Donkere wolken boven een prachtig land Burgemeester Van Horsigh in het zilver Communistische lastercampagne vaat als boemerang werken Jan Wankel en de gemeente Joden vallen Britse troepentrein aan Vliegtuig van Gilze-Rijen neergestort VIERDEJAARGANG No. 1048 De kritieke week voor Italië DINSDAG 13 APRIL 1948 IN 'T KORT Kaasliefhebber EEL. echte kaasliefhebber moet het wel geweest zijn, die in 'n grossierderij te Amsterdam inbrak. Hij had tenminste meer belang stelling voor kaasrantsoenen als voor geld. De man pikte namelijk 36.650 rantsoenen weg en maar 30 gulden. 50.000; Optimisme in kerke lijke kringen Droog weer „Stille tochten" op nationale herden kingsdag Studenten vormen militaire corpsen Columbia breekt met Moskou Mislukking conferentie van Bogota, doel der door communisten op touw gezette revolutie Korporaal-leerling vlieger om het leven gekomen Zilveren priesterfeest van pastoor Siebelink 25 jaar burgemeester en secretaris in één gemeente 1f* Ex-burgemeester tv- Lenshoek voor Bijz. Gerechtshof Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: f. j Aernoudts; C. J. v. Hooteghem, A G. Langenhorst. Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3 38 per kwar taal, per post t 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 026. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt.' Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland (Romeinse correspondente). MA EEN PAAR DAGEN regen is de Italiaanse lucht weer opgeklaard en glanst de blauwe hemel over ons heen. En in de serene rust, die zich welft over het land, bloeien de bloemguirlandes van de prille lente in felle kleu ren. Dagelijks kom ik hier in Rome langs het oude Forum en zie daarboven tegen de Palatijnse heuvel de purpere sluier der bloesemende bloemhees- ters gespreid over de oude ruines der keizerlijke paleizen. Er ligt een fees telijke sfeer over deze stad. een sfeer van voornaamheid en oude adel en de witte koepels en de speelse campaniles der-tientallen kerken maken ze tot een heilige en eerbiedwaardige stad. Maar heel dit schitterende land en dit heilige Rome, alle steden en dorpen, die als paarlen op het fluwelen tapijt der landouwen liggen uitgespreid, alles wordt nu reeds versomberd door een strijd ,zo fel en demonisch, dat men geen woorden vindt om hem te beschrijven. Ttit is angstwekkend en men huivert voor de verkiezingsstrijd. Het is een bij de gedachte, welke rampen dit 114 --- over het schone Italië kan brengen. De straten en pleinen, de oude eer biedwaardige gevels, het gaat alles schuil onder een'vloed van plakkaten, die in felle kleuren en nog feller woorden de gemoederen opzwepen gele^nheid van de grote parade van het reger en van de politie. „Mijnheer Viskinsky heeft gezegd", zo kon men daarop lezen, „dat de Ita liaanse soldaten meer houden van vluchten dan van vechten en dat zij meer gelijken op ezels dan op leeuwen. Soldaten van Italië! Nu willen ze van u hebben, dat ge zult stemmen op de kameraden van die mijnheer Vishins- ky!" WIE BETAALT DIT yi LLE BRITSE militaire vrachtver voer van Berlijn naar de Britse zone van Duitsland is voor onbepaal de tijd gestaakt. TOEGO-SLAVIE heeft in een nota aan Engeland en de Ver. Staten alle beschuldigingen, vervat in de Britse en Amerikaanse nota's inzake Triest verworpen. QROOT-GRONpBEZIT op West-Java wil de Ned.'-Indische regering on gedaan maken. Van Mook heeft daar toe een commissie ingesteld. T AAT MEN toch minder praten over oorlog, doch destemeer over vrede", heeft Trygve Lie gezegd in een rede, uitgesproken n.a.v. de drie jarige sterfdag van Roosevelt. TN HONGARIJE zou er een samen zwering tegen de staat ontdekt zijn, volgens radio Boedapest. Er zijn natuurlijk buitenlandse agenten bij betrokken. beeld, dat dagelijks wisselt, ja soms meer keren per dag, want bij voor keur worden de plakkaten geplakt over die van de tegenstander. Het program der politieke partijen, die aan de verkiezingsstrijd deelnemen (naar ik meen ongeveer honderd!) kan men niet uit deze plakkaten lezen. „Vrede, arbeid, het huisgezin", vindt men zowel bij de rechtse als de linkse groepen als het doel gepropageerd En het fleurige plakkaat van de Demo- crazia cristiana, waarop een gelukkige familie staat afgebeeld, vindt zijn ge trouwe tegnhanger in eenzelfde voor stelling van communistische zijde. Maar eep bijzonder karakter ken merkt toch wel deze hele verkiezings campagne; het is de strijd tegen de kerk, die hier in alle felheid is los gebarsten. Deze campagne wordt met een satanische geraffineerdheid en sluwheid gevoerd en niets is de com munisten te grof, leugen en verdacht making, verdraaiing van feiten, het is alles welkom in het ene doel: de kerk te treffen. RECHTSTREEKS TEGEN HET GELOOF T>ER maand worden de Ver. Staten overstroomd met 10.000 tot 15.000 brieven met het verhaal van een bankier uit Vera Cruz, die in moeilijkheden is ge raakt en die een deel van een schat in uitzicht stelt, indien men hem nu aan een hoeveelheid dol lars helpt. Men dacht, dat de „Spaanse schatgraver", waarover wij vorige week nog een ver haaltje schreven, in Amerika geen succes zou hebben. Doch nu blijkt, dat de buit van dé internationale zwendelaars, die toveren met een „Spaanse schat" gemiddeld per jaar 600.000 dollars is. A LGERIE heeft verkiezingen voor de volksvertegenwoordiging gehouden De rechtse partijen zijn versterkt ten koste van de communisten en de ex treme nationalisten. JN Februari zijn er in ons land 1447 woningen klaar gekomen, waarvan en ln Noordbrabant 384. Eind Februari waren er 41.131 wonin gen in aanbouw. JIJ"ET vier schoten uit een zwaar ka liber revolver heeft in Zwolle een 25-jarige arbeider een eind gemaakt aan het leven van een 21-jarig meisje, waarmee hij enige tijd omgang had. De moordaanslag gebeurde toen het meisje des avonds uit de bioscoop kwam met een kennis. 7475. Hé gld. van de Staatsloterij TAat deze verkiezingsstrijd kapitalen verslinden moet, ligt voor de hand. De communisten zeggen, dat het Va- ticaan.de Democrazia cristiana finan ciert, dan weer beweren ze, dat de Gasperi de gelden voor de oorlogs getroffenen voor verkiezingsdoelein den gebruikt. Hetgeen men hier in Rome vertelt, dat een groep in dustriëlen 3 milliard lires heeft gege ven aan de rechtse partijen, is ver moedelijk dichter bij de waarheid. De rechtsen beweren, dat de com munisten hun geweldige campagne financieren uit de zg. schat van Donga. Daar zit een hele geschiedenis aan vast. Toen Mussolini door de partisa- nen werd gevangen genomen en ge dood, trachtte hij ook hoeveelheden juwelen, bankpapier enz., mee te ne men op zijn vlucht, alles voor gewel dige bedragen. Waar deze schatten zijn gebleven is tot nu nimmer geheel opgehelderd. Een tweetal journalisten, die trachtten de zaak tot opheldering te brengen verloren er het leven bij. Eveneens een advocaat, die zich er voor spande. Boven alle twijfel staat evenwel, dat deze schatten ergens moeten „ijn gebleven en dat de com munisten bij hun campagne in Italië over onuitputtelijke middelen blijken te beschikken. OPTIMISME STIJGT TTET PESSIMISME over de mo- gelijke uitslag der Italiaanse verkiezingen, dat nog een maand gejeden in de kerkelijke kringen te Rome heerste, is veranderd in een tamelijk beslist optimisme. De berichten die uit geheel Ita lië te Ro|ne binnenkomen, ver schaffen de concrete .gegevens, waaruit blijkt, dat in Italië wer kelijk van een opmerkelijk ontwa- waken van het christelijk geweten kan worden gesproken. Grote be wondering moet men hebben voor de honderdduizenden katho lieke propagandisten, die in alle Italiaanse parochies van huis tot huis gaan, om hen die zich van stemmen zouden kunnen onthou den wakker te schudden, en zo veel mogelijk stemgerechtigden at tent te maken op een niet louter materialistisch ingestelde partij. Deze uitnemende activiteit, welke op initiatief van de Katholieke Actie is genomen, is een van de meest dynamische verschijnselen, welke de openbare mening thans in de goede richting leiden. Alle inlichtingen bevestigen, dat de communisten aanhangers en meelopers verliezen, zowel in het Noorden als in het Zuiden van Italië. JJet was feitelijk goed.' wanneer onze zachtaardige westerse demoeraten dit zagen, want hier vertoont zich het communisme in zijn ware vorm. Nu valt het op dat de strijd meer tegen de geestelijken gaat dan tegen het geloof. Het Italiaanse volk hecht in zijn brede lagen nog aan de ka tholieke godsdienst, daarom trachten zij de priesters en bisschoppen, ja de Paus zelf voor te stellen als de grote vijanden en daardoor het volk van hen te vervreemden; maar natuurlijk uit eindelijk niet alleen van hen maar ook van de godsdienst. De Paus en de gees telijkheid worden voorgesteld als de be schermers van het kapitaal, zij zijn de weelderige rijken, de geldduivels. Zij hebben banken gesticht om zich van het geld meester te maken. Een onge lukkig geval van een beklagenswaar dige priester (Cippico) moet dienen om heel de kerk te belasteren. Blijk baar zijn deze lieden de milliarden lires vergeten, die de Paus daarin geholpen door de katholieken vooral van Amerika in zijn hulpacties in Italië en andere landen heeft gegeven en zij schijnen niet te weten wat iedere Romein weet, dat de Heilige Vader maar een paar simpele kamers bewoont van het Vaticaanse paleis. Iedere dag komen de communisten hier met nieuwe aanhalingen uit de H. Schrift om de verwording van het Vaticaan en de geestelijkheid te be wijzen en geen verdraaiing is hun te kras. Dit is feitelijk wel het meest typische van heel deze verkiezings campagne: strijd tegen de katholieke kerk op alle mogelijke wijzen. DE REACTIE Tn deze adembenemende strijd schijnt nu wat meer optimisme te komen. De rode overwinning schijnt niet alleen niet zo heel zeker meer, maar krijgt steeds minder kansen in de algemene opinie van de mensen'hier. Maar al leen de dag van 18 April a.s. zal vol ledige opheldering brengen. Alle goed gezinden kunnen slechts van harte ho pen, dat de regeringspartijen het win nen, want een rode zege in Italië zou onberekenbare gevolgen kunnen heb ben, ook voor de rest van Europa. Voor het ogenblik blijft de hemel met donkere wolken bedekt en we vrezen, dat zelfs in het gunstigste geval de verkiezingsdag deze niet geheel zal doen afdrijven. rpoch heeft het ook goede zijden. Vooreerst, dat men de communis ten leert kennen in hun ware aard, ais de grote vijanden van de gods dienst. Bij ons zou dit alles onbe staanbaar zijn en ook steeds meer Italianen begint dit alles met weer zin te vervullen. Vervolgens heeft 't ook de rechtse groepen wakker ge schud en deze hebben nu in alle ste den en dorpen comités opgericht, het z.g. comitato civico, om actie te voe ren tegen dit alles. Zij bestrijden de communisten nu ook met hun eigen is gevallen op het lot no. roddelen en maken de schandalen even eens wereldkundig, gebruiken even eens het middel van de spot. Een der beste aanplakbiljetten was verleden Zondag te zien in Rome bij UTET eerste werkschema voor het op- stellen van 'n qptwerp-rijksgrond- wet, ter behandeling in de Ronde- Tafel-Conferentie, is thans gereed. CPROEIPROEVEN met behulp van de helicoptere zullen binnenkort op verschillende plaatsen in ons land tegen plantenziekten worden genomen. Deze proefnemingen gaan uit van het ministerie van Landbouw. JJOND 48 millioen gulden voerde ons land in 1947 uit aan vis. QERHARDSEN, de Noorse premier, heeft er op gewezen, dat het ra dicaal verkeerd zou zijn in Noorwe gen een coalitie met de communisten aan te gaan. „Indien de communisten sterk genoeg zouden zijn, zouden zij zeker dezelfde methoden gebruiken als in Tsjecho-Slowakije", zei hij. geldig: tot Weersverwachting, hedenavond; Droog en nog vrij zonnig weer niet tijdelijk wat toenemende be wolking. Matige tot zwakke wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Heden zon onder 19.34 uur. Woensdag zon op 5.46 uur en Maan op 7.57 uur. rpER gelegenheid van de Nationale herdenking op 4 Mei. zal aan de avond van die dag behalve de „stille tocht" over de Waalsdorper vlakte nog een tweede tocht worden gehouden en wel naar „Westduin", de begraaf plaats, waar de geallieerde vliegers rusten. Op 2 Mei zal in alle kerken van ons land een bidstond voor het vader land worden gehouden. 3 Mei brengt het Zuid-Nederlands Toneel in de Kon. Schouwburg te Den Haag een reprise van Vetermans ..Oranje Hotel", terwijl na 15 Mei een Frans gezelschap een stuk komt spe len. dat eveneens op het verzet be trekking heeft. De opbrengst van de avond van 3 Mei is voor de nabestaan den der gefusilleerden bestemd. Voor de nationale herdenking heeft W. Gerard Teunissen een affiche ont worpen. jy/TARIE KOENEN heeft voor haar in 1947 verschenen roman „Wassend graan" de Brand-van Gentprijs j kregen, die uitgereikt wordt door de kath. boekhandelaren- en uitgevers- vereniging St. Jan. "DIJ haar voornemen om de Kon. Landmacht uit te breiden met een nationale reserve heeft de regering in dit verband een beroep gedaan op de Nederlandse studenten. Mede dank zij de voortvarendheid, waarmee de Ne derlandse studentenwereld de voorbe reidende werkzaamheden ter hand heeft genomen, zal men binnenkort de formering van de studentencorp sen tegemoet kunnen zien. Iedere Ne derlandse universiteit of hogeschool zal binnen het geheel der nationale reserve met een eigen militair ge traind corps vertegenwoordigd zijn. Het commando van de te formeren corpsen is in handen gelegd van er varen officieren. De studenten-vrij willigers zullen gedurende hun dienst verrichtingen geheel aan de militaire wetten zijn onderworpen. pOLITIEKE autoriteiten van Zuid- Amerika beweren pertinent, dat de opstand in Columbia het gevolg is van een communistisch complot om de Pan-Amerikaanse conferentie waarop een k gecombineerde actie van Amerikaanse landen tegen de communisten werd voorbereid, te doen mislukken. viyEER WORDEN er verschillende gevechten uit Palestina gemeld. Gewapende joden hebben bij Reho- both. ongeveer 20 km.ten Zuiden van Tel Aviv, een Britse trein met troepen en ammunitie aangevallen. Ook zijn joodse troepen enige Ara bische dorpen aan de hoofdweg Tel Aviv-Jeruzalem binnengedron gen; naderhand zijn zij weer terug getrokken. Zawre gevechten zijn er ontstaan bij het Arabische dorp Ko- lonia, aan de Westelijke rand van Jeruzalem. De joden hebben er een aantal huizen opgeblazen. De Veiligheidsraad heeft zich gis teren bezig gehouden met informele discussies over de kwestie Palestina, in verband met de speciale algemene vergadering der V. N„ die 16 dezer te New-York plaats vindt. De Ver. Sateri hebben een ontwerp voor een wapenstilstand ingediend. Waarnemers geloven, dat een speciale wapenstilstandcommissie in de naaste toekomst naar Palestina zal gaan, om de wapenstilstand ter plaatse uit te voeren. Inmiddels blijven de geruchten aan houden, dat een internationale troe penmacht naar Palestina zou trekken om daar jie orde te handhaven tij dens het voorgestelde tijdelijke be- heerschap. Nu komt de New-York Times" weer met een dergelijk be richt. Het blad meent te weten, dat Nederland, België, Brazilië, Noorwe gen, Denemarken en Zweden verzocht zouden worden troepen daarvoor af te staan. We geloven niet erg, dat deze De communisten gebruiken bjj hun propaganda de kop van Garibaldi. Niets dan bedrog zeggen de rechtsen: Keer de kop maar eens om en ge ziet hun ware ideaal. De actie welke de communisten met de naam van de vrijheidsheld Garibaldi bedrijven wordt enigszins belachelijk gemaakt door het feit, dat Garibaldi's neef, die zelfs voornaam draagt, een anti- eo' -b dagblad leidt en als er rkomt op de lijst van dc .use Partij, welke thans te- .de Christen-Democraten aan lering is! ■yERLOOR VRIJDAG jl. een jonge piloot van het vliegveld Twenthe het leven, gisterenn-udag om 12 uur stortte eert militair lesvliegtuig van het vliegveld Gilze-Rijen tassen Eindhoven en Weert neer, waarbij de 24-jarige korporaal-leerlingvlieger A. Mensink uit Bussum vrijwel op slag werd gedood Het militair lesvliegtuig stortte neer te Sterksel, gemeente Maarheeze, nabij het klooster „Providentia". Reeds diverse malen voerde hij stunts uit boven Sterksel, waar zijn ver loofde woont en ook gisteren was dit het geval. Het toestel bevond zich reeds geruime tijd geschat wordt ongeveer een uur in de lucht boven het dorp, dook herhaaldelijk tot een hoogte van vijf en twintig meter, cirkelde dan in een straal van ca. 2 km. rond het klooster om daarna weer op te trekken. Bij een dezer manoeuvres raakte het toestel de top van een boom in de tuin van het klooster, stortte neer, en sloeg over de kop. Onmiddellijk schoten de Broeders van het klooster toe teneinde hulp te bieden. De rector van het klooster heeft het slachtoffer, dat zwaar gewond was, de Sacramenten der Stervenden toegediend. De motor werd brandend uit het toestel geslingerd. De brand werd door de Broeders met zand geblust. Dadelijk na het ongeval waren de burgemeester van de gemeente Maar- heeze, de militaire politie en de rijkspolitie op de plaats van het ongeval. Onmiddellijk na het bekend worden van het ongeluk gingen commandant Nichtmg en andere deskundigen van het vliegveld Gilze-Rijen naar de plaats des onheils. Het stoffelijk overschot van de verongelukte is in de namiddag naar Gilze-Rijen overgebracht, varfwaar het heden naar Bussum wordt ge bracht. Hier vindt Woensdag de begrafenis plaats. J^ORPORAAL A. W. M. MENSINK was in 1945 als oorlogsvrijwilliger in het bevrijde Zuidelijke deel van het land in dienst getreden. Reeds vrij spoe dig werd hij gedetacheerd bij de militaire luchtvaart in Indië Na begin 1946 gerepatrieerd te zijn, kwam hij in de vliegeropleiding. Hij was nu op Gilze- Rijen gestationneerd, waar hij het laatste gedeelte van zijn vliegeropleiding, het stadium van solovluchten, nog moest voltooien. In Juli zou hij aan het examen voor het militaire vliegerbrevet deelnemen. Het toestel, waarmede hij voor het laatst opsteeg, was een Harvard. landen er veel voor voelen zich in het wespennest Palestina te steken. Feit is in ieder geval, dat de door de nieuwe regering gecontroleerde radio van Bogota heeft medegedeeld, dat er twee Sovjet-Russische agenten zijn ge arresteerd, Zij bevonden zich met ver schillende andere „buitenlanders" on der de arrestanten, die hebben deel genomen aan de verovering van het radiostation, waaruit de revolutie Vrij dag jl. is geproclameerd. Het bewijsmateriaal, dat de rege ring van Columbia in handen heeft gekregen over het doelbewust age ren van Moskou, moet wel van over stelpende aard zijn. Want de Colum- biaanse regering heeft bekend ge maakt, dat zij de diplomatieke be trekkingen met de Sovjet-Unie heeft verbroken. TJardnekkige pogingen worden in- G middels in het werk gesteld om de conferentie van Bogota voort te zetten. De Amerikanen nemen hierbij het initiatief en willen de wereld tonen, dat de Pan-Amerikaanse eenheid zal zegevieren door in de eerste plaats het nieuwe inter-Amerikaans „orga nische pact", het voornaamste doel van de conferentie, te voltooiien en in de tweede plaats een in buitenge woon krasse bewoordingen vervatte resolutie aan te nemen, die het com munisme door het gehele Westelijke halfrond veroordeelt en ieder der 21 republieken plechtig laat beloven, maatregelen te nemen om het uit te roeien. Het staat evenwel nog lang niet vast wanneer de conferentie verder door gang zal vinden, want in Bogota ver tonen zich nog steeds rebellen met geweer en zwaard op straat. Regel matig wordt er geschoten. De voed- selnood schijnt zo groot te zijn, dat ondanks het geweervuur vrouwen op straat lopen om voedsel te zoeken in de hopen geroofde goederen, die her en der in de goot liggen. De aangerichte verwoestingen in Bogota zijn zo groot, dat misschien wel tientallen jaren nodig zullen zijn om de schade te herstellen. Naar ruwe schatting zijn al min stens 500 mensen bij de onregelma tigheden om het leven gekomen. Gevierde parochieherder te Graauw ■yOOENSDAG 26 Mei zal de zeereer- waarde heer J. Siebelink zijn zilve ren priesterfeest vieren. De jubilaris werd geboren te Wouw op 20 Augustus 1897. Na zijn studies aan de beide seminaries te hebben vol tooid, werd hij door monseigneur Hop mans priester gewijd te Hoeven op 28 Mei 1923. Hij werd benoemd tot assistent aan het zusterklooster in de Nieuwstraat te Breda, werkte daar gedurende een half jaar en vertrok toen wederom als as» sistent naar het gasthuis te .Steenber gen. Drie maanden later volgde zijn be noeming tot kapelaan te Oosteind. Dit was in Augustus 1924. In Augustus 1929 maakte hij pro motie en werd kapelaan aan de St. Jozefkerk te Roosendaal. Hier werkte hij zeventien jaar en werd door mon seigneur benoemd tot districts-advl- seur van De Jonge Wacht, de R.K. Voetbalbeweging en de Tabaksbewer- kersbond. Zijn prettige manier van wer ken in deze verschillende functies be zorgde hem vele en aangename rela ties, waaraan hij in deze tijd zeker nog met genoegen zal terugdenken. Vele Roosendalers zijn stellig ook kapelaan Siebelink nog niet vergeten. Op 7 Juni 1946 volgde zijn benoe ming tot pastoor te Graauw. Het was de Graauwenaars al heel spoedig be kend, dat de „nieuwe" pastoor met zijn promotie buitengewoon in zijn schik was. Hij stond echter voor de zware op gave, opvolger te zijn van pastoor Van Gastel, die zich gedurende een 27-Jarig pastoraat op Graauw als een ware „Voikspastoor" had getoond. Het stelde zware eisen en hoge verwachtingen. Het is nu niet de tijd iets te vertellen over het werk van pastoor Siebelink, maar toch zeggen we niets te veel, als we verklaren, dat de pastoor, 'alhoewel nog slechts twee jaar te Graauw reeds aller harten heeft gewonnen. De Graauwenaars zullen hem dat op 26 Mei a.s. ongetwijfeld ondubbelzinnig bewijzen. ^.VIERDAG 24 Juli a.s. gaat 's-Heerenhoek feest vieren ter eere van zijn burgemeester-secretaris, de heer C. F. A. M. van Horsigh, die op ge noemde datum zijn zilver ambtsjubilé viert en tevens 25 jaar eerste burger van het welvarende Bevelandse dorp is. r\e heer van Horsigh is n.l. zijn eerste gemeente trouw gebleven en bevindt zich er nog zó goed, dat hij aan scheiden niet wil denken. In een onderhoud, dat wij met deze burgervader hadden, beluisterden wij hoe goed de harmonie tussen hem en zijn gemeentenaren is, ook de sa menwerking tussen hem en de raad is zo voortreffelijk, dat het leiden van een raadsvergadering tot zijn prettigste bezigheden behoort. Smakelijk heeft de a.s. jubilaris over het wel en wee uit zijn ambtsperiode verteld. De zwaarste tijd is voor hem niet de oorlog geweest, hoe erg de Duitsers hem in zijn persoon ook troffen, maar wel de langdurige werkloos heidsperiode, toen zovele fatsoenlijke gezinnen aan de rand van de af grond stonden en de burgemeester vrijwel machteloos was iets voor zijn mensen te doen. Hoewel wereldschokkende dingen in een dorpsgemeenschap niet gebeuren heeft 's-Heerenhoek toch wel data gekend tussen 1923 en thans, die in de memorie blijven hangen. DE LANDBOUWSCHOOL ren belangrijke dag was het bij- voorbeeld toen 's-Heerenhoek in '38 zijn lagere landbouwschool kreeg die een grote vlucht nam en thans tachtig leerlingen telt, tot grote ze gen voor de landbouwende bevolking Zeer waardevol was de bouw van de grote moderne Jeugdhoeve door de pare''e, p' - voor het vt-.h'a 1 ;n 's-Heerenhoek zo bloeit. >n Dooie boel is het m 's-Heerenhoek om de drom mel niet. De gewone Katholieke la gere scholen (een openbare school is er niet) herbergen 420 kinderen, waarvan ongeveer de helft uit de om geving komt. Dank zij de grot# ge boorte-overschotten en de ontwikke ling van het kleinere landbouwbe drijf, is de bevolking sinds 1923 met vierhonderd zielen vooruit gegaan. Verdere uitzetting zal alleen moge lijk zijn bij uitbreiding van de fruit teelt, daar deze op een veel kleiner grond-oppervlakte winstgevend uit te oefenen is. Enkele bedrijven kwa men er de laatste jaren bij en ma ken het goed. De tuinbouw-avondcur- sussen, worden daarom door de bur gemeester zeer gestimuleerd. Door zijn centrale ligging als ge meente en kerkdorp, heeft de mid denstand zich krachtig kunnen ont wikkelen; de Hanze bloeit er. Ook de sportbeweging is er tot was dom gekomen, vooral na het gereed komen van het gemeentelijk sport terrein het enige goede, dat uit de crisisjaren te voorschijn kwam, om dat werklozen het aanlegden. Een opvallende wijziging in de be volking is het sterk teruglopen van het getal protestanten. Niet tegen staande de verhouding tussen katho lieken en andersdenkenden van de meest vriendschappelijke aard was slonk het getal der laatste tot een paar luttele procenten. Weleer plaatsten de katholieken een nrott ".of. cp de tigen lijst voor de thans gebeurt dit n .nee. unci, -r bijna' geen niet- 1—i katholieke kiesgerechtigden meer over zijn. Ook de verhouding tussen de katho lieke volksgroepen is perfect. Een raadsverkiezing had er in 1946 niet eens plaats, omdat de drie standen slechts één lijst indienden. GELDELIJKE ZORGEN pinanciele zorgen zijn de gemeente 's-Heerenhoek niet gespaard gebleven, doch thans, zo verteide de burgemeester, is het dorp er bijna weer bovenop. Op een klein bedrag na sluit de begroting, zodat de financiële zelfstandig in het naas te verschiet ligt. Tot voor enige maanden leek het of ook het woning vraagstuk vlug opgelost zou zijn. 't Nieuwe uitbreidingsplan was reeds te- .iep' goedgekeurd maar de be palingen omtrent het bouwvolume wierpen alles omver. Dag en dage lijks vecht nu de burgemeester met zijn wethouders om een kentering ten goede te bewerken en juist de laatste dagen is de situatie wat hoop voller. Wat het wegenet betreft is 's-Hce- renhoek er beter aan toe. De verbin dingen met Goes en Borssele zijn uit stekend en de weg naar Ovezande is volgend jaar aan de beurt. Ook in de kom der gemeente wordt hard aan de bestrating gewerkt. Even werd nog de samenvoeging van ge meenten aangeroerd. Principieel is 't gemeentebestuur daar vo irsiandei van, omdat een krachtige gemeente op allerlei gebied heel wat meer be reiken kan aan een kleine: 'n com binatie van Borssele en Heinkens- zand, met 's-Heerenhoek als natuur lijk centrum is zeker niet ongeluk kig. Een der voordelen bijv. zou zijn, datde minder gelukkige samentrek king van twee ambten n.l. die van burgemeester en secretaris kon be ëindigd worden; thans lijdt het een vaak onder het andere cn wordt de persoon in wie ze verenigd zijn te zwaar belast. Burgemeester van Horsigh ziet nog perspectief in de toekomst van zijn gemeente en hoopt er nog veel aan te kunnen doen. Moge dit hem ge geven zijn! PERSONALIA "Tenslotte nog enkele personalia. De heer van Horsigh werd 1895 te Oosterhout geboren en ging na zijn school-opleiding eerst de indus trie in. In 1920 koos hij de ambtelij ke loopbaan en werd toen volontair op de secretarie te 's-Heerenhoek. Precies drie jaar later benoemde de koningin hein tot burgemeester-se cretaris van die gemeente. De heer van Horsigh is lid van het prov. bestuur en afd. voorzitter van het Wit-Gele Kruis; secretaris der commissie voor de hygiëne van het kind; voorz. van het bestuur der kath. lagere landbouwschool en on dervoorzitter der ver. van burgemees ters en secretarissen op de Bevelan- den. TOEN Jan Wankel op een avond om elf uur door de politie zijn stam café werd uitgezet, wierp hij over zijn schouder een scheldwoord naar de „rustverstoorders" om dan onver vaard naar de overkant van de straat te stappen. Hier stond een ander café en hier mocht hij langer dan tot elf uur 's avonds verftieven, want wel was zijn dorp klein, maar tezelfdertijd ook ingewikkeld van structuur. Het be hoorde tot niet minder dan twee ge meenten. Tan Wankel had een tante. Die wonde verderop in het land en in een dorpje, waarover zich de lichtglans huifde van een grotere gemeente. Hier kookten de vrouwen op gas, terwijl tante het met petroleum moest stel len, een nuttige, een bruikbare, een alleszins bewonderenswaardige vloei stof, welke slechts nadeel bezit: geen gas te zijn. Jan Wankel en zijn tante konden t goed met elkander vinden. Het mag wonderlijk heten, maar als zij elkaar bezochten, bleken zij over een sociale knobbel te beschikken en niet slechts hierover, maar ook over het vermo gen om Neerlands staatsinrichting te critiseren. ,,'t Most niet magge". zei Jan dan, „om twee tegenover elkan der gelegen café's op verschillend uur te sluiten." „Dat is waar", repliceerde tante, „elf uur sluiten, beiden." Waarop Jan. haastig het elf in twaalf verbeterde. Maar ééns waren beiden het over de kwestie, dat er samenwerking be- hoorde te bestaan tussen de twee ge meenten, zowel ten aanzien van de borreltjes-schenkerij als t.a.v. de gas- voorziening. Vjyat Jan Wankel en zijn tante be zig hield, hield ook reeds lang duizend burgemeesters, een serie staat kundige en politieke verenigingen en een dozijn ministers bezig. Er moet samenwerking zijn, méér samenwer king dan alleen tussen geburen, vrien den en kennissen. Zij moet ook be staan tussen gemeenten en tussen ge meenten en provincie of provincie en rijk. Zij praten er alleen wat diep zinniger over dan Jan en zijn tante en puzzlen daarbij allereerst uit wat een gemeente nu eigenlijk is. Wie dat nog niet wist kan het er varen uit een rapport van het centrum voor staatkundige vorming, orgaan van de Kath. Volkspartij.. f* TZersvers onder de persen vandaan, is het een werkstukje dat brede be langstelling verdient. Een bezwaar is slechts, dat het wat wetenschappelijk van toon en van inhoud is, waardoor zijn werkingssfeer beperkt wordt. Dit rapport dan handelt le over de plaats van de locale gemeenschap, voorts over haar functie, vervolgens over samenwerking en samenvoeging, om dan te eindigen met twee hoofdstuk ken over „de grote stad en haar buur gemeenten" en over „uitbreiding van de mogelijkheden tot vorming van doelcorporaties". De rapporteurs ko men tot de conclusie dat een locale gemeenschap niet alleen bij de gunst van de positieve wet bestaat, maar 'n eigen bestaansrecht heeft, dat het ont leent aan het overeenkomstig de na tuurlijke orde der dingen bestaande recht op zelfwerkzaamheid, dat met een praewèttelijke corporatie van men sen gepaard moet gaan. Zelfwerk zaamheid kan toch alleen in geordend verband plaats vinden. Over de taak der gemeente wordt gezegd, dat zij een dienend karakter moet dragen. Een der gevolgtrekkingen van de rapporteurs is vervolgens, dat de ge meenten vrijwel steeds eikaars hulp en bijstand behoeven zonder dat zulks af breuk behoeft te doen aan de ge meentelijke zelfstandigheid en zelf werkzaamheid. Is een gemeente zo klein, dat zij het ook met de hulp van zustergemeen» ten niet kan bolwerken, dan dient op heffing aan de orde gesteld te wor den. T.a.v. de grote stad en haar omge ving wordt betoogd, dat opheffing van kransgemeenten en voeging bij de na- buurstad slechts in uiterste noodzaak mag worden gehanteerd. Zolang deze niet vaststaat moet door samenwer king op basis van vrijwilligheid het hoofd worden geboden aan de bijzon- dere noden van de min of meer ver groeide gemeenten. Tenslotte menen de rapporteurs, dat geen nut is gelegen in nieuwe ge» biedseorporaties als zelfstandige be stuurslichamen. Wel zal naast samen werking als bovenbedoeld door vor ming van doelschappen, zomede door openstelling van intercorporale sa menwerking worden bereikt, dat zelf standige gemeenten het hoofd kunnen blijven bieden aan de zeer in omvang toenemende en wenselijk gebleken lo cale voorzieningen. Het is geen dik rapport, dat het centrum voor staatkundige vorming aan het onderwerp wijdde. Het is ech ter wel een dankbaar rapport, omdat het de begrippen .verheldert en aan- wijzingen geeft voor oplossingen, die zowel aan de traditie als aan de eisen van de moderne tijd recht doen weder varen. J)E BEKENDE Goese N.S.B.-er C. Lenshoek, die het tot burgemees ter van de Ganzestad bracht zal mor gen. Woensdag, voor het Bijz. Gerechts nor komen. Hij wordt er van beschul digd twee personen, die voornemens waven naar Engeland te varen, aange houden te hebben. Ook zou hij een aantal burgers, die de Arbeitseinsatz poogden te saboteren bij Miinzer heo- ben aangebracht.

de Stem | 1948 | | pagina 1