Morgen start Ronde van Nederland Regeringspartijen contra oppositie De Gaspen wil de rijkdom herverdelen Rauter in het krijt voor Duitsland n o n ARS aq&is 't Vijf-Landen-pact IN 'T KORT Het land van bloed en tranen Herstel klederdrachten-collectie van H. M. de Koningin Bravo Halië! li r «i «ID IEIM BIECHT fEN {LEIDING >RT SPIEREN N KINDERWAGEV LEDIKANTJL ENOT ERKEER UIK VAN THEE ilAAN" (VIERDE JAARGANG No. 1057 VRIJDAG 23 APRIC 1948 Indonesië in Eerste Kamer Zelfs geen minimum aan overeenstemmingzegt Kerstens Eerste dag gaat het naar Groningen DE MIJNWERKERS in de V. S. zijn goeddeels weer aan het werk, zo dat hun leider Lewis niet naar de ge vangenis hoeft. Daarentegen wordt gemeld, dat nu de Franse mijnwerkers in staking zijn gegaan. Rustig weer h£a^^lchtins" se,di* tot Een scheepsschroef van 6.60 M. Zes landen confereren over Duitsland Felle strijd om Haifa Na de Italiaanse verkiezingen m-. i De tweede stamkaart ter sprake HET NATIONALE GESCHENK De kwestie Sittard-VIissing-en verbroken l d hersteld, gh en het I weest. en pittige s) Eagle Lion film toorde zijn gees- Mag een dokter 156-0 I vondvoorst. 7 tn 3 n. 30. Matinée Isabella Corona en Maandag 8 en 9 uur. Zotv- lïPo dagelkfks van^H X imon int ilm. avond 7 en 9 v. 3 uur. 168-0 dagelijks van 10 18 jaar ormby in: eer tranen lachen avond 7 en 9 u. 3 u. 159-0 Alle leeftijden dagelijks van 10 toop aangeboden. i.n. Te bevragen ent van E)e Stem te 145-0 V WINKELIER van der Steen e halen en deson- ijd zullen vinden, n avonturen 4* JT er behoeft# eet Uitgave N. V. Uitgeversrriij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal. per post t 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele "Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage reSp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. TTE INDONESISCHE KWESTIE is nog altijd „een kwestie", zo bleek zonne- klaar uit de debatten in de Eerste Kamer ten overstaan van de Minister» Beel, Götzen en Jonkman. De Regering had een lawine van verwijten te ver werken van de A. R.-zijde. waarbij de rede van H. M. de Koningin van Februari nog eens op het tapijt kwam zij had die volgens de heer Algera niet mogen uitspreken: want H. M. is van het „gehele volk en niet van een bepaalde politieke richting" en waarin de heer van Kleffens op een niet fraaie manier werd aangevallen. r»AAR stonden natuurlijk ook verae digers van het Indonesië-beleid van de Regering tegenover; de poli tiek van Colijn-Welter in het voor oorlogse Indië werd door de heer de Dreu in het geding gebracht als argu ment van de tegenwoordige moeilijk heden. De V.V.D. verwijt de Regering bij monde van de heer Molerfhar ge brek aan beleid en inzicht, regeer kracht en organisatievermogen. Hij is het vooral met de passage „De wijze en beraden mannen'*" uit de rede van H. M. de Koningin niet eens Ook wenst hij op te merken, dat het z.i. beter is de wetgeving in Indo nesië geheel onder de competentie van de federale Regering te brengen en niet onder de deelstaten. TZn Vnrrit oinHol,,V een everxicht van de huidige toestand in Indonesië; de Masjoemi is sterk, de sterkste groep echter, hoewel veel minder goed georganiseerd, is die van de Moslims. Het is duidelijk, dat de Republiek geen sterke regering heeft, maar de vraag is tenslotte welke con clusie hieruit te trekken voor de Ne derlandse politiek. Dit alles wordt helder en zakelijk naar voren ge bracht door de heer Kerstens (K.V.P.) die er ook op wijst, dat de Unie niet mag worden gebruikt om de Neder landse suprematie te dienen. Er moet steeds aan worden gedacht, dat de Republiek de Ned. Ind Federatie nim mer in gevaar mag brengen. Namens zijn fractie verklaarde de heer Kerstens tenslotte, dat hii de redevoering van dhr. Algera (A.R.) en v. d. Zwaan (C.H.) belangrijk vond, hoezeer hii ook diametraal tegenover hun inhoud staat. Hiermee wordt nl. in principiële tegenstelling tussen op- regeringspartijen aange- positie en toond. De oppositie beklaagt er zich over, dat dit Kabinet niet op een nationale basis berust. Wil men echter een ver breding van basis, dan moet er eerst een minimum van overeenstemming zijn. Hij ontkent nu het aanwezig zijn van dat minimum aan overeenstem ming en verklaart zich mede namens fractie met het Indië-beleld van de regering te kunnen verenigen. Hierna wordt de vergadering ver daagd tot Dinsdag a.s, Tweede Kamer Een permanent „boven nationaal lichaam met gezag TJET VIJF-LANDEN-PACT beoogt de sociale, economische, culturele en defensieve samenwerking van Frankrijk, Engeland en de Benelux, Het zal in geval van aanval door der den voor een der ondertekenaars mo gelijk zijn neutragl te blijven. Over dit verdrag (van 17 Maart jl.) be raadslaagde de Tweede Kamer, ter wijl tevens 'n motie de Goes van Na- ters mede getekend door Romme. Sas sen en Serrarens (allen KVP), Ten- deloo en Ruygers (beiden P. v. d. A.) ter tafel kwam. De motie hield in: naai lichaam komen, waaraan gezag van democratische staten in een fe- dient te worden opgedragen bijzon der op monetair, defensief, econo- UC glUCI Wl OV.. vv»»,, van democratische staaten in een fe deraal verband worden bevorderd bin nen de V. N. De heer Roolvink zegt de crisis in de wereld te wijten aan de algemene afdwaling van de eisen van het chris tendom. In dit verband dringt hij aan op royale steun aan de christelijke politieke organisaties in Duitsland. Nadat de heer Schmal (C.H.) iets on prettigs zeide over „de nieuwe Bond zonder Naam", acht de heer Bruins Slot 't verdrag 'n stap in de goede richting. Er wordt nog aangedrongen op bestrijding van het communisme, ook in Indonesië en er wordt vastge steld, dat we staan aan een keerpunt in onze internationale politiek, BELOFTE T"\E K.L.M. weet zich te gelege- nertijd een gedane belofte te he,-:->neren. Zo is het een zekere m eer Jansen (hij heet werke lijk ..o!) geschied, dat hij in 1937 een prijsvraag vermocht te winnen met het schrijven van een opstel van 1000 woorden inzake de waar de van 'n verkorte reisduur naar Indie per vliegtuig. Hij kreeg als tweede winnaar 'n gratis retour vlucht Amsterdam-Batavia (wij schrijven onze opstellen wel eens voor iets minder). Hij moest deze reis maken vóór 1942 en boekte passage voor 2 Aug. 1940. Toen kwam de oorlog en na de oorlog kwam er nog van alles en nog wat tussen: de heer Jah- sen kon van zijn prijs geen ge bruik maken tot op de dag van vandaag: de K.L.M. heeft woord gehouden en Jansen vloog heen en terug. TAEFENSIE-SCHADE kan door be langhebbenden nog worden aan gevraagd tot uiterlijk 12 Mei 1948 aan Commissariaat Oorlogsschade, Stad houderslaan 130, Den Haag. TTARDINAAL DE JONG zal de nieu we instituten voor Zielkunde en Opvoedkunde te Nijmegen begin Mei officieel inwijden, TAN NIEUWENHUIS, oud-redacteur van de Maasbode, is benoemd tot docent voor vakopleiding van journa listen aan de R. K. Universiteit van Nijmegen. TTRANIUM wordt het meest gevon den in Z.-Afrika, verklaarde de Z.-Afrikaanse Minister van Economi sche Ontwikkeling. Hiermee verklapte hij een geheim, zo zei hij. „Dat zal dan wel", zo zeggen wij. pARAGUAY zou op 30 Mei een com munistische revolutie beleven, ware het niet. dat de politie de samen zwering tijdig had opgerold. -# JENSEN VERDWIJNEN uit Ber lijn: de Amerikaanse autoriteiten hebben nu een officiële gedeeltelijke liist van 45 verdwenen personen cepu bliceerd. QOK KASJMIR grijgt zijn Commis- ,s}e Yoor Goede Diensten van de Veiligheidsraad. De Commissie moet toezien op de gang van zaken bij een volksstemming. $- jgOGOTA kostte aan 1500 mensen 't leven: de revolutie is nu bedwon gen en de Pan-Amerikaanse Confe rentie vindt normaal doorgang. D® BERLIJNSE RAAD heeft met 83 tegen 20 stemmen een nieuwe Grondwet aangenomen. Zij zal ter goedkeuring aan de geallieerde Be stuursraad worden voorgelegd. klarT^nbeW°lkt Tet t«de'Üke op klaringen en enkele verspreide Iandnmlnrt Noord-°ost<-" van 't land minder warm, overigens on- geveer dezelfde temperatuur als gisteren. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid Vandaag zon onder 19.49 uur Maan onder 5.18 uur. Korecn:' zon op 5.27 uur. Maan op 20.02 u. ZATERDAGMORGEN start dus om half elf de ronde van Nederland. Die dag gaat het over Alkmaar, den Helder, den Oever, over de dijk naar Friesland, waar Bolsward en Leeuw warden wordt aangedaan. Verder gaat het naar Groningen, waar de finish van de eerste etappe is. Ver moedelijk komt de wielerkaravaan om 16.22 te Groningen aan. Dat be tekent dan km. «n 6 u. en 57 min. Op bijgaand kaartje is de route van de eerste dag nauwkeurig aangegeven. Elke dag zullen wij onze lezers op de hoogte houden van deprestaties der renners. Onze speciale verslaggever volgt de renners op de voet en zal over zijn belevenissen onze isoor» trouw verhalen. Ten gerieve van de wielerbelangstel- lenden zullen wij bovendien elke dag aan onze kantoren de uitslagen der etappes bekend maken. De ploegen ^oals men in ons blad reeds zal ge- lezen hebben, zijn er enige wijzi gingen in de ploegen gekomen. Wij laten daarom de teams hieronder vol gen. Daarbij is tevens aangegeven in welke kleuren de renners gestoken zijn. Noord-Hollandse ploeg: (roodi H. Lakeman, C. Loos, H. de Hoog, C. de Best, L. Motké, W Reuter. H. Smits, P. Ott. Zaanstreekploeg (blauw-geel)C. Bakker P. Evers, A. Vooren, B. Schel- lingerhoudt, G. v. Beek, A. Kuilman, Schoenmakers, Ch. Smits. Zuid-Hollandse ploeg (geel-blauw) A. de Korver, J. Verveer, P. Verschu ren, P. Vethaak, P. de Vries, C. v. d. Star, C. Bijl, W. de Ruiter. Noord-Brabantse ploeg A (groen-wit) K. Pellenaers C. Joossen, F.v.d. Zande, J. Liebrechts, M, Janssen, C. Wijdenes, H. Theuns, A. Stuyts. Noord-Brabantse ploeg B (geel): A. Steenbakkers, B. Francken, F. Pauwels J. v. Gelderen, C. Valentijn, P. van As Hopstaken, H. Maas. Limburgse ploeg (wit-rood): J. Jan sen, H, Sijen, Tacken, J. Savelsberg, J. Pepels, Alb. van Schendel, J. Lam- brichts, M. Pepels. Belgische A ploeg (geel-groen) G. Caupain J. Didden, J. Verpoorten, L. Michiels, H. Renders, E. Rogiers, L. Saen, A. Hendrickx. Belgische B ploeg (grijs-marine): E. Kievit, C. Lauwers, A. v. Mirlo, O. v. d. Meerschaux, O. Tallien, J. v. d. Helst, K. de Baere, L. Poels. Italiaanse ploeg (turquoise-wit)H. Lorensetti, A. Cammelini, C. Moretti, Casalato, A. Dahl, M. Valdisolo. Toege voegd M. Buuron. Franse ploeg (bruin-oranje): J. Gou- torbe, R. Louviot, R. Oubron, S. Ver- gilk G. Souliac, A. Bourlom, A. Roland. Toegevoegd P. v. Nek. Zwitserse ploeg rood-grijs): G. en L. Weilenman E. Freivogel, Ch. Ballastra, P. Tarchini, H. Nötzli, E. Akkermann en C. Keiler. Spaanse ploeg (mauve-oranje): J. Olmos, B. Capo, M. Gual, B. Ruiz, M. Costa. Toegevoegd J. Pakes, J. Storm en C. Nuyten. Luxemburgse ploeg (rood-wit) J. Kirchen, W. Kemp, J, Goldschmit, M. Wang, M. Poiré, J. Igel, J. Diederich, M. Clemens,. Individuelen: F. Verhoeven P. Ekei- mans, M. Snellen, A. Hax, Ch. van Fessum, A. Kuipers, H. Landzaat, K. Otter, E. Palman H. Schieveen, J. Aarts, Sprenkeling, de Gans, v. d. Dun JMSTEREN werd bij de fa. N.V. Schroevengieterij Lips te Drunen de grootste schroef gegoten, die ooit door 'n Nederlandse firma werd ver vaardigd. Zij is in diameter 1 meter groter dan de schroeven die voor de „Ruys" werden vervaardigd, nl. 6.60 M. diameter. De schroef weegt 31000 kg. Gisterennacht om 12 uur werden de ovens aangestoken en gisterenmid dag om vier uur,werd de schroef ge goten. De schroef is bestemd voor een boot van de Holland-Amerikalijn. Zij is aangenomen op de recordtijd van vier maanden levertijd. A. Jurriaan Zoetmulder gehuldigd Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als directeur-hoofdredacteur van het Eindhovens Dagblad is de heer A. Jurriaan Zoetmulder gisteren in Trianon te Eindhoven op grootse wijze gehuldigd. Een onafzienbare reeks van bloemstukken en tal van fraaie ca- deaux w.o. een door Theo van Delft geschilderd portret stonden in da receptiezaal opgesteld. De belangstel ling uit kringen van de dagbladwereld en van 't Eindhovense openbare leven was overweldigend. Burgemeester van Kolfschoten feliciteerde de jubilaris in een geestige speech, waarop deze een hartelijk dankwoord sprak. gen, v. d. Broek, v. d. Panne, B. Lou- wers, G. v. Gerven, P. de Keyzer, A. Meynders, W. Kuipers, F. Buysse, M, v. d. Beemt, J. de. Haas, J. Hulshof, M. Gommans. Adoptatie der ploegen ""pot nu toe werden er 12 ploegen ge adopteerd dat betekent dus, dat de renners, die volgens deze formule rij den, behalve voor zicfy ook voor de ploeg rijden. De ploegtactiek zal na en'kele dagen, zoals dat bij etapperitten gebruikelijk is, door de ploegleider wor den bepaald en tot zolang rijden de renners voor zich. Het hangt er van af hoe de situatie op een gegeven mo ment is alvorens de leider een kopman en knechten aanwijst. De adoptie van de diverse ploegen ging als volgt: Belgische A-ploeg geadopteerd door Pento; Belgische B-ploeg door Vrede- stein; Franse ploeg door V. en D.; Ita liaanse ploeg door Aladino Film; Luxemburgse ploeg door Vringer; Spaanse ploeg door 't Raedthuys; Lim burgse ploeg door Pette; Noord Bra bantse A-ploeg door Alg. Dagblad;. Noord Brabantse B-ploeg door Ro binson; Noord Hollandse ploeg door Amstel; Zuid Hollandse ploeg door Heineken; Zaanstreekploeg door Végé. Er heeft zich nog niemand onttermd over de Zwitserse ploeg Zoals in de Tour de France d* be •TVE ZESLANDEN-CONFERENTIE over Duitsland is vandaag te Lon den in besloten zitting bijeen ge weest. Men heeft gesproken over de toekomst van Duitsland in het licht van het plan-Marshall. Ook kwamen de economische betrekkingen tussen West-Duitsland en West-Europa en 't toezicht op de industrie van het Ruhr- gebied ter sprake. De aspecten van deze problemen, die binnen de draagwijdte van het E.R.P. liggen, moeten worden behan deld door de organisatie voor econo mische samenwerking in Europa, die Vrijdag jl te Parij» is gesticht. TTAIFA is een stad met ongeveer 145.000 inwoners, van wie ruim 40 pet. Arabieren zijn. Tussen het Joodse en Arabische stadsdeel ligt de wijk Kingsway, het voornaamste za kencentrum. Nu is het echter een aan eengeschyakelde reeks loopgraven waar in zich de Britten hebben ingegra ven. Om Haifa .'era namelijk een et maal lang een verwoed gevecht gele verd tussen Joden en Arabieren, waarbij vooral aan Arabische zyde zware verliezen zijn geleden. De Jo den willen Haifa voornamelijk als zee haven in handen hebben en zetten al les op alles om dit doel te bereiken. Na felle strijd hebben zij de Arabie ren zo uitgeput, dat deze vermoede lijk op de door de Haganah aangebo den wapenstilstand gullen ingaan Inmiddels vergadert de Veiligheidi raad maar door over de even! vorm Van beheer over Palestina en wordt er beraadslaagd over de politletroe» pen, die dan tijdens de wapenstilstand (waar we ogenschijnlijk steeds ver der vanaf raken) dat beheer zullen uitvoeren. Goed ingelichte bronnen melden, dat Amerika bij Engeland stap pen heeft gedaan om te bewerken, dat de Britse bezetting ook voorlopig na 15 Mei nog in Palestina zal blijven het geen volgens die bronnen goede kans /-vp 8 MEI zal het 7 Italiaanse parle- •- 7? y l ment voor het eerst bijeenkomen. Onmid dellijk zullen de voorzitters van Se naat en Kamer wor den gekozen, terwijl op 10 Mei de verkie zing van de nieuwe President in een ver enigde zitting plaats vindt. Daarna ver wacht men, dat de Gasperi formeel met zftn Kabinet zal af treden om direct door de nieuwe Pre sident met de vor ming van een nieu we regering te wor den belast. De vice-premier. Paeciardi, verklaarde dat de verkiezings uitslagen Italië van een nachtmerrie heb ben bevrijd en dat het land nu kan uit zien naar een vijf jarige periode van bestendig bestuur. Hij voegde hieraan toe, dat de Regering niet van plan is de communisten in hun vrijheid van bewe ging te belemmeren: als een poging tot op stand niet door het buitenland wordt ge steund, is de rege ring machtig genoeg ^ar,.d NA DE VERKIEZINGEN: men kan zich bezwaarlijk een meer typerend beeld indenken, kop in te drukken de Italiaanse1 ge- Voor het eerst in schiedenis hebben de katholieken te be slissen over de toekomst van het land De christen-democrathn hebben zich dan ook openlijk voorgenomen het land een bestuur te schenken overeen komstig de Christelijke idealen. De Gasperi heeft meegedeeld, dat een der belangrijkste taken van de nieuwe regering zal zijn een herver deling van de rijkdom en een land hervorming. De overwinning van de Christen-democraten betekent geen nederlaag voor de werkende klasse: ons regiem betekent vrijheid en so cial# rechtvaardigheid. Het program ma i» goed, het doel is uitstekend en we hebben geen enkele reden om aan te nemen, dat in de naaste toekomst de daden niet evenzeer goed zullen zijn. Gemeld wordt, dat in Genua en Mi laan nog steeds de alarmtoestand heerst. Het Ministerie van Binnen landse Zaken heeft bekend gemaakt, dat alle openbare manifestaties van politieke partijen verboden zijn. Op de bevrijdingsfeesten van 25 April mo gen alleen verenigingen van oud-mi litairen en partisanen kransen bij de monumenten van de gevallenen doen leggen. Het organiseren van optoch ten is verboden. langstelling uitgaat naai de maillot joune (gele trui), zal de leider in de van slagen heeft. Maar voorlopig is Ronde van Nederland getooid zijn met6 Haifa voor een belangrijk deel ver een oranje-trui De bes* geplaatstewoest, allerwegen vinden aanslagen renner in het Hgemeen Klassement j en overvallen plaats: Palestina is nog mag deze trui wadur'wwV d* *i»ed* het land van bloed en tranen. dragen. le ETAPPE AMSTERDAM-GRONtNGEN 24 APRIL TTAlfTE» t*t in opdracht van Seyss Inquart bevel meubilair van Neder landers, die zich tegen de Duitsers had den verzet, in beslag te nemen. Rauter schreef in een brief aan Himmler, dat hij met de afwikkeling van het Joden probleem in «w land zeer tevreden was. „U hebt dit met grote energie en animo ged*».n" concludeerde de pre sident Daarna le* ftlj «er brie? vawc ir. Louwes voor, waarin deze» «egt. dat Rauter hem er ten onrechte van be schuldigt de tweede distributiestam kaart op initiatief te hebba» in gevoerd. Toen Louwe* uerover bij Rauter protesteerde, heeft deze hem beloofd geen politie-controle bij de uitreiking van di# tweede stamkaart te zullen houden, hetgeen met uitzondering van Utrecht en Wassenaar ook is geschied. Rauter zond 480 jongemannen, uit Beverwijk naar Duitsland, hoewel t voorwendsel door hem gebruikt niet eens meer van krachft was: de moor denaar van twee NSB-ers was gepakt on toch ging de represaille door! De verdediger meende, dat Rauter geen stimulerend» kracht is geweest en twijfelt aan de al-zijdigheid van 't in het dossier bijeengebrachte mate riaal. Vervolgens ontstond er een dis cussie over de vraag, waarom Rauter niet door een Duitse advocaat is ver dedigd. De president verklaart, dat 't Nederlandse recht dit nu eenmaal ver biedt. Rauter krijgt de gelegenheid zich te verwe^pn. PEN van de geschenken, welke aan H. M. de Koningin bij Haar troons bestijging werden aangeboden, bestond uit een zo volledig mogelijke verzame ling van nationale klederdrachten, welke door de bewoners der verschil lende provincies was bijeengebracht. Deze verzameling werd eerst door H.M. in bruikleen afgestaan aan het Rijks museum en later aan het Openlucht museum te Arnhem. Ondanks alle ge troffen veiligheidsmaatregelen ging zij daar in de bezettingstijd verloren. De costuums werden door de Duitsers vernield, de sieraden gestolen. Het verlies van deze voor onze cul tuurhistorie zo uiterst belangrijke ver zameling dient zoveel mogelijk hersteld te worden en dit herstel moet spoedig geschieden, want onze nationale kle derdrachten verdwijnen snel. Zal het thans met goede wil en de medewer king van velen nog mogelijk zijn een belangrijke collectie onzer volksdrach ten bijeen te brengen, over enkele ja ren zal dit nog veel moeilijker, wel licht zelfs onmogelijk blijken. In verschillende provincies heb ben zich op verzoek van de Com missarissen der Koningin comité's gevormd, die zich met het bijeen brengen van kledingstukken, sie raden en gelden zullen belasten en als een nationaal feeschenk wil len zij tezamen deze eollecties aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van Haai gouden regeringsjubile- cm aani' u. Zeeland, bij uitstek de pronvincie der nationale klederdrachten en bekend om zijn liefde jegens het Oranje-Huis, mag niet achterblijven en wil dat ook niet. De grote verscheidenheid in de Zeeuwse klederdracht stelt het pro vinciale comité voor een zeer zware taak, doch het zal zich bij voorbaat in de medewerking der Zeeuwen mogen verheugen, die zich gaarne de grote belangstelling herinneren, welke de Koningin bij verschillende gelegen heden voor onze klederdrachten be toonde. Velen, die het nationale costuum nog dragen of in de kast bewaren, zullen een of meer onderdelen voor dit doel willen afstaan. Anderen zullen bereid zijn een bijdrage in geld te schenken, want er zullen costuums vervaardigd moeten worden en sieraden gekocht. Vooral voor dit laatste zal een aan zienlijk bedrag nodig zijn. Wanneer enkele duizenden 'een bedrag van één of een paar gul dens hiervoor beschikbaar stellen, zal het nodige geld spoedig bijeen zijn. Wie meer wenst bij te dragen heeft hier natuurlijk de gelegen heid toe. Binnenkort zal een circulaire op ruime schaal in de provincie worden ver spreid. Zij zal o.m. alle namen van de comité-leden vermelden, waarin naast figuren uit de standsorganisaties per sonen uit alle delen der provincie en van alle richtingen zitting hebben ge nomen. Ere-voorzitster is mevr. S. C, de Cftsembrootvan dar Fete, echte?- note van de Commissaris der Konin- ging. Voorzitter is de heer H. Pieters, Bibliothecaris der Prov. Bibl. van Zee land te Middelburg; secretarsse is mej G. G. Sikkens, Landoouwhuis Goes, terwijl mevr. G. DorstVos të Goes zich met het penningmeesterschap zal belasten. TAE VOORZITTER van het Vakver- bond van arbeiders in de Ame rikaanse automobiel-industrie werd in zijn eigen keuken door een raam heen beschoten. De Bond, de gemeente De troit en een particulier loofden tesa- men een bedrag van 111 duizend dol lars uit voor het vinden van de da der. Zilveren tamboer r- heer P. F. Leenknecht te Nieuw- Nameit. 50 jaar trommelslager bü „de Scheldezonen" Met van hartstochtelijkheid lyid- klinkende stem verklaart hij, dat geen enkel Hof hem kon veroordelen, om dat hij als Duitser zijn plicht had gedaan in een oorlog, die zijn schuldi ge oorzaak vond in het Verdrag van Versailles. Omdat millioenen Duitsers vanuit het Oosten naar het Westen verdreven zijn, zo riep hij uit, zal er ook nu weer een oorlog komen: dan krijgen de Duitsers weer de schuld De procureur-fiscaal merkte laconiek op: „U staat niet terecht voor wat u als Duitser voor het Duitse volk maar voor wat u als Duitser tegenover het Nederlandse volk hebt gedaan". Rauter haalde zijn schouders op en zeide, dat hij verder niets meer had te zeggen. De uitspraak werd bepaald op Dinsdag 4 Mei a.s. om 13.30 uur. Benoemingen bij water schappen Benoemd tot: Gezworene van de Zuid-Kraaijertpolder, B. Remijn te Nieuwdorp ,('s Heer Arendskerkei en voorts tot griffier van de polder Wal cheren Jhr Mr. GG. C. D. Rutgers van Rozenburg te Middelburg; afgevaar digden naar de algemene vergadering van het waterschap Hulster en Axeler Ambacht van het waterschap Absdale c.a.: C. J. V. Vaal te Sint Jansteen; de polder Beoosten en Bewesten Blij: S. van Hoeve en W A. den Boggende, beiden te Axel; de polder Beoosten Blij Benoorden: C. A. Dekker Cz. te Axel; Canisvlietpolder: J. F. van Haeist te Westdorpe; Catharinapolder C de Feijter Jz. te Vogelwaarde; Clin- gepolder: P. Bleijenberg te Clinge; Dekkerspolder: C. F. van Acker te Sas van Gent; Groote Huissenspolder: F. J. M. de Moor te Zaamslag; Groot Kieldrechtpolder: A. C. J. de Deckere te Clinge; Hulster NieuwlandpolderF. P. Anthonisse te Terneuzen; Kapelle- polder: W. G. van Fraaijenhove te Axel; Krekepolder; J. Verpoorte te Zaamslag; Lievenspolder: H. J. M. Kjraak te Terneuzen; Margarethapol- der J. Tollenaar te Zaamslag; Nieuw Beoosten Blij Bezuidenpolder: A. de Waele te Koewacht; Noord bij Neuzen polder: W. Dekker te Terneuzen; Oud Beoosten Blij Bezuidenpolder, D. Mis- seghers te Koewacht: Oude Zevenaar- polder: A. Dees te Terneuzen; Ser. Lip penspolder: J. J. Huijssen de Bruijne te Terneuzen; St. Jansteenpolder L. G. M. de Kerk-te St. Jansteen; Vis- scherspolder: J. L. Dieleman te Axel Zaamslagpolder: K. L. de Kraker en A. Dekker, beiden te Zaamslag; Zuid- dorppepolder Noorddeel: A. F. M. Ter- mote te Zuiddorpe; Zuiddorpepolder, Zuiddeel: A. Ch. van Waes te Zuid dorpe. Waterschap Zuid c.a. L. Huijs- sen--de Feijter te Terneuzen. F ilmpr ogramma Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheiden films die deze week lopen. In de advertentie kolommen worden de rijkskeuringseisen genoemd. Bioscoop- en Concertgebouw, Hulst De nacht heeft ogen (volwassenen), Danny boy (alle leeftijden). Centrum Bioscoop, Axel: Waterloo bridge (volwassenen); Geniet van je leven (alle leeftijden.) Hofzlcht Tlv ter, IJzendijke: Mu ziek voor millkvnen. U4 jaar.) Olympia Bioscoop, Sas van Gent Theatre Royal (14 jaar); Waterloo Bndoa (volwassenen!. ttET GEBED van millioenen is ver- hoord. Italië hield de goede kant. De greep van de Oosterse barbarij naar deze bakermat der Westerse cul tuur is mislukt. Er werkten vele factoren, om hier de situatie zeer kritiek te maken. Het land is geschokt tot in zijn nationale en economische grondvesten. Een syteem van krampachtig imperialisme stortte roemloos in elkaar. De vernie lingen en ellende zijn mateloos. In zulke omstandigheden heeft het com munisme de voorsprong der geweten lozen, die zich geen beperkingen van waarheid en fatsoen behoeven op te leggen bij hun agitatie. Het speculeer de heel handig op de kinderlijke en simpele gevoelens van de grote massa. Het ontzag zich ook niet Ge loof en Evangelie op schandelijke wijze te misbruiken. En daarnaast stortte het met volle bakken het lastervuil uit over Vaticaan en gees telijkheid. De Italiaanse communisten hadden ^ich ook de medewerking ver zekerd van de leiding der socialis tische partij. Signor Pietro Nenni had zich aldus verslaafd pan Moskou én bauwde alle anti-Marshall-leuzen na Gelukkig ontstond er in de partij een reactie op deze verderfelijke tactiek. Signor Saragat trok er wt en richtte een nieuwe partij op. aoch niemand kon voorspellen wat haar aanhang zou zijn Er drongen uit Rome zeer bezorg de stemmen door, ook tot in ons land. Een intense belangstelling, een har telijk medeleven maakte zich van al len meester. Als Italië viel, zou de ba lans tussen Oost en West royaal door slaan ten gunste van Moskou. TAoch Moskou moge doorgaans han- dig zijn, het heeft ditmaal in zijn tactiek volkomen gefaald. Allereerst al heeft Tsjecho-Slowakije heel de Westerse wereld wakker geschud. De politieke overrompeling van dat de mocratische land heeft het gevaar en de methode in een hel magnesium licht gezet. Hier bleek hoe alle mooie lokpraatjes en verzoeningsgebaren slechts een voorbereiding waren voor het harde genadeloze toeslaan opr het geschikte ogenblik. Dat kon geen pro- paganda-rookscherm meer verbergen. Verder was er de kwestie-Triëst, door de groote Drie op een geschikt mo ment te berde gebracht. Daarvan had Moskou niet terug. En tenslotte werd Gromyko, in de Veiligheidsraad nog eens tot weigering van Italië's toela ting tot de V.N. genoopt, iets wat geen welsprekendheid kon wegpraten. Zo was de alarmstemming van een maand geleden al vervangen door 'n groeiend vertrouwen, dat de krachten der- vrijheid het in Italië wel zouden rooien. Dit vertrouwen heeft in de uitslag nog een breder basis gekregen dan men had durven verwachten. Het is eenvoudigweg grandioos! De partij van de Gasperi wist in de Kamer zelfs een absolute meerderheid te behalen. In deze omstandigheden moet To- gliatti ook weten, dat een greep naar de macht langs de weg van het ge weld geen kans van slagen heeft. Tij dig, al meer dan een jaar geleden, zijn de communisten uit de regering geknikkerd en .zo hebben ze geen kans gehad hun mannen op gevaarlijke sleutelstellingen te poten. De Minister van Binnenlandse Zaken Szelba, die de openbare veiligheid verzorgt, blijkt een zeer bekwame mannetjesputter te zijn. Hij laat niet met de hoge goe deren van orde en veiligheid sollen. Italië staat aan de goede kant en zal zijn rol spelen in de verdere organisa tie van een vrij en democratisch West Europa. 'J'och mag men in de overwinnings roes een heel belangrijk ding niet uit het oog verliezen. Het com munisme verslaan is één. Doch het communisme de voedingsbodem ont nemen is twee. En het tweede is nog wel zo belangrijk. Aan de Christen- Democraten samen met andere demo cratische partijen nu de taak, om ook werkelijk de ingrijpende maatschap pelijke en economische hervormingen door te voeren, welke een Christe lijke samenleving mogelijk zullen ma ken. Uit menip^ Italiaanse correspon dentie is gebleken, hoe daaraan in 't land der Apennijnen, evenals trou wens elders, nog veel ontbreekt. Met name is duidelijk geworden, hoe ver ouderd de eigendomsverhoudingen ten plattelande nog zijn en hoe het com munisme daarop niet geheel zonder succes heeft gespeculeerd. De eerste slag is gewonnen. De tweede, een taaie moeizame worsteling begint thans. Zoals. men weet, heeft „Vlissingen" bij het hoofdbestuur van de KN VB een verzoek ingediend, een on derzoek in te stellen naar de geldig heid van de wedstrijd Sittard—Vlis singen, welke eindigde met een 3-2 overwinning voor Sittard. De rechts binnen van Sittard, Bevrath. zou n.l. onbevoegd zijn te spelen daar hij nog niet „gezuiverd" is. In antwoord, hier op, verklaarde de KNVB, dat Beyrath reeds vorig jaar in November is ge zuiverd zodat de Bond de wedstrijd wel geldig achtte. Naar wij vernemen zal Vlissingen zich nogmaals tot het hoofdbestuur van de KNVB wenden teneinde deze uit te nodigen nader te willen aan tonen dat Bergrath inderdaad gezui verd is. De voornaamste reden hier voor is, dat in het officiële orgaan van de KNVB de „Sportkroniek" waarin alle zuiveringsgevallen wor den gepubliceerd, het geval Bergrath ontbreekt, zodat men meent te moge# aannemen dta de beslissing van het hoofdbestuur op een vergissing berust. Om het hoofdbestuur in deze kwes tie te kunnen adviseren is tevens een rapport gezonden aan de Bond van Zuidelijke Eerste klassers. Wanneer Vlissingen in het gelijk zou worden ge steld betekent dit, dat Vlissingen nog twee thuiswedstrijden tegen Sittard zal moeen spelen, wat gelijk staat met een nieuwe kans om aan de bijna onvermijdelijke degradatie te ont snappen.

de Stem | 1948 | | pagina 1