Goldsehmit won de lauwerkrans Het wrede spel rond de Klaagmuur ALASKA: Het sleutelgat tussen 2 wereldrijken IN 'T KORT VIERDE JAARGANG No. 1065 MAANDAG 3 MEI 948 Verdeeldheid der Arabieren brengt de Joden voordeel Een vriend van Hitier Fruitoogst 1948 Voor Zeeland en Brabant de beste verwachtingen DE RONDE VAN NEDERLAND - De één-Mei viering Wisselend bewolkt Laatste weinig opwindende étappe voor Van Beek „Wie dit land bezit, heeft de wereld" Voor zeven millioen dollar stond Rusland het af Pluim De Zeeuwse Bond van O.V.W.'ers Uitgave N V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A F J Acrnoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J- M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestellmg) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland TIET NOOLOT NADERT MET RASSE SCHREDEN PALESTINA: de fatale dag van 15 Mei, waarop de Britten het mandaat zullen neerleggen. Het door bloedige onlusten geteisterde land is nu volgens de berichten omringd door een gordel van Arabische troepen, die volledig ten oorlog toegerust ge reed staan om tot de aanval over te gaan. Er komt bij dit alles langzaam maar zeker nog een merkwaardig „voor lopig vermoedelijke" wending in dit bloedige spel: de Arabische partij, die gelijk bekend onderling verdeeld is, schijnt een duidelijke neiging te verto nen in twee grote kampen uiteen te vallen: de Groot Moefti van Jeruza lem en Emir Abdullah, koning van Transjordanië. Met deze laatste zou vol gens de hardnekkige geruchten de Haganah en de Irgoen een geheim verdrag inzake de verdeling Palestina hebben gesloten Wat er van dit alles waar is, valt in dit stadium nog moeilijk te beoor delen. Gemakkelijker is het uit de bekende feiten de meest voor de hand liggende mogelijkheden te reconstru eren Doen we dat, dan komen we ongeveer tot de volgende slotsom: De Moefti was een bijzonder aanhanke lijk vriend van Hitier en heeft zich de eeuwige haat van de Joden op de hals gehaald. Diezelfde Moefti heeft ren onvemzoenlijke vete lopen met Kmir Abdullah en het is dus geens zins al te gewaagd om te veronder stellen, dat die twee verbitterde te genstanders van één en dezelfde fi guur in het Arabierenkamp gaan sa menspannen. Opvallend is ook immers geweest, dat de Joden nimmer bezwaar maak ten tegen een verdeling van Palesti na, waarbij eventueel een zeer groot gedeelte aan het Rijk van Abdullah zou toevallen. En nu wil het verhaal dat er een geheim verdrag bestaat, waarbij de Joden Palestina aan Ab dullah laten onder voorwaarde, dat zij dan in een bepaald gebied een „Vrij Tehuis" zouden hebben. Wat hier ook van zij, de algemene toestand blijft zich toespitsen. De Britten hebben bekend gemaakt, dat zonder meer op ieder zal worden ge schoten, die het waagt het door hen momenteel bezette gebied te naderen De Haganah heeft verklaard, dat pant ser eenheden uit Syrië en de Liba non de Palestijnse grens hebben over schreden. In Noord-Palestina is door de Arabische legers een „proef-inva- sie" gepleegd. Ook zijn sterke een. heden uit Irak op weg naar Palesti na, naar schatting staan 20.000 man Egyptische troepen eveneens gereed het H. Land te „redden". En wanneer men mocht menen, dat er in het land steeds minder Britse troepen komen, dan vergist men zich wel zeer sterk. Er worden kleine hoe veelheden aan land gezet, terwijl ook grotere eenheden hulptroepen onder weg zijn (men zegt: ter vervanging van de troepen, die Palestina verla ten!). Inmiddels beraadslaagt de Vei ligheidsraadIn afwachting van dit alles hebben de Joden de mobilisatie afgekondigd voor alle mannen van 25 tot 35 jaar. Het hoofdkwartier van de Arabi sche strijdkrachten in Palestina heeft te Damascus bekend gemaakt, dat de Abdullah van Transjordanië. Joden de Arabische voorstad van Je ruzalem Katamon Zondagmorgen heb ben aangevallen, „nadat Britse in terventie een Arabische tegenaanval verhinderd had". Het communiqué zegt voorts, dat Arabische strijdkrachten Haganah- formaties in het Joodse gedeelte van Jeruzalem gebombardeerd hebben Een oefenkamp en munitieopslagplaatsen van de Haganah werden in brand gesto ken. In het gebied van Safad in Noord Palestina zijn de Arabieren terugge trokken na zware schade te hebben toegebracht aan de Joodse kolonie Harawi. Nader wordt gemeld, dat door per soonlijke tussenkomst van de eerste secretaris der Palestijnse regering, sir Henry Gurney, een wapenstilstand van achtenveertig uur is tot stand ge bracht tussen Arabieren en Joden in deArabische voorstad Katamon in Z. Jeruzalem. Groot-Moefti van Jeruzalem. f<HURCHILL komt 6 Mei a.s. op Schiphol aan voor het „Congres van Europa". Mgr. Giobbe, aposto lisch internuntius te Den Haag, zal het Vaticaan op dit Congres vertegen woordigen. ARGENTINIË zal graan leveren, als de landen, die brood nodig heb ben, de prijs daarvan niet te laag stel len, zo zeide president Peron. ATOOMENERGIE pRESIDENT Truman heeft ver- klaard, dat naar men hem had medegedeeld, grote ontdekkingen wat betreft het gebruik van atoomenergie voor vredesdoelein den te wachten stonden. Het gezegde van wijlen Henry Ford, dat de wetenschappelijke resultaten naar aanleiding van de tweede wereldoorlog de door de oorlog aangerichte schade meer dan vergoeden zouden, zou tot op zekere hoogte bewaarheid worden Truman deelde dit mede in een toespraak voor het nationaal ge zondheidscongres. TAE BENELUX-ministers van Oorlog zijn weer uit Londen van hun besprekingen inzake de Westerse mi litaire alliantie teruggekeerd. TT RENTENBROOD kost f 1.00 per brood van 800 gram en 8 ets per bolletje van tenminste 50 gram. Ieder brood moet 20 pet. krenten, rozijnen of succade bevatten. TAE PRIJSVERLAGING van 't brood te Haarlem vindt z'n oorzaak niet in het feit, dat de Haarlemse bakke rij het brood inderdaad 2 cent goed koper kan leveren, doch deze prijs verlaging is een gevolg van de strijd om debiet tussen enige grootbedrij ven en een groot aantal kleinbedrij ven, deelt de ondervakgroep Bakkerij ons mee. Ty/rELATI" 'is een missie-tentoon- stelling in Zwolle, waarop 8 Missie-orden vertegenwoordigd zijn. Z.E. Kardinaal de Jong zal op He melvaartsdag de expositie bezoeken. .R.V.A. herdacht Zaterdag 1 Mei haar 100-jarig bestaan in de leger plaats Oldenbroek. Tal van autoritei ten en officieren waren aanwezig. TAE MISSIESCHOOL voor jonge vrouwen werd Zaterdag te Ub- bergen door Mgr. Mutsaerts plechtig ingewijd. Deze school werd gesticht op initiatief van de „Vrouwen van Nazareth". TAE MOORDZAAK te Naaldwijk is nog niet opgelost. Wel heeft men ernstige verdenking tegen een van de drie in hechtenis genomen personen. rpEGEN BETJE WEHRY, een Joods meisje dat vele uitstekende ille galen aan de S. D. heeft verraden, is de doodstraf geëist. pEZAGVOERDER ROMIJN van de „Aagtekerk" ontving uit handen van Prins Bernhard de hoogste mili taire onderscheiding (De Willemsor de). Met hem werden 33 andere dap peren onderscheiden. TAESKUNDIGEN verwachten, mits geen nachtvorst optreedt, een goede oogst van kersen en pruimen. Tijdens de bloei waren de weersom standigheden en de voorwaarden voor bestuiving gunstig. De bloei der pe ren was van matig tot slecht in ge heel Nederland. Men heeft dan ook voor deze fruitsoort geen grote ver wachtingen. Men gelooft niet, dat de bloei der goudreinetten, welke bomen ongeveer een kwart van de Nederlandse appel boomgaarden uitmaken, goed zal zijn. In de Betuwe, de IJselstreek, Limburg en Utrecht verwacht men voor ande re soorten evenmin gunstige resulta ten. Vroege soorten en sterappels staan er wat beter voor. De toestand in Zeeland, Brabant en Noord-Holland is over het geheel ge nomen beter. De Zeeuwse fruittelers verwachten zelfs een goede oogst en appelen, een matige perenoogst en goede oogsten van bessen, pruimen en kersen. Met de aardbeien, speciaal met de vroege soorten staat het over het al gemeen niet best. Men verwacht een betrekkelijk kleine oogst. TR. PH. AUBERT, directeur van de afdeling fruitteelt van het land bouwproefstation te Lausanne, die met een gezelschap Zwitserse fruittelers enige dagen ons land bezocht, zeide o.m.: Wij hebben het meest geleerd van uw voortreffelijke organisatie op het gebied van de verkoop. De Coö peratieve veilingen, de bedrijfsbon- den en de discipline van de deelne mers en leden, aldus ir. Aubert, zijn waardige voorbeelden voor het bui tenland. Beker competitie KlSC-lVUDDlïLBCDG 2-1. Na een kort offensief van Middel burg nam de thuisclub resoluut de leiding over, maar door onvoldoende afwerking in de voorhoede, bleven voorlopig goals uit. Uit een moeilijke positie wist A. Beens echter te sco. ren met een fraaie schuiver 10. In de tweede helft van de wedstrijd was het weer Middelburg dat hard van stapel liep en RBC dikwijls bui tenspel zette, doch de gastheren na men geleidelijk aan het offensief weer over. Eerst 'n goed kwartier voor het eind was de overwinning ze ker toen de linksbuiten RBC een 2-0 voorsprong gaf. Bij een vlugge doorbraak redde Middelburg nog de eer 2—1. ODIO-ZIERIKZEE 2-5. Niettegenstaande Odio in deze wed strijd technisch beter spel demon streerde heeft ze toch een gevoelige nederlaag te slikken gekregen. Voor rust was de thuisclub het meest in het offensief en zag kans tweemaal de juiste plaats te vinden (20). In de tweede helft wierp zierikzee zich enthousiast in de strijd en liet de Odio-keeper niet minder dan 5 maal vissen. STEENBERGEN-HSC 2-2. Direct na het bgein gaf de links buiten zijn club de leming en kwartier iater maakte hij er Een breeduit lachende Goldsehmit en een glundere Jan Pijnenburg, die als leider van de Luxemburgse ploeg optrad maken een donderend toegejuichte ereronde in het Olympisch Stadion. T\E EERSTE MEI is alom in de we- reld gevierd als de eerste dag van de maand, toegewijd aan de Moe der derChristenen. Deze dag wordt eveneens sinds enkele jaren gebruikt als „dag van de arbeid", voor de oor log broederlijk door vele arbeiders feestelijk gevierd. Dit jaar was er in de viering een scherpe scheiding naar politiek in zicht: communisten hielden zich af zijdig van de socialisten, anders-ge oriënteerde arbeiders vierden de dag in waardige stilte ofmet de Ro zenkrans. Niet deze laatste groep zal het geweest zijn, die schuldig staat aan het uitlokken van de hier en daar voorgekomen kleine ongeregeldheden Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot ma tige wind tussen West en Noord. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Vandaag zon onder 20.07 uur. Maan op 3.46 uur. Morgen zon op 5.05 uur. Maan onder 14.45 uur. (Van onze speciale verslaggever). AMSTERDAM, Zondagavond. TEAN GOLDSCHMIT, een buitengewoon sympathiek jongmens, die algemeen als de beste en meest regelmatige renner beschouwd ge worden is, heeft de eerste Ronde van Nederland«op zijn naam geschre ven. De lauwerkrans en de grote zilveren beker kwamen bij hem in goede handen, want hij was tevens de aanvoerder van een sportief en met beleid rijdende ploeg, waarin zulk een voortreffelijke verstandhou ding aanwezig was, dat zij in alle opzichten ten voorbeeld aan alle an dere kon worden gesteld. Want als eenzelfde goede samenwerking had bestaan bijvoorbeeld bij de Zaanstreek-équipe, zou niet Goldsehmit, maar Bakker als overwinnaar in het Amsterdamse Stadion zijn binnen gereden. Nu moesten de Zaankanters tevreden zijn met een eerste plaats in het landenklassement. (Van onze speciaie verslaggever.) AMSTERDAM, Zondagavond. He tiende en laatste étappe voerde de karavaan, die tot vijftig man was geslonken, van Rotterdam door de in schitterende kleurenpracht liggende bloembollenstreek. Gerrit van Beek heeft het genoegen gesmaakt deze slot-race te winnen. Deze laatste étappe was in feite een weinig opwindende. Nadat de Korver en de Luxemburger Diderich aanvan kelijk een uitlooppoging hadden ge daan, die slechts een kort leven be schoren was, volgden van Beek en Kirchen niet veel langer daarna dit voorbeeld. In de hoofdgroep, die in tegenstelling tot Zaterdag nu niet in stukken en brokken gesneden werd, maar tot practisch het einde toe bijeen bleef, deed men geen moeite om de brutalen vóór hen tot de orde te roe pen. Allen zwermden rondom de Oran je truidrager, die natuurlijk slechts steun kreeg van Clemens, Diderich eri Kemp. Het tempo in het peleton bleef enige kilometers beneden dat van v. Beek en Kirchen. Het lag in de lijn, dat de Luxemburger op zijn beurt geen hulp ging bieden aan van Beek, van daar dat deze uitstekend fietsende Zaankanter van Wassenaar af tot in de hoofdstad toe, aan de kop heeft moeten fietsen. Practisch gesproken komt het dus hier op neer, dat van Beek, die circa 140 kilometer alleen gereden heeft met de Luxemburger aan zijn wiel. Het is deze omstandigheid, welke bijzondere waarde doet toekennen aan de overwinning van deze jonge renner, die reeds als amateur zulk opzienbarende verwachtingen wekte en door deze rit op deze manier te winnen bevestigde, dat hij de beste Nederlander was in deze Ronde. De tocht door Zuid- en Noord- Hol land heeft qua belangstelling en en thousiast medeleven het van de rest van Nederland gewonnen. Hoeveel mensen langs deze ongeveer 180 K.M. lange route heben gestaan is niet te schatten, maar het was ontzagwekkend, Evenals met Francken en Lambrichs daags te voren, maar dan in nog iets sterkere mate, was het ook voor - van Beek tijd, dat de Olympische toren in zicht kwam, want er waren nog maar anderhalve minuut van de voorsprong over, toen hij, bejubeld door de hoofd stedelijke bewoners en die in het Sta dion, waar een veertigduizend bezoe kers waren geteld, de eindstreep bereik te. De Luxemburger kwam precies een fietslengte op hem tekort. Geen uitvallers £)e vijftig renners, die om tien halfeen uit de Maasstad waren weggereden kwamen ook allen in Am sterdam aan. Negentig in totaal heb ben dit vreugdevol binnenkomen dus niet meegemaakt. Van de Spaanse ploeg was er niet één over. Acht Bel gen (vier van elke ploeg), twee Fran- JJET garnizoen in Alaska zal verdubbeld worden. Dit zinnetje dat voorkomt in het beperkte herbewapeningsprogramma, dat de Amerikaanse minister van Defensie, Forrestal binnenkort zal voorleggen aan het Amerikaanse Con gres, heeft de aandacht van het publiek in de Ver. Staten nog meer gevestigd op het ontzaggelijk grondgebied van 1.376.280 km2, dat in het hoge Noorden toebehoort aan de Ver. Staten. Alaska, dit bijzonder grote schiereiland waar de Sovjet-Russische vlie gers vier jaar geleden nog jagers in ontvangst kwamen nemen, welke aan da Sovjet-Unie geleverd werden krachtens de Amerikaanse Leen- en Pachtwet op vliegvelden waarvan alleen de Amerikaanse stafofficieren en enkele geisoleer- de pelsjagers de ligging kenden Dit Alaska is van de Sovjet-Unie gescheiden door de Straat van Bering, die op sommige punten nauwelijks 75 km breed is. Nu is het merkwaardig dat de enige gemeenschappelijke grens tussen de beide super-mogendheden, die het lot van de wereld in handen hebben, een grens zonder ijzeren gordijn is.. Deze grens wordt in de zomer slechts gepasseerd door enige Eskimo's in hun kajaks; zonder twijfel zijn zij zich nauwelijks of niet bewust van de ideolo gische afgronden, welke verondersteld worden hen te scheiden. „DE DWAASHEID VAN SEWARD." ^laska behoorde tot op 29 Maart 1867 aan het Tsarenrijk. Sinds het be gin van de 19e eeuw hadden de Russen er enkele centra gesticht en hun kolo nie die zij pralerig „Russisch Ame rika" noemden scheen aanvankelijk bestemd tot een tamelijk benijdens waardige welvaart. Doch al spoedig werd Alaska een verliespunt inplaats van een winstpost op de balans van de Russische expansie. En in December 1866 besloot een te St. Petersburg ver gaderde ministerraad, om aan de Re s'11? te Washington de koop van dit ten ed, voor te stellen, ondanks de mirrt nd van verscheidene Russische Roll s' ^ie van oordeel waren, dat ïana-rt11 '«Ier stukje grondgebied ae Oceaan, die van wereldbete kenis is, moest bewaren." Gelukkig was er in 1867 te Washing ton een minister van Buitenlandse Zaken, die een voorstander was van Amerikaanse gebiedsuitbreiding: Wil liam Seward, die genegen was om over de koop met het Gouvernement van de Tsaar te onderhandelen. Avontuur lijk als hij was, hield Seward zich niet erg bezig met de politiek t.a.v. het Amerikaanse Zuiden, een politiek, wel ke op dat ogenblik kort na afloop van de Secessieoorlog alle Amerikaanse po litici aantrok en bezighield. Alvorens hem Alaska werd aangeboden, wilde Seward reeds de republiek San Domin go in de Antillen annexeren en van Denemarken enkele kleine eilanden kopen, die dit nog bezat in de Antillen- zee. Hier had hij echter geen succes mee en hij keerde zich dan ook naar de Stille Zuidzee, waar hij een mees terstukje leverde door het strategisch gelegen eiland Midway te annexeren. Men, kan zich dus voorstellen hoe gre tig hij inging op het Russische aan bod, dat hem werd gedaan door Stoecki de ambassadeur van de Tsaar in Was hington. Geheel Alaska voor zeven millioen dollar! - Seward liep over van enthou siasme bij het horen van deze prijs, maar het Amerikaanse Congres, dat eerst niets afwist van deze buiten zijn weten gevoerde onderhandelingen, was sceptischer gestemd. De pers van de oppositie stak de draak met „de dwaas heid van Seward", en zekere congres leden, onder wie de afgevaardigde Fer ris uit de staat New-York, vroegen waarom het staatsdepartement (Ame rikaans Ministerie van Buitenlandse Zaken), onderhandelde over de aan koop van „dat ongastvrije, vervloekte. Godverlaten land, welks waarde nul is en dat, indien men er een kolonie van zou willen maken voor de Ver. Staten, een besliste schadepost en een belasting van eerste rang zal worden." Doch eindelijk kreeg Seward door de kracht van zijn argumenten en, zoals beweerd wordt, steekpenningen de goedkeuring van het Congres, dat op 23 Juli 1868 met 113 tegen 43 stem men tot annexatie van „Russisch Ame rika" besloot. Heden ten dage denken de Ameri kanen niet zonder emotie terug, aan wat er gebeurd zou zijn indien het Congres doof ware gebleven voor de verschillende argumenten van die stout moedige minister van Buitenlandse Zaken, en op het ogenblik zeker nu Alaska als het ware het sleutelgat vormt tussen de twee geweldige we reldrijken, die op alle gebieden elkan ders tegenstanders schijnen, is het be zit van Alaska voor Amerika van uit zonderlijke waarde. Iedereen erkent thans de juistheid van de in 1936 door Generaal Mitchell gedane voorspelling: „Ik geloof, dat wie Alaska bezit, de wereld heeft." DE INBOORLINGEN. JJoch indien de Ver. Staten er dank zij Seward prat op gaan dit stra tegisch schiereiland te bezitten, is het toch niet zonder ongerustheid dat zij er hun blik naar richten. Want Alaska welks oppervlakte een vijfde van die der Ver. Staten meet, is leeg: men telt er slechts 90.000 bewoners. En van die 90.000 zijn er 32.460 Indianen, Aleoeten en Eskimo's, die verteerd worden door longtuberculose. Het sterftecijfer is er door de tuber culose dertien maal hoger dan in de Ver. Staten; en omdat de helft van de bevolking er in 17 kleine nederzettin gen leeft, is het besmettingsgevaar er zeer groot. In 1943 vestigden twee Ame rikaanse specialisten, onder wie dr. Carl Buck van de „American Public Heatlh Service" (het Amerikaanse Gezond heidswezen), na een medische inspec tietocht door Alaska de aandacht van de Amerikaanse regering op deze toe stand. Thans patrouilleert een motor boot, toegerust met Röntgenapparaten in de Golf van Alaska, houdt stil Hij de Indiaanse en Eskimose vissersneder zettingen en onderzoekt er de zieken, die zoveel mogelijk worden ingewijd in de eerste grondbeginselen van de hy giëne. Deze eerste, maatregel is overi gens beslist als onvoldoende aange merkt door dr. Albrecht, die in 1945 benoemd werd tot Commissaris van het Gezondheidswezen in Alaska en, door het krachtig voeren van een pers campagne in de Ver. Staten, het zwij gen over deze kwestie verbrak en haar onder de aandacht van het Congres bracht. NATUURLIJKE RIJKDOMMEN; ECONOMISCHE ARMOEDE. gijna 58.000 blanken in Alaska hou den zich druk bezig met de econo mische toekomst van het gebied. In 1898 is Alaska het land van de goud- jacht geworden: duizenden goudzoekers woelden aan de grenzen van het Ca nadese Hoge Noorden de Yukon-vallei om. Later waren zelfs de omstreken van de Staat van Bering aan de beurt; want ook in het gebied om Nome waren nieuwe goudlagen gesignaleerd. Zeer weinigen vonden er goud, -doch enigen bleven en stichtten Fairbanks, „De Koningin van het Noorden", waar 5000 mensen thans nog leven van het goud dat nog in deze streek gevonden wordt. Daarna kwam in 1910 de jacht op het koper in de streek van Cordova. Gedurende dertig jaar werden de ko- periagen er intensief ontgonnen. Doch in 1938 waren z|j uitgeput. „Men heeft er voor 200 millioen dollar koper gewonnen", zei in 1941 de Gouverneur van Alaska Ernst Gruening: „Wat blijft er ons nu nog van over? Een ge weldige uitholling in onze grond? Neen erger dan dit'. Drie steden in dez,e mijnstreek zijn in spooksteden ver anderd!" Cordova! Deze naam herinnert in beknopte vorm aan het economisch lot van Alaska tijdens de laatste veer tig jaar. Het is een zeer rijk gebied, rijk aan vis, aan goud, aan koper; de bodem bevat er meer steenkool dan Pensylvanië, het steenkoolgebied der V.S.; de onredelijke en wilde exploi tatie is echter nauwelijks voldoende om er de 58.000 blanken in leven te houden. Een enkele man is echter de bezieler en de organisator van deze kleine maatschappij geworden, waar nog het vuur van de eerste Amerikaanse pio niers wordt wakker gehouden. Hetvis de bovengenoemde Emest Gruening, die in 1939 door Franklin Roosevelt tot Gouverneur van Alaska werd be noemd. Sinds jaren voert Gruening 'n campagne onder de leuze: „Alasko voor de bewoners van Alaska!" Hij verklaar de de oorlog aan de mijnmaatschap- pijen en aan de visserijmaatschappijen die hun zetels, in de Ver. Staten zelf hebben, Gruening beschuldigt hen al len van het „overpompen" van het es sentiële van de rijkdom van Alaska naar de Ver. Staten. Thans vraagt hij dat Alaska de 49e Staat van de Ver. Staten zal worden. Tien jaar geleden zou men niet naar hem geluisterd heb ben. De Sovjetdruk geeft echter aan dit gebied een nieuwe belangrijkheid. Men vertelt dat onlangs Gouverneur Gruening op een diner de volgende toast uitbracht: „Op Jozef Stalin, de beste vriend van Alaska..." sen en twee Italianen overleefden de Toer en drie Zwitsers. Vijf Limburgers reden haar uit en de navolgende ren ners uit de Brabantse equipes moch ten de grandioze ontvangst in de hoofd stad beleven: Frans v. d. Zande en Alfons Stuijts (Brab. A.-ploeg; Ber nard Francken, Toon Steenbakkers, H. Maas en J. van Gelderen (van de B.- ploeg. De Noord-Hollandse ploeg arri veerde met vier renners, de Zuid-Hol landse met eenzelfde aantal en die van de Zaanstreek met het grootste •aantal overblijvende: zes. Twee indi- viduelen hebben de lange tocht vol bracht. Een die met ere genoemd mag wor den is Fons Stuijts; hij is de acht en dertig reeds gepasseerd en desondanks heeft hij een buitengewoon fraaie Ronde gereden. Erg spijtig heb ik ge vonden. dat Hopstaken niet bij de over- blijvgnden is geweest. Maar hij deed zulk voortreffelijk werk, dat men nog meer van hem verwachten kan. yOL BEWONDERING heeft de Karavaan tijdens de tocht door Nederland toegekeken, hoe de rijkspolitie welke haar door 't ver keer heen moest loodsen, haar zware taak heeft verricht. Zij deed het rustig, sympathiek en met 'n gemak alsof zij nooit anders had gedaan. Geen enkel ongeval is voorgevallen en dat is wel de grootste verdienste die haar mag worden toegeschreven. Op buiten gewoon sportieve wijze ook ver richtte zij haar taak en als deze eerste Ronde geslaagd is, dankt sportief Nederland dat voor een groot deel aan de begeleidende rijkspolitie. In één adem noemen wij de he ren Lex Kuckelkorn en Meijs. Zij dirigeerden met flair en bereid willigheid naar allen kanten. Daar om óók op hun hoed 'n pluift. Het is al 't minste wat hen gegeven kan worden. De pers heeft veel vreugde aan dit kranige tweetal beleefd! De uitslag van de laatste etappe is: 1 van Beek 4.35.07 (met 1 min. boni ficatie) 2 Kirchen (Luxemburg) 4.35.37 (met V2 min. bonificatie); 3 Loos 4.36.59; 4 Michiels (België) 4.36.59 5 Bernardoni (Italië) 4.36.59; 6 Poels (België) 4.37.59; 7 Goutorbe (Frank rijk) 4.37.95; 8 Harm. Smit 4.37.05; 9 Sijen 4.37.05; 10 Steenbakkers 4.37.05 Het eindklassement der eerste 20 geplaatsten is: 1 Goldsehmit (Luxemburg) 44.04.00; 2 Rogiers (België) 44.05.52; 3 Vooren 44.05.53; 4 de Korver 44.07.59; 5 Van Beek 44.10.19; 6 de Ruiter 44.J1.18; 7 Bakker 44.14.25; 8 Kirchen (Luxem burg) 44.17.13; 9 Motké 44.19.28; 10 Tallieu (België) 44.19.43; 11 Loos 44.20.22; 12 Poels (België) 44.23.17; 13 Tarchini (Zwitserland) 44.29.24; Francken 44.31.52; 15 Lambrichs 44.33.51; 16 Clemens (Luxemburg) 44.34.18; 17 Sijen 44.34.51; 18 Janssen 44.39.16; 19 Bernardoni (Italië) 44.39.48 20 Van der Zande 44.40;28. Het eindklassement ¥oor de ploegen luidt als volgt: 1 Zaanstreek 132.30.37; 2 Luxemburg 132,55.31: 3 Zuid-Holland 133.17.02; 4 Noord Holland 133.24.44; 5 Limburg 133.47.58; 6Beigië A) 133.59.33; 7 Bel gië B>: 134.26.22 8 Frankrijk 134.37.27; 9 Zwitserland 134.42.52; 10 Noord-Bra bant B 134.54.07; 11 Noord-Brabant A 135.13.00. (Vervolg op pag. 2) een 2—0 van. *n de tweede helft w"-»- de bo J- jes verhangen. De HSC-linksbuiten reduceerde spoedig de (achterstand tot 2—1 en profiteerde vervolgens dankbaar van een fout in de verde- ging van Steenbergen (22)De midvoor der thuisclub kreeg daarna een dot van een kans om het win nende doelpunt te scoren, doch hij schoot op 1 Meter afstand recht in de handen van de HSC-keeper. WIELRENNEN COPIER WON DE RONDE VAN KLOOSTERZANDE De ronde van Kloosterzande, welke Zondag door amateurs en nieuwelin gen verreden werd, had tot uitslag: 1. L. Copier. Oudekenke, 2. R. Bis schop, Kemseke (B.) 3. B. Groene- veld, Haarlem, 4. F. Bindels Breda, 5. A. Suykerbuyk. Breda. 6. J. Man gelaars, Hoogerheide, 7. M. de Bmijn Roosendaal, 8. A. van Wanrooy. de Klinge (B.) 9. J. Oosterbosch, Ossen drecht, 10. W. Mouthoen, Vlisein- gen. HULDIGING VAN GELDEREN De Zeeuwschr|l71{i)a(msche wielren ner J. M. van Geldèren uit Sluiskil die de ronde van Nederland heeft uit gereden, zal Dinsdagavond om half acht in zijn woonplaats gehuldigd worden. De Harmonie zal een sere, nade brengen, terwijl de inmiddels opgerichte supportersclub de festivi teiten zal verzorgen. Nog veel onbillijkheden T*»e Zeeuwse Bond van Oorlogsvrij- willigers, die zich ten doel stelt de geknoopte banden van vriendschap tussen zijn leden onderling te verster ken alsmede het behartigen van hun materiële belangen, zet zijn werk voort en omvat nu vrijwel geheel Zeeland. Na Tholen werd ook te Wisseker- ke een vergadering belegd, waarin de bondssecretaris, de heer C. L. Pee- ters nog eens het doel en streven in grote lijnen uitstippelde. Ook hier bleek dat vele vrijwilli gers nog lang niet datgene ontvingen waarop zij recht hebben en wat hun werd toegezegd. Vooral de behande ling van oorlogsslachtoffers laat veel te wensen over. Bij de beantwoording van de vele gestelde vragen bleek o.m. dat alléén gezagsgetrouwe Nederlanders als lid worden toegelaten en dat de bond niet zal rusten voor iedere Zeeuwse vrijwilliger datgene heeft ontvangen, waarop hij redelijkerwijs recht heeft. Verder gaf hij inlichtingen over de mogelijkheid van toetreding tot het Bataljon „Zeeland" en de hulppoli tie. Hij besloot met een pittige opwek king zich aaneen te sluiten tot een hechte organisatie die in staat is ons aller belangen behoorlijk te beharti gen. Alle aanwezigen gaven zich spon taan op als lid der Afdeling Noord- Beveland. Tot voorzitter der Afdeling te vens lid van het bondsbestuur werd gekozen de heer P. A. Kramer te Wissekerke. Verder namen in het bestuur zit ting de heren J. Meulenberg, H. P. Leendertse, P. J. Marcusse en C. v. d. Vreugde. Gemeente-secretaris van Hulst overleden Hoewel hij reeds enige tijd lijdende was, overleed toch nog vrij plotseling te zijnen huize de heer R. J. A. Adri- aansens, Gemeente-secretaris te Hulst. De overledene is op 26 December 1891 geboren en nadat hij werkzaam ge weest was op de secretarieën te Steenbergen en Tilburg werd hij op 1 November 1921 te Hulst als secre taris benoemd. In 1946 vierde hij als zodanig zijn zilveren jubileum. De begrafenis vindt plaats op Dins dag a.s. De DC 6 Ph—TKW is Zaterdagmorgen t$dens een lesvlucht op SeMntmi gestort, waarschijnlijk é-ngevolge van een verkeerde manoeuvre. De viér inzittenden kregen lichte verwondingen. Hoe het toestel er af kwam toont u deze foto duidelijk.

de Stem | 1948 | | pagina 1