af Te hoge pachten in Zeeland De vergoeding der materiele oorlogsschade S por t n g eu ws 000* WASMACHINE ireld Het burgemeestersfeest te 'sHeerenhoek Dc 3e etappe van de Ronde van Nederland Van kermiskoerser tot wereldkampioen SCHUDT UW LEVER WAKKER Winkelmeisjesmaakten misbruik van vertrouwen NAAIMACHINES Glazen schalen accordeons 2 zrneuzen Een manifestatie van hartelijkheid W* Zorgt voor schriftelijke contracten Boekenplank MARKTEN Zeeuwse landbouwmij. besprak ontwerp-wet Geen incidenten en ...Arie Vooren truidrager Om de Zeeuwse titels Theo Middelkamp een fel, eerzuchtig renner 1.60 TE KOOP GEVRAAGE ouderwetse boel Hef een /{ijwïe! War) en francs en |tran 'n kleine arbeidsloon, niet naleven fitract, dat zij J947 met haar Isloten en vol lik de artiste pux-landen zou Isten optreden. [raai ilulie perret, 72 1 werd in haar I Parijs overval, lïnkele bandie- I ar 17 hamersla- Ihoofd toebrach Jaarna poogden |ïiï met de hele haar winkella |d gingen. I dieven werden I nu moest de J tegen hen ge. ■jaar en 17 ha- op het hoofd, ■resident merk- |hij in zijn lan- nog geen en ige een derge- denvloed over van een ver- horen uitgie- net Maart '48 met gasert ke goederen noemde fa- Ijft ontkennen perd. ondanks Beeld tot f 40 lisdier ■ige magazijn |p 24 Januari raad van 107 pg, doch toen hij niet in het brgunning tot varken. Dit lete van f 75 I en verbeurd |en. ilust? de C., 29 j. Sent was ten verschillende vak van de lovember 1947 I Swartilé heeft I nkaarten, bo- 1 verklaarde uit lehandeld doch Iweek naar de J subs. 5 dagen *ev. straf vrw. 3 jaar. agelbui te de 49-jarige uit Terneuzen, hagel geladen van een hond. pijn en letsel 5 dg. hechte- niet zo lang horen we dus beier van één DAGEN. die thans in i-Leur worden aar B. en \V. ijk binnen af inrichting op it worden. B. in dat geval te bregen in [emeente Kou- speelt hierbij den de kosten dragen en dan inste een deel loeten nemen) treffen finan- of de plannen ien. ME 1948. an Vlissingen toegewezen, iders koesteren ontlngent ver- estig woningen its gedeeltelijk irbouw ln het verleg met de leren had hier tweede plaats bouw van on- (dus de helft ltingent) in de 1 het geprojec- de Boulevard Die wecrklon- ?n Wilhelmina- pgedreven wer oor een „toete- de haven-arm moeite zijn de iet droge ge- ist nam de oe- iuw; 9.00 Wag- 10.00 morgenw. J. Kers); 10.30 11.00 non stop 12.30 weerpr.; rgel; 13.00 nws. gr.; 14.00 Dr. •ugdconc.; 15.00 Bontekoe; 15.20 fborstjes; 15.45 gen staat vrij; ant; 17.15 omr. ;h. werk; 17.35 rs; 18.20 Ronde Ned. strijkr.; ngpolitiek 19.15 VPRO; 19.40 iO.OO nws: 20.15 cotheek; 20.55 tdrog door P. 21.50 Malando; Isr. Paasfeest; jOwe en Johan van over wij ENKELE REGELS maakten j reeds gewag van de grote spon taniteit en echte vreugde, waarmee de gemeente 's-Heerrenhoek de feestelijk, heden begon ter ere van haar burg - meester, de heer C. v. Horsigh. d jaar achtereen, dit ambt te s-Heeren h(Tegèn 7Uuur begon de klok derkath kerk te luiden, wat het sein was dat de stoet naderde. Weldra werden we hein Voorop reed een ere-escorte. gevo door de Poldemiiters, die de vteg van de kath. jonge boeren meevoerde. De „Musis Crackers" volgden op een w gen, daarna het jonge volk dat een fleurige pracht van ^nieren toiretwn. aan een rij auto's met leden der feest commissie, dag. bestuur de r g familie-leden enz. en Wnslotte de auto met de jubilaris en de zijnen zelf. De Jeugdhoeve was weldra stampvo en nadat de raad op het met bloemen beladen podium had plaats genomen, werd door de jubilaris de plechtige zit ting met gebed geopend, waarna de welsprekendheid haar kans kreeg en benutte. De oudste wethouder, de neer L. Boonman verwelkomde de aanwezigen om de leden van G.S., de heer mr. Mes en Philips, burgemeesters uit de omtrek en de andere autoriteiten. Daarna gaf hij in vogelvlucht een overzicht van hetgeen de burgemees ter gedurende 25 jaren op velerlei ter rein voor 's-Heerenhoek bereikt had, prees zijn kwaliteiten als ambtena»" en mens en offreerde hem namens de gemeente een dressoir, waaraan de raadsleden zelf een zilveren asbak toevoegden. Weth. Raes ging in onderdelen in op des jubilaris' werk, in het bijzon der lovend, wat hij voor de wegen verbetering, de werkloosheidszorg en de gezondmaking der financiën had gedaan. De burgemeester sprak ter en zijn vrouw met geestige woor den en een kostelijke fruitmand. Burgemeester Geirnaert vertolkte de gevoelens der collega's gijzelaars en overhandigde een polshorloge en na mens de familie sprak pastoor van Horsigh. De heer P. Raas bracht de dank van de K.A.B. over en tevens een mooi boekengeschenk en tenslotte sprak de heer v. Dalsen uit Goes als vertegen woordiger der P.T.T. en als vriend. Zeer laat was het al geworden toen de gehuldigde spreker persoonlijk dankte en in zijn erkentelijkheid ook zijn gezinsleden en de ganse gemeen te-familie betrok Onder grote instemming deelde de jubilaris mee, dat het feest met een dag verlengd was en dat op 7 Mei de schoolkinderen door hem en een ju bilerend onderwijzer vergast zouden worden op een speciale voorstelling en dat dit genoegen in gewijzigde vorm, ook bereid zou worden aan de groteren 't Feest op Zaterdag. Ma de H. Mis uit dankbaarheid volg- de de aubade der schooljeugd en daarna de drukbezochte receptie. On der de velen zagen we, behalve de Deken van Goes, ook burgemeesters uit de omtrek en andere autoriteiten. Voor de in de middag gehouden volks spelen bestond grote belangstelling en in de avond steeg de vreugde ln het bevlagde dorp ten top. Tot midder nacht werd gemusiceerd, gedanst en gezongen. pankbaar gestemd nam de burge meester zelf het woord, sprak ge voelige persoonlijke woorden en ver haalde onbevangen hoe 's-Heerenhoek en hij elkander hadden gevonden en verstaan. Stilstaande bij de crisisja ren, bracht spr. een eresaluut aan de arbeiders die ondanks hun nood trouw bleven aan hun kath. beginselen. De jubilaris memoreerde hoe vooral tijdens de bezetting der verbonden heid der gemeente met hem zich had vergroot en hartelijk dankte hij voor medeleven en ontvangen steun tij dens zijn gijzeling. Na 'n minuut stilte voor de 's-Hee- renhoekse gevallenen te hebben ge vraagd, dankte spr. stuk voor stuk al zijn ambtenaren en medewerkers, wet houders en raad alsmede pastoor ,ka pelaan, dokter Luyks, en tenslotte zijn vrienden, al zijn gemeentenaren en de feestcommissie. Spr. hoopte dat de feestviering zonder wanklank zou ver lopen cn dankte voor de schone ge schenken van gemeenteen raad. Tussen de muzikale intermezzo's door volgde spreker na spreker elkander op 'n Pakkende speech werd afgestoken door de voorzitter der feestcommissie, de heer Duyvestein. Namens de gemeentenaren bood spr. de jubilaris het twee-daagse feest aan benevens een geschenk onder enve loppe. Andere spreker */|R. Mes sprak in verschillende kwa- 1 litteiten o.m. als vertegenwoordi ger van de Commissaris der Konin gin, de Jubilaris schetsend als de man, die geen vijanden had, hij offreerde hem namens de vereniging van burge meesters en secretarissen een fraai stuk Delfts blauw. De grijze herder der parochie, pas toor Kramer, vertelde hoe de onder- wijsbelangeu in de bezetting hadden ingewerkt op hun goede verhouding en blijvende vriendschap. In de rij der sprekers voegden zich verder, dokter Schelfhout en de heer Favejee. namens het Wit-Gele Kruis; laatstgenoemde bood een acte-tas aan, als geschenk van de plaatselijke be stuursleden. Voor de gemeente-ambtenaren trad de heer Bogert naar voren met goede woorden en een zilveren kandelaar. De Molendijk huldigde bij monde van de heer Lau Stokx, de burgemees- T~»E PRIJZEN voor de verschillende goederen en diensten, staan in het nauwste verband met elkaar. Met dit te beweren wordt dus ook gezegd, dat er verband' bestaat tussen de pacht die een boer voor de grond en gebouwen moet betalen, de renda biliteit van zijn bedrijf en de prijzen der agrarische producten. De prijzen der agrarische producten zijn aan voor schriften gebonden, zodat de boer met deze prijzen nooit hoger kan gaan dan het in de deze voorschriften ge stelde maximum, wil hij althans niet het risico lopen van een veroordeling door de Tuchtrechter voor de Prij zen. De pachten vormen voor de boer een belangrijk gedeelte van zijn be drijfslasten. Logisch zou het dus zijn. dat de boer er met alle ten dienste staande middelen naar streeft deze pachtprijzen niet boven een redelijk peil te doen uitgaan. Immers hoe lager de bedrijfslasten des te beter zullen de uitkomsten ven zijn bedrijf zijn. Prijsvoorschriften. die de pachten regelen, staan hem daarbij ten dien ste en de diverse organen van liet Directoraat-Generaal voor de Prij zen, o.a. de Prijscontrole, staan steeds gereed om hem op dit terrein te be schermen. Van de bovengenoemde logica Komt echter in de practijk niet al te veel terecht. Het aantal gevallen, waarbij de pachtprijzen tot een voor de toer onredelijk peil worden opgedreven, en waarbij de boer zich in zwijgzaam heid hult en maar betaalt, is legio. Het is dan voor de beschermende instanties, zoals de Prijsbeheersing, zeer moeilijk de partijen binnen de perken te houden. Immers alle gege vens moeten dan komen van zeer in tensief speurders-werk en dat is tijd rovend. Het is zeer belangrijk dat de boer dit gaat inzien en zijn houding alsnog zodanig wijzigt, dat hij bij afwijkende pachtprijzen, die hem worden of zijn gevraagd zich onmiddellijk tot de Prijs beheersing wendt. Pachtprijzen worden door de Grond kamer vastgesteld en moeten worden vastgelegd in een schriftelijke pacht overeenkomst. Deze prijs is dan voor beide partijen bindend. Met deze voorschriften wordt in de practijk zeer veel te hand gelicht. In talrijke gevallen is de pachtprijs bij mondelinge overeenkomst geregeld. Meestal betaalt de boer dan een veel te hoge prijs. Ook bestaan er schriftelijke pacht contracten, waaraan echter niet de hand wordt gehouden. De boer be taalt dan veel meer dan in het con tract is bepaald. In Zeeland komen gevallen voor waarbij de jaarlijkse pachten worden betaald die f 1000.en meer te hoog liggen. Tientallen zaken zowel op Zeeuwsch Vlaanderen. Walcheren en Beveland zijn reeds in onderzoek en enige heb ben er reeds de Tuchtrechter voor de Prijzen bereikt. De prijscontrole heeft hiermede echter niet de illusie dat zij alle over tredingen heeft opgespoord. Integen deel! Dat kan echter alleen worden be reikt als alle boeren hun volle mede werking geven. De boer moet eisen dat er van iedere pachtovereenkomst 'n schrif telijk contract wordt opgemaakt en moet dan geen cent meer betalen, als daarin vermelde door de grond kamer vasgtestelde prijs. Daarmede beschermt hij de rendabiliteit van zijn eigen bedrijf. Tot slot nog een tweetal voorbeel den. Talrijke boeren in Zeeuwsch- Vlaanderen hebben gepacht van Bel gische grondbezitters. De prijsbeheer sing heeft becijferd dat de boeren die van 9 van deze Belgische grondeige naren hebben gepacht over de jaren 1946147 vermoedelijk een bedrag van ruim f 46.000 aan pacht hebben te veel betaald. De Tuchtrechter voor de Prijzen te Middelburg heeft een zaak in behan deling waarbij een 7-tal boeren op Walcheren via een Notaris hebben gepacht en waarbij van geen der over eenkomsten een schriftelijk contract was opgemaakt. Bij inning van de pachtgelden werd bovendien door da» notaris geen kwitantie afgegeven. Vermoedelijk zijn ook in deze ge vallen te hoge pachten betaald. DIJ EEN BOTSING tussen een Joego- Slavische en Italiaanse grenspa-' trouille bij het dorp Griacco in de provincie Udine zijn een Joegoslaaf en een Italiaan gedood en drie Italianen gewond. DE BRITSE VLOOT heeft ter hoogte van Haifa een schip met zeshon derd illegale Joodse Immigranten on derschept. G.G-G.-Brochures Twee interessante uitgaven heeft het Geert Groote 'Genootschap weer de wereld ingestuurd. Prof Dr H. Rob bers S.J. heeft in kort, maar duide lijk bestek „Het Existentialisme" ver klaard en volgens katholieke normen gemeten. Over deze mode-stroming in de philosophie met haar vertakkin gen in litteratuur, toneel en film is thans veel te doen. Wie het geschrift je van Pater Robbers leest, kan zich in grote trekken een denkbeeld vor men, van de belangrijke problemen welke hiermee aan de orde gesteld worden. Het tweede boekje is van geheel andere aard. Ignaat Agasi ontsluierd daarin „Het geheim van de Trappis ten", een heel simpel geheim, maar zo diep als de liefde Gods. In eenvou dige bewoordingen wordt nier van een bezoek aan de Trappisten te Achcl verhaald, waarna de geschie denis van deze Orde in het kort wordt belicht. (Verzendhuis Mariénburg, 's-Hertogenbosch. GOES, 26 April 1948. Groenten: spinazie 14—21, rabarber 15—19, alles per kg.; bloemkool I 48, idem II 31—38 idem III 814, kropsla 7.509.50 alles per 100 stuks; radijs 3—6, rammenas 11, alles per 100 bos. WATERSTANDEN Keulen 160 r4-0.02), Ruhrort —046 0.04), Lobith (Rijn) 954 (—0.01), .Nijmegen (Waal) 725 (—0.04), Arnhem (Nederrijn en Lek) 738 (—0.03), De venter (IJssel) 179 (—0.02), Borgharen 4120 0.15), Belfeld (beneden Maas) 1112 0.51), Grave (beneden de sluis) 477 0.05), Lith (laag water Maas) —071 (0.05. 521 M. 12.15 3.00 nws; 13.15 ge'mdBï'srië- 0.45 gr.: 21.00 !.00 nws; 22.15 MAANDAGMIDDAG vond in het Schuttershof te Middelburg een bultengerwone vergadering van de Zeeuwse Landbouw-Maatschappij plaats ter bespreking van het ontwerp- wet op de materiële oorlogsschade, welke o.a. door de leden van Ged. Sta ten, de heren L. Philipse en A. Schout werd bijgewoond. De voorzitter der ZLM, Ir. M. A. Geuze, wees er in zijn openingswoord op, dat het lange wach ten, het gehele teleurstellende verloop inzake de mogelijkheden van wederop bouw en de exploitatie der zoutwater- geinundeerde gronden genoeg dompers op het Zeeuwse gemoed heeft gezet om het hoofd'erbij te laten hangen. Maar men is doorgegaan om de strijd te strijden, het is er op of er onder, het gaat om zijn of niet-zijn. Dat die strijd niet tevergeefs is geweest, blijkt uit het ontwerp-wet, maar er blijven nog vele bezwaren. In de Memorie van Toelichting is niet gemotiveerd, waarom volledige schadeloosstelling niet als eis van rechtvaardigheid kan worden aanvaard. Spr. wees op het gevaar, dat blijvende achterstelling der getroffen gebieden het gevolg zal zijn. Bovendien kent dit ontwerp geen vaste lijn. EIS VAN RECHTVAARDIGHEID. j-Jet ontwerp werd daarop besproken door de heer J. A. van Nieuwen- huijzen te Ooltgensplaat, voorzitter van de Commissie Landbouwherstel van de Stichting voor de Landbouw Deze begon zijn betoog met te wijzen op de eis van rechtvaardigheid, dat de geleden schade collectief door het ge hele volk wordt gedragen. Hij behan delde achtereenvolgens de artikelen der ontworpen wet en constateerde, dat indien deze ongewijzigd wordt aan vaard, hetgeen hij hoopt noch ver wacht de landbouwers kunnen her bouwen onder toekenning van een schadevergoeding op basis van vervan- g.ngswaarde, indien hun woning met bedrijfsgebouwen een waarde van max. 8000 hadden en tezamen niet gïoter dan 1000 kub. meter inhoud waren, al is kennelijk het betrokken artikel niet voor die gevallen bedoeld, omdat men voor de gestelde waarde in 1938 bijv. een grotere landbouwschuur dan 500 kub. meter inhoud kon bouwen. In de praktijk is gebleken, dat de bepaling der verkoopwaarde in 1940 door allerlei manipulaties zodanig wordt bepaald, dat zij in doorsnee verre beneden de werkelijke verkoopwaarde op dat tijdstip blijft. Waardering uitte spr. voor de bepa ling, dat de schade aan grond in natura werd -hersteld. Maar het weer vormt een hoogst-belangijke factor over een reeks van jaren. De grond is pas dan hersteld, wanneer zij haar volledige vroegere productiviteit herwonnen heeft. Zit het weer verschillende jaren tegen, dan lijdt de geïnundeerde boer een enorme schade vergeleken bij de niet-geïnundeerde. Landbouwherstel vergoedt slechts, wat men in de land bouwboekhouding noemt de „kale kost prijs" en dit is teleurstellend. Ook de ondernemingswinst behoort, naar het oordeel van spr., ingecalculeerd te worden. De bepaling van art. 71, waarin de financiering van de opbouw van het verloren gegane wordt behadeld, kan voor kleine bedrijven gevaarlijk zijn. Wanneer het belang van ons econo misch herstel dit eist, kunnen credieten of voorschotten op de Rijksbijdragen worden verleend. Omzichtigheid is hier geboden. Het is zo gemakkelijk te verklaren, dat een bedrijf niet meer rendabel en economisch verantwoord is, terwijl het wellicht door concen tratie op andere producten enkele jaren later winst afwerpt. Met name voor Walcheren (wat Zeeland betreft) ver dient deze kwestie de aandacht. Resumerende stelde spr. vast. dat slechts voor een deel der getroffenen de vervangingswaarde wordt uitge keerd. terwijl de bijdrage voor de andere categorieën eerst bepaald wordt wanneer niet alleen de wet is aan vaard, maar ook de uitvoeringsvoor schriften bekend zijn. In vele gevallen zal de schuld, die men moet maken om tot herbouw te komen, zeer groot zijn en daarenboven heerst een grote onze kerheid nopens de omzetting van het te verlenen renteloos voorschot. Onder bedrijfsschade wordt ook de zg. na- schade beschouwd (voor objecten, waar van herstel eerst op zeer lange termijn kan geschieden), terwijl een aparts regeling daarvan hoogst gewenst is. BEDRIJVEN IN DE N.O.-POLDER. Qi' voorzitter deelde na de pauze eerst mede, dat dit najaar een aantal bedrijven in de N.O.-poIder beschikbaar komen. De helft daarvan is bestemd voor de pioniers, de andere helft even wel voor de Walcherse gegadigden. Alles hangt er evenwel nog van af, of de gebouwen dan gereed zijn. De heer Philipse, sprekende namens het Prov. Bestuur, dankte voor de uit nodiging en verklaarde met de groot ste belangstelling van het gesprokene te hebben kennis genomen. Indien het ontwerp wordt aanvaard, wordt Zee land in de noodlijdendheid gestort. Van de steun van het Provinciaal Bestuur bij hêt streven aar volledige schade vergoeding kan men verzekerd zijn. Onze bevolking wenst een algemene wet, niet een voor de middenstand of alleen voor de landbouwsector, een wet die de lasten rechtvaardig verdeeltj aldus betoogde de heer C. Zwagerman, Rijksveeteeltconsulent. Burgemeester Blok van AlmKerx als voorzitter van het Landelijk Comité van Oorlogsslachtoffers bepleitte i de organisatie der slachtoffers. Rector Schoenmakers uit Roosendaal drukte de vergadering op het hart, dat herstel slechts door spaarzaamheid kan bereikt worden. De kwestie der oorlogsgetroffenen moet uit de politieke sfeer, uit de sfeer van religie-, sociale en economische belangen getrokken worden. Dan is slechts samenwerking mogelijk. Spr. bepleitte de vorming van een landelijk blok van georgani seerde getroffenen. Op een desbetreffende vraag werd medegedeeld, dat met België een over eenkomst tot stand is gekomen, op basis van wederkerigheid, omtrent de vergoeding der geleden oorlogsschade door personen van Nederlandse natio naliteit i» België en omgekeerd. (Vervolg van pagina 1.) Dan komt de Grebbeberg in zicht. De eerste klimpartij moet worden on dernomen, maar er valt óók wat te verdienen en dus begint een jacht zo als je maar zelden te zien krijgt. Het is dan kwart voor vier! Ik zie Pelle- naars. Tarchini, Schellingerhoudt, Chr Smits, Vooren, vïm der Zande, Jef Jansen, de Vries, Kemp (Lux.), Snel len v. Mirlo, de Best, Olmos, Reuter de Korver en Piet van Nek de rug gen krommen en op de pedalen gaan staan. Er wordt een verwoede strijd ge leverd, waaruit Piet van Nek, na een formidabele krachtsinspanning die grote bewondering afdwong, het eerst boven komen. Maar achter hem volgt van der Zande, dié niet minder opvallend reed. Daarna Kemp (Lux.), vervolgens Tarchini (Zw.) en Cor de Best. Zij sleepten alle flinke geldpremies in de wacht. En toen ging het weer verder, in de richting Veenendaal (170 km.). Daar is eigenlijk het begin van de beslissing geboren. Tonny Verhoeven begon met een solo-ren, doch hij werd na enige tijd tot de orde geroepen. Op het bijna wielerbaan-achtige weg dek bereikten de renners snelheden van rond de zestig km. per uur en wij zagen het in dit gedeelte gebeuren dat vrijwel alle groepen tol één ge heel werden gevormd. Dit gebeurde om 16.25 uur. Zonder ook maar een moment te verslappen werd de race naar Arnhem voortgezet. En zelfs in deze stad, waar evenals overal elders een voorbeeldige orde heerste en tien duizenden netjes op 't trottoir bleven staan, bleef het tempo gehandhaafd. Toen beleefden we het definitief beslissende ogenblik, waarop Stuyts c.s. uit de groep sprongen en waarover ik in de aanvang reeds alles heb ver teld. Hier volgt de officiële uitslag. 1 Rogiers (België) 5-13-53. 2 Didden (België A). 3 Goldschmit (Luxemburg). 4 Gual (Spanje). 5 Stuyts (Noordbrabant A), allen zelfde tijd. 6 Lauwers (België B). 7 De Baire (België B). 8 Verpoorten (België A) allen zelf de tijd. 9 Michiels (België B) 5 uur 14 min. 11 sec. 10 Francken (Noordbrabant B). 11 .Tallieu (België A). 12 Verschuren (Zuid-Holland). 13 Poire (Luxemburg). 14 van Mirlo (België B, allen .zelfde tijd. Op de 15e plaats werd een zeer groot aantal renners ex aequo geno teerd met dezelfde tijd als Michiels. Door Ossendrecht TAE Ronde van Nederland zal Zater- dag 1 Mei a.s. tussen 11.30 en 12 uur ook door Ossendrecht leiden. In de Dorpstraat even voor het gemeente huis zal een premie verreden worden van f 25. In aansluiting hierop wordt door de leden van de Rennersclub De Zuid- Westhoek te Hoogerheide een trai- ningsrit gehouden over 80 km., welke loopt over Ossendrecht-Hoogerheide- Woensdrecht, het vanouds bekende 8- traject, welke rit wordt verreden door amateurs en nieuwelingen. Het klassement Het klassement na de derde étappe van de Ronde van Nederland luidt als volgt: 1 Vooren (Zaanstreek) 15 uur 33 min. 16 sec. 2 De Vries (Z. Holl.). 3 van Mirlo (B). 4 Tarchini (Zw.), 5 H. Smit (N.- Holland). 6 Bakker (Zaanstreek). 7 de Ruiter (Z.-Holland). 8 Goldschmit (Luxemburg). 9 Rogiers (België A). 10 Delacotte (Frankrijk). 11 van der Meerschaut (België B). 12 Lauwers (België B). 13 Weilemann (Zwitser- riISTEREN hebben wij het ge- noegen gesmaakt een étappe zonder incidenten te, zien beëindi gen. Geen moeilijkheden bij de finish, geen grote valpartijen en geen verkeerde wegen hebben we behoeven te bewandelen. We zijn door denderend mooi natuurschoon gereden, hebben schitterende prestaties kunnen aanschouwen, zagen een prachtig rijdende Pellenaars, een stug door zettende Stuyts, een tactisch ra cende Kees Joosen en in goede verstandhouding bijeen gebleven Brabantse ploegen. Kortom een volkomen geslaagde rit, die in dit deel van Nederland honderddui zenden op de been bracht en een voortreffelijke bladzijde schreef in de geschiedenis van deze eer ste ronde. Daarenboven kwam de Oranjetrui in handen van Arie Vooren, die daar de Noord-Bra bantse en Limburgse gewesten mee zal binnen rijden. Of hij ze in Maastricht zal behouden heb ben, zal moeten worden afgewacht hoewel Vooren in 1946 in de. eer ste M.P.M.-koers reeds getoond heeft met de Limburgse bergen raad te weten. Stujrts, de eerst' aangekomen Nederlander. land). 14 Didden (België A). 15 Mon' tuori (Italië). 16 Janssen (Limburg) 17 Peels (België B.). 18 van Bèek (Zaanstreek). 19 Verschuren (Zuid-Hol land). 20 Kirchen (Luxemburg). Landenklassement Het officieuze landenklassement van de Ronde van Nederland na de derde étappe luidt als volgt: 1 De Zaanstreek 46 uur 46 min 46 sec. 2 België B 46 uur 48 min. 16 sec. 3 Züid-Holland 46 uur 48 min. 26 sec. 4 België A, 46 uur 53 min. 25 sec. 5 Zwitserland 46 uur 54 min. 47 sec. 6 Frankrijk 47 uur 01 min. 50 sec. 7 Lim burg 47 uur 02 min. 14 sec. 8 Noord- Brabant B 47 uur 03 min. 20 sec. 9 Noordbrabant A 47 uur 05 min. 30 sec. 10 Luxemburg 47 uur 08 min. 41 sec. 11 Italië 47 uur 11 min. 27 sec. 12 Noord-Holland 47 uur 15 min. 12 sec 13 Spanje 47 uur 36 min. 40 sec. ATHLETIEK Harting en Rootsaert kampioen DEGUNSTIGD door het. heerlijke voorjaarszonnetje hield het district Zeeland der KNAU Zondag in de ideale omgeving van Oostkapelle de Zeeuwse veldloopkampioenschappen. Om 11.15 uur loste burgemeester Sprenger het startschot voor de juniores, die een parcours van 1400 meter langs de bos paadjes hadden af te leggen. Walter Rootsaert van de Gazelle te Aarden burg, de belofte voor Zeeland, nam ook ditmaal geen risico door de kop te nemen bij de start en deze niet meer af te staan. Met grote voor sprong in een prachtige eindspurt ging hij als Zeeuws Juniorenkampioen 1948 over de eindstreep. Millenaar van de Zeeuwen werd goede tweede voor Ber- ting en Bosch. Hierna kwamen de senioren aan bod op een parcours van 3200 m. door de bossen met mulle zandpaden en scherpe wind. De verschillende favorieten lie ten zich niet verleiden de kop te ne men tegen de wind, zodat een grote kopgroep ontstond in een matig begm- tempo. Op de helft van het parcours ging het voor de wind en viel de groep spoedig uiteen. Hoewel men trachtte de grote favoriet Harting in te sluiten lukte dit niet en nam deze de kop om geleidelijk a all uit te lopen. Theo van Leeuwen en Dobbelaere wisten hem dit maal echter lang bij te blijven, zodat de voorsprong, hoewel onbedreigd, niet zo groot was toen Harting als Kam pioen over de streep ging. In de tweede groep werd nog flink gestreden, zodat het ook deze wedstrijd aan spanning niet ontbrak. De uitslagen en tijden dc: eerste lopers waren als volgt: Juniores: 1 W. Rootsaert, Gazelle, (Van een bijzondere sportmedewerker) OUD VALKENBURG heet een klein, met palmen en tropheeën versierd sportcafé aan De Kreek, in het Belgische grensplaatsje Kieldrecht. Daar woont de man die voor de eerste maal in de annalen onzer wielersport op de weg, een wereldtitel bjj de profs, liet aantekenen. „Oud Valkenburg", het zegt misschien voor de vreemdeling zo wei nig, maar voor wereldkampioen Middelkamp, zijn vrouw en zoontje des te meer. Aan Valkenburg immers heeft Fiel schone herinneringen; daar werd hij tot driemaal toe nationaal wegkampioen. In die naam „Oud Valkenburg" zit ook zo'n echt Hollandse tinteling, want Middelkamp blijft toch Hollan der in hart en nieren, al woont hij dan in Belgenland en beschouwen ze hem daar als een der hunnen. TAeze vooruitziende en eerzuchtige renner heeft in zijn loopbaan grote triomfen behaald en de kroon op het werk gezet op 3 Augustus van het vo rig jaar te Reims, toen hij de regen boog-trui veroverde. Triomfen worden in de sport echter meestal niet geschonken. Dit is te zien aan Middelkamp's getekende kop die harde strijd en vele krachtinspannin gen verraadt. Zijn lichamelijke vita liteit en energie zijn ondanks zijn 34 lentes nog uitstekend te noemen. Hij denkt dan ook nog wel een jaar of wat mee te kunnen op het stalen ros„ Door zijn felheid liijkt hij course op een jagend hert, dat niet loslaat voordat zijn belager ver achter zich is. „Den Boele" zoals ze hem in zijn eigen streek noemen, beschikt tevens over een onwrikbaar zelfvertrouwen. Als hjj weet dat de grote „forme" er is, durft hjj voorspellen dat hjj deze of gene course zal winnen. Som migen vinden hem dan ook een groot spreker, maar zijn grootspraak is nim mer bluf. Hij weet zijn woorden in daden om te zetten. Ook tegen Schul- te heeft Middelkamp voor de start van een zekere wedstrijd eens gezegd, dat hij hem „opvreten" zou cn het ge beurde ook. In eigen home valt aan zijn supre matie niet te tornen. Vanaf zijn de buut tot op heden heeft Theofiel in Kieldrecht alle cbursen meegereden cn alle gewonnen. Dat zijn er heel wat. Hij heeft dus daar zoiets als een reputatie hoog te houden. Het was in de zomer van 1930 toen de jonge Middelkamp een oudere vriend uit Kieldrecht, die renner was, naar de coursen vergezelde. Deze was de stimulans voor Theo om het ook te gaan proberen. Reeds direct was het merkbaar dat hij aanleg had. Als beginneling in 1931 en 1932 behaalde hij 30 overwin ningen. Een jaar later werd hij junior en haalde 17 maal de bloemen. De grote successen komen Tn 1934 als onafhankelijke kwamen de grote successen. Hij won het eerste officiële wegkampioenschap van Ne derland, de Ronde van Brabant en de Ronde van Roosendaal. Als soldaat werd hij opgeroepen Nederland te dienen en kwam in 1935 als prof. terug met goed succes. In 1936 werd hij gekozen in de Ne derlandse équipe die onze kleuren ging verdedigen in de Tour de France, won de zwaarste rit Aix les Bains-Gre- noble 325 km en eindigde als 23e in 't algemeen klassement. Ook zijn 3e plaats in het wereldkampioenschap te Bern mag nog gememoreerd worden. 1937 bracht zeven overwinningen op de weg en ruim zoveel op de baan. Het jaar daarop werd hij nationaal wegkampioen bij de profs, te Valken burg door Schulte te kloppen, won vele palmen in België en weer een rit in de Ronde van Frankrijk. Het volgende jaar leverde hij matige pres taties en was op non actief van 1940 tot en met 1942. In 1943 flikkerde de oude lidfde weer op en dat hij het nog niet verleerd was, toonde hij te Val kenburg door nogmaals nationaal kampioen te worden. De zomer van 1944 was vol oorlogs geweld en voor sport was niet veel plaats. Maar toen in 1945 de vredes- klokken weer luidden, bloeide ook de sport weer op. De kermiskoersen rezen in België als paddestoelen uit de grond. Onze Fiel won er 24 in totaal en werd tot koning der kermiskoersers in dit land uitgeroepen voor Sterckx en Sercu. In Valkenburg behaalde hij zijn 4e titel. Het volgend jaar kwam de vorm laattijdig (pas in Juli). In België moest hij met 12 overwinnin gen genoegen nemen, terwijl hij in ons land zegevierde te Gouda, Gilze- Rijen en Scheveningen. In Valkenburg werd hij 2e achter Schellingerhoudt. In Febr. 1947 reed hij met Pellenaars in de Zesdagen van Antwerpen. De goede vorm op de w^~ kwam lang zaam. Hij won verser) nde coursen in Nederland en België, maar in Val kenburg was hij nog lang niet de oude. Pas in Juli kwam de grote „forme" die voor een renner iets won derlijks en tevens iets onontbeerlijks is. Hij voelde dat het „ging", beter dan ooit te voren. Een warme zomer was tevens buitengewoon gunstig voor hem. Op de snikhete 3e Augustus was hij te Reims pas in zijn element en werd onbetwist wereldkampioen op 'n wijze die duidelijke taal van opper macht sprak. T oekomstmuziek Oindsdien heeft Middelkamp weinig meer van zich laten horen, be halve dan zijn overwinning in Steen bergen en zijn huldiging in diverse plaatsen. Toch kan men er van ver zekerd zijn, dat hij zich in de afgelo pen winter stilaan heeft voorbereid op het komende seizoen. Zijn uitko men in de Sixdays van Gent moet daarvoor als een kleine training wor den beschouwd. Met het Franse rijwielmerk Garin heeft hij, evenals zwager Frans Pau wels, een contract gesloten en zal voor deze fabriek enkele klassiekers in Frankrijk betwisten. In de Tour de France zal hij zo goed als zeker niet starten. Valkenburg zal dit jaar weer de plaats zijn waar hij zich op spe cialiseert. Benevens de nationale kam pioenschappen worden daar immers ook de wereldtitels verreden. Voor de tweede riiaal een regenboog- triu omgorden en dan nog wel in eigen land, zou een unicum zijn en is Middelkamp's grote ideaal. en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. hike dag moet uw lever een liter gal itt uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. 4 min. 21.2 sec. (kampioen); 2 L. Mil lenaar, de Zeeuwen. 4.32; 3 J. Berting, Marathon, 4.42; 4 B. Bosch. EMM 4.44. Heren: 1 Hans Harting, de Zeeuwen 10 min. 18 sec. (kampioen); 2 J. Fliers Marathon, 10.20.4; 3 P. van Leeuwen, Marathon, 10.22.6; 4 G. Dobbelaere, Marathon, 10.36.8. Het juniorenclubkampioenschap werd behaald door EMM en het herenclub- kampioenschap door Marathon. VOETBAL PATRIJZEN-IERSEKE 3-1. Ondanks de felle wind, die dwars over het veld stond was de ontmoeting tussen de derde en vierde klassers span nend. Tot aan de rust bleef de stand 0—0. Ierseke leek in de eerste helft beter dan de gastheren, maar uit de zware druk op het Patrijzendoel wer den geen doelpunten geboren, daar de Iersekevoorhoede niet over behoorlijke schutters beschikt. Het is Ièrseke dat na rust de leiding neemt en zoals meestal worden na dit doelpunt de bordjes verhangen. De Patrijzen komen in het offensief en met een hard schot maakt de links binnen gelijk. Het offensief duurt voort en Patrijzen-achterhoede met aanvoer der Menheere aan de kop geeft geen krimp. Als op een moment hard wordt ingeschoten weet Chris een andere richting aan het leer te geven en de Ierseke-keeper ziet voor de tweede maal het net trillen. Vlak voor het einde wordt hands gemaakt in het strafschopgebied en onhoudbaar wordt door Chris ingeschoten. BURGH DEGRADEERT WAARSCHIJNLIJK. In de 3e klasse KNVBE is Zondag een belangrijke beslissing gevallen, door dat Zeelandia met 71 van Burgh won. Door deze nederlaag is Burgh degradatiecandidaat geworden en zal waarschijnlijk, gezien de zwakte van haar ploeg, uit de 3e klasse KNVB verdwijnen. Voor de andere clubs zal dit' een grote opluchting zijn, omdat de reis naar Burgh op Schouwen, behalve langdurig ook kostbaar was. VEERE-FOCUS 1-2. In deze tweede oefenwedstrijd, waar in Veere met een geheel gewijzigd en zwakker elftal uitkwam, hebben de Veerenaren ondanks een groot veld- overwicht het Focus-bedrijfselftal niet kunnen bedwingen. Voor de rust had Veere de straffe wind, die veel afbreus deed aan het spel, mee, doch tegen de verwachting in wist Focus te doelpun ten, waarna de rust inging. Na de thee ging Veere over tot het offensief en werd het Focusdoel hevig beleg ra. Een plotselinge uitval bracht de stand op 0—2 voor Focus, waarna Veere het enige tegenpunt maalde. Ondanks de vele Veere-aanvallen bleef deze stand ongewijzigd. gif Rooscndaalse meisjes, die zich enkele jaren lang geregeld aan diefstallen hadden schuldig gemaakt bij het winkelbedrijf N.V. Rade makers in Roosendaal, waar zü als winkelbedienden werkten, defileer den Maandagmorgen langs de Bre dase politierechter. Rijkelijk vloei den de tranen toen de Officier ge vangenisstraffen eiste van één, twee eu drie maanden en even spontaan kwamen dc woorden van berouw bij de vraag, hoe ztf zelf aver hun handelwijze dachten. „Er was weinig controle", beweer den ze. Maar de politierechter vond, dat dit hun daden zeker niet recht vaardigde. Hij zag het eerder als een bewijs van vertrouwen, dat er wei nig toezicht was. En dit vertrouwen hadden zij deerlijk beschaamd Fotolijsten, blocnotes, keukengerei, parfums, textielwaren, scheermes tos, prtêmonnaies, damestassen, beelden, bonbonschalen, wandborden en nog veel meer artikëlen haddden de meis jes zich toegeëigend. En zij hadden het niet alleen voor zichzelf behou den of verkocht, maar ook aan elkaar cadeau gedaan, zodat ook elk van hen eigenlijk tevens voor heling terecht stond. gommigen hadden ook geldbedragen ontvreemd. Vooral de cassière diefstal van 1400 gulden kreeg van de rechter een duchtige reprimande te slikken. In het algemeen merkte hij op, dat er ernstig misbruik ge maakt was van de goedheid der di rectie. Deze goedheid, kwam nu nog zeer duidelijk tot uiting in de brieven die de rechtbank voor de behande ling der zaak van de firma had ont vangen cn die een pleidooi voor de verdachten inhielden. De politierechter wilde het met elk ™n.,h0" nog eens proberen. Hij eiste geldboeten, die varieerden van 15 tot ?ulden en voorwaardelijke gevan genisstraffen van 1 tot 4 matnden, met een proeftijd. Singer Maatschappij N. V. Londense Kade 19 telel 2165 - Middelburg Alle soorten door ONS GEREFAREERD GAAN WEER JAREN MEE Voor Zeeland alléén Londense Kade 19 MIDDELBURG FAH.J LANOEVOPitiTOAAT 51-55 TREF. 2446 Profiteert van onze uitmun tende WOLVULLING voor 133 pc. Voor het bijvullen vau uw kussens en cn bedden. 628-0 D. P. MANNAERT AXELSESTR. 16, - TEL. 2220 TERNEUZEN Machines geheel compleet mqt motor enz. Onderdrijf werk in oliebad, teakhouten kuip f 308.—. 655-0 4-delige nest van Leerdam (Beperkte voorraad) 564-0 ITALIAANSE Wederom ontvangen een enorme collectie Ita liaanse accordeons, zowel knop- als pianoklavieren Ongekend luxe modellen en gegarandeerd voor oorlogse kwaliteit. Sterk verlaagde prijzen. Gebr. Timmermans, Intern, mu ziekhandel, Bilderdijk- straat 136, telf. 85449, Amsterdam. 663-00 Te koop aangeb.: nieuwe Demonstratie- brandkast kwaliteitsmerk, formaat 70 x 55 x 52. Speciale lage prijs. Br. onder no. 22657-0 bur. van dit blad. lange Kerkstraat GOES Gevraagd 661-00 Nette dienstbode MEVR. VAN DORP, West Sidelinge 188, Rotterdam (Overschie) o.a. staande glazenkast, staande klok (ook defect), party t Je blauwe of bruine tegels en andere kleine meu belen. Brieven letter K. Boekhandel A. ELENBAAS, GOES. 646—o Rijwielhandel D. P. MANNAERT AXELSESTR. 16, - TEL. 2220 TERNEUZEN Momenteel nog alleen heren- rijwielen. Ook hoge maten hiervan ontvangen! 656-0 ADVERTEREN DOET VÉRKOPEN

de Stem | 1948 | | pagina 3