mm Zeeuwsch Vlaanderen voor het eerst in N.S. gids Vanwaar de naam Zeeuwsch-Vlaanderen 8 port rt i u w s WÏËDI A. NI! Handelaren in valse bonnen te Baarle*Nassau verhoord Wat een Wonderlijke Wereld RADIO DE STEM VAN DONDERDAG 22* APRIL 1948 De gift van de Koningin aan de Walcherse veefokkerij De nieuwe dienstregeling der spoorwegen Rev. Father Hall Apost. Vicaris van Kisumu Pas in 1814 kwam hij in gebruik Kraaien bliezen de kraaienmars Ook de drukker werd gearresteerd Palestina. Waarheid Oneerlijke bureauhoudster IpuSc/lki Wedstrp 2e Pinkste: Motor-rc Verstrekkt f filmprogramma. Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheiden films die deze week lopen. In de advertentie kolommen-worden de rijkskeuringseisen genoemd. Electro. Middelburg: Vergelding (vol wassenen). Schouwburg. Middelburg De ring. (ontoelaatbaar). Grand Theater, Goes: Het geheim van de biecht (14 jaar.) Alhambra Theater, Vlissingen: Haven der verleiding (18 jaar). Luxor Theater, Vlissingen Sport staalt spieren (alle leeftijden.) Zwid Beveland op z'n mooist. Bloeiende bongerds Dank zij het warme weer der laatste dagen zijn bijna alle vruchtbomen op Zuid-Beveland in bloei gevlogen. Be halve de late kersen ziet men de pere- bomen ln hun prachtige bruidstooi en ook de vroege appels laten hun wit- rose bouquetten reeds bewonderen. Het is een uniek gezicht en wie de moeite doet een tochtje te maken door de Zak of het hoekje Kloetinge-Kapelle-Wemel dinge gaat verkennen, kan naar harte lust genieten van het kleuren- en geu- renfeest om hem heen. Zuid-Beveland op z'n mooist kan het tegen de bollenvelden opnemen! Wijzigingen in wegenplannen Het Prov. bestuur van Zeeland, maakt de volgende wijzigingen in zijn wegenplannen bekend: Ged. Staten van Zeeland hebben in het Prov. Blad van Zeeland melding gemaakt van het besluit der Prov. Staten tot wijziging van het Provin ciaal- en het Tertiair wegenplan. De weg 's Heerenhoek-Ovezande wordt aan het Provinciaal wegenplan toegevoegd en de wegvakken 's Hee renhoek halverwege Borssele en Driewegen zeedijk worden ge schrapt. De wegen Zeedijk calamiteu ze Borsselepolder-waterschap Elle woutsdijk-Borssele (steiger), Borsse le grens gemeenten Borssele en Ovezande en 's HeerenhoekOvezan de zullen worden verbeterd. In het Tertiair wegenplan zijn toe gevoegd de wegen 's Heerenhoek halverwege Borssele en Driewegen zeedijk in Zuid-Beveland, Kuitaart tot voorbij Lamswaarde in Zeeuwsch- Vlaanderen. Stavenisse-St. Annaland, met uitzondering van het laatste ge deelte op Tholen en een klein weg gedeelte in het centrum van St. Anna land. Geschrapt zijn de wegen 's Hee renhoek-Ovezande in Zuid-Beveland, verbindingsweg tussen de wegen Sta- venisse-St. Annaland en Stavenisse- St. Maartendijk op Tholen en even eens een klein weggedeelte op Sint- Philipsland. r.k. middenstandsbond bisdom haarlem. Op Woensdag 12 Mei a.s. houdt de Diocesane R'.K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem zijn voorjaars centrale raadsvergadering in hotel Po mona te Den Haag. Vooraf zal rector Kraakman om 9.30 'uur een H. Mis op dragen in de kerk van de H. Jacobus in de Parkstraat. data alg. verg. polders en waterschappen. De jaarlijkse algemene vergaderin gen van polders en waterschappen zul len dit jaar als volgt plaats vinden: 12 Mei: Absdale, Riet- en Wulfsdijk. 15 Mei: Prosperpolder, Nederl. géd. 20 Mei: Verenigde Polders van Ossenls se; 25 Mei Koningin Emma. 27 Mei: Melo Willem Hendriks en Klein Kiel- drecht; 29 .Mei: Van Alstein; 5 Juni: Sint Jansteen en Wildelanden. 9 Juni: Groot- en Nieuw Kieldrecht, 17 Juni Ser Paulus; 19 Juni: Clinge 22 Juni: Oude Graauw- en Langedam. 23 Juni: Groot en Klein Ferdinandus. 24 Juni: Havik en Hulstemieuwland. 26 Juni: Stoppeldijk 29 Juni Lamswaarde e.a. 30 Juni: Hengst en Rummersdijk. GEGUND. Te Heinkenszand werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis met garage voor de heer C. Cappon. Er waren acht inschrijvingen. Hoogste was de fa. Burgers voor f 46.750; de twee laagsten waren: gebr. Pieters voor f 33.986 en fa. Blankenburg voor f 33.850. Het werk werd gegund aan Gebrs. Pieters te Heinkenszand. Clinge „Weldoen door Vermaak'. De fan fare „Weldoen door Vermaak" organi seerde voor haar leden een gezellige avond met leuke voordrachten en een verloting. Vervolgens werd er nog een dansje gemaakt. Koewacht In het goud. Op 4 Mei hoopt 't echtpaar Dom. Coone-v. Regenmortel z'n 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Het aotieive buurtcomite onder lei ding van Alph. Buijs zal er voor zor gen dat deze dag niet ongemerkt voor bijgaat. Middelburg VERORDENING EX. ART. 43 WONINGWET. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis dat yanaf 24 April W48 gedu rende vier weken voor een ieder ter secretarie ter inzage zijn gelegd ont- werp-verordeningen ex. art. 43 der woningwet met betrekking tot de ge meente binnen de vesten èn tot het bouwplan nabij de Griffioen. Gedu rende genoemde termijn kunnen eventuele bezwaren tegen de ont werpen bij de gemeenteraad worden ingediend. Middelburg, 20 April 1948. Burgemeester en wethouders v.n. Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, burgemeester J. Ph. Koene, secretaris. 180-O belgische touristen op verkenning. Woensdagmorgen arriveerde een ge zelschap Belgische touristen, dat be langstelling bleek te bezitten voor de stedelijke monumenten. De burgemees ter bleek bereid om, na zich van de medewerking van enkele deskundigen te hebben verzekerd, de gasten rond te leiden. O.m. werden de Abdij en het Stadhuis bezichtigd Zuiddorpe Gouden bruiloft. Het echtpaar August Roelandt-v.an Dainme hoopt op 5 Mei zijn gouden huwelijksfeest te herdenken. Ongetwijfeld zal dit heug gelijk gebeuren zowel kerkelijk zal burgerlijk op passende wijze worden gevierd. Openlucht circus. Het gezel schap „De vliegende Hollander" gaf een uitvoering op het dorpsplein; 't talrijke publiek was zeer voldaan en toonde dit ook door een hartelijk applaus. sluiskil. Donderdag 22 April. Jaarvergadering van de K. A. B. in het parochiehuis. Hoe wordt ze besteed MAAR men weet heeft H.M. de Ko- ninging aan de georganiseerde vee fokkers op Walcheren een som van f 25.000 beschikbaar gesteld. Het voor nemen is voor dit bedrag een aantal goede hokkelingen met vooral goede productie-afstammlng aan te kopen en deze dieren dan cadeau te doen aan die stamboekfokkers, die in hun bedrijf zeer zwaar getroffen zijn. De gedachte van de heer Zwagerman was daarbij uitgegaan naar Noord-Holland, opdat door deze met zijn prima productie- dieren een goede grondslag kan worden gelegd voor de verdere opbouw van de veestapel op Walcheren. Dit plan kan evenwel alleen dan ver wezenlijkt worden als ook de Noord- Hollartdse veefokkers hun medewerking hieraan geven, door voor dit doel één of meer dieren beschikbaar te stellen. De bedoeling daarbij is niet zozeer dat van de veefokkers in deze 'n finantiëel offer gevraagd wordt, maar een offer door een goed stamboekdier beschik baar te stellen voor billijke prijs. Ten einde dit te doen slagen heeft de heer Zwagerman, de Zeeuwse zuivelconsul- lent, een beroep op de Noord-Holland se veefokkers gedaan en verzocht hier aan wel mede te willen werken. In de bijeenkomst te Alkmaar heeft ir. Zwagerman nog gewezen op de financiëele schade welke de Walcherse boeren hebben geleden. Het door hen gederfde inkomen bedroeg over 1946 bijna 3 millioen gulden en over 1947 ruim twee millioen, terwijl alleen de Coöp. Zuivelfabriek te Middelburg door de inundaties een strop had van drie ton. J)E 2omerdienstregeling van de Ned. i H. Kerk (dorp) en Hooge Zwaluwe niet Spoorwegen klopt reeds om toe gang tot het publieke verkeersleven. Zal zij met nieuws binnentreden? De president der N.S., de heer de Hollander, vertelde er Woensdag iets van. Dit keer is Zeeuwsch-Vlaan- deren voor de eerste keer in het net van de N.S. opgenomen. Dat komt in de spoorgids tot uitdrukking. In dezelfde gids zijn thans ook voor het eerst namen van Belgische steden opgenomen ter vergemakelijking van de reizigers naar het buitenland. Wees er echter voorzichtig mee, waarschuwde de heer Giesberger, want reeds nu is gebleken dat de Belg. Spoorwegen na het gepleegde overleg een enkele wijzi ging hebben gebracht in het dienst rooster met name op de lijn Visé Lanaken. Uit de algemene mededelingen bleek overigens, dat de voortschrijdende electrificatie gehandicapt wordt door materiaalschaarste. Den DolderBaarn zal echter spoedig gereed zijn en UtrechtArnhem tegen October. Naar HeerlenMaastricht wordt op 1 Mei 1949 met de electrificatie begonnen. De materiaalpositie met inbegrip van het wagenpark bleek ongunstig te zijn, zodat het reizend publiek zich voor lopig' nog tevreden moet stellen met hetgeen er is. Intussen werken ver schillende bedrijfjes aan het herstel van beschadigde wagons en drie de enige die ons land bezit, grote bedrij ven aan electrische motoren en trein stellen. Waar de N.s. thans nog een 600 rijtuigen bezitten tegen 1400 voor de oorlog, luidt het parool voorlopig nog; tanden op elkaar. Intussen wordt op „nieuwbouw" gewerkt. In Juli Augustus zullen de eerste resultaten voor de dag komen. Zeeland kwam nog even ter sprake, maar nieuws behelsde de mededeling niet, tenzij in deze vorm, dat binnen twee jaar geen verbetering door mid del van diesel-electrische tractie te verwachten valt. He heren Giesberger en Posthumus Meyer vertelden tenslotte nog iets over de dienstregeling zelf. De inter nationale verbindingen bleken reisduur- winst te gaan boeken door de invoe ring van de Belgisch-Nederlandse douanecontrole op het Roosendaalse station. De bestaande ochtendtrein RotterdamAntwerpen is Iets gewij zigd en nieuw is ingelegd een verbin ding van Antwerpen naar Rotterdam om 11,25 uit Antwerpen. Op niet onbelangrijke schaal zijn voortreinen thans opgenomen in de vaste dienstregeling. Het zijn treinen, die meestal op Zaterdagen. Zon- en Feestdagen en Maandagen zijn toege voegd. Soms lopen zij op alle betrok ken dagen, soms alleen met Pinksteren en verder in het drukste seizoen. Voor Zeeland en West-Brabant is be langrijk, dat de tweede ochtendtrein uit Vlissingen (vertrek 6.18 u.) naar Roosendaal (a. 8,10 u.) wordt doorge trokken naar Rotterdam D.P. terwijl nieuw ingelegd wordt de trein Dor drechtBergen op Zoom, welke om 17.57 u. uit Dordrecht vertrekt. Deze treinen stoppen echter niet tussen Roosendaal en Dordrecht. De trein van 19,21 uur uit Vlissingen naar Dordrecht gaat straks niet meer als deel van de Antwerpse trein naar Rotterdam, maar afzonderlijk. Voor de Zon- en feestdagen is nog een verbinding*- Tilburg—Breda ge maakt om 0.36 uur. Voor de Langstrraat is tenslotte van belang te weten, dat Lage Zwaluwe N. meer bediend worden door N.S.-bussen maar door de B.B.A. Tijdwinst 9 mi nuten en resultaat: op beide stations wordt nu aansluiting gekregen van en op de richting den Bosch naar Dor drecht. Opvolger van Mgr. Stam WANUIT het Moederhuis in Mill Hill werd aan het St. Joeeph-mis siehuis in Roosendaal bericht gezon den, dat, de H. Stoel Rev. Father Fr. Hall heeft benoemd tot Apostolisch Vicaris van Kisumu in Oost-Afrika. De nieuwbenoemde bisschop is gebo ren te Burnley in Engeland op 30 November 1902. Hij werd priester ge wijd in Mill Hill door Mgr. Biermans z.g. op 29 Juli 1629 en vertrok in dat zelfde jaar naar het missiegebied, waarvan hij nu het bestuur zal over nemen als Apostolisch Vicaris. In 1937 werd hij vandaar teruggeroepen door zijn overheid en aangesteld als Director Spiritus in het Filosoficum van Mill Hill te Roosendaal. Hier werd hij in 1940 door de Duitse be zetters geïnterneerd als Engelsman en verbleef tot 1945 in Internerings kampen in -Duitsland. Na zijn terug keer daaruit nam hij in Engeland gedurende een jaar het directeur schap waar van het college ln Fresh- Ileld. Toen het collegeleven van Mill Hill weer tot de vooroorlogse toe stand terugkeerde, kwam hij in 1946 weer als Director Spiritus naar het missiehuis in Roosendaal, waar hij thans zijn uitverkiezing tot de bis schoppelijke Waardigheid vernam. Of schoon deze nieuwe bisschop van af komst een Engelsman is, Is hij in Roosendaal geen onbekende. De nieuwe Apostolische Vicaris zal in Kisumu Mgr. Stam opvolgen, die na ruim 45 jaren missiearbeid een wel verdiende rust gaat nemen in Ne derland. 20ALS de naam reeds zegt, ls Zeeuwsch-Vlaanderen van Vlaamse afkomst. Het vormde als deel van het Vrije van Brugge, met de Ambachten van Hulst, Axel, Assenede en Bou- choute, het Land van Waas en Aalst, Gent, Yperen, Audenaarde, Kortrijk en Dendermonde eeuwenlang een zelfstan dig graafschap, dat weinig of niets met Zeeland had uit te staan. Lang voordat Zeeland algemeen be kend was, was Vlaanderen, dank zij zijn handel en nijverheid reeds wijd en zijd beroemd om zijn macht en rijk dom. Gent en Brugge hadden in dit graafschap de meeste invloed, maar de rol die Sluis, Aardenburg, Oostburg, Axel en Hulst hebben gespeeld ls toch niet gering. Het Land van Aardenburg geldt zelfs als de bakermat van Vlaan deren en droeg in een ver verleden de naam Flandrla. Vrijwel het gehele gebied, dat wij nu West-Zeeuwsch-Vlaanderen noemen be hoorde tot het Vrije van Brugge. Het Oostelijk deel werd gevormd door "de vier Ambachten van Axel, Hulst, Asse nede en Bouchoute. Het Zwin. IJ et Zwin nu nog een bekende naam in Zeeuwsch-Vlaanderen, was vroe ger een grote zeearm, die diep in Vlaanderen doordrong. Aan de oevers van deze zeearm brandden ten tijde van de invallen der Noormannen de pektonnen en het was ook in deze omgeving dat de toenmalige Vlaamse Graven de invallers bestreden. Brugge, Aardenburg en Oostburg waren de voor naamste steunpunten in deze verdedi gingsmuur. Enkele eeuwen later was het Zwin de slagader van Vlaanderens handel. En ook Aardenburg, Sluis en Oostburg deelden ln de algemene wel vaart. Lang duurde dit mooie lied ech ter niet, want ondanks het feit, dat kosten noch moeiten werden gespaard verzandde het Zwin zienderogen en toen was het met de welvaart van de daaraan gelegen steden gedaan. In vergelijking met het Vrije van Brugge zijn de Vier Ambachten niet zo belangrijk geweest. Ze hebben eeu wenlang een groep van moerassige eilandjes gevormd, die door brede stromen van elkaar waren gescheiden. Wel nam door de gestadige indijkingen hun waarde langzaam maar zeker toe. LIET rustige Heinkenszand op Z- Beveland heeft een bewogen middag achter de rug. De zaak was n.L dat in de bomen van het bui tenverblijf „Landlust", honderden kraaien hun nesten hadden ge bouwd en niet alleen door hun ge krijs de bewoners nerveus maakten maar ook de landbouw schade'de den, door vernieling van veldgewas kulkens-kaperij, enz. Teneinde raad werd de hulp in geroepen van het bekende Hein- kenszandse mussengllde, dat daar op met man en macht uittrok om de kraaien mores te leren, door hun de kraaienmars te leren. Terwijl de oudere schutters met scherp schroot de geweren laadden bestormde de jongere generatie de bomen en klauterde naar de bel-etage van de lastige evacué's. De resultaten waren schitterend, zowel voor de Jagers als de klimmers Alle nesten werden uit de bomen gesto ten. Met 120 jonge kraaien en 30 eieren als buit, terwijl 25 oude kraaien het levenslicht door de schutters werd uitgeblazen. De stoutmoedigste klimmers kregen prijzen van f 7.50 en f5.per persoon; de landbouw tiert weer;- de bewoners van Landlust hebben geen last meer van kraaien- gekrijs en in de annalen, van Hein kenszand kan een heugelijk feit worden opgetekend. Onder Spaans bewind. 7oals U zich nog wel uit de Vader- landse Geschiedenis zult kunnen herliiheren, brak onder Karei V, die heer van alle Nederlandse gewesten was, de Reformatie los. Door de zeer drastische maatregelen, die door de zoon van Karei V, Philips II, werden genomen, kwam het echter zover, dat zowel de aanhangers van de Oude als van de Nieuwe Leer zoals men toen zei meer dan genoeg kregen van hun Graven, die tevens koning van Spanje waren. Het gevolg daarvan was de 80-jarige oorlog. De beroeringen van die tijd gingen ook vanzelfsprekend dit gewest niet voorbij. Omstreeks 1583 was het groot ste deel van Zeeland en Vlaanderen reeds vrij van Spanjaarden, maar in dat jaar verraadde de hoofdbaljuw van het Land van Waas, Sas van Gent en Axel weer aan de vijand. De overige steden van Vlaanderen werden nu van het vrije noorden afgesneden en kwa men al vrij vlug weer alle in Spaanse handen. Staats-Vlaanderen. /"\ver de Schelde zat men echter niet stil. In November van datzelfde Jaar landde een flinke krijgsmacht in Neuzen met de bedoeling Vlaanderen zoveel mogelijk te komen helpen. Erg vlot liep deze hulp echter niet, want pas ln 1587 werd als eerste plaats Axel veroverd. Ook Biervliet volgde vrij spoe dig, maar een aanval op Hulst mis lukte. In 1604 volgde nog Sluis, maar toen duurde het weer tot 1644 voor Sas van Gent kon worden genomen en tot 1645 eer Hulst viel. In deze positie kwam ln 1848 de Vrede van Munster en deze I ride, dat alle gebieden, die de Sta. op dat ogenblik ln handen haddei ..irch- ten worden behouden. Hulster- cn Axe- ler-Ambacht en Het Kwartier van West-Vlaanderen tot Sluis werden dus in dat jaar uit hun eeuwenoud verband gelicht en bij de Noordelijke Nederlan den gevoegd. Dit gebied werd toen Staats-Vlaanderen en vanuit Den Haag bestuurd en had dus nog vrijwel niets met Zeeland te maken. Pas in 1814 werd het bij deze provincie gevoegd en langzaam aan kwam toen de naam Zeeuwsch-Vlaanderen ln gebruik. üen pracht van een ra- diotoestei is het dat oom Nico dezer dagen heeft gekocht, een kastje, waar hij ongeveer alle zenders in het heelal mee kan beluisteren en waar hij dan ook, tot ergernis van zijn echtgenote err van zijn studerend neefje, de hele lieve dag en een gedeelte van de nacht aan zit te draaien. Alleen één ding beviel oom Nico niet: Het toe stel verspreidde de eerste dag al een onaangename geur. Een geur die hem deed denken aan een ge schroeide jas of aan een melkkoker, die te lan-g op het vuur heeft gestaan. Hij snoof eens, hij prut ste wat, maar de reuk bleef; werd zelfs erger naarmate het apparaat langer aanstond, En om dat oom Nico niet van aangebrand eten houdt, besloot hij de knoop maar door te hakken en alles wat er los en vast zat aan de kast aam een nauwge zet onderzoek te onder werpen. Tussen de lampen vond hij een verschroeid pa piertje, dat zonder twij fel oorzaak van de stank was geweest. .,Ik haalde het eruit", vertelde hij ,.en smaakte de voldoening van een monteur, die eindelijk ont dekt heeft wat hij zocht. Totdat ik bemerkte, dat ik de zielige restanten vam het garantiebewijs in mijn hand hield!" Rapport rprouwens, oom Nico heeft de laatste tijd meer last van het nood lot. f Zijn neefje K^es pleegt elke vier maanden met zijn rapport bij hem te komen en hij kiijgt dan een kwartje of een gul den al naargelang de cij fers die erin staani. Een paar dagen voor de Paasvacantie kwam hij weer ,.Oom'\ zei hij rond borstig, „hier is mijn rap port. Het is niet goed deze keer. Maar weet u wat nu toevallig is? Dat ik in een ouwe doos één van uw schoolrapporten vond!" Met. een rijksdaalder ging hij naar huis. Preventief Tri Buenos Aires blijkt de edele voetbalsport ook wel eens 'n beetje ,.fors" bedreven te worden. De politie heeft de be sturen van voetbalvereni gingen althans opdracht gegeven, alle voorwerpen van de terreinen 'te laten verwijderen die als aan- vals- of verdedigingswa pen zouden kunnen wor den gebruikt. Alleen de goalpalen en de cornervlaggen mogen blijven staan. Ontmoeting Tn Sydney kwamen ar- beiders, die ln het vroege morgenuur naar hun werk togen, een enorme krokodil tegen, 't Beest wandelde op het trottoir van één der hoofdstraten en bleek uit een vrachtwagen gerold te zijn, die op weg was naar de dierentuin. Juist voordat de kroko dil (levensmoe?) in een rivier wilde springen, werd hij door de politie die assistentie kreeg van enkele bewakers uit de dierentuin, gevangen. •XXD00OOO0O0OO00OO0O0O000OOOOOOO0OO0O0O0OO0OOOOOOO groenten en hout voor de olyympische spelen. Lord Burghley, de president van het Olympisch comité Londen van de Olympische Spelen, arriveert met zijn gezelschap Donderdag 29 April op Schiphol, waarna te Poeldijk in het Westland de symbolische overdracht van groenten zal plaats hebben; een schenking voor de Olympische deelne mers te Londen van de samenwerken de instanties. Voorts vernemen we dat door bemid deling van het Zweedse Olympische co mité enige Zweedse firma's aan het Britse Olympische Comité 125 ton tim merhout ten geschenke hebben aange- rnE BAARLE-NASSAU heeft een langdurig verhoor plaats gehad van vier Nederlanders en vier Bel gen die ten slotte bekenden schul dig te zjjn aan een zeer grote han del in valse distributiebescheiden. Het begon op 4 April, toen de Am sterdamse politie een 35-jarige koop man en een 47-jarige perser met hun resp. echtgenoten, allen woonachtig in de Sint Anthoniebreestraat, arresteer de wegens het in bezit hebben van valse distributiebescheiden. Reeds grote aantallen hadden zij in omloop gebracht: textieicoupures ter waarde van 1000 punten, losse textielpunten a 5 en 1 stuks, vleestoewijzingen van 100 rantsoenen en brandstoffenbon- nen nummers 76 en 77. De gearresteer den bleken niet minder dan 75 80.000 textielbonnen en 1500 mud ko len te hebben verhandeld. Bij hun verhoor verklaarden zij de coupures gekocht te hebben van een Belg, die zij of in Tilburg of in België ontmoet ten. Als naam van een der Belgen, noemden zij een zekere M. Hierop heeft _de Belgische politie vier Bel gen aangehouden, die met de vier Amsterdammers zijn verhoord en ten slotte bekend hebben. Bij de gearresteerde Belgen bevond zich ook de drukker van de valse coupures. De Belgische justitie zal voor de berechting van de vier Bel- rfEN moeilijk probleem, dat nu al tiental len jaren lang zeldzaam onhandig is be handeld. Onhandig om geen ander woord te gebrui ken. De ellende begon met. een dubbele belofte tijdens Wereldoorlog I. Lord Balfour toverde de Joden een Nationaal Tehuis voor ogen. Maar Lawrence mocht aan de Arabieren in het Midden-Oosten onafhanke lijke staten beloven, zo ze mede te velde trokken tegen Turken en Duitsers. Na de oorlog drongen Joden èn Arabieren aan op inlossing der beloften. Het werd een gemodder en geschipper, waardoor niemand tevreden werd gesteld. De Engelsen behielden echter een gevoel van plicht tot ordehandhaving. Er is veel gemoord en gebrand 'en geplunderd in d# volgende decennnia. Maar het werd toch geen chaos. %7a Wereldoorlog II schenen de Verenigde Naties zich te vermannen tot een kloek besluit: de deling van het Heilig Land in een Joodse en een Arabische staat. Het besluit was we) kloek, maar toen Joods puntje bij Arabisch paaltje kwam, durfde men niet door te tasten. En de Engelsen gaan in ieder geval weg. Het is nu eep complete chaos. Inderhaast tracht men thans een internationaal beheer in elkaar te timmeren. Er zal ook een Interna tionale troepenmacht aap te pas moeten komen. Mis schien, dat er dan wat uiterlijke orde in de chaos wordt geschapen. Het probleem blijft echter probleem. De vloek der dubbele belofte van 1917 werkt wel lang na. QNLANGS had „De Waarheid" een pracht- vondst De rector van een gymnasium in Dordrecht, zich aandienend als „een katholiek, zij het wat eenzaam en afzijdig katholiek" had zich hevig geërgerd aan het manifest van de K.A.B. tegen het communisme. Hij schaamde zich diep, dat men zulke lelijke dingen durfde te zeggen aan het adres van die goeje Russen. Maar men moest niet denken, dat alle katholieken er zo over dachten. Hij bijvoorbeeld al niet. „De Waarheid" was natuurlijk in de wolken met zulk een getuigenis. Wat blijkt nu echter? „De Volks krant" vertelt, dat deze man behoort tot de Grieks Schismatieke Kerk en dan .nog tot dat deel, dat naar het communisme is gaan overhellen. De rector be hoort voorts al jaren tot de „Vrienden van Sovjet- Rusland." Nu-weten we dus genoeg. „De Waarheid" heeft weer eens gegoocheld met de waarheid. gen zorg dragen op beschuldiging van benadeling ener bevriende mogend heid. De vier Amsterdammers vallen uiteraard onder Nederlandse jurispru dentie. Een groot aantal der distribu tiebescheiden kon worden achterhaald Bijz. Politierechter Middelburg MA de oorlog gebeurden er vaak vreemde dingen. Zo werd in Sluis een minderjarig meisje, n.b. aange steld tot bureau-houdster van de prov. voedseleommissaris te Sluis. De gevol gen zijn niet uitgebleven. J.l. Dinsdag stond het meisje, de thans 21-jarige A. b. voor de rechter, zeer bewogen en nerveus, want ze was beschuldigd van frauduleuze handelingen en gaf dit ook toe. Ze verklaarde, dat ze op zekere keer 200 gulden nodig had en dat ze er toen toe overgegeaan was om voor de 32- jarige O. de R., werkman te Aarden- burg, geleidebiljetten te schrijven, die ze in haar functie als plaatselijk bu reauhoudster ondertekende. Was het vervoer afgelopen, dan bracht de R„ de geleidebiljetten weer terug, waarna verdachte B. ze weer uitwiste, de R„ geassisteerd door de eveneens terecht staande P. F. P., een 63-jarige varkens handelaar uit Groede, konden op deze manier vele varkens vervoeren en wa ren daar natuurlijk zeer mee gebaat. V. de S„ een 28-jarige vlasbewerker uit Maldeghem (B.) kon op deze ma nier 46 varkens ontvangen en is hier voor gedagvaard tevens voor het laten vervoeren van deze beesten. Als laatste staat in deze zaak terecht de 43-jarige landbouwer uit Aardenburg C. P. T. die is ten laste gelegd het in de grens strook voorhanden gehad hebben van 46 varkens. De R. en P. voornoemd, brachten deze varkens nameli'jk bij deze persoon tegen betaling van 5 gul den per varken. A. E. B. werd veroordeeld tot 6 we ken gevangenisstraf voorw. met een proeftijd van 3 jaar. O. P. de R. tot 6 weken gevangenisstraf en f 1000.— subs. 2 maanden hechtenis; P. F. P., tot 2 maanden gevangenisstraf en f 1000,subs. 2 maanden hechtenis; C. P. T. tot een geldboete van f 300,— subs. 1 maand hechtenis en V. de tot 4 maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangen neming. TAE KOLONIËN van Engeland en an dere Europese landen op het Westelijk halfrond wensen de V. S. in Bogota niet, ter sprake te brengen. TAE BENELUX organiseert van 31 Juli t.m. 15 Augustus een eerste gemeenschappelijke Jaarbeurs en wel ln de provinciale gebouwen te Boom bij Antwerpen. boden. Dit geschenk wordt begin Mel afgeleverd en zal gebruikt worden voor schuttingen, tribunes, slagbomen ekl. ATHLETIEK DE SMIDT BEZETTE EEN FRAAIE VIERDE PLAATS. Te Parijs behaalde de Zeeuw De Smidt tegen een sterke bezetting van Engelsche athleten op de 3x5 k.m. een fraaie 4e plaats. In de eerste wedstrijd belandde hij op de 13e plaats na taai verzet; in de tweede werd het een fel betwistte eindsprint met 6 athleten, waarin de Smidt zich 8e plaatste. Een grote overmacht had de Zeeuw in de laatste race. Direct na de start ont plooide hij een geweldig offensief en verkreeg hierdoor na 2 k.m. 100 meter voorsprong, welke hij tot het einde toe wist te handhaven tegen een grote groep Engelsen, die, ondanks hun sa menwerking er niet in slaagden de Smidt in' te lopen. In het algemeen klassement werd de Smidt. 4e achter drie Engelsen. Winnaar werd Wood. HET JUBELFEEST VAN 'T K.N.G.V. 20.000 deelnemers. Het aantal deelnemers aan het groot ste jubelfeest dat het K.N.G.V. drie dagen lang met Pinksteren in Arnhem zal vieren, nadert reeds het record aantal van het bondsfeest van 1946, n.l. de 20.000. Het hoogtepunt ls de drie landen ontmoeting turnen tus sen België, Luxemburg en Nederland. Op het programma staan grootscheep se demonstraties en een optocht van alle deelnemers door de stad. Aan dit jubelfeest wordt deelgeno men door honderden turners(sters) uit Zwitserland, België, Luxemburg en Denemarken. England moet zich afzij dig houden met het oog op de voorbe reiding der O.S. en Frankrijk kampt met te grote deviezen-moeilijkheden om acte de presence te geven. De drie landen wedstrijd vindt plaats op le Pinksterdag op de grote weide van Sonsbeeck, waar ook de massale kringuitvoeringen en demonstraties wor den gegeven. VOETBAL jaarlijks een intern. jeugdtournooi? Het verleden week in Londen gehou den intern, jeugdtournooi is zo'n groot succes geworden en gaf spel te zien van zulk een voortreffelijk gehalte dat de Football Association hoopt, dat het ieder jaar gehouden zal worden. Acht landen, te weten: Oostenrijk, België, Eire, Engeland, Nederland, Italië, Noord Ierland en Wales namen er aan deel en voor het volgende tournool hebben bovendien Frankrijk, Noorwegen, Zwe den en Schotland steun toegezegd. De F.A. hoopt, dat deze tournooien zo populair zullen worden, dat alle landen ze om de beurt zullen organi seren. Het ls immers in het belang van alle bonden jonge voetballers van 16 tot 18 jaar aan te moedigen, aangezien uit hun rangen de toekomstige inter- nationales moeten voortkomen. samenstelling belgisch elftal tegen schotland. De samenstelling van het Belgisch elftal dat Woensdag 28 April te Glas gow tegen Schotland uitkomt is als volgt: Doel: Deanen (Tjlleur); achter: Aernoudts (Berchem) en Anoul (FC Luik); Midden.' de Buck (Eendracht, Aalst); Erroelen (Anderlecht) en Hen riet (Charleroi): Voor: Lemberecht (F C. Mechelen)Govard (FC Luik) Mer- mans (Anderlecht) v. Steelandt (St. Ni colas Luik) en Thirifais (Charleroi) Van Steelant is dus on de plaats van Vandenaudenaerde gekomen terwijl Govard thans de rechtsbinnenplaats bezet. Duizend vragen schoten Berry door het hoofd en vroegen om een ant woord. ..Wat? heeft hij een vader, hier? Wie? „Jufrouw Nelly zal het u vertellen". „En haar vader? Weet je lets over zijn lot, Pussy?' „Hij is dood. Maar komt u mee, mijnheer, het is de hoogste tijd als u in de ochtend weer terug wilt zijn. En dat moet u, juffrouw Nelly laat u zeggen, dat op de farm niemand iets ei-van mag merken dat u weg is geweest". „Maar dit moet je me nog vertel len, Pussy: waarom ben je van üe farm weggegaan en houd je je ver borgen?" „Ook dat zal jufrouw Nelly u ver tellen. Ze wil niet. dat ik er tevoren met u over k". „En hoever is het naar je schuil plaats?" „We zullen tot aan het bos rijden en dan zullen we er binnen twee uren zijn. Pussy heeft twee muildieren uit een stal buiten voor de hacienda ge haald en gezadeld. Ze staan aan het eind van het maisveld. Maar komt u nu mee, mijnheer!" „Dadelijk". Berry klom over de vensterbank, terwijl de Indiaanse vlug en zonder gerucht te maken de lad der afklom. Toen Berry beneden aan gekomen was, borg ze de ladder weer in een dichtbij gelegen schuur weg, waar ze 'm uitgehaald had. Toen slopen ze alle twee stilletjes m de schaduw van het huls weg naai de achterkant ervan, waar Pussy een naar de maïsvelden leidend voetpad ln sloeg, dat zich tussen dichte strui ken slingerde. Bijna op dezellde plek waar Rosa- rio enkele dagen geleden Nelly opge wacht had, stonden de twee muildie ren. Zwijgend zette de Indiaanse zich in 't zadel en reed weg. In 't begin ging het in dezelfde richting als twee dagen tevoren, toen men naar het Mangrovedal was gereden. Maar al heel gauw sloeg Pussy rechts af en ging het steil omhoog naar een steenachtig ongib. io dal, aan welks einde het oerwoud als een donkere muur oprees. Hier steeg Pus sy af, bond de dieren vast en zei: „Nu moet u me een hand geven, mijnheer anders komt u niet vooruit. Maar Pussy kent de weg goed". Daarbij dook ze onder in een ritselende wir war van bamboes, struiken en slin gerplanten, die van de bomen neer hingen. Berry kon niet begrijpen, hoe ze in deze egyptische duisternis en die dichte begroeiing die zich van alle kanten gewoonweg neergestrengeld had, eigenlijk vooruit kon komen. Maar al na enkele minuten voelde hij dat ze werkelijk 'n smal voetpad volg den dat vrij gemaakt was van dehin derlijke slingerplanten, zodat ze wer kelijk vrij behoorlijk vooruit Konden. Het was blijkbaar 'n weg, die Pussy zichzelf gebaand had en toen dik wijls begaan had als ze voedsel van de farm ging halen. Want nu was het Berry wel duide. lijk. dat Pussy achter die kippendief stallen zat. Meermalen poogde hij een gesprek met de Indiaanse te beginnen om ten minste op de meest brandende vraag stukken die hem. bezig hielden, een antwoord te krijgen. Maar Pussy. ging nipt in op eer ge sprek. Voo durend an!" dd" ze: „Juffrouw Nelly zal u alles wel ver tellen". DE KOLONEL SLAAPT NIET De ochtendzon wierp zijn eerste stralen over de plantages van de farm toen Silas Berry het maisveld, waar hij 's nachts met de Indiaanse zijn rit begonnen was, bereikte. Zijn gezicht stond uiterst ernstig en af en toe gleed er een grimmig lachje over, terwijl hij afsteeg en het zadel en hoofdstel van het muildier af nam. Hij verborg ze midden in het maisveld. Het dier zelf gaf hij een flinke klap waardoor het een sprong naar de nabijgelegen weidegrond maakte waar het onmiddellijk begon te grazen. Men kon zo op de farm den ken dat het uit de stal was gebroken en van de vrijheid profiteerde. Daarop slenterde Berry gemoede lijk in de richting van de farm. De eerste die hij tegenkwam was Gomez, die juist het hoofdgebouw verliet. Hij liep onmiddellijk met zijn be leefde, vererende vriendelijkheid op Berry toe, verwonderde er zich over hem zo vroeg op en al buitenshuis aan te treffen en voegde er vragend aan toe: ,,'t Is toch hoop ik geen te ken, dat u slecht geslapen heeft, mijn heer Hall? Of dat er iets geweest is, dat U ai vroeg jn uw niet heeft ge stoord? Weliswaar heb ik de mensen er ernstig voor gewaarschuwd, geen leven te maken als ze 's morgens voor het ontbijt naar de cantine en daarna aan de arbeid gaan, maar u weet nu eenmaal hoe moeilijk het bij een zo uitgebreid personeel is „Stelt u zich gerust, mijnheer Go mez, ik heb voortreffelijk geslapen en niets heeft mijn rust gestoord. Maar ik houd van een ochtendwandelinge tje en dus was ik een half uurtje eer der bepeden, om eens rustig het park achter het huis te bekijken, waar ik nog steeds geen gelegenheid voor had gehad". „Och, aan dat park is niet veel te zien. Geen bloemenperken, kiezelpa den of zorgvuldig gekweekte gewassen zoals in de prachtige villatuinen van Rio of Buenos Aires. Ze hebben een stuk oerwoud ontgonnen, een paar bomengroepen laten staan en er gras tussen gezaaid, dat ls alles!" Maar juist deze aan de Engelse tui nen herinnerende aanleg heeft voor mij 'n bijzondere bekoring! Ik geef er tenminste de voorkem aan boven de kunstmatige aanleg" Silas Bei-ry zei dit met t meest on nozele nietszeggenc.e gezicht dat men zich kan voorstellen en dat alleen hij ln staat was zo volmaakt te laten zien. (Wordt vervolgd.! VRIJDAG 23 APRIL. HILVERSUM II 415 M.' 7.00 nws; 7.15 reveille; 7.45 woord v. d. dag; 8.00 nws; 8.15 voor het werk; 8.30 Spaanse componisten; 9.15 zieken; 9.30 w. st. 9.35 van alles wat; 10.00 piano; 10.30 morgend.; 11.00 viool en piano; 11.30 kinderkoor; 11.45 Metropoie ork.; 12.10 piano; 12.30 weeroverz.; 12.33 fluit en orgel; 13.00 nws; 13.15 St.muz. A'damse Pol.; 14.00 kl. uit Zwitserland; 14.20 van oude en nieuwe schr.; 14.40 geest, muz. uit de barok; 15.10 orgel; 15.40 De vijf Zaparaka's; 16.00 voordr.; 16.20 vocaal kwartet; 16.50 omr. ork.; 17.45 pianoduo; 18.00 ens. Lachman; 18.30 grondwetsherz.18.45 geest, liederen; 19.00 nws en weeroverz.; 19.15 Neder land op zee; 19.22 appel ex-pol. gevan genen; 19.30 actueel geluid; 19.45 CWV kwartier; 20.00 nws; 20.15 Ned, kamer koor; 20.45 reddende vleugels (klankb. v. d. voedselpakketteriactie)21.15 pro menade ork.. 22.00 vragen aan voorbij gangers; 22.30 Boedapester sir. kwar tet.; 22.45 avondeverd.; ""00 ".15 De Raqff-Schutte: '23.40 Les Chanteu ses de la Colombière. HILVERSUM I 301 M. *- 7.00 nws; 7.15 ochtendgymn.; 7.30 Fred Hartley 8.00 nws; 8.15 opera progr.; 8.50 huisvr. 9.00 lichte morgenkl.; 9.30 Edw. Elgar; 10.00 morgenw. 10.20 Wedded Whimsies v. Alford:10.30 vrouw; 10.45 Beetho ven; 11.00 In memoriam Hannibal Boontjes; 11.16 walsen 11.30 orgel 12.00 Victor Sylvester en Ch. Trenet; 12.30 weerpr.; 12.33 sport: 12.38 ens. De Pa pavers; 13.00 nws; 13.15 André Koste- lanetz; 13.45 een nieuw recept voor sugarplum; 14.00*kookkunst; 14.20 Vir tuoso sextet; 15.00 Ons volk en zijn dichters; 15.20 De jaargetijden, ballet v. Glazounov: 16.00 melodieën uit Brit se films; 16.30 Tussen twaalf en zes tien; 17.00 The Hololulu Birds; 17.20 Wij en de muz,.; 18.00 nws; 18.15 Jan Vogel; 18.30 Ned. str.kr.; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Jan Vogel; 19.30 •VPRO; 20.00 nws; 20.05 Zang en piano 20.30 Het gezin in de wereld; 21.00 Men vr. en wij draaien; 21.30 Het Dukdaf; 21.50 Op vl. der muz.; 22.00 buitenl. weekoverz. 22.15 swing and sweet; 22.43 avondw.; 23.00 nws; 23.15 symph. concert. BRUSSEL VLAAMS 321 M. 19.00 nws; 19.30 fllmmuz.; 20.00 Engeland: 21.15 voordr.; 21.30 zaniri,; 22.00 nws; 22.10 St. Cel), v. d. Oud str.; 22.15 gr.; 22.50 nws. V Om het kampio BW—EDO; Heerenveen—PSJ Promotie DoskoHelmoij Promotie De MOC—Axel; —St.. Michiels Mulo—Geldrop. Promotie Viercj ESV—UNA; Boxtel; Kaalse —Derde Klasse Derde klasse dljke. Bekerwedst District IV: HelmondiaW ga; Schljndel—K —Hero; TSC—R| RBCAlliance; Ons ViosVlljni' Heusden; DongeJ mo—Velocitas '3L Hieronymus—Koi voabsvG; Groen WitSCC Virtus—Rood Wi RKFC—Steenber HSC '28—ODIO EMM; RoburZ Ierseke; Hulst Hf Om het kampioe| Heren; HHYC DKS. Dames; MOP- ningen. Promotieklasse Heren: Zuiden: promotie-degrai Tweede klasse-j Heren: Venlo Tempo. KO Kampioenschap Deto—het Zuid ha|| Dames B: EBI Heren A: EBHi LAV Hoofdklasse: Leimonlas 1-DE Cupspelers; Park Hilv. LTC 1—Lei) Het Zuiden. Ov Wobum. 2Bré Advantage 1; Ready 1 (Maastr| Tweede Klase: ELTV 2—Philhs Thes 2; Bred. LT| 2; Rapid 1—Rea Bast Baz. 2; HT Nassau 2—ReadyJ Prickers 1—ELT MOTORSPORTI Aan slechts vicri land is het tocge strijden voor mot» t.w. Assen, Zandf Etten. Dit i.v.m. terialen en benz comité te Eiten pogingen aangevi mogelijk in het ministeriële goedk de definitieve opz»] ncn. De races zij Pinksterdag, WIELRENNEN Camel 12e Wé Vlfoensdagmorgei schot gelost i Pyl, een wegweda van Charleroi 125 renners deel: Het klassement «l| (Italië) 231 km. sec., 2 Schotte <1 min. 22 sec 3 op een lengte, ln 6 uur 51 min. ren (België) in 6 De Nederlander 29e binnen in d^ min. 9 sec. Van de nie De éénmans-ma momen<tvaststell| EEN ZEER EC MEN OP INT BEST LANDBOUWSMÏ 150o 50 144-0 3Ö2É)

de Stem | 1948 | | pagina 2