DUC SCHUURPOEDER Van de hak op de tak Mishandeling met dodelijke afloop berecht 1vsujfaiéMbrjk Tienduizenden brieven naar Italië DL VAN NELLE ('radio De Schelde" bron van welvaart maar ook van gevaar markten Ook Brabant en Zeeland beseffen het belang der actie! Vandaag moet de post weg! Wat een Wonderlijke Wereld Fatale misrekening Aüto: Cantine-lectuur. Politierechter Middelburg SPAART ZEEP EN SCHUIMT DE 20-j. loondorser P. B. V. uit Aar denburg nam op 6 Oct. 1947 te Sas van Gent een auto weg, welke toebehoorde aan de arts J. H. B. Puy- laert uit Sas van Gent, of indien geen veroordeling, van dit feit mocht kun nen volgen, hij had op genoemde da tum en plaats een hoeveelheid ben zine weggenomen, welke benzine toe behoorde aan genoemde arts. Conform de eis werd V. veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en een geldboete van f 25,subs. 10 dagen hechtenis. DE STEM VAN DINSDAG 13 APRIL 1948 AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van de Com missaris der Koningin in Zeeland op Donderdag 15 en 22 April a.s. zal niet doorgaan, in plaats daarvan Woens dag 21 April. LID VAN DE RADIORAAD. Met ingang van 31 Maart 1948 tot en met 31 December 1949 is benoemd tot lid van de radioraad Mr. Dr. Char les J. M. A. van Rooy, burgemeester van Etten en Leur. JACHT IN NOOD. Een tweetal jongemannen geraakte Zondag op een zeiltocht in een be nauwd avontuur. Bij het keren van het tijd liep de zeilboot vast op de wadden boven de Sloedam. Alle po gingen om de boot wederom vlot te krijgen mislukten. Ten laatste beslo ten de jongemannen naar de wal te zwemmen. Zonder ongelukken slaag den zij hierin en nadat ze bij een boer in de omgeving van droge kleren wa ren voorzien ging het huiswaarts, 's Nachts om 1 uur is schipper Minne- boo te Veere met de reddingsboot uit gevaren om te trachten de zeilboot vlot te krijgen. Om ongeveer drie uur is hij hierin geslaagd. WAARSCHUWING VOOR AUTOMO BILISTEN DIE NAAR BELGIë GAAN In verband met het regelmatig toe nemende verkeer naar België waar schuwt de KNAC automobilisten in genoemd land geen grote lichten te gebruiken binnen bebouwde kommen welke zijn voorzien van een openbare verlichting. Volgens voorschrift moe ten dan de gedimde lichten worden gebruikt. Vóórts zijn stadslichten voor geschreven indien de openbare ver lichting zodanig is, dat bij niet mistig weer een voertuig op 100 m. afstand gemakkelijk kan worden onderschei den. Door deze voorschriften niet in acht te nemen .heeft een aantal auto mobilisten reeds moeilijkheden onder vonden. A. JURRIAAN ZOETMULDER JUBILEERT Donderdag 22 April a.s. herdenkt de heer A. Jurriaan Zoetmulder te Eind hoven de dag, waarop hij 25 jaar gele den de hoofredactie van het Eindho- yens Dagblad en de leiding van de N.V. Drukkerij Hermes aanvaard heeft. NIEUW SCHOOLHOOFD TE BREDA Tot hoofd van de R.K. Muloschool St. Antcine te Breda, is als opvolger van wijlen de heer J. Oomens be- 1 noemd de heer J.M.L. Ritzen. die sinds 1929 bij het onderwijs werkzaam j is en vanai 1939 aan genoemde school is verbonden. d.a.v. voor het doorgaand verkeer zal zijn afgesloten. Waarschuwingsborden zijn geplaatst. Clinge, 10 April 1943. Burgemeester en Wethouders van Clinge. 282-0 Goes R.K Jeugdwerk. In het bericht m ons blad van gisteren omtrent het R.K. Jeugdwerk was een onjuistheid geslopen. Het zijn n.l niet de verken ners, docht de Gidsen van de St. Ber- nadettegroep, die zo gelukkig waren een stukje grond te bemachtigen, waar op zij binnenort een home hopen te plaatsen. Ook voor het mannelijk jeugdwerk zijn voorzieningen getrof fen, zodat zowel jongemannen en jon gens als meisjes binnenkort over eigen lokaliteiten zullen kunnen beschikken Hengstdijk H. Vormsel Naar we vernemen za: door Mgr. J. Baeten in onze paro chie, op Zondag 25 April, het H. Vormsel toegediend worden. 's-Heerenhoek Aardenburg Avond Katholiek Thuisfront. Weer werd er een avond van Katholiek Thuisfront georganiseerd welke heel goed gelaagd mag heten. Aalmoeze nier van de Vrande von het Bataljon Zeeland gaf ln een interessante en geestige uiteenzetting een beeld van het leven der jongens in Indië en spe ciaal van het Bataljon Zeeland. Ook de gerepatrleerden van hel Bataljon uit Aardenburg waren aanwezig. Een aantal leuke voorfilms en de Belgische film „Baas Ganzendonk" vulden het verdere deel van de avond. Clinge TIJDELIJKE AFSLUITING VAN HET VERKEER OVER DEEL WEG CLINGE-NIEUW NAMEN. Burgemeester en Wethouders van Clinge brengen ter algemene kennis dat wegens uit te voeren verbete- ringswerken nabij de aansluiting van de zgn. Woestijnestraat de weg van Clinge naar Nieuw-Namen vanaf Zee gat tot Half-End (Statenboom) met ingang van 14 April t. en m. 24 April Collecte. De Paasei-actie voor het misdeelde kind heeft In onze pa rochie opgebracht 152.— Hulst ZUSSTER CLAUDIA VERLAAT HULST Naar wij vernemen is Zuster Clau dia, welke sedert jaren alhier op het Ziekenhuis op de operatiezaal werk zaam is, met ingang van 13 April overgeplaatst naar het St. Ignatius Ziekenhuis te Breda. Als le assistente genoot zij grote bekendheid en haar overplaatsing betekent voor Hulst een aanzienlijk- verlies. Wij wensen haar ln haar nieuwe werkkring het allerbeste toe. Koewacht H. Vormsel Op 38 April a.s. zal aan de daarvoor in aanmerking ko mende kinderen, door de bisschop van Breda, het H. Vormsel worden toegediend. Verloting V.V. Koewacht Dezer dagen had de trekking plaats van de grote verloting ten bate van de V.V. Koewacht. De hoofdprijs, een fiets, viel op het no. 1267. Lewedorp VERGADERING KVP MET FILM De gewone ledenvergadering van de KVP afd. Lewedorp, werd voorafge gaan door een film over het commu nisme. Na een kort welkomstwoord door dhr. C. Verdonk werd aanstonds overgegaan tot de film. Aan de hand van de opeenvolgende beelden gat nastoor Buis uit Yerseke een duide lijke uiteenzetting over het ontstaan van het communisme, de groei er van, de door het communisme ge voerde acties en propaganda in het algemeen om dan over te gaan tot het communisme in Nederland. Voor al door haar voorlichting helpt de Katholieke Actie het communisme ln ons land bestrijden. Pastoor Buis heelt de vele belang stellender. döor zijn film een feeiza- me avond bezorgd. Middelburg RIOLERING Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat door hen op grond van de bouwverordening een nieuw model controleputje riolering is vastgesteld, zoals dat bij aansluiting op de riole ring moet worden gebruikt. Gegevens zijn verkrijgbaar bij de dienst van Gemeentewerken. 262-0 Middelburg, 10 April 1948. Burgemeester en wethouders vnd., Jhr. Mr W. C. Sandberg tot Essen- burg, burgemeester J. Ph. Koene, secretaris DE ITS NA-TEN TO l)NS TEI.L 1N G De tentoonstelling over de overzee se gebiedsdelen in de Concert- en Ge hoorzaal neeft zich in de eerste dagen over een niet al te groot aantal indi viduele bezoekers mogen verheugen. Allen Zaterdag j.l. kwamen heel wat belangstellenden een kijkje nemer, in deze toch zo leerzame en belangwek kend expositie. Wel bestaat er ./n overweldigende belangstelling van de zijde der Jeugd, die voor het moren- deel m school verband of met hun organisaties de tentoonstelling nu reeds tot een succes maken. Hetzelfde is het geval tnet de militairen van de Coak. Hoewel het geëxposeerde mate riaal in het algemeen voor zichzelf spreekt, zijn verschillende deskundi gen op de tentoonstelling aanwezig voor het houden van rondleidingen, welke zeer in trek zijn. De organisatoren hebben thans een opstelwedstrijd voor de jeugd uitge schreven met als onderwerp deze ex positie. De beste inzendingen van elke school zullen aan het Tisna-bestuur worden voorgelegd, dat zeer fraaie prijzen ter beschikking heelt gesteld Openbare les. Op Don'jerdag Ï5 April zal door de ambachtsschool en de machinistenschool een openbare les worden gegeven, welke gehouden zal worden van 10—12 en van 24 uur, in het schoolgebouw aan het Mo lenwater. Nieuw-Namen Woningbouw in Vlissingen Een juiste verdeling Mooie prestatie - Op de Internationa le slagerstentoonstelling te Utrecht behaalde slager P. Mangnus voor in gezonden vleeswaren de le prijs met eervolle vermelding der jury.- Dodelijk ongeval Tijdens herstel werkzaamheden is L. de Vos uit Proopolder van het dak van een schuur gevallen. Met zware verwon dingen werd de man opgenomen. Geestelijke en geneeskundige hulp was direct aanwezig. De dood trad onmiddellijk in. Overleden Te Kieldrecht is op ruim 99-jarige leeftijd, na een korte ongesteldheid, overleden, mevr. Fr.v. Gijzel-v.d. Heyden. In Juni a.s. zou de honderdste verjaardag op grandi oze wijze gevierd worden. Het feest comité was met de voorbereidingen voor dit feest reeds ver gevorderd. Ovezande Feestvergadcring. Ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan van de landarbeldersbond St. Deus Dedit al hier werd ln Café Doene een feestver- gaderlng belegd. Na de H. Mis met al gemene H. Communie volgde een ge- zamelljk ontbijt. In de algemene ver gadering 's-middags sprak de heer Meljaars van het Hoofdbestuur. Hij besprak breedvoerig de positie, die de landarbeider nu inneemt in tegenstel ling met.de positie van 50 jaar terug, wees op de noodzakelijkheid en het nut van de landarbeidersbond, en me moreerde wat door deze tot stand ge bracht was. De Geestelijk Adviseur, pastoor van der Ven, sprak een dank woord tot de scheidende voorzitter, die wegens verhuizing de afdeling verlaat, er. tot de penningmeester, die vanaf het bestaar. der afdeling deze functie bekleedde. Aan hem werd een boek werk aangeboden. Na een gezamelijke maaltijd, waaraan ook de vrouwen en meisjes aanzaten, werd de avond ver der gevuld met een voordracht, her sengymnastiek tussen mannen en vrou wen, muziek van „Village Tunes" en een dansje. Vestiging nieuwe dokter. Zoals reeds eerder gemeld werd, zou zich ln Ovezande een Katholieke genees heer vestigen. Thans heeft Dr. J. Mees ten Oever zich metterwoon in deze gemeente gevestigd aan het adres A 83. in de voormalige woning van de hoofdonderwijzer van de R.K. School. JTJE INDRUK, die menigeen onwillekeurig kreeg, dat liet in Vlissingen nog niet zo vlot gaat met de uitbreiding van de woningvoorraad, is onjuist. Uit dp raadsverslagen kan men weten, dat de plannen voortvarend tot stand komen, en dat het niet bij plannen blyft, is door het gemeentebestuur aan de pers duidelijk gedemonstreerd. Natuurlijk gingen de lichtbescha- digde woningen vóór. en in 1946 werd dan ook niet minder dan 2.079.000 verwerkt aan gevallen, waarvan de schade minder dan 3000 gld. bedroeg. Toch kwamen in dat jaar nog enkele „zware" gevallen aan de beurt, 466.400 gld. werd er toen voor uitgege ven. In 1947 kwam deze laatste catego rie uiteraard meer aan bod: 3.872.COO gld. werd eraan uitgegeven, tegenover de.„lichte" gevallen 1.092.000 gld. In totaal is dus aan het opnieuw bewoon baar maken van huizen, die oorlogo- schade hadden belopen, in twee jaar tijds voor .een bedrag van ruim 7'/a millioen gulden verwerkt! Niettemin heeft Vlissingen een ge raamd tekort van 1800 woningen en er bestaan plannen om in de naaste toe komst dit tekort tot 409 woningen terug te brengen. Er zijn thans bijkans acht honderd nieuwe woningen in aanbouw. Het be treft hier 423 woningen volgens de traditionele bouw (baksteen), die tesa men 4.354.O0C gld. kosten. Maar hes gemeentebestuur is niet blind voor het feit, dat deze bouw oji. door de afhankelijkheid van weersomstandig heden niet zo snel vordert, in het algemeen, als wel wenselijk is ter voor ziening in het tekort, en anderzijds heeft men een open oog voor de toe komst. Vandaar dat men op grote schaal een proef neemt met montage- bouw. In het plan Oost wordt gewerkt aan 372 zgn. praefabricated huizen, .volgens twee verschillende systemen. '261 stuks worden gebouwd door de fa. Muys en de Winter, die bij het voor malige station een fabriek heeft ge plaatst, waar de onderdelen der wo ningen (van verschillende soorten be ton) worden gereed gemaakt. In Oc- Vlissingen „IK BEN MAAR EEN PATRIA Op het „Feest van de Arbeid" waar op het feit wordt herdacht dat in 1891 de Pauselijke Encycliek Re- rum Novarum" werd uitgegeven, or ganiseert de KAB te Vlissingen een herdenkingsavond in het Concertge bouw op Zondag 23 Mei a.s. De Toneelvereniging van de KAB „Vriendenkring" zai dan voor het voetlicht brengen het toneelspel in drie bedrijven, van Will, van den Berg: „Ik ben maar een Paria". Mits goed gespeeld, het boeiend verhaal van 'n arbeidersjongen, die met zijn oprechtheid en vakkennis bewijst evenzeer „mens" te zijn, als zijn pa troon, die eigenaar ls van een bouw onderneming. Daar „Vriendenkring" reeds eerder bewezen heeft; dat ook dilettanten goed spel kunnen leveren, zier wij dit nieuwe optreden onder de bekwa me leiding van regisseur Go.umans, met belangstelling tegemoet. tober j.l. begon men de fabriek te bou wen. Nu werken er ongeveer 70 man, voor het overgrote deel ongeschoolde arbeiders, die reeds per dag de%ele- menten voor twee woningen fabrice ren, terwijl men de capaciteit binnen enkele maanden tot vijf woningen per dag hoopt te hebben opgevoerd. Die elementen worden door een wapening verbond en daarna wordt tussen de open ruimte beton gestort. De binnen wanden zijn spijkerbaar. Juist de om gekeerde volgorde van dit zgn. type „Weischen" volgt de methode „Duirt- ker-van Tricht", volgens welke 111 wo mngeli worclen gezet. Hierbij worden eerst de sceletten gegoten en daarna de elementen daartussen gemetseld; deze woningen krijgen bevendien bak stenen spouwmuren. De 372 praefa bricated woningen komen tesanien op 4.432.000 gld., per stuk dus duurder dan die van traditionele bouw. Dit zal veranderen zodra de fabriek, waai de elementen worden vervaardigd en waarin een belangrijk bedrag is geïn vesteerd, op volle toeren kan draaien. En dan nóg enkele cijfers: in het plan-Bonedijke is voor ïulin zes ton verwerkt aan de aanleg van straat- en rioolwerk, in het plan-Oost voor ruim een millioen, beide ter voorberei ding van de stadsuitbreiding. In totaal is dus sedert 1 Januari 1946 voor herstel en vergroving van dc woningvoorraad in Vlissingen rond 18 millioen gulden uitgegeven, hetgeen neerkomt op 778 gld. per inwoner. De verdeling WATERSTANDEN Keulen 244 (—0.12). Ruhrort 072 0.05), Lobith (Rijn) 1094 0.0D. Nij megen (Waal) 862 (+0.05). Arnhem (Nederrijn en Lek) 851 (+0.01), De venter (IJssel) 289 (+0.04). Borgha ren 4230 (—0.30), Belfeld (Beneden- maat) 1249 (—0.39). Venlo (Maas) 1200 0.41), Grave (beneden de sluis) 547 0.05). Vreeswijk laag water Neder rijn en Lek) 067 (+0.02), Lith (laag water Maas) 169 Q.14). rjeze woningen worden in opdracht van de gemeente gebouwd cn daar na ter exploitatie overgedragen aan de woningbouwverenigingen (St. Wille brord, Goed Wonen cn Gemeenschap pelijk Belang). Deze verenigingen wij zen de huizen toe in overleg met de ge meentelijke woningdienst. Dit systeem achten we juist Minder kan ons ech ter de beperkende bepaling bekoren, dat n.l. volgens een mededeling van wethouder van Fopering, niet minder dan zestig proeent zonder meer voor j personeel de- Kon. Mij. De Schelde" j geresciveerd blijft. Dit achten wij ape.rt onjuist. Door i deze bepaling geeft de gemeente de i zeggenschap over du toewijzing van be- langrijk :.ujer dan do helft van het aantal ter besmikkiag kcm-*nde n.eu- i we woningen uit handen en'laat dat over aar. -vu particuliere maotschap- Pij. j Maar er ir naar onze mening nog 1 een tweede bezwaar. Dc mcdc-deling i van de wethouder ls blijkbaar geba- seerd op de overweging, dat de wel- I vaart van Vlissingen verbonden is met de bloei van de Kon. Mij. De Schelde Dit is een feit, maar een betreurens waardig feit. Het is zeer dubieus, of de huidige hausse in de metaalindus trie bestendigd zai blijven. Komt de terugslag, dan is mèt de Kon. Mij. „De Schelde" de gemeente Vlissingen, en in niet mindere mate, de dupe. Vergro ting van het aantal arbeiders van dat bedrijf nü, betekent vergroting in één slag van het aantal werklozen dan. Het streven van het gemeentebe stuur dient dan ook, naar onze stellige overtuiging, niet gericht te zijn op uit breiding van „De Schelde", doch veel eer op vestiging van nieuwe, middel- grote industriëen van geheel ander karakter, waardoor het risico verdeeld wordt. Alles op één kaart zetten is roekeloos en getuigt niet van wijs be leid. En voor het aantrekken van an- 1 dere industriëen zijn óók woningen nodig QOK DE POSTERIJEN in ons ver- schfjningsgebied krijgen op het ogenblik een mooi extraatje aan brie ven te verwerken. Want het is alles behalve een handjevol mensen, dat meedoet aan de Briefactie-Italië. De één weet de ander van het grote be lang van een dergelijk schrijven te Niet alleen 't chagrijn van de pijn Uw rheumathische pijnen met alle gevolgen slopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er te gen teweer stellen. Met Kruschen Salts. Duizenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heilzame re sultaten die Kruschen hun gaf. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen maakt een andere mens van U De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stromen: de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden medegeno men en verwijderd langs natuurlijke weg. Dat is het geheim van Kruschen en daarom is het ook voor U de re medie om weer helemaal de oude te worden, fief en fit en vrij van pijn Vraag Kruschen Salts bij Uw Aoo- theker of Drogist(Adv. 228-oo) overtuigen en op heel wat kantoren werden gisteren overuren gemaakt, om brieven en adressen te pennen en te typen. Veel gezinnen deden en bloc mee; al kostte het menigeen dan ook moei te, het Italiaans zonder spellingfou ten op papier te krijgen. Vandaag kun nen uiterlijk de brieven worden ver zonden! Morgen moeten ze op weg zijn naar hun plaats van bestemming. Naar een inwoner van Rome, Napels, Florence of Milaan, of van een of an der klein dorp, ver van de grote stad Want ook daar tracht de communis tische propaganda haar invloed te doen gelden op de bevolking, die a.s. Zon dag naar de stembus moet. Het kan een grote ruggesteun zijn voor de Italianen, te weten hoe hun geloofsgenoten in het minder emotio nele Noorden over het communisme en zijn consequenties denken en hoe vurig zij hopen op een klaar inzicht van allen die ter stembus gaan. Want door dat inzicht wordt het lot be paald van het oudste bolwerk der Christelijkebeschaving. Wanneer gij, lezers, Uw brief nog niet geschreven hebt, doet het dan vandaag. Elke katholiek verzende zijn brief. Hij zal er niet alleen dc zaak der vrij heid mee dienen, maar en daarvan zijn we overtuigd hij zal er tevens verre vrienden mee maken S. TN DE EERSTE KAMER heeft Dr. van Velthoven het weer aan de stok ge had met Minister Vos over de toewijzing van auto's aan het Zuiden. Enkele cijfers: Brabant krijgt 8.2 pet. van het aantal toe te wijzen auto's, Gelderland 10.2 pet., Noord-Holland 18 pet., Zuid-Holland 22 pet. Een feit is verder: het eerder bevrijde Zuiden heeft in Maart 1945 op dringende vordering van M.G. heel wat auto's moeten afstaan* en was daardoor in de achter hoede 'geraakt. Vandaar de vraag: Kan de verdeling van de auto's over de provincies niet "een herzien worden? Minister Vos heeft ten antwoord twee dingen gezegd. Ten eerste: Ik begrijp niet, waarom er op grond van de vordering door M.G. iets extra's moet geschieden. Ten tweede: De kwestie van de bevol kingsvermeerdering kan onder de loupe worden ge nomen teneinde te zien of hierin een reden kan zijn gelegen om tot wijziging van de toewijzingspercentages over te gaan. De heer Van Velthoven heeft er verder het zwij gen toe gedaan, maar we kunnen ons moeilik voor stellen, dat hij bevredigd was. Men kan die tweede vol zin onder de loupe nemen om te zien of daarin een reden kan zijn gelegen om de Minister te bevorderen tot directeur van het Rijksbureau Kluitjes-in-het-riet. t^EN pas opgekomen dienstplichtig soldaat heeft ln ons blad onlangs iets verteld over de overmaat aan snert-lectuur en het gebrek aan katholieke leesstof op een cajitine-tafel. Een sergeant, die al kennis maakte met kazernes te Weert, Hars kamp, Haarlem, Bergen op Zoom en Amsterdam, ver zekert ons nu, dat hij daar steeds katholieke tijdschrif ten aantrof, zij het dan niet in groten getale. Hij raadt de katholieken aan daarin uit eigen kracht verbete ring aan te brengen. Directeuren van Militaire Vereni gingen en aalmoezeniers kunnen zeker invloed uitoefe nen op de cantinebeheerder, om wat van die snert- blaadjes weg te doen en meer katholieke lectuur be schikbaar te stellen. Bovendien kan een troepje solda ten altijd samen een abonnement nemen op een goed blad en dat ter lezing leggen. We geven deze denkbeelden gaarne door. Maar met dat al geloven we, dat blaadjes als „De Lach" en „Kiekeboe" door de legerleiding radicaal verboden moesten worden voor de kazernes. Men waakt tegen ondermijning van het politiek moreel door commu nistische lectuur te weren. De vergiftiging van het gedachtenleven door vunze lectuur is echter een kwaad, dat nog strenger bestrijding behoeft. tv: hoofdfiguur uit het drama dat we u gaan verhalen heet Kees. De naam van zijn vader zul len we verzwijgen, omdat de falikante mislukking van diens laatste paeda- gogische experiment het noemen van die naam niet wenselijk maakt. Het zat zo:t Kees werd betiapt op het clandes tiene roken van een door zijn vader al half ver werkte sigaret. In een hoekje van de schuur stond hij te dampen als een oceaanstomer. Zo Kees, zei zijn va der, sta jij te roken? Ja pa, zei Kees. Hij kon moeilijk „nee pa" zeg gen, want de rook dreef als een dikke wolk dï deuropening uit. Maar wat hij verwacht had - een pak voor de broek of iets dergelijks - bleef achter wege. Dat kwam omda' zijn vader plotseling dé geniale inval kreeg. i Kees, zei hij, wat heb je nou aan een halve si garet? Als je roken wilt, neem dan een sigaar, die houdt tenminste een beetje tegen." En zachtjes tegen mama, die inmid dels ook op de plaats der misdaad was verschenen: We zullen hem eens Lkker ziek laten worden, dan zal hij in het vervolg niet meer roken Kees keek zijn vader lan. Op een manier, die oewees. dat hij het met zichzelf niet helemaal :ens was, dat hij niet -foed wist. of hij de zaak erieus moest remen of niet. Maar toen vader zijn <oker voor de dag haal de en hem met een royaal gebaar presenteerde, stak hij toch zijn hand uit en nam een torpedo van een sigaar. Papa gaf hem vuur en ging met mama naar binnen, in afwachting van de dingen, die komen gin gen. Het duurde twintig mi nuien. Toen kwam Kees dfvknmer in. Vader, zei hij, krijg ik nog een si gaar? Hij kreeg ze. En toen hij de tweede op had kwam hij vertellen, dat het zo lekker was ge weest. En toen ging hij weer buiten spelen, zon der zelfs maar te praten over een wee gevoel ln zijn maag Spookkasteel l^en kasteel, een geest, een druiden-altaar en een jaar gratis huur voor iedere dappere man. die het oude kasteel Cam Brea wil restaureren; al dus luidt de advertentie in een Engels blad. De 83-jarige eigenaresse me vrouw Shelley heeft 400 brieven ontvangen op deze advertentie. Het spook is een oude druidenpriester, die vol gens de bewoners in de omgeving iedere nacht in de vestibule van het kasteel verschijnt en zich dan naar de zolder be geeft. Het druiden-altaar bevindt zich in de tuin, doch heeft in geen eeuwen dienst gedaan. Het kasteel heeft geen stromend water noch elec- triciteit of sanitaire in stallaties ,doch elk van de vij/ bewoonbare kamera heeft een eigen telefoon. Het ligt op een hoogte bo ven het dorp Redruth in Cornwall. X*3OGO©QOOOO0Q0eoee3GG3O000OOOOOOOOOO0OO0O©OOOOOO JVE 28-JARIGE verzekeringsagent C. C. D. te Retranchement had zich aan mishandeling schuldig gemaakt. Op 26 December 1947 had hij A. Ver- heste een vuistslag tegen het hoofd gegeven, waardoor de laatste kwam te vallen en een schedelbasisfractuur op liep, zodat hij in een ziekénhuis te Oostburg moest worden opgenomen. Het rotsbeen, vlak achter het oor, bleek gescheurd te zijn, terwijl er la ter nog een hersenvliesontsteking bij kwam. Op 31 December is V. aan de gevolgen overledpn. Het slachtoffer was 44 jaar, gehuwd en vader van 1 kind. Verd. en verslagene hadden bij 'n bil jartwedstrijd waarbij nogal wat gedron ken was, ruzie gekregen en verdachte had V. volgens zijn mening een stomp tegen zijn schouder gegeven, waardoor deze op de straatkeien terechtkwam en beweegloos bleef liggen. Volgens getuigen was de klap echter op de slaap toegebracht. Hoe het zij, de ge volgen zijn vreselijk geweest, en ver dachte zal het wel zeer betreuren. Ter zitting zei verdachte, dat hij er van doordrongen is, hoe ernstig het was wat hij deed. Hij bezoekt niet veel café's Hij deed mee aan biljart prijskamp. In zijn requisitoir zei de Officier dat verdachte de gevolgen niet voor zien en niet gewild heeft, De eis luid de drie maanden gevangenisstraf. In zijn pleidooi zette mr. Kuipers, raadsman van verdachte, de zaak uit een en wees op een oude vete, die tussen D. en V. had bestaan. Verdach te is nimmer met de strafrechter in aanraking geweest. Bij onderzoek was gebleken, dat het slachtoffer een ab normaal dunne schedel had. Pleiter vroeg geen gevangenisstraf te willen opleggen. De Politierechter achtte de mishandeling bewezen en veroordeel de de verdachte tot een gevangenis straf van 6 weken. Een dcre dienstbode. A. T„ een 23-jarige dienstbode te Groede staat terecht wegens het zich wederrechtelijk toeëigenen van f 800., toebehorende aan E. M. te Schoondijke bij wie verdachte in dienst was. Deze laatste vermoedde al lang dat zijn dienstbode oneerlijk was maar kon geen bewijzen krijgen. Toen hij eens f 400 vermiste, werd hü ech ter oplettendfer. Op zeker dag, 3 we ken later zag hij de kastdeuren, al waar zijn geldkistje instond, weer op een kier staan en jawel hoor, weer vermiste hij f 400. Nu werd het hem te bar en nadat hij zijn dienstbode zo'n halve bekentenis had ontlokt, volgde aangifte bij de politie, die wel dra de zaak „rond" had. Verdachte legde een volledige bekentenis af. De Politierechter veroordeelde haar thans tot 1 maand gevangenisstraf. De Of ficier had 3 maanden geëist. Al ls de wagen nog zo snel. 'n Erdal-producidus goed (Adv. 194-00) Marinejas gestolen. De 32-jarige landarbeider J. I. F-, uit Groede nam in de maand Octo ber 1946 aldaar een overjas weg. Dit feit had zich als volgt afgespeeld. In 1946 was F. werkzaam bij de land bouwer C. Om zijn weg naar zijn. werkgever te bekorten liep hij over een perceel weiland, hetwelk naar de boerderij van C. leidde. Op dit wei land stonden enige nissenhutten, wel ke in gebruik waren bij de Konink lijke Marine en op zekere dag ging F. de hutten af, vond de lichtbruine Ma rinejas. gevoerd met schapenvacht en nam deze mee naar huis. De Politie kwam er achter en thans moest F. zich voor deze diefstal verantwoorden. Vonnis: 2 weken gevangenisstraf, con form de eis. Huisvredebreuk. T. T„ een 29-jarige landbouwersknecht uit IJzendijke, P. J. F. T„ een 33- jarlge landarbeider en E. T., een 28- jarige landarbeider, belde laatsten wo nende te Hoofdplaat, hadden zich op 6 November 1947 te Hoofdplaat schul dig gemaakt aan huisvredebreuk. Ge noemde 3 verdachten waren de wo ning binnengedrongen van de bier- bottelaar S„ omdat zij van S. 2 flessen cognac hadden betrokken, deze had den betaald met f 60.doch later be merkten, dat ze geld terug Radden ont vangen van een bankbiljet van f 25. Zij maakten bij S. zodanig kabaal, dat S. ze alle drie de deur wees, aan wel ke vordering zij echter geen gehoor gaven. Ook op Politievordering ver lieten zij het pand niet. Aangezien zij zich onbevoegd in de woning van S. hadden bevonden stonden zij thans terecht en werden ieder veroordeeld tot een geldboete van f 20 subs. 10 dagen hechtenis. Verboden wapenbezit. W. F. de B., een 27-jarige kantoor bediende te Groede, destijds werk zaam in het kamp Sluis, had bij het verlaten van zijn dienstbetrekking na gelaten een revolver met bijbehorende tas en patronen in te leveren, hetgeen spoedig uitkwam. Bij zijn verhoor, haalde verdachte de vermiste goede ren voor de dag, die natuurlijk direct werden lnbeslaggenomen. Vonnis: 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met 2 Jaar proeftijd. Eis: 1 maand gevangenisstraf. Een „zwaar" geval. 41-jarige A. S., havenarbeider te Middelburg en de 38-jarige M. A. N., opkoper te Middelburg, hadden zich te verantwoorden wegens door hen gepleegde héling. Van minderja rige jongens kochten ze lood op, of schoon ze toch hadden kunnen begrij pen, dat deze kinderen dit niet op rechtmatige wijze in hun bezit konden hebben. De Officier van Justitie eiste tegen A. S. 1 maand gevangenisstraf en tegen M. A. N., 2 maanden gevan genisstraf. Uitspraak: S. 10 dagen ge vangenisstraf en N. 3 weken gevan genisstraf. GOES 12 April 1948. Groenten: Spi nazie 61—ƒ76 per 100 kg. Witlof ƒ30 —/58 per 100 kg. Rabarber ƒ22—ƒ33 p. 100 kg. Kropsla ƒ11—/12 per 100 stuks Selderij ƒ5.50 per 100 bos, Peterselie ƒ3.50 per 100 bos. 't Zou dan niet mogelijk zijn 't bos door te komen noch de rotshelling te be klimmen. Integendeel moesten ze zich erg haasten als men die nog bij dag licht wilde bereiken.' Zou men nog langer het vertre^ uitstellen, dan zou er niets anders overblijven dan hier te overnachten. En er mocht wel met 90 pet zekerheid worden aangenomen dat mijnheer Llndsey langs een andere weg op de farm was aangekomen, want hier was hij niet. „Is er dan nog een andere weg?" Gomez haalde zijn schouders op en zei: „Dat weten we niet. Ik ben zelf hier nog nooit geweest en Perez ls altijd langs dezelfde weg gekomen, via welke hij ons liier heeft gebracht. Maar dat bewijst niet. dat mijnheer Lintisev, die hu lang is cn de hele streek ongetwijfeld nauwkeurig moet kennen, niet een andere weg naar Nieuwland heeft ontdekt." „Dat is een vermoeden, dat even onzeker is als elk ander betreffende mijn vaders momentele verblijfplaats Daarom ben ik er beslist voor, dat we tenminste nog tot morgen hier blijven wachten en zien of mijn vader wel of niet terugkomt. Zijn spullen liggen hier ook nog, dus kan hij nog altijd gedurende meerdere dagen afwezig zijn voor een langere tocht. Is hij mor gen,middag nog altijd niet terug, dan trekken we weg. Hoe denkt u er over mijnheer Hall?" „Helemaal uw mening toegedaan, juffrouw!" „En u. mijnheer Nicholson?" „Eveneens." „Goed, dan blijven we hier.... tenzij u, mijnheer Gomez, prefereert terug te gaan?...." „Waar denkt u aan, juffrouw Lind- sey! Natuurlijk blijf, ik ook! Ik zou het mezelf nooit kunnen vergeven, u in de wildernis te hebben achtergela ten!" „Dan stel ik voor, dat de hei-en in verschillende richtingen de omtrek van de kloof afzoeken en dan van. tijd tot tijd roepen. Ik zie hier niets.' dat op een werkplaats lijkt en toch moet papa er hier een hebben. Misschien bevindt hij zich daar nu en heeft hij onze seinen niet gehoord. Ik geloof. Jat het das van belang is, die werk plaats te vinden." Dit voorstel werd heel gunstig ont vangen en de vier mannen kwamen overeen, dat Berry, en Nicholson het verdere verloop van de kloof en de hoger gelegen omgeving ei-van zouden onderzoeken, terwijl Gomez cn Perez terug zouden gaan en de twee zijdalen voor hun reKening zouden nemen. Nelly bleef alle in de hut achter. Nog steeds voelde ze geen ongerustheid met betrekking tót haar vader, want ze hoopte met eg.i vast vertrouwen, dat hij tegen de avond naar zijn pri mitieve woning zou terugkeren. Toch bleef het zonderling, dat hij noch het sein van de gids, noch het luide roep<"i had gehoord, terwijl Mat- teo P'-dei?. roe!" Pe-ez 7-' steeds na 1-nrt tijd a+n het meer verschenen was. Het riviertje dat men had gevolgd, ging niet door de kloof, maar aan de ingang ervan was het naar rechts af gebogen. Nelly concludeerde daaruit, dat dit riviertje wel niet ln betrekking zou staan tot zijn werk, hoewel ze ver moedde. dat er goud in de bedding moest zijn en haar vader de hoeveel heid ervan trachtte te weten te komen Ze ging de hut binnen en zocht naar een of ander dat op de aard van zijn werk hier Kon duiden. Maar ze vond niets, dat hier opheldering over geven kon en dus ging ze weer naar bulten. Daar liep ze een tijdje op en neer en ging toen zitten op een stuk steen naast de hut met het uitzicht op het verdere verloop van de k.oof, die In tussen maar voor een kort gedeelte te volgen was omdat hij zich smal tus sen de rotswanden kronkelde. Af en toe hoorde ze uit verschillen de richtingen het geroep van haar reisgenoten om haar vaders aandacht te trekken. -Ook meende ze stappen te horen en ze nam aan dat die van de zoekender waren. Ze steunde haar 1 hoof.i in de banden en dacht lnge- spannen na. Wat mocht haar vader hier wel ge vonden hebben, dat hem zo lang aan deze verafgelegen plaats bond en hem zo lang bezig hield, dat hij daardoor zijn kind, dat toch zo lang afwezig was geweest, vergat? Als het geen goud in het rivierzand was, was het dan misschien erts of een ander metaal in het gesteente? Misschien half-edelstenen zoals die in Minas Geraës voorkwamen? Of... Een zacht geritsel achter haar deed Nelly plotseling uit deze gedachten opschrikken. Vlug keerde ze zich om en keek in stomme ontzetting in het gezicht van Rosario! (Wordt vervolgd.) (Adv. 193-oo) WOENSDAG 14 APRIL HILVERSUM II 415 m: 7 nws., 7.15 reveille, 7.45 woord v, d. dag, 8 nws., 8.15 gew. muz„ 8,30 Tsjaikowsky, 9 zieken, 9.30 w.st., 9.35 gr., 10 piano, 10.30 morgend., 11 Haendel, 11.15 De dorpsdokter, 12 orgelsoli, 12.15 Bach, 13 nws., 13.15 Van Rameau tot Ravel, 13.35 Metr. ork., 14.30 El Schumann, 15 philh. ork., 16 postz.verz., 16.15 j. en meisjes, 17.30 De 5 Zapakara's, 17.45 Onder de tropenzon, 18 Onze Ned. ko ren en korpsen, 18.30 Slav, rhapsodic v. Dvorak, 18.45 Ned. Chr. Reisver., 19 nws., 19.15 nws. uit Indië, 19.30 act geluid, 19.45 Eng. gevorderden. 20 nws, 20.15 Conc.geb. ork.. 22.15 Ned. kamerkoor, 22.45 avondoverd., 23 nws. 23.15 Holanda sextet, 23.35 gr. HILVERSUM I 301 m: 7 nws., 7.15 gymn., 7.30 rumba's en tango's, 8 nws. 8.15 gr., 8.50 huisvr., 9 Elgar, 10 mor- genw., 10.20 onze keuken, Kers, 10.30 Als de stofzuiger zwijgt II pop. non stop, 12 Carlo Carcassola, 12.30 weer- pr„ 12.33 plattel., 12.38 Sylvestri kwar tet, 13 nws., 13.20 Vaudeville ork., 14 gespr. portretten, 14.15 jeugdconc., 15 De scheepsjongens van Bontekoe, 15.20 gr„ 15.30 De Roodborstjes, 15.45 De Regenboog, 16.15 vr. staat vrij, 16.45 Het stond in de krant, 17.15 Musette, 17.30 maatsch. werk, 17.35 orgel. 18 nws., 18.20 piano, 38.30 Ned. str.kr., 19 gelei de economie, 19.15 Lys Gauty, 19."" VPRO, 19.45 bijbel, 20 nws., 20.15 op ra, 21.15 Englandspiel. hoo-spelrepor- tage, 21.55 Ro. amunde, 22.15 Ramblers 23 nws., 23.15 zang en orgel, 2330 nieuwe suctessen. BRUSSEL VLAAMS 321 m: 17.40 piano, 18.30 soldaten, 19 nws. 19.30 liederen, 19.45 corruptie bij een schild pad, 20 Een meisje als gij, onerctte. 22 nws., 22.15 gr„ 22.50 nws., 22.55 gr-

de Stem | 1948 | | pagina 2