1 a Volstrekte Kamermeerderheid voor de Gasperi Kinderfoto bracht „Nationaal Comité" in handen van de S.D, De uitslagen van de Italiaanse verkiezingen UR Kath. vrouw heeft een taak ook buitenshuis Extra kaas Goede ontvangst Vleesrantsoenering in gevaar IN 'T KORT maken i van le 6, Goes. Voor Vrijheid en recht STAAT VAN BELEG IN MILAAN Telegram van K.V.P Welkom thuis 2500 Vrouwen kwamen te Utrecht hijeen Het oprollen van de „Dienst Wim" voerde verrader v. d. Waals naar Bergen op Zoom en Vlissingen Goering zou ontvoerd worden wm DE,.NIW1N ïa' starten met een ae- Warm hcd^7onrChting' DERTIG MlltVTEN DONDERDAG 22 APRIL 1948 Nieuwe bonnen Distrihutienieuws In zomermaanden één bonnenljjst per twee weken 7 Suske en Wiske gaan op vacantie SENAAT KAMER Dat ziet er dus voor een doortrekken van het regeringsbeleid, ook na de verkiezingen, niet ongunstig uit. Alleen wordt aan de be'ide half-oppo- sitionele partijen wel een grote macht toebedeeld, waar ze bij ieder wets ontwerp, de hervorming van het rijks- bestel rakend, op de wip zullen blij ven zitten, daar er immers telkens een twee-derde-meerderheid wordt ver eist. SCHAKEN Keres slaat Reshevsky DE 3QOOOSOGX3 72—0 OOOOOOO0C it o 74—0 HULST .M. Faassen 2.15. -Buysse; de spel! pgeyoerd 621—OO s stammoeder naar buiten geheimzinnig nu eenmaal, ras óók zo. VIERDEJAARGANG ftp. 1056 Uitgave N. V. Uitgeversjnij. Neerlandia. - Redactieraad: A F J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr J J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal per post t 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God. Koningin en Vaderland VERKIEZINGEN IN ITALIË behoren dan weer tot het verleden: de wereld heeft een zucht van verlichting geslaakt, toen bekend werd, dat de Gasperi in een rede kon zeggen, dat de Christen-democraten een absolute meerderheid in de Kamer en een zo goed als volstrekte meerderheid in de Senaat hadden behaald. Terecht gingen Scelba en de Gasperi in triomftocht door de oude straten van de Eewige Stad, waar eens imperators en veldheren vanaf hun triomfwagens het volk hadden aangezien en zijn hulde in ont vangst hadden genomen. Triomftocht Meer reden dan toen was er nu voor een dergelijke glorietocht: het Chris tendom lieeft in één geweldige slag de opdringende dreiging van het com mumsme weerstaan. De vrijheid van de democratie werd gewaarborgd, 't ijzeren gordijn heeft een afsluiting gekregen, waarvan het Westen bewe zen heeft de sleutel te bezitten. Toegegeven, er is nog reden te over voor ernstige ongerustheid. De ge beurtenissen in Milaan en Genua, waar de communisten reeds gisteren probeerden opstootjes te verwekken, en waar een dertigtal lieden gear resteerd werden, waar ook een wel overwogen overval geschiedde op een bewaakt munitiedepot, geeft daartoe alle aanleiding. Het antwoord van de regering was: afkondiging van de staat van beleg! Maar hoopvol daarentegen is weer de uitspraak van de Gasperi: „De christen-democraten hebben geweten hoe recht en orde tijdens de verkie zingen te handhaven en zij zullen we ten. hoe de hoogste eisen voor sociale rechtvaardigheid voor het Italiaanse volk te bevredigen". Een gewaarschuwd man ■^"aar aanleiding van de succes sen die de Christen-democra tische partij in Italië heeft be haald bij de verkiezingen heeft de KVP het volgende telegram aan het bestuur dezer partij gezonden: „De Nederlandse Katholieke Volks party wenst u van ganser harte geluk met schitterende overwin ning in de strijd voor Christelijke beschaving en vrijheid van Euro pa"" ALBERING, secr. De Gasperi stemt voor de vryheid. Togllatti glimlachte nog, toen hy aan de stembus stond Argentinië leverde niet en België slecht vlees yELFS op bescheiden basis van het tegenwoordige vleesrantsoen kan de Nederlandse veestapel niet in de behoeften van de bevolking voorzien. Nederland blijft daardoor voorlopig behoefte houden aan import van vlees. Voor de vleesvoorziening in de eer ste maanden van dit jaar was gere kend op een levering van 12.000 ton Argentijns vlees. De eerste helft is vrijwel geconsumeerd, de leverantie van de tweede helft is door Argenti nië geannuleerd. Er was vlees ge kocht van België tot een hoeveelheid van 4000 ton. Deze partij beantwoord de echter niet aan de gestelde eisen. Onder deze omstandigheden trad een bedreiging van het vleesrantsoen op. Het eerste gevaar is thans afgewend doordat in de ontstane leemte in de import deels is voorzien. Een ruil- transactie met België had tot resul- taate dat ons land de beschikking kreeg over in totaal 3000 ton bevro ren schapenvlees, welke hoeveelheid in het najaar wordt vergoed met le veringen van vers schapen- en var kensvlees. In deze transactie ligt ook de verklaring van de aanwezigheid van dit blijkbaar niet by allen gewil de schapenvlees, dat de laatste tijd in distributie is gebracht, derhalve ter handhaving van het vleesrant soen. België zal daarnaast 2000 ton uit Deense en Ierse aanvoer ingevroren vlees leveren en bovendien nog 2000 ton Argentijns vlees, dat in Engeland opgeslagen ligt. Uit een Engelse leve rantie van 3000 ton Argentijns vlees zal een voorschot van 1000 ton wor den verleend. Het gevaar is dus in eerste Instan tie gekeerd, doch volledige zekerheid van import en daarmede van een on gestoorde vleesrantsoenering is er voor de maanden Mei en Juni, in wel ke tyd er een kleine aanvoer van Ne derlands slachtvee is, nog niet. T7KRMOEDELIJK op 28 April Ml te Amsterdam arriveren het troepen- transportschip „Zuiderkruis". Met dit schip repatriëren: E. W. de Bel, te Krabbendijke; A. Boonman, Ovezande, A. Deurloo, Kortgene, G. Dockheer, Middelburg, L. Goedegebuure Tholen; H. Griep, Ier- seke. D. Koole, Souburg, J. Korstanje. Kloet Inge, A. Koster, Middelburg E. Lansu Clinge, J. Lous, Vlissingen, H. Meulmeester, Vlissingen, A. Nieuwen- huize, Yerseke, C. Polderman, Veere, W. Roth Middelburg; J. Stroo Vlissin gen, A. Sturm, Veere; S. Ton, Nw. en St. Joostland; A. Vleugel, Goes, P. de Vries, Middelburg W. Catsman, Hulst, J. Corstanje, Goes; A. Kamermans, Vlissingen, F. Taalman, Hulst, P. van Waterschoot. Temeuzen, M. Hoger- heide, Tholen, J. de Pagter, Domburg; F. van Wolffelaar, Boschkapelle. p"en gewaarschuwd man telt voor twee, zegt het oude spreekwoord, en we kunnen veilig aannemen, dat een man als de Italiaanse minister president zelfs vor een dubbel ge waarschuwd man kan tellen! Dat me nen waarschijnlijk ook de socialisten zowel de gematigden van Saragat als de links georiënteerde van Nenni. Allereerst hebben de Saragat-socia listen besloten zich met de mannen van Lombardo (een tweede gematig de groep) voorgoed te verbinden en vervolgens gaan de geruchten, dat zich weer een nieuwe groep van Nen ni zal afscheiden om zich bij Saragat te voegen: deze nu zal wel door de Gasperi worden uitgenodigd in de re gering een belangrijke taak te ver vullen. Het doel van de Gasperi is een voudig en eerlijk: het bestendigen van de ware democratische vrijheid mét een gemeenschappelijk samen gaan van alle vrije democratische volken ter wereld. Italië heeft hem deswege het volle vertrouwen ge schonken en in het nabije verleden I JJE VIERDE DAG in het proces tegen Anton van der Waals bracht een der reeds heeft hij bewezen dat vertrou- belangrijkste illegale groepen, het „Nationaal Comité" voor het voetlicht, wen waard te zijn. gchreieder bleek bij de verhoren over een geheugen te beschikken, waar- Longo, de man van de „Pantser- mee hij op iedere kermis groot succes zou kunnen boeken en uit diens relaas vuist van Togiiatti" heeft gedreigd 0ver de activiteit van v. d. Waals bleek, dat deze verrader ook op een gege- met „spanning tussen volk en rege- veri moment een tekort aan vernuft had en door de S.D. op non-activiteit règering^werd opgènLriri daymen tl j werd gesteld' Inmidde]s Pierden bij de behandeling van het oprollen van T^UIZENDEN Katholieke vrouwen zyn Woensdag naar Utrecht ge reisd om er de grote landdag van het Centrum van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging by te wonen. Uit Breda was ten gerieve van de Zeeuwse en Brabantse vrouwen zelfs een extra-trein ingelast om hen te vervoeren. Van welke betekenis de landdag geacht werd, viel af te leiden uit de tegenwoordigheid van Z. E. Kar dinaal de Jong. Het onderwerp, dat de hoofdschotel vormde, luidde „Wat is de taak van de vrouw in deze tijd". De arbeiders vrouwen hadden als inleidster mej. M. d. Poorter, landelijk leidster van de K.A.V., de boerinnen luisterden naar een voorgelezen rede van mej. Casdijn van de Belg. Boerinnenbond en de leden van het Gilde naar mej. dr. A. de Waal. Deze drie spreeksters gingen er van uit, dat de vrouw naast haar taak in huis, medewer king moet verlenen aan het alge meen welzijn. Zij is tenslotte ook deel van het algemeen welzijn en mag niet afzijdig blijven als de ge meenschap roept. Zo wil het ook de H. Vader en zo kan het ook als zy meeleeft in het organisatie-wezen. zich hevig over verwonderde, hoe hy de communistische agitator na mens het Italiaanse volk kon of durf de spreken. De Gasperi heeft nu de ieiding: zijn doortastende moed, xsjn oprechte vaderlandsliefde en zijn be kwaam beleid zijn waarborg voor 'n j zegenrüke toekomst. de „Dienst Wim" de steden Bergen op Zoom en Vlissingen de revue. Een plan om Goering te ontvoeren bracht sensatie. De zuster van Z. H. de Paus gaat naar «et stembureau. Zij is 76 jaar oud en reeds 15 jaar verlamd. Jy/JAANDAG 3 MEI zullen de voor- zitters en enkele leden der beide Kamers bij het Engelse Parlement op bezoek gaan. Zij worden 8 Mei op bchiphol tèrug verwacht. j® ,aan de jongens in Indië ter jaar een v v.»®1 gouden Kroon- zorgen Joblleumpakket te be- Warm weer. In het Zuiden en Westen van het land tijdelijk meer bewolking met plaatselük cnTelé regenbuien, hier en daar melon. weer. Matige wind tussen Oost en Vandaag zon onder 19.47 uur Maan onder 5.05 uur. Mortren 7n« op 5.29 uur. Maan op 18.37 uur JJET IS KOOS VORRINK, die als centrale figuur van de groep „Na tionaal Comité" voor getuige op- j treedt. Hij kan niet beter doen dan de j uitstekend gesystematiseerde uiteen zetting van Schreieder. die alle agen ten met naam en voornaam en datum van dropping en arrestaties uit zijn hoofd blijkt te weten, onderschrijven. Hij voegt nog een beschrijving van zijn arrestatie daaraan toe. De eerste gedropte agent, welke Schreieder te pakken kreeg, had een kinderfoto bij zich, waarop een adres geschreven stond. Later werd door Radio Oranje doorgegeven, dat de agent nar dat adres moest gaan met de foto om contact op te nemen: van der Waals nam de taak van „agent' op zich. De rest laat zich raden Schreieder vertelt ook, dat van der Waals hem eens van een plan vertel' de om Goering te ontvoeren: de di recteur van de Fokkerfabrieken, de heer Tijen, zou dit plan hebben op gezet en hebben willen uitvoeren bij een bezoek van Goering aan de fa briek. Dies moest Tijen zonder par don worden gearresteerd, hetgeen prompt geschiedde. Dat hij nu, na 2(4 jaar Duits concentratiekamp te heb ben doorgemaakt, nog kan komen ge tuigen, is meer geluk dan wijsheid. En zo gaan de schanddaden van de verdachte voort, totdat in de middag zitting de „Dienst Wim" ter sprake komt. Deze groep hield zich bezig met spionnage en had contact met 't buitenland. Het spoor leidde naar Ber gen op Zoom, waar Juten de leiding had. Van der Waals zag kans zich in te dringen en kwam namen te weten van medewerkers uit Vlissingen en Apeldoorn. Hij lokte Juten mee naar een park om het z.g. in kennis te brengen met zijn plaatsvervanger voor het geval dat hij zelf naar Londen was het gevolg was dat Juten werd ge arresteerd en dat de „Dienst Wim" volkomen werd opgerold. Er werden aanvankelijk 70 mensen gearresteerd, vier en veertig werden door de Duit sers ter dood veroordeeld. De meeste vonnissen zijn om niet opgehelderde reden echter gelukkig niet voltrok ken. De getuige Juten vertelde, dat van der Waals hem een revolver had aan geboden, een middel van de verrader om zijn slachtoffers bij arrestatie des te gemakkelijker tot de „zware ge vallen" te kunnen rekenen. „HEB JE HET NU NAAR JE ZIN?" pEN MOOIE ROL speelde ook de ex-koerierster W. Proost, die als getuige in deze zaak werd gehoord. Zij bevestigt, dat zij na de arrestatie van Juten bezoek kreeg van v. d. Waals, die beweerde, dat hü kwam om de papieren van de „Dienst Wim" in veiligheid te brengen. Deze papie ren had Mien Proost reeds gedeelte lijk verbrand en, na ze in een kloos ter te hebben gesorteerd, gedeeltelijk veilig opgeborgen. Zij zeide, dat zij van geen papieren wist, waarop van der Waals antwoord de, dat het belangrijk was, dat er ver der gewerkt zou worden. Maar alles bij elkaar kwam hij zo niet veel ver der. Toen vroeg hij haar een brief te kere Juten, waarop ik zei, dat hij oud kere Juten, waarop ik zei, dat ik oud en wijs genoeg was dat zelf te doen. Toen ik nog weigerde een brief weg te brengen naar Roosendaal, ging hij weg. Maar even later kwam hij te rug met een geladen revolver in de hand en in gezelschap van een tweede man. Zij arresteerden mij en ik werd naar Scheveningen gebracht, aldus de getuige, en tijdens de autorit probeer de hij voortdurend mij uit te horen. Na zes maanden werd Mien Proost eindelijk verhoord, waar v. d. Waals ook weer bij was. Hij maakte van de ze gelegenheid gebruik om op te mer ken: „Hebt je het nu naar je zin? Je lijkt nu wel een nonnetje in je baaie rokken". Getuige heeft van 5 Augus tus af in Duitsland gevangen gezeten en is nog steeds onder dokters behan deling EEN ONTROEREND DOCUMENT. ■^ADAT v. d. Waals de arrestatie van Groenendijk in Vlissingen nog had ontkend, welke ontkenning werd weer legd ter zitting, werd een afscheids brief voorgelezen van de later neer geschoten J, W. Winterdijk aan zijn verloofde: dit ontroerende document tie van de Bank. aanhoorde zelfs een man als van der Waals met neergeslagen ogen. hij hem telefonisch had uitgenodigd bij hem thuis in Rotterdam een paar mensen te komen arresteren. Zelfs Schreieder vertrouwde van der Waals blijkbaar niet: hij nam een paar be ambten mee. Nadat was vastgesteld, dat de ver dachte ook nog de .iood van Jbr. de Beaufort in Amsterdam op zijn ge weten heeft, werd de zitting verdaagd tot Vrijdagmorgen half tien. VLfE HEBBEN ooit gedacht toen waren we nog een klei ne jongen met een beetje fanta sie en veel bewondering voor Ju les Verne dat een reis om de wereld in tachtig dagen al een ongelofelijk opzienbarende gebeur tenis was. Later, toen we ouder werden en (in de veronderstel ling van onze medemensen) ook een weinig wijzer, hebben we be grepen, dat het veel sneller kon. Er waren immers vliegtuigen en met die vliegtuigen werden telkens maar weer nieuwe records ge maakt. Maar weer was onze be wondering in onze gedachten bij een absoluut hoogtepunt geko men, Wie zal nu onze verbazing schet sen, toen wij dezer dagen verna men, dat men er in Engeland in is geslaagd 'n raket te maken, waar mee het (theoretisch) mogelijk is een reis om de wereld te maken in dertig minuten! Nu zijn we oud genoeg om ons nergens meer over te verbazen en we wachten ge laten af, hoe lang het duurt, dat we iets horen over dertig secon den JJE SPOORWEGVERBINDING tus sen Leiden en den Haag is weer hei'strid De Spoorwegen onderzoeken nu, of de fout in de rails (slecht ma teriaal, dat niet tegen de warmte be st md v.as) oor nog op ande.t plaat sen in ons land evaar kan opleveren. Dit wordt niet waarschijnlijk geacht. TIET maatschappelijk kapitaal van de Ned. Bank is door het aanne men van een onderwerpeljjke wat in de Eerste Kamer door de Staat ge naast. Dit betekent geen nationalisa- Bij de gedaehtenwisseling werd spijt uitgedrukt dat in de K.V.P. slechts één kwaliteitszetel voor de vrouw is gereserveerd. Bij de groslijststemming hoopt men er het besté van. De heer Dings, secr, van de L. L. T. B. te Roermond releveerde hoe op het platteland verschillende krach ten zullen overschieten. Emigreren is voor hen niet „het" middel, de meis jes kunnen in elk geval in vrouwe lijke richting gevormd worden om in eigen omgeving zich verdienstelijk te maken. Mej. dr. de Waal belichtte de ge zinshulp. Deze hulp werd ook nodig geoordeeld in gezinnen waarvan de vrouw een deel van haar tijd moet beschikbaar houden voor sociaal werk Gewetensplicht. TIE grote middagvergadering was der mate druk bezocht, dat zeker 2500 vrouwen in twee zalen van Tivoli moesten worden samengebracht. Mej. A. Nolte heeft in een voor dracht de vraag gesteld: wat vraagt Nederland van ons? Z. H. de Paus heeft het een gewetensplicht genoemd dat de vrouwen deelnemen in het openbare leven. En het leven is haar medewerking waard, vooral wanneer dit leven steunt op Christendom en gezin. Mevrouw 3. de Kort-Luykx ver klaarde, wat de Kerk van de vrou wen vraagt! Dat is geloof en Gods vertrouwen. Gezien de grote Invloed van de vrouw op het leven, heeft zjj de taak haar gaven te gebruiken tot opgang van het mensdom. Daaronder behoren positieve daden van liefde, die de beste bestrijding van het communis me zijn. De geestelijk adviseur, rector A. J. Seheermakers, onderstreepte het gesprokene. Kardinaal de Jong sprak. Z. E. Kardinaal de Jong, richtte zich tenslotte tot de aanwezigen en zei dat de Katholieke Vrouwenbe weging niet alleen de goedkeuring der kerkelijke overheid heeft, maar dat deze ook dankbaar is voor de krachtige steun, in deze stormach tige tijd van de katholieke vrou wenbeweging ondervonden. Het is voor de kerkelijke overheid een vreugde te kunnen constateren, dat haar oproep door de Katholieke Vrouwenbeweging is gehoord en met grote geestdrift is ontvangen. De katholieke vrouw kan haar liefde en toewijding in dienst stellen van de mensheid. Een landdag als deze kan daartoe veel bijdragen. Z. K, riep dan Gods zegen af over het werk der vrouwenbeweging. Telegrammen werden verzonden aan Z. H, de Paus en naar H. M. de Ko ningin. AIEVROUW ROOSEVELT werd door Z. K. H. Prins Bernhard naar Londen gevlogen. Daarop vertrok de Prins voor het herstel van zijn ge zondheid voor enige tijd naar Zwit serland. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. VOOR HET TIJDVAK van 25 April t.m. 8 Mei 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 804: 331 melk: 5 liter melk. 333 melk: 7 liter melk. 336 vlees: 100 gr. vlees. 337 vlees: 300 gr. vlees. 338, 339 boter: 250 gr, boter of margarine of 200 gr. vet. 352 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen puddingpoeder, ver micelli e.d. 354 algemeen: 200 gr. brood (gel dig t.m. 1 Mei)." 356 algemeen: 1600 gr. brood (gel dig t.m. 1 Mei). 357 algemeen: 50 gr. thee. 358 algemeen: 250 gr. kaas of 312t4 gr. korstloze kaas. 359 algemeen: 125 gr. koffie. 343 reserve: 800 gr. brood (geldig t.m. 1 Mei). 346 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 1 Mei). BONKAARTEN KD, KE, 804: 833 melk: 12 liter melk. 836, 837 vlees: 100 gr. vlees. 838 boter: 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet. 839 boter: 125 gr. boter of mar garine of 100 gr. vet. 852 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen puddingpoeder, ver micelli e.d. 854 algemeen: 200 gr. brood (gel dig t.m. 1 Mei). 856 algemeen: 400 gr. brood (gel- t.m. 1 Mei). 858 algemeen: 100 gr, kaas of 125 gr. korstloze kaas. 843 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 1 Mei). BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, MD, MF, MG, MH 804 (bijz. ar beid, a.s. moeders en zoeken). Geldig z(jn de bonnen van strook D. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 April worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 26 April mag wor den gekocht. ÜVENALS het vorige jaar zal, ten- einde de winkeliers in de gele genheid te stellen hun zaken enige tijd voor vacantie te sluiten van 4 Juli t'm. 11 September a.s. inplaats van iedere week, eenmaal per veer tien dagen een bo'nnenlijst worden ge publiceerd. De bonnen, welke normaal over twee weken verdeeld worden aangewezen, zullen dan in één lijst worden bekend gemaakt. De eerste bonaanwijzing voor 14 da gen zal dus zijn op 2 Juli, de laatste op 27 Augustus. In de tijdstippen, waarop de détaillisten de bonnen bij de distributiediensten moeten inleve ren, wordt geen wijziging gebracht. Détaillisten, die dus hun zaak wegens vacantie wilen sluiten, dienen maat regelen te nemen om op de voor hen vastgestelde dagen de bonnen te doen inleveren. Het publiek moet er rekening mee houden, dat het als gevolg van deze regeling een week eerder de beschik king krijgt over de artikelen, welke gewoonlijk in de tweede week wor den aangewezen. Matzes en toast bonvrij Tt/TET INGANG van heden zijn mat- zes en toast zonder bon verkrijg baar. De vervaardiging van deze pro ducten is beperkt, zodat het niet mo gelijk is ongelimiteerde hoeveelheden te kopen. In opdracht van Schreieder ging v. d. Waals een reisjes naar Zweden ma ken in September 1943 om uit te zoe ken of daar nog radio-contacten met Engeland werden onderhouden. Hij bracht geen tastbare resultaten mee naar huis, voornamelijk omdat men hem daar niet vertrouwde. Een en an der bezorgde hem „non-activiteit". Na Dolle Dinsdag kwam hij nog eenmaal met Schreieder in aanraking, nadat JJET „bandenvoorschrift" voor de triptieken naar België is nog al tijd van kracht. De ANWB waar schuwt eenieder ten deze attent te zijn. Eveneens adviseert zij tijdelijke rijvergunningen door definitieve te laten vervangen. J\E RAAD van Amsterdam heeft een zevende wethouder benoemd: Mr. J. J. v. d. Velde (Arb.). De C.P.N. verliet voor de stemming de zaal. JJET is de laatste dagen zuk mooi weer geworden, dat we op dringend verzoek van Tante Sidonie haar pleegkinderen Suske en Wiske een tijdje vacantie hebben gegeven om van hun vermoeienissen te bekomen. Dat hebben ze eerlijk verdiend; hielden ze ons niet enkele jaren achter een trouw dag aan dag gezelschap? MAAR NU!. Een professor heeft enige tijd geleden een studie gemaakt van het vroegere wereldrijk Atlantis, dat moet hebben gelegen tussen Amerika en Europa-Afrika, waar nu de golven van de Atlantische Oceaan spoelen. Volgens de Professor zijn er nog enkele delen van dit wereldrijk gespaard gebleven, toen de Oceaan het ver zwolg. We hebben er twee reporters, medewerkers van de pro fessor op uitgezonden en deze hebben in beeld en schrift verslag uitgebracht. STEVE EN MIKE de beide helden van dit verhaal beginnen morgen hun verslag van hun adembenemend avontuur onder de titel; HET VERZONKEN WERELDRIJK Vele malen heeft hun leven in gevaar verkeerd, steeds weer slaagden ze er in door hun onverschrokken optreden zichzelf en hun vrienden uit de moeilijkste situaties te redden. Evenals Suske en Wiske zullen ook spoedig STEVE en MIKE zich vele goede vrienden onder onze lezers en lezeressen hebben verworven. Aantal Percentages stemmen Gekozen Toege- Totaal voegd Partijen Christen-democraten Volksfront Socialistische Unie Nationaal Blok Republikeinen Monarchisten Sociale Beweging Overige Partijen Bij de Senaatsverkiezingen was de minimumleeftijd der kiezers 25 jaar De toegevoegde leden zijn die, welke op grond van hun verdiensten" in het verzet zonder stemming voor een Senaatszetel in aanmerking komen 10.740.131 47.9 130 18 148 6.955.229 31.— 74 45 119 1,580.722 7.— 12 12 24 1.364.741 6.1 9 19 28 9 637.433 2.9 3 6 436.597 2.— 4 4 8 244.646 1.1 1 1 467.684 2.— 3 4 7 236 98 334 ZETELS 1948. STEMMEN EN ZETELS 1946. Christen-democraten Volksfront Socialistische Unie Nationaal Blok Republikeinen Monarchisten Sociale Beweging Overige partijen Gekozen Toegev. 303 178 29 15 6 12 4 5 552 Bij de parlementsverkiezingen van 2 Juni 1946 waren de stemmen der Italiaanse kiezers als volgt over de belangrijkste partijen verdeeld: Chr.-dem. 8.830.208 (35.2 pet.) 207 Socialisten 4.744.749 (20.7 pet.) 115 Communisten 4.342.722 (18.9 pet.) 104 Dem. Unie 1.559.417 6.8 pet.) 41 Uomo Qual. 1.209.918 5.4 pct.( 30 Republikeinen 997.690 23 22 Andere partijen 36 Bij de Kamer-verkiezing is de leef- Sinds 1946 hebben de socialisten zich tijdsgrens 21 jaar. De verdeling van gesplitst in een linkse Nenni-groep de 22 overschotzetels is een schat- en een rechts georiënteerde Saragat- groep. 4 4- 4 3 3 2 2 ting. TNE REGERING kan, dunkt ons, te- vreden zijn over de ontvangst, welke het wetsontwerp inzake, de. Grondwetsherziening heeft genoten in de afdelingen der Tweede Kamer. In het Voorlopig Verslag komen over de Indische paragrafen zes groe pen van leden aan het woord. Er zijn „verscheidene leden", die van het ontwerp niets moeten weten. Dat zijn de anti-revolutionairen. Er zijn „verscheidene andere leden", verwijzend naar de minderheidsnota- Stokvis, waarin werd voorgesteld in de Grondwet een blanco-mandaat te ge ven voor alle gewenste veranderin gen. Dat zijn de communisten. Er zijn „verschillende leden", die 't onderwerpelijke voorstel niet a priori verwerpelijk achten. Maar ze komen met een stel scherp gestelde vragen ten aanzien van de Unie en de positie van de Kroon. We menen hier de V. V.D.-ers te herkennen. Er zijn „verschillende andere leden" die zich in het algemeen met de strek king van het ontwerp kunnen ver enigen, hoewel zij nadere concretise ring door de Regering beslist nood zakelijk achten. Zij maken zich daar bij volledig los van de politiek, welke het zittende Kabinet met betrekking tot het Indische probleem heeft ge voerd. Hier hoort men de stem der Christelijk-Historischen. Er zijn „vele leden", die het voor stel met instemming begroeten. Alleen betreuren ze het,1 dat niet nog iets verder was gegaan met het geven van positieve Inhoud aan de voorgestelde grondwettelijke tekst, o.a. met betrek king tot de souvereiniteit en het hoofd der Unie. Dit is de mening der katho lieken. Tenslotte zijn er „vele andere le den.", die zich met het ontwerp kun nen verenigen, maar groot be zwaar hebben tegen het eisen van een twee-derde-meerderheid voor wetsontwerpen, welke afwijking van de Grondwet beogen. Deze leden zijn intussen bereid een en ander als com- promis te aanvaarden. Het is duide lijk, dat dit het standpunt van de P. v. d. A. is. A Is we zo de staalkaart van me- ningen beschouwen, dan weten we dadelijk, dat het ontwerp zeker in eer ste lezing de eindstreep haalt. De re geringspartijen zijn er vcor en dat is al voldoende. Doch er zal waarschijn lijk ook al dadelijk een breder basis onder gelegd worden. De Christelijk- Historischen -r wier partij-dagblad onverdroten het afwijzende Rijkseen- heid-standp^nt blijft verkondigen zijn vrij mild in hun oordeel. De V.V. D.-ers die een scherpslijper als Mr Vonk in hun midden hebben, houden zich strakker gereserveerd. Het is 'n eigenaardig hand-uitsteken en weer terugtrekken, dat zij vertonen. Eerst heet het: niet a priori verwer pelijk. Dan: Maar we willen precies we ten wat de regering onder de Unie ver staat. En komen er nu twee of drie Kronen? Vervolgens: Gedane zaken nemen nu eenmaal geen keer, we zullen er ons hoewel node bij neerleggen. Dan weer: Al stemmen we nu voor, dit betekent nog niet, dat we het in tweede lezing ook zuilen doen Men krijgt sterk de indruk, dat in de boezem der V.V.D. hierover ook nog een strijd gaande is. Maar met dat al is er toch goede kans, dat de mannen van Oud en Stikker de anti-revolu tionairen alleen in de oppositie-kou zullen laten staan. Die moeilijkheid zou sterk vermin deren, als het lukken mocht de rege ringsbasis zelve te verbreden. Dan immers zou, alvorens een ontwerp in de Kamer komt, de strijd in de Ka binetsraad reeds zijn uitgestreden. Dit alles dan in de veronderstel ling, dat de verkiezingen geen grote verschuivingen in de politieke leg kaart te zien zullen geven. Er blitft, gezien deze stand van za ken, veer voor te zeggen naar verbre ding van het regeringsfundament te streven. Mits daardoor het gezond vooruit strevend beleid op andere terreinen niet in het gedrang komt. Na 65 zetten kwam de zege £)E partij Reshevsky-Keres uit de dertiende ronde, die Maandag avond werd afgebroken eindigde na 65 zetten in een overwinning voor Keres. De partij Keres-Botwinnik, die eergisteravond tijdens de 15e ronde werd afgebroken, werd Woensdag voortgezet, maar de partij werd na de 63e zet opnieuw afgebroken Op 23 April zal de partij nogmaals worden voortgezet. De stand luidt thans: Botwinnik 8 (en 1 afgebroken par- tijd) uit 12. Keres 6.5 (en 1 afge broken partij) uit 12; Reshevsky 6 uit 12; Smyslov 5.5 uit 12 en Euwe 3 uit 12. EERSTE HAMER begon gister» middag met het behandelen van de begroting voor Overzeese Gebieds delen. Deze morgen wordt het debat, dat nauwelijks was begonnen, voort gezet.

de Stem | 1948 | | pagina 1