Westelijke militaire alliantie K. M. A. in ere hersteld Bakker verloor Oranjetrui in Vlissingen Lectuur Regering voor West Duitsland Verjaardagsdefilé verregende IN 'T KORT Rechercheur wilde iets verdienen Al kolen op de nieuwe bonnen VIERDE JAARGANG No. 1064 ZATERDAG I MEI 948 Opbouw van een organisatie, die snel defensief kan optreden Vragenlijst van Ver. Staten Een lijst Weiter? Prinsesjes schenken zelf- geboetseerde beeldjes Noodlottig schot Koud 1 September komen de eerste kadetten Hij „redde" verdachte personen Perikelen met de verkiezingsdatum Terwijl de Uno delibereert, vliegen de granaten Bruinkoolbriketten voortaan vrij Door „Englandspiel" personeelsmutaiies? Weer grijpen de Britten in Ronde van Nederland Bernard Franken tweede in Hulst DE™ DAT daarnaast de noodzaak werd gevoeld de heilige ijver in het gevecht voor het goede boek. ten toon gespreid door vele afzonderlijke per sonen, te bundelen in een organisa tie van in ieder opzicht vak-bekwame lieden, waardoor zowel het grote ge heel als elk detail nauwkeurig kon worden bezien en de juiste middelen ter eventuele sanering konden wor den aangegeven en uitgevoerd. Dat het, nu de zaken zo staan, dat Noord- Brabant en Overijssel reeds afdelin gen van de Katholieke Vereniging tot Lectuurvoorziening kennen en weldra door anderen zullen worden gevolgd, overigens van zeer groot om niet te zeggen van het allergrootste belang is, dat juist de afzonderlijke perso nen, waarvan we hierboven de „hei lige ijver" vermeldden zich in dat grotere verband voor de goede zaak van lectuurspreiding blijven interes seren, behoeft wel geen nader betoog. Het is juist nu, waar een uiteindelijk succes in het vooruitzicht is gekomen, zaak alle l»eschikbare krachten te bun delen. Uitgave N. V. Uitgeveismij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuws» Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 1 0.60). Incasso wordt berekend. IX/TET HET DOEL te trachten hun militaire hulpmiddelen te combine- ren, zijn gisteren in Londen bijeengekomen de ministers van De fensie van Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg. De opzet is het te komen tot een organisatie die snel defensief kan optre den in geval van een aanval. De principiële toezegging, dat de Ver. Staten militaire hulp zullen verlenen aan de Marshall-landen is daarbij van niet geringe betekenis. TT ET fundamentele plan voor de verdediging van West-Europa zal ongeveer deze lijnen volgen: TEen zo snel mogelijke standaardisatie van wapens, een uniform trainings systeem, vaststelling van verschillende quota krachtens welk elk der vijf landen een bepaalde troepenmacht gereed houdt, de vestiging van een netwerk van luchtbases met gelijke uitrusting (zoals radar en landings- outillage) voor wederzijds gebruik en definitieve vorming van een opper commando waarin ieder land verte genwoordigd is. Evenals inzake het Marshall-plan TAE GEHEIME CONFERENTIE, wel- ke de vijf landen van de West- Europese Unie en Amerika momen teel te Londen houden inzake de eco nomische en politieke toekomst van West-Duitsland. zal tot resultaat heb ben, dat per 1 September a.s. een Duitse wetgevende vergadering zal worden ingesteld. Deze wetgevende vergadering zou onder toezicht van de bezettende mo gendheden een grondwet moeten op stellen voor een regering van de drié Westelijke bezettingszones, die in hat begin van het volgend jaar tot stand zou komen. ■yOLGENS „DE TIJD" zou nog geen beslissing gevallen zijn over het indienen van een aparte lijst-Welter bij de verkiezingen. Vandaag wordt daarover beraadslaagd in Utrecht en de definitieve beslissing zou de vol gende week Zaterdag in een bijeen komst te Den Haag vallen. TIET EILAND Schiermonnikoog zal als oefenterrein vor anti-tankge- schut gebruikt worden. hebben de vertegenwoordigers der 5 landen een vragenlijst van de Ver. Staten te bestuderen gekregen, waar in gevraagd is: 1 In hoeverre zijn de landen der West-Europese Unie in staat onder elkaar de militaire samenwerking te organiseren. 2 In hoeverre hebben zij ter ver zekering van de volledige veiligheid met het oog op een mogelijk gevaar uit net Oosten militaire hulp van de V. S. nodig, mede in de vorm van wa pens en uitrusting. Het zou de bedoeling zijn, dat de Ver. Staten militair materiaal gaan zenden, zodra de definitieve plannen van de alliantie gereed zijn, alhoewel nader uit Washington wordt bericht dat er nog geen enkel ontwerp daar toe nauwkeurig is uitgewerkt, Over de gisteren gehouden con ferentie is alleen bekend geworden, dat de ministers een permanente militaire commissie hebben inge steld, die tot taak zal hebben, de antwoorden der vijf regeringen op de door de Ver. Staten opgestelde vragenlijst te coördineren. Na afloop der zitting bracht veld' maarschalk Montgomery, die een der leidende figuren van de Britse dele gatie was, rapport uit aan de Britse premier Attlee. DE GEHELE Koninklijke familie verscheen vooi een raam van het pa leis Soestdijk om het défilé gade te slaan. waren de treden van het bordes spoe- Tn steeds sterker stromen daalde de geheel onzichtbaar geworden on- regen neer op de hoofden van de duizenden tulpen, seringen en duizenden, die gistermiddag over de iriSgen, die de defilerende ouderen en grintpaden om het paleis Soestdijk kinderen daar deponeerden, defileerden, waar -prinses Juliana in Onder deze omstandigheden was er de huiselijke krmg haar 39e verjaar- natuurlijk geen sprake van, dat de dag vierde. Ondanks dit waterballet prinses zich naar buiten kon begeven dat tegen half drie zeer hevig werd, om haar dankbaarheid te betuigen voor de roerende huldeblijken, die haar op deze dag werden betoond. Tezamen met haar Koninklijke moe der, prins Bernhard en haar vier kin deren sloeg zij de onvermoeibaren, die de regen blijkbaar niet deren kon van achter de grote vensters van haar paleis gade. Ook het kleinste prinsesje. Marijke mocht genieten van dit eerbetoog dat haar moeder werd gebracht. In een witte box, gesierd met belletjes en de rood-wit-blauwe ballen van een telraam, keek Marijke met verwondering naar die schier on eindige stoet, waarin zelfs een bokke wagen een plaatsje had gevonden. Een uur lang duurde het défilé in voortstromende regen. De enige van het Koninklijk gezin, die dit „hondenweer" niet scheen te deren was de hond van prins Bernhard, die tussen de defilerenden doorliep en op dezp wijze met de duizenden een groet aan de verjarende echtgenote van zijn baas bracht. Het verjaardagscadeau, dat de prin sesjes aan haar moeder hebben aange boden, bestaat uit eigenhandig ge,- boetseerde beeldjes. piE N SCHOT uit de flobertbuks van een res.-luitenant uit Eist (Gld) is noodlottig geweest voor een voorbijganger. De man is door de 5V2 m.m. kogel in het hoofd getroffen en vrijwel onmid dellijk overleden. De res. officier stond in de deuropening van zijn ouderlijke woning, waar hij op een in een boom zittende ekster richtte. Even te voren had hij nog door het raam gekeken om te zien of zijn schot voor anderen gevaar kon opleveren. Toen dit z.i. niet het geval was, schoot hij en tot zijn grote ontsteltenis raakte hij de voorbijganger. De krijgsraad strafte de onvoorzichtigheid met f 150 boete of 30 dagen hechtenis. JTET BESTUUR der St. Radboud- stichtiifg heeft drs A. A. Tummers benoemd tot assistent aan de R.K. Universiteit met leeropdracht voor staathuishoudkunde en statistiek. T/AN overheidswege wordt er ern stig naar gestreefd om het tot stand komen van een algehele school tandverzorging te bevorderen. Een organisatieplan en een wettelijke re geling zijn reeds in voorbereiding. ^pOT 6 maanden voorwaardelijk en 1500 gulden boete is een reserve kapitein door de krijgsraad veroor deeld. die een in de oorlogsdagen in beslag genomen auto had verkocht voor f 1500. jyjINISTER VOS heeft gisteren in het feestlijk versierde R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam de grote Auto tentoonstelling geopend. JJET Tweede Kamerlid Schilthuis heeft aan de minister van Econo mische Zaken vragen gesteld over de onvoldoende winstmarges in de krui deniersbranche. gij DE Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot instelling van een departement van Algemeen be stuur, dat de naam zal dragen van ministerie van Algemene Zaken. JN INDIE Zijn in de afgelopen week gesneuveld: een soldaat van de Ko- ninkhike Landmacht, een soldaat van net K.N.I.L. gLF PERSONEN zijn om het 1e- ven gekomen bij het verongeluk- Ken van een Engels vliegtuig te Ar ies (Fr.) InBelgië is een persoon ge dood en 3 gewond bij het neerstorten van een legervliegtuig. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt met vooral aan de kust nog enkele buien Zwakke tot matige wind overwe gend uit Noordelijke richtingen Heden zon onder 20.04 en maan op 3.10 uur. Zondag zon op 5.09 uur en onder 20 uur. Maan op 3.30 uur en onder 12.22 uur. Maan dag zon op 5.07 uur en maan on der 13.34 uur. ingang van heden wordt de KMA te Breda opnieuw gefor meerd. De opleiding der cadetten aan de KMA zal op 1 September worden hervat, aanvankelijk met plm. 100 cursisten Het „Kasteel" te Breda wordt thans naar de eisen des tijds verbouwd en ingericht door de dienst der genie on der leiding van de eerstaanwezend in genieur, de majoor C. Stoorvogel, in samenwerking met Monumentenzorg en daarbij voorgelicht door de binnen- huisarchitecfvan der Steur. In de toekomst zal het „Kasteel" 400 cadetten kunnen herbergen. Op 1 September begint de opleiding der TK DACHT er iets aan te verdie- nen", zo bekende een Amster damse rechercheur van de P. R. A. C. voor de rechtbank toen hij daar gis teren voor het plegen van corruptie terecht stond. VermQedelijk zal hij echter alleen maar de 2 jaar gevan genisstraf te verdienen krijgen, die de Officier van Justitie tegen hem eiste. De man had in de Duitse tijd een pension, waar hij volgens de buren lustig mee feestte met Duitse rfii- litairen. Na de oorlog solliciteerde hij bij het politieke recherche-appa raat en werd aangenomen. Hij wilde nu wel proberen verdachte personen te „redden" door dossiers te laten ver dwijnen. Dat moest deze personen dan echter heel wat kosten. Bij een kunst handelaar, die hij wilde „redden',' liep hij evenwel tegen de lamp. De kunsthandelaar zou de gevraagde 12500 gld. betalen in termijnen, maar toen de rechercheur met zijn maat kwam om de eerste termijn op te halen, werd hij meteen door een eerlijke rechercheur gearresteerd. De kunst handelaar had zich namelijk in ver binding gesteld met de politie... Frauderende chef DEN ANDER SOORT mooi heer is het voormalige hoofd van de op sporingsdienst motorvoertuigen vgn het ministerie van Financiën geweest. Ook deze man fraudeerde in het groot, echter op andere manier dan de bovengenoemde rechercheur. Hij verkocht naar schatting een 20 als oorlogsbuit in beslag genomen auto's, liet deze taxeren doch verkocht de wagens tegen een veel hogere prijs. Het verschil tussen taxatieprijs en ver koopsprijs stak hij lustig in zijn zak. Dat verschil bedroeg telkens vele honderden guldens, zodat de man die opgeklommen was van slagersknecht tot vertegenwoordiger der fa. Zwa nenberg en daarna de hoge functie bij de opsporingsdienst had gekregen nogcl rijkelijke bijverdiensten ge noot. Hij kreeg dc eis van 3 jaar te horen, evenals 2 zijner trawanten. cadetten voor de infanterie, cavale rie, artillerie en de mil. administra te. Op 1 Jan. 1949 zal de opleiding beginnen voor de cadetten van de ge nie, de pioniers, de verbindingsdienst, de technische troepen en voor de grond troepen van de legerluchtmacht. De cadetten, die 1 September op de Academie komen, hebben „11e een school voor res-officieren doorlopen. Degenen die op 1 Jan. de cursus aan vangen, hebben een opleiding van 3 maanden bij de troep gehad. De opleidingsduur aan de KMA ver schilt naar gelang van het wapen of dienstvak en varieert van twee tot vijf jaar. Als nieuwe gouverneur der KMA zal optreden de luitenant-kolonel K. F. Puffius, als zijn adjudant Jhr W. H. de Savornin Lohman, als noofd van onderwijs de majoor der artillerie J. J. Fens, oud commandant der SROA te Breda, als eerste officier, tevens commandant van het cadetten-batal jon, de majoor J. Gualtherie van Wee zei, commandant van de stormschool te Bloemendaal, die voorlopig met laatstgenoemd commando zal blijven belast. Midden Mei verschijnt een brochure waarin allerlei bijzonderheden om trent de studie aan de KMA zuilen zijn opgenomen, welke brochure o.m. aan de leerlingen der hoogste klassen der middelbare scholen zal worden uitgereikt. De nieuwe gouverneur der KMA, dié inmiddels met de voorbereidingen voor de heropening der academie is begonnen, zal reeds met ingang van 1 Mei a.s. zijn zetel vestigen in het Kasteel van Breda. Het kan nog net op 7 Juli TAe Eerste Kamer zal niet vóór 11 Mei bijeenkomen. Het ligt in de bedoeling op die of op de volgende dag het afdelingsonderzoek van de wetsontwerpen met betrekking tot de grondwetsherziening te doen geschie-, den. Het is dan mogelijk, dat op 14 of 15 Mei reeds het voorlopig verslag verschijnt. Indien de beantwoording daarvan geen onverhoopte moeilijk heden oplevert, zal de regering wel in staat zijn, dit verslag in het begin der daaropvolgende week door een Memorie van Antwoord te doen vol gen. Wanneer dan de Eerste Kamer de wetsontwerpen bijvoorbeeld op 20 en 21 Mei in het openbaar behandelt, op laatstgenoemde datum de ontwer pen ook worden aangenomen en H.M. de Konigin voorts in de gelegenheid zou zijn op 22 Mei de wetten te te kenen, dan kunnen deze de 24e Mei in het staatsblad staan en zou op 25 Mei het ontbindingsbesluit met betrek king tot de beide Kamers kunnen wor den verwacht. Aangezien ons dan nog 35 tot 40 dagen moeten scheiden van de verkiezingen, zou het ons nog juist mogelijk zijn tegen of op 7 Juli de verkiezingen te houden, op voorwaar de echter, dat het hele programma volgens dit schema verloopt. Daarop wordt met alle kracht aangestuurd. Nog steeds ontvolking in België TTIT DE gegevens over het jaar 1947 van het Belgi sche Nationale In stituut voor de Sta tistiek blijkt, dat de stijging van het ge boortecijfer hoger is dan voor de oor log, toen aangeno men werd dat Bel gië op iedere nieu we generatie 10 k 15 pet. van zijn bevolking zou moe ten inboeten. In '47 werden er in Bel gië 144.000 geboor ten geregistreerd, waardoor het aan tal sterfgevallen overtroffen is met 36.000; in 1938 be droeg het geboorte overschot slechts 22.000 op een totaal aantal geboorten van 132.000. Even wel is deze ver meerdering van de bevolking veel ge ringer dan die in de meeste andere landen na de oor log. In België be draagt zij, vergele ken met 1938, 1.8 per mille, tegen 5.1 in Groot-Brittannië 6.1 in Frankrijk, 5.3 in Nederland, 5 in Zweden, 4 in Zwitserland en 7.4 in de Ver. Staten. Alhoewel dit coïf- ficiënt in België ge stegen is, is het waarschijnlijk toch niet voldoende om het in de toekomst een stabiel bevol kingspeil te verze keren. VAN DE NIEUWE BRANDSTOFFENKAARTEN TA 806, zijn met ingang van 3 Mei a.s. de bonnen 01 en 02 van deze kaart geldig. Elk dezer bonnen geeft recht op het kopen van 3 eenheden vaste brandstoffen. Om de handel tijdig te kunnen bevoorraden is het noodzakelijk, dat de aanwezige bonnen zo vlug mogelijk, in ieder geval voor 15 Mei a.s. bij een leverancier worden ingeleverd. Van enige verruiming in de Voorziening met anthraciet is geen sprake. De handel moet dus wederom mede worden bevoorraad met belangrijke hoeveel heden andere soorten, waarvan de verbruikers hun evenredig deel zullen moeten afnemen. Teneinde de moeilijkheden, welke het soortenprobleem opwerpt, enigszins te verminderen, zullen van 3 Mei a.s. af bruinkoolbriketten en koolslik zon der afgifte van de distributiebonnen kunnen worden verkocht. OP DE BOULEVARD TE VLISSINGEN, waar de regen als met bakken tegelijk nit de hemel viel, maakten wij een plaatje van de aankomst van de eerste kopgroep op de boulevard te Vlissingen (Exclusief „De Stem") TIET HAAGSE BLAD „De Nieuwe Courant" stelt de vraag of het ge wenst is, dat zij, die direct of indirect bij het England-Spiel' en soortgelijke gévallen betrokken waren en daarbij een ernstig gemis aan bekwaamheid en verantwoordelijkheidsgevoel hebben gedemonstreerd, wel in overeenkom stige functies bij onze militaire of politiële diensten kunnen blijven ge handhaafd. Naar het blad verneemt wordt althans ten departemente van Oorlog en bij de generale staf thans na gegaan, of hetgeen omtrent het Eng- land-Spiel is gebleken, niet aanlei ding moet zijn om tot enige mutaties over te gaan. Palestina |>IJ TEL AVIV en Jaffa is het nog steeds rustig. De wapenstilstand is namelijk met 12 uur verlengd. In tussen worden de besprekingen tys- sen. Arabieren en Joden voortgezét. Middelerwijl is er evenwel een he vige strijd ontstaan in de voorstad van Jeruzalem. Katamon. De Britten hebben zich ook hier in de strijd ge mengd en naderhand de joden doen weten, dat het vuren onmiddellijk moet gestaakt worden, daar anders de Britse militairen alle militaire mid delen zullen gebruiken om Joods Je ruzalem aan te vallen. yOEN de 20-jarige Pijnenburg uit Deurne bij werkzaamheden te Susteren een pantservuist had gevon den, wilde hij deze demonteren. Het projectiel sprong uit elkaar. Een scherf trof de jongeman in de hart streek. Hij was onmiddellijk dood. (Van onze speciale verslaggever). VLISSINGEN, Vrijdagmiddag. 'J'EGEN EEN HALVE STORM IN heeft de Belg Didden, te Vlissingen, op de Boulevard, als eerste de eindstreep bereikt. Ongetwijfeld ver richtte de Belg beulenwerk in deze 7de rit, die in hondenweer te Eind hoven begonnen, tot Bergen op Zoom voortduurde, maar als Andrê de Korver gewild had, zou in de stad van de Ruyter, niet Didden, maar hijzelf gezegevierd hebben! Ik kan me nu wel gaan wijsmaken, dat ik niets snap van het verloop van die eindsprint, maar dan zou ik de waarheid geweld aandoen Doch oordeel zelf. ZONDERLING SPEL. TAE LEIDENDE GROEP, die te on geveer één uur Vlissingen bin nenreed, zag de bedwinger van de Limburgse bergen plotseling wegschie ten en een flinke voorsprong nemen. Drie Belgen: Didden, Tallieu en Poels lagen achter hem, met de rest van het leidende peleton, toen de finish in zicht kwam. Op ongeveer dertig me ter daarvan verwijderd, lag de Kor ver nog steeds afgetekend voor. Ik noteerde hem reeds als overwinnaar, toen hij plotseling omkeek, afstapte enDidden plus Tallieu en Poels langs zich heen liet gaan. Méér be hoef ik de kenners van de wielersport niet te zeggen, het is allemaal duide lijk genoeg. Maar, ala, die dingen schijnen soms onvermijdelijk te zijn onder beroeps- renners. Evenwel, moeten we ons af vragen of verzwijgen van soortgelijke voorvallen de sport ten nutte is. Aan gezien ik van mening ben, dat zulks niet het geval is, heb ik geoordeeld daarvan melding te moeten maken, temeer, omdat de ploeg van de Korver van een nieuwe zege zijnerzijds ge profiteerd zou hebben, terwijl de tijd winst nu in Belgische handen kwam. Een tweede geval, minder opval lend misschien, maar even tekenend en fout is het navolgende. Verstandhouding en onderlinge hulp wanneer nodig plus opoffering in moei lijke gevallen zijn onmisbare factoren voor het boeken van succes ener ploeg De Oranjetrui-drager, Cor Bakker, behoort zoals geweet tot de 7,aan- streekploeg en nu wil ik mij slechts bepalen, wat deze équipe betreft, tot hetgeen is gebeurd. Bakker behoorde alle hulp en steun van zijn makkers te krijgen; om drager van de eervolle shirt te kunnen blijven. Bouk Schellingerhoudt heeft die ge geven door zijn fiets aan Bakker te geven, toen deze pech had. Dit was dus een prachtig voorbeeld. Maar zo veel te slechter was het reageren van enige ploegmaten, waaronder Arie Vooren, toen Bakker een lekke band kreeg. In plaats van hem weer te hel pen, sloegen zij op de vlucht en daar stond de Oranjeshirtdrager! Dit is een der redenen geweest, waarom Bakker zoveel later is binnengeko men dan de winnaar en hetgeen veel erger is de eerste plaats in het algemeen klassement aari de Luxem burger Goldschmitz heeft moeten af staan, overigens een renner, die de Oranjetrui bijzonder siert. DIDDEN VOOROP. ^A deze ontboezeming welke vooraf moest gaan in korte trekken een resumé van deze zevende étappe die over 162 km. ging. De koers bood een nieuw beeld. De sterke Belg Didden nam buiten Eind hoven op zn eentje de benen en zou pas tussen Bergen op Zoobi en Vlis singen, ongeveer bij Kruiningen, door een groepje sterkere worden inge haald. In die tussentijd is er echter heel wat gebeurd. Dank zij het be trekkelijk lage tempo in de groep kon Didden in Oirschot reeds 4 minuten voorsprong op de zich van het hoofd- peleton afgescheiden groepje doen no teren. In de omgeving van Oirschot waar reeds 14 achterblijvers waren ge notcerd (dank zij de wind die opge stoken was) scheidden Arie Voo ren en van Beek zich van dit groepje af en begonnen de jacht op de vluch teling, die in Dorst (bij Breda) de voorsprong tot 4 min. 40 sec bleek te hebben opgevoerd. De groep daarach ter volgde op 20 sec. In Princenhage kregen Vooren en van Beek gezelschap van de nog sterk rijdende de. Ruiter. In Etten was een premie uitgeloofd, da woonplaats van v. d. Beemt. Elf uur wees de klok aan, toen Did den hier doorkwam. In het jagende groepje achter hem was wijziging ge komen, dit bestond nu uit Stuyts, de Ruiter, de Korver en Piet van Nek. Buiten deze stad werd het voor de eerste maal droog, doch nu kregen de renners de steeds sterker worden de wind vlak in het gezicht. Dit was weldra duidelijk te bemerken, want de snelheid zakte nu soms tot even boven de dertig kilometer. BRABANTSE PLOEGEN GEHAVEND. sterke tegenstander klopte nu ook Didden, want in Kruiningen moest hij voor de achter hem aan jagende groep, die inmiddels tot 17 man was uitgegroeid zwichten. Deze bestond uit: v. Gelderen, v. d. Zande, de Ruiter, de Korver, van Beek. Voo ren, Verpoorten, Loos, Motké, Poels, Rogiers, Tallieu, Sijen, Goldschmitz, Stuyts, Kirchen en Goutorbe. MetflVlissingen in zicht voerde dit peleton het tempo hoger op. waarvan Stuys, v. Gelderen en v. d. Zande wa ren teruggevallen. De laatste faze van deze rit heb ik in de aanvang reeds geschetst. Toen de stad werd opgemaakt bleken slechts 57 renners op tijd binnen te zijn gekomen. De Brabantse ploegen waren nogal gehavend. In de A-ploeg mochten voor de 8e étappe: Breskens- Hulst (83 km.) nog meedoen: Stuyts van der Zande en Joosen en voor de B-ploeg: van Gelderen, Bernard Fran ken, H. Maas en Toon Steenbakkers. De officiële uitslag van de étappe Eindhoven-Vlissingen is: 1 Didden (Belg. A) 4 uur 47 min. 20 sec. 2 Michiels (België A). 3 Poels (België B). 4 De Korver (Zuid-Holli 5 Vooren (Zaanstreek). 6 Rogiers (België A>. 7 Goutorbe (Frankrijk). TK vrees de man, die slechts één boek las" is een even oud als wijs spreekwoord, dat geldend is voor alle mensen van alle tijden. Er zijn mensen, op het platteland en in de steden, die het nimmer inzake lezen verder brachten dan de Bijbel en zij zijn ten uiterste strijdbaar het har de leven doorgegaan. Het werden mannen en vrouwen, die het „hoe en waarom" van hun schaarse lectuur verwerkelijkten in het eigen leven van alledag en ieder zich aandienend pro bleem nuchter en weloverwogen con fronteerden met de eeuwige wijsheid van het Boek der boeken. Als ze hier bij de voorlichting van het onfeilbaar leergezag misten, beten ze zich bij de uitleg vaak vast in'zware ketterijen. Maar met dat al: ze waren terecht als tegenstanders te vrezen. Maar dat is even waar voor wie gelijk men zegt „zweert bij" verderfelijke boeken als „Das Ka^ pital" van Marx of „Mein Kampf van Hitier. Al moeten we onmid dellijk vaststellen en wel tot de kern Van ons probleem, namelijk dat van de moderne lectuurvoorzie ning en lectuurspreiding te komen, dat hier tegenover een minsten even groot gevaar te noemen is: het le zen van alles wat rijp en groen is. Dit begrip is natuurlijk uitermate rekbaar, maar wijl het onverbrekelijk is verbonden aan een ander begrip „de uitleenbibliotheek", zijn we in staat het binnen bepaalde grenzen te trék ken, tussen welke het probleem als geheel min of meer valt te overzien. Althans principieel valt te overzien. yR zijn immers tal van particu- liere bibliotheken, die een duis tere stroom van verfoeilijke lectuur onder het leesgrage publiek brengen (op een enkele uitzondering na van buitenlandse afkomst) uit puur winst bejag. Er zijn eveneens tal van par ticuliere ondernemingen, die dan wel niet het aperte kwaad verspreiden, doch door het slechts beschikbaar stellen van „neutrale", d.i. geestelijk lege lectuur, de leegheid van het zie- leleven in de hand werken. Dan zijn er ook nog openbare leeszalen, waar iedere lezer vrij gelaten wordt in de keuze van de lectuur en gemaks halve óVprdt vergeten, dat vele men sen niet bekwaam zijn de eigen lec tuur te kiezen. En tenslotte (waar om zouden we het niet ridderlijk toe geven) zijn er nog veel te veel z.g. parochiële bibliotheken, die onvol doende op de leesbaarheid van de voorraad worden gecontroleerd»en die slechts weinig bijdragen tot de ver rijking van verstands- en gemoedsle ven. JJET probleem heeft dus vele zij den, is uitgebreid en is toch weer enigermate beperkt. Want het Is duidelijk, dat de principiële lezer er van overtuigd moet- zijn of min stens worden, dat een particuliere uit leenbibliotheek in verreweg de mees te gevallen gevaarlijk en dus verbo den terrein is. Niet minder duide lijk geldt dat voor een openbare niet- katholieke leeszaal of uitleenbiblio theek, zodat van het hele probleem slechts een aantal kleine of grote in stellingen overblijft, welke iets te ma ken hebben me de spreiding van het goede boek. Deze gedachte was voor de Landelijke Katholieke Actie aan leiding aan het Hoogwaardig Episco paat van Nederland voor te stellen een „Bisschoppelijke Adviescommis sie inzake lectuurvoorziening" in het leven te roepen. QELIJK een man „van één boek" om zij/i eenzijdige en tevens on- wrikbaar geworden (valse of goede) stellingname door de tegenstander valt te vrezen, zo is in onze maat schappelijke verhoudingen eveneens gevaar te duchten van de man, die letterlijk alles leest. Ook in deze is waar: dat gevaar kennen is eerste voorwaarde om het te kunnen be strijden. Die kennis zal komen dank zij de Landelijke Actie, het doelma tig bestrijden hangt ook van u per soonlijk af. L. B. 8 van Beek (Zaanstreek). 9 Sijen (Limburg) 10 Diderich (Luxemburg). }i 2e,?ujter. (Zuid-Holland). 1^ Goldschmitz (Luxemburg). 13 Verpoorten (België A). 14 Kirchen (Luxemburg) 15 Motké (Noord-Holland) 16 Loos (Noord-Holland) Allen zelfde tijd als Didden). 17 De Beere (België B) 5 uur 1 min. ïo sec. 18 Bernardonl (Italië) «elfde UI 19 Stuyts (Nederland) «elfde tija 2f.. v?n Gelderen (Noord-Brabant zelfde tijd. Vervolg op pag. 2.

de Stem | 1948 | | pagina 1