De Italianen hebben gewonnen De vierde zoon vrij van In U eren wij de vrouw Het beheer van Palestina Rost v. Tonningeo onttrok 24 millioen aan de schatkist Classificatie onbillijkheden Antwoord uit Italië Vijf-Landen-Pact ook voor Overzees gebied IN 'T KORT De Marshall-cijfers bekend Benelux als Unie VIERDE JAARGANG No. 1055 WOENSDAG 2 1 APRIL 1948 Minstens 46°/0 voorde Christen-democraten „De Pantservuist" van Togliatti Samenwerking van katholieke partijen der Benelux Tweede Kamer Ons leger „zo groot mogelijk DE, MOORDENAAR van Baron van Harinxma thoe Slooten, in leven lid van de Rechtbank te Leeuwarden, hoorde de doodstraf tegen zich uit spreken. Koeler Trein liep uit de rails zwaar gewonde te Alphen VJS. willen verantwoor delijkheid delen 599.600.000 dollars Voor Nederland D* Eleanor Roosevelt, eredoctor van Utrecht Staat procedeert tegen wofiteurs Eerste Kamer Economische situatie niet zonder uitzicht WÊÈÈÊï^ÈÊÊÊwÊÊi aHÉ Het sprookje van het goedkope platteland 1950 Heilig Jaar Euwe dwingt Reshevsky remise af •fjr- 'ty-i Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. - Redactieraad. A. F. J. Aernoudts; C. J v Hooteghem; A. L®"gen^..rsJ' Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechteu Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling Per wwr" taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bij met pos es ellmg) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Pnjzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor Qod. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwseh-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 108 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. TAE ITALIANEN HEBBEN GEWONNEN" schrijft het monarchistische blad ff*-* „in Italia nuova", daarmee in een enkel woord aangevend, dat deze verkiezingsstrijd ging tegen invloeden die niet-Italiaans zijn. Welnu: zij heb ben gewonnen. Zo verwacht het Vaticaan, dat de Christen-democraten ten minste 46 procent tegenover de communisten hoogstens 28 procent van het aantal stemmen op zich zullen verenigen. De tot nu toe officieel voor de Senaat bekende uitslagen wijzen zelfs voor de Christen-democraten 48 pro cent aan. gaan. Met dat al zullen we hopen, dat het nimmer nodig zal zijn. De kansen daarop worden overigens met deze uitslag van de Italiaanse ver kiezingen, die ver naar Oost en West hun invloed zullen doen gelden, ver heugend klein: het communisme zal er zich van bewust worden, dat de vrijheidslievende democratiën ook daadwerkelijk Halt" kunnen en dur ven roepen. Om 22.30 uur gisteren waren voor de Kamer de volgende stemmen ge teld in het gehele land: Chr.-democraten 9.554.614 st. (48.5 pet. Volksfront 6.330.614 (32.1). Socia- li^ische Unie 1.441.714 (7.4). Natio naai bloc 687.432 3.5). Republikeinen 463.690 (2.4). Monarchisten 430.006 (2.2). Ital. sociale beweging 370.191 (1.9). Andere partijen samen 411.931. TN DE VORIGE NACHT, toen de eer ste uitslagen binnenkwamen, juich te en dansté een geestdriftige menigte in de straten en op de pleinen van Ro me, carabinieri werden toegejubeld en luide weerklonken de nationale lie deren. In de H. Stad behaalden de Christen-democraten dan ook tegen over de communisten een absolute meerderheid en al is dat dan niet over het gehele land het geval. Mi nister-president de Gasperi heeft uiting gegeven aan zijn zeer grote verrassing over de prachtige resul taten. Aansluitend daarop heeft hij ver klaard, dat hij in geen geval commu nisten zal opnemen in de regering, een voornemen, dat door de gematig de socialist Sarragat volkomen wordt onderschreven onder bijvoeging van de waarschuwing: zij zijn nog sterk en gevaarlijk, deze heren. Hoe sterk en gevaarlijk ze nog wel zijn, moge blij ken uit „De Pantservuist van To gliatti", een organisatie van het Rode Leger in Italië in de vorm van een ondergrondse troepenmacht onder bevel van Longo. Deze werd 28 Ja nuari 1948 opgericht en omvat tien hoofdkwartieren en van 3000 tot 10000 man en een toegevoegd Russisch of Joegoslavisch officier als deskundige Bovendien zijn er nog z.g. reserve bataljons en stoottroepen, 30 brigades van 800 man omvattend en bewapend met anti-tankgeschut en gepantserdeordineren, voertuigen. Tenslotte zijn er nog een Grondslag van deze samenwerking 1 serie groepen van 3 tot 5 man. die is de gedachte, dat de katholiek-socia- j |Ta|| ff A(j A Êtt ervoor moeten zorgen, dat bepaalde le en democratische beginselen en dei cu personen tijdig „geliquideerd" wor-1 taak van de Benelux op nationaal en den. internationaal terrein steeds belang- Dat klinkt angstwekkend genoeg, i rijker moet worden geacht, maar de verkiezingszege van de Chr.- j Eerl permanente coordinatie-com- democraten waarborgt afdoende tegen j missie is in het leven geroepen met maatregelen. Het bewijs is nu gele- J vertegenwoordigers uit de drie Party- verd, dat het volk de regerings-i besturen. Ter bestudenng van bijzon partij gaat immers niet zo maar bin-; ^ere onderwerpen kunnen werkge- nen twee jaar ttfds met meer dan 12 meenschappen worden ingesteld, procent omhoog! zich het dreigend gevaar voldoende bewust is om in een acuut geval hard tegen hard te Coordinatie-commissie ingesteld TAE KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ, de Belg. Chr. Volkspartij en de Luxemburgse Parti Chrétien Social, besloten op een bijeenkomst van 16 April een nauwe samenwerking tot stand te brengen en de politiek van den deze partijen zoveel mogelijk te eo- j Brievenactie vond weerklank vyiM DE ROOS uit Princenhage ontving gisteren al antwoord op een brief aan een textielfabri kant in Italië: „Uw brief van 10 April heb ik ontvangen; ik heb die aan zoveel -mogelijk patriotten laten lezen en ik zal daarmee voortgaan. Inderdaad ben ik een vurig strij der van de K. A. der Christelijk- democraten en ik was immer anti-fascist. Wees maar niet bang: in Italië zal de macht van het kwade niet overheersen. Laat ons voor elkaar bidden. Na de verkie zingen zal ik u uitvoerig schrij ven. Leve het vrije Nederland, leve het vrije Italië en leve de Vere nigde Staten van een vrij en de mocratisch Europa". AAN DE M. v. A. aan de Tweede Kamer betreffende het Vijf-Lan- den-pact ontlenen we het volgende: Het verdrag is, voor zover niet het tegendeel uit een speciale bepaling blijkt, aangegaan voor het gehele ge bied, waarover de vijf staten de sou- vereiniteit uitoefenen. Dat wil dus zeggen, dat het ook gesloten is voor Overzees gebied, dat niet zelfstandig is en voor welks buitenlands beleid de betrokken Regering verantwoordelijk Is. De Minister sluit zich geheel aan bij de leden, die betreurden, dat de organen der overzeese gebiedsdelen niet op de gebruikelijke wijze kon den worden gehoord en dat hier voor Suriname en Curacao een beroep moest worden gedaan op de spoedbe- handeling, welke in de betreffende staatsregeling is voorzien. Wat de belemmerende politiek be treft. welke ook door Engeland en Duitsland ten opzichte van Nederland zou worden gevoerd, zij opgemerkt, IN GEZINNEN, waarvan drie zoons I ganisatie van de Dienstplichtwet op hebben gediend, blijven de andere genomen overeenkomstig door het lid zoons van dienstplicht gevrijwaard, van de Tweede Kamer Jhr. Ruys de Gezinnen, waaruit een zoon is gesneu- Beerenbrouck (X.V.P.) ingediende veld, worden niet verder in de dienstamendementen. plicht betrokken. De al of niet uit zending van voor de tropen geschikte dienstplichtigen wordt volgens vast te stellen regelen door de Kroon vast gesteld. Deze drie artikelen wer- in de wet op de reor- 4 BEST MIDDEL rpWEE SCHILDERS waren in Den Haag bezig een huis op te knappen hoe gaat dat in deze schoonmaaktijd! Voor het verwijderen van de „oude" verf ge bruikten zij een nieuw middel van eigen vinding. Het middel werkte best: alle verf liet los. Maar toen een collega van de schilders toevallig langs het huis kwam, zag hij de patroon in een ongewone houding op de trap lig gen. Toen hij eens van dichtbij ging kijken, bleek de man te zijn bedwelmd. De schilder op de bo venverdieping bleek eveneens niet meer bij kennis: bedwelmd door de dampen van het beste verf- verwijderingsmiddel.... Van die kwaliteit kennen wij ook nog een paar middelen! DE BENELUX-CONFERENTIE van de Soc. Vakverenigingen in Am sterdam werd gisteren bijgewoond door 80 Belgen, 10 Luxemburgers en 100 Nederlanders. Er werden belangrijke onderwerpen besproken. TOHN LEWIS, voorzitter van de Ame rikaanse mijnwerkersbond, heeft in verband met de staking van 400.000 arbeiders, een boete van 20.000 dol lars gehad. TN BOGOTA werd een inter-Ameri- kaanse verdedigingscommissie in gesteld, die in geval van oorlogsdrei ging voor een van de ondertekenende staten zal optreden. JANZE EXPORT stijgt weer: 60.000 ton aardappelen van de oogst '47 zullen tegen dollar-betaling per he den worden geleverd aan de Britse en Amerikaanse zones van Duitsland TfXTRA TREINEN zullen i.v.m. de R. K. Vrouwenlanddag te Utrecht vandaag in de avonduren wor den ingelegd van Utrecht naar Til burg en naar Maastricht. •JOEGEN PONTPASSAGIERS spron- gen te Rotterdam in het water, toen de pont sterk overhelde. Zestien anderen bleven waar ze waren. Allen kwamen met de schrik vrij. TT ET NOODWEER boven Venray, (regen en hagel) veroorzaakte Maandagavond grote overstromingen. Stukken straat en trottoirs werden weggespoeld. Dit lot trof ook een pas aangelegd plein in het stadje. JN RIO DE JANEIRO werden sinds vorige week Donderdag 300 com munisten gearresteerd. Men gelooft, dat dit het begin is van een jacht op de communisten door geheel Brazilië. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Plaatselijk ochtendmist. Voorts enkele overdrijvende wolkenvel den met slechts hier en daar eni ge lichte regen met later nog een kleine kans op onweer. Iets koeler. Matige wind tussen Noord en Oost. Vandaag zon onder 19.46 uur. Maan onder 51 uur. Morgen zon op 5.31 uur n op 17.11 uur. Alleen materiële schade en stremming verkeer DIJ VOORSCHOTEN reed gisteren- morgen een personentrein uit de rails en schoof ongeveer 300 meter over dijk en dwarsliggers heen. Het treinpersoneel ging een naderende trein uit de richting Leiden tegemoet en kon door het geven van signalen een ernstig ongeval voorkomen. Dat de treinen met elkaar in botsing kwa men kon evenwel niet meer worden verhinderd. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor, maar door de materiële schade aan het elec- trische net en aan de baan werd voor de verdere dag het treinverkeer op de lijn Den Haag-Leiden gestamd. Passagiers werden per autobus en trams vervoerd. Kinderen peuterden aan oorlogstuig DINSDAGNAMIDDAG om circa een uur vonden enkele jongens van het gehucht Ter Over op een zand pad in Alphen (N.B.) een klein stuk oorlogstuig. Er werd aan het vreemde voorwerp gedraaid en gepeuterd, tot dat het op de straatstenen viel en met een knal uiteen sprong. Onmid dellijk snelden de onvoorzichtige kna pen weg, doch het 10-jarig zoontje van de heer Ant. Bernards bleel lig gen en overleed spoedig Op de berm lag de 9-j. Klaasen Josz. met ernstige verwondingen aan zijn been. Hij werd met veel bloedverlies in het Zieken huis te Tilburg opgenomen. Zijn toe stand is zorgwekkend. Als tragische bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de 15-jarige oude zoon van de uit 13 kinderen bestaande fam. Bernards, reeds eerder een ge deelte van zijn been heeft verloren door op een mijn te trappen. Na de debatten zeide Minister Fié vez, dat het ontwerp de mogelijkheid voor elk legerstelsel openlaat. Tegen over een C.P.N.-opmerking, dat het leger te duur wordt en veel te groot („Er is geen acuut oorlogsgevaar") zei de Minister terecht, dat men een leger nu eenmaal voor de toekomst opbouwt en dat bij acuut oorlogsge vaar het gevaar van „te laat te ko men" wel eens een acute nederlaag met zich meebrengen. Hij deelde nog mee, dat per lich ting ruw geschat een 7000 personen kostwinnersvergoeding ontvangen en dat in het algemeen de tegenwoor dige regeling goed voldoet. Hij wilde wel overwegen eventuele periodieke verhogingen te gaan toe kennen bij de kostwinnersvergoeding Tenslotte wees spr. erop, dat het bij dit ontwerp gaat om het beginsel het contingent troepen, voor zover de fi- nantiële omstandigheden dit veroor loven, zo groot mogelijk te doen zijn. Toen bovenaangehaalde amendemen ten waren aangenomen, werd het ont werp in stemming gebracht en aan- dat de Britse belemmeringen in de eerste plaats een gevolg zijn van de onzekere politieke en economische ont wikkeling in Duitsland. In de laatste weken is het contact ter zake met de geallieerde autoriteiten toegenomen, terwijl ook ten aanzien van de in schakeling van de Nederlandse en Belgische havens voor de- doorvoer van goederen van en naar Duitsland een kentering schijnt te komen. Ten aanzien van het Britse embar go op de levering en het vervoer van militaire goederen en materialen in het Verre Oosten, zij aangetekend dat de ondertekening van het verdrag 'n gerede aanleiding is geweest, om de ze aangelegenheid opnieuw op te ne men. De minister verwacht, dat dit tot een gunstig resultaat zal voeren. nï GEDELEGEERDE der V. S., Warren Austin heeft aan de po litieke commissie der V. N. doen we ten, dat Amerika bereid is met an deren de verantwoordelijkheid te de len voor het bewaren van de orde in Palestina. De Amerikaanse delegatie bij de V. N. heeft het ontwerp gepubliceerd voor een toekomstig beheer over Pa lestina, welk ontwerp grotendeels is gebaseerd op het ontwerp-statuut voor Jeruzalem en de 15 algemene punten bevat, die de Amerikanen op 4 April tijdens de informele bijeen komst van de Veiligheidsraad hebben bekend gemaakt. De Amerikaanse de legatie wees er op, dat het plan geen „formeel voorstel", maar slechts een basis voor besprekingen is.. ADMINISTRATEUR van het Marshall-plan, Paul Hoffman, heeft de zs\ang geheimgehouden cij fers omtrent de voorgestelde hulp verlening aan >t verschillende Euro pese landen voo^e|e?<] aan de be grotingscommissie ,n het Huis van Afgevaardigden. Daaruit blijkt, dat in eerste jaar Engeland het grootste toege_ wezen krijgt, nl. 1.324.300An jjollars. De daarop volgende bedr;-„n zi=n. Frankrijk 130:800.000 dollar!,, Italië 703.600.000 dollars, NederlVnd 599.600.000 dollars. West-Duitignd T IEF EN LEED zeventig jaar delen is om méér dan één reden ver meldenswaard: een echtpaar van resp. 93 en 92 jaar herdenken te Steenwijk op 27 April hun 70 jaar geleden ge sloten huwelijk. Beide oudjes zijn goed gezond. (Britse en Amerikaanse zo! 437.400.000 dollars. Volgens de voorstellen zal in totaa worden uitgegeven aan graan: 957 200.000 dollars, katoen 511.300.000 dollars, petroleum 379.700.000 dollars en tabak 110 200 000 dollars. Voor de voornaamste producten, die in het eerste jaar verscheept zullen worden, bedraagt de geraamde waarde voor vetten en oliën 131.900.000 dol lars. suiker 117.900.000 dollars, vlees 83.600.000 dollars, zuivelproducten: 133.500000 dollars, kolen 245.300.000 dollars, timmerhout 142.200.000 dollars afgewerkt staal 75.500. 000 dollars ko per 85.600.000 dollars katoenen stoffen 72.600.000 doll, chemicaliën 166.500.000 dollars en machinerieën 329.400.000 i dollars. De waarden der producten in mil- lioenen dollars zijn voor Nederland als volgt: Broodgraan en grofkorrelige granen 113.9 vetten en oliën 22.3 oliekoeken en -meel 13.2, suiker 2.6, vlees 3.9, zuivelproducten 1.6, rijst 0.5, katoen 31.3, afgewerkt staal 30.5, katoenen stof 40.7, machinerieën 49.2, petroleum producten 24.9, kolen 23.9, chemicaliën 21.8. 99 99 rtLAES MARTENSEN VAN 'T ROOSEVELT uit Oud-Vossemeer op het eiland Tholen, stak in 1649 de Oceaan over en stichtte de Amerikaanse tak van de Roosevelt-familie, die aan de wereld twee presidenten van de V. S. en Mevrouw Eleanor Roosevelt schonk. President Roosevelt en zijn vrouw waren neef en nicht in de vijfde graad. eerste vrouw van de wereld" ontving het ere-doctoraat in de rechtswetenschappen aan de Utrecht se Universiteit, die in haar „de vrouw" - - wilde eren. Een xo fjjngevoelde on- m 68 tegen 8 stemmen- (C.der schei ding kan slechts worden uit- d i' vergarc-r'lAg ,lS VJTrïa? gedacht door de vertegenwoordigers Donderdagavond. Lan komt het wets-. van een ToIki dat het waard is de be_ ?"twerp tot goedkeuring van hetvochten vrijheid te durven aanvaar- v ijl landen-pact aan ue orde. den mede en op de eerste plaats uit handen van haar, die de mannen steun TN het gebouw van de Hoge Raad dei- Nederlanden is gisteren gepleit in een proces van de Staat tegen de N.V. Landelijke Hypotheekbank 's-Graven- hage en de N.V. Fries-Groningse Hy potheek-bank te Groningen. Eit proces wordt gevoerd voor de Raad van bet Rechtsherstel. Toen in 1941 de heer B. J. de Leeuw door de bezetter als waarnemend se cretaris-generaal en Thesaurier- generaal van het departement van Financiën werd ontslagen, werden deze functies resp,. door mr. M. M. Rost van Tonningen en F. L. Rambonnet overge nomen. Deze handlangers van de vij and kregen zodoende de beschikking over d£ schatkist. Hiervan maakten zij o.m. gebruik door eind 1943 uit de li quiderende Delflandse- Hypotheekbank, de N.V. Landelijke Hypotheekbank te vormen en voor deze bank een volko men ongedekt crediet te openen ten laste van 's Rijks schatkist. Vervolgens werd getracht cessies tot stand te bren gen, tussen deze „Landelijke" en an dere hypotheekbanken, waarbij deze laatsten aan de .Landelijke" de hypo theken welke zij verstrekten op onroe rende goederen, die aan Joden waren ontnomen tegen de volle waarde zouden cederen. Niet alle hypotheekbanken gin gen hierop in, maar anderen deden dit 1%/riNISTER v. d. BRINK herdacht in de Eerste Kamer z()n overleden voorganger, dr. Huysmans, en betuig de vervolgens zijn dankbaarheid te genover Amerika voor de verleende Marshall-hulp. Hij wees erop, dat nu eerst de strijd voor de herwinning van de welvaart in ons land kan be ginnen. De situatie noemde spr. thans niet meer zonder uitzicht. Hij besloot zijn rede met een prin cipieel betoog, waarin hij verklaarde waarom en in hoeverre hij de gelei de economie kon aanvaarden. Daarna werd de begroting van Economische Zaken z.h.st. aangenomen. Uit de vergadering rees nog de vraag, of het juist was dat een ge middeld gezin f 2.90 per week aan subsidie ontvangt i.v.m. de Rijkssub sidie aan levensmiddelen. In het al gemeen werd aangedrongen op een spoedig tot stand brengen van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie en op de inschakeling van het bedrijfs leven bij economische aangelegenhe den. Deze gedachten werden vooral ontwikkeld door de heer Wijffels (K. V. P.). wel, aangezien de condities uiterst voor delig waren, omdat men voor verhaal gewij waard werd. Onder deze laatsten bevond zich de Fries-Groningse hypo theekbank, de voor 5.7 millioen gulden aan dergelijke hypotheken overdroeg aan de „Landelijke" hypotheekbank Op deze wijze ia in totaal ruim 24 millioen gulden aan 's Rijks schatkist onttrokken. De Staat deed nu bij wijze i van „testcase" de beide banken een proces aan, en eist nietigverklaring van de cessies en terugbetaling door de Fries-Groningse van de koopsommen. Wat voor deze laatste hypotheekbank geldt, zal natuurlijk ook gelden voor alle hypotheekbanken welke op de voorstellen van Rost van Tonningen zijn ingegaan. •iT'ii <-> - BF Mevrouw Roosevelt temidden van het Prinselijk Gezin. Dank zij de actie van t comité, dat de rechtsgelijkheid van het plat teland nastreeft is de classificatie der gemeenten gelukkig weer eens in het centrum der belangstelling gekomen. Zo men weet kent het Bezoldigings besluit eerste-, tweede- en derde klas gemeenten, wat met zich meebrengt dat de rijksambtenaren, die huh func tie in een tweede- of derde klas ge meente uitoafenen, resp. vier en acht procent mindér salaris ontvangen, dan hun collega's in de grote en grotere steden. Welke snuggerling op dit idee is gekomen weten we niet; wel zijn we ervan op de hoogte, dat de re delijkheid van dit onderscheid al gemeen wordt aangevochten, omdat de veronderstelling waarop de clas sificatie is gegrond, n.l. dat het le ven op het platteland goedkoper is, onder de sprookjes kan worden ge rangschikt. Deze week hebben we een onder houd gehad met een ambtenaar ten plattelande, die uit eigen ervaring over het goedkope buitenleven kan spreken. Een ambtenaar vertelt Tiet enige wat op de dorpen billij- ker schijnt is de huishuur. Inder daad scheelt dit een paar gulden per week, doch in geen geval wettigt dit een aftrek van acht procent, omdat deze. vooral bij de hogere salarissen neerkomt op een verschil van vele guldens per week. Bovendien hebben de dorpshuizen over 't algemeen heel wat minder comfort dan de stadswo ningen. Ook al waardeert men dit voordeel ten volle, dan valt dit geheel weg tegen de nadelen. Tot staving hiervan hoorden wij een hele reeks bewijzen. Ieder gezin, dat in een dorp leeft is aangewezen op de naastbijzijnde stad, "Waar het zijn grotere inkopen moet doen. Dat brengt dadelijk veel vervoerskosten met zich mee. Niet iedere huisvrouw kan altijd in weer of wind een twintig kilometer fiet sen en moet daarom gebruik maken van de bus. Ieder zo'n reisje kost per persoon gemiddeld f 1 en is dus een extra-uitgave voor de plattelander. Gezinnen met kinderen zijn zwaar gedupeerd wanneer die kinderen naar ULO of HBS moeten. Grote slij tage aan kleren en fietsen en bij heel slecht weer wederom reisgeld voor de bus. Woont men in een streek waar katholieke middelbare scholen ont breken, zoals op de Zeeuwse eilan den, dan plaatst men zijn kinderen zo dit enigszins kan op een internaat wat voor de geldmiddelen echter ruïnerend is. Wil men eens een goede voorstelling zien: men moet naar de stad. Per bus kan men er heen doch niet terug om dat na negentien uur deze diensten stil liggen in de Zak van Zuid Beve land. Alleen per taxi kan men huis waarts. wat de entreeprijs met een paar gulden extra belast. Leve het goedkope platteland! Ts men op een dorp hoofdambtenaar dan behoort men tot de elite en al ler ogen zijn op je gevestigd. Na burgemeester en pastoor worden je allerlei intekenbiljetten gepresen teerd en om zijn prestige moet hij meer doen dan hij kan; ditzelfde geldt voor lidmaatschappen, donatie, enz. Zijn collega in de grote stad, met dezelfde functie, is daar amper bekend en blijft daardoor voor zulke ere-uit gaven gespaard; niettemin ontvangt hij acht procent meer. Diezelfde collega loopt even de open bare leeszalen in en blijft van alles wat hem interesseert op de hoogte, terwijl de plattelander die niet ver drogen wil, dure abonnementen en dito boeken moet betalen. Niettemin houdt men bijna een tiende van zijn salaris in, wijl hij zo goedkoop leeft. „Zijn de levensmiddelen dan soms goedkoper?" „In geen geval," antwoordde men ons. Brood, vlees, melk, kruideniers waren, enz. worden verkocht tegen dezelfde prijzen dan in de stad, soms zelfs iets duurder. „En de groenten?" Onze ambtenaar lacht eens. „Ja, als men een lapje grond heeft en dat moet laten spitten, bemesten, bezaaien, bestekken en bewerken en dan de kosten optelt, eet men duur- der, dan wannneer men maar weer naar de stad „bust" om daar de groen ten te kopen. „Dus?" „De classificatie is het grootste on recht, dat men de ambtenaren in de kleinere steden en ten plattelan de aandoet en vandaar dan ook dat ieder, die de kans krijgt, probeert zijn fortuin in de stad te maken". Zo is het inderdaad. De classifica tie dient zo spoedig mogelijk te ver dwijnen. Zij is een onding, dat niet alleen de getroffen ambtenaar dupeert maar ook de geestelijke structuur van het platteland aantast. en kracht verleenden die vrijheid te verdedigen. VROUW EN MOEDER. /ANNODIG te zeggen, dat de plech- tigheid een indrukwekkende was, dat de aanwezigheid van de Konink lijke Familie en van Z. Era. IJardinaal de Jong de betekenis van deze plech tigheid tot ver boven de geëerde per soon van Mevrouw Roosevelt verhief tot een manifestatie van vaderlandse dank aan het Amerikaanse volk en aan de Amerikaanse vrouwen en dat ook onze Koningin de sociale positie van de vrouw, waarvan Mevrouw Roo sevelt de erkende voorvechtster is, zeer ter harte gaat. De gehouden toespraken van de rector-magnificus en van de promo tor, dr. S. van Brakel, waren op zich zelf uiteraard belangwekkend genoeg maar het meest belangwekkend komt het ons voor, dat gisteren een ere doctoraat werd verleend aan een vrouw, die de wereld heeft gediend in een volkomen beleving van het moederschap: zij heeft vijf kinderen en zestien kleinkinderen, en daarnaast kans heeft gezien de president van Amerika in de moeilijkste jaren van zijn leven op voorbeeldige wijze bij te staan. Tenslotte heeft Mevrouw Roosevelt zich een na-oorlogse taak gesteld, die over de gehele wereld eerbied af dwingt: de sociale positie van de vrouw, die streed voor de vrijheid van de wereld, te bestendigen en te verstevigen in het raam van een eens gezinde en naar gemeenschappelijk geiuk-in-vrede strevende eenheid. Daarom vooral en daarom mis schien wel bij uitsluiting van alle overige plechtige bijkomstigheden was de middag van gisteren in de eer biedwaardige Domkerk van Utrecht voor land en volk van Nederland een stuk onvergetelijke na-oorlogse histo rie. jyjinister van Boetzelaer is niet wat men noemt een vurig federalist. Hij vindt zichzelf al machtig vooruit strevend, omdat hij de Benelux en het Pact van Vijf mede op gang brengt. De gedachte, dat deze tijd nog stout moediger stappen voorwaarts vergt, heef hij in het Tweede Kamerdebat met aarzelingen en ontwijkingen beje gend. De Tweede Kamer zal hem nu nog wel heviger aan het schrikken hebben gebracht met het V. V. terzake van de bekrachtiging van het Pact van Brussel. Dit bevat de verklaring van vele leden, dat ze zich goed kun nen verenigen met de motie-van der Goes van Naters, welke een uitspraak vroeg over het deelnemen van Neder land aan een werkelijke rechtsge meenschap van democratische staten in federaal verband, waarbij het gezag ''tent te worden overgedragen aan een °'.meer bovennationale organen, in 't "ider op monetair en economisch ge?rl en op dat der defensie. Men acht t^et intussen verstandig de fe- deratiev. daehte a2jereerst te over wegen m strekking tot de Benelux landen, omide mentaliteit daar gun stiger is en c drje landen reeds con crete doeleinde. nastreven. Men laat 't intu.^ >t S ogelijkheid. Men draait Minister van - tzelaer a, da. delijk een plan voor O inhJjend een statuut van de econó',^ Bene_ lux. Ziehier de grondtrekken erv. a. Een Unieparlement, bi. staande uit 100 leden, waarvan te wijzen door Nederland en 50 4P"d' BelgischLuxemburgse unie. Dit p' lement zou landsgewijze voor de hel» benoemd kunnen worden door de 2e Kamers en voor de andere helft door de representatieve organisaties van het bedrijfs- en arbeidsleven, in Nederland bijv. door de in te stellen sociaal-eco nomische raad. b. Een Uniebestuur, bestaande uit bijv. 8 leden, waarvan 4 te benoemen door de Koningin der Nederlanden, 3 door de Koning der Belgen en 1 dooi de Groothertogin van Luxemburg. Een Uniehoofd, hetzij de staats hoofden bij toerbeurt, hetzij de drie ministers-presidenten. d. Een Hoog Gerechtshof, dat over geschillen tussen de partnerlanden be slist. Besluiten zouden genomen moeten worden bij gewone meerderheid van stemmen. Tot de competentie der unie zou kunnen behoren het vaststellen' van regelingen voor het gehele gebied van de Unie met betrekking tot ten eerste: migratie, immigratie en emigra tie, voorts alles wat nodig is om een ge zonde sociale en economische structuur in de Unie te bevorderen, bijvoorb. eco nomisch en technisch onderzoek, eco nomische en technische voorlichting, vestiging van bedrijven, het geld- en credietwezen, het deviezenbeheer, de sociale en arbeidsverhoudingen, de werkgelegenheid, belastingen op het bedrijfsleven, In- en uitvoerrechten en accijnzen. Tenslotte alles wat nodig is om een gunstige conjunctuur in de Unié te be vorderen, als daar zijn de distributie van grondstoffen, de economische be trekkingen met het buitenland en de politiek van openbare werken. HEL STAAT NU VAST, dat Z. H. de Paus op Hemelvaartsdag van dit jaar ertoe zal overgaan het jaar 1950 tot Heilig'Jaar uit te roepen. Uit gebreide voorbereidingen voor de ont vangst van pelgrims, die enkele maan den geleden tot een gunstiger tijdstip werden uitgesteld, zullen dan her nieuwd worden. Uitwisseling van bouwvak arbeiders Een Bergen op Zooms plan De heer Pasner, directeur van het Arbeidsbureau te Bergen op Zoom heeft een plan ontworpen dat beoogt een oplossing te geven van het. ar beidsprobleem in de woningbouw door aan allen in het rayon gevestig de of werkzame aannemers of bouw ondernemingen, die geen nieuwe wo ningen bouwen, vrijwillig de verpüch ting te aanvaarden een of meer bouwvakarbeiders tijdelijk af te staan t.b.v. de woningbouw. Dit plan heeft van verschillende zijden de aandacht getrokken. Er heeft o.m. een bespreking plaats gehad tussen dhr. Passier met de heren Haver- mans, voorzitter van de aannemers- groep W.-Brabant, Weyts, commissa ris van de R.K. Bond van Bouwpa- troons, jhr. mr. Laman Trip, alg. secr. van de Raad van Bestuur van het bouwbedrijf. Het is niet onmoge lijk te achten dat bovenge noemd plan door de betreffende mi nister wordt overgenomen. Het resul- taa van de B. op Zoomse actie is ge weest dat uit diverse plaatsen in het land aanbiedingen van particulieren zijn binnengekomen om in het Mar- kiezaat te gaan werken, zodat niet al leen in het tekort van bouwvakar beiders werd voorzien doch men zelfs enkele werkkrachten voor uitwisseling in reserve heeft. be- ,aan e l^atuurlijk kwamen er ook leden met bedenkingen tegen dit plan aanzet'ten. Zij wilden meer geleidelijk te werk gaan. We geloven echter, dat men in een tijd, die zich kenmerkt door sprongsgewijze veranderingen, niet te huiverig moet zijn voor de stoutmoe dige greep en de snelle daad. De democratie heeft zich al te dik wijls geblameerd door schuchterheid en aarzeling, welke door brutale feiten werden overrompeld. Laat men nu go- rust eens blijk geven van een grootse visie en snel tempo bij de verwezenlij king. Het achter de feiten aanlopen heeft de internatinale politiek tussen de beide wereldoorlogen tot zulk een ver schrikkelijk fiasco doen uitgroeien. Dit wil West Europa geen tweede maal beleven. De advieslijst voor West-Brabant TN ONS hoofdartikel van gisteren wezen wij op het feit. dat de ad vieslijst voor de Kieskring Tilburg reglementair te weinig namen bevat. Tevens spraken wij het vermoeden uit, dat de kiezers bij de groslijst stemming wel gelegenheid zouden krijgen de lijst aan te vullen. Dat was een onjuist vermoeden. Om de dood eenvoudige reden, dat er geen can- didaten meer zijn. Wel waren er in de Kieskring Tilburg meer personen aan gewezen dan de 10, welke thans op de advieslijst staan. Doch die zijn al lemaal op andere lijsten terecht ge komen. Partij Keres-Botwinnik afgebroken Tl F PARTIJ Reshevsky-Euwe uit de 15e ronde van 't wereld- schaaktournooi werd na de 27ste zet remise gegeven. De partij Keres-Botwinnik werd na de 42ste zet -afgebroken. Bot- winnik heeft een pion meer. De stand luidt thans: Botwinnik 8 en 1 afgebroken partij uit 12. Reshevsky 6 en 1 afgebroken partij uit 12. Keres 5L, en 2 afgebroken par tijen uit 12. Smyslov 5uit 12. Euwe 3 uit 12. GINDS ACHT MAANDEN werden ruim 192.000 ontheemden opnieuw gevestigd, waarvan 3243 in Nederland en 17.001 in België. V

de Stem | 1948 | | pagina 1