&Zn. Gezagsreserves wachten Uw aanmelding op :nï Flora" irfer Een nieuwe Encycliek Pensioentoeslag is te wachten spoedig Een feestende Hertogstad ontving 7 R. S. Republiek moet voortmaken De lachende derde leenbank I CHEPPER anaf 2 uur :T Het grote offer van hun kleine levens Verschillen ng MN GEI en Kronen ichtrng Mannaert N&ZN. INGEN deren /laanderen VIERDE JAARGANG No. 1066 DINSDAG 4 MEI 1 948 Minister Witteman roept vrijwilligers op en kondigt dienstvoorwaarden aan Maatregelen lyAuspicia Quaedam" Iets zachter Jhr. mr. van Vredenburch beantwoordt belangrijke vragen Arka congresseert te Scheveningen De Naaldwiikse moordzaak Nederlands Militair vliegtuig in België neergestort „Zo'n" parade in „zo'n" regimentsplaats Romme over een Partij Weiter Binnenkort consistorie Terugkeer oorlogsvrijwilligers OOOOOOOOOOOQQ ilf vier bij ED. stukken liggen ink. iET BESTUUR. 3000000000000 I EN PRIJZEN BODffEKU O. SINT JANSTEEN >nt en omstreken: de SS 115-0 HOGE MAAT uit 'ot 1 133.— (254-0) TERNEUZEN JIMEN: et schijven 50 cM. »do en voorwagen ijen met autostuur jen met autostuur, 325.—. 306—o ENDIJKE, TEL. 44 HIJFPLOEG; iet stookinrichting geheel electrisch 307—o ENDIJKE, TEL. 44 BAND. 259-0 :h-Vlaanderen, en hoge provisie Bur. van dit blad I (Hemelvaartdag) rSE SLAG, bij de sr V.V. Axel. Rood-Wit-Blauw i cent, zitplaatsen 299—o J 6 MEI A.S. DE ID partterrein te JE. juniorenwedstrijd tIKE. E»n. 250—o Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghefn; A E. Langenhorst: Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B B. de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal per post 1 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22. telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. LANG GEWACHT, TOCH VERKREGEN, mag het wel heten, nu minister Witteman Maandagavond dan eindelijk de reeds zo lang door ons volk verlangde toelichting gaf op het onderwerp „verster king van het wettig Gezag". Het was echter niet alleen een toelichting, maar bovendien een aankondiging van de voorwaarden, waaronder men kan toetreden tot politie-, nationale- en grensbewakingsreserve. Levend in gevaarlijke tijden, waarin het ook in ons land niet onmo gelijk is, dat ooit eens een poging zal worden gewaagd om door inti midatie, of geweld de grondwettige regeringsvorm te vernietigen en een orde te vestigen, die slechts gepaard kan gaan met onderdruk king, dwang of slavernij, deed de minister tenslotte een beroep op allen, die ons Oranjehuis, ons democratisch staatsbestel en onze volks vrijheden tegen aanslagen metterdaad en met kracht willen bescher men en verdedigen. Wacht niet met uw aanmelding tot het gevaar voor de deur staat, maar doe. het nu! Tn aansluiting op de radio-rede lan ceert. de regering thans het volledige complex van maatregelen en voorwaar den waaronder men zich bij de in op richting zijnde gezagsreserves kan aan melden. Wij ontlenen er het volgende aan: Bij dienstneming als vrijwilliger heeft men de keuze uit vier mogelijkheden, tw. toetreding tot a. de reserve gemeentepolitie in ge meenten. waar gemeentepolitie optreedt; b. de reserve rijkspolitie, in gemeen ten waar rijkspolitie optreedt; c. de nationale reserve van de konink lijke landmacht; d. de reserve grensbewaking van het wapen der koninklijke maréchaussee in een strook van ongeveer 30 km. land inwaarts van 's rijks landgrenzen, in de havengemeenten en bij de vliegvelden. LEEFTIJD. De volgende leeftijdsgrenzen zullen in acht genomen worden Voor de reserve rijks- en gemeente politie komen in aanmerking personen, Meimaand dient speciaal gewijd aan gebeden voor Palestina T|E „OSSERVATORE ROMANO", van 3 Mei publiceert de tekst van een nieuwe Pauselijke Encycliek, wel ke begint met de woorden „Auspicia quaedam" en gedateerd is op 1 Mei 1948. Z. H. de Paus roept in deze Encycliek de gelovigen en in het bijzonder de kinderen op, om te bidden voor de vrede. Na gezegd te hebben, dat het er thans de schijn van heeft of de wereld zich heden naar de vrede keert en dat velen thans meer geneigd zijn tot luisteren, erkent de H. Vader, dat er niettemin talrijke ernstige toe standen heersen, die tot grote be zorgdheid stemmen. Z. H. ver meldt dan de voortdurend door de H. Stoel ondernomen activiteit, teneinde een wereldramp te ver mijden en nodigt alle gelovigen uit, vurig tot God te bidden, dat dit werk moge slagen. Evenals in vorige jaren wekt Z. H. in het bijzonder de kinderen op, de Moe der Gods te smeken om vrede en voor de gewenste overeenstem ming tussen de maatschappelijke klassen. Palestina. r\E H. VADER zegt hierna over de ernstige toestand in Palestina: Er is echter nog een andere reden, waar om Ons hart ten zeerste bedroefd en bezorgd is. Wij wijzen op de H. Plaat sen in Palestina, waar nu reeds sinds lang door droevige gebeurtenissen wanorde heerst en welk land iedere dag meer verwoest wordt door ram pen en overdekt wordt met ruines. Indien er een gebied op aarde is, dat aan allen bijzonder dierbaar moet zijn, dan is het zeker Palestina, van waaruit sinds de schemer der geschie denis voor alle volkeren het licht der Waarheid kwam en het Woord van God, door de koren der Engelen aangekondigd aan alle mensen van goeden wil, en waar Christus han gende aan het Kruishout aan het ge hele menselijke geslacht de redding bracht en daar breidde Hij zijn ar men uit als om alle mensen ,uit te nodigen tot een broederlijke omhel zing, en heiligde Hij door het storten van Zijn Bloed, het grote Paasfeest der liefde. Wij verlangen dan ook. Eerbied waardige Broeders, dat dit jaar de Mei-devoties gewijd zouden zijn aan de bijzondere intentie, om de H. Maagd te smeken, dat de toestand in Palestina op dusdanige rechtvaardige wijze worde opgelost, dat eendracht en vrede er een gelukkige triomf mo gen beleven. Allen zullen zich nog herinneren, hoe Wij enige jaren geleden, toen de oorlog nog woedde, zagen, dat men selijke middelen niet geëigend en toe reikend bleken om deze brand te ver mijden, Ons gebed reeds opgezonden naar de allerbarmhartigste Verlosser, door bemiddeling van de machtige voorspraak van het Onbevlekte Hart van Maria. En evenals onze voorgan ger zaliger gedachtenis Paus Leo *2 aan het begin van deze eeuw de gehele mensheid aan het H. Hart van Jezus wenste toe te wijden, evenzo verlangden Wij als vertegenwoordiger van het menselijk geslacht, dat door Hem verlost is, allen toe te wijden aan het Onbevlekt Hart van Maria" Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Geleidelijk toenemende bewol king met later voornamelijk ir het Zuid-Westen van het lan/ enige regen of motregen. Iets zacl ter dan gisteren. Meest matigr wind uit Zuidelijke richtingen. Vandaag zon onder 20.09 uur Maan op 3.59 uur. Morgen zon op a.04 uur. Maan onder 15.58 uur. voor zover zij niet militair dienstplich tig zijn, van 21 tot 65 jaar; voorzover zij wel dienstplichtig zijn. wat de officie ren betreft van 45 tot 65 jaar, wat onder officieren en korporaals betreft van 40 tot 65 jaar en wat manschappen'betreft, van 28 tot 65 jaar. Voor de nationale reserve komen in aanmerking personen van 21 tot 50 jaar (officieren tot 60 jaar), die tenminste zes maanden in militaire dienst zijn geweest met uitzondering van hen, die behoren tot de lichting 1945 en jongere lichtin gen. Voor de reserve grensbewaking komen in aanmerking personen van 21 tot 60 jaar die tenminste zes maanden in mili taire dienst zijn geweest, met uitzonde ring van hen. die behoren tot de lich ting 1945 en jongere lichtingen. Voorzover betreft nationale reserve en reserve grensbewaking, zullen in bij zondere gevallen vrijwilligers kunnen worden toegelaten, die nog niet als mi litair geoefend zijn of die de gestelde leeftijd nog niet hebben bereikt. AANMELDING. Voor de reserve gemeentepolitie kan men zich aanmelden bij de burgemees ter. Hetzelfde geldt voor de reserve rijkspolitie en voor de reserve grensbe waking, met dien verstande, dat men zich ook kan vervoegen bij de groeps- of districts-commandant der rijkspolitie of de dichtstbijzijnde brigade-comman dant der koninklijke maréchaussee. Voor de nationale reserve dient men zich eveneens bij de burgemeester te melden. Uitteraard blijven reeds gedane aanmeldingen van kracht. VERB AND AKTE. Terzake van de aanneming als vrij williger wordt een verbandakte opge maakt. De toegelaten vrijwilligers worden in dividueel opgenomen in het normale ver band van de politie en het leger. INSTITUUT STEUN WETTIG GEZAG. Er heeft zich met instemming van de regering een „instituut steun wettig ge zag" gevormd dat zal optreden in lande lijk^ gewestelijk, en plaatselijk verband. De leiding van dit instituut berust bii een nationale commissie, De organisaties, welke zich tot dus verre op dit gebied hebben bewogen, zullen hun werkkracht en ervaring te zamen met andere groepen uit de be volking ter beschikking van het insti tuut stellen. De oefening van de vrijwilligers bij de rijks- en gemeentepolitie zal gedurende ongeveer drie maanden een avond of middag per week bedragen, terwijl bo vendien schietoefeningen en exercities zullen worden gehouden. De oefening van de vrijwilligers van de nationale reserve zal geschieden gedu rende twee avonden of een avond en Za terdagmiddag per week, terwijl bovendien enige dagen per jaar oefeningen in gro ter verband zullen worden gehouden. De oefening van de vrijwilligers van de reserve grensbewaking zal geschieden gedurende maximaal twee avonden per week. De oefening van vrijwilligers van de nationale reserve èn van de reserve grensbewaking zaJ per jaar 200 uur niet. te boven gaan. KLEDING. Minister Witteman. hebben bekleed bij de beroepspolitie, voorlopig alleen de lagere rangen wor den toegekend. OPTREDEN IN WERKELIJKE DIENST. De vrijwilligers kunnen uitteraard al leen in werkelijke dienst optreden na daartoe door de bevoegde autoriteiten te zijn opgeroepen Het optreden van de vrijwilligers van de reserve gemeentepolitie blijft in be ginsel aan de plaats van inwoning ge bonden Da vrijwilligers der reserve rijkspolitie zullen bij voorkeur niet buiten hun ge meente en in beginsel niet buiten het bewakingsgebied van de groep waarin de litairen. gemeente hunner inwoning gelegen is, op treden. Het optreden van de vrijwilligers der reserve grensbewaking is in beginsel ge bonden aan het bewakingsgebied van de brigade, waarin hun woonplaats gelegen is BELONING. De beloning voor optreden in werke lijke dienst bij de reserve rijks- of ge meentepolitie is als volgt: Reserve wachtmeester-agent f 1.— per uur. reserve wachtmeester le kl. hoofdagent f ï.io per uur; reserve opperwachtmeester-brigadier f 1.20 per uur; reserve adjudant f 1.50 per uur; reserve officier 2e kl. ambtenaar 3e kl. f 1.60 per uur; reserve officier le kl. ambtenaar 2e kl. f 1.70 per uur; reserve dir. officier Se kl ambtenaar le kl. f 1.80 per uur; reserve hoofdambtenaar 3e kl f 2,— per uur; De beloning wordt toegekend naar het aantal uren, gedurende welke werkelijke politiedienst is verricht Bij de reserve rijks- en gemeentepoli tie wordt voor opleiding geen beloning toegekend De vrijwilligers van de nationale re serve en de reserve grensbewaking ont vangen, voor zover zij 24 uur of langer onafgebroken in werkelijke dienst zijn: Nationale r^rve en reserve grensbe waking, soldaat, vergoeding per etmaal f 6.50 Soldaat le kl. hulpmaréchaussee 3e kl. f 6.75. korporaal hulpmaréchaussee 2e kl. f 7.—. korporaal le kl. hulpmaréchaussee le kl. f 7.50. Sergeant, wachtmeester f 8. Sergeant le kl., wachtmeester le kl. jonger dan 35 jaar f 8.25, 35 jaar en ouder f 8.50. Sergeant-majoor, opperwachtmees ter jonger dan 35 jaar f 8.50. 35 jaar en ouder f 9.—. Adjudant, adjudant jonger dan 35 jaar f 8.75. 35 jaar en ouder f 10 SOCIALE VOORZIENINGEN. De vrijwilligers van de reserve rijks- en gemeentepolitie zullen voor zichzelf en eventueel voor hun nagelaten betrek kingen premievrij worden verzekerd te gen geldelijke gevolgen van ongevallen, hun in verband met de dienst of de oefe ningen overkomen. Voorts worden te hunnen opzichte de bestaande sociale voorzieningen gehand haafd. Ten aanzien van de vrijwilligers van de nationale reserve en de reserve grens bewaking gelden overeenkomstige rege lingen. zoals deze zijn getroffen voor mi De vrijwilligers van de nationale re- reserve en de reserve grensbewaking zul len worden gekleed in de uniform van de koninklijke landmacht. De vrijwilli gers van de reserve rijks- of gemeente politie zullen de politieuniform dragen, zodra de textielpositie dit toelaat. In af wachting daarvan ontvangen zij een voor lopig onderscheidingsteken (armband) en een helm. RANGEN. T"\E REPUBLIEK is blijkbaar ten onrechte de mening toegedaan, dat de tyd voor haar werkt. Ten on rechte, want langzamerhand moet het wel voor iedereen duidelijk zijn. dat Indonesië slechts gebaat is met een spoedige oplossing van het conflict, dat nu al lang traineert. Dit is de mening van Jhr. Mr. van Vredenburch, de plaatsverv. voorzit ter der Nederl. delegatie bij de onder handelingen. Hij vond eveneens, dat het hoog tijd werd, dat de Republiek een oplossing moet zoeken voor de kwestie van- het eigen leger en de buitenlandse betrekking waaraan zij practisch nog niets heeft gedaan, on danks de „redelijke tijd" haar door Nederland toegestaan. Wel moet wor den uitgegaan van de gedachte, dat de overgang van eigen troepen naar b.v. een prefederale macht een pro ces van geleidelijkheid behoort te zijn Wil er een politiek accoord bereikt worden, dan zal echter op deze pun ten «vprppH stemming moeten zijn. De Ned. delegatie acht een uitspraak van de bevolking op Java, Sumatra, i vrijheid en veiligheid, een essen tiële voorwaarde voor de gezonde opbouw der toekomstige Verenigde Staten van Indonesië. Ik acht het ondenkbaar, aldus de heer van Vre denburch, dat de republikeinse re gering zich tegen het zelfbeschik kingsrecht zou verklaren. Hoe die vrije uitspraak geschiedt is van on dergeschikt belang. ZIJN WIJ GOED INGELICHT en hiervoor staan ons zeer betrouwbare bronnen ten dienste dan zal binnenkort bij de Staten-Generaal aanhanging worden gemahkt een ontwerp van wet. inhoudende de ver- hoging van de pensioenen met een toeslag, zulks in aansluiting aan de wet van 28 Februari 1947 tot toekenning van een uitkering ineens aan gepensionneerden over de jaren 1945 en 1946. Aldus sprak Maandag de heer van Elk, voorzitter van de A.R.K.A tij dens zijn openingsspeech op het con gres dézer kath. ambtenarenvereni ging te Den Haag en het was een van zijn meest positieve mededelingen, welke niet nalaten zal de pensioen- trekkenden tot voldoening te stemmen Generaliteitsdand. Het congres gaf er overigens blijk van dat Arka geen vereniging is wel ke van stilzitten houdt. Er is hard gewerkt, organisatorisch en aan de verbetering van de omstandigheden, waaronder het overheidspersoneel leeft. Het ledental steeg in 1947 tot 12054, het aantal afdelingen tot 73. Het waren twee uitingen van bloei end organisatorisch leven. Uitteraard heel wat talrijker waren de uitingen van activiteit terzake de positie van de leden. Tal van onderwerpen wer den door de voorzitter aangestipt, waarbij de regering niet alle critiek bespaard bleef. Zo t.a.v. de verhoging van het maximum van het ambtena- renpensioen, de kinderbijslagregeling, de ambtenarenziekteverzekering, de gemeente-klasse-indeling. In de feitelijkheid der onderhavige klasse-indeling is Brabant in elk ge val „generaliteitsland" gebleven, zo zei de voorzitter. Dat is helaas geen mythe, maar har de werkelijkheid en deze achterstel ling blyft men voelen als een schrij nend en onrechtvaardig iets. Het be roert wellicht meer dan men vermoedt de gemoederen. Het westen behoeft zich waarlijk niet verbaasd af te vra gen waarom het Zuiden zich achter gesteld gevoeld. Thans is binnen het verband van de R. K. Centrale van Overheidsper soneel een speciale commissie doende het classificatie-vraagstuk te bestude ren. Een rapport is binnenkort te ver wachten. Critiek lanceerde tenslotte de voor zitter op de houding der regering in zake het salarisvraagstuk, met inbe grip van de vacantietoeslagregeling. Re regering behoort op dit punt be paalde bevoegdheden aan de regionale instanties, hetzij provinciale, hetzij ooooo<x>oo<x><x><><><x><x>ooooo<><>oo<><x><><>oo<><><x>oo<>oc><><><x><> JJERDENKEN is een koel woord Daarin schuilt het met een voor name waardigheid afstand nemer van een stuk verleden. Daarin ligt verborgen het met koel-voorzichtigt vingers aanraken van een nauwelijk; geheelde wonde Daarin woont ook j een behoedzaam aftasten van de waarde, welke ons eigen aandeel ge gemeentelijke, over te dragen. De z g. commissie Ubisch heeft reeds over eenstemming t.a.v. een nieuw toetsings systeem hetwelk 'n grote verbetering inhoudt van de circulaire van Octo ber 1947 aan de gemeentebesturen, en waardoor voor een groot gedeelte aan de grieven van de Arka zal wol" den tegemoet gekomen. Tenslotte vertelde spr., dat de over eenkomst met de K.A.B., waartoe de vergadering vorig jaar besloot bij ge brek aan de nodige geldmiddelen nog niet tot uitvoering kon worden ge bracht. TAE „werkvergadering" welke na des voorzitters speech volgde ge tuigde van bruisend leven. Burgemees ter Teyssen uit Oudenbosch mocht hulde in ontvangst nemen voor zijn leiding inzake het Arka weekblad. Hij critiseerde en passant de Katholieke Gemeentebesturen die bij vacatures wel in niet-katholieke bladen adver teren en niet in het Arka weekblad. Het salarisprobleem vormde daar na het neusje van de zalm. Moties werden ingediend door de afdeling Utrecht, maar daarover zal heden ge sproken worden. en Madoera yadaar ir- Behoudens uitzonderingen zullen aan de vrijwilligers van rijks- en gemeente- politie, die niet reeds eerder een rang met het bekende noolottige gevolg. Ook tweede verdachte heelt bekend QOK de tweede verdachte :n de moordzaak te Naaldwijk de amb tenaar Z heeft thans zijr daad be kend. Z. gaf toe met de Duitser S. op stap te zijn geweest om ergens in het Westland te proberen aan geld te komen. Zij hadden voor dit doel een zwarte lap, een pet en een pistool medegenomen, niet met de bedoeling iemand te doden, doch om ergens iemand te dwingen geld af te geven. Tenslotte waren zij al fietsende bij de woning van 't Hoen terecht geko men, waar de overval werd gepleegd volledige 1 heeft, in de worsteling, die noo zakelijk vooraf moest gaan aan de ge boorte van de eerbied, waaraan wij vandaag zorgvuldig uiting geven Daarin ligt tenslotte het dierbare ge heim versluierd, dat we kunnen om schrijven met de woorden: „Voor on ze zaak gaven zij het grote offer van hun kleine levens". Want herdenken van wat zij deden in hun mateloze bereidheid zichzelf te geven aan „het" ideaal, .betekent, dat wij in het verleden zien als in een meedogenloze spiegel. Het is goed ons vandaag voor ogen te stellen, dat ons herdenken niet in het verleden alleen behoort te staan: het moet een daad zijn voor vandaag en voor morgen. Het zij ons een dure ereplicht telkenjare van de herdenking der gevallenen te maken: de hernieuwing van de plechtige gelofte, dat hun offer nimmer tevergeefs zal zijn gebracht. Herdenken is een koel woord. Het is onze plicht aan dat woord een inhoud te verlenen, die warm is van menselijkheid, stralend van idealisme en door zinderd van het vuur dat werd ontstoken door de laatste vonken, ontspron gen aan hun geest. Sergeant-vlieger Snoeyens uit Bergen op Zoom een der beide slachtoffers GISTERENMORGEN is een de Ha- villand Tiger Moth, een lestoestel van de vliegschool Woensdrecht van het commando Legerluchtmacht Ne derland even over de Belgische grens verongelukt. De beide inzittenden, eerste luite nant-vlieger-waarnemer C. v. Eime- ren en de sergeant-vlieger A. A. Snoeyers, kwamen hierbij om het le ven. Een commissie van onderzoek is direct nadat men van het ongeval bericht ontving vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de oor zaak van het ongeluk. Eerste luitenant-rvlieger-waarnemer van Eiemeren was 38 jaar oud en woonachtig te Amsterdam. Hij was gehuwd en laat geen kinderen na. Sergeant-vlieger Snoeyers was ge huwd en afkomstig uit Bergen op Zoom. In 1924 was hij te Roosendaal geboren. Hij was in '45 als oorlogsvrij williger in dienst getreden. De beide slachtoffer hadden de eerste volledig in Nederland gehouden vliegersoplei ding gevolgd en ontvingen in De cember van het vorige jaar het bre- I vet van militair vlieger. Sedert ruim j een maand namen zij deel aan een j cursus voor vlieger-instructeur op de i vliegbasis Woensdrecht. Omstreeks kwart voor negen stegen j zij Maandagmorgen te Woensdrecht j voor een oefenvlucht op. Twee uur j later kwam het vliegtuig boven Sint Niklaas uit de wolken te voorschijn en stortte met grote snelheid naar beneden. Het toestel werd geheel ver nield. De stoffelijke overschotten zijn naar het vliegveld Woensdrecht over gebracht. De begrafenis zal met mi litaire eer geschieden. 00000o°^<^^<>oooo<>oooo«ooooooooooooooooooooo<x» (Van een bijzondere medewerker) DEN BOSCH, 3 Mei EEN STUKJE bevrijdingsfeest is uit de vage herinnering van jaren terug, weer daverende werkelijkheid geworden in de straten van Den Bosch, waar vandaag ter ere van de terugkeer van het 7e bataljon oude- en de passing-out parade van het recrutenbataljon nieuwe Stoottroepen bijna 2000 Stoters in parade langs het Salut van hun Regimentscommandant, de kolonel v. d. Putte, trokken. Stoepreportage in majeur Wij houden van parade's en van heel de entourage. De nerveuze op winding maakt zich ook van ons mees ter, ook wij mompelen een onverstaan bare onbeleefdheid tegen de barse en duwende agenten. We troosten het kleine meisje „dat niks kan zien" met de opmerking „dat er ook nog niks te zien valt". We zijn het gloeiend eens met het gezellige Bossche Moe ke op haar klapstoeltje, „dat die re- cruten toch nog maar zulke mannekes zijn". En we geven met een gul ge baar een Hopkins sigaret aan onze buurman, een Zondagse pa, die een dreinende spruit op de schouders torst. Mét de beroemde duizendkop pige menigte kijken we naar het ster- rengeflonker op het tot Saluting- base dienende stadhuisbordes, voor ons, totdat een ongekende deining in het publiek bet begin van de pa rade aankondigt Het voetje van de dreinende spruit ziet nog net kans pa's sigaret weg-te-maaien. dan rek ken zich alle halzen en schuift de mo- tor-politie aan in de verte. Met feilloze acrobatiek hanteert ser geant-tamboer Govaarts uit Bergen op Zoom zijn staf. geflankeerd door rin kelende schellebomen, dan de rijen tamboers met hun deinende trommen de hoornblazers, gevolgd door de Mi litaire kapel van het Regiment. En dande Stoottroepers. Voorop de commandant van het te rugkerende bataljon, de luit-kol. Breu ren, die op zijn eentje de pas mar keert, zó stram, zó maritaal, en zó mo del, dat het een appel op een kazer neplaats zou lijken, als niet een sper vuur van bloemen, confetti en ser pentines op hem werd afgevuurd. Achter hem peloton na peloton zijn mannen, heel gewoon, ik zou haast zeggen, beduusd, onder de indruk va de bloemem-egen en het spontane en thousiasme. Neen het is geen parade regiment, het is geen garde-regiment, het is een heel apart soort. Maar toch zijn deze mannen stuk voor stuk een „Victory-parade" waard. Zij hebben 'n zeer zware tijd gehad. In de K.P -kampen tijdens de oor log, op hun wacht langs de grote ri vieren, gedurende hun verblijf op Banka in Februari 1946, waar ze het eerst in actie kwamen en in de om geving van Palembang, het zijn har de, beproefde tropensoldaten gewor den. Vier compagnieën tirailleurs uit de Wan het 7e bataljon, dat'op 27 April, met de „Zuiderkruis" in Rotterdam aankwam, liepen naar schatting vanmorgen 600 man parade, samen met de 1200 re- cruten van het Regiment. Na de kerkdiensten en het Doden-appel waarbij het woord gevoerd werd door kol. v. d Putte, gen. Sitzen. kapt. Chef de Groot, vertegen woordiger van Prins Bernhard, de oud-commandant van het Regi ment, Bep van Kooten, werden er bloemen aangeboden door de Bos sche burgerij aan 't terugkerende bataljon. De commandant hiervan kol. Breuren, sprak een dank woord. Vervolgens had een défilé Plaats van de 1800 man langs gen Sitzen, kol. v. d. Putte en an- dere militaire en burgerlijke auto riteiten, die plaats genomen had den op het bordes van het stad huis. Vervolgens defileerden de recruten op het parade-veld voor 7 R.S. De middag werd besloten door een uiterst gastvrij onthaal door de commissie van ontvangst aangeboden aan de terugkerende militairen met hun familieleden in het Casino, waarna een zeer ge slaagde opvoering van het Caba ret van Jan van Ostade dit pro gramma besloot. Isabella-kazerne en twee compagnieën Staf en Ondersteuning uit de Frede- rik Hendrik, die vandaag hun eerste parade lopen, trekken hierna voorbij. Doden-herdenking jVJisschien heb ik u te veel verteld over de parade, ongetwijfeld het meest spectaculaire onderdeel var 't programma, tevens, omdat men op zo'n dag het liefst de vreugde wi] ia- ten uit komen Maar op de achtergrond van deze terugkeer staan 28 grafkrui- sen, 14 op Banka. 3 bij Batavia, de overige bij Palembang en Pankal Pi nang. En onder de talloze genodigden waren ook de naaste familieleder van de gesneuvelde Stoters. Daarom was zeer treffend, dat de eerste gang van vele soldaten vanochtend was naar de Katholieke en Ned. Herv. kerken. Wij woonden de H. Mis bij in de St. Jo- seph-kerk, welke opgedragen werd door de terugkerende aalmoezenier van het bataljon, Pater Heimer, geas sisteerd door de aalmoezeniers Beu ken en Goossens. De Schola Canto- rum van het Regiment verzorgde hier bij de wisselende gezangen o.l.v, aal moezenier van Hout en in een kort woord herdacht de aalmoezenier Goossens de beide gesneuvelde aal moezeniers de Z.E.H. Allard en Ver- beeten, die het hoogste offer, dat van hun leven, gaven. Na de opstelling der troepen op 't paradeveld volgde een inspectie door gen. majoor Sitzen, waarna de Last Post de aanwezigen opriep tot het doden-appel De licht genererende stem van de luidsprekers sprak toen de 28 namen: Prins, Smits, Jacobs, Verheggen,namen, die even ble ven hangen tussen de groene overhui ving der bomen tot de klank ervan vervaagde in een volgende naam.... En wanneer dan de stemmen van de „keien' uit de K.P. en pioniers der Stoottroepen als Sjef de Groot en Bep van Kooten spreken van We deropbouw, en een harde weg terug, dan gaat er toch wel wat in je om. In het Casino ^an de koffiemaaltijd in het Ca sino heb ik veel soldaten gespro ken. Ik zag er Luit. Schaub uit Roo sendaal, Schijvenaars uit Woens drecht, Pik, Corstanje en Vleugel uit Goes. En och, wat vraag je dan, de zelfde routmevraag, die je iedere keer stelt, maar die toch altijd een gespan nen verwachting met zich meebrengt. Momenteel was het „er" hardstikke rustig, maar wanneer de droge tijd begintHet was een zware tijd. maar toch zouden we het voor geen geld hebben willen missen". Wegens buitenlands bezoek waren zowel Prins Bernhard, de minister van oorlog als de burgemeester van Den Bosch verhinderd van hun be- lanp*t»lling blijk te geven. Kapitein Sjef de Groot trad ais vertegenwoor diger van Prins Bernhard op. pROF. ROMME sprak te Enschede. Na te hebben betoogd, dat voor de K.V.P, samenwerking met de P. v. d. A. een noodzakelijk iets is. Als de P. v. d. A. niét mee zou willen doen aan een regeringsprogram, waar in het urgentieprogram van de K.V.P. voldoende haar terugslag vindt, staat de zaak zo, dat daaraan zeker nade len voor het Nederlandse belang zijn verbonden. Inzake de berichten over een even tuele partij van Weiter, zei prof. Romme het volgende: Ik kan deze berichten moeilijk ge loven. Indien de heer Weiter met een eigen lijst uitkomt en hij slaagt, dan is het waarschijnlijkste gevolg, dat de P. v. d. A. de grootste partij wordt in Nederland en dat de K.V.P. op de tweede plaats zou komen. Slaagt hij niet. dan zal dat met zich meebren gen een afsplintering van stemmen en van de kans op een zeteluitbreiding onzerzijds. Als iemand van een dergelijke actie plezier zal hebben dan is dat de la chende derde: de P. v. d. A„ alsmede de communistische partij. Wij moe ten in de Tweede Kamer 33 zetels plus een halen, om aldus in het Ne derlands optreden in het Indonesische probleem onze invloed verder te ver sterken. Benoeming tien kardinalen verwacht 2 H. DE PAUS heeft alle kardina len opgeroepen tot bijwoning van een consistorie tegen einde Mei of be gin Juni, aldus wordt uit het Vati- eaan vernomen. Het consistorie zal voorstellen be studeren tot canonisatie van de eer- biedw Jeanne de Letonnac, een Fran se vrouw Voorts zal Z. H. de patriar chen van de Oosterse ritus met pallia begiftigen Volgens betrouwbare Vaticaanse kringen zou Z. H. de Paus tevens de gelegenheid te baat willen nemen om nieuwe kardinalen te benoemen ter volmaking van het officiële aantal Er zijn thans tien vacatures in het Col lege. r»E Grondwetsherziening verwierf in de Tweede Kamer een zeer royale meerderheid. Te verwachten valt, dat het in de Eerste Kamer niet anders zal gaan. Betekent dit, dat er nu ook over hetzelfde brede front eenstemmigheid heerst over het Indonesische vraag stuk? We weten wel beter. Zelfs binnen de partijen vertonen zich vrij scherp afgetekende nuances van meningen. Naar aanleiding van het Eerste Kamerdebat over Minister Jonkmans begroting signaleerden we reeds het verschil in opinie, zich aftekenend binnen de Christelijk-Historische Unie. Prof. van der Zwaan stelde zich aan de kant der scherpslijpers, de heer Tilanus ondertekende het meer- derheidsvoorstel in de Commissie voor de Grondwetsherziening, De hele fractie heeft er nu trouwens vóór ge stemd. Intussen heeft de heer Pollema Prof. van der Zwaan zweeg erbij in de Eerste Kamer dit signalement van onenigheid binnen zijn eigen fractie beantwoord met een signale ment van onenigheid binnen de ka tholieke partij. Hij begon met citaten uit „De Nieuwe Eeuw", om hun scherpe, in sinuerende toon door hem gelaakt, maar toch aangehaald als bewijzen voor zijn stelling, dat het „hommeles is in de K.V.P.. De heer Pollema was met deze ci taten niet gelukkig. De heer Kerstens heeft er ten ant woord dit van gezegd: „Is het de heer Pollema werkelijk niet bekend, dat in de Eerste en Tweede Kamer de poli tiek van de K.V.P. waarlijk niet wordt bepaald door „De Nieuwe Eeuw"? Is het hem waarlijk niet bekend, dat „De Nieuwe Eeuw" en zijn politiek wor den bepaald door een zekere Profes sor Gerretson? Zou hij mij en mijn geachte fractiegenoten werkelijk de oneer willen aandoen, ons te toetsen aan Professor Gerretson? Ik zou de Christelijk-historische heer Pollema willen vragen of hij graag als Chris ten getoetst zou willen worden niet aan de Bijbel maar aan de Koran?".. Gelukkiger was de heer Pollema, toen hij een zekere tegenstelling trachtte te construeren tussen de op vattingen van de heer Kerstens en van- Professor Romme. De heer Ker stens heeft duidelijk uitgesproken dat hij niet veel waarde hechtte aan de hardnekkige pogingen van de fractie leider in de Tweede Kamer om via 't statuut van de Unie een zekere staats rechtelijke greep te houden op Indo nesië. De heer Kerstens heeft het verschil in opvatting niet ontkend. Hij heeft wel ontkend, dat hier een hemelsbreed verschil van opvatting zou heersen en dat er geen mogelijk heid zou bestaan om dit verschil weg te werken. Het is verbazend gemak kelijk, zo zei hij, om een volledig pa rallelisme in het negatieve tot stand te brengen en hardnekkig te handha ven. Maar als men iets positiefs berei ken wil, is het niet zo gemakkelijk om op iedere halve meter van het traject volkomen parallel te lopen Met Gods hulp zullen de Eerste Ka mer-fractie en de Tweede-Kamer fractie der K.V.P. erin slagen om po sitief en in opbouwende zin vormen te vinden, in eensgezindheid om te komen tot een uiteindelijke opvatting van de staatsrechtelijke vorm van de Nederlands-Indonesische Unie, waar door vreedzame samenwerking en het samen komen tot nieuwe welvaart mogelijk zijn.... ^yi is er dan verschil van mening, zo'n vaart zal het volgens de heer Kerstens niet lopen. Het is trouwens een feit, dat de K.V.P.-Ieden aan bei de zijden van het Binnenhof tot nu toe steeds een mogelijkheid hebben gezien de Regering te blijven steunen op de moeilijke en doornige weg. Laten we overigens vaststellen, dat de nuances van meningen zich ook voordoen in de P.v.d.A. en.... bij de anti-revolutionairen. De P.v.d.A. heeft h->t vooral moei lijk gehad in de dagen van de poli tieke actie. Een deel der aanhangers was er vierkant tegen. De fractie dek te echter de houding der Regering. Ook thans nog is de strijd tussen realisme en utopisme om het maar eens schetsmatig aan te duiden in die partij nog niet uitgestreden. Wat tenslotte de A.R. aangaat, de heer Gerbrandy heeft wel meegedaan aan het vermaarde verzoek, om een aantal Ministers wegens grondwets schennis op de kaak te stellen. Hij vond o.a. mede-ondertekenaars in Ge neraal Winkelman, Professor Gerret son en de heren Welter en Mever Ranneft. Geen der anti-revolutionaire parlementariërs gaf er echter zijn handtekening aan. Zij vinden deze me thod e van politieke geschillen uit vechten blijkbaar te on-Nederlands. En ze hebben gelijk. 20ALS onlangs reeds is medegedeeld de troepen die vóór Juni 1346 m Indonesië aankwamen, in de periode April t.m. September 1948 thuis varen. Het is niet mogelijk reeds thans met zekerheid mede te delen op welke datum en met welk schip de onderdelen, die voor deze aflos sing in aanmerking komen, de thuis reis zullen, aanvaarden.

de Stem | 1948 | | pagina 1