Stad en Land Blijft van prikkeldraad af RADIO Wa» een Wonderlijke Wereld DE STEM VAN DINSDAG 27 APRIL 1948 Als rheumatische pijnen U het leven vergallen Benoemingen Bisdom Haarlem St. Jansteen 5as van Gent De Polilie-rechter Terneuzen ëÊÊÊÊm Afwezigen Leeuwarden en Djokja POLDER- EN WATERSCHAPS- NOEMINGEN Benoemd zijn tot dijkgraaf van de Adriana Johannapolder, L. M. Moer- mond te Renesse; lid van het bestuur der waterkering van de calemiteuze polders Oud Kempenshofstede en Moggershil, B. M. Suurland te Sta- vennisse. BUITENLANDSE STUDENTEN NAAR WALCHEREN. Ook dit jaar zullen weer buiten landse studenten in hun vacantie naar Walcheren komen om daar werkzaam heden ten algemenen nutte te verrich ten en daardoor wat te verdienen voor een wat langer verblijf in ons land. Vermoedelijk zullen zij zich bezig hou den met de aanleg van een fietspad tussen Zoutelande en Vlisslngen. FRANCISCAANSE BEDEVAART Op Zondag 9 Mei wordt een Francis caanse Bedevaart gehouden naar de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch. Er zullen op die dag drie vergaderin gen gehouden worden, n.l. twee in het Casino en een in het Parochiehuis van St. Jan Prekerspoort. Als sprekers zullen optreden in Casino de weleerw. heer W. van Lieshout, jhr. G. Alting van Geusau te Utrecht en Pater Eus. Kemps O .FM., in het parochiehuis Zeer Eerw. Heer Bekkers, de heer J. v. d- Putten en pater Hyginus O.F. M. Cap. Een plechtige Hoogmis zal om 10.30 uur worden opgedragen in de St. Jan basiliek, waar ook om 5 uur een plech tig slultingslof gecelebreerd zal worden CANDIDATENLIJST P. v. d. A VOOR ZEELAND. Het, advies van de Partijraad van de Partij van de Arbeid omtrent de can- didatenlijst voor de a.s. Kamerverkie zingen in de samengevoegde kringen Middelburg, Leiden en Dordrecht (ge adviseerde lijsttrekker W. Drees), be vat de namen van de volgende Zeeu wen: 7 C. Hamelinck (Axel;, 10 Mr. P. C. de Jonge, (Middelburg); 13 Mr. A. J. van der Weel, (Middelburg)16 L. P. van Oorschot (Vlissingen) en 19 mevr. E. J. van den Broecke—de Man (Aar denburg) Omtrent deze volgorde moet even wel nog een stemming in de afdelin gen plaats vinden. ZONDAGSSLUITING DER CAFE'S TE OOSTKAPELLE. De gemeenteraad van de badplaats Oostkapelle heeft met de kleinst mo gelijke meerderheid besloten de Zon dagssluiting van de café's te hand haven. Wethouder Maljaars en twee zijner mederaadsleden zullen nu vernietiging van het besluit vragen. MALVERSATIES BIJ COÖPERATIE TE MIDDELBURG. Technische controle van CCD, in sa menwerking met de economische re cherche, van de Middelburgse politie hebben thans hun onderzoek beëindigd inzake de malversaties bij een Middel burgse coöperatie. Hierbij werd de bedrijfsleider J. M. als hoofdschuldige aangemerkt, die o.a. 5000 kg. bloem, een hoeveelheid eieren margarine en melk in het zwart en aonder toewijzingen en tegen onge oorloofde prijzen had ingekocht. Ver der was er nog een tekort van 10.000 kg. bloem, totaal een waarde vertegen woordigende van duizenden guldens. In totaal zijn hierbij betrokken 19 personen, waartegen proces-verbaal is opgemaakt. J. W. B. en M. de S. te Middelburg waren de grootste leveran ciers, terwijl R. V. W„ J. W. B., R. V. T-, P. B„ A. N, J. B en A. B. te Middelburg en P. O. te Kloetinge en D. N. te Biggekerke er eveneens bij betrokken waren. DE ZEEUWSCH-VLAAMSE TRAM WEG MIJ. Bussen gaan tram vervangen. Met ingang van 9 Mei zal door de Z.V.T.M. een nieuwe reisgids worden uitgegeven, waaruit zal blijken, dat men in alle opzichten aan den wensen van het publiek tegemoet gêkomen ls en dat men practisch iedere gemeente om hel uur van alle punten uit zal kunnen bereiken. Met ingang van die dag zullen ook de trams komen te ver vallen en vervangen worden door auto busdiensten. Van verschillende zijden werd ons de vraag gesteld hoe het in de toe komst zal gaan met het rijwielvervoer. Bij informatie bleek ons, dat dit ver voer komt te vervallen, omdat bij de nieuwe dienstregeling volop gelegen heid geboden wordt, alle gemeenten te bereiken. Met de tram werden al heel weinig rijwielen vervoerd en onder de huidige omstandigheden acht men dit vervoer niet meer urgent. Wat het stukgoederen vervoer betreft wordt de mogelijkheid overwogen om een ot meerdere vrachtauto's in te schakelen. dan is het hoog tijd een Kruschen kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonde ren. In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige werking doet zich spoedig voelen. Kruschen staat be kend om zijn stimulerende invloed op de bloedzuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtig circu leren, onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelma tig afgevoerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slepende rheu matische pijn. Weifel niet langer: begin Uw kuur dadelijk. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. Adv.-151-00 De bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan te Leiden (O. L. Vr. Hemelvaart en H. Jozef) de eerw. heer L. van Vugt; te Aerdenhout de eerw. heer A. Th. v. d. Burg, die kape laan was te Voorburg (H. Martinus.) Vervolgens tot kapelaan te Noordwij- kerhout (Sancta Maria) de eerw. heer J. L. H. van Vliet, die kapelaan was te Halfweg. LANDBOUWHANGARS IN W. Z. VLAANDEREN. Op de Maandag gehouden vergade ring van de ZLM te Middelburg deelde de heer Stam van het Bureau Weder opbouw Boerderijen desgevraagd mede dat aan West Zeeuwsch Vlaanderen thans 35 landbouwhangars zijn toege wezen. Deze zullen vóór 15 Juli, dus vóóór de oogst, gereed zijn. Biervliet Kerknieuws. Zondagmorgen werd de barak in het logeerkamp „Willem Beukels" voor het eerst als noodkerk in gebruik genomen. Er zijn 210 zit plaatsen. De Kerkeraad hoopt deze barak te kunnen gebruiken tot de her stelwerkzaamheden aan de Ned. Herv. Kerk zijn klaargekomen. H. Vormsel. Mgr. Baeten zal de 10e Mei aan de kinderen het H. Vorm sel toe dien ni. in de kerk van Maria Onbevlekt Ontvangen alhier. Clinge Schicting. Aan de schieting op de staande wip, alhier, werd door 54 schutters deelgenomen# De hoge vbgel werd geschoten door H. Lemcut, al hier. De zijvogels werden resp. naar beneden gehaald door A. van Dorsse- laer en P. Maertens en de kallen door A. de Blieck en Fr. Boussen, allen te St. Jansteen. Het grootste aantal vo gels werd behaald door Jos. de Cock, alhier, n.l. 5 stuks. Opgepast. Enkele dagen geleden kwam een onbekend persoon, in het bezit van accordeon, zijn rijwiel plaat sen bij de P. alhier. Na afloop van de muzikale rondgang door het dorp, wilde de onbekende met de P. een han déltje drijven. Tenslotte verkocht hij hem zijn rijwiel. Dit zaakje bleek weldra niet erg zuiver te zijn, want een paar dagen later kwam de politie met de jeep bij de P. aan, en nam het gekochte rijwiel in beslag. Het onderzoek wordt nog voortgezet. EHBO. Onder enorme belangstel ling heeft de burgemeester de diplomas uitgereikt aan de 25 geslaagde EHBO- ers. Verschilende EHBO-autoriteiten waren aanwezig. De docent, dr. Cas- parie uit Hulst werd een cadeau aan geboden. Enkele vrolijke nummertjes omlijstten deze plechtigheid. Aan de avond was ook een verloting verbon den. De prijzen waren welwillend afge staan door de Clingse bevolking. Clinge heeft laten zien dat zij het mooie EHBO-werk een warm hart toedraagt. Goes HET EINDE VAN HET HELDENKERKHOF. In de bezettingstijd werd hier langs de havenarm, door de Duitsers een zogenaamd heldenkerkhof aangelegu. In de loop der vier jaren, dat zij te Goes verbleven, begroeven de Duitsers daar ongeveer tweehonderd van hun mannen, die op de een of andere wijze om het leven kwamen. Thans zal het heldenkerkhof gaan verdwijnen. Een speciale opgravingsploeg van ongeveer twintig personen is hier gearriveerd en reeds druk met haar luguber werk bezig. Alle lijken worden naar de Peel gebracht, waar zich het massagraf voor de Duitsers bevindt. Openbare concerten. De data der openbare concerten zijn vóór 1948 vastgesteld. De regeling is als volgt: „Euphonia: 30 April, 22 Mei, 18 Juni 10 Juli, en 14 Augustus. „Hosanna": 5 Mei, 5 Juni, 29 Juni, 24 Juli en 31 Augustus. De concerten op 22 Mei, 5 Juni, 10 Juli en 24 Juli worden gegeven in het „Schuttershof", de overige op de Gro te Markt. Op tijd gesnapt. Een tweetal Rot terdamse heren kwam in de Ganze- stad opereren. De zakenmensen ver telden zij wondermooie verhalen over een Zeeuws zaken-adresboek, dat zij met medewerking der Kamer van Koophandel gingen uitgeven. Het schone verhaal werd overal be sloten met de vraag een advertentie mee te geven en tevens het geld daarvoor. Onbegrijpelijk genoeg, gin gen de meeste zakenlui hier dadelijk toe over. De Rotterdammers lachten steeds breder totdat een voorzichtiger man even de Kamer van Koophandel te Middelburg opbelde. Die wist natuurlijk van niets. Het tweede telefoongesprek werd toen ge houden met de Goese politie, die ijlings haar netten spande en precies op tijd kwam om de heren bij het station te knippen. Hun buit, een kleine vierhonderd gulden, werd hun ontnomen vnar ze een proces-verbaal wegens oplichting voor terug ontvin gen. Hansweert Muzlek-ultvoering. Het Mannen koor „Scheldezonen" dat enige maan den geleden is opgericht met mede werking van de Orkestvereniging „Apollo" beide onder leiding van hun directeur Dhr. A. B. Hebster, gaf een uitvoering in de concertzaal .Thalia", van de Wed. C. den Boer. Burgemeester en Wethouder.', waren beiden aanwezig, om het eerste op treden van de jonge vereniging bij te wonen. De voorzitter wees erop dat de verwachtingen niet te hoog gespannen mochten zijn, want dat alle begin moeilijk is. Het programma werd in een vlot tempo afgewerkt. Dat het ten gehore gebrachte in orde wis bleek wel uit het daverend applaus na eik stuk. Na het muzikale gedeelte werd opgevoerd de klucht „Mijnheer Klap roos". Na afloop werd een verloting ge houden ter versterking van de kas. Met genoegen kan de vereniging op deze geslaagde avond terugzien. 's-Heerenhoek Welkom thuis. Met de Zuiderkruis kwam weer een van onze jongens naar huis. De Buurtvereniging Kerkstraat heeft Janus een waardige thuiskomst bereid. Bij de ouderlijke woning was alles in de bloemen gezet. In de fami liekring werd het feest op waardige wijze gevierd. Hulst NEDERLANDS VOLKSTONEEL MET „EVA BONHEUR" Door de Kunstkring „Van den Vos Reynaerde" was het Nederl. Volksto neel uitgenodigd om voor Hulst en omgeving het bekend stuk van Herman Heyermans „Eva Bonheur" te brengen Het was Jammer, dat de belangstel ling zo gering was de zaal was nog niet eens voor de helft gevuld want de vertolkers hebben in alle opzichten hun best gedaan om het stuk te doen slagen. Hoewel het reeds tientallen jaren oud is en eigenlijk een beetje uit de tijd kon men het tragische, dat in het stuk naar voren kwam naar behoren waarderen, terwijl de komische scènes, die ontstonden door het optreden van „Eva Bonheur" aan het geheel een humoristische tintje gaven. Dit familiedrama, dat tot bepaalde reacties leidde en waarbij vooral de fijngevoeligheid en tact van Jasper, welke rol op uitmuntende wijze door Guus Verstraete vertolkt wera, naar voren kwam en waarbij Maria Faes- ters kwaliteiten tot volle ontplooiing kwamen, heeft een strekking, welke wij niet kunnen waarderen. Vooral in het derde bedrijf, dat o.l. het minste van allen was, kwam dit herhaaldelijk tot uiting en wij hebben ons afgevraagd, hoe het mogelijk ge weest is, dat men leerlingen van de hoogste klassen van ons lyceum deze uitvoering heeft laten bijwonen. Daar voor was dit stuk ongeschikt. Mop. de vrouw van Jasper, welke rol door Nel Koop vertolkt werd en Miep (Ger Ruyters) haar dochter gaven een goede weergave van hun rollen en het applaus, dat zij ontvingen was zeer zeker verdiend. Een speciale attractie was het decor met twee verdiepingen,.waardoor men gelegenheid kreeg van de meest komi sche situaties kennis te nemen. De regie was bij Hans van Meerten in goede handen. Na afloop ontvingen de actrices een ruiker bloemen. Een dolle koe. Een dolle koe, welke uit de weide was losgebroken, zocht haar heil op de wallen en ge raakte al spoedig in de modder van de vest vast. Met behulp van enkele man- nen en een touw werd het dier uit zijn benarde positie verlost, maar toen bleek, dat de dolheid nog niet over was, wist men het met vereende krachten aan een boom vast te binden, waar het door de rijkspolitie met een goed schot werd afgemaakt. Katholiek' Thuisfront. Door de leerlingen van het Janseniuslyceum zal Woensdagmiddag huis aan huls een bezoek worden gebracht met de bedoe ling boeken in te zamelen, die aan onze Jongens in Indië, die dringend behoefte hebben aan lectuur, gezonden kunnen worden. Het Thuisfrontcomité verzoekt eenieder zijn medewerking te willen verlenen, opdat ook in dit opzicht Hulst aan de spits zal staan. Ingezonden boe ken komen alleen aan Hulstenaren ten goede. Aanbesteding. Burgemeester en Wethouders hebben het maken van riolerings- en bestratingswerken bul ten de Begijnepoort opgedragen aan P. F. de Waal te Kuitaart, die bij de aanbesteding op één na het laagste had ingeschreven voor f 90.100. Klokkewijding. Z.H. Exc. de Bis schop-coadjutor van Breda zal heden avond 7 uur de nieuwe klokken in wijden. De volgende dag zal Z.H.Exc. alhier het H. Vormsel toedienen. Ter nagedachtenis. Op Zondag 2 Mei a-s. zal aan de kapel van O.L.Vr. Tereecken onthulling en inzegening plaats hebben- van het Mariamonument ter nagedachtenis van de heer J. A. Everaard, oud-voorzitter der R.K. To neelvereniging St. Jan. Middelburg DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis; dat bij hen is ingekomen een ver zoek van J. A. Montaan te Middelburg om een verlof A ingevolge de Drank wet voor de beneden voorzaal, de be neden achterzaal en de boven-achter- zaal van perceel Lange Giststraat 13 te. Middelburg. Binnen twee weken na heden, kan ieder tegen het verlenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij hen inbren gen. 681-0 Middelburg, 22 April 1948. Burgemeester en Wethouders voor noemd: Jhr. Mr. W. C. Sand berg tot Essenburg, Burgemeester. J. Ph. Koene, Secretaris. Oproep der politie. Zaterdagavond omstreeks elf uur is ter hoogte van de schouwburg een meisje aangerand door een tot nu toe onbekend individu. Dank zij twee toeschietende jongens moest de aanrander vluchten. De politie ver zoekt deze twee jongens dringend zich voor het geven van inlichtingen te komen melden. Nieuw-Namen Variété-show. Claire Winkelman's Variété-show „De Vliegende Hollan der" gaf een openluchtuitvoering Twaalf wereld-attracties werden op vlotte en keurige wijze het matig op gekomen publiek geboden. Een en an der werd afgewisseld door mooie mu ziek. Naar de bollenvelden. Per autobus Picavet werd een trip gemaakt naar de bloembollenveiden terwijl nog on derweg Nederlands schoon werd be wonderd. Onder bloemen bedolven werd de terugreis aanvaard en allen waren over deze reis zeer tevreden. Philippine Ouderavond. Zaterdagavond waren wij te gast op de ouderavond bij de gidsen en feeën. Waren wij een en al bewondering over het gepresteerde bij de Verkenners, pu was onze bewonde ring nog groter .Wat ons het meeste bewondering gaf, ofwel het taaie ge duld dat de leidsters hebben om de kinderen zo'n rijk programma aan te leren, of de kleintjes zelf die alles zo fijn wisten uit te beelden, het is moei lijk te zeggen. Alie nummertjes het waren er maar eventjes 20 werden keurig en netjes voorgedragen. Wij hebben er werkelijk van genoten en met ons de vele ouders, die aanwezig waren. In de pauze hield de aalmoeze nier nog een korte causerie, welke een aansporing was voor de ouders om hun volle medewerking te geven aan dit schone werk. Dan zagen wij weer de gebruikelijke verloting, welke aanlei ding was tot uitbundige pret. Zilveren bruiloft. Het is geen ge woonte om ruchtbaarheid te geven aan een zilveren bruiloft. Ditmaal willen wij toch eens een uitzondering maken, omdat het onze oudste dagbladabonne betreft en de Philippiense oproeper, dhr. R. de Bontde Witte. Als wij de bekende omroepersbei horen en dat is zowat dagelijks dan wordt ons de opgegeven mededeling op zo'n sma kelijke wijze gedaan, als alleen onze omroeper dat kan. Wij wensen dan ook op Woensdag 28 April onze oudste abonné, tramchef, voorzitter van PSK en omroeper met zijn wederhelft het beste toe. Muziek-concours. Donderdag 6 Mei wordt te Groede een muziekcon cours gehouden, waaraan verschillen de maatschappijen hun medewerking zullen verlenen. Ook de Harmonie de „Verenigde Vrienden" zal er haar kunnen ten toon spreiden. Voorjaarsconcert. Zondagmiddag vergastte de plaatselijke Harmonie ons op een zeer goed verzorgd muziekcon- oert. Nadat zij des voonniddags in een jaarvergadering huishoudelijke zaken, en het programma dat hen dit jaar voor de boeg staat, hadden besproken, denken in de late namiddag de vro lijke tonen van een mars, welke het teken was dat De Verenigde Vrienden op weg waren naar de Kiosk, waar zij dan het goed verzorgd concert gaven. Jammer genoeg was de gure wind zeker oorzaak dat de belangstelling hieibij niet zo bijzonder groot was. Hetgeen ten gehore werd gebracht was in alle opzichten „af". Sluiskil St. Joris. Zoals jaarlijkse gewoon te werd St. Joris onder de verkenners gevierd. De dag sloot met een avond spel en een kampvuur, dat vooral bij de .jeugdige verkenners bijzonder in de smaak viel. Jeugd vergadering K.A.B. In het welkomswoord van de voorzitter uitte spreker zijn teleurstelling over het feit dat slechts een 40-tal leden ter vergadering waren opgekomen, terwijl aan de ontspanningsavonden met een ruimer aantal werd deelgenomen. Niet tegenstaande de opkomst waren de te behandelen punten waardevol en Interessant. Uit het Jaarverslag van de Secretaris bleek, dat m het afge lopen jaar de afdeling 9 leden rijker was geworden, zodat men bijna 200 leden telt. De Penningmeester mocht ever het afgelopen jaar een winst van bijna 300.boeken. In de medede lingen werden besproken de grote ac tie „Kinderen vragen een echte vacan tie" welke inhoudt, dat K.A.B.-kinde- ren worden uitgewisseld om bij K.A. B.-vrienden elders vacantie te houden. Vervolgens de jaarlijkse bedevaart naar Zuiddorpe, de brief, die ter her denking van de verjaardag van de Encyclieken Quadragesimo Anno en Rerum Novarum van Z.H. de Paus door iedere K.A.B.-er zal worden ver zonden. Besl. werd om ten einde zich enigszins 'n beeld t«. kunnen vormen v. 't Communisme een 4-tal exemplaren aan te schaffen van het boek „Ik verkoos de vrijheid". Deze boeken wor "den onder de leden ln circulatie, ge geven. De geestelijk adviseur onder streepte de woorden van de voorzitter om met man en macht de besproken acties uit te voeren. Terneuzen NOODBRUG VERDWIJNT Binnenkort zal de vaste noodbrug over de Oostsluis worden weggeno men. In binnenscheepvaartkringen zal het verdwijnen van deze dikwijls las tige hindernis ongetwijfeld worden toegejuicht, maar voor het vele ver keer dat ingeval de Axelse brug ge opend was, van deze noodbrug ge bruik kon maken en nu in dat geval zal moeten wachten, is het een ver lies. Vlissingen V.V.V. VERGADERDE. Verschillende belangrijke punten behandeld. Zoals we reeds eerder berichtten heeft de afdeling Vlissingen - van de Vereniging voor Vreemdelingenver keer vergaderd en enkele belangrijke onderwerpen behandeld. Notaris J. Verhagen sprak als voorzitter woor den van lof jegens enkele hotel-direc ties voor het herstel en de verbete ring hunner bedrijven. De herbouw van hotel „Brittannia" laat nog op zich wachten en vermoedelijk zal het alleen dan tot herbouw komen als de overheid een belangrijk bedrag a fonds perdu beschikbaar stelt. Voorts memoreerde hij de opening van hotel ter Meulen, waardoor de hotel-acco- modatie weer is uitgebreid. De ver wachtingen voor het a.s. seizoen zijn niet ongunstig. Reeds op 9 Mei a.s. komt de eerste boot uit Antwerpen piet 1000 Belgische bezoekers. Los van elke princopiële kwestie heeft het be stuur de mogelijkheid besproken of enkele Vlissingse winkelzaken in de nabijheid van het badcentrum des Zondags gedurende enkele uren geo pend kunnen zijn ten behoeve van de- zp Belgische gasten. Met de midden standsverenigingen en de autoriteiten zal deze zaak verder worden bespro ken. Ten aanzien van het Engelse toe risme zijn de verwachtingen 'niet on gunstiger dan het vorige jaar. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer A. Mets. bleek, dat de ver eniging slechts 99, dus te weinig, le den heeft. Financiële moeilijkheden zijn daar het gevolg van, zoals uit het financieel verslag van de heer Bikker "ni en t>edrieger mag men de boer uit Tungel- roy, over wie dit verhaal handelt, zeker noemen; maar een handige bedrie ger was hij niet. Zijn boerderij was voor een flink bedrag verze kerd en omdat hij in fi nanciële moeilijkheden verkeerde, besloot hij het geld van de verzekerings maatschappij los te maken Op de eerste plaats was het natuurlijk noodzake lijk. dat zijn boeltje hier voor afbrandde en omdat een boerderij nog nooit zo maar op bevel in brand is gevlogen, moest zij worden aangestoken De *boer nam een kaars, stak die aan, plaatste ze in een kist met papier en vertrok met de zijnen naar Venlo. Wanneer de kaars geheel was opgebrand, zou* het papier gaan branden. Alles verliep naar wens. Het papier vloog in brand en van de boerderij rest te na ettelijke uren nog slechts een hoop as. Toen kwam h<¥ onder zoek. En daarmee de ont dekking dat een groot deel van de inboedel toe vallig gespaard was ge bleven. omdat het tijdens de brand buitenshuis was opgeslagen. De wagen bleek daaren boven diezelfde dag juist in reparatie te zijn. Duchtig werd de boer met zijn gezin aan de tand gevoeld en het hoeft geen verwondering te wekken dat hij door de mand plofte als een steen door een strak gespannen krant.... Temeer waar z'n alibi *n beetje al te kunstig in elkaar was gedraaid. Schadevergoeding filmactrice Lilian Harvéy heeft van enkele impressario's een schadevergoeding geëist van 20 millioen francs en uitbetaling van 'n kleine 500.000 francs arbeidsloon, wegens het niet naleven van een contract, dat zij in Maart 1947 met haar hadden afgesloten en vol gens hetwelk de artiste in de Benelux-landen zou hebben moeten optreden. Taai "[y/Tadame Julie perret, 72 A jaar, werd in haar winkel te Parijs overval len, door enkele bandie ten, die haar 17 hamersla gen op het hoofd toebrach ten, haar daarna poogden te wurgen en met de hele inhoud van haar winkella aan de haal gingen. Maar de dieven werden gesnapt en nu moest de oude dame tegen hen ge tuigen. 72 jaar en 17 ha merslagen op het hoofd. Maar de president merk te op. dat hij in zijn lan ge loopbaan nog geen en kele getuige een derge lijke woordenvloed over het hoofd van een ver- Jachte had horen uitgie ten.... OOOOOOOOGOOOGGOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOG0000000000000* T^en landbouwer uit Retranchement had 2 rollen prikkeldraad gekocht om de afrastering van zijn weide te herstellen en bracht het draad voor deze werkzaamheden op 13 Februari 1948 naar zijn Weide in de Zwinpol der in de gemeente Sluis. Aangezien hij niet direct in de gelegenheid was zijn weide te herstellen, borg hij de draad voorlopig op in zijn schuurtje. Op 28 Februari trachtte hij dat kar weitje eens te gaan opknappen, doch bij zijn schuur gekomen, bleek dat de 2 rollen draad verdwenen waren. Aangifte volgde bij de politie van deze vermissing en na enig speuren bleek, dat de 23-jarige koopman B. R. G. uit Vogelwaarde hier meer van wist. G. bekende dan ook deze dief stal gepleegd te hebben, doch de rol len draad reeds verkocht te hebben aan de molenaar van Zuidzaado voor f II Uitspraak; f 10 b. s. 5 dagen hech tenis en 3 weken gev. straf voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Kleine diefstallen AP. E. van- L. wed van E. de W. 64 jaar, wonende te Ter/ieuzen, zat in Februari 1948 geheel zonder kachelhout en toen zij op 27 Februari 1948 achter de woning van de vishan delaar J. van Kolk op de openbare weg de Achterom te Terneuzen, 2 le dige houten kisten met deksel zag staan nam zij deze weg. Straf: f 15 bs. 10 dg. hechtenis. A. L. een 54-jarige wever uit Sas van Gent, was in het begin van '1948 werkzaam bij de Vlaamse textielfa briek te Sas van Gent: L. wordt ten laste gelegd, dat hij op verschillende tijdstippen in het tijdvak van de maan den Januari, 1948 tot en met Maart '48 aldaar een aantal spoelen met gasen heeft weggenomen, welke goederen toebehoorden aan voornoemde fa briek. Verdachte, die blijft ontkennen stond thans terecht en werd. ondanks zijn ontkenning, veroordeeld tot f 40 bs. 20 dg. hechtenis. Het populaire huisdier P. F. de W., een 45-jarige magazijn knecht uit Hulst had op 24 Januari 1948 een varken in voorraad van 107 kg. Op zichzelf niet zo erg, doch toen er controle kwam bleek hij niet in het bezit te zijn van een vergunning tot het aanhouden van dit varken. Dit kostte hem een geldboete van f 75 subs. 25 dg. hechtenis en verbeurd verklaring van het varken. Geldgebrek of filmlust? J. de G. echtg. van Th. de C„ 29 j. wonende te Sas van Gent was ten laste gelegd dat zij op verschillende tijdstippen in het tijdvak van de maanden October en November 1947 te Sas van Gent aan A. Swartilé heeft verkocht levensmiddelenkaarten, bo ter en vleesbonnen. Zij verklaarde uit geldgebrek te hebben gehandeld doch verdachte ging iedere week naar de „bios" Uitspraak f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis en 1 maand gev. straf vrw. met een proeftijd van 3 jaar. Onnatuurlijke hagelbui Op 14 Maart 1948 loste de 49-jarige landbouwer L. de P. uit Terneuzen, een schot uit een met hagel geladen geweer in de richting van een hond. waardoor aan dat dier pijn en letsel werd veroorzaakt. Straf; f 10 boete subs. 5 dg. hechte nis. - - - -- min piPi lp*! Vr tÊÊ JL «J| [r^\ ■yRIJDAG kwam er een heel belangrijk onderwerp aan de orde in de Tweede Kamer: de goedkeuring van het Pact van Brussel. Dit betekent een definitieve zwenking in onze politiek tegenover de buitenwereld. We keren de neutraliteits politiek de rug toe. We gaan mede bouwen aan nieuwe vormen van samenwerking en beveiliging ln West-Europa. Dat was in de volksvertegenwoordiging natuur lijk een grote dag, zou men menen. Het werd een na tionale manifestatieDat dacht u maar! Er hadden 53 Kamerleden de presentielijst getekend, maar toen het op stemmen aankwam, bleken er maar 44 leden lichamelijk aanwezig te zijn. De eindstemming over het ontwerp moest worden aangehouden. Och, na tuurlijk zijn er tal van verontschuldigingen. De anti revolutionairen hielden een partijdag, zodat er maar drie man van de fractie op hun post waren. Jhr. van der Goes van Naters, voorsteller van een belangrijke motie, zat in Parijs met andere socialisten te vergade ren. Op Vrijdagmiddag zijn ver-afwonende leden ook al dikwijls op weg naar huis. In het algemeen is het trouwens zo, dat Kamerleden ook andere functies be kleden, omdat het volksvertegenwoordigerschap maar schriel beloond wordt. Dit neemt niet weg: een ge beurtenis als deze had toch anders bejegend moeten worden. Wat meer kleur en stijl in het parlementaire leven is waarachtig geen weelde! TAE FRIEZEN vragen om groter gewes telijke autonomie. Een blad in Batavia „De Nieuwsgier" heeft de overdreven vormen van ieze actie geïroniseerd in een aardige fantasie over de stichting van een Friese vrijstaat met Abet Len stra als president. Deze republiek zou onmiddellijk toenadering hebben gezocht tot Djokja en de stich ting van een Indonesische ambassade in Leeuwarden ware aanstaande. Het Djokjase dagblad „De Patriot" heeft het geval serieus opgevat. Met grote koppen over twee kolom is het verhaal met een jubelcommentaar over genomen. Alleen vergat het de merkwaardigste mede deling in het verhaal van „De Nieuwsgier", dat na melijk een aantal Friese fokstieren op de afsluitdijk zou worden neergezet bij wijze van demarcatielijn tot uiting kwam. Bevredigend werkte de verkeerskiosk en aan de admini- stratice, mej. Leroi, werd hulde ge bracht. Over verschillende aangelegenheden (propaganda( folders, jachthaven, op ruiming van het strand) werd lang- duirg van gedachten gewisseld. De sa menstelling van een evenementenlijst ten behoeve van de landelijke propa ganda kwam eveneens ter sprake. De aandacht werd erop gevestigd, dat Vlissingen nog wel degelijk logeerge- legenheid beschikbaar heeft. Vervolgens werd de heer Verhagen gehuldigd in verband met de grote propaganda, die door de boomplantdag voor Vlissingen werd gemaakt en ten slotte hield de heer G. Houtekamer uit Goes een geestige causerie over het Zeeuwse land en het Zeèuwse volk en gaf een toelichting bij de Z.L.M.- film, die vertoond werd. HET STANDBEELD VAN FRANS NAEREBOUT. Het standbeeld van Frans Naere- bout, de beroemde loods en mensen redder, is bij de bevrijdingsgevechten vernield. In afwijking van enkele raadsleden, die hebben voorgesteld, om ter plaatse op de Boulevard een plantsoen te maken, zijn B. en W. van oordeel, dat een nieuw Naerebout- monument dient te worden opgericht. De gemeente heeft daarenboven een vordering op het rijk, daar het beeld op de lijst van oorlogsschadegevallen is vermeld, en deze vordering zou ver vallen, wanneer een plantsoen ge maakt zou worden. VOORLOPIG GEEN CARILLON De kosten, verbonden aan het aan schaffen van een carillon, - zijn der mate hoog, dat het gemeentebestuur vooralsnog geen mogelijkheid ziet om de daartoe bestaande plannen te ver wezenlijken, ondanks het feit, dat 't rijk vermoedelijk een bijdrage in die kosten zal verlenen. Aanvankelijk wil de men de luidklok tegelijk met het carillon doen aanbrengen, maar B. en W. zullen de mogelijkheid onder het oog zien om daarmee niet zo lang te wachten. Misschien horen we dus spoedig althans het gebeier van één klok. DE OUDEN VAN DAGEN. De ouden van dagen, die thans in een inrichting te Etten-Leur worden verpleegd, zullen naar B. en W. meedelen vermoedelijk binnen af zienbare tijd naar een inrichting op Walcheren overgebracht worden. B. en W. hebben verzocht, in dat geval alle Vlissingers onder te bregen in Der Boede (onder de gemeente Kou- dekerke). Het kostenvraagstuk speelt hierbij een grote rol (nu worden de kosten geheel door het rijk gedragen en dan zal de gemeente tenminste een deel voor haar rekening moeten nemen) en het zal ook van de te treffen finan ciële regeling afhangen of de plannen uitgevoerd kunnen worden. HET BOUWVOLUME 1948. Voor dit jaar zijn aan Vlissingen slechts zestig woningen toegewezen. Burgemeester en Wethouders koesteren echter de hoop dat dit contingent ver hoogd zal worden. De reeds toegestane zestig woningen zullen in de eerste plaats gedeeltelij!! bestemd zijn voor de herbouw ln hei plan Gravenstraat. (Overleg met ai belanghebbende particulieren had hiff over reeds plaats.) In de tweede plas» komt in aanmerking de bouw van on geveer dertig woningen (dus de helft van het toegewezen contingent) in de vorm van een deel van het geprojec teerde flatgebouw aan de Boulevard Bankert. W ilhelminadorp Zes grote plonsen. Die weerklon ken toen tussen Goes en Wilhelmina- brug zes koeien, die opgedreven wer den. hevig schrokken door een „toete rende" automobilist en de haven-arm in tuimelden. Met veel moeite zijn de zware badgasten op het droge ge trokken. De automobilist nam de oe- 4ir£BK2S uit*.* ufcJiJfyf ft f\ J Het is zelfs eenvoudiger zo. want dan erft Inez als Peters we duwe alles alleen en dan hebben wij de vrije hand." „Dus wil je niet vluchten?" ..Ik denk er eenvoudig niet aan. Maar maak jij maar dat je Wegkomt! Heb je geld nodig?" ..Dat kan nooit kwaad". „Hier., en de groeten aan Inez. Ik moet nu voortmaken en de delegador begroeten". Hij ging uit de stal naar buiten en liep naar het hoofdgebouw. Om dat Gomez in het huis geen bedien de aantrof die zijn komst had kun nen aankondigen, liep hij eenvoudig naar de kamer van de kolonel, klop te aan en trad met eeji onschuldig, onbevangen gezicht en met een glim lachje om zijn mond. binnen. Maar dit glimlachje verdween al spoedig toen terstond bü zijn binnen komst twee bij de deur staande man nen hem bij de armen grepen en die in een minimum van tijd op zijn rug boeiden. Over Gomez gezicht gleden grau we schaduwen, terwijl zijn donkere ogen wild over de aanwezigen vlo- gén. „Wat moet dat betekenen, mijne heren?' vroeg hij, het volgend ogen blik reeds zijn eerste schrik overwin nend, weer ogenschijnlijk onbevan gen. „Waarom word ik geboeid?" „Opdat het u eventueel niet zou invallen deze kamer te verlaten eer we met u klaar zijn" anwoordde de sub-delegador rustig. „Ik verklaar u hiermede voor gearresteerd". „En waarom?" De delegador wees op Silas Berry. „Deze heer zal u dat vertellen. Hij is uw aanklager". Gomez blik wendde zich half vra gend. half spottend naar Bery. „Mijnheer Hall? Waar zou die me van kunnen beschuldigen?" De detectieve nam het woord. „Van de moord op uw werkgever, diens zoon en diens bediende Matteo. die op 14 Maart in het zogenaamde Mangrovedal lafhartig werden ver moord! U en de man, die u ons als Perez hebt voorgesteld, hebben die misdaad gepleegd. Niet slechts om zich in het bezit te stellen van de farm van de heer Lindsey, maar hoofdzakelijk om het bezit van een zeer rijke goudvindplaats, die hij aan het einde van die dalkloof ontdekt had, te verkrijgen. Matteo werd in de kloof zelf eenvoudig neergesla gen en daar later begraven. De Lind- sey's, vader en zoon, werden echter op de vindplaats zelf vanuit een hin derlaag neergeschoten en hun lijken in een opening van de gespleten rots wand, waar de moord plaats had. verborgen. Dit was het eerste deel van een aaneenschakeling van misda den, door u begaan". Gomez keek hoofdschuddend van Berry naar de sub-delegador als wil de hij te kennen geven: die man moet stapelgek zijn! Maar Berry ging onverschrokken met zijn beschuldiging voort: „Het tweede gedeelte speelde zich af in Europa. Om het bezit van de vermoor de ook overeenkomstig de wet in handen te krijgen en zich door het gelijktijdig verdwijnen van vader en zoon niet verdacht te maken, moest een jongeman, die merkwaardig sterk op Peter Lindsey leek, als zoon van Charles Lindsey optreden en hij trad op het consulaat te Buenos Aires met uw dochter Inez in het huwelijk. Het jonge echtpaar werd naar Euro pa gestuurd naar de daar wonende familie van mijnheer Lindsey. Daar mee zou dan meteen bewezen wor den, dat Peter Lindsey gehuwd was en er in geval van zijn dood een erfgename was. Voor dit doel werd zelfs een trouwbewijs getoond. De valse Peter Lindsey werd toen in Londen vermoord. Waarom, dat is nog niet opgehelderd. Het is moge lijk, dat men vreesde dat bij een persoonlijke kennismaking van de valse Peter met zijn zuster het be drog zou kunnen uitkomen, het is ook mogelijk, dat men de jongeman eenvoudig kwijt wilde raken, nadat hij zijn plicht had gedaan die ener zijds daarin bestond te bewijzen, dat Peter Lindsey op 21 April nog in le ven was, dus niet op dezelfde tijd als zijn vader om het leven kwam anderzijds omdat door zijn huwelijk met Inez de belangrijke erf-aanspra- ken vastgelegd moesten worden. Maar de moordenaar van dit werk tuig van u, mijnheer Gomez, was uw zoon, die u wel hoofdzakelijk voor dit doel met het jonge paar op reis gestuurd had. En nog voor een ander doel! Want behalve Peter Lind sey was er ook nog een ander die aanspraak kon maken op het erfdeel van Charles Lindsey; Peters zuster Nelly. Die moest nu met uw zoon „Rosario" trouwen. Dan zou de ge hele reusachtige nalatenschap van de heer Lindsey u door uw kinderen in handen zijn gekomen. Dat was toch uw speculatie, mijnheer Gomez, is 't niet?" „Onzin. In mijn wildste dromen zou zo iets fantastisch niet bij mij zijn opgekomen!" Gomez wendde zich daarop tot de regeringsbeambte. „Mijnheer de sub-delegador, ik protesteer er tegen, dat een Brazili aans staatsburger door een buiten lander overladen wordt met dergelij ke belachelijke beschuldigingen, waarvoor hij eenvoudig niet het min ste bewijs kan aanvoeren!" De beambte keek hem koel aan. „Ook hierop zal uw aanklager het antwoord geven". Silas Berry glimlachte grimmig. (Wordt vervolgd.) WOENSDAG 28 APRIL. HILVERSUM II 415 M. 7.00 nws; 7.45 woord v. d. dag; 8.00 liws; 8.15 kleinkoor; 8.30 morgenconc. 9 00 zieken 9.30 w.st.; 9.35 symph. concert; 10.30 morgend.; 11.00 Bondsdag Chr. Meis- jesverbond; 12.15 Sangh en Spel; 12.Ï0 weeroverz.; 12.33 Sangh en Spel; 13.00 nws; 13.15 Van Rameau tot Ravel 13.55 harmoniekorps; 14.30 Muz. uit Scandi navië; 15.00 orgel; 15.30 zang; 16.00 postz» vera.16.15 voor onze J. en meisjes: 17.30 Conc.geb. koperkwartet; 17.45 Vriendschap overzee; 18.00 Ned. koren en korpsen. 18,30 fluit en harp 19.00 nws.: 19,15 Nws uit Indië19.30 actueel geluid; 19.45 Eng. gevorderden; 20.00 nws; 20.15 L. d. Heils; 21.30 omr. ork.; 22.30 NCRV-kwartet; 22.45 avond overd.; 23.00 nws. 23,15 orgel. 23.35 H. Schlusnus. HILVERSUM I 301 M. 7.00 nws: 7.15 ochtendgymn.; 7.30 Jack Payne en Frankie Carle; 8.00 nws; 8.15 lichte morgenkl.; 8.50 huisvrouw; 9.00 Wag- nen en Rachmaninoff; 10.00 morgenw. 10.20 Onze keuken (P. J. Kers); 10.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 non stop 12.00 Carlo Carcassola; 12.30 weerpr.: 12,33 platteland; 12,38 orgel; 13.00 nws. 13.20 Ramblers; 13.50 gr.; 14.00 Dr. Eduard Benesj; 14J5 jeugdconc.; 15.00 De scheepsjongen van Bontekoe; 15.20 lichte muz.; 15.30 Roodborstjes; 15.45 Regenboog; 16.15 Vragen staat vrij; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 omr. kamerork; 17.30 Maatsch. werk; 17.35 omr. kamerork. 18.00 nws; 18.20 Ronde van Nederland; 18.30 Ned. strijkr.; 19.00 Planmatige belastingpolitiek 19.15 De Raaff-Schutte: 19.30 VPRO; 19.40 Jeugdnws; 19.45 bijbel; 20.00 r.ws; 20.15 Edelstenen uit de discotheek; 20.55 Wederzijds huwelijksbedrog door P. Langendijk (hoorspel); 21.50 Malando; 22.20 Corduwener; 22.45 Isr. Paasfeest; 23.00 nws: 21.15 Bruce Lowe en Johan Jong; 23.30 nieuwe successen van over de Oceaan. BRUSSEL VLAAMS 321 M. 12.15 ork. Jef de Winter; 13.00 nws; 13.15 Casino progr.: 19.00 Enge'mdBe!glë- voetbal: 19.45 nws; 20.45 gr.; 21.00 opera Prima Donna; 22.00 nws; 22.15 dansmuziek.

de Stem | 1948 | | pagina 2