Zelfs geen rode lippen SS drijf EK aleur Dongen steunt de priesteropleiding Koning Leopold was zichtbaar ontroerd Rotterdam zag ware Rode Duivels „Slechts" werktuig van de S.D. LEN JSJE ybaar eriaal r yiERDE JAARGANG No. 1053 m ECTEN. Goes wwerkec MAANDAG 19 APRIL 1948 IN 'T KORTi Ruim 75 pet. der Italianen bracht de eerste verkiezingsdag hun stem reeds uit Tot nu toe overal rustig Overdracht der f 100.000 aan Mgr. Baeten HET WAS of de stralende voorjaarsmiddag luister wilde bijzetten aan deze voor alle Dongenaren zo bij uitstek heerlijke dag, waarop de f 100.000 van hen allen op plechtige officiële wijze aan Mgr. Jos. Baeten werd over gedragen. Omstreeks 4 uur werden de kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders, w.o. Mgr. Jos. Baeten, Mgr. Koenraa.dt, vicaris-generaal, Mgr. Sweere, regent van het seminarie, deken Hoevenaars, de weleerw. heer Rockx, secre taris van Mgr. Baeten, de pastoors van Bekhoven en Oomens, rector van Deursen, terwijl ook burgemeester Sweens zich daarbü had aangesloten, van de pastorie afgehaald door bruidjes en de harmonie Aurora, die het hoge gezelschap naar het Leo XlII-gebouw geleidde, alwaar de overdracht zou plaats vinden. Onverkwikkelijke bijzonderheden over Djokja Een passagier trok aan de noodrem KNALGOM Geestdriftige Belgen begroetten hem in Rotterdam Roosevelt posthuum onderscheiden Meer bewolking Vandaag komt mevr. Roosevelt in ons land m m i. NEDERLAND EN BELGIE DELEN WEER (2-2) Aantrekkelijke en spannende wedstrijdwaarbij beide partijen kregen wat hen toekwam Terlouw geen Möhring Van der Waals wandelde onaangedaan weg Via de echtgenote verried hij de man Twee minuten interview met Ad. Verlegh Krijgt de Ruhr „speci ale eenheid" uit Moskou DE BRITSE Inlichtingendienst in 'l! en en is angende WOL, 3ED en aponnen, Tevens 737-0 P BIJ try ding vanl Snuitkeveij omtotild Inj puit m t«r| jN OP ZOOM; TL—Xia—S8 xooooooo 996-0 i'elefoon 58 ►OOOOOOOO DOOOOOOOt-i 300000000 ING 750-O bestaat gele- eur. 744-0 GEN. jr Steen erug in de er te geven n heimwee, j die overie enheid. Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J- Aernoudts, C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. JJET MERENDEEL DER VROUWELIJKE stemgerechtigden in Italië heeft gisteren geen lipstick op de lippen gedaan, opdat de stembiljetten bij het dichtlikken van de enveloppe niet met rood gekleurd zouden worden. Dit lijkt slechts een pikante bijzonderheid van de eerste verkiezingsdag, maar gezien tegen de achtergrond van Rood tegen Wit en Oost tegen West' en Moskou tegen Rome en de Gasperi tegen Togiatti is het oneindige veel meer dan een gezochte pikanterie: in een simpel détail wordt hier de vaste wil van „het merendeel" gedemonstreerd, dat zelfs in verband met een stem biljet de allerkleinste schijn van rood wens! te verafschuwen en te ver mijden. 7ONDAG zijn de verkiezingen kalm erlopen, ook op Sicilië, dat te lijden had van slecht weer. Er hebben zich tot dan toe geen ongeregeldheden voor gedaan, de hoofdstraten van Rome wer den slechts bij tijd en wijle opge schrikt door enkele patrouillerende tanks en militaire formaties. Ook het verschijnen van de allergrootsten aan de stembus bracht generlei onrust: Togliatti werd bestormd door 'n leger tje fotografen en vroeg nadien ex cuus aan de verkiezingsambtenaren, dat hij hen zo lang had laten wach ten. Van de Gasperi wordt gemeld, dat hü luid en langdurig door een grote menigte werd toegejuicht, de gema-1 tigde socialist Saragat, die als lid van de Regering niet in de rij behoefde te gaan staan, zag van dit voorrecht af en wachtte geduldig op zijn beurt. Kardinaal Schuster, de Aartsbis schop van Milaan, kreeg vên de kie zers vrijwillig en spontaan voorrang, zegende de verzamelde menigte toen hij weer naar buiten trad en werd met gejuich begroet. Zelfs het weer speelt een rol in de voorspellingen, die over de uitslag worden gedaan. Men beweert, dat slecht weer gunstig is voor de com munisten, eenvoudig omdat deze ge wend zijn „door dik en dun" te gaan. Wij voor ons vermoeden, dat in de gegeven omstandigheden ook de an deren wel tegen een buitje kunnen.... Goede opkomst gEVOEGDE waarnemers schatten, dat slechts tien procent van de kiezers niet zal opkomen, voor Italië een zeer gunstig beeld. Ruim 29 mil- lioen stemgerechtigden, waarvan 15 millioen vrouwen, kunnen in deze da gen van spanning het hunne tot de uitslag bijdragen. Het is nog altijd mo gelijk, dat vrijwel allen opkomen, vooral omdat de Minister van Binnen landse Zaken daags voor de verkie- zing, nog in een radiorede ernstig te gen verzuim en de gevolgen daarvan waarschuwde. Op het persoonsbewijs komt dan 'n stempel te staan „Heeft niet gestemd" en dat brengt nogal wat onaangenaam heden met zich mee, zoals b.v. uitslui ting van bepaalde examens. Natuurlijk worden de „rechtsen" reeds nu door „links" van bepaalde verkiezingstrucs beschuldigd en men weet zelfs al te vertellen, dat de com munisten een paar uur voor de offi ciële uitslag een eigen uitslag zullen verspreiden om dan de Regering van vervalsing te kunnen beschuldigen. Toch is het gemakkelijk, dat van te voren zoiets bekend is. „Het grote uur heeft geslagen' TTET grote uur van het christelijk geweten heeft geslagen, zeide Z. H. de Paus in zijn laatste rede en het heeft er alle schijn van, dat het Ita liaanse volk zich deze woorden diep bewust is. Reeds zijn in de meeste grote steden 65 pet. van de kiezers ter stembus gekomen, in sommige zelfs reeds meer dan 70 pet. Deze cijfers spreken voor een land als het zonnige Italië boekdelen. Nog valt er niet te voorspellen over de uiteindelijke uit slag: vanavond zullen we waarschijn lijk nog niet veel meer weten: al is het mogelijk dat we ons uit enkele dis- tricts-uitslagen al een voorlopig beeld kunnen vormen: moge het gunstig zijn! De Gasperi tijdens zijn laatste rede. TT EN FOTOGRAAF werd op twee plaatsen gebeten", zo staat te lezen in het officiële bulletin van de Ned.-Ind. Regeringsvoorlichtingsdienst over het incident te Djokja. De mededeling, dat de demonstratie werd gehouden door een grote me nigte opgeschoten jongens, die door de geringe politie-afzetting niet in be dwang kon worden gehouden, te kent de toestand wel volkomen. Toen de Rijksdelegatie eenmaal en ten lan ge laatste in de auto's was beland, bogen zich enkele demonstranten naar binnen om de afgevaardigden in het gezicht te spuwen. We zullen waarschijnlijk beter doen over deze onverkwikkelijke zaak maar niet veel meer te zeggen. Het zwakke verweer van republikeinse zijde en de verklaring van de Com missie van Goede Diensten, die blijk baar weinig of niets van dit alles „heeft bemerkt" haar delegatie was dan ook als eerste uit het im mer aanzwellende rumoer verdwenen naar het hotel zullen we eveneens laten voor wat het is en ons aanslui ten bij de wens van deze commissie, dat misverstanden van deze aard en van dit gehalte niet meer zullen voor komen en dat de onderhandelingen toch rustig en succesvol voortgang irfcgen vinden. Posttrein liep op passagiers- trein 20 doden. UEN PASSAGIER trok aan de nood rem in de trein van Glasgow naar Londen, de trein kreeg daardoor 25 minuten vertraging met het noodlot tige gevolg, dat de posttrein uit Aber deen van achteren boven op de pas- sagierstrein liep en zeven wagons ver melde. Wel waren er door de machi niste en de conducteur op het laatste moment lichtsignalen uitgezet, maar ~mist verhinderde het zicht. Tot dan toe is het aantal doden ge stegen tot 20. waaronder twee babies. Er werden 21 personen gewond. pVn koor van studenten van het se- minarie o.l.v. prof. Asselbergs, voerde het Ecce Sacerdos uit, waar na pastoor van Bekhoven het woord nam. Spr. heette de kerkelijke hoog waardigheidsbekleders van harte wel kom. in Dongen. Hij herinnerde aan de dagen, dat de bewoners van Ype- laar gastvrij in Dongen werd-n opge nomen. zodat de priesteropleiding niet gestagneerd behoefde te worden. Mêre Isabelle mocht hierbij een bijzonder woord van dank in ontvangst nemen. Deze gastvrijheid was Dongen echter niet voldoende. Ieder wilde persoon lijk het zijne bijdragen en zo kwam u'teindelijk op initiatief van burge meester Sweens het idéé naar voren het seminarie een kapel te schenken. Oudere en jongere comité's sloegen de handen ineen en er is met alle knuppels gegooid, waarmee maar ge gooid kon worden. Niet in het minst hebben de „Kleine Troubadours" zich van hun taak gekweten en in ander half jaar tijd had Dongen de f 100.000 bijeen, die, aldus spr., getuigde van liefde voor de geestelijkheid en het geestelijk leven, van het diepe geloof, dat in Dongen levendig is. De kunste naar Jan Willemen heeft voor deze gelegenheid een oorkonde vervaar digd, waarin de liefde van Dongen vooi de priesters een heerlijke ver tolking vindt. Ook burgemet sier Sweens sprak zijn vreugde en dank baarheid uit over het slagen van de gevoerde actie. Zeer aardig was de samenspraak, af gewisseld met zang door de „Kleine Troubadours", die deze dag, maar nu gratis in het openbaar optraden. Dankwoorden overtuiging, dat Dongen zijn priesters steeds zal steunen, dat het niet zal blijven bij deze hulp. Door het R. K. gemengd koor Irene werd tot slot het Te Deum van Mo zart uitgevoer o.l.v. de heer van Nieuwenhui^n. UET GEBRUIK van de zoge- naamde knalkauwgom door schoolkinderen is dermate toegeno men, dat langzamerhand van een misbruik gesproken moet worden. De leerlingen van verscheidene/ scholen te Venlo kwamen deze week thuis met een circulaire vail het onderwijzend personeel, waar in om krachtige bestrijding van t euvel door de ouders wordt ver zocht.- Verreweg de meeste ouders die aan schoteltjes, bedstijlen en op de onverwachtste plaatsen in kauwgompropje grepen, zegden spontane medewerking toe.... Hf WERKENDE VROUWEN krijgen in den Haag een eigen eethuis, waar zij tegen inlevering van een gedeelte van hun boter- en vleesbonnen voor ongeveer f 1.een maaltijd krijgen. Hf 7UIVELDIRECTEUREN uit Frank- rijk, 63 in getal, zullen 21 April in ons land komen voor eeen vier daags bezoek. Hun belangstelling geldt de Nederlandse coöperatieve Zuivelin dustrie. Hf TAE VEILIGHEIDSRAAD heeft Zater dag de wapenstilstandsresolutie voor Palestina aanvaard. Nu komt het er maar op aan, dat zowel Joden als Arabieren haar nog uitvoeren Hf TAE VELUWE stond Zaterdagmiddag weer voor een deel in brand. Een automobilist, die opvallende belang stelling toonde, werd van brandstich ting verdacht. Later bleek het een dood-onschuldige krantenman te zijn met de gewone beroepsnieuwsgierig heid. Hf ÖCHELVIS is gezond en smakelijk. Toch is er een soort in de Stille Oceaan, dat een vergif afscheidt, waar van 100 gram vqldoende is om er 7000 mensen mee te doden. Hf TAE GAULLE heeft in Marseille een rede gehouden, waarin hü op de Fransen een beroep deed zich tegen het communisme te verenigen en al gemene verkiezingen te eisen om de huidige regering te vervangen. Hf TAE EERSTE Katholieke krant is in na-oorlogs Duitsland in de Franse zone verschenen: das Siebentageblatt te Mainz opgericht door dr. August Schuchert. Precies een eeuw geleden werd ook in Mainz de eerste katho lieke krant opgericht, die Duitsland ooit kende. Hf TTET PRINSELIJK GEZIN is weer voltallig in ons land terug na het verblijf van enkele weken in Zwit serland. De ziekte van Z. K. H. Prins Bernhard is nog niet geheel genezen. AT gr. Sweere, de regent van het se- minarie, zeide zeer gelukkig te zijn, en met hem alle studenten over hetgeen in Dongen is verricht. Deze daal zal bij de ingang van de nieuw te bouwen kapel, waarvan binnen kort de eerste steen gelegd zal wei den, vereeuwigd worden. Moge God Dongen rijkelijk zegenen, g-—.- en tijdelijk. Tot slot sprak mgr. Baeten, die te genover een grote weldaad een grote dankbaarheid wist te plaatsen. Lon gen heeft aan de priesteropleiding een machtige steun verleend Het is spr. TT'. M. de Koningin heeft in de re- gisters van de militaire Willems orde doen inschrijven als Ridder 1ste klasse (ridder-grootkruis) wijlen Pre sident Roosevelt, als erkenning van zijn daden als opperbevelhebber en leider van het Amerikaanse volk ge durende de tweede wereldoorlog. Weersverwachting, hedenavond: geldig tot Meer bewolking dan gisteren met hier en daar onweer. Plaatselijk ochtendmist. Weinig verandering in temperatuur. Meestentijds zwakke wind. Vandaag zon onder 19.44 uur. Maan onder 4.34 uur. Morgen zon op 5.33 uur. Maan op 15.45 uur. "A/TEVROUW ROOSEVELT wordt van daag per auto uit Brussel ver wacht. Tegen 11 u. zal zij bij 't Huis ten Bosch aankomen, waar zij door Prinses Juliana zal worden ontvan gen. Mevr. Roosevelt begeeft zich ver volgens naar de ridderzaal om daar namens de Nederlandse vrouwen te worden gehuldigd. De Prinses zal haar daarbij vergezellen. Voor Dinsdagochtend staat een auto tocht in de omgeving van Soestdijk op het programma. Des middags wordt de lunch gebruikt in het Universiteits gebouw te Utrecht met curatoren der Universiteit. Ook prinses Juliana en Prins Bernhard zullen aanzitten. H. M. de Koning en verscheidene ministers zijn voornemens de erepro motie van mevr. Roosevelt bij te wo nen. Na deze promotie heeft een re ceptie plaats in het groot auditorium. Ten slotte bestaat het voornemen, dat mevr. Roosevelt Woensdagoch tend nog een kort bezoek brengt aan Amsterdam. In het middaguur vertrekt zij van Schiphol naar Eingeland. •JOEGEN JAAR GELEDEN zagen de Belgen hun Koning Leopold voor het laatst: de stad Rotterdam had de eer getuige te zijn van de geestdrif tige begroeting door talloze Belgen aan hun geliefde vorst hij aankomst in de haven bereid. Sommigen zouden zich in hun weergaloze vreugde voor de koninklijke auto hebben gelegd om de Koning het verder gaan te belet ten: de Koning zou zijn uitgestapt en met tranen van ontroering in de ogen de omhelzingen van mannen zowel als van vrouwen in ontvangst heb ben genomen. Nadat de Koning en zijn gemalin, Prinses de Réthy, met Prins Boude- wijn de trappen van het promenade dek om negen uur in de Zondagmor gen was afgedaald, weergalmde de kade aan alle kanten van „Leve de Koning" en „Vive le Roi", duizenden Belgische vlaggetjes uit een onafzien bare rij werden heen en weer ge zwaaid, weldra was het politie-cor- don doorbroken en de treeplank van de auto werd bestormd. De kapitein van de Eemdijk ver telde een en ander over het konink lijk gezin tijdens de reis. Zo toonde hij vol vreugde een door de Koning jaren geleden zelf gemaakte foto van Java, die van een persoonlijke op dracht met handtekening was voor zien. Prins Boudewijn, zo zei de kapi tein, is een aangenaam jongmens, die veel van schaken houdt en die het met iedereen best kan vinden. De Koning en zijn gemalin lieten 'H Twee doelpuntenlinks Het eerste Nederlandse en rechts het eerste Belgtsche doelpunt. Zelfs de prachtige zweefsprong van Kraak kon er niets meer aan veiandere "VjEEN, Terlouw is geen Möhring. Want met Möhring hadden de Bel- gen vast en zeker niet de kansen gekregen voor het Nederlandse doel die zij nu als het ware kregen voorgeschoteld. Men moet ons echter goed verstaan: wij willen geenszins zeggen, dat de Amsterdammer de schuldige was van de goede kansen der Belgen, want daaraan waren Schijvenaar en van Stoffelen die gisteren stukken heneden hun nor male doen speelden - voor het grootste deel debet maar T»«-!ouw miste het foxterrier-aclitige, het onwrikbare, dat het spel van de En schede- speler zo kenmerkt Daarom kwamen de ruige midvoor^ Mer mans en de zwaai gewicht van Steenlandt heel wat meer keren vrij te staan dan in Antwerpen. En dat zij maar twee keer Kraak konden „kraken" ligt aan het onzuzivere schieten van deze twee Belgische man netjesputters. (Van onze redacteur) zich tijdens de reis alle medepassa giers voorstellen en zeide in het al gemeen, dat hij aan de gehele door hem gemaakte reis de aangenaamste herinneringen had. Om kwart voor elf arrivieerde de stoet op Schiphol, waar weer vele Belgen aanwezig waren; weer werd de afzetting doorbroken. Om elf uur vertrok het vliegtuig met het hoge uitstekend. Hij was ondanks de voor gezelschap naar Geneve. TAe wedstrijd in het Feijenoordsta- dion stak over het algemeen gun stig af bij die in Antwerpen. De Ne derlandse ploeg gaf heel wat beter partij, het combinatiespel ging vlot ter en ook technisch was er meer te beleven. Niettemin deden het de Belgen naar onze smaak ook nu weer technisch wat beter dan de Oranje-elf. Hetgeen echter niet wil zeggen, dat de Belgen de wedstrijd in Rotterdam hadden moeten winnen. Neen. het gelijke spel geeft de ver houding uitstekend weer. Op papier hadden wij recht opti mistisch te zijn. Immers het Oranje elftal zag er stevig uit. De voorhoe de leek ons goed voor meerdere doel punten. Dat is evenwel niet juist ge bleken. En wel om verschillende oor zaken. De voornaamste waren dat wij wel twee rasechte voetbalvirtuo zen op de buitenplaatsen hadden staan (Lenstra en Engelsman), doch dat deze twee daar eigenlijk niet thuis hoorden. Lenstra hoort van ori gine immers rechts te staan (hij stond nu links) en Engelsman is meer het type binnenspeler (wat hij dan ook OOOOOOO0&OOOO0OOOOOO000O OOOO0000O000O00000O00O00 steeds in Quick speelt) Daarbij kwam dat Wilkes nu eenmaal een uitge sproken zwerver geen ideale mid- voor is en het deze middag ook be wees, door of te egoïstisch te spelen, of zich slecht op te stellen. Na Schaap was Wilkes zeker de slechtste speler van de voorhoede. Toch deed Lenstra het op zijn plaats Koning Leopold vertoefde enkele uren in ons land. Men ziet hem hier temidden van een aantal journalisten op het vliegveld Schiphol. TN EEN IETWAT rustiger sfeer dan de eerste dag, te danken aan het feit dat filmoperateurs en fotografen het veld hebben geruimd, ving de tweede dag in het proces tegen van der Waals aan. ALS negentiende getuige komt de weduwe van Th. Dobbe, een lid van de illegale groep van Verstrijden en Burger uit Amsterdam, voor. Van der Waals paste ook hier zijn welbeproefde methode toe, bezocht de vrouw van Dobbe, bezwoer haar regel recht uit Engeland te komen en maak te een afspraak met haar ten behoe ve van de man. Dobbe zelf heeft aan deze afspraak gevolg gegeven, al waarschuwde zijn vrouw hem voor deze „Engelse agent". Tijdens de ontmoeting liet van der Waals het voorkomen, alsof hij hem naar Enge land kon helpen. Dobbe verdween in derdaad, zg. naar Engeland. Van der Waals zou de vrouw waar schuwen als de man in Engeland was aangekomen. Ze hoorde evenwel niets meer. Naderhand bleek ook Dobbe, na een afspraakje met van der Waals, door de S.D. gearresteerd te zijn. Via de familie Dobbe kwam van der Waals ook in contact met Verstrijden, die later eveneens werd gepakt en gefu silleerd. Schreieder geeft vervolgens een uitgebreid exposé van de zaak Dobbe. Hij gaf van der Waals nauwkeurige opdrachten en legde hem uit, hoe Dobbe gegrepen zou kunnen worden. De zaak Dobbe bschouwt hij als een onderdeel van de gehele contra-spion- nage. v. d. Waals was slechts een in strument in zijn handen. Hij zorgde voor de bom. TAE volgende zaak betreft de groep Le Griep uit Den Haag en de groep van dr. Duuring uit Apeldoorn. In het café van Le Griep aan het Spui in den Haag was van der Waals te we ten gekomen, dat Le Griep illegaal werk deed en de organisatie „Leve de Koningin" had opgezet, 'n Groep van drie personen onder wie Lassaay, was van plan het wagenpark vari de Haagse Tramweg Maatschappij op te blazen. Van der Waals had dit op een avond in het café van Le Griep gehoord en Schreieder op de hoogte ge steld. Lassooy werd op heterdaad be trapt. v. d. Waals had voor de tijd bom gezorgd. Het gehele plan van de vorm waarin de arrestatie zou geschie den was door Schreieder uitgedacht. De weduwe Le Griep wordt dan tot het verleden. gehoord. Ook bij haar was van der Waals meermalen aan huis geweest Hij trachtte te weten te komen wie de medewerkers van Le Griep waren. Op 21 Maart werden hij en zpn kame raden gearresteerd. In Januari 1942 was die groep in contact gekomen met de organisatie van dr. G. P. Duuring uit Apeldoorn Ook hiervan werden de leden enige tijd later gearresteerd. Le Griep heeft later kans gezien zijn vrouw mee te delen, dat van der Waals hem had verraden. Wanneer de weduwe Le Griep naar haar plaats terugkeert, tracht ze van der Waals een klap in 't gezicht te geven, doch een parketwachter is haar net even te vlug af en snikkend gaat zij zitten. De weduwe van de gefusilleerde J. F. J. Damm uit Apeldoorn, lid van de groep van dr. Duuring. legt ver volgens een getuigenverklaring af. Van der Waals had haar man gezegd papieren naar Engeland te kunnen brengen. Ook hier afspraken via de vrouw, die uiteindelijk tot arrestaties leidden. Evenals van Damm werden Le Griep en nog zes andere leden van beide groepen gefusilleerd. De president schorst vervolgens de zitting tot Maandagochtend halftien. Als van der Waals naar het trapje wordt geleid, dat naar het Huis van Bewaring voert, gilt de weduwe van Le Griep „vuile rover, moordenaar". En wederom moeten twee parketwach ters haar vastgrijpen om te verhinde ren, dat zij de onaangedaan wegwan delende van der Waals niet zal aan vliegen Dan hoort ook deze zittingsdag RIJVERS hem vreemde plaats een der beste der Nederlandse elf en werd slechts ge ëvenaard door Kees Rijvers, die gister weer echt ouderwets zwierf en goochelde, maar jammer genoeg nog altijd niet zijn schot juist kan richten. Engelsman be ging herhaaldelijk de fout zijn plaats te verlaten, hier door ontstond er dan een leemte vooraan, waardoor verschillende passes teloor gingen. En wat te zeggen van Schaap Ongetwijfeld heeft deze debutant geen glorieus begin gemaakt. Hij is niet de goalgetter gebleken .waarvan zo'n roep uitging. Wij hebben hem zelfs geen enkel behoorlijk schot zien lossen. Ware feu sacré VTu moet gezegd, de Nederlandse elf hadden geen makkelijk werk. Zij stonden voor een Belgisch elftal, dat bezield was van het ware feu sacré waarmee doorgaans overwinningen behaald worden. De Belgen hadden 't zich muurvast in hun hoofd gezet, eindelijk eens te zullen winnen. En werkelijk zij hebben gedurende de volle tweemaal 45 minuten als ware rode duivels voor die overwinning gevochten, zó hard zelfs, dat het soms erop leek, alsof zij ook inder daad met de kostbare twee punten naar huis zouden gaan. Dat zouden de vele Belgen, die des morgens- wa ren uitgetrokken om hun Koning Leo pold te zien, toch zo graag gewild hebben. Nu .moesten zij zich tevreden stellen met een gelijk spel; zij von den dat niet prettig en staken het niet onder stoelen of banken, dat Ne derland weer door geluk aan een nederlaag is ontkomen. Een verkeer de gedachtengang, Nederland had in derdaad geluk, maar daar staat te genover. dat België dat eveneens had. Het eerste doelpunt TTet eerste doelpunt viel na 20 min. Engelsman (die voordien al heel wat kansen had verknoeid, kansen die hem meestal door Rijvers werden aan geboden), kreeg toen de bal van Rij vers toegespeeld, die er kwiek mee was naar voren gekomen, een paar Belgen in de luren legde, naar links zwenkte en toen plaatste naar de door Anoul geschaduwde Engelsman. Zowel Anoul als Engelsman waren verrast door de vinnige pass. Anoul moest de bal laten glijden, doch Engelsman kreeg het ronde geval nog juist te pakken en vuurde langs de springende benen van de Waal een strak schot af, dat voor Daenen onhoudbaar laag in de rechterhoek verdween (1-0). Het was een mooi doelpunt uit een mooi opgezette aanval. En geen won der dan ook, dat het stadion brulde van opgetogenheid. Het gebrul was nog niet verstomd of Wilkes stond in vrije positie voor het Belgische doel. Waarom de scheidsrechter toen voor buitenspel floot, was ons en het hele stadion een volkomen raadsel. In ieder geval er ging een pracht van een kans om de score te verhogen, verloren. Maar geen nood dacht Lenstra. Hij kreeg kort daarna de bal na een tiktakspelletje van Schaap en haalde zo'n venijnig schot uit zijn schoen, dat Daenen slechts languit door het doel zwevend zijn kooi kon schoon houden. De Maastrichtenaar van Bun, die gister weer op de rechtsback plaats stond, was prima op dreef en maakte heel wat Belgische aanvallen onschadelijk. Naarmate de eerste helft ver streek, kwamen de Belgen steeds meer in de aanval. Zij zetten werkelijk uit stekende aanvallen op, vooral over rechts, waar de kleine Antwerpenaar Lenaberechts telkenmale als de weer licht er tussen uittrok om of zelf te schieten, of Mermans of van Steen- landt scoring!skansen te bieden. In deze perioed bleek dat Schijvenaar de sterke druk niet kon weerstaan en dat vrijwel alles op de schouders van Van Bun en Terlouw terecht kwam. Gelijk en 12 TTet zal misschien 1 minuut voor 't rusten geweest zijn, dat Mermans weer de bal kreeg toegespeeld. Hij maakte een omzwenkende beweging en dook plotseling voor Kraak op, die niet tijdig genoeg uitliep en de bal over zijn hoofd in het doel zag rollen (1-1) Een doelpunt getuigend zowel van uitstekend samenspel als van voetbalraffinement. Het Feijenoordstadion daverde op zijn grondvesten van het gejuich der Belgen, die hevig zwaaiden met de zwart-geel-rode vlaggetjes. Maar de Belgische kolonie had na de rust nog meer reden tot juichen. Want de tweede helft was ternau wernood een paar minuten oud, of van Steenlandt plaatste totaal bij verrassing een uiterst tam balletje langs Kraak (1-2). (Vervolg op pag. 2) Ik ben tevreden, zei ons Ad. Verlegh. de Bredanaar die lid is van de Keuze- en Technische Com missie van de KNVB. Het had 3-2 voor ons kunnen zijn en ook 3-2 voor de Belgen. Maar met het gelijke spel kunnen beiden tevre den zijn. Neen Terlouw is geen Möh ring. -- v. Bun was prima. Schijvenaar daarentegen slecht. Hij is echter nog niet geheel opgeknapt van z'n ziekte. Lenstra? Wel, dat was.... Lenstra. En ook Kees Rijvers was goed. Wilkes was dit keer niet zo goed op dreef. Stoffelen was er helemaal uit. Ruhrgebied stelt een onderzoek, in naar de juistheid van de in de W.-| Duitse pers gepubliceerde berichten.! dat een „speciale eenheid" van te Moskou opgeleide Duitse communisten uit de Sovjet-Unie in het Ruhrgebied is aangekomen om leiding te geven bi]l de strijd tegen het Marshall-plan. De „eenheid" zou bestaan uit vroe gere officieren en onderofficieren van de Wehrmacht, die in Rusland zijn ge vangen genomen en later zijn toege treden tot het „Comité vrij Duits land geleid door veldmaarschalk Paulus en anderen te Moskou. £EN 63-TAL directeuren en assistent directeuren van coop, zuivelfabrie ken uit Frankrijk komen Woensdag naar ons land teneinde een 4-daags bezoek te brengen aan de Nederlandse Coop. Zuivelindustrie. TAE JAARBEURS ontving ruw ge schat 225.000 betalende bezoekers Er werden bijna 27.000 auto's gepar keerd Verkeersongevallen zijn niet voorgekomen. J)E LUCHTAANVALLEN op Berlijn is nnn0Stte in d,e afëeloPen oorlog aan «5D.UUU mensen het leven, terwijl 70000 personen zwaar werden gewond. £JE VIJFLANDEN zullen hun per manente vertegenwoordigend li chaam. te Londen vestigen.

de Stem | 1948 | | pagina 1