Nederland is één groot dorp Mode-ontwerpers vallen aan Italië Zelfstandige gemeenten maar desnoods gedwongen samenwerking Nog steeds vecht men Tijdens rechtszaak gearresteerd Eerste Marshallhulp op komst IN 'T KORT „Ik werd mishandeld" Tsjechisch episcopaat klaagt aan Weer een vliegtuig verongelukt VIERDE JAARGANG No. 1049 WOENSDAG 14 APRIL 1948 Daarom Niet minder vlees? Distribütienieuws Arabieren vérnietigen Joods convooi Marshall beschuldigt ||J CollXUlbiG het internationale Westelijke wind communisme Dubieuze getuigeverklaring stagneert rechts zaak tegen burgemeester van Baarle-Hertog Gecentraliseerde treinvisitatie te Roosendaal Lading tarwe onderweg Adamswilt gij een paarse broek en een bolhoed Piloot uitgeput uit de Noordzee gehaald Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. a B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post f 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God. Koningin en Vaderland (Van onze speciale medewerker). IANS KLEINE LANDJE telt 150 gemeenten met niet meer dan 1000 zielen, terwijl 370 gemeenten nauwelijks het zielental van 2000 overschrijden: en dat op de ruim duizend gemeenten in totaal. Met deze simpele getallen voor ogen is het duidelijk, dat, zoals^ wij giste ren reeds meldden, het Centrum voor staatkundige vorming van de K. V. P. er goed aan deed de samenwerking van gemeenten tot voorwerp van studie te maken. LAATSTE REDMIDDEL. (AF DEZELFDE DAG, dat wij daar- over schreven en 't uitgangspunt re leveerden van de rapporteurs: elke locale gemeenschap heeft haar eigen recht op zelfstandigheid, werd het onderwerp op een persconferentie te Den Haag nog eens extra belicht. Ook de kleinste gemeenschap bezit dat recht, zo werd daar nog eens bena drukt en zo sterk is 't, dat die ge meenschap verder niet zonder meer IJOEWEL onze huidige vleespo- sitie enigszins zorgelijk is, kan nog niet worden gezegd, dat daar uit een vermindering van de toe wijzing van vlees zal voortvloeien De zaak is, dat men niet kon overgaan tot het betrekken van een door België te leveren partij vlees, omdat de kwaliteit niet overeen kwam met de te stellen eisen. Er zijn besprekingen gaan de met de Engelse regering om een vervroegde levering te ver krijgen van vlees uit het Argen- tijse contract. "Ut "MIET 23 APRIL, maar 30 Mei zullen de algemene verkiezingen in Tsje- cho-Slowakije worden gehouden. pRANZ VON PAPEN, die 8 jaar kreeg, zal pas na die 8 jaar aan Oostenrijk worden uitgeleverd. Ut JAN LUST, de bekende Zaandamse wielrenner doet nog iets anders als fietsen. Met 6 lui uit Furmerend en een Zaandamse banketbakker is hij be trokken in een beduidende suikerdief stal. Lust en zijn maats zijn ingeslo ten hetgeen hun wel niet zal lusten. QP HET LOT 19088 van de Staats- loterij is een prijs van 10.000.— gevallen. TAE SMOKKELHANDEL .langs de Belgisch-Duitse grens neemt met de dag toe, In Maart werden 4950 per sonen aangehouden, die op clandes tiene wijze over de grens waren geko men. In deze maand werd niet minder dan 7.846 k.g. koffie in beslag ge nomen. l(t TN AANSLUITING op het Paasmanl- fest der gezamenlijke kath. .ciale organisaties en de K. A. zal Maandag 26 April in Bellevue te Amsterdam 'n groot voorlichtingscongres gehouden worden over het communisme, waar op spreken A. C. de Bruyn, mr. F. Bachg, mr. E. Sassen, dr. ir. F. Tei legen en rector C. Klaver. TIE PARTIJ van Da Costa Gomez, die nu vermoedelijk de machtig ste is, heeft een manifest gepubli ceerd, waarin wordt verklaard, dat 't volk van Curagao binnen het konink rijk der Nederlanden wenst te blij ven, in trouw aan Oranje en de auto nomie niet wenst over te dragen aan een Amerikaanse republiek. J^RNST VON STARHEMBERG, voor malig leider en organisator van de Oostenrijkse Heimwehr heeft zijn eigendommen terug ontvangen, waar onder 28 kastelen en 18.500 H A. land. ■yyEER IS een taxi-chauffeur het slachtoffer geworden van een revolverheld. De taxi-chauffeur uit Arnhem kreeg een klant, die zei naar Oosterbeek te willen. Onderweg be dreigde de totnutoe onbekende man de chauffeur met 'n revolver en ge lastte hem uit te stappen. De revol verheld reed er daarna bliksemsnel vandoor. fpURKIJE heeft besloten „buitenlan ders" die op enigerleid wijze con tact onderhouden met de communis tische beweging, uit bet land te zet ten 'J'E PERRASINI op Sicilië hebben vijfhonderd communisten hun lid maatschap van de plaatselijke vak verenigingen opgezegd en zich bij anti-communistische partijen aange sloten. Dit is de derde dergelijke mas sale afscheiding, in de laatste dagen op Sicilië voorgekomen. JJRIE ESKADERS Superforten zijn van 'n Amerikaans vliegveld ver trokken voor een „oefenvlucht" naar Duitsland. ^yEER is er een arrestatie verricht in de bekende corruptie-affaire van de Utrechtse P.R.A.C. De politie neeft een bediende van een advoca tenkantoor van zijn bed gelicht; die ich veel met gokken bezig hield en aaardoor veel geld nodig had. Hij neett zich toen op het pad der chan tage begeven. op zij behoeft te gaan voor de belan gen van grotere gemeenschappen. Daarom zal allereerst een grotere gemeente zo nodig een kleine bij staan, als het gaat om b.v. brandweer, huisvesting, gas- of electriciteitsvoor- ziening. Pas daarna zal, wanneer de kleine kennelijk niet meer zelfstandig tegen het moeilijke leven van de na oorlogse dagen op kan tornen, onder bepaalde omstandigheden en voor waarden de grotere gemeente het recht hebben het kleine zusje in haar eigen belang te annexeren. Dit sluit in, dat de Overheid in zo'n geval niet slechts het recht, maar zelfs de plicht heeft deze samenvoeging als „laatste redmiddel" af te dwingen. OVERHEID GAAT SOMS TE VER. zicli als stad volkomen te verplaatsen! De Mij. „De Schelde" is oorzaak en aanleiding, dat het eigenlijke stads centrum van een zeer groot gedeelte der bevolking geisoleerd komt te lig gen: Vlissingen gaat zich concentre ren rond een ander punt dan wat het zichzelf in de historie had gekozen. Dit had kunnen worden voorkomen, wanneer tijdig was ingegrepen. En zo kunnen we doorgaan. Het is ook zo goed als zeker, dat we ook in ons land „de grootstad" met al zijn ellenden zouden gaan kennen, wan neer niet op het juiste moment een voor het gehele land geldend plan daar een stokje voor steekt. Eenmaal zal misschien Amsterdam juichen, als de millioenste inwoner is geboren, maar of het feest een werkelijk feest kan zijn, is zeer de vraag, als we den ken aan de bezwaren van een met teveel mensen volgepropte grootstad. MAAR DE STAAT IS GEEN N.V. "C*EN andere vraag is echter of de overheid, als zij eenmaal in de wet een grote mate van vrijheid ver kregen heeft, niet gemakkelijk te ver gaat. Nederland is, om met Mr. Dr. van Haaren te spreken, niet meer dan een groot dorp. Sinds de eerste helft van de vorige eeuw in het stof der tijden is verdwenen, groeide allengs het ge mak, waarmee de zelfstandig levende gemeenten met elkaar in contact kon den en moesten komen bij wijze van spreken met het jaar, totdat hierin 'n zo perfecte hoogte werd bereikt, dat we Nederland kunnen overzien en doorkruisen als was het inderdaad niet meer dan een groot dorp. Maar daarin schuilt dan het gevaar, dat de Overheid algemeen geldende maatregelen gaat nemen, die in oor sprong en wezen slechts genomen wer den door iedere gemeente afzonder lijk (denken we eens aan de Winkel sluiting), daarmee dus de bestuurs macht van die gemeenten aanzienlijk verkleinend. PLANNEN DIE MILLIOENEN VERSLINDEN. piEN nationaal plan is nuttig en no- dig. In 1975 zal ons land bij een aanwas als de huidige niet minder dan 12 millioen inwoners tellen: dit getal moet reeds nu worden opgevangen. Blijft natuurlijk staan, dat het inkap selen van de provinciale en gemeen telijke bestuursorganen door de in specties uit den boze is. Voor de rest kunnen we kort zijn: De staat is geen naamloze vennootschap die met haar dochterondernemingen, de gemeenten dus maar naar believen kan handelen. Zij zal rekening heb ben te houden met de plaatselijke rechten en belangen. Daar staat tegen over, dat zij moet regeren, hetgeen volgens de oude wijsheid betekent, dat zij vooruit moet zien. Daarom zal het goed zijn, om wanneer binnenkort het te verwachten wetsontwerp over sa menvoeging en samenwerking van ge meenten i-i de Kamer komt, het onder werpelijke rapport van de Commissie van Elk in de aandacht van allen, die hiermee rechtstreeks of zijdelings van doen hebben, warm aan te bevelen. Geen verschillende melkbonnen meer jyrET INGANG van 25 April zal jfet onderscheid tussen melkbonnen met opdruk „West" en melkbonnen zonder opdruk voorlopig vervallen. De bonnen zonder opdruk zijn dan ook in het Westen van het land gel dig. Met ingang van dezelfde datum wordt de verstrekking van karnemelk verruimd. Tegen inlevering van melk bonnen zal karnemelk worden gele verd op basis van één liter melk drie liter karnemelk. Nieuwe bonnen voor werkkleding TAE BONNEN voor werkkleding H3 en L 3 zijn geldig voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H3 kan men kopen: een overall, een werk pak van drill, keper of satijn, een lan ge stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L3 kan men kopen: 'n werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, Manchestér of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stof jas. De bonnen H4 t.m. 12 en L4 t.m. 12 zijn nog niet geldig. TN EEN GEVECHT van zes uur heeft een Arabische strijdmacht 'n joods convooi grotendeels vernietigd op de berg Scobus bij Jeruzalem. Er zijn tientallen joden gesneuveld. Het joodse bureau Heeft de vorming van een kabinet bekend gemaakt. Dit kabinet is bedoeld om de leiding van de voorgestelde joodse staat in Pa lestina 16 Mei over te nemen. Het ka binet bestaat uit 13 leden. De commissie der V. N. voor Pa lestina oefent in haar rapport aan de algemene vergadering critiek op En geland wegens zijn „gebrek aan sa menwerking" en verklaart, dat tenzij onmiddellijk krachtige maatregelen genomen worden, Palestina^ in een chaos gestort zal worden. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: In het Zuiden van het land: wat meer bewolking en wat kouder dan gisteren. Droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Heden zon onder 19.35 uur en maan onder 0.49 uur. Donderdag zon op 5.44 uur en maan op 8.48 u. VlfAT zien we nu de laatste tijd in onrustbarende mate toenemen? Een bijzonder soort Overheidsbemoei ing, waardoor veelal zowel Provinci aal als Gemeentebestuur op verschil lende terreinen wordt uitgeschakeld. Het grote voorbeeld ten deze is dan de Volkshuisvesting en de Wederop bouw. U kent allen de instelling van de z.g. Rijksinspecties, instellingen die allengs 'n macht verkregen, welke de haar rechtens toekomende bevoegd heid verre te boven gaat. Dit zal op de duur niet nalaten zich gevoelig te wreken op de zelfstandigheid van de gemeenten en de zeer grote, direct aanwijsbare nadelen, welke daarmee onmiddellijk gepaard gaan. De Over heid is om het nu eens met een heel lelijk woord te zeggen bezig de zelf standigheid van de gemeenten aldus op slinkse wijze te ondermijnen en 't is goed als daaraan een einde wordt gemaakt. „NOOIT" IS OVERDREVEN. WE dit nu zeggen, dat de Overheid nooit het recht heeft in te grij pen. Vanzelfsprekend niet; waar zou den we dan blijven met een prachtig object als het nationale plan, waar door onheilen kunnen worden voorko men, die ons in het verleden maar al T?r ruur z^n komen te staan. Wat b.v. te denken van een plan om Z.W.-den Haag door een ondergrond se te verbinden met het centrum van de stad (waar de stations zijn) en van de vele millioenen, die dat zal gaan verslinden, wanneer we daarnaast be denken, dat dé stadsgrens aan de an dere kant van de stad slechts enkele honderden meters van dat centrum is verwijderd! Had men bij de uitbouw van de stad dit euvel tijdig voorzien en de stad een uitbreiding naar alle zijden gegeven, dan zouden al die mil lioenen nu niet eens ter sprake zijn gekomen. Maar we behoeven niet eens zo ver van huis te gaan: Vlissingen is bezig, TN COLUMBIA is alles nog steeds niet pais en vree. Volgens de laat ste berichten is Puerto Berio, de voor haven van Medellin, verbrand en in handen van de communisten. In Cara» coli is een trein met troepen tot ont sporing gebracht. Hier zijn thans ge vechten aan de. gang. QOK MARSHALL, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, die zich in Bogota bevindt in verband met de Pan-Amerikaanse conferen tie, die vandaag zou hervat wor den heeft thans openlijk het in ternationale communisme beschuldigd van het inspireren van de opstand in Columbia. Marshall noemde de revolutie-po ging de eerste grote communistische agitatiepoging op het Westelijk half rond sedert het einde van de oorlog. TNMIDDELS heeft de Chileense rege- ring aangekondigd, dat met groter kracht zal worden opgetreden tegen hen „die gehoorzamen aan de misda dige orders van een ver verwijderde vreemde mogendheid". De regering verklaarde, dat een aantal gearresteerde commu nisten zich bezig hield met het dis tribueren van „plannen" aan commu nistische centra. Er was o.m. een plan, opgesteld „volgens door de Komin- form te Belgrado in October 1947 ge nomen besluiten." Volgens dit plan zouden de communisten „een beslis sende aanval ondernemen tegen het fascistisch regiem". Reuter verneemt nog, uit Vaticaan- kringen, dat de eerste berichten, die het Vaticaan bereiken over de op stand in Columbia „aanduiden, dat de revolutie te Bogota overwegend com munistisch was en gericht was tegen de katholieken". Alle kerken te Bogota zijn vernield of ernstig beschadigd. De woning van de Apostolische Nuntius is een puin hoop geworden. De nuntius en de le den van zijn staf bevinden zich in veiligheid. TTIT verschillende berichten blijkt, dat ook in Costa Rica een opstand is uitgebroken. Gewapende opstande lingen naderen de hoofdstad en de minister van Buitenlandse- Zaken heeft om bescherming verzocht. Li- mon, aan de Oostkust, is al in han den der communistische elementen ge pi EN DUBIEUSE GETUIGENVERKLARING was er de oorzaak van, dat de graansmokkelzaak tegen de burgemeester van Baarle-Hertog J. L. en zijn broer V. L., door de Bredase Bijzondere Politierechter terug moest worden gewezen naar het vooronderzoek. Eén der getuigen, herriep name lijk categorisch de beweringen die h(j gedaan had ten overstaan van de ambtenaren, die met het onderzoek waren belast. Deze laatsten zouden hem door mishandeling gedwongen hebben tot het afleggen van de voor L. be zwarende verklaringen. De Officier van Justitie trok dit echter dermate in twijfel, dat hij de betreffende getuige onmiddellijk liet arresteren onder verdenking van meineed. UET was de J„ graanhandelaar te Kaatsheuvel, die in de voor het overige nogal kalme zaak spanning bracht en die met zijn merkwaardige verklaring een half uur van de aan dacht voor zich persoonlijk opeiste. Nadat L. ontkend had, dat hij be paalde partijen van de J. had gekocht, moest deze voor het hekje verschij nen. „Ik heb 't maar gezegd om er vanaf te zijn", zei hij. „Ze dwongen me met het onderzoek als het ware naar Baar le-Nassau en ik had alleen aan parti culieren in de omtrek verkocht. Slechts één keer heb ik een partij graan aan V. L. (de broer van de bur gemeester) geleverd". QP het ministerie van Buitenlandse Zaken is gisteren door de ambas sadeur van België en Baron van Boet- zelaar ondertekend het verdrag in zake de samenvoeging van de douane bemiddeling aan de Nederlands-Belgi sche grens. Het verdrag beoogt het scheppen van een eenvoudige proce dure waarlangs, indien de omstandig heden zich daartoe lenen de douane stations van beide landen kunnen wor den gecombineerd. De aanzienlijke bekorting van het oponthoud dat tot dusverre met de grensoverschrijding gepaard ging, zal worden bereikt door het internationaal verklaren van de stroken gebied, die liggen tussen het gemeenschappelijk station en de grens, in welke strook dus de ambtenaren van beide staten hun volledige bevoegdheden zullen kunnen uitoefenen. Het eerste geval, waarin deze vereenvoudiging een feit zal worden zal zijn op bet traject Roosendaal-Esschen, waarmee de zo merdienstregeling van de Neder landse spoorwegen ingaande 9 Mei a.s. reeds rekening houdt. Het verdrag laat echter de mogelijk- de samenvoeging desge- vallen. Ook uit Cartigao, de op een na grootste stad- van Costa Rica, en I heid open uit San José wordea gevechten ge- wenst ook in te voeren bij "water- en seind. landwegen. DE EERSTE leverantie in het kader van de Marshallhulp aan Nederland zal bestaan uit een scheepslading van 10.000 long ton tarwe, die met het s.s. „Prins Willem II" vervoerd zal worden. Gister, de eerste dag van de uitvoering van het plan- Marshall, is men met de lading te Galveston begonnen. Het schip vertrekt vandaag. J. beweerde dat opperwachtmeester M. de hand achter in zijn hals gelegd zou hebben, zodat hij het acht dagen later nog voelde en dat men hem met een gummiknuppel tegen zijn dijbeen zou hebben geslagen. „Ik zei, 't is dat ik vrouw en kinderen heb, anders schiet me maar dood. Toen trok hij zijn revolver en richtte die op mij. Ze namen mij mee naar ach teren omdat het zo hard ging. Een collega in de cel ernaast heeft me horen huilen...,." „De 3000 kg. rogge en de andere partij tarwe hebt U dus niet aan J. L. geleverd", aldus de politierechter. „Nee", zei getuige. „Dan hebt U dus gelogen", consta teerde de Officier. „Laten liegen", kan men ook zeg gen, merkte de verdediger op. De politierechter was van oordeel, dat iemand onder pressie wel kon lie gen, maar dat het verhaal, in het licht van wat nu werd beweerd, toch wel wat al te fantastisch was geweest. GEEN DWANG. Amerikaanse functionarissen ver klaren nu te hebben ingezien derland op te moeien nemen onder de landen, die in aanmerking ko men voor onmiddellijke hulpverle ning, nadat zij vernomen hadden, dat de Nederlandse regering anders genoodzaakt zou zijn geweest de Ned. invoer in nog grotere mate te beperken, dan de laatste tijd al is geschied. TTet speciale fonds van 21 millioen dollars, dat door de Amerikaan se regering beschikbaar is gesteld ter financiering van de leverantie? aan Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Grieken land en Nederland in het kader van het plan Marshall, zal hoofdzakelijk besteed worden voor de aankoop van voedsel, brandstoffen, kunstmeststof- ze leveranties de periode wordt over brugd, die verstrijken zal tot de Amerikaanse regering de .letters of intent" van de aan het plan-Marshall deelnemende landen zal hebben ont vangen. De binnenkort te verwachten her vatting van de onderhandelingen over het gebruik van de Nederlandse en Belgische havens voor de invoer in Duitsland staat nauw in verband met de hulpverlening in het kader van het plan-Marshall, daar de voornaam ste oorzaak van het mislukken van de vroegere onderhandelingen gele gen was in het feit, dat de Brits Amerikaanse bezettingszone de haven gelden niet in dollars kon betalen. Er bestaat goede kans, dat de deel neming van de Nederlandse en Bel- fen. zaden, medicijnen, middelen ter I gische havens aan de Duitse invoer bestrijding van plantenziekten en ve ongeveer 1.700.000 ton per jaar zal zeis. Het is de bedoeling, dat met de- belopen. VI/IJ zijn thans in het bezit van een brief van het Tsjecho-Slowaakse Episcopaat, gericht aan de communis tische minister van Justitie en namens alle Katholieke Bisschoppen onderte kend door de Aartsbisschop van Praag In deze Bisschoppelijke brief wordt gewezen op de ernstige inbreuken, die de goede verhouding tussen Kerk en Staat vertroebelen. O.a. dat er met geweld is inge grepen in de rechten van de Kerk, in het bijzonder in de vorm van ge welddadige confiscaties van kerke lijke gebouwen en instellingen, de ontzetting uit hun ambt van pries ters, broeders en zusters en het ver bieden van katholieke tijdschriften. Verlangd wordt o.m. in de brief dat de katholieken niet gedwongen zullen worden zich onder de druk van bedrei ging in hun bestaan aan te melden bij politieke partijen, in het bijzonder, wanneer daarbij tegelijkertijd een ver klaring wordt geëist, dat men met de ideologie der partij instemt De inhoud van deze Bisschoppelijke brief is niet in de Tsjecho-Slowaakse pers verschenen. Slechts enkele zin netjes mocht men er uit nemen, ech ter dan nog op zodanige manier be werkt, dat de indruk moest gevestigd worden, dat de katholieke kerk met de nieuwe ontwikkeling tevreden is. (Van onze Parijse correspondent) rJQ> HET LENTEZONNETJE aangenaam wordt, gebeuren er op de Avenue des Elysses vreemde dingen. De Parijzenaars ontwaken uit hun win terslaap onder de schaduw van de Are de Triomph ontdooien ze en ver beiden er de zomer. Plotseling, zonder enige inleiding heeft deze lange Avenue die loopt tot de Place de la Concorde een zomers aanzien gekregen. De mensen wandelen er heen en weer, anderen zitten op een café-terras hun café noir sans sucre te slurpen of laten zich wijs maken, dat wat met vette etters op de raam staat geschreven inderdaad juist is: le celebre biere Hol landais. Probeer niet de garcon te vertellen, dat het echte Hollandse bier veel beter is, want tien tegen een, dat hij u overlaadt met een stortvloed van rappe, Franse uitdrukkingen, waarvan ge slechts begrijpt, dat hij het niet met u eens is. In het algemeen is hier alles vier of vijf maal duurder dan in andere Parijse districten, want Etoile is Etoile. Daar wonen de deftige men sen. De creme de la creme wil in het achtste deel wonen en van dat achtste deel is de Champs Elysee het deftigste van de bovenste plank. Men komt hier om te kijken en., om be keken te worden. Daarom is de Champs Elysee in feite op de Zondag middag niets anders dan een publie ke modeshow. MOE VAN HET KIJKEN 2e zijn hier wat gewend. Ook al geraken wij al enigszins ver trouwd met de langere rok, de Ne derlanders die de Champs Elyssee aan doen zijn 's avonds moe van het kij ken. Alleen naar de toiletten natuur lijk. Vaak staat men in dubio waar de vrouwen hier het meest op lijken, op onze grootmoeder (toen ze jong was) of op een sprookjesprinses uit een kleuterboek ofop een ontsnap te zigeunerin uit een of ander cir cus. Zwierige rokken, die aan de zoom ten naasten bij vier meter omtrek hebben, doch in de taille niet eens zeventig centimeter halen, van hard gekleurde ruiten stof of fijne zijde ruisen op slechts twintig centimeter afstand van het plaveisel. Onmogelijke hoge hakken en kod dige hoedjes, die onder de kin met sierlijke linten zijn vastgebonden vormen enkele der vele bezienswaar digheden. De Parijzenaar is met dit straatbeeld vertrouwd geraakt. Het moet al bar gek zijn wil hem nog iets opvallen. Toch gebeurde dat Zondagmorgen. Het was er al druk. Plotsêling kwam er deining op het terrasje, waar ik constateerde dat mijn biertje slech ter was dan ons voortreffelijke Hol landse bier. De halzen van de men sen rekten zich. Hoe kon het anders. Twee adonissen, zo van een ansicht kaart gestapt showden de nieuwste herenmode. En. lezer, gaat nu zitten en houdt u vast. Het wandeltoilet bestond uit een hard paarse broek, een rood, knal rood colbertje met groene mou wen en dito revers. Zijn hoofddek sel bestond uit een rasechte stroo- hoed. Zelfs voor de Parijzenaars was dat iets bijzonders. Zijn vriend droeg een meer ge kleed costuum. Gemaakt van kam- garen muntte de pijpen zijner pan talon uit door een onmogelijke eng heid. Ze lieten zijn rode sokken dui delijk zien. Het colbertje was lan ger en enger dan gewoonlijk. Had 'n rij van zeven knopen, die alle zeven keurig waren dichtgemaakt. Het jas je sloot eng om zijn lichaam, hetgeen ook uit zijn bewegingen bleek. Bo ven was het hoog gesloten, precies zoals bij mijn grootvader. Geen zelf binder, doch een strikje, dat juist zichtbaar was. Behalve een paar spatte's en een wandelstok met zilve ren knop droeg hij een., originele' bolhoed. Beiden leken van een gecostumeerd bal te komen. OPGEPAST! 2° Is de nieuwe herenmode. De rpOEN werden de opperwachtmeester en de betreffende ambtenaar ge hoord. Zij ontkenden ten stelligste, ook maar in het minst dwang op J. te hebben uitgeoefend. „Er wordt wel eens met verheffing van stem gesproken", zei opper M„ maar van een gummistok, een revol ver of ander dwangmiddel is geen sprake. J. heeft zelfs in verband met zijn gezondheid een aparte kamer en een betere behandeling gehad" Hij bevestigde, dat J., die erg zenuwach tig was, wel eens gehuild had, tijdens het verhoor. De Officier verklaarde, ook niet te kunnen aannemen, dat er van mishan deling sprake was geweest. De be wuste politieman, zei hij, is één van de beste, die we hebben. Hij eiste onmiddellijke gevangen neming van getuige en terugverwij zing van de zaak naar de rechter commissaris. Verder merkte hij op, de indruk te hebben, dat de burge meester van Baarle-Hertog een familielid van getuige gered moest worden. De verdediger was een andere me ning toegedaan. „Deze man is er op het moment van overtuigd, dat hij de waarheid spreekt", zei hij, „al is het mogelijk, dat zijn psychische toestand hallucinaties bij hem heeft gewekt. Hij protesteerde tegen de eis van de Offi cier. De politierechter gaf nochtans ge volg aan het verzoek: gevangenneming van J. en uitstel van de zaak. Ook de zaak tegen de J. als verdachte werd aangehouden. EEN DER ZWAARSTE ZAKEN 2WARE STRAFFEN werden opgelegd aan de graanhandelaren P. van D. en M. van D. uit Breda. De Offi cier noemde hun geval één van de erg ste graanknoeierijen, die tot nu toe werden behandeld. Tesamen hadden de gebroeders 130.000 kg. graan aan de man ge bracht. Z(j kochten het van boeren in de Kleistreek en leverden het weer door aan handelaren in Baarle Nassau. Sommige geleidebiljetten ge bruikten zij meerdere keren, door de tijden erop te veranderen. Zelf beweerden de verdachten geen duistere bedoelingen gehad te heb ben met hun transacties, maar de Of ficier vond het meer dan merkwaar dig, dat juist alle graan aan hande laren in de grensstreek werd verkocht Niet alleen graan, maar ook kunst mest en dat in een tijd, waarin juist dit product een gewild smokkelartikel was. Een deskundige van de molenaars- bond, die gehoord werd, verklaarde, dat het-overschot aan graan, dat som mige boeren hadden, mèt het tekort aan veevoeder bij anderen, aanleiding gaf tot dergelijke handelingen. Ook de lage prijzen, die de boeren van hun producten maken, speelden volgens hem een rol. De boeren willen een extraatje verdienen aan het graan, dat zij tegen normale prijs aan de han delaren zouden mogen leveren, zei hij. TAE OFFICIER sprak van een knoei boel in de graanhandel. „De boe ren leveren en de handelaren zijn maar al te graag bereid, hogere prij zen te geven." Hij eiste tegen P. van D. 12 uittuil1* den gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en f 20.000 boete, subs. 6 maanden en tegen diens broer een boete van f 12.500 subs. 6 maanden. HOGE STRAFFEN. ■pi EN jonge Italiaanse boer vertelde aan een correspondent van de „New Statesman", dat hij communist was, omdat zijn vader en zijn groot vader „slaven" geweest waren van 'n markies. Mapr toen de correspondent hem vroeg wat hij het liefst zou doen, antwoordde hij: „Uitwijken naar Ame rika, natuurlijk." „Maar gij zijt toch communist?" „Natuurlijk, dat past in Italië, waar men arm is." „En waarom niet liever uitgeweken naar Rusland?" „Rusland? Daar gaat toch niemand heen!" Ziedaar een staaltje van politiek on benul in Italië, waarover men glim lachen kan, maar dat toch iets te kent van de moeilijkheid, waarvoor de Christelijke partij in Italië staat. Als men gewoon kon werken met ar gument tegen argument, dan zou nie mand bang behoeven te zijn voor een overwinning van het Volksfront. Het Marxisme, de strenge staatsdiscipline van een communistisch bestel ligt de Italianen niet. Mussolini heeft-in zijn tijd de eigen landgenoten heel wat uitgescholden - men leze maar het Dagboek van Ciano - omdat ze zich niet wilden voegen in zijn strakke systeem. Het communisme, dat boven dien de uitroeiing van het geloof in 't bovennatuurlijke in zijn program heeft staan, kan in zijn wezenlijke vorm nog minder aanspraken maken op de sympathie der Italianen. lyfaar dat is het hem juist: het com- munisme vertoont zich niet in z'n .wezenlijke vorm. Het speculeert op ge wetenloze, maar uiterst bekwame wijze op het politiek onverstand der brede massa. Hier ook wreekt zich het feit, dat het fascisme deze massa po litiek analphabeet liet. „De Duee heeft altijd gelijk", was de stelregel. En omdat die man altijd gelijk had, behoefde het volk er niet bij na ta denken, of een of andere maatregel, een of ander wetsbesluit, een of ander propaganda-artikel al dan niet aan vechtbaar was. De heersende mannen dachten voor de massa. En In dit va cuum van politieke opvoeding stortten de communisten na de bevrijding fiun propaganda. Geraffineerd toebereide propaganda. In de revolutiescholen van Moskou opgeleiden kwamen er aan te pas. De glans van het partisanen- dom werd uitgebuit volgens het be kende recept: Communisten waren de beste verzetslieden. Rusland, het Rus land van Stalingrad en Leningrad, dat een belangrijk aandeel had in het ver slaan van het Nazidom, werd alleen maar de massa getoond, niet het im perialistische, dat met een agressieve diplomatie en vijfde colonnes heel de wereld in spanning houdt. Wantoestan den op allerlei gebied werden aange grepen, om de armsten der armen in verwarring te brengen. Over het ge loof sprak men tot deze eenvoudigen met een schijn van piëteit. Evangelie teksten kwamen voor de dag (en wer den verdraaid) om de punten van het Volksfrontprogramma ermee te be lichten. Dit alles had tot gevolg, dat er in de hersens der massa de wonderlijk ste wanbegrippen groeiden, gelijk ook uit bovenstaande dialoog blijkt. In streken als het Zuiden van Italië, tot voor kort hechte bolwerken van het monarchisme, heeft het communisme beter gezegd: het gevaar van com munistisch stemmen zich dan ook zeer verrassend verbreid. Meer nog dan van de grote industriecentra ducht men vandaar aanwas van het stem- men-tal voor het Volksfront. Tntussen is het duidelijk geworden, dat het communisme in Italië zich zelf aan het overschreeuwen is, een teken, dat het voelt terrein te verlie zen. We hebben er goed vertrouwen in, dat de Gasperi de vijand weet te rug te dringen. De laster, waarmee gewerkt wordt, is te zwart, het getier te heftig dan dat ze blijvend indruk kunnen maken. Laten we op deze dag bet Be- schermfeest van Sint Joseph, en in de dagen van het octaaf die hemelse beschermer van Gods Kerk en van de christelijke huisgezinnen nog een» extra lastig vallen met ons gebed voor Italië. Hij is gesteld op zulke lastige kinderen en zal zeker onze beden leg gen voor de troon van God! TAE VERDEDIGER oordeelde deze eisen te hoog. Hij legde er de na druk op, dat volgens hem van smok- kelbedoelingen niets bewezen kon wor den, omdat verdachten leverden aan erkende Nederlandse handelaren. Ook hij meende in de regeringsmaatrege len één der oorzaken van de transac ties te mogen zien. De politie-rechter strafte P. van D. met een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan 9 onvoorwaarde lijk en f 10.000 boete, subs. 3 mnd. M. van D. kreeg een boete van f 8000 gulden, subs. 3 maanden hech tenis. Ean aantal andere verdachten, die zich aan ongeoorloofde graanhandel op kleinere schaal had schuldig gemaakt werd gestraft met boeten, die vari eerden van 20«tot 100 gulden. 'yOOR DE DERDE MAAL in een paar dagen is een Nederlands vliegtuig verongelukt. Gisterenmiddag om half vier is namelijk een gele Teyger- moth van de Rijksluchtvaartschool, opgestegen te Ypenburg, nabij het station van Scheveningen-radio in de Noordzee gestort. Piloot Leemhuis, de enige mode-ontwerpers hebben na hün van,hf ^egtulg is sewond en totaal uitgeput uit het water ge- »c Tvto+ il u naald en naar het ziekenhuis gebracht. succes met de lange rok het offen sief geopend op ons, mannen. Ze me- nen heus, dat wij gek genoeg zijn een bolhoed te kopen en een pantalon te dragen, die we niet kunnen aan- of uittrekken zonder eerst de sehoe- b®n uit te doen. Ze geloven werke lijk, dat we weer met een wandel stok gaan lopen en ons een wandel- costuum zullen laten aanmeten waar in paars, groen, rood en blauw om de voorrang vechten. Mannen, broeders. Ik heb u ge waarschuwd toen ze onze vrouwen in lange rokken wilden steken. Ik waarschuw opnieuw nu ze ons een knalrood jasje willen aantrekken met groene mouwen op een paarse broek. Wilt gij een bolhoed? Het vliegtuig vloog op een hoogte van ongeveer driehonderd meter langs de kust vanuit de richting Scheveningen. Men hoorde de motoren sputteren en plotseling stortte het loodrecht omlaag. Enige ogenblikken voor het toestel tegen het water sloeg, was het weer in horizontale stand gekomen. Ooggetuigen zagen hoe een vleugel afknapte Onmiddellijk daarop zagen zij iemand uit de cockpit kruipen. Deze inzittende kroop op de staart van het toestel, deed zijn schoenen en broek uit en sprong in het water. Een van de vele mensen, die dit tragische tafereel gadesloegen, begaf zich te water, doch moest spoedig wegens kramp terugkeren. Daarop trachtte een drietal Haagse jongens de vlieger een einde tegemoet te zwemmen. Zij slaag- den hierin na ongeveer honderd meter gezwomitien te hebben. Zij trokken tlu- !e,-geen reddingsvest aan had, maar op zijn gewatteerde vlieger- jekker was blijven drijven, met zich mee naar het strand. Hij had twee hoofdwonden en nog enige schrammen opgelopen. .°PTte Jfaff f e.r nog meerdere vliegers in het toestel waren, antwoordde hu. „Ik weet het niet Daarop zakte hij uitgeput ineen.

de Stem | 1948 | | pagina 1