Bijzondere toeslagen voor lichte gronden Joodse aanval op Jaffa Door gezinsherstel, naar volksherstel Hopstaken en Vooren grepen naast oranjetrui >rijs melk 18.3 cent per k.g. Richtpr IN 'T KORT Twee echtparen bij aut^bolsing gedood Extra uitkeringen in 1948 Van de Meerschaut leider af K.A.J. hield wapenschouw te Seppe VIERDE JAARGANG No. 1059 MAANDAG 26 APRIL 1948 Motie Groen heeft eindelijk enig resultaat 80.000 punten 20.000 gulden Luxe auto botste op trailer Droog DistribütienieüWs Krentenbrood Twee eieren Karnemelk gedeeltelijk vrij Naai-, stop- en hand- werkgaren vrij Voor de ogen van zijn vrouw neergeschoten Tuinder te Naaldwijk het slachtoffer PALESTINA Olieleiding van Irak afgesneden RONDE VAN NEDERLAND Onüerkwikke lijk geval vrij goed opgelost Stad en land Een toespraak van de bisschop-coadjutor De Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. TIE REGERING IS BEREID, na overleg met de georganiseerde Boeren- en Tuindersstand de hieronder genoemde toeslagen te verlenen: Voor het oogstjaar 1947-1943 aan de kleinere bedrijven op alle gronden, behalve zeeklei, en aan de bedrijven op zandgronden voor een totaal bedrag ^Voor^de^rnelk, geleverd in de periode van April 1947 tot November 1947, voor een totaal 'bedrag van f 17.000.000. Voor de melk, geleverd van de lichtere gronden in de periode van Novem ber 1947 tot November 1948, voor een totaal bedrag van f 18.000.000. Voor de melk voor consumptie, geleverd uit het z.g. Westelijk consumptie- melkgebied, van ongeveer 0.5 cent per kg. Voor het oogstjaar 1948-1949 aan de bedrijven op zandgronden voor een bedrag van f 11.000.000. VOOR 1946-1947 GEEN TOESLAG. 'V'AAR aanleiding van dit tastbare resultaat van de motie-Groen zij verder meegedeeld, dat de Regering meent, dat met vrij grote zekerheid kan worden aangenomen, dat de leve ranties aan particulieren (melk, eie ren, graan) althans ten dele niet in de boeken verantwoord zijn. Ook is de Regering de gedachte toegedaan, en wel op grond van ingewikkelde bere keningen, dat uit de bedrijfsuitkom- sten voor 1946-1947 in het algemeen kan worden geconcludeerd, dat deze nagenoeg gelijke tred hebben gehou den met de verbetering van de door de boeren betaalde lonen aan arbei ders. Daar de kosten van levensonder houd minder dan het dubbele van vóór de oorlog bedragen, overtreft de verbetering in de inkomsten der boe ren bovendien de stijging van de kos ten van levensonderhoud. .Deze ver betering van positie komt de Rege ring voldoende voor. Voor het jaar 1947-1948 is de toe stand echter anders. Vooral voor de kleinere bedrijven op de lichtere gronden kan worden gezegd, dat de inkomsten voor dat jaar aanmerkelijk lager zijn dan die van het jaar daar voor. Dit is voornamelijk een gevolg van de ongustige weersomstandig heden. Daarom achtte de Regering het rechtvaardig voor dat jaar (1947-'48) een compensatie-toeslag van totaal 40 millioen gulden beschikbaar te stel len. DE VERDELING. J-Iet was de mannen van de econ. recherche der Eindhovense politie ter ore gekomen, dat bon- vervalsers zouden trachten een grote partij valse textielpunten van de hand te doen. In een hotel zou een Eindhovenaar, die de pun ten betrok van een andere Eind hovenaar (en deze weer op zijn beurt van iemand buiten de stad woonachtig) samenkomen met de koper. Toen dat gebeurde, greep de politie in. De heren wenden onmiddellijk op transport gesteld, naar het politie bureau, nadat de textlelcoupures voor ongeveer een „zwarte" waar de van 30.000 in beslag genomen werden. Aangehouden werden de verkopers J.C.P., A.3S. en AA,S„ die naar den Bosch vervoerd wer den. INE DADER van de overval, waarbij elf dagen geleden te Oosterbeek een Arnhems taxichauffeur zijn wa gen onder bedreiging van een pistool afhandig werd gemaakt, is door de hoofdstedelijke politie bij het verlaten van zijn woning te Amsterdam gear resteerd. Het is een 80-jarige handels reiziger, die ln het politieblad gesigna leerd stond. Hf A AN R SPRINGELKAMP, tot de doodstraf veroordeeld bij senten, tie van het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden is gratie verteend. De doodstraf is gewijzigd to een levens lange gevangenisstraf. Hf VAEER DAN TOO afgevaardigden van "de Chinese nationale vergadering, die voorstanders zijn van de verkie zing van generaal LI Tsjoeng Jen tot vice-president der republiek, hebben besloten een „kiesstaking" te beginnen welke bestaat uit heit niet deelnemen aan de vice-presidentsverkiezing. ■yOOR wat de verdeling van dat be- V drag aangaat wordt gedacht aan een uitkering van ongeveer f 40. per H.A. voor de bedrijven, op de zand gronden, echter zo, dat de toeslag per H.A. geleidelijk vermindert voor be drijven van 8 H.A. en meer. totdat 'n bedrag van f 500 per bedrijf is bereikt. Dat is dus het maximum bedrag dat per bedrijf zal kunnen worden uit gekeerd. Bovendien wordt overwogen om naast deze toeslag een uitkering te doen aan alle bedrijven beneden de 8 H.A. op andere gronden dan zee klei. De toeslag zal variëren met de grootte van het bedrijf (oplopend tot 6 H.A. en daarna snel aflopend), ter wijl ook rekening zal worden gehou den met de bedrijfsvoering. De melkprijs, die voor de periode van 28 April 1947 tot 27 October 1948 met één cent per kg. was omlaag ge gaan, zai weer als compensatie over dat tijdvak met één cent worden ver hoogd, hetgeen neerkomt, op een to taal-bedrag van 17 millioen gulden aan uitkering. Eén milloen gulden zal worden be schikbaar gesteld voor de tuinders uit de zg „venen" die door bijzondere om standigheden in moeilijkheden zijn ge komen, opdat deze hun bedrijf, voor zover dat levenskrachtig en econo misch verantwoord is, kunnen voort zetten. De richtprijzen voor broodgranen zijn een weinig verhoogd. Hiermee wordt uitvoering gegeven aan het in het najaar bekend gemaakte voorne men het prijsverschil tussen brood- en voeder-granen te vergroten voor de komende oogst. Hiernaast zullen de verlaagde prijzen voor suikerbieten en aardappelen en een betere verhouding scheppen tussen de prijzen voor brood granen en hakvruchten. Voor de lichtere gronden was de kostprijs echter aanmerkelijk hoger dan voor de oorlog. Daarom zal voor de bedrijven op de zandgronden een totaal-uitkering van 11 millioen gul den worden gedaan. Ten aanzien van de consumptie aardappelen is het de bedoeling te ko men tot een algemeen lager prijs peil. waarnaast een wijziging in de prijsverhouding tussen de verschillen de soorten en een verandering van de bewaarlonen zo nodig zal worden overwogen. Voor de melk. waarvoor in Novem ber 1947 een voorlopige prijs werd be paald, is thans definitief de gemiddel de jaarprijs vastgesteld op 18.3 cent per kg. van 3.3 percent vetgehalte. Dit zal betekenen, dat dc winterprijs op 20 cent gehandhaafd blijft, doch dat de zomerprijs, welke ongeveer einde April in gaat, op 17.5 cent per kg. van 3.3 pet. vet zal komen. Het kwam de Regering niet ver antwoord voor de melkprijs met meer dan 3 cent per kg. te verhogen. Wel zal een compensatie dienen te worden gegeven voor de bedrijven op de lich tere gronden, waarvoor dab een be drag van 18 millioen gulden beschik baar is gesteld. 'Dit komt dan neer op een toeslag van 1 ct. per kg. melk Ook ligt het in de bedoeling de reeds toegestane toeslag in het z.g Weste lijk consumptiegebied te verhogen met ongeveer 0.5 cent per kg. Uiteraard zal met de uitvoering van bovenstaande maatregelen pas worden, begonnen, wanneer de Staten-Gene- raa] daartoe de middelen zullen heb ben aangegeven. De desbetr. wets voorstellen kunnen echter binnenkort tegemoet worden gezien. Qp de nationale feestdag 5 Mei zal het bevrijdingsvuur van Bayeux per estafette naar den Haag worden gebracht. Verschil lende takken van sport zullen daar toe in olympische geest samen werken. Van Bayeux wordt het vuur naar Nijmegen gebracht en vandaar zullen snelle voeten het 'i-agen naar Wageningen, naar litel „de Wereld", waar op 5 Mei :|45 de Duitsers de capitulatie- overeenkomst van de vesting Hol land tekenden. TNE FRANSE regering heeft besloten 120.000 rijksambtenaren te ont slaan, in overeenstemming met haar verzekering aan de nationale vergade ring, dat de openbare uitgaven met tien procent zouden worden beperkt. Hf r\E BRITSE minister van Buitenland se zaken, Bevin, heeft Zaterdag de eerste bijeenkomst van het per manent orgaan van de west-Europese unie geopend. De twee voornaamste taken van de conferentie zijn: de be spreking van regelingen voor regiona- veiligheid, in het licht van een mo gelijke Amerikaanse garantie, en de voorwaarden, waaronder toelating van Italië tot de west-Europese unie uit voerbaar zou kunnen zijn. Hf ^ENNI, de leider der Italiaanse link se socialisten is tijdens een partij- vergadering zo ernstig becritiseerd, dat hij wel zal moeten aftreden. Wij willen geen fusie met de communisten en met de Saragat-socialisten, ver klaarde de vergadering. Weersverwachting, geldig tot mogenavond. Droog weer, met nu en dan overdrijvende wolkenvelden. Tij delijk vrij krachtige wind tussen Noord en Noord-Oost. Weinig ver andering van temperatuur. Heden zon onder 19.56 unr. Maan onder 6.32 uur. Dinsdag zon op 5.19 uur. Maan op 0.40 uur. pven ontzettend auto-ongeluk, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag op de rijksweg Amersfoort- Amsterdam onder Bussum is ge schied, beeft aan 4 mensen het leven gekost. Het zijn de echtparen Erven Do rens en van Heukelum Stnyt, allen nit Amsterdam. Beide echtparen laten 5 kinderen achter. Zaterdagnacht omstreeks een uur, stond aan de rechterzijde van de rijks weg ter hoogte van de Palmkazerne te Bussum, op het grondgebied van de gemeente Huizen een zwaar beladen trailer geparkeerd, waarvan de be stuurder met bandenpech te kampen had. De wagen stond met voorzijde in de richting Amsterdam. Een luxe per sonenauto naderde op dat ogenblik met grote snelheid uit de richting Amersfoort. Het is zeer waarschijnlijk dat de bestuurder van deze auto de trailer niet heeft opgemerkt want met geweldige kracht botste de auto tegen de trailer. De luxe wagen schoof als het ware onder de laadbak van de grote trailer. De kap werd afgerukt en de auto geheel vernield. Alle vier de inzittenden waren op slag dood. Het is thans bekend, dat de beide echtparen op weg waren naar hui^. RODE LICHT BRANDDE. Uit een door de politie ingesteld on derzoek kwam aan het licht, dat zich bij de trailer behalve de chauffeur nog een 20-jarig meisje bevond. Merk waardigerwijze was zij gekleed in ge stlchtskleren. Zij bleek te zijn A. D., die dezelfde avond ontvlucht was uit het opvoedingsgesticht te Zeist. Het meisje heeft verklaard, dat haar aandacht op de trailer is gevallen door het brandende rode achterlicht. Het staat vrijwel vast gezien het feit dat het ongeluk is geschied slechts korte tijd nadat het ontvluchte meisje meisje in de cabine is gestapt, dat de reflector ook op het ogenblik, dat de luxe auto naderde, heeft gebrand. Dit wordt door de politie dan ook OU BESCHIKKING van het college van Rijksbemiddelaars inzake ex tra-uitkeringen in 1948, waaronder worden verstaan alle gratificaties, va- cantie-toeslagen, winstuitkeringen of andere uitkeringen, hoe ook genaamd, toegekend boven de geldende noripa- Ie lonen, is bepaald, dat het zonder voorafgaande afzonderlijke toestem ming van het college geoorloofd is, in de loop van het jaar 1948 een extra uitkering of -uitkeringen toe te ken nen tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste 2 pet. van het jaarloon van de betrokken werknemer, ineens of bij gedeelten uit te keren bij één of meer gelegenheden, zoals: Pasen, Kerstmis, de vacantie, het einde van het boekjaar, enz. De vergunning als boven omschre ven wordt verleend onder voorwaar de, dat de hierbedoelde uitkeringen niet worden doorberekend in de pre zen. Zonder voorafgaande afzonderlijke toestemming van het college van rijks bemiddelaars mogen bovendien in de loop van het jaar 1948 extra-uitkerin gen worden gegeven, indien en in de mate als kan worden aangetoond, dat zij in de betrokken onderneming in de periode van twaalf maanden, on middellijk voorafgaande aan 10 Mei 1940, bij dezelfde gelegenheid zijn ge geven. Andere extra-uitkeringen dan de ge noemde mogen niet worden gegeven zonder bijzondere toestemming van het college van rijksbemiddelaars. Deze toestemming zal slechts in uit zonderingsgevallen worden verleend. aangenomen, waarmede een grote last van de schouders van de chauffeur is genomen. NOG EEN AANRIJDING. Later kwam nog vast te staan, dat enige ogenblikken voordat het onge luk geschiedde, uit de richting Amers foort een luxe auto was genaderd, waarvan de bestuurder op ca. 100 M. afstand het rode achterlicht van de vrachtauto opmerkte en ontdekkend dat de wagen stilstond snelheid ver minderde. Een aanrijding kon echter niet meer worden voorkomen, doch door het krachtige remmen had deze aanrijding geen ern^ig gevolg. De luxe auto werd overigens wel dusda nig beschadigd, dat zij moest worden weggesleept. Tn de eerstvolgende weken worden de broodbakkerijen met kleine hoe veelheden krenten en rozijnen be voorraad ter verwerking in het brood. Binnenkort zal het reeds aangekondig de krentenbrood dus verkrijgbaar zijn zij het dan in beperkte mate. Een bon voor 400 gram brood geeft recht op het kopen van 400 gram krenten brood. Tn de bonnenlijst van 29 April zal een bon voor twee eieren voor alle leef tijdsgroepen worden bekend gemaakt. De winkeliers zullen in het begin van de distributie-periode evenwel niet voldoende bevoorraad zijn. zodat de eieren pas in de loop van de distribu tieperiode betrokken kunnen worden. "ATet ingang van gisteren is naast de karnemelk, welke verkrijgbaar is op de bon voor gestandaardiseerde melk in de verhouding drie liter kar nemelk voor 1 liter gestandaardiseer de melk 10 pet. bonvrije karnemelk beschikbaar gesteld. Dit betekent, dat iedere consument recht heeft op een hoeveelheid karnemelk en uit onder- melk en karnemelk bereide consump- tiemelk-produeten gelijk aan 10 pet. van zijn totaal gebruik uit gestan daardiseerde melk en hieruit bereide eonsumptiemelkproducten. TAnderstaande textielproducten wor- den gerangschikt onder de vrijge stelde textielartikelen, welke dus zon der punten kunnen worden gekocht. a. Natuurzijden (inclusief chappe- zijden), gemerceriseerd katoenen en kunstzijden naaigaren (inclusief knoopsgatenzijde) op rolletjes van ten hoogste 50 meter, ijzergaren op kaartjes van ten hoogste 50 meter b. Rayon celvezel stopgaren op kaartjes van ten hoogste twintig me ter. c. Natuurzijden en gemerceriseerd katoenen handwerkgaren in opmaak van ten hoogste zes gram, kunstzijden handwerkgaren in opmaak van ten hoogste vijf en twintig gram, angoga- wol op bolletjes van ten hoogste tien grarn. f)E QUARANTAINE-maatregelen ten aanzien van de Volendam, welke te Cairo lag, zijn opgeheven, zodat het schip zijn reis kar voortzetten. Een aantal kinderen aan boord overleed, zoals wij reeds meldden, aan de ge volgen van ingewarvdsstroornissen. IN AALST bij Eindhoven doet zich het zeldzame wal voor, dat vier gebroeders in een gezin, n.l. de familie Oversier, die na de bevrijding direct in het vrijwilligerslegioen voor Indië dienstnamen, op 28 April zuilen repa triëren. Bij die gelegenheid zullen de bloemetjes aardig buiten gezet worden. TE CALCUTTA zijn talrijke gevallen van pest geconstateerd. Er zijn tot nu toe zes slachtoffers. TAE 39-JARIGE tuinder A. 't Hoen uit Naaldwijk werd Zaterdag avond door een zijn woning binnen gedrongen gemaskerde man met 'n pistool neergeschoten. Hij kreeg een buikschot. Zondagmorgen is hij in het ziekenhuis aan het Westeinde te 's-Gravenhage overleden. Hij laat een vrouw en drie kinderen na. Toen de indringer omstreeks 10 uur de woning van 't Hoen binnendrong, richtte hij een pistool op de echtge note van 't H. Op 't gillen van de even eens aanwezige dienstbode rende 't H. naar voren en gooide een stoel naar het hoofd van de onbekende. Deze loste hierop een schot naar de grond Er vond een worsteling plaats, tijdens welke t' Hoen een tweede stoel naar de gemaskerde indringer wierp, maar deze loste opnieuw 'n schot, dat 't H. in de buik trof. De indringer koos daarop het hazenpad, zonder iets mee te nemen. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Het is niet bekend of er zich nog een andere persoon buiten de wo ning ophield toen de gemaskerde man de woning binnendrong. Wel heeft 't H voor zijn sterven verklaard, dat hij meende twee aanvallers te zien. TE SEMARANG heeft 2—6 R.I. zich op de Johan van Oldenbarnevelt ingescheept. Het schip vaart via Bata via naar Nederland. Ht DIJ WETSONTWERP wordt de Ka mer voorgesteld het oude leges- besluit bevolkingsregisters vervallen te verklaren en de gemeenten weer het recht te geven de door haar noodzake lijk geachte tarieven vast te stellen. (Van onze redacteur). XJET GEZIN is de belangrijkste cel der gemeenschap. Kan de gemeen schap op goede, gezonde gezinnen bouwen, dan is ook de gemeenschap goed en gezond. De oorlogs- en na-oorlogsjaren zijn in verschillende opzicht niet gunstig geweest voor vele gezinnen. Het ge- zinsverval is zelfs van zulk een om vang, dat zulks algemene bezorgdheid verwekt. Van velerlei kanten is men zich ge lukkig ernstig gaan bezinnen over krachtige pogingen tot het herstel van het normale gezinsgeluk. In het ka der van dit streven moet men ook zien het belangwekkende congres, dat de Kath. Bond voor het gezin op 22 Mei a.s. te Utrecht gaat organiseren en waarvoor zo hoorden wij op een persconferentie te Den Haag van de heer J. van Meegeren, de bonds voorzitter zeer grote belangstel ling bestaat, ook o.m. van Belgische zijde. De grote gedachte, die geleid heeft tot het organiseren van het con gres is deze werken aan het voljcs herstel door middel van het gezins herstel! Dit herstel is op verschillende ma nieren te bereiken, o.m. door het her stel van het gezin in zijn natuurlijke rechten. Wat verscheidene deze na tuurlijke rechten ?ijn zal door deskun dige sprekers op het congres uitvoe rig worden belicht. Zo zal o.m. onder de aandacht wor den gebracht, dat het gezin recht heeft op de bescherming tegen immo rele toestanden in de gemeenschap, voorts dat het gezin recht heeft op handhaving van een evenredig levens peil der kinderen binnen het gezins verband. Het recht van het gezin op de bescherming van het moederschap, TAN VERWACHT is de Joodse verzetsorganisatie Irgoen zwai Leoeml in Pa- lestina actief geworden: zij is een grootscheeps offensief tegen de vrijwel geheel Arabische stad Jaffa begonnen. Merkwaardig is, dat de Haganah, die met een troepenmacht langs de zigzag-grenslijn Jaffa-Tel Aviv stond, aan het offfensief niet deelnam. ■^A EEN NACHT van koortsachtige voorbereiding zijn ongeveer 3000 man van de Irgoen in het veld ge bracht. Tevoren waa een ultimatum tot Jaffa gericht, waarin overgave werd geëist; dit nltlmatnm werd niet beantwoord. Reeds spoedig na de eerste aanval werd het stationsgebouw en de omge ving door de Irgoen, die gebruik maakte van machinegeweren en lich te tanks en gekleed was in uniform, bezet. De Britse politie heeft nog steeds haar eigen gebouw in bezit en beschiet de aanvallers voortdurend. Vanuit Tel Aviv sloeg een grote me nigte met verrekijkers de evacuatie van Jaffa gade. Gisterenmiddag was (Van onze speci ale verslaggever.) ENSCHEDE, Zondagavond. JgEN LANDGENOOT is étappe-winnaar in Enschedé geworden. Wim de Ruyter uit Rotterdam en daar zijn wij vanzelf allemaal erg tevreden en enthousiast over. Maar, olala, wat js dat een rare geschie denis geweest met deze tweede étappe. En hoe geheel anders zou de uitslag geweest zijn en hoeveel gunstiger voor de Roosendaler Theo Hop staken, die een formidabele race gereden heeft en ook voor Arie Vooren, als de wegwijzende voorop rijdende politie-auto deze twee en hun vier andere collega's niet langs een verkeerde route had gevoerd. "^^TJ WAREN om 12 uur 5 onder gunstige weersomstandigheden uitgeleide gedaan door tienduizenden Groningers. Zonder Henk de Hoog en Henk Lakeman. Deze twee Henken warpn Zaterdag nl wel de finish ge passeerd, maar in een auto, omdat zij wegens valpartijen niet meer in staat waren geweest per fiets aan het eind punt te komen. Blijkens opgave bestond de kara vaan Zondag uit 123 deelnemers, met o.m. de Brabantsee ploegen nog ge heel compleet en met frisse moed be zield. Een zeer straffe Noordenwind voerde de renners als op vleugelen in de richting Assen. Niets wees er voorlopig op, dat reeds zo spoedig da verende dingen zouden gaan gebeuren. Die kwamen echter spoedig, want halverwege Groningen en Assen spron gen eerst Hopstaken, de Luxemburger Goldschrriitt en de Italiaan Montuori weg en namen in vrij korte tijd een voorsprong van circa 3 kilometer. Dat goede voorbeeld van strijdlust werd nagevolgd door Arie Vooren, Tarchi- ni en Weilenmann beidén Zwitsers. Dit zestal had dicht bij Assen (42 km) ,1000 meter voorsprong op het grote peleton. Na een paar uur werd duidelijk, dat de zes weggevluchten een ern stige gooi gingen'doen om als zege vierenden in Enschede te arriveren Hoe prachtig was de verstandhouding tussen vijf hunner. Om beurten na men zij de kop en aldus slaagden zij er in een voorsprong van 2 a 3 kilo meter te houden. Alleen de Italiaan vertikte hef om zijn portie kop te doen. Ik heb zitten genieten van de wijze waarop Hopstaken fietste. Soepel was zijn pedaaltred en een geheel vor mend met z'n fiets sneed hij door het zonbestoven landschap als een mes door de koek. Arie Vooren deed daar weinig voor onder en de Zwitser Tar- chini evenmin. Diens landgenoot Wei lenmann schoot echter tekort en later moest hij zoals voorzien, ook lossen, z"dat nog 5 man overbleven. In M"ppel (TO km.) had het inter nationale sextet reeds 20 min. voor sprong op het voorziene uur ter plaat se ingelopen. Tarchini sleepte hier 'n geldpremie in de wacht en voort ging het weer met onverminderde wils kracht, die van de verbeten gezich ten viel af te lezen. De verkeerde weg TN het volgende hoofdpeleton deed men weinig pogingen om de vluch ters in te halen. Dit was ook bijna on mogelijk, met het hoge tempo dat de leiders handhaafden. En er was geen spoor van vermoeidheid bij hen te ont dekken. In Zwolle was de winst reeds tot 30 minuten opgelopen! En kort daarna kwam het tragische ogenblik. De officiële politie-auto, waarach ter de renners met de beste kansen zaten, bracht deze en een aantal volgauto's, waaonder de onze, op 'n verkeerde weg. Maar hoe konden de jongens en hoe konden wij we ten, dat deze officiële gidsen zich in het te volgen parcours vergisten? Het drama gebeurde tussen Holten en Goor, te ongeveer kwart over drie. De weg voerde door een stukje na- tuuschoon. Hij was nog al stoffig en slecht, het eerste minder goed stuk rijweg dat ons werd voorgezet. En Weilenmann ging hierop ten onder. Wij berekenden reeds de uitslag er waren nog maar 40 km. te rijden en van de hoofdgroep geen spoor, toen wij plotseling weer op de grote verkeersweg belandden Wie schetst de verbazing en ontstel tenis van de 5 renners, maar ook van ons en niet minder van de beman ning van de politie-auto, toen in de verte een grote groep renners opdook, Het ergste leed was echter nog niet geleden, want het groepje bleek zowat de staart te vormen van de zeer, zeer lang uitgerekte karavaan. Wij hielden krijgsraard, maar dat hielp niet veel. Afgewacht moest wor den wat wij allemaal te zien zouden krijgen. Enfin wij vielen van de ene verrassing in de andere, want wel 12 groepjes, grote en kleine, passeerden wij voor Enschede werd bereikt. En wij moesten heel, heel hard rijden om nog voor de eerste groep in het van Heeekpark en tijdig de finish te be reiken. Oaar zagen wij de elf binnenstuiven, waarvan ge de namen al wel zult ken nen. Pas om ruim half vijf, toen al 100 en meer renners binnen waren, re den onze 5 gedesillusionneerden over de eindstreep. Niemand onzer had er aan getwijfeld dat onder dat quintet de winnaar van de 2e étappe school, (Vervolg op pag 2) Ronde van Nederland. De finish van het Stadspark te Groningen. Een juichende van den Meerschaut gaat zegevierend over de eindstreep Tweede is zijn landgenoot Lesage, derde de Fransman Delacotte. Diep gebogen over het stuur, nog even zichtbaar is de vierde aaankomende Arie van Vooren. de inscheping in kleine vaartuigen in volle gang. Maar ook de Haganah zit niet stil, In Jeruzalem heeft deze verzetsgroep een Arabische wijk na een veldslag van ruim 5 uur in de lucht laten vlie gen. Bovendien hebben de Joden het Britse vliegveld Einshemer in de buurt van Hadena bezet. In de buurt van de Britse luchthaven Lydda, die volgens de geruchten door de Engelsen zou worden ontruimd, hebben zich zowel Joodse als Arabische troepen f amen - getrokken. Officiéél is meegedeeld, dat de pijp leiding van de Irakse Petroleummaat- schappij tussen Kirkoek (Irak) en Hai fa buiten bedrijf is gesteld. Men meent te weten, dat de pijpleiding bij de raffinaderij te Haifa onder sterke bewaking is gezet. Deze pijpleiding is ongeveer 1000 km. lang en er vloeiden per jaar 2 millioen ton ruwe olie door. Inmiddels hebben de Franse, Ame rikaanse en Britse gedelegeerden ter V. N. gepraat over een beheersover eenkomst voor Palestina in verkorte vorm en door de Algemene Vergade ring te accepteren op korte termijn. Deze regeling zou dan later door een volledige vervangen moeten worden. Wat ons betreft: het kan niet kort en snel genoeg gebeuren (mits recht vaardig), want Palestina wordt, als het zo doorgaat, grondig misvormd, tot een wanstaltig tegendeel van wat wij eerbiedig kennen, als „Het heilige Land". en het recht op de opvoeding der kin deren, zijn eveneens een paar pun ten van belangwekkend karakter, die op het congres diepgaand onder de loupe zullen worden genomen. Voor ogen houdend de prachtige, ideeële doelstelling van de „Bond voor het gezin" frappeerde ons toch wel de opmerking van de heer van Mee geren „als een leeuw vecht ik voor de bond" zei hij van zichzelf dat de K.A.B. zijn leden adviseert niet tot de bond toe te treden, uitgaande van de mening, dat alle gezinsbelangen bij de Standsorganisaties thuis horen. Is deze mening van de K.A.B. wel juist? AUDIëNTIE. Z.H.Exc. Mgr. Baeten zal in heel de week van 25 April tot en met 1 Mei geen audiëntie verlenen. BENOEMINGEN. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot geestelijk adviseur kapelaan F. Dierick te Rijen, van R.K. Meisjesbescherming afd. Rijen; kape laan C. Luykx te St. Jansteen, van de R.K. Tennisclub „Smash" te St. Jan steen; tot kerkmeester de heren: F. Hof man en B. Drion te Breda (O. L. Vr. Hemelvaart)P. Doolaege en J. Modde te Oostburg; J. Boerbooms en Fr. de Meyer te Terneuzen; C. van Sprundel te Willemstad; P. Musters en Corn, van Terheijden te Bergen op Zoom (O.L.Vr. van Lourdes); En heeft bevestigd de benoeming tof. armmeester van de heren: W. Vermeu len en A. Michielsen te Breda (O.L.Vr. Hemelvaart)A. v. d. Vijver en Petrus Tas te Oostburg; G. van Sprundel te Willemstad, Bern. Leydekkers te Ber gen op Zoom (O.L.Vr. van Lourdes). EEN NIEUWE COMMISSARIS VAN HET LOODSWEZEN. De Commissaris van het Nederlandse Loodswezen, de heer Morel, is met in gang van 15 Mei a.s. overgeplaatst naar Antwerpen. De Commissaris aldaar, de heer Bakker, zal met het commissa riaat te Vlissingen belast worden. NIEUWE VOORZITTER P.Z.E.M. Jhr. mr. de Casembroot gekozen. In de jongste vergadering van de prov. electr. my. is tot lid benoemd de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. de Casembroot en tevens ambtsbehalve tot voorzitter van de Vennootschap. NIEUWE GEMEENTE-SECRETARIS VAN DOMBURG. Met ingang van 1 Mei a.s. is tot gemeente - secretaris (vac. J. W. Schuurman) benoemd de heer B. Goedbloed, thans ontvanger en eer ste ambtenaar ter secretarie aldaar. BRANDWEERCOMMANDANTEN VERGADERDEN. Tijdens de vergadering van de Ned. Ver. van Brandweercommandanten voor de Zuidelijke provincies, welke in het „Zuid" te Breda werd gehou den en gepresideerd door de heer Moormann uit Venlo, herdacht deze de ontslapen commandant van Waal wijk, wijlen de heer Hoop. Hierna gaf da heer Harmsen uit Baarle-Nassnu als secretaris - penningmeester een overzichtelijk verslag over het voor bije jaar. Belangstelling werd ge vraagd voor de in Mei te,Den Haag te houden brandweertentoonstelling. Er zullen dan tevens wedstrijden wor den gehouden, waarvoor 461 groepen met in totaal 4100 deelnemers hebben ingeschreven. De heer v. Schendel, commandant van de Bredase brandweer hield ten slotte een inleiding over „Brandweer en luchtoorlog". JN HET GERARDUS-RETRA1TEHUIS te Seppe hebben de Kajotters" Ielders uit het bisdom Breda in het afgelopen weekend een jaarlijkse wapenschouw gehouden, waarbij een blakend enthousiasme en een gewei dige vaart aan de dag zftn gelegd. Kajotters hebben de goede ge woonte om vrijmoedig te spreken, opbouwende critiek te leveren op toe standen die hun goedkeuring niet weg dragen en, waar nodig, de hand in eigen boezem te steken. Dat hierbij van zelfoverschatting geen sprake was, bleek duidelijk uit een 17-tal voor stellen, dat vanuit verschillende afde lingen bij het Diocesaan Bestuur was ingediend. Deze voorstellen getuigden van een brede kijk en een eritisch oog voor wat betreft toestanden in en bui ten de beweging. Hier volgen er enkele. ONTSPANNING. JAe afdeling Roosendaal zag een groot gevaar in de trek van de platte- landsjeugd naar de grote steden om daar ontspanning te zoeken. Zij wil dit ondervangen door een gemeente lijke verordening in alle gemeenten van ons bisdom, waardoor het aan personen van 1821 jaar slechts op vertoon van een bewijs van inkoming is toegestaan te dansen in openbare gelegenheden. Door de afd. Halsteren werd echter de suggestie naar voren gebracht om de ontspanningsmilieus te herkerstenen. Men bepaalde zich tot het aannemen van het voorstel, waarbij door het diocesaan bestuur werd geadviseerd zich in verbinding te stellen met de katholieke raadsfrac ties om tot naleving van een goede politie-verordening in deze te komen. JONGE ARBEIDERS EN WONING NOOD. TAoor de Kring Rijen werd een lans gebroken voor de jonge trouwers in verband met de woonruimteweb Er werd op gewezen, dat er in de voor kort aangenomen woonruimte- wet geen aandacht is besteed aan de jonge trouwers, zodat deze bij toeken ning van woonruimte aijn aangewezen op de gunst van de instanties. Vooral jonge arbeiders zijn hiervan de dupe. Het dioc. bestuur adviseerde in deze het opnemen van contact met B. en W. en met de woning-advies-commis sie via de Kath. raadsfracties. Over de voorgestelde stappen bij de regering om een artikel op te nemen in de woonruimte-wet 1947, wilde het dioe. bestuur zich in verbinding stellen met de Nationale K.A.J., waarbij erop werd gewezen, dat het een lange en niet gemakkelijke weg is om, een wet veranderd te krijgen. Ook de afd. H. Hart Breda nam het op voor trouwlustige jonge arbeiders met dien verstande, dat zij dit pro bleem als een der voornaamste pun ten op het jaarprogramma wilde zien. MGR. BAETEN BIJ DE KAJOTTERS. Zondagmorgen vereerde Mgr. Baeten de Kajottersleiders met een be zoek. Hij sprak zijn vreugde uit over het bruisend leven in de K.A.J. .Ik weet het", aldus Mgr. Baeten „het staat er goed mee". Hij spoorde de Ka jotters aan te bouwen aan de grote wereld, maar ook aan de kleine we reld, het gezin en daarom aan zich zelf. „Bouwt op Christus", voegde hij hen toe, „en laat dan komen wat wil. Zelfs de Oostenwind, ge kent hem toch, zal U dan niet deren". Zo bruisend toonde zich op deze bijeenkomst het leven in de K.A.J., dat aalmoezenier Klep, van de K.J.B, de wens uitsprak, zuik vuur te kun nen overdragen op de jonge midden standers, die niet alleen minder in ge tal, doch ook minder in activiteit zijn. Rest ons nog mede te delen, dat bij een bestuursverkiezing drie vacatures in het dioc. bestuur werden aange vuld, terwijl J. v. d. Goor met over grote meerderheid van stemmen voor twee jaar als voorzitter werd herko zen.

de Stem | 1948 | | pagina 1