Siad en Land De arbeiderskampen in Zeeuwsch Vlaanderen Van de hak op de Minister Witteman maakt kennis met Zeeland Waf een Wonderlijke Wereld RADIO DE STEM VAN WOENSDAG 14 APRIL 1948 Het burgemeestersfeest te 's Heerenhoek Luguber huisvuil Besprekingen te Goes en Zierikzee over brandende kwesties Ratelslangen j acht H° Zijn ze niet te gebruiken als vacantieverblijven Perspolitiek Henri de Gretie Beter geluid Krijgt Goes een Wit-Gele Kruis afdeling BEGRAFENIS EM. PASTOOR A. DAMEN. Dinsdagmorgen had te Breda de be grafenis plaats van em. pastoor A. Damen. Een H. Mis van Requiem werd gecelebreerd door pastoor J. van Osta, daarbij geassisteerd door de ka pelaans der parochie, waarna de ter aardebestelling op Zuylen volgde. JHR. VAN DOORN TER AARDE BESTELD Onder grote belangstelling is gister ochtend te Middelburg het stoffelijk overschot van Jhr. H. A. van Doorn, oud-burgemeester van Veere, van Vrouwenpolder en van Oost- en West Souburg, in de familiegrafkelder te Koudekerke ter aarde besteld. Als eerste spreker trad bij deze plechtig heid naar voren de heer D. A. van Lookeren Campagne, die als zwager dankte voor de vele vriendschap van de familie van Doorn ondervonden Jhr. D. H. van Doorn richtte een woord van dank tot zijn overleden vader voor de zorg. waarmede hij zijn kinderen steeds omringde, en dankte voor de grote belangstelling. Door pachters werd de kist naar de grafkelder gebracht en daarin bijge zet. De plechtigheid werd o.m. bijge woond door de commissaris der Ko ningin in Zeeland. Jhr. Mr A. F. C. de Casembroot, de oud-commissaris der Koningin Jhr. Mr J. W. Quarles van Ufford, de burgemeesters van Middelburg. Vlissingen. Veere, Sou burg en Koudekerke afgevaardigden van de stichting Nieuw Walcheren en van de polder Walcheren en vele le den van bekende Zeeuwse families. WAPENS- EN MUNITIE VERZAMELAAR VEROORDEELD De 30-jarige autoverhuurder L. H. te Nieuw- en Sint Joosland stond te recht voor het kantongerecht te Mid delburg onder beschuldiging een groot aantal wapens en munitie in zijn bezit gehad te hebben. De ver dachte erkende de feiten en ver telde. dat hij de munitie na de bevrij ding had verzameld en de wapens van diverse personen had opgekocht. H. werd veroordeeld tot 10 weken gevangenisstraf. De in beslag geno men vuurwapenen en munitie wer den verbeurd verklaard. HAVEN VAN VLISSINGEN WEER VRIJ Dinsdagmorgen is de ferryboot „Prinses Juliana" van de provinciale stocmbootdiensten, die in 1944 dooi de Duitsers in de mond van de haven van Vlissingen tot zinken is gebiacht. gelicht. De haveningang is hierdoor weer geheel vrij. Tot nog toe bedroeg de breedte 160 meter, maar thans kan de ingang weer voor de volle 350 meter gebruikt worden. Uiteraard zal op de plaats, waar de „Prinses Juliana" lag nog gebaggerd moeten worden. Daarna zullen echter schepen van 30 voet diep gang bij laag water de haven kunnen binnenvaren. HET VLISSINGSE WONING PROBLEEM Het bouwvolume voor 1948 in de Eerste Kamer besprekend, vroeg de heer Hommes (A.R.) of het niet een recht genoemd mag worden dat eerst hersteld wordt wat door de oorlogs handelingen is vernield. In dit ver band herinnerde hij eraan wat er in Zeeland verwoest is. Hij vroeg de mi nister aan het Vlissingse woningpro bleem te doen wat mogelijk is. Aan scholen, kerken en verenigingsloka len moet z.i. voorrang verleend worden boven tentoonstellingsruimten en ge legenheden voor dans en vermaak. EIEREN NIET INGELEVERD Door de tuchtrechter voor de voed selvoorziening werd op Schouwen- Duiveland een groot aantal landbou wers beboet wegens het niet inleve ren van eieren of het niet vermelden van een aantal kippen op de regi- stratiekaart. ZEEUWSE MOSSELEN. Nu de meeste Zeeuwse mosselvis sers gereed gekomen zijn met het verzaaien van hun voor de con sumptie bestemde mosselen en het mosselseizoen ten einde loopt, gaan vele vissers, vroeger dan aanvanke lijk verwacht werd, naar het Friese en Groninger Wad om mosselzaad te vissen. De vorige week werd onge veer 1.750 ton mosselzaad aange voerd. Door Bruinisse werd ter door zending naar België en Frankrijk nog 450 ton mosselen afgeleverd. EERSTE „BERGSE ANSJOVIS" In de Schelde is nu het voorjaar ook ingetreden. Op de visserij „De Middelrug" van de heer P. Landa werd Maandag de eerste „Bergse an sjovis" gevangen. Dit is vroeger dan normaal, want meestal verschijnt de ansjovis eerst tegen 20 April in de Schelde. de juiste manier om de blinden, zo wel vrouwelijke ais mannelijke, .die sociale hulp te verschaffen, die zij behoeven en waarop zij recht hebben. Kaarten zijn te verkrijgen bij mej. de Valk, L. P. van de Spiegelstraat 27 en 's avonds aan de zaal. Hoofdplaat Boschkapelle Geslaagd. Te Haarlem slaagde voor het diploma vakbekwaamheid voor 't schildersambacht, de héér A. J. Vaal. Goes Voor dc blinden. In „Schutters hof" zullen Zondag 18 April om 8 u. de films worden vertoond die reeds in de verschillende plaatsen in de buurt opgang hebben gemaakt. Met deze films wordt beoogd het publiek inzicht bij te brengen over het blinden vraagstuk. De meeste mensen heb ben een ziekelijk medelijden met de blinden. Bedoeld wordt door deze films en door het woord van Pater Andreas, dit medelijden uit te roeien en daarvoor in de plaats te stellen Herstel N. H. Kerk. Met de her stelwerken aan de N. H. Kerk begint het nu weer hard op te schieten. De torenspits is' nu geheel afgewerkt. De leibedekking is reeds vergevorderd. Zodat binnen enige dagen het kerk gebouw van binnen ook zijn beslaf zal krijgen. Met Pinksteren hoopt men de kerk weer in gebruik te kunnen nemen. Hulst Gouden bruiloft. Op 20 April ho pen de heer P. Verwer en zijn echt genote L. Jansen hun 50-jarige echt vereniging te herdenken. Daar zij beiden nog in goeden welstand ver keren zal er een flink feest van ge maakt worden. Katholiek Thuisfront. Door de V. V. Hulst werd als vertegenwoordiger in het Thuisfrontcomité aangewezen de heer J. v. d. Velden. Koewacht Schieting. Aan de schieting op de staande wip namen 52 schutters deel. De ui'slag is als volgt: Hoge- vogel: W. de Schrijver (Stekene); Zij vogels: J. v. d. Berghe en Arth. de Smet; kallen: P. de Waele en J. Busse. Nieuwe organist. Tot organist in onze parochiekerk is benoemd dhr M. van Laere te Kruisstraat (gem. Moerbeke) B. Pech. - Onze duivenmelkers (even als alle andere in Z. Vlaanderen) had den Zondag j.l. danig pech n.l. i.p.v. Arras werden de duifjes, wegens het niet in orde zijn der vervoerbe- Wij zen, in Moescroen losgelaten, met het gevolg dat .de sociëteii de course voor nietig verklaarde. Kwadendamme Schieting. Concours Liggende Wip van de Sociëteit A.D.L.M. bij M. Bal. Deelname 30 schutters van 11 sociteiten. Uitslag: Hoge vogel: P. Steenbakker A.D.L.M., le zijvogel P. Voet, Vios; 2e zijvogel, idem; le kal W. Pantes Zeelandia te Ovezande; 2e kal J. C. Clarijs A.D.L.M.; 3e kal P. Baart, Batavieren Goes; 4e kal P. Voel, Vios; le klep C. Koens. Zee landia; 2e klep A. Sarber, Batavie ren; 3e klep: A. van Zunderen, Spes Nostra, Ovezande. Lewedorp Toneeluitvoering. Onze toneelver eniging' trad op met „Het gouden Kalf" Het best getypeerd was ongetwijfeld het eenvoudige huishoudstertje, juffr. Eily Berkenhof zeer vlot en ongeitun steld gespeeld door J. Verbart. Ook Bertha de dienstbode, was „echt" en de kleinere damesrollen freule Adinda en Gracy Keiler vielen op door hun goede vertolking. Van de heren waren het J. Pieters in zijn rol van Eugéne en B. Gijs als Jozef Smith die het best voldeden. De rollen van Freddy en Adam Forster werden ook goed ver tolkt. Het decor deed het best, vooral het uitzicht op de bloementuin was prachtig. Deze toneelavond was blijk baar degelijk voorbereid en de mede werkers en medewerksters kunnen dan ook terugzien op een geslaagde uit voering. Middelburg HET GESCHENK VOOR H. M. DE KONINGIN Elke vrouw kope een zegeltje 31 Augustus van dit jaar is het 50 jaar geleden, dat onze Koningin de regering aanvaardde. Wat dpet men om een vorstin te huldigen? Zij is te gelijk een mens en begrip, symbool en hardwerkende vrouw. In ieder zal we) eens de gedachte zijn opgekomen, Koningin Wilhelmina een klein huldeblijk te zenden maar dan plotseling staat men voor het on bereikbare, dat een regerend vorst nu eenmaal heeft de opwelling ver vaagt het blijft bij een vluchtige gedachte. Nu biedt de tentoonstelling, die ter ere van het 50-jarig regeringsjubileum wordt gehouden in de Houtrust-hallen in den Haag, elke vrouw in Nederland een kans mee te doen, -de Koningin haar hulde te betuigen. De tentoonstel ling heeft tot onderwerp alles te tonen wat er gedurende de regering van de Koningin door de Nederlandse vrouwen werd gepresteerd. Het enor me oppervlak van het terrein zal van 18 Augustus tot 15 September geheel glTUTü zijn met de resultaten, die een halve eeuw vrouwenarbeid tot stand brachten. De vrou,w in het gezin, de vrouw in het bedrijfsleven, de vrouw in de po litiek, aan de universiteit, bij het ker kelijk leven, gedurende de bezetting, de vrouw in mode, sport en pers de grote verandering van de positie der vrouw in de-laatste vijftig jaren dat alles zal men hier kunnen zien. Het is groter hulde aan de eerste werkende vrouw in den lande haar te tonen: „Ook wij deden elk op ons eigen bescheiden plaats ons best", dan haar te overstromen met bloemen of ge haakte kleedjes. Toen Koningin Wilhelmina de rege ring aanvaardde werd die gedenkwaar dige dag ook mede door een tentoon stelling over vrouwenarbeid luister bij gezet. Het batig saldo, dat door gif ten en entree-kosten toen werd over gehouden, is benut om het Nationale Bureau van Vrouwenarbeid te stich- Programma voor 23 en 25 April WAN de feestcommissie te 'é-Heeren- hoek, die de viering van het bur- gemeestersjubilé verzorgt, ontvingen wij enige gegevens over net program. Vrijdagavond 23 April wordt de heer van Horsigh met de zijnen om 6 uur op het station ontvangen en om half 7 op de grens zijner gemeente begroet door de heer Duyvestein, de voorzitter van het feestcomité. Dan gaat de stoet naar de Jeugd- hoeve, waar in een plechtige verga dering van de raad, de Jubilaris zal worden toegesproken door de loco-bur gemeester, die hem namens de gemeen teraad een geschenk aanbiedt. Dan is weer het woord aan de neer Duyvestein, die de jubilaris het cadeau der gemeentenaren zal offreren. Tot slot volgt de huldiging der verenigin gen. Zaterdag 24 April, de eigenlijk feest dag wordt geopend met een plechtige H. Mis in de parochiekerk. Om 10 uur volgt dan de grote zanghulde der schooljeugd, waarna de officiële recep tie. De namiddag is gevuld met jeugd en volksspelen, terwijl in de avond het vreugde-betoon gelegenheid krijgt zich te uiten op een gepaste en vrolijke wijze. In ons artikel van gister is, door een onbegrijpelijk misverstand, 24 Juli als jubileum-datum genoemd. Dit moet, zoals men begrepen zal hebben 2a April zijn. ten, dat nog heden op volle toeren werkt. Ook na deze tentoonstelling hoopt men in staat te zijn Hare Majesteit het batig saldo te kunnen overhandi gen opdat een blijvend ""denken zal worden opgericht, Hiertoe kan elke Nederlandse mede werken. Het comité stelt zegeltjes be- «chU'baar, die variëren tusse ƒ10.— en 18 cent. Van elke koopster van zo'n zegeltje komt de handtekening in een groot album De albumbladen worden in elk dorp of elke stad samengesteld door de burgemeestersvrouwen, ter wijl de echtgenoten van de commis sarissen der Koningin de vellen van haar provincie rangschikken, en voor zien van wapen en passende illustra ties Of men dus een zegeltje van een kwartje of van een rijksdaalder koopt de handtekening komt bij wijze van zeer persoonlijke felicitatie in net gro te album van de Nederlandse vrouw. In de week van 10-17 April zal in Middelburg van huis tot huis worden gegaan om elke Middelburgse vrouw gelegenheid te geven mee te doen aan dit nationale vrouwelijke huldeblijk. Stoppeldijk Nieuwe koster en organist. - Dhr. Vernimmen van Lamswaarde is be noemd tot organist van de parodie St. Gezulphus. Terneuzen Inlichtingen reserve politie Wie iets voelt voor deelname aan het ook in Terneuzen in oprichting zijnde re serve gemeente-politiecorps kan op het bureau van politie alle gewenste inlichtingen bekomen. TOEN een auto van de Gemeen- 1 telijke Reinigingsdienst op de stortplaats z'n vrachtje loste, kwam uit het opgehaalde huisvuil niets meer of minder dan een zwaar ka liber landmijn te voorschijn. Ge lukkig is deze tijdens het storten en het vervoer niet ontploft, an ders waren er zeker slachtoffers te betreuren geweest. Naar de voor malige bezitter van het „huivuil" wordt gezocht. Sas van Gent Vormingsavond KAB. Voor de door de Cult. afd. van de KAB ge organiseerde vormingsavond be stond jammer genoeg niet die be langstelling die hij verdiende. Dege nen die afwezig bleven hebben dan ook veel moeten missen, want niet alleen de diepgaande rede van de Z. E. Heer Frogel, die op zichzelf al meer dan waard was te worden ge hoord, maar ook vooral de omlijsting I_I et aangekondigde bezoek van mi nister Witteman aan Zeeland - het eerste in zijn leven - vond plaats Dinsdagmorgen airiveerde hij, verge zeld van zijn secr generaal, dr. Prin sen aan Anna dacha, waar hij werd begroet door dc Commissaris der Ko ningin en het volledige college van Gcd. Staten. I inea recta ging het naar Zierikzee, waar. nadat het oude stadhuis was bezichtigd, een conferentie begon met de burgemeesters van Schouwen- Duiveland, Tholen en St. Phiiipsland. Veio brandende kwesties werden aan gesneden, zoals de tegenstelling tus sen stad en land; de classificatie; het politie-vraagstuk; de woonruimtewet; de heffing van baatbelasting en de straatbelasting in de plattelandsge meenten en de financiële positie der gemeenten in verband met de wet-Oud (noodvoorziening). Zover het zijn de partement raakte heeft minister Wit teman de vragen beantwoord. Ten aan zien van de classificatie zei Z. Exc. dat een commissie aan het werk was gegaan om deze kwestie wetenschappe lijk te bekijken en tot op de bodem te doorvorsen. De financiële moeilijk heden van de gemeenten zullen onder de loupe worden genomen en waar dit kan en redelijk is, zal men er aan te gemoet komen. De minister bleek voor coördinatie der politie, in die zin, dat de plattelandsgemeenten verzekerd zijn van enig politie-toezicht, vooral in de avond-uren. Na de conferentie ging het langs de vogelbroedplaatsen naar Haamste de, waar in de Schouwse boer de lunch gebruikt werd. Naar Goes ra et de provinciale boot zette men in de namiddag koers naar 't Katse veer en half vijf arriveerde het gezelschap op het Goese stadhuis, waar weer geconf rd werd met de Bevelandse burgem. waar eveneens ge spr. werd over politie, classificatie, de wet op de financ. noodherz. en boven dien over vermakelijkh.-belasting ten plattelande en de moeilijkheden die daardoor ook voor het culturele leven kunn ontstaan: de minister zei daar voor een open cog te hebben. Iets dieper weid ingegaan op het bouw m' v oningtoezicht, dat speciaal voor de Bevelenden moeilijkheden geeft. De minister liet beantwoordrr.' daarvan over aan het provinciaal bestuur, dat er echter nog niet diep op kon Ingaan daar alles nog in wording of in stu die is. De samenvoeging in de Zak ren afzonderlijke bespreking had L hierna plaats met de burgemees ters uit de Zak van Zuid Beveland over de samenvoeging van gemeenten. De minister liet zich alles uitleggen en nam met belangstelling kennis "°.n de zaken. Positiefs kon natuurlijk niets ge zegd worden, daar G.S. nog met een voorstel moeten komen, maar men kreeg wel de indruk,dat de minister niet van plan is, iets te forceren in deze. Tenslotte volgde nog een conferen tie met B. en W. van Goes over de Gasthuis-kwestie. Het Goese gemeentebestuur wees op het feit, dat zij opdraait voor de hele tekorten, terwijl tweederden van het Gasthuis bezet is door mensen uit de buitengemeenten. Subsidie van deze buitengementen vinden zij daar om billijk en nodig. De minister beloofde ook deze zaak nader te zullen bezien. Kwart over zeven was het „werk. program" eindelijk afgewerkt en volg de in de Korenbeurs een diner met het provinciaal bestuur. In genoema hotel werd ook overnacht.: Vandaag gaat de reis naar Middel burg, Terneuzen en Sluis. die geheel in de stijl van de avond was gehouden was leerzaam en nut- tig. De inleiding van Pastoor Frogel handelde over „Reddend Christen dom" waarin hij wees op de grote "aak van ons katholieken in de strijd tegen het communisme. De christelijke naastenliefde moet weer overheersend worden en dit be tekent het beste strijdmiddel. Hij spoorde tot slot allen aan in de komende week veel te bidden omdat veel op het spel s'ond voor het be houd van ons Europa. Tijdens de pauze werd thee geserveerd. 40-JARIG AMBTSJUBILEUM Er heerste dezer dagen in de Poel straat heel de dag een ongekende drukte, meer speciaal aan de woning van de heer Bockstael. Geen wonder dan ook want die dag was genoemde 40 jaar in dienst bij de spoorwegen (vroegere Mechelen Terneuzen) Dat de heer Bockstael vele vrienden telde wisten wij, maar zeer zeker zal het binnengekomen getal gelukwen sen zelfs de jubilaris nog wel hebben doen zeggen: „Mijn vriendenkring is groter dan ik dacht". Vanzelfspre kend liet ook de My. zich niet onbe tuigd en huldigde op passende wijze de feesteling. En zonder de muzikale hulde vanwege de Harmonie „De Ver enigde Vrienden" zou het geen jubi leumfeest zijn geweest. Bij monde van de voorzitter werd de jubilaris eveneens geluk gewenst nadat hij de jubeltonen van de feestmars had mo gen aanhoren. Voorts werd de jubilaris gefelici teerd en toegesproken door de heer •J. A. van Oortmerssen, inspecteur der Nederlandse spoorwegen, de heer L. Dubois namens de directie van „Me chelenTerneuzen" en mede namens de RK Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphaël" en ten slotte door zijn chef, de heer R. Ver- helst. stationschef te Sas van Gent. De jubilaris mocht namens de NS een enveloppe met inhoud en van zijn collega's een geschenk in ontvangst nemen, terwijl mevrouw Bockstael bloemen ontving. Sluiskil Missieavond. De opbrengst van de missieavond, welke ten goede zal komen aan het missiewerk der P. P. Capucijnen op Sumatra, bedroeg de mooie som van f 238.00. Het was voor de organisatoren, de oud-leden der Jongenlingenvereniging, een grote vreugde dit bedrag aan de missiona ris. de Z. E. P. Nolascus, te mogen overhandigen. Daar de Eerwaarde 't voornemen heelt om Vrijdag a.s. te vertrekken hebben de oud-leden be sloten om Donderdagavond in het Pa rochiehuis nog een gezellig onder onsje te houden. Pater Nolascus ver wacht dat alle oud-leden van de Jongelingenvereniging en Kolping aanwezig zullen zijn. PI. Geloofsbelijdenis. Een 20-tal jongens en meisjes vernieuwde plech tig hun Geloofsbelijdenis. Na de Hoog mis werd hun een ontbijt in het parochiehuis aangeboden. Bibliotheek. De R. K. Biblio theek werd Zondag gesloten. Het is een genoegen te constateren dat steeds van de bibliotheek een groter gebruik wordt gemaakt. Men wacht nu nog op enkele boeken die inge leverd moeten worden, waarna men de bibliotheek zal completeren en re viseren. Spoorweg. Momenteel is men met een 30-tal personeelsleden druk doende het traject Sas van Gent-Ter- neuzen der Ned. Spoorwegen te revi seren. De spoorbaan wordt van nieu we biels voorzien. onderd mannen kwa men dezer dagen ln Okeene (Oklahama U.S. A.) bij elkaar om tesa- men op de ratelslangen vangst te gaan. Het schijnt in Oklahoma te we melen van de ratelslan - gen. die, zoals men weten zal, tot de vergiftigste soorten behoren, welke er op Gods aardbodem rond kruipen. Ze worden daarom ook niet met de hand gevan gen, maar met een stok, die aan het einde een vork heeft, zodat de slan genkop tegen de aaide gedrukt wordt. De'giftan- den kunnen dan bijten wat ze willen, gevaar le vert het niet op Nu spreken we natuur lijk over de gevangen slangen, die men Bus te voren ziet. Wanneer er twee bij elkaar zitten en je ziet er maar één van. dan wordt het hachelijker Dat lijkt ons tenminste zo Je hebt één slang, aan de grond vastgespicst en ter wijl probeert een tweede je in je hielen te bijten. Als je de stok weghaalt om de tweede te snappen neemt de eerste haar kans waar Je kunt practisch niets anders doen dan een beetje schoppen en kssst roepen. Maar dat zal ook wel niet veel helpen. Want een ratelslang is geen kat, maar een giftig serpent. Hoe het ook zij, de Ame rikaanse slangenvangers blijken er slag van te hebben. Want tijdens acht jachten werden er maar vier jagers gebeten; en die kwamen er allemaal goed af. Geen één is er aan de slangenbeet over leden. Vorig jaar hebben de dapperen overigens 'n slecht jaar gehad. Door 5000 jagers werden slechts 500 slangen gevangen. De Amerikaanse dieren tuinen betalen voor één '.ang 6 shilling en de me dische laboratoria ook. Want ratelslangengif is 't beste tegengif voor beten van andere slangen. Dat klir.kt gek, maar het is toch zo. Request T^e afgevaardigden van de UNO kregen dezer dagen een document in handen, dat ondertekend was door de duimafdruk ken van 24 Afrikaanse stamhoofden. Het behels - de een verzoek om terug gave van een stuk land in Cameroon, dat de inlan ders In 1892 ontnomen werd door een aantal Duitse kolonisten. Opwindender ïyrejuffrouw Ray Walker uit Johannesburg, die het beroep van typiste te saai ging vinden, vroeg aan haar directeur om ontslag. Zij kreeg het en ging onmiddellijk een leeuw kopen, die zij nu aan het temmen is. JüOGOOOÖQOOeOOGc:öOG©GGQOeOGÖQOQQOG0OOOGOO00O©t)OOC ]V/ren heeft in de bladen kunnen lezen wat West Z. Vlaanderen de streek die meer van de oorlog heeft geleden dan waar ook aan nieuw te bouwen woningen is "toegewezen. En al zal daar, door veel over en weer gepraat, misschien nog iets bij komen, ingrijpende veranderingen moet men niet meer verwachten. Dit brengt een en ander met zich mee. Wij stellen dan de vraag: „Als wij toch niet meer mogen bouwen, dan hebben we ook niet zoveel vreeiride vaklieden nodig, en wat doen we dan met de kampen die zo met kwistige, htnd zijn neergezet? Vlissingen DE OOSTENRIJKSE WONINGEN Zoals bekend is, besloot de gemeen teraad indertijd in te gaan op een aanbod van dertig houten Oostenrijk se woningen. Ook andere gemeenten in ons land gingen tot aankoop over en het gemeentebestuur nam daar 't materiaal in ogenschouw, toen de eer ste zending in Nederland was aan gekomen. De kennismaking viel niet TAE HAAGSE briefschrijver van „De Maasbode" neemt Dr van Mook op de korrel wegens diens perspolitiek. Het is namelijk zó. vertelt hij, dat de Nederlandse pers in Indonesië altijd een éénstemmig koor aanheft, zodra de landvoogd niet tevreden is over een of andere geste van „Het Plein", anders gezegd van Minister Jonkman, aan wie hij ver antwoording schuldig is. Een blad, dat onder hoofd redactie staat van een ambtenaar voor perszaken; geeft dan de toon aan. Anderen volgen dan braaf. Het is een verschijnsel, dat uit journalistiek oogpunt hoogst onaangenaam aandoet. Het is in politiek opzicht ook een bedenkelijk geval. De landvoogd geeft aldus blijk, zijn taak en plaats niet geheel juist aan te voelen en hij pompt zo benzine in de tank van zijn heftigste tegenstanders. Het is goed, dat dit nu maar eens open lijk gezegd is. Misschien wordt hij er wijzer door. er niet minder dan 2021 nieuwe woningen gereed, het hoogste aantal per maand sedert de bevrijding. De uit zonderlijke zachte winter was er oorzaak van dat ook Februari een groot aantal woningen zag gereed komen n.l. 1447. De stemming in de bouwwereld is wat opti mistischer geworden. Minister in 't Veld is dus hoop- verwekkend gestart. Zal .hij het vertrouwen weten te behouden? 17R is hier ter plaatse al veel lelijks gezegd over het wederopbouwbeleid. Laten we vandaag eens een wat vrolijker klank laten horen. Volgens het Statistisch Bulletin van het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft de bouwbedrijvigheid een nieuw record geslagen. In Januari van 1948 kwamen pATER Henri de Greve en zyn Bond zon der Naam genieten een populariteit, welke over scheidingen van geloof en politiek heen loopt Opmerkelijk is wat ..Het Parool" deze week over hem schreef bij gelegenheid van'het jubileum van de Bond: „Allenzullen het katholieke volksdeel op nieuw het bezit van een figuur als De Greve benijd hebben; hij is niet slechts een orator zoals Brugman en Abraham a Santa Clara geweest moeten zijn. maar ook en bovenal een man vol eerlijke liefde jegens al die mensen voor wie het leven van vandaag alleen maar medogenloos-hard is. Tallozen onder die mensen heeft hij op zijne wijze weer hoop gegeven en hulp ge boden. daadwerkelijk. En omdat wij eigenlijk wel a 1 onze kerken en partijen het bezit van mannen als deze jubilaris zouden toewensen, willen wfj hem hier even ook voor ons front halen en hem eren op zijn dag en die van zijn „Bond zonder naam" Ter opfrissing van üw geheugen 'i volgende: Na de bevrijding, toen de Wederop bouw nog niet veel meer deed dan afbreken (soms ook waar het niet nodig was) rekende men uit, dat om West Z. Vlaanderen in 5 tot 6 jaar op te bouwen 25 tot 2800 arbeiders nodig '.varen, voor wie geen woon gelegenheid was. Dus projecteerde men plannen om in diverse plaatsen kampen te bou wen. In Sluis kreeg men onderdak in een door bommen ernstig beschadigd klooster, dat met enige tienduizen- de guldens onkosten bewoonbaar ge maakt werd. Aanvankelijk verbleven daarin een 300-tal arbeiders, zodat de herstel uitgaven aanvankelijk verantwoord waren. In andere plaatsen ging men lus tig aan het bouwen en zo verschenen achtereenvolgens in verschillende plaatsen prachtkampen, die veel wo ninglozen figuurlijk het water uit de mond deed lopen. En ach toen in 1947 deze kampen klaar waren en de schatkist een mil- lioentje armer was, waren er geen arbeiders meer om ze te bevolken. Toen minister Neher zijn eerste reis naar Zeeland maakte beloofde hij alles te doen om arbeiders te sturen naar Z. Vlaanderen. Maar kort daar op kreeg hij het zo druk met de In donesische kwestie dat hij z'n belofte, waarschijnlijk vergeten heeft. Wat er ook van zij, er zijn momen teel zo weinig vreemde arbeiders dat zij gemakkelijk in één kamp on dergebracht kunnen worden, of beter nog bij particulieren ondergebracht, p ECTOR VENINGS uit Utrecht heeft °e diverse doeleindei^^gebruikt Maandagavond inde Prins en pensionruimte. Als familiepension bieden de kampen een goede moge lijkheid. In deze kampen is het mogelijk een 20-tal grote gezinnen een vacantie-on derdak te verschaffen. Ook als recreatieoord voor kinde ren is vooral Groede ideaal. Is dit niets voor de KAB of onze RK Mid denstandsorganisatie? Ook Schoondijke en Oostburg bie den deze mogelijkheden, al is de lig ging van deze kampen t.o.v. de zee niet zo gunstig als Breskens en Groe de. Op deze wijze zouden de kampen toch nog enig nut hebben voor de Streek. Opheffing van de arbeiderskampen zou tevens tot gevolg hebben dat een peperdure dienst n.l. die van de cul- turele zorg voor de arbeiders in de WOB kampen zou komen te verval len alsmede de andere diensten (in spectiegebouwen, inspec ievoeding en liging enz.) die ook een slordige duit uit het staatszaakje halen. T aat nu de instantie die thans het beheer over deze kampen heeft dit nu eens ernstig overwTegen. Aert van der Ploeg Commissie stelt onderzoek naar mogelijkheden in voor worden. Zo denken we bijv. aan de kampen Breskens en Groede. Beide plaatsen hebben door hun strand een aantrekkingspunt voor een druk toerisme doch zij hebben niet de beschikking over voldoende hotel- mee en men besloot de order te an nuleren. Er waren er echter reeds ze ven onderweg, zodat men die wel moest nemen. De andere 23 zullen echter nie; in Vlissingen woeden ge zet. Iinmiddels is gebleke.u, dat die wel ke deze gemeente heeft ontvangen van betere kwaliteit zijn dan de b.v in Wageningcn bezichtigde. Bovendien zijn hier nog enkele verbe'eringon aangebracht, zodat de kopers geen re den tot ontevredenheid hebben. Geslaagde bazar. De bazar van de bond van buurtverenigingen „Oran je en Vlissingen" is een daverend sue ces geworden. Drie dagen lang heeft het publiek het Concertgebouw ge heel gevuld, zodat er dikwijls geen doorkomen aan was en het resu'.taat was daarmede in overeenstemming. Niet minder dan 5300 gulden werd geïncasseerd, hetgeen een netto-op brengst van rond 41000 gulden bete kent. Zuiddorpe Jubileum. Op 1 Mei a.s. zal mej. A. Pieters 25 jaar bij het onderwijs werkzaam zijn; achtereenvolgens had zij Terhole, Overslag en Zuiddorpe tot standplaats. SLUISKIL. Donderdag 15 April Ledenvergadering bnurtver. „Kalo- mld" in café Scheele. van Oranje ter kennismaking met doel en werk van het Wit-Gele Kruis een le zing gehouden, die de volle aandacht van het kleine gehoor had. Na ingeleid te zijn door de hoogeerw. Deken, gaf Z. Ee:w een histomc.i.e schets van de christelijke ziekenverzor ging. Uitvloeisel van die zorg is de wijk verpleging, die in Nederland aanvanke lijk werd georganiseerd door neutrale organisaties ais Witte en Groene Kruis. In 1918 werd de gedachte aan een eigen principiële organisatie geboren. Uit de feiten bleek n.l. dat de neutrale wijkverpleegsters. hoe voortreffelijk, dikwijls ook. over het algemeen het vertrouwen van det katholieke gezin nen niet had wet.cn te winnen. Uit de onvangst, die het Wit-Gele Kruis ten deel viel, bleek dat ons bevolkingsdeel 'er rijp voor was. In weinige jaren nam het W.G.K. een enorme vlucht en be strijkt thans het grootste deel der ka tholieken. Grondslag der organisatie is de plaatselijk, geheel zelfstandige vereni ging. Deze afdelingen zijn provinciaal verbonden en overkoepeld door de fede ratie die zuiver representatief is. en contact heeft met de overheid en de neutrale organisaties. Hierna gin? spreker over tot toelichting over het werkprogram van het Wit-Gele Kruis. Niet alleen werd het materiële nut van het W.G.K. belicht, maar ook de geestelijke zijde. Snreker concludeerde dat wij dit vitale gebied in bezit dienen te nemen voor de eigen katholieke, christelijke opvatting. Burgemeester van Horsigh, lid va:t liet prov. bestuur heeft nog iets naders verklaard over de verhouding tussen plaatselijke afdeling en prov. bestuur, terwijl hij ook de subsidiekwestie aan sneed. Tenslotte is op voorstel van de De ken een commissie benoemek die de noodzaak en mogelijkheid van een eventuele oprichting van het W.GK. te Goes, zal bestuderen. Zij wordt gevormd door mevr. Dogge en de heren Matthijsen, A. Hopman, J. de Kok en Ch. Serrarens. Voor ze enig geluid kon geven was ze omhuld door duisternis. Er was haar een zware, dikke doek over het hoofd geworpen, waardoor elk geluid verstikt werd en ze slechts met moeite kon ademen. Tegelijkertijd voelde ze zich opgelicht en terwijl de doek haar elke beweging hinderde, voelde ze, hoe ze werd weggedragen. Berry en zijn metgezel waren het verloop van de kloof gevolgd. Al spoe dig liep deze uit in een woeste wir war van wonderlijk gevormde rotsen, waarachter zich "nel oerwoud weer als een hechte muur sloot, Maar de rotsen, die het eind van de kloof vormden, zetten zich zover het oog reikte, naar rechts voor en ertussen de grotere stenen en rotsblokken ontdekte Nicholsons geoefend oog zo iets als een voetpad. De bodem bestond hier blijkbaar uit rotsgrond want er groeiden haast geen planten op. behalve hier en daal de uitlopers van verderop groeiende slingerplanten, waarvan de ranken zich tot hier dooreen strengelden. Overal was de grond bedekt met steen klompen rotsblokken en zand. Het was intussen Nicholson opge vallen, dat in een bepaalde richting de grote stenen en rotsblokken rechts en links opzij geworpen waren zodat een soort weg vrij gemaakt was. Hij maakte er Berry opmerk zaam op en samen onderzochten ze die vrij gekomen strook nauwkeurig. Het bleek al spoedig, dat er hier her. haaldelijk mensen moesten zijn ge passeerd, want er stonden op verschei dene stenen krassen, die daar alleen op gekomen konden zijn door spij- kerschoenén. Ook was het greve gruis hier en daar tot stof vermalen, wat er ook al op wees dat er dikwijls over gelopen was. Ze volgden nu. geleid door de op- zijéeruimde stenen de vermoedelijke weg. Die leidde aldra naar de oor sprong van het riviertje. Dit werd gevormd uit zeven kleine watervalletjes die uit een gespleten rotswand stortten en zich beneden verenigden tot een plas, waarvan het riviertje de afvoer was. Maar dat was het niet wat de twee mannen plotseling ontsteld als op be vel deden stilstaan, waarbij ze elkaar een verschrikte blik toewierpen. Het was de aanblik van twee lijken van muildieren, die aan de rand van de plas lagen en daar blijkbaar al vlij lang moesten liggen, want er zat geen vlees meer aan het gebeente, dat spookachtig-wit tussen resten van de huis en een menigte kevers, mie ren en dei-gelijk klein gedierte dat er zich om verzameld had. omhoog stak. Wat was die dieren overkomen? „Dat kunnen aleen maar de muiL dieren van mijnheer Lindsey zijn", zei Nicholson eindelijk beklemd, „ik weet dat hij er twee van die bij zich had en het had me al verwonderd, dat ik er in de klooi nog niets van gezien had". Zonder te antwoorden liep Berry op het overschot van de dieren toe en draaide hij er met z'n stok in rond. „Ze zijn allebei gedood door scho ten in de kop", merkte hij toen op. „Ziet u, mijnheer, de schedelwand is door schot versplinterd". Nicholson was zeer bleek geworden. „Eneh hun meester vroeg hij zachtjes. Berry's blik richtte zich op de plas. „Die moeten we onderzoeken" mom pelde hij. Maar toen ze tot dicht aan de rand ervan genaderd waren, zagen ze wel dat hier niemand kon verdrinken en men eventuele lijken er niet in zou kunnen verbergen. Het water was nauwelijks een halve meter diep en kristalhelder, zodat men elk steentje op de bodem ervan zien kon. Maar ze zagen daar toch ook iets, dat hun grootste belangstelling opwek te. Midden in de plas lagen twee hou welen zoals mijnwerkers dfe bij hun arbeid gebruiken, en daarbij ook nog ander gerief voor dergelijk werk. Ze haalden alles er uit en onder zochten de voorwerpen die erg ver roest waren en zeker wel een paar maanden in het water moesten heb ben gelegen. De houten delen van het gereed schap droegen het brandmerk van de farm Nieuwland. Weer wisselden Berry en zijn met, gezel een blik. „Die muildieren moeten mijns in ziens al minstens twee maanden ge leden afgemaakt zijn.fluisterde Nicholson beklemd. Berry knikte zwij gend en liet zijn blik speurend over de omgeving van de plas dwalen. (Wordt vervolgd.! (Adv. 193-00) DONDERDAG 15 APRIL. HILVERSUM II 415 M. 7 nws. 7,15 gr. 7,30 Marian Anderson zingt negro spirituals 7.45 morgengeb. 3 nws en boekenws. 8.15 pluk de dag, 9.00 vrouw. 9,15 w.st. 9.45 De diefachtige ekster van Rossini 9.45 schoolradio 10 oude meesters 10.15 "morgend. 1.00 zonnebloem. 11.45 koorzang 12.03 zang en piano 12,30 weeroverz. 12,33 KI. v. Beeck 13.00 nws. 13.20 KI. v. BeecK 13.45 hors d'oeuvre 14.00 musette 14.30 gr 14,40 vrouw 15,00 zang en piano 15.30 cembalo ens. 16.00 bijbel 16.45 orgel 17 jeugdjournaal 17,30 bekende ork. '17.50 Wij slaan op de tong tong. 18 pianoduo 18,15 land en tuinb. 18.30 geestel. lie deren. 18.45 jonge mensen bekwamen zich voor een beroep. 19 nws en weer- overzicht 19,15 L. d. Heils 19.30 actuee: geluid 19.45 gr. 20 nws. 20,15 steravond 21,30 fanii'.iecoiiipetitie. 22 planeten- suite v. Holst 22,15 vaart der volken, 22,35 piano 22,45 avondoverd. 23 nws. 23.15 musica nova 23.45 slotaccoord. HILVERSUM I 301 M. 7.00 nws. 7,15 ochtend gymn. 7.30 ochtendïhyth- me 7,50 dagopening. 8.00 nws. 8,15 gr. 8.45 mazurka's van Chopin 9,15 mor- genw. 9,30 gr. 9.45 arb. vit. 10.30 vr. tot vrouw 10.45 gr. 10.50 kleutertje II ope ra's van Gluck 11,30 piano 12,00 bont allerlei 12,30 weerpr. 12,38 piano 13.00 nws. 13,15 Metropole ork. 14 vrouw binnen en buiten haar huis. 14.30 kwin tetspelers. 15 zieken en gezonden van vier tot vijf 17 kaleidoscoop 17,20 welk dier deze week: Dr. Portielje 17,30 Les Gars de Paris 18 nws. 18,15 sport 18,30 Ned. strijdkr. 19.00 Benniamino Gigli 19.15 volksmuz. school 19.45 RVD antwoordt 20 nws. 20,15 Franz Lehar 21 balladen en legenden 21,20 philh. ork. 22,20 West Eur. Unie 22.35 ens. Speeldoos. 23 nws. 23,15 Skymasters 23.45 pianoduo. BRUSSEL VLAAMS 321 M. 17.40 piano. 18.05 Boontje, 18,30 soldaten 10 nws. 1930 Lederen 19.45 coruptie bij eenjjschildpad 20 Een meisje als gij 03 i nws 22,15 gr. 22.50 nws 22.50 gr.

de Stem | 1948 | | pagina 2