juist daardoor gingen zij van hart tot hart. De zon omspeelde alles en allen met haar fijne stralen, zij maakte van de dag van gisteren geen sombere, zij verfde de witte kruisen witter en de rode en gele bloemen onder die krui sen roder en geler. En zij omglansde teer het metershoge herdenkingskruis met de namen der gesneuvelde hel den, die gedachtig de proclamatie van H.M. de Koningin hun plicht tot het uiterste hebben gedaan. De gewestelijke legeraalmoezenier, maj, M. Beuken, en de gewestelijke legerpredikant maj. Ds Steenhuis spra ken gebeden uit. En de eerste had waarlijk geen treffender woorden kun nen aanhalen dan die van Sint Pau- lus: „Help ons Heer om hen na te volgen. Geef ons de kracht om hun nagedachtenis te eren en hoog te houden" Wy zullen handhaven gtram stonden de mannen van het 10e bat., van 3 R.I. uit den Bosch die de wacht om de graven hadden betrokken, bij deze woorden. Zij dach ten aan hun makkers wier nagedach tenis zij in ere zullen houden. En toen de blazers van de Stoottroepen de maten van het Wilhelmus aanzetten en het rood-wit-blauw langzaam werd gestreken, stonden deze jongemannen roerloos en diepernstig. Zij blikten stil naar de graven en naar de vlag en be'oofden hun gesneuvelde mak der oorlogsgesneuvelden is er op de kers: Wij zullen handhaven! pastoor Preyers sprak nu de herden kingsrede uit en wees erop, dat het bezoek van deze middag op de eerste plaats O.L. Vrouw ter Eeeken moest gelden, die voor eenieder steeds een toevlucht moet blijven. Tevens was dit bezoek ook een gelegenheid om Eve raard te herdenken, die tot deze Maria devotie de eerste stoot gaf, waarna hij in korte trekken de geschiedenis dei- kapel naging, waarover de gegevens dank zij de speurzin van Everaard voor het nageslacht bewaard bleven. Hij bracht dank aan de beeldhouwer en met een opwekking om steeds tot Maria zijn toevlucht te nemen, besloot hij zijn rede. Kapelaan Theeuwes bracht dank aan God voor de talenten, die hij aan de helaas te vroeg ontslapene geschonken had en die was uitverkoren om Maria naar Kapellebrug terug te brengen. De heer Alefs dankte namens de familie, waarna de plechtigheid, die op alle aanwezigen een diepe indruk maakte, beëindigd werd. Over het beeld gaven wij reeds eer der een uitvoerige beschrijving, maar diep trof ons door de kern van de waarheid, die erin schuilt, de op het voetstuk gebeitelde spreuk: Zolang op ö'aard zijn cruysen pijn Zolang zal ik der mensen Moeder zijn. Bevin over buitenlandse politiek D® BRITSE minister van Buiten landse Zaken, Ernest Bevin, heeft in het Lagerhuis een overzicht gege ven van de buitenlandse politiek, voor het eerst sinds zijn rede in Ja nuari, waarin hij het voorstel voor 'n West-Europese Unie toejuichte. Met betrekking tot de West-Euro pese Unie zeide hij, dat sinds zijn laatste rede over dit onderwerp er gestaag en methodisch vorderingen waren gemaakt t.a.v. de verwezenlij king van de doeleinden, die hy, Be vin, toen had gesteld. Hierdoor was Engeland definitief werkelijk een deel van Europa geworden. „De veiligheid van onze respectieve landen moet in de eerste plaats van onze verantwoordelijke staatslieden en parlementen geëist worden. Dit zal niet tot oorlog voeren. Indien echter de Westelijke landen gescheiden blij ven zullen zij een gemakkelijke prooi worden. Over onze vrijheid en ons voortbestaan moet echter voortdurend gewaakt worden. Wij hopen, dat uit eindelijk anderen zich bij de West- Europese Unie zullen aansluiten. Ieder die hierin opgenomen wordt, moet dan op voet van absolute gelijkwaar digheid behandeld worden". Vervolgens ging Bevin in op de ge schillen tussen de Westelijke mogend heden en de Sovjet-Unie in Beriyn. „Wy hebben het recht om in Berlijn te zün. Het is onze bedoeling daar te biyven. Ik hoop, dat de pogingen om deze kwestie door een zenuwenoorlog tot een oplossing te brengen zullen wor den opgegeven en besprekingen in de plaats zullen komen van provoca ties. Wij huldigen nog, steeds het be ginsel van een Duitse eenheid. Wij zien echter in, dat wij dit beginsel voorlopig niet kunnen verwezenlijken Wij hebben de hoop voor de toekomst niet opgegeven. Met betrekking tot Palestina zeide Bevin o.a„ dat Engeland zich tot 15 Mei tegen elke inval in Palestina zal verzetten, terwijl de Britse strijd krachten na 15 Mei de evacuatie zul len dekken. Zeeuwen bezochten de P.N.E.M. Vijf en dertig leden van het perso neel der Zeeuwse PZEM hebben een excursie gemaakt naar Geertruiden- berg, waar de centrale van de Bra bantse PNEM werd bezichtigd. De gasten werd een thee aangeboden. De per autobus gemaakte tocht ^tond onderleiding >*an de heer Huser. lid der personeels-vereniging der P. Z. E. M. pNKELE jaren geleden werd in vele plaatsen een film vertoond, die een fascinerende titel droeg De gouden stad. Ik heb die film nooit gezien en weet er alleen van, dat hij in. een overigens bedenkelijke tragiek het ver langen uitdrukte naar geluk en dat de beelden van deze film als zovele andere geen onverdeelde goedkeuring mocht worden toegekend. Maar de titel kunnen we zeker gebruiken als een samenvatting van de dromen van geluk, die vele mensen in hun hart koesteren en waarin we die onverwoest bare drang zien van ieder redelijk wezen om boven de ellende en het leed van de wereld op te stijgen naar een plaats van louter geluk en vrede. Zo was het voor de Joden in het Oud Verbond de grootste vreugde, als ze konden opgaan naar Jeruzalem en in het stralende zonlicht de stad zagen schitteren op de heilige berg; van deze aardse schoonheid gingen de gedachten van een St. Jan toen hij zijn hemelse visioenen zag, naar een ander, een hemels Jeruzalem, dat niet door men senhanden was gemaakt en waarvan de schoonheid door geen mensen woor den viel te beschrijven. Daar waren de muren opgetrokken van het zuiverste goud: de gouden stad op de berg. Daar waren de deurposten bezet met edele stenen en werd het ruisen gehoord van de gewaden der Engelen; daar was de woonplaats van God zelf. Zijn woonplaats bij de mensen. Hij droogt daar de tranen af van alwie weent en er zal geen dood meer zijn. en geen rouw, geen geweeklaag en geen smart, want dat alles is voorbij en God, die op de troon zit, zegt: Zie, Ik maak alles nieuw! Dit is de gouden stad, die schoner is dan de stoutste dromen en die daarbij toch een volledige werkelijk heid betekent. Deze was het, waarvan Christus sprak tot Zijn Apostelen: Zie, Ik ga u een plaats bereiden, opdat gij ook eens zult zijn, waar Ik ben. Daar heen is Hij vertrokken op de dag van wonderbare Hemelvaart en toen zijn leerlingen met starende ogen Hem nazagen en JZijn gedaante verdween in de hoge wolken, openden zich de gou den poorten en trad Hij binnen in dat verre oord van geluk en zaligheid, waar van nu geen menselijk oog de glans zou kunnen doorstaan. Is het geen overmoed van de Kerk, te leren, dat wij daarvoor zijn bestemd? Is het wel .mogelijk, dat er in ons zulk een ontzag lijke verandering plaats grijpt, dat wij voor dit bovenaardse verblijf geschikt zijn? Dat in ons de hartstocht wordt vernietigd, haat en zinnenlust en egoïsme en dat wij bekwaam zullen zijn om met Engelen om te gaan en te staan in Gods ondoorgrondelijk licht? De zekerheid bi.i alle twijfels brengt ons de dag van Christus' Hemelvaart. Hij, die alle lijden op Zich nam voor ons en zo inging in Zijn glorie. Hij heeft de gesloten hemeldeuren gera- meid door de almachtige kracht van Zijn Bloed en de onweerstaanbare drang van Zijn -smekingen. Hij is op de dag van Zijn Hemelvaart 'niet voor Zichzelf alleen ten hemel gevaren, maar heeft in zekere zin de Zijnen al met Zich meegenomen en hun namen genoteerd in de hemelse registers als de komende gasten, die hun plaaten hebben besproken. Toen Christus de hemel was binnengegaan was het siot verbroken, dat de zonde had omge draaid en bleef de poort open voor aden die zouden kioppen in Zijn naam en in de kraent van Zijn B.oed. yo is de dag van de Hemelvaart er voor ons een met een geweldige visie, want hij neemt onze gedachten en blikken mee naar die gouden stad, waarin al de dromen van ons ge.uk liggen gecondenseerd. Deze dag is er oorzaak van, dat wij telkens als er een soort evenmens sterft, durven zeggen: hij is naar de hemel; dat wijzelt ook de onverwoestbare overtuiging bezitten dat dat ons eigen bestemming is én dat wanneer wij onze ogen sluiten bij ons sterven op de aarde wij ze zuilen openen in de hemel voor een ander eeuwig leven. Deze overtuiging is het ook, die een beslissende factor voor ons leven moet zijn, een weg wijzer, die staat langs ae paden van ons dagelijks handelen. En naarmate de gedachte en het verlangen -naar de gouden stad sterker m ons zijn, zal ook haar glans reeds nu de ellende en de nood van dit aards bestaan om- lichten, zoals de zon donkere wolken omstraalt. Vye hebben onlangs eens iets verteld over de bestuurder van een ministeriële auto, die de omvang van ons vaderland niet precies zou hebben kunnen be palen. Onze speciale verslaggever ter plaatse meende althans een dergelijke uitlating uit diens mond te hebben vernomen. Gelukkig echter moet hier van een mis verstaan sprake zijn. De chauf feur had alleen maar willen zeg gen, dat hij nog nooit het vaste land „van Zeeland had betreden". In ieder geval en dat is de hoofdzaak weten de ministers Zeeuwsch Vlaanderen drommels goed te vinden. Nauwelijks is er een nieuwe benoemd, of hij ver schijnt er al. Als al die goede be langstelling nu ook maar uitmondt in goede daden De avontuurlijke reis in een rubberboot De 21-jarige Zweedse student Han* Nordenstroem is te Malmö in Zuid- Zweden aangekomen na een reis van meer dan twee maanden in een klei ne rubberboot van tien voet. Op de ze reis, die op het eiland Wight be gon, legde hij aan te Vlissingen en Cadzand, zoals wij onlangs gemeld hebben. Hij zal zijn reis langs de Zweedse Oostkust voortzetten naar zijn woning in de buurt van Stock holm.

de Stem | 1948 | | pagina 1