Verwarde toestand in Palestina De oranjetrui in andere handen Communistische actie op Java Onzekerheid Engeland in een moeilijk parket IN 'T KORT Invoering van schooltandverzorgmg Opnieuw behoorde Hopstaken tot de dominerende figuren 'eren.. :el aangeb. )p aangeb. velijken versen 'AH PROCTERS, VIERDE JAARGANG No. 1061 WOENSDAG 28 APRIL 1948 Londen wacht af Kinderen stichtten 1350 branden Vonken uit een kachel Organisatie op tijd opgerold W al visbeenderen opgegraven n A C NEDERLANDSE boeren zijn "gisteren per „Tabinta" naar Ca nada vertrokken. Gemeenteraad van Middelburg Ronde van Nederland Veel bewolking De Veerse Oudheids kamer PLOEGLEIDERS MOETEN HET ONTGELDEN Weer munitie-ontploffing in Muiden 600 Stoottroepers keren weer Het einde van het urenseïzoen Engeland vergeet Walcheren niet piaXheS,ennajaar Zal 06 bepla»tm* i et merk R IJST EN: modern* iwoning te Ooe*. dito woning te «kil. Ier no. 12975-8 Stem", Goe». AAT 5155 - TTUEF. 2406 vilt u graag keus mooie collectie IMANTELS en goed' 732-0 auffeur biedt zich onder no. 335 De Suist. P gevraagd tot zwaar te koop ■nschrijving en prijs no. 7696. nieuw waskachel- aangeboden (dui- f 15. Te bevragen Stem te Sas van 136 INGRUIL Den Haag - Breda. "vattende 4 kamers, rote zolder. Huur- per week. Desge- goede betrekking, isje met tuintje. van Oort, Hoefkadt g..6667 Aangeboden te Rot- i: benedenhuis, be- >or-. tussen- en ach- amers en keuken meter betonnen le dag zon in ach- oor vrij huis in om- Breda. Br. no. 6701. ambtenaar, met espect. meisje t en aar, zoekt kennis juffrouw of wed. »ren, tussen 40-47 1., deld of eigen zaak. fot<r ond. no. 6596. voor babyt en et breiboekje voor noeder. 64 Pagina's, t. Verkrijgbaar bij van. .De Stem". Oir VOLK. KDons/i Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F J Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M- Mes: Mr- a B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal, per post I 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. taE TOESTAND IN PALESTINA is zeer verward. Alle berichten, die uit bet Heilige Land komen geven geen duidelijke indruk van de situatie daar, ofschoon alles er wel op wijst, dat de gevechten in heel het land in hevigheid toenemen. Het eerste deel van het Transjordaanse leger van 10.000 uitstekend geoefende en zwaar bewapende manschappen schijnt al bij Jeruzalem te zijn. Een ander offensief zou ontketend worden ip de buurt van het meer Tiberias en Nazareth. In de Noordelijke sector van Palestina zou den de Iraakse en Syrische strijdkrachten tot gelijksoortige operaties overgaan, ais voorbereiding voor een mars op Haifa. gen een verdrag tussen Engeland en Transjordanië gesloten zal worden, bij welk verdrag Engeland voor een belangrijk deel de uitrusting en de oefening van de Transjordaanse troe pen op zich zai nemen. Het schijnt, dat grote hoevgelheden wapens van Britse makelij reeds in Transjordanië zijn. Engeland komt dus door de ont wikkeling der dingen in een nog moei lijker parket le zitten dan het al zat. In Londen zit men nu met diepe rimpels in het hoofd de situatie te bestuderen en wacht men verdere berichten van de Britse functionaris sen in Palestina af. Enerzijds spreekt men ervan, dat het Britse kabinet tot „ernstige maatregelen" gedwongen zou zijn, terwijl er anderzijds op gewe zen wordt, dat het zeer moeilijk zal zijn internationale invloed op Koning Abdoellah van Transjordanië uit te oefenen, omdat het land totnogtoe niet is toegelaten tot de V.N. Ook gaan er geruchten, dat Trans jordanië niet officieel de oorlog aan de joden zou verklaard hebben. Vandaag kom1 het Britse Lagerhuis bijeen en net ligt voor de hand, dat minister Bevin wel de nodige vragen over Palestina gesteld zullen worden, Het zal interessant zijn de antwoor den te vernemen, vooral omdat er geruchten gaan dat koning Abdoel- TNTUSSEN is het zo, dat het binnen- trekken van Transjordaanse troe pen in Palestina een crisis zal kun nen doen ontstaan in de betrekkin gen tussen Engeland en de Arabische staten. In feite is Engeland nog steeds verantwoordelijk voor de verdediging van Palestina tegen buitenlandse troe pen. Het merkwaardige feit doet zich bovendien voor, dat er een dezer da- rTER GELEGENHEID van de na- tionale brandweertentoonstel ling welke onder auspiciën van de Ned. Verg. van Brandweer commandanten van 14 tm 31 Mei as. in de Houtrusthallen te 's- Gravenhage zal worden gehouden, vestigt het brandweerbureau van het ministerie van Binnenlandse Zaken er de aandacht op, dat hier te lande in de jaren 1946 en 1947 ongeveer 15 pet. van het totaal aantal branden was toe te schrij ven aan het spelen met vuur en lucifers door kinderen. Bij een jaarlijks totaal van plm. 9000 bran den, betekent dit, dat plm. 1350 branden per jaar zijn te wijten aan het roekeloos en ondoordacht spel van kinderen. De kinderen zullen op school op dit gevaar ge wezen worden. Bovendien is het plan gerijpt, om de leerlingen van de hoogste klassen hieromtrent 'n opstel te laten maken. De beste opstellen zullen dan bekroond worden met een boek. Om de brandstichting door kin deren nog eens met een actueel voorbeeld te illustreren, dit: gis teren speelden in Warmond een paar kinderen met lucifers, waar door een hooiberg en een stal met 5 koeien verbrand zijn. De schade is f 30.000. lah een nota zou hebben toen toeko men aan Sir Allan Cunningham, de Britse Hoge Commissaris voor Pa lestina. Bovendien is bekend geworden, dat de Transjorddanse gezant te Londen een bezoek aan Bevin heeft gebracht. Wat doet Egypte TIET is op het ogenblik nog een vraag welke houding Egypte of ficieel zal aannemen. Er zijn in Egyp te evenwel bepaalde feiten, die aan duidelijkheid niets te wensen overla ten. Officieren van het Egyptische le ger zijn namelijk van verlof terug geroepen. Zich in de Egyptische ter ritoriale wateren bevindende sche- T/ONKEN uit een kachel hebben in Amsterdam een grote brand in een papierfabriek doen ontstaan. Niet alleen veel papier maar ook twee verdiepingen gin gen verloren. PRESIDENT TRUMAN heeft aan H. M. de Koningin een dank-tele- gram gezonden i.v.m. het posthuum toekennen aan wijlen president Roose velt van het Grootkruis in de mili taire Willemsorde. TN EEN DRUKKERIJ in Soest, zijn cliché's gevonden bestemd voor het vervaardigen van valse maaltijdenbon nen voor militairen. Twee arrestaties zijn verricht. IN VERBAND met het regeringsjubi leum organiseert de N.I.W.I.N een jubileum-pakketten-actie, die 1 Mei begint en 25 Juni sluit, 1.50 is de prijs van een pakket, dat zal be vatten sigaretten, versnaperingen, toilet-artikelen en een nog nimmer ge publiceerde foto van H. M. de Ko ningin. "J"OT 15 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld de drie mannen, die op 1 Nov. 1946 de moord pleegden op een 61-jarige pensionhoudster te Am sterdam. QM TE PRATEN over een gemeen schappelijke valuta zullen de 5 ministers van Financiën der bij 't Brusselse pact betrokken landen van daag, morgen en overmorgen in Brus sel bijeenkomen. JJE LEIDER van de socialistische „m®eFderheidsPartij Pietro Nenni, heeft het gerucht tegengesproken, als zou hij uit het hoofdbestuur van de partij zijn getreden. gRITSE autoriteiten staan niet toe, m ®r'tten bun vacantie in Tsje- cno-SIowakije en Joego-Slavië zullen doorbrengen. JN EEN door het permanent orgaan van de West-Europese Unie uit- sl iJeli comn»«niqué wordt medege deeld, dat de ministers van Defensie rn de stafchefs van de vijf landen aanstaande Vrijdag te Londen bijeen zullen komen. Hf JOEGO-SLAVIE heeft zijn territo riale aanspraken op Oostenrijk verminderd met ongeveer 265 vier kante mijlen grondgebied met een bevolking van veertigduizend zielen QOK NA HET SLUITEN van de be- standsovereenkomst komen er in Oost-Java nog dagelijks gevallen voor van infiltratie. Blijkens verklaringen van arrestanten en volgens aangetrof fen documenten ageren de infiltreer- ders in organisatorisch- en soms in militair-organisatorisch verband. Te vens kon meermalen worden vastge steld, dat deze lieden nauwkeurig waren geinstrueercT door commandan ten van de T.N.I. zelfs, wanneer de infiltreerders slechts komen voor de plebisciet-actie, bevatten deze instruc ties opdracht tot intimidatie en aan sporingen tot het gebruik maken van geweld, wanneer het tijdstip der volks stemming zal zijn aangebroken. Een en ander was te Soerabaja aan leiding om krachtig in te grijpen, het geen is geschied door een aantal ar restaties en voorlopige aanhoudingen. De onmiddellijke aanleiding daartoe was de ontdekking ener organisatie, die opdracht had, te Soerabaja, in an dere delen van Oost-Java en op Ma- doera geweld te plegen. De order daartoe zou zijn uitgevaardigd dooi de republikeinse generaal Moestopo, Het ingrijpen, enkele uren tevoren, voorkwam de uitvoering van het plan tot het plegen van gewelddaden en het veroorzaken van ordeverstoringen op grote schaal. Deze ondergrondse organisatie zo deelde de Reg. voorlichtings dienst mee had een sterk com munistische inslag, zoals bij het on derzoek o.m. bleek uit haar pogingen tot cellenbouw in overheidsdiensten. Te Soerabaja zijn de meeste leiders der actie gearresteerd. Naar aanlei ding van de door hen afgelegde ver klaringen, zijn ook in andere steden in O.-Java en op Madoera, een aan- tal personen gearresteerd. Indonesië in de Kamer T-vE TOESTAND in Indonesië is giste ren ook in de Eerste Kamer ter sprake gekomen bij het behandelen der begroting. Over het incident te Djokja heeft de minister van Overzeese gebieds delen in de Kamer gezegd: „Dit was een ernstige belediging van de dele gatie in het bijzonder voor de Indo nesiërs onder haar. Toch was het in cident van beperkte betekenis. Na overleg met de Ned. regering is be sloten de onderhandelingen voort te zetten, echter niet dan nadat aan de C.G.D. en aan de republikeinse rege ring was medegedeeld dat herhaling in welke vorm ook aanleiding zou zijn tot terugroepen der delegatie". De minister zegde een uitvoerig relaas der feiten toe, in antwoord op een desbetreffende schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid Sassen. De begroting van Overzeese Gebieds delen is z.h.st. aangenomen met de communisten tegen. Bij graafwerken te Sas van Gent werden enkele beenderen opgegraven, die dusdanige afmetingen bezaten, dat men kon zien, dat deze piet van een gewoon dier afkomstig moesten zijn. Zij werden ter onderzoek opgezonden naar het geologisch museum te Leiden. Het bleek, dat de botten afkomstig waren van een walvis. Het dier moet ongeveer 6 M. lang zijn geweest. Men zou thans nog aan de hand \an borin gen trachten na te gaan uit welke laag en dus tot welke tijd de walvis heeft behoord. pen worden onderzocht op wapens bestemd voor joden en de regering heeft officieren en manschappen van het leger toestemming gegeven zich ais vrijwilliger te melden voor de strijd in Palestina. Bovendien heeft een Egyptische kruiser Alexandrië verlaten met bestemming naar de Pa lestijnse kust. Eenheid maakt macht OERICHTEN uit Jeruzalem mfelden, dat de twee belangrijkste joodse strijdorganisaties een fusie hebben aan gegaan om gezamenlijk meer kracht te kunnen ontwikkelen. Een dezer twee, namelijk de Irgoen Zwai Leoe- mi, heeft gisteren een overval ge pleegd op een bank te Tel Aviv en 250.000 pond steling buit gemaakt. Nabij deze bank is een Britse kapi tein doodgeschoten. In de Trustschapsraad van de V.N. is de vraag ter sprake gekomen, of er niet een wapenstilstand tussen jo den en Arabieren gesloten zou kun nen worden ten aanzien van Jeruza lem. Onder overweldigende belangstelling heeft het Engelse Koningspaar zijn zilveren bruiloft gevierd. Gezeten in een door 6 schimmels getrok ken fraaie karos ging het Koningspaar van het paleis naar de St. Paul kathedraal. rrtOT ONBEZOLDIGD AMBTENAAR van de Burgerlijke Stand (vac. J. van Dijk) werd benoemd de heer H. J. Adriaansen, commies ter secre tarie. Het voorstel-Flierman om het zegel recht op de kwitanties der bedrijven door te berekenen, waarover in de vorige vergadering de stemmen staak ten. werfl met 108 stemmen aange nomen. De stemming over het eveneens toen behandelde voorstel-de Vink in zake subsidiëring van de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschap pelijk werk had staking tot resultaat, zodat het is verworpen. Tot gemeente-geneesheer (vac. J. S. Bloos) werd z.h.st. de heer P. C. J. van der Slikke benoemd. De heer Luijendijk (C.H.) spreken de namens de comissie van financiën becritiseerde de vage omschrijving van de positie van de gemeente-veri ficateur. zoals deze in de ontwerp- instruetie is neergelegd. Ook in het belang van de betrokken functionaris bepleitte hij nauwkeuriger omschrij ving van de taak. Het ligt in de be doeling van B. en W. om een interne taakomschrijving in overleg met de benoemde op te stellen, aldus ant woordde wethouder Kögeler. De heer Hoek (A.R.) wees op fen onjuiste bepaling: de verificateur is alleen ver antwoordelijk aan B. en W„ niet aan de raad! B. en W. haastten zich dit te wijzigen, de strijd met de bepa lingen der gemeentewet erkennende. Nadat verschillende besluiten tot verkoop van grond, waren genomen, (waarbij de heer Wattel maatregelen verzocht tegen het overal opslaan van oud-ijzer op verschillende plaatsen in de stad)), o.a. ook in verband met de stichting van een flat van het Beambtenfonds der Staatsmijnen (de heer de Vink bepleitte iets dergelijks voor ongehuwde, werkende vrouwen). kwam het busstation aan de orde. Z.h.st. werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Z.h.st. werd accoord gegaan met het voorstel om duinterrein aan de" ge meente Vrouwenpolder te verkopen, mits het voor openbare recreatie- doeleinden wordt bestemd. Toen de raad zover was gevorderd, volgde een ontboezeming van de heer Hoek (A.R.). Hij constateerde dat er tal van plannen zijn gemaakt, doch dat men van verwezenlijking bitter weinig bespeurt. Wethouder van 't Westende erkende dit. Voor Zeeland is tën behoeve van Openbare Werken in totaal rond 2 millioen gld beschik baar gesteld voor 1948. Dit bedrag is practisch reeds uitgegeven, maar Mid delburg heeft slechts een uiterst ge ring deel ontvangen. Men heeft stap pen bij het Departement onderno men, maar men mag niet te optimis tisch zijn. Het voorstel tot invoering van schooltandverzorgmg ontlokte de heer Wattel (-A.R.) de opmerking, dat de basis van het voorstel erg zwak is. B. en W. hebben niet zelf met de Ziekenfondsen overleg gepleegd, ter wijl slechts één tandarts in het over leg is betrokken. Neen, antwoordde de Kögeler, er is overleg gepleegd met de Prov. Vereniging van tandartsen, en daaruit is de toezegging van tand arts van der Veen geresulteerd. Ook de ziekenfondsen worden in het over leg betrokken. De verzorging is be perkt, noodgedwongen, tot de leerlin gen dér lagere school tot en met de zesde klasse. De behandeling zal plaats hebben in de loealiteit van de schoolarts. Z.h.st. werd het voorstel aangeno men. Ten aanzien van de gemeenschappe lijke regeling tot één slachthuis voor Walcheren, waaromtrent de raad ad vies moet uitbrengen, brachten de Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond. i het No°fden van het land tijdelijk krachtige wind tus sen Zuid-West en West. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen. Iets lagere nuddagtemperaturen dan gisteren Heden zon onder 19.59 uur. Maan onder 7.53 uur. Donderdag zon od 5.15 uur. Maan op 2.05 uur. En de beker van Maximiliaan IN DE jongste raadszitting van Veere heeft de voorzitter gesproken over de dringende behoefte, welke de be kende Oudheidskamer behoeft. Hij wees er op dat het er thans veel weg heeft van een uitdragerswinkel, daar er te veel voorwerpen zijn, die er niet thuis horen. In verband met het plan om de Schotse Huizen weer in te richten tot museum, wordt van de zijde van het ministerie van O., K. en W. aan gedrongen op het verstrekken van ge combineerde toegangskaarten. Reeds vroeger is am besluit genomen om een gedeelte van de voorwerpen, o.a. de porceleinverzameling aan het in te richten rijksmuseum in bruikleen af te staan en de Oudheidskamer alleen als Vierschaar in te richten en daarin ae beker van Maximiliaan op te stel len. Een groot deel van de materialen kan verhuizen naar een depot. Nog vertelde de burgemeester, dat van de voorlopige monumentenraad bericht is ontvangen dat voor het aan vragen van subsidie voor de restauratie van de beker van keizer Maximiliaan, een der kostbaarste antieke stukken in Zeeland, medewerking zal worden ver leend. Voor het opstellen van de beker is het noodzakelijk een voetstuk te doen vervaardigen. Gezien de hoge kos ten bleek dit een bezwaar te zijn voor de gemeente, ook omdat er geen kans bestond, dat subsidie werd verleend. Teneinde toch een betere opstelling te verkrijgen heeft de burgemeester toe gezegd een dergelijk voetstuk aan de gemeente te zullen schenken. Des nachts zal de beker steeds ln de brandkast worden opgeborgen. (Van onze speciale verslaggever) MAASTRICHT, Dinsdagavond. rpOEN DE ZON een enorme bloedrode schijf geworden was, die het land rondom Valkenburg in fantastische schoonheid zette, stormden twee jongens van de Zaanstreek de Cauberg, de laatste rennersmoorde naar van deze rit op. Zjj waren tezamen met een aantal andere sterke knapen bijna onmid- lijk na Nijmegen weggevlucht en geen van al die 120, waarmede zij het enthousiaste Nijmegen hadden verlaten, hebben nog kans gezien hun hielen te zien vóór Maastricht, dat met spontane, Zuidelijke hartelijk heid, een orkaan van toejuichingen deed opklinken van het Konings plein. SCHELLINGERHOUDT EERSTE OP DE CAUBERG. ■yyAT MOET daar omgegaan zijn in de harten van deze knapen: Cor Bakker en Basch Schellingerhoudt, toen zij om half zeven getweeën de Cauberg opstormden, dat beruchte, internationale wielerobstakel, dat laatstgenoemde reeds eenmaal het nationale wegkampioenschap be zorgde. Ook nu toonde hij zich de sterkste maar in Maastricht, waar de strijd tenslotte in een eindsprint uitge vochten moest worden, bleef Bakker, die over grotere kwaliteiten op dit stuk beschikt, de meerdere, zij het slechts met één enkele centimeter. De bekroning voor dit heroische werk betekende voor Bakker, dat de TN HET VERSLAG van de wed- strijd staat te lezen, dat een aantal renners niet erg tevreden is over de mate van verzorging, welke zij van hun ploegleiders ondervinden Het schijnt* dat de laatsten daar over op hun beurt niet erg gesticht zijn, temeer omdat zij menen alles in het werk te stöllen om hun ren ners zoveel mogelijk en met alles be hulpzaam te zijn Voorlopig zullen we ons onthouden van het noemen van namen, doch er is enige kans op een conflict ln een of andere vorm. Vandaag zullen de partijen opnieuw met elkaar gaan pralen over de bezwaren, verlan gens en wensen, doch inmiddels deel den ons die ploegleiders mepe, dat zij alle tot nog toe gemaakte onkosten ten behoeve van hun renners uit eigen zak hebben moeten betalen. Een conflict? Het is niet te hopen, want dat zou onder de gegeven om standigheden zeer te betreuren zijn. Wij nemen echter aan. dat na een gezonde slaap en de rustdag in het vooruitzicht, die alle vermoeienissen en tegenslagen zullen doen vergeten, alles weer pais en vree zal zijn in de beide kampen. oranjetrui vandaag van Arie Voor ens schouders weggenomen werd en over die van de Zaankanter werd gehan gen. Laten wij echter eerlijk zijn en be kennen, dat Schellingerhoudt geen zier voor hem onderdeed en toen zij te zamen de ereronde reden, gold het oorverdovend applaus en gejubel in werkelijkheid de beide tovenaars in het opslorpen van kilometers en de matadoren in stuurmanskunst waar van in 't Limburgse heuvelland vooral zo enorm veel werd vereist. HOPSTAKEN TROK DE AANDACHT. AJAAR ook Brabant was er deze be langrijke dag weer bij. Weer is Theo Hopstaken uit Roosendaal het geweest, die in dit internationale ge zelschap van klimmers en vechters aller aandacht en bewondering heeft afgedwongen. Ook hij was bij de groep weglopers, die niet lang wil den wachten met de benen te nemen. Vol spanning en verwachting bleef men toekijken of de lange, soepele, rustige rijder, wiens regelmatige pe daaltred wjj steeds weer met elkaar bespraken, ook in de Limburgse dre ven, die voorbij Sittard tot vinnige, stijle landwegen worden het met zich zelf en zijn krachten in orde zou kun nen maken. Hij is daarin niet ten volle geslaagd. Met de Wintracherberg speelde hij het nog wel klaar, als kostte hem dit genoeg moeite. De Molenberg deed hem enig terrein verliezen op vijf van Zijn medestrijders naar de zege. Doch de twee landgenoten, die met hem te kort hadden aan klimcapaciteit: Louis Motké en Storm (zoon van de bekende stayer) bleken na de gedane krachtsinspanningen tijdens de be klimming van deze twee wéér vinni ger heuvels, hun cadans verloren te hebben. Hopstaken werd zodoende verplicht steeds zelf aan de kop te rijden, wilde hij althans het tempo kunnen opvoeren om bij de vijf be tere klimmers .die vóór hem lasen (Bakker, Schellingerhoudt. Clementz (Lux.), en de Spanjaard Rodriguez. Theo Hopstaken. Steenbakker als vijfde man had al eer der moeten lossen), te kunnen gera ken. Dit lukte hem deze keer ook, maar toen de Eygelshovenerberg zich aandiende en vervolgens overwonnen was, bleek de achterstand op de lei ders te groot geworden te zijn om deze alleen nog te kunnen inhalen. Nieuwe moed kreeg hij echter toen hij eerst Rodriguez en daarna Cle mentz bij de leiders zag afzakken. Stug zette hij toen door en tot zijn voldoening slaagde hij er zo in als vijfde te eindigen, op dezelfde plaats dus als Stuyts de vorige dag. Vervolg op pag. 3. 5e ETAPPE MAASTRICHT-GELEEN 29 APRIL 6e ETAPPE GELEEN-EINDHOVEN 29 APRIL I Eindho.ffn 1 fl Ot, *t BRABANT I heren Wattel (A.R.), Flierman (P. v. d. A.) en Luijendijk (C.H.) bezwaren naar voren. Ook B. en W. hebben enkele opmerkingen, terwijl men zich overigens met de opzet der regeling kan verenigen. De bezwaren zullen ter kennis van Ged. Staten worden gebracht. Een militair op slag gedood \\/EER is de bevolking van Muiden opgeschrikt door een hevige ont ploffing op het terrein van de kruit fabriek „De Krijgsman" waar op 17 Januari 1947 de vreselijke ramp ge schiedde die een aantal militairen het leven kostte. Met een lorrie vervoerden mannen van de afd. opruimings- en bergingsdienst springstoffen naar een schuit in de Muidertrekvaart, om naar het eiland Pampus te worden overge bracht en vernietigd. De eerste lorrie was juist geladen en door drie mili tairen naar de wal gereden. Op het moment dat zij wilden terugkeren ex plodeerde als gevolg van een tot nu toe nog onbekende oorzaak, een blok trotyl, waardoor een gehuwde militair uit Amsterdam op slag werd gedood- De militair laat een vrouw met vier kinderen achter. Wegens ziekte van een van zijn collega's had hij moeten invallen. Den Bosch zal him een warme ontvangst bereiden jyTAANDAG 3 Mei a.s. worden de mannen van het 7de bataljon Stoottroepen, die 27 April met de „Zuiderkruis" te Amsterdam uit In donesië terugkeren, in Den Bosch feestelijk ontvangen. Voor drie jaren gingen 811 Stoottroepers naar de tro pen; straks keren er plm. 600 terug. Twee-en-twintig mannen sneuvelden, onder wie de aalmoezeniers Verbeten uit Eindhoven en Allard uit Den Haag.; 40 hunner vonden in Indië 'n bestaan en de rest keerde reeds eer der naar het moederland terug. Het thans repatriërend bataljon bestaat uit ongeveer 90 Zeeuwen, 200 Brabanters, 200 Limburgers en de overigen komen uit verschillende provincies boven de rivieren. De 3 Mei wordt een feestdag, die tevens de demobilisatiedag.van het ba taljon zal worden. In de Redempto ristenkerk wordt om 10 uur door pa ter Helmer C.s.s.R. een H. Mis ge celebreerd. In het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente zal een dienst plaats vinden. Op de Parade zal daarna een doden appèl worden gehouden. Gesproken wordt door kolonel C. van de Putte, generaal-majoor Sitzen, de voorzitter van het erecomité, Bep van Kooten, kapt. Sjef de Groot en overste J. Bru- ren. Na een défilé volgt een middag maal en cabaretuitvoering in het Ca sino. Ongetwijfeld zal de bakermat der Stoottroepen, Den Bosch, andermaal zijn favorieten feestelijk ontvangen. Dit was steeds zo; dat zal 3 Mei wel weer zo zijn. Een recordprijs van 63 cent UIENSEIZOEN is ten einde. In de maand Maart werden nog ongeveer 1070 ton uien verzonden. De prijzen bereikten een nieuw record van 63 cent per k.g. Er waren wel laren, dat nog geen cent per k.g. kon worden gemaakt. Het afgelopen seizoen begon vrij normaal. Wel waren weinig uien ge zaaid, want de voorgaande winters met hun strenge vorst waren heel schadelijk geweest. Spoedig kwam grote vraag, vooral uit België, Frank rijk, Tsjecho-Slowakije, en de Scan dinavische landen. De prijzen liepen iedere week op. Thans worden voor verkoop overeenkomsten afgesloten op levering September tegen tamelijk normale prijzen, ongeveer op basis van 8 cent per k.g. Was er enige we ken geleden meer waag dan aanbod, nu komt er reeds meer aanbod dan vraag, want er is dit voorjaar veel uien gezaaid. Men geeft er dus voor 1 merendeel de voorkeur aan tegen redelijke prijs te verkopen, al zal voor de speculatie, die dit jaar zulke goede resultaten opleverde, nog wel wat achter de hand gehouden worden De totale opbrengst bedroeg pl.m. 64.000 ton, een hoeveelheid, die in normale jaren Engeland alleen op neemt. Wel bleef dit land ook nu aan de spits met een afname van 18000 ton, maar België nam er 15000 en Tsjecho-Slowakije 13.000 ton. Frankrijk trok 6.500 ton tot zich en de Scandinavische landen 5600 ton. Naar Ierland gingen 2350 ton, naar het Engelse bezettingsleger ln Duits land 2225 ton. Nederland zelf consu meerde ruim 100 ton. Tot de verdere afnemers behoorden; West-Indië, Duitsland. Afrika, Zwitserland, Zuid- Amerika, IJsland, Palestina. Indone sië, Luxemburg, Yersey, Havanna. Cuba. de Ver. Staten, Ceylon en Zuid- Afrika, yANDAAG begint de Tweede Ka- mer aan de Grondwetswijziging. Het Voorlopig Verslag gaf, zoals ge zegd, voldoende aanwijzingen, dat in ieder geval een meerderheid en wel licht zelfs een ruime meerderheid voor het ontwerp zal worden gevon den. Mordicus tegen zijn alleen de anti-revolutionairen en communis ten. De christelijk-historischen en de VVD'ers laten de mogelijkheid van vóór-stemmen duidelijk open. In de Eerste Kamer is inmiddels 'n debat over de Begroting van Over zeese Gebiedsdelen ontbrand, waar bij de christelijk-historische woord voerder Prof v. d. Zwaan nog veel feller tegen de regering van leer trok dan de anti-revolutionair Algra. Wel iswaar, zo vertelde hij, had hij het regime WelterColijn ten aanzien van Indië nooit bewonderd, maar wat de regeringenSchermerhorn en Beel nu hadden gepresteerd, vond hij verschrikkelijk„wanneer men de doodlopende weg van een defaitistisch illusionisme verlaat, zijn ook wij tot medewerking, zelfs tot mede-verant woordelijkheid, voor een werkelijk constructieve politiek op federale ba sis volkomen bereid. Daar is één „mits" bij: n.l. niet onder leiding van de huidige regering en van de hui dige bewindsman De heer Kerstens van de KVP trok uit een en ander deze conclusie: „Men vraagt naar samenwerking en men klaagt over de eenzijdigheid van de Regeringssame'nstelling, die naar het oordeel van deze heren meer van na tionaal karakter moet zijn, maar nie mand zal kunnen ontkennen, dat er, om tot politieke samenwerking te ko men, een minimumbasis moet zijn op de essentiële punten. Ik stel er prijs op namens mijn fractie, te verklaren, dat meer en meer blijkt, dat die mi nimumbasis van essentialia ontbreekt en dat daarom redevoeringen als de ze dit grote voordeel hebbeVi, bij alle nadelen, dat zij de politieke verhou dingen zuiver stellen". TN tegenstelling met de heer Ker stens zien wij door de felle rede voering van Prof van der Zwaan de verhouding niet bijster opgeklaard. De professor is christelijk-historicus, maar vertolkt hij ook de mening van „de" christelijk-historischen? We heb ben van leden dier partij uit de Twee de Kamer zulke bittere, ultimatieve taal niet gehoord. De heer Tilanus on dertekende mede het rapport der commissie, die een ontwerp-Grond- wetsherziening opstelde, welk ont werp door de regering werd overge nomen. Het Tweede Kamerlid Schmal distancieert zich in „De Nederlander" duidelijk van het anti-revolutionaire standpunt„Dit doctrinaire stand punt kan en mag niet dat der c. h. wezen. En wel, omdat de wijzers van de klok niet terug kunnen worden gezet! Daar zijn nu eenmaal in het leven gedane zaken, die nooit of te nimmer een keer nemen. Op grond slag van die keiharde feiten ons plaat send, wensen wij uiteraard zonder daarmede d* verantwoordelijkehid te aanvaarden voor het Indische beleid van dit of van het vorige Kabinet, althans voor zover men ons daartoe niet willens en wetens de mogelijk heid beneemt, mede te werken om in de gegeven omstandigheden voor alle delen des Rijks het bereikbare optimum te verkrijgen" Dat klinkt toch heel wat vriendelij ker en aannemelijker dan de philip- pica van Prof van der Zwaan of het vaak opgewonden geschrijf van de hoofdredacteur van „De Nederlan der". We zitten dus met het merkwaar dige feit te kijken, dat de christelijk- historischen het onder elkaar niet eens zijn en dat draagt geenszins bij tot opklaring van de politieke toestand. Iets dergelijks is trouwens aan de hand in de partij van Mr Oud. We kunnen ons moeilijk voorstellen, dat hijzelf of zijn partijgenoot Stikker accoord gaan met de felle agressivi teit van een Mr Vonk, die in de Twee de Kamer als de Indonesische deskun dige van de partij geldt. JJEZE onzekere factoren zullen 't vervolgen van de Indonesische politiek steeds tot een wankele zaak maken. Niet alleen immers zal bij de tweede lezing der grondwetsherziening een twee-derde-meerderheid nodig zijn, maar ook bij iedere volgende fase in het ontwikkelingsproces. Als C. 'H. en V. V. D. niet aan de rege ringsverantwoordelijkheid worden ge bonden, zullen ze straks vermoede lijk telkens op de wip zitten en als kleine minderheid de beslissing in handen houden. Daarom blijven we ook nu van mening: als het gevonden kan wor den zonder de echte, gezonde pro gressiviteit te schaden, is verbreding der basis nog altijd een nastrevens waard doel. Bomenactie J)E ACTIE destijds door de bevrijder van Walcheren, brigadier Hakewel' Smith, in Glasgow begonnen om Walcheren aan bómen te helpen, heeft tot nu toe ruim 10.000 opgeleverd. In verband hiermee hebben twee ver tegenwoordigers van Glasgow, onder wie de directeur van de Plantsoenen dienst, een bezoek aan Walcheren ge bracht. Vergezeld van de Commissaris der Koningin en enkele heren van „Nieuw Walcheren" is een tocht ge maakt langs de dijksgaten en de lan- tsen en door Vlissingen en Middelburg. Het staat nog niet vast waar men de ongeveer vierduizend Engelse bo men planten gaat en op welke wijze men er het beste de herinnering mee kan levendig houden aan de Schotse

de Stem | 1948 | | pagina 1