De Westelijke clubs weer geklopt paar Francken kwam een meter te kort Harde wedstrijd in Kaatsheuvel Ons nieuwe feuilleton (RADIO DE STEM VAN MAANDAG 3 MEI 1948 Ronde van Nederland In West-Brabant regende het premies Een kranig tweetal B.V.V. benutte de kansen betei Abe deed zijn plicht Promotie en degradatie E.D.O.-„grendel" sloot niet Pruts-ziekte bij Kerkrade Na veel spanning won W.S.C. M.O.C. op 't nippertje geklopt Boxtel had geluk Gil ze protesteerde Klinkend succes van Meto „De Wonderdoktoor" HOCKEY Zwart-Wit blijft in eerste klasse Zó vielen de andere punten KORFBAL Sport in 't Kort Vlissingc.. Zuiddorpe ™'jïituue (Van onze speciale verslaggever). ROTTERDAM, Zaterdagavond. T-OEN Eambrichs en Bernard Francken langs de tienduizenden enthousiaste Rotterdammers rondom en op liet terrein Varkenoord flitsten en zich zetten voor de beslissende eindspurt, meende ik, dat de Z. Vlaming tegen Lambrichs niet die laatste meters te kort zou komen welke hem in Hulst contra de Belg Poels de zege had gekost. Ik was namelijk van oordeel, dat Francken over een sneller cindschot besehikte dan de Limburger. Deze berekening is, echter fout ge veest.; achteraf bezien evenwel weer liet zo vreemd, omdat Bernard tegen .iet einde van de koers met een inzin king te kampen had gehad. Zodoende werd het geen schimmetje van een iprintduel. Francken moest, zijn tegen stander zelfs een voorsprong van wel LWintig meter laten, toen de chrono meters het einde van deze 230 K.M. ange etappe vastlegden. Het was tussen Halsteren en Steen- bergen, dat dit tweetal de lange rush van ongeveer 150 kilometer, die onon derbroken tot in de Maasstad zou voortduren, begonnen. Indachtig het mislukken van Didden's poging in de étappe EindhovenVlissingen, scheen de hoofdgroep, die bij de start in Hulst nog 55 mail sterk was geweest, zich geen te grote zorgen te maken. Mis schien ook al niet. omdat de weers omstandigheden op sommige uren van de dag zo erbarmelijk slecht waren en de temperatuur vaak dusdanig daalde, dat, om maar een voorbeeld te noemen, Stuijts voorbij Steenbergen (in Kruis land) niet in staat was om een lekke band van zijn wiel af te halen; z'n vin gers Waren gewoon verstijfd. Boven dien waren soortgelijke uitlooppogin gen als van de genoemde twee aan de orde van de dag geweest. Immers, na het vertrek om 11.45 uit Ossenisse, waar Hopstaken wegens ziekte verstek liet gaan, was al direct de kleine, taaie individueel Buysse.w eggesprongen en bij het in zicht komen van Hoogerheide en Ossendrecht waren dat weer ande ren. Begrijpelijk, want in deze ge meenten lagen flinke premies klaar, zomede in Bergen op Zoom, dat wat dit betreft, in grootte de kroon spande, terwijl verderop in het Brabantse land, de Langstraat niet uitgezonderd, bijna TO HENNEVELT en Henk Groe- neveld uit Hilversum, die te zamen 136 jaren tellen en beide bekende oud-renners zijn, reden op hun manier de Ronde van Ne derland. Dinsdag 20 April vertrok ken zij uit Amsterdam en keer den daar deze Zaterdag monter en wel weer terug. Zij legden 1765 kilometer af en volgden dezelfde route als de karavaan. Een groot se huldiging viel hen ten deel; al lereerst in hun woonplaats en gisteren in de hoofdstad. Wij heb ben een paar woorden met de kra nige veteranen gewisseld en ze maakten in 't geheel niet de in druk vermoeid te zijn van de rond rit. Zou 't dan toch niet zo moei lijk zijn als het er uit ziet? Hoe dan ook, hulde aan dit kra nige tweetal! Tempo verslapte en toch Jn die eerste groep lagen Vooren, Goldschmit, Goutorbe, de Ruiter, de Korver, Rogiers en van Nek. Daar achter in een tweede groep; Loos, de Baere, de Best, Harm. Smits, van Beek, Verveer, Tarchini, Clemens. Ver hoeven. Steenbakkers Jef Jansen, Ber- nardoni, Motké Tallieu, Bakker en Kirchen; Een weer verder naar achter liggend groepje van vijf werd gevomd door Maas, Savelsberg, Tacken, Oubron en Sijen. Alléén daar weer achter reed Michiels; dan volgden Meijnders en Casalato, vervolgens van Gerven, Evers Schellingerhoudt, Kemp en van Gelde ren en ten slotte de laatste groep, be staande uit de Baere, Stuijts, van Mir- lo. Weilenman, Poels en Crocl Torti. De overigen waren achtergebleven wegens pech of anderszins. De twee zwoegers aan ae leiding kregen het nu en dan erg kwaad, voor al in Gorinchem, waar het eenvoudig hondenweer was. Hun voorsprong ver minderde tot 3 min. 15 sec. en het tempo veslapte weliswaar weinig, maar in de groep waren de Jachten ingezet! Het was voor Francken en Lambrichs maar goed, dat Rotterdam zo dicht bij lag, want Francken's krachten be gonnen snel te verminderen. Met nog ongeveer 1J& minuut voorsprong reden zij zegevierend door de finish, waar, zoals ik reeds beschreef, de Limburger won. De uitslagen waren; 1 Lambrichs (Llmburg3 6.38.45; Op 20 meter: 2 Francken (Nrd.-Brabant B)Op 1 min. 32 sec. 3 de Ruiter (Z.- Holland); 4 Goldschmit (Luxemburg); 5 Rogiers (België A); 6 Goutorbe, (Frankrijk) 7 Vooren (Zaanstreek) 8 de Korver (Z. Holland); Op 1 min. 50 sec.: 9 Keiler (Zwitserland) 10 Van Nek (Franse ploeg). DE RONDE VAN NEDERLAND. „Baasje" van de Zande rook in Halsteren de „stal" en legde beslag op de premie-sprint in zijn woonplaats. We zien hierboven de karavaan het café van v. d. Zande passeren. Om de nationale voetbaltitel ^/TiEE HEBBEN de Westelijke clubs verloren. Haarlem is op eigen veld geklopt door Heerenveen, terwijl EDO in Deventer slaag kreeg De ontmoeting tussen de twee Zuidelijke ploegen is ten gunste van BW uitgelopen, zodat de Bosschenaren fier bovenaan staan. overal geldprijzen in. de wacht konden worden gesleept. Het lag dus voor 'de hand, dat voortdurend renners daar naar, via een weglooppogtng, een gooi wilden doen, maar tevens dat er nog niet aan gedacht werd, zulke pogingen als races naar de finish te beschouwen. Inmiddels bleven vele renners in de staan van de groep hangen, toen de weg Putte-Hoogerheide was bereikt rond half een. De sterken scheidden zich hier van de zwakken en weldra was het hoofdpeleton in vier of vijf stukken gereten. In Bergen op Zoom lagen Frans van der Zande, Arie Vo ren en de Korver een flink eind voor op de rest. Aan de Noordzijde Zoom had Vooren rijwieldefect, doch hij kreeg de fiets van Schellingerhoudt en voegde zich weer vrij snel bij de twee vluchtelingen; dat was tenminste samenwerking van twee ploegmaten! Buiten Halsteren v. d. Zande was hier geweldig toegejuicht, zoals tevo ren Stuijts in Hoogerheide werden de Korver en v. d. Zande tot de orde geroepen door de eerste groep en deze laatste, dank zij een radiowagen, die een uitstekende gangmaker bleek te zijn. weer door de tweede Jagende groep daarachter. Francken en Lambrichs weg Qp weg naar Zevenbergen gebeurde het! Francken en Lambrichs namen de benen en., enige honderden meters, voorsprong, die om 2 uur nabij Beer- truidenberg tot 800 meter was opge voerd. In Made bedroeg deze reeds 2 minuten en steeds een hoog tempo draaiende, waarop de groep achter hen geen afdoend antwoord kon of wilde geven - zij bewaakte angst vallig de Oranjetruiilrager Gold schmit - die op zijn beurt rustig bleef, omdat de twee vóór hem geen concurrenten voor de eerste plaats waren - werd hun voorsprong één keer op zes minuten gebracht, n.l. in Waardenburg (te 4 uur). QOK het tweede treffen tussen de beide Zuidelijke kampioenen PSV en BW is in liet voordeel der Bos- senaren geëindigd. Vooral het eerste half uur en het laatste kwartier was deze wedstrijd het aanzien volkomen waard en werd er van beide-zijden zeer goed voetbal ten beste gegeven. BW won deze wedstrijd met 2-1 een uitslag, welke we volkomen re ëel kunnen noemen, omdat de Bosse- naren de geboden kansen beter wis ten te benutten en een voorhoede in het veld brachten, waarin heel wat meer vaart zat dan bij de Eindhove- naren. De thuisclub bezondigde zich doorlopend aan het bekende korte tiktakspelletje, waarmee men bij de BVV-achterhoede zeker niet aan moet komen. Dat het spel van PSV slecht was, neen, dat zal niemand mogen bewe ren, doch het past niet in een strijd, waarbij men bij voorbaat weet dat de tegenpartij je geen enkele kans laat. De Bosschenaren lieten de PSV- ers geen ogenblik vrij spelen, bouw den onmiddellijk met kundigheid goe de open aanvallen op, welke de PSV- verdediging meermalen voor de meest moeilijke puzzles plaatsten. Bij een van deze snelle aanvallen maakte de PSV-spil Trinus een van zijn weinige fouten. Hij werkte het leder niet vol doende weg. v. d, Langenberg snelde toe, gaf een goede pass aan van Over beeke, die de uit zijn doel gekomen doelman Steiger onhoudbaar passeer de. Dat was-een fout, die op de juiste wijze werd afgestraft en toen van Overbeeke, in de laatste minuut van de eerste speelhelft wederom bij een snelle en verrassend uitval het leder achter Steiger wist te deponeren, zag het er voor de PSV-ers niet zo best uit. De tweede helft begon matig. Maes- sen van PSV, die een lelijke armbles- sure had bekomen, bij een duel met v. d. Langenberg, werd vervangen dor Flierman. Het werd soms een heen en weer getrap, waarbij ontzettend slordig werd gespeeld. In 10 minuten tijds noteerden we maar liefst 13 in worpen. In het veld wogen de par tijen aardig tegen elkaar op, doch ge vaar was er toch eigenlijk in het eer ste half uur na de rust aan geen der kanten, totdat in de 31e minuut Mul ders, na goed spel op het middenveld de bal in zijn bezit kreeg. Hij snelde op het doel af en gaf Saris geen kans (1-2). Dat was het sein om opnieuw beter te gaan aanpakken. Er werd aan beide zijden gezwoegd en de ver dedigingen werden zwaar op de proef gesteld, doch deze linies waren en bleven de baas over de voorhoede's, die niet meer in staat bleken om in de stand nog een verandering te brengen. TUIST hief het ongeduldig worden- de Friese legioen dat in het uit verkochte Olympisch Stadion te Am sterdam de kampioenwedstrijd tussen Haarlem en Heerenveen bijwoonde, IJaarlem—Heerenveen i-3. Go Ahead-EDO 4-1. PSV-BVV 1—2. De stand is nu zo: BW Go Ahead Heerenveen EDO PSV Haarlem 4 3 1-7 6—1 5 3 117 11—7 5 3 117 15—10 4 1 1 2 3 5—10 5 1-42 12 5 1 - 4 2 7—12 venaar demonstreerde. Het heeft een allesbehalve prettige indruk in Deven ter achtergelaten, want het werd door tal van unfaire truct ontsierd en zelfs de internationaal Schijvenaar maakte er zich herhaaldelijk aan schuldig. Het kostte hem prompt twee strafschop pen Schijvenaar faalde trouwens vol komen Hij boekte een groot aantal missers en de twee strafschoppen daarbij gevoegd voltooiden zijn de bacle. Go Ahead heeft de overwinning in de eerste helft zeker gesteld. De De- ventenaren hadden toen een 3-0 voor sprong genomen en niet onverdiend. Van de befaamde- EDO-grendel was weinig te bemerken in de eerste speel helft, want deze werd door de grote snelheid der Deventer aanval die gedurende vrijwel de gehele strijd met teruggetrokken binnenspelers opereerde en het ogenblikkelijk af straffen van foutjes „open gemaakt". Geen veranderingen in Belgische competitie De uitslagen van de in de Belgische ere-divisle gespeelde voetbalwedstrij den luiden; F C MechelenOlympique Charle roi 31, BeerschotRacing Brussel 0—2; FC Luik—Uccle Sport 5—4; SC Anderlecht—Lierse SK 1—0; Union St GilloiseAntweip 0—3; Berchem— Boom 20; SC CharleroiGent 3—1; LyraStandard. Deze resultaten hebben geen veran dering in het hoofd van de ranglijst gebracht. FC Mechelen leidt nog steeds met 41 punten uit 28 wedstrijden, ge volgd door Anderlecht met 38 uit 28 en Luik met 34 uit 28 wedstrijden. Ook in de staart is niets veranderd Racing Brussel en Lierse S.K. staan definitief onderaan en degraderen naar de eerste divisie. met bijval van duizenden Amsterdam se bewonderaars van Lenstra, een kwartier na de pauze bij de stand 1-1 de krachtige strijdkreet „Abe, Abe" aan, toen de Noordelijke kam pioenen een hoekschop forceerden. Abe, die nog geen doelpunt had ge scoord en al evenmin kansen had ge had door de Haarlems-verdediging heen te breken, nam de bal met een veelbetekenend resoluut gebaar naar de hoekvlag, terwijl de gehele Friese voorhoede zich gehoorzaam tussen de Haarlemse achterhoede bijna in het doel opstelde. Dat was nauwelijks no dig geweest. Kalm legde onze „inter- nationaal-voor-alle-plaatsen" het leder bij de vlag en lepelde bijna zonder aanloop te nemen met een achteloos schijnende zwaai van zijn rechter been de bal de lucht in. Als een ge masseerde billardbal maakte het leder een parabool over het veld, die zon der spelers het doel zou zijn inge draaid, maar die nu onder aanzwel lende juichkreten van het publiek op een springende massa spelers pal in de doelmond belandde, waar het de lange Jonkman was, die met een kop stoot Haarlem's- vonnis voltrok (1-2). Drie minuten later pikte de eeuwig slenterende Fries 30 meter van het doel een verdwaalde bal op en sprint te weg, omdat hij een doelpunt rook. Doorbrekend tussen Haarlems spil v. Daalen en linksback van Bakel, werd hij wat hardhandig ten val gebracht, hetgeen de roodbroeken een straf schop kostte. Zó hard knalde de Frie se voetbalmeester precies in de be nedenhoek, dat doelman Verkaaik geen lid bewoog voorgleer de bal van de ijzeren steunpaal terugketste (1-3). Abe had zijn plicht gedaan, hij trok zich terug in de Verdediging en viel verder niet meer op. Met een 3-1 zege vernietigden de Friezen nagenoeg de laatste Haarlemse kans op het lands kampioenschap. TAE HAARLEMMERS zijn weinig roemvol ten onder gegaan tegen Go Ahead, dat in eivol eigen huis spelend, met 4-1 de baas over EDO bleef. Dat weinig roemvol slaat dan nog niet zozeer op de cijfers als wel op het spel, dat de club van Schij- TNOOR EEN FRAAIE 2-0 overwin- ning op Helmond is DESK er uitstekend voor komen te staan. Het gaat nu verder tussen DESK en Dosko. Als scheidsrechter Aussum in Kaats heuvel beginnen fluit vangt een ze nuwachtige, harde en weinig fraaie wedstrijd aan. Direct zitten beide elf tallen fel op de bal. Meerdere corners leveren niets op. Tegen het einde van de eerste speeltijd weet Desk een tweetal prachtkansen niet te benut ten. De rust komt met blanke stand, waarmede Desk tevreden kon zijn. Na rust is Desk er iets beter in. Een prachtkans voor Desk levert een coi ner op, die achter gaat. Balvers denkt daama te doelpunten, doch door buitenspel gaat ook deze kans teloor. Na 20 minuten schiet André van Es van verre afstand juist onder de lat (1-0). Direct daarop volgt een prachtaantal van Helmond, door. Bui tendorp schitterend gestopt. Hel mond laat de moed niet zakken, doch de Desk-verdediging redt alles. Als na 32 minuten Balvers een bal van Antoon van der Ven krijgt toege speeld. jaagt hij nummer twee in het net. En al blijft Helmond met de moed der wanhoop vechten, het ein de komt met een 20 zege voor Kaats heuvel. De „stand is nu.: DESK 3 2 0 1 4 7-3 DOSKO 2 10 12 3-6 HELMOND 3 1 0 2 2 3-5 yUSSlNGEN heeft liet wel zeer sterk staaltje uitgehaald door in Limburg op het Kcrkrade-ter- rein met 2-0 te winnen. Jammer ge. noeg heeft deze eerste zege voorde Vlissiiigers geen resultaat meer, want hun degradatie styat vast. Het is een moeilijke partij geweest op een zwaar modderig veld. Kerkra de was het eerst aan bod, maar de voorhoede der Limburgers leed aan de pruts-ziekte, een kwaal waarin ook de achterhoede ging delen. Want toen back Gerarts de bal op zijn doel man wilde terugspelen deed hij dit te kalm, waardoor de bal in de modder bleef steken. Midvoor Lammers van Vlissingen haalde het geval echter uit de modder en rolde het langs de Kerkrade-doelman. Niet lang daama deed de Kerkrade-achterhoede weer vreemd. Weer werd er geknoeid waar van ook nu de Vlissingers profiteer den. De bal lag bijna in het doel toen hij door een der baks nog met de hand eruit kon worden gewerkt. De Graaf van Vlissingen benutte de daar voor toegestane strafschop puik, zo dat de Zeeuwen met rust een 0-2 voor sprong hadden. Daarna ging het spel op en neer, zonder dat er nog een doel punt viel te noteren. De stand Is thans: Tweede klasse Kerkrade-Vlissingen 0-2 Desk-Helmond 2-0 Derde klasse: SET-MOC 1-0 St. Michielsgestel-WSC 2-3 Geldrop-Mulo 3-0 Vierde klasse: UNA-ESV 1-3 ELIOisterwijk 1-2 Boxtel-RWB 3-2 Gilze-Kaaise Boys 1-3 Burgh-Meto 2-7 SITTARD KERKRADE VLISSINGEN 1 0 9-4 4-4 4-9 In een zeer fraaie wedstrijd heeft. St. Michielsgestel ondanks haar meerderheid de punten aan WSC moe ten laten. De strijd was nog maar 1 minuut aan de gang toen St. M. reeds de lei ding nam (1-0) door haar snelle cen- tervor. WSC niet ontmoedigd, pakte stevig aan en heeft succes als haar snelle linksbuiten op verrassende wij ze gelijk maakt (1-1). St. M. ziet echter nog kans om voor het verstrij ken der eerste helft opnieuw de lei ding te nemen (2-1) maar ook WSC zette er alles op en wist zo waai' in de allerlaatste seconde der eerste helft weer gelijk te maken. In de tweede helft zakte het peil een stuk omlaag. Het duurde tot 10 min. voor het einde toen WSC door haar middenvoor de leiding nam (2-3). IJoewel SET iets in de meerderheid was, was het spel van MOC toch van zodanig gehalte dat zij techniscn in geen enkel opzicht de mindere was van SET. Bij SET was het vooral door het ontbreken van v. Baest in de voor hoede mis. Alles moest over rechts komen en juist die rechterwing werd door MOC streng in bedwang gehou den. De rust ging met blanke stand in. In de tweede helft was MOC het 1 eerst in de aanval, waar-door de SET verdediging alles moest doen om doel punten te voorkomen. Bij een snelle uitval waarbij v. d. Punt en Embregts de bal opbrachten twijfelde de MOC verdediging, de keeper liep toe en het was een klein kunstje voor v. d. Put om de bal langs de toesnellende kee per te plaatsen (1-0). MOC beant woordde dit succes met vinnige aan vallen waarbij voor Hoendervangers opviel maar het lukte niet. Doxtel pakte direct flink aan en t 6pel was nog geen 10 minuten oud of reeds gelukte het -de gastheren tweemaal te doelpunten. (2-0), De Waalwijkers lieten zich echter niet ontmoedigen. De inspanning werd beloond, want nog voor de rust bracht van Velthoven do gelijkmaker door 2 maal te scoren. Tien minuten na de hervatting verwierf Boxtel door de centenoor, die ie bal met de hand mee nam. haar do-de Soelpunt (3-2). RWB bouwde aanval na aanval op, maar het gewenste resultaat bleef uit. Even voor het einde leek het of de Waalwijkers nog een zouden mogen juichen, maar de bal bleef Juist voor de doellijn liggen en kon net bijtijds door een achterhoedema» ve* Box tel worden weggewerkt. fMlze loopt dadelijk hard van stapel en weet na 10 minuten t.e scoren, welk doelpunt echter wegens buiten spel geannuleerd wordt. De Kaaise Boys trachten het spel te verplaat sen maar de verdediging van Gilze laat zich niet passeren. De rust ging dan ook met blanke stand in. In de tweede helft ls het Kaaise Boys, dat de scoren opent, maar Gilze weet uit een strafschop gelijk te maken (1-1. De Boys worden daarna sterker en dringen Gilze in het defensief. Bij een scrimmage voor het Gilze-doel maakt K.-boys (2-1. Nog voor het verstrijken van de tijd weten de bezoe kers deze voorsprong te vergroten (3-1). Gilze hieeft protest aangete kend tegen het medespelen van een ongerechtigde speler bij Kaaise Boys. De eeaste promotie-wedstrijd welke Meto tegen Burgh speelde is ln 'n klinkende overwinning voor de Hoo- gerh.-naren geëiëndlgd. Meto was vrij wel de hele wedstrijd in de meerder heid en had reeds na een kwartier een 3-0 voorsprong. Deze werd voor de rust tot 5-0 opgevoerd. In de twee de helft werd daaraan nog een doel punt toegevoegd. Tenslotte werd het 2-7. Ais Zondag a.s. in de thuiswed strijd tegen Burgh wordt gewonnen of gelijk gespeeld promoveert. Meto naar de derde klasse. VVANNEER het recept van uw huisarts zou aangeven: u neemt de pens van een kikvors, ofwel: u legge een behoorlijk uitgekookte schaaps- poot enz., dan zou u tenminste de brave man aan het verstand brengen, dat hij geen stap meer bij u in huis behoefde te zetten. In het dorpje Veerdegem, waar de kwakzalver Dokus Geeraert zijn domein heeft (in ons nieuwe feuilleton „De Wonderdoktoor" van Jos. Janssen wel te ver staan) is dat evenwel anders. Sterker nog; daar krijgt de jonge arts Steven, die bij zijn neef Manten en diens lieftallige dochter Thea (natuurlijk zijn ze verliefd en komen er bergen moeilijkheden!) zijn intrek neemt, geen schijn van kans op ook maar één patiënt. Dat wordt pas anders, wanneer neef Manten overal rondvertelt, dat Steven de meest bekwame kwakzalver van de wereld is en dan stromen de patiënten naar hem toe. Dat houdt dan plotseling weer op, als de burgemeester, dewijl hij zijn foei-lelijke dochter aan Steven wil koppelen, rondvertelt, dat de wonderdoktoor toch een qchte dokter is Hoe dan Steven tenslotte er in slaagt de liefde van de bevolking en de hem nog lievere liefde van Thca in een blijvend resultaat voor het leven om te zetten, moet u in de afleveringen van ons feuilleton maar zelf lezen. Met opzet om het geheel in de juiste sfeer te houden lieten wij de spelling van deze boeiende humoristische en levensechte roman ongewijzigd. Vele toneelliefhebbers zullen zich „De Wonderdoktoor" van de planken herinneren. Juist zij zullen met het meeste genoegen de sap pige bladzijden van Jos. Janssen in onze kolommen zien „opgevoerd". CLECHTS één punt had Zwart-Wlt nog nodig om zich zeker te kun nen voelen voor de le klasse. De wed strijd tegen Forward legde dus veel gewicht in de schaal, doch de tegen stand was te gering om van een hoc- key-gevecht te kunnen spreken. De volle buit sleepten dé Bredanaars in de wacht, zij maakten dus aan alle illu sies van Eindhoven een einde. Met slechts een verloren partij in de degradatie-competitie eindigde Zwart-Wit op de bovenste plaats van de ranglijst. Trouwens de degradatiecandidaten hebben het er, behoudens T.H.O.R., niet slecht afgebracht, want zowe! Breda II (heren) en T.H.O.R. II ble ven hun promotiecandidaten de baas. Een nog hangend protest stelt de be slissing voor Breda III nog uit. Om dc KNVB-beker TOP—Schijndel 5—3; Wilhelmina— Kolping ÜDW 25; Longa—Hclmon- dia 06; Zwaluw VFCRKTVV 01; Willem II—Hero 3—0; RBC—Middel burg 21; de ZeeuwenAlliance 1 5; GudokRKDVC 4—0; Vlijmense BoysHaarsteeg (terr. Haarsteeg) 05; Heusden—Ons Vios 12; RKF SVUno Animo 11; SartoDongen 31; VelocitasVeerse Boys (terr. Veerse Boys) 01; KorvelTAC 52; SVGHieronymus 25; WVOVOAB 4—2; ZundertRoosendaal 44; Gr. WitAdvendo 91; BoeimeerSCO 44; BredaniaPCP afg.; BSCVir tus 12; SteenbergenHSC 22; Odio Zierikzee 25; EMMde Patrijzen (terr. Patrijzen) 21; RCSZeelan- dia 22; RoburIerseke 36. Aid. Brabant. Promotie en degradatie: Maas 2Bredania 3 42; RAC 3RK FSV 2 5—0 (RAC kampioen). Vriendschappelijk: HeenSportief 13; Heen 2Spor tief 2 21; Jeka 2Boeimeer 2 00; Boeimeer 3Jeka 3 11; N. Borg- vliet 2—Odio 2 2—3: MOC 4—Val Aan 2 3—1; Dosko ARKFC A 1—0; BaronieEnschede 21; DoskoDFC 2; NEC—NOAD 2—3; Be Quick- Quick 50; BredaniaBred. Boys 2—3; Slany—NAC 2—1; Osti—NAC -2; SpartaNAC 02 (toer van NAC naar Tsjecho-Slowakije). Hockey heren Kampioenschap van Nederland! HHYC—Venlo 3—1. Promotie/degradatie: Eerste klasse Zwart WitForward 30; Breda 2 MEP 2—3. Demi finale Amsterdam beker: TilburgAmsterdam 22. Dames Kampioenschap van Nederland: QuickGroningen 21. Promotie/degradatie: Eerste klasse Noorden Dash-RAP 1—2. Korfbal Kampioenschap van Nederland: Het ZuidenWesterkwartier 27. Lawntennis Hoofdklasse: ELTV IDDV I 6—6; Leimonias II —Victoria I 7—5; Hilvers. LTC I— Park Marlot I 48. Overgangsklasse (Zuid): Breda LTVBred. Sportpark I 42 (afgebroken). Tweed klasse (Zuid): Bred. Sportpark IIRapid I 32 (afl gebroken); Ready IBreda LTV II. Derde klasse (Zuid): Bred. Sportpark IIIVolley II 23 (afgebroken); T.C. Tilburg IBred. Sportpark IV; Bred. LTV III—'t Hal ve Maentje 05 (afgebroken). Vierde klasse (Zuid) Philharmonie IIIBreda LTV IV 3-1 (afgebroken); Breda LTV VBreda Sportp. VI 1—4 (afgebroken); Breda Sportpark V—Luno 3—3 (afgebroken) NEDERLANDS B-TWAALF TAL TEGEN ENGELAND Het Nederlands B-twaalftal, dat 2de Pinksterdag te Sheffield tegen het Engelse team in het veld komt, is als volgt samengesteld: Aanval: dames: Maliepaard (Deto) en Terpstra (VKC), heren: de Rooy en Coster (beiden PSV) middenvak: dames: A. en M. Boekstra (VKV), en de heren Koopmans (Wordt Kwiek) en Kuiper (Vitesse) verdedi ging: de dames: Lohman (DOS) van Breda (SOS) en de heren van Eyk en Hey (beide Vada). Vweden won met 2de Davis Cup tennis-ontmoeting tegen Spanje. Zwitserland sloeg Parkistan met 2-1 en Ierland met 2-0 van Luxemburg. rje voetal-interlandwedstrijd Oos- tenrijk—Hongarije eindigde in een Oostenrijkse 3-2 zege. Jaap Meijer en Overdijkr beiden va" de Amsterdamse athletiekclub deden een aanval op het Nederlandse uurrecord hardlopen: dat met een af stand van 17 KM. 290 M. en 41 c.M. sinds 30 April op naam van Wim Bakker stoijd. Beide lopers slaagden erin het re cord te verbeteren. Jaap Meijer bracht het op 17 KM. 370 M. en 10 c.M. en Overdiik kwam tot 17 K.M. 34 M. er. 22 c.M. FILMPROGRAMMA. Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheidene films die deze week lopen. In de advertentie kolommen wordende rijksfilmkeurings- eisen genoemd. Grand, Goes: Zanzibar (14 jaar). Alhambra, Vlissingen: Operette liefde (14 jaar). Luxor, Vlissingen: Het doornige pad (18 jaar). Electra Bioscoop Middelburg: Wal vis in zicht (alle leeftijden). Ir. A. FRANKE OPVOLGER VAN Ir. TOXOPEUS. Wij vernamen, dat tot opvolger van lr. Toxopeüs, de directeur van Land- bouwherstel in Zeeland, die Woensdag a.s. een andere functie gaat vervullen, is benoemd, de heer A. Franke, in genieur bij de Prov. Waterstaat in N.- Holland en tevens waarnemend In specteur van de dienst Landbouwher- stel ln die provincie. TWEE EN DERTIG KOEIEN IN BESLAG GENOMEN. Vrijdag is op de Ooster-Schelde het schip van de beurtschipper M. uit Yerseke door de rivierpolitie te Wemel- dinge aangehouden. Aan boord bevon den zich 32 koeien, die in Leiden wa ren geladen. Het vee is in beslag ge nomen en voorlopig in een weiland op Schouwen gebracht. Men onderzoekt thans of hël hier een kwestie van vee smokkel betreft. POLDERHUIS WALCHEREN De polder Walcheren heeft bericht ontvangen, dat er geen goedkeuring J wordt gegeven voor de afbouw van het polderhuis, waarvan de fundamenten kort na 1940 in Middelburg werden ge legd. DE OVERDRACfiT DER DOOR H.M. GESCHONKEN PINKEN. De overdracht der door H.M. ge schonken pinken op Dinsdag 4 Mei om twee uur zal niet geschieden bij het station te Middelburg, doch op het terrein bij het stedelijk abattoir. DE HERDENKING VAN GEVALLENEN Op Dinsdag 4 "Mei Aan de burgerij wordt verzocht om 6 uur n.m. de vlaggen halfstok te hij sen. Om 7.20 verzamelen van de burge rij in de Brouwenaarstraat vóór de R.H.B.S. voor deelname aan de „Stil le tocht" naar de Noorder Begraaf plaats, alhier aan deze stille tocht kan elkeen deelnemen; de samenstel ling van de stoet geschiedt zonder rang of stand. De rechtstreeks nabestaanden der gevallenen en de vertegenwoordigers der bevriende mogendheden zullen echter aan het hoofd van de stoet gaan. Om 7.40 uur afmars naar de be graafplaats, langs de Singel naar de Koopmansweg in volkomen stilzwij gen zonder vlag of vaandel. Om 30 seconden voor 8 uur zal door hoornsignaal 2 minuten van volko men stilte worden aangekondigd; na de stilte van 2 minuten zal de al daar aanwezige vlag worden gehesen en zullen door het Vlissings Mannen koor D.O.U. 2 coupletten van het Wil helmus worden gezongen. Na beëin diging zal dan de burgerij gelegen heid hebben voor het brengen van een eenvoudige hulde, door het strooi en van bloemen op de graven. Toespraken zullen niet worden ge houden. Kippen doodgebeten. Toen dhr. Ch. Waelput als naar gewoonte 's mor gens zijn kippen ging voeren deed hij tie ontstellende ontdekking, dat ze alle op één na. door een onbekende hond waren doodgebeten. De kippen lagen verstrooid in tuin en boomgaard. De rijkspolitie stelde direct een uitgebreid onderzoek in. „E11 denk je. dat die man zich be reid zou verklaren, een positie als be heerder aan te nemen?" „Daar ben ik van overtuigd. Hij zei me, dat hij en zijn vrouw wel over enige middelen beschikten, maar te oud waren om de oprichting van 'n. nieuwe farm ook maar in overwe ging te nemen en dat ze daarom wilden proberen, ergens een aanstel ling te krijgen. Want het beetje geld dat ze bezaten was op de duur be slist onvoldoende om er stil van te leven en daar voelden ze zich tenslot te nog veel te rustig en te werklus tig voor. „Hoe oud zou die man wel zijn?" „Ik schat. hem. op 'n jaar of 46, 48, zijn vrouw Iets jonger. Ik geloof dat je er goed aan zou doen, eens met die mensen te praten. Als ze er op. in kun je nog altijd bin- lange tijd vertrekken." zouden gaan nen niet al te „Goed. Ik rijd morgen naar Serraos en zal daar eens met die van Stra len gaan praten." Fred Haswell zat, moede van zijn dagelijkse werk alleen in zijn villa niet ver van Regents Park, zoals de laatste tijd bijna elke avond en hij liet zijn geest over landen en zeeën dwalen tot aan het verre, onbekende punt waar hij vermoedde dat Nelly verbleef. Er lag een trek van zorg op zijn ge zicht en af en toe ademde hij diep. Waarom schreef Nelly niet? Hield ze niet meer van hem? Had ze geen tijd aan hem te denken? Was ze mis schien tenslotte ziek geworden? Of de kolonel? Of wat kon andei's de reden van dit onbegrijpelijk lang stilzwijgen zijn dat hem al sedert weken zo drukte en zijn bezorgdheid over het geliefde meisje van dag tot dag deed toenemen tot die in de laatste week tot een onverdragelijke hoogte was gestegen Enkel twee korte tekenen van leven had dr. Haswell sedert Nelly's ver trek ontvangen. Een kaart uit Bue nos Aires, die haar behouden aan komst aldaar vermeldde en die te vens meedeelde dat ze de reis ter stond per rivierstoomboot wilde voortzetten. Daarna een brief, die haar aankomst op de farm mededeel de en ln een toon van grote teleur stelling geschreven was, omdat Nelly nog steeds haar vader niet had ge zien. Haar vader, die haar immersin een van zijn telegrammen had ver zocht, spoedig over te komen, en die bij haar aankomst niet op de farm bleek te zijn Dat was alles geweest en sedertdien had hem geen regel van Nelly be reikt. Was het niet verklaarbaar, dat be zorgdheid en onrust ook hem meer en meer kwelden? EN TENSLOTTE. Er lag een zwoele zomerwarmte on der de kastanjebomen van de tuin. De maan liet zijn stil. wit licht over de gazons vloeien zodat ze een zil ver aehtige tint kregen. De geur van bloeiende rozen zweefde door de open vensters naar binnen De bel ging. Haswell hoorde zijn be diende open doen eft met iemand fluisteren. Hij lette er nauwelijks op. Wat ging het hem aan? Alles was hem volkomen onverschillig. Brieven werden om deze tijd niet bezorgd, dus Toen hoorde hij de deur achter zich openen. StappenHet ritselende, zachte ruisen van zijdeeen stem „Fred Confuus sprong hij overeind. Daar wierp zich iemand tegen zijn borst, armen omsloten hem en een meisjesmond stamelde: „Fred, lieve FredDaar zijn we! En ik kon niet wachten. Peter moest met me meekomen om jou te halen. Dit ls namelijk mijn broer Peter, die hele maal niet dood ismaar kom nu vlug mee, oom Thomas en mijnheer Berry verwachten je in ooms villa. We zijn daarjuist aangekomen Fred was helemaal in de war. Het was aisof een hele berg van zijn ge moed viel. Hij kon er maar nauwe lijks stamelend uitbrengen: „Moer waarom heb Je niet geschreven, Nel ly, of getelegrafeerd?" GetelegrafeerdEyen flitste het door Nelly's geest hoe een telegram haar naar Brazilië had geroepen, 'n telegram dat bestemd was om een ander weerzien voor te bereiden. Een weerzien dat nooit plaats had, omdat de ondertekenaar van het telegram al maandenlangdood wasMaar toen ze in Freds ogen keek, was deze sombere herinnering spoedig naar de achtergrond gedrongen door dit we derzien. „Ik weet," antwoordde Nelly, „hoe verschrikkelijk het ls, op een weer zien te moeten wachten, hoe Je dan de dagen aftelt en hoe eindeloos langzaam die verstrijken. Dus wilde ik je dat besparen en Je liever ver rassen." Vijf minuten later zaten ze in Villa Ronald aan de gedekte tafel en Kloek serveerde met een stralend uiterlijk de thee. E11 toen kwamen de verhalen los te beginnen bij het telegram onder tekend door een dierbare dode, maai verzonden door d'ens moordenaar. EINDE DINSDAG 4 MEI 1948 HILVERSUM II, 415 meter 7 nws; 7.15 gr; 7.45 morgengeb; 8 nws en welk boek?; 8.15 pluk de dag; 9 licht baken; 9.30 w sl; 9.35 ochtendconc; 10 kleutertje; 10.15 Manécanterie des petits Chanteurs a la croix de bois; 10,30 schoolradio; 11 Beethoven; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 duetten van Mendelsohn; 12.03 piano; 12.30 weeroverz; 12.33 Vaudeville ork; 13 nws; 13.20 Vaudeville ork; 13.45 boek der boeken; 14 kamermuz; 14.30 on der ons; 15 schoolradio; 15.30 gr; 16 zonnebloem; 16.30 ziekenlof; 17 na school; 17.15 Ivor Morton en Dave Kaye; 17.30 wigwam; 17.45 Nationaal programma ter herdenking van de be vrijding over beide zenders: 18.05 herd bijeenkomst in de Ridderzaal; 18.45 Oorlogsgravenstichting; 18.50 omr ka- merork; 19.25 Valerius liederen; 19.30 herdenkingsreportages; 19.37 Waals- dorperduinen; 20.10 epiloog; 20.15 voortz prog van de dag; 20,15 nws; 20.20 piano; 20.30 Het lied van Ber- nadette; 23 nws; 23.15 gr. HILVERSUM I, 301 meter 7 nws: 7.15 ochtendgymn; 7.30 dagopening: 8 nws; 8.15 aubade; 8.45 piano; 9.15 mor genw; 9.30 De Moldau van Smetana; 9.45 arb vit; 10.30 vr tot vrouw: 10.35 sopraan en piano; 10.50 kleutertje; 11 orgel; 11.45 De blauwe wimpel; 12 rumba, tango en zamba; 12.30 weer- pr; 12.33 platteland; 12.43 viool; 13 nws; 13.15 Avroleans; 14 met naald en schaar; 14.30 Vladimir Horowitz, piano; 15 matinee; 16.25 Het Rauter proces; 16.35 gr; 16.45 schoolbel;^!' Dat kun jij ook; 17.30 piano; 17.45 nws; 18 Nationaal progr.. zie Hilv. II: 20.15 nws; 20.20 kamerkoor; 20.45 Een licht in de duisternis; 21 Musicorda str ork; 21.30 beroemde liederen; 22.05 balletsuite van Handel; 22.15 buitenl. overz; 22.30 K win te: spel ets; 23 nws; 23.15 Harold en Italië. BRUSSEL, Vlaams, 321 meter 1215 ork Eddy Ferrari; 13 nws; 13.15 Rich Strauss: 19 nws; 19.30 gr; 19.50 La Madonna del buon cammioo: 20 omr ork; 21 actualiteiten; 21.15 operette: 22 nws; 22.15 Mozart; 22.50 nws; 22.5a Mozart. 1

de Stem | 1948 | | pagina 2