CKefariite4 Arbeidsbureau en voorlichting inzake beroepskeuze De Ronde van Nederland toto.™ Kniples thuis! AKKERTfS 'sdtuiie jC DE STEM VAN ZATERDAG 24 APRIL 1948 Krachtig pijnstillend mid del verovert wereldmarkt Wederom verbetering Zeeuwse autobuslijnen Wat een Wonderlijke Wereld Voor en tegen de new-look heer C. M. Zuydweg opvolger van Ir. v. Amerom Dat ging niet door Enveloppen-actie te Hulst geslaagd Onzekerheid omtrent parcours op de eilanden Nare dagen"? DOKSTERSDIENST. De doktersdienst te Goes wordt Zondag waargenomen door dokter Griep te Heinkenszand. Arendskerke en Wolfaartsdijk door dok,ter de Vos en te Driewegen, 's Heerenhoek en Nieuwdorp door dokter Geldeblom Burgemeestersfeest te 's Heerenhoek Soontaan en met grote hartelijk heid heeft Vrijdagavond 's-Heeren- hoek de viering van het zilveren ambtsjubileum van Burgemeester v. Horsigh ingezet. Aan de grens der ge meente werd de jubilaris cn de zij- feestelijk begroet en ingehaald. Met ruiters en muziek voorop trok de fleurige stoet langs de bevlagde huizen en door de erepoort naar de Jeugdhoeve waar de grote huldiging plaats vond. Namens de gemeente werd de jubilaris een prachtig dres soir aangeboden, terwijl de gemeente raad hem een zilveren asbak offreer de. Namens de gemeentenaren bood de voorzitter van het feestcomité hem een geldgeschenk onder enve loppe aan. AUDIëNTIE. Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts zal in de aanstaande week alleen op Vrijdag audiëntie verlenen. WATERSCHAP HET VRIJE VAN SLUIS. Alg. vergadering te Oostburg. Voor de vacature van gezworene werd een aanbeveling opgemaakt. Na diverse stemmingen en herstemmingen werd de aanbeveling als volgt opge maakt: 1 z. C. Brakman te Oostburg; 2 j. de Feijter te Schoondijke, 3 J. a. van Baal te Oostburg. Besloten werd voorts tot koop, ver koop en uitgifte in erfpacht van di verse percelen, alsmede tot het leggen van diverse duikers. Tijdens de rondvraag kwam weder om de hachelijke situatie ter sprake van de zeewering te Groede en zee sluis te Cadzand. Hoewel allerwege er kend wordt dat direct ingrijpen van het grootste belang moet worden ge acht voor het Z.-Vlaamse gewest kan hiertoe niet worden overgegaan, door het ontbreken van de vereiste gelden. De enige uitweg is hier nog een spoe dige bijdrage van het Rijk, waartoe alle pogingen in het werk worden ge steld. Het ontwateringsplan kwam eveneens ter sprake en het Dag. Be stuur deelde met betrekking hierop mede, dat het opmaken van een plan in vergaande bespreking verkeert. Eerst nadat alle gegevens voor dat plan bekend zullen zijn, kan worden over gegaan tot het herstellen van de vele verwoeste kunstwerken. Gewezen werd voorts op het herstellen van de vele voorts op de deplorabele toestand, waarin de wegen verkeren. Ook hier voor echter bleken de nodige finan ciën te ontbreken, zodat weinig hoop gevende feiten in het vooruitzicht kon den worden gesteld. Enkele hoofdin gelanden voerden aan, dat momenteel grote plannen worden gemaakt voor nieuwe inpolderingen van enkele hon derden hectaren, terwijl de bestaande polders en waterschappen in verwaar loosde toestand verkeren en dagelijks de mogelijkheid bestaat, dat door 'het bezwijken van de zeesluis' te Cadzand, zonder wachtsluis, een oppervlakte van ruim 14000 hectare verloren zal gaan. Getracht zal worden door regelmatig contact met Rijk en Provincie voor een en ander een bijdrage te ver krijgen. Besloten werd voorts over te gaan tot verbetering van de weg Cad zand—Cadzand-badhuis, waardoor zal worden tegemoetgekomen aan de steeds groter wordende behoefte voor het toerisme tijdens de seizoendrukte te Cadzand. GEMEENSCHAPPELIJK SLACHT HUIS VOOR WALCHEREN De minister van binnenlandse za ken is van mening dat het Slachthuis in Middelburg gemeenschappelijk kan worden gebruikt door alle Walcherse gemeenten. De ontwerpregeling voor dit geza menlijk gebruik zal in de eerstvol Sonde raadszitting van Middelburg behandeld worden. ZOMERFEESTEN TE LAMSWAARDE. Heden om 1 uur vinden te Lams- waarde volksspelen voor de kinderen plaats, aanvang om half 2. Om 3 uur zullen B. en W. van Hontenisse de nieuwe weg in de Dreef officieel ope nen. Om kwart over 3 vindt een muzi kale rondgang door de plaatselijke muziekgezelschappen plaats, terwijl vanaf i uur op het patronaatsplein door St. Cecilia, Kloosterzande, Excel sior, Terhole en Vrijheid Eendracht, Lamswaarde concerten zullen gegeven worden. Van 7 tot 10 uur vinden in het patronaat attracties en spelen plaats. Op Zondag zijn de vermakelijk heden de gehele dag, behalve onder de H. Missen geopend, terwijl om half 3 een voetbalwedstrijd tussen Graauw 1 en Hontenisse 2 zal gespeeld worden, 's Avonds volgt de trekking van de grote loterij. GESLAAGD. Voor het examen „Eenheidsdiploma E.H.B.O.". afgenomen door Dr. van Gelderen te Middelburg slaagden alle 20 candidaten, n.l. de dames: M. V. de Dreu. S. Spruyt, N. Gideoase, J. Bil, P. C. Bil, J. Brouwer, S. Melse, D. M. Glerum, M. T. Boone, M. H. de Groot, A. N. M. Griep; N, W, Griep; B. v. d. MeulenBosnia; T. C. Dominicus, P. A. M. Verschuure, A. Ossewaarde, A. de Wit; S. Corstanje, N. M. Nonnekens C. W. Baars. De cursus ging uit van de afd. Zuid- Beveland „West" van het Rode Kruis en stond onder leiding van Dr. O. Griep. GEEN GELD - TOCII ZWITSERS De Zwitserse voetballers, die onlangs Goes met een bezoek vereerden, schij nen veel reclame voor Zeeland ge maakt te hebben. Het staat althans vast dat er wederom Zwitsers op komst zijn in Zeeland. Vrijdag zullen uit 't land der Alpen ruim honderd fruitkwekers arrivieren, die komen kijken, wat hun Bevelandse collega's in dienst van Pomona pres teren. Zij zullen onder geleide van de Zeeuwse tuinbouwconsulent ir. van Soest een bezoek brengen aan fruit- kwekerijen te Krabbendijke en Lewe- dorp en ook een kijkje nemen in Zee- lands proeftuin en in het Goese koel huis. ZUID-NEDERLANDSE STUDIE DAGEN. Op 29 en 30 April zullen te Nijmegen de eerste Zuid-Nederlandse Studieda gen gehouden worden. Deze dagen zijn de vrucht van een nauw contact en samenwerking tussen de twee belang rijkste regionale verenigingen in de Nijmeegse Studentenwereld t.w. de Limburgse Gemeenschap en de Bra bantse Gemeenschap van Hertog Jan, onderafdelingen van het N.S.C. Luc. van Hoek zal spreken over „de Kunst in het huidige Brabant" en Albert Wes- terlock zal de „Aspecten van de heden daagse Vlaamse Romankunst behan delen. K. Roucken de sociale aspecten in Limburg en Brabant en Dr. P. H. de Volder dezelfde problemen voor Vlaan deren. Hontenisse Dc vier werkzame bestanddelen van CHEFARINE „4" zijn in de hete wereld al beroemd. In Amerika - het land van overvloed werden de voornaamste be standdelen zelfs a! schaars- Eén ervan - Chefarox - zorgt dat, al Is de werking zéér krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt. /J SEkOENDE GENEESMIDDELEN *T INEEN TABLET 20 TABLETTEN 1 0.7S Adv.-400-00 TEGEN PIJNEN EN GRIEP BEKENDMAKING. Burgemeester en wethouders van Hontenisse maken bekend, dat er ge legenheid zal bestaan tot kosteloze in enting of herin%nting op: Donderdag 29 April a.s. des nam, om 2.15 uur bij Hon. de Vliegere te Kuitaart; 2.30 uur R.K. Jongensschool te Lamswaarde; 3*uur R.K. School te Molenhoek; 4 uur bij A. de Deijn. te Kruispolder. Donderdag 29 April des nam. om: 2 uur O. L. School in de Cloosterstr.; 2.30 uur bij Th. van Laer'e, in de Noordstraat. De geschikte leeftijd om kinderen in te enten ligt tussen 3 maanden en 2 jaar. Het is gewenst van te voren de huisarts te raadplegen. Hontenisse, 22 April 1948. Burgemeester en wethouders v.n. De burgem. C. J. van Hootegem, De secr. O. A. E. Verstraaten. 487-0 Hulst JAARVERGADERING KONINK LIJKE HARMONIE. Voor een gering aantal leden hield deze vereniging haar jaarvergadering in „de Graanbeurs". De secretaris gaf een overzicht over het afgelopen jaar, waaruit bleek, dat er een behoorlijke actie gevoerd is om de vereniging op peil te houden. Er kwamen nieuwe statuten en een nieuw huishoudelijk reglement, op het concours te Terneu- zen werd in de le afdeling de le prtjs behaald met 122 van de 140 te behalen punten, een collecte voor de instru menten bracht 1800 op, maar het vijfvoud is nodig om in de behoefte te voorzien. De directeur, de heer v. d. Broeck, herdacht zijn zilveren direc teursjubileum, voor het eerst sinds 1903 werd een festival georganiseerd, waar aan 12 verenigingen deelnamen, welk festival een succes werd, op het solls- tenconcours te Kloosterzande kwam men met 7 deelnemers uit, waarvan er 4 een le en 3 een 3e prijs behaalden, een uitmuntende prestatie. Bovendien werd deelgenomen aan het festival te St. Jansteen en aan dat" te Nieuw-Na- men, terwij} in Hulst verschillende concerten gegeven werden en nimmer een vergeefs beroep op de vereniging gedaan werd. Jammer was het dat de poging om tot een fusie tussen de beide plaatse lijke gezelschappen te komen mislukte. Burgemeester en Wethouders hadden hier voor een bijeenkomst gearran geerd, welke mislukte, omdat er niet openhartig gesproken werd. Nadien had nog een gecombineerde bestuurs vergadering plaats gevonden, waarbij op alle 8 punten in principe overeen stemming bereikt werd, maar tenslotte kwam de fusie niet tot stand omdat men struikelde over de directeurs- kwestie. De historie, zo zeide de secre taris, zal bewijzen, dat wij alles gedaan hebben wat' in ons vermogen lag om tot overeenstemming te komen. Uit het financieel jaarverslag bleek, dat er zowel bij de vereniging als bij de muzikantenkas een batig saldo was. De penningmeester werd onder dank zegging gedechargeerd, terwijl de kas- commissie herkozen werd. De commissaris van materieel gaf een overzicht van zijn werkzaamheden en hem werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. De 3 aftredende be stuursleden werden bij acclamatie her kozen, zodat geen veranderingen in het bestuur optraden. Enkele zaken Van huishoudelijke aard zullen op de repetitie besproken wor den, teneinde ook de mening van de andere leden te kunnen horen. VERBOUWING EN UITBREIDING JANSENIUS LYCEUM. Nu door de Wederopbouw de aan besteding van de verbouwing en uit breiding van het Jansenius Lyceum Is goedgekeurd, zal men spoedig met de werkzaamheden kunnen beginnen. Het werk wordt uitgevoerd door de fa. P. Voet. Kloosterzande en J. v. d. Walle te Hulst, aan wie het destijds voor f 210,000 werd gegund. EXCURSIE AMBACHTSSCHOOL. Door de leerlingen van de afd. weven en breien van de r. K. Ambachts school, is onder leiding van hun leraar dhr. Brekelmans een bezoek gebracht aan enige fabrieken van breigoed en tapijtweverijen te Nieuw-Namen. Hier door worden onze leerlingen in aanra king gebracht met de praktijk. Het is voor onze leerlingen een zeer nuttige en leerzame middag geweest, waarbij tevens gebleken is dat deze industrie voor Zeeuwsch-Vlaanderen van zeer grote betekenis is en een goede toe komst voor onze jongens in het voor uitzicht stelt. gij wijze van proef zal de N.V. Stoom tram Walcheren, met ingang van 9 Mei met haar bussen een kwartier- dienst gaan onderhoudeh tussen Mid delburg—Vlissingen en wel van 12 tot 18 uur. De proef zal 2 maandëh duren; be valt zij, dan wordt er mee doorgegaan. Dezelfde N.V. zal op de lijn Middel burgGoes drie extra-bussen inzet ten, die resp. om 11.30, 15.30, en 19.30 zullen vertrekken. Hierdoor zijn de passagiers voor Zuid-Beveland verze kerd van betere aansluitingen op de Bevelandse bussen. Ook de Automij Zeeland heeft n enkele verbetering ingevoerd. Voorheen werden er Zondags van Goes uit, voor en door Zuid-Beveland, twee ritten gemaakt met slechts één bus voor de gehele route, waardoor een passagier voor Heinkenszand over 's-Gravenpolder moest reizen. Voortaan worden die diensten met twee bussen gereden. Een rijdt er over 's-Graven polder de Zak in en de andere over 's H. Arendskerke. Men was ook van plan geweest om een uurdienst te be ginnen op Driewegen-Ellewoutsdijk, doch door de slechte toestand der wg- gen moest men er ditmaal nog van afzien. Om dezelfde reden kan ook Waarde nog niet in dienstregeling wor den opgenomen. hartelijke toespraak het hoofd dei- school, de heer L. J. Goedbloed, met het grote succes van deze avond en bracht hij namens alle aanwezigen dank aan het onderwijzend personeel, voor alles wat zij gedaan hadden om deze avond tot een onvergetelijke te maken, en voor de kinderen en voor de ouders, welke woorden met een don derend applaus weiden onderstreept. Door de oudercommissie werden daar na alle leden van het personeel bloe men aangeboden. Het hoofd der school dankte daarna voor de waarde rende woorden en voor de bloemen hulde. Kwadendamme St. Jansteen Burg. stand. Geboren: Henk, z.v, R. de Smet—van Overmeir. Christiana d.v. R. van Eek—Maes. Gehuwd: C. A. v. d. Ha 30 jaar en C. M. A. de Cock, 28 jaar. P. F. M. v. Helsland 34 jaar en M Ph. de Kesel, 35 Jaar. Overleden: M. van Dorsselaer 81 J. Raadsvergadering. De Raad dezer gemeente zal op 29 April in. openbare vergadering bijeenkomen. Kruiningen LEERLINGENAVOND O.L.-U.L.O.- SCHOOL. Onder leiding van het personeel ga ven de leerlingen van de O.L.- en U.L.O.-school een gezamenlijke uitvoe ring in de Korenbeurs; een avond voor de ouders en een voor de begunstigers van het schoolfonds en genodigden. Beide avonden hebben de aanwezigen genoten van een op hoog peil staand programma van zang, muziek, dan3, declamatie en gymnastiek, dat vlot weid afgewerkt. Aan het einde van de avond compli menteerde de burgemeester in een Weldadigbeidsoogst. De rondgang voor de Nederlandse vrouw heeft alhier f 100,30 opgebracht. De enveloppen-actie voor het mis deelde kind bracht f 86.22 op. Lamswaarde Recordvlucht voor Katb. Thuisfront. De „Postduif" organiseerde een prljsvlucht voor het Katholiek Thuis front. De inschrijving heeft elk record geslagen. 360 duiven vlogen voor de jongens in Indië. De opbrengst van de prijsvlucht en de verkoop van twee tulbanden ten bate van hetzelfde werk benadert de f 250. Avond van Kath. Thuisfront. De bekende aalmoezenier van het voor malige Zeeuwse Bataljon, Pater Louis van de Vrande M.S.C. sprak voor een geheel bezette zaal over zijn werk bij het Bataljon Zeeland. Uit alles bleek hoe de priester en psycholoog de sol daat begreep. De totale volgzaamheid aan de leiding en de onberispelijke ka meraadschap van de jongens hadden de priester-aalmoezenier steeds getrof fen. Aan de avond werd medewerking verleend door het dameszangkoor. Nieuw-Namen /"\ok in onze contreiO. zal zo langzamerhand iedere vrouw en man al wel stelling gekozen heb ben in de new-look-kwes- tie. Lange rokken of kor te rokken, daar gaat het om en wit zich afzijdig houdt is een lafaard. Hij begrijpt zijn tijd niet en hij heeft geen oog voor de divgen die de wereld een beetje schoner of een beetje lelijker maken. Hevig zijn de meningen verdeeld. Sommigen me nen dat vrouwen die de lange jurk prefereren 100 jaar te laat geboren zijn, anderen echter zijn van oordeel dat »vu- eindelijk de goede smaak zijn eer ste triomfen begint te vieren. Zoals de VHK- stertjes en de Marva's die de minister hebben geattaqueerd in verband met-hun uniformen. Ook wij hebben natuur lijk een oordeel over de new-look. Maar dat hou den we angstvallig voor ons, onder het valse mo tief, dat over smaak toch niet valt te redetwisten. Wel echter wille** we iets vertellen over de reacties in andere landen. Na Amerika begint ook Engeland een definitief standpunt te bepalen. En als de oude mode zege viert, dan zullen de ge- schiedboeken later ver molden, dat de victorie to Nelson begonnen is. Want in de gemeente Nel son (Lancashire) is het, dat de vrouwelijke jeugd en bloc met staking heeft gedreigd, wanneer de re gering niet binnen afzien bare tijd een definitief verbod uitvaardigd tegen het fabriceren van. lange rokken en japonnen ..Wij moeien elke dag langer werken om dollars in Engeland te krijgen". van die dollars wordt ex- tra-textiel gekocht voor dames, die het niet kun nen laten zich aan- elke modegril aan te passen." De leidster der oproe rige bende is een zekere miss Wilson. Zij heeft 'n aantal wapenspreuken de wereld ingeslingerd die stuk voor stuk een aan klacht tegen de nieuwe mode inhouden. De voor naamste luidt: ,,Door de korte rokken zal Enge land gered worden."' We wachten met span ning de dingen die ko men gaan.... Hoera de tevredenheid on- der de mensen te stimuleren, heeft de Ka mer van Koophandel imi Johannesburg voorgesteld dat één keer per week de sirenes zullen loeien en dat de Burgers op dat sein elkaar de hand zul len reiken met dc uit roep: „Jongens, we leven in de fiV.ste stad ter «re- Weer thuis. Met de Sloterdijk is gerepatrieerd onze dorpsgenoot de marine-oorlogsvrijwilliger Prosper Fie- ters. Met een auto aan de boot afge haald, arriveerde hij Donderdagnamid- dag 5 uur aan de feestelijk versierde woning. Geheel de Hombachstraat was op eenvoudige doch smaakvolle wijze met groen en bloemen versierd terwijl van alle woningen de driekleur wap perde. De buurt bood Prosper een prachtige portefeuille aan. Een tegenvaller. De bedevaartreis voor de leden der K.A.B. naar Zuld- dorpe kon niet doorgaan wegens ge brek aan vervoersmiddelen. Het is de eerste maal sindS jaren dat de afde ling niet aan deze mooie bedevaart kon deelnemen. zeggen de meisjes, „maarreld." >OG3O0OOGGOOOOG>OOOOOG<DOOQOOOOOGOOOOOOG)OOOOOOOOOG)O Welkom kompas voor de goede levenskoers üij de gewestelijke arbeidsbureaux in Nederland, dus ook bij dat te Middelburg is sedert Januari j.l. een nieuwe afdeling gekomen, namelijk die voor de beroepskeuze-voorlich ting. Tot dan toe was de beroepskeuze overgelaten aan het particulier initia tief en maakte slechts een kleine ca tegorie mensen er gebruik van, niet in Jret minst daar de kosten in de meRte gevallen aan de hoge kant waren. De gloeiende belangstelling voor de voorlichting op dit terrein en het veldwinnend inzicht omtrent de bete kenis ervan, waren de oorzaken dat het rijks-arbeidsbureau de zaak ter hand genomen heeft. IJet liet verschillende ambtenaren in die richting speciaal opleiden, met het gevolg, dat men per 1 Jan. Vervolg van pag. 1. IN DE PUT. gIJ ALLE RENNERS die ik sprak is het mij opgevallen, dat zij met Vol*fenthousiasme de start tegemoet zagen. Twee bekende landgenoten maakten daarop echter eën uitzonde ring. Jefke Jansen, onze nationale kampioen, was de ene. Hij zei; „Ik heb mijn arm- helemaal gekneusd, ik ben er in een Belgische koers op ge vallen. Jammer, want ik was in zo'n puike conditie en ik hoop nu maar, dat het al rijdende beteren zal". Ja, dat zijn beroerde dingen, ook voor Lakeman, die een paar dagen onder de wol heeft gelegen, doch nu toch maar gekomen is. WIJZIGINGEN. IR. J. C. van Amerom, hoofd van het streekbureau voor West Z. Vlaanderen heeft in verband met zijn benoeming tot directeur van het aan nemersbedrijf „Panagro" Donderdag avond afscheid genomen van het per soneel van het streekbureau. Hartelijke woorden werden over en weer gespro ken en van de zijde van het personeel gingen deze vergezeld van een aantal geschenken, waarbij mevr. van Ame rom niet werd vergeten. Vrijdagmid dag namen de burgemeesters der W. Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten afscheid in hotel Sanders—de Pauw te Sluis. Alle burgemeesters spraken de heer Amerom toe. In hun woorden viel dank te beluisteren jegens de schel dende functionaris om zijn open 'oog voor de noden van de streek en om zijn souplesse bij het hanteren der ambtelijke voorschriften. De wens werd uitgesproken, dat zijn opvolger in zijn voetsporen zou treden. Wie die opvolger zou zijn, werd tij dens deze bijeenkomst medegedeeld. Als zodanig is benoemd de heer C. M. Zuydweg, directeur van Centraal Bouw en Woningtoezicht voor W. Zeeuwsch- Vlaanderen te Oostburg, die deze functie naast zijn nieuwe zal blijven bekleden. TJE OPKOMST van de renners is j schitterend. Ik wees er reeds op. i De beide Belgische ploegen zijn vol- i tallig opgekomen. In de Franse ploeg i zijn echter 2 wijzigingen. Forlini is nl. vervangen door Malfait en Vergili door Delacotte. Dit tweetal is, zo wordt verzekerd, sterker dan de af- wezigen. i De Italiaanse équipe is volledig, d. w.z. met Camellini, die de plaats van Giorgetti inneemt. Over deze Camel lini wordt met Veel ontzag gesproken vooral nu hij de „Waalse Pijl" .op zijn naam schreef. Men geeft hem oen goe de kans te zegevierenals het niet te koud zal zijn. De Luxemburgse ploeg is volledig. Zo ook de Spaanse. In de Zwitserse is 'n wijziging. L. Weilenman is vervan gen door W. Kern, die in capaciteit voor Weilenman niet behoeft over te doen. Y/'jttIJDAG kreeg de wielersport wereld daverend nieuws te horen, want Middelkamp en Schul- te hadden zich nog aangemeld voor de Ronde van Nederland. Men had er wel oren naar het duo te accepteren, maar daar er ook zoiets bestaat als het nakomen van contractuele verplichtingen, werd de N.W.U. in de arm genomen om te zien of Middelkamp en Schulte nog verbintenissen met het buiten land hadden gedurende de ronde- dagen. Dat bleek inderdaad het geval, want Middelkamp en Schul te hadden verbintenissen in Frank rijk. En dus kon men hen niet accepteren. Jammer. f N een druk bezochte vergadering van de W.S.C. de Sportvrienden wer den de laatste voorbereidselen getrof fen voor de Zeeuwse etappe van de Ronde van Nederland en voor de course, welke op 30 April in Hulst zal gehouden worden. Uit de mededelingen gedaan door de heren Warnier, Peters en Demanez bleek, dat er ontzaggelijk veel werk verzet was en dat men de organisatie met geruststelling tege moet kan zien. De medewerking van de bevolking, speciaal in Hulst was geweldig. De enveloppenactie bracht niet minder dan 850 gulden op. terwijl aan adver tenties en giften 2500 gld. binnenkwam Een andere opname tijdens de uitdeling der rugnummers. Van l.n.r. Th. Hop staken, P. van As, Marinus Valenten (leider Noord-Bral). A ploeg), diens broer Kees ValentUn, daarachter Steenbakkers en met rugnummer 74 voor zich, Bernard Franken. Op dc. voorgrond dc officials. Op de dag zelf zullen er drie tribunes geplaatst worden, waarvoor speciale kaarten verkrijgbaar zijn. Wie een kijkje achter de schermen heeft kun nen nemen, zal ongetwijfeld moeten zeggen, dat hier veel en goed werk geleverd werd. Het werkcomité heeft bergen werk verzet en de organisato ren van de ronde gaven reeds te Ken nen, dat Z.-V1. in alle opzichten een voorbeeld geweest was. De medewer king van de autoriteiten, zowel pro vinciale, gemeentelijke als andere was buitengewoon en zonder die medewer king zou men niet hebben kunnen be reiken wat nu tot stand gekomen is. Ook de politie dient niet vergeten te worden, daar - zij overal voor een keu rige afzetting zal zorg dragen. Men verwacht, wanneer het weer meewerkt veel bezoek in Hulst en ongetwijfeld zal men handen tekort komen om alles te verwerken. De Jonge Middenstand, die de verzorging en het onderbrengen der journalisten op zich nam, kreeg een extra pluim. Ook voor de renners is uitstekend gezorgd en zij zullen on dervinden wat Z.-Vlaamse gastvrijheid betekent. Op 11 Mei zal ook nog een course in Hulst verreden worden en ook hiervoor bestaat een z^er grote belangstelling. ^AAR WIJ VERNEMEN sta?!, het parcours door Beveland en Wal cheren nog niet geheel vast. Van overheidswege heeft men n.l. vergun ning geweigerd om de Vlakebrug cil de Baileybrug te Middelburg daarin op te nemen. De renners zouden dus op Zuid-Beveland de omweg over Wemeldinge moeten maken. Een gro ter bezwaar is echter, dat op Wal cheren niet de Nieuwe Vlissingseweg bereden moet worden, doch de zeer slechte weg over Oost-Souburg, waar in zich bovendien eeii uiterst gevaar lijke bocht bevindt. Het bezwaar te gen het gebruik van de bruggen is een gevolg van het feit, dat deze voor het gewone verkeer gesloten moeten worden, terwijl de renners passeren. Men schat deze tijd op oit- geveer l'/j uur. Pogingen worden aangewend om als nog dc gewenste goedkeuring te krij gen. 1948 genoeg krachten had om aap ieder gewestelijk arbeidsbureau zo'n deskundige toe te voegen. In een onderhoud dat wij deze week met de deskundige te Middelburg, de heer Op de Akker hadden, deelde de ze ons een en ander over zijn werk kring en werkwijze mede. De eerste taak was natuurlijk ver kenning van het Zeeuwse terrein en het leggen van contacten. Omdat iedere vorm van dwang wordt vermeden bij de voorlichting, moet het publiek verstandelijk ge wonnen worden. Zo heeft de heer Op de Akker al verschillende lezingen gehouden op ouderavonden, op ledenvergaderingen van verschillende organisaties, enz. Van alle kanten, komen dan oqk oudere en jongere mensen die van beroep moeten veranderen of voor de beroepskeuze staan bij hem aanklop pen en onder die ouderen bevond zich ook een flink contingent gede mobiliseerde militairen. Hoe het advies ontstaat 2e ETAPPE GRONINGEN-ENSCHEDE 25 APRIL 3e ETAPPE ENSCHEDE-NIJMEGEN 26 APRIL- jÖe cijfers bij de plaatsnomen T~ FJi fAtzJBk -37L Voorthuizen IS.OQu. Barneveld 15J&U. <5 Veqejidqu cHtEt Gorssel H* /Tz-Rl iz I 13.3AJI. K- - Toe lig.' Enschedo t6.55u. Start 2ó Apr. 11.45 TYe voorlichtings-adviezen zijn in de eerste plaats gebaseerd op het on derhoud. door de bezoeker (ster) zelf aangevuld, indien het kinderen be treft, met inlichtingen en toelichtin gen van ouders en school. Met dit onderhoud als uitgangspunt worden dan diverse proeven genomen o.m. om aanleg, intellect en bijzon dere eigenschappen te bepalen. Dan volgt het advies dat mede steunt on de uitgebreide kennis der moge lijkheden, die het bedrijfsleven en de maatschappij voor de gegadigde bie den. Psychologische proeven warden' nirfj genomen; die worden natuurlijk over gelaten aan de speciale vakgeleerden De door hen toegepaste werkwijze zou voor de arbeidsbureaux te om slachtig en te kostbaar worden, want daar de adviezen op genoemde Bu reaux geheel kosteloos zijn, mankeren de inkomsten er dus ook de middelen om een wetenschappelijk apparaat op te bouiyen, welk apparaat trouwens voor de eenvoudige en op de gewone praktijk gerichte beroepskeuze voor lichting overbodig is. Een welkom houvast A Is regel moeten eventuele candi- daten naar Middelburg komen. Bij uitzondering trekt de deskundi ge er zelf op uit, namelijk in gevallen wanneer in een bepaalde plaats een gehele groep getest zou moeten wor den. Ongetwijfeld is voor deze nieu we instelling een breed arbeidsge bied disponibel en zal de voorlich ting voor vele weifelenden een wel kom houvast bieden bij het kiezen van de juiste levensstaat. Lewedorp K.A.B. De ledenvergadering van de K.A.B. was slechts matig bezoch.. Onder de ingekomen stukken bevond er zich een omtrent kinderuitzending. De districtsbestuurder, de heer v. d. Hlmst hield een lezing over het com munisme. Aanleiding hiertoe is het feit, dat de comunlstische propaganda zich speciaal richt tot de plattelands bevolking. terwijl bovendien de arbei ders gemakkelijk in contact komen met mede-arbeiders die reeds door het communisme zijn beïnvloed. Spr. drong aan op een actief deelnemen aan het organisatieleven. 'n Rokje maakt U al in de eerste.. Eén patroon voor Uw japon in de vierde les. Lezeressen krijgen gratis de eerste les thuis gestuurd, wanneer ze per briefkaart naam en adres op geven aan: Instituut Umo, Emma- straat 47, Hilversum. 402-OO Neem "A 'n Adv.-399-00 Meerdere malen hoorde hij 't woord „onmogelijk", een enkele maal de zin „wat moet ik anders doen?" en ein delijk een berustend nou, kom dan maar Er weerklonken nu stappen bij de hpek van het huis. Stappen, die voorzichtig werden gezet met de dui delijke bedoeling, zo weinig mogelijk gerucht te maken. In de wantrouwende nieuwsgierigheid die de kolonel sedert gisteren tegen alles koesterde, wat zich In dit huis afspeelde, was hij opgestaan en naar het venster gelopen om zo mogelijk te zien wat er gebeurde. Het was in' .i '.n licht genotgewar den cm u-'e f - buiten voldoen de te herkennen, al werd ook alles om h e i h dom- eeu valse grijsheid. Twee mannen kwamen de hoek om en liepen, de lichtere open plekken zorgvuldig vermijdend, naar een schuurachtig bouwsel terzijde van de dienstgebouwen, waar ze in verdwe nen. Het had geen venster maar al leen bovenaan, onder de brede luifel een aantal kleine open luiken, die wel voor de ventilatie zouden die nen. Zeker kon het niet als woning wor den gebruikt. In de ene, kleinere man had de ko lonel duidelijk Gomez herkend. De andere, gekleed als een gaucho, scheen Rosarlo te zijn. „Ik zou er niet direct een eed op op durven doen, maar ik geloot ook niet. dat ik me vergist heb. al kon ik het gezicht door de grote sombre ro, die hij diep over zijn gezicht droeg, niet goed zien, de gestalte, de loop en de bewegingen van die man waren het zeker," verklaarde oe kolonel aan Berry. Hij vertelde toen nog, dat Gomez een ogenblik later 't gebouw alleen weer verlaten had, waarbij hij de deur afsloot en de sleutel bij zich stak. Pas een uur later duidden de gewo ne ochtendgeluiden aan, dat ze op de farm ontwaakt waren en de dag taak begon. Silas Berry was er van overtuigd, dat de kolonel zich met betrekking tot Rosario niet had vergist. Het was ongetwijfeld Rosario die, op gesloten in de voorraadschuur, het yerdere verloop der dingen afwachtte Gomez beangste onrust was nu ver klaard. Hij had gehoord dat Rosa- rio's plannen mislukt waren, dat Nel ly In vrijheid was en elk ogenblik op de farm kon terugkeren En volgens die gedachte kwam het hem abso luut niet gelegen, haar ontvoerder hier op de farm onderkomen te moe ten geven. Zou Rosario door een toe val ontdekt worden, dan was meteen het bewijs geleverd dat hij Go mez met hem onder t*i hoedje had gespeeld Er zou hem dus wel een pak van het hart gevallen zijn toen hij hoorde, dat de kolonel er te slecht aan toe was om zijn kamer te verlaten en Berry de voormiddag wilde gebruiken cm een rit naar de mijn te maken. Daardoor had hij tenminste 'n paar uren de vrije hand. Berry vermoedde, dat Gomez die wil de gebruiken om alleen naar Nelly te zoeken en, als hij ze vond, haar in gezelschap van Rosario naar een veilige plaat,s te brengen, van waar uit een tweede vlucht onmogelijk zou zijn. Bij deze gedachte speelde speelde 'n spottend glimlachje om Berry's mond. Hij wist Immers precies, dat Gomez evenmin Nelly zou kunnen vinden als hij Indertijd Pussy had kunnen vinden, hoewel beiden veel dichter ln de buurt waren als hij vermoedde Door de snelheid van zijn rit bereik te Berry de mijn al na anderhalf uur Hij trof Nicholson midden in zijn werk aan, maar deze hield er direct mee op om hem opgewekt te be groeten. Berry's eerste vraag was, of Nichol son zijn brief nan de sub-delegador had laten bezorgen. De ingenieur bevestigde dit. „Dezelfde nacht nog stuurde ik er 'n vertrouwde bode mee naar Serraos, die hem persoonlijk ter hand stelde en terstond weer terugkeerde. Hebt U dan nog geen antwoord ontvan gen?" „Neen, tot nngtoe nir'.Maai we moe ten giu zonder verwijl zelf ingrijpen, want naar mijn mening kan de zaak geen verder uitstel lijden." „Ook wat mijn aandeel Detreft is al les voorbereid. Ik heb twintig potige Engelsen, waar ik volledig voor kan Instaan, te uwer beschikking. Maar vertelt U me eerst eens, hoe het met juffrouw Lindsey gaat. Is ze op de farm aangekomen?" „Nog niet, maar dat zal. naar ik hoop gauw gebeuren. Overigens heb ik U een heleboel nieuws te vertellen, mijnheer Nicholson, alleen gaat dat hier-buiten niet goed. Is er niet er gens een kamer waar we ongestoord en vooral on-gelioord kunnen pra ten?" „Zeker! In -mijn .woning. Gaat U .mee?" Hij leidde Berry naar een net, klein blokhuis dat iets buiten de arbeiders- kolonie was gelegen en hij deed de huisdeur op slot. „Ziezo, hier zitten we volkomen on gestoord. Er is niemand in huis ais wij beiden, want 's-middags eet Ik altijd in de cantine, waar we een uit stekende croatische kookster hebben Neemt U aletubheft plaats hier zijn sigaren en nu maar voor de dag met het nieuws!" Het duurde bijna twee uren eer Ber ry de jonge Engelsman alles had meegedeeld wat hij hem te vertellen had. En zoals de kolonel dat in dezelfde omstandigheden al had gedaan, luis terde Nicholson zwijgend, ten diepste getroffen en als versteend toe. Toei; Berry eindelijk zweeg, stonden ce ingenieur de tranen in de ogen. Verlegen en vlug veegde hij ze weg. „Neemt U mij niet kwalijk Man nen behoren geen tranen te hebben het is ook geen weekheid, dat moogt U van me aannemenmaar de ge dachte. datdie heeft me een voudig overweldigd Berry drukte hem stevig de hand. „U hoeft er U helemaal niet over te schamen. Alles met hart en ziel te kunnen begrijpen is juist in onze tijd waarin alles alleen verstandelijk wordt beschouwd, een voorrecht, waar menigeen U om zou mogen be nijden!" ARRESTATIES Toer, Silas Berry in gezelschap van Nicholson langzaam en op zijh 'ge mak rijdend voor het hoofdgebouw aankwam, waren de mannen van de ingenieur die reeds een uur tevoren goed geïnstrueerd vertrokken waven, ai op hun post. Dat wil zeggen ze hadden zich, stu:: voor stuk aangekomen, zodanig ver deeld, dar, ze aile toegangen tot de farm bezet hielden zonder dat ze zelf gezien konden worden. In het hoge gras, achter de gebouwen en tussen de plantages, lagen ze zo ver borgen. dat de bewoners van de farm geen idee hadden van hun aanwezig heid. Hun opdracht luidde, iedereen ongehinderd toegang te verlenen naar de hacienda, maar niemanu van de hacienda te laten vert'rekken De voorraadschuur was in hun spe ciale aandacht aanbevolen. Zou ie mand trachten, zich uit de omgeving van de farm te verwijderen, dan moest hij onopvallend aangehouden worden en tegelijkertijd een prop in de mond krijgen om niet door geroep en geschreeuw de opmerkzaamheid van de andere arbeiders te trekken. (Wordt vervolgd.)

de Stem | 1948 | | pagina 2