uw BRUYN „Nationale Reserve" in wording Onzekerheid over verdere besprekingen Minister Witteman in Zeeland Minister in t Veld niet veld geslagen Sovjets prikken weer AKDEN IAGEL WIT ERDOOR in jwe- rriend IN 'T KORT Zachte zeep en soda Vanaf a s. Maan dag staat aanmel ding open Bezoek aan Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen Blamage -&K, HOOG, Tel. 65 n tfdkenw'j 'trtrii- n eo 'tgeiddg endrm VIERDEJAARGANG No. 1050 DONDERDAG 15 APRIL 1948 Nederlandse delegatie in D jog ja gemolesteerd Regering Wenst delegatie niet aan beledigingen en' bedreigingen blootgesteld ie zien Protesten en excuses UIT Den Haag, wordt officieel me- gedeeld, dat de Nederlandse re gering volledig instemt met het stand punt, dat door de Nederl.-Indische regering tegenover de demonstraties en de behandeling der Nederlandse delegatie werd ingenomen. Verkiezingstijd Sinds bevrijding 1,5.000 nieuwe woningen Toch huurverhoging? Nieuwe bonnen ge- Rustiff weer met Moskou l i op de straatstenen terecht kwam en Van de voorste rij naar de achterste banL Per boot van Wight naar Stockholm West-Duitsland niet erg- bescheiden Volle autobus rijdt tegen boom uit zuivere giondstoffea ge staat onder voortdu- der betreffende Rijks- kunt zijn een goed eo Vraagt dus alleen I edere goede winkelier eu Japonnen Rokken - Plusfour- veedjassen Werkbroeken Ivet Jongens- lastic Regen- Sjaals - iderjurken enz. Terneuzen V- IJZEN LAAG I S55-0 I MAANZAAD le 5RNKLAVER I Deens en kSZADEN IGRAS- eid bezitten om als -smid, -drukker, enz. de Priester- taan in zijn aposto- of in Afrika??? i, hoogstens 28 jaar. ater Magister van buis te Bemelen bij it voor Afrikaanse 393-00 (BELEN 09 ingang soorten schrijf- procent egen de 305—oo van der Steen Ooefke.. Ddt.Mik bm eft mm Tdldc/>hsr.. gemoed veridcht!^, .kenonssdmen stukm 'endien begint die ;ijn collega, zwaar te geraken, zodat begrijpen kan. ®r iievciide siiinming. Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland Ti/TET HET DOEL OM EINDELIJK OVEREENSTEMMING te bereiken over de vele problemen tussen de republikeinen te Djogja en de Nederlanders, is een trein bestaande uit 11 wagons uit Batavia vertrok ken naar Djogja met Nederlandse en Republikeinse delegatie-leden, door de Veiligheidsraad ingestelde „Commissie van goede diensten", persmensen, filmoperateurs. De bedoeling was het de republikeinse de legatie gemakkelijk te maken direct contact met Djogja te plegen. Na verschillende onaangenaamheden onderweg te hebben ondervonden kwam men eindelijk te Djogja aan. Echter men kwam daar van de re gen in de drup, want zoals wij reeds in een gedeelte van onze oplaag van gisteren schreven de delegatie en de commissie zijn in Djogja in zodanige mate gemolesteerd, dat zij de wijk hebben moeten nemen. Uitteraard kan de Regering de Nederlandse delegatie niet aan bele digingen en bedreigingen blootgesteld zien en er is dan ook op scherpe wijze geprotesteerd. De republikeinse delegatie-leden en de sultan van Djogja hebben zich uitgeput in excuses. Eerst was het zeer de vraag of de besprekingen nog te Djogja zouden plaats vinden en dat de Nederlandse delegatie dus weer naar Batavia zou terugreizen. Nu excuses zijn aangeboden en beloofd is, dat de schul digen streng gestraft zullen worden, heeft volgens United Press de Nederlandse delegatie dr. van Mook geadviseerd de besprekingen te Djogja (Kalioeran) voort te zetten. Een beslissing is echter nog niet gevallen. FIVER het gebeurde bij aankomst van v de delegatietrein te Djogja het volgende: Aan het station stonden duizenden toeschouwers in dichte rij „Merdeka Merdeka" schreeuwend, toen de trein binnenstoomde. De delegatie en de Commissie voor goede diensten vjer- den twintig minuten op het perron tentoongesteld voor een dichte tribu ne van schreeuwers met gebalde vuis ten. Daarna moest men spitsroede Io pen temidden van het geschreeuw en de gebalde vuisten langs een pad, dat slechts een meter breed was en door de menigte heen naar de sta tionshal voerde, waar een auto ge reed stond voor Moh. Roem (de voor zitter der republ. delegatie), die geen acht sloeg op zijn gasten en als eerste verdween De menigte had intussen de sta tionshal kunnen binnendringen, door dat de afzetting totaal onvoldoende was. De gasten kwamen hierdoor in het nauw. De andere auto's konden de hal niet meer binnenrijden en een nieuwe spitsroedeloop langs de steeds 1 fanatieker gillende mensen was nodig Mevrouw van Vredenburgh werd met veel moeite door de adjudant van Soekarno langs een nauw pad veilig in een auto gebracht. Anderen gin gen worstelend en zich met koffers tegen de steeds feller wordende me nigte beschermend voort, waarbij de menigte aan de armen en kleren van de gasten trokken. Abdoel Kadir werd bespuwd en prof. Hoessein Djajadi- ningrat kwam in het nauw. Van de vertegenwoordiger van het gouvernements-filmbedrijf en van an deren werden portefeuilles gestolen. Er heerste grote verwarring, waaruit men zich tenslotte losworsteldè om met auto's naar Kalioeran te rijden. Protest van Batavia ledigingen en bedreigingen blootge steld te zien en kan moeilijk aan nemen, dat de daardoor geschapen atmosfeer voor verdere besprekin gen te Djogja geschikt is. De regering verklaart uitdrukke lijk, dat zij de republikeinse auto riteiten voor de veiligheid van de Nederlandse delegatie en van de door deze delegatie medegebrachte goederen en uitrustingen aanspra kelijk stelt". Den Ilaag stemt in Slechts „enkele mensen" TAE VOORZITTER der republikeinse delegatie, Moh. Roem, de Sultan van Djogja, alsmede de militaire gou verneur van Djogja hebben hun ver ontschuldigingen aangeboden voor 't gebeurde. Zij zeiden o.a.: „geheel bui ten de verwachting om hebben en kele personen uit de mensenmenigte, die zich naar het station te Djogja had begeven om getuige te zijn van de aankomst der delegaties, zich on behoorlijk gedragen. Deze gebeurte nissen worden ten zeerste betreurd". Wij geloyen intussen wel, de juist heid van hetgeen een Semarangs blad over de feiten schrijft: „namelijk dat opnieuw is gebleken, welke uitwer king de jarenlange haat-propaganda op de bevolking heeft". Dat betekent, dat niet „enkele mensen" in Djogja schuldig zyn aan het voorgevallene, maar de republi keinse leiders, die hun volgelingen hebben opgehiist en verkeerde ge dachten hebben ingepompt. „Koningsgezinde beweging" TAE REACTIES van de republikein- se pers is uitermate rustig; men zou bijna zeggen, dat uit hun kolom men een zeker leedvermaakt spreekt. Tegelijkertijd brengt het te Batavia verschijnende blad „Keng Po" nieuws van een andere geest. Volgens dit Chinese blad zou een „koningsgezinde" beweging, waarvan deel zouden uitmaken de sultan en de militaire gouverneur van Djokja karta, talrijke bijvalsbetuigingen heb ben ontvangen uit alle kringen der Indonesische samenleving, en het be staan der republiek bedreigen. Het Chinese blad voegt hieraan toe, dat er voor een burgeroorlog moet worden gevreesd, want, zegt het, zelfs onder de republikeins gezinden „zijn velen bevreesd ijoor de invloed van Sumatra op Java, daar Sjahrir, Sja rifoeddin en Moh. Hatta van Sumatra afkomstig zijn. Niettemin aldus be sluit de „Keng Po" hebben deze uiteenlopende gezichtspunten in 't ge heel geen pro-Nederlandse strekking en is de wens om baas in eigen huis te zijn, even sterk als ooit". OETREFFENDE de gebeurtenissen heeft de Nederiandsch-Indische regering een communiqué uitgegeven waarin o.m. gezegd wordt, dat de re publikeinse autoriteiten blijkbaar niet in staat waren deze. gebeurtenissen te voorkomen of tegen te gaan. In het communiqué heet het verder De regering Wenst de Nederland se delegatie niet aan dergelijke be- JJILVERSUM heeft zich de laat- s*e ^aSen de ogen uitgekeken Men zag als maar affiches, voor stellende een hand die een eed aflegt en daaronder de tekst: „Trouw aan Kerk en Staat, wordt lid van de R. K. Staatspartij". Wat, dacht men is de R. K. Staatspartij weer verrezen? Totdat uitkwam, dat de firma die de reclames op de aanplak borden verzorgt, een hoeveelheid oude affiches had willen gebrui ken om ze met de witte kant naar boven op de reclameborden te la ten plakken. De plakker wilde zijn werk echter te goed doen en had blijkbaar de verkiezingstijd wat te vroeg in zijn hoofd. UIT BOEKAREST te Wenen gear riveerde vluchtelingen hebben medegedeeld, dat van 1944 tot 1945 130.000 mannen en vrouwen van Duit se afkomst doch in het bezit van het Roemeense staatsburgerschap, door de Sovjets naar Rusland zijn gedepor teerd. J^E DURE groenteprijzen zullen niet lang aanhouden, aldus het ministerie van Landbouw. Bij gunstig weer zullen binnen enkele weken vol doende groenten op de markt komen, zodat de prijzen dan snel omlaag zul len gaan. pE PAN-AMERIKAANSE conferen- lie te Bogota, die door de revo lutie moest worden afgebroken, is gisteren hervat. op EEN besloten en informele con ferentie van leden der Veilig- is een ontwerp-resolutie op IT;', 'hzake de vorming van een speciale commissie van toezicht op de Palestina V3n een waPenstiIstand in pjET SAL WAERACHTIG WEL GAEN", ondanks alle moeilijkheden, zei de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, In 't Veld, gisteren bij de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer. Daar mee bewees de minister niet uit 't veld te zijn geslagen door de opmer kingen, «ie hij had te horen gekregen van de Kamerleden.,. Het waren o.yerigens niet veel opmerkingen, het waren meer goede raadgevingen, die de minister dankbaar zei te accepteren. En uit dank daarvoor keurde de Kamer zonder hoofdelijke stemming zijn begroting goed. het niet in het belang van het rijk zijn en daarom wordt er maar niet aai^begonnen. Vermoedelijk zal de nieuwe finan cieringsregeling binnen een maand kunnen worden vastgesteld. Verhoging van de huren te zijner- tijd zal niet te voorkomen zijn. Dit vraagstuk zal pas zijn op te lossen als de spanning tussen lonen en prijzen verminderd is. LJE MINISTER deelde o.m. mee, dat reeds 15.000 nieuwe woningen sinds de bevrijding gereed zijn. Daar naast zijn 13.000 noodwoningen en boer derijen gebouwd, 36.500 zwaar bescha digde woningen zijn hersteld en de 400.000 die licht beschadigd waren, zijn alle hersteld. De ontwikkeling in de richting van decentralisatie is thans aan de gang. Daarom is het niet juist nu ingrijpen de wijzigingen tot stand te brengen. Decentralisatie betekent niet alleen overdracht van bevoegdheden, maar ook van verantwoordelijkheden. Bouwvolume 1948. ■yOOR HET TIJDVAK van 18 April t.m. 1 Mei geeft elk der volgende bonnen recht op het ko pen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 804: 323 algemeen: 1600 gr. brood (gel dig t.m. 24 April). 324 algemeen: 200 gr. brood of 400 gr. roggebrood (geldig t.m. 24 April). 325 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. 326 algemeen: 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel. 327 algemeen: 750 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperingen. 328 algemeen: 1 ei. 329 algemeen: 375 gr. zachte zeep en 125 gr. soda. 315 reserve: 800 gr. brood (geldig t.m. 24 April). 318 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 24 April). BONKAARTEN KD, KE 804: 823 algemeen: 400 gr. brood (gel dig t.m. 24 April). 824 algemeen: 200 gr. brood of 400 gr. roggebrood, (geldig t.m. 24 April) 825 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. 826 algemeen: 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits. 827 algemeen: 750 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. ver snaperingen. 828 algemeen: 1 ei. 829 algemeen: 750 gr. zachte zeep en 250 gr. soda. 813 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 24 April). 818 reserve: 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. TABAK- EN VERSNAPERINGEN KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802 37, 38, 41 tabak: 2 rantsoenen si garetten of kerftabak. 39 Versnaperingen: 200 gr. versna peringen of 200 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. 42 Versnaperingen: 100 gr. ver snaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 16 April worden gebruikt. Niet-aangewezen zijn en vernie tigd kunne* worden, de bonnen: 272, 274, 275, 774 en 775 melk, 280, 281, 282. 287, 784, 786 en 787 re serve, 790 en 791 algemeen. JJE MINISTER deelde mede, dat de wetsontwerpen woningwet en we deropbouw, waartegen bezwaren wa ren bij de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer, zullen worden omgewerkt in één nieuw wetsontwerp dat hij vóór de verkiezingen hoopt in te dienen. Het bouwprogram voor 1948 is nog maar globaal. Voor dit jaar zal het bouwvolume niet meer clan f 1050 millioen bedragen. Van dit bedrag zal f 300 millioen beschikbaar zijn voor woningen, De rest zal nodig zijn voor straten, rio leringen, industriebouw enz. Up 1 Januari j 1. waren in uitvoe ring 40.000 woningen. De minister hoopte, dat 30.000 daarvan dit jaar de eindstreep zullen bereiken. Wat de woninginhoud betreft is de bedoeling dat de woningen voor nor- J!«zinnen niet groter zullen zijn dan 260 M3, voor grote gezinnen kan daarvan worden afgeweken. De montagebouw is een probleem, dat de minister zeer ter harte gaat Met de traditionele bouw zijn niet meer dan 30.000 woningen per jaar te bereiken. Wil men komen tot 60.000 woningen, dan zullen 20 a 30.000 wo ningen in montagebouw gemaakt moe ten worden. In overweging is de instelling ener commissie, welke zal hebben te adviseren over de verdeling der toe te wijzen woningen over de ver schillende provincies. Zover moge lijk zal worden gegaan met het in schakelen van provincie- en meentebesturen. „Zwart werk". Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Droog weer met weinig wind. Minder bewolking dan gisteren en iets zachter. Heden zon onder 19.37 uur en maan onder 2.01 uur. Vrijdag zon op 5.42 uur en maan op 9.56 uur. W/AT de materiaalvoorziening be treft merkte de minister op, dat de productie van metselbaksteen vrij achter is bij die van voor de oorlog. Het probleem van cement is zeer belangrijk. De behoefte stijgt steeds. Daarvoor zou extra import nodig zijn, waarmee deviezen gemoeid zijn. Het is zo zei de minister niet eenvoudig de zwarte handel in hout er onder te krijgen en zwart werk te voorkomen. Van de gemeentebesturen mag wel wat meer oplettendheid ge vergd worden. Zij zouden gestraft kun nen worden met inhouding van een deel van het toegewezen woningcon tingent. Ook tegen aannemers zijn maatregelen mogelijk, b.v. door uit sluiting. Nieuwe financiering. VS/AT de financiering betreft is de minister van oordeel, dat zowel de particuliere als de woningwetbouw hun kans moeten hebben. Het zou z.i. niet in het belang der gemeenten zijn als da rents verlaagd werd. Ook zou TAE V. S. zijn begonnen met de on- derhandelingen inzake bilaterale verdragen met C: zestien Marshall- landen. OIJ DE Tweede Kamer is ingediend het ontwerp van een wettelijke regeling betreffende verplichte deel neming in een bedrijfspensioenfonds. Kt TTET AMERIKAANSE departement van landbouw maakt een nood wettoewijzing van 3500 ton aan olie- zaadkoek- en -meel aan Nederland bekend, ter voorziening in dringende behoefte. "CiEN 2-JARIG kindje was in den Bosch ongemerkt in de dakgoot geklommen, doch toen het daar een maal was beland, begon het kind te huilen. Voorbijgangers wilden de ouders waarschuwen, juist toen de kleine naar beneden tuimelde. Een der voorbijgangers poogde het k:nd nog op te vangen, maar kon niet 1 nir i o verhinderen, dat het met het hoofdje vrijwel op slag gedood was. Het vraagstuk zal nog wel een tijd moeten wachten, maar het staat z.i. vast, dat er huurverhoging moet ko men. TAE MINISTER van Buitenlandse Za- ken van Columbia heeft de juist heid der berichten, dat Columbia de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie verbroken zou hebben, ontkend. Hij voegde er aan toe, dat er nog geen stappen hadden plaats gehad en noemde het radio-bericht aangaande de breuk „prematuur". Hij gaf geen verklaring voor dit bericht. AMSTERDAM zal zijn zevende wet- houder krijgen. Ged. Staten van Noord-Holland keurden 't desbetref fende raadsbesluit goed. IN GRIEKENLAND is een gevange nis te Sparta bestormd, waarna de menigte 25 communistische gevan genen lynchte. a/TAANDAG 19 April zal in alle "I gemeenten de aanmelding voor de toetreding tot de Nationale Re serve worden opengesteld. Er zul len invulformulieren worden uitge reikt alsmede lijsten waarop de voor waarden voor de aanmelding zijn vermeld. Bij de aanmelding zal men zich door ondertekening van het formulier on der meer bereid verklaren om regel matig zonder vergoeding gedurende de avonduren en-of op Zaterdagmid dag aan oefeningen deel te nemen, tot een maximum van 300 uren per jaar, waaronder mede begrepen de grote oefeningen, waarvoor een vergoeding als voor de Kon. Landmacht is voor geschreven wordt verstrekt. Verder zal men zich op de voorlo pige bekendgemaakte voorwaarden be reid verklaren een verbintenis aan te gaan voor onbepaalde tijd, hetzij: a. Uitsluitend voor handhaving van orde en rust. b. Tevens voor optreden tegen een buitenlandse vijand. De voorlopige voorwaarden voor 't sluiten van een verbintenis bij de Na tionale Reserve zijn: De vrijwilligers moeten de leeftijd van 21 jaar hebben. De leeftijdsgrens is 60 jaar voor of- ficiren of oud-officieren, de overigen 50 jaar. De vrijwilliger zal een militaire diensttijd van ten minste zes maan den moeten hebben volbracht. In beginsel kan geen verbintenis worden gesloten door: Dienstplichtigen van de lichting 1945 en jongere lichtingen. De afgekeurden voor de militaire dienst. Zij, aan wie op grond van de be staande bepalingen gedwongen ontslag of niet-eervol ontslag uit de militaire dienst of uit een overheidsbetrekking is verleend. Bij mobilisatie van de „Nationale Reserve" wordt salaris (bezoldiging) genoten en een vergoeding uitgekeerd als geldende voor de overeenkomstige rangen van de Koninklijke Landmacht Als regel wordt de rang toegekend overeenkomstig die, welke door be- FAPVALLEND is de houding van de Sovjets bij het onderzoek naar de oorzaken van het kort geleden door een Sovjetvliegtuig te Berlijn veroorzaakt ongeluk. Nadat zij na melijk eerst geweigerd hadden, Ame rikaanse en Duitse ooggetuigen van het vliegtuigongeluk te horen met welke eis de Britten niet aecoord zijn gegaan hebben zij zich nu bij het onderzoek helemaal niet laten zien. Al weer dus der langzamerhand be rucht geworden Sovjet-„speldeprik- ken". Een andere prik is de mededeling aan de Britten, dat hun personeel van dé telefoon- en telegraafverbindingen tussen Berlijn en het Westen geen passen meer zullen krijgen de Sovjet zone te betreden. Van de weerom stuit is nu ook het Amerikaanse tech nische personeel teruggeroepen. Groot-Brittannië en de V. S. heb ben, aldus verneemt Reuter het plan tot het instellen van een regering voor West-Duitsland voorlopig laten varen In plaats van de vorming van zo'n regering vóór de verkiezingen streeft men uitbreiding der politieke be voegdheden van de bizonale economi sche raad na. Men verwacht, dat ter drie-mogend- hedenconferentie van Londen het werkrooster voor de Westerse politiek ten opzichte van Duitsland nader be paald zal worden. steun van de minister, die er bijzonde re aandacht aan zou schenken, zijn medewerking toezegde en een foto van het ontwerp meenam. DE TWEEDE DAG van het bezoek YOJ1 de minister van binnenlandse zaken, mr. dr. P. J. Witteman, aan Zeeland betrof Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. Woensdagmorgen arriveerde de mi- w nistev in Middelburg. In gezel schap van de burgemeester van deze stad, jhr. mr. W.C. Sandberg tot Es- senburg, bezocht hij de Abdijgebou wen, waar hij de restauratiewerk zaamheden in ogenschouw nam. Ook het stadhuis werd bezichtigd. Om kwart over tien vertrok de mi nister naar Vlissingen. Hier vertoefde hij slechts een half uur. Ten stadhui- ze werd 'n korte bespreking met de bur gemeester gevoerd. Hierbij kwamen o.a. problemen van de woningvoorzie ning ter sprake. Daarna werd overgestoken naar -het Zeeuwsch-Vlaamse land. Om 12 uur arriveerde de minister te Breskens. Van daar reed bij rechtstreeks naar Sluis, alwaar burgemeester A. Aer noudts zich bij het gezelschap voegde. Vervolgens werd de tocht voortgezet naar St. Anna ter Muiden, waar de stompe toren van de kerk en het kerk hof bezichtigd werden. Voorts bracht men daar een bezoek aan het markt plein en het oud stadhuis. Het Sluise nood-gemeentehuis In Sluis zelf werden de aangerichte verwoestingen bekeken. Hier bracht de minister tot uiting, dat hij het zo erg niet had voorgesteld. De restaura tiewerkzaamheden in de kelders van het stadhuis hadden zijn volledige be langstelling. Nadat een wandeling naar de nieuw gebouwde woningwetwonin gen gemaakt was, vond een lunch plaats, waarbij de burgemeester naar' voren bracht, dat hij niet op alle pro blemen de aandacht wilde vestigen, doch slechts op éen probleem en wel dat van het nood-gemeentehuis. Mo menteel zit men in een ruimte, die met een school voor achterlijke kinde ren gedeeld wordt en daar er geen kans is dat men de eerste tien jaar over het stadhuis kan beschikken, werd aandacht gevraagd voor een plan voor een nood-stadhuis, dat al twee maal door de bevoegde instanties was afgewezen, omdat de inhoud enkele honderden M3 te groot zou zijn. De burgemeester toonde de noodzakelijk heid van dit gebouw aan en vroeg de lillllllllllllllllllllllllllllllllll!^ TAinsdag zagen we de minister van Binnenlandse Zaken, Mr. Witfe- man. bij zijn bezoek aan Zeeland, om ringd door de voornaamste personen uit onze provincie en behandeld met de onderscheiding, die hem als man van de „voorste rij" toekomt. Dinsdagmorgen merkten we echter iets op. dat ons nog meer trof. Toen toch weiden we hem gewaar knielend op de ongemakkelijke achterste bank van de Goese parochie-kerk aldus de dag met God beginnend. En onwille keurig moesten we denken aan het woord van Louis Veuiliot, dat een mens op z'n knieën het grootste is. Tal van problemen Te Temeuzen werd vervolgens een conferentie op het gemeentehuis gehouden met B. en W. aldaar. Mr. P. Teilegen bracht namens zijn colle ga's in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen ver schillende belangrijke kwesties naar voren. Hij memoreerde o.m., dat dit bezoek het eerste ministeriele was, dat na de bevrijding in Temeuzen plaats vond. Hij wees op de verkeersproble men, op de industrialisatie in verband met het kanaal Gent-Ternedzen, bracht de bezwaren tegen de vermake lijkheidsbelasting naar voren, die in Zeeuwsch-Vlaanderen des te sterker gevoeld worden, omdat men daar prac ties van alles verstoken is, en vroeg de aandacht voor een centralisatie van het brandweerwezen, welke hem alleszins gewenst voorkomt. Ook het woonwagenprobleem werd onder de loupe genomen en er werd gewezen op de moeilijkheden, die speciaal Ter- neuzen hiermee heeft. Een centraal kamp voor velschillende gemeenten te- samen werd gevraagd. „Verdeling van armoede' Ooewel de minister geen bepaalde toezeggingen deed, had hij toch een open oog voor het naar voren ge brachte. Hij vond e I'll ter de mogelijkheden klein. Hij sprak in dit verband zelfs van „verdeling van armoede". Omstreeks vijf uur vertrok ^et ge zelschap naar Huist, waar de basiliek door de minister, die tijdens zijn be zoek een liefhebber van oudheden bleek te zijn. werd bezocht en waar hij door deken Rops en burgemeester Truf- fino werd ontvangen. langhebbende laatstelijk in militaire dienst is bekleed. De sociale zorgen zullen in het al gemeen op overeenkomstige wijze wor den geregeld als voor de Koninklijke Landmacht, zoals: vergoeding, begra feniskosten bij overlijden in en door de dienst en pensioenregeling. De vrijwilliger valt gedurende zijn dienstverrichtingen onder de militaire wetten. Hij is verplicht aan elke op roeping tot het verrichten van mili taire dienst, waaronder alle bevolen oefeningen vallen, te voldoen. De voor studenten geldende voor waarden wijken enigszins van boven staande af voor zover het betreft de vereiste leeftijd, de genoten militaire opleiding en de tijden waarop geoe fend zal worden. Ook reserve-grensbewaking AOK wordt een versterkte politie- macht ingesteld. Deze heeft bc- trekking op tijdelijke versterking van rijks- en gemeente-politie en van dé Kon. Maréchaussee. De ver sterking der Kon. Maréchau s s e is bedoeld als reserve grensbewaking. Zij die een vrijwillige verbintenis bij deze reserve-grensbewaking willen aangaan, kunnen zich daarvoor van af 19 April opgeven bij de brigade commandanten der Kon. Maréchaus see, of bij de Commandant der Kon. Maréchaussee (Raamweg 4, den Haag) In aanmerking komen zij die hetzij als vrijwilliger, hetzij als dienstplich tige gedurende minstens 6 maanden militaire dienst hebben vervuld en de leeftijd niet hebben overschreden van voor wat betreft officieren 60 jaar en voor wat betreft de overigen 50 jaar In bijzondere gevallen kunnen vrijwil ligers in dienst worden genomen, die nog niet militair zijn geoefend. Zij, die nog in militaire dienst moeten, komen niet in aanmerking. Er is ook plaats voor administratieve e.d. werk zaamheden. Avontuurlijke reis van Zweeds student TAe 20-jarige Zweedse student Hans Norderstron is in een zeilbootje van 2.80 meter lang het haventje van Kadzand binnengevaren. Deze stu dent maakt in zijn kleine bootje, dat slechts één zeiltje en twee paddels heeft, een reis van Wight via Franke rijk, België, Nederland. Duitsland, Denemarken nap.r Stockholm. Hij is 7 April gestart. Op zijn reis langs de Engelse kust is het bootje twee maal gekapseisd, doch Hans is een goed zwemmer en behoudens natte kleren had dit voor hem geen nadelige ge volgen. Zonder verdere ongelukken bereikte hij Dover, stak over naar Calais en zeilde vervolgens via Duin kerken naar Ostende. Maandagmid dag zette hij zijn tocht voort naar Vlissingen om bij de Zweedse con sul aldaar zijn papieren in orde te laten maken. Door tegenstroom en windstilte geraakte hij uit de koers en kwam in Kadzand te/echt. waar hij de nacht doorbracht. Dinsdag startte hij opnieuw naar Vlissingen. Mevrouw Roosevelt onthulde op Grosvenor Square te Londen een groots standbeeld, opgericht ter ere van haar echtgenoot, Franklin Roosevelt. taAT is daar in Djokja wel een zeer pijnlijke historie geworden. De re gering der Republiek had erop ge staan, dat de onderhandelingen na 't vertrek van de ..Renville" beurtelings op Nederlands en op republikeins ge bied zouden worden voortgezet. Een kwestie van prestige. Men moest ver wachten. dat de leiders der Republiek er nu alles op zouden zetten, om met hun staatkundige en veiligheidsorga- ganisatie zo'n goed mogelijk figuur te slaan. Het, ging er nu om aan de we reld te tonen, dat men met een vol waardige staat te doen heeft. De Com missi^. voor Goede Diensten reisde ook mee en haar waarnemingen zouden van de grootste betekenis zijn voor de waardering der Republiek in het inter nationale milieu. Wat is echter gebleken? In dé hoofdstad der Republiek heeft de politieleiding haar mannen niet in de hand. De gasten zijn gemolesteerd en beledigd. Hun eigendommen waren niet veilig. Het is een ongehoorde in breuk op de regelen, welke in het ver keer tussen beschaafde volkéren van kracht zijn. De Commissie voor Goede Diensten, die al haar best heeft ge daan om de Republiek als volwaardig te presenteren, staat nu min of meer voor schut. In Lake Success zal de bevooroordeeldheid van sommige lie den ten aanzien van de Republiek nu toch ook wel aan het wankelen gaan. Onmiddellijk uitgebrachte veront schuldigingen kunnen daar weinig aan verhelpen. Wat is nog meer gebleken? Dat bij een deel van de bevolking in de Republiek de ware geest van vertrouwen en goede wil nog vol strekt ontbreekt. Mohamed Roem moge spreken over enkele mensen, die zich hebben misdragen, de Aneta-cor- respondent schildert heel duidelijk, dat een grote tierende menigte schuldig staat. Hier wreekt zich de averechtse voorlichting, waarvan deze menigte 't object werd. Hier uitte zich de tegen zin tegen alles wat tot een redelijke overeenkomst met de Nederlanders leidt. Het klimaat voor het gedijen van vertrouwen en goede verstand houding is nog verre van gunstig. De waarschuwing is duidelijk. getekent dit nu, dat de politiek van verzoening volkomen gefaald heeft? We horen de oppositie al gnui ven. Zie je nou wel, zal ze zeggen, dat is altijd onze mening geweest. Met die lui valt geen land te bezeilen. Laat men echter niet vergeten, dat door de politiek van de Regering en van Dr van Mook de verstandhouding Nederland-de Republiek is terugge bracht tot een klein onderdeel van het hele Indonesische vraagstuk. Eerst scheen Djokja geheel het vraagstuk te overschaduwen. Alle aandacht spitste zich toe op de onderhandelingen met Sjahrir, Sjarifoeddin o.s. De mogelijk heid tot het vormen van deelstaten buiten de Republiek werd in Djokja met hoongelach en spot bejegend. Ma rionetten, Quislings, dat waren nog de vriendelijkste woorden, welke.men er voor over had. Thans echter is de fe- deralisatie ook door Djokja als vol dongen feit aanvaard. Onder Neder landse inspiratie is een interim-rege ring gevormd, waarin een plaatsje als een ander is open gehouden voor de Republiek. Meer niet. Het proces van de verdere opbouw kan zich ook bui ten haar actieve medewerking om voltrekken, ai is uitteraard die mede werking niet zonder betekenis en wordt er terecht naar gestreefd. De pretenties van Djokja zijn al heel wat geslonken en gebeurtenissen als zich thans voordeden hebben tenminste ook een lichtzijde, namelijk deze, dat de pretenties nog verder moeten slinken. Nederland kan nu genoegdoening eisen en de stem van Batavia heeft al duidelijk geklonken: Geef ons waar borgen dat geen vlegels de toon aan geven. Het incident van Djokja. hoe ver troebelend het er nu ook uitziet, kan bijdragen tot verheldering der inzich ten en verhoudingen. Een paradox, die niet de eerste is in de ingewikkelde historie van de Nederlands-Indonesische betrekkin gen. ^y-EST-DUITSLAND heeft de Wes telijke mogendheden om een be drag van 1.960.000.000 dollar verzocht voor hulp aan de bizone in het kader van het Europees herstelplan. Dit is ruim 30 procent van het door het Amerikaanse Congres voor de zestien landen toegewezen bedrag ad 5 3 mil liard dollar. Vele inzittenden gekwetst J^OOR ONBEKENDE oorzaak reed Woensdagnamiddag om ongeveer 5 uur de uit Terneuzen in de rich ting Sas van Gent rijdende autobus van de Z.V.T.M. even voor de Stijf sel- en Glucosefabrek tegen een boom. Van de vele inzittenden werd een 20-tal min of meer ernstig ge kwetst. De ernstigst getroffenen wer den, na tert plaatse geneeskundige bijstand te hebben ontvangen, naar het ziekenhuis te Sluiskil overge bracht. De chauffeur liep slechts lich te verwondingen op. Van de autobus merd de rechterkant van de motor kap ingedrukt. Spatbord en voorwiel waren geheel ontwricht, terwijl ook de voorruit vernield werd. De po litie stelde een ondrezoek in naar de oorzaak. ^/EER doen in België allerhande geruchten de ronde over een wR- Mging in de regeringssamenstelling. In de Kath. Volkspartij wordt critiek uitgebraclit over enkele kath. en soo. ministers, die niet voor hun taak be rekend zouden zijn. t

de Stem | 1948 | | pagina 1