Komt or een Butiin-kamp te Haamstede? w,t een Wonderlijke Wereld OK.1DO Al Gara Fa. d Bez Onthullingen over een barak VAKS De ronde van Nederland 0 Verki DE STEM VAN ZATERDAG 1 MEI 1948 „Aardenburg Herbouwt" Vermoedelijk zullen de plannen peen doorgang vinden Raad van Vlissingen De begroting aangenomen Stalin zag het niet, maar. „r bnrainaBHB Gratis spelen in de Staatsloterij! een grote prijsvraag 5S55SSS5 O e 9 s t g e e s t |r£S AU SI AU SI AU SI AUS AUS AUS AU SI AU SI AUS1 1 AUDIëNTIE. Mgr. Baeten zal 2 en 4 Mei eeen audiëntie verlenen. DE BLOEDPROCESSIE IN BRUGGE TREKT WEER UIT. Het is de traditie in Brugge, dat de eerste Maandag, die na 2 Mei valt, de H. Bloedprocessie uittrekt, voor welke processie ook m 2. Vlaanderen altijd een zeer grote belangstelling bestaat Brugge is de enige Belgische stad, die van het H. Bloed enkele druppels bezit en door alle eeuwen heen heeft het deze druppels trouw en vroom bewaard. Wanneer er een processie is die belang stelling trekt dan is het deze wel en ongetwijfeld zullen duizenden en dui zenden naar deze eeuwenoude stad op trekken. Extratreinen zijn ingeschakeld en- tal van ordemaatregelen zijn ge troffen om de bezoekers op waardige wijze te ontvangen. In 1149 bij de tweede kruistocht ont ving de Vlaamse graaf Diederik van den Elzas van de patriarch van Jeru zalem een deeltje van het H. Bloed, omdat hij zigh tijdens die kruistocht zo moedig gedragen had. Na een triomf tocht door Europa kwam Diederik in de lente van 1150 te Brugge aan en schonk hij aan deze stad de relikwie. Sindsdien is ieder jaar de Bloedproces sie gehouden. BLIKSEM IN LANDBOUWSCHUUR TE AAGTEKERKE. Tijdens een kort hevig onweer, dat zich boven Walcheren ontlastte, sloeg de bliksem in de landbouwschuur van de heer P. de Visser te Aagtekerke. Een arbeider van de DUW, die met enkele van zijn collega's in de schuur schuilde werd tegen de grond geslagen maar niet gewond. Door kordaat optreden van de aanwezigen kon al het in de schuur staande vee worden gered. Vier brandspuiten uit de omliggende ge meenten, die spoedig aanwezig irfaren, stonden vrijwel machteloos tegenover de vlammenzee. In korte tijd was de schuur totaal uitgebrand. Het woon huis, dat apart stond, bleef gespaard. INSPECTEUR TOXOPEUS GAAT HEEN. Ir. P. C. A. Toxopëus, die in Decem ber 1946 Ir. Herweyer als inspecteur van de Rijksdienst voor Landbouwher-' stel in' de Inspectie Zeeland opvolgde, gaat met ingang van 1 Mei deze) dienst verlaten. Vóór zijn benoeming tot In specteur was hij gedurende een jaar de naaste medewerker van Ir. Herweyer, Onder diens leiding is in Zeeland veel van wat verwoest werd weer hersteld. Zijn grote werkkracht ging vooral uit naar het zwaar getroffen Walcheren, zodat het hem een grote voldoening was. dat in Maart 1.1. het eerste geval definitief afgewikkeld de Inspectie kon verlaten. Thans zal hij zijn werkkrachten gaan wijden aan de emigratiecommissie in Canada. PROVINCIALE RECLASSERINGSRAAD. Naar wij vernemen heeft de heer J. Vroom te Middelburg, die kort geleden bij Kon. Besluit werd benoemd tot lid van de Reclasseringsraad te Middelburg thans als zodanig weer zijn ontslag genomen. HET ZEEUWSE OORLOGS MUSEUM. Een „dependance" te Cadzand. Het Zeeuwse Oorlogsmuseum te Mid delburg krijgt binnenkort een „depen dance" bij Cadzand. De officiel ope ning da«rvan zal plaats vinden op Za terdag 8 Mei in hotel Faas te Cadzand doqr de Commissaris der Koningin, terwijl na de opening een bezoek aan het museum zal worden gebracht. Bij gunstig weer zal men een korte excur sie naar het Zwin makeij. Eerste groep panden gereedgekomen I7NKELE DAGEN geleden heeft de oplevering plaats gehad van de eerste groep herbouwde panden van de Stichting ..Aardenburg Hèrbouwt". Deze groep bestaat uit elf woon- en winkelhuizen, alle gelegen in de kom van Aardenburg. Voor het meerendeel zijn deze panden reeds betrokken door de gelukkige eigenaren. Vanzelfsprekend heeft het gereedko men van deze panden een aanzienlijke vermindering van het woningtekort In Aardenburg tengevolge. Ook de bouw van de tweede groep van de Stichting „Aardenburg Her bouwt" vordert goed. Binnen enkele maanden zullen deze negen panden door de eigenaren kunnen worden be trokken. Goes De Burgemeester der gemeente Goes -deelt in verband met de Nationale Herdenkingsavond op Dinsdag 4 Mei a.s. mede: dat van 18 uur 30 tot 19 uur een korte rouwdienst zal worden gehouden in de Hervormde en Rooms Katholieke Kerk; dat om 19 uur op de Markt bij het Stadhuis door het Klokkencomité een herdenkingsklok en een daarop betrek king hebbende plaquette plechtig in een herdenkingssamenkomst aan de Gemeente zullen worden overgedragen: dat om 19 uur 45 minuten een stille gang naar het kerkhof zal worden ge daan tijdens welke van 19 uur 45 mi nuten tot 30 seconden voor 20 uur de beide klokken zullen worden geluid. dat zowel bij de plaquette als op het Kerkhof geiegenheid zal zijn om bloemen neer te leggen; In verband hiermede verzoekt hij: ayan alle particuliere gebouwen vanaf 18 uur de vlag halfstok te hangen; b» direct aansluitend aan het lui den van de klokken, dus zodra de (klokken niet meer luiden, dit is 30 seconden voor 20 uur, één minuut van volkomen stilte van het open bare leven in acht te nemen. Tevens gelast hij: dat van 18 uur af geen openbare vermakelijkheden mogen plaats vin den en alle verkooplokaliteiten, café's, bioscopen etc, gesloten moeten zijn. Goes, 29 April 1948. 216-0 De Burgemeester voornoemd W. C. TEN KATE Burgemeester en Wethouders van Goes maken bekend, dat zulks in te genstelling met het gepubliceerde in het Hervormde Kerkblad, in overeen stemming met de Voorzitter van de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk de opbrengst van de collecte te houden ijdens de rouwdienst op 4 Mei a.s. tevens ten goede zal komen aan de Stichting 1940'45. dat de heer Deken der R.K. Kerk alhier heeft toegezegd, tijdens de rouwdienst in die kerk ook te zullen laten collecteren voor de slachtoffers van de bevrijding. dat in de Gereformeerde Kerk en in het Kerkgebouw -van de Vrijzin nige Protestanten op 2 Mei a.s. voor de Stichting 1940—1945 zal worden gecollecteerd; dat tussen 1 en 8 Mei een lijst,»n- collecte zal worden gehouden door de Stichting 1940'45, alsmede op 6 Mei (Hemelvaartsdag) een straat collecte. 217-0 Goes, 29 April 1948. Burgemeester en Wethouders voor noemd. W. C. TEN KATE, Burgemeester. VAN BALLEGOIJEN DE JONG, Secretaris HERDENKING OORLOGS SLACHTOFFERS. Het klokkencomité verzocht ons het volgende te melden: In aansluiting op de herdenkings diensten, die a.s. Dinsdag 's avonds om hall 7 in de Ned. Herv. Kerk en in de R.K. Kerk zullen worden gehouden zal om 7 uur op de Grote Markt een korte bijeenkomst plaats vinden, ter in gebruikstellmg van de herdenkingsklok en de onthulling van de aan het stad huis aan te brengen plaquette, waarna deze gedenktekenen aan het gemeente bestuur zullen worden overgedragen. De Goesè Oratoriumvereniging zal medewerking verlenen door het zingen van enkele liederen, Aangezien het hier een gedenkteken betreft, aangeboden door de.Goese be volking. kan worden verwacht, dat de Ingezetenen zoveel mogelijk door hun aanwezigheid op de Markt van hun be langstelling zullen blijk geven.. Voor de nabestaanden van de geval lenen zijn afzonderlijke plaatsen gere serveerd. Voor hen die dit wensen, zal na af loop van de plechtigheid gelegenheid worden geboden aan de voet van de plaquette bloemen te leggen. Om kwart voor 8 tijdens het luiden van de klokken volgt de stille gang yQALS wij reeds in het kort hebben' J gemeld, deelde de burgemeester van Haamstede in een zitting van de gemeenteraad mede. dat er een ver zoek was binnengekomen om in de gemeente een z.g. Butlinkamp te stichten. Wij vernemen thans, dat twee rechtskundige adviseurs van de En gelsman Butlin dit verzoek hebben ingediend. .Zij hebben het oog op een terrein, dat in eigendom is van een Haagse vennootschap voor grond exploitatie en dat ligt in de nabijheid van het vliegveld. De bedoeling is om op dit terrein een groot zomerkamp te stichten, dat permanent in het sei zoen met 10.000 vacantiegangers, voor de helft uit Engelsen en voor de an dere helft uit Nederlanders bestaan de. bezet zou zijn. Later zou .dit aan tal zelfs moeten stijgen tot ettelijke tienduizenden.' De kampgebouwen zou den uit Engeland worden ingevoerd en zouden in de winterseizoenen ge bruikt worden in Australië. Het gemeentebestuur van Haamste de heeft dit verzoek doorgegeven om advies aan de Provinciale Planolo gische Dienst te Middelburg. Over 1 ',i maand zal er in deze kwestie een be slissing vallen, waarna de gemeente raad er zich nog over zal uitspreken. Volgens insiders is het niet te v ver wachten, dat de plannen doorgang zul len vinden, omdat men in Haamstede bevreesd is, dat efti dergelijk vacantie kamp zeer schadelijk zal zijn voor het overige toeristen- en badgastenver- keer. omdat het typische karakter, dat Haamstede als badplaats bezit, verloren zou kunnen gaan. Over de beslissing van de Provinciale Plano logische Dienst kan men zich nog geen voorstelling maken, maar aange zien deze dienst bezwaren heeft ge maakt tegen de bouw van een hotel bij de vuurtoren te Haamstede, mag worden verwacht, dat men niet zeer enthousiast zal zijn voor de stichting, van een Butlin-kamp. De vertegen woordiger in Nederland van Butlin, de heer W. Bouwens, zeide ons niets te weten van plannen tot stichting van een Butlin-kamp op Schouwen. De onderhandelingen over de stich ting van een kamp te Zandvoort zijn nog steeds niet beëindigd. naar het kerkhof, waar één minuut stilte zal worden betracht. Wij herinneren aan het verzoek rast de burgemeester om die avond de vla-O gen halfstok te hangen. EHBO. Aan de door het Rode Kruis alhier georganiseerde cursus EHBO na men 13 mannen en jongemannen deel. Aan allen kon deze week 't diploma wor den uitgereikt. Het zijn de heven: L. Frenks, G. Bruël, M. Francke, J. de Boer, J. Vos, J. Everse, J. de Dreu, D Remijn J. Lockefair C. Allemekinders, J. Adriaanse, A. Weezepoel en E. Ekke- Ienkamp. Graauw HET ZILVEREN JUBILEUM VAN DE PASTOOR. We kunnen thans het programma geven van de feestelijkheden op Mei ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de pastoor. De dag zal worden begonnen met een algemene H. Communie van alle parochianen in de H. Mis van half 8. Om half elf zal door de jubilaris een plechtige H. Mis met assistentie wor den opgedragen. De feestrede zal wor den uitgesproken door conrector P. Noyens van St. Marie te Huybergen, een neef van de jubilaris. Van half twee tot half vijf zal in het patronaatsgebouw de huldiging plaats hebben door de parochianen. Hier zal ook het feestgeschenk der parochianen worden aangeboden. Van vijf tot zeven uur zullen er volksspelen voor jong en oud worden gegeven op het gemeentelijk sportter rein. Mooie geldprijzen zullen beschik baar worden gesteld. Het schijnt verder in de bedoeling te liggen ook nog een attractie in het patronaatsgebouw te organiseren, welke zal beginnen om 8 uur. '-Heer Arendskerke Onthulling monumenten. Van ge meentewege is te 's Heer Arendskerke (dorp) een monument geplaatst ter ere der gevallenen. De onthulling zal plaats hebben te 's Heer Arendskerke op 4 Mei, na afloop van de kerkdienst te ongeveer half acht nam. en te Nieuw- dorp op 5 Mei eveneens op die tijd. Hulst DE RONDE VAN NEDERLAND. Huldiging der Zeeuwsch- Viaamse renners. Omtrent de huldiging'' van de Z. Vlaamse renners meldde men ons nog het volgende: s Avonds vond een algemene ver broedering plaats en overal werd er feest gevierd. De Koninklijke Harmo nie gaf een schitterend concert op de Markt! en tot slot was er een water vuurwerk op de Buitenvest. Het is on doenlijk 0111 alles te beschrijven, maar de totaal-indruk was geweldig. Na het vurwerk zocht men de diverse gelegen heden op en tot laat in de nacht werd er gefeest. Huist heeft In ieder geval getoond een goed gastheer te zijn, die zijn Vlaamse traditie hoog gehouden heeft. Aan iedereen, die op enigerlei wijze aan het welslagen van deze dag heeft medegewerkt, komt een woord van dank toe en niet het minst aan de rijkspolitie, die op zo'n keurige wijze alles in goede banen geleid heeft en blijk gaf bij deze gelegenheid water in de wijn te kunnen doen. Kloetinge Vergadering Oranjevereniging. - Donderdagavond hield de Oranjever eniging een ledenvergadering in de zaal van de heer Meulpolder. Blijkens het jaarverslag daalde het ledental van 289 tot 259. Er is een batig saldo van 871.66. Van het destijds door {ie be zetter geroofde geld is f 40 terugont vangen. De heer.B. M. van Nieuwehui- zen werd als secretaris gekozen, terwijl de heer Chr. Kole herbenoemd werd als bestuurslid. De heer Beenhakker, lid »an de controlecommissie voor de kas, werd vervangen door de heer K. Colijn Uit de vergadering vroeg men of er nog Iets gedaan werd aan het graf van de Canadese soldaat, die reeds vanaf 1944 ongekist op het kerkhof be graven ligt. De heer de Bruin betreurde het dat dodr de autoriteiten nog steeds niet is getracht naar het plaatsen van een monument desnoods in kleine vorm en het zorgen voor een behoorlijke afzetting van het graf. Besloten werd een schrijven te richten aan genoemde commissie om deze zaak te bespoedi gen. Vervolgens kwamen de feestelijk heden van het gouden regeringsjubi leum van H.M. de Koningin aan de orde. De schoolkinderen zullen worden getracteerd en wedstrijden houden. Ook zullen er volksspelen zijn. Aan diverse verenigingen, zoals de sportvereniging het' Kerkkoor e.d w w medewerking worden verzocht. LA DE HEROPENING der zitting kwam de artikelsgewijze behan deling van de begroting aan de orde. De heren van Rooijen (C.H en Knoop (V.V.D.) informeerden naar de plan nen t.a.v de schooltandverzorging, terwijl met laatstgenoemde de heer König (P.v.d.A.i belangstelling toonde voor het medisch centrum. Het ligt in de bedoeling, zo verklaarde wethou der van Oorschot, om indien de financiële toestand dat tenminste toe laat met de Schooltandverzorging per 1 Sept._ a.s. te beginnen. De daartoe strekkende "voorstellen komen in de vol gende vergadering aan de orde. Het Medisch Centrum wordt dezer dagen aanbesteed. De inrichting zal geheel door de Leldse medische wereld worden bekostigd. Het verzoek van de heer van Rooijen om de Herv. Diakonessen-in- Middelburg „DE KUNST OM TE LEVEN." Dit enigszins traag geschreven blij spel in 3 bedrijven werd door het Dilet tantentoneel in de Schouwburg met succes opgevoerd. De enkel» fouten, welke gemaakt werden, waren nle' van ontstellende aard. Gaan we het speJ van de dames na, dan noemen we al lereerst de vertolkster van de hoofdrol mevr. van Verre, als de grootmoeder, die als geboren actrice meesterlijk spel te zien gaf. Zij geeft nooit te veel, nooit te weinig, maar toch de volle maat. Een prachtweergave! Mevr. Scheltens als mrs. Hartley toonde weer haar talent van geroutineerd speelster en beeldde op uitstekende wijze haar rol uit. Mevr. Blaauw als Daphne Silt- cliffSpencer, had zeer goede momen ten. Mej. de Kat als Mary Douglas, bracht haar rol schitterend vox* het voetlicht. Bij de heren viel het spel op van de heer van Verre als mr. Harley, een prachtweergave tot in de uiterste punt jes verzorgd. De heer van Hoek als Dennis Spencer,-vertolkte zijn rol voor treffelijk. maar was o.l. niet jeugdig genoeg gegrimeerd. Hij was geen jong mens van 21, maar leek ér wel 30. Het spel van de heer van Stoetwegen als Basil Saville, bereikte zijn noogtepunt in het 2e en 3e bedrijf. Jammer dat hij in het le bedrijf bewust of onbe wust op het publiek speelde, veel te bewegelijk was en er soms een «jorica- tuur van maakte. Daarentegen was hij ln het 2e en 3e bedrijf uitstekend en zullen er maar weinig dilettanten te vinden zijn, die deze rol beter zouden hebber) gespeeld. De heer Minnaar als James Sutcliffen de heer Bouwense als buttler pasten in het kader van de anderen. Een extra pluim voor de heer P. Blaauw voor zijn decor, dat in één woord schitterend was. De grime over het algemeen vonden we matig, terwijl de regie van de heer de Pagter, ook al waren we het soms niet helemaal niet hem eens, onze goedkeuring in hoofd zaak wel weg kon dragen. Voor de da mes veel. bloemen. Alles tesamen een goed geslaagde opvoering. Een avond van kunstgenot. L. S. Philippine Toediening H. Vormsel. Donderdag bevond onze parochie zich in feeste lijke stemming en terecht: Mgr. Jos. Baeten, onze bisschop-coadjutor kwam ook hier het H. Vormsel toedienen, een plechtigheid die men hier de laatste 25 jaar niet meer meegemaakt had. Het was dan ook begrijpelijk, dat van vele huizen de driekleur wapperde ter ere van Mgr. Baeten. Om kwart voor twee hadden de Welpen en Gidsen zich met hopman en leidsters opgesteld om Mgr. waardig te ontvangen. Om 2 uur werd Mgr. door de geestelijkheid de kerk binnengeleid en de plechtigheid riam een aanvang. Het moet voor Mgr. Bae ten een voldoening zijn geweest, dat Hij niet alleen aan een 70-tal kinderen het H. Vormsel kon toedienen, maar ook aan 5 volwassenen, allen dames. In zo'n kleine parochie als hier is dit zeker een bijzondere gebeurtenis, welke wij dan ook speciaal willen vermelden. Tijdens de plechtigheid werden de Gre goriaanse gezangen uitgevoerd door een kinderkoor, gevormd uit schoolkinderen die onder leiding van mej. Annie Ram- meloo zeer verdienstelijk zongen. Even over 3 uur werd Mgr. weer door de zelfde geestelijkheid, Welpen en Gid sen uitgeleide gedaan. De plechtigheid heeft onder de talrijke aanwezige pa rochianen een diepe indruk gemaakt. Sluis Politiediploma. Op het te Goes en Amersfoort geouden examen voor po- litiediploma behaalde A. P. L. de Bie wachtmeester der rijkspplitie het poli- tie-aiploma. Vlissingen NATIONALE HERDENKINGS AVOND. De burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat met hetoog op de nationale herdenkings avond op 4 Mei a.s, die dag na 18 uur alle bioscopen en openbare verma kelijkheden gesloten zullen zijn en dat in café's na dat tijdstip die avond geen muziek zal worden gemaakt. De burgemeester verzoekt voorts de ingezetenen ap die dag van 18 uur af de vlag halfstok te doen uithangen. Vlissingen, 26 April 1948. 149-0 De burgemeester voornoemd. B. KOI.FF Feestavond. De Buurtvereniging van de Badhuisstraat en omgeving gaf een feestavond in het Concertgebouw, welke zeer geslaagd mag heten. Niet alleen het rijk gevarieerde programma, maar ook de feestelijk versierde zaal, welke practisch geheel gevuld was met. de fleurlgste avondtoiletten, werkte mee om deze avond een succes te doen worden. Na een kort welkomstwoord door de voorzitter, de heei Bikker, werd ie spits van het programma afgebeten door een dameskoor, met het Lentelied vap Cath van Rennes. Lentebode en Gavotte waren twee dansen uit de twintiger jaren, uitgevoerd door een tienta' paren Het decor en de costu mes eveneens goed verzorgd, kwamen wel het best» tot hun recht bij het voortreffelijk gedanste Menuet. Verscheidene komische schetsjes, af gewisseld door zang en spel passeerden de revue. Een muzikale cocktail vari oude en moderne songs, door het popur laire duo van Wijnen bleek zeer goed in de smaak te vallen en oogstte éen daverend applaus. Met op het podium een groot tableau van Prinses Juliana en met het zingen van het Wilhelmus was het einde gekomer van dez» geani meerde avond Het strand Hetgeen B. en W. omtrent het strand aan de raad hebben meegedeeld blijkt geen loze toezegging te zijn De brandweer Is druk doende achtergebleven Rommel-asperges uit de grond te spuiten en te vervoeren. En kele tientallen boomstamrester, zijn al weggehaald. richting een nog groter subsidie te ver lenen dan de reeds verhoogde, wezen B. én W. af. Deze inrichting heeft naast de verhoging van t 200 nog een gift van Volksherstel ad 900 ontvan gen en het college heeft de overtuiging dat niet alles wordt gedaan wat moge lijk is om door bijdragen uit eigen kring de inkomsten te verhogen. T.a.v. woningdienst bepleitte de heer de Wit (AR) beperking. Twee gulden per inwoner is veel te veel voor die diepst. De heer Ventevoge! (CH) be- critiseerde de wijze, waarop de dienst zijn taak vervult. B. en W. refereerden aan hetgeen zij daarover in de Me morie van Antwoord hebben opgemerkt en wensten daar niets aan toe te voegen. De heren Corveleijn (KVP) en Post (P.v.d.A.) namen het wegenherstel on der de loupe. Verschillende belangrijke straten zijn opgebroken en het is in het belang'van het vreemdelingenver keer, dat zij bij de aanvang van het seizoen gereed zijn. Bovendien is het herstel niet altijd afdoende: de kwali teit van het asfalt op de Singel be paald slecht. Een barak en nog waf. "Toen volgde een onthulling. De heer Ventevogel vroeg of het juist was, dat een barak, die „ergens" in hét Havendorp opgeslagen was en aan Volksherstel teruggegeven moet worden zozeer beschadigd is dat het herstel 3800 kost, terwijl de barak nieuw 3000 kost. Deze vraag verraste ken nelijk het college. Wethouder v. Oor schot gaf verbaasd de feiten toe. B. en W. hebben zelfs lang moeten zoe ken voor zij de geleende barak terug vonden, maar van de herstelkosten was niets bekend. Toen echter de heer Ven tevogel met details kwam, die hij in het bestek had gevonden en meedeelde dat de aanbesteding reeds enkele dagen geleden had plaats gehad, nam de ver bazing bij het college toe. Men beloofde een onderzoek bij Gemeentewerken in te stellen. Op een vraag van de heer van Poelje (P.v.d.A.) antwoordde de heer van Oor schot, dat het in de bedoeling ligt om in het Havendorp een fröbelschooltje te stichten', er is reeds een stamkapi taal van 3500 beschikbaar. Wethouder Poppe antwoordde beves tigend op het verzoek van de heer van Schijndel (P.v.d.A.) om de mogelijkheid te onderzoeken tot verhoging van de salarisgrenzen, beneden welke vergoe ding wordt gegeven aan ouders van leerlingen, die een school voor middel baar onderwijs in Middelburg bezoe ken. Op een vraag van hetzelfde lid werd geantwoord, dat wel plannen tot uitbreiding der MTS bestaan, maar niet op de eerste plaats met een afdeling eleetro-techniek. Deze wordt echter wel in overweging genomen. Een voorstel van de heer Marijs (AR) om subsidie toe te kennen aan het Chr. Lyceum te Goes werd door de meerderheid van B. W. bestreden op practische gronden, terwijl de bur gemeester mr. Kolff verklaarde ook irincipiële bezwaren te hebben. De ieer van Rooijen (CH) bestreed de houding van zijn geestverwanten in de Middelburgse raad, die aan een derge lijk voorstel hun steun onthielden, waardoor zij. op dit punt hun beginsel ontrouw zijn geworden. Namens de P.v.d.A.-fractie verklaar de de heer van Poelje, dat zijn partij wel voor onderwijsvrijheid is, maar niet voor iedere schoolgeld wil voteren. Het voorstel-Marijs werd met 11—7 stemmen verworpen (vóór AR, CH en KVP, tegen VVD, P.v.d.A. en CPN.) Hierna werd" de begroting z. h. st. aanvaard. Wat ts er te doen HULST. Zondag 2 Mei. Schieting door de Sociëteit „Elck zijn recht" bij J. van Helslandd'Hooge om 3 uur. KOEWACHT. Zondag 2 Mei. Schieting bij A. van Hove om ,2.30 uur. Scheiting op staande' wip om 2.30 u. Maandag 3 Mei. Schieting bij A. van Hove om 2.30 uur. Schieting op staande wip om 2.30 u. -/vS VAN GENT. Zondag 2 Mei. Schieting op de liggende wip bij M. Weeusen, café Norma. Begin 3 uur. "'USglNGEN.' Zondag 2 Mei. Maria- lulde door de KAB in de tuin van feet Ai. Josephziekenhuis. Spreker kapelaan Kampschöer. In het nieuw» nummer van Onder de goede oplossingen worden verloot Twintig l/20e loten voor de 504e Staatsloterij (Aanvang trekkingen op 24 Mei a.s.) OKIDO verschijnt 2 keer per maand Prijs 25 cent per nummer Abonneert U bij de bezorger van De Stem N de stilte van het stemhokje ziet God je wel, Stalin niet", waar schuwden de Christen- Democraten vóór de ver kiezingen in Italië, aldus de Romeinse correspon dent van de Volkskrant. En hij voegt eraan toe. dat vele „compagni" dit ongetwijfeld ter harte hebben genomen, maar niet zó direct controleer baar als ln één der stem lokalen van het zonnige eiland Ischia. Onder het personeel be vonden zich twee leden van de plaatselijke cel der communistische par tij, maar na afloop kwam uit de stembus slechts één stem voor Togliatti te voorschijn. De twee „compagni" keken elkaar aan en schreeuwden bei den tegelijk: „Verrader!" En om hun partijijver te bewijzen, hebben ze el kaar zó toegetakeld, dat de éne voortaan nog maar één oog heeft terwijl de ander voor zijn leven kreupel is Op het eerste gehoor POELET perron 2! Opgelet perron 2! De trein Uit Shrewsburry naar Llangollen Corwen. Bala en Dolgelley is in aantocht", zei de meisjes stem door de luidspreker in een klein Engels sta tionnetje. En de eerste maal dat Ted Milllchamp, de sein- wachter in hetzelfde, swartberookte stationnetje deze stem hoorde raakte hij er tot over de oren op verliefd Sindsdien luisterde hij vanuit zijn seinhuisje steeds aandachtig naar die mooie diepe stem en met half geloken ogen droom de hij hoe het meisje met-de-stem er wel kon uitzien. Op zekere dag raapte hij zijn moed bijeen en ging het meisje opwach ten na de diensturen. Ze heet Beatrice Jones en is niet meer zo piepjong: 34 jaar. Maar wat een stem. Donderdag a.s. zullen ze trouwen en de opvolg ster van Beatrice. Juf frouw Dorothy Nicholas, zal bruidsmeisje zijn. WAWAW.' Vervolg van pag. 1. SLECHTS DE BABYS THUIS HULST, Vrijdagavond, RANKEN, Bernard Franken gilden bijna door het dolle heen de vc'e duizenden enthousiaste inwoner^ uit Hulst en verre omgeving op het Corn, de Vosplein, toen zij hun oud stadgenoot in het vijf koppige groep je ontdekten, terwijl dat naar de fi nish stormde. Zij gaven hem daardoor extra krachten om de zege, die juist hier zo waardevol zou zijn geweest op zijn naam te schrijven. Maar Frans kwam tegen de winnaar van Parijs- Brussel, Lode Poels, juist dat laatste tikje kracht te kort om met de bloe men langs de deinende mensenmenig te te kunnen rijden. Om werkelijk op kookhoogte te komen, wat enthousiasme betreft, moet je een wielerwedstrijd in^ Z. Vlaanderen volgen. Daar moedigen alle mensen de renners begeesterend aan. En zij staan van vreugde te dan sen bij het zien van 'n bekende cou reur. Ik geloof niet, dat een van de 90000 Z. Vlamingen deze middag, be halve de zuigelingen, één thuis geble ven is. Weinig vlaggen zijn op zolder blijven liggen. n Hulst zelf bleek de regeling in uit stekende handen te hebben gele gen. Op het plein waar de eindstreep lag, had het lijvige comité een hoog over de straat lopende tribune doen oprichten, van waar af men de ren ners kon zien naderen. Dit hoge ge timmerte was kwistig met vlaggen van alle detine rende landenploegen versierd en aan de overzijde bevond zich een tribune van grote omvang. Door het resoluut optreden van de po litie verliep het niet gemakkelijk te verwerken verkeer uitstekend, zodat in dat aloude stadje de koers een grandioos einde beleefde. TIJDRIT VERVALLEN. fengevolge van het feit, dat niet op tijd met de veerboot uit Vlissin- gengen kon worden vertrokken moest de tijdrit vervallen. Er werd een di recte rit Breskens-Kulst (83 K.M-) van gemaakt. Dat is een felle jacht- koers geworden, waarin voortdurend wijziging in de kopploegen plaats vond. Zoals ik reeds zei, was de kara vaan in Vlissingen sterk gedund. 57 overblijvenden. gingen het vruchtbare land in, de straffe wind in de rug en het tempo was heel wat' hoger dan in de achterliggende etappe. Reeds spoedig bleek het peleton in stukken gereten en het aantal achterblijven was niet gering. Deels door pech. deels door het hoge tempo aan de kop. Daarvoor uit lagen drie renners, v. Gelderen, Clemens (L.) en de Korver waarvan laatstgenoemde spoedig weer op de groep terugviel, v. Gelderen moest even voor Sas van Gent afstap pen, zijn pedaal was gebroken. In Axel kwamen de eerste renners om 18.40 uur door. De situatie was toen op kop Tailleux en Croci-forii, daar tamelijk dicht achter de Ruyter, Ta- chini, B. Franken, de Best en Poels. Het einde weet gij reeds. Franken kreeg niet minder applaus dan Poels. In de tweede groep die binnen kwam, klasseerde zich Seyen als eer ste, verder v. d. Zanden, Suyts, Hop staken. Steenbakkers, terwijl ook v. Gelderen ondanks zijn pedaalbreuk nog op tijd binnenkwam. De uitslag van de etappe Vlissin- gen-Hulst luidt: 1. Poels (België b) 2.06.30; 2. Fran ken (Noord Brabant b); 3. Tarchini (Zwitserland); 4. Tallieu (België); 5. de Best (Noord Holland) allen zelfde tijd; 6. de Ruiter (Zuid Holland) 2.06.35; 7. Croci Torti (Zwitserland) zelfde tijd; 8. Syen (Limburg) 2.7.40; 9. Smit (Noord Holland) zelfde tijd; 10. Rogiers (België) zelfde tijd; 11. ex aequo: Vooren (Zaanstreek), Loos (N.' Holland), van Beek (Zaanstreek). Kuilman (Zaanstreek), De Baere (Bel gië a); Goldschmidt (Lux.); Ekelmans ned); van Mirlo (België, b); Bakker (Zaanstreek), Motké (Noord Holland) de Korver (Zuid Holland); Diderich (Lux); Weileman (Zwitserland), Vet- haak (Zuid Holland), Bernardoni (Ita lië), van der Zande (Noord Brabant a) en Verhoeven (Ned.) zelfde tijd. Het algemeen klassement is thans: .1 Goldschmitz (Lux.) 33-46-39 2. Rogiers (België) 33-48-31. 3 Vooren (Zaanstreek 33-48-32. 4 Poels (België B) 33-50-05. 5 De Korver (Zuid-Hol land) 33-50-38. 6 Van Beek (Zaan streek) 33-52-40. 7 De Ruiter (Zuid- Holland) 33-53-57. 8 Bakker (Zaan streek; 33-54-48. 9 Kirchen (Lux.) 33- 59-04. 10 Motké (Noord-Holland) 33- 59-51. 11 Tallieu (België) 34-00-12. 12 Loos (Noord-Holland) 84-00-51. 13 Tar chini (Zwitserland) 84-09-47. 14 Sijen (Limburg) 84-09-57. 15 De Baere (Bei gië B) 84-10-10. 16 Clemens (Lux.) 84-14-08. 17 Bernardoni (Italië) 84-15- 00. 18 v. d. Zande (Noordbrabant A) 84-15-34. 19 Franken (Noordbrabant) B) 84-16-30. 20 Lambrichs (Limburg) 84-17-06. Het ploegenklassement luidt thans: 1. Zaanstreek 101-36-00; 2 Luxem burg 101-59-51; 3 België B 102-00-27; 4 Zuid Holland 102-17-34: 5 Noord Hol land 102-20-33: 6 België A 102-46-04: 7 Limburg' 102-46-42; 8 Zwitserland 103-15-38; 9 Frankrijk 103-32-53; 10 Noord Brabant B 103-37-17; 11 Noord- Brabant A 103-49-01. Spanje en Italië zijn niet meer ge klasseerd, omdat zij geen drie renners meer in de course hebben. ZUID-BE VELAND KREEG HET TE PAKKEN'. TOT Vrijdagmorgen hadden we noch op Zuid-Beveland noch te Goes van veel enthousiasme voor de Ron. e van Nederland opgemerkt, doch met één slag veranderde dat. De gehele morgen rammelde de telefopn en hoorden we belangstellenden vragen hoe laat ae renners verwacht werden en hoe ver ze waren. Een telefoniste, die schik in het ge val had, vertelde, ons af en toe waar of ze „lagen". Kwart over elf stelde het publiek te Goes zich reeds langs de weg op en het liet zich niet ontmoedigen docr het bericht dat pas kwart over twaaT de „kop" kon arriveren. De natuur werkte dit oplaaiend sportvuur niet in de hand. Half twaalf motregende het en twaalf uur goot het. terwijl April het: „ik doe wat ik wil" nog even toe paste door ter vrolijke afwisseling voor een hagelbui te zorgen. Kwart over twaalf hield de tegenop en nog geen minuut later reden de eerste wagens der karavaan door Goes, we'.dra gevolgd door de hemel mag weten wat voor medewerkers in aller lei vehikels. De. knal-gele „geluldswa- gen", die om vrij baan brulde, trok in zijn kielzog de gemotoriseerde, in lede ren pakken gestoken politie mee en wat daarachter kwam verried het pu bliek dat schreeuwde en juichte ter begroeting van de uit vijftien renners bestaande kopploeg. De koploper was zó bespat dat zijn wegnummer niet te onderscheiden was maai hij droeg de Belgische kleuren; aan zijn wieltje hing no. 84, G. Loos; we zagen in een flits nog de Ruyter, Didden en Vooren en van Beek. maar toen was het gehele geval voorbij. Vijf vóór half een stoof «o.m. Stuyts voorbij en twee minuten later van Gel deren. Ongeveer half één bespeurden we tussen eeij reeks andere nedaalrld- ders de pranje-trui, waarin G. Bakker zat. Het publiek nam na één uur de benen om haastig de mtddagpot op te zoe- ken en nog nooit zijn er zoveel mensen te Goes te laat voor het eten geweest als gister. 10e ETAPPE ROTTERDAM-AMSTERDAM 2 MEI 3.56uHoorlem 'Bcnnebroek 13.<6u Slisse 13.32^ S^Sossenhetmt3JZSM. Wqs senoor 1 I Heemstede 13.59u. Wee sp 1S.<7Ü7I 'Bussum iSSVut i loosduinen !l? 19u ICARTO 4838 Oen HoogT2.29u Poeldijk 12 .12ul] loaidwi jt 12-04u m'Uw«fL Hoe geweldig, reusachtig hij de farm van zijn vermoorde broei ook vond, toch was al hel andere in dit vreemde land hem zo onsympathiek dat zijn verlangen naar zijn ver trouwde villa bij Regents Park en de gewbne sfeer die hem daar omgaf steeds groter werd. Maar natuurlijk moest Peter mee. Peter, met wie hij dweepte, die zó pre cies op Nelly en zijn gestorven broer Charles Lindsey leek en wiens aard evenzeer als zijn uiterlijke verschij ning een erfenis van de vader waren. Wat moest hij hier op de farm uit voeren, moederziel alleen nadat zijn vader, wiens levenswerk dit was ge weest en- die de ziel van het geheel was, niet meer leefde? Daarom was de overste de mening toegedaan, dat Peter zo gauw moge lijk de hacienda met goudmijn e^jal moest verkopen of die eventueel moest omzetten in een naamloze ven nootschap en dan mee naar Europa moest gaan. Daar zou hij dan eens moeten uitkijken naar een goede vrouw en daarmee zijn intrek nemen in Villa Ronald, die Nelly immers toch gauw zou verlaten in verband met haar huwelijk met Prad Haswell. Bij de eerste gunstige gelegenheid bracht de overste dit plan ter tafel. Nelly, die nauurlijk niets liever had gezien als de ten uitvoerlegging van dit plan want al direct weer van Peter te moeten scheiden scheen haar even erg als de gedachte aan zijn eenzaam held hier keek zonder een woord te spreken bezorgd en ongerust naar haar broer, nieuwsgierig te horen wat hij op dit voorstel zou zeggen. Ook Nicholson, die nog op de farm bij zijn vrienden verbleef, keek Peter vol spanning aan. Maar deze schudde zonder aarze ling zijn hoofd. „Nee, oom Thomas, dat gaat niet! De farm, waar ik geboren ben, die mijn thuis is en waar mijn hele hart ligt verlaten, dat is onmogelijk! U heeft inderdaad gelijk, hij is 't werk van papa en hij was er de ziel van. Maar waarom zou ik mijn werk niet voort zetten? Ik denk zo, dat 't geen groot verschil zal maken, want we waren één in opvattingen en ge dachten", „Ik had het al begrepen!" mompelde Nelly bedrukt. „Maar ik geloof, dat ik je kan begrijpen, Peter, en als Fred er niet zou zijn, zou ik et ook zo over denken! Maar het is natuur lijk wel erg, dat we zonder jou zul len moeten terugkeren!" Peter streek vriendelijk glimlachend over haar hand. „Maar dat hoeft toch helemaal niet, zusje! Luister, hoe ik het me had voorgesteld: ik ga met jullie mee en kijk in Engeland eens uit naar een lief meisje, zodat ik hier verdei niet altijd alieen hoef te zijn. Dat Is na melijk een oud plan, nog van papa afkomstig, waar we het dikwijls over gehad hebben. Tot nogtoe kwam er niets van door gebrek aan tijd er uitvoering aan te geven. Maar nu... „O Peter, dat is een reusachtig idee! Dus we raken je niet meteen al weer kwijt... dat vind ik fijn! Kom. je krijgt een zoen van me voor dat prachi-idee." En enthousiast gaf ze hem he, be loofde. Lachend ging Peter verder: „Dit is juist zo'n goede engepaste gelegen heid. Ten eerste kan ik met jullie samenreizen én ten tweede moet ik nog een beetje aansterken voor Ik weer zo werken kan als vroeger. Een half jaartje rust zal me veel goed deen." „Fn ik zal je helpen, een vrouw te zoeken Peter!" „Dank je,"weerde Peter lachend af. „Dat zou ik het liefst helemaal al leen opknappen." Hij sloeg Nicholson, die diepzinnig voor zich uit zat te staren, lachend on zjjn schouder. „Nou. en jij, am;ce? Wat zit jij daar opeens te dromen? Komt mijn plan je niet gelegen? Vind je 't niet goed? „Integendeel, ik vind het uitstekend" ,Wat dan?... Of ben je groen van jaloezie dat ik een vrouwtje wil zoe ken? Daar kan ik je wel van afhel pen Weet je wat, :k zoek er ook me teen voor jou eentje et' breng voor jou een bekoorlijke jongedame mee." „Merci. Dat, heb ik zelf, voor ik hier heen kwam. al gedaan Maar ik kon dat meisje toen niet meenemen om dat 'k nog niet goed wist waai ik hier zou terecht komen. Maar nu als je haar zou willen meebrengen, daar zou ik je reusachtig dankbaar voor zijn, Peter!' „Dat komt natuurlijk voor elkaar! En leuk dat je meisje uit old Europa moet komen dun zullen onze vrouwen zich hier niet zo eenzaam voelen en paar ik hoop gcede vrien dinnen wo. den zoals vrij goede vrien den zijn)" Ze praatten er nog een tijdje over na, waarbij Nicholson met vreugde stralende ogen zijn eenvoudige lief desgeschiedenis met een dochter van een kroostrijke leraar uit Birming ham verteld had. Er werd besloten dat Nicholson vooruit een blief aan zijn meisje zou sturen en Peter die dan met zijn eigen jonge vrouw op de terugreis uit Birmingham zou af halen. "„Maar ik moet jullin nog op één ding opmerkzaam maken," zei Peter we derom ernstig. „Zo vlug als jullie denken, kunnen we niet vertrekken. Ten eerste moet ik een nieuwe en flinke beheerder voor Nleuwlund vin den, -want anders kan ik onder geen voorwaarde weg; want onder de lui die Gcmez-Perez hier pos aangesteld heeft is er geen een, die tk durf te vertrouwen. De farm is ook vee] te groot om zonder een vase, leidende hand te"blijven Tot ik die gevonden heb. moeten jullie nog wachten." Nelly knikte: „Natuurlijk, tot zo lang blijven we hier." Toen wendde Nicholson zich tot Pe ter. „Daar weet 'ik misschien' wat op. Luis ter» eens. Peter. Toen ik de laatste keer in Serraos was, leerde ik een pas aangekomen immigrant kennen, die op het ogenblik met zijn vrouw bij zijn familie zijn intrek genomen heeft. Hi,i heet van Stralen, is een geboren Nederlander, die eens een grote bezitting had in Limburg; hij erfde dat goed zwaar belast maar kon het bezit niet handhaven. Zijn enige zoon stierf in die tijd. Dit al les en de omstandlghedeld dat zijn vrouw familie in Serraos heeft, die het heel goed gaat, deed het echt paar van Stralen emigreren. De mail maakte op mij 'n heel goede indruk en toentertijd meende ik al, dat hij een goede plaatsvervanger zou zijn foor die arme Lcslqy Hamm. Maar ik kon, zoals de verhoudingen nu eenmaal lagen, deze zaak niet goed opnemen of met iemand bespreken. Maai' nu!!! (wordt vervolgd) II B \yE SCHj van e verveelde routineerdi vaststellen vrije tijd Men luiste agenda atv te beslisser heid. Wan bertain aa rustend zeer beken Qaron Pie over hi. waarvoor h vroeg, wekt weinig ent oleitte nam( de „Olympi ken deze in -.eerden. Oc de eeuwwis: eigenlijk vei wereld te cc gebeurtenis En de spr tegen het vc een argumer den bewoog bedenkelijke Zij wezen de Griekse der Zappa tig gelede de de'„OIyi herstellen, hele vermo stadion bou jaar prac weest al toonde. En Gelukkig: wellicht aan siasme van den zich mi ging. Zij vi tenslotte bet ternationaal was gelukkij Couberin he cimité betw 31 jaar ach TWI Oeden ten het niet een comité, niet tevreden jaar na het het stadion van 1li moderne Oly De Coubertir hebben dat i „Olympische nisme" zoud Dat bewee men hield zl duur van vier suortfestijnei de wereldten zenden vreer worden uit op DINSD houden van •PE Wij leve Een den Een 5 T Levert GF bericht plaatst vi Korte De De verkc

de Stem | 1948 | | pagina 2