Haar regelrechte oorlog in Palestina Arabische staten gaan militaire hulp verlenen Acties reeds gaande De gemeentebegroting van VUssingen Haat tegen het communisme, is liefde voor de communisten Uitstekende Belgische revanche Stuyts, Francken en t. d. Zanden reden puik Knoeiwerk IN 'T KORT Ronde van Nederland Het slachthuis voor Walcheren Toestand in Palestina voor Britten onhoudbaar DINSDAG 27 APRIL 1948 Engelse Koningspaar vierde zilveren bruiloft Neemt Nenni ontslag? Het antwoord van B. en W. Ned. Katholieke sociale organisaties belichtten het gevaar van den dag Onder de eerste tien slechts twee Nederlanders Droog weer Baaltje Marshallgraan voor Min. Mansholt Eenheid in West- Europese defensie Er komt een commissie van advies Ht is erg. dat aan het Hof en aan het hele Nederlandse volk gege vens worden onthouden, waardoor zwaar-schuldigen in de mist der on bekendheid verscholen kunnen blijven. Snelheidstitels Worden in Ltten Verreden Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F J. Aemoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A. J. J- M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor da gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. ENGELAND VINDT DE TOESTAND in Palestina zo onhoudbaar, dat het volgens de Daily Mail besloten heeft het mandaat in het Heilige Land 10 dagen eerder neer te leggen. De Britse troepen zullen inplaats van 15 Mei op 5 Mei het land verlaten. Door het vroeger neerleggen van het mandaat kan Engeland heel wat levens van militairen en bur gers sparen, zo zegt men in Palestina, waar zowel Arabieren als Joden helemaal niet op „goede diensten" der V. N. gebrand zijn en vast be sloten schijnen hun doel gewapender hand te bereiken. Het conflict in Palestina breidt zich de laatste uren zodanig uit, dat alles erop wijst, dat het hier op een regelrechte oorlog afgaat. TIET SPREEKT VANZELF, dat de Arabische buurlanden, die in erg geprikkelde stemming verkeren, de ontwikkeling van de toestand in Pa lestina niet rustig bekijken. In de Egyptische pers wordt dan ook on omwonden een snelle militaire actie van de ledenstaten der Arabische Liga voorspeld. En zijn in Amman reeds uitgebreide militaire besprekingen ge voerd, die „met succes bekroond zijn" Daarbij zou o.m. de datum van een invasie der geregelde Arabische strijd krachten zijn vastgesteld. Koning Fa- roek van Egypte heeft inmiddels be vestigd, dat Egypte- eveneens alle QNDER HET LOSSEN van sa- luutschoten hebben de Engel se Koning en Koningin, gisteren, gezeten in een door zes schimmels getrokken karos, een ware triomf tocht door Londen gemaakt. De Londenaars toonden zich echt blij moedig, want zij mochten de zil veren bruiloft van het Engelse koningspaar van harte meevieren. Uit alle hoeken van de wereld kreeg het zilveren koningspaar felicitatiebrieven. De eerste post bestelling bracht er al meer dan duizend. ■yAN HAARLEM begin de victorie want.... het brood is daar 2 cent goedkoper. Wij hopen nu maar, dat uw en onze bakker dit berichtje goed zal lezen. TIE EERSTE op het „anti-plof prin- cipe gebaseerde autoband is in Europa aangekomen. De band kan niet gemakkelijk lek worden, omdat een beschermende rubberlaag van bij zondere samenstelling zich rond ieder indringend voorwerp sluit. Arabische staten een doeltreffende hulp zal verlenen om Palestina te be vrijden. Naar aanleiding van deze toezeg ging heeft de prins-regent van Irak de eerste Iraakse divisie te Bagdad bevel gegeven tot oprukken naar Palestina via Transjordanië. De Pa lestijnse grens zou reeds zijn over schreden. De Koning van Transjordanië heeft verklaard, dat zijn land open staat voor de troepen van Saoedi-Arabië. Felle strijd om Jaffa DIJ JAFFA is namelijk een felle strijd ontbrand tussen eenheden van Arabische legioen en de Irgoen, waarbij stevig met tanks wordt ge werkt. Britse troepen zijn daar even eens in de gevechten gewikkeld met de joodse verzetsmannen, waarbij aan beide zijden verliezen zijn geleden. Jaffa wordt nu onafgebroken door mortiervuur bestookt. In officiële kringen van het joodse bureau noemt men de aanvallen van de Irgoen „ongedisciplineerd en on verantwoordelijk" en „op eigen vuist ondernomen". De indruk is, dat de aan val van de Irgoen als 'n te^ènhanger op gevat moet worden voor het succes dat de Haganah, de andere verzets groep, behaalde bij de aanval op Haifa ofschoon de Irgoen al in Tel Aviv de zaken geheel in handen heeft en daar lustig auto's requireert. Hij heeft het Zionisme de oorlog verklaard. Het Transjordaanse leger is Palestina volgens de laatste be richten al binnengerukt en heeft Jericho bezet. Libanon en Syrië hebben eveneens de oorlog verklaard aan de joden in Palestina. De joden hebben intussen de Ara bische stad Acre aangevallen. Het zijn Haganah troepen die sterk in de meer derheid schijnen te zijn. De Arabieren verdedigen zich evenwel hard, zodat er thans een hevige slag gaande is. Van Britse zijde is het enige inter nationale vliegveld in Palestina, dat te Lydda, bezet. Alle vliegdiensten van en naar Lydda zijn thans ge staakt. Ook de KLM heeft de dienst naar Palestina stopgezet. IJOE de stemming op het ogenblik is wordt ook geïllustreerd door 'n uitlating van Sjamoen, afgevaardigde van de Libanon bij de V. N. Hij zei o.m.: „Wij moeten d_e grote mogend heden voor een voldongen feit stellen, voordat de joden zulks doen". Hij voegde eraan toe: „Van Amerika heb ben wij niets te duchten". Van de zijde der grote mogendheden schijnt er inderdaad nog niets te duch ten te zijn. Alleen wordt er druk ge praat. Uit Lake Success komt tenminste de volgende weinig opzienbarende mede deling: „De V. N. hebben een Franse resolutie aangenomen die de trust- schapsraad verzoekt zo spoedig moge lijk passende maatregelen voor de verdediging van Jeruzalem en zijn be woners voor te stellen". Men schiet dus flink op,... Prinses Juliana bracht gisteren een bezoek aan de mijnstreek, een be zoek, dat heden wordt voortgezet. In de Staatsmijn Maurits begaf H.M. zich ook ondergronds. DEN BOETE van f 15000 heeft een Meppelaar te slikken gekregen, omdat hij borstelwaren tegen te hoge prijzen verkocht. VTA 30 APRIL moeten alle motor- A rijtuigen, welke de Nederlandse grens overschrijden, voorzien zijn van de uitvoervergunning, daartoe ingesteld door da centrale dienst van in- en uitvoer. ALS HET WEER blijft meewerken zullen tot half Mei de boomgaar den van Zuid-Beveland een bezoek ten volle waard zijn. DIJ EEN LANDBOUWER in de ge- meente Wierden is een kippen- kuiken geboren dat inplaats van twee, vier poten bezat een verschijn sel dat zelden of nooit voorkomt in de kippengeschiedenis. TtE VOORLOPIGE uitslagen van de verkiezingen te Beieren en Hes sen wijzen erop, dat de christen-de' mocraten en de sociaal-democraten daar de meeste stemmen krijgen. De communisten staan ver achter.. DEN BETER kopje koffie zal vanaf 9 Mei in de restaurants geschon ken kunnen worden, daar de toe wij- ringen koffiesurrogaat vervangen zul Ien worden door toewijzingen echte koffie. DIJ EEN BRAND in de Constantijn Huygensstraat te Amsterdam is een 35-jarige vrouw door verstikking om 't leven gekomen. JUENNI, de leider der linkse Itali aanse socialisten die samen met de communisten aan de verkiezingen deelnamen, zou als bestuurslid zijner partij zijn afgetreden. Nenni zou ook zijn functie van hoofdredacteur van, het socialistische partijblad „Avanti" j naar wel gestreefd zal worden. IN DE MEMORIE van antwoord op de opmerkingen van de raad, in de besloten voor-vergadering geuit spreekt het college van B. en W. zijn blijd schap er over uit, dat de verantwoor ding omtrent het gemeentelijk beleid meer dan de laatste tijd het geval was, op de gemeentelijke organen komt te rusten. Anderzijds wordt deze vreugde ten zeerste getemperd door het feit. dat B. en W. reeds thans bij nota van wijziging verschillende uitgaafposten aan de begroting moeten toevoegen, waardoor de voor Vlissingen berekende bijzondere uitkering ten hpdrage van 530.000 gld. nu ai onvoldoende blijkt te zijn en deze dus op een hoger be drag geraamd moet worden. Ook al wordt die uitvoering definitief op het verhoogde bedrag vastgesteld, dan zal het toch nog uitermate moeilijk zijn, om een sluitende begroting te behou den. Daarenboven moeten dikwijls nieuwe, de begroting belastende uit gaven, die onvermijdelijk zijn, gevo teerd worden. Anderzijds is het opvoe ren van de inkomsten, met name be lastingverhoging. practisch uitgesloten te achten. Het zal dan ook duidelijk zijn. aldus B. en W., dat wij ten aan zien van de begrotingspositie roor de naaste toekomst nog steeds niet opti mistisch gestemd kunnen zijn. Indien zich in de loop van het jaar een en kele meevaller zou voordoen, zal deze hard nodig zijn om onafwijsbare uit gaven te bestrijden. De kans bestaat daarom, dat bepaal de objecten, welke B. en W. als teer ting te intensiveren wijst het college op de nog steeds van hogerhand opge legde beperking en op de slechte ma- terialenpositie. De vrees is gewettigd, dat geen verlichtingskabel beschikbaar zal zijn, wanneer de in aanbouw zijn de woningen gereed komen. Daarom acht het college het onverantwoord om kabels voor de uitbreiding der straat verlichting te gebruiken. Naar een bil lijke verdeling der lichtpunten over de gehele stad wordt gestreefd. Het plan voor een nieuwe brand weercentrale is in sqhetsontwerp ge reed. Getracht zal worden dit plan spoedig bestekklaar te maken en de goedkeuring te verkrijgen. Of het mogelijk zal zijn binnen af zienbare tijd tot wederoprichting van de zweminrichting der Vlissingse zwemclub te geraken, valt moeilijk te zeggen. Dit za] afhangen van de mate- rialenpositie en de financiële mogelijk heden. Wat dit laatste betreft, wijzen B. en W. er op, dat de bedoelde ver eniging een bedrag van 3800 gld. van Ned. Volksherstel heeft ontvangen. Het ligt, naar het oordeel van het col lege. op de weg der vereniging om de ze zaak aan te vatten. De schoolartsendienst werkt thans geheel volgens de eisen. Gedurende de lopende cursus zijn de leerlingen van vrijwel alle scholen behandeld. Met het Ziel^nfonds Walcheren is over leg gaande omtrent d* invoering van schoo'ltandverzorging. Ook wanneer een regeling met dit ziekenfonds kan worden getroffen, za] het toch van de noodzakelijk beschouwen (b.v. de toe- j begrotingspositie afhangen, of de in- TN TSJECHO-SLOWAKIJE moet een priester van het Ministerie van Economische Zaken een „bedrijfsvergunning" halen, wanneer hij ten minste rijn heilig ambt in de met Februari ingeluide Gottwald-periode wil uitoefenen. Dit nu is een beeld van de godsdienstvrijheid achter het 1 stalen gordijn. Deze woorden werden gesproken door Mr. E. Sassen de vice-voorzit- ter van de K.V.P. in zijn rede op het Congres van de katholieke sociale organisaties, welke gisteren in Amsterdam werd gehouden met het doel de katholieken voor te lichten over wezen en kenmerken van het god deloze communisme. WAARDIG GEHOOR. TAAT de Ministers Witteman en Fié- vez de vergadering gedeeltelijk bijwoonden, dat prof. Romme onder de aandachtige toehoorders was op te merken, dat tal van Kamerleden van hun belangstelling blijk gaven, droeg er zeker toe bij deze bijeenkomst een waardig cachet mee te geven. Maar meer nog ging deze waardigheid uit van de toeschouwers zelf, die duide lijk zichtbaar met een vastbesloten wil ter vergadering waren gekomen om zich te sterken in wetenschap en in zicht, zich om zo te zeggen gevechts- klaar te laten maken, waar het gaat om de allerhoogste belangen van Christendom en H. Kerk. Dezewaardigheid viel eveneens te beluisteren in de redevoeringen van de sprekers, die ieder op het eigen hem toegewezen terrein het vlijm scherpe ontleedmes zetten in dat ge zwel in onze hedendaagse samenle ving: de oorzaken van het voortschrij den en de tijdelijke bloei van het communisme. ALS DE GEEST WAARLIJK LEEFT. passing van de nieuwe regeling tot verbetering van woningen en de ■stich ting van een Industrieschool voor meisjes), niet tot uitvoering gebracht zullen kunnen worden, ofschoon hier- roering mogelijk zal zijn. Het project voor het herstel der Bou levards verkeert in een vergevorderd stadium. Het geldt hier echter weder opbouw. zodat de gemeente hierover geen vrijheid van handelen heeft. Men opgeven. De redenen voor het ontslag i Met betrekking tot de wens van en- hoopt doch daaromtrent bestaat zijn niet bekend gemaakt. kele raadsleden om de straatverlich- allerminst zekerheidnog dit jaar I I tot uitvoering over te 'kunnen gaan. QNWILLEKEURIG moesten we den- ken aan dat beeld van de Franse schrijver Paul Claudel, die de H. Jeanne d'Are ergens laat zeggen: „Be grijp nu, dat het vlijmscherp gesle pen zwaard, dat Sint Michaël mij gaf, niet haat genoemd wordt, doch Liefde heet", of om het met een der inleiders dr. Ir. Teilegen, de landelijke voor zitter van de K.A. te zeggen: „Onze haat tegenover het communisme moet getuigen'van onze liefde voor de com munisten". Zo wil het immers het waarachtige Christendom, waarvan de eerste en de laatste wet de liefde is tegenover G. en medemens. Zo is het ook te begrijpen, dat Mr. Sassen kon zeggen, dat we eigenlijk in de diepste grond geen angst voor het communisme behoeven te hebben: de geest, wanneer zij waarlijk levend is en sterk, van het christendom zal immers ten allen tijde zegevierend te vporschijn komen. Zo ook kunnen we dè uitspraak van eenvoudig korporaal verstaan, diëT in de voor-oorlogse tijd van crisis en werkeloosheid in een enkel snedig woord de oorzaak van die malaise blootlegde in zijn ant woord op een klacht van een moede loos soldaat: „Jo, je bent over". Daarin immers ligt ook de kern van de crisis op gees telijk gebied, waar wij nu zo hope loos middenin zitten: wijf zijn in vele gevallen althans mede door eigen schuld en door schuld van allen juist hun schaftuur hadden, konden de tienduizenden arbeiders de renners 'n laatste gelukwens meegeven. Welnu, zij lieten zich niet onbetuigd! Het vertrek was 20 minuten later gegeven dan was bepaald, tengevolge van een weigerachtige houding (om te starten) van de Belgen, doch die ach terstand zou volledig en zelfs méér dan dat, worden teniet gedaan. De Limburgers Sijen en M. Pepels kregen al direct buiten de stad ban- denpeeh. Albert van Schendel en J. Pepels lieten zich uit de groep afzak- QP KOREA vinden felle anti-Japan se demonstraties plaats. Gisteren vochten 15.000 Koreanen en 4000 Ja panners een stevig robbertje. j^AN MR. E. SASSEN uit Vught is op zijn verzoek eervol ontslag ver a'5 'id van het bestuur der ottchting Radio Nederland Wereldom roep. JJERTIG jachtvliegtuigen, die een s?el, Xan de door de Ver. Staten aan rurkije te leveren militaire hulp ormen, zijn uit Muenchen naar An kara vertrokken. ONTSCHEPING van het troe- perschip „Zuiderkruis", dat van- .riS In Rotterdam aankomt, zal de- 7 f ?ag Pteats hebben. Met- de „zuiderkruis" keren dan terug het £ata'i°n Stoottroepen alsme- ae detachementen der Koninklijke Marine en het K.N.I.L. *- (JISTEREN zijn de eerste vracht- auto's met Nederlandse groenten voornamelijk spinazie en sla, over de pens bij Venlo naar Duitsland ver trokken. negende en e.fde reSpectievel«k de geldig tot Weersverwachting, hedenavond: Aanvankelijk op de meeste plaat •en weinig, maar later op de dag weer toenemende bewolking. Droog weer. Matige wind tussen Noord en West. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren. Heden zon onder 19.57 nur en maan onder 7.07 uur. Woensdag zon op 5.17 uur en maan op 1.13 u. (Van onze speciale verslaggever). NIJMEGEN, Dinsdagavond. J)E BELGEN HEBBEN in de derde étappe, welke van Enschede naar Nijmegen voerde door een wel zeer fraai deel van ons land, revan- c e genomen voor hun volledige falen In de daaraan voorafgaande rit. wee unner legden beslag op de ere-plaatsen, welke verkregen werden T1 sprint op een der schitterende, brede lanen van de stad aan de Waal. cn t,^edige Rogiers won met duidelijk zichtbaar verschil van Didden m v°orspronS van de drie waarmede deze Belgen even voor- W J J r waren weggesneld. Dit waren de Spanjaard Gual, die derde i hen om op hun ploegmakkers te ™w«tïr fStLGolasch™dt enAIf<ms Stuyts. Alwéér dus [wachten. Dit is een mooie geste ge- een West-Brabander die beslag legt op een toonaangevende nriid F„ 1 weest. maar ZIJ hebben nooit meer de - P een ,00naankevende prijs! En karavaan bereikt, dank zij het gewel dig hoge tempo, dat daar werd aan gehouden. Stenbakkers was de volgen de pechvogel, doch Ijij kon spoedig 't peleton nog bereiken. Die knaap kan óek doorzetten en tegenslagen over winnen! Evenals daags tevoren nam ook nu al vrij vlug een groepje uit het pele ton de benen. De Brabantse harten onder de volgers .begonnen weer vreug devol te kloppen, want bij dit zestal was ook Frans van der Zande uit Hal steren. Onder de vijf anderen bevon den zich vjer andere landgenoten, te weten: Piet van Nek, de Korver, Lam- brichs en van Gerven. De enige bui tenlander in dit gezelschap was de Italiaan Casalato. Nou, die lui hebben een stukje ge fietst, dat beloof ik U en daarvan heeft van der Zande zijn partij best gebla zen. Voorbij Goor (35 km.)) bedroeg hun voorsprong reeds 2 minuten. Daar achter volgde de nog geheel intacte hoofdgroep. Pas in Lochem (42 km.) viel deze in vier stukken uiteen. IAAT IK BEGINNEN met de laat ste faze té schetsen van deze étappe, waarin wederom geweldig hard èn goed gefietst is. Ook vandaag waaide de wind uit een voor de ren ners gunstige richting, want voor een groot deel van de 220 kilometer lange rit hadden zij hem in de rug. Daar aan is het ook weer voor een groot deel toe te schrijven, dat de karavaan meer dan een half uur vóór het voor ziene uur de finish bereikte. De beslissende slag viel tussen Eist en Nijmegen. Buiten Arnhem, dat we om tien minuten voor vijf verlieten, sloegen tegen een helling op, vijf renners uit het peleton, dat bijna volledig was op dat tijdstip, op de vlucht. Drie Nederlanders hadden daarin aandeel: Stuyts, de Korver, en Steenbakkers, de Zwit ser Croci-Torti en de Luxemburger Goldschmitz. Zij namen een paar honderd meter voorsprong, waarin de man uit Hoo- gerhëide een flink aandeel leverde, tezamen met de uitstekende koploper Goldschmitz. De Belg Rogiers zag vermoedelijk het gevaar en ook de Spanjaard Gual moet dit hebben aan gevoeld. Kortom, ook zij lieten de hoofdgroep in de steek en begonnen de achtervolging op de vijf genoemde vóór hen. Er bleven nog circa negen kilometer te rijden, toen de achter volgers hen te pakken kregen. Daarop steeg het tempo nogmaals en dit werd de Korver en Steenbak kers te machtig. Zij moesten lossen. Onderwijl was nog een Belg, Didden uit het peleton weggelopen. Hoeveel macht deze knaap nog in de benen had, werd weldra duidelijk, want nog voor Arnhem had hij zich bij de kop groep gevoegd. Met onverminderde snelheid wer den de laatste kilometers die in de fftoi„«eiVe gereden moesten worden wf li t en 1° aan§enaam verrast als we gisteren ten aanzien van Hopsta ken waren geweest, met minstens kVeenn»Tegen richtten we de „f" °.p dle taaie, vasthoudende Stuyts die met van de wielen te krijgen was. Enschede uit QNDER muziekgeschal van de fan- a!!e van het politiekorps, dat bo- stlnrf Lft on van het stedhuis 3 °pgesteld. verlieten de 122 ren- hlïlw? /1waren overgebleven een heleboel dus nog! het geweldig mee levende Enschede. Daar de fabrieken De renners op de latten van de Bailey-brug te Zwolle. Dank zij de spoorbomen rpERWIJL de zes leiders steeds het hoge tempo aanhielden (tegen de 50 km. per uur!), bleek ook het groep je dat zich uit het hoofdpeleton had losgewerkt en dat gevormd werd door Kees Pellenaars, Jef Jansen, Bakker, Storm, de Italiaan Bernardoni en de kleine Fransman Louviot ernstige plannen te koesteren. Zij noteerden althans weldra een voorsprong van 2 minuten op de groepen achter zich en 1.5 minuut achterstand op de zes lei ders, die in Zutphen van Gerven ver loren, omdat hij niet langer meekon. Even vóór Apeldoorn was de situatie in het voorste deel van het lang uit- eengerekte „veld" nog precies zo. Doch toen trad een gesloten over weg ais spelbreker op. De vijf vluch tenden werden hier tegengehouden cn..„ wel heel gemakkelijk door het halve dozijn achter hen ingehaald. Hoewel dit zonder dit obstakel tochl wel gebeurd zou zijn. Intussen profiteerde ook de ach-1 terliggende grote groep van een en' 4e ETAPPE NIJMEGEN-MAASTRICHT 27 APR x .-.-/]61eij«rheid«15.5gT] SHTipolveld16.04u.] JGulpeM6J4UjJ BCARTO 483ri ander, want veertig seconden waren er mee gemoeid, vooraleer de spoor bomen weer omhoog gingen! De leidersgroep bestond nu uit 11 man, t.w.: Sjef Jansen, Bellenaars, de Korver, van Nek, Storm, Bakker, v. d. Zande, Lambrichs, Louviot (Fr.), Berdardoni (I.) en Casalato (I.). Om beurten aflossend ging het in fantastisch tempo door deze aan na tuurschoon zo rijke landstreek waar een even ongelofelijk grote belang stelling werd waargenomen. Grote veranderingen HfO GING HET voort, tot Voorthui- zen (128 km.) waar in de nabijheid Cor Bakker wegens een lekke band werd uitgeschakeld voor een mooie plaats. In deze gemeente was de voor sprong intussen geslonken tot circa twee minuten. Als hun dit wordt me degedeeld, verhogen zij op slag het gezakte tempo tot weer bij de 50 km. per uur. Tijdens de passage in Ede (150 km.) maarkt Harm Smits een tuimeling van je welste, maar hij kan even later op een andere fiets weer doorgaan. Een kwartiertje later wordt duide lijk, dat grote veranderingen op komst zijn. Er wordt in de achterhoede ge jaagd dat 't een lust is en als we voor bij Ede de tijd opnemen, blijkt dat een groepje van tien renners waarbij Bakker tot op 50 seconden van de vluchters is genaderd. Op 2 minuten volgt dan een ander groepje, weer van tien en op 2 min. 20 sec. het gro- tepeleton, waarin alle losse groepjes weer bijeen zijn gebracht. (Slot op pagina 3.) tesamen, „over", we moeten het wérk zelf aanpakken met het noodzakelijke verantwoordelijkheidsgevoel. Nimmer moeten we proberen de „geestelijke werkeloosheid", die een kenmerk is van onze ontredderde dagen, te ge nezen met een „van overheidswege toegemeten steunverlening in geld". M.a.w. we kunnen de crisis, die ons van aangezicht tot aangezicht tegen over een voortwoekerend communis me heeft gezet („Kijk in de spiegel Rusland en ervaar, dat we dan ons eigen tot een masker verwrongen ge zicht zien"), alleen maar bestrijden mef'onze godsdienst te stellen tegen over hun schijnreligie, door in way heid het zout van de aarde te zijn, door daadwerkelijke beleving van de eigen beginselen, die we zo graag met de mond verkondigen. DIT WAS CHRISTENDOM. AL DEZE rijke gedachten, kwis- tig door de sprekers in het luis terend gemoed der aanwezigen uit gestrooid als een kostbaar zaad, maakten het congres in Amsterdam waardig en van een hoog gehalte: dit was Christendom. Daar was de inleiding van A, C. de Bruyn, voor zitter van de K. A. B„ daar was de inleiding van Mr. Bachg, de Secre taris van de R. K. Middenstands bond, daar waren alle inleidingen van de dag, die we reeds hierbo ven aanhaalden, op ingesteld. Het was een dag, die zich deed voelen als een inzet tot vernieuwing: hier begon voor katholiek Nederland 'n ander tijdperk in de eigen geschie denis. Eerste schip in Rotterdam TV? aankomst van het eerste schip met Marshall-goederen, de „Noor- dam" van de HollandAmerika Lijn, is aanleiding geworden tot een plech tigheid te Rotterdam, die niet alleen een officieel maar vooral een feeste lijk karakter droeg. De minister van buitenlandse en die van economische zaken hebben gesproken, de ambas sadeur der Verenigde Staten heeft deze beide redevoeringen beantwoord, de volksliederen hebben geklonken en de kapitein heeft een herinnerings plateau ontvangen. Geheel gepavoiseerd lag de „Noor- dam" voor de kade met een volle la ding graan en stukgoederen. Kleurig klapperden, de honderden vlaggetjes tegen de kilgrijze hemel. Het muziek corps van de HollandAmerika Lijn stond er opgesteld, film- en radio mensen en fotografen waren uit alle delen van het land gekomen en rond om een podium had zich een illuster gezelschap verzameld. Tot slot van de plechtigheid over handigde kapitein Coster aan minis ter Mansholt het eerste baaltje Mars- hall-graan, een symbolische daad. die natuurlijk door fotografen en door de film werd vastgelegd. T"iE MINISTERS van Defensie van de vijf landen der WestEuropese Unie Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg zijn uit genodigd voor een binnenkort te Lon den te houden bijeenkomst ter be spreking van gemeenschappelijke defensieproblemen. Het doel van de bijeenkomst zou zijn gemeenschappelijke plannen voor de verdediging op te stellen, die zou den kunnen passen in een schema van gemeenschappelijke Amerikaans-Euro- pese verdediging, ongeveer op dezelf de wijze als het Europese zelfhulp program voorafging aan het hulpplan van Marshall. TN AANSLUITING op hetgeen we reeds schreven over het plan om het gemeentelijk slachthuis te Mid delburg te maken tot een gemeen schappelijk abattoir voor Walcheren, valt nog het volgende te berichten: De gemeente Middelburg houdt dit slachthuis in stand en zorgt ervoor, dat ook de slagers uit de andere ge meenten hierin hun bedrijf kunnen uitoefenen. De Middelburgse raad stelt de voorwaarden vast. De ande re gemeenten delen niet in de winst of het verlies als gevolg van de ex ploitatie. De winst wordt gestort in een reservefonds, waaruit ook ev. verliezen worden bestreden. Zodra de reserve een bedrag van f 25.000 over schrijdt,' zal tot verlaging der rech ten worden overgegaan. Er zal worden ingesteld een com missie van advies, in welke commis sie zitting zal worden genomen door één persoon, aan te wijzen door B. en W. van Vlissingen en vier leden door de overige .gemeenten. De Mid delburgse vertegenwoordiger Is voor zitter. Bovendien bestaat de commis sie uit twee leden, die te Middelburg het slagersbedrijf uitoefenen, twee slagers uit andere gemeenten en één vee-exporteur of grossiers in vlees De HET proces-van der Waals heeft ons reeds tot korte commentaren ge dreven. We willen er nog nader op terugkomen naar aanleiding van de diep-ernstige woorden, door de Pre sident van het Hof op de laatste dag gesproken: Mr. J. van Vollenhoven zei: „In de achter ons liggende dagen hebben wij een zaak behandeld van grote impor tantie, waarbij het z.g. Englandspiel 'n hoogtepunt moet worden genoemd. Get. Schreieder heeft ons daarover onbevangen een duidelijke uiteenzet ting gegeven, maar van de andere kant zijn het Hof de gegevens onthou den, die het gaarne wilde hebben. Het Hof heeft in dit opzicht noch de „in telligence" noch de „service" gekre gen, welke het had mogen verwach ten.... Het Hof hoopt, dat de schul digen, die direct bij het Englandspiel waren betrokken, zich niet aan- hun verantwoordelijkheid zullen kunnen onttrekken en dat zij indien hun schuld bewezen zou worden hun straf niet zullen ontgaan." Dit is dus duidelijk: er lijn in het Englandspiel schuldigen. Van der Waals speelde er maar een zijdelingse rol in. Er is in ieder geval schuld door ongehoorde slordigheid of na latigheid in Londen. Er zaten daar mensen aan de ontvangsttoestellen, welke mededelingen opnamen, waar van men al gauw had moeten ont dekken, dat er iets mis was. Het is ten hemel schreiend, dat Radio Oranje zo kon misbruikt worden voor bood schappen, welke de dappere jongens van het verzet de dood injoegen, welke de verrader van der Waals voor ont dekking behoedden. Dit is knoeiwerk geweest, waarvoor we ons als Neder landers diep moeten schamen. De mannen van de Duitse contra-spion- nage hadden waarlijk wel reden om te gnuiven over „die dummen Hol lander"! T\e verdediger van Van der Waals, die zelf eenmaal bijna een van zijn slachtoffers is geweest, heeft verteld, hoe hij de provocateur en spion de volgende vragen heeft gesteld (ont leend aan Trouw): 1. Hoe is het mogelijk, dat jij als de grootste verrader van Nederland na de oorlog in dienst trad bij de Secret Service en .in de Russische geheime dienst, waarvoor alleen vertrouwde mensen werden uitgekozen? 2. Hoe is het mogelijk, dat jij of je baas Schreieder over zulk een onge lofelijke kennis beschikte van de ille galiteit? 3. Hoe verklaar je, dat alle via het Enelandspiel gedropte parachutisten terstond hun identilty checks aan de S.D. konden verraden, zodat deze hun behouden aankomst aan Londen kon doorseinen, terwijl deze agenten met dezelfde moeite verkeerde checks had den kunnen geven? 4. Hoe verklaar jij, dat jij na het oprollen van de dienst „Wim" geen verraadzaden meer hebt uitgevoerd en hoe is het mogelijk, dat de gedropte parachutisten Deurlijn en Ubink na hun terugkeer in Engeland op het eiland Man zijn vastgezet? 5. Hoe verklaar jij, dat niettegen staande zeer vele duidelijke waar schuwingen Londen anderhalf jaar doorging met het droppen van para chutisten die terstond in Duitse han den vielen? Van der Waals heeft ten antwoord een roman gedicht over ee"n uitvinding, welke hij had gedaan en welke de Duitsers hem hadden willen afpersen, over een geheimzinnige dubbelganger die niemand ooit gezien of gekend heeft en zo nog wat meer. Dat is ver der niet belangrijk. Wel belangrijk blijven deze vragen, omdat ze opge helderd kunnen worden door mensen, die er meer van moeten weten, doch die zorgvuldig achter de schermen blijven zitten. Het geval van de gedropte parachu tisten Deurlijn en Ubink heeft zich vlak bij ons huis afgespeeld. Zij im mers zijn na hun ingenieuse ontsnap ping uit Haaren in de zomer van 1943 door mensen van de ondergrondse „Stem" verder naar Engeland gehol pen. waar ze op zulk een zonderlinge wijze werden ontvangen. Wat is er niet op ontelbare slakjes zuiveringszout gestrooid in het na-oor- logse Nederland! Maar omtrent nala tigheden, in Londen gepleegd, weten we nog zo bitter en bitter weinig. De ongerustheid daaromtrent in ons volk is door het proces-van der Waals weer hevig aangeblazen. Laten we hopen, dat de enquête commissie ook helder licht kan laten spelen in deze duistere spelonken. Er moet recht geschieden tegenover eenieder! slagers-leden worden door de. slagers zelf aangewezen. 'Met ingang van de datum van in werkingtreding dezer regeling vervalt t.a.v. de gemeenten Arnemuiden, Grijpskerke, Meliskerke, Middelburg, Nw.- en St. Joosland, St. Laurens en Veere de gemeenschappelijke regeling van 1942. J-JET is thans definitief, dat de motorsnelheidswedstrijden te Etten op Tweede Pinksterdag zul len doorgaan, zo deelde de vol-ijve- rige heer Chr. Maessen ons mee. Het za! een wedstrijd zijn voor seniores en juniores. Die - en nu komt de clou van de zaak tevens gelden voor het landskampioen schap. Uiteraard is Etten danig ln z'n sas, dat het dit jaar de eer heeft de strijd om de nationale snelheidstitels te mogen organise ren. En dat die organisatie perfect zal zijn, staat bij voorbaat al vast.

de Stem | 1948 | | pagina 1