10.000 kilo post naar Italië MMA's De schoolradio is gestart Verrader van der Waals voor het Hof Maandagavond reeds uitslag bekend? Ongerustheid Oovlogsbruidjes liepen weg over Oostenrijk Nog geen beslissing in Batavia IN "T KORT Sovjets overvallen repatriantentrein De zaak legen „opper" Jan Kool Vacantie- problemen VJVJlNG KEN VAN ÜARY ONDON VAN UN HOOD 1SJES EN TROOS PACKIN' MA !TE RAAF VIERDEJAARGANG No. 1051 V R IJ D A G 16 APRIL 1948 K.A.J.-vonk werd laaiende brand 950.000 Nederlandse opwekkingen om niet-communistisch te stemmen Te volgen koers nog niet Vastgesteld Koning Leopold wordt hartelijk begroet GEN;,. FOULKES en zijn echtgenote zullen begin Mei enige dagen een bezoek brengen aan ons land. Droog weer De kinderbijslag voor zelfstandigen DR P. KASTEEL, de gouverneur van Curasao, is benoemd tot com mandeur in het Franse Legioen van Eer. De plechtige uitreiking van de onderscheiding werd verricht op het Franse gedeelte van St. Maarten. Een mensen jager van formaat Voor ruim 300 scholen met 23.000 luisteraars Tweede Technische Hogeschool Kardinaal De Jong bij opening van Schrif telijk studiecentrum Regeling „snipperdagen" Verder onderzoek in zaak Rauter maaf daags I i met Solidox naai per Jaar tandarts. Zó j oudt U witte e tanden! Y en INGRID tAN in: MPEA film gevraagde ster- in een prachtige der avondvoorstel uur uur Matinee ieftijden 422-0 iea en SUSAN RD in: Meteor film enis van deze be loeiender en avon n beste boeken, orstelling: 8 uur uur Matinee 423—o DE en ANITA 3E in film der MPEA en Maandag 8 en 9 uur; Zon- ur dagelijks van voorprogramma !S RAUTER 424—0 izikale show-film avond 7 en 9 uur 3 uur. dagelijks van 10 1 eftijden 425-0 rSON en RUTH IY in; imma: ELLIOT in ivond 7 en 9 uur 3 uur. dagelijks van 10 426—0 van der Steen bier en de andere wordt een Staats- t beide vorsten gevoelens koeste- Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. jr J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr a. J- J M- Mes; Mr- H.. B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal. pet P°st 4 25- Per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Tem Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 1 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland HE STORM die door de Limburgse Kath. Arbeidersjeugd is ontketend, onder de titel „Briefactie-Italië" is thans geluwd. Op het hoofdkwar tier van de actie te Roermond is men zowat bek-af, want als er ooit een actie is geslaagd, dan is het deze wel. Bijna vier dagen aan een stuk is Roermond onafgebroken gebeld, getelegrafeerd en geschreven uit alle hoeken van het land. De een wilde 2 en de ander wilde 10.000 adressen. Naar ruwe schatting zijn er 10.000 kilo post naar Italië gezonden. Voor ongeveer f 200.000 aan postzegels is er omgezet, zodat de Post wel goede dagen heeft gehad. TVIT alles zich de initiatiefnemers is een resultaat, dat waar schijnlijk niet hebben gedroomd. Het illustreert wel zeer sterk hoezeer men in ons land met de gebeurtenissen in Italië meeleeft. Naar vage berekening zijn er niet minder dan 950.000 brie- ven van ons land naar Italië gegaan y/EER hebben gisteren op diverse om de Italianen op te wekken niet plaatsen ongeregeldheden plaats op de communisten te stemmen. Eens gehad in verband met de komende jetten. De statistieken wijzen uit, dat voor de verkiezingen door de rege ring o.a. 3.000 klosjes touw, 13.000 pen nen. 4.000 potloden, 7.000 enveloppen 4000 inktpotten, 4000 meter plakband verstrekt zijn. Voorts heeft de rege ring 15.000 kaarsen geleverd, zodat, in het geval dat de electrische stroom afgesneden wordt, de verkiezingen voortgang kunnen vinden. Bisschop gemolesteerd temeer heeft deze actie door de ZeerEerw. Heer de Greeve via de ra dio warm aanbevolen bewezen, wat iets goeds in het Nederlandse volk vermag los te slaan. Het is een vonk geweest die een laaiende brand ten gevolge heeft gehad. Dat is het werk van katholiek Nederland, dat weet wanneer het tijd is iets goeds te doen! Op alles voorbereid y OOR de verkiezingen, die Zondag plaats vinden (de Italianen moe ten enerzijds hun stem uitbrengen voor de verkiezing van de nieuwe Ka mer van afgevaardigden en ander zijds voor de verkiezing van de Se naat der Italiaanse republiek), zijn in totaal 42.500 stembureaux inge steld, waarvoor 340.000 personeelsle den nodig zijn. Het personeel zal Zondag 18 April de gehele dag en Maandag 19 April tot twee uur 's middags aanwezig zijn het moment waarop de stembussen worden gesloten. Men zal onmiddellijk beginnen met de bekendmaking der uitslagen en het is niet onmogelijk, dat de definitieve uitslag reeds Maandag avond bekend zal zijn. De hele we reld wacht er met spanning op! Elke kiezer ontvangt twee stembil- verkiezingen. In Seravalla (Noord-Italië) is eenwapenen ontdekt. algemene staking uitgebroken, nadat de communistische burgemeester ge arresteerd was wegens aanwezigheid van een machinegeweer, drie gewe ren van Duits fabrikaat en een hoe veelheid munitie. De staking is weer opgeheven. In Rome zijn tweehonderd „neo fascisten" de joodse wijk binnenge drongen. Zij hieven de kreet „dood aan de joden" aan en mishandelden een aantal hunner. Te Lavello nabij Reggio is de bis schop van Foggia, mgr. Fortunato Farina en verscheidene priesters door „aanhangers van de linksen" beledigd en gemolesteerd geduren de een processie. De politie kwam tussen beide, waarbij een politie agent gewond raakte. Te Montevarchi heeft een arbeider een spreker van het anti-communisti sche nationale blok rode verf in het gezicht gesmeerd. Hij werd gearres teerd. Uit Venetië wordt een reeks inci denten gemeld doch geen ernstige. In deze streek vindt de politie nog grote hoeveelheden verborgen wa penen. Te Brisighella werden wegens ver boden wapenbezit zeven personen in hechtenis genomen. Ook te Bari, An- dria, Gravina, Altamura en elders zijn '6 yiER NEDERLANDSE OORLOGSBRUIDJES in Canada hadden het c TX/ANNEER Koning Leopold aan staande Zondag met de „Eem dijk" te Rotterdam aankomt, zul len duizenden koningsgezinde Belgen aanwezig zijn om de vorst te begroeten. In nagenoeg alle Belgische dagbladen staan oproe pen van eigenaars van autobus sen, hun materiaal ter beschik king te stellen voor het vervoer. Het ligt voor de hand, dat de Belgen, die Zondag de voetbal wedstrijd Nederland-België te Rot terdam bijwonen, ook de demon stratie zullen bijwonen om voor het eerst sinds jaren hun koning weer te zien. Koning Leopold wacht dus een hartelijke ontvangst En het is wel prettig, dat dit op Nederlandse bodem geschieden zal, pRINSES JULIANA wordt met de prinsesjes hedenmiddag van haar verblijf in Zwitserland tei/ig ver wacht op het vliegveld Soestyberg. Prins Bemhard arriveert Zaterdag op Schiphol. Prins en Prinses zijn voor nemens Dinsdag a.s. te Utrecht de ere-promotie van mevrouw Roosevelt bij te wonen. GEDERT 1 Februari 1947 zijn in In- dië tot 21 Juli 1947 de volgende geïnterneerden naar Nederlands ge bied geëvacueerd: Nederlanders 6854, Oost-Indonesiërs 1822, andere Indone siërs 305, Chinezen 33, buitenlanders 239, totaal 9253. Sedert 21 Juli 1947 werden door de Nederlandse troepen 2826 Europeanen en 6295 Oost-Indo nesiërs bevrijd. QNS BROOD wordt geleidelijk aan beter. Door vermindering van het mais-percentage wordt met ingang van 18 April de mélange vastgesteld op 92 pet. tarwe-rogge en 8 pet. mais- bloem. DE eerstvolgende vergadering van de Drielandenraad van Benelux wordt gehouden in Brussel op 24 April J)E BEKROONDE novelle „Oeroeg" is geschreven door Hella S. Haas- se. De 3 prijzen, verloot onder dege nen, die de juiste naam van de auteur geraden hebben, vielen ten deel aan: Mevr. Visser te De Bilt, de heer van Pommeren te Amsterdam en de heer wollendorp te Alkmaar. 'pEGEN 3 SS-ers, waaronder de een- ogige J. van Roessel uit Tilburg 9ie gevangenen in het concentratie kamp Amersfoort op onmenselijke wijze hebben mishandeld, is de dood straf geëist. JEN ANDER edel heer, dat bewaker is geweest in het kamp te Om- men kreeg levenslang. Hij werd bo vendien op de zitting getracteerd op een stevig pak slaag van eei\ getuige. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Na koude ochtend met plaatse lijke nevel of mist droog en over wegend zonnig weer met iets ho gere temperaturen dan gisteren. Matige wind tussen Noord en Oost Heden zon onder 19.39 uur en maan onder 3 uur. Zaterdag zon op 5.40 uur en maan op 11.18 uur. ÜADEN ABDOEL KADIR, de voor zitter der Nederlandse delegatie voor de onderhandelingen met de re publiek Djogja is gisteren per vlieg tuig te Batavia aangekomen, om over leg te plegen met dr. van Mook. De verder te volgen koers zou in de be sprekingen van heden worden vast gesteld. Merkwaardige excuses tiet heeft de regering te Batavia in tussen onaangenaam getroffen, dat, hoewel was toegezegd, dat de sultan van Djokjakarta een redevoe ring zou houden in verband met de incidenten en daarin excuses zou aan bieden er werd volstaan met het voor lezen ener verklaring over de radio door iemand anders. De inhoud van krantenartikelen en radiouitzendingen uit Djogja, waarin getracht wordt de gebeurtenissen op het station te Djogja als begrijpelijk voor te stellen, heeft niet de indruk gevestigd, dat de in de officiële ver klaring geuite verontschuldiging in derdaad algemeen wordt gemeend. Telegrammen opgehouden jtet is niet uitgesloten, dat de spe ciale telegrafische verbindingen, die Batavia met Djokjakarta verbin den, opgeheven zullen worden. Telegrammen van officiëel karakter tussen de Nederlandsch-Indische rege ring en de Nederlandse delegatie te Djokjakarta worden reeds geruime opgehouden. Mr. Van Vredenburgh heeft mede gedeeld, dat een verder oponthoud van telegrammen der Nederlandse de legatie of Nederlandse pers mede aan leiding zou zijn voor beëindiging van de besprekingen te Djogja. De advi seur der republikeinse delegatie Pring godigdo erkende het aanhouden der telegrammen. GOVJET-TROEPEN hebben een Ame rikaanse militaire trein, die Hon gaarse repatrianten uit Duitsland naar Hongarije vervoerde geplunderd. De ze trein moest aan de Hongaarse grens wachten en het Amerikaanse escorte kreeg geen toestemming de trein te be geleiden. Kort daarna verscheen er een Sovjet-troepentrein ter plaatse met 1000 militairen, die de trein met repa trianten overviel en totaal leegplun derde. Daar Hongaarse autoriteiten deze plundering in de hand hebben ge werkt heeft Gen. Clay, de Amerikaan se bevelhebber in Duitsland, verschil lende Hongaarse autoriteiten gelast binnen 48 uur de zone te verlaten. FR HEERST grote ongerustheid bij de Westelijke mogendheden over Oostenrijk. De Sovjet-autoriteiten be ginnen namelijk steeds meer reisbe perkingen op te leggen aan het Ame rikaanse militaire personeel. Rond Wenen hebben de Sovjets reeds stren ge maatregelen genomen. Daarbij wordt dezelfde tactiek toegepast als in de Berlijnse sector. Gevreesd wordt dat dit alles voor bereidingen zijn voor een communis tiscbe staatsgreep Men vreest vooral dat de tweeduizend man sterke en volledig bewapende en mobiele „fabriekswachten", die in de Sovjet zone uit de communisten worden gerecruteerd, de weg vrij zullen vin den voor een communistische staats greep of ernstige ongeregeldheden te Wenen. Opmerkelijk is, dat de Sovjets in Londen gisteren een belangrijke con cessie hebben gedaan ten aanzien van het Oostenrijkse vredesverdrag. Oor spronkelijk wilden zij persé vasthou den aan de eis. dat het Oostenrijkse leger van 58.000 man alleen wapens uit de Oostenrijkse industrie zou be trekken en niet uit het buitenland. Nu hebben zij toegegeven op dit punt. Misschien, omdat zij hopen het Oos tenrijkse leger nog eens met Sovjet wapens te kunnen tooien? QP VERZOEK van de leiding van de Kath. Volkspartij is door het Centrum van Staatkundige Vorming een commissie in het leven geroepen onder leiding van de heer A. B. Mi- chielsen, de voorzitter van de Raad van Arbeid te Breda. Deze commis sie kreeg tot taak op korte termijn een voorontwerp van wet samen te stellen op de toekenning van kinder bijslag aan zelfstandigen. Deze commissie heeft na bestude ring van enkele buitenlandse stelsels eer regeling ontworpen, die aansluit bij de historische ontwikkeling der sociale verzekering in Nederland. Daarnaast loopt zij vooruit op de algehele herziening der sociale verze kering. Door deze opzet hoopt zij een spoedige invoering der regeling mo gelijk te maken. „De proeve van een ontwerp van wet op het verlenen van kinderbijslag aan kleine zelfstandigen" sluit dan ook nauw aan bij de bestaan de kinderbijslagwet voor loonarbei ders. De commissie heeft de gelegenheid aangegrepen de aandacht te vragen voor verschillende verlangens, die ten aanzien van laatstgenoemde wet be staan, zoals progressieve kinderbijslag kinderbijslag voor lichamelijk en gees telijk gebrekkige kinderen, kinder bijslag voor wezen van zelfstandigen en kinderbijslag voor de kinderen van ongehuwde moeders. Neen, dit is geen moderne Mohamme daan, die voor sjouwerman speelt, doch een imker, die zich gewapend heeft tegen bijen. Deze diertjes be tekenen voor ons land.... deviezen. De in deze kistjes „gepakte" bijen gaan naar Engeland. daar zo bar slecht naar hun zin, dat ze hun mannen in de steek lieten. Ze poog den de Oostkust te bereiken om vandaar uit terug te keren naar Nederland. Edoch, door de barre winter, door sneeuw en ijs, door woeste bossen en zonder geld, zonder levensmiddelen was deze tocht tot mislukking gedoemd. Inmiddels stonden de vier echtgenoten, Davis, Rorrisson, Cain en Howards op hun achterste benen en het berouw komt altijd na de zonde ze na men zich voor in de toekomst wat prettiger voor hun vrouwtjes te zijn, togen naar het hoofdkwartier van de Royal Canadian Mounted Police, die speciaal opereert in de onherbergzame oorden en verzochten opsporingen van hun vrouwtjes, waarvan de oudste eerst 24 jaar was. In het Noord-Wes ten van Sasketchewan, waar het rond deze tijd van het jaar nog steen en been vriest werden de meisjes ten slotte opgespoord. Ze verkeerden in deer niswekkende toestand. Ze smeekten de Mounties niet teruggebracht te wor den naar de mannen. Graag naar Holland, al moesten ze terug kruipen. Als dat niet kon dan liever naar de gevangenis. Zo geschiedde, want ze hadden reeds 45 diefstalletjes op hun geweten! Bijz. Gerechtshof Middelburg O ALS WIJ GISTEREN reeds in kort bestek in ons blad mededeel den, verscheen voor het Bijzondere Gerechtshof te Middelburg de 57-ja- rige ex-opperwachtmeester Jan Kool. Wij geven hieronder nog enige na dere mededelingen over de zitting: Behalve Jodenverraad werden hem vele huiszoekingen en arrestaties ten laste gelegd, welke door hem ge pleegd waren te Gouda, Zwammer- dam. Harmeien en te Axel. Tien getuigen a charge waren op geroepen om 's mans snoodheden te verhalen. Getuige K. Sprey, aannemer te Zwammerdam vertelde dat in Octo ber 1943 twee marechaussee waren komen zoeken naar een radio-toestel. Onverrichterzake trokken zij af, doch r/}^ vrouw getuigde fel tegen Kool, i i Try -i j -1 jm L- /.n wi a4 linill am c+aw* Ar\ d n I vond hij maar gevaarlijke wezens, die voorbestemd waren, misdadigers te worden. Mej. Tieleman uit Axel gaf bijzon heden over de arrestatie van de Gui- tenaere, die bij haar ouders zat on dergedoken. Kool drong vrij brutaal het huis binnen, arresteerde de man en trok zijn revolver. Naar aanlei ding daarvan was haar vader op last van Kool ingerekend. In een Duits concentratie-kamp verloor hij het ie ven. Haar broer, J. Tieleman, legde een zelfde verklaring af. Getuige Laf- fort bleek ook een slachtoffer van Kool te zijn. Hij was door hem ge arresteerd wegens het verbergen van een onderduiker, kwam in Duitse ge vangenschap, doch wist het leven te behouden. „GELUKKIG GEEN FAMILIE". op straat, waar Kool stond, fluisterde deze de mannen iets in het oor. Ter stond liepen zij weer het huis in, gin gen naar de meelzolder, lichtten 'een plank op en haalden het toestel er uit. Onder pressie had getuige ver teld waar een vroegere knecht van hem ondergedoken zat, maar tevens gelegenheid gekregen, die te laten waarschuwen, zodat alles goed af liep. Getuige Griep, wachtmeester te Axel, verklaarde dat Kool bekend stond als te voelen voor de nieuwe orde. Verder deelde hij een en an der mee over een razzia en over ar restaties door Kool te Axel gehouden en verricht. ONDERDUIKERS VOND HIJ GEVAARLIJK. VXIachtmeester v. Kuilenburg ver- klaarde dat Kool het doen van huiszoekingen een der belangrijkste zaken voor een politie-man vond. Op ieder tipje van burgemeester Smal- legange, ging hij in. Onderduikers (Van onze bijzondere medewerker). TXIT IS DE KARAKTERISTIEK van de K.R.O. schoolradio, dat zij de stof behandelt, die moeilijk op school kan worden gegeven. TTE START met ruim 300 katholieke scholen voor lager en middelbaar onderwijs met 23.000 ingeschreven luisterende leerlingen is zeker niet onvoordelig. Daardoor is het contact tussen school en wereld een feit ge worden. En wat meespreekt in deze tijd, nu de overheid toeziet op juiste besteding van de gelden voor het on derwijs: deze schoolradio kost de deel nemers geen cent, ze is een service van de K.R.O.alleen de drukkosten van de aardige, geïllustreerde leer- Stichting laat rapport maken rpENEINDE het probleem ener twee- de Technische Hogeschool in zijn geheel objectief op te lossen heeft de „Stichting Technisch Hoger Onder wijs in het Zuiden", nadat verschil lende voorlopige studies waren ge maakt en verscheidene rapporten wa ren samengesteld, aan het architecten bureau Verhagen, Kuiper, Gouwetor en de Ranitz te Rotterdam opdracht verstrekt een rapport samen te stel len omtrent: 1. Het wenselijk karakter, aard, grootte, globaal bouwvolume, terrein oppervlakte wenselijke situering ener tweede Rijks Technische Hogeschool in Noordbrabant of Limburg geba seerd op objectieve criteria. 2. De formulering der eisen, waar aan de gemeente van vestiging zal moeten voldoen. 3. De bepaling van de op grond van het sub. 1) en 2) genoemde in Noord brabant of Limburg meest geschikte gemeente of gemeenten. 4. De in deze gemeente te treffen maatregelen van in hoofdzaak bouw kundige en stedebouwkundige aard en daarmee verband houdende finan ciële en administratieve vraagstuk ken. Dit rapport zal de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen binnen afzienbare tijd worden aange boden. Ne- het K.R.O. zendt Nederland-België uit Ook de Cupfinal. FJE interland voetbalwedstrijd derland-België, Zondag a.s. in Feyenoord Stadion te Rotterdam wordt door de K.R.O. uitgezonden via Hil versum II (415 M.) van 14.30 16.30 uur. Zaterdag 24 April zal een reportage worden gegeven van het laatste ge deelte van de Cup-final, de eindstrijd om de Engelse Voetbalbeker, in het Wembley-Stadion bij Londem Het ver slag begint om 16.10 uur (via Hilver sum II) en zal duren tot 16.45 uur. Verslaggever van beide wedstrijden is Leo Pagano. ONS VOLK ZEER GEVAARLIJKE GESTAPO- AGENT. Onderstaand individu heeft reeds zeer vêel slachtoffers gemaakt. Het is de be ruchte Anton v d. Waals, ottd 41 jaar. Schuilnamen: de Wilde, Anton, Ton, Ca- simir. enz. enz. Werkte in September in tltrecfit, waar hij tiurp vroeg voor onder duikers. Zou in Rotterdam zijn doodge schoten, doch bleek later in leven. Sig nalement: 1.80 M„ blanke huid. kleine neus met knobbeltje aan linkerbovenzij de, handen met aders, slank gebouwd Geeft ook voor Invasie in Nederland voor te bereiden en 'daartoe sabotage en weerstandsgroepen te vormen. Zeer ge vaarlijk. Weest op Uw hoede!! Jfó stond de toen 41-jarige Anton van der Waals reeds gesignaleerd in het illegale blad „Ons Volk" van November 1943. Deze beruchte, ge mene verrader zal vandaag in Rotter dam voor de Rot terdamse Kamer van het Haagse Bijzonder Gerechts hof terecht staan, om zich te verant woorden voor zijn wandaden. Er is zoveel Dezwa rend materiaal te gen v. d. Waals het aantal pagina's van het proces verbaal is niet minder dan 1467 dat de zitting mins stens 5 dagen zal duren. Van der Waals wist onder een valse naam door te dringen in illegale organisa ties, wist het ver trouwen te winnen maar speelde daar na als „Vertrau- ensmann" der SD voor verrader. Hij speelt 't zelfs klaar onder 'n val se naam met een meisje uit de illega liteit te trouwen, hetgeen (met de hulp der Duitsers) zijn vierde brui loft was. Minstens 83 per sonen heeft hij aan de Duitsers uitgeleverd, waar van er zeker 42 't boekjes moeten worden vergoed Natuurlijk kon aan de uitgave van dit boekje niet een volledige actualiteit worden vastgekoppeld, omdat de tekst loopt over alle uitzendingen in het huidige schooljaar. Nochtans is het schoolboekje voldoende bij, waar het de komende verkiezingen en het nieu we spoorboekje behandelt. In elk ge val is contact gelegd met het practi- sche leven. En de commissie voor de schoolradio zal zo goed mogelijk alle opkomende vragen in haar uitzendin gen beantwoorden. Wat men zich voorstelt TTE SCHOOLRADIO bedoelt geens- zins, de leerkrachten te vervan gen; zij staat slechts aan het begin en het einde van de taak der klasse onderwijzers, vult dus slechts aan. Zij geeft de synthese van verschillende vakken, hetgeen nader zal blijken, als bij het begin van het nieuwe school jaar in September a.s., een meer uit gebreid leerboekje verschijnt. Dan zal tevens het Nijverheidsonderwijs wor den ingeschakeld. Zo juist heeft Philips besloten, op de bekende leveringsvoorwaarden ra dio-toestellen te leveren aan scholen, die bij de K.R.O. school-radio zijn aan gesloten. Het aantal deelnemende scholen zal tengevolge van deze fraaie geste on getwijfeld nog toenemen. Geleerd door ervaring IN VERSCHILLENDE landen be staat reeds lang de schoolradio, doch voornamelijk als aanvullend les- geefster, voor leerlingen in afgelegen gebieden. Nochtans heeft de K.R.O. van de sinds opgedane ervaring kun nen leren. Door vorm en inhoud van hetgeen zal worden geboden, wil deze en riep met luider stem, op de vraag of zij familie was van verdach te: „Gelukkig niet". „Dertien maanden hebben ze mijn man vast gehouden. Toen had nie mand compassie met ons, maar nu krijgt zo'n kerel nog 'n advocaat." Tenslotte hoorden wij nog het avon tuur van de marechausse Caïlars uit Oude Wetering, die ook door Kool gearresteerd was, doch wist te ont vluchten. Verdachte bekende dat hij in 1941 lid was geworden der N.S.B. Het ver raad van een Joods meisje probeerde hij te verontschuldigen met de be wering, dat hij anders zelf gevaar liep doch de president aanvaardde dit niet. Verdachte trachtte de getuigen verklaringen te ontzenuwen en gaf voor helemaal niet tuk te zijn ge weest op huiszoekingen. Tientallen on derduikers had hij welbewust met rust gelaten. Alleen opdrachten voer de hij uit. FEL REQUISITOIR. Tn de middagzitting hield de procu- reur-fiscaal zijn requisitoir. Alle aanklachten achtte hij bewezen en zwaar rekende hij hem het verraad van het Joodse meisje aan. Niets geen goeds valt er van Kool te zeg gen; hij kende soepelheid noch me delijden tegenover zijn slachtoffers en de revolver vloog als vanzelf in zijn hand. Volkomen stond hij achter de vijand en was een enthousiast uitvoer der van hun bevelen. Buitengewoon veel kwaad is er door Kool aange richt waarvoor hij zwaar gestraft moet moeten worden. De proc.-fiscaal eiste twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek. Mr. Donders uit Leiden zag Kool iets minder zwart en meende het ver raad van het Joodse meisje niet be wezen. De verschillende aanklach ten nam hij onder de loupe en meen de dat Kool eer 'n gematigd dan 'n fel N.S.B.-er was. Spreker vroeg een clementer straf. Uitspraak 28 April. UITSPRAKEN GOESE TRIBUNAAL. Joh. du F., meubelfabrikant, Sluis, verbeurdverklaring van f 10.000. Juliën du F., eveneens meubelfabri kant te Sluis, verbeurdverklaring van f 5000,—. L. D., landbouwer te Oostburg, be schuldiging vervallen. TN CULEMBORG, waar eens het klein-seminarie van het Aartsbis dom was gevestigd, hebben de paters Augustijnen hun Nederlands schrifte lijk Studiecentrum gevestigd. Nog pas twee jaar werkt dit instituut, maar het telt op het ogenblik reeds meer dan drieduizend cursisten. Er is een staf van 140 ieraren en thans is het gebouwencomplex aan de Ridderstraat zover gerestaureerd, dat de directie een keur van genodigden kon vragen voor de openingsplechtigheid. Kardinaal De Jong zelf wilde deze gelegenheid niet verzuimen en naar Culemborg komen, om er een woord u v;in hulde en waardering te spreken. Nederlandse schoolradio medewerken I Z.Em. heeft daarbij de noodzakelijk- aan het onderwijs en de opvoeding in onze scholen, echter op een wijze als waartoe de leerkracht niet in staat is. Hier schuilt het verschil met het buitenland, evenals het verschil met de N.C.R.V., die weliswaar reeds voor de corlog school-uitzendingen gaf, doch op enigszins andere, meer be scheiden basis. De programma's van de K.R.O. schoolradio behandélen de karakter vorming van de leerlingen; zij kun nen verband houden met één bepaald vak, geven reportage-uitzendingen en brengen de leerlingen in aanraking met de synthese van de le'erstof. Minister Gielen gaf aan deze K.R.O. schoolradio een goede gedachte mee; „Indien mocht blijken, dat door de sa menwerking van school en radio, de loren. Van der W. is een luguber ty pe en gewetenloze man, die zich zelfs, niet heeft ontzien een zijner onderge schikten van het leven te beroven, enkel en alleen om onder de naam van het slachtoffer andere wandaden te verrichten. Een duivel in mensengedaan te, zou men hem kunnen noemen. v «11 Cl Z.CKC1 1^1 1/ /-\ leven hebben ver- Omr0?P er in zou slagen, niet alleen sommige leemten, die het schoolon derwijs vertoont, op bevredigende wij ze aan te vullen, maar ook door mid del van de school een grotere waar dering voor zijn culturele taak zou weten op te roepen, dan zou hierdoor ongetwijfeld dit initiatief reeds vol- doencie beloond zijn en zeker aan on ze volksontwikkeling en volkscultuur ten goede komen". heid van principiëel onderwijs ook volgens de schriftelijke methode be nadrukt. De landelijke verenigingen van Kath werkgevers en de vereniging van Til- burgse fabrikanten van wollen stof fen hebben aan de fabriekscommissies voorgesteld, om Woensdag 5 Mei (Na tionale feestdag) des middags om 4 uur de fabrieken stop te zetten tot Maandag 10 Mei d.a.v. Donderdag 6 Mei is het Hemelvaarts dag, die als een algemene feestdag wordt beschouwd. Vrijdag 7 Mei en Zaterdag 8 Mei worden volgens het voorstel als collectieve snipperdagen aangemerkt. Ook Maandag 30 Aug. en Woensdag 1 Nov. zijn bepaald als collectieve snipperdagen. Ten aanzien van Dinsdag 31 Aug. bestaat de moge lijkheid, dat een extra vrije dag ter gelegenheid van het regeringsjubileum zal worden gegeven. Voor- de gehele Nederlandse indus trie wordt deze aangelegenheid door een landelijke commissie bestudeerd. DE Paasvacantie is weer achter de rug. De schooljeugd zit weer ge bogen over boek en schrift. Is het dan niet voorbarig om over zomer en zo- mergeneugten te gaan schrijven? Pril is immers het groen, koel de tempe ratuur. Desalniettemin is er reden om aan de zomer en aan zomergeneugten te denken. In „Het schoolbestuur" van enige weken geleden, ons door be vriende handen verstrekt, troffen wij nl. een mededeling aan van het Ne derlandse Episcopaat aan de besturen van onze katholieke scholen. „Ons is gebleken", zo lezen wij daarin, „dat zowel bij de leiding van scholen als bij organisaties en comité's, grote be langstelling bestaat voor de uitwisse ling van jeugdige personen tussen Ne derland en het buitenland. Het doel, dat hiermee beoogd wordt, kan men op zich nuttig noemen, maar de gevaren, welke aan deze uitwisse ling zijn verbonden, achten wij veel groter." Dan lanceert het hoogwaardig Epis copaat de wens, dat noch door de lei ding ener katholieke school, noch door de daaraan verbonden leskrachten, noch door een katholieke organisatie of een katholiek comité, noch door katholieke leden van een officiële of semi-officiële organisatie of comité, medewerking aan deze uitwisseling wordt verleend. „Geen van hen toch is in staat voor de verschillende om standigheden waarin de jeugd bij de uitwisseling kan komen te verkeren, de volle verantwoordelijkheid te dra gen. Deze verantwoordelijkheid berust uitsluitend bij de ouders en het beho ren daarom alleen de ouders te zijn, die individueel voor hun kinderen be slissen of zij een uitwisseling voor hen al dan niet van nut vinden." Tenslotte volgt dan de ernstige waarschuwing, dat het Episcopaat van mening is, dat het eerder op de weg van katholieke instanties ligt de ouders voor deze uitwisseling te waarschuwen en hen op te merken, dat de kerkelijke overheid er zeer gereserveerd tegenover staat. TTe inhoud van deze waarschuwing behoeft nauwelijks toelichting. Al leven wij nog maar in de maand April, zij herinnert er ons aan, dat reeds nu vacantieplannen gemaakt plegen te worden en wijds als de mogelijkheden van de dag zijn, behoort daartoe een jeugdvacantietrip binnen het kader van organisaties die evenals vorig jaar aan internationale jeugduitwisseling doen. Haar doel was om door middel van zo'n trip de geest van broeder schap en onderling vertrouwen, te versterken. Dit doel was ongewtijfeld goed en prijzenswaardig, maar één ding ont brak er aan. Afgescheiden van de ge varen, die een verre reis als reis reeds voor jeugdige en niet levenservaren mensen met zich medebrengt, was er geen enkele waarborg omtrent het milieu, waarin de jonge reizigers (sters) verzeild zouden geraken. Maat schappelijk noch godsdienstig zedelijk en welk ouderpaar of opvoeder wenst daarmee genoegen te nemen. Er is meer nodig om gerust en verantwoord te zijn. Meer ook, dan wijze en voor zichtige mensen reeds vorig jaar aan waarschuwingen lanceerden. Thans heeft het Hoogwaardig Episcopaat ge sproken. Zijn taal is duidelijk. Zij is gericht tot katholieke onderwijzers, organisaties en comité's. Zij is ook 'n waarschuwing aan het adres van ka tholieke ouders. Gun uw kinderen een prettige va- cantie, lijkt zij te zeggen, maar laat het dan een vacantie zijn, welke uw kinderen toelaat gaaf weer in uw huis terug te keren. T~Jun uw kinderen een prettige va cantie Toen wij dit schreven, herinnerden wij ons het initiatief, dat de Bredase Diocesane K.A.B. reeds vorig jaar nam en dit jaar blijkens een artikel in haar orgaan „Herstel", wenst te her halen. Ook zij doet aan jeugduitwisseling en zelfs beperkter; aan jeugduitzen ding los van het begrip wederkerig heid. Deze uitzending of uitwisseling is niet internationaal van stijl, maar diocesaan en op haar best interdioce saan. De bedoeling is nl. om evenals vorig jaar de kinderen van leden een logeerpartijtje te verschaffen bij an dere leden, In 1947 had deze actie zo veel succes, dat 1500 kinderen er van konden profiteren. Hoevelen er thans gebruik van zullen maken, valt niet te voorspellen, maar als men zich de achtergrond van deze actie realiseert, dan is het niet moeilijk op een enthou siaste deelname te rekenen. Want die achtergrond kan geen andere zijn dan een gewaarborgde vacantietrip, als 't ware binnen handbereik en in een milieu waar de kostbaarste gaven die de mens heeft ontvangen, geloof, gods dienst en zeden, veilig zijn. Het is een initiatief, dat met ere genoemd mag worden en wijdse per spectieven opent. yOOR DE voorlopige uitspraak in de zaak tegen de Hoehere SS und Polizeifuehrer Rauter bestond niet zoveel belangstelling als gedurende de drie dagen van het onderzoek. Nadat de zitting geopend was, deel de de President mede, dat het Hof tijdens de beraadslagingen tot de conclusie gekomen was, dat het on derzoek in de zaak Rauter onvolle dig was geweest. De heropening van het onderzoek is bepaald op Donderdag 22 April. Dan zullen wor den voorgelezen een fotocopte van een brief van Rauter aan de Reiehs fuehrer SS Himmler en verschillende andere bescheiden.

de Stem | 1948 | | pagina 1